De Duitsche grenzen verder besproken Gemaskerde inannen drongen bank binnen Langzamerhand komt er leekening Met een enkel woord WEERBERICHT 86ste Jaargang ZATERDAG 12 APRIL 1947 No. 26055 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactye: 21507 - Giro no: 57055 De Gaulle's terugkeer de politiek in Toen generaal De Gaulle In 1946 de politieke arena verliet, kon men zich direct reeds afvragen, wanneer de te rugkeer zou plaats vinden. Ruim een jaar is nu verstreken, gedurende welken tijd de naam van den verzetsheld nim mer geheel van het tooneel verdween, doch eerst thans kan van een werkeiy- ken terugkeer worden gesproken. Al het vorige waren maar. „preliminairen". De Gaulle is onbetwist Frankrijks eerste verzetsheld. Hy is het geweest, die na den val van de Fransche repu bliek rondom zijn persoon allen ver- eenigde. die bereid waren het verzet te gen den overweldiger voort te zetten en zoodoende Frankrijk het recht gaf een woordje mee te spreken, toen de Hit- Ier-periode eindelijk was overwonnen. Voor de geschiedenis zal zijn naam voor altijd zijn vastgelegd als de redder van Frankrijk en zijn prestige na een der- somberste momenten uit zijn roemrijke geschiedenis. Zoo ziet vrijwel iedere Franschman De Gaulle, trots alle politieke verschillen, die zich voordoen en het getuigt van een bedenkelijke kortzichtigheid, dat van communistische zijde thans wordt getracht aan de verdiensten van den ge neraal op dit gebied te tornen en deze te verkleinen. En dan nog op welke ma nier! De Gaulle blijft wel is waar de eerste verzetsheld volgens de jongste communistische zienswijze, doch alleen voor het buitenland; naast hem wordt de mogelijkheid geschapen van een ver zetsheld van de neersten rang voor het" binnenland - Alsof dat ooit samen had kunnen gaan! En precies alsof De Gaulle ook voor de inwendige verzetsactie niet het groo- te symbool is geweest Neen. dat is niet een wijze van be strijding, die aanspraak kan maken op realiteitszin en slechts getuigt van een slecht politiek instinct! Overigens is de communistische haat tegen den generaal alleszins verklaar baar. want deze heeft zijn afkeer tegen het communisme nooit onder stoelen of banken gestoken; zelfs niet in den kor ten tijd, dat hij hen plaats gaf in zijn regeering als een soort uiterste nood zaak. niet ten onrechte van meening, dat de communisten mede verantwoor delijk waren voor de Fransche nederlaag in 1940. Het Fransche volk schijnt dat wel te spoedig te zijn vergeten. Wie gedroomd heeft, dat Frankrijk uit het somber verleden van zoo kort tijds bestek zou hebben geleerd en "dat de eeuwige splijtzwam onder de politieke partijen zou plaats maken voor het stre ven naar eenheid, hoe noodzakelijk deze ook was, die is wel bedrogen uitgeko men! In minimum van tijd is Frank rijk teruggevallen tot het oude lied der politieke verdeeldheid met alle gevolgen van dien. Dientengevolge staat Frankrijk voor een politieke ontreddering, die nog slechts door een kunstmatlgen nevel in vollen omvang aan het oog wordt ont trokken. Ongetwijfeld is dat wel de groote re den die generaal De Gaulle heeft "be wogen, thans zijn ernstig waarschuwend woord opnieuw te doen hooren- Hij heeft dat gedaan bij enkele historische^ gedenkfeesten; eerst te Bruneval in Nor- mandië, later te Straatsburg. En zie, daarin zit iets scheefs. Zeker heeft de generaal het recht van lederen Fransch man om te zeggen, wat hij op het hart heeft, doch wanneer hij dat doet bij plechtige gelegenheden, maakt hij toch wel misbruik van zijn positie. Wanneer de premier Ramadier daarop hem heeft gewezen, dan is dat volko men verdiend en men mag aannemen, dat dit voortaan niet meer zal plaats hebben. Overigens mag men zich afvragen, of de actie van den generaal, gezien de huidige omstandigheden- in Frankrijk, wel in het belang van zijn land handelt; zelfs al wil men aannemen, dat zijn strijd voor eenheid noodiger is dan ooit! Na zijn rede te Straatsburg is men in den Elzas, het geboorteland van den verzetsheld, begonnen met de organi satie van een actie, die zich achter de zienswijze van den generaal schaart en blijkbaar is de bedoeling om deze actie over geheel Frankrijk uit te breiden. Nu doemt direct de vraag op, of dit wil zeggen de stichting van een nieuwe partij of dat bedoeld wordt de oprich ting van een nieuwe beweging. Is het eerste de opzet, dan wordt de politieke verdeeldheid nog vergroot, daar het aan tal partijen zich dan met één uitbreidt zonder dat de andere verdwijnen en zou het wel eens kunnen neerkomen op winst "van de communisten tengevolge van een meer of minder geslaagde doorbraak in de andere partijen. En is de bedoeling een beweging, dan kan deze slechts ernstig worden genomen, wanneer enkele partijen zich daarach ter scharen en niets duidt er nog op, dat dit het geval is. Mogelijk zouden van uiterst rechts wel enkele daarvoor iets voelen, maar dat kan nimmer de be doeling van den generaal zijn om zich op dergelijke wijze aan wat genoemd wordt de „reactie" te binden. De- MRP, de door Bidault geleide midden-partij, die den generaal feitelijk het naaste moest staan, denkt er niet aan om hem te volgen! Zy voelt aan. dat direct uit gespeeld zal worden, dat de generaal zich tot dusver geen politicus heeft ge toond van formaat en bovendien, dat aan een generaal, dus een militair, maar al te gereede zal worden verweten, een soort dictatuur na te streven en dat ligt den Franschman van nature niet. Zoodoende is de vraag, gelijk reeds ge zegd gewettigd, of momenteel generaal De Gaulle, trots zijn ongetwijfeld goede bedoelingen, politiek weer niet faalt! - Partij of beweging zal spoedig aan de orde komen, nu in oprichting is de „Rassemblement du peuple fransais" die De Gaulle's program tot het hare maakt. HET PROCES BUCHENWALDE. De hoofdaanklager Denson. heeft de doodstraf geëischt tegen 31 functionna- rissen van het concentratiekamp Bu- chenwald. Denson heeft alle 31 be klaagden beschuldigd van het dooden, uithongeren en mishandelen van dui zenden gevangenen, onder wie Ameri- kaansche en geallieerde krijgsgevange nen, slavenarbeiders en „de intelligen- tia van Europa, die tegen Hitler was opgestaan". (UP.) Wallace pleit voor den vrede. BEROEP OP ALLE VOLKEN, SPECIAAL OP ENGELAND. Henry Wallace, de vroegere vice-pre sident der V. St., heeft op een vakver- eenigingsbijeenkomst te Manchester een beroep gedaan op alle volkeren ter we reld om voor herstel en voor een ster ke organisatie .der V. N. tc werken. Hij verklaarde, dat het communisme niet taiet geld of wapens tot staan kan wor den gebracht en dat naar zijn meening kapitalisme en communisme zonder oorlog® het onderlinge verschil tot op lossing kunnen brengen. Volgens Wallace zijn de regeering en het Congres der V. S. thans in handen van mannen, die van meening zijn, dat er in een wereld.%waar kapitalisme en communisme naast elkaar bestaan, wei nig hoop op vrede is. dat fascisme en communisme een gelijksoortig kwaad is, dat de V. N. .een onbelangrijke rol zullen spelen en dat het communisme de wereld bedreigt en door Ameri- kaansch materiaal en Amerikaansche wapenen tot staan moet worden ge bracht. Symptomen van deze houding acht Wallace het loslaten van de Roo- sevelttraditie en het plan tot het ver strekken van leeningen aan Grieken land en Turkije. Wallace noemde als hoofddoel van deze politiek, die den vrijheidsstrijd tegen het totalitaire sy steem als devies vpert: een zwakke or ganisatie der V. N. en een nieuw Ame- rikaansch wereldrijk. Wallace erkende, dat dè Sovjet-Unie evenals andere landen ernstige fouten heeft gemaakt, maar weigerde in te stemmen met het koor van haat en rpjd tegen Sévjet-Rusland, daar hij van meening is, dat haat geen vrede kan te weeg brengen. Wallace meende, dat Groot-Brittan- nië in de gelegenheid 's de wereld wer kelijk leiding te geven door als schakel op te treden tusschen het land van de vr(je onderneming (de Vereenigde Sta ten) en het land van het Sovjet-com- munisme. Wallace gaf de verzekering, dat naar zijn meening Engeland als groote mo gendheid geenszins heeft afgedaan. Engeland zal de krachtproef doorstaan zooals ook bij vorige gelegenheden is geschied. Op de gisteren te Moskou gehouden conferentie van de vier ministers van buitenlandsche zaken verklaarde Molo- tof, dat de Sovjetrussische regeering niet kan instemmen met de afscheiding van het Ruhr- en Rijngebied van Duitschland. Te Potsdam heeft de Sov- jetdelega^ie een viprmogendhedenbeheer over het Ruhrgebied voorgesteld, doch er op gestaan', dat het een integraal deel van Duitschland zal blijven, aldus Molotof. Wat de territoriale aanspraken van de kleinere geallieerde mogendheden be treft. verklaarde Molotof zich niet be reid-. deze zonder verdere studie thans in overweging te nemen- De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken. Marshall, zeide ver volgens. dat de VSf een economische een heid wenschen. welke automatisch zal resulteeren in een viermogendhedenbe- heer over het Ruhrgebied evenals over de rest van Duitschland. Bevin verklaardé. dat Groot-Brittan- nië Potsdam heeft aanvaard en het in al zijn aspecten wil nakomen, doch dat het tegenwerking heeft ontmoet. Uit de Oostelijke zone werd geen voedsel toe gewezen en de geallieerde bestuursraad kreeg geen gelegenheid in den geest van Potsdam te functionneeren. Bevin zeide, dat de geallieerde be stuursraad oorspronkelijk steenkool en staal uit het Ruhrgebied heeft verdeeld, doch dat daarop de Sovjet-vertegen woordiger bekend maakt dat het be stuur der Russische zone slechts dan be reid was haar steenkoolsurplus met de andere zones te deelen. wanneer de be hoefte dier zone en die der Russische autoriteiten zou zijn gedekt. Bidault verzócht de kwestie van het Saargebied zonder uitstel te regelen en stelde formeel -voor onmiddellijk een speciale commissie in te stellen, welke de voorstellen, die hij gisteren gedaan heeft, .zal moeten bestudeeren. Molotof verklaarde het Fransche voor stel in studie te zuilen nemen. Bevin verklaarde, dat Engeland op de volgende twee 'voorwaarden met Frank rijks eisch accoord gaat: 1 Dat zal worden bestudeerd welke invloed de overdracht van het Saarge bied op Frankrijks aandeel aan de her stelbetalingen zal hebben. 2. Dat de grenzen van het Saargebied, zooals die door Frankrijk worden ge- eischt, bestudeerd zullen worden door de grenscommisie. welke Marshall heeft voorgesteld. Bidault las vervolgens een verklaring voor over de territoriale eischen der an dere geallieerden, waarin hij ojh. zeide, dat de Fransche delegatie over het al gemeen den eischen van België, Tsjecho- SlowakJje; Luxemburg en Nederland gunstig gezind is en hij stelde voor dat deze eischen ter bestudeering aan de plaatsvervangers of aan een speciale commissie, belast met de beschouwing van territoriale kwesties, zullen worden overgedragen. Bidault verklaarde, dat de eischen, waarover onmiddellijk beslist kan wor den, door de deskundigen geregeld die nen te worden. De andere zouden gron diger worden, bestudeerd, zoodat de mi nisters in dit opzicht op hun volgende zitting zullen kunnen beslissen. De Fransche delegatie drong er „in elk geval" op aan. „dat de vertegen woordigers van de- betrokken landen deel zullen hebben aan het geheele werk der deskundigen en aan de opstelling van alle rapporten". Molotof verklaarde zich in beginsel accoord met het verwijzen van de ter ritoriale eischen naar een commissie, doch maakte een uitzondering voor de PoolschDuitsche grens, waarover reeds te Potsdam zou zijn beslist en die dus niet meer besproken zou hoeven te wor den. De beide andere ministers waren het er geheel over eens, dat de territoriale eischen aan de plaatsvervangers zouden worden voorgelegd, die deze dan weer naar de commissie van deskundigen zou den verwijzen. De Nederlandsche hulp aan Engeland. ALLER HOOP OP ONZE DESKUNDIGEN GEVESTIGD. Naar Reuter uit Gainsborough meldt is de eerste drijvende kraan uit ons land gisteren in Oost-Engeland den Humbermond op gevaren tusschen de graafschappen York en Lincoln. De eerste kraan wordt hedenmiddag te Moreton verwacht, het dorpje aan d« Trent, ongeveer 2.5 kilometer van Gainsborough verwijderd, waar een gat van ongeveer 30 meter moet wor den gedicht. Kilometers in den omtrek ziet men slechts ondergeloopen land en door het water ingesloten boerderijen. De herstelwerkzaamheden zullen niet eenvoudig zijn. zoolang de waterbouw kundige ingenieurs, geen bodem als ste vige basis hebben gevonden. Op de hoog- te van het gat in den oever bevindt zich namelijk in de rivier juist een van de volgens de plaatselijke traditie „bo- demlooze" putten, waarvan er tusschen Gainsborough en den Humbermond vier zijn. Naar schatting zal ruim 10 millioen kilogram kalk en steenen met matten en rijs er tusschen voor het dichten van het gat benoodigd zijn De boeren hebben ap hun hoop op de Ncderlandsche deskundigen geves tigd. Borgen te middernacht zullen de Nederlandsche werkkrachten het werk van de plaatselijke arbeiders overnemen. Correspondentie tusschen Roosevelt en den Paus. In de V. St. is een boek verschenen, getiteld „Wartime correspondence be tween president Roosevelt and Pope Plus XII". In 'n daarin opgenomen brief dd. 3 Sept.'41 schrijft president Roose velt aan Paus Plus XII, «aai de Russi sche dictatuur minder gevaarlijk is voor de veiligheid van andere landen dan de Duitsche. ofschoon even onbuigzaam. Het boek maakt melding van het feit dat Amerika zes maanden van te voren vernam, dat Hitler van plan was Rus land aan te vallen. Moskou werd hier van onmiddellijk in kennis gesteld. MOTIE VAN WANTROUWEN IN BURGEMEESTER VAN BERLIJN AANGENOMEN. Een motie van wantrouwen in dr. Ostrowski, burgemeester van Groot- Berlijn (sociaal-democraat)ingediend door de sociaal-democraten, is in den Berlijnschen gemeenteraad met 85 te gen 20 stemmen bij een onthouding aangenomen. Voor stemden ook de christen-democraten en liberaal-demo craten. Alleen de socialistische een heidspartij steunde dr. Ostrowski. Dr; Ostrowski zal volgens leidende sociaaldemocratische kringen aftreden. Lewis gelaakt. De federale rechter Goldsborough heeft gisteren" bepaald dat John Lewis en de United Mine Workers Union niet in goed vertrouwen het bevel van het opperste gerechtshof om niet te staken, zijn nagekomen. De rechter willigde het verzoek det regeering in om de terugbetaling va® 2.8 millioen dollar aan den vakbond veertien dagen te mogen uitstellen. Goldsborough zeide, dat er bewijzen voor handen zijn, dat Lewis en de vak bond de situatie ontstaan door de ramp in de Centralia-mijn benut hebben om de staking in de vlamkolenmijnen toch doorgang te doen vinden. De rechter doelde hier op de herdenkingsvacantie van verleden week en de gedeeltelijke „veiligheddsstaking" van deze week. Goldsborough laakte Lewis voor zijn ./volkomen ongehoorzaamheid" aan het hof. (U.P.). DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Volgens een woordvoerder van den Griekschen generalen staf zijn 2.500 guerillastrijders in een gebied van 1.600 vierkante mijl tfen gevolge van de ope raties in midden-Griekenland ingeslo ten. Het leger heeft tot dusverre de volgende verliezen geleden: een offi cier en twee soldaten gedood en drio soldaten gewond. Van de guerillastrij ders werden er 32 gedood; 25 gaven zich over. Foto Van Vliet Het bezoek van de Oxfordsche hockey ploeg aan de Sleutelstad werd gister avond besloten met een genoeglijke samenkomst, om. bijgewoond door bur gemeester Van Kinschot en diens echtgenoote. die men hier ziet te midden van eenige iShgelsche gasten en Leidsche gastvrouwen. „WILLEM BARENDSZ."-EXPEDITIE TÈN EINDE. Totale productie 12.885 ton traan. De Willem Barendsz. expeditie heeft Dinsdag j.l. het vangstgebied verlaten en is thans via Kaapstad op weg naar Nederland. De jagers zullen te Kaap stad gestationneerd worden. De totale productie van het afgeloopen vangsei- zoen bedraagt 12.885 ton traan inclu sief een kwantum van 120 ton olie. Aan vleesch en lever werden resp. geprodu ceerd circa 90 en circa 45 ton. Een deel van de productie is reeds, gelijk bekend, met de transporttanker „Nacella" naar ons land gebracht. In de tweede helft van Mei wordt het moederschip in Amsterdam terug ver wacht. Het Prinselijk Gezin houdt zich in Zermatt niet uitsluitend bezig met skiën. Vooral de kleine Prinsesjes sloven zich uit om alles te onderzoeken in déze ongewone omgeving. Blijkbaar is er achter deze schutting iets erg belang-' ryks te zien. want zij sparen zich geen moeite, om een blik aan den anderen kant te slaan. Ondanks stenguns géén buit. Twee gemaskerde mannen drongen gistermorgen in de hoofdstad, ieder gewapend met een stengun, het bij kantoor van de Spaarbank voor de stad Amsterdam aan de Van Wou- straat binnen. Zij hadden een moment afgewacht, waarop geen anderpubliek binnen was, hepen de wachtkamer door en verschenen tot de ontsteltenis van den kassier, die met nog een andere bank- beambte in het kleine lokaal aanwezig was, plotseling voor het getraliede lo ket. Met hun stenguns op dezen kassier gericht, soipmeerden zij hem het kas geld aan hen 1 te overhandigen. De kassier dook echter nog, voor dat zij waren uitgesproken, onder het loket weg en vluchtte in gebukte houding met den anderen beambte een meer naar achteren gelegen lo kaal binnen. Wat daarna bij het loket is geschied, valt niet met zekerheid te zeggen. Vast staat, dat de twee roovers binnen 4 minuten het bankgebouw weer verlie ten zonder buit. Toen de kassier na him verdwijning zijn kas naging, werd er niets vermist. Blijkbaar hebben de overvallers geen kans gezien de toe gangsdeur tot het lokaal te forceeren en aangezien het loket van tralies was voorzien, konden zij van het gangetje uit niet bij de kas komen. Daar de bank op dit uur voor het publiek ge opend was, zijn zy waarschijnlijk bang geweest gestoord te worden en heb ben reeds na enkele minuten het ha zenpad gekozen. Van de mannen is slechts een vaag signalement bekend. De recherche stelt een onderzoek in. binnenland. - De 16-Jarige A. Geldens te Valkens- waard is tijdens een kanotochtje op de rivier de Dommel omgeslagen en verdron ken .Hij was een beginneling en kon niet zwemmen. - De Nederlandsche industrieel. B van Leer, die op het oogen'olik per vliegtuig een reis om de wereld maakt, deelde tijdens zijn oponthoud in Palestina mede, dat hy het plan heeft in de omgeving van de raf finader yen te Haifa een groote fabriek voor metaalproducten te vestigen. Voor het uitvoeren van zijn plannen zou hy de medewerking van de Palestij nsche regeering, zoowel als van de Joodsche nationale instellingen behoeven. - In de kampong Bantjang ten zuiden van Soerabaja is een massagraf gevonden van 13 KNIL-milltairen. die door de Ja panners zyn vermoord Het onderzoek is nog gaande. Prof. mr. P. S. Gerbrandy is voor nemens begin van de volgende week per vliegtuig naar Parijs te gaan. Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck is te Makassar gearriveerd, waar hy de ope ning van het Oost-Indonesische parlement zal bywonen. Volgens het Republikeinsche Pers bureau Antara zullen 21 Republikeinsche Journalisten in staat worden gesteld een groote studiereis te ondernemen naar de door Nederland, gecontroleerde gebieden op Java en de Buitengewesten. Volgens de ikatste telling bedraagt de opbrengst van de Roode Kruls-bazar te Den Haag f. 173.326.19. Uit een tweetal beschikkingen, ge- pubiceerd ln de Staatscourant biykt, dat het weer Is toegestaan zonder vergunning van den Minister van Economische Zaken groothandelsbedrijven te vestigen ln bouw materialen (met uitzondering van eenige met name genoemde artikelen) resp. ln xywielen, rijwielonderdeelen. -toebehooren en -banden. Het commandement zeemacht Neder land zal binnen kort voorlooplg naar Rot terdam worden verplaatst, waar het zal worden samengevoegd met het commande ment der Marine aldaar. De reden dezer verplaatsing moet worden gezocht in een streven naar grooter doelmatigheid. BUITENLAND. Generaal Douglas Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan heeft de Brltsche, Russische en chlneesche regeeringen er van in kennis gesteld dat 140 Japansohe oorlogsschepen "van de I torpedojagerklasse voor aflevering aan hen I gereed zyn. In de voormalige Fransche concessie te Sjanghai zym vijfhonderd woningen door brand verwoest. Vier personen von den hierby den dood. De politie heeft vier Jongens gearresteerd, die bekenden, dat zy lid waren van „een plaatseiyke communistische brandstich tingscorps", dat zou zijn Ingesteld om de stad te terrorlseeren. Het Zuid-Afrlkaansche Huls van Af gevaardigden heeft een voorstel van gene raal Smuts, den eerste-minister aangeno men, tot het opstellen van een wet, waar- by voorzien wordt ln vertegenwoordiging van Zuid-West-Afrika in het parlement van de Unie en ln het uitbrengen van verslag aan de V.N zooals tevoren krach tens het mandaat gesohledde. Naar van goedineelichte kringen wordt vernomen, verrichten de voornaam ste chemische fabrieken ln België op het oogenbllk onderzoekingen met het oog op de samenstelling van geneesmiddelen tegen brandwonden, veroorzaakt door atoom kracht. Deze fabrieken werken speciaal voor rekening van Amerika. Gedelegeerden, van 19 landen hebben te Oxford de constitutie van een nieuwe liberale wereldunie goedgekeurd. In deze constitutie wordt de unie als „een genoot schap van partijen, groepen en personen, die de liberale beginselen en het liberale manifest aanvaarden" gedefinieerd. Het parlement van de Faroer heeft eenstemmig een nieuwe ontwerp-constltu- tie aangenomen. Hierin wordt o.m. be paald. dat er geen Deensche wetyen voor de Faroer zullen gelden zonder goedkeu ring door het parlement der eilanden. Dit parlement zal ook alle wetgevende be voegdheid hebben waarby Denemarken niet tusschenbelde mag komen. Het parle ment heeft een delegatie van zeven per sonen naar Kopenhagen gezonden om met d© Deensche regeering over dit nieuwe ontwerp te spreken. Het Amerikaansche militaire bestuur te Berlijn deelt mede. dat ln den Amerl- kaanschen sector der stad. tijdens de razzia van Woensdag 442 personen werden gear resteerd. o.a. 18 personen, verdacht van diefstal, 45 wegens zwarten handel en 282, wier papleren niet ln orde waren. De Fransohe eerste minister, Rama dier, heeft een vergadering byeengeroepen van vertegenwoordigers van de regeering. van de vakvereenlglngen en de werkge vers ten einde de staking van de bank bedienden, die heden dreigt uit te breken, af te wenden. De bankbedlenden eischen o.m. een werkweek van vyf dagen. Een week na de algemeene staking van een dag in het Ruhrgebied is de stecnkoolproductle per dag nog 20.000 ton minder dan het ln het midden van Maart bereikte record. Toestand in West-Indië eischt dringend verbetering. TALRIJKE MAATREGELEN VOORGESTELD. Aan het verslag van de parlementaire commissie, welke een bezoek heeft ge bracht aan Suriname en de Ned. An tillen, ontleenen wy. dat het onderwys ln Suriname een totale vernieuwing zal hebben te ondergaan. De geneeskundige school ware te bezien door een ge mengde West-IndischeNederlandsche commissie overwegend van medische en universitaire samenstelling. Op cultureel gebied is der commissie in Suriname van een bezwaarlyk houd baren toestand gebleken. Van Nederland uit zal geld beschikbaar gesteld moeten worden, ten einde in eenigszins redely- ken omvang cultuurgoederen derwaarts te brengen. Op sociaal gebied zullen talryke zeer ingrypende maatregelen behooren te worden getroffen. In den economischen sector is aller eerst noodzakeiyk bevordering van het accres der bevolking met alle mogelyke middelen. De industriaUsatiemogelykheden zUn overwegend afhankeiyk van den land bouw. Landbouwvoorlichting op uitge breide schaal, actieve, centnfle grond- politiek, aanleg van irrigatiewerken en loozingen. en voor alles verbetering van het wegennet, van het verkeerswezen in het algemeen. De luchtverbindingen zyn goed. de verbindingen te water, vooral met Nederland, laten zeer veel te wen schen over. Wanneer er niet op korten terrnyn van Nederland op Suriname eenige koelschepen in de vaart komen, loopt de opkomende citruscultuur ge vaar- In verband hiermede zou de com missie met klem willen aandringen op het instellen van een onderzoek naar de scheepvaartverbindingep (vracht en personenvervoer) en de tarieven, die de scheepvaartmaatschappyen voor haar diensten berekenen. Ook de situatie op de Ned. Antillen vereischt velerlei maatregelen ter ver betering. waarop de commissie uitvoerig ingaat. TIJDELIJK MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdeiyk wat toenemende bewolking. Vrijwel overal droog weer. In den nacht iets minder koud en overdag Wat min der zacht, later wat toenemende wind, voornameiyk uit richtingen tusschen Noord en West. 13 AprJL I Zon op: 5.50 uur; onder: 19.32 uur. Maan op: 3.08 uirf; onder: 10.15 u«r (L. K.). Hoogwater te Katwyk aan Zee om 8.52 en 21123 uur (14 April 10.01 eh 22.46 uur).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1