Nederland Amerika bestrijdt het communisme Nederlanders in Duitschland afgesnauwd maakt weer een goede beurt DE REDDENDE 'HAND Zij worden beschouwd als „feindiiche Slaafsangehörige" Devaluatie of géén devaluatie?* Is de dollarleening wel een dollarleening! Radio-programma (Van onzen Limburgschei, co i res ponden u „Nog altijd wonen er in Duitschland meei dan 100.003 Nederlanders die daar hun burgerlijk werk vinden en in het Rijnland alleen S0.000. Aken en omgeving tellen 7500 Nederlan ders en al deze cyfers wijken niet af van die van vóór den tweeden wereldoorolg". aldus verklaarde ons de heer W- Mtiller. "beheerder van vele Nederlandsche eigen lommen en eigendomsbelangen en in het algemeen een"vechter voor de Nederlandsche belangen in Duitschland. Overzün werk hadden wy by tal van officieele instanties in de Mijnstreek de heer Müller woont n.l. te Heerlen zéér gunstig hooren spreken, weshalve wy besloten eens met dezen gepension- neerden oud-officier van het K.N.I.L. te gaan praten En hy vertelde over de 100.000 Nederlanders in Duitschland, over hun zorgen en moei lijkheden, over hun ellende. landsche familieleden. Aan de verwerke lijking van dit plan wordt met volle kracht gewerkt en zelfs is een begin van uitvoering in de naaste toekomst niet onmogelijk. Men zal daar in elk geval op zeer beperkte schaal beginnen met kinderen en familieleden uit de grens gebieden. maar als een en ander slaagt, wil men de zaak natuurlijk op breedere basis plaatsen. Overigens bestaat bij de Nederlanders in Duitschland groeiend verlangen weer in persoonlijk contact te komen met hun familieleden hier. De grens zal voor hen echter voorloopig wel potdicht blijven. Inmiddels mochten de Nederlandsche bonden weer worden opgericht, mits zij niet aan politiek zou den doen. maar dit hebben zij nooit ge daan. De St Josephvereeniging en de Ned. Bond hebben hun eerste werk zaamheden hervat en nu is het de taak van onze overheid met de voorzitters der afdeelingen in verbinding te treden; immers deze menschen weten wat er omgaat in de Nederlanders daar, welke hun wenschen en verlangens en vooral welke hun behoeften zijn. Tot nog toe is dit contact niet opgenomen, maar het is zaak. dat dit zoo spoedig mogelijk ge schiedt. Geld leenen bij rijke Duitschers die mee-eten van hun pakketten. HUN HOUDING IN ONZEN BEZETTINGSTIJD. „Hoe zij zich hebben gehouden in de Jaren dat wij door de Duitschers werden geknecht en gehoond?" In Het algemeen hebben deze Nederlanders zich toen flink gehouden. Zy stonden onder een geweldigen druk. Vóór den oorlog waren zy bewerkt door de N.S.N.AP. van ma joor Kruyt, tijdens onze bezettingsjaren deed de N.SJB. er een schepje op, maar vooral de Duitsche overheid zelf maakte het al zeer bont. ,3ij de S.S. of geen levensmiddelen". Voor deze keuze wer den duizenden gesteld. De zwakke broe ders vielen af. maar de groote massa bleef Nederland trouw, al waren er ook velen die om der wille van den broode wie dat niet deed kreeg b.v. geen grondstoffen voor zyn bedrijf of artike len voor zyn zaak formeel lid der ..party" werden: hun Nederlandsch hart bleef onbesmet. De groote massa bleef anti-nazi en heeft de Nederlandsche zaak in geen enkel opzicht tekort ge daan. hetgeen mede moge biyicen uit het feit, dat van de 80.000 Nederlanders in het Rynland reeds 70.000 zyn „gezui verd" en bonafide bevonden. DE ZENDING DER LEVENS MIDDELENPAKKETTEN. De levensmiddelenpositie in Duitsch land is zeer slecht. Er wordt practisch niet gewerkt en laat men zich toch niet de illusie maken dat het volk nog idealen heeft: dat het zich nu in mas sa reeds winnen laat voor de democra tie. Men denkt maar aan één zaak: Wat zullen wij vandaag eten en drin ken? Men werkt niet. maar handelt zwart en men ruilt. Er worden voor de zwarte artikelen fantastische pry zen betaald.' Terecht heeft onze regeering gemeend zich het lot der Nederlanders te moeten aantrekken welke steeds in Duitschland gewoond en geleefd hebben. Zy doet dit voornamelyk door het zenden van le vensmiddelenpakketten voor personen, boven de 6 jaar en voor babies van 0-6 jaar. Welkom zyn deze zendingen, maar zy vormen ten slotte maar een droppel op een gloeiende plaat. Zoo ontvingen de „grooten" in Februari 200 gr. vet. 200 gr. aardappelmeel, 250 gram suiker, 250 gr. gortmout. 1 blik paardenvleesch, 1 blik vischpastei. 1500 gram erwten en 1800 gr. scheepsbeschuit. Jammer is bo vendien. dat voor de meeste Nederlan ders in Duitschland deze paketten veel te duur zyn. Iemand die byv. 90 ryks- mark in de maand verdient, betaalt per persoon en pakket 15 ryksmark; bestaat zyn gezin nu uit man. vrouw en twee kinderen, dan betaalt hy voor zijn ge zinspakket 60 ryksmark. dus 2/3 van zyn maandsalaris. Om zich in het genot van het pak ket te stellen, leenen de meeste men schen dan ook geld bij financieel krachtigen, die dat graag doen. mits zy van het pakket mogen meedeelen Dat is toch een zeer ongezonde toe stand, welke de volle aandacht van onze regeering moet hebben. Want zoo beantwoordt de verzending der pak ketten toch niet aan het gestelde doel! NEDERLANDSCHE KINDEREN- NAAR FAMILIE HIER? Hoe staat het met de kinderen? vroegen wy. Deze zaak heeft uiteraard de grootste aandacht. Enkele Limbur gers hebbben zich reeds in verbinding gesteld met de Werkgemeenschap Lim burg om een plan te ontwerpen. Neder landsche kinderen uit Duitschland voor korteren en langeren tyd tot herstel van krachten onder te brengen by Neder- ONGEHOORDE VERHOUDINGEN! Nu wil het ongeluk, dat in de Britsche bezettingszone de meesje burgeriyke in stanties en zeker die waarop de Neder landers zyn aangewezen wanneer zij by de overheid moeten aankloppen, weer in Duitsche handen zyn. De Engelschen zijn bly van deze taak te zyn verlost. Maar onze Nederlanders zitten ermee, want de Duitsche instanties beschou wen hen als„feindiiche Staats- angehörige". Ze worden door hen af gesnauwd op de aloude en beproefde wyze van Gestapo en S D. en behan deld als overwonnenen, 'tls ongehoord, maar waar. Daarby komt. dat in het Rynland b.v. vele amb tenaren gerecruteerd werden uit Duit schers die gevlucht zijn uit Oost-Prui sen. waarvan niemand weet of zy al dan niet oud-nazi-functionarissen zijn. Het laat zich echter gemakkelyk raden dat er heel wat nazi-vuurvreters onder zijn. Zij begrijpen niets van de feitelyke ver houdingen in het Rynland. waar nooit een vyandige houding ten opzichte van de Nederlanders is geweest, integendeel. Leefde Aken niet van ons Limburg? Maar deze Oost-Pruisen en dus ras- Pruisen, weten het beter en onze men schen worden.daar de dupe van- 'n Pro bleem om eens ernstig te onderzoeken. WAT VEEL NEDERLANDERS NOG NIET WETEN. Ten slotte deelde de heer Müller mee, dat 50 van de Nederlandsche eigen dommen in Duitschland zyn vernietigd. Nu hebben de geallieerden een zgn. „prosperity control" ingesteld, waardoor ook alle Nederlanders hier, die bezit in Duitschland hebben, roerend zoowel als kapitaal of vorderingen, verplicht zyn deze aan te melden bij de officieele Britsche instanties in Duitschland en by de Rijksbank. Al te velen weten dit niet en daarom komt het my geschikt voor hieraan nog eens te herinneren, opdat wy straks niet worden gedupeerd. De heer Müller besloot ons onderhoud met ook nog de byzondere aandacht on zer regeering te vragen voor het lot van 400 Nederlanders die destyds Aken zyn ontvlucht toen de stad werd gebombar deerd en naar Eupen vluchtten. Eupen werd na de bevryding Belgisch terri toir en daar zitten onze Nederlanders nu. Hun bezittingen zijn. (voorzoover niét verwoest!) in Aken. maar derwaarts mo gen zy niet terugkeeren, terwyl zy in Eupen geen bedryf mogen beginnen en zy dus tot steeds grootere armoede ver vallen. Kan men voor hen nu heusch niets bereiken? Het antwoord Is aan onze regeering. De „HoIIandsche nieuwe" in zicht! 13 MEI TER HARINGVTSSCHERIJ. (Van onzen deskundigen medewerker). Maandag j.l. was er weer een flinke aanvoer van versche visch aan den af slag Voornamelyk bestond deze aan voer nog uit rondvisch kabeljauw maar er komt toch geregeld al wat meer fijne visch. Over het algemeen gingal- let tegen' dei raaxinum-prys van de hand. Nadien is de aanvoer wat mineer geworden, doch de berichten uit zee blyven gunstig zood?- ook voor de ko mende dagen niet een behoorlijke toe voer rekening kan worden gehouden Op 13 Mei a.s. zullen ruim 100 haring schepen ter vroeg-visscherij uitvaren, waarvan ongeveer 25 Katwijkers. He!| plan bestaat om met 60 a 80 netten te visschen (in de jaren voor den oorlog 40). De Holl. Nieuwe vereischen nu een maal een zorgvuldige behandeling en vanzelfsprekend zal nu de uiterste best worden gedaan om het product zoo goed mogelyk aan te voeren. Gaat men niet meer netten visschen, dan zou by een behooriyke vangst de kwaliteit daaronder kunnen lyden. Voorts is de nettenpositie van dien aard. dat het risico van verlies zooveel mogelyk uit geschakeld moet worden. Bovendien zal er dit jaar ook weer gejaagd worden en het overnemen neemt ook nog wel eens veel tyd in beslag. Als het bedrijf dus niet te veel tegenslag van het weer ondervindt, kan op Maandag. 19 Mei a.s. de eerste aanvoer van het Holl. zeebanket kunnen worden tegemoet ge zien. Groote bewondering voor onze waterbouwkundigen. (Van onzen Londenschen correspondent) „Een ongeluk komt nooit alleen" zegt het spreekwoord, dat helaas ook dit maal juist is gebleken. Na een winter van sneeuw en ijs. zooals Engeland die in minstens vijftig jaar niet gekend heeft, volgde by het intreden van den dooi. 'n nieuwe catastrofe; watersnood, een voor ons Nederlanders vertrouwd begrip. Dat wy er het monopolie niet van bezitten, is uit de inmiddels ge publiceerde berichten wel gebleken Het verschil is alleen, dat in Engeland der gelijke rampen niet met de traditie ver weven zijn, zoodat de waakzaamheid in de gebieden, welke aan het gevaar van dykdoorbraken zyn blootgesteld, vol gens de betrokkenen tenminste, nogal te wenschen heeft overgelaten. In Ne derland is men van oudsher op zyn hoede en beschikt men ook over de technische hulpmiddelen om den erf vijand, mocht hy mtbreken, weer In zyn leemen dwangbuis terug te dringen. De Britsche autoriteiten zaten, toen het onvermydelyke was geschied, en het water het vruchtbare land binnen- kolkte om er een onafzienbare binnen zee te vormen, met de handen in het haar. Het leger in vredestyd een manusje van alles, fungeerden de mili- ,,'s Werelds grootste deskundigen in den stryd tegen het water zenden hulp naar de overstroomde gebieden in Engeland". (Daily Herald) tairen niet als sneeuwruimers en vleeschbezorgers? werd er dadelyk op af gestuurd, maar met water zyn zy, zooals de jongste krygsgeschiedenis bewezen heeft, allerminst vertrouwd. Een der g^ten trachtte men met een rytje tanks te dichten, maar één voor één spoelden ze weg, als waren het eindjes hout. Ook de brandweer met zyn pompen stond machteloos. Zoo sukkelde men een halve maand door, totdat het besef doordrong, dat hier alleen Nederlanders konden hel pen. De reputatie van onze water bouwkunde kent men immers uit eigen ervaring. De ondergeloopen ge bieden waren naraelyk door landge- nooten in de zeventiende eeuw droog gelegd. Een heel district is naar ons land genoemd: Holland. Men vindt er dyken, polders en slooten als by ons. De in den adelstand verheven Sir Cornelius Vermuyden, had in het grijze verleden de leiding van de in poldering, die gefinancierd werd door niemand minder dan Jacob Cats! Namen als Fendyke herinneren aan Nederlandsche activiteit. De bloem bollenteelt, welke in deze streek wordt uitgeoefend de velden bleven thans Êespaard getuigt eveneens van het litiaticf onzer voorvaderen. Overblijfsel van dit stuk HoIIandsche historie is ook een Nederlandsch-Brlt- sche bagger- en constructie-maatschap- py. welke haar zetel heeft in Kings Lynn aan de rivier Ouse, van welke firma dr. ir. J. A. Ringers commissaris is. Ook de heer C. H. Kraayeveld is by deze onderneming betrokken. Binnen een week na aankomst der kranen hoopt men nu de noodsluiting hebben aangebracht. Genietroepen hebben een verhard pad aangelegd naar de plek van de doorbraak. De defini tieve dichtmaking van het gat zal in hoogstens twee of drie weken moeten geschieden, wil men den oogst niet la gevaar brengen en dat moet voorkomen worden, omdat Engeland niets van zyn landbouwproductie kan missen, nu het ook al rekening moet houden met een op handen zynde voedselcrisis. De Engelschen zyn het epos van Walcheren, waarin zy den rol van ver nietigers moesten spelen, nog niet ver geten en zyn dankbaar, dat de Neder landers hen thans in hun Walcheren bystaan. „Zoo erg is het nu niet", zegt dr. Ringers. ,.Wel zyn vloed en eb hier onze groote tegenspelers, maar het gety op Walcheren was minstens viermaal zoo sterk als aan den Trent". Het werk staat geheel onder Britsche leiding. Dr. Ringers en de heer Kraayeveld hebben slechts een adviseerende taak, daar de Engelschen onbekend zyn met het zwa re materiaal. Reeds is het eerste zinkstuk, een enorme vlechtmat van rys en riet, neer gelaten. De klei, welke de dryvende kra nen met hun reuzen grypers naar de opening moeten brengen, is moeliyker te hanteeren dan de HoIIandsche. Alles zal op alles worden gezet en er zal twintig uur per dag in twee ploegen worden gewerkt- Er zyn een kleine der tig Nederlanders bij deze operatie be trokken. Verder zyn er dan nog de Ne derlandsche ryswerkers, die sinds jaar en dag in deze streken gevestigd zyn. De landbouwers van Morton zullen de komende weken hun blikken gericht houden op de voortdurende heen en weer zwaaiende robotarmen van de bei de Nederlandsche dryvende kranen, die de taak van den mensch hebben overgenomen. De vyftien Nederlandsche pompen, destyds door de Londensche regeering in Amerika besteld, gaan voorloopig naar twee andere waterschapsgebieden, die ondergeloopen zyn, doch waar het gety geen invloed heeft. By de Trent hoopt men, zoodra het water weggezakt is, de eigen pompstations weer te kun nen gebruiken. Vraagteekens en een uitroepteeken: Naar aanleiding van geruchten over een mogeiyke waardevermindering van den Gulden, vermoedeiyk ook in ver band met de recente koersstyging op de aandeelenmarkt, is, -gelijk gemeld, van officieele zyde verklaard dat er van de valuatie geen sprake zal zyn. Op zich zelf is dit reeds een vérklaring, die even de onaangename herinnering oproept aan een dergeiyke regeeringsmededee- ling van mëdio 1936, toen in September d.a.v. tot devaluatie werd overgegaan. Wy willen allerminst zeggén dat de geschiedenis zich op dit punt zal her halen. al moge er aan worden herin nerd, dat de Ned regeering ten aanzien van de devaluatie van den Gulden thans In nog mindere mate dan toen onafhan kelijk is van het buitenland. Een vraag van beteekenis in dit verband is byvoor- beeld wat Engeland zal doen. dat zyn valuta op de vrije markt reeds ver be neden den officieelen koers verhandeld ziét. Laat ons hopen dat de overeen komst van Bretton Woods geen ydel vertoon is geweest en een verbreking van de bestaande verhoudingen tusschen de internationale valuta zal kunnen voorkomen. Wat Engeland betreft, de regeering ziet met volle klaarte in dat de beste waarborg tegen een noodgedwongen de valuatie een sluitende begrooting is. Mi nister Dalton heeft de Engelsche bevol king voor de naakte werkelijkheid der nationale armoede geplaatst en is tot drastische bezuinigingen op het budget overgegaan. De Nederlandsche regeering. die tot dusver minder gelukkige Engelsche voor beelden heeft gevolgd, moge thans ook den te Londen gewezen weg inslaan Dat dit niet gemakkelyk is biykt wel uit het feit. dat de aangekondigde No ta van Minister Lieftinck nog steeds op zich laat wachten. WALLACE TE STOCKHOLM. Henry-Wallace heeft in de Stock-1 holmsche universiteit een lezing gehou- den over den internationalen toestand. Hy stelde vast, dat de Scandinavische landen een belangrijke positie innemen door de ligging tusschen de Slaven van 1 Oost-Europa en de Angelsaksen in En- geland en Amerika. De Scandinavische landen zyn niet alleen bevreesd voor een Russische expansie naar het Wes- ten, doch evenzeer voor het gevaar, dat Amerika de principes van de wereld- samenwerking loslaat en daardoor me- dehelpt een situatie te scheppen, die uitetndelyk op oorlog moet uitloopen, waarby Scandinavië dan mogelyk tot slagveld zal dienen. Het wordt tyd een middenweg te zoeken tusschen het Rus sische communisme en het Amerikaan- sche kapitalisme, aldus Wallace. VOOR ZONDAG 20 APRIL. Hilversum I (301 M. VARA 8 00: nieuws; 8.15, lied P. v. d. A.; 8.18: gra- mofoonmuzlek; 8.30: voor de tuin; 8.45: morgenmelodleën; 9.15: praatje over fokken; 9.30: verzoekprogTamma; 10.00: lr. J. W. Albarda over Troelstra; 10.15: kamerorkest: 10 45: in den tuin der poëzlo: 11.00: Omroep Dameskoor; 11.15 Triangel; AVRO 12 00: Engelsche liedjes; 12 30: Zondag6Club: 12.40: Delftsch meis jeskoor; 13.00: nieuws; 13.15: Les gars de Paris; 13.50: Spoorwegen spreken; 14.00: Gaspar Cassado; 14.05: boekbe spreking; 14.30: Radio Phllharm. Ork.; 15.45: filmpraatje; 16.00: Skymasters; 16.30: voor de vrouw: 16.40: sportrepor- tage; VARA.' 17.00: G.G, cabaret; 17,30: Oome Keesje: 18.00: nieuws en sport; 18.15: sportreportage; 18.30: Ned. StrUd- krachten; 19.00: dienst doopsgez. kerk. Hilversum, voorg. ds. D. A Vorsten Onze deviezen raken op! Onbetrouwbare ambtenaren worden verwijderd. (Van onzen correspondent te New York) De mobilisatie is begonnen voor een oorlog, die gericht is op het wegzuive ren van die Communisten, die zich ge nesteld hebben aan de borst van Uncle Sam. Truman heeft een zuivering ge last van de uitvoerende macht van het Amerikaansche bestuursapparaat. Iedereen, die solliciteer1, by de Ame rikaansche Regeering en iedereen, die thans voorkomt op de loonstaten van de Amerikaansche Regeering (uitge zonderd de wetgevende en de rechter- lyke macht) moet zich onderwerpen aan een loyaliteitsonderzoek, om vast te stellen, of hy (zy) ooit lid of be gunstiger is geweest van groepen, die door den Attorney General (Minister van Justitie) werden genoemd als Com munisme, Fascisme of andere totalitaire systemen of van groepen in het alge meen, die het gezag in de Vereen. Sta ten trachten te ondermijnen. Een zoodanige zuivering, voornamelyk gericht tegen het Communisme, is voor Amerika, waar in het algemeen geldt „leven en laten leven", een ongehoord feit. Maar zy, die het weten kunnen, zyn verontwaardigd en verontrust ge worden over de voortwoekering van de communistische infiltratie in het Re- geeringsapparaat. Er is thans genoeg bewysmateriaal voorhanden, zoo zeggen zy, om te kunnen aantoonen, dat spra ke is van een definitieve bedreiging. Hiermede is het volgens hen dan ook een dwingende eisch geworden, dat deze onbetrouwbaïe en het gezag on- dermynende werknemers verwijderd worden uit de Rege ingsbureaux. Een toestand, waarby men de eene hand ophoudt om het loonzakje van Uncle Sam te ontvangen en de andere uit steekt met Communistisch propaganda- materiaa' om dienzelfden Uncle Sam ten val te brengen, kon niet langer getole reerd worden. INFILTRATIE IN ALLE RE GEERING SBUREAUX- Gedurende de laatste tien jaren heeft het beroemde F3.I. (Fedral Bureau of Investigation) reeds honderden agenten aangesteld (de G-men), speciaal met de taak om bewysmateriaal te verza melen, dat Communisten in het bezit van opdrachten uit Moskou zich ge nesteld hebben in vrijwel ieder Regee- ringsbureau. Deze Communisten, die door (Jen Amerikaanschen belastingbe taler in het leven worden gehouden, zyn niet alleen kantuorbedienden, ty pisten of mindere grootheden, maar zelfs, een figuur van State Depart ment (Buitenlandsche Zaken), die een belangryke rol speelde op de Conferen ties van San Francisco en Potsdam. Andere namen in de FBI dossiers zijn die van prominente Communisten in de Departementen van Handel en van Arbeid en zelfs van een man in het Departement van Justitie, die eens me dewerker was aan het beruchte Ameri kaansche Communistische blad „Daily Worker". Dit wegwerken van Communisten zal een moeilijke en langdurige operatie worden. Aan de Volksvertegenwoordi ging zal worden verzocht om 15 tot 25 millioen terbeschikking te stellen, zoodat een 3000 nieuwe rechercheurs kunnen worden toegevoegd aan het FBI. Er moeten namelyi: niet minder dan 2 millioen Regeeringsemployée's aan een onderzoek worden onderwor pen. In ieder onderdeel van de Uitvoe rende Macht zal een Betrouwbaarheids- raad gesticht worden. Het Presidentiee- le Besluit schrijft voor. dat deze Raad toegang heeft tot alle tot dusver by- eengebrachte materiaal van het FBI en zelfs van den Militairen Intelligentie Dienst. Toen Truman dit Besluit op stelde. ging hy er van uit, dat het een levensbelang is, dat iedere Amerikaan in Regeeringsdienst volkomen en on wankelbaar betrouwbaar is en dat de aanwezigheid van niet betrouwbare personen een onmiddeliyke bedreiging vormt voor het Democratische Regee- ringsstelsel. De gevoelens van den President wor den van harte gesteund door een over weldigende meerderheid der Amerika nen en zy voegen hieraan toe. dat een zoodanige actie reeds veeh eerder had moeten worden ondernomen. De Re geering heeft reeds heel wat aanvallen te verduren gehad, omdat een zoodanige zuivering niet veel eerder heeft plaats gevonden. Sedert 1 Juli van het vorig jaar werden n.l. slechts 9 personen we gens Communistische neigingen ont slagen. De actie, welke de Regeering gaat voeren, komt tezelfdertyd dat Truman aan de Volksvertegenwoordiging 400 millioen vraagt om het Communisme in Griekenland en Turkye te bestrij den. Vele Amerikanen vroegen zich af, waarom Amerika wel 400 millioen over heeft voor een zoodanige bestryding en waarom niet enkele tientallen millioe- nen beschikbaar konden worden gesteld voor eenzelfde actie aan het thuis front. Het geheele optreden van de Re geering vindt aanzieniyken steun in het feit, dat onlangs de Hooge Raad der Vereen. Staten een beslissing nam, waarby de Regeering in het recht werd gesteld om employée's te ontslaan, die niet volkomen betrouwbaar geacht kon den worden. Er is verder een sterk streven om te geraken tot een volkomen onderdruk king van de Communistische Party in de Vereenigde Staten. In de Volksver tegenwoordiging overweegt een der j Commissies (Commissie voor Niet- Amerikaansche Actie) om de geheele Communistische Partij buiten de wet te stellen, iets was het Presidentieele Besluit niet doet. Deze party is vol- I gens velen een ondergrondsch werken- i de. uit het buitenland komende samen- i ".wering, onder het mom van een bin- nenlandsche politieke party groepeering. Talloozen zyn voorstanders van zulk een actie, aangezien volgens hen slechts een zoodanig optreden in staat is om i paai en perk te stellen aan een bewe ging (groot ca. 100.000 leden plus een I onbekend aantal sympathiseerenden), die ondergrondsche propaganda, het zich nestelen in verantwoordebjke Overheidsfuncties e.d- als middel te baat neemt. UITHOLLING DER DEMOCRATIE .Franklin Roosevelt Jr. waarschuwt diegenen, die meenen dat optreden te gen het Communisme in de Vereen. Staten, hetzelfde zou zyn als oppositie voeren tegen de Sovjet-Unie. Want, zegt hy, het regeeren van het Russische Volk is hun zaak, het behoud van de Amerikaansche democratische beginse len, door alle tegengestelde bewegingen aan de kaak te stellen, is een zaak van de Vereen. Staten. Nochtans zyn er ook Amerikanen, die het niet met Truman en zyn zuivering eens zijn. Critiek merkt op, dat Truman met deze zuivering den v/eg op gaat van een politie-staat, die daardoor ge karakteriseerd wordt, dat alle aöibtena- ren voortdurend onder een soort politie controle staan; door het zuiveringsbe sluit van Truman worden millioenen Amerikaansche ambtenaren overgele verd aan de genade van één man, den Minister van Justitie, in wiens vermo gen het ligt om aan te wyzen, welke groepen en welke personen als onder- niynend beschouwd moeten worden, met als gevolg ontslag, zoo redeneeren deze critici. Maar deze groep is verre in de min derheid. De overgroote meerderheid der Amerikanen is het er over eens. dat de bedreiging van het Democratisch stelsel niet langer ontkend kan worden en dat drastische actie geboden is. Inmiddels zal het een taai karwei worden, want naar men vermoedt «"wie veronderstelt er iets anders) werkt 7/8 der Ameri kaansche Communisten achter de schermen, voortdurend de beginselen der Democratie uithollend. De tyd, om een kwaad uit den weg te ruimen, is voordat de ziekte voort gewoekerd is. Alle krachten van de Amerikaansche Regeering worden thans ingespannen om te voorkomen, dat de communistische leuzen van Rusland ingang kunnen vinden in het vrye Amerika. AVRO. 20.00: nieuws: 20 05: actuallte! ten; 20.05: Waltztlme; 20.45: deel m horspel „Paul Vlaanderen contra de Markies"; 21.15: Omroeporkest; 22.00: hersengymnastiek; 22.30: kwintet van Schumann; 23.00: nieuws: 23.16: avond melodieën; 23.3524.00: ln de lichtstad. Hnlversnm II (415 M.). KRO 8 00: nieuws; 8.15: inleiding Hoogmis; 8.30: hogmls Parochiekerk H. Antonlus van Padua te KorterühioefNCRV 9.30: nieuws; 9.45: morgenklanken; 10.00: dienst Oude Kerk te Zeist, voorg. ds. H. Berkhof: 11 -30: Bachkoor; 11.45: kerk lied in de orgelmuziek; KRO 12.15: boekbespreking; 12.30: Klaas van Beeck; 12 55: zonnewijzer; 13.00: nieuws: 13.15: Klaas van Beeck; 13.40: apologie; 14.00: Goolsche Kring bijeen ln Kareol; 14.45: kampvuren langs den evenaar; 15.00: vervolg Goolsche Kring; 15.45: Fransche gramofoonmuzlek: 16.20: lezing over de K.V.P.; 16.30: zlekenlof ln klooster H. i Borromaeus te Maastricht: NCRV 17.00: dienst- Geref. Kerk te Nllverdal. voorg. ds. O. Bouwman: 18.30: gewijde muziek: 19.15: kent gil Uw bllbcl? 19.30: nieuws; KR. 19 45: sportflitsen; 20.00: de gewone man; 20.08; actualiteiten; 20.15: Zilver vloot: 21.15: deel II hoorspel ..Met een kwartje de wereld rond"; 21.45: Sydney Torch, orgel: 22.00: nieuws: 22.15: Ka tholiek nieuws; 22.20: avondgebed en li turgische kalender; 22 35vaders dag boek; 22.40: Kareol Septet; 23.15: Sere nade; 23.5024.00: Paul Robeson. VOOR MAANDAG 21 APRIL. HIverSUm I (301 M.) VARA 7.00 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbijtmuzlek: 8.00: nieuws: 8.15: socla- listenmarsch: 8.18: opgewekte morgen klanken: 9.00: gramofoonmuzlek; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. J. J. Thomson; VARA 10.20: programma voor zieken; 11.00: Vlaamsche schets; 11.15: bariton en plano; 11.45: fam.berlchtcn: 12.00: J. Jong. orgel; 12.30: kalender: 12.35: Accordeonorkest; 13.00: nieuws; 13.15: voor het platteland; 13.20: Metro poleorkest; 14.00: Yehudl Menuhln; 14.30 voor de vrouw: 14.45: „Die Jahreszel- ten" van Haydn: 16.05: voor de kleuters; 16.20: les chdnteuses de la Colomblère; 16 30: voor de Jeugd: 17.00: de school ls uit: 17.30: klanken uit de Alpen: 17.45 Rijk Overzee; 18.00: nieuws: 18.15: mu sette klanken: 18.30: Prop Ned. Strlldkr.; 19 00: A. Heksch .plano; 19.30: Agra risch vraagstuk: 19.45: voor de landbouw 20.00: nieuws- 20.05: dingen van den dag; 20.15: Vaudeville Orkest: 20.50: comcdie van Herman Heyermans: 22.00: alt en piano: 22.20: Malando: 22.45: St Wright over Groot Brittannië ln de na- oorlogsche wereld; 23.00: nieuws: 23 15: Ramblers: 28.4824.00: filmmuziek. HUvenmm U (415 M.) NCRV 7.00: nieuws: 7.16: ochtendgymnastiek; 7.30: Bachkoralen: 7 46: woord voor den dag; 8.00: nieuws: 8.15: zang en orgel; 8.30: reorgenennoert: 6.15: ziekenbezoek: 9 30: pol.ber.: 6.60: Tsjaikofsky: 10.30: mor gendienst oj.w ds Joh. Blauw; 11.00 Denies Herb recht, harp; 11.15: voor dracht: 11*8: J. Otten, plano; 12.00: BertUnecb* onderwiizerszangvereenlglng; 1280: Saus Boud, 13.00: nieuws; 13.15: Scala Sextet; voor Jonge moeders: i Y' 14.20: Va» tlfxOz Strijktrio; 15.00: vroo- UJlce Orkeetmoatek; 16.00: bllbellezlng: 16 46; sopraan en orgel; 17.20: muzikaal babbeltje: 17 45: New May fair Orkest; i 18 00: sport en actualiteiten: 18.15: I sportpraatje: 18.30: verzoekprogramma: 19.00: nieuws; 1915: eramofoonmuzlek; 19.20: boekbespreking: 19.40: Jan van I Weelden. orgel: 20.00: nieuws: 20.05: de stemvork; 20.15: Kamerorkest; 21.00: I bespreking van verzetslectuur; 21.20: Calvetkwartet; 21.40: NCRV vocaal kwar tet: 22.00: nieuws; 22.15: actueel geluld; 22.30: Alfred Cortot, plano; 22.45: avondoverdenking: 23.0024.00: avond- 1 concert. Maae we zullen haast moeten maken. Dat biykens dejongste weekstaat van de Ned- Bank de devlezenpositie met ca. F 63 millioen is versterkt, danken we aan de door Engeland betaalde schade loosstelling voor schepen tot een bedrag van ca. F 90 millioen. wat dus wil zeg gen dat F 27 millioen voor verplichtin gen aan het buitenland moest worden afgegeven. Er behoeft niet aan te worden ge twijfeld, onze deviezen raken op! Of het de regeering zal gelukken een nieuw dollarcrediet in de V.S. op te nemen, staat nog steeds te bezien. Voorloopig vormt *Ie verkoop van Amerikaansche waarden voor ons land de voornaamste deviezenbron. Maar ook deze bron levert blijkbaar nog niet genoeg op, hoewel de verkoopen 600-000 a 700.000 nominaal per dag bedragen. Vandaar dat de regeering heeft be sloten tot de uitgifte van een Neder landsche Dollarleening van 100 mil- lioen. waarop met de opbrengst vajb sinds 19 September 1946 verkochte en nog te verkoopen Amerikanen kan wor den ingeschreven. Verkoopers krygen dus een dollarobll- gatie terug. Maar wat ls dit voor een obligatie? Geeft deze obligatie eenige waarborg tegen inflatie? Allerminst, want de terugbetaling der hoofdsom, alsmede de uitbetaling der rente zal uitsluitend geschieden in Gul dens. waarby de dollar wordt berekend tegen den aankoopkoers van de Ned. Bank voor telegrafische overschryving New York op den dag der betaalbaar stelling. Evenmin als over de opbrengst van Amerikaansche waarden zal men over rente en lossingen van de nieuwe dollar leening vry kunnen beschikken. De re geering stelt den koers vast. die thans F 2.65 is en dat blijft, ook al betaalt men voor vrye dollars F 10. Alleen als de re geering officieel een hoogere aankoop- koers voor den dollar vaststelt en dus officieel devalueert, heeft deze dollar- obligatie meer waarde dan een gulden obligatie- Maar dc regeering zegt Immers dat er géén devaluatie komt en wanneer ze niettemin wel mocht komen, zal het nog zeer de vraag zyn, of de re geering de houders der dollarobligaties voor de waardevermindering van den gulden zal schadeloos stellen. Deze leening heeft dus alleen aantrek- keiykheid voor zoover de koers zal kun nen sty gen ten gevolge van een ten on rechte by het beleggend publiek be staande meening dat men dollars krijgt, die later wel eens meer waard zouden kunnen zjin dan F 2.65. In verband met het feit, dat de dollar ter beurze nog steeds F 2.50 wordt omgerekend, zal de koers zich aanstonds op ca. 105 stellen, met het psychologisch gevolg, dat velen daarin en ln een verdere koersstyging de illustratie van het in flatieproces zullen zien. Wij vragen ons af of de regeering daartoe de mogelijkheid moet schep pen en of zü hiermede het crediel ran den Staat in binnen- en buitenland niet ondermynt. Het uitgeven van een dollarleening in het binnenland im mers is op zich zelf reeds een devalu atie van het staatscrediet. Een Staat, die zich zelf respecteert pleegt zoo iets niet te doen-

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5