Afscheid dr A. J. Verhage Gaat „Scheveningen-Radio' verhuizen naar NORA? van Alg. Ver. v. Bloembollencultuur WEERBERICHT De conferentie te Moskou Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 22 APRIL 1947 No. 26063 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Stimuleering export naar Amerika. Op den te Haarlem gehouden Alg vergadering van de Ned. Ver. voor Bloembollencultuur herinnerde de voor zitter, dr. A. J. Verhage er aan, dat de uitvoer van bloembollen gedurende het jaar 1946 zeer is toegenomen, ondanks Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. de groots moeilijkheden in de afzetge bieden. Wat het belangrijkste gebied. Engeland, betreft, valt het te betreuren, dat daarheen nog slechts een gedeelte van onzen voor-oorlogschen uitvoer gaat. In de nieuwe wereld bestaan geen con- tingenteeringsmaatregelen en er wordt alles op gezet om den export daarheen zoo groot mogelijk te maken. Er wordt een intense reclame-campagne door het Bureau van het Centraal-bloem- bollen-comité gevoerd. Hierbij moet worden opgemerkt, dat bij vele lan den reeds weer de vrees voor overvoe ring van de markt opkomt, wat ook geldt voor alle producten van den Ne- dcrlandschen tuinbouw. Daarom moet ons bedrijf een zekere regelmaat in die markt brengen, willen wij onzen export zonder plotselingen te genslag blijven uitbreiden. Na een uit voerige beschouwing over de wensche- lijkheid van een tot in de finesses ge ordend bedrijf en over de maatregelen, die daartoe tot op het oogenblik geno men zijn, waarbij tot uiting kwam dat de vereenvoudiging van die maatregelen niet te bereiken zal zijn zonder bepaal de groepsbelangen op te offeren, kwam dr. Verhage met de mededeeling, dat het hoofdbestuur thans een Commissie heeft ingesteld, die zal bestudeeren of men tot vereenvoudiging van maatrege len kan komen. Spr. deelde vervolgens mede, dat het overbruggingscrediet. door den minister toegestaan om de marktoverschotten dei- bloembollen, ontstaan door te kleinen Italië's premier achter Truman's politiek. Voortgezette en toenemende Ameri- kaansche deelneming aan de Europee- sche zaken, speciaal aan die de Middel- landsche Zee betreffende, zullen een „garantie tegen een nieuwen oorlog vor men". Aldus verklaarde de Italiaansche pre mier De Gasperi in een interview met United Press. „Het heerschende pessimisme vloeit voort uit de algemeene wereldsituatie", zoo zeide de Gasperi. „Ons land is ge doemd oorlogsgebied te worden, ingeval de vrede niet geconsolideerd wordt. Daarom heeft elke internationale con ferentie. die met negatief resultaat ein digt, iedere daad van wantrouwen van het eene volk jegens het andere, zijn weerslag in Italiè. Maar ik geloof, dat de Amerikaansche deelneming aan de Europeesche zaken en die van de Middellandsche Zee er toe zal bijdragen den vrede en het begrip tusschen de vrije en onafhankelijke vol ken te versterken. Een dergelijke acti viteit van de Vereenigde Staten lijkt mij een waarborg' tegen een nieuwen oorlog". Uit Palestina. Twee Joodsche verzetslieden, die door een Britsche militaire rechtbank tot de doodstraf veroordeeld waren en wier executie ophanden was, hebben zich in de centrale gevangenis van Jeruzalem van het leven beroofd, Eij een razzia, welke door Britsche militairen met politiehonden te Jeru zalem werd uitgevoerd, is een geheime drukkerij ontdekt, waar door verzets lieden valsche identiteitskaarten wer den gemaakt, waarmee men de veilig heidszones te Jeruzalem kon betreden Sedert vorige week Vrijdag is één Britsche soldaat vermoord, en 12 door acties van verzetslieden gewond. Er is weer een uitgaansverbod afge kondigd voor de Joodsche wijken van Jeruzalem. IETS KOUDER De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreide regenbuien, v.n. in het Oosten van het land. Tydelyk nog krachtigen wind tusschen West en Zuid-West. Iets kouder. 23 April. Zon op: 5.29 uur; onder: 19.49 uur. Maan op: 6.40 uur; onder: 23.14 uur (26 April EE.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 521 en 17.40 uur. export, aan te koopen. thans spoedig aan het bedrijfsschap zal worden ter be schikking gesteld. Spr drong aan op een nauwe samenwerking tusschen het be drijfsschap en de vrije organisaties van het bedrijfsleven. Dr. Verhage. die als voorzitter af treedt. sloot zijn toespraak met woorden van dank voor den steun, dien hij in zijn functie mocht ondervinden. Hij verbond daaraan de overtuiging, dat de door hem herhaaldelijk voorgestelde, doch nooit tot verwezenlijking gekomen reorgani satie, die ook nu nog noodzakelijk bleef achten, in het belang van de verhou ding tusschen hoofdbestuur en de groe pen zal tot stand komen. HILLEGOM'S BURGEMEESTER VOORZITTER. Met 234 van de 350 st. werd jhr. dr. O. F, A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom, als op volger van dr. A. J. Verhage tot voor zitter gekozen. HET ARGENTIJNSCHE 5-JARENPLAN Het 5-jarenplan, dat de president van Argentinië. Peron, zijn volk heeft op gelegd dat de bedoeling heeft de geheel sociale, economische en politieke struc tuur van het land om te vormen, loopt gevaar een tegen-revolutie te verwek ken. Overal ln de rijke landbouw- en veeteelt-gebeden hebben de boeren gedreigd hun producten liever te laten bederven dan ze voor de vastgestelde prijzen aan de regeering te leveren. Peron heeft demonstraties en verga deringen van boeren verboden. Hy heeft verklaard, dat hij zoonoodig het and onder de boerenarbeiders zal ver- deelen en hen zal bewapenen om het te verdedigen. RECORDPRESTATIE VAN DE GLOSTER METEOR. Het Britsche straalvliegtuig, „Glos ter Meteor IV" dat onlangs op Val kenburg demonstreerde, is 45 minuten na zijn vertrek uit Brussel op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen aangekomen. De gemiddelde snelheid bedroeg 1070 k.m. per uur. Het toestel wordt in de Scandinavische landen ge demonstreerd. Te Kopenhagen is de demonstratie echter uitgesteld. President Truman over den economischen toestand. Geen einde midden dezer week? In de bijeenkomst van gistermorgen zijn de vier ministers er niet in geslaagd, vorderingen van beteekenis te maken bij de bestudeering van het rapport van de speciale financieele commissie voor het vrije gebied van Triest. Men kwam ten slotte overeen, de on besliste punten in het rapport en de Italiaansche en Joegoslavische commen taren met een Britsch voorstel naar de plaatsvervangers te verwijzen, die tegen Woensdagmiddag moeten antwoorden. Dit wordt beschouwd als een aanwijzing, dat de conferentie niet, zooals te voren verwacht werd, tegen het midden van deze week zal worden beëindigd. Aan het begin van de middagzitting werd het rapport, van de plaatsvervan gers inzake het Oostenrijksche vredes verdrag door Camille Paris (Frankrijk) overgelegd. Over de volgende punten bleek door de plaatsvervangers volledige overeenstemming te zijn bereikt: oor logsmisdadigers, verplaatsing van perso nen van Duitsche afkomst uit Oosten rijk. terugtrekking var geallieerde bezet tingstroepen uit Oostenrijk, het terug geven van goederen door Oostenrijk (met een Sovjet-Russisch voorbehoud), laten varen van Oostenrijksche eischen aan de geallieerden, Oostenrijksche bezittin gen in geallieerde gebieden (eenig voor behoud van de V S. en de Sovjet-Unie), contracten tusschen Oostenrijk en Duitschland (Sovjet-Russisch voorbe houd), speciale voorzieningen betreffen de industrieel, litterair en artistiek bezit- Van de naar de plaatsvervangers ver wezen artikelen was oneenigheid blijven bestaan over: grenzen, verplaatste per sonen en schulden van Oostenrijk. De oneenigheid over verplaatste personen werd door de ministers bijgelegd, toen Molotof zijn eisch introk, dat een tijds limiet zou worden vastgesteld, waarbin nen Oostenrijk over het lot van zijn ver plaatste personen zou beslissen, mits de opmerkingen van de Sovjet-Unie in de zen in de notulen van dc vergadering van heden werden opgenomen. De geal lieerde autoriteiten te Weenen moeten bepalen, wanneer over de verplaatste personen zal worden beslist. T. a. v. oorlogsmisdadigers werd men het eens, dat aan de leiders van de com missie der groote vier te Weenen moet worden bewezen, dat de personen, wier uitlevering wordt geëischt, inderdaad op grond van hun gedrag onder een van de in het verdrag vastgelegde catego rieën van oorlogsmisdadigers kunnen worden geplaatst. Elk verschil van mee ning moet aan deze zelfde commissie worden voorgelegd.. Overeenstemming over het terugtrek ken van geallieerde troepen stelde Mo lotof niet meer afhankelijk van een bevredigende regeling der Duitsche activa in Oostenrijk. Een Engelsch amendement op het te ruggeven van eigendommen, in het bij zonder van rollend materiaal, werd aan genomen. De ministers namen een gisteren door de afgevaardigden opgestelden tekst aan. inhoudende, dat alle door het geallieerd militair bestuur in Oostenrijk uitgegeven bankbiljetten van hooger waarde dan 5 Oostenrijksche schillings zullen worden vernietigd. De ministers bereikten geen overeen stemming over de paragrafen, die be trekking hebben op Oostenrijksch bezit in Joego-Slavië. Overeenstemming over schulden van Oostenrijk werd niet be reikt ten gevolge van bezwaar van. Fransche zijde. Over het artikel over contracten tusschen Duitschland en Oos- tyrijk werd geen overeenstemming be reikt, omdat de Sovjet-delegatie er op bleef aandringen om deze kwestie af hankelijk te stellen van de oplossing van het, vraagstuk der Duitsche activa Na de lijst van door de plaatsvervan gers bestudeerde punten te hebben afge werkt, gingen de ministers onverwachts in gesloten zitting. Het voorstel hiertoe kwam van Marshall, nadat Bevin had verklaard, dat het verdrag nu nog slechts cd drie artikelen hing: de grenzen, al of niet herstel-betalingen en Duitsche activa De ministers waren daarbij al leen vergezeld van hun tolken en twee adviseurs. Na ruim 2 uur werd de zitting opgeheven zonder eenlge nadere bekend making over een eventueele overeen stemming. Zondagmiddag konden de Londensche wandelaars een merkwaardig schouw spel bewonderen In een der drukste winkelwijken, Oxfordstreet, barstte een waterleidingsbuis in de straat, waardoor een fontein ontstond die de omgeving in een rivier veranderde. (Foto ANP-R.) VOOR VRIJE ECONOMIE. President Truman heeft tegenover vertegenwoordigers van de geheele Ame rikaansche pers verklaard, dat de bin- nenlandsche economische problemen móeten worden opgelost om de steun verlening aan volken, die hun vrijheid tegenover „pressie van buiten af en bui- tenlandsche ideologieën" willen hand haven. beter voort te kunnen zetten. Uiteindelijk hangt het welzijn van zulke landen samen met dat van Amerika zelf. De vrijheid en integriteit van Amerika zijn slechts gewaarborgd in een wereld van vrije volken, die Ln vrede met hun buurstaten leven en vrijen handel dry- ven. Wy weten, dat ons stelsel van vrije concurrentie ons de hoogste levensstan daard ter wereld heeft verschaft. Door deze nog te verhoogen. kunnen wy de levensvatbaarheid en superioriteit van de vrye economie aantoonen en tot voor beeld stellen. Economische moeilijkheden in Amerika zouden agitatoren de kans geven waarop zij wachten. Er hangt slechts één wolk boven de toekomst van Amerika, namelijk de groote en snelle stijging van de prijzen. Als dit zoo voort gaat. zal onvermijdelijk een terugslag of een depressie volgen- Truman ontkende, dat de hooge prij zen van voedingsmiddelen te wijten zou den zijn aan de regeeringspolitiek. Slechts de enorme vraag van de wereld naar deze producten is daarvan de oor zaak. Opdat zy niet nog meer zullen stijgen, moet de exportcontrole gehand haafd blijven. De president besloot met een beroep op het zakenleven, de arbeiders en de boeren om tezamen met de regeering te streven naar een verlaging van het prijspeil. De steenkool-overeenkomst. VERZET DER SOVJETS. De Amerikaansche, Britsche en Fran sche regeeringen hebben bekend ge maakt, dat regelingen zyn getroffen ter vaststelling van de verhouding in den uitvoer van steenkolen uit hun bezet tingszones van Duitschland naar steen- koolinvoerende landen van Europa voor de periode van 1 Juli 1947 tot eind 1947. De uitvoer zal worden vastgesteld in percenteges van de netto verkoopbare steenkoolproductie, te beginnen bfj 21 wanneer de dagelijksche productie in de Westelijke zones 280,000 ton, en opwaarts tot 25 wanneer zy 370,000 ton per dag bedraagt. De percentage- schaal houdt eenerzijds rekening met de behoefte aan steenkool voor den herbouw der bevrijde landen van Euro pa en anderzijds met de essentieele in- dustrieele en andere behoeften van de Duitsche economie, aldus de bekend making „Deze regeling zal zoowel voor de invoerende landen als de autoriteiten belast met de Duitsche economie van gemak zijn. Aan het eind van het jaar zal deze regeling aan een herziening onderhevig zijn. Tevens is besloten, dat wanneer tot de economische incorpora tie van het Saargebied bi) Frankrijk zal zijn besloten, de Europeesche steen- coolorganisatie ervan op de hoogte ge steld zal worden, dat Frankrijk voort aan aan deze organisatie zoowel de hulpbronnen als de behoeften van Frankrijk en het Saargebied als geheel zal bekendmaken. De huidige overeen komst is na lange discussies tot stand gekomen. Waarschijnlijk zal de Sovjet-regeering haar afkeuring uitspreken over het accoord. De critiek zou hierop geba seerd zijn, dat een overeenkomst tus schen drie mogendheden in strijd is met den geest van Potsdam. Het blad „Le Monde", dat dikwijls het standpunt van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken weergeeft, schrijft, dat de overeenkomst Frankrijk globaal zes maal zooveel steenkool uit het Saar-gebied zal verstrekken dan tot dusverre het geval is. Ook zal Frankrijk uit het Ruhrgebied „merkbaar meer" krijgen. Door de overeenkomst, aldus Le Monde, wordt bevestigd, dat Duitsch land in een Oostelijk en Westelijk blok wordt verdeeld. BENOEMING GOUVERNEUR TRIEST. In geheime zitting hebben vertegen woordigers van China, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Ver. St. te Lake Success de benoeming van een gouverneur voor Triest besproken. Naar verluidt, hebben zij echter niet tot een beslissing kunnen komen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat zoowel Engeland als de V. St, tegen de benoeming van den door de sovjets ge- stelden candidaat, den Zweed Bran- ting, waren. In welingelichte kringen werd ver klaard. dat de Zuid-Afrikaansche ge zant in Nederland, Leif Egeland, als de meest geschikte candidaat wordt be schouwd. Veel fraais bleef er niet over, nadat de 6700 ton springstof op Helgoland tot ontploffing kwamen. Een woeste nij van stof. steenen en. brokken beton, die het geheele eiland van aspect doet veranderen. Een weinig levendig beeld, dat echter het begin kan worden van den opbouw van een vreedzamer oord, dan het eiland tot dusver was. (Foto ANP-v.d. W.) DE 21-STE VERJAARDAG VAN PRINSES ELIZABETH. Terwijl vuurwerk werd afgestoken boven de hel verlichte stad heeft prin ses Elizabeth van Engeland haar 21sten verjaardag te Kaapstad besloten met het bijwonen van een besloten jeugdbal ten gouvernementshuize. Allerwegen in Zuid-Afrika werd door de dansorkesten de „Prinseswals" gespeeld, een compo sitie van een jongen Zuid-Afrikaan. Tevoren had de Prinses aan meer dan 7.000 vrouwelijke en mannelijke militairen en ex-militairen de parade afgenomen, de grootste van haar leven en de grootste in de unie van Zuid- Afrika sinds jaren Voor de microfoon zei prinses Elizabeth onder meer: „Men kan zeggen, dat het Engelsche rijk eerst de wereld heeft gered en thans, nu de strijd is gewonnen, zichzelf moet red den". Nu de prinses een-en-twintig jaar oud geworden is, zal haar toelage wor den verhoogd van zesduizend tot vijf tienduizend pond sterling. De prinses zal van dit bedrag echter slechts 3976 pond ontvangen, daar de rest aan in komsten-belasting wordt ingenomen van den koning, die volgens traditie alle inkomsten van het hertogdom Cornwall, waaruit de toelage van de prinses wordt betaald, ontvangt. Zy zal nu vijfduizend pond meer ontvangen dan de minister-president. De Zuid-Afrikaansche minister-pre sident, Smuts, heeft op den avond van den 21sten verjaardag van prinses Eli sabeth haar het geschenk van Zuid- Afrika aangeboden: een diamanten hals snoer. De overhandiging van dit ge schenk geschiedde op de balzaal-galerij van het gouvernementshuis, in tegen woordigheid van een zeshonderdtal gas ten. Door den burgemeester van Kaapstad werd de prinses, bij haar komst op het bal in het stadhuis, een sleutel, uit Zuifl- Afrikaansch goud vervaardigd, aange boden KONING FREDERIK IX VAN DENEMARKEN. Om vier uur gistermiddag heeft de Deensche premier Frederik IX tot ko ning van Denemarken uitgeroepen. De proclamatie werd voorgelezen van het balcon van het kasteel Christiaans- borg. De nieuwe koning verscheen daarna op het balkon en werd door de op het plein voor het paleis verzamel de menigte hartelijk toegejuicht. In een korte toespraak zeide de koning, dat hy hoopte dat het volk hem hetzelfde vertrouwen zou schenken als geschon ken was aan zijn overleden vader. Op speciaal verzoek van koning Fre derik zal de eerewacht bij het stoffe lijk overschot van koning Christiaan, dat drie dagen in het palels zal blijven opgebaard, bestaan uit Deensche ille gale werkers en de militairen en poli tie. die het koninklijk kasteel op 19 September 1944 tegen de Duitschers-ver- dedigden. Waarschijnlijk zal de begrafenis van dan gestorven vorst de volgende week plaats hebben. Terrein in Velsen niet meer beschikbaar. (Van onzen correspondent te IJmuiden) Scheveningen-Radio is een naam, die bekend is over de geheele wereld; het is het op één na grootste scheeps- radiostation en maandelijks ga an eenige tienduizenden berichten naar de schepen op alle wereldzeeën, vlie gen telegrammen door den aether naar den Atlantischen Oceaan, de Oostzee, den Indischen Oceaan, den Pacific enz. Het eigenaardige is, dat Schevenin- gen in deze wereld van radiotelegrafie BINNENLAND. Te Amsterdam is een bond van maatschappelijke werkers ln Nederland opgericht Het doel van dezen bond ls o.a. te bevorderen, dat alleen zy den titel van „maatschappelijk werker" mogen voeren, die uit hoofde van een diploma voldoen aan den elsch van vakbekwaamheid. Een opzichter van weg- en water werken ontdekte langs den spoorbaan RotterdamGouda, het lichaam van een man, die aan het hoofd gewond was. Het bleek de 57-J. gepensionneerde agent T den Ouden. Vermoed wordt dat hij, terwyi hij langs den baan fietste gevallen ls. Een genees heer kon slechts den dood constateeren. De Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout. heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan den Deenschen gezant, den heer M. A. Wassard, om na mens de Nederlandsohe regeerlng deelne ming te betuigen met het overlijden van koning Christiaan. Bij K.B. is benoemd tot inspecteur van den Landbouw, te rekenen van 1 Junrl 1946, lr. J. G. Tukker, Rljkspluiim- veete eltconsuLent, belast met de functie van directeur van het RyksInstituut voot de pluimveeteelt. De minister van Economische Zaken ls voornlemens morgenmiddag een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht te brengen. De KLM. heeft gisteren den nieu wen dienst Enschedé-Elndihoven-Br ussel geopend. In Eindhoven geschiedt de doua necontrole Binnenkort zal een aantal Zweedse he kweekers ons land bezoeken om den bol- lendag mee te maken. Bij K.B. Is op zyn verzoek aan mr. W. A Pannenborg eervol ontslag ver leend vilt zijn ambt van rechtsgj&l'eerd raadsheer ln het By zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. De 33-J. motorrijder B v. d. Berg. smid te Texel, reed met een 22-j. duo- passagler op den Hem/weg naar Amster dam. Hij reed tegen een uit Amsterdam komende gemeentebus op, werd zwaar ge wond naar het Wilhelmlnagasthuls over gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De duopassagier werd slechts licht gewond. In de buitengewone algemeene ver gadering van de Ver Naties, die 26 April te New York het vraagstuk van Palestina behandelt, zal ons land vertegenwoordigd worden door dr. J. H. van Royen. H-RJ.'s buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur te Ottawa en Jhr. J. W. M. Snouck Hur- gronje, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, permanent vertegen woordiger van Nederland bij de Ver. Naties. Bepaald ls. dat het toezicht op de spoorwegen met Ingang van 1 Januari 1947 zal worden uitgeoefend in het district Zutd-HJolland. door den Ryks- hoofdinspecteur van het verkeer, ir. J. Zljderlaan, te Den Haag. BIJ besluit van den Lult.-Gouv.-Gen. ls Sjarif Hamld Alkadrie, Sultan van Pontlanak, adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, bevorderd tot kolonel der Infanterie van het K.N.I.L. Het staat nu vrijwel vast, dat de K.L.M.-dlenst op Groningen, die dezen winter wegens technische moeilijkheden op het vliegveld Eelde tydelljk moest wor den gestaakt, op 1 Mei heropend zal kun nen worden. Hedenochtend arriveerde op Schip hol een aantal Zuid-Amerikaansche Jour nalisten, die een 14-daagsch bezoek aan ons land zullen brengen. BUITENLAND. De mljnwerkersleider John Lewis heeft besloten met d)e mijneigenaren te onderhandelen over een nieuw collectief vrbsidscontnact. De Amerikaansche regee- "Ing traoht een vergel yk te bewerkstelll- ■?n. Tegen 30 Juni eindigt de regeerlngs- r.ploltatle der mijnen. De ..American Federation of Labour" (AJ.L.) heelt het andere Amerikaansche vakverbond ..Congress of Industrial Or ganisations" (Clo) een nieuw voorstel tot fusie gedaan Met Ingang van gisteren ls het Ier- sche vliegveld Shannon de eerste vlieg- haven, waarin geën douanerechten op transitogoederen worden geheven. Onmid dellijk na het van kracht worden van deze bepaling heeft echter de vllegveldpolitle die versterkt ls, rondom het geheele vliegveld stellingen Ingenomen om smok kelarij te beletten Rudolf Beran. voormalig premier ven Tsjecho-Slowakye, en generaal Jan Syrovy, .voormalig minister van defensie, zijn tot 20 Jaar gevangenisstraf veroor deeld. verlies van burgerrechten en con fiscatie van eigendommen wegens colla boratie met de nazi's. Koning Paul van Griekenland heeft gisteren voor de Kamer van Afgevaardig den den eed van trouw aan de grondwet en de wetten des lands afgelegd. Een vliegtuig stortte neer op het dak van een sport-stadion te Nevers ln Centraal-Frankrijk. De val werd echter gebroken door hoogspanningsdraden, zoo dat de piloot en de drie passagiers slechts schrammen opliepen. De Hamiburgsche politie heeft een aantal personen gearresteerd, die te Ham burg affiches hebben opgeplakt, waarin tegen het opblazen van Helgoland werd geprotesteerd. Op de affiches stond: ..Helgoland ls een heilig land. Past op. Het zonnekruls waakt". Het zon/nekruis ls een Duitsch mythisch teeken, waaruit de swastika haar oorsprong vond. en -telefonie slechts een passieve rol speelt. De ziel van het bedryf zetelt in IJmuiden, waar de bedieningstoestellen zijn opgesteld. In Scheveningen bevin den zich alleen de antennemasten. Eerst was Scheveningen-Radio ge vestigd in het postkantoor aan de Ka naalstraat te IJmuiden. In de oorlogs jaren werd dit gebouw ontruimd en thans staan de toesteller en werken de ambtenaren in eenige lokalen van een school voor achterlijke kinderen. Maar hier heeft het bedryf geen vol doenden armslag, het zit ook midden in de bewoonde wereld, hetgeen aan de kwaliteit der ontvangst niet ten goede komt. Het bedrijf moet dus uit de school in de Houtmanstraat te IJmuiden van daan. En reeds had de dienst de beschikking over een terrein in het Velsensche pol derland en waren er plannen voor den bouw van een modern radiostation welks inrichting aan de hoogste eischen zou beantwoordenToen bleek, dat het terrein niet mee voor den P.T.T. beschikbaar was, doordat het P.E.N. het had ingepikt. Nu zoekt <le dienst naar een andere gelegenheid. En meen* die gevonden te hebben in NORA Noordwyk- Radio- Daar, in de Noordwyksche duinen, zyn gebouwen en alles wat men voor den dienst noodig heeft kant en klaar, want NORA onder houdt de radio-verbinding met de vaste stations over de geheele aarde. Een beslissing schijnt nog niet geno men te zijn, maar de kans is groot, dat Radio-Scheveningen IJmuiden gaat verlaten. Tot groot verdriet van IJmui den, dat er trotsch op was, op één na het grootste radiostation ter wereld binnen zijn grenzen te hebben, tot grooter verdriet echter van de ongeveer veertig ambtenaren, die er heelemaal niet op gesteld zyn, naar Noordwfjk te moeten verhuizen. Dit in verband met de woningnood, hun schoolgaande kin deren en het feit. dat deze verhuizing hen in een lagere loonklasse brengt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1