Telefoon-slaking in Amerika Gromyko doet-aanval op Amerika's politiek De Gaulle spreekt te Straatsburg WEERBERICHT De Ver. Staten op wacht voor den vrede Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 8 APRIL 1947 No. 26051] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Steun aan de V. St. toegezegd In een refle te Straatsburg heeft ge neraal De Gaulle o.m. gezegd dat', in geval ooit een nieuwe tyrannie een deel van de wereld of de geheele menschheid zou bedreigen, de Ver- eenigde Staten en Frankrijk daartegen zeer zeker gezamenlijk zouden opko men. Een menigte van eenige tienduizenden heeft naar den generaal geluisterd. Hij hield zijn rede, nadat hij in het bijzijn van den Amerikaanschen ambassadeur, Jefferson Caffery, een gedenksteen ln de kathedraal had onthuld. De steen is aangebracht ter herinnering aan zes duizend Amerikaansche soldaten, die bij de bevrijding van den Elzas gesneu veld zijn. De Gaulle gaf als zijn mee ning, dat er een groote gelijkenis be staat tusschen de idealen van het Ame rikaansche en van het Pransche volk. Telken^ als de gerechtigheid in gevaar kwam, aldus de generaal, zijn het Ame rikaansche en het Fransche geweten in verzet gekomen. Toen De Gaulle en Caffery de kathe draal verlieten, juichte de menigte hen luid toe. Ter gelegenheid van de her denking der gesneuvelde Amerikaan sche soldaten heeft De Gaulle een te legram aan generaal Eisenhower ge zonden. De communistische leden van den Straatsburgschen gemeenteraad hebben geweigerd de uitgaven voor de plech tigheid goed te keuren en zijn niet bij de plechtigheid tegenwoordig geweest, niet. by de plechtigheid tegenwoordig ge weest. De Gaulle vroeg voorts in £ön rede om herziening van de onlangs aange nomen grondwet. Deze grondwet, aldus De Gaulle, heeft een schaakmat voor alle partyen tot gevolg gehad, waar door de natie van den noodzakeiyken samenhang, doelmatigheid en gezag werd beroofd. Over de buitenlandsche politiek zeide De Gaulle. dat Frankryk „Westersch" moet blijven en getrouw aan haar op vatting over den aard van verhoudin gen tusschen de volkeren der wereld- „Hoewel Frankryk de drie jaar sedert den oorlog zonder verlies van zijn in tegriteit of zonder te lyden aan bin- nenlandsche stuiptrekkingen, is doorge komen. heeft het volk veel bittere twyr fel en veel angst ten opzichte van de toekomst. Een groot volk als het onze moet niet aan deze twyfel en angst toe geven. Het zou levensgevaariyk zyn om met weifelende stappen te loopen. Of schoon w'y hopen, dat de V.S. en de Sovjet-Unie geen vyanden zullen wor den. zyn zy toch automatisch rivalen. Bij onze ligging wordt het bewaren van onze onafhankelykheid de brandende kwestie voor Frankryk. In de eerste plaats moeten wij de Duitsche .kwestie zoo regelen, dat Duitschland's eerzucht en macht nooit meer een bedreiging mag vormen. Ten tweede moeten wy Europa zoo herscheppen, dat, behalve de groote wereldmachten de Sovjet-Unie en de V-S. er een element van even wicht kan zyn. Zonder zulk een element kan de wereld van morgen misschien be staan, maar zy zou niet in vrede kun nen ademen of bloeien" aldus De Gaulle. Voor het eerst heeft de Gaulle uit eengezet, waarom hy in 1944/45 com munisten in zyn regeering nam en waarom hy in Januari 1946 aftrad. De Gaulle wilde mannen van elke politieke richting in de regeering betrekken om het land te kunnen bevryden. sociale botsingen te voorkomen, den, oorlog te gen Duitschland en Japan te winnen en een vereenlgd Frankryk tegenover de bondgenooten te stellen. Maar, aldus de generaal, toen de be- Ambassadeur Baruch over zijn taak. VERSTEVIGING DER VRIENDSCHAPSBANDEN. Onmlddellyk na aankomst in ons land per s.s. „Westerdam" heeft de nieuwbenoemde Amerikaansche ambas sadeur, di\ Herman B, Baruch in hotel Kasteel Oiid Wassenaar uiting gegeven aan de hoop, dat hy op zyn nieuwen post in staat .zou mogen zyn, by te dragen tot de versteviging van de ster ke vriendschapsbanden, welke steeds tusschen Nederland en de Ver. Staten hebben bestaan. „In myn functie als vertegenwoordi ger van president Truman zal ik myn uiterste best doen om het myne tot een hooge mate van samenwerking tusschen de twee landen by te dragen en, indien mogelyk, deze samenwerking nog te verhoogen", aldus formuleerde dr. Ba ruch 7-V- toekomstige taak. De heer Baruch deelde nog mede, dat hy het als een van zyn voornaam ste taken beschouwt, om tot een betere voorlichting over Nederland in Amerika te komen. Veel is op dit terrein nog te doen", aldus de ambassadeur. nazi-minister berooft zich van het leven. De voormalige nationaal-socialistische minister Herbert Backe, die te Neuren berg gevangen zat en als nationaal- socialistisch leider berecht zou worden, heeft een einde aan zyn leven gemaakt, In de regeering van Doenitz is Backe minister van Landbouw geweest. Met ongeveer vyftig anderen zou hy wegens oorlogsmisdaden terecht staan. Later tijdelijk opklarend. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelyk vooral in het Noorden van het 'land nog harde wind tusschen Zuid-West en West met enkele regen buien. Later afnemende Zuidwestelijke wind en tydelyke opklaringen. Weinig verandering van temperatuur. 9 April. Zon op: 5-59 uur; onder: 19.26 uur. Maan op: 0.12 uur; onder: .7.37 uur (13 April L.K.). Hoogwater te Katwyk aan Zee te 6.16 en 18-53 uur. vryding was gekomen, waren de'par ty en het slechts op één punt eens: het herstel van hun onafhankelykheid. In plaats van mee te doen „aan het po litieke spel", besloot De Gaulle de par tijen zelf hun stryd te laten stryden, echter onder de voorwaarde, dat het volk bij referendum over zyn regeerings- vorm zou beslissen- De grondwet is toen aanvaard door 9.000.000 kiezers, verwor pen door 8.000.000 en niet beoordeeld door nog eens 8.000.000. Ze werd „afge dwongen" Volgens De Gaulle heeft dit verkeerde gevolgen gehad. Hy wil niet bepaalde personen veroordeelen maar het stelsel is naar zyn meening-ondeug- deiyk. „Bovenal is het duidelijk, dat de natie niet is Samengebundeld in een staat, waarvan saryenhang. doeltreffendheid en gezag even groot zijn als de proble men. waartegenover hy zich bevindt". Deze problemen hebben een uitzon- deriyken toestand in het leven geroe pen en Frankryk beweegt zich thans tusschen afgronden. De Gaulle bepleitte een sterke beper king der uitgaven en „bijgevolg der werkzaamheden van den staat". De pro ductie moest zóówel op het gebied van den landbouw als op dat der industrie omhoog. Door duizenden buitenlanders té werk te stellen dient Frankryk zich althans een deel der beschikbare kolen te verschaffen. De oplossing van het maatschappeiyk probleem ligt volgens De Gaulle niet in de dienstbaarheid van allen in dezelfde onderneming, waarby risico's en winsten gedeeld worden"- Wat het imperium betreft is het de plicht en het recht van Frankrijk de eenheid van de Fransche gebiedsdeelen te handhaven. Het is Frankryks taak elk gebied gelegenheid te geven zich op eigen kracht te ontwikkelen „door ver- eeniging met het moederland". Na over de buitenlandsche politiek te hebben gesproken, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt en zyn respect te hebben betuigd aan de soldaten, die „den vrede herstellen in Indo-China", legde De Gaulle er den nadruk op, dat in Frankrijk dit jaar meer kinderen zijn geboren dan in eenig jaar sinds een eeuw. Hy drong aan op eenheid en meende, dat het doel niet bereikt wordt door strijd tusschen opponeerende groe pen. Indien in de Fransche republiek geen werkkracht, evenwicht en vrijheid zouden kunnen heerschen. dan zou zy hetzy aan de dictatuur hetzij aan de anarchie ten offer vallen. „Het is thans tyd om op legale wyze groepen van Franschen te organlseeren, die over al le meeningsverschlllen zegevieren en de groote poging doen om algenieene^'ei- ligheid en een vérstrekkende hervor ming van den staat te bereiken". Ook de mijnen staken door. Trots alle pogingen, de staking bij de telefoon te vooi'komen, is deze gis termiddag ingetreden. Over het ge heele land staken 340.000 personen. Waarby zich nog 550.000 arbeiders van niet-aangesloten vakvereenigingen heb ben gevoegd. Het is de eerste telefoon- staking in de V. St. Door de staking zullen de gesprekken voor lange afstanden geen doorgang kunnen vinden, maar vele steden, als New-York en Washington zullen voor plaatselijke diensten van telefoon-ge bruik kunnen maken, totdat de techni sche moeilykheden te groot zyn gewor den. In alle steden, waar wordt ge staakt, hebben de wachtposten der sta kers zich opgesteld.Dé staat New- Yersey heeft alle 204 telefoonbedryven twaalf minuten na het bekend worden der staking overgenomen De telefonisten eischen twaalf wyzi- gingen in hun arbeidscontract, waar onder een loonsverhooging van 12 dol lar. per week: Hu,n vakvereeniging is be reid arbitrage te aanvaarden, mits alle kwesties geregeld worden en wel voor alle telefoonbedryven De 400.000 mynwerkers, die gisteren hun werk hervat zouden hebben, staak ten voort, omdat de minister van Bin- nenlandsche Zaken, Krugi, erfwyzend had beschikt op een verzoek van hun vakvereenigingsleider John Lewis. Lewis had Krug verzocht om alle vet- koolmijnen op twee na (te weten 2564) te sluiten, totdat een regeeringsinspec- teur een nieuw onderzoek naar den toe stand in de mynen had ingesteld en be vestigd had, dat deze voldoen aan de vereischte veiligheidsvoorwaarden. Krug weigerde hierop in te gaan, I maar verzocht wel aan de gouverneurs van 15 staten, om onmiddeliyk de noo- dige maatregelen te nemen -ter verzeke ring van de veiligheid der mynwerkers in 162 mynen. In beide stakingen is' echter een kleine doorbraak. 54.000 arbeiders in de bruinkool-mynen zyn wel aan het werk gegaan en te Jamestown (staat New- York) is het telefoon-personeel tevreden met een loonsverhooging van 9 pCt. Het betreft echter maar 100 man Het Prlnselyk Gezin op een wandeling door Zermatt. (Foto 't Sticht Utrecht) De ontwapening nummer één In de byeenkomst van den Veilig heidsraad betoogde Gromyko opnieuw, dat ontwapening en internationale con- tróle los van elkaar kunnen staan. Hy bestreed de Amerikaansche zienswijze, volgens welke eerst een^internitionaal controlesysteem moest worden ingesteld. Naar Gromyko's meening had de alge- meene vergadering der V. N. duidelijk doen biyken, dat de ontwapening num mer één was, Aangaande garanties was niets gezegd. Volgens hem was vermin dering der bewapening zelf de beste garantie. Ook was Gromyko het on eens met het Britsche standpunt, dat inhoudt, dat ontwapening niet kan plaats hebben, voordat er een sterk internationaal leger gevormd is. Voorts heeft Gromyko. de vertegen woordiger der Sovjet-Unie. scherpe crl- tiek geoefend op de politiek der Veree- nigde Staten in Turkije en Griekenland. Gromyko ontkende, dat acties, zooals hier worden gevoerd doqr de V. S., het beginsel der Vereenigde^ïaties steun den. Hij was van meening. dat zy in tegendeel het gezag der V. N. onder- mynden. Biykbaar, aldus Gromyko, hebben de V. S. er de voorkeur aan gegeven een eenzijdige actie te voeren in plaats van bewijzen aan den Veiligheidsraad over te leggen, waaruit zou zijn- gebleken, dat Griekenland en Turkije bedreigd worden. Dat de Vereenigdq Staten later alsnog getracht hebben de kwestie voor" de V. N. te brengen, bewijst volgens Gromyko, dat zy hebben ingezien,, dat hun handelwijze in strijd met de begin selen van het handvest is geweest. Wat Griekenland betreft, hadden de V. S, moeten wachten, totdat de Balkancom missie met haar werk gereed is. De hulp zelf is al evenmin in overeenstem ming met de beginselen der V. N„ zoo ging Gromyko voort, daar het grootste gedeelte van het aaji Griekenland te leenen bedrag niet zal dienen voor den wederopbouw, maar voor militaire doel einden. De voor Turkije uitgetrokken sommen zullen zelfs uitsluitend voor het militaire apparaat gebruikt worden. Gromyko vroeg de aandacht van den raad voor het feitrdat civiele en mili taire Amerikaamsche instructeurs naar Griekenland en Turkije* gezonden zullen worden. „Niemand zal willen ontken nen, dat dit een ingrijpen- in' de bin- nenlandsche aangelegenheden van het betrokken land beteekent." De Grieken hebben het recht, aldus spr., om hun binnenlandsche kwesties zelf te rege len. Wat Turkye aangaat: dit land heeft geen recht hulp van buiten te ontvan gen. Het heef! geen oorlogsschade ge leden, Integendeel heeft Turkije het Duitschland van Hitier voorzien van sommige grondstoffen Turkije is pro fiteur. Hulp aan Griekenland moet wor den verleend -via de Veremlgde Naties ten einde elke mogeiykheid van vreem den invloed uit te «sluiten. De Britsche vertegenwoordiger, sir Alexander Cadogan, ondersteunde de Amerikaansche actie in Grlekenlahd evenals het Amerikaansche voorstel een „grenspatrouille van de V. N." by de Grieksche grens te.zetten." Ten slotte stelde Gromyko formeel voor een commissie van de V. N. te be noemen, welke er op zou moeten toezien, dat de economische hulp aan Grieken land slechts het Grieksche volk ten goede, komt. Het debat werd hierop tot Donderdag verdaagd. Prinses Juliana met de drie Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet in het Zwit- sersche sneeuwlandschap. Spaansche kroonpretendent aan het woord. TEGEN FRANCO. Volgens den correspondent vari de „Daily Mail" te Lissabon, zal Don Juan, cje Spaansche kroonpretendent, een de zer dagen een manifest publiceercn. Ty- dens een onderhoud met den correspon dent verklaarde Don Juan, dat de jongste verklaring van Franco over ae monarchie „absoluut onaanvaardbaar" was. De kroonpretendent is echter niet voor het houden van een referendum onder internationaal toezicht, daar zulks in stryd is met het gevoel va,n na tionale waardigheid van lederen Span jaard. Bovendien zou de aanwezigheid van vreemde troepen in Spanje de kwestie nog maar moeilijker maken. Hy was van meening, dat de Spaansche kwestie in enkele maanden zou kunnen worden opgelost als Engeland en Ame rika haar op practische wyZe aanvat ten. Don Juan maakt zich geen zor gen over de te verwachten oppositie van de bevoorrechte klassen, als Franco eenmaal is heengegaan. Hy twijfelde er niet aan, of vrye verkiezingen zouden op beslissende wyze in het voordeel der monarchie uitvallen. Nader wordt gemeld, dat het manifest is verschenen. Het noemt Franco's plan een poging om de dictatuur van een enkeling te maken tot een heerschappij voor het geheele leven. Rede van Truman President Truman heeft tydens het jaariyksche diner van de democratische party ^verklaard waarschuwend, dat het niet meer voldoende is alleen maar te Zeggen: „wy willen geen oorlog" „wy moeten op tyd, zelfs voordien, handelen om het smeulende begin, dat zich over de geheele wereld dreigt uit te breiden, uit te trappen". Hy vervolgde: „Wij weten, hoe het vuur ontstaat. Wij hebben het tevoren gezien agressie door den sterke te gen den zwakke. Openlijk door het ge bruik vangewapende macht of in het geheim door infiltratie, wy weten, hoé het vuur zich uitbreidt en wy weten, hoe het eindigt". President Truman sprak uitvoerig over zyn politiek van hulp aan Grieken land en Turkye. Hy citeerde Thomas Jefferson, den stichter van de demo cratische party, en verklaarde: „Wy hebben, zooals Jefferson, ruwe schen dingen van de rechten der naties ge zien. Wy hebben ook ons protest laten hooren. Wij moeten dat protest ef fectief maken door die volkeren to helpen, wier vryheden door druk van buitenaf in gevaar worden gebracht". „Onze verantwoordelijkheid is: op wacht te staan voor 't gebouw van dén blyvenden vrede, dat eindelyk wordt gebouwd. Dat gebouw is de V. N." De functie van de V. N. is vlammen, overal waar zy uitbreken, en elk vonk je. dat door verschillen tusschen regee ringen ontstaat, te dooven. aldus Tru man. „By het steunen der V. N. moe ten wij, indien noodzakelijk, haar acti viteiten aanvullen. Door vrye naties haar vrijheid te helpen bewaren, ver sterken wy de V. N. by de vervulling van haar functies". Verklarend, dat de wereld naar de V. St. ziet om leiderschap van hen te ver krijgen, zeide de president: „Terwyi de stryd voor de rechten van den mensch ln andere deelen van de wereld voort gaat, kan het vrye volk der V. S. niet met gemakkeiyke afzydigheid toezien, met onverschilligheid ten opzichte van den afloop". De president besloot met den eed van Jefferson: „Ik zweer op het al taar van God eeuwige vyandeschap te gen eiken vorm van tyrannie over den geest van den mensch".- De president gaf vervolgens nog een Nederlandsche patrouille i bereikte Dakota-wrak INZITTENDEN GEHEEL VERKOOLD. Zondagmorgen om half twaalf heeft een Nederlandsche patrouille het wrak van de vermiste Dakota bereikt. Het bevindt zich aan den voet van den stellen rotswand van de Goenoeng Boe- rangang en is nagenoeg geheel uitge brand. Vlakby het wrak zyn de verkoolde lichamen der 26 inzittenden 24 passagiers en 2 leden der bemanning gevonden. 'Tevens werden papieren en eenige andere particuliere bezittingen aange troffen Op het staartstuk van de Da kota waren de kenletters WHB 177 nog leesbaar. Vandaag zal een groep deskundigen zich naar de plaats van de ramp be geven ten einde de oorzaak vast te stel len. Voorloopig wordt op goede gron den aangenomen, dat het ongeluk door slecht zicht is veroorzaakt. Moskou blijft nog zonder resultaat. De conferentie te Moskou is niet veel verder gekomen, doch de standpunten beginnen elkaar te naderen. Zoo hebben b.v. de Franschen inzake aard en functie van de op te richten centrale admini stratieve bureaux een concessie van be- teekenis gedaan door Duitsche leiding daarvan te aanvaarden, zy het onder toezicht van den geallieerden bestuurs raad. Bevin wees er op, dat er in vier weken geen resultaten bereikt waren. Er staan nog veertien puhten op de agenda! Molotof heeft opnieuw aange drongen op een plebisciet ten einde het Duitsche volk ln de gelegenheid te stellen zyn staatsvorm te kiezen. Bevin bestreed hem met kracht, waarby hy als voornaamste argument aanvoerde, dat het Duitsche volk Hitier heeft ge kozen en daarmee de grondwet van Weimar heeft vernietigd. Bevin voegde er aan toe, dat hij in structies had om in verband met de veiligheid het voorstel van Molotof te bestrijden. Bidault steunde Bevin. Ook Marshall was tegen een plebisciet daar het te betwijfelen was, of thans een verstandig antwoord van het Duit sche volk verwacht kan worden. CHURCHILL OVER DE DIENST PLICHTWET. Naar aanleiding van het Donderdag door de Engelsche regeering ingediende amendement op de dienstplichtwet, In houdende, dat de diensttijd van 18 maanden tot 12 maanden zou moeten verminderd worden, heeft Churchill, lei der van de Britsche conservatieve par- ty. een verklaring gepubliceerd. Hierin zegt hy, dat de conservatieven zich aan de zyde van de regeering geschaard hadden, omdat zy meenden, dat het aan het parlement voorgelegde plan het resultaat was van besprekingen van ver- antwoordeiyke ministers met militaire deskundigen en niet dan na ryp beraad werd ingediend. Volgens Churchill moe ten de conservatieven thans hun besluit herzien, „daar het duidelijk biykt, dat het plan niet strookt met hetgeen het land noodig heeft en dat zy, die het ontworpen hebben, zich door de belan gen van hun eigen party hebben laten leiden." De Britsche minister van Landsverde diging Alexander, heeft in een rede te Llandudno (Wales) de critlek van Churchill beantwoord. Hy verklaarde, dat de regeering aanvankelyk een eerste oefening van achttien maanden wen- schelyk had geacht, maar na het La gerhuisdebat tot andere inzichten was gekomen, echter niet zonder overleg met militaire instanties. DE ENGELSCH-SOVJETRUSSISCHE BESPREKINGEN. Robert Magidoff, correspondent van de BBC verklaart, dat de besprekingen over een pact voor 50 jaar tusschen de Sovjet-Unie en Engeland in -haar laatste stadium komen. Wisjinsky en sir Maurice Peterson, de Britsche am bassadeur te Moskou, zullen byeenko- men om de ontwerpen voor het verdrag, welke van beide kanten zyn ingediend, te coördineeren. Het is bekend, dat Be vin het pact voor hy Moskou verlaat, wil teekenen. terwijl generalissimus Stalin bhjkbaar hetzelfde wenscht. overzicht van den binnenlandschen toe stand. Hy deelde mede, dat voor het huidige fiscale jaar, dat op 30 Juni ein digt, de V. St. een evenwichtige begroo- ling zou verkrygen en een overschot hebben. Hy drong er op aan. dat de V. S. hun nationalen schuld in hun huidige voorspoedige Jaren zullen be- I ginnen af te betalen. BINNENLAND. De C-C D. ln Twente heeft nabij de IJsselbrug bij Deventer een partij van 26.000 eieren ln beslag genomen die be stemd waren om ln Amsterdam op de zwarte markt gebracht te worden. Evenals het vorige Jaar zal ook thans op 10 Mei as. een groot aantal ex-politleke gevangenen uit het geheele land ln zwy- genden optocht langs de eerebegraaf plaats aan den Zeeweg te Btyemendaal aeflleeren. Om 3 uur 's middags komen allen op de Groote Markt te Haarlem bijeen. Te Heerlen-Strljbeek hield de 3000 leden tellende Ned. Bond van arbeiders- Esfcerantlsten gedurende de Paaschdagen zijn 28e congres. Ruim 400 esperantisten waren naar de mijnstreek gekomen om dit congres by te wonen. Van minister Drees was bericht van verhindering binnengekomen. Indonesische afgevaardigden ter ln- ter-Aziatlsche conferentie t? New Delhi j hebben verklaard, dat onderhandelingen worden gevoerd voor den aankoop van Amerikaansche vliegtuigen voor het onder- houden van een dienst tusschen Batavia en Voor-lndlë. ZIJ verwachten, dat deze dienst „binnen een maand" zal function- j neeren. Het bevolkingscijfer van Makassar gaat de laatste maanden met sprongen omhoog. Het totaal-cyfer bedraagt thans 166.000, hetgeen meer dan het dubbele is van het cyfer voor den oorlog. In verband met het feit, dat de K.LM. gedurende 1946 op het Westelijk halfrond zonder ongelukken 22 millloen passaglersmyien heeft afgelegd, heeft de voorzatter van den „Interamerlcan Safety Council" J. A. Parrett tijdens een lunch te Willemstad den veiligheldsprijs voor 1946 aangeboden aan den K.L.M.-ver tegenwoordiger L. F. Bonman OP de veemarkt te Leeuwarden ls dezer dagen een kalver tweeling aange voerd. Het eene was een stiertje, het andere een koekalf. Belde dieren zijn staartloos geboren. De kalveren waren eigendom van den heer N. Brulnsma te Aohlum Ex-burgemeester E. J Voute van Amsterdam zal op Vrijdag 25 April a.s. voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam (onder praesidlum van prof. mr. J. A. v. Hamel) terecht staan voor het feit, dat "hij uit handen van den vijand zijn benoeming als burgemeester van Amster dam heeft aanvaard.' Dr. J. G de Be us, ambassadeurraad van de Nederl. ambassade te Washing ton Is benoemd tot hoofd van de politieke afdeelIng der Ned. militaire missie ln Duitschland. De krijgsraad te Makassar heeft den Japanschen kolonel dokter Sakural Yoshifumi ter dood veroordeeld wegens slechte behandeling van krijgsgevangenen, evenals Hatada, Ikeda en Kanal, dxle Japanneezen. die na de capitulatie van Japan vijandelijkheden tegen het Ned.- Indlsche gezag ondernamen. De Indonesische politie te Batavia heeft een Chlneeschen dagbladdirecteur gearresteerd, die RepublLkeinsch bank papier heeft vervalscht. Twintigduizend roepiahs aan tlenguldenblljetten, papier, cllché's en andere benoodlgheden zijn ln beslag genomen. c- De Maas ls sterk aan het stygen ten gevolge van hevlgen regenval ln Bel gië. Een verdere stijging wordt verwacht. De laaggelegen landen beneden Slttard loopen onder: bij verdere styging vreest men voor overstromingen. Ter herdenking van het 100-JarIg bestaan van de Nederlandsche nederzet ting In Michigan (V.S.) zullen ongeveer 125 Arherlkaansohe radiostations binnen kort een serie van dertien wekelljkscbe programma's van een kwartier, getiteld „De echo van een eeuw", beginnen uit te zenden. Door den hevigen Zuid-Westelijken wind ls de groote tent van het circus Strassburger, die opgeslagen was naby het sportpark te Hilversum, zwaar beschadigd. De voorstellingen konden geen doorgang vinden. yBegin van deze maand zou aanbe steed worden de bouw van de bruggen, welke voeren van den hoofdweg Nijmegen Arnhem naar de zijwegen. Deze aanbesteding moet echter uitge steld worden wegens gebrek aan voldoen de materialen, vooral wat het te gebrui ken yzer betreft. De bruggen zullen nu in geen geval voor volgend Jaar kunnen gebouwd worden. BUITENLAND. By een aanval van communisten op een Amerlkaansch munitiedepot ten O. van Tientsin, waarby de Chlneezen werden teruggeslagen, zyn 5 Amerikaansche mari niers gedood en 16 gewond, De advocaat van de drie van moord op den Itallaanschen socialist Mat^ottl beschuldigden, die tot 30 Jaar gevangenis straf werden veroordeeld, heeft beroep tegen dit vonnis aangeteekend. Een van de wegens onvoldoende bewys vrygespro- kenen ls eveneens ln beroep gegaan, daar hy van meening ls recht te hebben op onvoorwaardelijke vryspraak. De 83-Jarlge mevr. Leroy. bygenaamd „kleine muis", ls voor de drieëntwintigste maal te Parys gearresteerd wegens zakken rollen. Zy oefent haar „beroep" reeds 65 Jaar ült. In het Roergebied is het werk in de mynen hervat, zelfs ln verhoogde mate. By do in Chili gehouden gemeente raadsverkiezingen hebben conservatieven, en communisten winst geboekt. De com munisten konden ln vele gevallen hun aantal zetels verdubbelen. BIJ Incidenten ln verschillende plaatsen kwamen vier personen om het leven. De Tsjechoslowaaksche consul te Parys, Racgejac, ls ln de buurt van het Pal als de Cjïalllot vermoord op straat gevonden. Het lijk vertoonde verwondin gen en de toestand der kleeding wees er op. dat het slachtoffer zich tegen zyn aanvallers heftig heeft verzet. De porte feuille van het slachtoffer, waarin zlcH 58.000 francs bevonden, trof men in de nabyheld aan. Volgens latere berichten ls het een geval van zelfmoord. De consul ls uit een raam. gesprongen. Doeong bach mal, plaatsvervangend leider van de Vletnameesche delegatie te Parys, die door de Fransche autoriteiten werd gearresteerd op grond van „een aanval tegen den bultenlandschen veilig heid van den staat", ls te Djibouti fFransch Somallland) geïnterneerd. Het stoffeiyk overschot van koning George van Griekenland, ls met groota plechtigheid ln het familie-mausoleum te Tatoi bygezet. Nederland was vertegen* woordlgd door zijn gezant, den heer P. J. de Decker.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1