Chr. Hist. Unie voert „loyale oppositie" Marshall over de Poolsche gebiedsuitbreiding Wij moeten versoberen Koffierantsoen wordt sterk omlaag gebracht Met de thee valt het mee De nieuwe bonnen Roomsch-Roode coalitie draagt verantwoordelijkheid Run op een bonlooze bazar WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 10 APRIL 1947 O O No. 26053 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 Giro no: 57055 Twee vleeschlooze dagen in restaurants. In verband met de voorgenomen ver- soberingsmaatregelen der regeering heeft overleg plaats gehad tusschen den wnd. Directeur-Generaal der Voedsel voorziening en de Bedrijfshoreca. Be kend is. dat de vooruitzichten van den binnenlandschen oogst 1947 tamelijk onzeker zijn, terwijl voor den aankoop van aanvullende voorraden in het bui tenland de deviezen in beperkte mate beschikbaar zullen zijn Bezien we thans de punten, waarin de versobering tot uitdrukking komen zal. KOFFIE: Het ligt in de bedoeling het ver bruik van koffie (welke geheel in het buitenland moet worden gekocht) sterk te verminderen. Het burgerrant soen zal belangrijk omlaaggebracht worden en daarbij zal het café-ver bruik onvermijdelijk moeten volgen. Men overweegt thans om, wanneer tot beperking van de koffieverstrek- king wordt overgegaan, de bestaande toewijzingen te doen vervangen door gelijke hoeveelheden kofficsurrogaat. Dit laatste zou wellicht reeds kunnen gebeuren voor het publiek minder kof fie krijgt. Voor de invoering van dezen maatregel is eenige aanlooptijd noodig, zoodat nog niet bekend is. wanneer de koffie in het café vervangen wordt door surrogaat, dat, naar men ons verzeker de, van uitstekende kwaliteit zal zijn. Daar een verlaging van de melk- en suikertoewijzingen, vooralsnog niet in de bedoeling ligt, zal het publiek zijn smakelijk kopje koffie niet behoeven te missen. THEE: Met de thee staat het er wat gun stiger voor. T.z.t. zal worden bepaald in welke verhouding de theetoewjj- zingcn tot die van köffiesurrogaat zul len worden gebracht. Aan het maken van theesurrogaat wordt niet gedacht. VLEESCH EN VET: Tot verlaging van het vleesclirantsoen in de restaurants zal niet aanstonds worden overgegaan, doch men moet er rekening mede houden dat in den loop van den zomer de bestaande toewijzin gen van 50 gram per warmen maaltijd noodgedwongen iets verminderd moet worden Omtrent de vetvoorziening aan de restaurants is nog geen beslissing genomen. Voorloopig blijft de toestand dus ongewijzigd. VLEESCHLOOZE DAGEN: In verband met de vleeschpositie overweegt de regeering, de bepaling, dat voor alle eetgeiegenheden, dus ook de broodjeszaken e.d. twee dagen zul len worden aangewezen, waarop geen vleesch of vleeschwaren noch wild of gevogelte mogen worden verstrekt. Deze inrichtingen zijn dan aangewe zen op visch of vischconserven. Over deze bepalingen zijn de besprekingen nog gaande. Van de zijde der bedrijfs groep is er op gewezen, dat deze maat regel niet leidt tot beperking van het vleeschverbruik; hoogstens tot een betere verdeeling van het verbruik. Het nuttig efect is evenwel, dat het publiek ziet, dat ook het res taurant aan beperking onderhevig is. Welke dagen vïeeschloos zullen wor den is nog niet bekend, maar de re geering blijkt bereid om de regeling hiervan aan de bedrijfsgroep over te laten. Dit opent de mogelijkheid om plaatselijke belangen te doen preva leeren. Niet iedere ondernemer kan het op eigen houtje bepalen, maar de zaak dient plaatselijk te worden ge regeld. Op de restaurants en het daar aan wezige publiek zal t.z.t. streng worden toegezien dat dit voorschrift wordt na geleefd. Omtrent de vettoewijzing valt ten slotte nog op te merken, dat de patates- frites-bakkers. die in het Zuiden zulk een belangrijke plaats innemen, voortaan ook een. vettoewijzing krijgen, welke echter voor een deel, maar niet ten volle in mindering komt op de bestaan de toewijzingen aan de restaurants. Nu namelijk is gebleken,, dat er voorloopig niet aan te denken valt om vettoewij- zingen uit te breiden en de zooeven ge noemde groep nog niet aan de beurt kwam, wordt het billijk geacht haar te doen deelen in wat er aanwezig is. Het Grieksche offensief tegen de guerilla. In het eerste communiqué van het Grieksche leger over het lente-offen sief tegen de guerilla-strijders wordt verklaard, dat de operaties op bevre digende wijze voortgang vinden en vol gens plan verloopen. Volgens een offi cieus bericht had de eerste botsing plaats te Agrafa in midden-Grieken land, 45 K.M. ten zuiden van Trikkala. Volgens berichten uit Athene trekken 15.000 tot 20.000 man regeeringstroepen op tegen 10 000 tot 15.000 door de com munisten geleide guerilla-strijders in de bergen van midden- en Noord-Grieken land. Men is van meening, dat deze veldtocht bedoeld is om eens en voor goed met de guerilla-strijders af te re kenen. Een hooge woordvoerder der Grieksche regeering verklaarde: „Dit is de eerste belangrijke stap voor het her stel van Griekenland". Van het vooruitgeschoven hoofdkwar tier te Larissa rukten soldaten in militaire auto's, gesteund door pantser wagens en veldartillerie op naar de schuilhoeken der guerilla-strijders in de bergketens van den Olympus, Ossa en Kamvoenia en het lage massief van den Pindus. Tezelfdertijd zetten torpe dojagers. mijnenvegers en landingssche pen op verscheidene punten aan de Oostkust tusschen Volos en Katania voor een flankoperatie troepen aan land. Omstreeks twaalf uur werden te La rissa kanonschoten gehoord. Verder is het grootste deel van de pas met nieuw materiaal uitgeruste Grieksche luchtmacht ingezet. Uit de lucht gezien levert het grootste watervliegtuig ter wereld, dat momen teel in Califomië wordt voltooid en eerstdaags te water wordt gelaten, een machtig gezicht op. Acht motoren van drieduizend p.k. zullen binnenkort dit gevaarte door het luchtruim trekken. Voor het tijdvak van 13 t/m 26 April '47 Elk der volgende bonnen geeft recht cp het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (Serie A.) A-01 brood: 800 gram brood; A-02 brood: 400 gram brood; A-01, A-02 boter: 250 gram margari ne of 200 gram vet; A-01 melk: 4 liter melk; A-03, A-05 melk: 7 liter melk; A-01 vleesch: 100 gram vleesch; A-02 vleesch: 300 gram vleesch; A-01 algemeen: 200 gram kaas; A-03 reserve: 1600 gram brood; A-04 reserve: 200 gram kaas; A-06 reserve: 800 gram brood; BONKAARTEN KD. KE 705 (serie A.) A-ll brood: 800 gram brood; A-ll boter: 250 gram boter; A-12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; A-13. A-15 melk: 12 liter melk; A-ll. A-12 vleesch: 100 gram vleesch; A-ll algemeen: 100 gram kaas; A-13 reserve: 800 gram brood; A-14 reserve: 90 gram Deensche toiletzeep (voorinlevering) A-16 reserve: 500 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD. ME, MF, MG 705 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie A.) A-21 brood: 800 gram brood; A-21 boter: 250 gram boter; A-22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; A-21 melk: 5 liter melk; A-22 vleesch: 100 gram vleesch; A-21 vleesch: 300 gram vleesch A-21 kaas: 200 gram kaas; A-21 eieren: 5 eieren. Op 17 April zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 April a s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst met ingang van Maandag 14 April ajs. mag worden ge kocht. Bon A-14 reserve voor Deensche toi letzeep moet uiterlijk op 19 April a.s. bij een detaillist in zeep worden ingele verd. Aflevering der zeep zal zoo spoe dig mogelijk plaats vinden. De niet-aangewezen bonnen van de bonkaarten 703 kunnen worden vernie tigd. SJAHRIR OVERNACHT OP NEDERLANDSCH GEZANTSCHAP. Soetan Sjahrir heeft op reis van Nieuw Delhi naar Batavia in Bangkok overnacht, waar hem door het Neder- landsch gezantschap gastvrijheid is ver leend. De heer H. W. Tilanus spreekt: Op de algemeene vergadering van de Chr. Hist. Unie, gehouden in gebouw „Bellevue" te Amsterdam, hield de voor zitter. de heer H. W. Tilanus, een toe spraak over de positie der Unie en haar standpunt ten aanzien van het beleid der regeering. Sprekende over het beleid van het Ka binet Schermerhorn (Mei 1945Mei '46) zeide de heer Tilanus, dat Nederland toen onder een autoritaire regeering stond. Deze periode heeft, aldus spr. slechts weinigen kunnen bevredigen. In het bijzonder laakte spr. den voor zitter van de P. v. de A., Koos Vorrink, Begeerige massa getuigt van Hollands nood Gisterochtend ln den schemer ston- den voor den Haagschen Dierentuin al menschen te wachten op de opening van den Internationalen Bazar dien het Roode Kruis daar georganiseerd had. Him aantal steeg tot duizenden, eer zij bij kleine groepjes werden bin nengelaten, en de menigte aan de hek ken slonk niet, hoe laat het ook werd! Politie te paard kon slechts met moeite de orde herstellen. Wat was er aan de hand? Alle moge lijke artikelen, die men in ons land niet of alleen maar op de bon en met de grootste moeite kan koopen, werden ten bate van het Roode Kruis aan den man gebracht. Regeeringsleden, Corps diplo matique, gemeentebestuur met de hun nen hadden als genoodigden het voor recht de officieele opening bij te wonen en in rustige sfeer hun keuze in luilek kerland te doen. Ook H.M. de Koningin gaf van Haar belangstelling blijk. Beter dan alle rapporten van hun attaché's moet den vreemden diplo maten de aanblik van de begeerige massa en haar run op de gewoonste gebruiksartikelen hebben geleerd, hoe groot de nood in Holland is. Zelfs de VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Des nachts iets minder koud, doch opnieuw op vele plaatsen nachtvorst, vooral in het Zuid-Oosten van het land. Plaatselijk ochtendmist. Overdag over- <?-"de wolkenvelden. Overwegend droog weer en iets zachter dan van daag. Zwakke tot matige wind tusschen Zuid-West en Zuid. 11 APRIL. Zon op: 5.55 uur; onder 19.29 uur. Maan op: 1-20 uur; onder: 8.37 uur (13 April LK.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee 7.25 en 19.44 uur. stijging der prijzen na de eerste uren deed aan de koopzucht niets af. En de gelegenheidskooplieden, die het langst voor den ingang hadden ge wacht en nu triomfantelijk met him „exotische" waren op het Malieveld stenden te leuren, vonden gretig af trek trots den exorbitanten toeslag, dien zij op de bazarprijzen legden. Verschillende huismoeders, die 's mor gens te negen uur .even" naar den ba zar waren getogen, bleken 's avonds om zes uur nóg niet thuis te zijn. Misschien hadden zij toen nog geen kans gezien, om in het paradijs door te dringen. Maar een paar kousen of een stukje toiletzeep zouden en moesten zij ver overen die „met pamfletten la Goebbels" iets tracht te bereiken om de P. v.d. A. van den ondergang te redden. Ons standpunt, zoo zeide spreker, is dat van „loyale oppositie". Wij willen steun vcrleenen, voor zoover dat mo gelijk is- Geen oppositie voeren om dat we geen regeeringspartij zijn. Streng zakelijk blijven en slechts dan oppositie voeren, wanneer beginselen worden geraakt. Wij hebben een zoo breed mogelijk nationaal kabinet wenschelijk geacht. De P. v.d. A. heeft de vorming van het nationaal kabinet tegengewerkt en de „Roomsch-Roode combinatie" zal de volle verantwoordelijkheid hebben te dragen voor de oplossing van de moeilijkheden, waarin zij zich deels zelf hebben gewerkt. Vervolgens schetste spr. den naar z?in meening, onhoudbaren toestand waarin ons land zich in financieel opzicht be vindt en gaf als zijn meening te kennen, dat slechts een krachtig ingrijpen hier in verbetering kan brengen. Sprekende over Indonesië, zeide de heer Tilanus, dat Nederland onier lei ding van Schermerhorn, Logeman. Van Mook. Jonkman en Beel steeds verder is afgegleden. De basis-overeenkomst van Linggad- jatti noemde spr. een „ernstige schen ding van het Nederlandsch gezag" en „een ondermijning van de eenheid van het Koninkrijk". Thans, na de onder- teekening. zullen de moeilijkheden ko men. Spr. stelde voor een telegram aan de Koningin te zenden, waarin de Chr. Hist. Unie haar trouw aan het Konink lijk Huis betuigt en H. M. de kracht toewenscht met wijsheid en beleid het vad—land en Indië te besturen. REDE VAN PROF. Dr. J. DE ZWAAN. Hierna voerde het onlangs uit de West teruggekeerde lid van de parlementaire commissie, prof- dr. J. de Zwaan, het woord over „de West en wij"- De commissie, aldus spr., was geen re- geerlngscommissie. maar een middel, waardoor het parlement directe aanra king zocht met het land en zijn proble men. Suriname is door bekwame mannen in de commissie vertegenwoordigd. In de tweede helft van zijn rede schetste prof. De Zwaan de moeilijkheden ont staan door het tekort aan arbeidskrach ten in Suriname (het land heeft slechts 174.000 inwoners, waarvan meer dan de helft Aziaten). In verband met het wel vaartsplan voor Suriname, dat binnen kort bij de regeering aan de orde zal komen, weidde spr. uit over verschillen de Surinaamsche producten (cacao., ci trus. rijst, bauxiet en hout) en besprak de mogelijkheden tot verhooging dezer productie. Op Curagao en Aruba heerscht, aldus spr.. in tegenstelling met Suriname, een groote welvaart, die echter grootendeels afhankelijk is van het buitenland. Spr. releveerde hoezeer de bevol king in de West op Nederland gesteld is en hoe groot het vertrouwen is, dat men daar jegens Nederland koestert. Bij de vaststelling van het nieuwe hoofdbestuur werden W. Nauta en prof. dr. G. C- van Niftrik herkozen, terwijl er ook een zetel werd toegewezen aan G. J. van Muiswinkel uit Bodegraven. Gisteren hebben de vier ministers van buitenlandsche zaken te Moskou het rapport over de Duitsche volksvestiging, dat door hun plaatsvervangers te Lon den was opgesteld, besproken. Marshall stelde een grenscommissie voor Duitschland voor, welke commissie over de volgende punten aanbevelingen zou moeten doen: 1. Herziening van de vooroorlogsche Duitsch-Poolsche grens, welke herzie ning voor Polen compensatie zal moeten beteekenen voor het aan de Sovjet-Unie afgestane gebied. 2. Een doeltreffende economische re geling. welke zal moeten waarborgen, dat de ruwe grondstoffen en zware in- dustrieele hulpbronnen van het even tueel bij Polen te trekken gebied, welke vitaal zijn voor de Europeesche econo mie, in de behoefte van deze economie zullen voorzien waarbij echter in het bijzonder met Polen rekening zal moe ten worden gehouden. Marshall stelde voor. dat deze com missie onder leiding van de plaatsver vangers zal moeten functionneeren en samengesteld uit vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie. Engeland de V.S., Frankrijk. Polen en een aantal andere geallieerde staten, welke door den raad van ministers van buitenlandsche zaken dienen te worden aangewezen. Tevens stelde Marshall voor, dat de commissie een onderzoek zal instellen naar en een rapport zal opstellen over het opnieuw vestigen van Polen en de vestiging van Duitschers ln dit gebied en de beste middelen om het doeltreffend gebruik van dit gebied voor het economische welzijn van het Poolsche en Duitsche volk en geheel Europa te waarborgen. Marshall zeide van meening te zijn, dat het Zuiden van Oost-Pruisen en Opper Silezië Poolsch moeten worden en hij wees er op, met betrekking tot de resteerende gebieden, die een overwe gend agrarisch karakter hebben, dat deze. welke thans voorloopig onder Poolsch bestuur staan, in een vijfde van de Duitsche voedselvoorziening voorza gen en als Duitschland zou worden ge dwongen dit voedsel voortaan uit het buitenland te importeeren. zijn econo mie nog sterker zal moeten worden ge ïndustrialiseerd. wil het land niet ge heel verarmen Molotof bracht als het standpunt van de Sovjet-Unie naar voren, dat de Poolsch-Dultsche grens te Potsdam de finitief geregeld is. doch zoowel Bevin als Marshall legden er den nadruk op, dat de tekst van de overeenkomst van Potsdam duidelijk maakt, dat de uit eindelijke beslissing over de grenzen op de Duitsche vredesconferentie zal wor den genomen. Ten aanzien van de grens commissie. welke Marshall had voorge steld. verklaarde Molotof. dat deze in het huidige stadium niet noodzakelijk is. Bidault poneerde den Franschen eisch, dat welke procedure ook zal worden aanvaard, er geen bestudeering van ter ritoriale herzieningen in commissies zal plaats vinden zonder de volledige deel neming der onmiddellijk betrokken lan den. Bidault verklaarde, dat de territo riale eischen van Tsjecho-Slowakiie, België. Nederland. Luxemburg en Frank rijk door veiligheidsoverwegingen en door het gerechtvaardigd verlangen om hun door den oorlog getroffen landen verder op te bouwen zijn ingegeven. Bidault stelde voor dat de ministers de eischen van Duitschland's buursta ten zouden bestudeeren en na een eer ste uitwisseling van gezichtspunten be slissingen in principe zouden nemen, waarna de deskundigen met de gedetail leerde uitwerking van de beslissingen kunnen worden belast. Schacht voor het Zuiveringshof Gisteren is te Stuttgart het zuive ringsproces begonnen tegen Hjalmar Schacht, die zooals bekend, te Neuren berg werd vrijgesproken. Schacht verblijft nog' steeds in het Robert Bosch-ziekenhuis te Stuttgart, waar hij twee maanden geleden werd geopereerd. Nadat Schacht een korte beschrijving had gegeven van zijn openbaar leven, las de eerste aanklager. Helmut Balle- rin, een 53- pagina's omvattende aan klacht voor. Hij eischte, dat Schacht als behoorende tot de hoofdschuldigen zou worden aangemerkt. Schacht stelde den voormallgen Duit- schen Rijksdag sommige zijner leden hebben thans bestuursfuncties in bezei Duitschland verantwoordelijk voor de opkomst van het nationaal-socialis- me. Hij wees op de onmacht van de socialistische en communistische leden van den Rijksdag in 1933, toen zij niet in staat bleken een coalitie te vormen om Hitler te verslaan. „Waarom verhief de Rijksdag zich niet -tegen Hitier om het behoud te verlangen van de persvrijheid, van ver gaderen en van het vrije woord?" vroeg Schacht. „Waarom hebben die leden zich niet voor hun politieke fouten voor een denazificatlehof te verantwoorden?" „Maar neen", vervolgde Schacht, „die mannen zijn vandaag in vele gevallen er toe aangewezen de democratie te herstellen". Schacht zeide nog, aldus U. P., dat hij zijn plicht deed toen h(j nadeneer sten wereldoorlog een moratorium voor de Duitsche schulden wist te bewerk stelligen. „Anders zou de laatste schijn van Duitsche economie ten onder zijn gegaan", zoo zeide hij. „Wij bevonden ons tegenover zes en een half millioen verhongerende Duitschers". TWEE DUITSCHE ZELFMOORDEN. Carmen Mory, de „zwarte engel van Ravensbrueck", die door het gerechts hof voor oorlogsmisdaden te Hamburg, wegens wreedheden bedreven in dit concentratiekamp ter dood veroordeeld werd, heeft in een gevangenis te Ham burg zelfmoord gepleegd. Zij had haar polsen opengesneden en was doodgebloed. Voorts is bekend gemaakt, dat dr. Treite. een dokter van het kamp Ra vensbrueck, die eveneens ter dood ver oordeeld was, in dezelfde gevangenis zelfmoord gepleegd heeft door inneming van vergif. De staking van Amerikaansche telefonisten. De American Telegraph and Tele- phone Company en Amerikaansche te lefonisten voor het interlocale verkeer hebben overeenstemming bereikt Inzake een basis-regeling van het stakingsge- schil. De voorwaarden dezer regeling moeten nog aan de bestuurscommissie van het nationale vakverbond van tele fonisten voorgelegd worden. Gisterochtend bracht H.M. de Koningin een bezoek aan de Internationale Ba zaar 'n den Dierentuin te Den Haag. H M. de Koningin bij de Zwitsersche stand Achter H.M. Baronesse Van Boetzelaer van Oosterhout. die het ini tiatief tot deze bazaar heeft genomen. (Foto ANP-de Grt.) BINNENLAND. In de vergadering van den gemeen teraad van Amsterdam werd z.h^t. de voordracht goedgekeurd tot verhooging van het voorloopig credlet voor den we deropbouw van Schiphol van f. 7,500,000 tot f 14.000.000, Plannen zijn geopperd Schiphol - N V. vorm te beheeren. De schade, die het circus Mlkkenle- Strassburger door het verloren gaan van de groote vlarmas ter tent heeft geleden, wordt op ruim f. 100,000 begroot. Het circus kon zich tegen schade als deze niet verzekeren, zoodat zij geheel ten last? ran het bedrijf komt. De Amsterdamsche arts N. Th de Bruyne werd. rildende op zijn fiets bil de Jac. van Lennepkade te Amsterdam aangereden door een Amerlkaanschen per sonenauto. waardoor hil met een sche- delbaslsfractuur naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Tijdens het Nederlandsch natuur- en geneeskundig congres, dat momenteel te Delft wordt gehouden, Is voor het eerst, de Philip's electronen-microscoop gedemonstreerd. Deze maakt het mogelilk vergrootingen te verkrijgen, die honderd- Nederland zal met een officieele vertegenwoordiging deelnemen aan de internationale Jaarbeurs te Lyon Op Dinsdag 15 April zullen de her stelde spoorbruggen bil Hedel en Zalt- bommel voor het eerst in gebruik geno men worden. De eerste van de groote grljperkra- nen .die naar Engeland gestuurd wordt, heeft hedenmiddag om 12 uur IJmuiden verlaten voor den tocht over zee De Nederlandsche deelneming aan de Brusselsohe Jaarbeurs, die van 26 April tot 11 Mei ln de Eeuwfeestpalelzen zal worden gehouden, belooft de grootste te worden sedert de bevrildlng. Meer dan een 100-tal collectieve inzendingen zal geëxposeerd worden, terwlll verder nog een 60-tal Nederlandsche firma's en en kele particulieren aan de jaarbeurs zul len deelnemen. Volgens radio Djokjakarta heeft president Soekamo den wensch te ken nen gegeven Bandoeng tot hoofdstad van de Indonesische Republiek te maken. Het bestuur van het N.V.V, heeft zich gewend tot den Ministerraad, de colleges van Gedep. Staten, de Ver. van Ned. gemeenten en de werkgeversver- eenigingen. met het verzoek om alle werknemers, die daarom verzoeken, op 1 Vtl KI UUklUgCU IC •<-» n„uuvmv.-. maal grooter zijn dar die. welke menMei vrllaf te geven en hen op die wlize met de beste optische microscoop kan I in de gelegenheid te stellen dezen arbel bereiken, Het echtpaar Hoetlnk ls op den Hatertschenweg bil Nijmegen door eeni ge wielrijders aangereden. De man werd licht gewond, ziln 66-Jarlge vrouw ls echter enkele uren later aan de verwon dingen overleden. dersfe^stdag te vieren. Tusschen de stichting „Het Ne derlandsch tooneel" artistiek leider Cor van der Lugt Melsert en „De Komedian ten" directie Johan Kaart en Ed van Klnsbergen, ls een fusie tot stand ge komen. BUITENLAND. De laatste troepen van de Ameri kaansche bezettingsmacht od IJsland hebben dit eiland verlaten. Menschenmassa 's zooals nog nooit tevoren verzamelden zich ln de met vlaggen versierde straten van Tamger, toen de sultan van Marokko een bezoek bracht aan. de internationale zone van Tanger. De Fransche politie heeft een smokkelaarsbende ontmaskerd, die groo te hoeveelheden banden koffie, suiker en sigaretten uit België naar Frankrijk vervoerde De leden der bende deden zich voor als Russische militairen De politie heeft twee der arrestanten geïdentifi ceerd als vroegere employé's van de Rus sische herstelbetalingsmissie te Brussel. Zij zijn van Russische afkomst Een der de is een voormalig Fransch Inspecteur van politie, die na de bevrijding ls ont slagen. Gebruik werd gemaakt van een grooten vrachtauto. De „zwarte" waarde van elke lading wordt op drie milliard francs geschat. Twee leiders van wat men noemt de „Nazi vijfde colonne" ln Zwitserland zijn te Ueberllngen aan het meer van Constanz gearresteerd. Een Amerikaansche legerdakota C 47 is kort na het opstijgen van het vlieg veld Kelly te San Antonio (Texas) aan den buitenkant van deze stad neerge stort Er bevonden zich 20 passagiers aan boord Allen werden gewond, doch er zijn geen slachtoffers. Maurice Frère. gouverneur der Na tionale Bank van België, bevludA zich momenteel te Washington. Tijdens z\]n verblijf aldaar zou hij de moeilijkheid van een leenring ten gunste van Belg ie on derzoeken. De ontwapeningscommissie der V.N besloot een subqpmmdssle van de vijf permanente leden te benoemen om een werkplan op te stelden. In een hangar op het vliegveld Broxnma bij Stockholm heeft een zware brand gewoed. Twee passagiersvliegtuigen en talrijke andere machines gingen ln de vlammen verloren Op 40 K.M. afstand van Caracas (Venezuela) ls een postvliegtuig veronge lukt. 27 leeraren en studenten, die ran vaoantle terugkeerden, en de 4 koppen tellende bemanning kwamen om het leven. De minister van landbouw en voed selvoorziening ln den Dultschen staat NoordrijnlandWestfalen. heeft ver klaard, dat er thans graanvoorraden voor een week zijn. nu er sinds 24 Maart 6000 ton per dae ls Ingevoerd. De Ver Staten zullen binnenkort 100.000 ton aardappelen zenden, terwlll ook leveringen uit Nederland en Tsjecho- slowakilp zullen komen De Amertkaansche Senaat heeft met 50 tegen 31 stemmen de benoeming van Llllentfhal tot voorzitter van de Ameri kaansche commissie voor de atoomenergie bekrachtigd. Britsch-Albaneesche geschil *iaar het Internationale Gerechtshof. Albanië heeft in den Veiligheidsraad verklaard, dat het weigert zfjn geschil met Groot-Brittannlë over het leggen van mijnen In de straat van Korfoe aan het Internationaal Gerechtshof voor te leggen, omdat het van meening is, dat Engeland's klacht ongegrond is. Met 8 stemmen voor en twee ont houdingen besloot de raad de ttrit- sche klacht tegen Albanië aan het In ternationaal Gerechtshof voor te leg gen. China, de V. S., Australië, België, Bra zilië, Colubia, Frankrijk en Syrië stem den voor. Polen en de Sovjet-Unie ont hielden zich van stemming, doch de laatste maakte geen gebruik van het veto. Volgens de Juridische deskundigen der V. N. heeft Engeland, voordat de kwestie naar het Internationaal Ge rechtshof was verwezen, zich er van verzekerd, dat Albanië 1e behandeling der aangelegenheid zal bijwonen en verplicht zal zijn de uitspraak van lut Gerechtshof te aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1