Koning Christiaan X van Denemarken overleden Oostenrijk te Moskou verder behandeld De vernieling op Helgoland Sprang (apelle door brand geteisterd ons overbevolkingsvraagstuk WEERBERICHT Ir .Bakker Schut bespreekt Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 21 APRIL 1947 No. 26062 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Koning Christiaan van Denemarken is gisteravond omstreeks 23.00 uur te Kopenhagen overleden. Sinds gister middag half vijf was hij bewusteloos en namen zijn krachten snel af. Wijlen koning Christiaan X. Koning Christiaan X van Denemar ken stamde uit het sedert het einde van de 15e eeuw in Denemarken re- geerende Huis Sleeswijk-Holstein-Son- derburg-Gluecksburg. Zijn vader was de in 1912 te Hamburg gestorven ko ning Frederik VIII. Zijn moeder, prin ses Louise van Zweden, overleed in 1926. De overleden koning werd 26 Septem ber 1870 op het kasteel Charlottenlund bij Kopenhagen geboren. Op 14 Mei 1912 volgde hij zyn vader op. Op 26 April 1898 was hjj in het huwelijk ge treden met prinses Alexandrine van Mecklenburg—Schwerin (geboren 24- 12-1879). Hij had twee zoons: kroon prins Frederik, geboren 11-3-1899 en in 1935 gehuwd met prinses Ingrid van Zweden, en prins Knud, geboren 27-7- 1900. De koning was een broeder van koning Haakon van Noorwegen en een neef van koning Gustaaf van Zweden. Christiaan X werd door het in 1913 gesloten bondsverdrag ook koning van IJsland. Het verdrag is in 1944 door IJsland opgezegd, toen het zich tot zelfstandige republiek verklaarde. Gedurende de regeeringsperiode van koning Christiaan heeft Denemarken Truman tegen verlaging der inkomstenbelasting. President Truman heeft zijn stand punt inzake verlaging der inkomsten belasting bekendgemaakt. Hij wees er op, dat. nu de tijden goed zijn. moet worden gestreefd naar vermindering van de staatsschuld. Een verlaging van de belasting zou de inflatie nog maar bevorderen en hierdoor zouden de voor deden voor den belastingbetaler toch weer te niet worden gedaan. Voor het op 30 Juni a.s. eindigende begrootingsjaar wordt een overschot van een en een kwart milliard dollar verwacht, hetgeen Truman toeschrijft aan overheidsbezuiniging en sterke prijs stijging na de opheffing van de prijs- beheersching. Het Congres, waar de republikeinen in de meerderheid zijn, heeft op een verlaging van de inkomstenbelasting, vooral voor de laagste loonen, aange drongen. COMPLOT IN PORTUGAL ONTDEKT. De Portugeesche minister van oorlog, heeft heden medegedeeld, dat in mid- den-Portugal een complot is ontdekt ter voorbereiding van een linksche re volutie door eenige garnizoenen van het Portugeesche leger. Deze poging mislukte, doch .men kon slechts twee officieren en twee andere militairen, die zich aan misdadig ge drag schuldig gemaakt hebben, op sporen". Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat op 10 April ongeveer 20 legervlieg tuigen moedwillig beschadigd werden en de twee saboteurs nog voortvluch tig zyn. Onlangs werden 4 vooraanstaande officieren van het leger overgeplaatst naar de Kaap Verdisehe eilanden en Madeira, terwijl andere officieren van hun functie ontheven werden. Een sta king van havenarbeiders te Lissabon is mislukt en de arbeiders zijn weer naar hun werk teruggekeerd. Er werden tal rijke arrestaties verricht en een aantal stakers verbannen. Ook enkele bekende leiders der oppositie, o.w. studenten, die tot de „democratische eenheidsbewe ging" behoorden en officieel als „door Moskou geïnspireerden" worden beti teld, zijn eveneens gearresteerd. zich door de invoering van het vrouwen kiesrecht en de verovering van de meerderheid in het parlement door de sociaal-democraten in sterke mate tot een parlementair-democratische mo narchie ontwikkeld De wijze, waarop de koning zijn taak heeft vervuld, heeft hem niet alleen de sympathie, doch ook een hooge persoonlijke autoriteit bij zijn volk doen verwerven. Zijn waardige houding tydens de Duitsche bezetting heeft hiertoe nog bijgedragen. Hij was toen practisch een gevangene van de Duitschers in zijn eigen hoofdstad, doch weigerde eenige persoonlijke concessie te doen. Toen men vermoedde, dat de Duitschers van plan waren de Ko ninklijke Familie als gijzelaars naar Duitschland te brengen, werd een ge heime lijfwacht georganiseerd, die af doende beschermingsmaatregelen had getroffen. In October 1942, toen de koning, de gewoonte getrouw, 's morgens vroeg een rit door Kopenhagen maakte, viel hij van zijn paard. Er deden zich compli caties voor en men was over zijn her stel ten zeerste bezorgd In Februari van het vorige jaar kreeg hij longont steking, doch herstelde na behandeling met penicilline. Dezelfde behandeling kreeg hij tijdens zijn laatste ziekte: een longaandoening ten gevolge van ge vatte koude. Koning Christiaan werd soms „de grootste koning van het kleinste ko ninkrijk" genoemd. Hij was n.l. meer dan 1.92 m. lang, waarschijnlijk was hij de eenige koning, die voor zijn eigen paleis op schildwacht heeft gestaan, toen hij als kroonprins alle militaire rangen wenschte te doorloopen. Het stoffelijk overschot van den over leden koning zal worden bijgezet in de kathedraal van Roskilde, de tradior.eele begraafplaats van de Deensche ko ningen. De socialistische en zelfs de commu nistische bladen roemen de nagedach tenis van den overledene. De nieuwe koning, Frederik IX, werd in 1899 geboren. Hij zal heden den eed op de constitutie afleggen en zijn pro clamatie zal hedenmiddag plaats heb ben Het hof zal 24 weken rouw in acht nemen. Piinses Elizabeth van Engeland viert heden haar 21sten verjaardag. Ter eere hiervan is zij benoemd tot kolonel van de Argyll and Sutherland Highlanders en van een afdeeling lanciers. Te Kaapstad heeft men voorbereidingen gemaakt voor groote feestelijkheden, die hedenavond met een reusachtig vuur werk besloten zullen worden. Heden avond zal prinses Elisabeth voor de ra dio een toespraak houden tot het Bi'it- sche gemeenebest. Hierna zal de prinses een bal in beslo ten kring ten gouvernementshuize bij wonen. In Palestina Ten gevolge van een bomaanval op een mioscoop voor Britsche troepen te Nathanya werden zes Britsche soldaten gewond, terwijl de telefoonverbindingen tusschen Nathanya en Jeruzalem en an dere punten langs de kust werden ver broken. Vier soldaten werden gewond, toen zij buiten Nathanya op een mijn reden- Ook uit andere plaatsen worden bom aanslagen gemeld, waarbij echter geen dooden en gewonden vielen. WISSELENDE BEWOLKING De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk krachtigen Zuid-Westelijken wind, wisselende bewolking met enkele verspreide regenbuien. Des nachts iets kouder, overdag zelfde temperatuur. 22 APRIL. Zon op: 5.31 uur; onder: 19.48 uur. Maan op: 6.17 uur; onder: 21.47 uur (26 April E.K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4.44 en 19.02 uur (springtij). Betere :stemming. Zaterdag is Oostenrijk verder te Mos kou behandeld. Bij de bespreking van de kwestie der grenzen, ondersteunde Molotof weder om de Joegoslavische eischen, welke echter bij de andere ministers geen steun vonden. Bij de bespreking van de kwestie der schadevergoedingen onthulde Bevin den achtergrond van het te Potsdam geno men besluit om geen schadevergoedin gen van Oostenrijk te vergen. Molotof verklaarde, dat te Potsdam alleen door de drie vertegenwoordigde mogendheden van schadevergoedingen was afgezien. Zij hadden geen bevoegd heid af te zien van eischen ten behoeve van andere geallieerden. Bidault stelde ten slotte voor, dat aan de eischen van Joego-Slavië tegemoet ge komen zou worden door het laten vallen van artikel 45 volgens hetwelk Oosten- rij ksche eigendommen op gebied van de Vereenigde Volkeren of de opbrengst uit liquidatie van dergelijke eigendommen aan Oostenrijk teruggeven zouden moe ten worden. De ministers besloten dit artikel door de plaatsvervangers te laten bestudee- ren volgens de door Bidault voorgestelde richtlijnen. Gistermorgen is tegen de gewoonte in, ook een zitting gehoulen; de stemming was zeer vriendschappelijk en opgewekt- Een aantal overeenstemmingen, hoe wel ondergeschikte kwesties betreffend, kwamen tot stand. Acht punten waarover eenstemmig heid bereikt werd zijn: 1) De preambule; 2) naturalisatie vestiging van Duitsche onderdanen in Oostenrijk; 3) de uitlevering van oor logsmisdadigers; 4) het weren van voor malige Nazi's e.d. uit het OostenriJksche leger; 5) beperking van grensversterkin- gen; 6) een organisatie voor het rege len van geschillen, voortspruitend uit de restitutie van eigendommen der VN in Oostenrijk; 7) faciliteiten voor de Oostenrijksche spoorwegen voor een deel van Duitschland en 8) een lichaam voor de ratificatie van het Oostenrij ksche verdrag. Ook werden de ministers het eens. over de formuleering van de clausule, waarbij tificatie door de groote vier en Oosten- rijk. 11 artikelen zijn ter verdere overweging, hetzij door de ministers of hun plaats vervangers, ter zijde gelegd. Negen arti kelen bleven onopgelost. Heden zal men verder gaan De geruchten over een spoedig einde der conferentie houden aan. In Juli zou men dan te Londen willen confereeren. Inzake de steenkoollevering uit Roer en Saargebied aan Frankrijk en andere West-Europeesche landen zou overeen stemming zijn bereikt. Actie geheel geslaagd Luitenant Bernard Cahill is Zaterdag als eerste officieele waarnemer op Hel goland aan land gegaan. Hij deelde mede, dat alle groote kanonnen, op een enkele uitzondering na, verdwenen wa ren. Ondanks de hevige ontploffing zijn echter vele door bommen beschadigde huizen in het visschersdorp bij de on derzeeboot-onderkomens overeind blij ven staan. Over het geheele eiland vindt men groote kraters en beton-resten van de opgeblazen onderzee-onderkomens. Ei- was op het eiland geen gevaar van gassen of branden. Er werden geen doode vogels gevonden. De lichte ont ploffingen waardoor men voor de groo te explosie de vogels beoogde te ver drijven, schijnen dus succes gehad te hebben. Duizenden vogels keeren thans op het eiland terug. Gisteren heeft men op ruimer schaal voet aan wal gezet op het eiland. Een speciale AfrP-correspondent schrijft: Toen wij Vrijdag van een afstand van tien mijl met onze kijkers door den ne vel moesten boren om de uitwerking der explosie te zien, leek het alsof het rotsmassief zoo goed als onaangetast was. gebleven. De eerste verkenners, die na de operatie aan land gingen, brach ten evenwel het nieuws mee, dat de zuidelijke punt der rots practisch ver dwenen was. Inderdaad is het silhouet van het eiland aanmerkelijk gewijzigd. De machtige tot veertig meter boven den zeespiegel oprijzende rotswanden zijn in het zuiden verdwenen. Hier wa- DE FRANSCHE SOCIALISTEN TEGEN DE GAULLE. De secretaris-generaal van de Fran- sche socialistische partij Sfio Guy Mollet, heeft in een redevoering te Lyon het standpunt van zijn partij uiteen gezet. Mollet verklaarde, dat de socia listen sinds 1940 aanhangers van De Gaulle waren geweest. Indien hij nu zich aan een avontuiir wilde wagen, zou hij de socialisten tegen zich vin den, net zoo vastbesloten als topn zij aan zijn zijde stonden. Mollet zeide, dat de socialisten voor beginselen streden en niet voor enkelingen. Maurice Thorez, de Fransche com munistische vice-premier, heeft in een rede te Gueret De Gaulle er van be schuldigd de „spreektrompet" te zijn van de reactionnaire krachten in Frank rijk, en van het rond zich groepeeren „misschien tegen zijn wil" van alle vij anden van de republiek, die tevens de vijanden van Frankrijk zijn. DE VERKIEZINGEN IN DE BRITSCHE ZONE. De opkomst der kiezers bij de giste ren in de Britsche zone van Duitsch land gehouden verkiezingen is slechts matig geweest. De sociaal-democraten leiden, op den voet gevolgd door de christen-democraten. Slechts in enkele plaatsen overheerschen de communisten. Officieele cijfers zijn er echter nog niet bekend. De gemeentelijke spuit functionneerde niet. De gemeente Sprang Capelle is door een grooten brand getroffen. Door het spelen met vuur raakte gistermiddag de schuur van den landbouwer Keus ten in brand. Door den feilen wind stonden in enkele oogenblikken schuur stallen en het woonhuis in lichter laaie. Van de Zuidzijde van de straat sloeg het vuur over op de schuur en stallen van A Vos. landbouwer en steenkolen handelaar. aan de Noordzijde van de straat. Eenige oogenblikken later waren de vlammen vandaar weer overgeslagen op de groote schuur en stallen van den landbouwer Haverhals. De gemeentelijke motorbrandspuit bleek niet te function- neeren toen zij op het terrein aanwezig was. Toen de brandweer uit Tilburg on der commando van den heer Flameling, arriveerde, was het vuur reeds overge slagen naar schuur en stallen van D. Vos. in de Oudestraat, ruim 200 meter verder gelegen en naar de schuur van M. van Campen. tegenover het pand van D. Vos. Alle panden waren met riet gedekt en brandden tot den grond toe af. Met twaalf slangen werd het vuur be streden- Vijf runderen en twee varkens kwa men in de vlammen om. uc ,a„ «v. De brandweer van den Bosch, aIsme- het verdrag van kracht wordt na de ra- I de van Waalwijk en Kaatsheuvel waren eveneens gealarmeerd. Alleen die van Tilburg en Waalwijk verleenden assis tentie. Er stond niet voldoende druk op de waterleiding om ook de brandweer van den Bosch en die van Kaatsheuvel in te schakelen. De schade wordt slechts zeer ten deele door verzekering gedekt. Er gingen veel landbouwproducten en -matoriaal verloren. Door den krachtigen wind waaiden stukken zwart geblakerd riet tot in de straten van Waalwijk, dat op eeni ge kilometers afstand van Sprang Ca pelle ligt. MUNITIE AAN BOORD VAN DE „GRAND CAMP". Na bevestigingen en ontkenningen over aanwezigheid van ammunitie in het Fransche schip „Grand Camp", aan boord waarvan in de haven van Texas- City de brand ontstond, welke zulke ru- ineuze gevolgen voor de stad heeft ge had. wordt thans het volgende gemeld: een functionaris van de Fransche am bassade te Washington heeft verklaard, dat de „Grand Camp" zestien kisten met munitie voor lichte wapenen aan boord had. welke kisten bestemd waren voor lossing in Venezuela. Deze lading werd niet als gevaarlijk beschouwd, anders zou de kapitein een roode vlag hebben doen voeren. De bemanning heeft klaar blijkelijk in de haven van Venezuela vergeten de zestien kisten te lossen, zoo dat deze lading abusievelijk meegeno men werd naar Texas-City. ren in de rotsen ruim 13 kilometer tun nels en gangen uitgehouwen, waar de voorraden der Duitsche batterijen wa ren opgeslagen. Hier waren ook de be tonnen kolossen der duikbootschuil plaatsen en voorts een der twee zware batterijen, die op het eiland waren op gesteld. Het meerendeel van de lading, die door de ingenieurs der Britsche vloot in de ingewanden van het eiland was aangebracht, lag dan ook in dezen hoek. Het is nauwelijks te beschrijven wat er van dezen machtigen hoekpijler is overgebleven. Het is een volmaakte woestenij van zand en rotssteenen, waar- In men de versterkingen slechts terug vindt als een wirwar van brokken be ton en flarden staal. Deze miniatuur- woestijn heeft den vorm van een dub belen krater, waarvan de lengte op driehonderd meter geschat werd. Het diepste punt van den krater ligt op ongeveer veertig meter beneden het vroegere oppervlak van het Helgolan- der Oberland. Dat beteekent dat de rots hier tot welhaast ter diepte van den zeespiegel is weggeslagen. Hoe mach tig de ontploffing geweest is, blijkt wel licht het best uit het feit. dat het roode rotsmassief is verpulverd tot kleine steenbrokken, die thans den bodem van Helgoland over zijn geheele lengte be dekken. De schuilplaatsen der onderzeeërs, drie in totaal, in een betonnen doos van 500 bij 300 voet, zijn niet meer terug te vinden. De plaats waar zij lagen is thans overspoeld door zand en steenen alsof er een lavastroom overheen ge gaan was. Van de bouwwerken, die de Duitschers in de rotsen hadden aange legd, is er nog slechts één intact geble ven. n.l. de schuilplaats voor de burger bevolking. Van de overige inrichtingen, met inbegrip van den spoorwegtunnel, die gemaakt was om de batterijen van munitie te voorzien, is niets meer te herkennen. De eerste indruk der des kundigen. dat de operatie zeer effectief verloopen was, is dan ook ton volle be vestigd. zij het dat de kracht der ex plosie niet aan alle verwachtingen heeft beantwoord. Zoo had men gedacht, dat de massieve waarnemingstoren, die in het midden van het eiland staat, zou worden weggeblazen. De toren zelfwas dan ook niet ondermijnd. Hfj staat thans nog even fier overeind als na de raid van de R.A.F.. die in het voorjaar van 1945 vrijwel alle gebouwen van het eiland wegvaagde. De toren ls overigens het eenige gebouw, dat op Helgoland nog overeind staat. Wanneer men hem beklimt, dan heeft men een triest uit zicht over de ruïne, die uit de mach tige zeevesting geworden is. Dit wil echter niet zeggen, da;, er voor Helgoland, nadat het vonnis er over voltrokken is. geen enkele toekomst meer bestaat. De havenwerken zijn met opzet intact gelaten om het eiland zijn oude functie als schuilplaats voor de scheepvaart te doen behouden. Het strand van het lage deel van het eiland is strand gebleven. Eens heeft daar een vroolijk zomerleven gebloeid. Misschien zal het in een verre toekomst weer eens gaan opleven! Duitsche visschers hadden den order Helgoland niet te naderen, in den wind geslagen om naar mogelijke verborgen schatten te zoeken. Sterk opgevoerde industrialisatie de oplossing? In het restaurant van den Dierentuin te Amsterdam is onder presidium van prof. dr. F. L. de Beaufort de alge- meene ledenvergadering van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap ge houden. Dr. ir. F. Bakker Schut hield een causerie over „De verspreiding van be volking en industrie over Nederland". Spr. wees er op, dat van alle landen in Noord- en West-Europa, Nederland de grootste bevolkingsaanwas heeft. Wel is er in de grafiek van de oorlogs periode een merkbare daling waar te nemen, doch sedert 1946 loopt zij sterk omhoog en men mag zich op een be volkingsaanwas van 100.000 zielen per jaar verheugen. Inderdaad, aldus spr.» OVEREENKOMST IN AMERIKAANSCHE STAALINDUSTRIE Murray, president van het Amerikaan- sche Congres of Industrial Organisations (CIO), heeft medegedeeld, dat met de United States Steel Corporation een overeenkomst voor twee jaar is geslo ten. waarbij de loonen voor de arbeiders met iets meer dan vijftien dollarcent per uur worden verhoogd. Men verwacht, dat deze overeenkomst het voorbeeld zal worden voor de ge heele industrie. De bij het CIO aange sloten „United Steel Workers" telt 850.000 leden. een hoog cijfer ondanks de financieel© moeilijkheden waarin ons land zich bevindt, door het wegvallen van het Duitsche achterland eenerzijds en de moeilijkheden in de Oost anderzijds. Uitvoerig besprak ir. Bakker Schut de consequenties van deze bevolkingsaan was. De mogelijkheid van landaanwin ning (eventueel inpoldering van Wad den en Zeegaten) is aanwezig, maar vormt tooh geen oplossing waar Neder land met zijn overbevolking mede ge baat zou zijn. Een federatie van Europeesche staten zou wat verlichting kunnen brengen, doch dit is een toekomstdroom waar van spreker de verwerkelijking voorals nog onmogelijk acht. Spr. meende de oplossing van het overbevolkingsvraagstuk te moeten zien in een sterk opgevoerde in dustrialisatie in Nederland. Deze in dustrialisatie zou zich niet mogen be perken tot de vervaardiging van pro ducten, die thans worden ingevoerd, doch z(j zou zich zelfs moeten uitbrei den tot exportindustrie. Vervolgens sprak Ir. Bakker Schut over „den trek naar de groote steden", die naar zijn meening, in Nederland, zij het niet van gevaar ontbloot, toch minder verontrustend is dan in die landen, waar er één speciale groote stad is, die de mensdhen lokt. Ten slotte gaf ir. Bakker Schut als zijn meening te kennen, dat bevolkings migratie op groote schaal zooveel mo gelijk vermeden dienen te worden. Koning Frederik IX en koningin Ingrid van Denemarken met hun kinderen, v.l.n.r. Prinses Margret. Prinses Benedicte en Prinses Annemarle. BINNENLAND. Te GeuMe werd een party van 200 K.G. koffie, vrelke men per auto het binnenland wilde in smokkelen, ln be slaggenomen, alsmede nog een groote partij van enkele honderden kilo's koffie. Een der smokkelaars werd tydens een schietpartij met de politie zwaar gewond. De Republikeinsche radio meldt, dat het Leger des Heils. dat thans ziln hoofdzetel te Solo heeft, bil besluit van den Republikelnschen Minister van Jus titie wetteliik ls erkend. Een handelsdelegatie onder leiding van mr S. Th. J. Teppema. directeur van de buitenlandsche economische be trekkingen is naar Denemarken vertrok ken, teneinde het handelsverkeer tus schen Nederland en Denemarken voor het tfldvak van 1 April 1947 tot 1 April 1948 te regelen. Op het terrein van Wllton-Feyen- oord te Rotterdam geraakte een ilzeren gietvorm onklaar en viel op den 39-ja- rigen Du Bree. die Juist onder den vorm was gekropen om er een paar steenen onder vandaan te halen. De man was vrijwel op slag dood Zaterdagavond is de 43-j. sohlp- persvrouw E. M. van den BeemtJoos- ten van het bil het eiland Brienenoord in de Nieuwe Maas liggende motortank schip Italia over boord gevallen en ver dronken. Nederland kocht een lading van 360.000 bushels Amerlkaansche mals voor verscheping in de 2de helft van Juni as., waardoor het Nedcrlandsche export quotum voor Juni a.s geheel ls opgeno men. In de jaarvergadering van de Ned. Federatie van beroepsvereenigingen van kunstenaars is Jhr. W. J. H. B. Sand- berg tot voorzitter gekozen Het wetsontwerp ter goedkeuring van de op 5 September 1944 te Londen, tusschen de BelgischLuxemburgscho Unie en Nederland gesloten overeen komst. is bil de Belgische Kamer Inge diend. Reuter meltd uit Sjanghai, dat 4 Belgische priesters en 6 Nederlandsche kloosterzusters bil de plundering van do stad Soengtsjioetsjioe (provincie Jehol) door Chineesche communisten gedood zijn. Lt. Gen. mr. H. J. Kruis zal op 26 April a.s. van Schiphol naar Batavia vertrekken en ongeveer een maand ln Indonesië blijven. De onbekend? mantelt Jesdfevegge te 's-Graverubage heeft opnieuw een 4-jarlg meisje het manteltje uitgetrokken en is daarmede verdwenen. De eerste Nederlandsche vrouw ln het Corps Diplomatique, mej. mr. M. Z. A. Witteveen. die benoemd is tot ambas saderaad bij de Ned. legatie te Washing ton, ls met de K.L.M. Constellation „Wal-, oheren" naar New York vertrokken. H.M.'s huTpvliegkampsoblp „Karei Doorman" is gisteroohtend na het vlag- vertoonbezoek in Engelland, ln ons land teruggekeerd. Gemeerd werd ln de Merwe haven onder Schiedam. Zaterdagnacht troffen manschappen van de Koninkiyke marechaussee te Gla- nerbrug op de grens eenige mannen aan, dia het op een loopen zetten. Een der agenten vuurde een sohot af ln de rich ting van de vluchtelingen, waardoor een zekere J U. uit Delden ernstig getroffen werd. Hij ls daar aan zijn verwonding bezweken. Zyn kameraad wist te ont komen. De Nederlandsche en Belgische tech nische studiecommissies ran bet comité van Belgisch-Nederlandsch-Luxemburg- sche samenwerking hebben een bezoek gebraobt aan de haveninrichtingen van Gent. BUITENLAND. Een Dakota van de Mercury Avia tion Company heeft een noodlanding gemaakt ten Zuiden van Malakal (ten Zuiden van Kartoem ln Egypte). Men gelooft echter dat de zeventien passa giers en de uit vier personen bestaande bemanning ongedeerd ziln. Het vliegtuig vloog na de landing ln brand. Een Aflbareesch militair gerechtshof heeft een aantal R.K. priesters tot ge vangenisstraffen veroordeeld wegens sa botage en veroorzaking van wanordelijk heden ten behoeve van een vreemde mo gendheid, te weten het Vatlcaan. Naar gemeld wordit ls er een onge luk gebeurd met de „City of Miami", een passagiersbrein van de Illinois Central Railroads Eén doode zou te betreuren zyn, terwyi er 15 gewonden zyn. Generaal Led ere ls benoemd tot Lnspeoteur-generaail van de Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika. De tournée in Zuld-Afrika van de Britsche Koninklilke Familie eindigde gisteren, toen de witte trein, na een reis van ruim 11.000 k.m.. t« Kaapstad aan kwam Donderdag zal met de ..Vanguard" de terugreis naar Engeland aanvangen. Het Britsche blad „Reynolds News" meldt, dat Groot-Bribtannlë binnenkort opnieuw een poging zal ondernemen om ln de Egyptische kwestie over het doode punt te geraken. KardelJ, de Joegoslavische vice- mi nisterpresident, en SimitsJde Joegosla vische minister van Buitenlandsche Za ken, zijn Zaterdag door StaMn ontvan gen. Molotof en PopouitsJde Joegoslavi sche ambassadeur te Moskou, waren by het onderhoud -anwezdg. Volgens Lhldohtingen uit betrouw bare bron zyn ln Spanje zes ter dood ver oordeelden terechtgesteld, allen beschul digd van communistische activiteit, Verschillende vrlle Duitsche Jeugd groepen ln Saksen hebben haar hulp aangeboden bil den wederopbouw van het ln 1942 door de Nazis verwoeste Tsjechische dorp Lidice, DE CREMATIE VAN DE NAZILEIDERS De ïyken van Goering en de tien Na zi-leiders, die in October van het vorig jaar zyn opgehangen, werden gecre meerd, en hun asch werd door vier ge allieerde generaals in de nabijheid van Muenchen in de rivier de Sisar gewor pen, aldus een verklaring van betrouw bare kringen te Muenchen. Nadat de executie had plaats gehad, werden twee legervrachtwagens gela den met twaalf ongeverfde houten kis ten. waarvan er elf de lijken bevatten, en de twaalfde slechts ballast bevatte, om de Duitschers om den tuin te lei den. De stoet begaf zich naar het cre matorium van het Oostfriedhof in de nabijheid van Muenchen. Hier werden de kisten afgeladen, en de Duitsche ar beiders van het crematorium kregen be vel zich te verwijderen. Op verzoek van de Russische en Brit sche generaals werden de kisten met de lijken van Goering en Keitel geopend. De dekstels werden vervolgens weer op de kisten geschroefd, en daarna vond de crematie plaats. Na afloop verzamelde men de asch van de elf Nazis in een vuilnisvat van het Amerikaansche leger. De vier gene raals reden ten slotte in een gewone zwarte Sedan met het vat naar de Isar, en leegden het in de snelstroomende rivier.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1