Dr. Ringers op zoek naar „de goede aarde" Waar 35,000 Ned. Joden stierven Woede-uiivallen van den Fuehrer Nederland opnieuw Engeland's bondgenoot Gruwelen in hel vernietigingskamp Sobibor Liever de voor-zorg dan de na-smart WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 9 APRIL 1947 No. 26052 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25Ó41 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Britten strijden tegen het water Dr. ir. J. A. Ringers, wiens hulp, ge lijk bekend, is ingeroepen in verband met de ernstige overstroomingen in Engeland, is gistermiddag, tezamen met ir. C. H. Kraayenveld. vice-voor- zitter van de Volkers Bagger Mij., per speciale KX.M.-Dakota op het vlieg veld Hemswell Lincolnshire aangeko men. Dadelijk na zijn aankomst, waar hij door de vertegenwoordigers van het En- gelsche ministerie van Landbouw werd begroet, begaf dr. Ringers zich per auto naar de plaats van de dijkbreuk, die ongeveer 90 meter breed is, ten gevolge waarvan het water over 8000 hectare van het beste bouwland is gestroomd. Dr. Ringers verklaarde na inspec tie. dat het probleem was de juiste soort aarde te vinden om het gat in de bedijking van de Trent te dichten. Wanneer het uit ons land verwachte meteriaal is aangekomen (waarschijn lijk Vrijdag) en de goede soort aarde gevonden, zal het niet lang werk ver gen, aldus de heer Ringers. Voorts zeide de heer Ringers, dat En geland vooral behoefte heeft aan zwaar materiaal en pompen. „We zullen zien Engeland volgens de in Nederland be proefde methoden de helpende hand te bieden". m De minister van Landbouw, Tom Wil liams heeft, order gegeven, dat het gat, „koste wat het kost", binnen de eerst komende veertien dagen moet worden gedicht, opdat met het bergingswerk be gonnen kan worden. De twee Nederlandsche drijvende kra nen die door sleepbooten van Amster dam uit naar de mond van de Humber worden gebracht, om van daar naar de Trent te worden gevoerd, zullen ver moedelijk eenige maanden in Engeland blijven. DE KRANEN BEDRIJFSKLAAR Reeds tijdens de Paaschdagen is men met man en macht begonnen de kra nen bedrijfsklaar te maken. Het zijn heele gevaarten, rustend op pontons van 38 bij 12 meter, met een capaciteit van 12 ton. Het beroep op Nederland om deze kranen beschikbaar te stellen werd door Engeland gedaan, omdat de Engelschen niet de beschikking over zulk zwaar ma teriaal hebben. De kranen, welke dienst hebben gedaan bij de Zuiderzeewerken en later bü het dichten van de gaten in den dijk van Walcheren, beschikken over zeer lange armen, die in staat zijn door middel van enorme grijpers groote hoeveelheden kleileem te verplaatsen. 15 ZWARE POMPEN Walter Pattison, hoofdingenieur van het waterschap Cambridge, die in op dracht van het Engelsche ministerie van Landbouw en Visscherij, in ons land vertoeft voor het verkrijgen van zware pompen voor de overstroomde gebieden van Engeland, heeft verklaard, dat hij vijftien goede pompen heeft gekregen en binnenkort andere verwacht- De pompen zijn voor onbepaalden tyü geleend door den Rijkswaterstaat en zij zijn indertijd in Amerika aangekocht om te worden gebruikt voor de Wiermger- meer en Walcheren. Hun capaciteit is 50 tot 100 kubieke meter per minuut. BRITSCHE LOF. De Daily Herald, het orgaan der Britsche Labourpartij. wijdt 'n hoofd artikel aan de Nederlandsche hulp by het droogmaken van overstroomde ge- bicden in Engeland, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: „Er is hulp onderweg uit Nederland, 's Werelds grootste deskundigen op het gebied van den strijd tegen het water hebben arbeidskrachten en machines naar de overstroomde landerijen van Groot-Brittannié gestuurd. Wy konden geen betere of meer be kwame bondgenooten hebben gekozen. Ieder, die de reusachtige kranen en pompen in de overstroomde Nederland sche gebieden in de jaren 1945 en 1946 heeft zien werken, is er van verzekerd, dat de Nederlanders een machtige bij drage zullen leveren bij de droogmaking van overstroomde gebieden in het Oos ten van Engeland. Wij hadden niet verwacht, dat Ne derland zóó spoedig reeds in de gele genheid zou worden gesteld om den Britschen steun te beloonen. Het we der heeft ons evenzeer getroffen als de oorlog de Nederlandsche boeren. Wij moeten het voedsel hebben, dat onze overstroomde landerijen kunnen opbrengen. Wij verwelkomen dank baar onze trouwe vrienden aan de overzijde van de Noordzee". Te Moskou Op de gisteren gehouden zitting der groote vier te Moskou bleek, dat Enge land. de Sovjets cn Frankrijk het in groote lijn eens waren over instelling van een centraal Duitsch bestuur. Zij het met beperkte bevoegdheden. Overigens is er nog weinig overeen stemming, zoodat van spoedige beëindi ging der conferentie nog geen sprake zal zijn. Ook de plaatsvervangers voor Oosten rijk hebben geen overeenstemming be reikt! DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. De speciale commissie, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de houding van den Belgischen koning Leopold III sedert 1936, heeft haar rapport gereed. Het zal aan de voor zitters van de Belgische Kamers wor den voorgelegd en daarna gepubliceerd worden, aldus deelt het secretariaat van den koning te Brussel mede. De commissie is in Juli 1946 op voor stel van de voorzitters van Kamer en Senaat door koning Leopold benoemd en bestaat uit negen vooraanstaande Belgische juristen. DEENSCHE KONING ERNSTIG ZIEK Koning Christiaan X van Denemar ken wiens gezondheid reeds lang te wenschen overliet, heeft zijn oudsten zoon. prins Frederik. als regent aange steld. Ook in 1940, toen de koning van zijn paard viel, heeft dit reeds plaats gevonden- De koning heeft een zwaren hartaanval doorstaan maar hy heeft ook een longziekte- DE ENGELSCHEN IN GRIEF ENLAND Britsche missies van marine, leger en luchtmacht zullen in Griekenland blij ven .totdat de veldtocht der Grieksche regeéringstroepen tegen de guerillastrij- ders in Noord-Griekenland geëindigd is. Van gezaghebbende zijde te Washing ton werd vernomen, dat Engeland en de V-S. hieromtrent gisteren overeen stemming hebben bereikt. Waar onze boter en suiker blijven. HOLLE-BOLLE GIJS VERORBERDE 1800 .ZWARTE" GEBAKJES PER DAG! Bi) controle in een cafétaria in een der plaatsen van Zuid-Holland ontdek ten controleurs van den CCD een „zwarte" boekhouding, waaruit bleek, dat in een periode van ongeveer 2M: maand ruim 113.500 gebakjes waren om gezet of gemiddeld 1800 per dag. De be- noodigde bonnen voor de grondstoffen waren zwart gekocht. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens het zwart koo- pen van bonnen voor 945 kg- boter en 945 kg. suiker. In Hillegersberg werd bij een caféta ria geconstateerd, dat in drie maanden tijds 200 kg. boter. 860 kg. suiker. 2500 kg. vleesch en 2600 liter melk clande stien waren ingekocht. De eigenaar kreeg een procesverbaal en werd in voorloopige hechtenis gesteld. Tusschen 2 Maart cn 20 Juli van het jaar 1943 vertrokken 19 treinen met Joodsc-hc gedeporteerden van Westerbork naar het vernietigings kamp Sobibor. In totaal vervoerden zij 34.313 personen. Hiervan zyn er 19 teruggekeerd 16 vrouwen en 3 man nen. De anderen zijn vergast. De dag van hun aankomst in Sobibor is als de sterfdag van al deze mcnschen te beschouwen, want cr vonden zoo goed als geen selee'Lies plaats en ieder nieuw aangekomene werd onmiddel lijk naar de gaskamer gebracht. Aldus het officieele rapport, dat de heeren mr- A. de Haas, dr. L. Lands berger en K. Schomsky van het Infor matiebureau van het Ned. Roode Kruis hebben samengesteld. Het kamp Sobibor, dat al In 1941 be stond, was geen werk- maar uitsluitend een vernietigingskamp. Vóór de moord op de Nederlandsche Joden waren er tienduizenden Poolsche. Russische en Oostenrijksche Joden vergast. Eén van de gaskamers kon 600 menschen bevat ten en had een draaibare vloer, die werd omgewenteld, wanneer de slachtof fers waren overleden. Een z.g. kindertransport, dat bestond uit kinderen met hun moeders, werd uit Vught, via Westerbork naar Sobibor ge bracht, waar men onmiddellijk, zonder eenige selectie, allen ombracht. Uit sommige transporten werden en kele jonge vrouwen en mannen uit gezocht. die werkzaamheden in ver band met de vergassingen moesten verrichten. Onder deze brak op 14 Oc tober 1943 een georganiseerde opstand uit, omdat zij bü geruchten hadden vernomen, dat alle kampbewoners twee dagen later zouden worden dood geschoten. Zestien SS-manncn wer den gedood, maar de opstandelingen moesten het met hun leven boeten. Op 8 November van het zelfde jaar is het kamp ten slotte geliquideerd, we gens gebrek aan aanvoer, zoodat kan worden aangenomen, dat met uitzonde ring van de 19. die terugkeerden, ook zij. die niet onmiddellijk naar de gas kamer gingen, uiterlijk op dien dag zijn overleden. Actie en reactie op de Gaulle's rede. Zooals te verwachten was. heeft de actie van De Gaulle reactie uitgelokt. In een communiqué heeft de Fransche socialistische party tot „alle republikei nen" een oproep gericht tot „waakzaam heid" ten aanzien van het doel van ge neraal De Gaulle's politieke campagne. In het communiqué wordt er op ge wezen. dat De Gaulle in Januari 1946 uit eigen beweging afstand van de macht deed zonder eenig der groote pro blemen, die de Fransche natie bedrei gen. te hebben opgelost. Het doel van De Gaulle's campagne is „onderdrukking van het democrati sche en parlementaire bewind" aldus het communiqué. Blum verklaarde tegenover de „Daily Herald", dat de socialistische party zon der aarzeling, voorbehoud of uitzonde ring aan de zijde der republiek zal staan. Van communistische zijde wordt een zelfde geluid vernomen. Gezegd wordt: „In ieder opzicht, hetzij economisch, maatschappelijk of staatkundig, verde digt De Gaulle het reactionaire stand punt. Communistische, socialistische en republikeinsche arbeiders zullen de de mocratie verdedigen tegen alle aanval len van strevers naar persoonlijke macht". De onafhankelyk-rechtsche „Epoque" daarentegen is van oordeel, dat generaal De Gaulle zooals gewoonlijk een beroep heeft gedaan op het verstand en niet op de hartstocht. „Men zou zijn karak ter en ervaring onderschatten, indien men denkt dat hij bereid zou zijn, zijn naam te vereenzelvigen met een woelige en onstabiele beweging". Aanhangers van generaal De Gaulle hebben te Straatsburg de eerste stappen gedaan om nieuwe politieke groepeerin gen te vormen. Vertegenwoordigers van „patriottische" groepen in het departe ment Bas Rhin hebben een organisatie commissie gevormd. Deze commissie zal „een vergadering van het Fransche volk" voor het betreffende departement bij een roepen. Soortgelijke commissies zullen, naar men verwacht in de komende weken in andere Fransche departementen ge vormd worden, CHINA VERKOOPT STAATS BEDRIJVEN. De Chineesche regeering zal staats bedrijven verkoopen om daardoor het staatsinkomen te vergrooten. Zeventig procent van de belangrijkste maat schappij „Chineesche Textielindustrie N.V." en tien andere groote staatsbe drijven zullen in openbaren verkoop worden gebracht. Gistermiddag vertrokken met een speciaal KLM-vliegtuig oud-minister dr. ir. J. A. Ringers en ir. C. H. Kraayenveld naar Engeland om te assisteeren bij de drooglegging der overstroomde gebieden van de Trent. Van rechts naar links ir. Kraayenveld, dr. ir. Ringers en een zoon van dr. ir. Ringers voor het vlieg tuig bü het vertrek. (Foto ANP—Vr.) HET VOOR-INDISCHE LEGER. Maarschalk Auchinleck, opperbevel hebber van het Voor-Indische leger, heeft medegedeeld, dat dit leger in om vang sterk zal worden ingekrompen en gemoderniseerd. Men meent te weten, dat het Voor-Indische leger op 200.000 zal worden teruggebracht, doch dat de vloot zal worden versterkt door aan- koopen van eenheden van de Britsche vloot. Om twee redenen is het waarschyn- lijk, dat maarschalk Auchinleck op ver zoek van de Voor-Indische regeering in zyn functie gehandhaafd zal blyven. De maarschalk is zeer populair onder officieren en soldaten van het Voor- Indische leger en zijn eventueele ver vanging door een Voor-Indiër, zou aan leiding kunnen zijn tot 'n nieuwen twist tusschen Hindoes en Mohammedanen. TELEGRAM VAN LEWIS AAN MIJNWERKERS. John Lewis, president van de Ameri- kaansche ..United Mineworkers Union", heeft aan de mynwerkers, die een „sympathiestaking" hebben gehouden ter herdenking van de slachtoffers van de mijnramp te Centralia, een telegram gestuurd, waarin hy hun instructie geeft het werk te hervatten, zoodra de veiligheid van elke mijn is bevestigd Aldus senator Vandenberg. Arthur Vandenberg, de Republikein sche senator uit Michigan, heeft het debat in den Amerikaanschen Senaat over de voorstellen van Truman tot hulpverleening aan Griekenland en Turkije geopend. Verwacht wordt, dat het debat minstens een week zal duren. Vandenberg zei, dat de Sovjet-Unie het principe „leven en laten leven" moest aanvaarden, dan zou het pro bleem van de Russisch-Amerikaansche betrekkingen zün opgelost. Spr. ont kende. dat de voorgestelde hulp een nieuwe leer is, die te vergelyken is met de Monroe-leer. Vandenberg drong er op aan, het program van Truman goed te keuren „in het belang van Amerika, dat liever de voor-zorg heeft dan de na-smart". Vandenberg vervolgde: ,,Het probleem, dat dit wetsontwerp oproept, is de voort durende controverse tusschen het com munisme in het Oosten en de democra tie in het Westen. Om het nog duidelijker te zeggen: het roept de vijandige gezindheid tegen het communistische expansionisme en de infiltratie op. Ons wordt steeds ver teld, dat dit expansionisme voortkomt uit de vrees van de Sovjet-Unie voor agressie van de zyde van haar buur staten en voor omsingeling. Als Moskou deze vrees werkelijk koestert, heeft men het recht zich hiervan te bevrü- den. Wy hebben op onze beurt echter het recht van de Sovjet-Unie teeischen dat zy aantoont, geen pogingen aan te wenden ons te omsingelen in een door het communisme overheerschte wereld. Wij hebben het recht te eischen, dat de communistische aanvallen binnen en buiten de Ver. Staten ophouden en dat de wederzydsche geloften wat betreft het Atlantische Handvest en de princi pes en het doel van de Ver. Naties wor den gestand gedaan en zulks niet alleen in woorden, doch met daden. Er be staat dringend behoefte aan uitgebrei de, openhartige besprekingen tusschen ons, zoo mogeiyk met de kaarten open op tafel". De republikeinsche senator verklaar de met nadruk, dat: 1. het plan van Truman niet imperialistisch is, doch bedoeld om agressie te voorkomen; 2. de Vereenigde Staten het Britsche ryk niet verdringen; 3. Amerika geen of fensief beraamt tegen de Sovjet-Unie. Een der 12 tons drüvende kranen, eer- tyds in gebruik by de Zuiderzeewerken, die thans bü de Droogdokmaatschappij wordt opgekalefaterd en daarna naar Engeland zal worden gesleept om te assisteeren bü de drooglegging van de overstroomde gebieden van de Trent. (Foto ANPde Wt.) Regelmatige K.L.M.-dienst op Zuid-Afrika. De Zuidafrikaansche minister van Vervoer, de heer C. F. Sturrock heeft aangekondigd, dat er binnenkort een luchtvaartovereenkomst tusschen Zuid- Afrika en Nederland, alsmede tus schen Zuid-Afrika en de Ver. Staten zal worden gesloten. „De K.LJVI. hoopt een dienst te openen tusschen Am sterdam en Johannesburg (Palmiet- fontein) cn tusschen Ned.-Indië en Johannesburg. De overeenkomsten worden gesloten op voorwaarde van wederkeerigheid", aldus de minister. Zooals bekend, heeft de K.LM. sinds 6 October reeds, bijzondere vluchten naar Zuid Afrika georganiseerd, voor welke vluchten incidenteele vergunnin gen werden verstrekt. Tot het tydstip waarop de overeenkomst van kracht zal worden zal om de veertien dagen zulk 'n speciale vlucht plaats hebben. Na het sluiten van de overeenkomst zal de K. L.M. vooroopig éénmaal per week op Johannesburg vliegen. Het ligt in de bedoeling te komen tot vier diensten per week. Hiertoe zal men echter pas kunnen overgaan als de daarvoor be- noodigde toestellen zyn gearriveerd. H.M DE KONINGIN BEZOCHT PRINSES MARIJKE. HM. de Koningin heeft op Tweeden Paaschdag een bezoek gebracht aan prinses Marüke in Soestdük. Het Hof heeft, in verband met het overiyden van Koning George, 10 dagen hofrouw aangenomen. Voor duizenden te Weert in beslag genomen. ZWARTE HANDELAREN LOOPEN TEGEN DE LAMP. Reeds geruimen tüd was het de poli tie te Weert bekend, dat in de omgeving van het stadje een uitgebreide smok kel- en zwarten handel gedreven werd. Nadat een zekere Van der Veen was gearresteerd, wist de politie nog een vüftal personen te arresteeren, w.o. drie Weertenaren. Een groot aantal goederen, w.o. een party textiel, tapü- ten, 55 paar kousen, 500 klossen garen, 300 strengen katoen en voorts 55 kg. ta bak en duizenden meters elastiekband konden in beslag worden genomen. Bo vendien werd nog de hand gelegd op een auto, waarmede de goederen ver voerd werden. In het midden van de vorige week volgden meerdere arresta ties. Ook toen vormden de in beslag genomen goederen een groote buit. Eind vorige week werd het net nog Iets aangehaald en weer kon de politie tot arrestatie overgaan. In eenige schuil plaatsen, toebehoorende aan v. d. Veen konden ook toen groote hoeveelheden textiel, alles by elkaar voor duizenden guldens waarde, worden achterhaald. Ten slotte werd ook nog een wagen uit Zuid-Holland, die een party wollen ga rens vervoerde, aangehouden en in be slag genomen. HIJ WILDE EEN NIEUW LEVEN BEGINNEN Maar de bloembollen werden hem noodlottig. De Nederlander Ernst Lamberty. die met zyn 22-jarige Engelsche vrouw met een jacht uit Nederland vertrokken is naar de Zuidzee-eilanden om daar een, nieuw leven te beginnen, is in de En gelsche haven Yarmouth in moeiiykhe- den geraakt, daar hü een party bloem bollen aan land heeft gebracht, aldus schryft het Engelsche blad „Daily Ex press". Lamberty. die in dienst van de vrüe Fransche strydkrachten het oorlogskruis voor betoonde dapperheid heeft ver diend en in het vreemdelingenlegioen diende, verklaarde, dat hy vóór hy Ne derland verliet door zuiver toeval met een smokkelbende in aanraking kwam en een Nederlander had hem gevraagd bloembollen in Engeland af te leveren- Toen het jacht de Engelsche kust be reikte. kwamen de douane-ambtenaren aan boord, doch Lamberty zeide niets over de bloembollen, die 's nachts door twee mannen waren afgehaald. Het jacht wordt thans door de douane vastgehouden. Uit geheime documenten De geheime documenten, die teBerch- tesgaden gered zyn uit de handen van de SS-ers, belast met de vernietiging ervan, bevatten natuuriyk de noodige karakteristieke uitbarstingen van den „FUhrer" in de vergadering van zyn generaals, aldus United Press. Ten tyde van Mussolini's val pakte Hitier uit over het Vaticaan. „Denkt u dat het Vaticaan my in verlegenheid brengt?", zoo riep hy uit. ,.Het betee- kent niets voor my. Ik zal myn val schermjagers Vaticaanstad binnenstu ren en het heele zootje diplomaten, dat zich daar verbergt, laten oppakken. Na afloop zullen wy wel onze excuses ma ken, maar ik sta voor niets. Wij voeren een oorlog in Italië". KOUDE NACHT De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht vrywel overal zware nacht vorst. Morgen overdag vrü zonnig weer met een aanzienhjke styging van tem peratuur. Weinig wind 10 ApriL Zon op: 5.57 uur; onder: 19.27 uur. Maan onder te 8.03 uur (13 April L.K.)- Hoogwater te Katwük-aan-Zee te 650 en 19.07 uur. BINNENLAND. Gistermiddag is te Amsterdam de 72-J F. K. bij de halte Keizersgracht Vijzelstraat onder een bijwagen van de tram geraakt en op slag gedood. De recherche te Apeldoorn heeft een handel in nagemaakte rijwielbanden- bonnen ach', rhaald. De ..Importeur was een rijwielhersteller t" Loenen (Vel.), die de zeer go 3d nagemaakte bonnen van een berucht type uit Amsterdam betrok. Vele honderden valsche bonnen zijn m om loop gebracht. Bij beschikking van den minister van O K. en W. Is ingesteld een Rijks commissie van advies inzake de papier- verdeel lng voor boeken en tijdschriften onder voorzitterschap van den heer M. A. Reinalda. Commissaris der Koningin te Utrecht. Correspondentie bestemd voor mi litairen a/b. van het s.s. Nleuw-Holland behoort uiterlijk 15 April ter post zijn bezorgd. Op 6 Mei zal aan deze militai ren nog een zending post worden ge stuurd. hiertoe moeten de stukken uiterlijk 2 Mcl eepost worden. De Zuid-Afrikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, majoor Piet van der Bijl, en de Nederlandsche consul- generaal te Kaapstad, hebben kransen gelegd aan den voet van het standbeeld van Van Riebeeck, die in 1652 ln Zuld- Afrlka voet aan wal zette. Op den ouden Rijksweg ter hoogte van café ,,'t Zwaantje" ond-- Eemnes ls de 69-J. mevr. T. ven der Ven, echtge- noote van L. J. v. d. Boogaart, aldaar, door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het ss. „Poeloa Laoet" van de MIJ. „Nederland" wordt hedenmiddag om 5 uur voor de sluizen van IJmuiden ver wacht. Het schip, dat 53 repatnieerenden uit Indonesië aan boord heeft, legt om 9 uur hedenavond aan de Sumatrakade te Amsterdam aan. De debarfcatle be®int morgenochtend om 9 uur, De 34-Jarige componist Benjamin Britten, wiens opera „Peter Grimes" on langs werd opgevoerd, heeft thans een komische opera geschreven ..Albert He- ring" getiteld, welke ln Juil in Engeland ten tooneele zal worden gebracht. Op Initiatief van het Afrika-insti tuut te Rotterdam en van directieleden van de K.N.S.M., de firma Müller en Co. en de Steenkolen Handelsvereenlglngis de stichting „Nederlandsche Handelscen trum voor Noord-Afrlka". ln Noord- Afrika genaamd „Centre commercial Neerlandals", tot stand gekomen. Thans s, omtrent den brand in het radiostation Makassar van 10 Maart de finitief komen vast te staan, dat kort sluiting de oorzaak is geweest. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvestingde hoer L. Neher. zal Vrijdag een informatief bezoek brengen aan het getroffen gebied van Zeeuws - Vlaanderen. Verleden week werd de k reef ten- visscherij ln de Zeeuwsohe stroomen we der officieel opengesteld De eerste kreef ten werden reeds aangevoerd. BUITENLAND. Ten gevolge van een explosie in een Itallaanschen express-trein, toen deze ln hot station Albero Bello bij Bari stond, zijn meer dan 60 personen gewond, van wie 10. naar gevreesd wordt, doodelljk Men gelooft, dat de explosie veroorzaakt ls door explosieve stof, welke Illegaal door een passagier werd vervoerd en per on geluk is ontbrand. Ongeveer 40 levensmiddelenwinkels der regeering zijn te Parijs geopend zy vormen een onderdeel van de regeerings- campagne tegen den zwarten handel. Er worden zoowel gerantsoeneerde als vrije artikelen verkoch tegen wat de regeering „redelijke pry zen" acht. De Russen hebben thans de Oosten rijksche regeering er van in kennis ge steld, dat Josef Mayer, het Oostenrijksche parlementslid dat verdween na een Rus sische controlepost gepasseerd te zijn, gearresteerd ls op vermoeden van sabo tage. In Opper-Sllezlë. voormalig Duitsch gebied, thans bestuurd door Polen, zou uranium gevonden zijn ln grootere hoe veelheden don elders in Europa By een bots Lng tusschen Marokanen en Senegaleezen te Casablanca (Algiers) zijn 41 personen gedood en vele gewond. Ook een polltie-agent werd gedood. Wallace, de vroegere vloe-president van de Ver. Staten, ls te Londen aange komen. Oyer het doel van zijn bezoek aan Europa zeide hy, dat MJ wil trachten ln Engeland en West-Europa progressieve krachten te vinden, die een groote rol zullen spelen bij het vereenlgen van de wereld in het belang van den vrede. Ik zoek menschen, zoo zeide hy. die vooruit en omhoog zien. Een Russische Poolexpeditie heeft een nieuwe bergketen ontdekt ln cen traal Taimyr, en een rivier naby het Talmyr-meer. die Leningrad-rivier ge noemd zal worden, Volgens een mededeel lng van het statistisch bureau der V.S. ls de bevol king der Vereenigde Staten sinds 1940 met 10 mlUioen toegenomen. De commissie van onderzoek der VIN. voor den Balkon heeft twee com missies benoemd voor het opstellen van een rapport, een taak die misschien vier vyf weken in beslag kan nemen. Het Fransche militaire bestuur heeft dr. Kurt Schumacher, leider van de Duitsche sociaal-democratische partij, verboden ln de Fransche zone het woord te voeren Groote plannen voor de viering op 21 April van den 21sten verjaardag van de Engelsche kroonprinses. Elizabeth, zijn. aldus een woordvoerder der Brit sche regeering. opgegeven ln verband met de brandstoffennood ln Groot-Brtttan- nlë. Toen men hem vertelde, dat de Paus zyn houding ten opzichte van de Rus sen gewyzigd had. schreeuwde Hitier: „Dat zal den Heiligen Vader spy ten, binnenkort". Het is echter nooit geble ken of de dictator daarmede een bedrei ging bedoelde of niet. In ieder geval voerde hy die bedreiging nooit uit. Wel liet hy er geen twyfel aan bestaan, wat er zou gebeuren met andere landen, die het voorbeeld van Italië zouden willen volgen en de as zouden willen verlaten. „Zelfs al moeten wij volkomen bar- baarsche methoden gebruiken, wij moe ten er geen twyfel aan laten bestaan, dat wy dit niet dulden". In een andere büeenkomst verteld© Hitier zyn generaals, dat de Russen al de krygsgevangenen en de Duitsche slavenarbeiders die naar Rusland ont snapten, doodden, „wy zullen hetzelfde doen", kondigde hy aan. Landen als Nederland, België en an dere kleine staten beschouwde hJj met verachting. „Het is niets dan afval", zei hy. „zy hebben alleen maar zoo lang kunnen bestaan, omdat zekere groote Europeesche landen niet overeen kon den komen, hoe zü verdeeld moesten worden". Zelfs Spanje's dictator Franco ont kwam niet aan Hitler's critick op deze by eenkomsten van den genera len staf. Toen hy hoorde, dat de Duitsche am bassadeur in Madrid aan Franco een aantal historische kunstvoorwerpen uit Hitler's naam had aangeboden, schold hy woedend op den ambassadeur, die deze voorwerpen aan Franco verspilde. „Trouwens, Ik geef nooit historische kunstvoorwerpen weg. Ik geef alleen auto's weg", beweerde hy. Toen de neutrale Egyptische regee ring voorstelde, dat de teruggave van de 2000 jaar oude buste van koningin Ne- fretete. die in 1906 door Duitscne ar cheologen uit Egypte gesmokkeld Zou zyn, de Duitsch-Egyptische betrekkin gen zou verbeteren was Hitier ook al kwaad, „zy hebben geprobeerd my te bewüzen, dat het beeld uit het land gesmokkeld werd. Een Joodsche geleer de moet dat gedaan hebben. Wel, ik zal hun dien Jood uitleveren, maar kunstschatten geef ki niet weg".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1