De snuifdoos van den Keizer Engeland neemt een ingrijpend besluit Wat er in Indië gebeurt EN -DE MEESTEi&DETEOTTVE Radio-programma „Met z'n dertienen" naar Californië r_ MO VRIENDEN ZULLEN HEN NAWUIVEN ..Het is hier een prachtig land en het gaat ons goed. Waarom kom je niet wat dichter bij ons in de buurt wo nen?". Zoo schreef de Amerikaansche far mer Van der Harn, die 26 jaar geleden uit Nederland naar Californié emigreer de aan zijn zwager Sijbrand van der Dussen te Rotterdam. Menigeen zou de wel zeer verre verhuizing niet hebben aangedurfd. Doch in den heer Van der Dussen blijkt nog de echte oud-Hol- landsche ondernemingsgeest te leven en voor hem vormden zelfs zijn groote melkdepöt. dat hij in de Maasstad ex ploiteert. noch zijn wel zeer uitgebrei de familie een beletsel, om zijn reeds lang gekoesterde wensch in vervulling te doen gaan. Van der Ham kocht voor zijn zwager een prachtige farm te Welflower bij Los Angeles en de zaak was voor el kaar. Nu de kogel eenmaal door de kerk was. wil Van der Dussen ook op de snel ste wijze naar zijn nieuwe woonplaats komen, dus vroeg hij voor zich. zijn vrouw en zijn elf kinderen bij de KLM passage aan. Donderdag a.s. zullen het echtpaar Van der Dussenvan Keulen en de elf Van der Dussentjes (waarvan de jongsten een tweeling van 6 maan den zijn en de oudste 17 jaar is) op Schiphol de groote reis over den Oceaan aanvangen. Al hun VTienden en kennis sen uit de buurt (honderd in getal) zul len in drie autobussen meegaan om hen vaarwel te wuiven. SOVJET-UNIE WIJST STANDAARDISATIE VAN WAPENS VAN DE HAND. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat veldmaarschalk Montgomery's voorstel om tot een standaardisatie van Angloamerikaansche en Sovjetrussische wapenen te komen, door Moskou van de hand is gewezen. Het is thans ook bekend geworden, dat generalissimus Stalin, toen Mont gomery Moskou bezocht. bezwaren heeft geopperd tegen de standaardisee ring van Britsche en Amerikaansche wapenen, welke reeds had plaats ge had. DE VERKIEZINGEN IN DE BRITSCHE ZONE. De voorloopige uitslagen van de ver kiezingen in de Britsche zone luiden als volgt: Sleeswük-Holstein: sociaal-democra ten 452.097 stemmen: christen-democra ten 315.605 stemmen; Zuid-Sleeswijksch verbond 82.684 stemmen; vrije demo craten 50.215 stemmen; communisten 48.358 stemmen; Duitsche recht-sche partij 32.350 stemmen. Noordrijk-West-falen: C.D.U. 1.874.451 stemmen. 91 zetels; soc. democraten 1.601.389 stemmen. 64 zetels; commu nisten 701.615 stemmen, 28 zetels; cen trumpartij 488.150 stemmen, 20 zetels; vrije democraten 299.115 stemmen, 12 zetels. Nedersaksen: soc. democraten 1.606.027 stemmen, 66 zetels; CD.U. 573.623 stem men, 31 zetels; Nedersaksische partij 417.641 stemmen. 25 zetels; vrije demo craten 216 455 stemmen, 13 zetels; com munisten 139.540 stemmen 8 zetels; centrumpartij 101.511 stemmen, 6 zetels. De Duitsche rechtsohe partij behaalde 742-5 stemmen, doch verkreeg geen en kele zetel in den landdag. In totaal hebben de verschillende par tijen in de drie landdagen tezamen tot nog toe de volgende zetelaantallen be reikt: scc. dem.: 173 zetels; chr dem. unie: 144; communisten 36; vrije demo craten 25; nat. liberalen 25; centrum partij 26; Zuid-Sleesw. verbond 4 zetels. Oins DJstributiehoekje DEZE WEEK WEER EEN EI. In de bonnenlijst. die Donderdag a.s. wordt bekendgemaakt, zal weer een bon voor één ei worden opgenomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leef tijdsgroepen zijn. INLEVERING BRANDSTOFFEN- BONNEN VÓÓR 26 APRIL De rantsoenbonnen „een eenheid brandstoffen 1946/47", alsmede de bon nen van de bonkaarten WA en WB 606 en de bonnen 65 BV van de brandstof - fenkaart T 606 blijven, naar het Centr Distr Kantoor mededeelt, geldig t/m 26 April 1947. Deze bonnen moeten derhalve uiter lijk op dien datum bij een brandstoffen- handelaar zijn ingeleverd Opheffing rantsoenverlaging gas en electriciteit. MET TERUGWERKENDE KRACHT TOT 1 APRIL. Blijkens een beschikking van den Minister van Economische Zaken, wordt de op 15 Januari j.l. vastgestel de verlaging van 20 pet. op de gas- en electriciteitsrantsoensn ingetrokken. De beschikking is 18 April j.l., met terugwerkende kracht van 1 April 1947 af, in werking getreden. REÜNIE REGIMENT GRENADIERS 1940. De v.m. waarnemend commandant van het Regiment Grenadiers, de ma joor B. D. J. K. de Visser, deelt mede. dat de reünie van het Regiment Gre nadiers. dat in 1940 was ingezet op de vliegvelden Ypenburg en Ockenburg. ge houden zal worden op 11 Mei a.s. in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage. De kranslegging aan de reünie ver bonden, zal om 11.30 uur plaats vinden op de Algemeene Begraafplaats aldaar. Allen, die in 1940 bij het regiment ge mobiliseerd waren uit het geheele land wordt verzocht aan de reünie en krans legging deel te nemen, Zij moeten hier voor. liefst vóór 1 Mei a.s-, hun tegen- i woordig adres bekend maken aan: Res. Ie luitenant J. A. van Min, poste re stante. Den Haag. LUCHTVAARTTENTOONSTELLING EN ESPERANTO. De „Gloster Meteor" zal er te zien zijn. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht zal van 16 tot 22 Mei a.s een interna tionale tentoonstelling op luchtvaartge bied worden gehouden, genaamd: „Aero Fair" 1947- De secretaris dezer tentoon stelling correspondeert ook in Esperanto, welke taal officieel zal worden gebruikt. Er komt. een speciale Esperanto-stand, waar men alle mogelijke inlichtingen over Esperanto en de Esperanto-bewe- ging zal kunnen krijgen. Er zal een Es peranto tolk aanwezig zijn. terwijl ook de dienstdoende postambtenaar een Espe rantist zal zijn. Op deze tentoonstelling zullen de nieuwste vliegtuigen te zien zijn, o.a. de „Gloster Meteor", het vliegtuig, dat een uursnelheid van bijna 1000 km bereikt. Bovendien zal men er een compleet Ra dar-apparaat kunnen bewonderen, zoo dat nien een juist beeld zal kunnen krij gen van deze uitvinding. Verschillende luchtvaart-vereenigingen zullen versie ringen aanbrengen en o.a. zullen er ver zamelingen van luchtvaartpostzegels te bewonderen zijn. Aan de tentoonstelling is ook een wedstrijd voor luchtballon nen verbonden. „PRIX DE ROME" VOOR SCHOONE BOUWKUNST. Een gouden- en een zilveren medaille. Gisterochtend ontvingen twee candi- daten voor den ..Prix de Rome" een me daille uit handen van prof dr. J. G. van Regteren Altena, president- van de Com missie van Toezicht van de Rijksacade mie voor Beeldende Kunsten te Amster dam. De gouden medaille met het bij- behoorend jaargeld werd toegekend aan den heer J. Schipper uit Zaandam en de zilveren medaille aan den heer A. C. Nicolaï uit Oldenzaal. In 1935 werd de gouden medaille voor het laatst uitgereikt, en wel aan den architect Arthur Staal. 51 DUITSCHERS KEERDEN ONVERRICHTERZAKE TERUG. Nederlandsche grenspost liet hen niet door- Te Hengelo werd 51 Duitschen jour nalisten. leeraren en vertegenwoordigers van vakvereeniglngen. die in Engeland een zesweeksche cursus in democratie zouden gaan volgen, door de Nederland sche grenspost de toegang tot Nederland geweigerd, aldus meldt Reuter uit Ham burg. Ofschoon de Britsche officier, die de groep Duitschers begeleide, protesteerde, merkten de Nederlandsche ambtenaren op, dat de Duitschers geen doorreisvisa voor Nederland hadden en de groep moest onverrich terzake naar Hannover terugkeeren. GEEN KHAKI IN EGYPTE! Werkt blijkbaar als roode lap. De K.L.M. heeft haar agenten mede gedeeld. dat passagiers, die Egypte pas- seeren, in de luchthaven aldaar geen kleedin-gstukken mogen dragen, die kun nen doen vermoeden, dat de passagier behoorde of behoort tot de -geallieerde strijdkrachten, aangezien dat voor den passagier groote moeilijkheden kan me debrengen. Tot- militaire kleeding reke nen de Egyptische ambtenaren alle khaki-kleedingst-ukiken. Het dragen van een khaki-das kan reeds moeilijkheden geven. DIT JAAR GEEN STRAALVLIEG TUIGEN VOOR DE LUCHTMACHT. Naar wij vernemen, zullen, naar wij indertijd veronderstelden, dit jaar nog geen straalvliegtuigen in dienst gesteld worden van de Nederlandsche lucht macht. De demonstratie met de Gloster ..Meteor" op Valkenburg heeft op dit besluit geen invloed gehad, omdat het voordien reeds was genomen. NEDERLANDERS TRAINEN FRANSCHE PARACHUTISTEN IN CHINA. Fransch-Nedcrlandsche wapCn- broederschap. Verschillende Nederlandsche officie ren en onderofficieren zullen, naar AFP uit Saigon meedeelt, deelnemen aan de a.s. training van parachutisten van het Fransche leger in Indo-China. Kolonel P. J. de Broékert, comman dant van de Ned. Luchtmacht in Ned.- Indië. is naar Batavia teruggekeerd, na dat tiy de wijze van samenwerking met generaal Vatluy en andere Fransche militaire autoriteiten had bestudeerd. Bij deze gelegenheid werd de aandacht gevestigd op de Fransch-Nederlandsche wapen-broederschap, welke gedurendei de operaties b.-j Arnhem, waaraan de parachutisten van kolonel de Bollardière die thans in Indo-China zijn gestation- neerd. hebben deelgenomen, tot uiting is gekomen. VROUWELIJKE WERKKRACHTEN VOOR OVERZEESCHE GE- BIEDSDEELEN. Provinciale commissie geïnstalleerd. Bij beschikking van 30 December 1946 heeft de Minister van Oorlog het Cen traal Selectie Orgaan Vrouwelijk Vrij willigers Ingesteld. De taak van dit orgaan is: aan de hand van inlichtingen over persoonlijk heid en verleden beoordeelen of vrouwe lijke personen geacht kunnen worden geschikt te zijn voor toelating tot een vrijwilligerskorps en voor uitzending in het algemeen naar de Overzeesche Gebiedsdeelen. Een ieder, die in een vrouwenkorps wil dienst nemen of als vrouwelijke werkkracht naar Indië zal worden uit gezonden, moet zich van 1 Mei af mel den op het Gewestelijk Arbeidsbureau van de plaats harer inwoning. Daarna wordt men opgeroepen om persoonlijk te verschijnen voor de provinciale com missie. tenzij uit de ingevulde formulie ren reeds blijkt, dat men niet voor uit zending in aanmerking kan komen. Geen enkel meisje, jonger dan 21 jaar wordt als werkkracht naar Indië uitge zonden. In de vrouwenkorpsen bestaat de mogelijkheid tot dienstneming reeds voor achttien jarigen, maar dan uitslui tend voor dienst in Nederland. Men ver bindt zich steeds voor 2 jaar of langer. Er bestaat mogelijkheid voor uitzending van kantoorpersoneel onderwijzeressen, verplegend personeel, sociale werksters, welfarepersoneel. Over het algemeen is Mulo of 3-j. HB.S. de minimum-oplei ding. terwijl uiteraard voor de geschool de beroepen vakdiploma's vereischt wor den. Voor het welfare-werk komen voor al oudere krachten in aanmerking. Het Centraal Selectie Orgaan en de provin ciale commissies verleenen hun dien sten aan alle uitzendende instanties, dus Marva, Vrouwenhulpkorps (V.HK.), Vrouwenkorps van het K.N.IL. (V.K.), Roode Kruis en Ministerie van Overzee sche Gebiedsdeelen. De Provinciale Commissie voor Zuid- Holland is als volgt samengesteld: Zr. M. Donner (Geref.); mej. M. de Brujjn Ouboter (niet kerkelijk); mevr. Van Muyden-Leeuwenberg <RK.);mevr W. Smit—Van Mook (R.K.); mej. W M- D. S. Jallnk iNH.). Secr. mej. Dra. K. v. Overveldt. Ge westelijk Arbeidsbureau. Prinsengracht 63/65, Den Haag, tel. 399800. 3000 NATURALISATIEGEDINGEN VAN VÓÓR 1940. Spoedige afhandeling toegezegd. In zijn nota naar aanleiding van het verslag over eenige naturallsatieont- werpen deelt de minister van justitie o.a. mede. dat ruim 180 oud-Spanje- strijders of weduwen van dezen om na turalisatie verzocht hebben. Een 16-tal hunner is gebleken Nederlander te zijn en behoeft derhalve geen naturalisatie. 20 zijn genaturaliseerd bij de wet van 10 Januari 1947, anderen zullen volgen. Zoo spoedig als mogelijk worden de van vóór 1940 hangende naturalisatie gedingen beëindigd. Het zijn er onge veer 3000. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Universitaire Pers te Lelden ls van de hand van den Bazelschen histo ricus Werner Ka-l-zi verschenen ..Das histo rische Werk Johan Hulzlngas", Onze stadgenoot, prol. Jhr mr. W. J. M. van Eysinga schreef een voorwoord, waarin hij gewaagt van een „prachtige, van diep begrip getuigende studie, die Huizlnga in bet licht stelt op een wijze, die niet beter te kenschetsen ls dan als hem volkomen waardig" Prijs f. 1.50. Militaire dienstplicht in vredestijd. (Van onzen Londenschen correspondent) Militaire dienstplicht in vredestijd, waartoe het Lagerhuis na een vinnig debat heeft besloten, beteekent voor En geland iets revolutionnairs Het vaste land kent de conscriptie reeds sedert Napoleon, maar die heeft geen vat op Engeland kunnen krijgen. De dienstplicht, behalve dan in tijd van oorlog, ls dus iets heel nieuws en ingrijpends. Immers de meeste Engel- schen beschouwen dit als een diep gaande aantasting van de persoonlijke vrijheid, welke terecht als een van de meest kostbare goederen wordt be schouwd. Alleen wanneer er een uiterste 'ialarmtoestand heerscht-, is de Engelsch- 'fnan bereid zijn persoonlijk lot in han den te geven van den staat. Engeland is groot geworden door spontanen ge meenschapszin. In de zwaarste periode van 1914-1918 was de aanvaarding van den dienst plicht voor Lord Simon aanleiding tot aftreden. Zelfs In de donkere dagen, voorafgaande aan den jongsten wereld oorlog, kon men het in Engeland nau welijks over zijn hart verkrijgen tot- dienstplicht over te gaan Het voorstel van Neville Chamberlain in April 1939 werd schoorvoetend door het Parlement aanvaard. De socialisten waren altijd fel tegen de conscriptie gekant. De moreele af schuw van het militaire systeem was een hunner meest onaantastbare leer stukken. Vele vooraanstaande figuren uit de Labourbeweging waren in hun jonge jaren dienstweigeraar, zooals b.v. Ramsay Mac Donald en de tegenwoor dige plaatsvervangende minister-presi dent Herbert Morrison. Ook tijdens den tweeden wereldoorlog was er in Engeland een aanzienlijk aan tal personen, dat om principieele of po litieke redenen weigerde militairen dienst te doen. Deze pacifistische tradi tie deed zich met- volle kracht gelden bij de stemming, even voor het uitbre ken der vijandelijkheden. Attlee zelf be hoorde toen tot de tegenstemmers. GEVOEL VAN VEILIGHEID VERSTOORD Het was niet uitsluitend puur idealis me, dat Engeland afkeerig van den dienstplicht deed zijn. Eeuwenlang had het met succes op zijn vloot vertrouwd verkondigde het ten slotte, dat zijn grenzen aan den Rijn lagen, het bleef dat. oude, vertrouwde gevoel van vei ligheid, dit eilandenvolk eigen, behou den. De twijfel kwam pas, tóen de Luft waffe onafgebroken boven Londen om laag gierde. Men stelde toen de vraag of een militieleger in de dertiger jaren Hitier geen halt zou hebben toegeroepen. Het blijft een open vraag, want het valt te betwijfelen of een fanaticus van-professie als hij, zich door iets ter wereld zou hebben laten weerhouden. In elk geval heeft de historische er varing geleerd, dat ook in de staat kunde of wat daarvoor doorgaat, het spreekwoord „de gelegenheid maakt den dief' opgaat. Er geldt blijkbaar voor de verhoudingen tusschen de volkeren, zoo lang deze op macht, dit is: geweld van wapenen, berusten, als In de natuur kunde, een soort wet van de communi- ceerende vaten. Zoodra zich ergens een luchtledig voordoet, wordt dit opgevuld en het is maar de vraag, wie of er het eerste bij is, hetzij met offensieve dan wel met defensieve bedoelingen. De we derinvoering van den dienstplicht in Engeland houdt ongetwijfeld met dit al oude streven naar machtsevenwicht verband. De maatregel beoogt Engeland te al len tijde de beschikking te geven over een geoefende reserve, voor het geval de nood aan den man komt-. Noord-Ierland valt voorloopig buiten dezen maatregel, al heeft het wel om toepassing in dat deel van het Vereenigd Koninkrijk ver zocht. Op het eerste gezicht lilkt het alsof de wereld en Engeland Incluis weer den ouden fatalen weg gaat bewandelen die ten slotte zal uitloopen op herhaling van het oorlogsdrama, maar dan in de overtreffende trap. Dat is het, waar voor de principieele tegenstanders van de wet o- de conscriptie, welke omzich tig .Jiatt.'f.ale dienst" heet en dan ook tot het gebied van den Minister van Arbeid behoort, zoo beducht zijn. Zij zijn de dragers van de vredesgedachte, welke thans om verwezenlijking schreeuwt. Alleen over de wij zo waarop kan men het nog steeds niet eens wor den. Wanneer zelfs Attlee destijds op het laatste nippertje nog weigerde zijn stem aan den dienstplicht te geven, dan is er volgens den pacifistischen vleugel van Labour nu zeker geen reden voor, vooral als men het rumoer dezer dagen met eenige nuchterheid beschouwt. De regeering ontkent ten stelligste, dat zij militarisme propageert. Zij vraagt alleen om een veiligheidsmini mum. ten einde aan haar verplichtingen overzee te kunnen voldoen. Een vrijwil ligersleger is daartoe ontoereikend. Aan deze formeele opvatting van de zaak houdt de regeering vast-, zonder bij zonderheden te onthullen, hoewel Churchill, die meer dar wie ook beseft, wat militaire geheimen beteekenen, daarop heeft aangedrongen. Het beeld is daarom allerminst duidelijk, als men overweegt, dat Engeland juist een aan tal overzeesche verbintenissen heeft geliquideerd of bezig is die los te laten, zooals in Burma, Britsch-Indië. Egypte, Indonesië en Griekenland, zoadat de Britsche zone in Duitschland de voor naamste „buitendienst" van het Engel- sche leger vertegenwoordigt. Verder kregen wij te hooren, dat het aantal batterijen afweergeschut in Engeland zelf negenmaal zoo groot is als in 1939. De vraag ls gesteld, wat de waarde is van consriptielegers in den tijd van den atoombom. CRITIEK VAN VELE KANTEN. Het was een bittere pil voor het ka binet, dat het do critici uit eigen rijen niee heeft kunnen overtuigen, hoeveel moeite Attlee in een privé-bijeenkomst daarvoor ook gedaan heeft. Op den dag der stemming schatte hij, naar ik uit betrouwbare bron vernam, dat dertig tot vijfendertig „rebellen" de regeering zouden afvallen, doch in feite waren het tweemaal zooveel. Een groot aantal Labourleden sloeg de driemaal onder streepte convocatie voor de Lagerhuis vergadering hetgeen beteekent, dat de opgetrommelden bij niet-verschïjnen hun zetel kunnen verspelen in den wind. De regeering was daardoor in hooge mate afhankelijk van de Conser vatieven, doch hun steun beschouwde zij als welkom, omdat het hier een maatregel van nationaleii aard betrof, die eenheid naar buiten toe wenschelijk maakte. Churchill, die breed-glimlachend dien steun aanbood, fulmineerde echter tegen het wanbeheer der strijdkrachten, dat hij een schandaal van den eersten rang noemde Hij drong san op een par lementair onderzoek naar de arbeids- verspilling op de legerbureaux, dus naar de „chalrborne troops'", zooals ze veel zeggend genoemd worden. Dit laatste punt vormde ook de hoofdaanklacht van de niet-princlpieele tegenstanders van het ontwerp. De derde groep werd ge vormd door degenen, die Bevin's bui- tenlandsche politiek afkeurden en die den dienstplicht als een instrument daarvan zien. De pacifisten deden uit komen. dat er zonder strijd tegen het militaire systeem, zooals die in het ver leden is gevoerd, thans in het geheel geen Labour-beweging zou bestaan. Ook de Liberalen waren, zoo lang zij niet van de klemmende noodzaak van den voorgestelden maatregel overtuigd wa ren, onverzoenlijk en stemden en bloc tegen de regeering. Deze had allerminst eenstemmigheid in eigen kring) ver wacht, maar nu zulk een groot aantal fractlegenooten rebelleerden, overweegt zij, naar ik hoor. herstel van het verbod om anders te stemmen dan de meer derheid voorschrijft, een systeem, dat wij in ons land niet kennen. Zoo heeft Engeland thans ook zijn dienstplicht, althans voor vijf jaar. Ver lenging kan geschieden bij K. B Het isaangeprezen als de meest democra tische oplossing, immers de gemeen schap als geheel draagt de lasten. Het vrijwilligersleger van vroeger, dat gere- cruteerd werd uit overcomplete arbeids krachten, hield het gevaar in een eigen kaste te worden. Nu zou dat gevaar nog veel grooter geweest zijn, omdat bij afwezigheid van werkloosheid het als ee.n concurreerend instituut door allerlei attracties tegen de burgermaatschappij zou moeten opbieden Montgomery's vernieuwingsplannen gingen bewust of onbewust al In die richting. Militaire dienstplicht zou volgens sommigen de eerste stap op den weg zijn naar ar beidsdienstplicht. namelijk het dirigee- ren van arbeiders naar bepaalde bedrij ven De regeering ontkent echter zulke plannen te koesteren, hoewel er voor de mijnwerkers nu een indirecte dwang be staat. Men kan vrijstelling voor het leger krijgen, indien men zich voor een aantal jaren voor de mijnen verbindt. SOEKAWATI OPENDE OOST-INDONESISCHE PARLIAMENT Dank aan Ned. regeering. Hedenochtend heeft de ceremonieele opening plaats gehad van de eerste zitting van het parlement van Oost- Indonesië. President Soekawati releveerde de problemen, waarvoor de regeering van Oost-Indonesië zich gesteld ziet. Voorts zei hij, dat in deze zitting het ontwerp besluit kan worden voorgelegd voor de benoeming van een commissie voor de opstelling van een grondwet. De regeering hoopt van harte bin nenkort ook den staat Borneo in de rij der Indonesische staten te mo gen begroeten, opdat de Federatie ter hand lean worden genomen, ge volgd door de Unie als sluitsteen. Soekawati dankte de Nederlandsche regeering voor haar hulp en haar vertrouwen. Voorts zeide hij, dat op Zuid-Cele- bes de rust is teruggekeerd. Vele problemen maken de indiening van begrooting thans reeds onmogelijk. Een belangrijk deel van de regeerings- taak vormt het omhoog brengen van het onderwijspeil. De volksgezondheid baart, geen zorgen. Op het terrein van sociale zorg staat de regeering voor een practisch onontgonnen gebied. Op het programma staat ook de bestrij ding van corruptie en zwarten handel In allerlei vormen. DE PEST IN DJOKJA VERMINDERT. Naar Radio Djokja meldt, ls het aan tal gevallen van pest in de stad Djok jakarta zeer verminderd. Jn Maart overleden 47 personen aan deze ziekte, in Februari 335. in Januari 493. OOST-INDONESIË NEEMT DEEL AAN RIJSTCONFERENTIE. Oost-Indonesië zal deelnemen aan de rystconferentie. die de volgende maand te New-Delhi zal worden gehouden. /"FEUILLETON" v^door JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 17) „Goed", zei Toby berustend De polltie-agent liet zijn arm los. Toby wierp een blik op villa Miramar, voor dat hij die den rug toekeerde Hij zag er wonderlijk uit In zijn lange re genjas, met zijn ontsteld, boos gezicht. Geheel onverwacht begon hij te pra ten. Hij had allen zin voor verhoudin gen verloren. Zijn ontroering was zoo sterk, dat hetgeen hij zei bijna melo dramatisch klonk. „De mooiste en liefste vrouw, die er ooit geleefd heeft". „Pardon?" „Madame Neill". zei Toby, terwijl hij naar Eve's huis wees. „Aha", zei de wet. terwijl hij zijn hoofd omdraaide en poogde een blik te werpen op het huis van He volmaakte vrouw. „Bestaat niemand, die met haar ver geleken kan worden", zei Toby. „Heelt I er nooit bestaan ook. Hoogstaand en I rein en lieftallig enHij slikte haastig zijn woorden in en beheerschte zich met zooveel heftigheid, dat Eve liet bijna kon voelen. „Als ik geen toestem ming krijg om naar haar toe te gaan", vervolgde hij in het Fransch, terwijl hij mei verlangende oogen naar het hek keek, „is er dan iets tegen, dat ik haar opbel?" ,Mijn opdracht, monsieur", antwoord de de wet na een korte poos, „vermeldt niets over telefoongesprekken. Inder daad, U mag haar telefoneercn. Kalm aan, kalm aan, er is geen enkele reden om haast te maken". Al weer die telefoon Eve zond een schietgebed op, dat de agent niet mocht blijven staan, waar hij nu was, en door het hex gluren. Zij moest vlugger dan Toby bij de telefoon sijn en aanwezig zijn, als die rinkelde. Zij had nog nooit beseft, hoe sterk Tobv haar eigenlijk idealiseerde en had hem wel om zijn ooren kunnen slaan, omdat hij zulke overdreven onzin over haar uitgeslagen had. Maar het viel niet te ontkennen, ciat het haar hart op een tot dusver ongekende manier deed kloppenTerwijl een deel van haar innerlijk vol ongeduld was, zwoer het andere en meest vrouwelijke in haar het deel dat geneigd is zienzelf op te offeren een duren eed dat zij alles liever zou doen dan Toby laten merken wat er dien nacht in haar huis was gebeurd. De politie-agent opende nu het hek. stak zijn hoofd naar binnen en benam Eve voor een paar seconden den adem. Maar hij scheen tevreden ges:cld 1e zijn. Nu hoorde zij zijn voetstappen naar de overzijde van de straat gaan. De deur van het huis aan den overkant werd met een slag dichtgegooid Eve bukte zich en vloog op een holletje naar haar eigen huisdeur. Het drong vaag tot haar door. dat het négligé om haar heen fladderde en dat de ceintuur weer los geraakt was. Maar zij lette er niet op. Nog maar een paar passen scheidden haar van de deur. Het leek haar een eindelooze af stand, een soort spitsroeden loopen; het. was alsof men haar ieder oogenblik kon grijpen en dooden. Zelfs het in het slot stêken van den sleutel leek een eeuwigheid te duren. Het lukte niet da delijk en de sleutel scheen niet te wil len pakken. Toen was zij eindelijk binnen, in het warme, verwelkomende duister, u Het zachte geluld, waarmee de deur sloot, leek haar af te sluiten en te bescher men tegen booze invloeden. Het was gelukt en zij voelde hetgeen inder daad juist was dat niemand haar had gezien. Eve's hart bonkte; zij voel de weer het lauwe bloed aan haar han den. Haar gedachten roesden door haar hoofd. Terwijl zij daar met ge bogen hoofd in de duisternis stond, po gend weer op adem te komen en orde in haar gedachte te brengen, zoodat zij rus tig en verstandig tegen Toby kon spre ken. begon de telefoon boven te bellen. Zij behoefde nu niet bang meer te zijn Alles zou terecht komen, hield zij zich voor. Natuurlijk zou alles terecht komen, dat moest het eenvoudig! Zij trok het négligé dichter om zich heen en sloop de trap op om naar de telefoon te gaan. HOOFDSTUK VI. Het was precies een week later Maandagmiddag, den eersten Septem ber dat Monsieur Aristide Goron op 15). De verkeersagent, die het laatst gepasseerd was zonder dat er op zijn stopteken was gelet werd boos en blies op een fluitje. En even later suisde een motor met-zij-span uit een politiebureau en begon de achtervolging. Nu, die was niet moeilijk. De weg. die de motorrij der genomen had, was duidelijk zicht baar door de grote verkeersverwaning,halen hem inWe zullen hem op die de wagen van detective Snufkens bon slingeren!" veroorzaakte. De agenten kwamen dan ook al gauw in een lange, lege straat terecht, die door een buitenwijk naar bulten de stad leidde. „Daar gaat de overtreder!" riep de brigadier, die in het zijspan zat. „We slingeren „We halen hem in!" riep ook speur der Snufkens, maar hij bedoelde den motorrijder. „We zullen hem in de jas grjjpen en hem in het bezit van gesto len goederen betrappen!" het terras van Hotel „Donjon" zat met zijn vriend. Dr. Dermot Kinross. M. Goron zette juist een leelijk ge zicht. „We hebben maatregelen genomen", zei hij. terwijl hij in zijn koffie roerde, „om Madame Neill te arresteeren voor den moord op Sir Maurice Lawes". „Bestaat er geen enkele twijfel aan haar schuld?" „Ongelukkig genoeg niet, neen". Dermot Kinross voelde een rillen over zijn rug loopen. „Zal zij worden M. Goron dacht even na. „Neen", be sloot hij. terwijl hij een oog dicht deed alsof hij de weegschaal van vrouwe Ju stitie voor zich zag. „Neen. dat lijkt mij zeer onwaarschijnlijk. Het zou jammer zijn van zoo'n mooie vrouw". „Wat dan?" „Vijftien jaar deportatie dat is het waarschijnlijkst. Misschien tien jaar. of mogelijk zelfs maar vijf. als zij een goe den advocaat heeft en 'n handig gebruik van haar charmes weet te maken Maar je begrijpt wel. dat zelfs vijf jaar op dat eiland niet. bepaald een grapje is". „Daar weet ik alles van. En hoe heeft Madame Neill dit opgenomen?" Monsieur Goron werd een beetje ze nuwachtig. „Mijn beste doctor", zei hij. terwijl hij het lepeltje uit zijn koffie kopje nam en het op een schoteltje legde, „dat ls juist het ergste van alles. Deze beminnelijke vrouw denkt dat zij er niets mee te maken heeft. Zij heeft j er zelfs niet het. flauwste vermoeden van. dat zij verdacht wordt. Als het mijn zeer pijnlijke plicht zal zijn, haar mee te deëlen I Als de prefect van politie zich in een pijnlijke situatie meende te bevinden, had hij daar alle reden voor. Iedere vorm van misdaad hoewel die geluk kig schaarsch was in La Bandelette bracht hem uit zijn evenwicht. Monsieur Goron was een plezierige baas: een ron de, gezellige gemoedelijke man, met slobkousen en een witte roos in zijn knoopsgat De taak van een Franschen prefect van politie ls maar zelden die van dezen politie-ambtenaar. Eigenlijk fungeerde hij in La Bandelette meer als een soort seremonlemeester. Maar Monsieur Goron was ook een man met een nauw geweten. (Wordt vervolgd) Samenwerking te Palembang verbeterd. VOEDSELBLOKKADE TE PADANG OPGEHEVEN. Dr. J. van de Velde, regeringsadvi seur voor politieke zaken op Sumatra, heeft Aneta medegedeeld, dat te Pa lembang de samenwerking nog is ver beterd. Ook te Padang is een opmerke lijke opleving merkbaar. Hier is met ingang van 21 dezer de treinverbin ding met het binnenland hersteld, waardoor de voedselblokkade is opge heven. Dr. van der Velde was teleurgesteld over Medan, waar de Republikeinen de waterleiding nog niet ontsloten hebben. Dit ondanks het feit. dat de Nederlan ders na de onderteeker.ing van Ling- gadjati de afsluiting van den stroom van Medan voor Bindjei en Arnhemia onge daan maakten. Soekamo reist door geheel Java. Radio Djokjakarta meldt, dat Presi dent Soekarno met eenige autoriteiten een tournée door geheel Java zal ma ken, die van eenigszlns langen duur zal zijn, Soekarno heeft onlangs in zijn paleis een „cursus in de politiek" gehouden voor ongeveer 1500 Djokjasche studen ten. JAPANSCII GELD BLIJFT GELDIG OP SUMATRA! Naar „Antara" verneemt, heeft de dienst van financiën van het bestuur der provincie Sumatra bekend gemaakt, dat alle prijzen van goederen, alle ra mingen, bank-chèques, tarieven van de spoorwegen, electriciteits- en waterleve ranties. post- en douanerechten, pand huisbelastingen alsmede de staatsbe grotingen van de Republiek Indonesia enz. blijven uitgedrukt in Japansche geldswaarden. Er bestaan geen nieuwe waardebepalingen volgens Republi- keinsch geld of volgens de voorloopige officieele betaalbewijzen. VOOR WOENSDAG 23 APRIL. Hilversum I (301 M.) VARA: 7.00: nieuws: 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbytmuzlek; 8,00 nieuws; 8 18: gra- mofoonmuzlek; 8.50: voor de huisvrouw; 9.00: kamermuziek; VPRO 10.00 Morgen wijding door ds D, Richards; VARA 10 20: voor de vrouw; 10.35: Scnubert-program- ma; 11.00: non-stop-programma; 11.45: fam.berichten. 12.00: licht orkestpro gramma: 12.30: kalender 12.35: Miller Sextet. 13 00" nieuws; 13.15: voor het platteland; 13.20: Johan Jong, orgel; 14.00 \oor de vrouw. 14.15: gevarieerde kamer muziek; 15.00: voor de Jeugd; 15 45. zie kenbezoek; 16.15: voor de Jeugd; 17.15: Wiener Bohème Orkest: 17.30 NVH; 17.35: Jan Corduwener; 18.00: nieuws; 18i5va ria; 18 20: walsmuziek; 18 30: Ned. strijd krachten. 19.00: de (nieuwe spelling; 19.15: Mantovanii en zijn orkest; VPRO 1930: Martin Buber over den geestelijken we deropbouw van Palestina; VARA 20.00: nieuws; 20 08: dingen van den dag; 20.15: meisjeskoor De Krekels, 20.45: omroepor kest: 21 30: de sage van de regenvrouw; 22 00: Kentucky Minstrels. 22 15: Ram blers; 22.45: J. H Scheps over het Prot. Chr. werkverband v. d. Party van den Arbeid. 23.00: nieuws; 23.15: viool en piano; 23.2524.00: opgewekte avond- klanken. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: V Schoonderbeek, orgel; 7.45: woord voor den dag. 8 00: nieuws; 8 15: kamerkoor Caecilia; 8 30: reportage padvindersparade te A'dam; 9.00: ziekenbezoek; 9.30: pol.- berichten; 9 50: muziek v Strauss. 10 30: morgendienst o.l.v da P. N. Kruyswijk; 1100: viool en plano: 1145: gram.muz.; 12.15: marinierskapel 13 00: nieuws; 13.15: Celesta-ensemble; 14.00 G Braun, zang; 14.30 voor tuinders. 14.50 Cinde rella-ensemble. 15 30: Quentln Maclean, orgel. 15.45: de blazers van het Ned. Sextet: 16.20: kinderzangkiasse16 45: voor de Jeugd; 17.30: org.) en planosoll; 17.45 Rijk Overzee 18 00: Mandolinata; 18.45: land- en tuinbouw: 19.00 nieuws; 19.15: het nieuws ui, 1 idlë: 19.30: En- gelsche les- 20.00: nieuws 20 05: Lon- densch Symphonie Orkest: 20 30. Willem Zoyman, orgel; 21.00. ir i_, C Stoutjes- dljk over de ontwikkelingsmogelijkheden van kunststoffen in Nederland; 21 30 NCRV-koor. 22.00. nieuws. 22 15: actueel geluld; 22.30: Keith FalkneT. bariton; 22.45: avondoverdenking; 23.0024.00: avondconcert.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2