Ernstige ramp treft Texas City in de Vereenigde Staten De besprekingen te Moskou der Onderwijzerssalarissen L.O. JAMMER! De nieuwe bonnen WEERBERICHT Explosie van Fransch schip verwoest de stad Einde van het militaire Helgoland De herziening Met terugwerkende kracht van 1 Juli 1946 af Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 17 APRIL 1947 No. 26059, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie; 21507 Giro no: 57055 REEDS tijdens de bezettingsjaren is hier ter stede opgericht een Comi- té-Doodenherdenking, samengesteld uit personen van uiteenloopende gods dienstige en politieke richting, die zich onmiddellijk na de Bevrijding vereenig- den. ten einde jaarlijks op den herden kingsdag allen saam te brengen, die mèt hen de behoefte gevoelden op dien dag de nagedachtenis te eeren van de helaas talloos velen, die in den strijd voor het Vaderland het hoogste offer, dat van hun leven brachten. Zoowel in 1945 als in '46 vond deze samenkomst plaats in de aloude Pie terskerk, het aangewezen wijdingsvolle milieu voor een plechtigheid als deze en beide malen luisterde een duizend koppige schare aandachtig naar het piëteitvolle woord van een Protestantsch en een Katholiek geestelijke, die, over over alle kerkelijke dogma's heen, hen herdachten, die bij het volbrengen van hun taak ook niet vroegen naar geloof of politiek, doch eenvoudig deden wat hun vaderlandsche plicht hun voor schreef. Dit jaar had het Comité tot de Gemeente-commissie der Ned. Herv. Kerk als gewoonlijk het verzoek gericht wederom de beschikking over de Pie terskerk te mogen hebben. Tot zijn begrijpelijke verwondermg ontving het Comité ten antwoord, dat op dit verzoek afwijzend was beschikt. De Gemeente-Commissie voegde hier aan toe dat zij zich bij deze beslissing had laten leiden door het advies van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk om geen R.K. geestelijke in haar ker ken te doen optreden. Bovendien wist zij met deze afwijzing te handelen in overeenstemming met het gevoelen van de meerderheid van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede. WIJ willen over dit besluit niet veel zeggen. Alleen maar: jammer, heel erg jammer. Natuurlijk be twisten wij ln geen enkel opzicht het onaantastbare recht der Gemeente-com missie op elk verzoek om de Pieters kerk voor andere dan Ned. Herv. gods dienstoefeningen te gebruiken afwij* zend te beschikken, gelijk in het recen te verleden (8 Februari!) ook is geschied Maar wij hadden gehoopt en gemeend te mogen verwachten, dat de onderlin ge verdraagzaamheid, welke een der grondpijlers is van het christelijk ge loof zich toch minstens zóó ver zou uitstrekken, dat het de gemeente-com missie mogelijk zou zijn geweest dit verzoek ln te willigen, juist voor dit doel. waarbij alle scheidslijnen behoo- ren weg te vallen. Wii weigeren vooralsnog te gelooven, dat de Generale Synode bij de bepaling van haar principieel standpunt zien van het optreden van Katholieke ceestelhken In Ned. Herv. Kerkgebou wen ook maar één oogenblik gedacht heeft aan bijeenkomsten als de «>der- havige. doch deze vraag behoeft ln casu niet aan de orde te worden ge- Eik inW tweede «f en*S =t^\icrta^dertetón heeft uitgesproken tegen Inwilliging van dit VeNogmaals: wij betreuren dit besluit in hooge mate, omdat het bewijst, dat het in de bezettingsjaren gegroeide saamhoorigheidsgevoel juist in een kring waar men zulks, op grond van zijn christelyken grondslag, het mmst zou verwachten, grootendeels verloren is gegaan en omdat een nationale eere zaak als die der herdenking onzer doo- den daardoor wordt gebracht in de sfeer van kerkelijke verdeeldheid. Onze conclusie blijft: jammer, héél jammer. Voor het tijdvak van 20 April t/m 3 Mei 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB. KC 705 (serie A) A-02 algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram cho colade of suikerwerk: A-03 algemeen: 250 gram zachte zeep; BONKAARTEN KD, KE 705 (serie A) A-12, A-13 algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz- of 500 gram jam. stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk'. A-14 algemeen: 250 gram zachte zeep; A-17 reserve: 250 gram zachte zeep. BONKAARTEN MA, MD 705 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (serie A) A-21 suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk; TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB. QC 703 69-1 tabak: 3 rants, tabaksartikelen; 69-2, 69-3 tabak: 2 rantsoenen tabaks artikelen; 69-1 versnaperingen: 200 gram choco lade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz- of 400 gram jam. stroop enz.; 69-3 versnaperingen: 100 gram choco lade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. KOUDE NACHT De Bilt verwacht tot morgenavond: Wind door Noord-Oost geleidelijk rui mend naar Zuidelijke richtingen. Koude nacht, morgen overdag weer flinke stij ging van temperatuur. Aanvankelijk voornamelijk in het Zuid-Oosten van het land vrij veel bewolking, later opklarin gen. Overwegend droog weer. 18 April Zon op: 5.39 uur; onder: 19-41 uur. Maan op: 5.14 uur; onder: 16.16 uur (21 April NM.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee 2.26 en 14.47 uur. Een ramp, die tot de ernstigste uit de geschiedenis van Amerika wordt gerekend, en de ernstigste is sinds 10 jaar, heeft de havenstad Texas City (V.S.) getroffen. Een explosie, die plaats had op het met nitraat geladen Fransche schip „Grand Camp" (groot 7176 ton) leidde tot ontzettende branden en nieuwe ontploffingen, waarbij o.m. de Monsanto-fabriek, waar chemische preparaten worden vervaardigd, in vlammen opging. Een gif tige damp verbreidde zich over de stad. Vele gebouwen zijn verwoest. Vol gens sommige berichten zou zelfs de geheele stad in puin liggen. De be richten zün mede verward door het feit, dat de telefoonverbindingen verbroken zün. Stukken staal werden meer dan 23 km. weggeslingerd. Er was geen wa ter om te blusschen Doordat de Grand Camp niet tijdig buiten de haven kon worden gebracht —er was aan boord brand uitgebroken had de eerste explosie een fatale uit werking, aldus de ooggetuige Sandberg, vicepresident van een spoorwegmaat schappij in Texas-City, die vlak voor de ontploffing het schip verliet en zelf aan het hoofd werd gewond. De stedelijke overheid heeft alle beschikbare gasmas kers opgeeischt ten einde de bevolking te kunnen beschermen tegen de giftige damp. Volgens radio-berichten biedt de stad een aanblik, alsof er een atoombom ont ploft is. De voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis. O'Connor, heeft voor lee- niging van den nood een kwart millioen dollar beschikbaar gesteld. De telefonis ten. die. zooals bekend, sedert eenigen tijd in staking zijn, hebben van hun vakbond opdracht gekregen het werk te hervatten, voor zoover het reddingswerk dat eischt. Een vliegtuig, dat op het- oogenblik van de ontploffing boven Texas-City vloog, werd door den luchtstoot getrof fen en stortte neer. De twee inzitten den kwamen om het leven. De schok van de explosie werd kilo meters ver aan de kust van Texas ge voeld en in de stad Galveston braken ruiten van winkels en viel kalk van de plafonds naar beneden- Houston is tot een toevluchtsoord voor de honderden gewonden, die elke mi nuut binnenkomen, gemaakt. Bijna de geheele politiemacht van Houston is naar Texas City overge bracht om aldaar hulp te verleenen. DON JUAN WIL GEEN BUITEN- LANDSCHE INMENGING IN SPANJE. Don Juan, de Spaansche troonpreten dent. heeft een verklaring afgelegd, waarin hij de bewering weerlegt, dat hij een voorstander zou zijn van bui- tenlandsche interventie in Spanje. „Ik, evenals alle Spanjaarden, benvan meening. dat het recht van landen, hun eigen vraagstukken op te lossen, op geenerlei wijze door buitenlandsche mo gendheden kan worden aangetast", zoo verklaart don Juan o.m. Een verslaggever van de „Columbia Broadcasting" verklaarde, dat een schip, geladen met 8 a 10.000 vaten olie door de kracht van de explosie in zijn geheel uit het water werd gelicht en een 100- tal meters landinwaarts werd geslingerd. Over het aantal slachtoffers loopen de berichten zeer uiteen. Naar het hoofdkwartier van het Roode Kruis in het Midden-Westen heeft mee gedeeld. zijn tot dusver 500 lijken ge borgen. Van officieele zijde wordt het aantal dooden op 1200 en dat der ge wonden op 45000 geschat. De mate- rieele schade loopt in de millioenen dol lars. De olieraffinaderijen en schepen in de haven staan nog altijd in brand. Waar een schip met munitie ook in de haven lag. werd een nieuwe explosie gevreesd, doch dit schijnt op het laat ste oogenblik door de hulpploegen te zijn afgewend. Texas City, gelegen aan de Golf van Mexico, telt plm. 20.000 inwoners en verwerkt in zijn haven een groot deel van de zeer belangrijke export van den staat Texas. De Engelsche marine heeft aan de Nederlandsche Marine overgedragen de Mijnenveeger-reparatieboot „Vulcaan". Luitenant-Admiraal Helfrich nam per soonlijk het schip in ontvangst. Het schip is in Canada gebouwd en deed gedurende den oorlog dienst in de Stille Oceaan. Luitenant-Admiraal Helfrich inspecteert de eere-wacht. (Foto ANP-R.) Wat leidende Nazi's Bezaten. John Hynd, de Britsche minister van de Britsche zone in Duitschland. heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat in de Britsche zone beslag is gelegd op eigendommen van Ribbentrop, von Papen. Rosenberg. Keitel, Doenitz en Goering ter waarde van resp. 690.000, 721.000, 657.000, 1.045.000, 153 000 en 4.000.000 mark. Dit bezit werd met goed vinden van de andere bezettende mo gendheden in bewaring gehouden, tot dat een regeling inzake de bestemming zou zijn getroffen. Ten slotte verklaar de Hynd, dat nog geen bericht was ont vangen over de bestemming van de kunstschatten, die in Goering's buiten goed. Karinhall, in de Russische zone, aangetroffen werden. Goering had en kele kunstschatten uit Karinhall naar Zuid-Duitschland overgebracht, waar zij in beslag genomen en teruggegeven werden aan de landen van herkomst. VON PAPEN DOOR EEN BEROERTE GETROFFEN. Franz von Papen, Hitler's vroegere eerste diplomaat, is gisteravond door een beroerte getroffen. Milch krijgt levenslang. Veldmaarschalk Erhard Milch, voor malig Nazi-onderminister van lucht vaart. is te Neurenberg niet schuldig be vonden aan deelneming in experimen ten op menschelijke wezens. Wel werd hij schuldig bevonden aan misdaden te gen de menschelijkheid en aan mede plichtigheid aan de deportatie van dwangarbeiders, gebruik van krijgsge vangenen voor militaire doeleinden en verantwoordelijk gesteld voor moord op en mishandeling van krijgsgevangenen. Hij is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zal de conferentie falen? Na twee uur gewijd te hebben aan het rapport van de commissie voor de Duit- sche steenkoolindustrie, zijn de vier mi nisters gisteren te Moskou begonnen met een bespreking van het Oostenrijk- sche vredesverdrag. Zoowel Oostenrijk- sche als Joegoslavische gedelegeerden, die zich in Moskou bevinden, zijn uit- genoodigd om hun standpunten heden voor den ministerraad uiteen te zetten. Molotof sprak zijn oordeel uit over het rapport van de bovengenoemde com missie. De drie andere ministers hadden dit reeds gedaan. In wezen kwam men in deze materie niet verder. Bij het Oostenryksche vredesverdrag bleek een streven van geven en nemen en zoo werden vele artikelen afgedaan. De punten, waarover de ministers het voor het eerst eens zijn geworden, zijn: 1. Het verbod van aansluiting van Oostenrijk by Duitschland. 2. Regeling betreffende naturalisatie, immigratie en verblijf van Duitsche staatsburgers in Oostenrijk. 3. Regeling betreffende uitlevering van oorlogsmisdadigers. Over de volgende punten kon nog geen overeenstemming worden bereikt: 1. De nauwkeurige definitie, vervat in de preambule, van Oostenrijks schuld aan den oorlog. 2. De actie, welke de VN of de geal lieerden zouden dienen te voeren bij een mogelijke toekomstige bedreiging van Oostenrijks territoriale, politieke en eco nomische onafhankelijkheid. Over het onderhoud van Marshall met Stalin hangt een volkomen stilzwijgen. Na afloop had Marshall een ontmoeting met Bevln- Opnieuw loopen er geruchten, dat Be- vin en de geheele Engelsche delegatie Dinsdag a.s. per trein en de Amerikaan sche delegatie per vluigtuig zou vertrek ken. Hetgeen dus zou neerkomen op een falen der conferentie! Morgen grootste dynamiet- ontploffing. Technici van de Royal Navy hebben het rotseiland Helgoland stormrijp ge- maakt voor den grootsten dynamietaan- val. dien de krijgsgeschiedenis tot nog toe' beleefd heeft. Morgen zullen de on der aardsche versterkingen en magazij nen der Duitsche marine, die in de rot sen zijn uitgehouwen, met een lading van 6700 ton dynamiet worden opge blazen. De hoeveelheid dynamiet, die men voor het experiment gaat gebrui ken. komt overeen met de lading van twintigduizend bommen van eenigszins gangbaar kaliber. Potentieel moet de kracht, die in het binnenste der rotsen ontwikkeld zal worden, gelijk staan met die van een atoombom. Dit wil evenwel niet zeggen, dat dit ook in de practijk zoo zal zijn. Het zal. naar de meening van deskundigen, namelijk niet mogelijk zijn deze massale hoeveelheid springstof in eenmaal tot explosie te brengen. Dat de te verwachten explosie nochtans wel van ongewonen aard is. moge blijken uit de omstandigheid, dat de seismografen van Rome en Moskou de trillingen waarschijnlijk zullen kunnen opteeke- nen en dat een aardtrilling kan worden verwacht, die tot honderd meter in den bodem dringt. Helgoland is reeds sedert langen tijd een onbewoonde rots. De tweeduizend menschen. die er hun woonstede eens hadden gevestigd, heb ben het vaste land moeten .opzoeken en zijn thans woonachtig in de streek tus- schen Luxhaven en Flensburg. Zoowel het hooge als het lage deel van het rotseiland ziet er op het oogen blik nog uit als een slagveld na den slag. Alle huizen zijn er met den grond gelijk gemaakt. De fabels, dat het geheele eiland naar den bodem der zee zal gaan verdwijnen, zijn reeds lang uit den tijd. Slechts de zuiver militaire inrichtingen zullen wor den opgeblazen en het bewoonbare deel van het eiland zal gespaard blijven. De Helgolanders verwachten, dat zij na de vernielingen weer in de gelegenheid zul len worden gesteld hun huizen te gaan opbouwen en het eiland in te richten voor diensten aan de scheepvaart. Het eiland Helgoland heeft een zeer veel bewogen geschiedenis achter de rug. Het feit dat dit rotsachtige eilandje van nature geschikt is om als oorlogshaven dienst te doen is hieraan natuurlijk niet vreemd. Engeland nam het eiland in 1807 in bezit, nadat het aanvankelijk aan Dene marken had behoord. Het eiland bleef Engelsch, tot bet in 1890 krachtens het tractaat van Zanzibar aan Pruisen kwam. Reeds voor en in den oorlog van 1914 —1918 maakte Duitschland van het eiland een sterke oorlogshaven, door den aanleg van een omvangrijk stelsel van havenhoofden en strekdammen. De havenwerken van Helgoland wer den in 1919 opgeruimd, om te voorko men dat de Kriegsmarine opnieuw Hel goland als steunpunt zou Zondag bloeien de narcissen! De V.V.V. in Zuid-Holland meldt.dat a.s. Zondag de narcissen in vollen bloei zullen staan. De hyacinthen beginnen al te kleuren. Hier en daar verschijnen reeds enkele velden vroege tulpen. Over ongeveer een week zullen hyacinthen en narcissen volop bloeien. Onze hulp aan Engeland 17 POMPEN GEARRIVEERD. Gisteren zyn te Norfolk 17 verplaats bare pompen uit ons land aangekomen, die in de door overstroomingen geteis terde gebieden ln Engeland zullen wor den gebruikt. 2 van de pompen wegen elk 25 ton en kunnen 100 ton water per minuut oppompen, de overige 50 ton per min. 6 van de kleinere pompen zul len per boot over de Ouse naar Ely ge voerd worden voor het Fen-district. De rest zal over land naar het gebied van Gainsborough gebracht worden. Deze opruiming was echter niet radi caal genoeg, want Hitier liet in de rots wanden van het eiland groote fortifi caties uithouwen, en ook in den twee den wereldoorlog werd Helgoland weer een Duitsch vlootsteunpunt waar ter dege rekening mee gehouden moest worden. Nu de Duitsche oorlogsmachinatie tot in al haar onderdeelen onschadelijk ge maakt moet worden, moge daarbij zeker de fortificaties op Helgoland niet ver- gebruiken. geten worden. Heden is verschenen Staatsblad h 116, besluit van 12 April 1947 tot her ziening van de salarissen van de on- derwyzers bü het Lager Onderwüs. Deze herziening geldt met terugwer kende kracht van 1 Juli 1496 af. De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte als hoofdonderwijzer bezit, bedraagt f.1710.— n^ 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoogen met f. 90.na 6 en 8 dienstjaren telkens te verhoogen met f. 180.na 10, 12,14, 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te ver hoogen met f.90. De jaarwedde van den onderwijzer, die de akte als hoofdonderwijzer bezit, bedraagt f.1980.—, na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoogen met f.90.—, na 6. 8. 10, 12 en 14 dienstjaren telkens te verhoogen met f. 180.—, na 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te ver hoogen met f. 90.—. Nieuw is de bepaling dat de tijd, dien de onderwijzer na 10 April 1939 en voor 15 Juni 1940 in militairen dienst heeft doorgebracht voor zoover hij in het be zit was van een akte van bekwaamheid als onderwijzer, mede als diensttijd wordt aangemerkt. Ook is gehandhaafd de in bezettingstijd tot stand gekomen bepaling, volgens welke ook als dienst tijd wordt aangemerkt de tijd, dien de bezitter van de akte van bekwaamheid als onderwijzer na 31 December 1933 als zelfstandig kweekeling met akte is werkzaam geweest. Aan de bepaling inzake den z.g. fic tieven diensttijd is een ruimere redac tie gegeven. Het toekennen der extra belooningen bij het gewoon L. O. heeft thans geen vasten vorm meer. Daartegenover kan de Kroon bepaalde bevoegdheden, die van bijzondere beteekenis zijn voor het L. O. afzonderlijk beloonen. De jaarwedde van het hoofd en den onderwijzer eener school voor voortge zet L. O. wordt verhoogd met f180.— indien hfj, behalve de akte van hoofd onderwijzer. de bevoegdheid bezit tot het geven van L. O. in ten minste een der volgende vakken: Fransch, Duitsch, Engelsch, handenarbeid, lichamelijke oefening (akte S), handelskennis, land bouwkunde, tuinbouwkunde, vrouwelijke handwerken of eenvoudige huishoud kunde, mits dat vak als verplicht ln het leerplan is opgenomen. De marges voor de hoofden en on derwijzers aan Ulo-scholen zijn afhan kelijk van de akten, welke zij bezitten. De hoofdmarge voor alle soorten van scholen Is dezelfde, gedifferentieerd in twee groepen naar gelang het aantal onderwijzers, dat aan de betreffende school verbonden is. Voor de toepassing van deze bepa ling wordt hij, die aan een openbare school een betrekking van hoofd of van onderwijzer tijdelijk waarneemt, zoo mede hij, die aan een bijzondere school voor een bepaalden tijd tot hoofd of tot onderwijzer is benoemd, gelijkgesteld met een onderwijzer, die voor vast is benoemd. Voor de scholen voor buitengewoon onderwijs gelden dezelfde salarissen als voor die voor gewoon L. O., met dien verstande, dat de extra marge verhoogd is van f,270.tot f.360. In het algemeen moeten deze grond- salarissen verhoogd worden met de extra toeslagen, welke het Staatsblad G 13 toekent. De Queen Elisabeth tijdens het onaangename strandingsavontuur op de zand banken voor Southampton. Twaalf sleepbooten kwamen te pas aan de bevrijding van het zeekasteel, dat eerst na vele uren zwoegen los was gewerkt. DE WEG WASSENAAR—KATWIJK. Volgens mededeeling van de K.N.A.C. wordt er naar gestreefd den weg Was senaarKatwijk, voor wat betreft het gedeelte, loopende door het vliegveld Valkenburg weer zoo spoedig mogelijk voor het verkeer open te stellen. BINNENLAND. Hedenavond zal de heer P H L. van der Voort, algemeen voorzitter van het Ned Verbond van Gerepatrieerden. van 18 45 uur tot 19 urn via den zender Hil versum n mededeellngen doen, van be lang voor ex-gedeporteerden, in het bij zonder voor diegenen, die gedurende de bezetting voor gedwongen tewerkstelling naar het buitenland gevoerd werden. Gistermiddag is te Hilversum de ©1. jarige J. van M uit Aerlerixtel door een zwaren vrachtauto aangereden en op slag gedood. Mr. E. N. van Kleffens is heden als eeregast op een door den burgemeester van Albany, Erasbus Corning, aan te bieden lunch Hij zal een gedenkplaats onthullen ter herinnering aan het bezoek van Koningin Wilhelmina ln 1942. Bur gemeester Corning spreekt een radiobood schap aan den burgemeester van Nijme gen uit. Onder de goederen die ten be hoeve van Nijmegen zijn ingezameld, be vindt zich ongeveer drie en een halve toru zeep en een groote hoeveelheid glas. Op ultnoodlging van de Britsche ad miraliteit brachten lult-admiraal Hel- frich en verschillende vlag- en hoofd officieren van de Ned. Marine gisteren een bezoek aan het marine-etablissement in Portsmouth. Ter gelegenheid van de Jeugd week hebben de Jeugd-organlsatles, die sa menwerken ln de Ned. Jeugd Gemeen schap gisteren een congres gehouden te Utrecht, waarby o.a. mej. M. Bos uit Noordwljkerhout het ontwikkelingswerk voor meisjes ln lnternaatsverband be sproken heeft. Zaterdag a.s. zal dë heer dr. M. F. Costa Gomez, lid der Staten van OuraQao, met het s.s. „Veendam" ln Rotterdam arrlveeren. Hij zal ln overeenstemming met de ln voorbereiding zijnde staatkundige hervormingen als vertegenwoordiger van Curasao hier te lande optreden. 50 Baltlsche vrouwen, die zich ln kampen voor verplaatste personen bevin den en niet meer naar haar land willen terugkeeren, zullen bij wilze van proef ln Amsterdamsche ziekenhuizen te werk ge steld worden. De toelating van deze vrou_ wen houdt verband met het hier te lande heerschende gebrek aan vrouwelijk per soneel. De heer De V. te Tilburg vond zijn BUITENLAND. Een Joego-Slavlscbe militaire chauf. feur is veroordeeld tot den dood door den kogel. Hij zou dronken achter het stuur gezeten hebben en. doordat zyn auto het trottoir opreed, den dood van twee vrou wen veroorzaakt hebben, alsmede ernstige verwonding van een man. Truman heeft Warren Austin, per manent Amerlkaansch gedelegeerde by de V. N., tot vertegenwoordiger der V. S. by de speciale zitting der algemeene ver. gadering Inzake Palestina benoemd. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft de clausule Inzake de „closedship" aangenomen, waarin wordt bepaald, dat de werkgevers by collectieve contracten uitsluitend bij de industrleele vakvereeniglngen aangesloten werknemers in dienst mogen nemen. Igor Groezenko, de beambte van de Sovjet-Russische ambassade te Ottawa, wiens verklaringen verleden Jaar leidden tot het onderzoek Inzake Russische spion. echtgenoote ln bewusteloozen toestand nage ln Candada. Is Brltsch onderdaan ge. In de keuken van de woning Zij was, worden. ÏJïïSf® 3L:lai?e. Tnn.|he?.gaM.i" K- - Tijdens de eerste 2 weken van het fiJS: I regeerlngsoffenster tegen de Grlekscho dwelmd en overleed later In het zieken- 2Uberlllatbroepen 2()n de zhde der gnc. rillastryders 337 personen gedood, 31 ge- By de Tweede Kamer is ingediend I wond. 132 gevangen genomen en 71 ge- een Ontwerp van wet, houdende voorzie. deserteerd. Het Grleksche leger verloor ningen betreffende eigendom van appar- 16 manschappen. 42 Grleksohe soldaten tementen. werden gewond. Het Fransche militaire bestuur heeft een grondwetsontwerp voor Zuid-Wuert- temberg-Hohenzollern. dat door de Chris telijk democratische unie was opgesteld, als „ondemocratisch" van de hand ge wezen. Sakarl Tuomioja, directeur van de Flnsche bank. heeft de ultnoodlging van president Paaslkivl, de functie van eer sten minister en kabinetsformateur op zich te nemen, aanvaard. Chrlstos Contopoelos. leider van het Grleksche Vakverbond. Is door politieke tegenstanders. naar beweerd wordt door communisten vermoord. Joego-Slavië heeft de Britsche re geering een nota gezonden, waarin pro test wordt aangeteekend tegen de „terro- rlsatle" van Sloweensche minderheden ln Karlnthië, de meest Zuldeiyke provincie van Oostenrijk, welke door Britsche troe. pen wordt bezet. De Sovjet-Unie zou Georg Branting, Zweedsch parlementslid, candldaat ge steld hebben voor het gouverneurschap van Trlëst. Zooals te verwachten was. pleiten na de Jongste terechtstellingen ln Palestina, ln Amerika weer eenige Joodsche leiders voor „actie met alle mogelijke middelen". De nationale vakvereeniglng van Amerikaansche arbeiders ln het telefoon, bcdryr heeft een voorstel tot regecrlngs- bemlddeling verworpen. KABINETSCRISIS IN CHILI AFGEDWONGEN. De Chileensche liberale party heeft een regeeringscrisis afgedwongen door de drie liberale ministers in de huidi ge linksche coalitieregeering te gelas ten af te treden, opdat de president van de republiek de gelegenheid krijgt het kabinet te reorganiseeren en de communisten uit te sluiten. BOMAANSLAG OP HET ENGELSCHE MINISTERIE VAN KOLONIËN. In Dover House, een in het Engel sche ministerie van koloniën geves tigde afdeeling, waar vooral economi sche aangelegenheden van Palestina worden behandeld, is een met de hand gemaakte bom gevonden, voordat deze tot ontploffing kwam. Er zijn aanwij zingen, dat de lont wel is aangestoken, maar niet verder gebrand heeft. De bom was in bruin papier gewik keld, zoodat het geheel het uiterlijk had van een pakje. De bom was van een dergelijk kaliber, dat bij explosie waarschynlijk het geheele gebouw de lucht zou zijn Ingevlogen. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN GRIEKENLAND EN TURKIJE. De commissie voor buitenlandsche aangelegenheden van het Amerikaan sche Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeuring gehecht aan de voor gestelde maatregelen voor hulpverlee ning aan Griekenland en Turkije. D« Senaatscommissie had het wetsontwerp reeds goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1