De conferentie te Moskou sukkelt nog altijd voort Goederenschaarschte r~ k J WEERBERICHT Met een enkel woord zal nog eenige jaren duren Wat er in Indië gebeurt De nieuive bonnen IJSste Jaargang DONDERDAG 24 APRIL 1947 No. 26065 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Wanneer het einde? De plaatsvervangers der groote vier Inzake het Duitsche vredesverdrag heb ben een rapport overgelegd inzake op geloste en niet-opgeloste kwesties van dit verdrag. Dit rapport is gisteren te Moskou besproken. Marshall en Molotof stelden elkaar wederzijds verantwoordelijk voor het mislukken van de poging om een vier- mogendhedenverdrag tegen Duitsche herbewapening te sluiten. Marshall noemde Molotof's amende ment op het Amerikaansche voorstel tot een viermogendhedenverdrag een afwij zing van het voorstel omdat de Sovjet- russische versie elke overeenstemming onmogelijk maaljt. De V.S. blijven hun voorstel handhaven, hoewel directe aan neming niet in het verschiet ligt. Mo lotof weigerde af te zien van het recht om amendementen in te dienen op voor stellen van andere delegaties- De Sov jet-Unie is het in groote trekken eens met het doel van een dergelijk verdrag, doch doel en werkwijze zijn volgens Mo lotof niet met elkaar in overeenstem ming. Het Amerikaansche voorstel spreekt alleen van demilitarisatie en zuivering, niet van democratiseering. Molotof verweet Marshall, dat de Ame rikaansche delegatie zelfs de moeite niet nam het amendement in overwe ging te nemen. Op voorstel van Bevin zullen de plaatsvervangers voor Oostenrijk heden ochtend bijeen komen om te trachten de oneenigheid over minder belangrijke punten uit den weg te ruimen. Hoewel Molotof zeide, niets meer aan zijn reeds herhaaldelijk geuite standpunt te heb ben toe te voegen, verklaarde hij zich op Bevin's antwoord: „je kunt nooit wetenbereid, deze ondergeschikte kwesties door de plaatsvervangers te laten behandelen. Vervolgens werd met algemeene stem men aangenomen 31 December 1948 als uitersten termijn te stellen voor de te rugkeer van alle voormalige leden van de Duitsche gewapende macht, die zich nog als krijgsgevangenen in het buiten land bevinden. Hieronder vallen ook de genen. die na hun gevangenneming even tueel reeds zijn vrijgelaten Men kwam overeen, dat de ministers den geallieerden bestuursraad te Ber lijn zullen opdragen een gedetailleerd Uit Palestina. De geheime zender van de Irgoen Zwai Leoemi heeft medegedeeld, dat in het vervolg alle Britsche soldaten, die door de Irgoen gevangen genomen wor den. door de strop of de kogel zullen worden terechtgesteld. De Irgoen heeft voorts meegedeeld, dat de trein bij Hai fa door haar strijders is opgeblazen. Toen Britsche mariniers aan boord gingen van het immigrantenschip Ca- lata, dat zich in de Palestijnsche wa teren bevindt, stuitten zij „op hevig verzet", aldus een officieele mededee- Jling. Er werd gebruik gemaakt van "traanbommen en knuppels om het ver zet te breken, waarbij twee Joden ern stig en drie Britsche mariniers licht gewond werden- plan te ontwerpen om voormalige krijgs gevangenen van het Duitsche leger en militaire sub-organisaties in Duitsch- land te doen opnemen- 1 Juli 1947 zou met de uitvoering van dit plan moeten begonnen worden. Men besloot eveneens, andere mogendheden welke zulke Duit- schers herbergen, uit te noodigen om hun voorstel aan de in den bestuurs raad te Berlijn vertegenwoordigde mo gendheden vóór 1 Juni 1947 voor te leg gen, opdat de plannen gecoördineerd kunnen worden. Overeenkomstig het voorstel in het rapport van de plaatsvervangers voor Duitschland zullen alle punten, waar over overeenstemming is bereikt, als richtlijnen voor maatregelen aan den geallieerden bestuursraad worden voor gelegd. Over het einde der conferentie blijven zeer uit-eenloopende meeningen circu- leeren. We zullen dus maar rustig af wachten. wat er zal geschieden! O! Nederlands„ch" eendracht! Meldden wij gisteren, dat de Tweede Kamer besloten lieeft den naamvalsuitgang N in haar stukken te laten vervallen, de Eerste Kamer heeft thans ech ter besloten voorshands dezen uitgang in de van de Kamer uitgaande stukken te hand haven! Prof. Donkersloot (P. v. d. A). kwam krachtig op voor handhaving van de N. Wallace te Parijs. Henry Wallace heeft te Parijs op een bijeenkomst voor Pransche parlements leden slechts door een honderdtal van de duizend leden der beide kamers, voornamelijk communisten, bezocht verklaard, dat de Vereenigde Statenle den aan een anti-bolsjewisme-complex, waarvan men moest zien af te komen, wilde men het probleem van den vrede kunnen oplossen. „Ik ben geen commu nist, doch een vooruitstrevend conser vatief", zeide Wallace. Hij zeide het ka pitalisme in de Vereenigde- Staten te ondersteunen, doch ,,het moet zich aanpassen aan de behoeften van den tijd". Wallace veroordeelde het Britsche optreden in Palestina en noemde de Amerikaansche houding inzake Grie kenland etc. imperialistisch, zooals ook de Sovjet-politiek imperialistisch is. In het Huis van Afgevaardigden van den Amerikaanschen staat Missouri is een resolutie ingediend om Wallace wegens „verraderlijke activiteit" door de Amerikaansche regeering te laten vervolgen. Een van de bouwmaterialen, waaraan Nederland bijzondere behoefte heeft, is hout. en dit hout is overvloedig aanwezig in het Schwartzwald. In het dorpje Reichental bevindt zich dan ook op het oogenblik een groep Nederlandsche houthakkers van 275 man. die tot taak heeft vóór 1 December van dit jaar liefst 100.000 kubieke meter hout te hebben gekapt en geëxpediteerd, Daarna zal gestreefd worden van de Fransche regeering. die dit deel van Duitschland on der haai bestuur heeft, de toestemming te krijgen voor het kappen van nog maals 100.000 kubieke meter. Het hout wordt van Reichental uit per vracht auto naar Karlsruhe vervoerd en overgeladen op Nederlandsche Rijnaken, die het vervoer i\aar ons land verzorgen. Binnenkort hoopt men een productie van 600 kubieke meter of wel een Rijnaak per dag te bereiken. Gevelde boomen worden bijgekapt. (Foto ANP-v.d. W.) Einde van de „Warspite". Het 23.000 ton metende slagschip Warspite, de „Grand old lady" van de Britsche 'marine, is tijdens den hevigen storm van gisteravond bij Cuddan Point (Cornwall), aan den grond geloopen. Het schip was op weg naai- de Clyde (Schotland), waar het gesloopt zou worden. Het schip is reddeloos verloren. De „Warspite" is een wrak en zal niet meer kunnen varen. De boeg van het schip ligt geheel onder water. TRUMAN GEBRUIKT VETO-RECHT. Voor de eerste maal sinds de republi keinen de meerderheid in het Ameri kaansche Congres hebben behaald, heeft president Truman gebruik gemaakt van zijn vetorecht als president om een wetsvoorstel te verwerpen, dat aan den raadsman voor de senaatscommissie, die belast is met een onderzoek inzake de defensie, speciale bevoegdheid zou heb ben gegeven. Senator Owen Brewster, die het wets voorstel indiende, wilde den voormaligen senator Burton Wheeler in de gelegen heid stellen raadsman bij het onderzoek van de senaatscommissie naar de Ara bische olieaankoopen van de marine te zijn zonder andere werkzaamheden vaarwel te zeggen- De statuten verbie den namelijk aan personen, die in dienst van den senaat werken, andere werk zaamheden te verrichten. Twee bollen-Zondagen in zicht Naar de VW in Zuid-Holland mede deelt. kan thans over het algemeen worden aangenomen, dat a.s. Zondag en de Zondag daaropvolgend de Bollen- Zondagen zullen zijn. A.s. Zondag zullen de narcissen en hyacinthen in vollen bloei staan als mede enkele velden vroege tulpen. Melk en eieren niet van de bon MOETEN AL AAN DEN WINTER DENKEN! (Van onzen parlementairen redacteur) Het is op het oogenblik onmogelijk, melk en eieren van de bon te doen. al dus minister Mansholt in de Tweede Kamer. Er is nog niet voldoende melk. Ook is dit de grondstof voor de berei ding van boter en kaas, waaraan nog een groote behoefte bestaat, terwijl wij ook export-verplichtingen hebben. Bij de eieren moeten wij aan den winter den ken; ook dan moeten die kunnen wor den verdeeld. Melk is onze beste voe ding. Het komt niet in overweging, haar van de bon te doen. Wij hebben trou wens slechte ervaringen met eenige an dere artikelen: „Van de bon en onder de toonbank", aldus de minister- DE „HAAFTENSCHE MOLEN" IN DE ASCH GELEGD. Gisteravond heeft een zware brand de Haaftensche molen te Haaften (bij Zalt-Bommel) geheel in de asch ge legd. Toen men den brand ontdekte was het reeds onmogelijk iets tegen de vuur zee uit te richten. Het huts van den molenaar liep geen gevaar daar de wind van het huis afstond. Omtrent de oor zaak van den brand tast men in het duister. Voor 300.000 pond werkkleeding en ondergoed. IN VERBAND MET DRINGENDE TEXTIELNOOD- (Van onzen parlementairen redacteur) Wijzend op den textielnood. die drin gender is dan de schaarschte op eenig ander gebied, waardoor vooral hierin de bedryfsgenooten tegen fraude moeten waken, deélde minister Huysmans in de Tweede Kamer mede. dat de Regeering speciaal voor werkkleeding en ondergoed voor arbeiders 300.000 pond sterling ter beschikking heeft gesteld. Niet dat dit voor rnjj een bevredigend quantum is, aldus de bewindsman, maar het bewijst dat wij trachten ten deze zooveel moge lijk te bereiken. (Waarom dit in Engeland gekocht moet worden en niet uit onze eigen pro ductie kan worden geleverd, vermeldde de minister niet). Het Fransche broodrantsoen Frankrijk staat op den rand van een broodcrisis en een verlaging van het broodrantsoen tusschen 40 en 50 pet. wordt verwacht. In sommige wijken van Parijs was het brood gisteren reeds zeer schaarsch en ongeveer 10 pet, van de bakkerswinkels was gesloten. De 'hevige vorst van dezen winter is de oorzaak van deze schaarschte, aldus officieele verklaringen. MINDER WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog verder afnemenden Westelijken wind bij helderen hemel- Later weer aanwakkerenden naar Zuid omloopenden wind, met toenemende be wolking en eenigen regen. Kouden nacht. Ovferdag iets hoogere temperatuur dan vandaag. 25 April Zon op: 5.24 uur; onder: 19.53 uur. Maan op: 7.56 uur; (26 April E.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 6.44 en 19.08 uur. BINNENLAND. Ten einde nog in een aanloopbaven te kunnen worden uitgereikt moet cor respondentie. bestemd voor de militairen ab. van het m.s. ..Boissevaln" uiterlijk 30 April ter post te zijn bezorgd. Wil men den opvarenden bij aankomst In Inlië poet- doen toekomen, dan dient zulks voor 9 Mei tè geschieden. De soldaat Hans Harmsen van de staf compagnie van 18 R.I ls onlangs bij het baden aan den strandweg te Pa- dang üOor een haai gegrepen, die hem een been afbeet. Bij aankomst in het militair hospitaal bleek hij reeds over leden. Tusschen de KL.M. en de United Airlines is een luchtvrachtovereenkomst gesloten, waardoor de K.L.M. aansluiting krijgt op 70 Amerikaansche steden. Vandaag en morgen wordt in Haar lem de 42ste algemeene vergadering van den National?n Vrouwenraad van Neder land gehouden. BIJ het verrichten van la6chwerk- zaamheden in de werkplaats van J. A. L. Hermans te Helden ontplofte plotseling een laschapparaat met het noodlottig ge volg dat de 26-j. J. A. L. Hermans zwaar gewond werd. Hij is aan de bekomen ver wondingen overdeden. Het lcwaad der voorschriftenontduiking. (Van onzen parlementairen Redacteur). De Tweede Kamer zette gisteren de behandeling voort van de interpellatie- Joekes over de ontduikingen van de voorschriften inzake de voortbrenging, verdeeling, in- en uitvoer van schaar- sche goederen en beëindigde haar ook. Men kon niet eens zeggen, dat ze als een nachtkaars uitging: de kaars had eigenlijk niet gebrandDe belangstelling was den geheelen dag minimaal en slonk eenige malen tot tien of minder leden, terwijl de tribunes leeg waren. Toch lieten verscheidene sprekers thans een anderen toon hooren en kwa men met opmerkelijke redevoeringen voor den dag. De heeren Sassen (Kath.) en Korthals (Vrijheid) wezen op de te groote ambtelijke bezetting en vroegen meer vrijheid voor het bedrijfsleveri". Een betere economie zal de fraude van zelf doen afnemen. Daarnaast kan men bovendien andere maatregelen treffen, b.v. den blinden darm van Baarle aan de Belgische grens uitsnijden, gelijk de heer Sassen zich chirurgisch en plas tisch uitdrukte. Maar zoo eenvoudig is dat niet, ant woordde minister Huysmans, doelend op de betere goederenvoorziening en op de afschaffing van de distributie, welke andere leden hadden bepleit. Er heerscht 'n internationale schaarsch te aan goederen. Wy doen ons best, ons zoo goed mogelijk te bevoorraden, maar het zal. nog een paar jaar duren, eer de wereld voldoende pro duceert. Waarbij dan nog onze devie- zenpositie komt. Hierover zal de aan gekondigde nota van minister Lief- tinck handelen, aldus de heer Huys mans. De minister van Financiën zelf liet ver stek gaan, blijkbaar wijl hij het met deze nota te druk had, die nu toch heusch op het punt staat te verschij nen. Wij leven van de hand in den tand en kunnert vaak niet zeggen of wij de komende maand b.v. wel zeep of leer kunnen verstrekken, daar de aankoopen in het buitenland zoo wisselvallig zijn. Na die nota van minister Lieftinck zal de regeering dan uiteenzetten, hoe zij „even acuut op sommige punten een nadere aanpassing" zal doorvoeren. De heer Wagenaar (Comm.) besprak C.D.K. en Unileverconcern. waarover wij niets meer hooren, evenmin als over de militaire missie te Berlijn, Het volk voelt dit aan, alsof de regeering deze zaken dekt, en vindt dat de grooten vrijuit gaan. terwijl de kleine man die met „heipalen" op den hoek van de straat staat, gegrepen wordt. De heer Beernink (C.H) bracht nog eens de overplaatsing van het distributiekan toor van Hattem ter sprake. De heer Smeenk (A.R.) vroeg om legalisatie van de verstrekking van goederen innatura. De heeren De Ruiter (C.H.) en v. d. Zanden (Kath.) bespraken meer lan delijke onderwerpen als vleesch en zui vel. Er zal wat strenger worden gestraft en er zal wat meer contróle komen. Dat was eigenlijk het heele resultaat van de twee dagen discussie. En ook hier in zat nog weinig positiefs. Minister Huysmans stelde het zoo: „Het is geen grond tot disculpatie, als niet iedere twee of vier weken een controleur ver schijnt", Maar minister v. Maarseveen vond: „Als er geen contróle is, krijgt men den indruk dat de overheid geen prijs stelt op de naleving van haar voorschriften". Zoodat wij bleven bij de conclusie van Dinsdag: Moge deze behandeling het besef wekken van het moreele kwaad van de ontduiking der voorschriften, en van het feit, dat deze misdrijven de welvaart van ons land raken. DE „DAKOTA"-VERONGELUKTEN GEËERD. Bij den laat sten patrouilletocht naar de plaats in het Boerangrangcomplex, waar de Dakota van de lijn Batavia Bandoeng is neergestort, is voor de omgekomenen een eenvoudig graf in gericht. De vlag, die geschilderd was op de staart van het vliegtuig, is als gedenkteeken gebruikt. De namen der bemanning en passa giers werden op de aluminiumplaat ge graveerd met de woorden: „Veronge lukt op 12 Maart 1947 met de Dakota Nr. VH—REZ" en als onderschrift: „11 April 1947zij rusten in vrede". Het graf is afgedekt met graniet- blokken en omheind met kleine boom stammen, touwen en stukjes graniet. DE NEDERLANDSCHE VLIEGERS TERUG. Zij werden uitstekend behandeld. De beide vliegers van het Auster-ver kenningsvliegtuig, dat ten N.-O. van Buitenzorg een noodlanding moest ma ken, n.l. sergeant-vlieger S. de Viet en de leerling-vlieger waarnemer A.S,van Kempen, zijn gisteravond om zes uur te Bekassi aan de Nederlandsche mi litaire autoriteiten overgegeven. Te Ba tavia hebben zij hun bevindingen op een gemeenschappelijke bijeenkomst van militaire vertegenwoordigers van Nederlandsche- en Republikeinsche zij de medegedeeld. Door de slechte weers omstandigheden moest het Austertoestel van koers veranderen en wegens ben- zine-gebrek een noodlanding maken. Na de landing hebben zij dit radiogra fisch naar Tjililitan doorgegeven, als ook dat er op hen geschoten werd. Bij de landing werden n.l. twee schoten op het toestel gelost. De vliegers wer den intusschen door de TRI beschermd doch een inmiddels aangekomen Neder- landsch vliegtuig schoot het Auster toestel in brand. Twee Indonesiërs werden gewond, maar volgens de vlie gers waren het snijwonden van weg springende deelen van de brandende Auster. De vliegers zijn uitstekend be handeld, aldus het gezamenlijke Ne- derlandsch-Indonesische communiqué. Rijstsituatie te Batavia critiek „Trots de onlangs tot stand gekomen regeling is de rijst-productie in Indo nesië vèr beneden de vraag gebleven en ls de import niet voldoende om het te kort te Batavia te dekken", aldus heeft dr. M. D. Farrow, hoofd van het bu reau goederenvoorziening van het Ned. Indische Departement van Economische Zaken te New York verkaard op zijn reis naar Washington, waar hij eenige spoedvergaderingen van den Internatio nalen Noodvoedselraad zal bijwonen. Voorts verklaarde hy, dat het doel van zyn bezoek is: „Den Noodvoedsel raad de huidige critieke rijst-situatie te Batavia te schetsen".. Britsch schip vergaan. Gisteren liep het 7200 ton metende Brit/sche stoomschip Samtampa op de rotskust van het Kanaal van Bristol tü- dens een zwaren storm. Het schip brak onmiddellijk in drie stukken. De ge- heele bemanning, bestaande uit ten minste 40 koppen, is omgekomen. Reeds zijn tien lijken geborgen. (UP.) De uit acht koppen bestaande beman ning van de reddingboot, die tot twee maal toe heeft getracht- hulp te bieden, is eveneens om het leven gekomen. Lieftinck is voor vrije meeningsuiting. WETTELIJKE REGELING TOEZICHT KAPITAALVERKEER OP KOMST? Op vlkgen van het Tweede Kamerlid Hofstra heeft de Minister van Finan ciën o.m. geantwoord, dat hem geble ken is, dat in verschillende passages van het jaarverslag van enkele groote bank instellingen, w.o- de N.V. Rotterdam- sche Bankvereeniging critiek wordt ge oefend op het gevoerde financieele be leid der regeering. Zonder overigens op den aard dezer critiek in te gaan, meent de Minister deze toch niet zonder meer te mogen vereenzelvigen met het voeren van een actie, die de strekking heeft de op het algemeen belang gerichte politiek der regeering te doorkruisen en te scha den. Hy ziet deze critiek als uitvloei sel van het recht op vrije meenings uiting. De wetsontwerpen inzake de nationa lisatie van de Ned. Bank en een nieuwe bankwet zijn in een zeer vergevorderd stadium van voorbereiding. Een afzonderlijke wettelijke regeling van het toezicht op het particuliere bankwezen ligt niet in het voornemen der regeering. De minister overweegt by de regee ring aanhangig te maken een wette- lyke regeling met betrekking tot het toezicht op het kapitaalverkeer, onder welke regeling dan uiteraard ook een deel van de activiteit van de banken zal vallen- BUITENLANDSCH TOERISTENBE ZOEK WORDT GESTIMULEERD Amerikaansch cineast maakt kleurenfilms. Op initiatief van de A.N.V.V. en met steun van den R.V.D.,, de K.LM. en de Holland-Amerika-lijn zal de bekende Amerikaansche cineast James A. Fitz Patrick van de Metro-Goldwyn-Mayer binnenkort vergezeld van eenige assis tenten. naar ons land komen ten einde hier eenige kleurenfilms („Traveltalks") op te nemen, welke daarna in de Metro- Goldwyn-Mayer-serie „The Voice of the Globe" in Amerika en elders vertoond zullen worden. Een en ander geschiedt in het kader van de actie, welke thans door de AN.V.V. gevoerd wordt ter stimuleering van het -bezoek van buitenlandsche toe risten aan Nederland. Ernstige heidebrand op de Leusderheide. HONDERDEN HECTAREN VERLOREN By Soesterberg, ter hoogte van de autodump, ontstond gistermiddag een ernstige heidebrand, die zich tot by Austerlitz uitstrekte en door een straf fen Westenwind werd aangewakkerd. Brandweercorpsen uit omliggende plaat sen en daar gelegerden militairen mocht het gelukken den brand ten slotte mees ter te worden. Eenige honderden H.A. heide waren intusschen verloren ge gaan. de dump kon behouden worden. Het blusschingswerk was niet zonder gevaar, daar er op verschillende plaat sen nog mynen lagen. Verscheidene per sonen liepen dan ook lichte verwondin gen op. EEN LAAIENDE VUURZEE. Nader wordt gemeld, dat omstreeks 350 H.A. heidegrond in de asch is ge legd. Dank zij het krachtdadig in- grypen van politie, brandweercorpsen uit Soest, Soesterberg en Amersfoort, de boschbrandweer van Woudenberg en 3000 militairen, die op het eerste alarm uit de diverse omliggende kan- tonnementen naar de plaats van den brand werden gedirigeerd, gelukte het binnen 2% uur de aanstormende vuurmassa tot staan te brengen. Ooggetuigen verklaarden, dat zy over een front van 1% 2 kilometer de loeiende vlammenzee, zich met groote snelheid in de richting van Amersfoort zagen bewegen. Aan de kanten van de wegen, welke het terrein van den brand doorsneden, werden wallen van aarde en zand opgeworpen en zoo wist men langzamerhand den loop van het vuur te stuiten. GRENS-BOEREN MOETEN VEE REGISTREEREN. Géén contróle by de groote rivieren. Ten aanzien van den veesmokkel naar België deelde minister Mansholt mede, dat het niet doenhjk is, de contróle reeds bij de groote rivieren tusschen Utrecht en Brabant uit te oefenen. In een strook van 25 km. langs de grens zullen alle boeren hun vee moeten re- glstreeren (langs de Belgische grens). Dit is een heele last. maar dient in het algemeen belang te worden gedragen. BOLLENTOCHTEN „BRITISH ARMY OF THE RHINE". Officieren en manschappen van de ,3ritish Army of the Rhine" zullen tusschen 28 April en 15 Mel in zes drie daagsche tochten in drie autobussen een bezoek brengen aan de bollenvel den. Vanuit Dusseldorf arrlveeren de groepen te Arnhem, vanwaar over Utrecht naar Den Haag wordt gereden. In de bollenstreek worden Sassenheim, Lisse en Hillegom aangedaan en wordt deelgenomen aan de gebruikelijke rond vaarten. Verder staan nog een Dezoek aan Amsterdam met rondvaart door de grachten, en een bezoek aan Haarlem en omgeving op het programma. voor het tydvak van 27 April t/m 10 Mei 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 705 (serie B) B01 brood: 800 gram brood; B02 brood 400 gram brood; B01 boter: 125 gram boter; B02 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; B03 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; B01 melk: 4 liter melk; B—03. B—05 melk: 7 liter melk; B01 vleesch: 100 gram vleesch; B02 vleesch: 300 gram vleesch; B01 algemeen: 200 gram kaas; B02 algemeen: 1 el; B03 algemeen: 100 gram bloem of zelfryzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid); B—04 algemeen: 125 gram koffie; B05 algemeen: 50 gram thee; B06 algemeen: 250 gram waschpoe- der 4- 250 gram soda; B—03 reserve: 1600 gram brood; B06 reserve: 800 gram brood. Bonkaarten KD, KE 705 (serie B) B11 brood: 800 gram brood; B11 boter: 250 gram boter; B12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; B13, B15 melk: 12 liter melk; B11. B12 vleesch: 100 gram vleesch B11 algemeen: 100 gram kaas; B12 algemeen: 1 ei; B13 algemeen: 250 gram waschpoe- der 250 gram soda; B13 reserve: 800 gram brood; B—14 reserve: 100 gram bloem of zelf ryzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid); B—16 reserve: 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit ryst bereid) of zelfryzend bakmeel; Bonkaarten MA, MB. MC, MD, ME, MF. MG 705 (byz. arbeid, a»s. moeders en zieken) (serie B) B21 brood: 800 gram brood; B—21 boter: 250 gram boter; B22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; B21 melk: 5 liter melk; B21 vleesch: 300 gram vleesch; B22 vleesch: 100 gram vleesch; B21 kaas: 200 gram kaas; B21 eieren: 5 eieren. Op 1 Mei zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen ca cao en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 25 April a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 28 April a.s. mag worden ge kocht. Op de bonnen B—06 en B—13 is 250 gram waschpoeder benevens 250 gram soda verkrygbaar. De niet-aangewezen bonnen van dé serie A kunnen worden vernietigd. VERWOESTERS VAN LIDICE BERECHT. Zes van de zestien Gestapo-mannen, die te Praag terecht stonden voor oor logsmisdaden, waaronder verantwoor- ïykheid voor de verwoesting van het mynwerkersdorp Lidice, zyn door het volksgerechtshof ter dood veroordeeld. Zy zullen worden opgehangen. Negen anderen werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van vier tot dertig jaren, tenrijl een der beschuldigden, schuldig bevonden werd doch niet tot straf werd veroordeeld. VECHTPARTIJ MET DOODELIJK GEVOLG. Twee scharensiypers kregen gister avond, nadat zy té Hilvarenbeek een flesch spiritus hadden leeg gedronken, hoogloopende ruzie. Het gevolg was dat er een vechtparty ontstond, waarbij een hunner, voor de wielen van een juist passeerende vrachtauto terecht kwam. De man. de 46-J. P. Meyboom, wonende te Rotterdam, voorheen stoker op de groote vaart doch den laatsten tfld zwervende in het zuiden van ons land, werd op slag gedood. De dader A. van Balkom uit St. Oedenrode werd gearresteerd. Den chauffeur treft geen schuld. TROEPENSCHEPEN NAAR INDIË. Morgenmiddag vertrekt de „Boisse- vain" van de Sumatrakade te Amster dam met 2000 militairen naar Indië. De ..Indrapoera" vertrekt op 2 Mei van de Lloydkade te Rotterdam met 1200 man. ALASTRIM EPIDEMIE IN HET LAND VAN LUIK. In het land van Luik is een epidemi sche verspreiding van Alastrim, een soort pokken, geconstateerd. VRUCHTENLIMONADE WORDT GOEDKOOPER. Op het te Groningen gehouden con gres van directeuren en eigenaren van verschillende brouwerijen in Nederland werd medegedeeld, dat het weer moge- lyk ls om limonade-gazeuse af te leve- veren tegen inlevering van suiker. Voorts is besloten om de prijzen voor vruchtenlimonade-gazeuse terug te bren gen van 23 op 20 cent. OORLOGSSCHEPEN OP WEG NAAR BATAVIA. Hr. Ms. „Jan van Gelder", „Vlieland" en „Willem van der Zaan" zullen, op hun reis naar Indië op 10 Mei in Co lombo zyn. Hr. Ms. „Willem van den Zaan" arriveert op 20 Mei a.s. in Ba tavia, terwyi Hr. Ms. „Jan van Gelder" en „Vlieland" daar op 28 Mei zullen aankomen. 5 JAAR VOOR POOLSCH KORPERAAL. De 36-j. Poolsche korperaal Z. Go- clawski uit Pultusk by Warschau, die met de eerste Poolsche pantserdivisie in 1944 Zuid-Nederland hielp bevrijden, is vanmorgen wegens moord en poging tot doodslag door de Arrondissements rechtbank te Amsterdam tot een gevan genisstraf van 5 jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld met het verzoeè tot den Officier van Justitie hem deze straf te laten doorbrengen in de Ryks- werkinrichting te Veenhuizen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1