Teleurstellend voetbal en weinig vooruitzichten Huldiging van den lioofdstationschef J. Idzenga Nederl. elftal-Huddersfield 1 Laatste Berichten Kerkelijk Leven 40 jaar in dienst van de Ned. Spoorwegen De hoofdstationschef, de heer J. Idzenga. die gisteren den dag mocht herdenken, dat hy voor veertig jaar in dienst trad bij de Ned. Spoor wegen, is gistermiddag in de 2de klasse wachtkamer van het sta tionsgebouw op recht hartelijke wij ze gehuldigd Dat de heer Idzenga, die eerst in 1943 in deze functie te Leiden werd benoemd, bij het ge- heele personeel in hoog aanzien staat, bewees wel de groote belang stelling, welke voor deze huldiging bestond- Voorzoover de dienst het toeliet was het personeel van alle takken van dienst tegenwoordig, terwijl van de zijde van de directie der Ned. Spoorwegen aanwezig wa ren de heeren W. R. Blankert, H. KruUt en J. Lazonder. De heer Y7. R- Blankert, die als eer ste spreker het woord voerde, vertolkte den dank en de groote waardeering, welke de directie der N.S. koestert voor den persoon en het beleidvol optreden van den heer Idzenga. Spr., die er op wees, dat de heer Idzenga in 1007 als klerk-telegrafist te Zuidbroek is begon nen met een salaris van f. 1,— per dag herinnerde aan den eervollen staat van dienst, welken de Jubilaris achter den rug heeft. Vooral uw persoonlijke visie op het werk, aldus spr-, heeft de directie zeer weten te waardeeren. Uw werk hebt gij nooit gezien als een last of harde plicht, maar als een levensvervulling. Daar naast paart gij aan uw werk een groote mate van rust en heeft U aan uw om geving vertrouwen weten te schenken. Overziet spr. de veertigjarige loopbaan van den jubilaris, dan moet 'hij tot de conclusie komen, dat de heer Idzenga in dien tijd voor de maatschappij een voortreffelijke kracht is geweest. Aan gezien de directie het voornemen te kennen heeft gegeven om den heer Idzenga nog persoonlijk te ontvangen, moest de heer Blankert het dezen dag bi; het aanbieden van de gelukwenschen laten. Dc gebruikelijke enveloppe met inhoud en de daarbij behoorende oor konde zullen hem op een later tijdstip worden uitgereikt. De heer H. Kruijt, die bij verhinde ring van den inspecteur van dienst, afd. Vervoer, he1 woord voerde, herinnerde aan de veelzijdige taak van een sta tionschef, in verband waarmede hy in het licht stelde, dat het personeel van PACHTKAMER KANTONGERECHT. In de pachtkamer van het kantonge recht te dezer stede zijn benoemd als eerste lid de heer G. Vooijs te Katwijk a. d. Rijn en als diens plaatsvervangers de heeren T. Kralt te Rijnsburg en J. Nell te Voorschoten. Ds. H. C. v. d. Brink overleden. PREDIKANT VAN DE GEREF. KERK IN H.V. In den ouderdom van 81 Jaar is gis teren te Hilversum overleden ds. H. C. v. d. Brink, die van 1928 tot 1931 predi kant is geweest van de Geref. Kerk in H. V. te dezer stede. Ds. v. d. Brink heeft in de geschie denis der Geref Kerken, die hij in tal van functies heeft gediend, een voor aanstaande plaats ingenomen, In 1926 kwam hij te Zandvoort in conflict met de Geref- Kerken om zijn meegaan met dr. J. G. Geelkerken het geen leidde tot zijn schorsing in de classis Haarlem. In 1928 nam hij het beroep naar deze ge meente aan en in 1931 vertrok hij van hier naar Amersfoort. In 1940 kwam hij ook in conflict met eigen kring om de kwestie van de afzonderlijke avondmaal- bekertjes. In 1942 ging hij over naar de de Ned. Herv. Kerk, terwijl hij kort ge leden toelating had gevraagd bij de Ge ref. Kerken (art. 31). Ds. v. d- Brink is tal van jaren voorzitter geweest van den Bond van Prot. Chi Kweekscholen. Telefoonadministratie wordt overgeplaatst naar Den Haag. OOK DE INCASSO-AFDEELING GAAT MEE. Naar wij vernemen zal ln verband met de centralisatie-plannen der P.T.T., met ingang van 1 Mei a.s. de geheele telefoonadministratie, welke thans gevestigd is in het -elefoon- kantoor aan de Boommarkt te dezer stede, naar Den Haag worden over geplaatst. Ook de incasso-afdeeling zal naar Den Haag verhulzen. Al het Leidsche personeel zal even eens naar 's-Gravenhage overgaan. Leidsche Schouwburg NUT EN VERMAAK. Des Duivels Prentenboek. Gisteravond heeft Nut en Vermaak het tooneelseizoen besloten. Als slot nummer was naar een stuk van hooger gehalte gegrepen dan den laatsten tijd over het voetlicht was gebracht. Het is op zich zelve een loffelijk streven, dat allen steun verdient, en. hoewel niet ge heel geslaagd, toch bleek de vereeni- ging over voldoende krachten te be schikken om in deze richting te expe rimenteeren. Dat stemt tot tevreden heid en bevat een belofte voor de toe komst. Jammer, dubbel Jammer daarom dat men in de keuze van het stuk niet ge lukkiger is geweest. Dit „spel tusschen schijn en werkelijkheid" van A den Hertog is te gerekt en te veel op het intellect ingesteld om volledig te kun nen boeien. In een droom behandelt een tooneelschrijver (na een afmatten de kaartparty, die hem 2000 pond op brengt) de vraag of het thans evenals in de Middeleeuwen, nog mogelijk is. om te spelen om een vrouw. Ontelbaar zijn de facetten, die zich daarbij kun nen voordoen, zooals de auteur op knappe wijze aangeeft, maar het ls te intellectueel gehouden om de massa blijvend bezig te kunnen houden. Het woordenspel is bovendien zeer ver moeiend. De opvoering zelve mocht er overi gens zijn. De zware rollen van den tooneelschrljver en van zijn droom- vrouw werden behoorlijk vertolkt door den heer L. Grof f ie en mej. Ch. Bur gerhout. Zwak daarentegen was de kaartmaniak van den heer H. Slieker. De bijfiguren waren over het geheel voldoende met de heeren J. Snel en H. de Bruyn als uitblinkers. Aan de decors was bijzondere lofwaardige zorg be steed. Laat N. en V. op dezen voet voort gaan! De entre-aefce werden door „Sappho" opgevuld en na afloop werden de dames- -executanten in de bloemetjes gezet. M. het station Lelden ln den heer Idzenga zijn julsten chef heeft gevonden. Nadat de wnd. stationschef, de heer W. A, Kanngiesser, namens het geheele personeel en de Ato van Gend en Loos, aan den Idzenga een schilderstuk had aangeboden, waaraan voor mevr. Id zenga, die d,oor ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. een bloemetje werd toegevoegd, hebben achtereenvolgens nog het woord gevoerd de heer A. H Vergoed namens Ato van Gend en Loos, de heer P. B. Beenker. die wees op den belangrijken steun, welke het personeel tijdens de bezetting en staking van den heer Idzenga heeft ondervonden en de heer C D. v. d. Vijver namens de N.Z. H.T.M. Met een kort woord heeft de beer Idzenga voor een en ander dankgezegd en nog gewezen op de goede verstand houding, we!ke er tusschen de directie en het personeel is ontstaan. Hierna bleef men nog geruimen tijd in feeste lijke stemming bijeen en vonden allen gelegenheid om den heer Idzenga per soonlijk de hand te drukken. Ver. Koninginnedag. DE FEESTPLANNEN VOOR 31 AUGUSTUS. In „Liberty" is gisteravond de jaar vergadering gehouden van de Vereeni- ging „Koninginnedag", in welke bij eenkomst ook een bespreking is gevoerd over de a.s. 31 Augustusviering, welke dit jaar op Maandag, 1 September, zal plaats vinden. De voorzitter, dr. ir P. C. Linden- bergh, vroeg reeds nu de aandacht voor het 50-jarig regeerings jubileum van H.M. de Koningin, dat in 1948 zal wor den herdacht. De vereeniging zal dan met een waardige en ook grootsche herdenking moeten komen, in verband waarmede spr. krachtig aanspoorde om de vereeniging moreel en materieel te steunen. Dit kan op de meest juiste wijze geschieden door het ledental be langrijk te verhoogen. Het jaarverslag, dat vervolgens door den secretaris, den heer J. C. J. Lam- bermont, werd uitgebracht, vermeldde uitvoerig de werkzaamheden in het af- geloopen jaar. waarbij uiteraard de 31 Augustusviering en de feestelijkheden bij de geboorte van Prinses Marijke een ruime plaats innamen. Uit het financieel overzicht van den penningmeester, den heer F J. de Jong, vernamen wy, dat het exploita tie-overschot in 1946 f. 28.34 bedroeg. Het batig saldo der vereeniging is mo menteel ruim f. 1700.—. Gehoord het advies van de kascommissie werd de penningmeester voor zyn beheer ge dechargeerd. Tot leden der kas commissie voor het jaar 1947 wer den benoemd de heeren Egglnk, Bre mer en Breddels. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. J. Jan sen en F. J. de Jong; in de plaats van den heer H. A. Benzing werd de heer P. A. Herfkens tot bestuurslid geko zen. Hoewel de feestplannen voor 31 Augustus nog niet definitief zyn vast gesteld, deelde de voorzitter mede, dat men dien dag o.a. denkt aan een Oran jewandeltocht, een aubade van school kinderen,, kinderfeest Stadsgehoorzaal, militaire marsch door de stad, jeugd feesten in de diverse wyken der stad, openluchtconcerten, sportfeesten en een feestavond in de Stadsgehoorzaal. Het is de bedoeling, dat men ook dit jaar weer een beroep op de buurtvereenigln- gen zal doen. Uit de hierop volgende bespreking viel af te leiden, dat men het in groote ïynen met ds ontworpen plannen eens was, waarop werd beslo ten, dat het bestuur een en ander na der zal uitwerken. Na de pauze hield de heer A. F. Kriek een interessante causerie over een reis naar en door Luxemburg, wel ke met lichtbeelden werd toegelicht. VOEDINGSCURSUS VOOR DIABETICI GESLOTEN. Trouwe opkomst der deelnemers, In de Toonkamer van de Stedelijke Lichtfabrieken aan de Hooigracht vond gistermiddag de sluiting plaats van een voedingscursus voor diabetici, die hier ter stede gegeven is in navolging van soortgelijke leergangen elders. Het, idee om suikerzieken, die veelal ln de veron derstelling verkeeren, dat zij aan heel speciaal voedsel gebondèn zyn, een in zicht te geven in de voedingsleer en de samenstelling van allerlei soorten van voedsel, werd het eerst verwezen- ïykt in Zaandam, waar dr. Levend, de huidige directeur van het Academisch ziekenhuis hier ter stede, de leiding had. Nadien zijn ook Haarlem en Dor drecht aan de beurt geweest, terwyi de Leidsche cursus, omvattende tevens Oegstgeest, Leiderdorp, Rynsburg en Katwijk, gistermiddag tot een besluit kwam. De bedoeling van het samen brengen van alle suikerzieken is het tot stand brengen van een geestelijke bevrijding van de drukkende gedachten, dat zy door een physieke onregelmatig heid gedwongen zouden zyn volgens uiterst beperkende regelen te leven. Zulk een geestelijke bevrijding bevor dert, naar de ervaring leert over het algemeen het gunstige verloop van het ziektebeeld. Via de geneeskundige diensten wordt contact opgenomen met de diabetici, die er toe worden overge haald, zich te laten voorlichten over de velerlei mogelijkheden op het gebied van gevarieerde voeding, mits voldaan wordt aan de voorwaarde, dat een be paald kwantum eenheden van diversen aard iederen dag wordt genuttigd. Wan neer aan deze voorwaarde wordt vol daan, is het niet van belang, in welken vorm die eenheden worden geconsu meerd. De „ziel" van deze voorlichting is mej- S. Wybenga, te Leiden woonachtig, die zich als diëtiste speciaal op dit onderdeel heeft gespecialiseerd en voor het geven van deze voorlichting ieder ander werk heeft terzyde gesteld. Zij heeft ook in den thans afgesloten cur sus, waarin vrijwel alle diabetici van het rayon deelnamen in groepen van 24—20 personen, met overgave geleld en daarvoor bracht dr. C. R zyerveld, directeur van den Geneeskundigen Dienst hier ter stede, haar in zijn slui tingswoord harteUjk dank. Tot de deel nemers aan den cursus sprak dr. Zijer- veld een woord van dank voor de trouwe opkomst en een woord van bemoediging by het gebruik van het geleerde. Wethouder Menken was tevens by de sluiting aanwezig- Mej. Wybenga sprak een slotwoord en dankte voor de mede werking van de cursisten en van dr. Zyerveld. Mej. Wybenga onderhoudt het con tact met 'de cursisten, om eventueele moeiiykheden in de practyk van het geleerde te ondervangen. De cursisten brengen haar in de komende weken periodieke bezoeken ten einde practi- sdhe ervaringen te bespreken. Ds. GROENEWOUD OVER „KERKORDE". Voor de Confessioncele Vereeniging. De afdeeling Leiden van de Confessio- neele Vereeniging hield gisteravond in het wykgebouw „Levendaal" een open bare vergadering, waarin ds. H. G. Groe- newoud, Ned- Herv. pred. te Wagenin- gen. een en ander heeft- medegedeeld omtrent de nieuwe Kerkorde bij de Ned. Herv. Kerk. Ds. J. Swynenburg zeide in zyn ope ningswoord. dat de confessioneeie ver eeniging positief wenscht mede te wer ken aan de waarachtige vernieuwing van de Kerk. zonder de overtuiging prys te geven. Ds Groenewoud begon met nadruk te zeggen, dat de nieuwe Kerkorde niet al leen een zaak is. van de Synode, maar van de geheele Kerk. wy mogen ons de weelde niet veroorloven ons te laten lei den door een bepaald standpunt; wy dienen ons persooniyk te verdiepen. De Kerk is in den oorlog gaan hande len en toen zij. gebonden aan haar taak. aan het werk ging, voelde zy zich niet meer thuis in de organisatie van 1816. Doordat de Kerk zich haar roeping her innerde, is de doorbraak gekomen naar een meer verantwoorde Kerkorde, geen bisschoppelyke, welke inbreuk maakt op vrijheden en bevoegdheden, doch een presbyteriale, welke breekt met macht van menschen in de Kerk. Dit stelsel gaat er van uit. dat Christus aan zyn gemeente ambten heeft gegeven en dat Hü zelf door middel van die ambten Zijn gemeente regeert. Het gaat in het ambt om de levende tegenwoordigheid van den Heer in de gemeente. De plaatseiyke ge meente krijgt vorm in den Kerkeraad. terwijl de classis het orgaan is. waar de Kerk in eerste instantie haar eenheid, vertoont. Op de classis volgt de particu liere Synode, welke eigeniyk de schakel is tusschen de classis en de generale Sy node, Zoo klopt het leven van de geheele Kerk in de Synode. Hierin komt o.m. tot- uitdrukking, dat men zich als Kerk ge bonden weet aan de Kerkorde. Ten slotte wees spr. op de waarde van de nieuwe Kerkorde voor dezen tyd. zy is buitengewoon geschikt om de eenheid van de Kerk te bevorderen. Naarmate de verschillende organen, kerkeraad. classis, particuliere- en generale Synode, meer functionneeren, zal de eenheid in de Kerk ook sterker worden. De Kerkorde is een middel by uitstek om te komen tot een volledig kerkelijk handelen van ambtsdragers. Ook dacht spr. aan het instituut van deputanten, mannen, die een bijzondere taak ontvan gen. De Kerkorde is zeer los en vry. be paalt ook weinig, maar geeft tegelijker- tyd de groote mogeiykheid om naar de behoefte van het oogenblik bepaalde or ganen in het leven, te roepen en bepaal de personen met speciale opdrachten te belasten. De nieuwe Kerkorde biedt ook de mo- geiykheid voor dat wijde verband en heeft derhalve een oecumenische open heid. De presbyteriale kerkorde past by het wezen der Reformatie. Het wezen der kerk is, dat zij leeft onder het hoofd Jezus Christus en de Kerkorde moet zich daar geheel by aansluiten. Wij mogen dankbaar zün, dat wy in dezen tyd nu wij staan voor den natio- nalen wederopbouw, het uitzicht hebben op een nieuwe Kerkorde, waardoor de Kerk haar taak kan vervullen, zoo be sloot ds. Groenewoud zyn uiteenzetting, waarop een bespreking volgde. UITREIKING DISTRIBUTIE-BESCHEIDEN. Voor aanvullende bonkaarten zün mor gen de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stamkaartnummer heeft van 81.001 tot en met 93.500. Deze uit reiking vindt plaats in „Den Burcht" van 9—113/4 en 14—16 uur. Stamkaar ten en inlegvellen van alle gezinsleden meenemen. Voor een schoenenbon zyn morgen de letters N, O, P. Q, R en S tot en met Sn aan de beurt. Hiervoor komen in aanmerking zü. die nog in het bezit zyn van bon 614 van het inlegvel en kin deren. geboren in April 1932 t/m 1946 en in Juni 1946. Plaats van uitreiking qan de Langebrug van 81/2113/4 en 1416 uur. UITVOERING „ARS ET. LABOR". De Chr. mandoline-vereeniging „Ars et Labor" was gisteravond onder leiding van den heer W. van Iterson weer eens actief in den foyer der Stadszaal. Zij gaf ni. een uitvoering, bedoeld als pro paganda voor het in het najaar te vie ren eerste lustrum. Nadat de voorzitter, de heer P. J. v. d. Mark, in zyn be groetingswoord de afgevaardigden der wükbesturen en zustervereenigingen had welkom geheeten, konden de vele aan wezigen genieten van een verzorgd pro gramma, waarin de leden zich in een voudige nummers van hun beste zyde deden kennen. Er werd zuiver en met animo gespeeld, zoodat men goede ver wachtingen mag koesteren voor het ko mende feest. Na de pauze was het woord aan de afdeeling tooneel. Opgevoerd werd de klucht „Een raar stelletje men schen", waarom harteiyk gelachen werd. De eere-voorzltter, ds P. W. Spruyt, sprak in den loop van de- avond een kort propagandistisch woord, hetgeen zjeer op prys gesteld werd. 40-JARIG JUBILEUM L. H. KLOOS. Maandag 28 April a.s. hoopt de heer L. H. Kloos, Acaciastraat 12, den dag te herdenken, waarop hy 40 jaar gele den in dienst trad bij N.V. C. C. Ben der's Piano- en Orgelhandel alhier. In 1907 begon hij als leerling, thans is hy concertstemmer en er wordt dan ook geen pianoconcert gegeven of de concertvleugel ls door den heer Kloos onderhanden genomen. Voorts stemt hij nog dageiyks de in strumenten by vele families in Leiden en omgeving en daarbij zyn er waar hy reeds 30 jaar geregeld komt. By allen wordt hij zeer gewaardeerd door zyn vakmanschap en vriendelijk optreden. DE STRIJD TEGEN DE PRIJZEN. Gedurig gaat de strijd tegen de prijs- opdrijving voort. Gevallen als het ver- koopen van kinderkousen en van koek en gebak 50% boven den toegestanen prys, van crêpe closetpapier tegen 0.25 per rol in plaats van f. 0,10, van konij- nenvleesch ad f. 8 in plaats van f5,50 per kg., van ameublementen en maat- costuums 25 boven den toegestanen prijs, evenals het achterwege laten van prijsaanduiding werden door de Leid sche Prüscontróle aangetroffen, waarbij van zelfsprekend proces-verbaal volgde. ORANJE-HOTEL. Voor de velen, die de vorige week geen plaats meer konden bemachtigen, zy medegedeeld, dat Woensdag 7 Mei a.s. in de Stadsgehoorzaal nogmaals een opvoering zal worden gegeven van het bekende stuk over den verzetstyd „Oranje-hotel". De lezing, welke prof. Albert Malche uit Genève a.s. Donderdag in het aca demiegebouw zal houden, vangt niet om zeven, doch om acht uur aan. WETSONTWERPEN GOEDGEKEURD. In de hedenmiddag gehouden verga dering der Eerste Kamer zijn de wets ontwerpen „Voorziening onder den vij and aangetroffen goederen" „Tydelyke continueering van opcenten op den ta- baksaccyns" en „Instelling van een Zie kenfondsraad" goedgekeurd. Voorts heeft de Tweede Kamer in geheime zitting besloten den naamvals uitgang n in haar stukken te laten vervallen. UIT DE OMSTREKEN HILLEGOM Het Tlendaagsche Bloemenleest De opening van het bloemenselzoen wordt ln Hillegom gekenmerkt door een tlendaagsch bloeinenfeest. dat Zaterdag a.s. wordt In gezet met den natlonalen bloembollen- tocht. waaraan duizenden wandelaars, zoo wel Zaterdag als Zondag, zullen deel nemen. Iederen avond ls er verder Iets „aan de hand": tooneelvoorstclllngen. zang-, mu ziek- en turnultvoeringen door plaatselijke vereenlglngen Ln de groote velllnghal van het Hobaho-gebouw. Op Jullanndag, 30 April, wordt een bloemencorso georganiseerd, terwijl op Donderdag 1 Mei voor het eerst sedert jaren weer de nationale harddraverij wordt gehouden op de daarvoor by uitstek ge schikte baan aan de Van den Endelaan. midden tusschen de bloembollen. Zaterdag 3 Mei komen mynwerkers uit Lutterade op bezoek, die een muzlkalen rondgang door de gemeente maken en 's avonds een zang- en muziekuitvoering geven, terwyi Zondagavond een Interker kelijke herdenking ln het Hobaho-gebouw plaats vindt, waaraan het Ohr. Mannen koor „Soil Deo Gloria" en het St. Mar- tlnus-kerkkoor meewerken, terwyi pastoor Kösters en ds. S. L. Knottnerus, Ned. Herv. predikant, zullen spreken. Op den Natlonalen Feestdag, Maandag 5 Mei, heeft een défilé met zanghulde plaats voor het Raadhuis, 's middags een ringrydery voor Tilbury's en een voetbal wedstrijd, terwyi 's avonds een cabaret programma wordt opgevoerd in het Ho baho-gebouw Tijdens de feesten heeft een Lunapark z'n tenten opgeslagen op een terrein aan de Jhr Mock kade. Verwacht wordt, dat zoowel tulpen als hyacinthen dan in bloei staan. De bezoekers van Hillegom kunnen alle Inlichtingen bekomen by de ont- vangsteontrum van V V V., gelegen aan de Sixlaan (Stationsweg) naby de halte vosselaan, vanwaar ook de rondvaart- schuiten afvaren Tevens zyn in het cen trum van het dorp honderdduizenden bloembollen ln de gazons ultgeplant die met hun felle kleuren tot de feestelijkheid zullen bijdragen. De middenstand neemt aan de feesteiykheden deel door een win kelweek Hillegom wil op grootsche wijze demonstreeren. dat het. na de verschik- keiijjce oorlogsjaren, weer aanspraak mag maken op den naam „Centrum van den BloembollenexDort" KATWIJK AAN ZEE. Trambaan rechtgetrokken Reeds eenlgen tyd wordt er aangewerkt om de trambaan langs den Zeeweg te wyzigen. De groote bocht, welke gemaakt wordt ongeveer ter hoogte van het gemeente- hu's. wordt afgesneden. De tram komt geheel te rijden langs den straatweg. Boomen, die aan den eenen zyk-ant ston den zyn gerooid, Gisteren reed de tram gaande van Katwijk aan Zee naar Leiden voor het eerst langs don nieuwen rijweg. In tegenovergestelde richting wordt nog de oude weg bereden. WASSENAAR. Nieuwe reetor van liet Rünlandsch Lyceum Met ingang van den nieuwen cursus ls benoemd tot rector van het Rljnlandsch Lyceum drs. P, J. Oouvée, lseraar oude talen aan het lyoeum te Baarn. Drs Couivée werd ln 1911 te Nijmegen geboren en bezocht het stedelijk gymna sium aldaar, waarna hy aan de RU. te Utrecht klassieke letteren studeerde. Reeds tijdens zyn studie was hij bij het onderwijs werkzaam aan het lyceum te Zeist. In 1938 volgde zijn benoeming tot leeraar klassieke talen aan deze onder- wijs-Inrichting. Aan het vereendglngsleven neemt drs. Couvée een actief aandeel. HIJ was voorzitter van de kampcommissie van de Ned. Chr. Studentenvereenlglng, voorzitter van de H A _R_K bestuurslid van Maatschappeiy k Hulpbetoon en jeugdouderl.ng der Ned. Herv. Gem. te Baarn. Binnen enkele weken hoopt de heer Couvée te p omoveere^ tot doctor ln de Oude talen. Nederlaag volkomen verdiend. Wel zelden zullen ln de geschiedenis van het Nederlandsche voetbal elf candidate» voor de Oraujeploeg met zoo weinig elan een oefenwedstrijd hebben gespeeld als gisteren het voor- tooplg Nederlandse!» elftal op het Sparta-terrcln tegen dc Engelsche eerste divisie club iluddersfleld Town. Het rammelde en kraakte In vrijwel alle linies van onze ploeg; veel zwakke cn weinig goede plekken zyn weer eens overduidelijk aan het licht gekomen. Jammer, dat niet het oorspronkeiyk aangekondigde elftal ln zyn geheel kon aantreden. Wllkes. lioht geblesseerd, was vervangen door den V.S.V.'er Van Onselen, Rijvers maakt met N.A.C. een trip door italic en had zyn plaata afgestaan aan Van der Tuyn. We kregen den indruk, dat Huddersfield eerst in de tweede helft gLng voetballen, voordien speelden de Engelschen een slor dige partij, zeker ver beneden het pell van een eerste dlvlsle-ploeg. Uitblinkers waren ln het bijzonder de Ier Doherty (links binnen en de linksback Barker, snelle, solide spelers met een oer-gezonde spel opvatting. Imponeeren ton ons overigens dit Eugetsche spel niet, vooral voor rust verloor het zich zelf ln een eindeloos short-passing, tot zóó dicht voor doel doorgevoerd, dat zelfs onze slap spelende achterhoede keer op keer vóór het beslis sende schot kon lngrypen. Nog steeds ls deze Oranje-ploeg biyk- baar nog niet ryp voor het absolute systeem-spel. Ook het gisteren vertoonde hing zoo'n beetje tuschen den stopperspll en het opportunisme ln en deed meer kwaad dan goed. De backs behooren nu eenmaal ln dit geprojecteerde moderne voetbal by de vleugelspelers te biyven, Zoolang onze verdedigers nog geen weer stand kunnen bieden aan den drang naar het midden, zal de Nederlandschc defensie een gevaariyke, weeke plek ln ons elftal biyven, Juist omdat spil en hanthalves zich naar behooren aan hun taak houden, ontstaan er wyde gaten ln ons doelgebied, die een snelle vyandelhke voorhoede kan sen te over bieden! Ook in de Nederland- sche voorhoede wilde het gisteren maar niet lukken, steeds waren de Engelschen, dank zij hun soms wonderlijk Juiste op stelling. eerder by den bal. En deze wedstrijd kon ons ook weer eens leeren. hoe bitter weinig aandacht het Nederlandsche team aan het koppen be steedt Verre waren de Engelschen ln dit toch zéér belangrijke onderdeel van het spel de baas, de kunde, op het Juiste moment hoog op te springen en met een krachtlgen slag van het hoofd den bal ver weg en goed geplaatst te krygen was ln het Engelsche spel even vanzelfsprekend als het by ons tot de hooge uitzonde ringen behoorde Het eerste en eenlge Nederlandsche doelpunt opende de score toen na ca. 20 minuten Drager een voorzet gaf naar den naar blnnengezwenkten Bergman. Zuiver ging de bal naar Van Onselen, die hoog en hard Inschoot. Een uitstekend doelpunt als een oase ln de woestijn! Nog voor de rust maakten de Engelschen geiyk om na de hervatting neg met drie doelpunten aan alle Nederlandsche verwachtingen een einde to maken. Van Kualle ln het doel blunderde hevig bij het tweede doelpynt. dat door zyn armen ln het net verdween en ging niet vry-uit aan hot vierde. Het zal aanvoerder Van «Ier Linden niet meevallen om *lri zyp carrltjje een slpchteren wedstrijd te spelen De uitverkorenen. Het Nertcrlandsch elftal, dat Zon dag A Mei te Antwerpen tegen België speelt, is als volgt samengesteld: poel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (M.V.V.) en Van der Linden (AJax). Midden: Stroker (AJax), Mörlng (Enschedé) en De Vroct (Feyenoord). Voor: DrSger (AJax), Wllkes (Xer xes). Roozen (Haarlem), RUvers (N.A.C.) en Bergman (Blauw Wit). Reserves: Van de Vliet (O.D.8.), De Vos (Quick Nijmegen), Stoffelen (Ajax) en Van Onselen (V.S.V.). dan gisteren, zyn afnemen en afwerken, zijn plar.tsen cn reageeren, alles was even onzeker en slap. Van Bun heeft te kort gespeeld om hem ln dezen wedstryd te beoordeelen, hy werd zeer slecht vervan gen door Pothurst, die al evenmin raad met zichzelf wist, Mörlng schaduwde braaf en verdienstelijk den Engelschen mld-voor, teohnlsche kwaliteiten om een spil in den waren zin des woords te zyn mist hy, on danks zyn harde werken. Stroker op de rechtshalf plaats heeft een nuttige party gespeeld en kan verzekerd zyn van zUn herbenoeming, De Vroet daarentegen was minder maar had een Iersche Internatio naal (Doherty) tegenover zich staan, die hem twee maal drie kwartier het leven zuur maakte. Rechtsbuiten Drager was snel, maar zooals steeds waren zyn voor zetten te zwak, Hy deed het ln elk geval weer eens beter dan Lakenberg op Twee den Paaschdag tegen de Belgen Na rust werd hy vervangen' door Wlm Engel pit Willem II. fel, fanatiek, doch te traag startend. Zyn voorzetten waren meeren- deels onzuiver. Benjamin Van Onselen zal nog een kans krygen. Hy Ls een typi sche midvoor, die gisteren echter rechts binnen stond en zich daar weinig op zyn plaats voelde. Wat hy deed. deed hy goed al ls Wllkes op die plaats natuurlijk de man. Roozen heeft goede dingen ge daan voor rust. maar deelde ln de tweede helft ln de algemeene malaise. Niet pro ductief genoeg was ook het spel van Van der Tuyn, die overigens wel voetballen kan. Bergman ten slotte, wordt al een dagje ouder en biyft, al doet hy hard zyn best, wedstryd na wedstryd onder het peil, dat wij van een Internationaal mogen verwachten Maar het ls ten slotte zyn schuld niet. dat men hem steeds maar weer opstelt en een voetballer als De Harder op de tribune laat zitten! BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 23 April. De handel was vandaag kalm. De markt had een vrijwel onbewogen ver loop. Aanvankelijk scheen er eenig materiaal aan de markt te z\jn en wa ren sommige koersen iets lager. Ko ninklijken waren echter iets hooger. In den vrijen handel kwam er niet veel be weging,in de markt. De koersen gingen nog een kleinigheid achteruit. Iets later kon weer een kleine verbetering wor den waargenomen Ten slotte waren de koersen niet veel veranderd. Koninklijken konden ppr saldo een koerswinst van een paai punten beha len. Suikeraandeelen waren uiteindelijk iets lager. Tabakken weinig veranderd. De Amerikaansche markt was kalm, verscheidene fondsen wat hooger. De omzetten waren beperkt, evenals die in de Nederl. Staatsobllgatiën. De nieuwe conversieleening lag iets zwaarder. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Antoraius QuirJnus Johannes z. van C. J. L. ran der Meer en C. Pou/w; Gertru- dis Maria Johanna d. van J. H. van. Har te veLt en H. M. P. van der Vlugft; Fran- csna Elisabeth Maria d. van A. Wltteman en H. E. Vbvkesteln; Martijntje d. van J. Vonk en P. van der Hoeven,; Olazlna ji. van M. Oolpa en C. R/lbot; Abraham z. van J. Kuyvenhoven en S. H. W. Pardon. Bastlaantje Adrlana. d. van L. Verdonk en H. Brouwer; Agnes Maria. d. van J. A. van der Mey en C. J. van der Geer; Mar- gót, Adrlana Maria, d. van D. Ie Feber en M. A. Brakel; Wilhelmus Cornells Johan nes, z. van H. Overmeer en M. Hockx; Cornells Pleter, z. van C. J. Koree en C. P. Olivier; ELske Grietje, d. van J. de Bruin en K. Top; Johannes, z. van P. Kapaan en C. J. den Os; Pleter Johannes, z. van J. Beekman en G. van der Velden; Teunis, z. van A M. van Apeldoorn en D. van Zanten; Antonlus Wilhelmus, z. van T. Zeldenthuls en M. J. van der Voorn; Klaslna Jacoba. d. van C Ouwerkerk en G. Weij; Lucas, z. van J. J. de Blécourt en E. a. Schilt; Lena Johanna, d. van M. •Kloots en A. D. de Vink; Hendrik Cor nells. z. van C. Hogenes en S. van der Linden. GETROUWD: A. G. van Woerkom. Jm en J. M. H. den Hertog. Jd. OVERLEDEN: Q. A J. van der Voorn z., 3 weken; A. C. van dier Knljff d.. 2 dagen. E. Mleremet, wed. van W. van den Berg, 70 Jaar; L. van Wlngen, z., 5 Jaar; M. Plekker, wed. van B. Star, 78 Jaar; J, P. van der Boog, d., 2 dagen. Gistermiddag is de 11-jarige wiel- rijdster Claziena R. uit Oegstgeest op de Aalmarkt aangereden door een takel wagen. De E-H.D. heeft het meisje met een gecompliceerde rechterbovenbeen- breuk naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. GROOTE BRAND IN BRITSCH-INDIË. Op een feest van Hindoes in de buurt van New Delhi ls brand ontstaan, die, aangewakkerd door den wind. weldra zulke afmetingen ging aannemen, dat de geloovigen in paniekstemming in de rivier sprongen, waarin zij zich In den loop der godsdienstige plechtigheden hadden gereinigd. Een groot aantal hun ner werd door den stroom gegrepen en verdronk. Tien anderen kwamen in de vlammen om. Meer dan duizend tyde- ïyke onderkomens zijn verbrand. MYSTERIEUZE ONTPLOFFING BIJ TROYES. Te Parijs zfjn berichten blnnengeko- men over een vliegende bom, welke gis termiddag te Troyes, honderd kilometer ten Zuid-Oosten van Parijs, omlaag ge komen, in den grond gedoken en ont ploft zou zijn. De schok van de ont ploffing zou verscheidene kilometers in den omtrek zijn waargenomen. Volgens de berichten zou het een bom van het type V 1 geweest zijn. Men veronder stelde, dat het een experimenteel pro jectiel, uit Engeland afkomstig, was. Een woordvoerder van de Britsche am bassade verklaarde echter, dat dit on waarschijnlijk was, daar de Britsche proefprojectielen uitsluitend boven de Noordzee gelanceerd werden. ZWEEDSCHE TUINDERS IN ONS LAND. Een groep van 58 Zweedsche tuinders en bloemisten is gisteravond in groote Zweedsche reisbussen in Amsterdam aangekomen. Zij zullen tot Zaterdag a.s. verschillende centra van bloemen en plantenkweekerijen alsmede de bol lenvelden bezoeken, o.m. Aalsmeer, Boskoop en Poeldijk (in het Westland). Zaterdag a.s. vertrekt het gezelschap naar Belgie, waar het twee dagen zal vertoeven om daarna Maandag a.s. via ons land terug te keeren naar Zweden. BELGISCH BEZOEK AAN DE BOLLENVELDEN EN DEN HAAG. In het kader der Belgisch-Neder- landsche samenwerking organiseert de Touring-Club de Belgique een twee- daagsche reis naar Nederland, waarbij Den Haag en de bollenvelden zullen worden bezocht. In totaal zullen onge veer 200 personen aan deze reis welke ln Nederland wordt gemaakt onder auspiciën van de Nederlandsche Reis- vereenigingdeelnemen. Zij arrivee- ren Zaterdag en Zondag a.s. TWEE WEKEN HOFROUW. Naar wy vernemen, zal in verband met het overiyden van Koning Christiaan van Denemarken, met in gang van morgen, het Hof van H.M. de' Koningin gedurende twee weken hof rouw aannemen. GROOTE LOTERIJ PRINS BERNHARD-STICHTING. De minister van Justitie heeft zyn goedkeuring gehecht aan de groote lan- deiyke lotery, welke de Prins Bernhard- stichting organiseert. Vyf series elk groot 60,000 loten a f. 1 zullen worden uitgegeven In elke serie kan als eerste prys f. 5000 wor den gewonnen. Het totaal bedrag aan pry zen per serie bedraagt f 14.250. De pryzen zullen niet ln geld worden uit gekeerd, doch in overleg met de win naars worden leesteed. Het passagiersschip „Aquitania" van de Cunard White Star Line is in Southampton aangekomen, na een ware worsteling met de elementen, waarbjj 29 van de 1107 passagiers gewond werden. Een vrouweiyke passagier moest in het ziekenhuis opgenomen worden, de ande re gewonden liepen snijwonden en kneu zingen op en konden aan boord behan deld worden. (UP.), DE KORAN IN HET JAVAANSCH VERTAALD, Na elf jaar arbqid ls de vertaling van de koran ln de Javaansche taal bilna voltooid, zy omvat lioo pagina's Tot nu too heeft men ln Indlë gebruik ge maakt van do Arabische on Malelscho teksten Nc<j. Herv. kerk Beroepen te Han- tum R. Schelllngberg. era. pred. te Om- t£ Kampen S. P NUdam te Raams- donk. Te Oostermeer E. Kempenaar te Goenga. To Ugchelen J. H Renting te Heinkenszand. Bedankt voor 's-Gravenhage (vac. J Ravesloot») Joh Bronsgeest te Velseni Voor Hekelingen O. A. Schenk te 's-Hee- renberg. Voor de benoeming tot hulp- pred te Voorbure Joh. Langman, em. en hulppred te Delft. Aangenomen naar Zandvoort (2e pred.- pl.) E. Saraber Jr. te Emmcr-Compas- cum. Naar Beverwijk (toez.) J. O. Norel te Steenderen. Naar Frederlksoord D A. Brinkerink. cand. te Oostvoorne. die be dankte voor GrUpskerk. Gassolte. Rau- werd. Noordwolde en Ureterp. Geref. kerken Beroepen te Middel- stum (2e pred.pl.) W. Tom te Sappe neer. Te O en N Blldtdtlk J. A. Grave- steln te Leek. Te Rhedende Steeg (2c maal) M Schenkeveld te Wlerlngen. dlo dit beroep aannam. To Zwagerveen C. L. Ruben te Zevenhoven. Bedankt voor Amsterdam-Zuid (5e pred.pldr. S. U Zuidema, miss pred. te Solo. met verlof te Leeuwarden. Voor Dokkum (vac. dr. J. H Kroeze) A. S. Tmmer te Apeldoorn Voor Hoogesmlldo H Hempel te Schouwerzlll. Gcref. kerken naar art. 31 K.O. Be- roepon te Heerlen J. Zwart te Eestrum. Te Ommen W. Verwoerd te Zaandam- Oostzaan. Te Zuldhorn J. v Dijk te Schlldwolde Chr. Geref. kerk Tweetal to Wer kendam J. v. Doom te Urk en W. Heer- ma te Rotterdam-O. Ev. Lu tli. kerk Beroepen te Purmer- end A. J Meijer te Rotterdam. AGENDA HEDEN: Volkshuis: K en O. Max Crolset „Mui zen en Mensen". 8 uur nam. Doopsgez Kerk: Evang Chr. Gem.: Spr. Corrle ten Boom en deD hr. v. d. Brink. 8 uur nam. Amlcltla: Splr. Ver. Harmonia. Séance o. 1. v. den heer Boering, 8 uur nam. Rapenburg 61: anthroposoplilsche Ver. Dornach. Spr. J. Waeger 8 1/4 uur nam. DONDERDAG: Voorschoten: Vergadering van aandeelhouders N.V. Nefaboline Lakfa brieken. 11 uur voorm De Doelen: Alg. verg.' Ver van Pension houders en Kamerverhuurders, 7.30 uur VRIJDAG: Stadszaal: Llederenavond Ana de Brlta Aranha. 8 uur nam. Lamgebrug 63: Bijbellezing J. A. Bruyn. 8 uur nanl, ZATERDAG: Casino K. en O. „This happy breed", 4Mi uur nam. Trianon: K. en O, „Thls happy breed", 4 3/4 Uur nam. MAANDAG: In den Vergulden Turk: Aandeelhou- dersverg. N.V. Leidsche Bouwver., 4 uur nam. DE BIOSCOPEN Luxor „Wildzang maakt carrière" (alle leeft.) dag. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; Zond. 2 1/2. 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Rex „De roode Pimpernel" (14 J.) Zat en Zond. 2 1/4. 4 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 u.; overige dagen 2 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 u. Trianon „Gaslicht" (18 J.) Zat. en Zond. 2 1/2. 4 1/2, 7 en 9 1/4 u.: overige dagen 2 1/2, 7 en 9 1/4 u, Lldo „Incident op Piccadilly" (14 J.) Zat en Zond. 2 1/2. 4 1/2. 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 21/2. 7 cn 9 1/4 uur. Casino „Het kleine misverstand" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 91/4 uur; overige dagem 21/2. 7 en 9 1/4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 19 April 13 uur tot Zaterdag 26 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Ryn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeester A|X>theek, Wl^eimlnapark 8, Tel. 26274-

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3