Britsch Marine-Minister huldigde De Rnyter en Doorman DE BIOSCOPEN STADSNIEUWS 9 Helgoland als eiland nog aanwezig. WETENSCHAPPELIJKE PROEVEN. Nadat de rookwolken van de explosie waren opgetrokken, kon men, zooals te voren, de contouren Van het rots eiland Helgolar.l wederom waarnemen. Het eiland «schijnt dus, voorzoover dit op een afstand is te zien, als geheel den schok doorstaan- te hebben. De explosie is een minuut en veertig seconden daarna door de seismografen te Parijs opgeteekend. De seismograaf te de Bilt registreerde een zeer zwakke trilling, welke ruim een minuut duurde, en wel 53 seconden na de ontploffing. Naar verhouding was het elders even zoo, Te Hamburg heeft men het opbla zen van de versterkingen op Helgoland te baat genomen om door middel van metingen van den duur der geluiden de theorie te toetsen, volgens welke de temperaturen in de stratosfeer op een hoogte van veertig k vijftig kilometer beven veertig graden celsius zouden liggen. Daartoe moesten tevens wind en temperatuur-mettngen op verschil lende hoogten gedaan worden, alsmede metingen van de vochtigheidsgraad. Dit geschiedde door middel van ballons, die waren uitgerust met toestellen vojr radio-sonde, en die tot een hoogte van 25 kilometer konden stijgen. Daarne vens werden de geluidsgolven van de ontploffing op een dertigtal 'posten in de Britsche zone door chröriografei op geteekend. De uitkomst van d">ze ge combineerde berekeningen sai pas na uitgebreiden wetenschappelijker*arbeid 9bekend zijn. Te Moskou WEEF VASTGELOOPEN. Gistermiddag zijn de ministers ver der gegaan met bet bespreken van het ontwerp-verdrag voor Oostenrijk. Mar shall diende een nieuw compromis voorstel in betreffende artikel 35, ten einde overeenstemming Inzake de kwestie der Duitsche activa in Oosten rijk te vergemakkelijken en het grootste struikelblok bij het opstellen van het Oostenrijksche vredesverdrag weg te nemen. Zoowel Bevin als Bidault verklaarden zich bereid Marshall's ontwerp als ba sis voor bespreking te aanvaarden, doch Molotof- reageerde er practisch niet op. Op een voorstel van Molotof, dat Oostenrijk de wegvoering der voort brengselen en opbrengst van binnen- landsohe eigendommen, die als herstel betalingen aan buitenlandsche mogend heden zijn overgedragen, niét zal mo gen belemmeren, merkte Marshall op. dat indien de Sovjet-voorstellen zou den worden aanvaard. Oostenrijk prac tisch geheel onder vreemd beheer zou komen. Ten slotte achtte de voorzitter, Bidault, het duidelijk, dat in het hui dige stadium geen overeenstemming over artikel 35 kan worden bereikt. Nog is een verklaring van den Oosten- rijkschen minister van Buitenlandsche Zaken. dr. Karl Gruber, aangehoord. Gruber zeide, dat indien de Joego slavische eischen zouden worden inge willigd, de spoorwegverbindingen met Italië verbroken zouden worden en de economische eenheid van Karantle ver nietigd zou worden Hij drong aan op een spoedige beëindiging der bezetting van Oostenrijk, daar anders het herstel van een vrij en onafhankelijk Oosten rijk hoe langer hoe moeilijker zou worden. Zilveren schaal als aandenken overhandigd. De laatste dag van het verblijf van Hr. Ms. ..Karei Doorman" te Greenwich is gebruikt voor een plechtigheid, waar- bi) de hartelijke verstandhouding tus- schen de .Royal Navy" en de Ned, Kon. Marine duidelijk aan den dag trad. Namens den Raad der Admiraliteit en de „Royal Navy" heeft de Britsche Minister van Marine, Viscount Hall een zilveren schaal als herinnering aan het bezoek aangeboden, welke aanbieding vergezeld ging door een hartelijke en zeer waardeerende rede. Viscount Hall verklaarde: Een marine, die zijde aan zijde met de onze in alle deelen van de wereld gedurende een harden en bitteren strijd gevochten heeft, die met ons de donkere tijden van den oorlog is doorgekomen en door welker doorzet tingsvermogen en grooten moed de uiteindelijke overwinning bevochten is. Wijzend op het gebruik om sche pen naar beroemde «schelden te noe men, herinnerde hij er o.a. aan, dat de naam „De Ruyter" door allen in hoog aanzien gehouden wordt. Ik weet zeker, aldus de minister, dat hij trotsch zou zijn geweest te weten, dat het schip dat zijn naam droeg, door Karei Doorman, die als bevelhebber van het geallieerde eskader bewonderenswaar dige actie voerde in de Javazee tegen een overweldigende overmacht, ge commandeerd werd De Britsche Marine verheugt zich er over. dat Koningin Wilhelmlna het mo gelijk heeft gemaakt den naam van een voortreffelijk admiraal als Karei Door man te doen voortleven. Er aan herinnerend, dat Hr Ms „Ka- rel Doorman" op een Britsche werf is gebouwd, verklaarde hij trotsch te zijn op het. schip, welks werkzaamheid geduren de den oorlog hij releveerde, er ^aarby op wijzende, dat het schip gebruikt werd voor het escorteeren van convooien naar Rusland. Als eenheid van de Kon. Ned. Marine zal het z.i. niet minder belang rijk werk te doen hebben. Commandant De Booy heeft ten slotte het geschenk dankbaar aanvaard. Vanmiddag te één uur is de „Karei Doorman" naar ons land vertrokken. Het schip arriveert vermoedelijk Maan dag in Rotterdam. Ingezonden Mededeeling REIZEN Dagtochten, Meerdaagsche Reizen, Excursies, Sohoolreizen, opk gecom bineerde Trein- en Autooarreizen. Vraagt programma - Touringcarverhuur le klas materiaal, wagens v. 24, 26, 28, 30, 32, 34 personen, enz. WOLTERS - Doezastr. 32 - Tel. 25971 Amerikaansche telegrafisten staking geëindigd. Na een bijeenkomst van 8 uur hebben de onderhandelaars van de 50.000 bij de Amerikaansche vakvereeniging AFL aangesloten telegraaf-employé's van de Western Union met de werkgevers een overeenkomst bereikt, waardoor een staking over het geheele land is voor komen. De werknemers krijgen een loonsverhooging van ongeveer 5 cent per uur en ook andere verbeteringen in hun positie. De 340.000 telefoonbeambten zijn nog steeds in staking. WEER AFLEVERING VAN GORT EN HAVERMOUT. Met ingang van 21 April. Gelijk bekend werd aan de fabrikan ten van havermout en gort-producten op 17 Maart jl. een tijdelijk verbod tot aflevering van deze producten opgelegd. Er is thans een zekere voorraad ge vormd, waaruit, zoo noodig, kan wor den geput. De aflevering van gortpro ducten en havermout aan den handel kan met ingang van 21 April a-s. met normale hoeveelheden hervat worden. Binnenkort zijn deze artikelen voor den consument dus weer op de gewone wijze bij de detaillisten verkrijgbaar. Gistermiddag werd op den Haag- weg te Rijswijk de 19-jM. T. van D. uit Den Haag, die per rijwiel trachtte over te steken naar de Caen van Neck- laan, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door A. M. V. uit Lange Ruige- weide. De wielrijdster werd ernstig ge wond en is kort daarna overleden. Oorlogsmisdadigers naar Nederland „Obersturmführer Otto Prlug, „Ober- scharführer Otto Schmidt en „Un- tersturmïührer Oscar Reltz, hebben de hand gehad in de plunderingen van Tiel, toen het geevacueerd was. „Obersturmführer" O. H. M. Pahnke is vermoedelijk verantwoordelijk voor den moord op 3 Nederlanders, die wei gerden voor de weermaoht te werken. Eritz Igel, de tandarts van het 84 Regt. „Landstorm Niederlande" wordt er van verdacht de Gebr. Hofman te R'dam bij een razzia te hebben neer geschoten. „Hauptscharführer" Dittes was lid van het vuurpeleton dat te Zwolle op 10 April 1945 10 menschen zonder vorm van proces neerschoot. In Juni '44 werden 3 piloten en 8 ille galen te Apeldoorn doodgeschoten. Me deplichtig aan deze daad is Adolph Bursch. Al deze oorlogsmisdadigers zijn naar ons land overgebracht. SCHEEPSBERICHTEN. Abbekerk, R'dam-Australlé, lö Apr. te Colombo: Aalsum. BombayR'dam, pass. 17 April Gibraltar; Bengkalls, Batavia Bombay. 15 April van Singapore; Beta, R'damBatavia. 16 Apr. om 19.16 van Gibraltar. 17 April om 12 uur 36' 12" Nrd en 4' 10" West; Bredero. R'dam Shanghai, 15 April te Singapore. Cleodora, 12 April van Curasao naar (vermoede lijk) Finland; Coryda 18 April van Antw. te R'dam om te dokken; Dulvendljk, R'damPacific Kust, 17 April van de Downs; Edam 13 April' van Houston naar New-Orleans; Erasmus, A'damPerzische Golf, 17 April te R'dam; Erlnna 16 April van Penang naar Bahrein; Gorölas 15 April van New-York te Curasao; Hilver sum 17 April van R'dam naar Bagnoll; Janssens 12 April van Penang naar BelaJ wan; Kamerllngh Onnes N.-YorkBata via. pass. 16 April St Michaels; Kota Agoeng, R'damBatavia, 17 April van Lbncien: Kota Inten. Java-R'dam pass. 18 April om 2 uur Perlm Llmbui£. van Batavia op lustrels, 15 April ln de Tomlni bocht (Celebes); Modjokerto. ln lading Makassar voor Nederland; Moealang, Li verpoolBallk Papan, 16 April van Co lombo; Nijkerk 16 April van A'dam te Mombassa. Radja 16- April van Lorenzo Marquez naar New-Orleans; Roepat (S. MN). A'damHavre. 16 April van de Downs. Ruys, 13 April van Penang naar Singapore, Salatlga vertrekt 18 April van Vancouver naar Ned.-Indlë en Bombay: Sloterdijk wordt 20 April van R'dam te Batavia verwacht; Stad Schleuam, R'dam- Savona pass. 16 April Gibraltar; Stad Vlaardingen. 16 April van Philadelphia te Baltimore; Straat Malakka. Singapore Rio de Janeiro-Montevideo. 15 April van Kaapstad. Streefkerk. Calcutta-R'dam. 17 April van Colombo; Theseus 15 April van Delfzijl te Savona:; Van Ostade 13 April van Trinidad naar Curasao: Venus Am sterdamZwarte Zee, 18 April te R'dam. Wickenburgh '17 April vau R'dam naar Casablanca. Zeehond 15 April van Seattle naar A'dam; Zeeland (R.L Calcutta Batavia. 16 April van Singapore; Zuyder_ burgh 17 April van R'dam naar Newport. K.N.S.M. Ary Scheffer 17 April van Lissabon naar Oporto. Ariadne 16 April van Genua naar Napels. Orestes 16 April van Esbjerg naar A'dam; Vulcanus 17 April te Harllngen Caribla 17 April van Gothenburg naar Amsterdam; Ardennus 16 April van Thessaloniki naar Istambul; Noordwijk 3 April te Guanta: Borgtred 15 April van Paramaribo naar Trinidad; Delft 16 April tP Curacao. Svolder 16 April van Barranqullla naar Antwerpen; North Ladv 17 April te A'dam: Verasslmos Vergottis 18 April te A'dam: Dundee 17 Apvll lie Vlgo: Venus 18 April te R'dam. Ornen 17 April te Antwerpen K.H.L- Westland 17 April op thuis reis van La? Palmas Stoomv--Mi|. Nederland Bengkalls 15 Anril van Singapore naar Karachi; Coram, 14 Atr'.l oass. Kaap de Goede Hoop* Roe pa 'n *»vti te Huvo de Groot 10 Aoril te Batavia: Radje 16 April van Lo renzo Marquez naar Takoranl Casino „Het kleine misverstand" is een parodie op menschelyke fouten en menschelijke zwakheden. Het steekt op soms geestige wijze den draak met het kleinzielige gekibbel dat de verhou ding tussöhen twee elkaar toegenegen mensohen zoo vertroebelen kan en het knoopt er zoo rfti en dan een verma nend woord aan vast. Maar de historie begint volkomen een klucht te worden als men een afgodsbeeld als medium aanwendt en dit de macht geeft om belangrijke transformaties aan te brengen. De man vindt dat zijn vrouw het veel mooier heeft dah hij en zij op haar beurt is al even jaloers op den man, die alle huishoudelijke be slommeringen maar in den steek laat om elders interessante menschen te ontmoeten en boeiende zaïkengesprek- ken te voeren! Goed dan: meneer wordt mevrouw, en omgekeerd, en het wordt een dwaas spektakel, dat nogal eenige vroolükheid veroorzaakt, maar dat per saldo toch in vrij onbeduidende grapjes ontaardt. Een filmster van de oude garde, Adolphe Menjou, wordt als de hoofdpersoon aangekondigd, wat niet wegneemt, dat. hij met de hoofdrollen niets uitstaande heeft. Rex Leslie Howard èn een roman tisch avontuurlijk verhaal is een on weerstaanbare combinatie. En waar niemand zal durven ontkennen, dat de Roode Pimpernel voldoet aan zoowel de eisch van romantiek als van avon tuur, staat vast, dat deze helaas te vroeg overleden acteur verdienden iposthume triomfen zal vieren in het vertiaal van den Engelschman, die gedurende de dagen, waarin het „nationale scheer mes" de Fransche aristocratie deci meerde, zijn leven op het spel zet om zijn ongelukkige medeanenschen uit de klauwen van den beul te redden. Vóór den oorlog reeds heeft Leiden kunnen genieten van de spannende en de op typisch Engeflsohe wijze uitgebeelde avonturen van den myisterieuzen men- schenredder, groofcer nog zal het succes van de film zijn nu de achter ons lig gende bezettingsjaren het ons mogelijk maken de sfeer van het revolteerende Frankrijk aan te voelen en vergelijkin gen te trekken tusschen den gevierden hoofdpersoon en de velen die hier te lande in wezen hetzelfde presteerden zij het dan ook soms in andere stijl en in ander kleed. Een zéér zlenswaaraige film! Luxor. De Amerikaansche film „Wildzang maakt carrière" is een vroo- lljke geschiedenis, waarin de 12-jarige Midge Loring het middelpunt vormt en met haar spel, dat heel veel aan Shir- ly Temple doet denken, ongetwijfeld in de komende week de harten van velen zal weten te veroveren. Midge. die haar prachtige stem door haar vriend Tony laat ontwikkelen, brengt met haar twaalf ooms een ware revolutie in den familiekring. De Lorings vormen een gelukkige gemeenschap. Vader blaast onafgebroken op zijn trombone en moe der kookt opgewekt de gerechten, ter wijl opa met conservatieve degelijkheid de supervisie uitoefent. Haar oudere zuster, Janet, heeft omgang met den innemenden Bob. Vooral bij verjaarda gen is het de kleine Midge, die zich ai zingend onderscheidt. Ails de zilveren bruiloft van vader en moeder aan staande is, veroorzaakt Midge door haar kinderlijke openhartigheid het ontslag van Janet, waardoor de inkom sten van het gezin worden beïnvloed. Het is voor Midge een welkome kans wanneer twee reclame-adviseurs van een scheerzeepmaatschappij haar hoo- ren zingen en haar een imponeerend salaris aanbieden. Haar succes is al spoedig verzekerd, maar met het gevolg, dat het familieleven wordt ontredderd en de eenvoudige menschen nu heel verwaand gaan doen. Dé kleine meid trekt zich dit heel erg aan en besluit een einde te maken aan de onaange name verhoudingen. Zij .^verliest" plot seling haar stem en het groote inkomen houdt even snel als het is gekomen, op. Óm een nieuw contract later weer te bekomen moet eerst een concurreerende zangeres uit den weg worden geruimd, waarvoor haar ooms echter zorgen. Haar succes is ook nu weer verzekerd, terwijl zij bovendien de voldoening smaakt de gezellige sfeer in huis te hebben gered. Zooals gezegd een aar dige film, welke het zeer wel zal doen. Lido Dit theater brengt ons deze week de film „Incident, op Piccadilly" met Anna Neagle en Michael Wilding in de hoofdrol. Tijdens een hevigen bomaanval op Londen komen Alan Pearson, kapitein der mariniers en Diana Fraser, telefoniste bij de marine, met elkaar in contact. Hij neemt haar mede en weet haar te bewegen om te blijven, hcewel zü den anderen morgen bij haar onderdeel terug moet zijn. Bij haar volgend verlof ontmoeten zij el kaar weer en als zij bericht krijgt, dat zij naar Singapore zal worden uitge zonden, besluiten zij te trouwen. Zij wordt uit Singapore geëvacueerd, maar het khip wordt door de Jappen in den grond geboord, waarbij de geheele be manning, behalve Diana en vijf ande ren, den dood vinden. Zij wordt nu als vermist opgegeven, m werkelijkheid zijn zij op een onbewoond eiland terecht gekomen Haar man is gewend geraakt en bij zijn terugkomst op het landgoed treft hij Amerikaansche Roode Kruis- soldaten aan, onder wie Joan Draper Ofschoon hij erg getroffen is door de hem officieel gemelden dood van zijn vrouw, trouwt hij opnieuw met Joan. Na drie jaar worden Diana en de an deren gered en komt zij in Engeland terug. Wederom ontmoeten zy elkaar tijdens een luchtaanval maar het weer zien wordt, onderbroken door een tref fer, waarbij Diana wordt gedood, zoo dat A;lan en Joan opnieuw kunnen her trouwen. Trianon „Gaslicht" is een voor treffelijke combinatie van een speelfilm en een „thriller". Van beide vereenigt het de beste eigenschappen in zich, zoodat het wel niet anders kan of de aandacht blijft tot. en met den laatsten meter gespannen. Charles Boyer heeft in deze rolprent een allesbehalve sym pathieke rol, doch maakt er niettemin een hoogstaande creatie van, die noch tans wordt overtroffen door het su blieme spel van zijn groote tegenspeel ster Ingrid Bergman, wier aangrijpende weergave meermalen ontroering wekt. In verband met haar bijzonder karak ter zullen wij ons van een bespreking van den inhoud der film onthouden, doch wèl mogen wij onze hartelijke aanbeveling nog onderstreepen met. de opmerking, dat de prachtige fotografie aan de prestaties van de medespelenden alle recht doet wedervaren. „Gaslicht" behoort zonder eenig voor behoud tot de beste films van dit seizoen. INSTALLATIE VAN DEN MARINERAAD. In het Ministerie van Marine te Den Haag is gistermiddag officieel de Mari- neraad geïnstalleerd. Deze bestaat uit: Voorzitter mr. W A. Vos; pl.verv. voorzitter mr. H. van Everdingen; leden gep. Vice-Admiraal G. W. Stöve, kapt. ter zee baron Th. K. van Asbeck. kapt- luit ter zee N. Kooreman en kapt. luit. ter 'zee J. Callenfels. Als plaatsvervan gende leden zullen fungeeren:- Schout bij Nacht C H Brouwer, kapt. luit ter zee M. M Merens. kapt. luit. ter zee J. Tissot. van Patot en kapt. luit ter zee jhr. A. van Foreest- INSTALLATIE ADVIESCOMMISSIE PAPIERVERDEELING. Ruimere toewijzing mogelijk. De Rijkscommissie van Advies inzake de papierverdeeling van boeken en tijd schriften ls officieel geïnstalleerd door den minister van O., K. en W.. dr. J. J. Gielen. De minister deelde mede. dat een ruime toewijzing mogelijk is. Maar dan is het noodig hi de komende maan den vooral de Ned. jeugd te stimuleeren om intensief aan de inzameling van oud-papier mede te doen. De minister heeft order gegeven de papiertoewijzing stop te zetten voor die uitgevers, die zich niet houden aan de afgegeven aankoopvergunningen of voor- rangsbewijzen. GEWAPENDE ROOFOVERVAL Tf ROTTERDAM. Twee fietsen ontvreemd. Twee mannen overvielen te Rotter dam 's avonds den 52-jarigen rijwielher steller G. van de Burg met zijn 23-ja- rlgen knecht H. J, de Neef in zijn win kel aan de Bovenstraat. Van de Burg en zijn knecht werden door de mannen, van wie één een pistool op hen gericht hield, in een kast opgesloten, die zij daarna voor alle zekerheid met. een kist en een fiets barricadeerden Daarop ver dwenen zij met een dames- en een hee renrijwiel. De daders, die ongeveer 22 j. oud zijn zijn nog niet opgespoord- DE STILGELEGDE MEUBELFABRIEKEN. De stilgelegde meubelfabrieken te Culemborg krijgen geen ontheffing van de straf, aldus deelde min Huysmans mede Haar capaciteit zal bij andere fabrieken worden ondergebracht Deze strenge maatregel is noodig, opdat men zich strikt aan de distributie-voorschrif ten zal houden. De minister deed een beroep op de ondernemersorganisaties, om de nakoming dier voorschriften te helpen bevorderen. DE WAARDE VAN ZEEP! „Geen bloemen, gaarne zeep" zette een origineel Venloosch vader in de ge boorte-annonce van zijn zoon. Teeken des tijds of een nieuwe stijl in de traditioneele feestgebruiken?. HET HANDELSVERDAG NEDERLAND—FRANKRIJK. Geldig voor één jaar. Inzake 't geteekende handelsverdrag tus schen Nederland en Frankrijk vernemen wij nader, dat dit verdrag één jaar gel dig zal zijn. Gedurende deze periode zal Frankrijk naar ons land tal van producten exporteeren met een vermoe delijke waarde van 9 milliard francs met name fosfaten, potasch, koloniale producten, onbewerkte en afgewerkte textielgoederen, soda, ijzer, staal, werk tuigen en electro-technische producten. Frankrijk zal uit Nederland impor teeren landbouwproducten (paarden, gecondenseerde melk. kaas, aardappe len, zaden enz.), voorts verschillende industrieele producten met name cokes, electro-technische producten e.d. Uit de Nederlandsche Overzeesche Gebieds- deelen zal Frankrijk importeeren ver schillende grondstoffen o.a. tin en rub ber. Bovendien is overeenstemming be reikt tusschen de beide regeeringen omtrent het plaatsen van nieuwe op drachten voor langen termijn voor Scheepsmateriaal en baggermateriaal ln Nederland. De overeenkomst strekt zich ook uit tot de Fransche en Nederland sche Overzeesche Gebiedsdeelen. CONVOOI KUSTVAARTUIGEN UIT ELKAAR GESLAGEN. De kustvaartuigen, die van ons land onderweg zijn naar Indië vorderen we gens de slechte weersomstandigheden slechts langzaam. Het convooi is door een storm geheel uit elkaar geslagen. Blijkens de positie van de schepen is de Ersa op 10 April, de Henk op 13 April uit Suez vertrokken, de Wilda en de Baltic vertrokken op 13 en 14 April uit Port *Said, de Unitas 11 en de Beta op 14 April uit Gibraltar. Het -tijdstip van aankomst in Indië hangt af van den moesson. CONFERENTIE TE GENEVE IS GEHEIM. Goede goederen voorziening is vereisclit- De conferentie te Genève is geheim, aldus minister Huysmans in de Eerste Kamer. Doch op de publieke openings zitting is in sterke mate naar voren ge komen welke problemen in de wereld zyn op te lossen: importbelemmeringen, exportpremies, credietbehoeften enz Alle 18 deelnemende landep zyn even wel overtuigd, dat het zóó niet langer gaat, en dat een goede voorziening van alle landen met goederen en levens middelen vereischt is. De handel dient daarom vrij gemaakt te worden; niet jiaar den ouden vrijhandel doch onder bepaalde voorwaarden. Nederland is daar op zeer verschillende wijze beje gend. De conferentie zal nog wel maan den duren. Nederland en België treden op als met één delegatie; beurtelings heeft een van beide de leiding daarin. In de onderhandsche besprekingen over onderwerpen, die niet concreet op de agenda staan, wordt een hartelijk 1 contact tusschen de 18 deelnemers be- j vorderd. EEN GEDENKTEEKEN VOOR Mr. P. J. TROELSTRA. Zal te Den Haag verrijzen. Het bestuur van de Party van den Arbeid heeft een comité gevormd, waar in vooraanstaande figuren uit de party zitting hebben genomen. Dit comité be reidt de oprichting voor van een ge- denkteeken voor mr. P. J. Troelstra. Men stelt zich voor het gedenkteeken te doen verryzen in de stad. die als ze tel van de volksvertegenwoordiging het centrum is geweest van mr. Troelstra's staatkundig^ werkzaamheid, UITGEBREID SMOKKELCOMPLOT ONTDEKT. Duitsche motorvoertuigen naar ons land. De douane te Glanerbrug by En schedé is een vry uitgebreid complot op het spoor gekomen, dat zich bezig hield met het smokkelen van Duitsche motorvoertuigen naar Nederland. Het onderzoek is nog in vollen gang. Inmid dels zyn verscheidene personen gear resteerd. „DER HELDEN ASCH IS HIER VERGAARD. Op de Eere-begraafplaats te Overveen. Dezen zomer zal op het terras van de eere-begraafplaats te Overveen een urn geplaatst worden, waarin zich de asch bevindt van 300 slachtoffers van het verzet, die op Westerveld na hun terechtstelling gecremeerd werden. De directeur van het crematorium Westerveld heeft deze asch indertyd op een apart stuk grond laten uitstrooien, zoodat ze bewaard kon bhjven. De urn is vervaardigd door prof. L. O. Wencke bach en wordt op het oogenblik in Lei den in brons gegoten. Het is een vaas van 2% meter hoog met op het voet stuk de inscriptie „Der helden asch is hier vergaard, hun geest blyve in ons hart bewaard". De plaatsing van deze urn op de Eere-begraafplaats zal zon der eenige plechtigheid geschieden. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 18 April Coöp. Groentenvel llng. Raapstelen 1525. prei 2036. ra barber 9498. kroten 57 10. uien 2.70 16. andijvie 90. stoofsla 6569, witlof 1445. wlnterposteleln 813. spinazie 3245. Alles per 100 kilo. Sla 16—26 per 100 stuks Peterselie 1014. radijs 19 27. selderij 39 per 100 bos. BOSKOOP 18 April Per bos van 10 stuks: Sneeuwballen 120 et.. Andromeda, blad 40 ct.; Amandeltakken 50 ct,; Mag- nollabloemen 5590 ctSlerkers. Hlsa- kura, 380, 610.850 ct.; Forsythlatakken 35- 65 ct.. Tulpen 5258 ct Irfó 150 ct Rho_ dodendronbloemen 210270 ct.; Pink Pearl 95f.2; Mahonlablad 75 ctNarcis sen 32 ct.; Prunustrllobatakken 85150 ct. Per stuk: Azalea-Indlca 290340 ct.; Jap Azalea's 170200 ct.; Erlka's 14 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 April. Groentenveiling. Witlof I f. 45 idem II f. 4042. waspeen I f 3268.60, idem II f 1836, winterpeen f. 7 409.20. rapen f. 6—7.20 kroten I f 7.80—8 80. Idem II f.5205 70. Alles per 1Ó0 kg\ Een novum in de muzikale studentenwereld. CONCOURS VAN VEREENIGINGEN UIT 6 UNIVERSITEITSSTEDEN Naar wij vernemen, zal op 26 en 27 April, des nm. resp. om 13.30 en 14 uur, een Interacademiaal Muziekconcours plaats vinden in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. Op dit concours zullen de dames- muziekvereenigingen van zes universi teitssteden, t.wv Groningen, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Delft en Lei den zich met elkaar meten in muzikale prestaties op Zaterdagmiddag in piano-, zang- en vioolsoli, op Zondag middag in koorwerk en ensemblespel Een jury 'van drie vooraanstaande muziekkenners zal hierin een uitspraak doen. Ds. M. W J. GEURSEN NAAR SOERABAJA. Ds. M. W. J. Geursen, die korten tyd geleden naar Ned.-Indië is vertrokken om daar gedurende den tyd van twee jaar de Prot. Kerk als predikant te dienen, heeft als standplaats Sderabaja aangewezen gekregen Youth for Christ BIJEENKOMST IN DE MAREKERK. Gisteravond was de Marekerk goed bezet voor een byeenkomst, georgani seerd door de reeds eerder in de Sleu telstad voor het voetlicht getreden Ame rikaansche organisatie Youth for Christ. Was het vorig maal o.i. gerechtvaar digd een woord van ernstig bezwaar te doen hooren tegenover den by ons volks karakter niet passenden typisch Ameri- kaanschen geest van deze beweging, bij deze tweede kennismaking bleek veel wat irriteerde te zijn verdwenen of al thans gematigd. De byeenkomst. die in tegenstelling met de verwachting niet werd byge- woond door den wereldleider van de beweging, bracht onder leiding van Dick Lugthart veel gemeenschappelyk ge zang op een voor een Hollandsche kerk wel is waar ongebruikelijke doch overi gens niet onverdienstelijke wyze wan neer men als doel ziet de jeugd ver trouwd te maken met het idee. dat re- ligieuse zaken ook op luchthartiger wij ze dan hier te lande gebruikelyk is be handeld kunnen worden. Gavin Hamil ton sprak een woord over het'ontstaan en den groei van de beweging, die zich ln Amerika in een groote vlucht mag verheugen en ook elders belangstelling weet te trekken. Zyn toespraak werd vertaald door Sidney Wilson. Ook ge tuigden eenige Hollandsche meisjes en jongens van hun aanhankeiykheid aan Youth for Christ, waarin zij een red dingsboei- voor de jonge generatie zien. Waren de onder aanwezigheid van Hollandsche sprekers vreemd aandoende Engelsche toespraak, de leiding van de massa-zang, en de toespraak louter over den groei en het succes van de bewe ging in Amerika bedoeld om meerderen binnen het gehoor te trekken en daar, hoe dan ook. te boeien, ze tot de kerk te brengen, wat ook daaraan ze wordt voorgezet, dan moge wy van een ge slaagden avond spreken. Wij hadden echter liever gezien en gehoord, wat Youth for Christ wil zyn. Wellicht geeft een volgende byeenkomst daartoe meer gelegenheid. Het applaus dat telkenmale opkla- terende typeerde de voor de kerk niet passende sfeer.. DEM. SOC. JONGERENVER. „NIEUWE KOERS". De afd. Leiden van bovengenoemde vereeging hield haar wekelijksche ver gadering in ,,'t Raedthuys". Als spreker trad op een Engelsch geestverwant, de heer Wright, perschef van de Enngelsche ambassade in Den Haag. De heer Wright zei, dat het niet in zyn bedoeling lag om. als ambtenaar in dienst van de huidige Engelsche re geering de loftrompet voor deze te steken, maar wel om een idee te geven van wat er was, by het aafi-het-bewind- komen van de Labour-party en wat er, tydens dat bewind gekomen is. Hierby ging hy uit van den toestand van nu en vergeleek dien met dien van Neder land. Over het algemeen verbaast de En gelschman zich over den redelyken materieelen welstand, dien hy hier vindt. De rantsoenen in de restaurants zyn by hem veel bescheidener. Evenals hier is nu ook het brood gera'ntsoeneerd. Vleesch is schaarsch; evenals tabak, die nu net eenige dagen geleden nog duurder is geworden. Met den by zonder' strengen winter, die het maatschappelijk leven ont wrichtte en met den door den snellen dooi ontstanen watersnood komen daar nog by het tekort 4n de kolenproductie, het tekort aan arbeidskrachten en het tekort aan vertrouwen, dat de Ameri kaansche regeering in de Engelsche heeft, wat tot gevolg heeft een inhou den yan credieten. Ondanks dezen donkeren toestand verliest de Engelsche arbeider zyn ver trouwen in de door hem gekozen regee ring niet. Men heeft oog voor de moel- lykheden en de positieve resultaten, waarvan spr. verschillende voorbeelden gaf. Het wantrouwen van de Amerikaan sche regeering uitte zich in het intrek ken van de eertijds gedane belofte die de toezegging van crediet. tot 1952 in hield. Uit geringe sympathie voor de plan-politiek van de huidige Engelsche regeering is deze datum veranderd en wel in 1949. Dat beteekent, dat, om de behoefte aan deviezen te dekken, de export in '48, 175% moet bedragen van die van '38. Vorig jaar bereikte men het index- cyfer 113. dit jaar verwacht men de 140 te halen en, indien in het gebrek aan arbeidskrachten voorzien kan worden, ls de hoop die 175% te halen niet on gegrond. Op grond van deze positieve feiten, durfde spreker, ondanks de eerder ge noemde moeilijkheden en tegenslagen, de toekomst van zyn land met een be scheiden optimisme tegemoet te zien. ONTPLOFFING IN EEN SCHOORSTEEN. Fy het aanmaken van de kachel in een perceel aan de Jan Lievenstraa!, bewoond door de familie W. D-. deed iJch gisteren een ontploffing in den schoorsteen yoor, met het gevolg, dat hof bovenste gedeelte van dan schoor steen uit elkaar sloeg. Een en ander was een gevolg van het feit, dat de be woner by het aanmaken van de kachel petroleum gooide op het juist gedoofde vuur Toen hij hierop het vuur wilde aansteken ontploften de zich in den schoorsteen verzamelde gassen. By de gehouden examens voor stuurlieden Groote Vaart te Willemstad, slaagde voor le Stuurman G. V. onze oud-stadgenoot de heer J. H Ke sten Jr. Ter ©verdenking RUST. en Ik zal u rost gew.... Evangels. Wy kennen allen wel iets van een elementaire behoefte aan rust. Op zijn tyd zyn we allemaal net gewone leven behoorlijk moe, om nie: te zeggen, beu. Het raast en vliegt maar door, da: ge wone leven. Het neemt ons op en het voert ons naar plaatsen, die we hadden willen vermyden Het brengt oris in verwikkelingen, waar we niet zonder kleerscheuren' uitkomen. Het betrekt ons in zaken, die de onze niet zyn en waar we nu middenin s'aan. Het doet ons getuige zijn van dingen, die we lie ver niet hadden gezien en die nu een bittere herinnering bij ons achterlaten. Ook de weerbaarste onder ons wordt wel eens overvallen door het gevoel van er niet meer tegen op te kunnen. Er is veel bravoure en veel grootdoenery om ons heen. En wy hebben zelf ook eeni- germate geleerd om deze wapenen te gebruiken. Wy schermen op zyn tyd ook wel eens met te weinig diepzinnige raadgeving om zich van de dingen toch niet al te veel aan te trekken. Wij ma ken soms ook wel eens dat sussende en kalmeerende gebaar van het-gaat-wel- weer-voorby'. Maar we voelen dat zelf soms als een leugen of in ieder geval als een lapmiddel. We hebben allen 'wel een aanloopadres, waar we zoo nu en dan eens kunnen binnenvallen. We vinden daar begrip, zonder dat we veel uitleg en verklaring behoeven te geven. We hebben het ge voel. zonder dat er nu iets concreets gebeurt, dat er iets van ons weggeno men wordt. Er treedt iets in van een ontspanning, die geweldadig werkt. Het boven afgedrukte woord is mis schien wel het bekendste uit de chris telijke woordenschat. Het heeft zich, ondanks het vele gebruik, in zyn oor spronkelijke kleur en kracht kunnen handhaven. Het heeft heele geslachten aan zich zien voorbytrekken, en in het leven van millioenen heeft het een groote rol gespeeld. Als één woord in staat geweest is om ingezonken harten tot nieuw leven te wekken, dan dit! De rust, waarvan hier gesproken wordt, is zeker niet die der vergetel heid. Ook niet die van de verdooving. Misschien waren we zooeven dicht in de buurt, toen we spraken van het aanloopadres. Het is de rust van het gekend worden, van het verstaan en aangenomen worden. Zooals wy van menschen kunnen zeggen, dat er een merkwaardige rust. een verstillende genezende kracht van uitgaat, zoo geldt dat van hem, die achter ons woord staat. Intusschen het geheim vah de rust, hier bedoeld, is nauweyks te omschry- ven. Het. is geer. zaak, die wij kunnen trekken binnen den lichtcirkel van on ze bewustheid, die wy van buiten af, vrijblijvend, kunnen onderzoeken en be tasten. Om dan tot een conclusie te ko men inzake haar bruikbaarheid. Het ge heim van deze rust kan geen mensch ontsluiten. Om de eenvoudige reden dat het een geheim is van twee perso nen, omdat het licht in de sfeer van een persooniyke ontmoeting en omgang. Er staat immers: „Ik zal urust geven". Dit is geen wijsbegeerte, dit is een per- soonlyk bedoelde belofte, die niets is en niets zegt, wanneer wij niet in bewe ging komen en den moed vatten om er op in te gaan. Wie er op in ging vond méér dan hy verwachtte. En dat niet alleen, maar ook ènders dan hij verwachtte. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Leiden is ver hinderd a.s. Woensdag spreekuur te houden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.-examen let teren en wijsbegeerte (Ned. taal en letterkunde) mej. M. S. Visser (Zeist). VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Urnen kunnen op „Rhijnhof" begraven worden. De afd. Leiden van de Ver. voor Fa cultatieve Lykverbranding hield gister avond in „Het Gulden Vlies" haar jaar vergadering. In zyn openingswoord her dacht de voorzitter, dr. K. Simon Tho mas, het overleden bestuurslid den heer D. Tesselaar, waarna hy mededeelde, dat in overleg met de gem. commissie der Ned. Herv. Kerk thans gelegenheid bestaat tot het begraven van urnen in eigen graven op de begraafplaats „Rhynhof". De bepalingen omtrent het begraven en die inzake-de verschuldigde recognities blyven ook voor het plaatsen van urnen ongewyzigd van kracht. De jaarverslagen van den secretaris- penningmeester werden goedgekeurd. In de contröle-commissie werden benoemd de heeren P- A. van Setten v.d. Meer en A. F. Kriek en als plaatsvervanger, de heer D van Lith. In de vacature van wylen den heer D. Tesselaar werd ge kozen de heer Joh. de Rooy te Oegst- geest. terwyi de secretaris-penningmees ter d^heer L. Gerverdinck werd herko zen- Medegedeeld werd nog, dat Zondag 27 April een excursie naar het cremato rium te Velsen zal worden gemaakt. Tij dens de rondvraag is van verschillende zijden aangedrongen om de propaganda krachtig ter hand te nemen. AVRO-BRIDGETOURNOOI. In een tweetal zalen der Stadsgehoor zaal is gisteravond onder auspiciën van de AVRO een bridgedrive gehouden, waaraan door ruim 200 personen werd deelgenomen. Er werd in 8 groepen ge speeld. De uitslag was: Groep 1: N—Z, 1. v. d. Holsh—Faas- sen (Noordwijk); 2 Lautenbach—Derk- sen; OW 1 PlouverKlein; v. Hel- vert—v. d. Stok. Groep 2: NZ. 1. echtp. Leujes; 2. Ulté en v. Kesteren (Woerden); O—W. 1. Land—Reekers Jr.; 2. Kastein en partner. Groep 3: NZ. 1. Crama—Sudmann 2. mevr. Meiners—4nr. v. d. Hoeven (Leiderdorp); O—W. 1. dames Van Es- Dekker (Ncordwyk) 2. Land9berg-Roem. Groep 4; N—Z. 1. Aukes Jr.—Huvs; 2 Hemerlk—Groffie; O—W. l. Rojé— Annoké; 2. De Bestv. d. Valk (Noord- wyk). Groep 5: NZ. 1. echtp. Thyssen (Zceterwoude)2. mej. Driessen—Die ben; OW. 1. echtp. Aukes; 2. Hen driks—Langen (A'dam). Groep 6: NZ. 1. RynbendeBaggen 'Sassenheim)2. v d. BurgDe Haan; OW. 1. v. WeizenVrij en hoek 2. da mes Rynbende—v. Ingen Schenaii. Groep 7: N—Z. 1. echtp. Horrée; 2. eclitip. de Wildt (Oegstgeest)OW. 1. mevr. Verhaar—Demenint. Versteeg en partner (Leiderdorp); 2. Groep 8; N—Z. 1- Delft—Halver- hout (Leldschendam)2. Zwart^Van Weesel; O—W. 1. echtp. v. Wingen Jr.; 2. Gaykema—Tjalkens. Onze stadgenoot, de heer P. P N:e>- boer, slaagde te Utrecht voor ihet 2de tandheelkundig examen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2