Kongo heeft zijn inboorlingen - probleem Geheime vergaderingen en politieke agitatie RECHTZAKEN Kerkelijk Leven STADSNIEUWS gen in vieren Het Leidscb Dagblad Laatste Berichten (Van onzen correspondent te Brussel) Het Belgische Bestuur in Kongo heeft in menig opzicht te worstelen met het probleem van de meer ontwikkelde ne- gerbevolking. Een aantal negers heb ben de uiterlijke gewoonten der blanken overgenomen, o m. de klerken, telegra fisten. bedienden, enz. Vooral door en sedert den oorlog zijn zij in aantal sterk toegenomen en is er onder hen een groepsbewustzijn gegroeid. Zij voelen zich niet meer als gewone negers nadat zü in den oorlog soms taken te vervul len hebben gehad, waarvoor vroeger al leen blanken in aanmerking kwamen. Niet zonder gevaar blijkt daarby het contact van deze „geëvolueerden" zooals ze officieel worden genoemd met Amerikaansche negersoldaten te zijn geweest. Wat de „geëvolueerden" kenmerkt is hun kastegeest. Zij weigeren gewoon handwerk te verrichten en daar zij meestal regeeringsambtenaren zijn. ver dienen zij genoeg om zich luxe artikelen aan te schaffen. Met hun 1.000 francs per maand kijken zij minachtend neer op den landarbeider, die 100 francs op strijkt. en ook voor de zeden van hun voorouders voelen zij niets meer. Maar in de plaats van de soms harde jungle- wet hunner vaderen hebben zij geen andere zedelijke waarden gesteld- Men schat dat de geëvolueerden 90 pet. van de negerbevolking der groote steden uit maken en zij houden zich meestal in de steden op waar zij in overspel of andere abnormale verhoudingen leven en een gemakkelijke prooi vormen voor alle revolutionaire agitatie, hetgeen nog wordt verhoogd door hun natuurlijke neiging voor geheime vereenigingen. De bloedige onlusten te Luluabourg in 1944 ontstonden in kringen van geëvolueer den en in 't verleden was meer dan eens de actie merkbaar van Amerikaansche negersecten. die Kongo-negers in spe ciale scholen in de naburige Britsche koloniën geoefend hadden. De regeering van Belgisch Kongo heeft deze agitatie steeds zeer energiek onderdrukt, maar hecht daarnaast groot belang aan de opvoeding en vorming van deze negers. Er werd daartoe een voorlichtingsbureau in het leven geroepen waarin geëvolu eerde negers zetelen, die een twee- maandelijksche publicatie uitgeven: „La Voix du Congolais". Voorts zijn er stu diekringen, waarin zy onder leiding van missionarissen hun vorming kunnen vol tooien terwijl een pater bezig is een aan tal werkjes voor hen te schrijven. Men schat hun aantal thans qp 10-000 wat natuurlijk op de totale negerbevolking van 10 millioen zielen nog niet zoo groot is, indien niet hun aantal zoo snel steeg Wat de geëvolueerden van de groote stedelijke agglomeraties vooral tegen de borst stuit is het feit dat juridisch nog geen onderscheid wordt gemaakt tus schen hen en de andere zwarten. Zij blijven onderworpen aan dezelfde poli tiemaatregelen, hetgeen hen zeer schijnt te krenken. Zooals gezegd staan zij niet op een zedelijk hoog peil en mogen zij een voorbeeld nemen aan hun zwarte broeders, de 185 inlandsche priesters, die werkelijke geëvolueerden zijn. HUWELIJKSDRAMA TE BUSSUM. Zeven jaar voor doodslag. Een 40-j. huisvader uit Bussum, de metselaar S. Poolman, een goed vakman met een onbesmetten staat van dienst, greep in September van het vorig jaar zijn echtgenoot-e in de slaapkamer van zijn woning te Bussum bij den hals en bracht haar vier dolksteken in de borst toe. De vrouw bezweek kort daarop aan de verwondingen. Ter terechtzitting /an de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam bleek, dat een slechte verhouding tusschen den man en de vrouw, die steeds dreigde van hem weg te zullen loopen, de oor zaak van dit huwelijksdrama is. Uitspraak doende veroordeelde de rechtbank den metselaar tot 7 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens doodslag. Van den primair ten laste gelegden moord werd P. vrijgesproken. IIAAGSCHE RECHTBANK. Oplichting De monteur F. G. S. te Leiden beeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens oplichting waarvoor tien maanden gevangenisstraf tegen hem werd geëlscht. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een Jaar bijzondere Jeugdgevangenlsstraf. De inbraak aan de Oude Vest De portier L. S. had deelgenomen a?.:i een inbraak, welke in den nacht van 1819 October werd gepleegd in ''~n fabriek aan de Oude Vest te Leiden. Tegm hem was deswege twee Jaar gevangenisstraf ge- elscht. omdat S. reeds eenlge malen is veroordeeld. De .-chtbank heeft een Jaar en zes maanden gevangenisstraf opge legd. Heling van clgarettcn Wegens heling van een partij clgaretten, die tijdens in braak in een fabriek te Leiden waren ge stolen, had ie Officier tegen den stof feerder L. A. M. A. Z. acht maanden ge vangenisstraf geëischk. De rechtbank heeft verdaohte veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf terzake van heling. Xcü. Ilerv. Kerk Beroepen te Dieren (toez.) J. P. Simoons te St. Laurens; te Maasdijk (toez.) H. W. Lovlnk te Sexble- rum; te Grljpskerk D. A. Brinkerink. cand. te Oostvoorne; te Papcndrech/t P. Bouw te Woudenburg Aangenomen naar Bussum (4e pred.pl.) A. Oskamp te Dordrecht. Aangenomen de benoeming tot zlekenhudspre d. van het Diaconessen- huls te Utrecht E. H. Blaauwendraad te Baarn. Beroepsn te Hellendoorn (toez.) (vac. H. v. Wiel) O. S Gazemler te Daif- sen; te 'sHertogenbosch K. Strijd te Hen gelo (O). Aangenomen naar Heukelum A. M. C. Franken te Marken; naar Honte- nlsse A. Soetekouw cand. te Delft. Be dankt voor Leur (toez.) S. J. M. Hulsber gen te Hoedekenskerke. Gcref. Kerken Drietal te R-lnsuma- geest J A. GravesteLn te Leek, H. P. Rut gers te Vlnkeveen en A Sybrandy te Hoek van Holland. Beroepen te Ten Boer M. Kamper te N1 euw-NeerdtngeA. G. v. d. Stoel te Boskoop; te 's Gravenhage-West (als evang. pred.) J. H. Mulder te Vlaar- dlngen. Aangenomen naar Ursterp E. Douma te Muiden Bedankt voor Bad- hoevedorp H. Mulder te Deventer; voor Geldermalsen J. Snoey te Hulzen (N.H.); voor St Laurens W. C, P. den Boer te Den Bomme) Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Sohouwerzljl J. Keunlng cand. te Baarn. Bedankt voor Delfzijl F. v. Dijk te Opende (Gron.). GEREF. EVANGELISATIE-ARBEID. Prof dr. F. W Grosheide, hoogleeraar aan de V.U. heeft ontslag genomen als hoofdred. va/n „Witte Velden" het orgaan van den Geref. Evangelisatie-arbeid wijl hij tegen ta' van belangrijke door de Jongste generale synode der Geref. Ker ken op evangelisatlegebled genomen be sluiten geen principleele maar practlscbe en kerkrechtelijke beswaren heeft en hij het ongewenscht acht dat generale evan- gel 'satledeput&nten en de hoofdred. van Witte Velden niet één lijn zouden trek ken. Prof. Grosheide ls na samenspreklng met de desbetreffende Instanties ln har monie heengegaan en sloot hiermede een periode van ruim 45 Jaar af. die hij prac- tisch en theoretisch aan dit werk gaf. UIT DE OMSTREKEN LISSE Tragisch ongeval Het zoontje van de fam. E. J. Duivenvoorden uit de Engel, oud 8 Jwerd tijdens 't spel door 'n steen getroffen en is aan de gevolgen van dat ongeval overleden. VOORHOUT. Landbomvwlnterschool Zaterdagmor gen werd op de B.N.S. alhier de openbare elndles gehouden. Voor het eindexamen slaagden: L, de Wlc, Achthuizen. G. van Nes, Weesp; G. v. d. Peet, Haarlemmer- llede; P. Dobbelaar. Oudelande; J Dijt, IJpolder; J. Pronk MedemblLk; J. Stok man. A'dam. J. Blessing, idem; H. van Oosterom, Weesperkarspel; P. Paardekoo- per, Zoeterwoude; ,P. de Jong. Hazers- woude; P. Boonman. Ovezande (Z.)F. Wessellng, Hazerswoude; L. Zwlnkels Wa teringen. L. Jacobs. Blelswijk; H. van Vliet, Wateringen; P Zuidgeest. N. Ven nep; B v. Warmerdam, Spaarnwoude; H. van Woerden Llsse; H Mourits, Zeven hoven; J. Belt. Zoeterwoude J. Zwanen burg, Spaarndam; C. Reynveld, Lelden. Van de eerste naar de tweede klas werden bevorderd; C, van Egmond, Aar- landerveen; P Koperdraad, Diemen; A. de Wit. Bodegraven. J Vermeu. Kloetln- ge; J Koov Hulzen; L van Veen. Aar- landerveen:" B v. Woerkum .Vijfhulzen; A Verwer. Sloterdijk; N. Rulgrok. Sassen. helm. H. v d. Schot Diemen: J Verkley. Alphen a. d Rijn; Th. v d. Blji. Houtrak- polder- j Bouman. Ouderkerk: A, Stok man. Abbenes; C. Mllatz. Hoofddorp; P. Paardekooper, Zoeterwoude. J van Vliet. Oudewater; W. Duinveld, Llsse; A Ver meu. Heinkeszand; L Clggaar. Sassen- helm; H. Pennlngs Kouder!erk; A Smo. renburg. Woerden. B. Vink Alphen a. d. Rijn; J. Goense Woensdrecht: G. Vree burg Spaarnwoude. J V- d Zon Spaarn dam; N v. d Bosch, Blelswijk: L. Wijs man! Llsse- J Ammerlaan .Schiplulden: Th. v Duinhoven. A'dam- L. w. Bohemen. Leldschendam; J v. d Steen Heinkens- zand; J. v Saassen. De Zllk; J Kea, Ouder-Amstel- J de Jong Den Haag. C. Goense. Driewagen (Z.) Eeo leerling werd niet bevorderd De nienwe Nagelbrue bijna gereed De werkzaamheden aan de vernieuwing van de Nagelbrug aan de Leidschevaart alhier zijn na een stilstand van drie maanden in den afgeloopen winter, thans zoover gevorderd, dat een offic'eele onen. stelling spoedig te verwachten is Vooral voor onze bloementrekkers zal dit. eezlen het bloemen vervoer naar Rijnsburg en tevens het verkeer met Nordwljk een welkome verrijking zijn VOORSCHOTEN Hil wilde een paspoort Het ls de politieke recherche gelukt den 22-Jarlgen N. M M. K te arresteeren. Hil was lid van de NSB en NSKK en vertoefde met de Dnitschers in Frankrijk, toen de gealli- ce'-den reeds aan land waren Hil zag dat het niet goed ging en trok maar vast vooruit naar Duitschland. ver wisselde daar van uniform en meldde zich als vrilwlillger bil de geallieerde legers. Toen de strijd ten einde was kwam hij niet naar Voorschoten, maar zocht een onderdak in België. Vermoedelijk heeft hij gedacht dat men hem vergeten was en daarom schreef hij brutaalweg om een pasDOort. daar hij dit noodle had om naar Holland te komen, om zijn dienstplicht te vpr vullen. K ward verzocht persoonlijk het een en ander ie komen toelichten voor zijn Ofi=noort HIS kwam en ging.... naar D'-'ndorr» Gcltenfokvereenlglng De Voorsoho- tensche Geltenfokvereenlglng hield een ledenvergadering in Café Vlekk# aan den Leidscheweg, onder leiding van den heer Leidsche Schouwburg KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL" Speelt U ook mee? Dat van niets nog een tooneelspel is te maken. Bob van Leersum bewijst het in zijn „improvisatie" Speelt U ook mee? Men ziet als het ware het stuk maken naar gelang van toevallige gebeurtenis sen en neemt zelf ook nog een beschei den aandeel in het spel! Een tooneelcriticus geeft zijn vriend, die tooneelschrijver is, den raad om zijn terrein van blijspel-fabriek eens te ver laten en meer naar het leven te schrij ven dat nu eenmaal niet alleen een „lolietje" is. Dit mede in het belang van de echtgenoote van den schrijver, die wel eens wat anders wil spelen van meerdere importantie- Hoe dit lukt, de ze improvisatie doet het duidelijk zien! Feitelijk is het niemendal en toch houdt het een avond gezellig bezig! Hetgeen voor een zeer groot deel moet worden geweten, zoo al niet geheel, aan de creatie van Cor Ruys als tooneel schrijver. Is deze rol hem op het lijf geschreven bovendien biedt zij hem alle gelegenheid tot improviseeren. hetgeen dezen acteur van nature zoo ligt. En hij gebruikt deze kans danig! Lies de Wind en Jan Teulings staan hem voldoende terzijde, terwijl Louis de Bree, die de regie verzorgde, in het kleine rolletje van tooneelcriticus zijn humoristisch kunnen bewijst. De vrijwel geheel gevulde schouwburg heeft zich best vermaakt en waar de bedoeling niet hooger grijpt, werd deze dus volledig bereikt. Een avond derhalve, aan de lichte Muse gewijd! M- J. P. v. d. Burg. voorzitter. De opkomst van de leden viel niet mee. Het ledenaantal dat gedurende de oor logsjaren flink was toegenomen, geeft ln den na-oorlogschen tijd weer een terugslag te zien. De voorzitter gaf aan de leden den raad aandacht te blijven besteden aan hun geiten, vooral omdat de geitenmelk zoo'n hooge voedingswaarde bezit. De onder houdskosten waren wel hooger dan voor den oorlog, maar wil men de volle 100 van zijn geit hebben, dan moet men er ook iets voor over hebben De secretaris, de heer J. Noort las de notulen. BIJ de behandeling van de Ingekomen stukken werd de a.s Zomerkeuring be sproken, welke in Juni wordt gehouden. Besloten werd de keuring centraal te doen houden en tevens werd besloten deel te nemen aan de groote geltententoonstel- ling te 's Gravenhage De daarvoor ln aan merking komende gelten worden door het Bondsbestuur aangewezen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN GO jaar in den celit verbonden Den 21sten April hopen de echielieden C. A. den Hertog en N den HertogKroes het feit te herdenken, da* zij 60 Jaar geleden ln den echt werden verbonaen Op dezen datum zal het ongetwijfeld in het huls der belde oudjes aan den Oudshoorn sche_ weg 102 niet aan belangstelling ontbreken. De burgemeester ontvangt de Engelsche hockeygasten. BEZICHTIGING VAN HET STADHUIS. Hedenmorgen te 11 uur werden de Engelsche hockeygasten, die momen teel in onze stad vertosven, op aller hartelijkste wijze ter receptie ontvan gen bij den burgemeester ten stad- huize. De wethouders v. Schalk, Menken en Jongeleen benevens de gemeente-secre taris, mr. J. Bool, waren aanwezig evenals een damescomité onder leiding van mevr. J. M. v. KinschotDorhout Mees. Burgemeester v. Kinschot zeide in zijn toespraak, dat het hem een bijzon der genoegen was de gasten uit Oxford te mogen verwelkomen. De sportuitwis- selingen van 1946-1947 hebben duidelijk doen zien, dat in het domein van de sport de steden Leiden en Oxford nieu we banden hebben doen ontstaan en dit privaat bezoek heeft de vriend schapsbanden nog meer versterkt. Spr. herinnerde vervolgens nog aan het bezoek in Januari, toen een offi- cieele vertegenwoordiging van de stad een bezoek bracht aan Oxford. Spr. was toen getroffen door de vriende lijke ontvangst door den burgemeester van Oxford en de hartelijke gastvrij heid van de burgers van Oxford. Met groote bewondering waren toen ook de diverse sportgebeurtenissen gevolgd en toen de terugtocht werd aanvaard na men allen de meest heerlijke gevoelens naar Holland mee. Spr. hoopte, dat de gasten zich later met evenveel genoegen het bezoek aan Leiden zullen herinneren en dat zij naar Oxford zullen meenemen de ge voelens van vriendschap tusschen Lei den en Oxford, de twee oude universi teitssteden. De burgemeester stelde dan voor eerst een kopje koffie te drinken, dan een kijkje te nemen in de officieele za len van het. stadhuis en dan gezamen lijk te lunchen, welk vriendelijk advies natuurlijk heel gaarne werd opgevolgd. Door de medewerking der firma Tie- leman en Dros was deze lunch uitste kend verzergd en de gasten lieten zich een en ander best smaken. De Engelsche aanvoerster, miss Ber wick, heeft namens het gezelschap be dankt voor de heerlijke ontvangst ten stadhuize, waarna aan mej. C. Nagel, als aanvoerster van de LM.H.C. en als organisatrice van de toer bloemen wer den aangeboden. Mej. Nagel heeft vervolgens den bur gemeester bedankt voor zijn vriende lijke geste, waaruit zijn duidelijke sym pathie voor de Engelsche gasten bleek. Schoolkinderen „reizen mee" met de Willem Barendsz. EEN BRIEF VAN DEN KAPITEIN De heer Wilterdink. hoofd van de Openbare School voor voortgezet ge woon lager onderwijs aan de Oude Vest alhier, heeft vele maanden geleden het plan opgevat, zijn leerlingen „mee te ne men" met de Willem Barendsz naar de Zuidelijke Poolzee, door aan de hand van de berichten over dezen Nederland - schen walvischvaarder de sociale en economische zijde van de aardrijkskunde meer tot de verbeelding der kinderen te doen spreken dan uit droge boekjes mo gelijk zou zijn. en daardoor tot beter begrip te komen van wat de leerstof in het werkelijke leven beteekent. Daartoe is door de kinderen vol vuur en ijver een plakboek aangelegd van de regel matige kranten-berichten over deze on derneming. terwijl het onderwijzend per soneel met behulp van kaarten, aualoge expedities, reisbeschrijvingen e.d. de be langstelling van de jeugd werd gaande gehouden. Aan het einde van het vorige jaar werd namens de geheele school een brief aan den kapitein van de Willem Ba rendsz, den heer K. Visser, geschreven, die werd meegegeven aan de naar het Zuiden vertrekkende tanker Nacella. Daarin werd een en ander over dit „aanschouwelijke" onderricht verteld en werd de bemanning een plezierig Kerst feest. een goed Nieuwjaar en een be houden vaart gewenscht. Thans heeft het teruggekomen tank schip een antwoordbrief van den kapi tein meegebracht, gericht aan het hoofd het personeel en alle leerlingen van deze school Deze brief, een ware trophee in de Willem Barendszcultus aan de school, zegt het volgende: Walvischvaarder Willem Barendsz Zuidelijke IJszee 25—1—47. Beste allemaal, Uw brief met goede wenschen hier in de Zuid Poolzee ontvangen en hier voor mijn hartelijken dank aan U al len- Gaarne zou ik U wat uitvoeriger willen schrijven omtrent ons allen hier. maar ik heb zooveel brieven ont vangen, dat ik het juist bij een kort antwoord moet laten, want iedereen wil gaarne iets van ons terug ontvan gen en wij hebben onzen tijd hard noodig. Het gaat ons allen goed hier, het is nog niet erg koud, maar de taak is zwaar voor iedereen. Nogmaals mijn groeten, vooral aan Izak, Anton, Wim, Paulien, Leo en Jannie. Gaarne uw aller Kapitein K. Visser. Naar aanleiding van de met deze on derwijsmethode opgedane ervaringen be staan er plannen bij de school, om op soortgelijke wijze contact te onderhou den met diverse scheepvaartonderne mingen Zoodoende beantwoordt de school, die in het zevende en achtste leerjaar de jeugd voorbereidt op het le ven in de maatschappij, weer in sterker mate aan haar zoo algemeen erkende nuttige doeleinden. NEDERLAND HELPT INDIË. De Stichting „Nederland helpt Indië" geeft as. Zondag in den Schouwburg een Klemkunstavond, waaraan mede werken Max van Praag, Cora May. Ed dy Cabbage. Tom Brauns e.v.a. met het Radio Kleinkunstensemble en het Ra dio accordeon-orkest. De opbrengst is geheel ten bate van genoemde Stichting. ZILVEREN JUBILEUM Op 17 April a.s. hoopt de heer A. H. Vergoed, thans waarnemend plaatselijk directeur van het kantoor der N.V. ATO van Gend Loos hier ter stede, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar bij genoemde N.V, in dienst trad Ds. H. C- TOUW. Ds. H. C. Touw. die as. Zondagavond om vijf uur in de Pieterskerk van de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede af scheid zal nemen, is voornemens om 20 April als studentenpredikant zijn in trede te doen te Utrecht na bevestigd te zijn door zijn zwager, prof. dr. K H. MLskotte. —De eerstvolgende zitting van den Gemeenteraad is bepaald op Maandag 28 April. Wilde staking in Meelfabriek. Onder het fabriekspersoneel der N.V. Meelfabriek „De Sleutels" voorheen De Koster en Co is gistermorgen geheel onverwachts naar aanleiding van een loonkwestie een wilde staking uitgebro ken. welke ongeveer 130 man omvat. Door het neerleggen van het werk loopt een hoeveelheid tarwe van circa 280 ton, overeenkomende met ongeveer 1.000.000 brooden van 400 gram, die reeds in het productieproces was betrok ken. gevaar te bederven. Er zijn momenteel besprekingen gaan de tusschen de directie en vertegenwoor digers der werknemersvakbonden. Het is te hopen, dat deze onderhande lingen op korten termijn zullen leiden tot beëindiging van het conflict, aange zien bij voortduring de broodvoorziening van een aanzienlijk deel van Zuid-Hol land in gevaar zou kunnen worden ge bracht. Verscheidene gemeenten in de naaste omgeving beschikken over een bloemvoorraad, welke slechts voor en kele dagen toereikend moet worden ge acht. Bij het ter perse gaan van ons Blad, vernemen wij dat het geschil in bevredigenden zin is opgelost en de werkzaamheden hedenmiddag zijn hervat. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Petron-ella Johanna d. van W. van der Hoogt en M. den Duik; Maria Elisabeth Franolsca tl. van A F. de Roolj en H. Helwegen; Susanna Johanna d. van J. WJlemse en S. J. Houfwellng; Wilhelmus Marlnus Pau'.us z. van M Plek en A. A. J. van den Berg; Johanna Olastna d. van W ran Olwegen en C. Verhoeff; Maria Mai-garetha Franclsca d. van C. T. van Dorp en M. M. van Ulden*. Irene Marga te tha Johanna d. van J. Jansen en M. Rijnsburger. Franqolse Maria Bernadetta d ran B. Krult en M. Starre; Antonlue Leonardus Hubertus z. ran J. Steenber gen en P. H. Rlgihart van Gelder; Ineke Hendrlkje d. van F. J Barens en W, H. van der Horst; Ellen d. van W Dijks hoorn en M. F. Habekotté: Jacob Frederik z van H. J. VeMekoop en A. de Jong; Adrlanus Francisous Maria z. van J. W. van Klaren en J. F. M. Groenen; Dom i ni - cus Antonlus z. ran C. de Roo en B. Lek; Cornells z. van W Schaap en A. Hoek; Abraham z. van J de MooiJ en P. Durieux Catharina Maria Theresla d. van H. P. Sohrama en A A. Dulln; Cornelia d. van B Klootwijk en C Honsbeek; Maria d. van W. Gressle en C. van Haarlem; Jo hannes Jacobus z. van J. J. Zitman en J. Schoppen"; Johanna Maria d. van J. Kranenburg en S. C. van der Leden; Maria Catharina d. van T. B. Ruiten en M C. de Man; Bentus z. van H. K van Klaveren en J. van Iterson; Gerrit z. van M. van der Mel] en A. C. Rocdakker; Adrlanus z. van A van Mourlk en W, G. Hol; Johannes Lambertus z. van J. F. Henzlng en A. P. van Beijeren Bergen en Henegouwen. Johanna Maria, d. van J. Ie Malr en J I Schipper; Freddie Martlnie. z van A. Plezier en A. Slera. Henri, z. van K. A. E. Foulon en A. G. M. Meerts; Sebastia- nus Robertus, z. van H. van Os en C. M. Verheiick; Sara Petronella. d. van W. F. Uiterdijk en E, Robbers; Adrlanus Pe trus Johannes Maria, z van P. P. van Zijp en I Wllk; Clara, d. van M. Ouwer- sloot en E. Broekhuls; Wllhelmina, d. van P. J. van den Broek en J. Koet; Jo hanna Petronella, d. van P J Sohouten en S. Nleuwenburg; Petrus, z van F- Molenaar en L. Schouten; Johanna, d. van J. Seelbach en. J. Spiering; Hendrik Abraham, z. van J. Jansen en J. Zlrkzee; Carla Christine, d. van F. F Zuiderduin en B. Teeuwen; Elisabeth, d. van D. van der Woerd en E. Schepers; Lucas Johannes, z. van P. Ouwerkerk en J. C de Romiln; Jacobus, z. van L Sanderse en M. Ros; Yvonne, d. van L. Rhijnsbur- ger en M Schild; Theodorus Franclscus, z. van F van Mosseveld en C M. J. van der Boog; Marcella. d. van D. van der Zeilden en M. W. van Vlerzen; Robertus Theodorus Maria. z. van H A. Goddlln en A J RUkelllkhuizen; Maria Pieter- nella. d. van A. Snliders en C. van Rllns- wou; Anne Elisabeth Henrlëtte. d. van J P. Hoegen en F. Dlrlckx; Margriet, d. van P Breedllk en J. H. Hoosbeek; Yvonne, d. van D. Durieux en N. Parle- vliet; Wllnand. z. van J. van den Bosch en D. Heldeman: Antonlus Henricus, z. van A. C. Copper en A Bakhuizen van den Brink; Marja Josine, d. van P. Herfst en M. S. E. Nieuwenhuls; Lldwl- na Maria Gemma, d. van P H. van der Geest en M. W. E. Ludlage; Maria Theo dora. d. van W. M. Blegnolé en J. M. Buskop OVERLEDEN: D. Warring wednr. 79 Jaar; B. J. Rot man z. 9 maanden: A Brouwer man 45 Ja-ar; A. van der Reijder» wednr. 85 Jaar; A. Klinkenberg man 82 Jaar; J C M. Honsbeek z 2 dagen. A. J Kettenls, man. 70 J.; A J. van Varik. wednr.. 86 J W H Groenendilk. vr„ 86 J.; R. van Strohé, man. 62 J. Ds. J. F. Berkel, die met ingang van 15 April is benoemd tot Hofpredlkant. (Foto ANP). NIEUWE UITGAVEN. Onder auspiciën ran dc NI win ls ten bate van den aankoop van cantlnewa- gens en filmapparaten voor onze mili tairen overzee en als blijk van medele ven van het Thuisfront een boekje ver schenen „De eeuwige boodschap", waarin een vergelijking wordt getrokken tus schen onze militairen ln de tropen en den eenvoudlgen soldaat, die de opdracht kreeg een belangrijke boodschap over te brengen aan een zekeren legeraanvoerder Garcia zonder dat zijn opdrachtgever hem eenlge aanwijzing kon verstrekken omtrent de verblijfplaats van dien Gar cia. De soldaat vroeg niets, maar ging. Hij zwierf door vele landen, leed honger en dorst, maar vond uiteindelijk Garcia en bracht hem de boodschap. Al dus wordt de naamlooze Nederlandsche soldaat vergeleken met dien boodschap per, die naar millloenen Garcia's de boodschap wil brengen van het simpele geluk van twee handen, die zonder meer inéén geslagen kunnen worden. Een reeks uitgelezen, fraaie loto s geeft een eeriyken, onopgesmukten Indruk van het leven van den Nederlandschen sol daat ln de tropen. Zij vertellen van zijn dienst, zijn moeilijkheden en vreugden en van de blijmoedigheid, waarmede hij zich aan zyn taak wijdt. De N. V. Boek. en Steendrukkerij Eduard IJdo alhier verzorgde den druk. hetgeen wil zeggen, dat de uitgave m alle opzichten wélveraorgd ls. Verschenen bil Sllthoff's Uitg. Mil., Lelden: Dc sprookjes van Leander. door Richard Volkmann vertaling van J. Ter- steeg. 3e druk. AGENDA Schouwburg: Kinderoperette „Rood kapje en de wolf". 2 uur nam Den Burcht: Fancy fair Niwin. 7% 11 uur nam. Harmonie; Vergadering Vakgroep De tailhandel in kruidenierswaren. Spr. J. G. H. Cornellssen, 3 uur nam. 't Raedthuys: Int. Ver. Bellamy. Spr. C. Oderkerk. 8 uur nam. DONDERDAG. In den vergulden Turk: Ledenverga dering Coöp. Boerenleenbank. 7 1/2 uur nam. Den Burcht; Fancy-fair Nlwln. 3>/2 5>A en 7V&11 uur nam. Ocgsfcgeest (Leidsche Straatweg 4) Alg. verg. Cemtr Genootschap voor kin derherstel Ungs- en vacantlekoloniles. 8 uur nam. ONDERTROUWD: C, van den Berg jm 23 Jaar en H. van Oosten Jd. 19 Jaar: H. A. Bredewold Jm. 27 Jaar en J. Delsasso Jd. 24 Jaar; J. van den Dlkkenberg jm 20 Jaar en P. A. van der Heidien Jd. 21 Jaar; P. C. van der Neut Jm. 23 Jaar en M. J. H. van der Bom Jd. 22 Jaar; J. A. de Wolf gesch 26 Jaar en S. ran der Zeeuw gesch. 22 Jaar; W. C. van Dorp Jm. 32 Jaar en J. Sdhlnkel Jd. 23 Jaar: W. Roodenburg Jm. 27 Jaar en G O E van Koolbergen Jd. 27 Jaar; T Peteri Jm. 23 Jaar en C. Gordijn Jd. 21 Jaar; P. Haneveld jm. 27 jaar ën B. J. Spe? Jd. 25 Jaar; H. A. A. Vlnkesfceim Jm. 30 Jaar en L. J. d« Groot Jd. 29 Jaar; S. A. C. Kruik Jm. 25 Ja?r en M P. Meijs Jd. 30 Jaar; W. T. Aniba Jm. 25 Jaar en G. van Andel jd. 21 Jaar. Holland en Zeeland voor 100 jaar gesticht. Holland (Michigan, V.S.) viert dit jaar zijn eerste eeuwfeest. In Februari zijn de herdenkingsplechtigheden reeds geopend met de kerkelijke viering. Op den 9den trokken in een dichten sneeuwstorm 2000 inwoners van Holland naar de kerk van de Universiteit, waar ds. Edgar F. Romig uit New York, de herdenkingsrede uitsprak. De sneeuw lag 60 centimeter hoog in de straten. Het leek dus veel op den t-oestand in het stamland op dien dag. Op 9 Maart is in dezelfde kerk een geheel in de Nederlandsche taal gelelde dienst te houden, waar Ds. Clarence Bourns voorging. Van 14 tot 17 Mei volgt dan het we reldberoemde Tulpenfeest. Meer dan een millioen tulpenbollen zijn geplant, die dan in volle glorie de roem van het stamland zullen verkondigen. „Klom pendansen" en niet te vergeten het po pulaire straatschoonmaken zullen wor den aangevuld met concerten, parades, bloemeorso's enz. Men verwacht veel bezoek voor het Nederlandsche museum in Holland. Van 5 tot 10 Juni komt de Generale Synode der Hervormde Kerken ln Ame rika te Holland bijeen. Van 13 tot 16 Augustus worden dan de eigenlijke eeuwfeesten gevierd. In een historischen optocht zal de geschie denis van Holland gesymboliseerd wor den. „Van Raalte's woonhuis" zal als historisch bezit worden ingewijd. Van 15 tot 18 October ten slotte komt de Historische Vereenlging van den staat Michigan te Holland bijeen. Behalve Holland, viert ook Zeeland, De krant voor iedereen. Opnieuw goud te Rotterdaa gevonden. EEN STAAF VAN 12 'A K.G. Na een pauze van maanden is er bU het baggeren in den Nieuwen Water weg opnieuw een staaf goud naar boven gebracht, afkomstig van do loodsboot, die in het begin van do oorlogsdagen een kostbare lading Ne- derlandsch goud naar Engeland ln veiligheid wilde brengen, doch door de Duitschers tot zinken werd ge bracht. De schipper van den zandzuiger „Sliedrecht 9", die de baar goud heeft opgehaald, heeft deze bU de politie to Rotterdam gedeponeerd. Eerst by het lossen van de bagger in de Merwehaven werd de staaf gevonden. Het gewicht van de staaf is 12^ KG. Ze zal aan de Nederlandsche Bank worden overge dragen. Soekamo zal Britsche Consul-Generaal ontmoeten. NAAR FEITELIJKE ERKENNING DER REPUBLIEK? Soekarno heeft voorbereidingen ge troffen den Brltschen consul-generaal McKereth op 16 April te ontvangen. De woordvoerder van het Britsche consulaat te Batavia wees er op. dat dit bezoek het logisch gevolg is van de ver klaring van Attlee, waarin werd aange kondigd, dat de Britsche regeering op dezelfde wyze als de Nederlandsche over wil gaan tot de felteiyke erkenning der Indonesische Republiek, BIOSCOPEN OP 3 MEI GESLOTEN. Evenals het vorige jaar zullen de Ne derlandsche bioscopen op verzoek van het hoofdbestuur van den Ned. Bios coopbond. in verband met de herden kingsplechtigheden, op Zaterdagavond 3 Mel a.s. van 6 uur af gesloten zyn. VOORJAARSOFFENSIEF TEGEN GUERILLA-BEWEGING IN GRIEKEN LAND INGEZET. Het voorjaarsoffensief tegen de gue- rlllabeweglng in Griekenland is vanmor gen vroeg in Thessalië en West-Mace- donië begonnen. Grieksche troepen, luchtmacht en marine zyn in actie ge komen. Generaal Yatzis, bevelvoerder van hefc Grieksche leger in Noord-Griekenland, heeft het begin van het offensief in een dagorder aangekondigd en een beroep gedaan op de troepen, „voor het behoud van het land" te vechten. De telefonistenstaking in Amerika een stadje van 4000 inwoners, tien km. van Holland verwyderd, zijn eeuwfeest. Daar vallen de feesteiykheden om streeks 21 Juli. De honderd Jaren van Holland's ge schiedenis zijn niet altyd even gemak- kelyk geweest, en ontzaghjk veel nooden en tegenslagen moesten de mannen, die ln 1846 ds. A. van Raalte uit Nederland naar de Nieuwe Wereld waren gevolgd, overwinnen. De streek, waar zy zich in den harden winter van 1847 vestigden, was verlaten, afgelegen en onontgon nen. Van meet af aan moest de bodem bewerkt en in cultuur gebracht worden. Van meet af aan moest de kolonie wor den opgebouwd. Reeds in den zomer van dat eerste jaar was de toevloed van Immigranten zoo groot geworden, dat het heel moeilijk werd voor allen voed sel te verschaffen. Ziekten teisterden de jonge nederzetting en het sterftecijfer steeg onrustbarend. Vooral een mala ria-epidemie eischte heel wat slachtof fers. Op een gegeven oogenblik konden de nog gezonden vrUwel geen werk ver richten. zoo druk hadden zij het met de verzorging van de zieken en het be graven van de bezwekenen. Van Raalte, die behalve voorganger ook de dokter van de gemeente was, werd bijna wan hopig en riep op den kansel uit: „God, moeten wy hier dan allen omkomen!" Maar doktoren werden naar Holland gehaald, betaald uit de fondsen, die de kolonie reeds gevormd had, en spoedig waren de ziekten onder de knie. De vele weezen, die overbleven, werden vanzelf sprekend ln de bestaande 'families op genomen. De tweede groote ramp, die Holland trof, kwam Jaren later, toen in October 1871 een enorme brand 353 gebouwen in de asoh legde, 300 gezinnen dakloos maakte, 250 stuks vee doodde en 900.000 dollar schade aanrichtte. De wederop bouw werd spoedig ter hand genomen, maar viel ongelukkig genoeg samen met een styging der pryzen van bouwmate rialen, gevolgd door een economische crisis ln 1873. Ook deze tegenslag over won Holland, nu weer een bloeiend stadje van 15.000 inwoners plus nog 12.000 in de voorsteden en een landeiyk marktgebied met nog eens 35.000 men- sdhen. (United Press). Een wetsvoorstel, krachtens hetwelk telefonisten, die staken, in hechtenis ge nomen of beboet kunnen worden, is door beide wetgevende Kamers van 'den staat New Jersey heden behandeld en goedgekeurd. Later op den dag zal het door gouverneur Driscoll worden getee- kend. Volgens deze wet kunnen stakers maximaal tot 30 dagen hechtenis of boe ten van ten hoogste 500 dollar voor iederen dag, dat zy wegbiyven, veroor deeld worden. Arbitrage by geschillen wordt verplicht gesteld. Vertegenwoordigers van het voor naamste telefonisten-verbond en func tionarissen van de Amerikaansche Te lephone and Telegraph Co. hebben acht uur vergaderd. Verklaard wordt, dat er aanwyzingen zyn, dat de maatschappy en de telefonisten voor het interlocalo verkeer by na tot overeenstemming zyn gekomen. Men neemt algemeen aan, dat de laatsten morgen weer aan het werk zullen gaan. Officieel ontslag aan Commissaris-Generaal F. de Boer TE REKENEN VAN 21 MAART AF. By Kon. Besluit van 8 April ls aan den heer F. de Boer op zdjn verzoek, ge rekend van 21 Maart j.l. eervol ontslag verleend als Commissaris-Generaal voor Nederlandsch-Indië, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Storm groeide aan tot orkaan. WINDSTOOT VAN 30 M. PER SECONDE. De Zuid-Westenwind, die gisteravond voortdurend in kracht toenam, groeide in den loop van den nacht aan tot een ware orkaan. Het filiaal van het K.N.M.I. te Am sterdam constateerde omstreeks 2 uur hedenochtend een gemiddelde windsnel heid, gemeten over een periode van 5 minuten van 9.5 meter per seconde, hetgeen in Beauforteenheden een wind kracht 9 beteekent. De sterkste wind stoot had een snelheid van niet minder dan 30 meter per seconde, wat neer komt op windkracht 12, dat ls orkaan kracht. SJAHRIR TE SINGAPORE. Dr. Soetan SJahrir, premier van de Indonesische republiek, is heden te Singapore voor een bezoek aan lord Killeam gearriveerd. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 9 April De effectenbeurs te Amsterdam maakte heden aanvankelyk een weifelenden in druk. Vergeleken by de laatste koersen van gisteren waren de hoofdkoersen van de scheepvaartaandeelen het zelfde of iets lager terwyi ook Konlnkiyken iets lager waren. De industrieelen echter wa ren meerendeels direct iets hooger met uitzondering van de Philipsaandeelen, die by een vorigen slotprys van 375 op een hoofdkoers van 370 werden vastge steld. Diverse cultuurfondsen waren niet veel veranderd, maar toch iets la ger en van de suikeraandeelen was de hoofdkoers voor HVA's 207^ by een vo rigen slotprys van 214. De industrie- aandeelen liepen bij den vryen handel echter alle een kleinigheid omhoog en zoo stegen de Philipsaandeelen tot 374 en Unilever tot 268. Drukke affaire ont wikkelde zich in Aku's die bij een hoofd koers van 165 tot 170 opliepen. Ook de scheepvaartpapieren gaven weer teekenen van verbetering, terwijl Ko ninklijken tot 410 opliepen. Later op den middag kon een kleine verzwakking worden waargenomen, maar alles by elkander konden de koersen goed ge-» handhaafd bhjven. Op de beleggingsmarkt werd den ge- heelen middag op kalme wyze zaken gedaan in de nieuwe conversleleening, die goed prijshoudend was en verhan deld werd tegen 99 3/16 nadat aanvan- keiyk 991/10 was betaald.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3