3 Meer arbeids-kansen voor minden-validen NAAR HET LAND DER PEIARAO'S RECHTZAKEN Is uw Radio defect? Het Leidsch Dagblad Ter overdenking Diamanten en deviezen Een winst van 10 millioen in 1946 Duilschers stalen voor 20 a 25 millioen DE BIOSCOPEN NEDERLANDER SMOKKELDE ELF MILLIOEN BOLLEN. Hy krtfgt 2 jaar gevangenisstraf en hooge boete. Jean B P. Lelaux een Nederlander, ls te Londen tot 2.500 pond sterling boste en twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van bijna elf millioen bloembollen na^ar En geland. De bloembollen waren uit Ne derland afkomstig. Lelaux kocht in En geland autobanden, sigaretten en an dere arttkelen. die hij naar ons land smokkelde. Twee Jachten waarmede het vervoer geschiedde, zyh in beslag genomen. De verdediger van Lelaux voerde aan, dat zijn cliënt gedurende den oor log diensten aan Engeland heeft bewe zen als ondergrondsch agent in Ne derland waarbij hij groot persoonlijk risico liep. Lelaux kan de boete niet betalen. De aanklager zeide, dat Lelaux drie adressen in Londen had en een kluis in een bank bezat. Op zijn transacties had hij 10 percent verdiend. Blijkens zijn rekeningen had Lelaux 4156 pond sterling verdiend, van welk bedrag hij er 389 had uitgegeven. DIPHTERIE MOET BESTREDEN WORDEN. Regeering dringt aan op maatregelen. In den loop van den oorlogstijd is in ons land een ernstige epidemie van dpihterie begonnen, die nog niet ge doofd is. Sedert tal van jaren wordt door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid bij de gemeentebestu ren, artsen en de bevolking de voorbe hoedende inenting tegen diphterle ge propageerd. In een aantal gemeenten wordt op vaste tijden zitting gehouden voor het van gemeentewege kosteloos verrichten van deze inentingen. Elders gebeurt /dit op zeer ongeregelde tijd stippen (b.v. om de paar jaar), zelfs zijn er plaatsen waar deze gelegenheid nooit wordt geboden. In de geneeskun dige wereld wordt, algemeen aanvaard, dat deze inenting in den strijd tegen de diphterie het krachtigste wapen is. Wanneer iemand volledig ingeënt is, daalt binnen eenige maanden de vat baarheid voor diphterie sterk, terwijl de ziekte bij geënten slechts uiterst sporadisch den dood ten gevolge heeft. Ten einde het onheil dat de diphterie epidemie aanricht te beperken, heeft de regeering aan de burgemeesters ver zocht maatregelen te nemen die er toe leiden, dat ten minste ieder kwartaal in iedere gemeente gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting tegen diphterie en wel niet alleen van school kinderen, doch ook van anderen. PSEUDO JONKHEER GEARRESTEERD. De politie te Rotterdam heeft den 25- jarigen oplichter J. H. V., die als kan toorbediende te boek staat, gearresteerd Hij was meestal gekleed in het uniform van eerste luitenant en gaf zich uit voor Jonkheer of meester in de rech ten. Hij bedreef over het geheele land opllchtlngspraktyken, speciaal onder de familie van hen, Jie in concentra tiekampen hadden gezeten. Zelf had hij ook in een kamp gevangen gezeten, waar hij zich voor dokter uitgaf. CHOCOLADE-ARTIKELEN WORDEN DUURDER. De Minister van Lanbdouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening heeft nieuwe prijzen voor chocolade goedgekeurd. De prijs van geïmporteerde cacaoboonen, waarop oorspronkelijk de verbruikers- prijs hier te lande was gebaseerd, is den laatsten tijd met meer dan 100 procent gestegen. Desondanks wordt deverbrui- kersprJjs van cacaopoeder gehandhaafd. De chocolade-artikelen mopten daaren tegen duurder worden. De reep van 8 cent kost nu 10 cent. De gevulde reep van 8 cent 9 cent. Chocolade aan stuk jes kost nu voortaan 35 cent, gevulde stukjes (bonbons enz32 cent en los strooisel 22 cent per 100 gram. Voorts zullen ook bij deze nieuwe prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsarMke- len tegen hoogere prijzen mogen worden verkocht en wel chocolade aan stukjes voor ten hoogste 50 cent en bonbons voor ten hoogste 60 cent per ons. In dit geval moeten de artikelen echter ver pakt worden verkocht met vermelding van den prijs en van den naam van den fabrikant op de verpakking. STAATSLEENING VAN 3%. Voor verkoopers van Am. fondsen. De minister van Financiën heeft be sloten voor de verkoopers van Ameri- kaansche fondsen de gelegenheid open te stallen deel te nemen in een uit te geven 3 pCt. Nederlandsche Staatslee- ning 1947, luidende in dollars van de Vereenigde Staten van Amerika, voor- loopig tot een bedrag van 100.000.000 dollars. Zij. die nu besluiten tot ver koop van Amerikaansche fondsen over te gaan, alsmede diegenen, die reeds tusschen 19 September 1946 en 16 April 1947 hier te lande berustende Ameri kaansche effecten verkochten, zullen in de gelegenheid worden gesteld een aanvrage ijot deelneming in te dienen. De leening, welke tegen de koers van 100 pCt. zal worden uitgegeven, heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaar. De dollar wordt bij de storting bere kend tegen de koers van f. 2.65. SCHEEPSBERICHTEN. Berke-1RotterdamNapels pass, 10/4 Flnlsterre; EAam, 9/4 van Galveston te Houston; Gouwe, 10/4 van Huelva naar Amsterdam; Hertel, 10/4 van Amsterdam te Rotterdam; Hilversum. Rotterdam Antwerpen, pass. 11/4 Vllsslngen; Ken to - sono, vermoedelijk 19/4 v. Morotad naar Batavia en New York; Kota Int én, Bata viaRotterdam, 10/4 van Colombo; Leer dam, 10/4 van Baltimore te Norfolk; Dor Jokert», 26/4 van Batavia te Soera- ba Ja; Orpheus, 11/4 van Amsterdam te Rotterdam; Roelf, RotterdamBilbao, pass. 9/4 Ouessant; Sloterdyk. Rotter damBatavia, pass 10/4 14,30 Perlml Stad Schiedam, 10/4 van Rotterdam naar Savona; VUestroom, 10/4 van Amsterdam te Rotterdam; Zijpenberg. 8/4 ven Rot terdam te Newport Mon. K.N.S.M. Deo Duoe. 10/4 van Ko penhagen naar Odense; Danae, 10/4 ven Rotterdam naar Algiers; Hercules. 10/4 van Gibraltar naar Hoek van Holland; Ardea. 9/4 te Jaffa; Orpheus, 11/4 te Rot terdam; BvangeLlnepark, 9/4 van Trinidad naar Georgetown; Douro. 9/4 van La Llbertad naar Bajiranqutile; Vuloamus. 10/4 van Londen naar Amsterdam. K.HL, Nlc. Wltsen. 10/4 van Vlotorls thuisreis. West Afrika Lijn Ma as kerk wordt vandaag ln DoveT verwacht en morgen avond te Amsterdam. KP.M De TaViwang bevond zloh op 10/4 39 graden 3 min. noorderbreedte en 9 graden 39 min. weet--lengte. Mij. Nederland Roepat. 10/4 van Umu'kDm; naar Antwerpen'. BengkalHs. 9/4 van Batavia naar Holland; TJlQcampek 10/4 van Gen/ua naar Ned. Inddë. MIJ. Oceaan Neleus. 7/4 van Aden naar Amsterdam; Polydorus. 6/4 te Co lombo en gaat op weg naar Amsterdam; Phrontls, 6/4 van Port Said naar Am sterdam. DOOR BERTUS AAFJES IV. Op den Akropolis. Twee dagen ligc de ooot geduldig in de haven van Athene en die twee dagen breng ik met een even groot geduld op den Akropolis zoek. Ik ben er bevriend geworden met den 'gids en den photo- graaf. Met den gids is dat a^s volgt ge schied: Den eersten dae waren wij met een heel gezelschap en daar stortte hij zich. bij de Propylaeën a. op neer als een havik op zijn prooi. Hij bleek eèn oude varensgast te zijn, die enkele jaren in de nu verdwenen binnenstad van Rot terdam gewoond had. Vandaar, dat hij een mondvol van onze taal machtig was. Met die paar woorden probeerde hij de heele geschiedenis van Athene in ons hoofd samen té persen. Maar toen hij, over den muur van den Akropolis wij zende, waar wandelende maischjes ver- weg en kleintjes scharrelden over den blauwen rotsgrond, tegen het gezelschap uitriep, dat daar de Areopaag was, waarop Paulus eenmaal preekte. ja, zei hij, na verwonderde uitroepen van dien kant, daar en daar precies en dat de eerste christenen na dien preek terstond dén Akropolis beklommen en er de antieke beelden stuk sloegen, wel, toen moet ik een pijnlijk en ongeloovig gezicht gezet hebben, want hij zonderde mij terstond van de overigen af met de woorden; „U is natuurlijk professor." Ik begreep den wenk en beiden gingen wij opgelucht ons weegs; hij met het ge zelschap naar een dikken fotograaf, die de groep terstond met zijn middel- eeuwsch toestel nam, ik linea recta,naar het Parthenon. En nu praten wij met elkaar als oude vrienden en als hij hoort, dat ik vandaag al weer geen geld heb om met den trein naar de haven terug te keeren, duwt hij mij net als gisteren de reiskosten ln de hand. De andere vriend is de fotograaf, ook reeds den vorigen dag gemaakt. Toen hij mij voor den twintigsten keer door het Parthenon zag scharrelen, wenkte hij mij en bood mij een broodje aan. Het was een groote, dikke, van welvarend heid blinkende Turk. Toen hij mi) vroeg, wat ik deed en ik hem zei, dat lk boe ken schreef, vertelde hij, dat Bernard Shaw hier gefotografeerd had mijn vriend Bernard Shaw, zei hij én hij duwde mi) vol Turksch enthousiasme op dezelfde omgevallen zuil en verdween onder het zwarte doek van zijn vooroor- logsch toestel om een middeleeuwsche kiek te nemen. Het had het toestel kun nen zijn, waar nu eens werkelijk een vogeltje uit de lens vloog. Maar het ge beurde niet. Wel, na wat babbelen, bood hij mij een kletsnatte foto aan, en schortk het negatief er bij, alles voor niets. En nu wandel ik weer over den rots- achtlgen bodem naar den Akropolis. Een bodem, die grijsblauw is. Maar soms, door een speling van den aether, wordt hU blauw en glanzend als ge slepen erts. Uit barsten en breuken bloeit van Üles op. Onoogelijk kleine klaproosjes wiegen hun slaperig hoofd op den zephir. Paarsche reigerbekjes steken hun bloemen en snaveltjes op naar het azuur. Bijen en wespen bezoe ken gonzend de kamille-bloemen. Ik steek de rots over naar het Erechtheion. Wie kent niet uit een plaatwerk zijn wonderlijke portiek, waarvan de zuilka- ryatyden meisjes zijn. zy kijken ge- zessen naar het Pathenon. steunend op één been, het andere doorgeknikt, en op hun geheven hoofd dragen zij moeite loos het dak. Het lijkt wel of zij in een rustpauze staan, of zij reeds eeuwen met dit dak op hun hoofd gewandeld heb ben en slechts even rustig adem schep pen om het de verdere eeuwen voort te torsen. In hun gestalten zit niet meer spanning dan als droegen zij het ge wicht van een gevulde waterkruik. Hun neuzen zijn weg, hun mond is door den beet des tijds half ingevreten, en daar door besloten en verzegeld geworden, maar zooals zij daar staan, de oogen open en vrij op het Parthenon gericht, ken ik geen mooier voorbeeld van dienst baarheid- in schoonheid Later loop ik den Akropolis af, naar het station, door hellende straatjes, vol kleurige pluimdieren. balkons die uit puilen van de anjers en van sinaas appelboompjes in tonnen; lk struikel bijna over een touw. waaraan een arm zalige kop blijkbaar voor straf vastzit, luister in een hoek bij een wuivend gor dijn naar Chopin, die door onbekende handen gespeeld wordt op een oud kla vier, en zie op daken en muren den glimlach van den Griekschen dag. Om vier uur in den namiddag vaart de boot. Zy stoomt de haven uit en koerst doör tusschen de Grieksche eilan den. Maar nog wel een uur lang is het Parthenon zichtbaar. Kleiner, altijd kleiner. Een minitieus rijtje zuilen. Een vlek. Een stip. Ik zit er met onafge wende oogen naar te kijken, gezeten op het dek. De kinderen vragen waarnaar ik kijk, Naar het Parthenon, zeg ik. Ik laat het hun zien door een geleenden verrekijker. Een hunner toont mi) een groot brok Penthelisch marmer. En plotseling hebben zij allemaal wat mar mer gekregen van den Akropolis. gekre gen van hun ouders. Ik laat hun mijn drie .brokjes marmer zien ter grootte van een vingertop En daar beginnen zij, die niets hebben, nu orn te bedelen. Ik geef ze maar. Ik houd toch niet van bezit. Ik wil niet meer bezitten dan ik wandelende mee kan dragen.. Maar mij ziel gaat scheep met den v$el lich- tere.n last der herinnering. „Ziet U het nog?" vraaagt het jongetje en hij wijst naar de groote witte vlek, die Athene geworden is. „Ja, lk zie het nog." zeg ik. „Raar, dat kan toch niet," zegt het kind. „Alles is één groote witte vlek". Ja het kan ook niet. Alles is één grootewittevlek De Corinthia Maart 1947. Toelichting op het wetsontwerp Aan het bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot plaatsing van minder-valide arbeidskrachten, waarbij, gelijk gemeld, de werkgevers overheid zoowel als particulieren worden ver plicht, bij aarts telling van nieuw per soneel een zeker aantal minder-valide arbeidskrachten in dienst te nemen, ontleenen wij, dat de achtergrond, waar tegen dit ontwerp van Wet moet wor den gezien, het doordringen is van een nieuwere opvatting omtrent de moge lijkheid en de wensohelijkheld van in schakeling van personen met aangebo ren of verworven lichamelijke of gees telijke gebreken, kwalen of afwijkingen ln het arbeidsproces, welke ontwikke ling is versneld door het feit, dat ook Nederland sinds jaren zijn oorlogsinva liden heeft. Op grond van verschillende overwe gingen meent de minister, dat met een stelsel van algeheele vrijwilligheid thans niet kan worden volstaan. In het alge meen is h€$ echter niet de bedoeling van den minister, de kracht van de wet te zien in de strafbepalingen. Wanneer men er rekening mede houdt., dat van de personen met ver minkingen aan extremiteiten een groot deel automatisch zijn weg naar het be drijfsleven viridt, kan het totaal, op het' 'welk dit ontwerp het oog heeft, op rond 50.000 worden gesteld Onderne mingen met 20 of minder werknemers zyn van de wettelijke verplichting uit gezonderd. De aangegeven verhouding berust in feite cp de aanneming van een percentage van 2. Wie zijn minder-valide? Niet ieder, die een gebrek, kwaal of afwijking heeft, is een minder-valide arbeidskracht in den zin van de ont worpen wet. Eisch is, dat men in aan merkelijke mate wordt beperkt in de mogelijkheid om door arbeid in zijn levensonderhoud te voorzien. Ten einde ten aanzien van de per sonen, die hetzij in militair verband, hetzy 'n de verzetsbeweging hun dien sten jegens het vaderland met hun validiteit hebben moeten betalen, el- ken twijfel, of zij onder de wet vallen, uil te sluiten, weiden zij met name onder het begrip „minder-valide ar beidskracht" gebracht. Aan de min der-valide arbeidskracht is de be voegdheid gegeven, zch „als zoodanig"! bjj het Gewestelijk Arbeidsbureau van haar woonplaats te doen inschrijven. Als straf tegen overtreding dezer wet wordt genoemd een 'boete van ten hoog ste f. 1000. Als bijkomende straf kan openbaarmaking van de rechterlijke uitspraak worden bevolen. EISCH TEGEN OUD-INSPECTEUR- GENERAAL LOODSWEZEN 10 JAAR. De 64-j. C. T. Ter Poorten uit Naar- den, die op 19 Maart 1942 door den Rijkscommissaris een aanstelling ont ving als Inspecteur-Generaal van het Loodswezen, had zich voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, te ver antwoorden. Verd. werd ten laste ge legd, dat hij tijdens zijn ambtsperiode het Nederlandsche loodswezen geheel aan de Duitsche oorlogsvoering heteft dienstbaar gemaakt Een der getuigen schetste den verdachte, die N.SJB.-er was en zeer pro-Duitsch, als iemand, die er steeds naar streefde Duitschland te dienen en de Duitsohe opvattingen bij zijn personeel ingang te doen vinden. Hij had voor zijn „plichtsbetrachting" van Hitier een hooge onderscheiding ontvangen. Op de vraag of verdachte het ver keerde van zijn houding niet inzag antwoordde hij: „Ik beschouwde Enge land als een vijand, omdat de Engelsche vliegers mijn schepen beschoten". Verd. was tot 1934 officier bij de Ned. Marine en heeft, naar de president me dedeelde als zoodanig 'n uitstekenden staat van dienst. „HIJ was kapitein ter zee le klasse en officier in de Orde Van Oranje Nassau". In 1934 nam hij zijn ontslag bij de Marine en sloot zich aan bij de NSB.,- omdat hij meende, dat slechts de N.S.B. Nederland kon redden van de moeilijkheden vati dien tijd. „Een schandelijk feit", noemde de' procureur-fiscaal het, dat verdachte op zijn kantoren propaganda voort de Duitsche Kriegsmarine maakte en zoo er toe bijgedragen heeft, dat zoovele jonge Nederlanders zich in dienst gin gen stellen van den vijand. Mr. Van der Veen eischte een gevan genisstraf van 10 jaar met ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor den tijd va.i het leven. Uitspraak 25 April. Ingezonden Mededeeling EEN WELDOENSTER! Pürolin houdt moeders huid zacht en mooi; baby's huid gaaf en gezond. Voorkomt schrijnen na scheren. Heelt tevens 'een beschadigde huid. Doos 40 ct. HET ZUIVERINGSPROCES SCHACHT. Hjalmar Schacht, Hitiers minister van financiën, heeft tijdens de voort zetting van zijn proces verklaard, dat hij Hitier nooit een rechtschapen mensch met moreele opvattingen had gevonden. Hij zeide, dat de Nazis geen practisch economisch program hadden en daar zy „niemand hadden, die in staat was een dergelijk program uit te voeren", was hij van meening, rdat hij de gelegenheid had met hen samen te Ingezonden Mededeeling. Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST l.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig werken om zijn eigen economisch pro gram uit te voeren. Hoewel de bollenvelden door den lang durlgen en strengen winter nog niet in vollen bloei staan, vormen de crocusvel den hier en daar kleurige tapijten, waar van reeds druk genoten wordt. De krant voor iedereen. HAAGSCIIE POLITIERECHTER. Handelaar ln distributiebonnen H H. te Lelden, thans gedetineerd, had zich ln den zwarten handel met distributie bonnen begeven, waarvoor de officier te gen hem vyf maanden gevangenisstraf vroeg De politierechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf, benevens drie maanden naar veenhuizen. HAAGSCHE RECHTBANK. Heling van wol Wegens heling van wol, welke uit een fabriek te Lelden was gestolen, heeft terecht gestaan de koop man H. P. uit Lelden, tegen wlen acht maanden gevangenlsstrat werd geëlscht. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie Jaar proeftijd. „WAT ZOEKT GIJ DE LEVENDEN BIJ DE DOODEN....?" Engel tot de vrouwtA op den Paaschmorgeik Wij kunnen met ons zoeken in de verkeerde richting gaan. Ondanks de oprechtheid van onze bedoelingen en de zuiverheid van onze motieven kun nen we geestelijk in een doodloopend slop terecht komen. In plaats dat er een verruiming intreedt, vernauwt zich ons gezichtsveld. We loopen rond in een steeds enger wordenden kring. Dat kan ons dermate drukken en benauwen gaan, dat we probeeren te vergeten in welke verlegenheden we geraakt zyn. We zoeken dan niet meer; althans dat maken we onszelf en anderen wijs. Terwijl we toch heimelijk blijven ho pen en uitzien naar een opening, waar door we kunnen ontsnappen. Wie weet doet zich dit wonder nog eens aan ons voor Er zijn er zoo velen, die met hun zoeken bij de dooden terecht gekomen zijn. Die vastgeloopen zijn op een kerk hof. Op al hun vragen is het antwoord slechts de doodsche stilte en het rui- schen van de treurwilgen. Hun stem keert tot henzelf terug, hol en onwe zenlijk. Verlaten staan ze op het strand van den tijd. tegenover het on metelijk zwijgen van den dood. „Wat zoekt gij de levenden bij de doo den?" De vraag is niet als sinistere spot bedoeld. Er spreekt veeleer een trouwe zorg en een diep meeleven uit. Hoezeer het zoeken "der menschen in een verkeerde richting gaat, hoezeer het met dwaling vermengd is, het blijft toch niet onopgemerkt. Het is geen verspilde energie. Er is in het heelal een geopend en waakzaam oog ook voor den meest verdwaalden zoeker! En er is meer! Er is ook een harte lijke bereidheid om den verdoolden mensch terecht te helpen. Misschien gelooven wij niet» (meer) aan engelen. Deze gevleugelde wezens passen nu eenmaal niet in onze zake lijke wereldbeschouwing, waar twee maal twee. vier is. Maar het zdu toch wel eens kunnen wezen, dat onze zakelijke wereldbe schouwing niet heelemaal compleet is. Dat zij niet de hééle werkelijkheid dekt! Waarom zouden we zoo aanma tigend zijn om dat te denken? De mo derne wetenschap zou ons desnoods iets kunnen vertellen van de beperktheid van onze kennis. Zy, die van het kerkliofdenken zijn teruggebracht, die vfin de dooden zijn geleid tot de levenden zullen waar schijnlijk met meer eerbied over enge len hebben leeren denken en spreken. Hadden ze niet het onmiskenbare ge voel van een wezenlijk krachtdadige hulp? van een zegenende terechtwij zing? van een reëele bevrijding uit «de doodsgreep der dwaling? Het meest logische en-voor de handliggende kan absurd zijn Wie zoekt er nu een leven de bij de doodenMaar anderzijds: wie doet dat niet? Wie spint er niet voort aan eigen gedachten? Wie leeft er niet bij het inzicht van zijn eigen geest? Wie volgt niet den drang van zijn hart? Het ligt alles immers zoo voor de hand! En toch het voert alles zoo lijn recht naar de dooden Een andere weg? Inderdaad: Hij is opgestaan, gelijk Hy gezegd heeft. Dat is de weg van het luisteren, van het zich laten gezeggen. Elke andere weg is de grafweg. Trianon Clark Gable. Claudette Colbert en Spencer Tracy zyn zeker ac teurs, wier naam voldoende ls om volle zalen te trekjeen. Ook in „Vloeibaar goud" toonen zy zich de verworven faam waardig. Op hun spel valt niets aan te merken, doch wat wy in deze film mis sen is eenigen diepgang van het scena rio. Diepgang van een filmverhaal be hoeft niet noodzakelijk een ernstig ka rakter van de film te beteekenen. Ook humor kan deze eigenschap hebben. He- 'laas ontbreekt dit kenmerk volslagen in deze geschiedenis van twee gelukzoekers in de olie-industrie Voor ieder der spe lers is bet jammer, dat zij hun spel- talenten uitvierden in zulk een opper vlakkig verhaal, dat weliswaar een ze kere spanning brengt, doch dit ook met minder goed spel zou hebben bereikt. Casino Met de Engelsche film ..Een klant voor den beul' kunnen wy eigen- lyk twee kanten uit. Heeft het er in het begin veel van weg. dat o.»s de geschie denis van een meisje wordt verhaald, dat zoo gaarne concertzangeres wil worden, maar waartegen haar wat con servatieve vader zich verzet, al spoedig moeten wy dit niet onaardig gespeelde gegeven los laten om „met wat kunst en vliegwerk" te midden van een spel van intriges te belanden. Mr?. Bond, die met haar aan den drank verslaafden man een bar exploiteert, weet zich mid dels een flinke dosis vergif van haai echtgenoot te ontdoen. Op net moment dat de politie achter den geheimzinni gen dood van haar man xomt, tracht zy de schuld op één van haar mede minnaars af te wentelen. Ui: opzet mislukt en om aan den greep van den beul te ontkomen, maakt zy een einde aan haar leven. Een matige film, waar- by ook hinderlyk yeel met aecors wordt gewerkt. In het voorprogramma een alleraardigste reportatie 'an het Prin selijk gezin in Zermatt. Luxor De bekende regisseur Fritz Lang. die in vervlogen jaren naam maakte met films als „De Nibelungen", „Metropolis" en „Dr. Mabuse", wierp zich ditmaal op het crimineele genre en vervaardigde de film „De vrouw in het venster", waarin het verrassend-orlgi- neele slot de klap op de vuurpyi betea- kent. Wie is die „vrouw in het venster", wie h?t evenbeeld van het blologeevende schildery in de étalage, die prof. Ri chard Wlnley (Edward G. Robinson) na het samenzyn met twee vrienden in de club, des nachts ontmoet? Door haar wordt hy gewikkeld in een avontuur van ongekende afmetingen, een avon tuur, dat hij juist op zyn bezadigden leeftijd had willen ontlo <pen. De om standigheden leiden tot een misdaad waarvan hy het spoor op Mie moge- lyke manieren uitwischt Byna was dit gelukt, ware niet de chanteur (Dar Duryea) opgedoken, waardoor beiden -byna tot de.n afgrond gevoerd worden vooral ook omdat de speurzin van prof Winley's vriend, de officier van justitir (Raymond Massey) vervaarlijk dicht tot de ontdekking leidt. Met beklemmende spanning volgt men de verwikkelingen welke ten slotte in een verademende oplossing overgaan De liefhebber van het moord- of zelfvcrdedigings-verhaal kan hier genieten tot-en-met en Telfs de meest do<;rkneede ontleder van teschiedenissen als rteze, zal zich ver bazen over de wyze. waarop hier twee rtgeniyk onschuldige 'henschen niet be hoeven te boeten voor >ïn moord, waar voor zy wettelyk toch zeker aanspra- kelyk gesteld moesten worden. „Df vrouw ln het venster" (Joan Bennett) (Speciale Reportage) De Nederlandsche diwnant-industrie is een typisch Amsterdamsche en ook typisch Joodsche industrie, waarin tie arbeid in den loop der jaren als het ware traditioneel van vader op zoon is overgegaan. Ongeveer twee derde deel van de meer dan drieduizend menschen, die voor den oorlog in onze diamant industrie werkzaam zyn geweest, waren Joden en het spreekt vanzelf, dat de hoofdstedeiyke bedryven door een te kort aan personeel dus nu, vergeleken by vroeger, slechts in bescheiden mate hun vleugels uit kunnen slaan. Het aan tal arbeiders te Amsterdam loopt om de 1200 en met de opleiding van nieuw personeel ls anderhalf ét twee jaar ge moeid. Niettemin is er geen reden tot pessimisme en allerminst voor alar- meerende geruchten als die, welke er dezer dagen melding van maakten, dat onze diamant-industrie bezig zou zyn de zaken naar Canada en Zuld-Afrlka te verplaatsen, wy hebben er den heer I*. Asscher, mede-directeur van Asscher's Diamant-Industrie N.V. te Amsterdam, naar gevraagd en hy gaf ons een zeer nadrukkeiyke tegenspraak. Men heeft bezit de kwaliteiten om een detective- story voor 100% te doen slagen, maar meer dan wat huiveringwekkend diver tissement moet men er niet in zien Doch d&t behoeft ook niet om een avond van afleiding te beleven! Lido De Fransche regisseur Geor ge Laupin is erin geslaagd een voor treffelijke verfilming te produceeren van Dostojewsky's „De Idioot", waarin deodramatische handeling op even sug gestieve wyze wordt weergegeven als in den roman. In den aanvang doet het geheel wat fragmentarisch aan, waar door vooral» voor hen. die den inhoud van het boek niet kennen, het onder ling verband en de samenhang niet altijd gemakkeiyk zyn te volgen. Doch zoodra men de „sfeer" van het ver haal eenmaal dóór heeft, vervalt dit, overigens geen oogenblik hinderiyke bezwaar en kan men ongestoord genie ten van het sterke spel van Edulge Feuillière en Lucien Goedel, de prach tige illustratieve muziek en de vele goede cineastische effecten. De talloo- ze bewonderaars van Dostojewsky's oeuvre zullen ook in deze visueele ver sie hun affecties volkomen bevredigd vinden. In het voorprogramma ont breekt een rejrortage van den recenten 'Iolland—België-wedstryd vanzelfspre- cend niet. Rcx In de film „Hoe kryg ik een baantje" maken wy kennis met vier gedemobiliseerde militairen, die geen kans onbenut laten om by hun terug keer uit het leger weer aan den slag te komen. Zy meenen dit gevonden te hebben door de exploitatie van een kermistent, waarvan echter een con servatieve firma het slachtoffer wordt. Hetgeen de titel reeds doet vermoeden wordt ten volle in deze vroolyke film beantwoord: een dolle klucht, waar mede men zich kostelyk zult amusee ren. geen plannen om de bedryven naar el ders over te brengen en er is evenmin gevaar, dat Zuid-Afrika (met 500) of Canada (met eenige honderden arbei ders) ons zal overvleugelen. Van hoe veel beteekenis de Nederlandsche dia mant-industrie al weer is, wordt door de cyfers gedemonstreerd. Tegen een invoerbedrag van 20 mil lioen stond in 1946 een export-totaal van niet minder dan 30 millioen, het geen zeggen wil, dat de bewerking van de ruwe diamant aan Nederland een devlezenwinst ln dat jaar van 10 mil lioen gulden heeft opgebracht. Per ar beider in de diamant-industrie is dat ongeveer het kapitale bedrag van 10.000 gulden Met het oog op de deviezen moet aan één voorwaarde steeds stipt de hand worden gehouden, en wel deze, dat er tusschen den invoer van ruwe diamant en den uitvoer van het geslepen eind product geen langere termyn dan zes maanden mag liggen. Uiteraard ge schiedt de export naar het ponden- en dollargebied en naar die andere landen, waarmede wij een handelsaccoord heb ben, dat ook een post „diamant" bevat- Intusschen is het goed merkbaar, dat b.v. in Amerika het leven belangryk duurder is geworden. Men koopt er se lectiever en de vraag naar geslepen dia mant ls daardoor teruggeloopen. Een belangryk deel van de voorraden der Amsterdamsche industrie lag by het uitbreken van den oorlog ln Enge land en Amerika én daar draait men nu in hoofdzaak op. Wat in Amsterdam aanwezig was, moest meerendeels by het Rijksbureau worden Ingeleverd. Een onbeduidend percentage ervan is be taald, maar tot een waarde van 20 éi 25 millioen gulden werd gestolen en ver dween via Arnhem naar Duitschland. Men meent thans een deel ervan op het spoor te zyn en er bestaat eenige hoop, dat men er ten slotte in slagen zal zyn eigendom terug te krijgen TOEN „HERMANN" KWAM.... De diamant-industrie is een bedryf, dat even zeer werkt op de fantasie van de menschen als het product zelf met. z'n fascineerende kleurenspel. Vandaar waarschijniyk dat tallooze gekroonde hoofden van Europeesche landen gedu rende de laatste veertig jaren Asscher's Diamantbedrijf hebben bezocht (tot Hi- rohito toe!) en er hun handtekening hebben geplaatst in het „Gouden Boek". Toen kort na de capitulatie Hermann Göring met zijn trawanten een bezoek bracht, had men het boek laten „onder duiken" en dat is misschien wel zyn behoud geweest. Want de veldmaar schalk toonde groote en verdachte be langstelling voor alles wat apart en uit zonderlijk was en zou stellig ook dat boek by zyn verzameling hebben willen voegen. Geiyk hy trouwens getracht heeft te doen met een grooten zilveren bokaal, welke door het Engelsche Ko ningspaar aan de Firma Asscher werd geschonken als blijk van waardeering voor het siypen van 's werelds grootste diamant, de beroemde „Cullinan" Toen een poging om dat sieraad te koopen tegen welken pry's dan ook mislukte, zond Hermann twee dagen na zyn bezoek een officier om' het te vor deren. Is het een bewys van zyn on schuldig geweten, dat hy 's heeren As scher's mededeeling accepteerde, dat de bokaal juist den vorigen nacht was gestolen Intusschen zyn er na den oorlog reeds meer dan 25.000 geallieerde officieren en anderen geweest, die het diamant- bedryf met een bezoek hebben vereerd. En in het Gouden Boek staan al weer de handteekeningen van groote man nen als ambassadeur Hornbeck en de generaals Simmons en Urquhart.1 AGENDA HEDEN: Luxor: K. en O. „Welkom vreemdeling" 4y2 uur nam. Lido: K. etf O. „Welkom vreemdeling" 4 3/4 uur nam. Den Burdht: Fancy-fair Nlwin. 3>/2 SVt en 7%11 uur nam. De Harmonie: Openb. verg. Bond van, Bedrljfeautoverkeer, 3 uur nam. Schouwburg: Accordeonorkest o. 1 v. Jan Vogol. 8 uur nam. Sadszaal: Variété-avond m. m. v. Lou Bandy, 8 uur nam MAANDAG: Schouwburg: Tooneelgroep „Euripi des" ,,'n Zomerzotheid". 8 uur nam. Gereoht 10: Spir. Genootschap, 8 uur nam. WOEN8DAG: 1 L&ngwbrug 63: Bijbehezilng J. A. Bruyn, 8 uur nam. Amicltla: Psychometrische avond Ino de Fey. 8 uur nam. Stadszaal: Avro's bonte fcreimtournée, 8 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal: AViRO-bndgetournool, 8 uur DE BIOSCOPEN Luxor „De vrouw ln het venster" (18 Jaar), dag. 2J/2, 7 en 9 1/4 uur; Zond. 2V4, 43/4, 7 en 9 1/4 uur. Trlnnon „Vloeibaar goud" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2%, 4^, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2&. 7 en 9 1/4 uur. Jaar) Zat en Zond. 2V4. 4 3/4, 7 en D 1/4 Casino „Een klant voor den beul" (18 uur; overige dagen 2»^. 7 en 9 1/4 uur. Lido „De Idioot" (18 Jaar) Zat en Zond. 2Mi. 4ft, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 en 9 1/4 uur. Rex „Hoe kryg lk een baantje" (alle leeft.) Zat en Zond. 2 1/4, 4 1/4. 7 1/4 en 91/4 uur; overige dagen 21/4, 71/4 en 9 1/4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 12 April 13 uur tot Zaterdag 19 April 8 uur waargenomen door; de Apotheek van Drlesum, Mare 10, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek. Lammemschansweg 4, Tel. 23663. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, Tel 26274. De Zondagsdienst der doktoren wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandag- i morgen 8 uur waargenomen door de dok toren Van Bockel, De Graaf f, Kors on Postel. Te Oegstgeest door dr. Flu (tel. 22030) en dr. v. d. Vllet-de Vries (tel. 22331).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2