P. v. d. A. en de Indonesische kwestie STADSNIEUWS Polen tracht zich te herstellen Laatste Berichten Officieele publicaties De studie van den gezonden mensch. GEZONDHEID NIET SLECHTS AFWEZIGHEID VAN ZIEKTE In samenwerking met den weten- schappelijken staf der Universiteit, spe ciaal de medische afdeeling. had hét ge nootschap NederlandEngeland gister avond in het Oostersch Instituut aan het Rapenburg een bijeenkomst belegd, waarin het woord werd gevoerd door mej. Innes H. Pearse. M.D- B.Slid van de directie van het. Pioneer Health Centre Peckham te Londen. Na een inleidend woord door dr Prins gaf mej.Pearse een beeld van dit expe- rimenteele gezondheidscentrum, dat in den loop der laatste twintig jaren is ge groeid. Wetenschappelijke onderzoekers kwamen tot de overtuiging dat het be vorderen van de gezondheid geen groote vooruitgang meer maken zou door stu die van de ziekten en hun bestrijdings middelen. doch dat overgegaan moest worden tot studie van de wetten der gezondheid. De kracht daarvan varieert en hangt van allerlei nog te weinig be kende omstandigheden af. zonder dat bij deze onderscheidingen sprake is van ziekte of gebrek. Ten einde zich met vrucht te kunnen verdieoen in de natuurwetten van den gezonden mensch. die zich uiteraard niet tot zijn medicus wendt, is het gezond heidscentrum Peckham in het leven ge roepen. temidden van een gemengde be volking. opgebouwd uit allerlei maat schappelijke lagen. Het centrum is be gonnen als clubgebouw, plaats voor bij eenkomsten etc. Thans bevat het een restaurant, een zwembad gymnastiek zalen. een zaal voor voorstellingen en uitvoeringen van diversen aard en uiter aard gelegenheid tot allerlei recreatie en een laboratorium, waar de gegevens, van de bezoekers van het complex ver kregen, worden verwerkt De eerste resultaten kunnen worden samengevat in de conclusies, dat de oorsprong van ziekten reeds gedurende de gezonde periode kan worden gevon den en dat juist in zulk een stadium, waarin nog ten volle van gezond kan worden gesproken, het beste maatrege len kunnen worden genomen om de ge zondheid te handhaven, het intreden van de ziekte derhalve to vermilden. Spreekster vertelde over het leven in het centrum, de redenen van allerlei maatregelen en de resultaten, die zulk een heilzame werking voor de geheele maatschappij kunnen beteekenen. Een groot aantal foto's en beschrijvin gen, die in de zaal waren uitgestald, gaven de belangstellenden gelegenheid ook in beeld zich een Indruk te vormen van dit gezondheidscentrum. 5 MEI- HERDENKING De Commissaris van Politie vraagt ons mede te deelen. dat op alle verzoe ken om vergunning tot het houden van buurtfeestjes. enz. op Zaterdag, 3 Mei a-s. afwijzend wordt beschikt in ver band met de doodenherdenking opdien dag. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op de 14-daagsche clubbijeenkomst sprak de heer Van der Velden, lid van de Rotterdamsche A.F.V. over de keuze van motieven. Spr. bezag dit onderwerp van het standpunt van den doorsnee-amateur, zonder pretenties voor hooge kunstuit ingen. Het is voor ons niet voldoende, alles wat los en vast is te fotografeeren. zoóals de gemiddelde beginner veelal doet. doch het resultaat moet voldoen aan eenige kunstzinnige eischen. Een voudige composities, waarvan gewone bromides worden vervaardigd, voldoen gewoonlijk het beste. Bij het maken van portretten, waartoe de beroepsfotograaf veelal beter is toegerust dan de ama teur, waarschuwt spr. tegen te groote contrasten tusschen licht- en schaduw, tegen vreemdsoortige houdingen, enz. Vervolgens werden enkele aanwijzingen gegeven voor foto's van volwassenen en kinderen, voor stillevens en genre-op namen, enz. Verder werd de raad ge geven de kinderen te fotografeeren in hun spel en bezigheden. Ook onder den arbeid kunnen veelal bijzondere opna men worden gemaakt. Ónze stadsbeel den. zooals trachten, markten, gebou wen kunnen bij verschillende weersge steldheden, als zon, regen, mist en sneeuw, kunstzinnige motieven leveren, evenals buiten de stad de molens, boer derijen, hekken, sloten, de meren en plassen in de verschillende seizoenen. Spr. waarschuwt tegen het maken van ..ansichten"; een goed amateur zoekt zijn onderwerpen anders dan de kiekjesmaker. Hierna vertoont spr. een fraaie collectie lantaarnplaatjes ter il lustratie van de groote keuze van mo tieven en van het belang van het kie zen van het juiste standpunt of de goe de verlichting. Na de pauze werd een aantal compo sitie-schetsen, op lantaarnplaatjes over gebracht, op het doek vertoond. Aan de hand hiervan werden tal van wenken en opmerkingen ten beste gegeven. In zijn dankwoord bracht de voorzit ter zijn waar deer ing tot uiting voor deze leerzame voordracht. Ds. D. KUILMAN. Ds D. Kuilman, de nestor der Ned. Herv. predikanten te dezer stede, die na zijn ernstige ongesteldheid alweer eenige malen in den dienst des Woords is voorgegaan, heeft thans van zijn me dicus toestemming ontvangen om in het vervolg weer geregeld 's Zondags te preeken. NIAVIN-ACTIE EEN SUCCES. De fancy-faii- welke tot en met mor genavond in „Den Burcht' ten bate van de cantinewagen-actie van de Niwin wordt gehouden, heeft tot dusverre een succesvol verloop. Vooral ues avonds is de toeloop groot, waarbij alle attractie tenten zich ir. eer goede belangstelling mogen verheugen. Het rac van avon tuur stond gisteravond geen oogenblik stil, zoodat de verkoopsters der num- merkaarten bijna handen te kort. kwa men om alle gegadigden naar één der vele fraaie en nuttige prijzen te helpen. OXFORDSCHE DAMES ZIJN NIET FORTUINLIJK. Na hun eersten wedstrijd tegen een all-Leiden team gelijk gespeeld te heb ben gingen de Oxfordsche Dames hun geluk beproeven in Haarlem. Beide wedstrijden, die daar gespeeld werden gingen verloren. De eerste wedstrijd te gen Rood-Wit eindigde in een 21 overwinning voor de Hollandsche da mes. De andere match tegen BDHC ver loren de Engelsche meisjes met 5—1. Een onproductieve voorhoede is hier wel het meest debet aan. Nog een match tegen het sterke HHIJC staat op het programma en daarna zullen zij weer naar the white cliffs of Dover terug varen Tol lid van de examen-commissie voor de akte handteekenen is benoemd mej A. B. W. Jonquière. tot plaats vervangend lid de heer E. J. Hoppe, beiden alhier. Oostersch Congres VERSCHEIDENE fiUli'ENLANDSCHE GASTEN AANWEZIG. Het hier ter stede gevestigde „Oostersch Genootschap in Nederland" hield in het Oostersch Instituut aan het Rapenburg zijn twaalfde huishoudelijke congres. Dit congres droeg ditmaal een bij zonder cachet omdat hier niet alleen bekende Nederlandsche oriëntalisten, maar ook verschillende vermaarde ge leerden uit het buitenland bijeen waren. In zijn openingsrede bracht de voor zitter, prof. J. H. Kramers, hulde aan de nagedachtenis van twee groote Ne derlandsche oriëntalisten prof. Palache, hoogleeraar in het Hebreeuwsch te Am sterdam, die het slachtoffer is gewor den van de Duitsche maatregelen tegen de Joden en dr. C. van Arendonk, die kortgeleden onverwacht is overleden. Na een welkomstwoord aan de buiten- landsche gasten werd het congres ge opend. De heer V. Proosdij, voorzitter van de zustervereeniging „Ex Oriente Lux", die zich speciaal bezig houdt met de oude beschavingen van het Nabije Oosten, bood namens zijn Vereeniging den voorzitter het eerste exemplaar aan van een nieuwe uitgave, getiteld: „Kernmomenten van de antieke be schaving". De vroegere hoogleeraar te Bonn prof. di'. P. Kchle, thans werkzaam aan de universiteit te Oxford, hield een rede over den oorspronkelijken tekst van de Koran en ging de geschiedenis van het tot stand komen der tegen woordige vocalisatie van den conso nantentekst r Prof. dr. A. Scharpe, hoogleeraar in het Sanskrit aan de universiteit van Gent, hield zijn voordracht over: „De gouden eeuw der Voor-Indische be schaving". De Indo-Chinees Tjan Tjoe Som be sprak de te Parijs in 1940 verschenen dissertatie van den Chinees Lioe Tse Houa getiteld „La cosmologie des pa koua et l'astronomie moderne", een ver gelijkende studie van de oude Chinee- sche cosmologie, zooals die vervat is in het systeem van de acht origrammen en het moderne astronomische wereldbeeld. In den namiddag werden voordrach ten gehouden in afzonderlijke secties. De eerste dag werd besloten met een feestelijke vergadering, waarin dr. C C. Krieger sprak over den Nederlandschen invloed op de Japansche schilderkunst. HULDIGING VAN GEMEENTEPERSONEEL. Na de reinigingsmannen de zandstrooiers. Nadat de burgemeester de vorige week het personeel van den Gem. Reinigings dienst had bedankt voor zijn bijzondere prestaties tijdens de vorst- en sneeuw- periode, was gistermiddag een andere categorie gemeentewerklieden aan de beurt en wel de zandstrooiers. Ook zij hebben hun gewaardeerde bijdrage in dezen „ijs- en sneeuwtijd" geleverd. Deze bijeenkomst, welke in het ge bouw van de Stadshulpwerf werd ge houden; werd o.m. bijgewoond door den wethouder van Fabricage, den heer A J. Jongeleen, den directeur en adj. di recteur van Gemeentewerken, ir. D. Boogerd en ir. D. Y. Lem, den chef van de afd. bestratingen, den heer J. van Riet en enkele leden van de Commissie van Fabricage. Ir. Boogerd, die een inleidend woord sprak, deelde daarin mede, dat men zich tot dit personeel van Gemeente werken had beperkt, omdat de zand strooiers bij nacht en ontijd hadden klaar gestaan om hun werkzaamheden te verrichten. De burgemeester sprak vervolgens het personeel in zeer waardeerende woorden toe, waarbij hij er op wees, dat het me de dit personeel is geweest, dat er voor gezorgd heeft, dat het verkeer in onze stad normaal voortgang kon vinden. Namens het personeel heeft de heer v. d. Blom den burgemeester voor zijn vriendelijke woorden dankgezegd. Het doet ons goed, aldus spr., dat van de zijde van het gemeentebestuur dit geluid doordringt. Spr, had de verwachting, dat een en ander aanleiding zal zijn om ook in de toekomst dit werk in „eigen beheer" te doen uitvoeren. Van deze gelegenheid maakte spr. tevens gebruik om het gemeentebestuur nog eens har telijk te danken voor de inrichting van het nieuwe schaftlokaal, dat thans op de Stadshulpwerf is ingericht. De heer B. P. Hageman te Zoeter- woude slaagde aan de Technische Hoo- geschool te Delft voor het propaedeu- tisch examen voor mijningenieur. „Het Koninkrijk van de „dividendcijfers" is verraden en verkocht". De afd. Leiden van de Partij van den Arbeid had gisteravond in de goed bezette Stadsgehoorzaal een vergadering belegd, welke was aangekondigd als een antwoord op de reactie tegen de door de regee ring genomen maatregelen, in het bijzonder tegen den onderteeke- ning van Linggadjati. Na een inleidend woord van den af delingsvoorzitter, den heer H. van Woudenberg sprak het Tweede Kamer lid, de heer Evert- Vermeer, over „Ac tie tegen de reactie". Spr., die uitging van een uitspraak van den Engelschen minister-president Attlee, waarin deze verklaarde, dat- Europa staat voor de opgave om tot. een eenheid te groeien of ten onder te gaan, zeide, dat. hier mede in lijnrechte tegenspraak is de verklaring van den hoofdredacteur van .Elsevier", den heer Lunshof, die op merkte, dat wanneer wij uit de moei lijkheden willen komen, wij de macht niet in handen van de arbeiders moe ten leggen omdat dit het oorlogsgevaar dichterbij zou brengen. Wijst eenerzij ds Engeland Europa den weg naar vrede en welvaart via het democratisch so cialisme. anderzijds staan hier in Ne derland menschen gereed, die zich op werpen als de vertegenwoordigers van het behoud in het zoeken bij het oude. Opnieuw dreigt in ons land aldus spr., het gevaar, dat wij de internationale omstandigheden, waarin wij verkeren, niet willen zien. Nog sterk klinkt in Nederland de voormalige neutraliteits politiek na en is ons volk voor een be langrijk deel niet bereid de gemeen schappelijke gevaren te zien. welke ons van alle zijden bedreigen. De taak van het- democratisch socialisme is thans ons volk op die gevaren te wijzen; ook de vrede dient totalitair te zijn. HET FASCISME NOG NIET DOOD Vervolgens waarschuwde spr. er voor, dat het fascisme nog niet dood is. Hoe wel dit zich thans nog op allerlei fron ten verspreidt, wacht het zijn tijd af om straks den aanval tegen eiken ver nieuwingsdrang te ondernemen. Spr. is van oordeel, dat ook het Spaansche fascisme een smeulend vuur is, dat op nieuwe brandstof wacht. Scherp hekel de spr. in dit verband het optreden van de A_R. in de Tweede Kamer toen zij hun steun niet aan de motie van de P. v. d. A. wilden geven onder het mo tief, dat wij ons niet met de binnen- landsche aangelegenheden van Spanje mochten bezig houden. Dit hebben wij ook gezegd toen in 1933 het nationaal- socialisme in Duitschland zijn kop op stak en wat is daar het gevolg van geweest: het nationaal-socialistische Duitschland heeft ons in 1940 overval len. HET INDISCHE VRAAGSTUK. Met het Indische vraagstuk is het al precies hetzelfde. Ook hier sluiten en kele groepen in ons volk de oogen voor de geweldige ontwikkeling, welke zich rond het conflict Indonesië en Neder land afspeelt. In Indonesië is de vrije wil van eertijds onderdrukte volken, die naar vrijheid en zelfstandigheid vragen, aanwezig. Dit inziende heeft de P. v. d. A. zich op de oplossing van het conflict geworpen, waarbij zij zich op het. standpunt heeft gesteld, dat aan dit vrijheidsstreven door onderhande lingen moet worden tegemoet getreden Nimmer zal dit conflict door de wape nen worden opgelost. Bij de ondertee- kening van Linggadjati heeft men ons verweten, dat ons Koninkrijk is ver kocht en verraden. Niets is minder waar, hoewel spr toegeeft, dat inder daad het Koninkrijk van de dividend cijfers is verraden en verkocht. Het accoord van Linggadjati is een basis- accoord. waarlangs de lijnen moeten worden uitgestippeld, waarop het ge bouw van de Indonesische Unie kan worden ontworpen en in eendrachtige samenwerking opgebouwd. Nadat spr. ernstige critiek had laten hooren op het streven van het „Comité Rijkseenheid" en „Indië in Nood", v/elke geen oog voor de werke- Wegens valschheid ln geschriften heeft de politie aangehouden de 25- jarige J. Th. L. en in verband met valschheid in geschriften en oplichting den 24-jarigen J. van M.. beiden te Leiden. lijkheid hebben, hekelde hij in het bij zonder het optreden van prof. Ger- brandy, die in enkele radioredevoerin gen wel een z.i. lafhartigen aanval op de regeeringspolitiek, dr. Van Mook en de Commissie-Generaal heeft gedaan, maar daarbij ons volk geen nieuw plan aan de hand deed. Ook het optreden van oud-minister Welter werd door spr. scherp veroordeeld. Deze oud-minister, aldus spr., vergeet, dat de verwarring van het oogenblik mede veroorzaakt is door het beleid van de regeering van voor 1940, welke de verschijnselen, wel ke rich thans in Indonesië openbaren, niet heeft willen verstaan. Een argument, dat ook heel veel door onze tegenstanders wordt gebruikt, is. dat het Indonesische volk nog niet aan zelfstandigheid toe is. Zoo zegt de heer Feuilletau de Bruyn in dit ver- Bij wapengeweld heeft P. v. d. A. maar één antwoord: algemeene werkstaking. band, dat nog maar 6 7% van het Indonesische volk kan lezen en schrij ven. Als dit zoo is, dan vraagt spr. zich af of dit dan de vrucht is van drie eeuwen koloniaal bewind. Spr. gelooft voor zich, dat als men een volk rijn zelfbeschikkingsrecht onthoudt, dit volk dan ook nooit daartoe kan wor den opgevoed. Ook de liberalen hebben zich in het begin dezer eeuw bij het algemeen kiesrecht op dit standpunt gesteld, maar ons volk heeft zich daar van niets aangetrokken en het alg. kiesrecht is er gekomen. Verder wees spr. er op, dat er illusionisten zijn, die gelooven, dat er nog altijd zooiets als een tien- daagsche veldtocht bestaat, welke tegen het Indonesische volk moet worden ondernomen Tot hen zegt spr., dat zij de geschiedenis dan toch wel heel slecht verstaan. Een volk dat zijn vrijheid heeft ge kend, zal trachten door een einde- loozen guerilla-oorlog deze vrijheid te herwinnen. Niet in wapengeklet ter, maar in onderhandelingen, zooals deze thans worden gevoerd, ligt de oplossing. Met nadruk verklaayde spr., dat bij wapengeweld de P. v. d.A. geen ander antwoord heeft dan de alge meene werkstaking. In tegenstelling met de bewering van A.R. en C.H.-rijde, dat de R.K. onder het juk van de P v. d. A. is door ge gaan en van Communistischen kant, dat de P. v. d. A. achter de K.VP. aan loopt. zeide spr., dat beide politieke stroomingen elkander hebben gevon den. NOODVOORZIENING OUDEN VAN DAGEN. Nadat spr. er op gewezen had, dat met de onderteekening van Linggadjati de strijd nog niet ten einde is, stond hij nog enkele oogenblikken stil bij de noodvoorziening voor ouden van da gen. De A.R. en C.H., die thans komen verklaren, dat minister Drees in het voetspoor van Talma en Aalberse treedt, rekende spr. het als een ernsti ge nalatigheid, dat het mede aan hun optreden te wijten was, dat de ouden van dagen in het rijke Nederland van voor den oorlog met enkele guldens werden afgescheept. Nadat de heer Vermeer ook nog de regeeringsmaatregel om binnenkort niet geheel valide arbeiders in het ar beidsproces op te nemen als een sociale politiek van de eerste orde had geschikt eindigde hij met een opwekking om de P. v. d. A. in haar strijd voor de ver wezenlijking van het democratisch socialisme te steunen. De „Stem des Volks" verleende dezen avond haar medewerking. BALLONWEDSTRIJD IN' DEN HAAG. Op den Nablonalen Feestdag, 5 Mei, zal op Houtrust ln Den Haag de start plaats vinden van een Internat Ion aile ballon- wedstrijd. georgalseerd door de Haagsche BaüoncLub. Dit zal de derde maal zijn dat ln Nederland een ballon-vaart ln wed strijdverband wordt gehouden De eerste vond plaats ln 1012, de laatste in 1934 De ballon, die den grootsten afstand, zon der tussohenlandlng en hemelsbreed ge meten. aflegt. Is winnaar Onder de deel nemers, die zich reeds hebben aangemeld, bevinden zloh o.a. de Franschen DoUfus en Jacket, de Italiaan Vaghl. de Engelsch- idan Lord Ventry en de Nederlanders mevr. BesmanVisser en de eeren Boes man, De Vos. Klein en Jhr. dr. Mollerus. Verder ls nog de Inschrijving te verwach ten vajn den winnaar van de laatste Gor don Bennet--ace. Janjus. Een zeer moeilijk probleem. Als een Phoenix tracht de Poolsche adelaar te herrijzen uit de rookende ruïnes, die de Duitsche bezetters ach terlieten, toen zij twee jaren geleden voor de oprukkende Sovjetlegers moes ten wijken. In het stadsbeeld van het sobere restant van de oude Poolsche metropool Warschau vindt men de moeilijkheden van deze herrijzenis op treffende wijze weerspiegeld Er kan nauwelijks aan getwijfeld worden, dat Warschau op dit oogenblik de somber ste hoofdstad van Europa is. Uit de lucht is het niet meer dan een einde- looze en wanordelijke verzameling van muurbrokken. Toen wij er op een vrachtauto binnenreden, aldus de Ber- lijnsche ANP-correspondent was de stad juist bezig zich los te worstelen van de omklemming van den winter. We plensten er door onontwijkbare mod derbaden over de met vieze dooiende sneeuwhoopen gedecoreerde hoofdstra ten en zagen zingende studenten uit trekken om met pikhouweelen den de- cimeterdikken ijskorst te lijf te gaan. Twee weken later, nu een breede voor jaarszon over de schoongeveegde stad schijnt ziet alles er beslist iets beter uit. doch dit neemt niet weg. dat de graad der verwoesting die der zwaarst getroffen Duitsche steden overtreft. Er zijn hier menscheh. die zeggen, dat de Poolsche regeering geen overgroote haast maakt met de reconstructie van de hoofdstad en eerder de bouwactivi teit in het mijngebied van Kattowitz en in de haven van Gdynia stimuleert. Warschau heeft Immers in zijn huidigen staat waarde als hymbool voor de ver woesting, die overal in het land is aan gericht. Wanneer die bewering juist is, dan moet men er tegenover stellen, dat particuliere bouwlust reeds druk be zig is de stad een ander aanzien te ge ven. In de weinige weken van ons ver blijf was er ln vele straten der stad meer veranderd dan het van ijs tot steen geworden wegdek Er waren in deze korte periode reeksen van nieuwe winkels gebouwd, de muren van in aan bouw zijnde nieuwe huizen waren hoo- ger gerezen de panjewagens hadaen puin versleept. De levendige nieuwe ge vels. gebouwd van afgebikte steenen. zijn reeds vrij talrijk in de straten van War schau. Zij zijn evenwel nog buiten elke verhouding tot de verwoestingen. Zij rijn niet meer dan de eerste, en daarmee ook de moeilijkste stappen op den weg van het herstel. Als zoodanig zijn zij typee rend voor het geheele reconstructiewerk, dat in Polen tot nog toe verricht is: het is aanzienlijk, wanneer men het beziet tegen den achtergrond der volkomen ontreddering; liet is niet meer dan een begin, wanneer men het beziet tegen de zeer groote taak. waarvoor de Poolsche natie zich op dit oogenblik geplaatst ziet. Bij de beoordeeling van de mate. waar in de Poolsche regeering er in geslaagd is weer orde te stellen op de ontwrichte zaken van het land. mag men enkele dingen niet uit het oog verliezen. Daar is ten eerste het feit, dat de Duitschers hun best gedaan hebben om zoo weinig mogelijk achter te laten, wat voor het herstel van den normalen gang van zaken onontbeerlijk was. Polen moest practisch zonder middelen her beginnen met de exploitatie van de rijk dommen van zijn bodem- Dit land, dat potentieel tot de rijkste van Europa kan behooren. moest op krachten gebracht worden door een soort economische bloedtransfusie, waarbij de Unrra goe deren ter waarde van 475 millloen dol lar binnenpompte. Het Unrra-program is thans bijna uitgevoerd en over een paar maanden zal deze organisatie van het Poolsche tooneel verdwijnen. Met haar zullen van de hoeken der straten de vrouwen, kinderen en invaliden ver dwijnen, die kauwgum, camel, fruitjuice, blikvleesch, blikjesmelk en scheercrê- me te koop aanbieden tegen fabelach tige prijzen. Men mag evenwel uit het feit. dat de Unrra in Polen grootleve rancier geweest is van de vrije —leer: zwartemarkt geen conclusies trekken ten aanzien van de waarde, die het groote hulpprogramma voor het land gehad heeft. Door den invoer van gra nen heeft de organisatie het land door de eerste na-oorlogsjaren geholpen. Voor het herstel van den landbouw heeft de Unrra voor 75 millioen dollar ingevoerd, vanaf paarden tot kunstmest: in de in dustrie zijn 95 millioen dollar gespoten; aan medische en sanitaire artikelen werd voor 26 millioen geleverd. De taak. die Polen op zich genomen heeft, is niet beperkt tot het herstel van het verwrongen economische leven. Men ziet geen boekwinkel in Polen zonder nieuwe landkaarten- Polen heeft in het Oosten achter de Curzon-lijn 180.00 km2 grond moeten afstaan van de 380.000 die het vroeger omvatte. Het verwacht te worden schadeloos gesteld door de 100.000 km2 van de Duitsche gebieden ten Oosten van Oder en Neisse. Zelden in de geschiedenis heeft een land ge poogd in anderhalf jaar tijd een gron diger volksverhuizing tot stand te bren gen dan Polen. Drie millioen Polen heb ben sedert November 1945 een nieuwe woonplaats in dit gebied gekregen. Zij kwamen voor de helft uit het Oosten, voor de andere helft waren het berooide repatrianten uit Duitschland. Zij moes ten een nieuw leven beginnen op vreem den bodem en zonder hulpmiddelen en het kan dan ook niemand verwonderen, dat ook wanneer de zaaiplannen voor dit voorjaar ondanks den winter en de overstroomingen, waaraan het land thans is blootgesteld, kunnen worden uitgevoerd, het derde deel van het bouw land in deze nieuwe gebieden nog braak zal blijven liggen- De vraag, of Polen inderdaad in staat zal zijn het groote werk, dat het op zich genomen heeft, binnen redelijk tijds bestek tot een goed einde te brengen, klemt temeer, omdat het Poolsche volk door den oorlog zeer verzwakt is. Zes millioen Polen zijn als slachtoffer van Hitlers koloniseeringsplannen eva'ilen In plaats van 30 millioen telt Polen thans nog 24 millioen men.chen en hel waren de beste krachten die verloren gingen. Er Ls overal in °olon een drin gende vraag naar v-ikkundige krachten op allerlei terrein. De regeering heeft medegedce d. dat in de eerstvolgende drie Jar-.n 300.000 vaklieden noodig zullen zijn om het economische leven op gang te houden. Tegelijkertijd dragen de gespannen po litieke verhoudingen in het nieuwe Po len er toe bij een groot aantal, eigen lijk onmisbare, krachten op dood spoor te rangeeren. En in dit ontwrichte eco nomische leven heeft men bovendien nog het experiment ondernomen van een zeer vergaande nationalisatie, die zich wil uitstrekken tot alle bestaande be drijven met meer dan vijftig man per soneel. Het kan nauwelijks iemand ver wonderen. dat men overal in Polen de sporen vindt van een gebrek aan orga nisatie Ook dat vindt men weerspiegeld in het straatbeeld van Warschau waar met slagroom en gebraden ganzen over laden winkels en restaurants 'n schreeu wend contrast vormen met de door re geering uitgesproken bezorgdheid voor de voedselvoorziening. Dr TORREY JOHNSON DOOR DE KONINGIN ONTVANGEN. De wereldleider van de Youth for Christ-beweging werd hedenmorgen door HM. de Koningin in audiëntie ontvan gen GEZANTEN-CONFERENTIE TE DEN HAAG. Naar wij vernemen verblijven de Ne derlandsche ambassadeurs te Washing ton, Londen. Parijs en Brussel voor pe riodiek overleg met den minister van Bultenlandsche Zaken thans i n Den Haag BRITSCH—RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN TIJDELIJK AFGEBROKEN? Agence France Presse meldt, dat de onderhandelingen inzake een herziening van het bondgenootschapsverdrag tus schen Groot-Brittannlë en de Sovjet- Unie tijdelijk afgebroken zijn. GROOT DEMONSTRATIEF N.V.V.-CONGRES. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft besloten een groot demonstratief congres te beleggen op Zaterdag 26 April a s. in de Apollohal te Amsterdam, In dit congres zullen meer dan 4.000 afgevaardigden van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties bijeen komen ter vaststelling van de verdere gedrags lijn. nu het N.V.V. de fusie met de E-V.C heeft afgewezen. Verder zal een uiteenzetting worden gegeven van den stand van zaken met betrekking tot de anti-duurte actie van het N.V.V N.V.V.-VOORZITTER GAAT NAAR INDIE. De voorzitter van het N-V.V.. de heer E. Kupers. heeft besloten gevolg te ge ven aan het tot hem gerichte verzoek van het Wereldvakverbond, dat daartoe een telegrafische uitnoodiging had ont vangen. deze organisatie te vertegen woordigen op het van 16 t/m 18 Mei a.s. te Malang (Java) te houden congres van de Sobsi. de Indonesische Vakcen trale. De heer C. van der Lende zal het NV.V. op dit congres vertegenwoordi gen, terwijl ook de heer N. Vijlbrief, voorzitter van den bij het NVV aange sloten Algemeenen Bond van Ambtena ren namens het NVV dit congres zal bijwonen LICHT OM KOREA. In een brief van 8 April aan Molotof over het onderwerp Korea constateert Marshall, dat de gemengde Russisch— Amerikaansche missie in Korea geen vorderingen heeft gemaakt t.a.v. de op richting van een voorloopige regeering voor Korea. Marshall stelt voor over enkele maanden op een nader vast te stellen datum de vorderingen der com missie te bespreken. Indien de Sovjet- Unie hier niet mee accoord gaat, zien de VS zich genoodzaakt in hun eigen zone onmiddellijk de noodige maatrege len te nemen om de uitvoering van de overeenkomst betreffende Korea ten uit voer te brengen- FINSCHE REGEERING AFGETREDEN. De Finsche coalitie-regeering is heden afgetreden. De onmiddellijke oorzaak van dit aftreden is het gebrek aan ver trouwen van de agrarische en sociaal democratische partij in den eersten minister, Mauno Pekkala, die leider is van de uiterst linksche democratische volkspartij. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Elena Jannie, d. van M. N. Horstman en E. PJatko; Jannetje, d van J. Marbus en C Kwaadgras; Catharlna Maria Wll- helralna, d. van S. P. Verver en C. M. W. Aerts; Jannetje Maria, d. van E. N. Boekee en J. van Westbroek; Elisabeth Jacoba Maria, d. van W A. de Haas en E. Plug; Ferdinand Cornelia Maria, d. van M. G. J. Janson en F. A. W. M. van Clecf; Marga- retha, d. van F. A. van Leeuwen en H. M. de Roode, Johannes, z. van J. Martljn en N. Nap; Johannes Gregorlus Arnoldus Adrlanus Wilhelmus Maria. z. van J. P. Belt en G. M. Döfferhoff; Johannes Wil helmus Cornells, z. van L, P. Leune en J. Lof; Frans, z. van A. Koning en W. Wll- lemsen; Jozefus, z. van A. T. A. Heuzen en A. P. Commissaris; Dirk Arle Willem, z. van A. W. van Prooljen en P. van Leeuwe; Wilhelmus Theodorus Maria Antonlus, z. van W. van Kampen en M. J. Veldhoven. OVERLEDEN: J. van Zonneveld, wed. van J. van Kan i Jaar; M. C. Broekhuizen, vr., 76 Jaar; G. Llmvers. wed. van P. den Hoed, 81 Jaar; C. L. M van Eijken, dr., 3 maanden; M. A. Meijer, hulsvr., van F. G. Buntenbach, 49 Jaar; M. M. J. Alt, wed. van W. E. Erades, 73 Jaar; C G. Zlrkzee, wed. van G. W. Frledhoff. 72 Jaar. GETROUWD: J. C. Gaykema Jm en F. G- Woodcock Jd; J. H. Keizer wedr. en J. M. van E(jken Jd; H, J van Maanen. Jm en C. W. J. van der Spek Jd; L. Brandwijk Jm en G M. Blom jd; C. J- de Vos Jm en E, E. BleOker Jd; D. Jansen Jm en J. Florlsson Jd; M. Kik kert Jm en C. P. de Does Jd; A. Sasburg Jm en H. Fillppo Jd; H. Slnteur Jm en J. J. Pijnakker Jd; P. M. SJardijn Jm en M. Jansen Jd; A L. M. Sontrop Jm en A. B. M. van Eisen Jd; J. Bakker Jm en L. B. P. Compter Jd. UIT DE OMSTREKEN OEGSTGEEST De onsterfelijkheid der ziel Met dit thema trad prof. dr. C G, Nifterlk kerke lijk hoogleeraar te Amsterdam op ln Irene op uitnoodiging van lidmaten der Nederl. Herv. Kerk. Na Ingeleid te zUn door ds. P. G. Callenbach was het woord aan prof. Nifterlk, die uitspraken van prof. Bavlnck e.a. naging over de onsterfelijkheid der ziel. Spr poneerde de stelling dat het onbljibelsch ls de ziel onsterfelijk te ver klaren. Nergens In den Bijbel wordt dit gevonden. De mensch heeft ln ziohzelf niets wat de onsterfelijkheid zou bezitten. Alleen wordt hem die onsterfelijkheid ge schonken door God, door werking van den Heiligen Geest. Hierop ging spreker uit voerig in. waarop een diepgaande gedach- tenwlssellng volgde waaraan tal van aan wezigen deel namen. Ten slotte heeft ds. Callenbach den spreker hartelijk dank ge bracht voor zijn verhelderend referaat. Er was zeer veel belangstelling. VOORSCHOTEN. Bonkaarten halen Aa. Maandag bestaat voor de omwonenden van De Vink in het pand Leidscheweg 570 ge legenheid tot het afhalen van supple ment-bonkaarten MA 705. Stamkaarten en inlegvel meenemen. MARKTBERICHTEN "LEIDEN, ll April veemarkt. Aangevoerd 12 fokstieren; 6 slachtstleren; 135 kalf- en melkkoeien 400700, t. vlug; 248 vare- koelen e.a. 300525. tam; 175 vette koelen; 77 pinken 170225 mat; 476 nuchtere slachtkalveren; 188 weldeschapen 4060, l mat; 34 lammeren; 2 zeugen; 38 mest- varkens 5060. mat.; 362 biggen 3040 mat; 24 paarden 2001000 mat; 1 veulen;' 38 bokken en gelten 3070, mat. Kaasmarkt, 11 April. Goudsche kaas 2e soort, 11 partijen. Geen noteering. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 11 April De handel was heden van matige af metingen. Tijdens den vrijen handel heerschte er een vaste stemming. Zoo stegen Aku van 169 tot 1721/4, Unile vers van 264 3/4 tot 266. Koninklijke werd tegen 402 verhandeld. De suiker fondsen waren kalm en per saldo wei nig veranderd, evenals Rubberfondsen. De Tabakken waren vast gestemd en konden alle eenige punten avanceeren. Bankaandeelen vrijwel onveranderd. Aandeelen Ned- Handel Mij. vier pun ten hooger. De Amerikaansche markt was zeer kalm. De beleggingsmarkt was rustig. S CH FEPSBERICHTEN. K.N.S.M. Omen, 9/4 van Oponto n. Amsterdam; Ordea, 9/-. te Jaffa; Heroules 8/4 van Algiers naar Gibraltar Ary Schef- fer, 9/4 van VUsslngen naar Lelxoes; Dundee. 9/4 te Rotterdam: Oarlbla. 10/4 van IJmulden naar Gothenburg; Lotos, 9/4 van Paramaribo naar Trinidad; Bos koop. 8/4 van Curacao naar Cristobal; Gerasslmos Vergottls, 9/4 van Kaap Li zard gepasseerd; Luna, 9/4 van New York naar West-Indië; Fana, 9/4 te Alexarwirië, Odysseus. 9/4 van Gothenburg naar Am sterdam. Nederland Celebes, 5/4 van Tand jong Prlok naar Holland; Philips Wou werman. 7/4 van Durban naar Takoradl; Rot tl. 7/4 te Karachi, gaat naar Holland. K.P.M. Taboelan, Tapatoean. Benta- nan en Betama zijn 9/4 te Gibraltar aan gekomen. HollandAfrika Lijn Oranjefontein, 9/4 te Antwerpen: Nljkerk, 8/4 van Aden naar Mombassa. West Afrika Lijn Amstelkerk, 10/4 te Antwerpen. K.HL. Merwede, 9/4 op thuisreis van Santos naar mambuco; Brltsum, 9/4 op ultrels van Santos naar Monte video.; v. d. Velde, 9/4 te Londen. Dlstrlbutledlenst Lelden. AFDEELING „RIJWIELBANDEN". De Dlstrlbutledlenst te Lelden maakt bekend, dat de Afdeeling „Rijwielban den" vanaf heden niet meer telefonisch aangesloten ls. en dat correspondentie slechts ln bijzondere gevallen beant woord kon worden. Dlstrlbutledlenst Lelden. AFDEELING „HANDEL". Belangrijk voor Textielhandelaren. Vanaf 15 April a.s. kunnen textielhan delaren de punten van de textlelkaart VA 705 Inleveren. De bonnen van 5 pun ten en van 1 punt moeten op afzonder lijke opplakvellen geplakt zUn. Do bon nen A ep B mogen, mits gesorteerd, op één opplakvel voorkomen. De rantsoen- bonnen B 82 en C 82 en do bonnen van dc textlel/lederkaart moeten afzonderlijk gehouden worden. Hieronder volgt een opgave, hoo het ontvangstbewijs MD 34207 moet wor den Ingevuld: I bonnen textlelkaart VA 705. II bonnen textlelkaart VA tot en met VF 605 rri rantsoenbonnen C 82. IV rantsoenbonnen B 82. V punten textlel/lederkaart VA 510. De eerstvolgende uitreiking vindt plaats op Dinsdag. 15 April as., van 14. tot 15.30 uur. BELANGRIJK VOOR SLAGERS. Inlevering Vleeschbonnen. Vanaf 13 April a.s. dienen slagers de door hen ontvangen bonnen steeds ln veelvouden van 10 rantsoenen ln te leve ren. Aanvulling tot een tiental rantsoe nen dient te geschieden met bonnen, v/elke od het moment van inlevering voor den consument geldig zijn. Het aantal van de bil te plakken nieu we bonnen mag ten hoogste 9 rantsoe nen bedragen. Dlstrlbutledlenst Leiden. UITREIKING BONKAARTEN NA 705. In het tlldvak van 14 tot en met 26 April zal volgens onderstaand schema aan zelf verzorgers en nlet-zelfverzorgera een uitreiking plaats vinden van bon kaarten NA 705 (aanvulling op bonkaart K705). Hiervoor wordt bon 613 van het Inlegvel Ingenomen. Medegenomen die nen derhalve te worden: de tweede dls- trlbutiestamkaarten en de Inlegvellen van alle gezinsleden. Ultrelklngsschema: Agentschappen: Leiderdorp: ln café „Het Wapen van Leiderdorp". Bruggestraat 1. op Maan dag. 14 April, van 9.tot 12.uur en van 13.tot 16.uur. Warmond: ln café „De Zon" op Maan dag. 14 April, van 9.tot 12.uur en van 13.tot 16.uur Rilsjes: ln het kantoor van den heer Zandbergen op Maandag. 14 April, van 9.tot 12.uur en van 13.tot 15.— uur. De Morsch: ln de Christelijke School op Maandag, 14 April, van 9.tot 12. uur en van 13.tot 15.uur. Oegstgeest: ln het gebouw aan de Geversstraat op Dinsdag. 15 April, van 9.tot 12.uur en van 13.tot 16.— uur. Stad Leiden: Voor de stad Lelden vindt do uitrei king niet plaats aan het Distributiekan toor. doch ln „De Buroht". „Do Burcht" ls voor deze uitreiking geopend van 9.— tot U.45 uur en van 14.tot 16.uur, 's Zaterdags van 9.tot 10.30 uur. Uitgereikt wordt aan gezinnen, waar van het Hoofd een stamkaartnummer heeft van 1 tot en met 12500 op Woensdag, 16 April 12501 tot en met 25000 op Donderdag, 17 April, 25001 tot en met 37500 op Vrijdag. 18 April. 37501 tot en met 43500 op Zaterdag. 19 April, 43501 tot en met 56000 op Maandag, 21 April, 56001 tot en met 68500 op Dinsdag, 22 April, 68501 tot en met 81000 op Woensdag, 23 April. 81001 tot en met 93500 op Donderdag. 24 April, 93501 en hooger op Vrijdag, 25 April. De na-uitreiking voor Lelden vindt plaats op Zaterdag. 26 April, ln het ult- reiklokaal ln „De Burcht" van 9,tot 10.30 uur. Voor de agentschappen Oegstgeest, Leiderdorp en Warmond vindt de na- ultrelklng plaats ln de bekende agent schapsgebouwen op Zaterdag, 26 April, van 9 tot 11.uur. In verband met de korte periode van uitreiking wordt men dringend verzocht deze bonkaarten op den aangegeven dag af te halen. DlstrlbutledlenstLelden. TELEFOONAANSLUITINGEN DISTRIBUT1EDIENST. Medegedeeld wordt, dat het telefoon nummer van „De Burcht" No 26882 ls vervallen. Men wordt verzocht dit ln do telefoongids (Zie onder Distributie) door te schrappen. De Dlstrlbutledlenst is aangesloten onder de nummers: 25703 Afdeellngen. 25707 Afdeeling „Handel". 26623 Ultreiklngslokaai Langebrug Af deeling ...Textiel" (geen collectieve aanvragen). 24179 Agentschap Oegstgeest, 23068 Agentschap Leiderdorp, 332 Agentschap Warmond. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Lelden brengt ter kennis, dat op Woensdag 16 April a.s. te 14 uur 30 aan het Bureau van dea Geneeskundigen Dienst, Mare 13 a ge legenheid ls tot kostelooze Inenting te gen pokken. Trouwboekje meebrengen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3