Roer- en Rijngebied en de Saar te Moskou in behandeling Onze Oogst in den zwarten handel? Weer vrijstelling wegens broederdienst WEERBERICHT Boeren ontstemd over regeeringsplannen Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG II APRIL 1947 No. 26054 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week' Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie; 21507 Giro no: 67055 Ook cïe eischen der kleine landen bekeken. Te Moskou heeft gisteren Bidault het standpunt van zijn regeering ten aanzien van Duitschland uiteengezet: afscheiding van Roergebied en Rijn land, permanente bezetting van den linker Rijnoever, een tolunie tusschen Frankrijk en het Saargebicd, terwijl dit gebied toch politiek gezien autonomisch zou blijven. Voor het Rijnland stelde hij volledige autonomie voor onder een apart internationaal statuut. Over het Roerbekken sprekend ver klaarde Bidault, dat de eigendom van de mijnen en de staalfabrieken aldaar behoorde te worden overgedragen aan de U.N.O., die het beheer zou laten voeren door een raad van directeuren, waarin vertegenwoordigers van Neder land, België en Luxemburg met de Groote Vier zitting zouden moeten hebben. Bevin zeide, dat Engeland sympa thiek stond tegenover de territoriale eischen van Nederland en andere klei ne landen, maar dat ze behandeld moe ten worden door een grenscommlssie als voorgesteld door Marshall. Bevin zoowel als Marshall gaff zijn fiat aan het Fransche voorstel om het Saargebied voortaan te doen besturen door Frankrijk alleen en voor een uit eindelijke afscheiding van dit gebied. Molotof zweeg nog. De Amerikaansche en Britsche mi nister verzetten zich evenwel tegen het door Bidault gedaan voorstel om het Roergebied een onafhankelijken status te geven. Zi) wezen eiken "orm van in ternationalisatie af. zoolang het zone systeem van kracht ls. Afscheiding van het Roergebied, al dus Bevin, zou bij de Duitschers irre- dentlstlsche gevoelens opwekken „Mis schien ben ik niet logisch," zoo zeide hij, „indien ik wel voor afscheiding van het Saargebied ben. Maar de wereld, waarin wij leven, is nu eenmaal heele- maal niet logisch." Als uiterste concessie, waartoe Bevin zeide gemachtigd te zijn te gaan, noem- Amerika's hulp aan Griekenland en Turkije. De Amerikaansche senator Claude Pepper heeft tijdens het debat in den Senaat over Truman's program voor hulp aan Griekenland en Turkije zijn vrees geuit over de mogelijkiieid, dat de leiders, die het Amerikaansche volk dit voorstel hebben gedaan, niet geweten hebben wat zij deden. „In eerlijken, doch misleiden ijver," aldus Pepper, „om uit te slaan naar wat zij het communisme noemen, zouden zij de V. N. in de wielen rijden, iedere hoop op verzoening met de Sovjet-Unie ver nietigen en Amerika het voorwerp ma ken van de ernstige beschuldiging, dat het een nieuw Rome of het oude Groot- Brittannië wenscht te worden en het Amerikaansche volk wil bloot stellen aan een oorlog, welke de beschaving zal kunnen vernietigen." De republikeinsche senator Robert Taft verklaarde daarentegen Truman's voorstel te zullen steunen, daar de aan kondiging van den president de V. S. in de oogen der wereld tot deze politiek heeft verplicht en het Amerikaansche prestige in de onderhandelingen met de Sovjet-Unie er van afhangt. Taft zeide het echter niet te beschou wen als een verplichting toe het voeren van een dergelijke politiek in een ander deel van de wereld of tot het voortzetten van deze politiek in Griekenland en Turkye, wanneer de vredesonderhande lingen zijn voltooid. Bij stemming nam de Senaat Vanden- berg s amendement op Truman's hulp program aan. TRUMAN OVER PRIJZEN EN LOONEN. President Truman heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat de kwestie van wijziging der wet, volgens welke de prijzen van voedsel, waaronder land bouw- en zuivelproducten, aan een mi nimumprijs worden gebonden, in be spreking is. Tenzij dé prijzen dalen, zijn loons- verhoogingen gerechtvaardigd, aldus Truman. Hij was voor verlaging der prijzen van voedsel en fabrikaten, maar gaf toe, dat de regeering. vol gens de begrooting 1947—48, van plan is 160 millioen dollar uit ce trekken om de prijzen van voedsel op peil te hou den. Hy verklaarde, dac de verant woordelijkheid vcor het verlagen der prijzen uitsluitend bij de zakenlieden rust. HET OFFENSIEF IN GRIEKENLAND. Het communiqué van het leger in Noord-Griekenland zegt, dat de regee- rmgstroepen gisteren overal de gestel de doelen hebben bereikt De geringe weerstand kon overal worden gebroken. Volgens officieuse berichten uit La- ressa in midden-Griekenland zijn 600 man Grieksche luchtlandingstroepen op verschillende punten in Thèssalië neer gelaten. In Zuid-West-Griekenland zouden 100 opstandelingen zijn gedood, 70 gewond en 70 gevangen genomen na een strijd van twee dagen Zacht weer overdag. Aanvankelijk zwakke, later wat toene^ menden wind hoofdzakelijk tusschen Oost en Zuid. Koude nacht en frissche ochtend, doch morgen overdag, afge> zien van hier en daai overdrijvende hoogere bewolking, zonnig weer met vrij hooge temperaturen voor den tijd van het jaar. 12 APRIL. Zon op: 5.52 uur; onder 19.31 uur. Maan op: 2.19 uur: onder 9.21 uur (13 April L.EL). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 8.05 en 20.27 uur. de hij regeling en distributie van de Roerproductie door den Geallieerden Bestuursraad via de centrale Duiische instanties. na totstandkoming van Duitschlands economische eenheid, In het algemeen beval hij, indien het om de verzekering van de veiligheid gaat, in plaats van speciale regiems het door Amerika voorgestelde viermogend- hedenverdrag aan. Marshall gaf nog eens een algemeene beschouwing over de verantwoordelijk heid der ministers. „Het is onze taak," zoo zeide hij. „een vredesregeling te treffen, welke de bevolking van Europa in zijn geheel wenscht te handhaven en niet wenscht te verbreken. De ge allieerde mogendheden hebben nu de macht om nieuwe grenzen op te leggen, maar ik hoop oprecht, dat dit geen grenzen zijn, waarvan het behoud slechts van macht zal afhangen. Der gelijke grenzen kunnen geen goede grondslag voor den vrede zijn." Prinses Margriet in manhaftigen strijd met de problemen van de skisport. (Speciale reportage) Naar wü uit leidende landbouwkrin- gen vernemen, bestaat er onder de boeren algemeene ontstemming over de plannen van de regeering met be trekking tot het inzamelen van den winteroogst. De bedoeling der over heid is weer te laten dorschen op dorschbriefje en in breeden kring meent men daar ernstig tegen te moe ten waarschuwen, omdat dit systeem den zwarten handel in hooge mate zal bevorderen. Bepalen wij ons alleen maar tot de tarwe, dan zien wij. dat er nog steeds groote partijen naar België en Duitsch land worden gesmokkeld en dat er ook voor binnenlandsch gebruik beduidende vraag bestaat Driekwart van de eier- productie in Nederland wordt in Neder land „zwart" verkocht en voor ongeveer driekwart van de kippen moet men dus ook het voer „zwart" koopen. Is het wonder, dat de „zwarte" prijs vrij ver boven den regeeringsprijs ligt en dat men vreest, dat alle dorschbriefjes en alle toeziende C.C.D.-ambtenaren ten spijt, straks een belangrijk deel van on zen winteroogst (niet alleen tarwe, maar ook gerst, rogge, erwten en capucijners) aan de normale distributie zal worden onttrokken? Afgezien van het feit, dat de C.C.D.- ambtenaar in den loop van den langen dag niet eiken zak graan nauwgezet in het oog kan houden, kan de op eigen voordeel uit zijnde boer, door den molen wijd open te gooien, gemakkelijk 10 HL. per bunder extra onder het „afval" la ten verdwijnen en er is geen praktische mogelijkheid om dat te voorkomen ÉÉN DERDE VAN DEN OOGST. Er valt niet bij benadering te zeg gen, hoeveel er op die wijze aan de distributie zal worden onttrokken, maar méér dan één ingewijde heeft ons verzekerd, dat minstens één derde deel van den oogst in den „zwarten" handel terecht zal komen, indien het systeem van de dorschbriefjes wordt doorgevoerd. In boerenkringen meent men, dat al leen een soort premiestelsel redding kan brengen: ten gunste van onze voedsel voorziening en ten nadeele van het „zwarte" bedrijf! In zeker opzicht doet de regeering daar al aan mee als het land in Augustas zonder tarwe zit. Zij geeft dan een premie van 1.2.50 extra per 100 KG. voor degenen, die bereid zijn gauw te gaan dorschen. maar feitelijk komt dat er op neer, dat alleen de groote boeren er van profiteeren, die zelf over een dorschmachine beschikken en dadelijk een loondorscher aan het werk kunnen krijgen. De kleine man zonder materiaal en met een zooveel ge- ringeren oogst, komt voorloopig niet aan net dorschen toe en boekt bij dat stelsel nooit eenige winst BOEREN WENSCHEN ALGE- MEEN PREMIESTELSEL. Thans, voor onze winteroogst, zou men het in landbouwkringen anders en beter willen doen. Laat, zoo zegt men, de re geering lederen boer aanslaan voor een te leveren hoeveelheid, berekend naar de oppervlakte, welke hij heeft verbouwd. En laat zij dan een behoorlijke premie uitloven voor elk mud, dat geleverd wordt boven dien aanslag (welke aan billijke eischen moet voldoen). Alle leed zal met één slag geleden zijn. De boer zal geen risico en geen speciale moeite meer nemen voor de geringe overwinst, welke hij nu in den „zwarten" handel nog zou kunnen maken, rn er zou praktisch gesproken geen korrel graan meer voor de distributie verloren gaan. Intusschen is de regeering, ondanks allen aandrang, tot dusverre nog niet bereid gebleken van het door haar aan gekondigde systeem der dorschbriefjes af te stappen, hoewel ook zij het gevaar niet ontkent, dat er veel van den oogst dreigt te verdwijnen en dus nieuwe scharen van crisis-ambtenaren in actie zullen moeten komen. Men kan het standpunt innemen, dat de regeering recht in haar schoe nen staat, als zij eventueele „zwarte" handel-adspiraties van de boeren niet met een premie af wil koopen, maar men bedenke, dat de regeeringsprijzen zóó ver beneden de wereldprijzen lig gen (tarwe hier f.20, wcreldprtfs f.34 a f.35), dat een winstgevend bedrijf op dit oogenblik nauwelijks meer mo gelijk is. Er moge in dit verband nog aan her innerd worden, dat het thans door de boeren bepleite systeem verleden jaar voor rogge is toegepast en men toen b.v. in Noord-Holland verrassend goede resultaten heeft geboekt. Zóó gunstig, dat de voedselcommissaris voor Noord- Holland, de heer De Veer, nu een der warmste voorstanders is van het plan om het premiestelsel over de geheele linie in te voeren Uit den Veiligheidsraad De Amerikaansche afgevaardigde in den Veiligheidsraad, Warren Austin, heeft geantwoord op de beschuldigin gen der Sovjet-Unie, dat de Amerikaan sche hulp voor Griekenland en Turkije inmenging is in de binnenlandsche aan gelegenheden van deze landen en niet in overeenstemming met de principes van het Handvest dei V N. Hij ver klaarde, dat de voorstellen van presi dent Truman gedaan werden in ant woord op verzoeken van de regeeringen van Griekenland en Turkije. Het doel van de hulp wa= in overeenstemming met de principes van het Handvest, aangezien zij bijdraagt tot het bewaren van de binnenlandsche rust en veilig heid van een staat. „In den toestand, waarin wij ons thans bevinden, vertegenwoordigen de V. N., indien wij het realistisch zien, niet de onfeilbaarheid dei volmaakt heid," aldus zei Austin. Austin stelde daarop een resolutie voor, waarin de Balkancommissie der V. N. wordt gevraagd vertegenwoordi gers in Griekenland achter ce laten om toe te zien op den toestand aan de Grieksche Noordgrens. Hij vroeg voorts, dat een Sovjet-resolutie, waarin wordt verzocht een commissie te vormen, welke toezicht houdt op de Amerikaansche hulp aan Griekenland, zou worden uit gesteld totdat het Congres een besluit heeft genomen en de V. S. met Grie kenland en Turkije overeenkomsten hebben gesloten. Polen bestreed de Amerikaansche hulpverleening. AMERIKA EN HET COMMUNISME. Naar te Buenos Aires in welingelichte diplomatieke kringen wordt vernomen, zal de nieuwe politiek van de regeering der V. S. tegenover het communisme het voornaamste onderwerp zijn van de conferentie van Amerikaansche mi nisters van Buitenlandsche Zaken, welke zeer spoedig na den terugkeer van Marshall uit Moskou zal worden bij eengeroepen. Naar wordt aangenomen, zal Argen tinië met steun van de V.S. het initia tief nemen door buiten de wet stelling van het communisme voor te stellen. In semi-officieele Argentijnsche krin gen wordt verklaard, dat de Argentijn sche ambassadeur, die thans op weg is naar zij.n post te Moskou, binnen twee maanden naar Buenos Aires zal terug- keeren. terwijl de Sovjet-Russische am bassadeur in Argentinië spoedig „met verlof" naar Moskou zal gaan. De razzia te Berlijn. In de Amerikaansche sector van Ber lijn zijn vele personen bi' de jongste razzia aangekomen. Een der arrestan ten was een Duitsch politie-agent, die in plaats van aan de razzia mee te doen, met zijn vrouw de ijskast van een Ame rikaansche woning plunderde. Onder de arrestanten bevonden zich voorts 22 misdadigers, die door de Russen werden gezocht, drie „collaborateurs", die door de Franschen werden gezocht, een per soon verdacht van moord en drie Roe menen, die geen reden konden opgeven voor hun verblijf te Berlijn, een groote voorraad „zwarte waar" en gestolen auto's werd door de Amerikanen in be slag genomen. In den Sovjet-sector zijn veertien verdachten gearresteerd, verder ruim duizend personen zonder identiteitspa pieren. In den Fransche sector zijn twee verdachten in verzekerde bewaring ge steld. Een kleine 450 personen bleken geen identiteitspapieren te bezitten. De razzia zou niet geheel aan het doel beantwoord hebben, ten gevolge van een te vroeg gedane mededeeling aan de pers van Amerikaansche zijde. J. •a*. Voor lichting 1945 rond 37.000 man opgeroepen. In de toelichting bij een wetsont werp tot bekrachtiging van een alge- meenen maatregel van bestuur betref fende dienstplichtvoorzieningen deelt de regeering mede, rlat het zich laat aanzien, dat er in bescheiden mate wel weer vrijstelling wegens broeder- dienst verleend kan worden. Deze zal dan op hetzelfde beginsel dienen te berusten, dat aan de in de dienst plichtwet geregelde vrijstelling ten grondslag ligt. Die regeling kan echter bezwaarlijk in haar geheel gevolgd worden, o.a. wegens de omslachtige en tijdroovende administratie, daaraan verbonden. Het doel. tegemoetkoming aan de groote gezinnen, zal echter evengoed bereikt worden, indien als maatstaf by deze vrijstelling enkel wordt afgegaan op het getal zoons, dat uit één gezin gediend heeft of tot dienst bestemd is. Verder blijkt uit- de toelichting, dat voor de lichting 1945 voor den werke- 1 ijken dienst zijn opgeroepen rond 37.000 man, welk getal vermoedelijk zal stijgen met ongeveer 2300. Voor de lich ting 1946 zal het aantal dat van 1945 niet te boven gaan. De lichting 1947 zal een grootere sterkte vereischen. Ge schat wordt, dat voor deze lichting en ook voor de lichting 1948 het maximum 5000 hooger zal moeten liggen dan voor 1945 en 1946. De lichting 1944 zal slechts voor een deel ter beschikking behoeven te komen. Verwacht wordt, dat dit deel de 10.000 niet zal behoeven te overschrij den. Hoe lang het verblijf in werkelijken dienst van de thans onder de wape nen zijnde dienstplichtigen zal moe ten duren, valt nog niet met zekerheid te zeggen. De regeering verwacht, dat de duur van dit verblijf Ln totaal onge veer 2% jaar zal bedragen. De groeiende goudschat MEEVALLERTJE ZONDER INVLOED OP ONZE DEVIEZEN-POSITIE. Bij de baggerwerkzaamheden in den Nieuwen Waterweg is wederom een goudstaaf naar boven gekomen. Hoewel het naar boven brengen van de goudstaven, een aardig meevallertje is, is toch de veronderstelling onjuist, dat onze deviezen-positie hierdoor aan merkelijk zou worden beïnvloed- Iedere goudstaaf weegt 12% kilogram. De of- ficieele waarde van het goud is op het oogenblik ongeveer f. 3.000.- per kilo gram. Zou het gelukken alle 111 destijds gezonken goudstaven naar boven te brengen, dan komt de waarde daarvan neer op een bedrag van circa f. 4.162.500- Houdt men in het oog, dat tegenwoordig bij het aangaan van leeningen bedragen van honderd millioen gulden gering worden geacht en dat onze tegenwoor dige staatsschuld rond 27 milliard gul den bedraagt, dat is het duidelijk, dat een sommetje van een goede vier mil lioen gulden een betrekkelijk onbetee- kenende rol speelt. Prins Bemhard maakt langen ski-tocht. „OOSTERHOUTSCHE NACHTEGALEN' ZULLEN SERENADE BRENGEN. Prins Bernhard heeft na de Paasch- dagen met zijn twee berggidsen voor de eerste maal een langeren tocht in het hooggebergte gemaakt. Van de hut der Fluhalp besteeg hij de Rimpfisch- horn en keerde op den tweeden dag be houden te Zermatt terug. Naar verluidt, denkt Prinses Juliana nog ten minste twee weken in Zermatt te blijven. Het Néderlandsche knapenkoor ..De Oosterhoutsche nachtegalen", dat een tournee door Zwitserland maakt, zal 12 April naar Zermatt gaan om het Prinselijk Paar een serenade te bren gen. Sjahrir lunchte met Pandit Nehru in schen de besprekingen van de Azië- de Constitution Club in New Delhi tus- conferentie. De telefoonstaking in de V. S. De hoop op een spoedige beëindiging van de Amerikaansche telefoonstaking is vervlogen, nu de politieke commissie der vakvereeniging hei aanbod van de maatschappij betreffende arbeiders in het telefoonbedrijf onbevredigend acht. Naar verluidt acht de vakvereeniging een langdurige staking thans onvermij delijk en overweegt zij om aan de regee ring te verzoeken als laatste redmiddel het beheer van de telefoonindustrie tot zich te trekken. Uit Newark (New Jersey) wordt ge meld, dat bevel is gegeven over te gaan tot arrestatie van drie leiders van het vakverbond vari telefonisten in New- Jersey wegens inbreuk op de stakings- wet. DE CONTROLE OP ATOOMENERGIE. De Sovjet-Unie heeft te Lake Success geweigerd haar toestemming te verlee- nen tot het bespreken van aard en sa menstelling der toekomstige instantie voor de controle op de atoomenergie, voordat alle leden der V.N. een over eenkomst hebben geteekend, inhoudende een verbod op atoomwapens. Een Amerikaansch voorstel tot het houden van een dergelijke bespreking werd door 10 van de 12 leden der com missie voor de atoomenergie aangeno men. De Sovjet-Unie en Polen onthiel den zich van stemming. BINNENLAND. Hr Ms. ambassadeur te Nanking, de heer F C baron van Aerssen Beyeren van Voshol, heeft de leiding van zijn post op zich genomen. Verschenen ls staatsblad H 111, be sluit van 9 April 1947 tot voorloopige regeling van de rangen en de bezoldiging van de ambtenaren van het corps Riiks- politle en van de gemeentepolitie. Eenige dagen geleden ls het hoofd van de huisvestingsorganisatie te Bata via. de heer Roelink, verdacht van mal versaties op groote schaal, gearresteerd. Tevens ls gearresteerd de leider van het Mlnangkabaukamp. Te Zeist ls overleden de lultenant- ter-zee der le klasse H. Volten, com mandant van het marine-repatrleerlngs- centrum te Doorn. Op het vliegveld „Valkenburg" (Z.-H.) heeft gistermorgen de officier marine stoomvaartdienst der le klasse W Beets het commando van het deta chement van den Marine-Luchtvaart dienst, dat daar sinds 15 Mei 1946 ge vestigd ls. overgedragen aan den officier vlieger der le klasse .L J. Fritz. De centrale eereraad heeft op 29 Maart uitspraak gedaan ln de zaak van Cor van der Lug* Melsert. HU vernie tigde de uitspraak van den eereraad voor het tooneel en beëindigde de schorsing van den heer Van der LugtMelsert met terugwerkende kracht op 1 Octo ber 1946. De raad releveerde ln ziln uit spraak de goede houding en de goede Nederlandsche gezindheid van den heer Van der Lugt tijdens de bezetting. Gistermiddag is mr. J. C. Brons, gouverneur van Suriname, met het K.L.M.-toestel PH-TAU van Schiphol naar Curasao vertrokken In de Maas bil Urmond ziln drie personen verdronken Met nog vier an deren hadden zll zich in een bootje op de rivier begeven, dat door tot nu toe onbekende oorzaak ls gekanteld. Dertig Nederlandsche historici heb ben te Gent verscheidene van hun Bel gische collega's ontmoet ten einde er kwesties van algemeen belang te bespre ken. De bazar ten bate van den weder opbouw van het Roode-Krulsziekenhuis te Den Haag heeft ln twee dagen onge veer 150.000 gld. opgebracht. Te Oldenzaal ls een complot van 24 personen ontdekt, dat distributiekaarten opkocht van gezinnen met veel kinderen. Deze kaarten werden met groote winst verhandeld. Er ziln reeds verschillende arrestaties verricht. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De broer van SJahrlr, Soetan SJah- sam. handelsattaché van de Republiek heeft verklaard, dat de Indonesische Re publiek haar behoefte aan kapitaal hoopt te dekken door middel van een reeks buitenlandsche credieten of lee ningen op korten termijn BUITENLAND. De Joegoslavische regeering heeft aan de Britsche ambassade te Belgrado een nota gezonden, waarin zil er in toe stemt. dat een commissie van vertegen woordigers voor Britsche bezittingen in Joegoslavië naar Belgrado komt om te spreken over vergoeding. Charlie Chaplin heeft naar aanlei ding van de wereldpremière van zMn nieuwe film „Monsieur Verdoux", die heden plaats heeft ln New York, een persconferentie gehouden, tlldens welke de vraag ter sprake kwam. waarom Chaplin, die al dertig Jaar ln de Ver- eenigde Staten woont, geen Amerikaan ls geworden „Ik ben geen nationalist", zei Chaplin. Toen men hem erop wees. dat hi.1 die dertig jaar ln de V. St. toch goed ziln brood had verdiend, antwoordde hii „zeventig procent van mijn inkomsten trek ik uit Europa, de rest komt uit de Vereenigde Staten, maar honderd procent van rnUn belasting ls voor Uncle Sam". De eerste 430 „verplaatste perso nen" van de 10.000, die België voor de milnen zal opnemen, is uit de Ameri kaansche zone In België aangekomen. Heden wordt te Dachau het pro ces geopend tegen 31 nazi-functionaris sen van het concentratiekamp Buchen- wald. Deze personen zullen door een Amerikaansch militair gerechtshof wor den berecht, beschuldigd van misdaden tegen de menschelUkheld. O.a. zal getui genis worden afgelegd door Leon Blum, die in dit kamp gevangen heeft gezeten. Het proces zal naar verwachting twee maanden duren en ls het eerste tegen de bestuurders van een van Dultsohlands grootste en bekendste moordkampen, waar 51.000 personen ziln omeekomen. Volgens de Hongaarsche radio heeft de Hongaarsche ministerraad den minis ter van buitenlandsche zaken gemach tigd om toelating van Hongariie tot de organisatie der V. N. te verzoeken. Het aantal slachtoffers der Tornado in Texas (V. St.) is tot 114 gestegen. Te Turiln ziln gisteren eenige re geeringsbureaux door een razende menig te vernield. Maria Pasquinelll. die 10 Februari J.l den Engelschen generaal de Win- ton in de omgeving van Trlëst heeft ver moord. ls door het Britsche militaire g-eredhtshof te Triëst ter dood veroor deeld. Ten gevolge van een ml|ngas-explo- sle ln een anthracletmiln te Exeter ln Pennnsylvania (V St.) kwamen negen personen om het leven, terwlll er even eens negen werden gewond. Een Belgische Dakota ls ln het heuvelland van Kircudbrlghtshlre (Schotland) met zes passagiers veronge lukt. Alle inzittenden ziln om het leven gekomen „La Dernlere Heure" verneemt, dat prins Boudewijn, de Belgische troonop volger. zijn studiën zal voortzetten ln Engeland. De Jonge prins houdt thans verblilf op de kostschool van Rosy, tus schen Genève en Lausanne Rosy staat bekend als een der beste onderwijsin richtingen van Zwitserland. Zoowel koning Leopold als de prins regent hebben een gedeelte van hun stu dietijd in Engeland doorgebracht. In een brief aan het Duitsche epis copaat, heeft Paus Plus XII om grootere soepelheid gevraagd bil de beoordeeling van Jonge priesters dan tot dusver ge bruikelijk was. De Paus zeide, dat het ln de naaste toekomst moellllk zal zijn om onder een Jeugd, die zoo vele Jaren aan de nazl- propaganda ls bloot gesteld, menschen te vinden, die beschikt en bereid zijn priester te worden. Op de terreinen van de Holland-Ame- rikaljjn te Rotterdam moest deze schoor steen plaats maken voor nieuwe gebou wen. Toen de voet eenmaal voor een groot deel weggehakt was. ging het verder snel.... Briefwisseling C.G.-Sjahrir thans gepubliceerd. De briefwisseling tusschen de Com missie-Generaal en de Indonesische delegatie, welke onlangs ter vertrou welijke kennisneming van de leden der Staten-Generaal is gebracht, is thans gepubliceerd. Op grond van den laatsten brief van Sjahrir, gedateerd 15 Maart 1947, heeft minister Jonkman de C.-G. gemachtigd Linggadjati te onderteekenen. In dien brief verklaarde, gelijk men zich herinneren zal, Sjahrir niet op de Ned. interpretatie te willen ingaan en ook geen eigen interpretatie te willen opstellen, aangezien een discussie hier over te tijdroovend zou zijn. Sjahrir is echter bereiü te aanvaarden, dat de Ned. regeering zich bij onderteekenlng gebonden acht aan toelichting en ver klaringen. zonder dat de Indonesische delegatie zich aan die stukken bindt. Na onderteekening is er nog ruim schoots gelegenheid tot nadere discus sie. Sjahrir verklaart zich ten slotte bereid, het accoord te onderteekenen en dring op spoed aan. opdat begonnen kan worden aan oplossing van nijpen de problemen van herstel en wederop bouw. Plan voor een „levend museum". KOMT TE HAARLEM De bekende acteur Cruys Voorbergh houdt er een interessante en kunstzin nige hobby op na, die wel is waar onder de categorie „verzamelen" valt, doch waarvan aard en beteekenLs verre uit gaan boven de waarde die men meestal aan „verzamelen" moet toekennen. Cruys Voorbergh ontdekte op een goe den dag in het milieu van de tooneel- wereld een costuum. een ouderwetsche japon, waaraan een romantische ge schiedenis verbonden was. Dit bracht hem op het idee. costuums uit voorbije tijdperken te gaan verzamelen en daar bij uit te zoeken, welke cultureele en maatschappelijke waarden en omstan digheden verbonden zijn aan bepaalde nuances en modellen in de mode der jaren. Gruys Voorbergh voerde dit voor nemen met liefde en zorg uit. Het re sultaat is. dat hjj thans beschikt over een keurcollectie van costumes en ja ponnen. die elk een bepaald tijdsge wricht in de Nederlandsche geschiede nis vertegenwoordigen en die hun eigen taal spreken ten aanzien van de dagen, waarin zij ontstonden, gedragen en be wonderd werden. De collectie heeft zich in den loop van den tijd dermate uitgebreid, dat zy als bezienswaardigheid en als leerzaam cul tureel object, niet in het verborgene mag bljjven zonder de gemeenschap te be- rooven van een verrijkende factor- Dit heeft de eigenaar van de collectie ook beseft, doch hij heeft daarbij tegelijk overwogen, dat zijn materiaal niet als doode, beweginglooze stof in een of an der museum moet worden opgesteld, ten einde niet een volkomen ziellooze. be stofte uitstalling van het grijze verle den te worden. Cruys Voorbergh wil zijn collectie doen leven. Hij wenscht het pu bliek in aanraking te brengen met het echte leven uit den tijd, waarin de be treffende costuums werden gedragen en wil daarom in Haarlem een „levend museum" stichten, waar de costuums op gezette tijden door mannequins worden getoond en waar een explicateur het een en ander over de geschiedenis van het costuum en den tijd waaruit het stamt, verhaalt. Het zou dus een mode-museum moeten worden, dat op zeer origineele wijze het levende element in de geëx poseerde zaken behoudt. De gemeente Haarlem is in dit stre ven van den acteur geïnteresseerd en heeft haar medewerking tot het plan toegezegd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1