Snelste vliegtuig ter wereld vloog boven Zuid-Holland Dr. C. J. A. van Iterson voor het Tribunaal Laatste Berichten Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant geëmployeerden. DE JAARVERGADERING. De Ned. R.K Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeèmployeerden „St. Antonius' in Nederland hield heden zijn jaarvergadering in onze stad. Dat Leiden vooi ditmaal was uitgekozen als plaats van samen komst hield verband met het feit, dat de afd. Leiden juist een dezer dagen vijftien laar bestond. Zeer vele geëmployeerden uit het Hotel- en Restaurantbedrijf waren de zen dag naar de Sleutelstad gekomen om daar met elkander de personeelsbe langen te bespreken. Nadat hedenochtend in de Lodewijks- kerk aan de Steenschuur een Mis dooi den geestelijk adviseur der Leidsche af- deeling, kapelaan Bende., was opgedra gen, werd te ongeveer tien uur in den foyer der Stadsgehoorzaal de jaarver gadering geopend Voordat echter met de afwerking der agenda werd begon nen, heeft de heer A Tn. Doove van Noordwijkerhout namens ruim dertig afdeelingen den bondssecretaris. den heer J. van Bijsterveld gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum als bondsbestuurder Spr. bracht den Jubi laris dank voor al hetgeen hij in het belang van den Bond heeft gedaan, en wees daarbij speciaal op de vele sociale misstanden, welke onder zijn toedoen tot een bevredigende oplossing zijn ge komen. Namens alle afdeelingen bood spr. den heer Van Bijsterveld een radio toestel met oorkonde aan. Aan de echt- genoote van den jubilaris werd een fraai bouquet bloemen overhandigd. Met een enkel woord dankte de heer Van Bijsterveld voor deze hulde, in aansluiting waarop hij nog een propa gandistisch woord sprak waarin spr. uiteenzette, dat 80% van het personeel, werkzaam in het Hotel- Café- en Res taurantbedrijf R.K. is. Spi hoopte nog vele jaren zijn krachter In het belang van den bond te kunnen geven. Aangezien de bondsvoorzitter dezen dag niet aanwezig kon zijn. werd de voorzitter van de Leidsche afdeeling. de heer P Pelten, als congrespresident uitgeroepen. Tn zlin openingsrede zette de heer Feiten uiteen, dat er in het afgeloopen jaar weer kvachtig gewerkt ls aan de daadwerkelijke saamhoorig- heid Sor. hoopte, dat dit laar de wet op de bedrlifsschaopen met een eigen horizontaal bedriifsschap voor het Ho tel-, Café- en Restaurantbedrijf, tot stand zou komen Een dergelijk bedriifs schap zal een pensioen voor alle wer kers in ons bedriif moeten brengen, voorts een uitkeering van 100% zieken geld van af den eersten dag en verder een doorvoering van de reeds overeen gekomen besluiten. Met nadruk vprklaarde spr.. dat de Bond van het College van Riikshemid- delaars thans spoedig een inwilliging de^ verkregen accoorden verwacht. Het fooienstelsel. waarvan bet, oerso- neel met genoegen een radicale afschaf fing tegemoet ziet. maar waartegen de werkgevers bezwaar hebban deed ons tot een gezamenlijk besluit komen voor een regeling van een gegarandeerd in komen. In arren moede vragen wij ons af, aldus spr., wat het tóch kan zijn, dat het C. v. R. ons nu reeds een jaar laat strijden voor goedkeuring van dit accoord en zich op het standpunt stelt dat het verfoeilijk en niet-zedelijk fooienstelsel ge handhaafd dient te blijven. Toen de katholiek, prof. Romme. voorzitter van het C v, R. was heeft men wel eens gezegd, en geschreven, dat hij niet sociaal genoeg was. maar bij Romme hadden wij voor dit vraag stuk zeker dien tegenstand niet ont moet. welken wü thans ondervinden. In het belang van het bedrijf be pleitte spr. een spoedig besluit. Vervolgens deed de heer Feilen nog critiek hooren op de trage verstrekking van hedrijfskleeding. waarna hij ten slotte nog In het licht stelde, dat thans ook bijzondere aandacht aan de vakop leiding wordt besteed. Naast de reeds in Den Haag bestaande RK vakschool, komen er dit jaar ook in Rotterdam en Amsterdam Katholieke vakscholen. Na het uitspreken van deze openings rede werd een telegram aan mgr. Hui- bers. bisschop van Haarlem, gezonden, waarin de Bond zijn verknochtheid aan het episcopaat uitsprak Na een uitvoerige bespreking van de Jaarverslagen van secretaris en penning meester. waarop van bestuurszijde een toelichting werd gegeven, werden deze goedgekeurd. Het. ledental van den Bond bedraagt momenteel 1848. d. 1. 50 hooger dan ooit werd behaald. Nadat het verslag der kascommissie was goedgekeurd, kwam de begrooting voor 1947 in behandeling. Na een uit voerige toelichting van den bondspen- ningmeester, den heer W. J. L. v. d Bol mocht deze het genoegen smaken zijn begrooting van rond f. 73,000 zon der hoofdelijke stemming te zien aan genomen. Hierna kwam het bestuursbeleid in bespreking. De heer Doove, Noordwij kerhout, vroeg in de toekomst nog meer aan den naam van den Bond vast te houden en niet te spreken van „kell- ners". De bondssecretaris, die met den bondspenningmeester het bestuursbe leid verdedigde, zeide, dat dit ook steeds gebeurt. Tijdens deze bespreking verscheen pater Henri de Greeve ter vergadering, die door den voorzitter hartelijk werd verwelkomd. Het Gooi vroeg hoe of de houding moet zijn t.o.v. de artisten, welke tot den bond toetreden. De bondssecretaris antwoordde, dat juist vorige maand een Kath. Bond voor musici en artisten is opgericht. Het ls gewenscht, dat tijdens de overbruggingsperiode de musici en artisten nee in den Bond van Hotel-, Café- en Restuarants-geëmployeerden georganiseerd blijven. In het belang van ons land en volk w.'kte spr. op deze menschen in een Kath. Bond te organi seer en. Heerle-i drong er bij het HB. op aan om voorzichtig te zijn met het bekend maken van regelingen, welke nog niet v,ettelijk zijn vastgesteld. Nadat nog over enkele ondergeschik te punten het woord was gevoerd, werd het bestuursbeleid goedgekeurd. Hierna werd gepauzeerd en -ereenigden de aanwezigen zich aan de lunch in „De Harmonie". UITREIKING AANVULLENDE BONKAARTEN. Morgen begint in „Den Burcht" de uitreiking van de aanvullende bonkaar ten NA 705. waarvoor de tweede distri butie-stamkaarten en de inlegvellen van alle gezinsleden moeten worden mee genomen. Morgen is deze uitreiking uitsluitend voor die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 1 tot en met 12.500. Eervolle benoeming voor oud-stadgenoot Prof. dr. G. P Kuipc. wordt directeur van twee Amcrikaansche Sterrewaehten Onze oud-stadgenoot di G P. Kui per. die vele jaren als assistent aan de Leidsche Sterrewacht is verbonden ge weest en nadien tot hoogleeraar te Chi cago is benoemd, zal met ingang van 1 Juli 1947 worden benoemd tot direc teur van de Yerkes Ster te Chicago en de Mc Donald Sterrewacht. te Texas. Voor prof. dr. Kuiper, die door deze benoeming één der meest vooraanstaan de posities in de astronomische wereld in Amerika zal innemen, is dit wel een zeer eervolle benoeming en vormt zij de bekroning op zijn veelzüdigen weten- schappr1 - "beid Huldiging- en-gros 25 JAAR LID VAN DE VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Niet minder dan veertigjubilarissen, die allen meer dan 25 jaar lid waren van de afd. Leiden van de Ned. Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegperso neel. zijn gisteravond in den foyer der Stadsgehoorzaal gehuldigd, bij welke ge legenheid zij den draaginsigne van het NVV hebben ontvangen. Deze huldigingsavond, welke tevens het karakter van een propaganda-sa- menkomst droeg, werd geopend door den afdeelingsvoorzitter. den heer P. M. Rooy. In een waardeerende toespraak heeft spr. alle jubilarissen gehuldigd voor hun trouw aan de vakbeweging, in welke huldiging hij ook den penning meester. den heer A. Jesse betrok, die juist een dezer dagen het feit herdacht, dat hij voor 12% jaar in het bestuur der Leidsche afdeeling werd gekozen- Verder deelde spr, nog mede. dat de afd. Lei den al weer ruim 300 leden telt. Een der pioniers in de vakbeweging, de heer J. Oudegeest, sprak vervolgens een opwekkend woord waarin hij de op komst der vakorganisaties schetste en wees op den invloed, welke deze sinds dien hebben gekregen. In de plaats van den heer L. W Pe- terse heeft het hoofdbestuurslid, de heer J. de Later, de propagandarede uitge sproken. Spr deelde mede. dat de orga nisatie van de spoor- en trammannen reeds weer de 21 000 leden heeft bereikt wees er vervolgens op. dat wij er naar hebben te streven dat het Nederland- sche volk in zijn geheel de na-oorlog- sche moeilijke omstandigheden draagt. Uitvoerig stond spr. verder stil bij de vele maatregelen, welke in het belang van de arbeidersbeweging door de hui dige regeering zijn genomen. Zoo ken nen v:ij b.v. tegenwoordig geen werk verschaffing meer. maar worden de ar beiders voor zoover dit noodzakelijk is opgenomen In de D.U W.. waar zij te werk worden gesteld tegen een normaal contractloon. Groote bewondering had spr. voorts voor de belasting-politiek van minister Lieftinck, die het geld weet te halen waar het zit Ook het consumen- tencrediet. de wijziging van de kinder bijslagwet. de overbruggingsuitkeering en de voorziening voor ouden van dagen zijn maatregelen, welke wij bij vorige regeeringen tevergeefs hebben gezocht. Nadat spr. er op gewezen had dat de R.K. en de Chr vakbeweging een secta- risch karakter dragen, wees hij op de vrije en politiek onafhankelijke basis van het N.V.V. Ook vraagt deze vakbe weging niet naar de godsdienstige ge steldheid van haar leden. Ernstig waar schuwde spr voor het optreden van de E.V-C., welke vakbeweging geheel vaart in het kielzog van de CP.N. Onder deze omstandigheden is het dan -ook te be grijpen. dat het N.V.V niet met de E.V-C. in zee is gegaan Van harte be pleitte spr. ten slotte de medezegging schap zoowel in het economische als in het sociale leven. Namens het H.B. heeft de heer De Later hierna aan een veertigtal leden een draaginsigne van het N.V.V. uitge reikt. waarbij aan de dames bloemen werden overhandigd- Het tweede deel van den avond werd gevuld met het optreden van een caba retgezelschap. waarna een bal deze feestelijke bijeenkomst besloot Met een vaart van ruim 900 K.M. per uur. Met een snelheid welke die van het geluid begint te benaderen en wel met ruim 900 kilometer per uur raasde van morgen het met twee Rolls Royce-Der- went-5-motoren uitgeruste Ëngelsche Gloster Meteor-straalvliegtuig bestuurd door den Engelschen testpiloo: Coates- Predy. boven Zuid-Holland. In 5 seconden tijds verdwijnt dit snelste toestel ter wereld uit den gezichtskring. Testpiloot Coates-Predy. die squadron leader van de Rolls Royce-fabrleken is, haalde uit het toestel wat er in zat. Voor een groot aantal belangstellenden, onder wie vele militaire autoriteiten en leden van militaire missies uit Engeland. Frankrijk Amerika. België en Denemar ken. die op het vliegveld Valkenburg getuige waren van dit nieuwe staaltje van Engelschen pionierarbeid. demon streerde hij de enorme stijgingscapaci teit van zijn kleine roode vogel die per minuut 244 meter bedraagt Herhaalde malen vloog hij over het vliegveld onder het verrichten van ..rolls" draaien om zijn lengteas), maar de toeschouwers hadden nauwelijks tijd zich te realisee- ren wat zich daar in de lucht afspeelde, of de snelle meteor was weer verdwenen. Het toestel heeft slechts een korte startbaan noodig en verdwijnt dan met een luid geronk de lucht ln. De Rolls Royce-fabrleken hebben het ontwerp voor de motoren in drie maanden uit gewerkt, hetgeen naar de meening van deskundigen een record is. dat in de eerstvolgende jaren zeker niet zal wor den geëvenaard Immers, het vliegtuig kan een snelheid van 990 kilometer be reiken en benadert daarmede die van het geluid <1188 kilometer per uur) Het staat thans wel vast. dat voor- loopig geen vliegtuig geconstrueerd zal worden dat een snelheid van meer dan 1000 kilometer kan bereiken, aangezien er bij dergelijke groote snelheden be paalde trillingen optreden, waarvan men de geheimen nog niet geheel heeft on derzocht. In 1941 is er voor de erste maal met het Gloster-vliegtuig geëxperimenteerd. In 1943 verrichtte de chef-testpiloot, Eric Greenwood, de eerste officieele proefvlucht Hij bereikte toen een snel heid van ruim 500 kilometer en consta teerde. dat het toestel een stijgingsca paciteit had van 61 meter per minuut. KON. BESLUITEN. Bij Kon. Besluit is op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommissie voor de reorganisatie van het Hooger Onderwijs aan prof. dr. J. van der Hoeve alhier en dr C. H van der Leeuw te Wassenaar onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig beweze" diensten. Bij Kon. Besluit is voorts de hoofd inspecteur van 's rijks belastingen P. d; la Sablonière van Eelde, hoofd van dc inspectie der belastingen te dezer ste de. 1ste afdeeling. verplaatst naar 's-Gravenhage en aangewezen als hoofd van de inspectie der belastingen. 1ste afdeeling. aldaar. En ten slotte is *te rekenen van 22 Februari 1947. benoemd tot voorzitter van het bestuur van het Rijksinstituut voor pharmaco-therapeutisch onderzoek prof. dr. E. H. Vogelenzang, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier, lid van dat bestuur. TOONEELGROEP ..EURIPIDES", Het overbekende boek ,,'n Zomerzot heid" van Cissy van Marxveldt mag dan niet tot de wereldliteratuur behoo- ren. in Nederland is het zeker in trek en een gelijknamig tooneelstuk naar dit meisjesboek kan zich bij voorbaat in succes verheugen. De tooneelgroep ..Euripides" had het niet zoo slecht bekeken, dit stuk ten tooneele te voeren, hetgeen gister avond in den Schouwburg geschiedde. Jammer is het. dat deze dilettanten neiging hebben tot overdrijven, waar door van dit aardige, luchtige stuk veel van het onderling gekrakeel de attractie van het boek verloren ging. Nochtans gaf Willy v. d. Wijngaard een vlotte Pit en de gefingeerde jon ker werd door Aad Janssen goed ge speeld. George v. d. Wijngaard had de regie in handen en hij kweet zich op loffe lijke wijze van die taak. Een iets snellere opeenvolging van de bedrijven ware aanbevelenswaard. Het "publiek toonde met een gul ap plaus zijn tevredenheid. LEIDSCH TRIBUNAAL Het Leidsche Tribunaal deed heden ochtend uitspraak in de volgende zaak: J J. v.d Weide te Lelden, internee- ring voor den tijd van 2 jaar en 6 maan den tot 8 Nov. 1947. ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de ge wapende macht en het bekleeden van openbare ambten, „verbeurdverklaring van vermogen tot een bedrag van f500.—". Dr. mr. D. A. van Eek, 80 jaar Zaak voor onbepaalaen tijd uitgesteld. Voor het Leidsche Tribunaal, gepre- sideerd door mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, stond hedenmorgen terecht dr. C. J. A. van Iterson, arts nier ter stede, thans gedetineerd te Wezep. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in Juni 1941 was toegetreden als lid tier N.S.B., voorts was hij lid geweest van het Medisch Front, het N. S. Studen tenfront, den Ned. Volksdienst, de Land wacht Nederland, waarbij hij de func tie van districtsarts in den rang van hoofdstormleider had bekleed, begunsti gend lid der Germaansche S.S.. abonné en wederverkoope»- Van het orgaan dier beweging, de S.S.-Storm; hij had zijn radiotoestel mogen behouden en had Duitsche militairen in zijn huis ont vangen. Gevraagd naar zijn motieven voor de toetreding tot de NB.B verklaarde be schuldigde. dat hij voelde voor het na- tionaal-socialisme en meende dit aldus op de beste wijze te kunnen steunen. Hij had dit eerst gedaan na lange aar zeling. Toen de president hem vroeg hoe hij dit als Nederlander had kunnen doen nó den overval van Duitschland op ons land, zeide besch. dat hij de schuld daarvoor weet aan Engeland, waarbij hij zich mogelijk teveel heeft laten leiden door de herinnering aan den Boerenoorlog. Pres .Maar u voelde toch niets voor inlijving bij Duitschland. Hoe is het dan mogelijk, dat u zich aansloot bij de Germaansche S.S.. de partij van Feld- meyer. de meest extreme groep in de N.S.B., die regelrecht op inlijving aan stuurde?" Besch ..Ik had eenlge malen een uit- noodiging aanvaard om een lezing o.a. van prof. Rahder voor de Germaansche S.S.. bij te wonen. Als contra-beleefd heid ben ik teen op verzoek lid gewor den Ik heb mij er inderdaad geen re kenschap van gegeven, dat ik hiermede een gevaarlijk spel speelde." Pres.: „In September 1944 bent u toe getreden tot de Landwacht. Ik zal u de tien geboden voorlezen, welke in het boekje van ieder lid. dus ook in het uwe. voorkomen en waaruit duidelijk de taak van deze Landwacht blijkt Hebt u zich nooit gerealiseerd, dat de Land wacht een instituut was. dat beoogde het rechtmatige Nederlandsche verzet tegen den Dultschen onderdrukker te breken?" Besch.: „Ik heb nooit met een geweer geloopen. Ik had uitsluitend een medi sche taak." Pres.: ..Ik heb hier een brief, geda teerd 27 September 1942. waarin u aan een geestverwant rapport uitbrengt over een persoon, die een tegenover uw huis gelegen perceel zou bezoeken. Besefte u niet, dat dit een spionnage-affaire be trof?" Besch.: „Ik heb nooit eenige moeite gedaan om dien bewusten persoon in de gaten te houden. Ik heb in negatieven zin geantwoord om er van af te zijn." Pres.: „Ja, maar in denzelfden brief schrijft u, dat de bewoner van dat per ceel regelmatig bezoeken bracht aan een buurman, dien u betitelde als „Jood of half jood", waarbij u uiting geeft aan de veronderstelling, dat dit zou geschie den om te luisteren naar den Engel schen zender Wist u dan niet, dat luisteren naar den Engelschen zender werd bestraft met opsluiting in Vught? Besch.: „Ik heb daarop nooit gelet... ik wist dat niet. Ik begrijp nu. dat het schrijven van dien brief hoogst on voorzichtig is geweest; ik verkeerde toen in een geprikkelden toestand Nadat gesproken is ovei een telefo nisch verzoek van beschuldigde aan mr. Heskes om een bij dezen ingekwartier- den Duitschen militair de huissleutel mee te geven ten einde hem in staat te stellen te zijnen huize een feestje te vieren, komt een andere brief ter sprake, waarin beschuldigde zegt, dat de Geallieerden in hem een kwaden tegenstander zullen vinden. De verdediger, mr. N G. Geelkerken, betoogt, dat in de eerste plaats niet vaststaat aan wien zijn cliënt deze brief heeft geschreven; er komt geen adres ln voor en bovendien weet ziin cliënt zich evenmin te herinneren of deze brief ooit verzonden is. Pres.: „Deze brief is overgelegd door den P.OU. te Oss .Ik heb er niet op gerekend, dat de bewijskracht van dit schrijven in twijfel zou worden getrok ken. Wanneer u zulks in het belang van het onderzoek acht. zal ik moeite doen om de biibehoorende enveloppe op te sporen." Mr. Geelkerken: „Ik wil daarop niet aandringen. Het is het belang van mijn cliënt, dat deze zaak niet verder wordt uitgesteld Ik heb slechts in het alge meen willen betoogen. dat uit niets blijkt, dat deze brief werkelijk verzon den is Pres.: .Dan zal Ik probeeren daar achter te komen en wordt deze zaak voor onbepaalden tijd uitgesteld!" (De zitting duurt voort). UIT HET POLITIERAPPORT. Gistermorgen zijn op den Rijnsburger - weg nabij de Houtlaan twee wielrijders met elkaar ln botsing gekomen waar door de 60jarige adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis, dr. T. S- W. verwondingen opliep aan het hoofd en den rug. De E.H.D. vervoerde het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis. Ten gevolge van een binnenbrandje werd in de kleermakerij van J. W. In de Oosterdwarsstraat een schade van f. 400.- aangericht. De 10-jarige M. v. V. wonende aan de Waardgracht is van het dak van de be waarschool in de Groenesteeg gevallen waardoor het ventje vermoedelijk een bekkenfractuur kreeg De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. Daarheen werd ook vervoerd de 32-j. Dr. mr. D. A. van Lek. Vrijdag a.s. zal onze stadgenoot, dr. mr. D. A. van Eek zijn 80sten geboorte dag herdenken. Er is in de plaatselijke sociaal-demo cratische beweging geen tweede figuur aan te wijzen, die een zoo groote mate van bekendheid en populariteit hoe verfoeit hij zelf dit woord- geniet als hij Dit vloeit niet in de eerste plaats voort uit zijn veeljarig raadslidmaatschap, maar uit 't uiterst intensieve contact, dat hij gedurende welhaast een halve eeuw met de moderne arbeidersbeweging heeft onderhouden en waarin hij tal van lei dende functies op voortreffelijke wijze heeft bekleed. Zeeuw van geboorte, kwam hij reeds op jeugdigen leeftijd naar Leiden om rechten te studeeren. Op 12 December 1890 bekroonde hij deze studie door zijn promotie tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Na voltooiing van zijn studie trok hij naar Leeuwarden, waar hij direct een actief aandeel nam in den strijd voor betere sociale verhoudingen en waar hij veel samenwerkte met ds. Domela Nieuwenhuis en P. J. Troelstra. Na twee jaar als volontair werkzaam te zijn ge weest op de gemeente-secretarie van Voorschoten, was hij drie jaar gemeen te-secretaris van Sassenheim, en daarna achtereenvolgens burgemeester van Mijnsheerenland, Westmaas op Beyer- land en Boskoop, waarbij aanteekening verdient, dat de heer Van Eek de eer ste sociaal-democratische burgemeester in ons land ls geweest. Na een 1%-jarige bewindsperiode in Boskoop keerde de heer Van Eek naar Leiden terug, waar hij zich volledig wijdde aan den strijd voor de moderne arbeidersbeweging. Bezield met een brandend idealisme, een enorme werk en wilskracht en een bewonderenswaar dig geestelijk vermogen heeft de a.s. ju bilaris zich in velerlei functies aan dien strijd met hart en ziel gegeven. Wij noemden hierboven reeds zijn raadslid maatschap. dat dateert van 1920 en dat hij tot aan den tweeden wereldoorlog met groote eere heeft bekleed. Zijn diep gewortelde overtuiging, zijn waardige betoogtrant en zijn groote verdra a g- zaamheid dwongen steed sook bij zijn politieke tegenstanders eerbied af en stempelde hem tot den aangewezen lei der van de fractie, welker voorzitter hij gedurende tal van jaren is geweest. In 1919 werd hij gekozen als lid der Pro vinciale Staten en ook daarin heeft hij ongeveer twintig jaar zitting gehad. Eenzelfde periode was hij voorzitter van het gewest Zuid-Holland der S.D.AP., terwijl hij eveneens zitting had in het Hoofdbestuur der Partij. In de plaatse lijke beweging was hij voorts voorzitter van het Volksgebouw aan de Heeren gracht en natuurlijk afdeelingsvoorzit ter. terwijl hij in vrijwel alle onder- hoorige sub-organisaties een gezagheb bende stem had. De laatste jaren heeft hij zich uit de actieve politiek terugge trokken. maar zijn idealisme en be langstelling zijn nog in geen enkel op zicht verflauwd. Wij weten ons de tolk van alle geest verwanten en tallooze politiek-anders- denkenden, die in den politicus-Van Eek steeds den nobelen mensch erken nen en hoogelijk waardeeren, wanneer wij den wensch uitspreken, dat het hem gegeven moge zijn om tezamen met zijn echtgenoote. die hem in zijn levenstaak zoo trouw terzijde heeft gestaan, nog vele jaren in denzelfden benfjdenwaar- dlgen toestand van lichaam en geest te vertoeven temidden van hen, aan wie zijn leven en werken was gewijd, de Leidsche arbeidersbevolking. W. H. uit Winschoten, die op het em placement der NZH te dicht bij de trambaan stond en dientengevolge werd aangereden, waarbij hij het linkerdij been brak. DE DANSDEMONSTRATIE. In ons verslag van de demonstratie van dansleeraren in de Stadszaal ver meldden wij drie dansleeraren. van wie wij mededeelden, dat zü de organisatoren van dezen middag waren. Van deze zijde werd ons naar aanleiding daarvan me degedeeld. dat zij slechts den raad van toezicht vertegenwoordigden, die als or- ganiseerend lichaam optrad. De ministerieele reis naar Indonesië. TALRIJKE PROBLEMEN ZIJN AAN DE ORDE. Naar aanleiding van de voorgenomen reis van de Ministers Beel en Jonkman verneemt het A.N-P. nog uit welinge lichte kringen, dat de Commissie-Ge neraal reeds eenigen tijd geleden de overkomst van deze bewindslieden had verzocht. Nu de onderteekening van de basisovereenkomst een feit is geworden, zijn daardoor talrijke problemen Inzake ie uitwerking van het accoord aan de erde gekomen en ligt het volkomen in de lijn, dat een nadere gedachtewis seling als waarop door de Commissie- Generaal werd aangedrongen Inderdaad gewenscht is. Hiertoe hopen thans de ministers Beel en Jonkman tegen het eLnd van deze maand in de gelegenheid te zljr door zich naar Indlë te begeven. Op deze wijze wordt de continuïteit der besprekingen tusschen de Commissie- Generaal en de Indonesische delegatie niet onderbroken, terwijl de beide mi nisters zich tevens ter plaatse zullen kunnen oriënteeren. H. Zunderman nam afscheid van de Sterrewacht EEN „ZUNDERMAN-REFLECTOR" IN GEBRUIK GENOMEN. Na een eervolle carrière van ruim veertig jaar in dienst der astrono mische wetenschap heeft de heer H. Zunderman, chef-instrument maker van de Leidsche Sterre wacht, gistermiddag als zoodanig afscheid genomen. Het moet bij dit afscheid den heer Zunderman een groote voldoening geschonken heb ben van den directeur, prof. dr. J. H. Oort, te mogen vernemen, dat één der juist deze week in gebruik genomen spiegelkijkers den naam van „Zunderman-reflector" zal dragen. Onder de zeer vele aanwezigen, die zich in de collegezaal vereenigd had den om van dit afscheid getuigen te zijn, merkten wij o,m. op mr. K. Wier- sma namens de curatoren der Rijks universiteit, dr. G. A. Crommelin, oud- directeur van de Instrumentmakers- school van het Kam Onneslaborato- rium, mevr. de wed. E. de SitterSuer- mondt. de echtgenoote van den over leden directeur der Sterrewacht en voorts vele oud-leerlingen van den heer Zunderman en het voltallig personeel. Prof. dr. Oort, die als eerste spreker het woord voerde, stelde de veelzijdige gaven van den heer Zunderman in het licht. Wij allen, aldus spr., hebben vele malen van uw origineele ideeën bij het ontwerpen der instrumentaria mogen profiteeren Gy waart een nobel en conscentieus man met een sterk ver antwoordelijkheidsgevoel. Ten einde uw naam voor altijd aan de Leidsche Ster rewacht ie verbinden hebben wij be sloten om de spiegelkijker van 45 cm., welke in één der koepels is opgesteld en waarin vele gedachten en ideeën van U zijn verwerkt, thans definitief in gebruik te nemen en daaraan den naam van „Zunderman-reflector" te geven. Nadat spr. den wensch had uitge sproken, dat de heer Zunderman nog langen tijd van zijn welverdiende rust mocht genieten en daarbij ook het contact met de Sterrewacht zou bewa ren. bood hij hem namens het geheele personeel een kleurenets en een kistje sigaren aan. Mevrouw Zunderman werd met een fraai bloemstuk verrast. De opvolger van den heer Zunder man. de heer A. Meester, die den heer Z. „df rechterhand van Vadertje Tijd" noemde en het wel wat ondankbaar vond, dat Z.M. „De Tijd" thans het urn- deed slaan, waarop hij zijn assis tent ontsloeg, wees er op, dat de heer Zunderman zich altijd met veel ambi tie aan de hem opgedragen taak heeft gegeven. Zfjn arbeid is hij leeren zien als zijn levenswerk. Daarnaast was hij Iemand met een sterk ontwikkeld plichtsbesef en vooral een uitstekend vakman, wien de oud-leerlingen veel dank verschuldigd zijn. Namens hen allen bood spr. enkele boekwerken aan. Namens de collega's voerde ten slotte de heer J M. Kriest het woord, die zei de. dat het heel moeilijk zou vallen om op de Sterrewacht de stoere figuur van den heer Zunderman te moeten missen. Wat gij tot stand hebt ge bracht en het is veel draagt het stempel van weldoordachtheid en de gelijkheid. aldus spreker. Ook de heer Kriest sprak den wensch uit, dat de heer Zunderman nog vele jaren van zijn pensioen mocht genieten. UIT DE OMSTREKEN VOORSCHOTEN. Huisbroeitentoonstelling Buit€B verwachting is het toch nog gelukt een huisbroeitentoonstelling te organisee- ren en een tentoonstelling die gezien mocht worden. De subcommissie van „Landschap- zorg en Landschapschoon" had na den barren winter van 1947 toch nog kans gezien aan de leerlingen der diverse scholen potjes uit te reiken, gevuld met hyacinthen en tulpen en besloot J.l. Zaterdag de behaalde resultaten te ex- poseeren. De showroom van de N.V. Gebr. Eg- gink. bloembollenkweekers aan den Veurscheweg alhier, was daartoe wel willend ter beschikking gesteld en ver anderd in een tuin. Inplaats van de potjes op rijen naast elkaar aan te zetten hadden enkele commissieleden de ruimte van deze showroom in een golvend landschap, met heesters en boomen als achter grond, herschapen en de resultaten van de huisbroel ln dezen tuin verwerkt, waardoor men bij het betreden (j0 zaal meende een gedeelte van een bui tenplaats te bezoeken. Zoowel de heerlijk geurende en rUk bloeiende hyacinthen. als de kaarsrech te stengels met mooie tulpenbloemen waren het bezichtigen waard en w« kunnen volkomen begrijpen dat de jeugd trotsch was op de behaalde resultaten en vele ouders en belangstellenden op wekten „hun tentoonstelling" te bezoe ken Aan iedere Inzending hing een kaartje met den naam van inzendster of inzender. Bovendien heeft een Jury de inzen dingen aan een beoordeeling onder worpen. De uitslagen waren als volgt: Rose Hyacinthen: 1. Hia Pijnnaker: Nelleke Barneveld; 3. Teun Burgers. Witte Hvacinthen: 1. Arend Door- dui)n; 2. Toosje van Heusden; 3. Puck van Heeden. Roode Tulpen: 1. IJsbrand van RooUen: 2 Corrie Smit; 3. Tom Huis. Gele Tulpen: 1. J. Zwart; 2. Cor v.d. Nieuwendijk; 3. Engel Vlieland. Rose Tulp: 1. Leo Ruffelse; 2. Mach- teld v. d. Linden; 3. Rietje van Beek. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 15 April De Effectenmarkt had een vrij leven dig voorkomen. Aanvankelijk bestonder weer vraag in alle afdeelingen. Een koersverhooging lokte klaarblijkelijk aanbod uit. want toen de vrije handel een aanvang nam volgden de koersen een benedenwaartsche richting. Zoo daalden Koninklijken, bij een hoofd- koers van 409 3/4 tot 404 3/4. Holland Amerikalijn liepen achteruit tot 182 en Scheepvaart-unie tot 165%. Unilever daalde tot 169, Aku tot 174. Van de suikerfondsen gingen H.V.A. achteruit tot 214. Het eigenaardige ver schijnsel deed zich voor, dat Java Cul tuur en Nisu bij het vaststellen van den hoofdkoers beide een paar punten be neden het peil van gisteren waren. Ta bakken waren wederom hooger, met uitzondering van Senembah, doch ook hier kon een verzwakking worden waar genomen. De minder courante industrie- aandeelen waren goed prijshoudend, evenals de bankaandeelen. De beleggingsmarkt was kalm. Neder landsche Staatsfondsen waren weinig veranderd, de nieuwe conversieleening een fractie beter. Dc pandbrievenmarkt was stil. De affaire in Amerikaansche fondsen bleef van beperkten omvang. Herstel van Europeesche Kerken. MEN REKENT OP 12 MILLIOEN DOLLAR Mr. S. F. L. F baror. van Tuyll van Serooskerken. die de vergadering van het voorloopig comité van den Wereldbond der Kerken zal bijwonen, ls op het vliegveld Laguardla van New-York aangekomen. HIJ verklaarde, dat men hoopte Jn de V S 12 mlllloen dollar bijeen te brengen voor het herstel der Europeesche kerken. Baron van Tuyll zeide. dat hi) thans voor het eerst na den oorlog officieel contact zal leggen tusschen de Ned. Herv. Kerk en de Protestantsche Kerken ln de Ver- eenlgde Staten. De heer Zunderman, die toegaf dat het hem moeilijk viel van zijn werk af scheid te nemen, zeide het altijd zeer op prijs te hebben gesteld, dat hij van zoovele zijden waardeering voor zijn arbeid heeft mogen ondervinden. Ook vandaag heeft hem dit weer getroffen. Ten slotte herinnerde spr. nog aanzijn komst op de Sterrewacht in 1906 en aan de uitbreidingen, welke er sinds dien hebben plaats gevonden. Nadat nog een filmpje over de Ster rewacht was vertoond, werden allen in de gelegenheid gesteld om van den heer en mevrouw Zunderman afscheid te nemen. SPORT BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP 35/2 TWEEDE KLASSE. In Amersfoort is het nationaal kam pioenschap klein-biljart cadre 35/2, tweede klasse verspeeld. Dat in dit tournooi zeer sterk is ge speeld, blijkt wel uit het feit, dat 7 van de 8 spelers gepromoveerd zijn. De eindstand was: 1. G- J. M. Verhagen, Den Bosch 7 gesp. 12 pnt. 71 h.s. 14,71 gem.; 2. J. Jansen, Helmond, 7, 9, 88, 16,89; 3. P. J. Beekman, Amsterdam 7, 8, 131, 17,52; 4. L. van Reyen, Kerkrade, 7, 8, 111, 17,42; 5. G. Heemskerk. Amsterdam, 7, 7, 73, 13,08; 6 H. J. Heiger, Den Haag, 7, 6, 168, 13,70; 7. J. Feeke, Alkmaar, 7, 4, 130, 13.18; 8. H. A. v. d. Braak, Vught. 7, 2. 71, 10,00 VOETBAL. L.D.W.S.Alphla 2—0 Alphia ver toonde voor rust een beter spel dan L.D.W.S., maar het ontbrak den gasten aan schotvaardlghelü. terwyi de Leidsche verdediging uitmuntend op areef was Ook de thuisclub-voorhoede was wei nig gevaarlek en dp rust kwam dan ook met 00. De tweede helft liet beter spel zien en vooral L.D.W.S kwam verschillende malen met goed spel eevoariyk voor het Al- phensche doel. Toen bij een aanval van ae thuisclub d bal van rechts keurig were voorgezet, had Piket weinig moeite om met een hard schot de score te openen, en even later liet de Alphla-doclman "en hoog schot van B. v d Weyden passeeren Wel zette Alphl® nog ev n alles op den aanval, maar de Leidsche verdediging bleek te sterk (2—0) SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. Promotie-degradatiewedstrijden. Het programma voor deze wedstrij den luidt als volgt: le kl.: 21 April: Noordwyk I—Hazers- woude I: 5 Mei: Hazerswoude INoord- wyk I Overg.kl.: 21 Ap.il: VTL I (Touwf.) —Voorschoten I; 2 Mei: Voorschoten I Oegslgeest I; 13 Mei: Oegstgeest I— VTL I. 2e kl.: 23 April: Lisse I—Katwyk II; 28 AprilHazerswoude n—Alphen m 6 Mei: Alphen IIIKatwijk II; 12 Mei: Hazerswoude IILisse I; 21 Mei: Lisse II—Alphen III(?); 22 Mei Kat wijk IIHazerswoude II. De plaatsing van Alphen III is nog niet definitief. 3e kl.: 17 April: Katwijk IH—PTT I; 17 April: Ons Genoegen I—LSG IV; 24 April: Ons Genoegen I—Katwijk HI; 29 April: LSG IV—PTT I; 8 Mei: Kat wijk III—LSG IV; 9 Mei: PTT I—Ons Genoegen I. De Noteboomwedstrijd van het Leidsch Schaakgenootschap Deze jaarlijksche wedstrijd, door den oorlog onderbroken zal dit jaar weer gehouden worden met een hoofdgroep van 6 spelers en voorts hoofd-, le, 2e en 3e spelers, vereenigd in groepen van vier. Deze laatste 4 kam pen zullen gehouden worden op Zater dag 24 Mei a.s. en op 26 Mei (2en Pink sterdag. Voor de hoofdgroep ls het programma nog niet vastgesteld en is ook de lijst der deelnemers nog niet bekend. Deze zeskamp duurt 5 dagen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Van Schcltinga wint opnieuw. De zesde ronde van het kampioenschap van Nederland bracht voor Cortlever een onverwacht snelle zege tegen Kramer. In den llden zet zag Kramer een eenvoudl- gen ruil aer dames over het hoofd, waardoor hy een Pion en de kwaliteit dreigde te verliezen Kramer gal daarom maar op. In de partij Tummersv. Scheltlnga wist de Leldenaar een schijnbaar vernie tigenden aanval op te bouwen. Van Scheltlnga kreeg echter sterke tegenkan- sen ln den vorm van een geavanceerden vryen pion. Toen Tummers de sterkste voortzetting miste, maakte Van Scheltlnga er snel een eind aan In de partij Van den BergPruyt kreeg eerstgenoemde een vryer spel. het loo- perpaar en een sterk centrum Met den 20sten zet maakte Pruyt een fout, die hem uiteindelijk een looper kostte en spoedig daarop de partij. De stand na de zesde ronde luidt: Van Scheltlnga 5: Cortlever 4; Kramer 3; Van den Berg en Tummers 2% Pruyt 1 punt. ATHLETIEK. Ruodenburg-wegwedstryd gaat wél door. Naar aanleiding van ons bericht van de vorige week betreffende de opheffing van de athletlek-afdeellng der V.V „Roo_ denburg" verzoekt het bestuur ons mede te declen. dat de op 27 April as. uitge schreven wegwedstrijd ln leder geval door gang vindt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3