„Republiek is tegendeel van democratie" Marshall stelt te Moskou viermogeiidheden-verdrag voor WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Oude concurrentie-methoden hebben afgedaan Het buitenland gaf het voorbeeld Met een enkel woord Beel's politiek loopt onverbiddelijk vast 86ste Jaargang DINSDAG 15 APRIL 1947 No. 260573 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 Giro no: 57055 Molotof heeft bezwaren Gisteren is te Moskou de procedure voor het ontwerp van het Duitsche vre desverdrag aangesneden. Marshall's voor stel behelsde: 1) Zoowel de aanbevelingen der con ferentie. die een twee-derde meerder heid vereischen. als die, welke een een voudige meerderheid vereischen, moeten niet alleen door de meerderheid van alle aanwezige landen, maar ook van die, welke Duitschlands buren waren of gewapender hand aan den oorlog deel namen. goedgekeurd worden; 2) Beide soorten aanbevelingen moe ten door den ministerraad in overweging genomen worden, zooals dat te Parijs by de vredesverdragen met de satellie ten het geval was. De ministerraad is echter niet verplicht ze te aanvaarden; 3) De verantwoordelijkheid voor het naleven van het vredesverdrag rust in direct op het Duitsche volk en direct op de Duitsche regeering. Nadat Marshall zün collega's had ge vraagd of zij accoord gingen met een viermogendhedenverdrag voor de ont wapening en de militarisatie van Duitschland. stemden Bevin en Bidault met het voorstel in. Molotof diende een aantal amendementen en toevoegingen op de Amerikaansche voorstellen in. De ministers zullen heden de discussie over dit verdrag voortzetten. Het is zoo goed als zeker, dat zy het Amerikaansche ontwerp naar een nog te benoemen commissie zullen verwyzen. De amen dementen en toevoegingen van Molotof zün in zes punten samen te vatten: 1. Er is geen melding gemaakt van denazificatie in verband met de demili- tarisatie 2. Er is geen voorziening getroffen voor een viermogendheden-contróle voor het Ruhr-gebied; 3. In de Amerikaansche voorstellen Stalin over censuur. „Het zal in ons land zeer moeiiyk zyn tot opheffing van de censuur te komen. Molotof heeft het verschillende malen geprobeerd, doch telkens moest men er op terugkomen." aldus zou Stalin zich hebben uitgelaten tijdens een gesprek met Harold Stassen, den republikein- schen candidaat voor het Amerikaan sche presidentschap. Stassen had na- meiyk de weigering van Sovjet-Russi sche züde om een permanenten cor respondent van de „New York Herald" in de Sovjet-Unie toe te laten ter spra ke gebracht. (Na dit onderhoud heeft de cor respondent in kwestie, die speciaal voor de conferentie van Moskou gekomen was, toestemming voor permanent ver bluf ontvangen). St-alin zeide, dat ze kere Amerikaansche correspondenten vooringenomen waren tegen de Sovjet- Unie en haalde voorbeelden aan. Stas sen merkte van zün kant op, dat cor respondenten, die onjuiste berichten doorgeven, vanzelf door de publieke opinie terzijde gesteld worden, nadat de onjuistheid van hun berichten door meldingen van andere correspondenten is uitgekomen. Het onderhoud tusschen Stalin en Stassen had Woensdag j.l. plaats, maar Stassen maakte het eerst gisteren be kend, voordat hij naar Londen vertrok. Stassen weigerde eenig commentaar te leveren op de economische en poli tieke aspecten van het onderhoud en hy verklaarde bij zün terugkomst in de VB. zijn oordeel kenbaar te zullen maken. Stassen zeide, dat hy met Stalin niet gesproken heeft over zaken, welke thans tusschen de Sovjet-Russische en Amerikaansche regeering hangende zün. Zoo is er geen discussie gevoerd over de conferentie der vier ministers en van Griekenland cn Turkije is zelfs geen gewag gemaakt. Na het onderhoud met St-alin heeft Stassen een informeel onderhoud met minister Marshall gehad Ook heeft Stassen gesproken met verschillende Sovjet-Russische en Oekrainsche mi nisters, onder wie Molotof en Ma- noeilsky. Ongelooflijke wreedheid. In het proces tegen Oswald Pohl en andere SS-officieren, welke dienst had den gedaan in 't concentratiekomp Ausch witz, verklaarde een getuige, dat gedu rende de zomermaanden van 1944 dui zenden kinderen levend werden ver brand terwijl een orkest van honderd man luid zat te spelen om het ge schreeuw van de kinderen eenigszins te overstemmen. De getuige, Isray Bieski is een Poolsch journalist die twee jaar in Auschwitz doorbracht. Hy. vertelde verder dat deze manier van moorden gedurende drie maanden was toegepast, omdat een van de gas kamers buiten werking was. Het hof vroeg den getuige of hy de twee SS-officieren, die in dit kamp dienst hadden gedaan, uit de groep van 18 beklaagden zou kunnen aanwyzen. Bieski antwoordde bevestigend en wees majoor Karl Sommers aan. Nog voor hy den anderen SS'er kon aanwüzen, stond kolonel Franz Eiren- schmalz op en zei: ..Ik ben de tweede". (United Press). TEMPERATUUR BOVEN NORMAAL. De Bilt verwacht tot morgenavond: In den ochtend plaatselyke mist, overigens in het Noord-Westelijke ge deelte van het land (vooral langs de kust) nog vrü veel bewolking, doch overwegend droog en in het overige ge deelte van het land minder bewolking en vooral in het Zuid-Oosten overdag zonnig weer. Meest matigen wind tus schen West en Zuid. Nog eenige sta ging van temperatuur. 16 April. Zon op: 5.44 uur; onder: 19.38 uur. Maan op: 4.40 uur; onder: 13.43 uur (21 April N.M.). Hoogwater te Katwük-aan-Zee te te 0.20 en 13.01 uur. wordt de liquidatie van trusts en kartels niet uitdrukkelijk vermeld De punten 4. 5 en 6 bevatten amen dementen op de Amerikaansche voor stellen t.a-v. de democratie in Duitsch land, de agrarische hervormingen en de beëindiging van de geallieerde bezetting. Inzake de procedure voor de vredescon ferentie over Duitschland werd geen overeenstemming bereikt. Deze kwestie zal nu vermoedelijk naar de plaatsver vangers terugverwezen worden. Alle vier ministers stemden er mee in. dat een Sovjet-voorstel om den duur van het vredesverdrag van 25 op 40 jaar te brengen in de tekst zal worden op genomen. De conferentie schynt in een beslis send stadium te komen. Beel en Jonkman naar Indië? De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede. dat de Minister-President cn de Minister van Overzeesche Gebieds- deelen overwegen, om zich tegen het einde dezer maand t«r persoonlijke oriëntcering en voor het voeren van besprekingen naar Indonesië te be geven. De wereldvlucht. De millionair Reynolds, die een vlucht om de wereld maakt, heeft den afstand Calcutta—Sjanghai in den recordtijd van 6 uur en 40 minuten afgelegd. Na zich een uur te Sjanghai te heb ben opgehouden, vertrok hij naar Tokio. Ook daar arriveerde hy in recordtyd, maar op weg naar Alaska kreeg hy met zwaren tegenwind te kampen. Tegen 8 uur vanavond wordt hy thans te New York terugverwacht., TWEE NEDERLANDERS BIJ CELEBES GEDOOD. De marinevoorlichtingsdienst maakt melding van een ernstig incident inde wateren van Celebes. Dezer dagen werd een dretal prauwen voor onderzoek aangehouden. De opvarenden verzetten zich en er ontstond een gevecht, waarby twee schepelingen van de Nederlandsche patrouilleboot gedood werden. Ten slotte werden de prauwen overmees terd en de opvarenden gevangen ge nomen. De 41 gevangen genomen Indonesiërs zün naar Soerabaja overgebracht. Het Jaarbeurs-college: (Speciale reportage). In tijden als deze is de Jaarbeurs geiyk een baken in een zee van moei lijkheden! „Luctor et Emergo" had haar devies kunnen zijn! Niet in om vang slechts, maar ook in beteekenis overtreft de 48ste Nederlandsche Jaarbeurs, welke hedenmorgen te Utrecht haar poorten opende, alle vorige en dat is verklaarbaar als men het Instituut ziet tegen den achter grond van de actueele economische ontwikkeling. Want in hun drang naar herstel van den vroegeren bloei vinden handel en industrie hier een markt, waarop tweemaal per jaar negen dagen lang de byzondere economische dynamiek van onzen tyd ligt uitgekristalliseerd voor ieder, die er belang in stelt en er zyn voordeel mee wil doen Op een klein oppervlak krygt het be- drüfsleven een geconcentreerd over zicht van hetgeen voor den ondernemer aan nieuwe methoden en nieuwe arti kelen van waarde zou kunnen zyn, hy kan er oude relaties herstellen en nieu we aanknoopen en treft er de buitcn- landsche handelslieden in steeds groo- ter getale. Zóó vergemakkelijkt de Jaar beurs de ontmoeting van vraag en aan bod, terwijl zij tegelykertyd meewerkt tot de opklaring van moeilijkheden van velerlei aard In een college dat hij gisteren voor de Nederlandsche en buitenlandsche Pers heeft gehouden, heeft mr. Millius, de directeur van de Nederlandsche Jaarbeurs, er op gewe zen dat er naast verhooging van de arbeidsproductiviteit en versobering der consumptie vooral nieuwe export methoden worden vereischt. Met behulp van hetgeen wy met onze gehavende outillage aan uitvoer-producten kun nen samenstellen, hebben wij thans een import te financieren, waarmede wy ons productie-apparaat technisch dus danig op peil moeten brengen dat het geleidelijk in een staat zal komen, waarin door een ruimen export ook een ruimen import mogelijk zal zijn! Met de oude zij het dan ook eens zoo be proefde! concurrentie-methoden be reiken wij dat echter niet meer. Waar schuwend vertelde mr. Millius dat op de Amerikaansche markten een aantal an dere landen na den oorlog aanzienlyk betere resultaten heeft geboekt dan Nederland, hoewel zij hebben te stry- den tegen soortgeiyke belemmeringen als wy. Fyne wollen goederen uit En geland. Iersch linnen, Fransche par fums en mode-artikelen. Belgische kant en tafelgoed, glas- en aardewerk uit Zweden, zilver uit Denemarken: men ziet het in de Vereenigde Staten weer allerwege in de verkoophuizen! Het is het gevolg van het feit dat men in be doelde landen niet meer individueel maar als verkoopsgroepen is opgetreden en z'n waren hoofdzakeiyk collectief heeft geadverteerd Ook wy zullen dien weg op moeten als wij onze positie op de internationale markt willen heroveren! Het doet deugd te constateeren dat de eerste teekenen van medewerking in die richting zich hier te lande hebben gemanifesteerd. De exportcommissie voor de meubelbranche neemt immers een plaatsje in op deze jaarbeurs, even als die voor speelgoederen, de grafische industrie heeft haar exportcentrum en de textiel-industrie kent de Stichting Textieljaarbeurs Utrecht Van groote beteekenis is daarbij de spoedige totstandkoming van de Ne- derlandsch-Belgische tolunie omdat zij er toe leiden zal dat voor de deelnemen de landen de markt ongeveer wordt ver dubbeld. Reeds thans is er velerlei con tact en toonen de wederzijdsche in dustrieën dat zy de komende kansen tot het uiterste willen trachten te be nutten! De collectieve Belgische inzen ding op deze jaarbeurs ontleent aan dat alles mede haar actueel karakter en ook de vandaag en morgen te hou den speciale exportdagen zullen het hunne daartoe bijdragen! VERBIJSTERENDE GROEL De 48ste Nederlandsche jaarbeurs is weer beduidend grooter dan die in het vorige najaar. Ei- is een tijd geweest, heel in het prille begin, waarin de beurs bestond uit een aantal tenten, schilderachtig geëtaleerd langs de oude patriciërshuizen aan de Maliebaan, het Janskerkhof, de Neude en het Vreden- burg. Zakendoen was toen veel minder de dryfveer van de vele bezoekers uit stad en land dan het verlangen naar een uitstapje van genoeglyken aard...! Nu is de jaarbeurs geworden tot een stad op zichzelf, verdeeld wel is waar over de terreinen aan het Vredenburg en de Croeselaan, maar indrukwekkend en met een uitgesproken zakelyken in slag. Overigens heeft ook dit wereldje z'n vestigingsproblemen gehad, zooals iedere plaats in Nederland ze tegenwoordig heeft, en niet minder dan 500 aanvra gen moesten dan ook worden afgewe zen! Desondanks zijn er 2514 deelne mers op deze jaarbeurs (tegen 2009 in het najaar '46) en ongeveer 45 pet. van hen komt uit het buitenland. Eenige cüfers ter illustratie: Neder land 1380, Gr.-Brittannie en Schotland 268, Ver. Staten 201, Zwitserland 148. België 147. Frankryk 137, Tsj.-Slowakye 118, Zweden 32, Denemarken 29, Italië 20. benevens eenige landen waarvan het aantal deelnemers beneden de 10 is gebleven. Met een eigen nationale sectie zün aanwezig: België. Tsj.-Slowakije en Zwitserland, terwijl Joego-Slavië en Spanje als voorloopers van hun deel neming aan de a.s. najaarsbeurs voor alsnog met een inlichtingen-stand moes ten volstaan. Het feit dat twee in Zweden bestelde paviljoens wegens transportmoeiiykhe- den niet op tijd ons land hebben kun nen bereiken, heeft de situatie een oogenblik precair gemaakt. Medewer king van vele zyden wist de zaak ech ter te klaren, in zooverre dat eenige tydelijke gebouwen konden worden op getrokken om de deelnemers, die reeds bericht van inschryving hadden ont vangen. toch in ieder geval een plaats te verschaffen. TECHNISCHE BEURS AAN DE CROESELAAN. De snel groeiende belangstelling van de züde van ons bedryfsleven heeft ditmaal een algeheele reorganisatie noodzakelyk gemaakt! Voor het eerst is nu de groep „techniek" afzonderlyk als één geheel byeen gebracht op het nieuwe terrein aan de Croeselaan en het staat vast dat deze Technische Jaarbeurs den bezoekers een even op merkelijk als belangwekkend aspect zal bieden van de prestaties der binnen- en buitenlandsche industrie! Een snel en succesvol zakendoen zal door deze splitsing bovendien worden bevorderd Een volkomen hergroepeering vond verder plaats in de gebouwen aan het Vredenburg. Sinsd vele jaren gegroei de rechten moesten worden aangetast cn een complete volksverhuizing was noodzakelijk, maar er was geen an dere uitweg. Het is in het belang van ons economisch bestel dat zoo veel mogelijk nieuwe deelnemers worden toegelaten en individuele belangen moeten dan wyken voor de algemec- ne. De dynamiek van ons Jaarbeurs- instituut is nu eenmaal verbijsterend! Gisteren bracht H M. de Koningin een bezoek aan de Rotterdamsche haven, ten einde zich op de hoogte te stellen van de vooruitgang van het havenherstel. HM. de Koningin arriveert aan boord van de rondvaartboot. (Foto ANP-de Grt.) Tiso tot den strop veroordeeld Josef Tiso. president van Slowakije tydens de Duitsche bezetting, is heden te Praag tot den dood door den strop veroordeeld. Tiso hoorde de uitspraak van zijn vonnis rustig en gelaten aan. Dr. Ferdinand Durcansky, voormalig minister van buitenlandsche zaken in de regeering van Tiso. hoorde dezelfde straf tegen zich uitspreken. BELOONING VOOR REPATRIEERENDE VERPLAATSTE PERSONEN IN DUITSCHLAND. Generaal Lucius Clay, Amerikaansch militair gouverneur in Duitschland, heeft bekend gemaakt, dat alle ver- verplaatste personen in de Amerikaan sche zones van Duitschland en Oosten- ryk, die onderdanen zyn van een land. dat lid is van de V. N., boven het nor male rantsoen 60 dagen extra rantsoen zullen krygen, indien zij bereid zijn zich to laten repatrieeren. Volgens Clay bedraagt het totaal aantal verplaatste personen in de Amerikaansche zones 530.000, onder wie 53.000 Polen uit de Oekraine, 153.000 Joden en 103.000 per sonen uit de Baltische staten. BINNENLAND. De eerste Nederlandsche drijvende kraan ls thans ln het eat van den Trent, oever bij Morton aangekomen. Donderdag a s. zal dr. J. H. Wesse- llng, raadsadviseur bij het ministerie van O K. en W. van 20 tot 20 15 uur over belde zenders eenige mededeelingen doen over de nieuwe salarlsregellng voor on derwijzers. De Belgische minister van Midden stand en Economische Zaken Duvleusart zal zich, ter gelegenheid van de Belgi schen dag der utrechtsche Jaarbeurs naar Utrecht begeven. 23 940 sigaretten en 91 162 postzegels ter waarde van f-11-546. was de buit welke de economische politie bil een sigaren handelaar ln Amsterdam in beslag nam. De sigaretten waren bestemd om zonder bon verkocht te worden en de postzegels had de sigarenman zich als geldbelegging aangeschaft. De tentoonstelling de „Hofstadbloem" te Den Haag heeft in totaal 171.811 be zoekers getrokken. De Nederlander Frederick Myseberg van de firma Abls en Co ls te Sjanghai tot een Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hy werd beschuldigd van overtreding van de economische noodmaatregelen der Chlneesche regeering. waarbij transacties ln goud en vreemde valuta werden ver boden. By een ontploffing van een lasch- apparaat in de stoomwasscherij „Wilhel- mlna" te Tilburg werd de 26-J. arbeider G Stevens uit Valkenswaard ernstig aan het gelaat verwond, terwijl hy tevens een hersenschudding opliep. De man is ln het St. Elisabethsziekenhuis aan de gevolgen overleden. De Amsterdamsche politie heeft den chauffeur die op het kruispunt le Con- stantyn HuygensstraatJac. van Lennep. kade te Amsterdam den arti N. Th. de Bruyne ernstig aanreed, gearresteerd Het is de 35.jarige P A. G die op dien avond zijn familie naar huls reed ln den wagen van rijn Amerikaanschen werkgever, zon der dat deze toestemming daartoe had gegeven! Op den Parallelweg te 's-Graven- hage werd een 9-Jarlg Jongetje uit de Falckstraat door een tram overreden en op slag gedood. BUITENLAND. De Engelsche expeditie naar Brazilië ter waarneming van de totaio zonsver duistering ln Mei. heeft een ernstig ver lies geleden door het omkomfen van dr. A. Baxter by het vliegtuig-ongeluk te Da. kar in Fransch-West-Afrlka. Te Bagdad ls een verdrag van vriend, schap en alliantie tusschen Irak en Transjordanië geteekend Het verdrag voorziet ln volledige samenwerking ln vredes. zoowel als ln oorlogstyd en in handelsbetrekkingen over en weer. Het Amerikaansche departement van Landbouw maakt bekend, dat voor de maand Juni a.s. aan Nederland en België ieder 24.000 long tons meel en 9000 ton long tons maïs zijn toegewezen, die langs den normalen handelsweg zullen worden geleverd Churchill zal zich 9 Mei. op den tweeden verjaardag van de Duitsche ca- Situlatle. naar Frankrijk begeven, waar y met het hoogste Fransche militaire eereteeken de militaire medaille, zal wor den onderschelden. Economische besprekingen in versneld tempo. VOORDEEL ALLEREERST VOOR DE REPUBLIEK. Inzake de economische besprekingen tusschen de Nederlandsche en Indone sische delegaties, waarvan wy gisteren melding maakten, heeft de woordvoer der van den Ned.-Indischen Voorlich tingsdienst verklaard, dat de Nederlandsche delegatie de In donesiërs heeft pogen te overtuigen, dat de Nederlandsche voorstellen als gevolg zouden hebben, dat niet in do eerste plaats Nederland, doch zeker integendeel allereerst de Republiek hier voordeel uit zou trekken. Voorts verklaarde de woordvoerder, dat het er geenszins om ging Nederland sche financieele belangen te bevorderen, doch om de Indonesische republiek cre- dietwaardig te maken. Deze crediet- waardigheid, aldus vervolgde de woord voerder, kan slechts worden bewerkstel ligd, indien het accoord van Linggadjati concrete gevolgen heeft. n.l. dat beide partijen samenwerken by de handha ving van de veiligheid in het binnen land, by de rationalisatie van de geld circulatie en by de ontwikkeling van den im- en exporthandel. De woordvoerder besloot met de mededeeling, dat belang- rüke besprekingen op economisch ge bied in de komende weken in een ver sneld tempo voortgang zullen vinden. HERSTEL INDONESISCH BESTUUR BUITENZORG. Gisterochtend is in het paleis te Buitenzorg een byeenkomst gehouden, welke kan worden beschouwd als de eerste stap naar het herstel van het Indonesische bestuur in deze plaats. Hiervoor zyn door de Ned.-Indische regeering voorwaarden gesteld, welke door de Indonesiërs zyn aangenomen. Van Nederlandsche zijde waren o.a. aanwezig kolonel Thomson en het hoofd van den tydelijken bestuursdienst H. J. Statius Muller, terwyl de Indonesische delegatie bestond uit 13 leden, die per specialen trein uit Batavia waren geko men. Er is overeengekomen, dat in de nabye toekomst het burgerlijke be stuur in onderlinge samenwerking zal worden uitgeoefend. Dus niet als twee los van elkaar werkende instanties. Rechtspraak zal Nederlandsch zyn, terwyi het telefoonkantoor als mili tair object onder leiding van een Nederlandschen commandant staat. De residentie Buitenzorg omvat, in tegenstelling tot vroeger, uitsluitend het status-quogebied. De Nederlandsche en Indonesische vlaggen zullen slechts op erkende feest dagen worden uitgestoken en voorts uitsluitend op militaire posten. Het Ne derlandsche gezag geeft volledige vrij heid van meeningsuiting en tot alle po litieke hervormingen, mits binnen de grenzen der wet. De Indonesische delegatie zal heden de bevolking van Buitenzorg toespreken, na afloop waarvan een receptie ten huize van den regent zal worden ge houden. Op verzoek van Schout by Nacht J. A. Gauw is hem eervol ontslag verleend van zyn functie van Commandant Zee macht Nederland en als zün opvolger is aangewezen de Kapt. Ter Zee J. J. L. Willinge. tot dusver Chef staf van het Cbmmando-Zeemachfc Nederland—In dië. De commando-overdracht zal morgen plaats hebben. De nieuwe commandant. (Foto ANP-de Grt.) CENTRALE UNIVERSITEIT VAN INDONESIË. Dr. E. A. Kreiken, hoofd van Alg. Zaken van het Dep. van Onderwys en Eeredienst, heeft aan Aneta medege deeld dat gestreefd wordt naar een centrale universiteit van Indonesië, w.o. gedecentraliseerd over den gehee- len Archipel een groot aantal facultei ten tot autonome lichamen zal wor den gemaakt onder de directe leiding van een curatorium, bestaande uit vooraanstaande personen, v.n. Indone siërs en waarvan de president uitslui tend verantwoordelijk zal zyn aan het hoogste staatshoofd. Hierover kan pas definitief worden beslist, wanneer met de Republiek tot overeenstemming is gekomen. Oost- Indonesië heeft zich reeds principieel accoord verklaard. Dit beteekent, dat het hooger onder wys de zorg wordt van de federatie en niet van de afzondcriyke staten. Indien dc Republiek accoord gaat, beoogt men een tydciyke uitwisseling van hoogleeraren cn studenten met Nederland. Prof. Gerbrandy's meening: Door de onderteekening van het accoord van Linggadjati", aldus prof. mr. P. S. Gerbrandy in een gister avond voor de N.C.R.V. gehouden radio-rede, „is een verplichting aan gegaan, welke den grondwetgever bij voorbaat bindt, zoodat het Neder landsche volk, straks geroepen zijn oordcel over voorstellen tot wyziging van de grondwet uit te spreken, niet meer vrH staat in zyn beslissing en voor het uiterst moeilijke dilemma kan worden gesteld al of niet onge daan te verklaren staats- en volken- rechtelykc verhoudingen, die uit het aceoord en de thans op handen zijnde toepassingen in feite voort vloeien". Prof. Gerbrandy merkte voorts o.m. op: Er is een Linggadjati, waarvan de kant, naar Soekarno gekeerd, naakt is, die naar minister Jonkman gewend, bekleed met de vodden, die zyn over gebleven van den vernuftlgen sluier door de heeren Romme en Van der Goes van Naters geweven, maar die de schande der naaktheid niet meer be dekken. Er is dus, als feit, een overeenkomst met de z.g. onafhankelyke republiek Indonesië. Deze republiek is een brouwsel van onze doodsvyand, Japan. Wat is van haar te verwachten? Gelet op wat de praktyken op haar gebied tot nu toe zyn geweest: precies het tegen deel van wat wy democratie of beter een rechtsstaat noemen. ONGRONDWETTIG. Wy staan dus voor de toepassing van een accoord. dat krachtens oorsprong, karakter en tot heden bekend optreden van de wederparty onheilspellend en dat naar zijn inhoud ongrondwettig is. zy, die dit kwaad gebrouwen heb ben, zullen zeker eenmaal voor den aardschen rechter rekenschap moeten geven van hun daden. De toestand, zooals die op dit oogen blik is, eischt nu van ons. die de Rijks eenheid in hun hart nooit kunnen ver loochenen en die voor het welzijn der millioenen in Indië willen blyven vech ten, vast te houden aan onzen plicht om recht en rust, kort gezegd den rechtstaat ten bate der millioenenmas- sa's te 'herstellen en te handhaven. HET WORDT NOG WEL ERGER. Zoo zullen wij ons gedragen tegen over het feit, dat een parlementaire meerderheid, zij het bevend en met critiektydelyk dekt een anti-natio naal beleid van het kabinet Beel— Jonkman. Tijdeiyk want in Neder- landsch-Indié loopt deze politiek on- verbiddelyk vast. In plaats van handhaving van ons oppergezag, herstel van orde en rust, waardoor economisch opleven en het verkrijgen van deviezen voor de pro ducten onzer ondernemingen verzekerd zouden zyn geweest, verslindt een nog steeds opgesloten militair apparaat do deviezen, die ons uitgemergeld ryk broodnoodig heeft. Het Nederlandsche volk gaat de gevolgen van dit wanbeleid nu aan den lyve gevoelen. Het zal nog wel erger worden. BEVRIJDING S MUZIEK. De opvolgers van het kabinet-Beel zullen in den chaos, dien ze vinden, by elk handelen zich stellen op den grondslag van het ons allen bindende recht. De waarheid, die onder hun re giem weer in Nederlandsch-Indië ge sproken mag worden, zal daardoor hier en ginds klinken als bevrüdingsmuziek. Want de grondbeginselen van den rechtsstaat kunnen wel tydelyk ver trapt worden, maar ze zullen uit de Nederlandsche volksziel, zoolang er is een buigen voor hooger beginse len, niet worden uitgeroeid," zoo be sloot prof. Gerbrandy. De „Queen Elisabeth" aan den grond. De Queen Elisabeth, 's werelds groot ste schip, 85.000 ton groot, is by Ports mouth aan den grond gelóopen. 12 sleepbooten hebben hedenmorgen vergeefs getracht het schip vlot te krij gen. Mist is komen opzetten, zoodat het schip aan het gezicht van de toeschou wers aan de kust van Calshot is ont trokken. Indien het niet binnen enkele uren los komt. zal het op den volgen den vloed moeten wachten. Volgens een der sleepbootkapiteins zou het drie dagen vorderen om de olietanks te leegen en de 2446 passa giers en bagage van boord te halen. Hy geloofde echter niet, dat het schip op een andere wyze los zou kunnen ko men, „VEILIGHEIDSSTAKING" GEËINDIGD. Uit door het Amerikaansche ministe rie van Binnenlandsche Zaken gepubli ceerde statistieken biykt. dat de door John Lewis gelaste „veiligheidsstaking" is afgeloopen en dat alle mijnwerkers den arbeid hebben hervat

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1