ATA CHEF MONTEUR BOEKDRUKKER STADSNIEUWS Kerkelijk Leven Laatste Berichten Officieele publicatie KATWIJK PENSION N.V. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GROFSMEDERIJ nOOGLEERAREN INAUGUREEREN. Morgenmiddag ten 4 ure zal mr. D. Goedhuis, benoemd tot buitengewoon hoogleeraai in de Rechtsgeleerdheid in het. Luchtrecht, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw. Hetzelfde zal geschieden op Vrijdag 25 April a.s. des namiddags ten 4 ure door dr. N. Tinbergen, benoemd tot ge woon hoogleeraar in de Experimenteele dierkunde en op Vrijdag 2 Mei a s. des namiddags ten 4 ure door dr. H. D. Kloosterman, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de wiskundige analyse, meer in het bijzonder de algebra en de getal len theorie. ACADEMISCHE EXAMENS- Geslaagd voor het candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte (Romaansche taal- en letterkunde)de heer J. A. Ver schoor Cs-Gravenhage). AVRO's BONTE-TREIN REED LEIDEN BINNEN. Skymasters oogstten veel bijval. Met. een uitstekende bezetting is Avro's bonte Dinsdagavondtrein gister avond Leiden binnen gereden. Tom Her mans, die de passagiers van den trein bij het Leidsche publiek, dat de Stads gehoorzaal geheel vulde, introduceerde, deed dit op een smakelijke wijze terwijl hij zich ook later op den avond meer dere malen van het „treinstel" moest distoncieeren om met een liedje en een praatje den trein vlot te doen rijden. Daarvoor hebben overigens ook „The Skymasters" gezorgd, die met hun mu zikale shows een buitengewoon succes oogstten. En verder was daar Annie de Reuver, een meiske, dat met haar re frein-zang niet alleen het oor. maar door haar lieftallige verschijning ook het oog wist te boeien Van de overige treinpassagiers. die zich allen in het „Theater Plezier" van Floris Meslier vereenigd hadden, willen wij hier nog noemen Tat Moens en Wiesje Bouwmeester, die in enkele ge slaagde sketchs en zang veel goeds bo den en den „vleugelcommandant" van Toon Hermans. Jan van Ees, die het er dezen avond ook al niet bij liet zitten. Zij allen hebben er voor gezorgd, dat Avro's bonte trein dezen avond een vlot te reis had en dat de aanwezigen zich met de opgediende „treinlectuur" uit stekend hebben vermaakt. Avro's voorzitter, de heer De Clercq, die vóór als start een kort propagandis tisch woord sprak, was zeer voldaan over het initiatief van minister Gielen om een Ned. omroep in het leven te roepen, waardoor het omroepbestel weer voor een belangrijk deel ln handen der omroepvereenigingen wordt gelegd en wij van den chaos ln het omroepbedrijf, welke daar sinds de capitulatie bestond, af zijn. LEZINGAVOND VAN „DE NATUURVRIEND". De Leidsche aquarium- en terrarlum- vereeniging „De Natuurvriend" was op het goede denkbeeld gekomen den Utrechtschen natuurkenner bU uitne mendheid. den heer Kramer, uit te noo- digen tot het houden van een couserie over „Visschen vangen in de vrije na tuur". Op boeiende wijze voerde spreker zjjn aandachtig gehoor door vele landen van de wereld waar hij. deels uit liefheb berij. deels in opdracht van o.a. de Uni versiteit van Los Angelos, den heer Por- tielje van Artis en tallooze anderen, on der vaak uiterst moeilijke omstandig heden vreemde visschen naar ons land importeerde. Een hartelijk applaus aan het slot van den avond bewees aller waardee ring voor het gesprokene. KERKDIEF AANGEHOUDEN. De politie te Woerden heeft aange houden en in arrest gesteld A. J. W., oud 22 jaren, wonende alhier, die be kend heeft zich gedurende den laatsten tijd te hebben schuldig gemaakt aan het lichten van diverse offerblokken in RK- Kerken. o.a. te Woerden en Kamerlk. Aangenomen mag worden, dat hij ook in andere gemeenten in de Rijnstreek en omgeving zijn slag geslagen heeft, zooals in Alphen aan den Rijn. Gouda, Leiden e.a. BLOEMISTWINKELIERS VER. „LEIDEN EN OMSTREKEN". In café-restaurant „In den Vergul den Turk" hield voor bovengenoemde rereeniging de heer M. Zaalberg van de Potterij „De Rijn" een lezing over „Geschiedenis, techniek en toepas sing van aardewerk" Voor een aan dachtig gehoor gaf spreker een duide lijk beeld van de vroegere en heden- daagsche pottenbakkerskunst. Aan de hand van lantaarnplaatjes behandelde spreker de teohniek van de pottenbak kerskunst op een wijze, welke getuigde van groote vakkennis en van een groote liefde voor zijn vak. Namens alle aan wezigen dankte de voorzitter na afloop den heer Zaalberg hartelijk voor zijn interessante lezing. De politie heeft wegens oplichting den 26-jarigen Amsterdammer F. P. S. gearresteerd en in het politiebureau op gesloten. C. H. JONGERENGROEP LEIDEN. Heroprichtingsvergadcring. Nadat aanvankelijk in A.R.- en C. H.-kring het jeugdwerk gebundeld was in de ,Chr. Staatkundige Studie groep" werd besloten dit werk weder afzonderlijk voort te zetten, opdat bei de groepen zelfstandig meer intensief de vorming der jeugd ter hand kunnen nemen. Als eerste gebeurtenis vond zoodoen de gisteravond in „Rehoboth" de herop richting der C. H Jongerengroep plaats. De voorzitter der C. H. Unie, de heer D. van der Kwaak, opende de vergade ring met het lezen van ICor. 1 en ge bed, nadat gemeenschappelijk gezongen was Gez. 96 2. Hij begroette de aanwezigen en zette vervolgens ln het kort het doel van den avond uiteen, waarbij hij er op wees, dat de stemplicht iederen Nederlander van 23 Jaar af ln de politiek betrekt, zoodat men niet afzijdig kan staan, maar zich tevoren hiervoor dient te be kwamen. Daarbij wenscht de C. H. U. naar het woord van Cromwell geen huurlingen, dooh wel overtuigden in haar gelederen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den spreker van den avond, den heer D. Hendriks, oud-voorzitter der Leidsche C. H. Jongerengroep. Deze begon met te zeggen, dat men zich niet van de politiek af kan ma ken met het argument, dat deze niet altijd even correct is. Als dit zoo is, ligt daar juist een taak voor de critici van thans. Iedereen spreekt mee over po litiek, doch nog geen 10% van ons volk is politiek georganiseerd; ruim 10% daarvan komt op de vergaderingen waar candidaten gesteld worden, zoodat on geveer 1% van ons volk meeleeft en 99% geen invloed uitoefent; een groep die reeds daardoor haar recht op cri- tiek bij voorbaat verspeelt. Is men poli tiek bewust geworden, dan volgt de keuze. De C.H.U. roept diegenen, die met haar onderschrijven dat de regel, waar naar het gezag in den Staat moet worden uitgeoefend is, de in de H. Schrift geopenbaarde ordening Gods. Naar Rom. 13 ziet zy de overheid als dienaresse Gods. voor welker gezag de bijbel de kenbron is, omdat daarin Gods wil geopenbaard wordt. Hiernaast dient rekening gehouden te worden met de uitspraak der Chr. Kerk, waaraan het Woord werd toe- betrouwd en de leiding Gods in de ge schiedenis, d.i. de uitvoering van Gods plan. Dit is thans niet zoo en derhalve blijft het ideaal: „Een Staat met den bijbel", waarin deze gedachten in de grondwet verankerd liggen. Zoolang dit ideaal niet verwezenlijkt ls, ligt hier een groote taak, ook voor de jongeren; zelfs vooral voor hen. Zij dienen zich fhans voor te bereiden, op dat zij straks de taak der ouderen kun nen overnemen. In de hierop volgende pauze traden alle aanwezige jongeren toe als lid der groep. Na de pauze werd een voorlooplg be stuur benoemd, bestaande uit: J. Zit man. voorzitter; A. v. Haarlem, secre taris, Jan v. Goyenkade 31; MeJ. W- Lamme, penningmeesteresse; Mej. C. Zitman," J. P Boon; A. J. Kret De heer B. v. d. Bos bracht de beste wenschen over namens de Chr. Staat kundige Studiegroep, die thans gelikwi- deerd zal worden en sprak den wensch uit, dat er een innige samenwerking moge ontstaan tusschen de C.H- en A.R -jongeren, die zich nu ook afzon derlijk zullen organiseeren. Nadat de heer Ph P. Deumer nog de gelukwenschen van het C.H. Staten- kringbestuur had vertolkt en gezamen lijk Gez. 180 was gezongen, sloot de heer v. d. Kwaak met dankgebed. ONS GRUNNEGERLAAND. Bovengenoemde vereenlglng besloot gisteravond in den prachtig bezetten foyer der Stadszaal het seizoen op wel geslaagde wijze. Nadat de voorzitter, de heer H. A. Vriend, een welkom had gesproken, speciaal tot de vertegenwoordigers der landelijke zusterverenigingen, rele veerde hij met blijdschap den grooten groei der vereniging die reeds bijna 280 leden telt. Waar het volgend sei zoen de Groningsche vereniging haar zilveren jubileum zal vieren en grootsche plannen zijn in voorberei ding! deed hij een beroep op alle leden te zorgen dat dan de 300 wordt overschreden. Nadat op gebruikelijke wijze het Gro ningsche volkslied was gezongen, ver tolkte de tooneelclub uit Den Haag het bekroonde en aardige blijspel van J. Bud „De Laidjeszaenger". dat die per grijpt dan de meeste van deze dia lectische stukken, maar toch op goed blijspel-niveau blijft. Het was vooral de vertolker van den titelrol, die het stuk tot een succes bracht en enkele zwakke momenten gevolg van niet te groo te rolvastheid te overspelen. Al met al echter een goede opvoering? Die veel ingenomenheid verwierf, hetgeen ten slrfi«> ir een bloemetje voor de da mes-executanten werd verdisconteerd. Een gezellig bal besloot den avond. ZILVEREN JUBILEUM A. H VERGOED. 25 Jaar by van Gend cn Loos. De heer A H. Vergoed, wnd. directeur van het kantoor Leiden van Van Gend en Loos, mocht heden den dag her denken, dat hij voor 25 jaar als kan toorbediende zijn intrede deed bi) van G. en L te Rotterdam. De heer Vergoed, die in 1931 in den rang van commies naar het kantoor te Leiden werd over geplaatst, hneft zich sindsdien weten op te werken tot wnd. directeur, ln welke functie hij het volle vertrouwen van het personeel deelachtig werd. Te midden van dit personeel is de jubilaris hedenochtend ln tegenwoordigheid van zijn echtgenoote en zoontje in het kan toor op de Breestraat hartelijk gehul digd. In verband met de ongesteldheid van den directeur, den heer J. A. A. v. d. Horst, voerde hier als eerste spreker de heer A. L. Rudolphus, inspecteur van de Ato, het woord. Namens de directie wees spr er op. dat de heer Vergoed steeds tot volle tevredenheid was werk zaam geweest. Zeer waardeerend liet spr. zich ook ui. over de plichtsbetrach ting van den jubilaris en de hooge op vatting van zijn taak, waardoor het hem mogelijk was zijn belangrijke post naar behooren te vervullen. Nadat de heer Rudolphus een enveloppe met In houd en bijbehoorende oorkonde had overhandigd, wenschte de heer J. van Gent den heer Vergoed namens het ad- ministatief personeel geluk. Spr,, die de prettige samenwerking met den ju bilaris in het licht stelde, zeide steeds getroffen te zijn door de wijze, waarop de heer Vergoed ook de materleele zijde van het gansche personeel behartigde. Zeer waardeerende woorden liet ook de heer E. S. Prins, sprekende namens de chauffeurs, koetsiers en het loods- personeel, hooren. Het is voor ons, al dus spr-, altijd een blijde zekerheid ge weest, dat wij onze moeilijkheden bij U in veilige handen weten. Steeds hebt gij getracht om deze tot een oplossing te brengen. De heer J. Cats, die namens het ju bileumfonds van het N.S.- en Ato-per- soneel het woord voerde, herinnerde aan de prettige verstandhouding, welke er tusschen beide lichamen bestaat en bood den jubilaris een vulpen met vul potlood aan. Ten slotte heeft ook de bedrijfsleider, de heer J. H. Meerdink nog het woord gevoerd, die er vooral op wees, dat tij dens de stakingsmaanden in de bezet ting het huls van den heer Vergoed in de Stieltjesstraat een trefpunt voor het personeel was. Van hieruit zijn vele zaken in het belang van het bedrijf ge regeld. Met een enkel woord heeft, de heer Vergoed alle 5 sprekers bedankt. N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Jaarverslag over 1946. Aan het jaarverslag over 194G, dat zal worden uitgebracht aan de alge- meene vergadering van aandeelhouders op 30 dezer ontleenen wjj, dat de voor ziening van materiaal en energie voor al in het begin van het boekjaar vele zorgen baarde, maar allengs ontstond hierin verbetering, zoodat vooral de tweede helft van dat jaar betere re sultaten gaf. De ln den oorlogstijd gebouwde smeedpersinstallatie werd in bedrijf ge steld, waardoor het bedrijf niet meer afhankelijk is van het buitenland wat de voorziening van materiaal voor de smederij betreft. Voor 1947 zijn alle werkplaatsen vol op van werk voorzien, zoodat voor dit jaar bevredigende resultaten verwacht worden. De bruto winst bedraagt f. 551.279.65. Na aftrek van de noodige afsehrij- vingen, verschuldigde intrest en verre kening van dubieuse debiteuren, res teert een bedrag van f. 407.098.41. Aan gezien in den loop van 1946 de wegge voerde goederen grootendeels werden terugontvangen, komt de bestaande molestreserve van f. 100.000.vrij, waardoor het resultaat over 1946 ver hoogd wordt tot f507.098.41. Voorgesteld wordt dit winstsaldo ad f. 507.098.41 in mindering te brengen van het verllessaldo, zoodat dit wordt teruggebracht tot f42.099.11. Ten behoeve van de verbetering van het productie-apparaat werd in 1946 in totaal aangeschaft voor een bedrag van f. 349.575.74. EEN MOOIE GIFT. Bij het hoofdkantoor van de Stich ting 1940'45 is van de N.V. Incasso- bank een gift ontvangen van f. 125.000. Van dit bedrag komt f.2500 voor reke ning van de N.V. Incassobank te dezer stede. UITREIKING BONKAARTEN. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 25001 tot en met 37.500. De uitreiking vindt plaats in „Den Burcht" van 9113/4 en 14—16 uur. Stamkaarten en Inlegvellen van alle gezinsleden meenemen. Dank zij een gift van de Buurtver. „Willemstraat" is de inventaris der Speeltulnver. „Noorderkwartier" ver rijkt met drie hobbelpaarden, welke dezer dagen in gebruik zijn gesteld. Prof. mr. F. M. van Asbeck, hoog leeraar hier ter stede, is benoemd tot lid eener commissie van advies inzake de rechten van den mensch, ingesteld door den minister van Buitenlandsche Zaken, met de opdracht het vraagstuk van de rechten van den mensch. wat zijn internationale aspecten betreft, en met name de vraag, op welke wijze bin nen het kader van de Vereenigde Na ties het in het Handvest omschreven doel van eerbiediging van de rechten van den mensch in de practiJk zullen kunnen worden bevorderd, te bestudee- ren- Geslaagd voor het alhier afgeno men apothekers-assistensexamende dames: A. Bregman (Oegstgeest), E. J. S, van Maanen (Oudewater), M. L. Haakmeester (Rotterdam). G. van Brus sel (Voorburg (Z.-H.), M. M. v d. Burg (Voorburg (Z.-H.). N. C. van Marion (Rockanje), W. F. Achthoven (Hille- gersberg). A C- de Groot ('s-Gravenha- ge), W. J. Bokkem (Rotterdam). E. J. Zeelenberg (Rijswijk (Z.-H.), H. A. C. Vogel (Leiden), S. Lafeber (Oegstgeest), J. J. van Gooswllllgen (Gouda). T. de Haan (Rotterdam) en de heer J. Klaa- se Noord wij kerhout). Onze stadgenoot, de heer A. L. Nicolaas, in de artistènwereld Nicholls, vertrekt 25 dezer met het m.s. ,3oisse- vain" naar Ned.-Indië. waar hij onder auspiciën van de Niwa en als lid van het Variété-gezelschap „De Vliegende Hollanders" zal deelnemen aan een tournée van zes maanden. Het merk waardige ls, dat hij in dit ensemble zal samenwerken met Max de Leon, met wien hy voor het laatst is opgetreden in het concentratiekamp Oranienburg. waar zy hun mede-gevangenen amuse ment brachten. Gistermorgen geraakte de 34-jarlge fabrieksarbeider E. B. tijdens het sme ren van een in beweging zijnde machine met zijn kleeren tusschen een kamwiel, waardoor de kleeren den man van het lijf werden gerukt. Met eenige schaaf wonden aan rechterbovenarm en schou der heeft de E.H.D. het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Te gen den directeur is proces-verbaal opgemaakt omdat de machine niet vol doende was beveiligd. De Prov. Waterstaat in Zuid-Hol land heeft opgedragen aan H. C. Heems kerk, aannemer alhier, het verrichten van grondwerken en het maken van drie kunstwerken van gewapend beton, ten behoeve van den aanleg van een wegvak onder Rijnzaterwoude voor een som van f. 121.600. UIT DE RIJNSTREEK VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst De medische Zondagsdienst wordt waargenomen van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen door dr. M. v. d. Stoel, Veurscheweg 20 tele foon No. 356. Werk voor de Brandweer Dinsdag avond werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand bij de familie M„ Leidscheweg. Men was genoodzaakt de groote ultdraalbare ladder te laten komen en toen was het vuur spoedig gebluscht. Woensdagmiddag omstreeks 1 uur moest de brandweer weer uitrukken voor een perceel bouwterrein aan de Krimkade. De Jeugd had blijkbaar een brandje gesticht en door den wind liep het vuur, dank zij het zeer droge gras verder waardoor' ook een schelf riet ln brand geraakte. Aangezien er gevaar bestond voor uit breiding rukte de brandweer onder lei ding van den waarn. commandant, den heer J. Lekkerkerker, met de motorspuit uit en blusohte het vuur met een straal op de waterleiding. Wanneer de omwo nenden dit terrein niet als vuilnisbelt ge bruikten zou de kans vooi de Jeugd om brand te stichten aanmerkelijk geringer zUn. Vakgroep ucht en Opvoedingswezen De onlangs opgerichte vakgroep Tucht en Opvoedingswezen, onderafd. ran de afdeellng Voorschoten van den Ned. Chr. Bond ran Overheidspersoneel heeft een vergadering gehouden Ln „Nieuw Voor dorp" alhier. In deze vergadering was ook aanwezig de heer C. de Bruyn, bondsbestuurder en de voorzitter ran de afdeel! ng. de heer A. F. Veerman. Vooral de bespreking van de verdere aotle lokte een levendige ged<aobtenwls- sellng uit. Op verzoek zette de beer De Bruyn nogeens het doel van den bond uiteen en legde er den nadruk op, dat het het werk als roeping Gods moet worden gezien en men zich ook ln de sociale aotle moet laten lelden door de beginselen, die op Gods Woord gegrond zijn. Rcclascerlng Voor de afdeellng Voor schoten ran den Vrouwenbond der Party van den Arbeid hield de heer W. Kreeft een lezing over ..RecLaseerlng", Deze Le zing was de tweede ln een serie van drie en volgde ln aansluiting op een rede van mevrouw H. A. S. RomljnOostveen over ..Moeilijke kinderen". Juist omdat deze lezing Ln deze serie viel, beperkte de heer Kreeft zich tot de Kinderw-itten. Ieder, die wat met kinde ren heeft te maken, weet, det orde meer afhangt ran de persoon, dan ran meer of mindere studie der Paedagoglek Daar om hangt de ree hu Teering nauw samen met den persoon, die de verschillende ge vallen moet behandelen, hangt mede af van het begrip en de liefde van dien per soon ra or net kind. Na een overzicht gegeven te hebben ran de rechtspraak van de oudste tijden tot heden, behandede spr. wat uitvoeriger de voogdijraden en hun werking. Met net lezen ran enkele passages uit „Oiske de Rat" besloot de heer heer W. Kreeft zyn interessante en leerrijke lezing. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wezep H. G. Abma te Usselstein, die bedankte voor MlddelharnLs. Bedankt voor Goude rak "F. J. F. Lamens te Elspeet; voor Maasbommel-Alfen (toez.) T. G. Meester te De urne. Benoemd tot hulppred. te Breukelen, P. de Haas, cm. pred. te Utrecht, die deze benoeming heeft aan genomen Geref. Kerken Beroepen te Suawoude A. Sybrandy te Hoek van Holland, te Mid delburg (3e precl.pl.) R, A Fllnterman. geest. verz. der pol. delinquenten te Amersfoort; te Nleuweroord I. Groenen- berg te Nederhorst-den Berg. Bedankt voor Amerongen joh. G Lenslnk te Doornspijk; voor Mlddelstum C. Kamper te Pesse. Clir. Geref. Kerk Beroepen te Stcen- wljk H Hoogendoorn te Zlerlkzee. Verbroken samenwerking Te Heerlen ls een vergadering gehouden onder presidium van ds. F Postma, Ned. Herv. predikant aldaar om te komen tot stlohting van een Prot. Chr. H B.S. en gymnasium ln de Mijnstreek. Aan de op» richtingsplannen werd steun verleend door de kerkeraden van de Ned. Herv. Kerk en de Doopsgez, Broederschap alsook door hot Dept. van de MU. tot Nut ran het Alge meen De Gereformeerden ontbreken by deze samenwerking. Naar wy vernemen is dat niet omdat zy voor de zaak niet zou den gevoelen noch omdat zy tegen de per sonen die mede het initiatief namen Iets hadden, maar omdat men ln het overleg over den grondslag, die uitgangspunt zou zyn van de nieuwe sohool elkander niet heeft kunnen vinden. Deze grondslag luidt: a. de zedelyke opvoeding van de leerlingen ln overeenstemming met de be ginselen van het Christendom; b. tot uiting brengen de reformatorische instel ling t.a.v. de verhouding tusschen God en mensch; c. de leerlingen ln de gelegenheid te 6tellen kennis te nemen van de bybel- sche boodschap. De leden der Geref ker ken achten op zulk een grondslag samen werking onmogelijk voor leder die Jezus Christus liefheeft als Zoon van God en Zaligmaker, dn Bijbel erkent als het on feilbare woord van God en de drie for mulieren van Eenlgheld liefheeft als een kostbare erfenis uit de dagen der Her vorming. zij overwogen daarby dat als men weet hoe het Nut zich vanaf zyn ontstaan gekeerd heeft tegen het leerstellig onder- wys op school, het voor den belijder van Jezus Christus onmogelijk ls het stand punt van het Nut te aanvaarden. Ook besloot men wat het bijbelonder richt op de nieuwe schooi aangaat te zoeken naar een leeraar in staat om op objectieve wijze voor alle ln het bestuur vertegenwoordigde richtingen aanvaard baar, bijbelkennis te doceeren. Daarnaast konden de versohlllende predikanten cate chetisch onderwys geven. Vond men geen geschlkten leeraar dan zou getracht worden alle ouders te bewegen hun kinderen naar een van de catechisaties te zenden door hen te wijzen op het groote belang van het Ned. volk om kennis te nemen van den Bijbel, In het Kerkblad, het officieel orgaan van de Geref. kerken ln Noord-Brabant en Limburg betreurt ds. G. J. Pontier, Geref. predikant te Heerlen, dezen gang van za ken zeer, Hy voorziet dat het met het Piot. ziekenhuis denzelfden kant uitgaat. HIJ accentueert met nadruk dat het niet tegen personen ging of gaat. maar om de beginselen. In het Nut zyn vele hoog staande men8ohen die ln vele opzichten vele Geref. overtreffen. „Maar dat wat het ééne noodige ls, kunnen zy onzen kinderen niet geven. En daarom: geen samenwerking I Hoe aanlokkelijk deze ook was!" De ontploffingsramp te TexM Volgens een telefonische mededeeling uit het by Texas gelegen Galveston werd de omgeving hedenmorgen vroeg opge schrikt door een nieuwe ontploffing. Het Amerikaansche vrachtschip „High flyer" met 900 ton ammonium nitraat aan boord is hedenmorgen de lucht in gevlogen, terwijl Bleepbooten bezig wa ren het schip uit het dok te halen. Men vreest, dat deze nieuwe explosie nog meer dooden en gewonden heeft veroorzaakt Onmiddellijk werden am bulances van alle soorten en afmetin gen gemobiliseerd en naar het haven gebied gebracht. De reddingsploegen staan voor een ontzaglijke taak. Men is druk bezig met het zoeken naar personen, die onder de totaal vernielde gebouwen begraven lig gen. De eerste foto's geven een beeld, dat welhaast alleen door de Uitwerking van de atoombom op Bikini geëvenaard wordt. De inwoners van Texas hebben een vreeselijken nacht doorgebracht. Terwijl zij naar verwanten en vrienden zochten, laaiden voortdurend branden op en klonken kleinere explosies. Daar kwam nog by. dat het gevaar van gas- verstikking ten gevolge der chloordam- pen uit de chemische fabriek dreigde. Ieder, die niet van een gasmasker voor zien was, werd teruggedreven door de politie, die in razende vaart in auto's, op motoren en fietsen door de stad reed. Volgen de eerste berichten zijn bij de explosie van de .Highflyer" 2 personen gedood en ongeveer 30 gewond- Gloster „Meteor" naar Brussel EEN TOCHTJE VAN 18 MINUTEN! Het Engelsche straalvliegtuig Gloster „Meteor" is vanmorger om 10.54 uur van het vliegveld Valkenburg naar Brussel gestart. Deze afstand vergt voor dit toestel 12 minuten! SPORTVLIEGTUIG BU NOODLANDING VERBRAND. Burgerlijke Stand Geboren: Arle. z. van H. de Groot en A A. van Ipercn; Helena Petronella, d. van J. wyfje en H. P. Duyndam; Hendrlkus Leendert, z. van H. L. Verhaar en L M. H Harthoorn; Henriette. d. van H. N. Muller en L. H. Chrlstlaanse; Maryanne, d. van G. Bakker en M. Rozeboom; Hendrik Johan, z. van H. W. Jansen en J. Th. Barlnk; Carolina Philippe, d. van M. Meeuse en L. Pool; Geertje Maria, d. van A Groot en G Zwyneburg; Jan Domus Anton, z. van P. Vermet en J C. Helns. Overleden: Jacoba Maartje van Weerden. 55 Jaar, Johannes Jacobus Pynnaken, 46 Jaar. eohtg. van J. Labordus; Johannes Petrus van Kampen. 8 Jaar: Phlllppus Jacobus van der Werf, 74 Jaar. Ondertrouwd: Willem Brinks, 30 Jaar en Maria Laurlna Dek, 27 Jaar; Jacobus de Graaf, 25 Jaar en Lena Bouthoorn, 22 Jaar; Jan Reljgers, 27 J en Dlna Pleternella Bal, 20 Jaar; Wilhelmus Gerritsen, 22 Jaar en Gijsbertha van Dijk. 24 Jaar. Getrouwd: Martlnus Cornells Bentvel een, 26 Jaar en Margaretha Joanna Maria van Adrichem, 22 Jaar, Wilhelmus Adrla- nus Nederhof. 24 Jaar en Maria van Hemert, 28 Jaar; Hendrik Johan Keizer, 31 Jaar en Susanna Engelina Sluiter, 30 Jaar. Heropening Badhuis Zeer waarschyn- lljk zal het gem. Badhuis Donderdag '24 April a.s. weer voor het publiek worden opengesteld. Een zeer verblijdend berloht. Na de brand was men direct aan het werk getogen om zoo spoedig mogelijk dit on misbare bedryf weer in werking te stel len maar de strenge winter stak een spaak ln het wiel. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Te late Inlevering van Consumenten- bonnen en Toewijzingen. De afdeellng „Handel" van den Dlstrl- butieddenst Leiden maakt bekend, dat, In gaande 21 April, geen toestemming meer zal worden verleend, consumentenbonnen en toewyzingen voor voedlngs- en genot middelen en lndustrleele artikelen na den voor den detaillist, handelaar, grossier en producent vastgestelden lnleverlngstyd ln te dienen. J Het ls met ingang van dien datum der halve ook niet meer mogeiyk, verloopen bonnen en/of toewijzingen tegen ont vangstbewijs in te leveren. Dit heeft tot gevolg dat by een eventueele voorraad- contröle verloopen bonnen en/of toewyzin gen niet kunnen dienen ter verantwoor ding van den voorraad. Piloot sprong cr tijdig lilt. Gistermiddag heeft een sportvliegtulg op weg van Zuid-Engeland naar Oslö, tusschen Brouwershaven en IJaendiJke, een noodlanding moeten maken wegens een defect aan de propeller. Vlak voor dat het toestel den grond raakte, spong de Noorsche piloot Uil het vliegtuig, waardoor hij schrammen en brandwon den opliep. Het vliegtuig vloog op den grond in brand, HOOGE REPUBLIKEINSCHE FUNCTIONARIS GEARRESTEERD. Door de Republikeinsche militaire po litie is te Magelang. beschuldigd van medeplichtigheid bij de vervaardiging van valsch geld, een hooge Republikein sche functionnarls gearresteerd. Belast met de leiding over de afd. Comptabili teit van een de, ministeries heeft deze ambtenaar valsche bankbiljetten in cir culatie gebracht. BETREKKINGEN MET INDIA. Geleid door den wensch de vriend schappelijke betrekkingen tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en India te bevestigen en nauwer aan te halen, hebben de Nederlandsche regeering en de regeering van India besloten om over te gaan tot de uitwisseling van diplo matieke zendingen, welke den rang van ambassades zullen hebben. GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, benoemde tot lid van den Raad voor Kerk en School: dr. Ph. J. Iden- burg. van den Raad voor Kerk en Pu bliciteit: mr. dr, W. Verkade; van den Herv. Raad voor Kerk en Israël: ds. A. M. Knottnerus, en van het curatorium van ..Kerk en Wereld", ds. P. Smits te Enschedé. Tot predikant ln alg. dienst werd beroepen: dr. E. Jansen Schoon hoven, rector van de Zendingsschool te Oegstgeest. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 17 April De belangstelling was vandaag iets minder groot; daarbij had de markt een weifelend voorkomen. De koersen van de Industrieaandeelen en van Olies wa ren niet noemenswaardig veranderd. Eenige Scheepvaartpapieren waren iets hooger, de Indische fondsen en de cul tuurwaarden iets lager. Bankaandeelen waren vast. In den vrijen handel kwam er niet veel teekening. Het koerspeil bleef nagenoeg onveranderd. De Ame rikaansche markt was stil en iets beter in navolging van Wallstreet. De handel op de beleggingsmarkt bepaalde zich in hoofdzaak tot de nieuwe Ned. conversie- leening. die nauwelijks prijshoudend was en werd afgedaan tegen 99 1/8. In Juni 1947 fce voor echtpaar gevr. v. ''en of twee weken Brieven met opg. van prijs, enz. aan G J. Visser, Utrecht, Homerusl. 67. Jaarlyksche Algemeene VERGADERING van Aandeelhouders op Woensdag 30 April 1947 des namiddags te 2 uur, ten kan tore der Vennootschap te Leiden. De stukken, bedoeld bU Art. 12 der Statuten en de punten van behandeling liggen ter inzage ten kantore Amster- damsche Bank N.V. te A'dam en ten kantore der ven nootschap van 10 tot 12 uur v.m. en van 2 tot 4 uur n.m. Aandeelhouders, die de ver gadering wenschen bij te wo. nen, worden herinnerd aan Art. 15 der statuten en kun nen hunne aandeelen tot en met uiterlijk 23 April a.s de. poneeren bij de Amsterdam- sche Bank N.V. Pierson en Co en N.V. Amsterdamsch Ban kierskantoor v.h. Mendes Gans en Co te Amsterdam, Heldring Pierson Den Haag R Mees «Sc Zonen, Rotterdam en ten kantore der Vennootschap. VOOR. UW 2. ENUWEN EEN 5CHOONMAAK Z.ONOER /<T~A, HET $CHUIMENDE SCHUURMIDDEL KOSTÜW VROUW MAAR ZENUWEN gevraagd vooi garage, verbonden aan par ticulier bedrijf, eerste klas vakman, met organisatie-vermogen en in staat leiding te geven. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 5495. Voor direct gevraagd: bekend met illustratiewerk met die geheel zelfstandig kar werken. Prettige werkkring goede vooruitzichten, reiskos ten worden vergoed, DRUKKERIJ MULDER, Breestraat 70, Lelden. GEVRAAGD Student zoekt zit-, (stu- 1 deer) slaapkamer met pension, gestoffeerd, ongemeub. Geen wasch. Brieven aan J. A Bak- ker te Noordwolde (Fr.) B 2 Net meisje gevr.. voor den dag. 's Zondags vrij. Mevr. van Fraassen. Emmalaan 34 Oegst geest Meisje gevr., voor huishou delijke bezigheden, in- of ex tern Meerdere hulp aanwezig. Mevr. Creyghton Hooigracht 46 Gevraagd een net aanko- mend dagmeisje, P.G., van 9— 1 3 uur ln klein gezin of Jonge werkster voor Woensdag- en Vrydagmorgen. Rapenburg 71. i Gevraagd net meisje, voor halve of heele dagen ln klein gezin Aanmelden liefst des I avonds tusschen 7 en 9 uur Louise de Collgnylaan 24, Oegstgeest. Telef 23434. Jongelui ln Lelden zoeken woning (Urgent gev.). Liefst m. tuin. 2 kamers, keuken en stookgel. Tegen belooning Br Bur. v. d. Blad No. 4300 k AANGEBODEN Platen carton voor bet lm mering, plafond, kapotte rui ten enz. 100 x 78 4 m.m. f. 1. 108 x 130 4 m.m f. 1.25. 100 x 150 7 m.m. f.2.95. H. Janse Haarl.straat 129. Tel 21808. 1 Te koop een beste trans- oortflets met goede banden, 41 Jac. Schipper Hyacinthen- straat 28. Lelden. 4 Lichtblauwe wollen dames mantel aangeb.. mt. 44. nieuw Telef. 24358 1 Kinderwagenbanden In alle maten, doppen, wielen enz. Celluloid voor schermpjes. H Janse. Haarl.str. 129. Tel 21808 Prima glanslakverf, speciaal voor binnenwerk, ln verschil lende kleuren, per blik f. 3.45 H. Janse. Haarlstr 129, Tel. 21808. KoudwaterlIJm, carbid, car- bollneum, wrllfwas. gasslang. prima wasbeits voor vloeren i en meubels enz. H Janse, Haarl.str. 129, Tel. 21808 Aangeboden 6 stoelen, 1 ultschulftafel. electr hang lamp m. bovenlicht 2 bloem- tafeltjes. gashaard Geen op- j koopers. Brieven Bur. van dit1 Blad onder No. 4271 k. Meisje zoekt werk voor en- I kele avonden per week, on-1 verschllllg wat. Dlpl H.BS. Al gerout steno-typiste. Brieven 1 Bur. v. d. Blad No, 4272 k. Te koop aangeboden een versterker met plck-up en platen, ln radio-kast. Adres: Van Lennepstraat 11. Te koop crème klnderledl- kant, grote maat. f. 22.50. aquarium met tafel f 12.50. Te bevr.: Ballstraat 64. Jonge hennen volop a/d. leg. prima afstamming f.11 per stuk Ook inruilen voor slaohtklppen. De Bruyn. Hoo- gewoerd 72, Tel. 25031. Briljant. WR moderniseren Uw verouderde sieraden. Het monteren en zetten van edel stenen geschiedt door le klas vakmensen. Vertrouwd adres: Ringenhuls. Morschstraat 9 Tel. 24920 Zilvervos te koop, /.o goed als nieuw. f. 200 Brieven Bur v d Blad onder No. 4297 k. 1 Te koop aangeb. één-pers. kano. Te bevragen: Sumatra- straat 173. Schrijfmachine aangeboden ln goeden staat. Evertsenstraat 13, Lelden. Nieuw dames- en hecren- rywlel (vooroorl. kwal.) zon der banden te koop aangebo den Bloemmarkt 21. Lelden. Tc koop: zwaar massief eiken buffet met geslepen spiegel f.75, Telefunken luid spreker ln eiken kast f. 20. als mede gebruikt vloerkleed landhulsstof gordijnen en stoelen. Te bovr Noordelnde 51a. Lelden Planten noodlg. AII09 tegen opruimlngsprijz-'u Bezoekt de kweekerll: B. Keuls. Boom- kweeker Jullanapleln 15. Bos koop. Te koop baDjo en \erpleeg- stersjapon Brieven letter 1. Agent Leldsch Dagblad RlInR- burg Straatmaker bfedt zich «1:111 voor herstelten van tuinpa den enz. A .Klinkhamer. De- clmastraat 9. Hondenschotels, aardewerk bakjes, alles prima geglazuurd Honden- en kattenbrood: dul- venbroedpannen. drengcls Steenea eieren voor kanaries, kippen en duiven. Duiven- en klppengrlt etc L. J. den Hol der. Janvoaseasteeg 56 Electr. waschmachlne met electr. wringer ea groote teak houten kuip. pracht n.achlne (Mlelo Extra). Te bevragen: Witte Rozenstraat 52. Ter ruil aangeb. 21 weck- glazen. 1/2, 1. 1 1/2, 3/4 L.. met ringen, voor wol. Tevens nieuwe zwarte damesschoenen, platte hak (maat 39) mo lières, voor schoenenbon. Br Bur. v d. Blad No. 4333 k Aangeb. een In goeden staat zijnd huisorgel met enige zo goed als nieuwe muziek- en liederenbundels. Te bevragen: Atjehstraat 89. Lelden. To koop aangeb. wieg en matrasje f. 10, box en kleed f. 7.50, groote kinderwagen f 15. haardstoeltje f.25. Hoogewoerd 42 A. Te koop aangeboden huls kamer buffet, accordeon, p.kl, 12 b. Const. Huygcnslaan 29. Lelden. Te koop aangeb. een kin derwagen en een kinderledi- kantje. prijs nader overeen te komen Balistr. 53. bU Zwem inrichting De Zijl. Vloerkleed. Te koop lmlt. Smyrna vloerkleed, 2 m. 40 by 1 m. 90. nieuw buffet mot theemeubel, eiken. To zien na 7 uur. H. de Geest. Nlouwo Beestenmarkt 11 A. Dames- cn heerenrllwlel aangeb mot terugtraprem, luchtbanden en verlichting, Vorder geheel compleet. T« bevragen: Lindestraat 12, Lel den. Er biedt zich aan bedden maker, 33 J. oud, ook voor thuiswerk. Brieven Bur. v d. Blad onder No. 4286 k. DIVERSEN Eerste Leidsche Vulpenre- paratlefabrlek ol.v. Den Vul- Denspeclallst Reparaties bin nen 1 dag. Spoedgevallen na der te bespreken Afl vulpen nen met 14 krt gouden pen begonnen. Vastgest. factuur- pryzen. De Vulpenspeclallst. Haarl straat 64 Tel 24185 Wonlngrull Een heel huls, 4 kamers, keuken, plaatsje, zolder op netten stand Voor een grooter huls met tuin, stad of bulten. Ook genegen te koopen. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4288 k. Wonlngrull. vrUe woning Delft, bevatt. zit- en slaapka mer en keuken voor zelfde woning ln Lelden. Br. Bur. v. d. Blad No. 4312 k.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3