sanatogen KARSOTE RUB De snuifdoos van den Keizer DE MEESTER-DETECTTVE Harteli jke huldiging v. d. heer Jac. Wilbrink Geen sprake van devaluatie van den gulden Ds. H. C. Touw nam afscheid van de Leidsche gemeente RESOLUTIE VAN INDISCHE WERKNEMERS. In verband met hun noodtoestand. Op een druk bezochte landelijke ver gadering van Indische werknemers ge houden te Amsterdam onder auspiciën van de „Algemeene Werkersassoeiarie in Nederland" is een resolutie aangenomen, welke ook aan de regeering zal worden voorgelegd. Deze resolutie heeft den vol genden inhoud: Ambtelijke en particuliere werknemers uit Indië, uiting gevend aan den nood toestand. waarin velen hunner doch in het bijzonder hen treffen die door de omstandigheden voor goed uit. het pro ductieproces gestooten zijn. verkeeren. dringen bi] de Ned.-Indische en de Ned. regeering ten krachtigste aan op a) snelle en behoorlijke afdoening der backpay (gederfd salaris gedurende Ja- panschen bezettingstijd), b) schadeloosstelling voor verlies van have en goed, c) regeling hunner huidige positie ten aanzien van wachtgeld en ontslag. d) de toekomstige rechtspositie ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden. VIER DUITSCHERS OP „AARDAPPELENJACHT". Duitsche grenskommiezen hielden 's nachts bij het grensdorp Leuth vier Duitschers aan die op heeterdaad be trapt werden bij hun pogingen om op Nederlandsch gebied te komen. Zij wa ren in het bezit van leege zakken en breekbeitels. Twee hunner bleken fami lie te zijn van een dergenen, die een winkel in Venlo plunderden. De vier Duitschers verklaarden, dat ze op weg waren om in het grensgebied aardap pelen te gaan zoeken en dat ze de bei tels ..toevallig" gevonden hadden. DE „KALMOA" WEER TERUG. Schade is echter gering. De zeetinbaggermolen „Kalmoa" waar van de reis naar Biliton, door het slech te weer van de laatste weken tot een gunstiger jaargetijde moest worden uit gesteld. is gisteren in de Rotterdamsche haven teruggekeerd. De „Kalmoa" moet naar de werf te Kinderdijk worden te ruggesleept om hersteld te worden. De in den storm opgeloopen schade is'ech ter betrekkelijk gering. Ingezonden Mededeeling besirijclf hardnekkige kou van iyréè kanten tegelijk VerkrJJyhsar b(J Apoib. „a Dropten Ailcenvcrkoop voor Nederland: N.V. Rov,TUrce HfmdélsmlJ. Amsterdam „KAREL DOORMAN" IN ENGELAND GEARRIVEERD. Zaterdagmiddag is Hr. Ms. hulpvlieg- kampschip „Karei Doorman" onder commando van den kapitein ter zee De Booy uit de Merwehaven te Rotterdam vertrokken voor zijn vlagvertoonbezoek aan Engeland. Vandaag zullen zich per vliegtuig derwaarts begeven de bevel hebber der zeestrijdkrachten. Luite nant-Admiraal C. E L. Helfrich, met zijn adjudant, den luitenant ter zee der le klasse A. H W. von Frytag Drabbe. de chef van den marinestaf, schout bij nacht jhr. E. J. von Holthe. en het w.n. hoofd van den Marineluchtvaartdienst de hoofdofficier der le klasse EL Schaa- per. bij welk gezelschap zich voegen zal de oud-vlagofficier van materieel schout bij nacht P J. Feteris, die zich reeds te Londen bevindt. Tijdens het bezoek zal, gelijk bekend, de commandant der Britsche mariniers aan den bevelhebber der zeestrijdkrach ten luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich een chèque voor het fonds tot her- planting van boomen op Walcheren aanbieden. Gisteravond te halfacht werd na een interessanten tocht over deThames, ter wijl de marinierskapel zich deed hooren, gemeerd op de boeien nabij het Green- wich-paleis te Londen. Vanochtend werd er een vlaggenpara- de gehouden. Vanavond is er een recep tie in het „Admiralty House" in White hall. Oms Distributiehoekje 500 GRAM ZACHTE ZEEP VOOR BABIES. A.s. Donderdag zal voor kinderen van 0 tot 1 jaar een dubbel rantsoen (dj. 500 gram) zachte zeep ter beschikking worden gesteld. Onder de vele belangstellenden, die den heer Jac. Wilbrink geluk kwamen wen- schen. bevond zich ook wethouder D. v. d. Kwaak, die de felicitaties van de Samenwerkende Kerkelijke kiesvereeni gingen overbracht. Rechts op de foto mevrouw Wilbrink. (Foto Van Vliet). al die jaren willen geven in het belang van de materieele zijde van het Ko ninkrijk Gods. Uw christelijke levens opvatting gaf U daarbij een groote mate van zelfkennis, waardoor gij ook een open oog hebt gehad voor eigen gebre ken. Nadat de heer Mulder ook mevrouw Wilibrink die haar man vele malen voor het werk in de Commissie moest af staan, in dese hulde had betrokken, bood !hij den heer Wilbrink het stan daardwerk van ds. Touw „Het verzet der N.H. Kerk" aan. Ds. J. de Wit, die bij verhinder in; van den voorzitter, ds. D. J. Vossers, namens den kerkeraad de gelukwen- schen aanbood, herinnerde aan het ver schil, dat er bestaat tusschen het. be stuur en beheer der kerk om in dit ver band te wijzen op de plannen om in de toekomst de kerkvoogdij in te schake. len bij het geestelijke werk in de ge meente. Spr. wees er vervolgens op, dat de heer Wilbrink steeds een juist begrip heeft getoond voor de groote geestelijke beteekenis van het stoffelijk beheer der kerk. Ook spr. prees het helder inzicht en de groote nuchterheid van den jubi laris. Vervolgens stelde ds. D. Kuilman, sprekende namens het ministerie van predikanten, de bijzondere eigenschap pen van den Jubilaris in het licht. Als predikanten hebben wij uw arbeid, al dus spr., hoogelijk gewaardeerd. Dat de Ned. Herv. gemeente te dezer stede ook uiterlijk zoo is vooruitgegaan, is voor een belangrijk deel aan uw financieel be heer te danken. Wat dezen vooruitgang betreft, herinnerde spr. aan den bouw van de Kooikapel het herstel van de Marekerk en de restauratie van het orgel in de Pieters- en Hooglandsche Kerk Daarnaast is het uitzicht geopend op den bouw van twee nieuwe kerken en kon zoowel tot de aanstelling van een predikant voor buitenkerkelijken als voor den arbeid onder de studenten worden overgegaan. Nadat spr. er nog op gewezen had, dat alle thans dienst doende predikanten werden beroepen in den tijd dat de heer Wilbrink mede het beheer over de kerkelijke financiën veerde, eindigde hij met een woord van hartelijken gelukwensch. Ten slotte heeft de heer Kop, chef der administratie, namens kosters en liet technisch en administratief perso neel het woord gevoerd en den heer Wilbrink een ets van de Hooglandsche Kerk zoomede een oorkonde overhan digd. De heer Wilbrink, die alle sprekers uitvoerig dankte zelde, dat het werk van de commissie de volle liefde van zijn hart had. Spr. heeft het altijd een voorrecht besohouwd om op deze wijze in de gemeente het Koninkrijk Gods te mogen dienen. Onder de zeer velen, die hierna den heer Wilbrink hun gelukwenschen kwa men aanbieden, merkten wij o.m op de predikanten Kuilman, Kelder, Van Apëldoorn, Spruyt en Ottevanger, de heeren P. C. Zandee en F. v. d. Laaken namens het college van Notabelen, P. Vroom en H. M, Markusse van de Hoofdcommissie Eeredienst, wethouder D. v. d. Kwaak, die de felicitaties over bracht van de samenwerkende kerke lijke klesvereenigingen, A. J. Schone-1 veld, C. H. v. d. Wijngaard en Stafleu 25 jaar lid van de gem.- commissie der N.H. Kerk De heer Jac. Wilbrink, die enkele dagen geleden het feit mocht her denken, dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed in de Gemeente-com missie der Ned. Herv. Kerk te dezer stede, in welk lichaam hij sindsdien een 'vooraanstaande plaats heeft in genomen, is Zaterdagmiddag ter gelegeniheid van dit zilveren jubi leum in de consistorie der Pieters kerk gehuldigd. De voorzitter van deze Commissie, de heer P. J. Mulder, die over eenige weken eveneens 25 ja-ar lid van de Gemeente- commissie hoopt te zijn, heeft den heer Wilbrink hartelijk toegesproken, waarbij hij er allereerst op wees. dat de jubi laris tijdens zijn langdurige zittings periode 225 vergaderingen van de Com missie heeft medegemaakt. Spr., die den heer Wilbrink schetste als een lid van zeer bijzondere verdiensten, herin nerde er aan, dat de heer Wilbrink steeds iemand is geweest, die de vrij willigheid in de kerk sterk heeft voor gestaan. Dank zij uw initiatief is inder tijd dan ook de Commissie van Eere dienst in het leven geroepen. Groot is onze waardeering, aldus spr., voor uw helder inzicht en uw nuchtere kijk op de dingen, waarbij het ons altijd weer getroffen heeft, dat gij in uw werk uw Schepper hebt willen eeren. Met bijzon dere toewijding en liefde, gepaard aan de groote vitaliteit, hebt gij uw leven Ingezonden Mededeeling „en toch was ze heel erg ziek. Maar eenmaal herstellend wa6 zij met Sanatogen er gauw weer bovenop. Nu is ons kind weer vroolijk en gezond" zoo schrijft ons de gelukkige vader. Sanatogen is voor herstellenden het kracht- voedsel bij uitnemendheid, het wekt de eetlust op, is licht ver teerbaar en bevordert de nacht rust. Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar ook tegen prikkelbaarheid en dat loome loodzware gevoel.-, Hel wmr»f«rt»nd tocéttl REGELING VAN BEROEPSVERVOER BEPLEIT. Bcdrijfsgenooten worden opgewekt tot samenwerking. De toekomst voor de bedrijfsgenooten op den weg, zoowel voor goederen- als personenvervoer blijft onzeker, zoolang er geen wettelijke regeling voor het Beroepsvervoer komt. aldus ir. M. C- E. Bongaerts, oud-min. v. Waterstaat en voorz. van den Bond v. Bedrijfsauto ver keer in Nederland, welke bond Zater dagmiddag in de „Harmonie" een open bare vergadering belegde. Hoe staat het op het oogenblik met deze wettelijke regeling, die toch een maal zal moeten komen, wil het heele bedrijfsleven niet vastloopen? De starheid, die de vakgroep en de R.VT. thans kenmerken, moet gaan verdwijnen en plaats maken voor een eigen vrij-gekozen organisatie. Dit wil B.B.N. bereiken en dit bereikt zij ook, mits alle beroepsvervoerders eendrach tig de handen ineen slaan om het drei gend onheil, dat boven hun hoofden hangt te verdrijven. De B.B.Ndie sedert 1 Mei 1946 weer in zijn rechten is hersteld, heeft er bij den minister op aangedrongen de scher pe uitwassen te verzachten, doch zon der een behandeling in de Kamers is geen publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie mogelijk. De algemeene lijn, waaraan de re geering denkt om deze regeling tot stand te brengen, is een bedrijfsorgani satie gevormd uit de vrije vereenigln- gen. Uit deze vrije vereenigingen wordt een overkoepelingsorgaan gekozen dat de adviseerende stem van de bedrijfs groep bij de regeering zal overnemen. Dit is een tusschenweg om de bezwa ren, die wij tegen de bedrijfs- en vak groep hebben, te elimineeren. Zoover kunnen wij het brengen, doch een wettelijke regeling is het dan nog niet. Wat wij dus voorloopig moeten doen, aldus spr-, is een tijdelijke rege ling helpen opbouwen, totdat de regee ring een wettelijke heeft getroffen. Alleen wanneer de B.B N. groot is. is het mogelijk om een krachtige steun tegen al de wantoestanden te laten hooren, zoo besloot de vborzitter. De tweede spreker, de heer J. J. F. v. d. Meer, penningm. van den B.B.N., wees er op, dat er onder de vervoerders groote ontevredenheid heerschte en terecht, aldus spr-, want vrijheid hebben wij in onze zaken sinds de bevrijding nog niet gekend. Wij behoeven slechts aan de dump van Deelen te herinneren en velen van de aanwezigen zullen zich de corruptie en vriendjespolitiek her inneren, Spr. laakte hierna in scherpe bewoor dingen de regeeringspolitiek t.o.v. de AT.O., welke spr. een semi-ofjicieele instelling noemde. De laatste spreker, de heer Y. Riem- stra. sprak over het personenvervoer en legde ook den nadruk op de voordeelen, welke een vrije organisatie als de BJ3.N. in de toekomst zou kunnen bieden. Na afloop volgde een langdurige be spreking. TOONEELVEREENIGING „DOOR OEFENING BETER". In den geheel bezetten foyer der Stadsgehoorzaal gaf de Tooneelvereeni- ging „Door oefening beter" Zaterdag avond een uitvoering, waarvoor zij het door J. van Eeckelen geschreven too- neelspel „Levensschaduwen" had geko zen. Na een woord van welkom en dank aan leden en donateurs voor hun steun, door den voorzitter, den heer C. J. van Bemmelen, zetten „The Hawaian Stars" met een vroolijk muzikaal programma den avond in, hetgeen gevolgd werd door het eerste bedrijf van „Levens- schaduwen", een spel. dat veel over eenkomst toont met den tijd van te korten waarin wij thans leven Alle medespelenden hebben hun beste krach ten aan de opvoering gegeven, hoewel de rolvastheid méér te waardeeren viel dan de werkelijke actie. Er werd over het algemeen te veel gedeclameerd en te weimg „tooneel" gespeeld. Vulden „The happy Players" een groot gedeelte van den avond, de mu- ;lek werd verzorgd door „The Gold Starband" o-l.v. den heer J. Nederlof. Stellige tegenspraak van geruchten. Naar aanleiding van de in een deel der Nederlandsche pers en ook in de buitenlandsche pers gepubli ceerde berichten, waarin melding wordt gemaakt van de mogelijk heid, dat de Nederlandsche regee ring een waardevermindering van den gulden in overweging zou heb ben genomen, is het ANP van of- ficieele zijde gemachtigd al deze geruchten ten stelligste tegen te spreken. Er zal in het kader van de maatregelen, welke de regee ring in de spoedig te verwachten nota van Minister Lieftinck. zich voorstelt te nemen geen sprake zijn van devaluatie van den gul den. Pont, C. J. de Jongh en A. Bernard na mens het College van kerkcollectanten, dr. G. Brouwer en Th. v. d. Burgh van de Diaconie, E. J. de Geus en Eradus van het Vrijiw. Corps, Fontein, oud- voorzitter van de Gemeente-commissie, het Eerste Kamerlid tmr. P. E. Briët, ds. M. J. Punselie, J. A. van Zanten namens het kerktoouwfonds, C. A. Drost en Boehmer van het College van ouder lingen, Gijsanan van de wijkver. Leven daal en voorts tal van particulieren en leden van kerkelijke colleges, voor de Klesver, „De Ned. Herv. Kerk", BOND VAN HOOGERONDERWUS- PERSONEEL. Jaarvergadering te Leiden. Vrijdag en Zaterdag j.l. hield de Bond van Hooger Onderwijspersoneel hier ter stede zijn jaarlijksche algemeene verga dering, welke in hoodzaak was belegd om de belangen van het Rijkspersoneel en in het bilzonder het Hooger Onder - wiis-personeel te bespreken. Zooals ge bruikelijk waren het hoofdbestuur en de afgevaardigden var» de universiteitsste den: Delft. Groningen. Leiden. Utrecht en Wageningen hier aanwezig De afdeellngsvoorzitter. de heer W. Duk heette 't hoofdbestuur en de afge vaardigden en in het bijzonder den heer mi-. K Wiersma. secretaris van het Col lege van Curatoren der Leidsche Uni versiteit hartelijk welkom. In ziin ope ningswoord memoreerde de voorzitter, dat deze algemeene vergadering de eer ste is. welke na de bevrijding in Leiden wordt gehouden en sprak hierbij den wensch uit, dat de besprekingen, die op dit congres worden gevoerd, er toe mogen bijdragen om zoowel de cultureele als de materieele belangen te behartigen. Hierna sprak mr. K. Wiersma namens het College van Curatoren der Leid sche Universiteit een woord van harte lijk welkom. Gedurende den tijd dat ik als secretaris van Curatoren met uw plaatselijk bestuur kennis heb mogen maken, is mij gebleken, aat er naar wordt gestreefd zoowel de materieele als de cultureele belangen van uw leden op een hooger niveau te brengen. Wat de cultureele opvoering betreft, mogen in het bijzonder de cursussen, welke door uwen bond worden georganiseerd wor den genoemd. In Leiden is dit de glas blazerscursus. waarvan uw oud-voorzit ter als initiatiefnemer in het bijzonder moet worden genoemd. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch. dat dit congres goede vruchten moge afwerpen. Na een dankwoord van den bondsvoor zitter. den heer E. J. Jansen van 'tLaar werd de vergadering verdaagd en ver trokken de congressisten voor het maken van een excursie naar Noordwijk. SCHEEPSBERICHTEN. K.P.M.: Tallwang en Tarempa pass. 11 April Kaap St. Vincent; Nieuw Holland 12 April van IJmulden naar Batavia Nederland: Oranje 11 April van LJmui. den naar Batavia; Johan de Wltt 11 April van Batavia naar Amsterdam. K.N.S.M.: Deo Duce 11 April te Oden- se; Vulcanus 11 April te Amsterdam; Stuyvesant 11 April te Trinidad; Tibe rius 11 April te Paramaribo; Odysseus 11 April van Amsterdam naar Esbjerg; North Lady 12 April te Rotterdam. Ar- dea 11 April van Jaffa naar Tel Aviv; Iris 11 April van C-euta naar Barcelona; Roelf 11 April te Bilbao; Theseus 11 Apr. van Ceuta naar Savona; Fana 11 April van Alexandrlë naar Tel Aviv; Hera 12 April te Port an Prince. UITSPRAKEN VAN DEN PROCUREUR-FISCAAL. De Procureur-Fiscaal by het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage, heefl uitspraak gedaan in de zaak tegen: Adrianus Wilhelmus Jozef van der Heyden, geboren te Bodegraven op 18 Maart 1912, wonende te Leiden, Bree- straat. 83. Overwegende, dat er termen zijn betrokkene buiten vervolging te stellen, met dien verstande, dat zijn in de processtukken gerelateerde gedra gingen ook niet meer kunnen worden onderworpen aan het oordeel van een Tribunaal mits betrokkene 1. zich als een goed Nederlander ge- drage; 2. hij uiterlijk op 1 Mei 1947 een be drag van f. 1000,betalen zal ter grif fie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage; een en ander onder handhaving van de onderbeheerstelling van zijn vermo gen met opdracht van het bewind daar over aan het Beheersinstituut, bedoeld in art. 33 van het Besluit Vijandelijk vermogen tot 12 Mei 1947 stelt de P O. den betrokkene buiten vervolging in eerder vermelden zin, mits deze zich nauwkeurig gedraagt naar de hierboven onder 1 en 2 gestelde voorwaarden met bepaling dat a. de voorwaarden genoemd onder 1 en onder 2 gelden voor een proeftijd van zes maanden; b. betrokkene voor den tijd van tien jaren is ontzet van het recht tot: 1. het bekleeden van ambten; 2. het. dienen bij' de gewapende macht; 3. het kiezen en de verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uit geschreven verkiezingen; 4. het zijn van raadsman of gerechte lijk bewindvoerder. Een zelfde beslissing werd genomen ten aanzien van: Wilhelmus Johannes Gerardus van der Heyden, geboren te Bodegraven, 23 December 1915, wonende te Lelden, Hooge Rijndijk 46. Ook hij zal f. 1000. boete dienen te betelen. ACCORDEON-ORKEST JAN VOGEL. In samenwerking met Kleinkunst-ensemble. Muziek en kleinkunst volgden elkan der in bonte afwisseling op tijdens den gisteravond in den Schouwburg onder de auspiciën van de stichting „Neder land helpt Indié" georganiseerden feestavond- Jan Vogel en zijn mannen niet te vergeten één dame! weten het publiek zeker met piano, accordeons en niet ten laatste een enthousiast tok- kelenden bassist met animo te bezielen: een gedisciplineerd en rhythmisch krachtig spelend orkestje. Cora May zong liedjes en zij deed dit met entrain, zoo over den wederopbouw van Rotter dam of over 't zon brengen, in iemands hart. Max van Praag imiteerde op ge lukkige wijze mannen als Willy Derby, Bing Crosby en Louis Davids en bracht ook enkele liedjes, maar was minder ge lukkig in zijn praatjes met Tom Brauns, waarin het nog wel eens zouteloos toe ging. Eddy Cabbage was voortreffelijk in zyn nummer „Een orkestzonder orkest", waarin hij op onnavolgbare wij ze velerlei instrumenten nabootste. Wij kunnen het programma niet op den voet volgen, doch er waren nog ver schillende scènes, waarnaar het niet overtollige publiek met genoegen keek, zoodat men het al-met-al niet betreur de, een steentje bijgedragen te hebben voor een goed doel. De wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. Tijdens afwezigheid van de bewo ners heeft gistermiddag de 58-jarige Amsterdammer J. S. getracht in te bre ken in de woning van de brigadier van politie aan den Zijlsingel. Omwonenden wier aandacht werd gevestigd op de ge heimzinnige manier, waarop S. zich bij de woning ophield, waarschuwden de politie, welke den man kon arresteeren. Ds. H. C. Touw, die ruim 7 jaar de Ned. Herv. gemeente te dezer stede als predikant heeft mogen dienen en wiens herderlijke arbeid wordt gekenmerkt door de jaren der bezetting in welken tijd zijn princi pieel woord velen tot steun Is ge weest. heeft gistermiddag in de Pie terskerk afscheid genomen van de Leidsche gemeente. Onder de zeer vele belangstellenden, die deze afscheidsure bijwoonden, merk ten wij o.m. op wethouder D. v.d. Kwaak en mr. J. Bool namens het gemeentebe stuur, zijn plaatselijke collega's, de pre- /"FEUILLETON" V_door JOHN DICKSON CARR een kleine hand op dien afstand in een brulnachtigen handschoen Deze hand draaide het. knopje van het licht aan de post van de deur om, zoodat het middenlicht werd uitgeschakeld. Toen j werd de hooge witte deur met de me talen greep, in plaats van een knop. 10) Hij wierp de damasten gordijnen opzij, zoodat ze op hun houten ringen langs de roede sohoven. Toen lichtte hij de kanton gordijnen daaronder op en keek naar buiten. Maar dat was daD ook alles. Vlak tegenover hem zag hij het ver lichte vlak van Sir Maurice's studeer kamer. Het waren hooge. openslaande deuren, die uitkwamen op een steenen balconnetje met een gevlochten ijzeren hek er om. dat precies boven de straat deur lag. De deuren stonden gedeeltelijk open; de stalen luiken waren niet ge sloten. De gordijnen waren terzijde ge schoven- Maar binnen in zag de studeerkamer er niet meer uit zooals de eerste maal, toen Ned er naar gekeken had, nog een paar minuten geleden. „Ned!" zei Eve. en er was angst in haar stem. Geen antwoord. „Ned! Wat is er?" Hij wees, en dat was genoeg. Zij zagen een vierkante kamer van middelmatige grootte, waar langs de wanden vitrines en wonderlijk gevormde glazen kasten stonden, zooals die ge bruikt worden voor curiositeiten. Het vergulde meubilair met dunne, elegant gedraaide pooten was overtrokken met brocaat; de muur was behangen met wit en het tapijt was grijsachtig. Toen Ned de laatste maal had gekeken, had alleen de lamp op de schrijftafel gebrand. Nu belichtte de koude glans van de kroon in het midden het tooneel met een hui veringwekkende helderheid; het was meer dan de beide toeschouwers konden verdragen Ned keerde zich weer om. Door het raam aan den linkerkant konden zij het groote. lage bureau van Sir Maurice tegen den linkermuur zien staan. Door het rechterraam zagen zij den witten marmeren schoorsteen aan den rechtermuur. En op den achter grond dus in den wand recht tegen over hen konden zij de deur zien, die naar het bovenportaal leidde. En terwijl zij keken sloot iemand zeer zacht deze deur zy zagen die deur bewegen, terwijl Iemand er snel en zacht uitsloop. Eve kwam net te laat. om een glimp op te vangen van het gezicht, dat haar na derhand zou vervolgen Maar Ned had het gezien. Verborgen door de bijna gesloten deur, stak iemand een hand uit het leek voorzichtig gesloten. Alleen de bureaulamp, een eenvoudig kantoorlampje met een groene kap, wierp nu een zacht schijnsel op het bu reau. dat tegen den muur geschoven was, en op den draaistoel, die er voor geschoven was, zat Sir Maurice Lawes, dien zij van terzijde konden zien. Maar hij had nu geen vergrootglas in de hand; hij zou dat trouwens nooit meer doen Dat vergrootglas lag nu op het vloei boek. En over dat vloeiboek over het geheele oppervlak van de schrijftafel waren kleine stukjes verspreid van iets, dat kapot geslagen was. Heel veel stuk jes. Merkwaardige stukjes. Doorzichtige stukjes, die rose-achtig schitterden en fonkelden en het licht weerkaatsten, als door rose-getinte sneeuw. Er leek ook iets van goud tusschen die stukjes te glinsteren. Misschien ook nog wel iets anders. Maar de kleuren waren moeilijk te onderscheiden door de vele bloedspat- ten op het bureau en zelfs tegen den muur. Hoe lang Eve Neill daar stond, als ge hypnotiseerd. terwijl er een gevoel van onpasselijkheid in haar keel kwam en zij weigerde te gelooven wat zij daar zag. kon zij zich later nooit meer her inneren. „Ned, ik geloof, dat ik „Stil!" Men had Sir Maurice de hersens in geslagen door vele slagen met een wa pen, dat nu niet zichtbaar was. Doordat zijn knieën tegen de opening van het bureau rustten, was zijn lichaam niet weggegleden uit den stoel. Zijn kin rust- 8). De chauffeur holde, gevolgd door Panda, een klein winkeltje binnen. Op het etalage-venster stond met grote let ters: „Detective", maar verder was er niets geheimzinnigs aan dat winkeltje te zien. Binnen was het in ieder geval erg Jcaal, Er stond nlleen een soort toonbank, waarop een paar voeten la gen en aan die voeten zat een dik per soon vl flie een dophoed op had en er slaperig uitzag. „Ben jy de detective?" vroeg de chauffeur. „Ik heb een zaak voor je! Ze hebben m'n radiaotorknop gestolen! De schurken! jy moet die knop voor mij opsporen! Je bent toch 'n detec tive, niet waar?" „Ik ben de beroemdste detective der wereld!" zei de dikke eenvoudig tussen zyn voeten door. „Jacobus Snufkens is mijn naam; je zult die naam wel ken nen uit m'n advertenties! „Wees niet sufkens spreek met Snufkens!" is myn spreuk. Waar gaat het over? Laten wy rustig blyven en de feiten rangschik ken! Wit is er van je gestolen? Een ra- diatorknop? te op zyn borst; zijn krachtelooze han den hingen naar beneden. En het bloed, dat als een masker over zyn gezicht viel, over de wangen naar een punt iets be neden den neus vormde een soort muts op dat roerlooze hoofd. HOOFDSTUK IV. Zoo stierf Maurice Lawes, de edel man, vroeger van Queen Anne's Gate te Westminster, het laatst van la Rue des Anges in Lo Bandelette. In die dagen, toen de kranten veel papier hadden en maar weinig om er in te drukken, veroorzaakte zyn dood een sensatie in de Engelsche pers. Wel is waar wisten maar weinig menschen, wie hij eigenlyk was laat staan waar om hy in den adelstand was verheven, totdat iemand hem op geheimzinnige wyze had vermoord Toen werd alles, wat met hem in verband stond, op eens belangrijk. Men ontdekte, dat hy ridder was ge worden als belooning voor zijn activiteit op humanitair gebied. Hij nad zich ge ïnteresseerd vooi de saneering van ach terbuurten, hij was een belangryke fi guur geweest by de reclasseering van gevangenen en had ook bijgedragen tot lotsverbetering van zeel'ii Who's Who kwalificeerde zijn hob bies als „verzamelen en het bestudeeren van de menschehjke natuur". Hy was een van die tegenstrydige karakters, die Frgeland, eenige* jaren later, oi.iiva ten onder zouden brengen. Hoewel hy groote sommen uitgaf voor liefdadige doeleinden en de autoriteiten steeds weer plaagde met verzoeken om geld uit te geven voor verbeteringen, woonde hij zelf in het buitenland, om te ontkomen aan de inkomstenbelasting. Hy was klein, gezet, tamelijk doof, met een snor retje en een sikje; hij leefde als het ware in een eigen wereldje. Maar zyn eigenschappen als een populair man, een edelmoedig man, een beminneiyke. huls- genoot in zyn eigen kring, werden ten volle gewaardeerd. En het was een waardeering, die hy verdiende. Mauvlce Lawes was inderdaad degeen. die hy leek. (Wordt vervolgd) dikanten Kuilman. Kelder. De Wit. Van Apeldoorn. Spruyt en Swijnenburg. dr. G. J. Streeder van Den Haag, ds. G- F. Callenbach van Oegstgeest. prof. dr. K. H. Miskotte en prof dr. G. Sevenster, dr. W. D. van wyngaarden namens het Prov. Kerkbestuur, leden van de Ge meen tecommissie en tal van afgevaar digden van kerkelijke colleges der N. H. Gemeente en voorts vertegenwoordigers van diverse kerkbesturen te dezer stede, o.w. ook een afgevaardigde van de Is rael. Gemeente. Ds. Touw, die in zijn inleiding er op wees er voor te willen waken, dat by dit afscheid de mensch in het middel punt komt te staan, bepaalde zijn ge hoor by 2 Cor. 13 13 „De genade des Heeren Jezus Christus en de liefde Gods en de gemeenschap des Heiligen Geestes, zy met u allen". By de ontvouwing van dit tekstwoord wees spr. er op, dat de juiste houding van den evangeliedienaar dient te zyn, dat hy zegenend in het midden der gemeente staat. Ook spr heeft getracht om tydens ziin verblijf in Leiden aan deze opdracht te vol doen. Nadat spr. nog had stilgestaan by den rijken inhoud van de genade Jezus Christus, wees hij achtereenvolgens op de groote liefde Gods en de krachtige werking van den Heiligen Geest. Het is vooral die Geest geweest, welke ons in het bijzonder in de oorlogsjaren, toen wij niet wisten wat wy zeggen of zwij gen moesten, heeft geleid, bewaard en gesterkt. Verder heeft deze Geest onze doode en slapende Kerk in den oorlog ook tot nieuw leven en een nieuw belyden gebracht. Het deed spr. leed,, dat on danks dezen vernieuwingsdrang, er na de bevryding weer zooveel kilheid en dorheid in de kerk is ontstaan. Er vor men zich nieuwe fronten en als God het niet verhoedt, komt er straks nog een nieuwe scheiding ook. Daarom is het noodzakelyk, dat wij gemeenschap- pehjk in de schuld gaan en bidden om den Heiligen Geest. Wy zullen weer moeten leeren te leven als leden van één gezin en ons moeten scharen rond één avondmaalstafel. Ds. Touw eindigde met er op te wyzen, dat wy allen tot de hartgrondige bede moeten komen: „Blijf by ons Heer. want d'avond is nabij". Met een kort woord heeft ds. Touw vervolgens afscheid genomen van een groot aantal personen en kerkehjke col leges. waarna hem de zegenbede uit Ps. 134 werd toegezongen. Na afloop van den dienst is ds. Touw in de consistoriekamer nog toegespro ken door dr. W. D. van Wyngaarden namens het Provinciaal Kerkbestuur en door den nestor der predikanten, ds. D. Kuilman, welke laatste ojn. herinnerde aan den intreetekst van ds. Touw: „Wij hebben het profetisch woord, dat zeer vast is" van welk woord de Leidsche gemeente in zulk een ruime mate heeft kennis kunnen nemen. Vrijdagavond heeft ds. Touw reeds in het midden van den kerkeraad afscheid genomen by welke gelegenheid hy fc toegesproken door den voorzitter, ds. D. J. Vossers.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 8