Het kwaad van fraude en corruptie Yalsche margarinebonnen op groote schaal vervaardigd Vier ministers antwoorden den heer Joekes WEERBERICHT Het Fonds van de Witte Anjer99 Amerikaansche Senaat aanvaardt hulp aan Griekenland en Turkije m- m W «f Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 23 APRIL 1947 No. 26064 LEIOSCH Directeur: J W. HENNY Hoofdredactie: E. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Reclactie: 21507 - Giro no: 57055 Een tamme interpellatie. (Van onzen parlementairen redacteur) De tribunes en verschillende loges wa ren vol, en bleven dat ook ofschoon het eerste uur gevuld werd met huishoude lijke zaken en een achttal hamerstuk ken, meest naturalisatie-ontwerpen; toen de Tweede Kamer gisteren een in- terpellatie-Joekes op de agenda had staan over de fraude bij productie, dis tributie en grensverkeer. Maar toen de interpellant een kwartiertje gesproken had, minderde de belangstelling. Na zijn spreekbeurt van ruim een uur was on geveer de helft der gekomenen weer verdwenen en de antwoorden van vier ministers bleken niet bij machte, de aandacht te boeien. Het was een tamme geschiedenis, die kennelijk gezamenlijk in scène was ge zet- De vonk der verontwaardiging ont brak bij den interpellant. De bewinds lieden lazen hun antwoord eenvoudig af. Een antwoord, dat veel weg had van het jaarverslag eener handelsonderne ming, vol dorre cijfers. Alleen de moraal aan het slot ver ried een ander karakter: Men wilde door deze publieke behandeling bjj het volk het besef wekkpn vap het mo- reele kwaad van den zwarten handel en ook van het feit. dat dit kwaad het économisch bestaan van ons volk raakt. De heer Joekes gaf een opsomming van de courantenberichten der laatste maanden over de verschillende soorten van ontduiking der voorschriften op het gebied van de voortbrenging en verdee ling en den in- en uitvoer van schaar- sche goederen, en knoopte daaraan een tiental vragen vast. die elk al door haar lengte in staat waren, de belangstelling te dooven. De antwoorden bleven in dezelfde lyn: door te veel te zeggen, zeide men eigen lijk niets. Een lange reeks van c«fers gonsden ons om de ooren, van produc tie en invoer, van invordering en con sumptie. van uitvoer eD verdwijning in den zwarten handel. Doch ieder cijfer ging vergezeld van de verzekering, dat men er niet te veel op kon vertrouwen, dat zij maar bij be nadering gegeven waren, dat de zaken zoo ingewikkeld waren enz. De Duit- schers wisten anders beter onder de be zetting. Wij hoorden, dat er hout voor onge veer 500 huizen in den zwarten handel verdwenen moet zijn; eenige millioenen stuks turf, een gering percentage steen kool. Dat de knoeierijen in de textiel industrie lang niet de 40 bedragen, welke men wel eens hoort; dat er 2 mil- lioen punten van de rond 800 millioen voor textiel in verkeerde handen kwa men. Dat ongeveer 12 van de melk productie niet de voorgeschreven be stemming vindt; 10 van de granen, 16 van het vleesch. Te Moskou. geen verdere vorderingen. Opnieuw heeft gistermorgen te Mos- kou een geheime zitting der vier minis ters plaats gevonden over Oostenrijk, maar iets verder gekomen schijnt men niet te zijn. Daarop volgde gisteravond een derde geheime zitting. Vooraf werd van het rapport van de speciale afgevaardigden inzake finan- cieele maatregelen voor het vrije gebied van Triëst in een gewone vergadering kennis genomen. Radio Moskou meldt, dat hierover overeenstemming is be- reikt. Waarnemers zijn van oordeel, dat eventueel een laatste poging zal worden gedaan om tot eenigerlei overeenstem ming t.a.v. de voltooiing van het Oosten- rij ksche verdrag te geraken. Aan het eind van de geheime zitting, welke 50 minuten duurde, is geen com muniqué uitgegeven. Hedenmiddag ko men de ministers in openbare zitting bijeen, In den loop van den morgen zul len dé plaatsvervangers voor Duitsch- land een lijst opstellen van de nog on opgeloste kwesties. In conferentiekringen was men nu weer algemeen van oordeel, dat de con ferentie einde deze week zal eindigen. De besprekingen inzake een herziening van het Engeelsch—Russische verdrag zijn gisteren hervat. Officieel is bekend gemaakt, dat een „algemeene gedach- tenwisseling" heeft plaats gevonden. Men neemt algemeen aan. dat de Britsche onderhandelaars een juiste for muleering van de Russische voorstellen wenschen om uit te kunnen maken, of Rusland het oog heeft op een verdrag, dat vereenigbaar is met de Britsche be trekkingen met andere bevriende' lan den. VERKIEZINGEN OP SICILIË. Bij de verkiezingen op Sicilië heeft het linksche volksblok (communisten, socialisten, partij voor republikeinsche actie en de sociaal-democraten) ..de meerderheid behaald. De definitieve uitslagen zijn als volgt: Volksblok 591.070; Christen-democraten 399.125; Uomu qualunque (rechtervleu gel) 308-567; Nationale monarchistische partij 184.844; Siciliaansche onafhanke lijke beweging 179.156. VLIEGTUIGONGELUK IN GEORGIA. De Amerik. luchtvaartmaatschappij Delta Airlines heeft medegedeeld, dat een speciaal vliegtuig met zeven emplo- yé's der maatschappij nabij Columbus in den staat Georgia is neergestort na een botsing met een leger-toestel In totaal zijn 9 personen gedood. HARDE WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtigen, vooral aanvankelijk tijde lijk stormachtigen Zuid-Westelijken wind. Wisselend bewolkt met enkele re genbuien. Nog iets kouder. J2A April. Zon op: 5.26 uur; onder: 19.51 uur. Maan op: 7.12 uur; onder: 0.37 uur. (26 April EK.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee té 6 en 18.22 uur. Het was interessant te vernemen, hoe op zeven willekeurige dagen van Aug. vorig jaar van rond 44000 gecon troleerde personen, die de grenzen overschreden, nauwelijks 4000 een de- viezenformulier bij zich hadden, zoo dat 90 dier lieden zonder geld op zak naar het buitonland ging. Waar van zij dan ginds leefden, valt te gis sen. Maar van de grootste bron van deviezenfraude, het onderfactureeren van aan het buitenland geleverde goe deren, hoorden wij niets. „Ik kan me zeer goed begrijpen dat het welzijn van een koe of een varken den boer meer aan hethart gaat dan van iemand in Amsterdam b.v." aldus, minister Mansholt- En als men hem dan verder hoorde uitleggen, hoe in 1946 van de geschatte productie van 200 millioen eieren er slechts 93 millioen geleverd behoefden te worden in verband met het gebrek aan veevoer voor varkens, dan is het zonder meer duidelijk, hoe velen weinig of geen kwaad zien in zwarten handel. Thans moeten alle eie ren ingeleverd (behalve door wie slechts 10 of minder kippen houden). Maar de moraal komt er dan niet met een enkel vertoog in. Zelfs niet met een vertoog van minister Lieftinck over de vrijheden en grondrechten van den mensch. Aan een interruptie van den heer Wa genaar te hooren, zal het vandaag wel vuriger toegaan tijdens de corruptiede batten. De vice-president van de American Overseas Airlines bevestigt het stewar dess-insigne op het uniform van Sieuw- ke van de Laan uit Amsterdam, die na drie-en-een-half jaar gevangenschap in Japan naar Amerika ging en in dienst trad van deze luchtvaart-maatschappij. Tegelijk met haar werden eenige Deen- sche, Zweedsche en Noorsche stewardes sen geïnstalleerd. Bewapening van de cultureele weerbaarheid van ons volk. (Speciale reportage) Zes jaren na z'n oprichting in 1940 te Londen, is het Prins Bernhard Fonds begonnen aan de vervulling van een nieuwe taak. Bewapening is steeds zijn doel geweest en dat is het nu nog. Maar dan bewapening van wel gansch verschillenden aard! Toen in de barre periode van om streeks Augustus 1940 het fonds, waar van Prins Bernhard later het Regent schap aanvaardde, in het leven geroepen werd, was er feitelijk slechts één punt van beteekenis: mee te helpen aan de bevrijding van Nederland door Inzame ling van geldén voor den aankoop van vliegtuigen of ander krijgsmateriaaL Die taak volbracht het fonds op schitterende wijze en niet minder dan 21 millioen gulden werd bijeen gebracht, waarvoor oorlogsmateriaal kon worden .aange schaft boven datgene, wat debegroo ting toeliet te koopen. Een oogenblik heeft er naar uitgezien, dat de rol van het PBJP. na de bevrij ding zou zijn uitgespeeld. Maar nieuwe problemen traden naar voren en stippel den aldus voor het fonds ook den weg uit voor nieuwe actie... Bewapening zóu andermaal 1 z'n doel zijn, ditmaal echter niet ten bate van de materieele, doch van de geestelijke en cultureele weerbaarheid van ons volk, dat in een reeks van bange jaren van zijn ankers was losgeslagen. Zoo is er, sinds de constitueerende vergadering op 7 October 1946, onder voorzitterschap van prof. mr. R. P. Cleveringa en met Prins Befnhard als regent, met kracht naar gestreefd de geestelijke en cultureele zelfstan digheid van ons volk te schragen en het uitdragen van onze beschaving in den vreemde te bevorderen. Belang rijke resultaten werden in dat opzicht reeds bereikt, maar er is steun, vooral ook geldelijke steun, noodig ran velen, De verheffing van ons volksbestaan is zonder geld nu eenmaal niet mogelijk. Dat het fonds direct na zijn weder oprichting met succes van wal kon ste ken, dankte het voornamelijk aan het feit, dat de Anjer-dag '46 ruim f400.000 had opgebracht. Maar het is niet vol doende om bruggen te bouwen over de kloof, welke er ligt tusschen de mogelijk heden, die de Staat kan scheppen en die van het individu ot de groep! We reldbekende fondsen als die van Nobel, Carnegie en Rockefeller bewijzen.,dat. Muziek- en tooneelgezelschappen in de noodgebieden van Nederland leden ln den oorlog onberekenbaar verlies aan instrumenten en ,requisieten; weten schappelijke arbeid vraagt steun, biblio theken werden vernield 2n instituten voor de jeugdopvoeding voor langen tijd tot werkloosheid gedoemd. Een breed arbeidsveld ligt braak en veler hulp is noodig om te bewerkstelligen, dat ons volk weer uitkomt boven zorg en aan dacht voor de stoffelijke behoeften en zich v/aarden wil verschaffen, die het edelen en belangrijk genoeg zijn om in de wereld te worden uitgedragen, zooals eens mannen dat deden als Rembrandt, De Groot, Van Gogh en vele anderen! Het P.B.F., het Fonds van de Witte Anjer, roept daartoe alle hens aan dek. Zijn adres is: p/a. Nederl. Handel Mij., Vijzelstraat 32, Amsterdam C, giro 500900. Er moge hier geen misverstand ont staan. Daarom zij met nadruk er op ge wezen. dat het fonds slechts steun ver leent, indien duidelijk gebleken is, dat alles is gedaan om de eigen kracht tot volle anplooiing te brengen. Zoodra de inspanning voor de materieele zijde van het beoogde cultureele object de cultu reele spankracht niet meer bevordert, maar gaat benadeelen, is voor hetP.B.F. het moment aangebroken om actief te worden. Niet eerder! Het zal echter dui delijk zijn, dat onder de huidige om standigheden dat punt spoediger bereikt wordt dan voor den oorlog het geval En het is ook daarom, dat het P.B.F. er op vertrouwt, dat zeer vele landgenooten zullen medewerken om Nederland op te stuwen in de rij der volkeren naar een zoo hoog mogelijke plaats! Prinses Juliana en Margriet weer thuis Gistermiddag om zes uur zijn Prin ses Juliana en Prinses Margriet, met een speciaal vliegtuig, dat om 15 uur Zw. t. uit Sitten vertrok en bestuurd werd door kapitein Sonderman, uit Zwitserland op het vliegveld Socster- berg teruggekeerd. Direct na aankomst begaven zij zich naar het paleis Soestdjjk. 23 dagen vertoefden zij in Zermatt. Te Sitten werd Prinses Juliana door Staatsraad Antamatten namens da re geering in het kanton Wallis begroet. Zondagavond )s Prinses Juliana een afscheidsconcert aangeboden, dat door de autoriteiten en bevolking van Zer matt. werd bijgewoond. Te Zermatt neemt in het ski-geoiedde winter een eind. Prins Bernhard maakt dikwijls tochten van twee tot drie dagen in het hooggebergte. Tevens heeft hij zich de laatste dagen tn het bergbeklim men geoefend. Prins Bernhard en de beide oudste Prinsesjes zullen waarschijnlijk eerst Maandag naar ons land terugvliegen. Nederland op Jaarbeurs te Lyon LEIDSCHE KAZEN TREKKEN - BELANGSTELLING. Nederland Is op de Jaarbeurs te Lyon met een fraaie Inzending uitgekomen, verzorgd door den Economischen Voor lichtingsdienst. Het Nederlandsche paviljoen, ont worpen door den jongen architect Ooye- vaar, lean men, met de Zwitsersche in zending de best verzorgde buitenland- sche vertegenwoordiging noemen. Ruim 20 stands met individueele of collectie ve inzendingen vinden er een plaats. In het algemeen zijn de deelnemers niet ontevreden over de resultaten tot dus verre. Enkele bedrijven, zooals een groote dekenfabriek en een fabriek van stof zuigers, komen er echter rond voor uit niet te verwachten een enkele transactie met Frankrijk tot stand te kunnen brengen, in verband met invoer-restric- ties. Reeds werden veelbelovende contrac ten gelegd met inkoopers uit de Mid- dellandsche zeelanden, uit Zuid-Ame- rikaansche staten of uit Nieuw-Zee- land, Australië, India enz. De collectieve inzendingen van de Ned. Zuivelindustrie, waar de Goud- sche en Leidsche kazen vele begeer! - ge blikken trekken en van de Ned. kunstnijverheid, vonden eveneens in ternationale belangstelling. DE ZOMERPRIJS VAN DE MELK Geen verandering voor den consument. Met ingang van 27 April a.s. is voor het productiejaar 1947/1948 de. zomer- prijs voor de producent voor de melk met 3,3 vet gesteld op 14 cent per kg. melk. Deze prijs zal t/m 25 October gel den. De definitieve vaststelling van den winter-melkprijs zal eerst in het najaar plaats hebben. Deze verlaging van den prijs voor den producent zal geen verandering van den melkprijs voor den consument tot ge volg hebben, daar de door de regeering verstrekte subsidie uit het landbouw crisisfonds op den melkprijs verminderd zal worden. Met 6723 stemmen. Met 67 tegen 23 stemmen heeft de Senaat der Vereenigde Staten Tru man's wetsontwerp voor hulp aan Griekenland en Turkye goedgekeurd. Nadat twee amendementen verworpen waren, stelde de voorzitter van den Se naat, senator Vandenberg, voor om de wet in haar geheel te aanvaarden. Het eerste amendement was afkomstig van Edwin Johnson en had tot doel mi litaire hulp aan Griekenland en Turkije uit te sluiten. Het werd met 68 tegen 22 stemmen verworpen. Het tweede amendement betrof een proefneming met de bedoeling de geheele zaak op de lange baan te schuiven. Dit werd met- 67 tegen 23 stemmen verworpen. Toen de oppositie zag, dat haar actie weinig doeltreffend kon zijn. besloot ze geen amendementen meer in te dienen, zoodat het wetsontwerp snel behandeld werd. Het Huis van Afgevaardigden moet thans nog een oordeel over Truman's ontwerp uitspreken. De wet. zooals de Senaat die aan vaard heeft, voorziet in een krachtige economischen steun (400.000.000 dollar) aan Griekenland en Turkije, terwijl Amerika voorts deze landen zal helpen bij de organisatie van hun leger- Dean Acheson. waarnemend minister van buitenlandsche zaken der V.S., heeft verklaard, dat het hulpprogram voor Griekenland en Turkije, door den Senaat aangenomen, geen precedent vormt. Soortgelijke gevallen, die zich ln de toe komst kunnen voordoen, zullen „naar hun merite" worden beoordeeld. Hij wees er op. dat de V.S. in het geheel geen bijzonder bestuur in Griekenland en Turkije te steunen wenschen, maar deze landen willen helpen „hun afhan kelijkheid te behouden". Senator Claude Pepper verklaarde na de stemming: „Dit is de grootste fout in de buitenlandsche politiek, die wij ooit hebben begaan". Geen eenstemmigheid in Balkancommissie. De Balkan-commissie der VN, die een onderzoek heeft ingesteld inzake de Grieksche beschuldigingen, dat de Griek- sche guerillastrijders uit landen ten Noorden van Griekenland gelegen steun hebben ontvangen, is bij de voorberei ding van haar rapport tot de slotsom ge komen, dat eenstemmigheid niet bereikt kon worden en dat het noodzakelijk is aan den Veiligheidsraad te New York twee rapporten over te leggen, een van de meerderheid en een van de minder heid. DE DUITSCHERS IN POLEN. In officieele kringen te Londen is dui delijk gemaakt, dat de Britsohe regee ring niet bereid is het ontvangen van Duitschers uit vroeger Duitsche en thans door Polen bezet gebied in de Britsche zone te hervatten, aldus meldt de diplomatieke correspondent van de Times- De „operatie zwaluw", zooals het Westwaarts brengen van Duitschers werd genoemd, is vlak voor Kerstmis jl. stopgezet door de autoriteiten van de Britsche zone, in verband met het kou de weder. De Poolsche vice-premier, Gomulka, heeft echter te Landsberg verklaard, dat de vierhonderdduizend nog in West-Polen vertoevende Duit schers binnen enkele maanden wegge voerd zullen zijn. Waarheen WALLACE PLEIT VOOR AMERI KAANSCHE LEENING AAN DE SOVJET-UNIE, De vroegere vice president der V.S-, Henry Wallace, die thans te Parijs is, heeft voor de Fransche radio gepleit voor een „niet-politleke" Amerikaansche lee ning aan de Sovjet-Unie door middel van de VN. Wallace noemde een dergelijke daad het beste middel om een duurzame vre de te bewaren. Wallace wees op de ellende, die ten gevolge van cje groote droogten in ver schillende deelen van de Sovjet-Unie heerscht en die dit land zouden nood zaken zware herstelbetalingen uit de loopende Duitsche produotie te eischen, hetgeen weer ellende in Duitschland zou veroorzaken en hierdoor onrust in Euro pa. 17 personen gearresteerd. Het is de Haagsche economische re cherche, in samenwerking met den dienst „criminecle voorlichting" en de Belgische politie, gelukt in Antwerpen een groep van zes personen te ont dekken, die zich reeds geruimen tijd moet hebben bezig gehouden met den verkoop en den invoer in ons land van in een Belgische drukkerij vervaar digde vervalschte margarinetoewijzin gen en margarinebonnen. Men kwam op het spoor van deze fal sificaties, doordat een grossier in Den Haag, zekere H., zich daar bij de eco nomische recherche vervoegde met 100 rantsoenbonnen margarine, die valsch waren gebleken. Daar de man zorgvul dig administreerde van wie hij bonnen ontving, kwam men er achter, dat hij ze van den Haagschen winkelier L. had ontvangen. Bij het voortgezet onderzoek belandde men bij twee vrouwen, K. en Z., die bekenden twee toewijzingen te zamen voor f.425 aan dezen L. te heb ben verkocht. Zij hadden ze betrokken van zekeren O. te Den Haag, die, nader aan den tand gevoeld, mededeelde, de toewijzingen uit Antwerpen te hebben betrokken. Rechercheurs van den eco nomischen dienst trokken samen met personeel van den dienst „crimineele DE TABAKSPRIJZEN IN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft men gedebatteerd over de voorgestelde belas tingver hooging van tabaksartikelen. Zoo wel van de zijde der regeering als van die der oppositie \werd critiek geoefend en werden andere oplossingen aan de hand gedaan. Dalton, de Engelsche minister van fi nanciën. leegde den nadruk op de noodzakelijkheid om de uitgave van dol lars, die „hoog, veel te hoog" is gewor den. te verminderen en export en im port meer in evenwicht te brengen. De verhoogde tabaksaccijns is een eerste stap op dezen weg. aldus Dalton, en mis schien moeten wij ons later nog meer beperkingen opleggen. Terloops deelde de minister mee. dat ook films evenals tabak in vergelijking met voedingsmiddelen gemist kunnen worden. De verhooging van den tabaksaccijns werd ten slotte met 263118 stemmen aanvaard. voorlichting" naar deze plaats, waar het hun gelukte in samenwerking met de Belgische politie zes b(j deze affaire be trokken personenn te' arresteeren. Bij een huiszoeking ten huize van een dezer vond met 1600 valsche margarinetoewij- zingen van 100 rantsoenen per stuk, d.w.z. voor ongeveer 40.000 KG. marga rine. O. bleek slechts drie toewijzingen van 100 rantsoenen te hebben gekocht. Op het oogenblik zoekt men nog naar den drukker, die de valsche kaarten heeft gedrukt, en die vermoedelijk even eens te Antwerpen gevestigd is. In totaal zijn in ons land 11 ver dachten gearresteerd en in België zes. Dr. Verhage eere-voorzitter van „Bloembollencultuur". critiek over het bedrijfschap. Op de vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem is tot hoofdbestuurslid gekozen de heer F. Duin uit Lutjebroek met 176 van de 346 st., zulks in de plaats van het overleden lid, de heer J. Schipper. Bij acclamatie werd een voorstel der afd. I^isserbroek aange nomen inzake inschakeling van de af- deelingen bij adviezen over bedrijfsmaat- regelen. De ontevredenheid over het Be drijfschap bleek nog meermalen, o.a. toen het voorstel van het hoofdbestuur besproken werd, dat de eventueele are aalheffing voor 1947 vervangen wilde zien door een -surplus-heffing. Het plan van het bestuur werd ten slotte met slechts 4 afdeelingen tegen, aanvaard. Het jaarverslag en de rekening en ver antwoording van den penningmeester werden goedgekeurd. De heer Liquette, vertegenwoordiger van de „Iris" heeft de heer Verhage har telijk dank gebracht voor zijn juist be leid. De wnd, voorzitter, de heer J. W. A. Lefeber stelde -voor den scheidenden voorzitter het eere-lldmaatschap aan te bieden, waartoe bij accl. besloten werd. Dr. Verhage betuigde voor deze onder scheiding zijn hartelijken dank. waarna de heer Lefeber het werk van den afge treden voorzitter uitvoerig, waardeerend geschetst heeft. Ook wenschte hij hem geluk met zijn benoeming tot voorzitter van de Bedrijfsgroep Sierteelt, onder aanbieding van een fraai schilderij van Chris de Mooi. voorstellende een vaas met bloemen. (Foto Van Vliet) De wnd. hoofdstationschef, de heer W. A. Kanngiesser,. biedt den heer J. Idzen- ga bij zijn 40-jarig jubileum in dienst der Ned. Spoorwegen namens het ge heele Leidsche personeel de gelukwenschen aan. BINNENLAND. Bil de Tweede Kamer ls Ingediend het ontwerp van wet „regelen in zake overeenkomsten van levensverzekering en aanspraken, voortvloeiende uit de deel neming in een particulier pensioenfonds, van ln Ned-Indië verblijvende militairen behoorende tot de Kon, Landmacht en de Kon. Marine". De 56ste bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. Grond slag zal, der traditie getrouw op Hemel vaartsdag gehouden worden. Ditmaal in Groningen, waar men op ndet minder dan zes gebouwen beslag moest leggen, om alle bezoekers te kunnen bergen. 12 van de veertien meubelfabrieken, die 17 Maart op last van het Rijksbureau voor hout voor onbepaalden tijd waren gesloten, zijn vandaag, met toestemming van de autoriteiten, weer gaan werken, De fabrikanten hadden de distributie bepalingen overtreden. De arbeiders heb ben geen financieel nadeel ondervonden, daar op last de loonen zijn doorbetaald. De toestemming ls verleend, zonder vooruit te loopen op een te nemen defi nitieve beslissing, Hv. 1,-K torpedo-bootjager „Tjerk HM- des" zal op 2 Juni uit Amsterdam naar Ned.-Indië vertrekken en daar Hr. Ms. „Piet Hein-" aflossen. In de Staatscourant is opgenomen de prijzenbeschikklng nieuwe en gebruik te geweven zakken 1947 Gisteren was de Belgische dag op de Jaarbeurs te Utrecht. De Belgische Mi nister van Economische zaken, Jean Du- vleusot heeft, ln gezelschap van verschil lende autoriteiten, de beurs bezocht. Te Amsterdam is een 51-Jarige man, die op de tweede etage van een perceel aan den Prinsengracht woont, van den trap gevallen, ten gevolge waarvan hij overleden ls. De president van de „Rotary Inter national". de heer R. Hedke, d'le met zijn eebtgenoote een bezoek aan ons land brengt, recipieerde gistermiddag onder groote belangstelling in. het Americain Hotel te Amsterdam, de zetel van de oudste club in ons land. Hr. Ms. mijnenveger „Pleiter Florlsz" zal van 3 Mei af als polltlekrulser ge bruikt worden, belast met het toezicht op de Noordzee-vlsscherij. Het Nederlandsche s.s. Croneniburgh, van de reederij W. H. MüÜec- en Co. uit Amsterdam ls als eerste na de vorstpe riode in. de haven van Helsdngfors bin- nengeloopen. Op ziin Inspectietocht ln heb Oos ten van den Archipel is vice-admlraal A. S. Pinke op Ambon gearriveerd. Bij aankomst van de Nederlandsche mailboot Klipfontein te Marseille heeft de boottrein voor het eerst sinds den oorlog weef voor geregelde aansluiting gezorgd. 217 passagiers namen in den trein plaats, welke via Brusel naar Rot terdam reed De Nederlandsche geologische stu dent A. C. Smit uit Winsum is bij de studie van rotsformaties te Freshwater- West (Engeland!) van de rotsen gestort en om het leven gekomen. BUITENLAND. Het R.K. episcopaat van Engeland en Wales heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin aangedrongen wordt op de repatrieering van Duitsche krijgsgevange nen Ir. Gro o t-Brittannlë De waarnemende Amerikaansche mi nister ran Buitenlandsche Zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat de V.S. de Sovjet-Unie ln staat hebben gesteld leen- en pachtgoederen, die na de capitulatie van Japan aan de Sovjets zijn verkocht, voor 10 percent beneden de productie kosten aan te schaffen, omdat de goede ren, die naar Russische maten zijn ver vaardigd, in de V.S niet bruikbaar zijn. De vroegere Nazi-burgemeester van Weenen ls uit de gevangenis aldaar ont snapt. Hij was met anderen onder toe zicht van de politie in een der Weensche straten- te werk gesteld. Voormalige gevangenen van het concentratiekamp BuchenwaM, hebben verklaard, dat Ernst Thaelmann. de Duitsche communist en -leider, door de Gestapo is doodgeschoten zoodra hij het kamp Bucbemwald in den nacht van 17 op 18 Augustus 1944 was binnengebracht. Het stoffelijk overschot werd daarna ge- oremeerd. De centrale Britsohe electrlottelts- commlssie. die controle uitoefent op de productie, heeft er ernstig voor gewaar schuwd, dat vele fabrieken zich moeten toeleggen op een werkverdeellng ln over eenstemming met de vraag en een stel sel moeten invoeren voor verhoogde pro ductie tijdens zeer drukke tijden door ge bruikmaking van het type reactie-moto ren voor vliegtuigen, daar anders ln de volgende drie jaren tot grootere en meer langdurige beperkingen van de electrlcl- tedtsvoor-zlenlng moet worden overgegaan. Dit zou een ontwrichting van de Industrie veroorzaken, Het schip Sir Harvey Adamson van de British India Steam Navigation Com pany ls, naar men vreest, met 250 passa giers verloren gegaan nabij de Mergul Archipel langs de kust van Birma. Het schip heeft 17 April Rangoon verlaten en ls, naar men gelooft, daarna in een cycloon geraakt. Een week na de ramp te Texas City ls een opslagplaats met ammonium- nitraat ln brand gevlogen. Geoffry de Havilland, dié verdeden Jaar bij een snelheids vlucht om het leven ls gekomen, heeft posthuum de Segrave- medoü'le ontvangen. Deze onderscheiding wordt ieder Jaar (behoudens de afgeloo- pen. oorlogsjaren) verleend aan den Brit- schen onderdaan, die naar het oordeel der commissie de opmerkelijkste demon stratie heeft geleverd vaar de mogelijk heden van liet vervoer over land, te water of door de lucht. Voor de tweede maal in twee weken heeft ln de wandelgangen van de Fran sche Nationale Vergadering een vrouw een afgevaardigde ln het gezicht geslagen. De afgevaardigde van de autonomistische regeerlng van Madagascar, Raseta, werd aangevallen door de echtgenoote van een voormalig afgevaardigde van Madagascar, Rossignol. Ook do heer Rosslgnol zelf schijnt zich niet onbetuigd te hebben ge laten. Volgens berichten uit Breslou heeft men ln een klooster ln de nabijheid der stad een schrjt gevonden, bestaande onder meer uit drie ton geldstukken, goud en diamanten, die door de Nazi's daar was achtergelaten. De waarde ran den schat wordt op 150 millioen gulden ge schat. De Palestij nsohe Jbodsehe verzet*- groep Stern heeft zich verantwoordelijk verklaard voor het plaatsen van de bom ln het Britsche ministerie ran Koloniën op 16 April JJ.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1