De snuifdoos van den Keizer DE MEESTER-DETECTEVE Ons Distributicboekje Een kans voor Hollandsclie boeren in Frankrijk Als zij weten door te bijten en tegen een stootje kunnen LEIB5CH TRIBUNAAL Slechte economische toestand is „de groote verontschuldiging'" Circustent prooi van storm en wind. HET PUBLIEK GELUKKIG IN VEILIGHEID. Nadat, van Zaterdag op Zondag j.l. de froote 2-master tent van circus Mik- kenle Strassburger, die op een terrein by het Hilversumsche sportpark was op gebouwd. door den storm zwaar was be schadigd, is het circus gisteravond door een nog grooter ramp getroffen. De enorme 4-master tent, welke het circus bezat, en die Zondag inplaats van de kapotte 2-master was opgetrokken, werd door den storm vernield. Toen de windvlagen gisteravond hevi ger werden, besloot de heer Karl Strass burger om kwart over negen de voorstel ling te beëindigen en het enkele duizen den koppen tellende publiek verliet op verzoek ordehjk de tent. Omstreeks 10 uur maakte de steeds in kracht toenemende storm zich meester van het zeil der groote cir custent, waarin een zeer groote scheur ontstond. Daarna hadden de elemen ten vrij spel en was de tent niet meer voor vernietiging te behoeden- Na el kaar knapten twee der 20 meter lange stalen masten af en een derde, die daardoor wankel kwam te staan, stortte neer. Door het doorkappen der versnoering liet men de tent. die geheel stuk gesla gen was, ineenstorten. De schade is zeer groot, maar kon nog niet worden geschat, daar de lichtleiding ook kapot is geslagen. Het circus zal voorloopig geen voorstellingen kunnen geven. GENERAAL CHRISTISON EN ZIJN LEERLING YAMAMOTO. „Wat haalde je in Indië voor nonsens uit?" Luitenant-generaal sir Philip Chris- tison. leger-commandant in Schotland, heeft in Edinburgh onthuld, dat hy toen hij de overgave van den Japan- schen opperbevelhebber op Java accep teerde. een oud-leerling ontmoette. „Generaal Yamamoto". zeide sir Phi lip. „kwam myn hoofdkwartier binnen, vergezeld door een tolk". Ik zeide hem. „Yamamoto, vertel mij alles omtrent die nonsens, die je in Nederlandse!»-Indië hebt bedreven!" De tolk wilde gaan spreken, maar ik duwde hem opzij en zeide tot Yama moto: „Ik ken je en jü weet, wie ik ben en ik weet, dat je zeer goed En- gclsch spreekt". Yamamoto boog toen zijn hoofd en zeide: „Generaal, mjyn schaamte is erg groot, ik hoopte, dat u mij niet zou herkennen". „Yamamoto", zoo vervolgde sir Philips, „kwam naar Engeland omstreeks 1930 om een cursus van twee jaar in het Britsche leger te volgen en gedurende 6 maanden was hy kapitein by myn staf. Het was een merkwaardige samen loop van omstandigheden en ik her kende hem direct". ACHT LANDBOUWSCHUREN IN DE ASCH GELEGD. Gisteren is te Ooltgensplaat. een groote brand uitgebroken. Om een uur vannacht lagen reeds acht landbouw- schuren in de asch; de brand woedde nog steeds voort. Ook eenige woonhuizen werden een prooi der vlammen. Met behulp van een tiental brand spuiten worden de blusschingswerk- zaamheden verricht. Nader wordt gemeldt. dat nog een groote hoeveelheid landbouwwerktuigen. 8 koeien, 2 paarden en een party hooi en stroo verloren is gegaan. AANVRAGEN VAN WERKSCHOENEN In tweede helft van April. Het CJD.K. deelt mede, dat op nader door de plaatselyke distributiediensten te bepalen daegn, in de tweede- helft van April, wederom aanvragen ter ver- kryging van werkschoenen kunnen wor den ingediend. Deze aanvragen kunnen geschieden door personen van 16 jaar en ouder, die na 30 April 1946 nog geen ibon voor gewone werkschoenen of En- gelsche werkschoenen hebben ontvan gen en die een beroep uitoefenen op grond waarvan zy voor werkschoenen in aanmerking komen. Zoowel de individueele als de collec tieve aanvragen moeten geschieden met gebruikmaking van een formulier MD 33304. Collectieve aanvragen moeten worden ingediend door bedryven met meer dan tien arbeiders, die een beroep uitoefenen, op grond waarvan zy voor werkschoenen in aanmerking komen. Arbeiders in deze bedryven kunnen dus geen individueele aanvraag indienen. CHR. ZANG- EN ORATORIUM- VEREEN. KWAMEN BIJEEN. Te Almelo werd de 61e bondsvergade ring van den Kon. Bond van Chr. Zang en Oratoriumvereenigingen gehouden. De vice-voorzitter. de heer G. Noordik uit Almelo uitte zyn vreugde over het feit dat zoo velen gehoor hadden ge geven aan den oproep naar Almelo te komen. De bondsvoorzitter, de heer J- Pieter- son Moens. uit Den Haag merkte op, dat 20 jaar geleden de ring Twenthe een der meest bloeiende van den bond was. doch dat het daarna iets bergaf waarts gegaan.was. Spr. hoopte, dat de ring Twenthe weer tot den ouden bloei zou komen. In de Ned. Herv. Kerk in Almelo werd een concert aangeboden; het congres werd besloten met een diner. DE A.S. DEMONSTRATIE MET DE GLOSTER METEOR. In aansluiting aan het bericht be treffende de demonstratie met een straalvliegtuig vernemen wij, dat, ge zien de zeer groote belangstelling, het plan bestaat op den dag van de demon straties boven Valkenburg en voorts boven en langs de kust van Schevenin- gen te vliegen. Dit zal velen een ver- geefschen tocht naar het vliegveld be sparen, daar men zonder speciaal toe- gangsbewys niet tot het. vliegterrein zal worden toegelaten. De Meteor zal in verschillendelanden van het continent worden gedemon streerd. 500 JONGE NEDERLANDERS NAAR DENEMARKEN. Een gelijk aantal Denen komen naar ons land. De vereeniglng voor Internationaal Jeugdverkeër te Leiden heeft van haar Deensche medewerker, dr- Knudsen de ultnoodiging ontvangen om in den ko menden zomer 500 jonge Nederlanders voor een gelyk aantal jonge Denen uit te wisselen. Deze ultnoodiging is door de vereeniging aanvaard. Het is de be doeling. dat deze 500 Nederlandsche gas ten by Deensche families zullen worden ondergebracht. Dit bezoek, dat gelyk met dat der Denen zal plaats vinden, is vastgesteld van 24 Juli tot 7 Augustus. DE VERWOESTING VAN ROTTERDAM. Generaal Student e.a. reeds verhoord. Het Bureau Oorlogsmisdadigers te Amsterdam is reeds geruimen tijd bezig met het verhoor van militairen, die be trokken zijn by de verwoesting van Rotterdam in 1940. O.m. is reeds ver hoord de generaal der valschermjagers Student, die den eersten aanval op Rot terdam geleid heeft. Meer doelmatige berechting van economische delicten. Naar wij vernemen, zyn bij het Mi nisterie van Justitie wettelijke maat regelen in voorbereiding om te komen tot een meer doelmatige berechting van economische delicten. Het is aan vankelijk de bedoeling, dat aan iedere rechtbank een Economische Kamer wordt toegevoegd, terwijl als eenige appèl-instantie het Haagschc Ge rechtshof zou worden aangewezen. IN INDIË GESNEUVELD. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de vorige week ge sneuveld is ten gevolge van oorlogshan delingen van het korps der Mariniers W. R. Peters, afkomstig uit Nijmegen en wel bij Soerabaja ten gevolge van vyandelyke actie op 26-3-1947. DE „EMPIRE MAYROVER" TE BATAVIA. Deel der lading wordt gelost. Het Britsche 394 ton metende wacht schip Empire Mayrover, eigendom van een reedery te Singapore, dat drie maal door Nederlandsche Marine patrouilles is aangehouden, terwyi het voer op de Republikeinsche haven Cheribon, ligt nu in de haven van Batavia, waar een deel van zyn lading, bestaande uit sui ker en sisal, gelost wordt. VERBINDINGEN OP JAVA WORDEN HERSTELD. Het Republikeinsche Persbureau An- tara meldt, dat Republikeinsche instan ties alles in het werk stellen om de spoorwegverbinding tusschen Djombang en Mod joker to te herstellen. Men hoopt binnen 10 dagen klaar te zijn. De trein rydt voorloopig slechts voor bestuurs aangelegenheden. Men hoopt eveneens binnen 10 dagen de tramlijn Modjoker- toKrlan in orde te brengen. De Ne derlanders hebben de verbinding Krian Soerabaja reeds tot stand gebracht. By ouderlingen goeden wil, aldus An- tara, zal de verbinding Soerabaja Republikeinsch gebied dus hersteld worden. ZOLDERSCHUIT NA AANVARING GEZONKEN. Gistermiddag kwam de met steenen be laden zolderschuit „Loevesteyn 2" van schipper G. Smits uit Vuren, bij het binnenvaren van de Maashaven te Rot terdam in botsing met een motorvracht- boot van de firma Van der Schuyt. die juist de haven uitvoer. De „Loevesteyn 2" kwam tot zinken. De 50-j. knecht J. Bran, die zich in het vooronder be vond. kon zich niet tijdig in veiligheid stellen en verdronk. Tot nu toe is men er niet in geslaagd het lyk te bergen. (Van onzen correspondent te Parijs) Het vraagstuk van de emigratie, hoe wel geenszins een specifiek Nederlandsch probleem, heeft op het oogenblik voor Nederland actualiteit en zelfs urgentie. De regeering zelf heeft het al eenige malen aan de orde gesteld en de R.K Nederlandsche Boeren- en Tuindersoond kwam reeds tot de oprichting van een emigratiedienst! Het feit is onafwysbaar dat vele jon geren, teleurgesteld in hun verwachtin gen over een betere wereld, naar het buitenland willen, terwijl vele ar deren tot dezelfde gedachten komen bij ge brek aan meer realistische toekomst mogelijkheden. Ongeveer 5Mf millioen zielen zyn er bijeen op 30.000 km2 en elk jaar wordt dat totaal grooter. Intusschen zyn het juist heel dikwyls de menschen met energie en met initia tief. die er tusschenuit willen trekken en het is duidelyk dat een regeering, die zich bewust is van haar verantwoor- deiykheid ten opzichte van de toekomst, niet al te enthousiast meewerkt om der gelijke krachten „uit te stooten". Waar bij komt dat met vestiging in het bui tenland, in het bijzonder van boeren, meestal belangryke geldsommen zyn ge moeid. wat voor het land dus een ver lies van deviezen beteekent- Een nu zijn het juist vooral de jonge boeren, die over de grenzen willen Volgens rapporten van het Neder landsch Bureau voor statistiek wachten er momenteel in Holland niet minder dan 40 000 jonge lieden men hoort ook hoogere cyfers. tot 50.000 noemen op een boerdery. Dit zyn voor een groot deel boerenzonen, die over geld en ma teriaal en soms zelfs vee beschikken, doch die weten hun vader nimmer op te zullen volgen aangezien, by voorbeeld, een broer oudere rechten heeft. Deze jonge boeren zouden een gezin willen stichten, en hun geld. goed en energie in dienst willen stellen van de gemeen schap. Zy willen naar Canada. Amerika, Zuid- Afrika. Zuid-Amerika in het byzonder Brazilië Australië, Frankryk. In Europa is Frankryk momenteel het eenige land. dat voor emigratie van Hol landsclie boeren in aanmerking komt. Het is tamelyk dichtby zoodat een eventueele mislukking minder gevaren oplevert dan in een ander werelddeel in levensgewoonten vertoont het volk meer verwantschap met het onze dan een land dat aan gindsche zyde van den evenaar gelegen is- Verder is het land dun bevolkt, een bevolking, die bovendien in tegenstelling met ons land. afneemt in plaats van toe eji heeft de trek naar de steden er vooraf na den vorigen oorlog een ongekende vlucht ge nomen. Dit zyn alle posten, die men op de credietzyde van een Nederlandsch Fransche immigratie boeken kan. Daar tegenover moet men dan no- teeren dat het gebrek aan landar beiders, daglooners dus, in Frank rijk dramatische proporties aan heeft genomen vooral nu de Duit- sche krijgsgevangenen tot een getal van 800.000 terug zullen keeren naar hun woonsteden dat de levens voorwaarden op het platteland laag zyn zelfs onder den rook van Pa rijs mankeert op de boerderijen vaak nog electrisch licht, en waterleiding, om van gas niet eens te spreken en dat, ten slotte, de vestiging van boeren er door verschillende Fran sche instanties eer tegen wordt ge werkt dan bevorderd. De C.C.A. de Fransche Boerenbond toont byvoorbeeld weinig neiging de komst van vreemde ondernemers te ani- meeren, omdat zy de zaken liever in eigen hand houden. BEZOEK AAN MERIDON Nu heeft de Nederlandsche Vereeni ging ter oprichting van Volkshooge- scholen in Nederland een jaar geleden op ongeveer 40 km. van Parijs, vlak bij de vermaarde vallei de Chevrense, in het kasteel Meridon een kolonie ge sticht van jonge boeren, die zich met terwoon in Frankryk willen vestigen, en wy hebben daar dezer dagen een kijkje genomen. Meridon is een van die vele oude Kas- teelen. die in alle provincies van Frank ryk van vervallen grootheid getuigen en van vergane glorie. Hetgeen geen won der is als men weet dat hier in den loop der jaren Duitsche, Amerikaansche Fransche en Hollandsche militairen en evacué's hebben vertoefd, die dit. cha teau lichtelyk hebben uitgemoord! Het zijn dra. E. A. Oosterlee en vr. Miedema, die hier gezamenlijk den scep- Niet minder dan zeven zaken vroe gen gisteren de aandacht van het Leidsch Tribunaal. Allereerst verscheen C. Bekker te Bodegraven in de be klaagdenbank Verd.. aan wien een boete van f.200—, drie jaar onder toe- zichtstelling en vervallenverklaring van het kiesrecht voor den tyd van tien jaar was opgelegd, was hiertegen in verzet gekomen. Hij was veroordeeld op grond van het feit. dat hij geen aan gifte zou hebben gedaan van effecten, welke hy van zijn zwager (N.SB.-er) kort voor de bevryding in bewaring had ontvangen. Verd. ontkende, dat hy deze effecten aan inbeslagneming had willen onttrekken. Direct na de bevryding had hy aan den accountant Groenendijk medegedeeld, dat hy de effecten tot een totaal bedrag van f. 29.000.in zyn bezit had. Zijn ver dediger, mr. La Gro en accountant Groenendijk waren ter terechtzitting aanwezig om deze verklaring kracht by te zetten. Hierna stond D. Hoogendoorn, vee houder te Zwammerdam. terecht, wien ten laste was gelegd het lidmaatschap van de N.S.B., het Agrarisch front en de Landstand. Voorts was hy opgetre den als buurtboerenleider, was op zyn verzoek een rapport verzonden over de anti-N.S.B.-houding van het hoofd der Herv. School, den heer v. d. Brink en zou hy zich tegenover enkele personen beleed igend hebben uitgelaten over H.M. de Koningin, zoo zou hij o.m. ge zegd hebben: „zy moeten de Koningin maar aan den hoogsten boom ophan gen". Verd.. die verklaarde op grond van den slechten economischen toe stand in den landbouw tot de NJS.B.en haar nevenorganisaties te zyn toege treden, ontkende ten stelligste, dat hij zich beleedigend over de Koningin had uitgelaten. Gedurende de geheele be zetting hebben er portretten van het Kon. gezin in zyn huiskamer gehangen. Spr. geloofde veeleer, dat deze beschul diging te wyten is aan een burenruzie. „Ik zou my diep weg schamen als ik my in bovenstaanden geest zou hebben uitgelaten", aldus verdachte. Met even groote stelligheid wees H. de beschul diging van het verzenden van het rap port van de hand. Wel heeft hy zich tegenover den heer v. d. Brink beklaagd dat zyn kinderen op school werden ge sard en geslagen, maar daar is oogen- blikkeiyk door v. d. B. een einde aan gemaakt. Verd. gaf toe, dat hy een en ander wel eens aan den kringrappor teur, die geregeld by hem over huis kwam. heeft verteld, maar nooit, met de bedoeling hiervan een rapport op te stellen. Nadat de werkster van verd., die twaalf jaar bij H. in dienst was ge weest, had verklaard, dat H. zich in haar bijzijn nooit beleedigend over de Koningin had uitgelaten, hield mr. La Gro een uitvoerig pleidooi, waarin hy de verklaringen van verd. nog eens dik onderstreepte. Met nadruk wees mr. La Gro er op, dat Hdie zich door mooie beloften van de N.S.B. om den tuin heeft laten leiden in zyn kwaliteit als buurtboerenleider tientallen boeren zoons uit Duitschland heeft weten te houden. De verklaring van vader en zoon Treur, dat verd. zich beleedigend over de Koningin zou hebben uitgela ten, verwees mr. La Gro naar het ryk der fabelen. Te meer daar deze getui gen al reeds eerder een bezwarende verklaring voor H. hebben moeten in trekken. Bovendien heeft T. al meer dere malen moeite gedaan om H. van zyn boerdery af te krijgen. Ten slotte pleitte spr. de uiterste clementie. Het Tribunaal, dat zich hierop in raadkamer terugtrok, gelastte de onmiddeliyke invryheidsstelling van Hoogendoorn en bepaalde de uit spraak op over veertien dagen. Een sollicitant voor de lijfwacht van MussCrt. C. Kroon, tuinder te Ter Aar, die ge solliciteerd had om in de ïyfwacht van lyiussert opgenomen te worden, had zich ook aangemeld by het Legioen Neder land en by de Germ. S.S. Voor de „lyf- garde" is hij echter nooit in aanmer king gekomen. Ook voor de S.S. is hy afgekeurd. Voorts was hem ten laste gelegd het lidmaatschap van de N.S.B., de W.A. en de Landwacht, in welke laatste functie hij arrestaties te Steen- wijk zou hebben verricht. Verd. die de ze tenlasteleggingen voor het meeren- deel toegaf, ontkende pertinent, dat hy zyn medewerking zou hebben verleend aan de arrestaties te Steenwyk. Hy had voor de Landwacht slechts wachtdien sten vervuld. Over de jacht op onder duikers had hij zyn verontwaardiging uitgesproken, met het gevolg, dat hy in Juni 1944 voor de Landwacht had be dankt. Hy was lid van de NJ5.B. en haar nevenorganisaties geworden, om dat het in de tuinderij zoo slecht ging. Zijn verdediger, mr. J. F. Taat, die verdachte's verklaringen onderstreep te, wees er o.m. nog op, dat K. sterk door de omstandigheden was beïnvloed hy was door zijn omgeving misleid en had reeds één jaar voor de bevryding met alles radicaal gebroken. Aangezien M. D. Segyn te Leiden, thans gedetineerd te Valkenburg (L.), niet was verschenen, werd deze zaak veertien dagen aangehouden. P Benders, boomkwccker te Boskoop, hoorde een lange ry tenlasteleggingen tegen zich uitspreken. Zoo was hij lid en blokleider van de N.S.B geweest had hij van 1940 tot 1943 gewerkt aan camouflage werkzaamheden op het vlieg veld De Kooy, waarna hy als brand wacht by de weermacht te Waddinx- veen had dienst gedaan. Voorts had hij zich vrijwillig als wachtman by de Duitschers aangemeld, m welke func tie hy een Duitsch uniform en een ge weer had gedragen. Ten slotte had hy zyn radiotoestel mogen behouden en had hy gecollecteerd met Vova en ge collecteerd voor Winterhulp. Verd., die ook al weer toegaf uit economische over wegingen naar de NBB. te zijn ge gaan, erkende alle tenlasteleggingen en verklaarde thans in te zien fout te hebben gehandeld. Verdachte's raads man, mr. W. Herfst, hield in verband met deze volmondige erkenning van B. een kort pleidooi, waarin hy zich op het standpunt stelde, dat verd. niet de vol le consequenties van zijn doen en laten heeft beseft. Bovendien legde hij nog een verklaring van een predikant uit Boskoop over, waarin deze er op wyst, dat B. in deze gemeente gunstig be kend staat. Geruimen tyd heeft het Tribunaal zich hierna nog bezig gehouden met de zaak tegen W. Focke uit Voorschoten, welke voor een groot deel parallel liep met de tenlastelegging tegen zyn zwa ger, W. van Noort, eveneens uit Voor schoten. Beiden hebben in een Duitsch uniform (Van Noort is by een S.S.- pantserregiment geweest) bij verschil lende boeren in Voorschoten melk trachten te verkrijgen, waarin zy ook enkele malen zyn geslaagd. Aangezien verdachten het met de getuigenverkla ringen niet eens waren, oordeelde het Tribunaal het gewenscht ook nog den getuige De Wit Sr. uit Voorschoten te hooren, in verband waarmede de be handeling van deze zaak veertien da gen werd opgeschorst. /"FEUILLETON" Vdoor JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITER SON 6) Hy keek rond langs de zoo bekende wanden, die met rood satyn waren be hangen. Hy keek naar de vele spiegels- Hy keek naar het bed. waar zyn hoed op de sprei lag. Hy keek naar de tele foon bij het bed. Hy keek naar het licht boven de toilettafel. „Ze zyn erg degelyk, is het niet?", veronderstelde hij. „Wie?" „Die lui van Lawes. Als die oude baas wist. dat je hier om een uur 's nachts een bhjkbaar welkomen gast Eve sprong op, maar ging weer zitten. „Maak je niet ongerust", voegde Ned er grof aan toe. „Ik ben niet heelemaal zoo'n zwyn als jij denkt". „Wil je dan alsjeblieft zoo vriendeiyk zyn om weg te gaan?" Zyn toon werd wanhopig. „Alles wat ik wil weten", drong hy aan, „is w a a r o m? Waarom trouw je met dien knaap?" „Omdat ik toevallig van hem houd". „Kletskoek", zei Ned met kalme arro gantie en hij wuifde dit eenvoudig weg. „Hoe lang", zei Eve, „denk je noodig te hebben om te zeggen wat je op je hart hebt?" „Geld kan het niet zyn", peinsde Ned. „Want je hebt zelf meer geld dan je kunt. opmaken- Nee, myn lief kandij klontje. om zyn geld is het jou niet te doen. integendeel". „Wat bedoel Je daarmee: integendeel? Ned werd nu tactloos oprecht. „Waarom denk je dat die oude sok van den overkant dat stijfselachtig-brave zoontje zoo graag met je wil laten trou wen? Om je geld, lieve schat Geloof me, dat is de eenige reden". Eve had het liefst haar borstel opge nomen en hem dien naar het hoofd ge slingerd. Zooals altyd brak hy weer al les af wat zy met moeite had opge bouwd. Daar zat hy nu. volkomen op zijn gemak, zyn das viel over het jasje van zyn ruig. donker pak en hy zette een gezicht alsof hij over een moeilijk probleem nadacht. Eve kreeg een zwaar gevoel in haar borst en zy had graag gehuild. „En nu denk jy zeker", zei ze. kokend van woede, „dat jy erg veel van de fa milie Lawes af weet?" Hy nam dit volkomen ernstig op- „Neen. ik ken ze niet. Maar ik heb overal naar ze geïnformeerd. En de sleu tel van het probleem „Nu we het er toch over hebben", zei Eve. „als je me dien sleutel van je eens terug gaf?" „Sleutel?" „De sleutel van dit huis. De sleutel, waar je nu mee zit te spelen. Ik zou er namelyk graag zeker van willen zyn dat dit de laatste keer is, dat je me in 'n dergelijke moeilyke situatie brengt!". „Maar Eve. in 's hemelsnaam!" „Praat alsjeblieft een beetje zachter". „Jy komt weer terug by my", zei Ned, terwijl hy rechtop ging zitten. Maar toen werd zyn stem weer baldadig, om dat hy de uitdrukking op haar gezicht zag- „Wat mankeert er aan? Je bent heelemaal veranderd". „O. ja?" „Vanwaar dat air van braafheid en degeiykheid opeens? Je was vroeger een gewoon menschelyk wezen. Nu ben je vreeselyk verwaand en de hemel mag weten waarom. Sinds je met die lui van Lawes omgaat, ben je zoo deugdzaam, dat Lucretia er van zou blozen". „O. ja?" Er volgde een gevaarlyke stilte. Ned sprong op. „En hou nou op met je „O, ja?" en steek je neus niet zoo uitdagend in de lucht. Je maakt mij niet wijs. dat je verliefd bent op dien Toby Lawes"- „Wat heb je eigenlijk tegen Toby La wes. myn beste Ned?" „Niets, behalve dat iedereen zegt, dat hij een stijve hark is. Best mogelyk, dat hetwerkeiyk 'n goede kerel is en mis schien beantwoordt hy zelfs aan het hoogstaande en verheven ideaal, waar je zoo dol op bent. Maar hy is niet jouw genre. Ik ben het soort man. waar jy het- een leven lang mee zou kunnen vin den". Eve huiverde. „Voor den duivel", zei Ned nijdig te gen den spiegel, „wat moet je nou be ginnen met zoo'n vrouw?" Hy zweeg even; liep toen op haar toe alsof hy haar in zyn armen wilde nemen 4). Na een half uurtje reed Panda in de jeep de stad binnen. De regen was veel minder geworden, maar koud was het nog wel. En omdat een jeep. zooals je misschien wel weet aan alle kanten open is. had Panda het aardig koud gekregen. „Kiek!" zei de chauf feur", daor is de winkel waor ik altoos m'n sigaren koop. Blief jy nou eventjes in mien wagen zitten en let op. dat ie niet gestolen wordt!" „Er is hier toch niets te stelen?" vroeg Panda, „Wablief?" vroeg de chauffeur ver ontwaardigd. „D'r benne toch zeteltjes in m'n kar? En 'n rem? En 'n leeg ben- zineblik? Nee. manneke! Opletten, hoor! Ik vertrouw die stadsminsenniet, zie? Blief zitten en kiek goed uit je doppen!" „O, ik biyf best zitten, hoor!" zei Panda, „ik moet toch heel ergens an ders zyn!" i Nu sprong Eve ook op. „Heb niet het hart om in myn buurt te komen". „Nu heb ik een gevoel", zei Ned plot seling moedeloos, „als de schurk in een melodrama. Met de heldin kronkelend aan nhjn voeten, terwijl ze niet durft te schreeuwen als ikHy knikte naar het raam, „Ned, ik maak geen grapjes. Ik méén het. Je hebt altyd gezegd, dat je niets om fatsoen gaf. Maar je bent er altyd trotsch op geweest, dat je eerlyl» spel kon spelen. Als „Je denkt toch niet-, dat die ouwe sok aan den overkant iets kan hooren, wel?" „Ned, wat doe je? Kom van dat raam vandaan!" Te laat herinnerde Eve zich hetlich' boven haar kaptafel, zy hief haar hand op en draaide het uit, zoodat de kamer in duisternis wera gehuld De ramen waren verborgen achter zware, damasten gordynen. Daarachter hingen kanten vitrages voor de open vensters. Er kwam een koeltje naar binnen t-oeh Ned, tusschen de damasten plooien tas tend, een tipje er van weg trok. Hy was niet. van plan Eve werkelyk in ongelegenheid te brengen, behalve als het werkelijk absoluut noodig was; en wat hy zag stelde hem gerust. „Is Maurice Lawes nog op?" .Ja, hy zit er nog. Maar hij let ner gens op. Hy heeft een vergrootglas in zijn hand en hy kykt naar ec,n of ander ding. dat op een snuifdoos ïykt Wacht even!" Wat is er?" „Er is iemand bil hem. Maar ik kan niet zien, wie het is". „Toby, waarschijnlijk Eve's ge fluister was byna een gesmoorde kreet. „Ned Atwood, wil je nu van dat raam vandaan komen?" Op dat moment werden zy er zich allebei van bewust, dat het licht uit was. Er kwam een zwak schynsel uit de Rue des Anges. dat Ned's profiel be lichtte, terwijl hij zich omkeerde. De naïveteit van zijn houding, zijn kinder lijke verrassin? toen hy de kamer in donker zag, waren in tegenspraak met de spottende uitdrukking om zyn mond. Hy liet de vitrage vallen en trok de gordynen stevig dicht. (Wordt vervolgd) ter zwaaien over de boerengemeenschap, welke tusschen de 30 en 50 leden telt. „Welke zijn de kansen van de jonge Hollandsche boeren?", zoo hebben wil gevraagd. En wy hebben er geen vast- omlynd antwoord op gekregen, omdat het probleem vele kanten heeft. „Brillant. zonder meer, mag men hun perspectieven in Frankryk niet noemen", zei mevr. Oosterlee. Wij hebben te kam pen met tegenwerking en wy zyn geen officieel lichaam- Gelukkig hebben wy, na een bezoek van minister Mansholt wél een subsidie gekregen voor het eerste jaar, dat nu juist is afgesloten en de regeering heeft dus belangstelling voor onze kolonie. Materieel staan we niet heel sterk, mede omdat we niet over een eigen be- dryf beschikken dat de exploitatiekos ten van de kolonie zou kunnen dekken. Hier op het kasteel volgen namelyk de jongens gedurende zes weken een theo retische cursus, bestaande uit lessen in het Fransch, practijkkennis en de be ginselen der Fransche pachtwetgeving, waarna ze in boerderyen worden uitbe steed om kennis te maken met het leven zooals de Fransche boer dat leidt. „En dat", zoo voegt mevr. Oosterlee er aa ntoe. „aanmerkelijk zwaarder is dan in Holland. Gemiddeld geloof ik dat onze jongens dat leven moei lijk langer dan één jaar vol zullen houden. Bovendien dienen ze in die tweede helft van hun voorbereiding, die drie maanden duurt, „by te eten" want by ons is de pot niet vet: we moeten leven op onze bonnen. Vleesch kunnen we ze weinig bieden aangezien onze eigen veestapel uit zegge drie biggetjes bestaat van cir ca een half jaai5'. Ik vraag wie er in aanmerking komen om in Meridon te worden opgenomen. Ir. Miedema antwoordt me: „In Ne derland wordt in Bakkeveen, een voor cursus georganiseerd waar een zekere selectie wordt toegepast. De beste leef- tyd is ongeveer 24 jaar en de adspirant- emigrant moet de kennis en capacitei ten bezitten om een bedryfsleiding te voeren. Ze mogen hun vrouw meenemen, wanneer die althans bereid is in het huis mee te werken. Op kinderen zyn we echter niet ingericht". ADVIES AAN ONZE BOEREN. Er rest me nog één vraag over de concrete resultaten, die tot nu toe zyn bereikt. Kan men, vraag ik dus, in eer en geweten een jongen Hollandschen boer aanraden op het oogenblik naar Frankrijk te komen? Ir. Miedema, die een dertiger is, met een reëelen kyk op de dingen, denkt na alvorens me te antwoorden. Dan zegt hij: „De Nederlandsche boeren hebben na den vorigen oorlog al bewezen dat ze den harden stryd om het bestaan in Frankryk aandurven. Hun reputatie is hier zeer goed. Maar we mogen niet ver geten, dat ongeveer 80 van de boeren die hier oorspronkeiyk heen kwamen, is mislukt. Dit percentage is hoog. tè hoog. Mislukkingen zijn nooit te voorkomen en wy betrekken ze dus in onze berekening. Maar ik geloof dat wy dit cyfer aan merkelijk zullen kunnen drukken. Wij bereiden ze voor op een zware taak en we voorkomen dat ze in handen vallen van ongure elementen, zooals die man waarover onze landbouw-attaché in Pa rijs, ir. Van Meel. pas heeft gescheven, die één derde van het stamkapitaal v^n een emigrant, zijnde f. 2500, opeischte als vergoeding voor zyn bemiddeling; een bemiddeling die natuurlyk op een mis lukking uit is geloopen. Zulke gevallen zyn te voorkomen, en d&&r ligt onze taak. Die taak wordt door ons opgevat met veel verantwoordelijkheidsbesef, maar óók met opgewektheid. We besteden by voorbeeld royalen tyd aan tooneel. koor zang en volksdansen. We willen dat Me ridon een centrum wordt voor alle Hol landsche boeren in Frankrijk. Mijn conclusie is dus, zoo besluit dc heer Miedema, dat ik voor jongens die in Nederland geen kansen zien, die weten door te byten, die tegen een stootje kunnen en die niet te lui zijn als doodgewoon arbeider op een boerdery te beginnen, dat ik tegenover deze jongens de verant woording durf te nemen om den sprong naar Frankryk te adviseeren. Zij kunnen er daarby verzekerd van zyn, dat wy alles in het werk stellen om hen te helpen hier een nieuwe toekomst op te bouwen. SCHEEPSBERICHTEN. Aalsum, Bombay-Rotterdam, 6 April te Suez; Abbekerk, Rotterdam-Australië, 6 April te Bombay; Algenlb, 6 April van Santos te Rio Grande Do Sul; Amers- kerk 6 April van Bombay naar Cochin; Amstelveen 7 April van Philadelphia te Rotterdam; Arkeldyk, New Orleans-Rot terdam, 6 April te Londen; Atlantic Wind, 5 April van Melbourne naar Syd ney; Boerhaave 5 April van N. Orleans te Rotterdam, Bredero, Rotterdam Australië, 6 April te Colombo. Cottlca, Amsterdam-Paramaribo. 6 April van Do ver; Beta (coaster;Rotterdam—Batavia, April van St. Nazalre, 7 April 12 uur 46' 26" N.B. en 4' 2" W.L.; Delft, 4 April van Antwerpen te Madeira; Ena, Man chesterCurasao, 5 April van Eastham; Erna, (coaster), RotterdamBatavia, 5 April te Port Said, vermoedeiyk 8 April verder; Gordias, 6 April van New-York naar Curagao. Helvetia, pass. 3 April om 22.15 Wight; Hilversum. 7 April van Santos te Rotterdam; Japara, 3 April van de Pacific Kust te Kaapstad; Juno, 4 April van Amsterdam te Oran; Kaaner- lingh Onnes, 6 April van New-York naar Penang; Kerkplein, 7 April van Madras naar Rangoon. Kongsborg (Amsterdam Perzische Golf, 6 April te Londen; Kota Gede RotterdamJava, pass. 3 April Point de Galle. Kota Inten, 4 April van, Batavia naar Rotterdam; Leeghwater. 6 April van Rotterdam te Basra; Lely, 5 April van Bahla Blanca te Montevideo: Lorentz. RotterdamShanghai 6 April v. Suez. Nykerk, AmsterdamBelra, 5 April van Port Soedan; Ondlna, 7 April van Rotterdam naar Bahrein; Phrontls, Java- I Amsterdam 5 April te Suez; Prins Mau- rlts, 5 April van Rotterdam naar Mon treal; Prins Willem IV. New-Castle-Jaffa, pass. 4 April Flamboro Head, Robert Fruln, 2 April van Paulsboro te N.-York. Rottl, 7 April van Basra te Karachi; Ruys, 4 April van Port Swettenham naar Pe nang; Sommelsdijk, BataviaNew York, 4 April te Hallfax, Sloterdyk. Rotterdam Batavia. 6 April te Port Said; Stad Maassluis. 6 April van Barry te Philadel phia; Straat Malakka, SingaporeRio de Janeiro. 6 April te Port Elisabeth. Ta- bolan. Tapatoean, Bentenam en Betana (K.PM.-ers), CorunaBatavia, bevonden zich 7 April op 36" 66V2" N.B. en 8' 54" W.L Tallwang, RotterdamBatavia. 7 April 46' 56" NJ3. en 7' 32" W.L.. Ta- renta, RotterdamBatavia. 7 April 46' 39" NB. en 7' 30" Wi.; Ternate, 4 April van Newport Mon naar Hampton Roads en De Gulf; Tosarl, BataviaRotterdam, pass. 7 April 6 uur Ouessant; Unltas 4 April van'St. Nazalre te Gibraltar. Zee land S S.M.)5 April van Gibraltar naar Rotterdam, Zeeman, vertrekt verm 10 April van Pernambuco naar Kaapstad; Zijpenberg 5 April van Rotterdam naar Albany. Holl. Afrika Lyn Kllpfontein 6 Apr. van Kaapstad naar Teneriffe; Nijkerk 5 April van Port Sudan naar Aden; Tri- cape 7 April te Amsterdam; Trlland 8 April tc Marseille. West-Afrlka Lijn Maaskerk 5 April Las Palmas eepasseerd. K.H.L, Maasland 6 Apri te xsahia op thuisreis. Nederland Mapla 3 April te Calcutta; Oranje 6 April te Amsterdam, Van Ol- denbarneveldt 6 April te Amsterdam: Ta. blnta 6 April te Amsterdam; Tarakan April van Penang naar Amsterdam; Rottl 5 April van Basra naar Karachi.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2