De voedselcrisis in het Ruhrgebied HERSTEL IS MERKBAAR WEERBERICHT Palestina voor de Vereenigde Naties Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 3 APRIL 1947 No. 26049 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week DAGBLAD TelefooD Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 Giro no: 67055 Te Gelsenkirchen m de Brltsche zone hebben gisteren 21.000 Duitsche mijn werkers het werk neergelegd en 8000 van hen marcheerden door de stad in pro test tegen de voedselcrisis. Te Remscheid hebben 20 000 arbeiders een staking van één dag op touw gezet, terwijl te Keulen een algemeene sta king plaats had. Ook te Bochum. Buer, Herne en Neuss werden demonstraties gehouden en te Wesel en Bielefeld werden kleine sta kingen georganiseerd. Te Brunswijk was het weer rustig. De Gewestelijke gevolmachtigde voor Noordrijnland-Westfalen. Asbury, heeft verklaard, dat de minister-president van Noordrijnland-Westfalen. dr. Amelunxen op zijn verzoek in een radiorede een op roep aan de mijnwerkers in het Ruhr gebied heeft gericht om hun besluit in staking te gaan te willen herzien. Op de bijeenkomst te Bochum hebben de mijnwerkers verklaard, dat zij „wei geren extra rantsoenen te ontvangen ten koste van de overige bevolking" De mijnwerkers verwierpen absoluut de commissie voor de reorganisatie van het mijnbedrijf, welke door de „North German Coal-control" was ingesteld. De mijnwerkers eischen. dat de hoogste be stuursorganen uit vertegenwoordigers van het vakverbond zouden bestaan en dat de bestuurscommissie van het vak verbond de distributie van de beschik bare voedselvoorraden tot taak zouden krijgen. Het mijnwerkersverbond heeft te Keu len bekend gemaakt, dat 19.000 mijn werkers van het Rijnlandsche bruinkool- gebied ..de eischen van de mijnwerkers in het Ruhrgebied steunen". Over den tijd, dat niet gewerkt is. zul len de rantsoenen worden ingetrokken. Britsche en Amerikaansche autoritei ten zullen een onderzoek instellen naar de oorzaak van den voedselnood in het Ruhrgebied. In ambtelijke kringen is men van meening. dat de huidige slechte toestand niet geheel te wijten is aan nalatigheid van de zijde der Duitsche autoriteiten op voedselgebied. al is het waar, dat de boeren sedert 1 Januari van het graan de helft, van het vleesch tweederde en van het vet drie kwart van het li ic leveren kwantum hebben ingeleverd. De Duitsche ambtenaren hadden er op dienen toe te zien. dat de boeren aan hun leveringsplicht voldeden. De stren ge winter heeft de voedselpositie «chter ook zeer benadeeld. Van Britsche zijde wordt toegegeven, dat de Duitsche uitvoerende instanties niet over de machtsmiddelen beschik ken om voldoenden druk op de boeren uit te oefenen. Voor de Britsche auto riteiten is deze voedselcrisis onverwacht gekomen. Half Januari lieten de voor raden zich gunstig aanzien. De graan- import in de Britsche zone is in de af- geloopen drie maanden grooter geweest dan het vorig jaar in den zelfden ter mijn. Het Britsch standpunt is: er is voldoende voedsel, doch de distributie- hapert. Ofschoon de demonstraties in vele steden kennelijk ook het karakter droegen van verbittering tegen de be zetting. blijkt uit de beschouwingen in Sovjet-Ambassadeur verlaat Athene De Sovjetrussische ambassadeur te Athene, schout bij nacht Alexander Ro- dianof. zal morgen met zijn gezin en zijn geheelen staf Griekenland verlaten. Rodianof is op 28 Januari j.l. na een afwezigheid van vijf maanden, op zijn post teruggekeerd. Op de Sovjetrussi sche ambassade weigerde men te zeg gen. of hij Griekenland voor goed zou verlaten. Dit aanvragen van paspoorten door den Sovjetrussischen ambassadeur wordt in gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs beschouwd als een voorspel op het afbreken van de diplomatieke be trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Griekenland. Een dergelijke stap. aldus meent men, zou gedaan worden in het kader van een diplomatieke tegen-actie van Sovjetrussische zijde tegen de Ame rikaansche politiek in het Middelland- sche-Zeegebied, zooals onlangs aange kondigd in Truman's boodschap om trent hulpverleening aan Griekenland en Turkije. Tsjernitsjef zal voorloopig als Rus sisch zaakgelastigde te Athene blijven. DEMOCRATISCHE OVERWINNING BIJ BURGEMEESTERS VERKIEZING IN V S. Russelt Root, republikeinsch candi- daat voor het burgemeesterschap van Chicago, is door den democraat Martin Kennelly verslagen. Dit is de eerste belangrijke toetssteen dit jaar van de politieke tendenz m de V. S. Amerika en de Japansche mandaat-eilanden De Veiligheidsraad heeft eenstemmig het Amerikaansche ontwerp-voorstel voor het beheer over de vroegere Ja pansche mandaat-eilanden in den Stil len Oceaan goedgekeurd. Het ontwerp zal nu nog door het Amerikaansche Congres moeten worden bekrachtigd. Duitsche bladen, dat men zich er van bewust is. dat de oorzaken in de gebre ken aan Duitsche zijde schuilen. De ver wijten richten zich evenals in Novem ber m scherpsten vorm tegen het bizo- nale bureau voor de voedselvoorziening- De sociaal-democratische pers critiseert evenwel ook de bezetting, daar zij in ge breke gebleven is de Duitsche uitvoeren de instanties de noodige machtsmidde len te verstrekken. De voedseltoestand is thans zoo. dat gisteren voor het eerst sedert een lange periode in het Ruhrgebied het volle broodrantsoen kon worden verstrekt, het vleeschrantsoen slechts voor zestig pro cent en verder aangevuld met visch; vet en suiker konden nog niet verstrekt wor den. De importen naar het hongerge- bied overtreffen thans echter de dage- lijksche consumptie. De V.N. ingeschakeld. De Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen heeft unaniem het principe aanvaard van een amendement Vandenberg op de hulp- verleeningsmaatregel aan Griekenland en Turkije, bij welk amendement de VN in staat wordt gesteld de jurisdictie over het program te aanvaarden, doch ver hinderd v/orden een veto uit te spreken over de unilaterale actie der V,S, ten zij de VN de verantwoordelijkheid over nemen. Naar verluidt kan ingevolge dit amen dement de president verplicht worden de hulp in te trekken, wanneer de VN beslissen, dat haar eigen handelingen of hulp verdere hulpverleening onnoo- dig maken. DE STEMMING OVER DE ENGELSCHE DIENSTPLICHTWET. De officieele lijsten van de stemming over de dienstplichtwet in het Britsche Lagerhuis wijzen uit, dat 73 Labourle- den tegen de regeering en de wet op den dienstplicht stemden, ongeveer 20 onthielden zich van stemming. Op het oogenblik zullen er nog geen disciplinaire maatregelen tegen deze 73 Labour-leden worden genomen, maar men overweegt een lijst op te stellen van die leden, die, hoewel zij zich tot Labour rekenen, gewoonlijk tegen de regeering stemmen, wanneer er maar kans toe is. Panda en de Meester-Detective Gisteren heeft Panda zijn avon turen met den Meester-Dief in ons Blad beëindigd. Gelet op de popu lariteit, welke Panda zich in korten tijd bij onzen lezerskring heeft weten te verwerven, zal oud en jong ongetwijfeld met vreugde verne men, dat daarmede Panda's rol geenszins is uitgespeeld. Marten Toonder teekende en schreef voor ons, een vervolgver haal „Panda en de Meester-Detec tive", waarin onze jeugdige held, meer dan tot dusverre, een werk zame rol vervult en wederom tal van spannende avonturen mee maakt. Volgt evenals zoovelen, zijn belevenissen ook teouw iederen avond? Red. „L. D." ORGANISATIE VOOR AZLVTISCHE BETREKKINGEN. Pandit Nehroe, vice-president van de voorloopige Voor-Indische regeering, is met algemeene stemmen gekozen als voorzitter van den voorloopigen alge- meenen raad van de organisatie voor Aziatische betrekkingen. Tot besluit van de Pan-Aziatische conferentie heeft Gandhi een toespraak gehouden. Hij zeide: het Christendom is misvormd ge worden toen het naar het Westen ging. Het Oosten moet het Westen veroveren met de boodschap van de waarheid Het Westen is in wanhoop door den aan maak van atoombommen. Het maken van atoombommen beteekent algeheele vernietiging niet alleen van het Westen doch van de geheele wereld. De hemel verhoede dat een dergelijke ramp zou geschieden Het is uw taak de wereld aan slechtheid en zonde te overtuigen. Brengt naar uw landen de boodschap der waarheid, gepredikt door de wijze mannen van Azië: Zoroaster. Boeddha, Jezus en Mohammed. Pandit Nehroe heeft officieel mede gedeeld dat de volgende Pan-Aziatische conferentie in 1949 in China zal worden gehouden. HOESS TER DOOD VEROORDEELD. Rudolf Hoess. de voormalige com mandant van het „doodenkamp" Ausch witz, is ter dood veroordeeld. Te Moskou DUITSCHLAND's VOORLOOPIGE POLITIEKE ORGANISATIE. De vergadering van gisteren van de ministers van buitenlandsche zaken der groote vier te Moskou duurde bijna vier en een half uur. Bidault zette het Fran- sche standpunt ten aanzien van de voor loopige politieke organisatie van Duitsch- land uiteen. Hij deed zijn rede verge zeld gaan van een schriftelijk memoran dum- Het nieuwe plan van Bidault is een combinatie van het op 17 Januari door Couve de Murvilla aan de plaatsvervan gers door Duitschland overhandigde me morandum en het plan van Bevin. Het voornaamste verschil tusschen het Brit sche en het Fransche plan heeft vol gens Bidault betrekking op de grond principes voor een permanente consti tutie. Bidault wenscht de politieke toe komst van Duitschland geleidelijk te zien opgebouwd, zonder dat voor een verre toekomst thans reeds beslissingen worden genomen. Met de door Bevin aangegeven opvol gende ontwikkelingsstadia van Duitsch land kon Bidault accoord gaan. op voor waarde. dat eerst overeenstemming wordt bereikt inzake het begrip econo mische eenheid en de Duitsche grenzen. De ministers besloten de geheele kwestie der toekomstige politieke ont wikkeling van Duitschland voor te leg gen aan een speciale coördinatie-com missie. die zal uitmaken, waar reeds overeenstemming bestaat en waar zij eventueel kan worden bereikt. Bevin zeide, dat het hem zeer zou verontrusten, indien men niet tot 'n ac coord kwam. Hij voegde er aan toe, dat de toestand geenszins hopeloos is. DEPRESSIE IN AANTOCHT De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk toenemenden wind, aanvan kelijk uit Oostelijke richtingen, later veranderlijk. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, in de Noordelijke pro vincies op sommige plaatsen tijdelijk overgaande in of vermengd met sneeuw. Koud voor den tijd van het jaar. 4 April. Zon op: 6.11 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 17.53 uur; onder: 6.16 uur (5 April V.M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee: te 3.24 en 15.44 uur (5 April: 4.03 en 16.20 uur). Prins Bemhard naar Athene? Naar Reuter uit Athene meldt, be hoort onder degenen, die op de begra fenis van koning George van Grieken land worden verwacht, ook Prins Bem hard. Zuinigheid met koffie kan geen kwaad (Van onzen Haagschen Redacteur). Op basis van het huidige rantsoen is er nog tot September koffie voorra dig, zoo deelde men ons van deskundige zijde mede. Er is nog niets beslist om trent de verdere situatie, al kan het geen kwaad met het oog op den alge- meenen toestand, dat men met zijn kof fie wat zuinig aandoet. Troepen verschepingen naar Indonesië. (Van onzen correspondent te IJmuiden) Met het s.s. „Nieuw Holland", dat omstreeks 11 April van Amsterdam naar Batavia zal vertrekken, zal een groot transport militairen worden vervoerd. Verder zullen met de m.s. Johan van Oldenbarneveldt en Boissevain, die eind April naar Batavia zullen vertrekken, groote contingenten militairen naar Indonesië worden overgebracht. De troepen behooren grootendeels tot de tweede divisie. Ontdekking van massagraf bij Arnhem. Door de P.R.A. worden de laatste da gen onderzoekingen verricht in verband met de aanwezigheid van massagraven onder Velp en Roosendaal, waarin een laatste rustplaats zouden hebben gevon den de gevangenen van den „Sicher- heitsdienst", die in het najaar van 1944 door Duitsche moordenaarshanden den dood hebben gevonden. Reeds langen tijd had men een vermoeden van de aanwezigheid van deze graven, maar thans heeft men zekerheid. Na aanvankelijk geweigerd te hebben heeft thans de in arrest verkeerende SD-er Huhn aan de P.R.A. belangrijke mededeelingen gedaan. Eerst werd op zijn aanwijzingen een lijk opgegraven en bij de laatste opgravingen is een massagraf met zeven lijken gevonden. De dienst identificatie en berging zet het onderzoek voort. Men verwacht nog meer ontdekkingen te zullen doen. Goede Vrijdag Morgen, Goeden Vrijdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE Britsch verzoek ingediend Sir Alexander Cadogan, de Britsche gedelegeerde bij de V. N. heeft het for- meele Britsche verzoek aan het secre tariaat van de V. N.. om de Palestijn- sche kwestie op de agenda van de eerstkomende regulaire algemeene ver gadering van de V. N. te plaatsen, in gediend. In het Britsche verzoek wordt verklaard, dat de Britsche regeering „aan de algemeene vergadering reken schap zal afleggen van haar bestuur over het mandaatgebied van den Vol kenbond en de algemeene vergadering zal verzoeken aanbevelingen te doen volgens artikel tien van het Handvest betreffende het toekomstig bestuur van Palestina". ,,Bij het doen van dit verzoek vestigt de Britsche regeering de aandacht van den secretaris-generaal op de wensche- lijkheid van een spoedige regeling in Palestina en op het risico, dat de alge meene vergadering misschien niet in staat zal blijken op de eerstvolgende regulaire jaarlijksche zitting tot een be slissing over haar aanbevelingen te ko men, tenzij tevoren eenige studie van de kwestie is gemaakt onder auspiciën van de V. N. De Britsche regeering verzoekt daarom den secretaris-gene raal zoo spoedig mogelijk een speciale zitting van de algemeene vergadering bijeen te roepen ten einde een speciale commissie in te stellen en te instru- eeren tot het maken van voorbereidin gen voor een behandeling van de kwes tie ter regulaire zitting van de alge meene vergadering". Men verwacht een speciale regeling begin Mei! Alle leden der V. N zijn reeds telegrafisch op de hoogte gesteld van het Britsche verzoek. Drukke vischaanvoer te IJmuiden. Zooals wij reeds berichtten ontspoorde gisterochtend aan de Westzijde van het Centraal Station te Amsterdam een naar Zandvoort vertrekkende trein, ten gevolge waarvan het electrische treinverkeer van en naar dit belangrijke knooppunt gedurende vele uren was gestagneerd. Een overzicht van de plaats van het ongeval, dat geen slachtoffers kostte. (Anefo/Sagers). 11.000 KISTEN IN 2 DAGEN! (Van onzen correspondent te IJmuiden) Nadat het gedurende eenige maanden enkele drukke dagen daargelaten zeer zuinig is geweest met den aanvoer van visch in IJmuiden, was het j.l. Maandag en Dinsdag buitengewoon druk. Op deze twee dagen bedroeg de aanvoer ongeveer 11.000 kisten van 50 kg. Ook in Scheveningen en Vlaardin- gen was veel aanvoer. Verder kwam in IJmuiden binnen een kustvaarder met 290 ton Noorsche ka beljauw-filets. Er zal deze dagen in ons land geen gebrek aan kabeljauw bestaan, want de aanvoer der trawlers en loggers be stond eveneens grootendeels uit ka beljauw. De uitvoer van deze vischsoort was trouwens eveneens aanzienlijk. OPHELDERING VAN ROOFOVERVAL. Inzake de overval op 5 Februari j.l. te Amsterdam, waarbij de banklooper A P. Moerman van effecten en f. 25.000 werd beroofd, vernemen wij. dat thans gearresteerd is de 32-j. expediteur A. v.d. V. uit Amsterdam, die voor deze be- rooving zijn auto beschikbaar stelde en daarvoor bijna f.8000 - opstreek. De hoofddader is de voortvluchtige 38-j. ex-SS-er en ex-kantoorbediende Har- men Bosscher, die de beroovingsplannen uitdacht. Daar teveel anderen van de beroovings plannen op de hoogte waren, is de zaak ten slotte uitgekomen. Sjahrir bij Pandit Nehroe BESPREKINGEN OVER DIPLOMATIEKE RELATIES. Pandit Nehroe, vice-president van de voorloopige Voor-Indische regeering en Soetan Sjahrir, eerste minister en mi nister van Buitenlandsche Zaken van de Indonesische Republiek, voeren vandaag inleidende besprekingen over de uitwisseling van diplomatieke ver tegenwoordigers, aldus zegslieden van de Indonesische delegatie op de Pan- Aziatische conferentie te New Delhi. Voor-Indië zal dus waarschijnlijk het eerste land zijn, waarmee de Indonesi sche Republiek in directe diplomatieke relatie treedt. ONDERHANDELINGEN „BEHRMANN" KWESTIE OP DOOD PUNT. Reuter meldt uit Batavia: Volgens plaatselijke vertegenwoordigers van de „Isbrandtsen Incorporated" zjjn de on derhandelingen voor regeling van het geschil omtrent het Amerikaansche vrachtschip .Martin Behrmaim" op het doode punt gekomen- De vertegenwoor digers van de Isbrantsen-lijn zeggen, dat de Nederlanders tot de maatschappij het verzoek gericht hebben de besprekingen voort te zetten met den Nederlandschen ambassadeur te Washington, via het Amerikaansche departement van Bui tenlandsche Zaken. Intusschen is het lossen van de zesduizend ton lading voornamelijk rubber van de „Behr- mann" voltooid. Men verwacht, dat het schip binnenkort naar Singapore zal af varen. De herplaatsing van gedemobiliseerd marine personeel. AANDRANG OP NED. BEDRIJFS LEVEN TOT STEUN. In haar onlangs gehouden jaarver gadering heeft de uit de Nederland- sche werkgevers gevormde commissie tot herplaatsing van gedemobiliseerd marinepersoneel het verslag van haar werkzaamheden in het jaar 1946 vast gesteld. Het grootste deel van de dienst- en reserveplichtigen van de Kon. Marine, die den tweeden wereldoorlog mee maakten, is thans gedemobiliseerd. Van de 2600 gedemobiliseerden waren op 1 Januari 1947 nog 103 personen als werkzoekenden bij het secretariaat der commissie ingeschreven. In de tweede helft van dit jaar worden de eerste contingenten oor logsvrijwilligers en dienstplichtigen uit Indië terugverwacht. Hun aantal wordt geschat op ongeveer 6000, waar van de helft door oorlogsvrijwilligers wordt gevormd. Evenals dit geschied de met de gedemobiliseerden uit de periode van den oorlog, zal de com missie ook hen, die uit Indië terug- kecren, behulpzaam zijn een plaats in de maatschappij te verwerven. Dit zal geschieden naast de eigenlijke be middeling, die door de gewestelijke arbeidsbureaux plaats vindt en met welke bureaux wordt samengewerkt. Door de Kon. Marine zijn maatrege len getroffen, dat de wenschen en ca paciteiten van hen, die naar Nederland terugkeeren reeds in Ned.-Indië wor den geregistreerd. De noodige aandacht zal worden besteed aan de scholing of herscholing van deze personen, wier leeftijd varieert van 20—25 jaar. De commissie dringt er bij het Ne- derlandsche bedrijfsleven op aan haar te steunen in haar streven om de plaat sing van de gedemobiliseerden in de burgermaatschappij te bevorderen. Het secretariaat der commissie, waar alle inlichtingen worden verstrekt, is ge vestigd Kneuterdijk 8, Den Haag, tel. 116203. Jaarvergadering Stichting 1940—1945 JAARLIJKSCHE UITKEERING f. 9.000.000. De Stichting 1940—1945 kwam te As sen onder leiding van den heer JSmal- melbroek bijeen. Er waren 29 plaatse lijke besturen vertegenwoordigd, door in totaal 74 afgevaardigden In het geheele land is 17 18 millioen gulden opgebracht. De uitkeeringen aan nagelaten betrekkingen van de verzets- slachtoffers aan Invaliden en anderen, die onder art. 2 der statuten vallen, hebben van Augustus 1945 tot einde 1946 f 485.440.18 bedragen, d.w.z. b\jna f. 30.000 per maand. Daarnaast is zeer veel ander werk verricht. Het voorstel van het bestuur om het aantal bestuursleden in plaats van op 9 op 10 vast te stellen en om de pro vincie in rayons te verdeelen werd met algemeene stemmen aanvaard. De heer J Smallenbroek. voorzitter van het Hoofdbestuur, hield een causerie over het werk der stichting. Via het NSF en het Ministerie van Financien wordt het grootste deel der uitkeeringen aan de stichting terugbe taald. Gewacht wordt op de wet, regeling buitengewoon pensioen voor verzets- slachtoffers. Per jaar wordt door de stichting plm. f. 9.000000 uitgekeerd. Geen enkel bestuurslid ontvangt eeni ge vergoeding voor het vele werk, dat hij verricht. De stichting werkt met ..Eereschuld en Dankbaarheid" samen, doch wenscht geen fusie. Helaas kan aan de vele ver zoeken om het stoffelijk overschot van familieleden uit Duitschland naar Ne derland te vervoeren, nog niet worden voldaan, omdat de bezettende mogend heden daarvoor nog geen toestemming kunnen geven. Men hoopt evenwel deze toestemming spoedig te verkrijgen. Belanghebbenden kunnen reeds een verzoek indienen bij het provinciaal bu reau onder opgave van alle bekende ge gevens. DEMONSTRATIE OP VALKENBURG MET HET SNELSTE VLIEGTUIG TER WERELD. Op 15 April om 10.30 uur des mor gens zal op het vliegveld Valkenburg een demonstratie worden gegeven met het nieuwe Gloster Meteor-vliegtuig. Dit nieuwe type geldt op het oogenblik als het snelste ter wereld. BINNENLAND. De .Tallwang" en „Taremba". twee 185 br. reg. ton metendie K.P M.-etrs, zijn gistermorgen omstreeks twaalf uur van uit de Schlehaven t>e Rotterdam, na over gedragen te zijn aan het Ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen. de 70-dagen lange reis naar Indië bronnen. Te 's-Gravenhage werd door den Inspecteur Generaal voor de Scheepvaart, den heer P S. van 't Haatfs. geïnstalleerd de door de ministers ran Verkeer en Marine Ingestelde staatscommissie onder zoek radóotechnische hulpmiddelen voor de navigntfe (zgn. „radarcommissie"). De Nederiamdsche delegatie die be sprekingen heeft gevoerd met een Fran sche delegatie voor het -ezelen van het handelsverkeer tusschen Nederland en Frankrijk, ls naar ons land teruggekeerd voor overleg met de regeering. De be sprekingen zullen na Paschen worden voortgezet. Op Woensdag 9 en Donderdag 10 April as. wordt te Gent een historisch congres gehouden, waaraan zoowel van Belg sche (Vlaamsche) als van Nederland - sche zijde door ein .wlntlqta! historici wordt deelgenomen. Te Wlerden werd de 38-J. timmer man G. Nuyen aldaar door een vracht auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin-deren. De stagnatie ln het verkeer met de electr.sche treinen van en naar het Cen traalstation te Amsterdam, die ten ge volge van een ontsporing is veroorzaakt, was gistermiddag om 1 uur grootendeels opgeheven. Het aantal personenauto 'sIn gebruik bij de civiele rijksoverheid, dat op 1 Jan. 1946 ongeveer 7700 bedroeg, ls terugge bracht tot ongeveer 4600 pér 1 Januari 1947. Getracht zal worden dit aantal nog verder te verminderen Heden arriveert ln ons land een ge zelschap van bijna 200 Fransche toeristen, leden van de Touring Club de France, welke onder auspiciën van de Ned. Re;s- vereenlging ons land zullen bezoeken in het kader van het uitwisselingsverkeer. In verband met de moeilijke sifcuat e van de hotel-accomodatie hier te lande, zal hat gezelschap ln drie groepen worden gesplitst en verdeeld worden over den Haag. Noordwijk en Amsterdam. De minister van O.. K. en W. heeft te rekenen van 1 Januari 1947 bij zijn ministerie een afdieellng. genaamd „vor ming bulten schoolverband'ingesteld ter vervanging van het met ingang van dien datum opgeheven directoraat-gene raal van de vorming buiten schoolver band. In het Stedelijk Museum t? Amster dam is een jiternaticnale tentoonstelling van steen- en offsetdrukken geopend, die 28 April onder het motto „Als de steenen inreken" door de vakgroep steen- en offsetdruk van den Ned. Bond van Steen drukkerijen ln dit rruuseum wordt ge houden. Op bijna 67-Jarigen l«°ftljd overleed plotseling te Laren lr. Eduard de Kruyff. oud hoofd van de afd. Handel van het Dept. van Landbouw. Nijverheid en Han del in Ned. Indië. In tegenwoordigheid van de minister van Justitie heeft die minister van O., K. en W. d/r. Glelen gistermiddag ln zijn ministerie die Interdepartementale advies commissie voor het ontwerpen van een perswet geïnstalleerd (Oommissle-Pompe). Het rns. „Oranje" van de Mij. „Ne derland" wordt Zaterdagochtend as. 6 uur voor de sluizen van IJmuiden ver wacht en zal te 9 10 uur aan den stei ger van de maatschappij ln de Amster dams che haven aanleggen. Het hoofd ran den dienst Identifi catie en berging, de kapitein J H. A. van Luyk. adres v.m. concentratiekamp Laan 1914 te Amersfoort, verzoekt ieder, die inlichtingen kan venstrekken over de volgende, in de Waalsdoripervlakte gevon den voorwerpen, zloh ten spoedigste tot hem te wenden 2 gouden manohetfcnoo - pen. met kettinkje aan elkaar verbonden, met resp. de inscripties: „Providence" en „Batavia 30-9-'U" BIJ deze manchet- knoopen h ort een skimedaille met de letters C. R. N„ voorts een dunne gouden ring zonder Inscriptie en een gladde gou den ring met afgesleten Inscriptie M. van M 23-ll-'31. BUITENLAND. Herbert Morrison zal de economische plannen der Britsche Labour-regeerlng coördlneeren. Zondag 23 Maart werd Josef Mayer, lid van het Oostenrljksche parlement, op de brug over den Donau bij Llntz op de grens van de Amerikaansche en de Sovjet-Russische zone gearresteerd door Sovjet-Russische politie. Volgens de be palingen van de bestuursovereenkomst mag een lid van het parlement niet ge arresteerd worden. Bij de verkiezingen voor den Deen- schen Senaat hebben de communisten aan de sociaal-democraten stemmen ver loren. De liberalen regeeringspartljheb ben htm positie, vergeleken met de ver kiezingen voor het Huls van Afgevaar digden ln 1945. verbeterd. De conserva tieven en de radicale democraten hebben «temmen verloren. De Zwitserse he minister van Finan ciën heeft inkrimping van het ambte narencorps van 20,000 tot 18,000 en een verhooging van de posttarieven met 25 procent voorgesteld. De werkcommissie van het Ameri kaansche Huls van Afgevaardigden heeft het verteenen van speciale bevoegdheid aan Truman om de dreigende staking on der het telefoonpersoneel tegen te gaan, goedgekeurd. Tijdens een gisteren gehouden bij eenkomst van de Amerikaansche Senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken zijn 20 vel met antwoorden der regeering op allerlei vragen van commissieleden inzake de voorstellen van Truman voor hulpverleening aan Griekenland en Tur kije, ontvreemd. Een lid van de Poolsche ondergrond- sche beweging „Win" (vrijheid en onaf hankelijkheid), dat zich Ingevolge de amnestie-bepalingen heeft overgegeven, heeft de autoriteiten de plaats gewezen, waar ln het sousterra ln van een afge brand huls ln het centrum van Warschau een wapenfabriek en arsenaal verborgen was. In het arsenaal werden 670 machine geweren en een groote hoeveelheid muni tie gevonden. Te Clinton (Missouri) heeft zich een explosie voorgedaan ln een vuurwerk fabriek, die 6 menschen het leven kostte, terwijl 4 anderen zwaar gewond werden. Het Tsjeoho-Slowaaksche nieuws bureau meldt, dat een Tsjechische doua nebeambte door Dultschers, die nabij Tunburk de Tsjecho-Slowaaiksohe grens hadden overschreden, overvallen een ver moord is. Er zullen geen kransen op de kist van koning George vain Griekenland wor den gelegd, daar koning Paul den wen&oh te kennen heeft gegeven, dat het geld er vodr aan het weduwen- en weezenfonds zal worden geschonken. De Amerlkaansch - minister van Buitenlandsche Zaken. Marshall, heeft Molotof, schriftelijk doen weten, dat wanneer de Amerikaansche troepen om- straeks 1 Juni China zullen hebben ver laten. op verzoek van de Ghlneesohe re geering een contingent van ongeveer 618® man Amerlkaansch leger- en marine personeel zal achterblijven.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1