een Rotterdamsche „Opera-première" Lindbergh steunt Truman WEERBERICHT Hij wilde persé Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 14 APRIL 1947 No. 26056 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 J Stilzwijgen verbroken De eens zoo vurige isolationist Char les Lindbergh heeft na een lang zwijgen weer eens zijn visie op de wereldzaken gegeven en daarbij indirect Truman's buitenlandsche politiek gesteund. Lind bergh bepleitte het bereiken van de Amerikaansche doelstellingen in het buitenland zelfs indien daar militaire macht bjj te pas zou moeten komen. Lindbergh verklaarde tegenover de pers dat hij opnieuw een consequente Amerikaansche politiek jegens Europa van hulp aan de naties met idealen gelijk aan die van de Vereenigde Sta ten bepleitte. Lindbergh zeide: „Wij heb ben het Nazi-Duitschland vernietigd om alleen maar te ontdekken dat we het communistische Rusland versterkt hebben, achter welks ijzeren gordijn een reputatie van bloedvergieten en on derdrukking ligt. welke nooit geëvenaard is. Zeven jaar geleden heb ik een tour door de natie gemaakt, pleitend voor een consequente politiek jegens Europa. Zij van ons die tegen Amerikaansche interventie in den oorlog gekant waren, hadden geen succes Thans bepleit ik opnieuw een consequente politiek jegens Europa. Het zou rampspoedig voor ons zijn indien wij tussc'ien interventie en terugtrekken zouden blijven twijfelen. We hebben onze beslissing genomen, toen we ir. den oorlog gingen. Onze eer eischt en onze veiligheid is er afhan kelijk van, dat we volvoeren wat we begonnen. Wij moéten helpen de Wes- tersche beschaving te herbouwen. We moeten de idealen, waarin we gelooven, opnieuw vestigen en beschermen. Dit zal onze voortgezette financieele hulp vereischen. Misschien zal zelfs het ge bruik van militaire macht noodig zijn. Doch geen kosten zijn te hoog voor het bereiken van deze doelstellingen. Het welzijn van de andere naties is altijd van groot belang voor ons geweest, doch In het verleden konden wii Amerikanen, veilig achter onze eigen verdediging le ven. ongeacht de omstandigheden in het buitenland. Thans in het tijdperk van de raket en het atoom is het wel zijn van de andere naties meer dan be langrijk het is vitaal voor ons. Onze veiligheid van het ooeenblik eischt. dat wij agressieve mogendheden het verga ren van moderne wapenen beletten. Zij is afhankelijk van de samenwerking van die volkeren welke gelooven in vrij heid en de waardigheid van den mensch en in een levenswijze, die fundamenteel gelijkt op die van ons". 28 April speciale zitting V.N. INZAKE PALESTINA. Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N-, heeft aan de 55 leden van de organisatie der V. N. per telegram een uitnoodiging gezonden voor een specia le zitting van de algemeene vergade ring der V. N. op 28 April ter bespre king van dé Palestijnsche kwestie. Zaterdagavond telegraveerde Canada zijn toestemming aan het secretariaat der V. N. en gisteren gaven dc Philip- pynen en Turkije eveneens hun toe stemming, waardoor het aantal leden, dat hun steun verleende, tot 29 steeg, een meer dan de vereischte meerder heid. Interview met don Juan In een interview met een correspon dent van het Engelsche blad „Observer", heeft de Spaansche troonpretendent, don Juan. verklaard, dat hij slechts een onvoorwaardelijke overdracht van de macht van generaal Franco wil aan vaarden. dat hij wil regeeren als een constitutioneel monarch en dat allen, die onrechtvaardig van het openbare leven zijn uitgesloten, in gelijke rechten zullen worden hersteld. Op de vraag van den correspondent, of de restauratie zal worden voorafge gaan door een raadpleging van het volk of na de interimperiode door de stem des volks zal worden geratificeerd, ant woordde don Juan. dat hij. zoo spoedig de omstandigheden dit zullen toelaten, het Spaansche volk om de bevestiging van de monarchie zal vragen. Don Juan zeide. dat de Spaansche monarchie de politieke en sociale rech ten van alle Spanjaarden, zonder on derscheid van klasse, zal erkennen- De troonpretendent verklaarde voorts tot een concordaat met den Heiligen Stoel te willen komen ten einde een wijdere administratieve band tusschen kerk en staat te krijgen, waardoor de kerk voor eigen veiligheid van allen po- litieken strijd verwijderd zal blijven. Don Juan sprak zich uit ten gunste van een zekere decentralisatie van het bestuur over de verschillende landstre ken. mits de Spaansche souvereinitelt en eenheid onaangetast zou blijven. Op de vraag van den correspondent, of de bewering, dat don Juan bij het uitbreken van den Spaanschen burger oorlog twee maal aan Franco zijn dien sten heeft aangeboden, geen hinderpaal zal vormen voor don Juan's politiek stre ven, antdwoordde deze, dat hij dit niet geloofde en hij voegde er aan toe. dat hij benieuwd is te zien. of er Spanjaar den zijn die bereid zijn den eersten steen te werpen. JOEGO-SLAVIË EN DE HULP UIT HET WESTEN. De Britsche regeering heeft de regee ring van Joego-Slavië medegedeeld.dat zij ten gevolge van den economischen toestand van Engeland niet zal kunnen voldoen aan het Joegoslavisch verzoek om hulp. De goederen, die Joego-Sla vië voor zijn herstel behoeft, vertegen woordigen een bedrag van 15.000.000 pond sterling. Wat betreft het Joegoslavisch verlan gen, dat Engeland het verzoek van Joe go-Slavië om graan bij de Unrra zou steunen, heeft de Britsche regeering geantwoord, dat de Unrra geen weder- opbouw-goederen meer verstrekt en dat de Joegoslavische regeering derhalve genoopt zal zijn zich te wenden tot den Internationalen nood-voedselraad. Zooals bekend hebben de Vereenigde Staten een maand geleden geweigerd honderdduizend ton graan als noodbe- voorrading aan Joego-Slavië te leveren en ontvangt dit land evenmin iets van de 35.000.000 dollar, die Amerika voor leeningen aan noodlijdende Europeesche landen beschikbaar wil stellen. BEWOLKT WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Bewolkt weer met voornamelijk in het Noordelijke gedeelte van het land hier en daar eenige lichte regen of motregen. Plaatselijk nevel of mist. Overigens vrij zacht weer met meest matigen wind tusschen West en Zuid. 15 April. Zon op: 5.46 uur; onder: 19.36 uur. Maan op: 4,17 uur; onder: 12.30 uur (21 April N.M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee: 11.34 uur (Doodtij). Te Moskou De ministers te Moskou hebben Za terdag hun bespreking van het rapport der coördinatiecommissie ten aanzien van den vorm en den omvang van Duitschland's toekomstige politieke or ganisaties beëindigd. Zij bestudeeren te vens het verslag over de Dultsche de- militarisatie en democratiseering. Dit werd naar den geallieerden bestuurs raad te Berlijn verwezen. De ministers maakten geen vorderingen op de pun ten, waarover hun plaatsvervangers en deskundigen geen overeenstemming konden bereiken. De nieuwe partij van De Gaulle Volgens Reuter's correspondent te Parijs zullen de werkzaamheden van de „Rasseemblement du peuple franjes", de door De Gaulle ontworpen nieuwe par tij, deze week officieel beginnen. De Gaulle zou een verklaring aan de pers afleggen. Naar verluidt zal generaal De Gaulle zelf voorzitter dezer partij wor den met als voornaamsten assistent Jacques Soustelle, ex-minister van voor lichting. Een andere ex-minister van voorlichting, de bekende schrijver An- dré Malraux. zal ook een leidende rol in de partij spelen. Het permanente hoofdkwartier zal te Parijs worden ge vestigd. Het schijnt in de bedoeling te liggen, in ieder departement van frank rijk een commissie van mannen en vrouwen te vormen, die gebruik zullen maken van de gewone middelen van propaganda en overreding om Dnder de „partijlooze kiezers" een beweging in het leven te roepen ten gunste van het programma, door De Gaulle op Twee den Paaschdag te Straatsburg uiteen gezet. Britsch vliegtuig verongelukt Te Dakar (West-Afrika) is gistermor gen een vliegtuig van de British South American Airways op weg naar Rio de Janeiro verongelukt. Zeven personen zyn om het leven gekomen. Drie overlevenden verkeeren in levensgevaar. Het ongeluk is veroorzaakt door een hevige mist, die over het gebied, waar het vliegveld ligt. hing. Het vliegtuig had slechts voldoende brandstof voor een uur vliegen, en wachtte boven Da kar tot de mist optrok. Toen de brand stof op was. trachtte het vliegtuig te landen, doch vloog tegen een boom. BEWAKERS VAN BREENDONCK TERECHTGESTELD. Twaaft Belgische functionnarissen van het beruchte vroegere concentra tiekamp Breendonck, in de buurt van Mechelen, zijn door vuurpeletons te Antwerpen, Mechelen en Namen te rechtgesteld. sn vervalschte daarom een chèque. De Rotterdamsche politie heeft den artistiek leider van de „Rotterdamsche Opera-" den musicus W. A. F. K.. gear resteerd in verband met een oplichting van een bekende bank te Rotterdam. K. zag in de kortgeleden opgerichte Rot terdamsche Opera" 'n levenstaak.Hij deed alle mogelijke moeite om geld bijeen te krijgen om de onkosten te bestrijden en de artisten te betalen, voor de zaak draaien ging. Met kleine' bedragen, die hij van donateurs en begunstigers kreeg en met grootere particuliere giften werden in het begin de uitgaven ge dekt. Maar spoedig dreigde door ge brek aan contanten de zaak spaak te loopen K. kwam toen plotseling met de verlossende mededeeling, dat hij van iemand uit Den Bosch f. 10.000.— ge kregen had. Dit bedrag kon hy in Den Haag gaan halen. Daar kreeg hij het echter niet, omdat volgens zijn zeggen de betrokkene het juist gestort had. Hij toonde echter een bewijsje van den postcheque- en girodienst, waar op een bedrag van. f. 8343.vermeld stond. Dit was door hem echter ver- valscht, want zelf had hij maar drie gulden gestort cn later het bedrag veranderd tut de fantastische som van f. 8343.Met het vervalschte stor tingsbewijs ging hij naar een Rotter damsche bank. die er ongeveer f. 4000 op voorschoot. f.3100.— gebruikte hij voor het beta len van de artisten en het orkest, de rest streek hij zelf op. De bank kwam echter achter de vervalsching en nam Dit jaar een goede fruitoogst! De Rijkstuinbouw-voorlichtingsdienst in de Betuwe deelt mede. dat de vorst- schade in de Betuwe betrekkelijk ge ring is. De jetting van de vrucht knoppen is prima. Het laat zich aanzien, dat men dit jaar een goede fruitoogst zal krijgen. de politie in den arm. K. week toen naar België uit, maar meldde zich Woensdag j.l. bij de politie te Rotter dam. Hij verklaarde de oplichting ge pleegd te hebben, om koste wat kost tot de première te komen. Met het geld van de recette zou hij alles wel weer goed gemaakt hebben. Economisch accoord binnenkort verwacht Volgens een Nederlandsch-Indone- sisch communiqué is de mogelijkheid geschapen voor een accoord over de belangrijkste economische problemen, welke door de Nederlanders en de Re publiek besproken worden. „Wij vertrouwen, dat de eerste tast bare resultaten van deze besprekingen eerlang, zullen blijken" zoo zegt het communiqué. De besprekingen tusschen mr. J. E- Hoogstraten en dr. A. K. Gani waarmee op 9 April is aangevangen, duren voort. Het communiqué geeft nadere be vestiging van eerdere berichten, vol gens welke de onderwerpen van be spreking waren: le Het tot stand brengen van ge meenschappelijke productie- en de- viczenregelingen. 2. De terugkeer van de rechtmatige eigenaars naar hun ondernemingen; 3 Vorming van een gezamenlijk voedselvonds 4. Maatregelen, om de opheffing van de Australische boycot van Nederland- sche schepen te bevorderen. REPUBLIKEINSCHE COMMISSIE GEVORMD. Te Djokjakarta is een economische commissie gevormd, welke belast is met het uitwerken der plannen voor den economischen wederopbouw. Aan het hoofd staat de vice-president Moh. Hat- ta, ter zijde gestaan door dr. Gani. mi nister van Economische Zaken. dr. Moh. Roem, minister van Binnenlandsche Za ken. en Djafroedin Prawiranegara, mi nister van Financiën. De commissie is verdeeld in acht secties: 1 algemeene economie. 2 ondernemingen. 3 industrie, mijnen en olie, 4 buitenlandsche bezit tingen. 5 financiën 6 stroomvoorziening en spoorwegen, 7 ambachten. 8 door de Nederlanders bezette zones. REPUBLIKEINSCHE REGENT VAN MODJOKERTO IS TEVREDEN. Dr. Soekandar, de Republikeinsche re gent van Modjokerto. noemde de samen werking tusschen de Nederlandsche en de Republkeinsche militaire en burger lijke autoriteiten zeer bevredigend. Tijdens de besprekingen te Modjoker to is besloten, dat zoowel de Indonesi sche regeering als de Commissie-Gene raal een commissaris voor toezicht op de uitvoering van de overeenkomst zou den aanwijzen. Van Nederlandsche zijde is thans aan gewezen mr. W. Schols, assistent resi dent eerste klasse. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk t OUD-VOORZITTER DER EERSTE KAMER. Op 87-jarigen leeftijd is Zaterdag middag te Den Haag overleden de Minister van Staat. mr. W. C. baron de Vos van Steenwijk, oud-voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk De heer De Vos van Steenwijk. die juist hersteld was van een ernstige ziek te. maakte een wandeling over het Lan ge Voorhout. Juist voor het paleis van H.M. de Koningin is hij in elkaar gezakt en overleden. Mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk werd op 10 Juli 1859 te Dalfsen ge boren en studeerde aan de Rijksuniver siteit te Leiden. Hij bekleedde verschil lende belangrijke functies, waarvan hier worden genoemd: referendaris bij den Raad van State, lid van de Provinciale Staten van Overijssel, lid van den Hoo- gen Raad van Adel, lid van den ge meenteraad van Wijhe. lid van de Le- gercommissie. lid der Commissie van Toezicht op de bijzondere universitei ten en bijzondere leerstoelen, hoofdin geland van het dijkdistrict Salland, cu rator der Universiteit van Groningen, lid van den Raad van Defensie. Van 1913 tot 1929 was de overledene lid, en van 1929 tot 11 Juli 1946 voorzitter der Eerste Kamer. Als lid had hij zitting voor het district Overijssel der Chr. Hist. Unie. terwijl hij geruimen tijd op trad als fractievoorzitter. De Kroon erkende de verdiensten van den heer De Vos van Steenwijk, die te vens kamerheer in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin was en sedert 11 Juli 1946 Minister van Staat, met de hoogste burgerlijke onderscheiding: het grootkruis van de Orde van den Neder- landschen Leeuw- i De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van den overledene is be paald op Woensdag te één uur op Oud l Eik en Duinen te 's-Gravenhage. BINNENLAND. De motorrijder G. Oostdijk ls te Nijmegen bij het nemen van een draal ter hoogte van den Dommer van Polderveld weg door een militairen auto gegrepen. Hij kreeg een zware hersenschudding en ls spoedig overleden. In de Vlctorladokken te Hull is gis teren de arm van de eerste kraan, die voor de herstelwerkzaamheden aan het gat ln den oever van de Trent in Oost-Engeland ls aangekomen, met behulp van twee liften gemonteerd. Gisteravond ls de sleepboot Blankenburg van IJmuiden naar Huil vertrokken, dit maal met de kraan K S 7 op sleeptouw ter hulpverleening aan de overstroomde gebieden Zaterdag vond te Amersfoort een reünie plaats van ongeveer 140 oudstry- ders der Prinses Irene Brigade. De Ver. „Slmavl" (Steun in medische aangelegenheden voor Inheemschen) neemt zich voor In den loop van dit Jaar een groote actie te voeren voor medische steunverleenlng aan de Inwoners van Indonesië en Suriname. Met de Nieuw Holland ls Zaterdag een transport van circa 2000 soldaten naar Indlë vertrokken. Op de thuisreis zal Hr Ms kanon neerboot „Johan Maurlts" van 25 April tot 1 Mel ln Rio de Janeiro vertoeven. Poststukken voor de bemanning dienen uiteriyk 18 April ter post bezorgd te worden. Te 's-Hertogenbosch ls een landeiyke vereenlglng van oud-leden van het corps tolken der Kon. Landmacht opgericht. OP den Rijksweg Amsterdam-Amers- foort ls naby Laren de 12-Jarlge J. Roest uit Amsterdam, die op de duo van een motor zat, ten gevolge van een aanrydlng met een auto. bestuurd door den heer J. P. G. uit Zaandam, op den grond geslin gerd en ten gevolge van een schedelbasis- fractuur onmiddellijk overleden. Op 22 April zal de Tweede Kamer byeenkomen. Aan de orde zal dan o.m. zijn de interpellatle-Joekes naar aanleiding van de fraude en andere knoeierijen op het gebied van de voortbrenging en ver deeling, zoomede van den ln- en uitvoer van voor het Nederlandsche volk belang rijke zaken, waaraan het dringend behoefte heeft. Zaterdag zyn te Batavia 501 evacué's uit DJokja en Gombang gearriveerd. Op 1 Mei a.s. zal de K.L.M, de lucht- verbindlng SchipholEelde voor de a.s. zomermaanden heropenen. In vergeiyklng met 1945 ls in het afgeloopen jaar de paardenstapel met ruim 20.000 stuks toegenomen In de gieterij der machinefabriek gebr. Stork en Co te Hengelo, werd een zware vormkast door een kraan verplaatst. Plotseling brak een strop met het gevolg, dat de kast omlaag kwam. De 45-jarlge gehuwde vormer G. J. ten Kate werd ge troffen en vrywel onmlddeliyk gedood. BUITENLAND. Het Zwltsersche parlement heeft met een kleine meerderheid besloten aan de regeering op te dragen een wet te ont werpen. volgens welke prlnclpleele dienst weigeraars ln clvlelen dienst hun militai ren dienstplicht kunnen vervullen. De Sovjet-Unie en Voor-Indlë hebben besloten tot uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigers ln den rang van am bassadeur. SLACHTOFFERS DAKOTARAMP BEGRAVEN. De militaire woordvoerder heeft me degedeeld. dat op 11 April een bergings patrouille naar den Boerangrang is ver trokken voor de beëindiging van het technische onderzoek naar de oorzaken van de ramp. het verzamelen van de be zittingen der slachtoffers eD het vol tooien van het massagraf Dit is op een plateautje gelegen en voorzien van een houten Kruis met een uit het staartstuk van de Dakota gehakte Nederlandsche vlag. waarop de namen van de slacht offers zijn aangebracht. Na de voltooi ing van het graf is een godsdienstoefe ning gehouden door pater Van der MUI. Tegen Wallace Terwijl Wallace in Engeland zijn re devoeringen voortzet, komt uit Amerika felle critiek op zUn optreden. Carl Mundt (republikein) heeft de commissie voor anti-Amerikaansche ac tiviteit van het Huis van Afgevaardig den verzocht de aanvallen van Henry Wallace op de Amerikaansche regeering grondig te bestudeeren. Het is mogelijk, dat Wallace na zijn terugkeer uit Euro pa voor deze commissie zal moeten ver schijnen. De democratische senator Tom Ste ward heeft verklaard, dat Wallace met de stem van het Kremlin spreekt en dat hy uit de democratische party moet worden gezet. Na een stilstand van vele jaren in den plaatseiyken woningbouw legde de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, Zaterdagmiddag den eersten steen voor een complex van 82 arbeiderswoningen, dat in de Tomaten- straat voor de Woningbouwvereniging „Ons Belang" zal verryzen. De burge meester tydens deze handeling. (Foto Van Vliet). Nachtegalenzang voor Prinselijk Paar Zaterdag hebben de „Oosterhoutsche nachtegalen" het knapenkoor uit Oos terhout, dat zich thans in Zwitserland bevindt, een concert gegeven te Zer- matt voor het Prinselyk Paar. Een tal rijk intenationaal publiek woonde het concert, dat groot succes had, by. Het koor bood Prinses Juliana een boeket voorjaarsbloemen uit de bergen aan. Bezoldigingsbesluit onderwijzerssalarissen. DOOR H.M. DE KONINGIN ONDERTEEKEND. H.M. de Koningin heeft Zaterdag de door de Regeering voorgestelde wüziging in het bezoldigingsbesluit met betrekking tot de onderwyzer.s- salarissen. geteekend. Verwacht kan worden, dat deze wyziging in den loop van d^ze week in het Staatsblad zal verschijnen. Naar de Amerikaansche kustwacht meldt, ls het ruim 3.000 ton metende Noorse he motorschip „Belpamela" Vrijdag ln 't Noordelijk d.eel van den Atlantlschen Oceaan ten gevolge van werking ln de lading gezonken. Negen opvarenden wor den vermist. 18 zyn door een Amerlkaansch sohlp gered. De regeering van Voor-Indlë heeft besloten den Invoer van ruwe rubber te verbieden om de binnenlandsche rubber industrie te beschermen. Naar uit betrouwbare bron te Kopen hagen wordt vernomen ls de toestand van koning Chrlstiaan veel ernstiger gewor den Vier doktoren zouden bil hem geroe pen zyn Naar verluidt ls de koning bijna bulten bewustzijn. Penicilline biyft toege diend. In het sportpaleis te Antwerpen zal op 17 Mei een Jaarbeurs voor handel en nijverheid worden geopend en op 14 Juni een Jaarbeurs voor voedingswaren. In verband met de door den ge meenteraad aangenomen motie van wan trouwen tegen dr Ostrowskl, burgemeester van Beriyn, heeft de gemeenteraad be sloten dr. Ostrowskl te verzoeken af te treden. Deze heeft geweigerd aan dit ver zoek te voldoen, daar de byzondere zitting van den gemeenteraad, waarin dit besluit werd genomen, naar zijn meening onwet tig ls. omdat zy bij zyn afwezigheid door zijn plaatsvervanger werd bijeengeroepen zonder dat de omstandigheden dat nood- zakeiyk maakten. De communistische partyen van Australië. Groot-Brlttannië eu Zuld-Afrlka alsmede de progressieve labour party van Canada hebben een gezamenlijke verkla ring gepubliceerd, waarin te kennen wordt gegeven, dat deze partijen niet van zins zijn „toe te laten, dat Hitler's doelstellln- 1 gen om over de wereld te heerschen ver wezenlijkt worden door het Amerikaansche imperialisme". Een recordpoging voor een wereldvlucht. Zaterdag is de Amerikaansche fabri kant en millionair Reynolds in zyn om gebouwde twee-motorige bommenwerper van het Laguardia-v "egveld bij New- York opgestegen voor een vlucht rond de wereld waarby hy hoopt 20.000 myl af te leggen binnen de 55 uur om het record van Howard Hughes te slaan, dat in 1938 gevestigd is. Reynold heeft twee metgezellen en doet zelf dienst als navigator. Stop plaatsen zullen Parys. Cairo, Calcutta, Sjanghai. Tokio en Anchorage in Alas ka zijn. Zyn route is 6.000 myi langer dan die van Hughes, hetgeen noodig werd door de weigering der Russen om het toestel over Sovjet-gebied te laten vliegen. Indien Reynolds een nieuw record vestigt, zal dit niet als officieel be schouwd worden daar de National Aero nautic Association geen afwijking van de route van Hughes zal erkennen. Het vliegtuig is genaamd de Reynolds Bomshell. Reynolds zelf was gedwongen zyn ge wicht 15 kilogram terug te brengen om door de nauwe opening van de naviga- tie-afdeeling te kunnen komen. Zondagochtend is het toestel te Pa rijs geland en weer naar Cairo gevlo gen. Er was toen een voorsprong van 14 minuten op het vliegschema behaald. Reynolds beweert op zijn eerste etap pe drie onofficieele snelheidsrecords te hebben gevestigd, n.l. de vlucht van New York naar Gander (New Found- land) in precies drie uur, de vlucht van Gander naar Ierland in 5 uur en 17 mi nuten en de vlucht van Gander naar Parijs in precies zeven uur. Gisteren werd Karachi gepasseerd. DE RAZZIA TE BERLIJN. In totaal zijn 3.656 personen In den loop van de 24-urige razzia's in de vier sectoren van Beriyn gearresteerd. In den Russischen sector werden 1.521 personen gearresteerd, van wie 23 als „misdadigers" werden beschreven. In den Britschen sector werden meer dan 400 personen gearresteerd, onder wie een dertigtal „gezochten". 23.000 personen werden aangehouden voor controle, In den Franschen sector werden in totaal 953 personen, In der Amerikaanschen sector 775 gearresteerd, waaronder 23 zwartehandelaren en 50 prostitué's. In alle sectoren werden groote hoeveelheden levensmiddelen en kleedingstukken in beslag genomen. De dreiging van de influenza EEN WERELD-WERKSCHEMA TER BESTRIJDING. Dr. C. v. d. Berg. directeur generaal van 'de Volksgezondheid in Nederland, heeft op een bijeenkomst van de we reld-gezondheidsorganisatie te Genè- ve verklaard, dat influenza op groote schaal, evenals in 1918, niet tot de on mogelijkheden behoort. HU is er van overtuigd, dat influenza-pandemieën (over dc geheele wereld heerschende epidemieën) neiging hebben periodiek om de 25 tot 30 Jaar terug te keeren en dat het gevaar grooter is in na-oorlog- sche omstandigheden. Dr. v. d. Berg zette uiteen, dat het mogeiyk is de menschen tegen influenza immuun te maken door het inspuiten met bepaalde vaccines. Zyn door zyn collega's goedgekeurd werkschema behelst het vormen van voorraden anti-in fluenza-serum op „strategische punten", zoodat ln ge val van het uitbreken van deze ziekte dokteren en verpleegsters onmiddellijk gevaccineerd kunnen worden. Dr. v. de Berg drong er op aan, dat van te voren alle hulpmiddelen der moderne medische wetenschap, in het bijzon der penicilline en zwaveldrankjes, zullen worden gereed gemaakt. Hjj wees er op, dat dc gevallen met doo- delijkcn afloop grootendeels niet aan de influenza zelf, maar aan de door haar veroorzaakte longontsteking te wijten zijn. De wereldgezondheidsorganisatie heeft thans 'n speciale influenzacommissle ge vormd die onmlddeliyk de organisatie voor het nemen van de meest dringen de maatregelen tegen influenza zal be ginnen en in Juli op de te Kopenhagen te houden bUeenkomst van microbac teriologen verdere plannen zal bespre ken. Hoewel enkele landen, w.o. Nederland, een speciale influenza-commissie heb ben opgericht, acht dr. v. d. Berg het een vraagstuk, dat internationale actie verdient. RADIOREDE PROF. GERBRANDY. Prof mr. P. S. Gerbrandy zal heden avond om 20.u. 35 voor de NCRV over Hulversum II een rede houden met als onderwerp: „Linggadjati geteekend. wat nu?" DE NAJAARSBEURS TE UTRECHT De data voor de Najaarsbeurs te Utrecht zijn vastgesteld van Woensdag 17 t/m Vrydag 26 September 1947. GROOTE LADING SMOKKELWAAR IN JACHTJE. Een Hillegommer gearresteerd. Over de groote bollensmokkel tusschen Nederland en Engeland, vernemen wy nader, dat Nederlandsche douane be ambten, in een jachtje dat in open zee met moeilijkheden te kampen had en door een trawler te IJmuiden werd bin nengebracht, een groote lading smokkel waar aan cigaretten. fietsbanden enz- vonden. In samenwerking met de Engelsche politie is ontdekt, dat een reederij, die een vasten dienst met Engeland onder hield tijdens de vaart in het Noordzee kanaal de bollen aan boord nam en op den terugweg de zwarte lading loste. In Engeland is een Hillegommer als mede plichtig aan dezen smokkelhandel ge arresteerd. TERUGKEER DER NORMALE RIJNVAART? De Belgische en Nederlandsche regee ringen hebben aan de regeering der Ver. Staten een memorandum gezonden, waarin wordt gezegd, dat zy bereid zyn de bijkomende kosten op zich te nemen, die een terugkeer tot de normale RUn- vaart met zich zouden kunnen brengen. Dit memorandum wordt thans door de regeering der Ver- Staten onderzocht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 7