Zullen de schoenmakerijen in Leiden verdwijnen? Laatste Berichten Belgisch elftal in elkaar gepast. De Belgische voetbalploeg, die Tweeden Paaschdag in het Olym pisch stadion te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (Tilleur) achter: Aernaudts (Berchem sport) en Pannaye (Tilleur) Midden: Puttaert (Union St. Gïl- loise), Vermeulen (Mechelen) en Debuck (Eendracht Aalst) voor: Lcmberechts (Mechelen), Coppens (Mechelen), Decleyn (Mechelen), Chaves (Gent) enThi- rifayt (Charleroi). Reserves zijn: Meert (Anderlecht) Van den Driest (Mechelen), Ver- cammen (Lyra) en noul (Luik). Met als eenigen debutant den links half Debuck. wijkt dit elftal ove rigens nogal af van dat, waarte gen Nederland in Juni van het vorig jaar te Antwerpen een gelijk spel bevocht. Uitgezonderd links back Pannaye, die zoo langzamer hand tot de veteranenklasse gaat behooren, hebben de Belgen veel (we zouden haast zeggen het tra- ditioneele-) vertrouwen in hun ploeg, waarin de voortreffelijke linksbinnen Chaves en rechtsback Aernoudts als de uitblinkers gel den VOETBAL L.D W.S.—V.VS.B. l—l De thuis club had ln de eerste helit het beste van het spel, maar kon haar meerder heid slechts in één doelpunt uitdrukken Nog voor rust wist de WSB-aanval den gelijkmaker te scoren Na de thee waren de gasten weer wat- sterker. maar slecht scheten eenerzlids cn goed verdedigen anderzijds voorkwa men een wijziging in der. stand George Reader zal de „Big match" fluiten George Reader uit Southamp ton, die tal van internationale wedstrij den op het continent geleid heeft, is als scheidsrechter aangewezen voor de match Groot-BrlttanniëRest van Europa op 10 Mel te Glasgow. nOCKEY. Ovford-meisjes op Paasclivlslte De door L.M.H C georganiseerde trip van de OxforcLsche 'ameshockeyclub O E.L.H.C naar Lelden bevat, behalve natuurlijk de wedstrijder» een of.'lcieele ontvangst ten stadhulze op 9 April, een dagje (10 April) naar de hoofdstad en een bezoek aan Den Haag op 11 April. De Engelsche meisjes arrtvee-ren Zaterdag as. en wor den ondergebracht bil de dames-leden van L.M.H.C. BILJARTEN. Van Vliet wint van De Leeuw In een lnvlta<tiepartij groot biljart anker- kader 45/2 te Den Haag heeft Van Vliet gisteravond De Leeuw geslagen met 400 punten ln acht beurten tegen De Leeuw 55. Vain Vliet's hoogste serie was 158. ter wijl De Leeuw een hoogste serie boekte van 25. DAMMEN. Leldsche dammers naar Laren Vier Letdsche dammers, de heeren W. Huls man, I. Later veer, J. Slingerland en A. v. d. Putten, allen lid van D-C.L, zullen op Tweeden Paaschdag deelnemen aan een tournool. dat de damvereenlgilng DJE Z. te Laren zal organ Lseeren ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan AUTOMOBILISME. Auto-tentoonstellingen ln Amsterdam hervat Begin 1948 zal ln het R.A I - gebouw te Amsterdam weer een automo bielten t-oonsteiling worden georganiseerd, waarmede zich dus de traditie, die zich sedert 1922 tot den oorlog heeft kunnen handhaven wordt hervat. (We vreezen, dat het volgend Jaar de belangstelling van het meerendeel der Nederlanders voor de gestroomlijnde beauties zich alleen nog ma-ar zal kunnen beperken tot het aanschouwen daar van WANDELSPORT Ook nog een 2en prijs voor D.V.M. In de voorjaarstocht van de W.K1. op 29 en 30 Maart te Lelden, wist de wandel- sportvereenlglng D.V.M behalve den groepsprljs tevens nog een 2en prijs in de wacht te slepen TURNEN. De splitsing van „Docos" Zooals wij Woensdag J.l. mededeelden. Is de R.K. sportvereenlging „Docos" gesplitst ln drie aparte vereenlgingen. De dames- gymnastlekvereeniging. waarmede be sprekingen tot een fusie worden gevoerd, is echter niet .Sportief", zooals wil be richtten. doch „Victorie". TENNIS. Nederland's tegenstanders voor de Davis Cup. De Zuid-Afrikaansche Daviscupploeg, die ln de tweede ronde tegen Nederland spe-lt, is als volgt samengesteld: Enkel- en dubbelspel Eric Sturgess en Eustade Fannin, non-playing captain Norman Farquharson. De ploeg wordt vergezeld van een tweetal dames, n.l Mary van Zijll Mul ler en Sheila Summers—Piercij. Sheila Piercij nam rnkele malen deel aan Wimbledon, zij staat nummer twee op de Zuid-Afrikaansche ranglijst. Marij van Zijll Muller is kampioene. Het ligt in de bedoeling, dat beide speelsters in een wedstrijd Zegen Nederlandsche da mes zullen uitkomen. De Zuid-Afri>aansche ploeg vertrekt in April naar Engeland, waar men te Bournemouth wil deelnemen aan de Engelsche kampioenschappen harde banen. SCHAKL.S, Eindelijk winst voor Euwe! In de zestiende ronde van het tournooi te Mar del Plata heeft Euwe zijn partij tegen Eliskases kunnen winnen, waar door hij weer net 10 punten op de vierde plaats belandde, achter Stahlberg 13 pnt: Naidorf. 12 pnt. plus 1 afgebr. partij en Pilnik 10 pnt. plus 1 afgebr. partij Aan oneconomisch werken moet een einde komen. Plannen om alle schoen herstellers in één bedrijf onder te brengen. Sinds korten tijd is er onder de schoenherstellers in onze stad een actie gaande, welke er op gericht is om alle schoenmakerijen te doen verdwijnen en de schoenherstellers in één, op moderne leest geschoeid bedrijf onder te brengen. Met deze actie, welke onder de ruim 110 gevestigde particuliere ondernemingen te dezer stede al heel wat stof heeft doen opwaaien, wenscht men aan het oneconomisch werken een einde te ma ken en den grondslag te leggen voor een specialisatie in de schoenmakerijen. Mochten deze plannen ooit tot verwe zenlijking komen, dan zullen mettertijd nagenoeg alle schoenmakerswerkplaat- sen in onze stad worden opgeheven. Door de vestiging van een dergelijk be drijf hoopt men de concurrent-iefactor uit te schakelen en tegelijk tegen sterk uitgebalanceerde prijzen te kunnen leveren. Hoewel deze opzet ons vooralsnog utopistisch voorkomt, denkt men de op lossing te vinden door alle thans in onze stad gevestigde schoenmakerijen in één gebouw onder te brengen, waarin af zonderlijke afdeelingen voor het stan- zen, snijden e.d. zullen worden onderge bracht. De op ydeze wijze verkregen cen trale vestiging, welke b.v. met den weid- schen naam van „De Vereenigde Leid- sche Schoenmakerijen" zal worden be titeld, zal zich ook van één centralen bezorg- en afihaaldienst bedienen. Ver der verwacht men, dat één administra tie ook vele voordeelen zal bieden. De heer E. A. Voskuil, bestuurslid van de afd. Lelden van de Vakgroep Schoen- herstellers, die de geestelijke vader van dit plan is, zette in een onlangs ver schenen brochure zijn Ideeën t.o.v. deze vrijwillige samenvoeging en samenwer king nader uiteen. Zijn plannen beoogen in de allereer ste plaats een ernstige poging om het schoenmakersbedrijf tot eendrachtige samenwerking te brengen en zijn posi tie daardoor te verbeteren. Gaandeweg hoopt hij hierdoor ook te komen tot een algeheele vernieuwing van het totaal verouderde deel van het machinepark. De heer Voskuil ziet het als een groote fout, waaraan vele schoenmakerijen mank gaan, dat zij zeer oneconomisoh werken. Nadat de heer Voskuil dan ln zijn brochure uiteen heeft gezet, dat door het niet permanent in gebruik zijn van verschillende machines in de particu liere schoenmakerij een groot deel van het „kapitaal" stil ligt, waardoor het niet mogelijk kan zijn dat economisch wordt gewerkt, komt. hij tot de volgende conclusie: „Wanneer de schoenmakers gaan samenwerken in één gebouw, met één centrale verwarming en modern mate riaal, waarin de machines den geheelen dag draaien, met één administratie, één expeditie, één behoorlijk magazijn enz., dan ontstaat een afgerond geheel. Naar buiten als één geheel optredende, zun- der dwaze onderlinge concurrentie moet men het binnenshuis samen eens wor den. Dit is niet zoo eenvoudig als het lijkt, doch dat bezwaar is te verhelpen. Voor de samenwerkende schoenmakers is het getob dan ten einde. Werk en huiselijk leven zullen gescheiden zijn, zooals dat ook gescheiden is bij werkers en leiders van schoenfabrieken. Regel maat. orde en werkverdeeling zullen on getwijfeld hun goede uitwerking hebben en meer en meer tot economlschen arbeid leiden. En dit is niet alleen een noodzakelijke, maar ook dringende eisch". Uiteraard bestaat er in de kringen van de schocnherstellers tegen deze zeer ingrijpende plannen wel eenlge bedenking. Tegenstanders zien er een sterke beknotting van het per soonlijk initiatief in en achten deze plannen dan ook niet voor verwe zenlijking vatbaar. Doch het mee- rendeel van de hier ter stede geves tigde schoenherstellers staat sym pathiek tegenover het plan van den heer Voskuil. Naar wij vernemen zal zeer binnen kort een vergadering worden belegd, waarin deze actie nader zal worden be sproken en waarbij ook de wethouder van Onderwijs de heer J. C. van Schaik, het woord zal voeren. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 1 April. D? effectenhandel was met ingang van heden in de vrye sfeer gekomen, hetgeen beteekent. dat. stukken, welke thans worden verkocht geheel in vrij geld worden afgerekend. Het markt- beeld had hierdoor echter hoegenaamd geen verandering ondergaan. De wil lige stemming die zich gisteren opsn- baarde, werd vandaag niet gecontinu eerd, integendeel het bleek dat tal van fondsen aan eenig aanbod onderhevig waren. De meeste fondsensoorten wa ren lager. De minder courante Industrie-aan- deelen waren door elkander genomen goed prijshoudend, zonder dat groote variaties voordeden. De beleggings- markt was kalm. doch op de staats- fondsenmarkt werd nogal handel gedre ven in de nieuwe conversieleening. De stemming voor de Uederlandsche staats fondsen was trouwens weer gedrukt. In dische leeningen waren aan eenig aan bod onderhevig en gedroegen zich dien overeenkomstig. Prolongatie 2 1/4%. Crematie J. M. Mazurel Uitgeleid o.a. door het voltallige be stuur der Kon. Ver. „Littoeris Sacrum", verscheidene oud-collega's en tal van oud-leerlingen heeft gistermiddag op Westerveld de verassching plaats ge vonden van het stoffelijk overschot van den heer J. M. Mazurel, oud-onderwij zer aan de jongensschool voor Ulo in de Pieterskerkstraat, oud-adjunct-directeur •leeraar aan de avondschool van het genootschap „Kennis is Macht" en oud-voorzitter en eerelid van „Litteris Sacrum". In de aula werd het eerst het woord gevoerd door een oud-collega, den heer C. Huge, die den ontslapene schetste als iemand, wiens suggestief enthousi asme inspireerend werkte op zijn leer lingen en die door zijn collega's van wege zijn joviale hartelijkheid hoogelijk werd gewaardeerd- Een vriend, de heer W. F. Maartense, noemde den overledene een geboren on derwijzer v/ien het leven veel goeds heeft gebracht: een gelukkig huiselijk leven, een overvolle loopbaan en vele vrienden. Bij allen, die hem hebben ge kend. zal hij in dankbare liefdevolle her innering blijven voortleven. De heer P. A. Wisse. 1ste secretaris der KV. „Litteris Sacrum" vertolkte de gevoelens van rouw en verslagenheid, welke thans in dezen kring heerschen Gedurende langer dan een halve eeuw was de heer Mazurel werkend lid van „Litteris" en hij was dat met hart en ziel en in hart en nieren. Zijn presta ties op het tooneel verzinken in het niet bij die ééne groote prestatie, welke hij gedurende tientallen jaren heeft ver richt: warme en gulle vriendschap ge ven aan jong en oud. Met de trouw, die zijn geheele leven en persoonlijkheid kenmerkte, stelde hij zich ter beschik king van „Litteris", waarvan hij het lidmaatschap als een eervolle onder scheiding beschouwde, zooals hij nog nauwelijks een maand geleden tegenover de jongere leden getuigde. Zijn eigen belangen steeds achterstellend bij die van zijn vereeniging, was hij daarmede geheel samengegroeid en vertegenwoor digde hij haar beste tradities. Met het hem eigen gevoel voor stijl en vorme lijkheid zou hij tijdens zijn voorzitter schap nooit verzuimen op een ledenver gadering to constateeren. dat ..de notu len onder dank waren gearresteerd". Wij Litteranen. aldus besloot spr.. stol len op dez plaats vast. dat uw zoo be langrijk aandeel in Litteris' levensboek onder den warmsten dank is gearres teerd Tenslotte gaf de heer J. W. Wlggers namens vele oud-leerlingen uiting aan aller gevoelens van groote dankbaarheid jegens hun onvergetelijken leermeester, die een kundigen begrijpend mentor was en als zoodanig in aller herinne ring blijft voortleven. Terwijl de met bloemen overdekte kist langzaam daalde, speelde de organist improvisaties ontleend aan het Andanto uit de Zesde Symphonle van Beethoven (Pastorale) Een zwager dankte namens de fami lie voor de betoonde belangstelling en het medeleven. TENTOONSTELLING JACQUES MELS. In Kunsthandel van Spaandonk. De Limburger Jacques Mels exposeert 24 van zijn werken ln den Kunsthandel van Spaandonk. t.w. olieverfschilderijen, aquarel len en houtskool toeken ingen. Onmiddellijk wordt de beschouwer ge troffen door de krachtige persoonlijkheid van dezen schildier-teekenaar. die zich met stoere, forsche lijnen en, zijn zuide lijken inslag niet verloochenend, met ge durfde kleuren temperamentvol uitleeft en tevens getuigenis aflegt van een mo numentale vormgeving. Ontegenzeggelijk n bewogen mensch, die zich nauw verwaant voelt met de natuur, welke hij reëel be ziet. v/aarbH ook de stemming prachtig getroffen wordt Men denke bllv. aan de nummers 14. 15 en 16: „Winteravond ln Vlaanderen". Onhe'lspellend weer" en ..Winterlandschap tegen den avond te Korbrljk" met dat felllchtende groen op den achtergrond. Zijn landschappen vin den wij hot gelukkigst, dikwijls vervuld van een haast Breugheliaansche sfeer. Van rijpe hoedanigheden achten wij ook no. 1 „Avondlandschap ln Limburg". Verschillende 7.11 ner aquarellen brengen ook sombere stadsgezichten uit Amster dam ln beeld, raak van opzet en zuiver gezien In de kernachtige houit.skooltee- keningen beziet Mels het geheel en daalt daar evenmin af. ln althans voor hem. onb^angrllk- détails. Minder gelukkig voelen wil persoonlijk z"n overigens le vendige blo? men stillevens aan Zij zijn soms "al gedurfd van toets en wait grof aandoend van Hjn De Spaansche dan seres (No 21 moge hem of anderen, zoo gezien wellicht bekoren, ons echter niet In Mels zien wil een veelzijdig kunste naar. die van sterke contrasten houdt, met nadrukkeüike overtuiging d kwtjls vlammend schildert en geertdTlftlg re ageert op zijn Indrukken. Werk. dat on getwijfeld de aandacht volledig verdient. BONKAARTEN HALEN. Morgen is de letter W (tot en met Weerthof) aan de beurt voor het afha len van nieuwe bon- en textielkaarten Gistermiddag is de 17-jarige A. M Mwonende in de Atjehstraat alhier bij het schoonmaken van ramen van de fabriek van K. aan de Langegracht. van een ladder gevallen Zij brak een teen van haar rechtervoet en werd door den E.H.D. naar het Ac. Ziekenhuis verr voerd. Leidsche Schouwburg ZESDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Gevaarlijke Bocht. Kleine gebeurtenissen hebben soms groote gevolgen! Priestley laat het ons zien in zijn „Gevaarlijke Bocht", waar mede het Residentie-Tooneel reeds voor den oorlog succes had, doch dat ln Lei den nog niet werd vertoond, naar wij meenen. Had de radio de gewenschte dansmuziek gegeven, dan zou men niet zijn gekomen tot dat eigenaardige .waarheids-spelletje", dat alles aan het licht brengt Inzake den „zelfmoord" van een lid der uitgeversfirma, rondom wie het stuk zich afspeelt. Alle betrok kenen komen successievelijk op de pijnbank en worden „ontleed" Wel gelijk had hij, die waarschuwde, dat de waarheid-spreken even gevaarlijk is als het nemen van een bocht met een vaartje van 100 KM.! En was het dan nog de volle 100 pet. waarheid? Ongetwijfeld zou zoo'n waarheids ontleding vrijwel voor allen iets com- promitteerend opleveren zoo Is het menschelijke leven nu eenmaal, trots alle goede wil maar in deze uitge versfirma levert dit experiment toch wel bijzondere resultaten op! Met gevolg dat, al is er in wezen dan niets veranderd, alles toch is gewijzigd. En wie wordt er „beter" van? Priestley heeft dit gegeven op de hem eigen wijze uitgewerkt en er spannend tooneel van gemaakt, dat een avond allergezelligst weet bezig te houden. Voor moraliseeren gaat het niet diep genoeg. Het Residentie-Tooneel verzorgt dit spel keurig. Fie Carelsen, Ida Wasser man en Lily Bouwmeester als de drie vrouwelijke leden der firma-familie, Piet Bron. Dirk Verbeek en Jack Gim- berg als de mannelijke, tvpeeren ieder raak hun rol, van verscheiden karakter en vullen elkaar prachtig aan Alle hulde aan de regie van mevr. B. Ra- nucciBeekman. Zoo leverde de zesde abonnements voorstelling weer een mooien avond! M. 50 JAAR ORGANIST. De heer H. J. van Leeuwen. In verband met het 50-jarig jubileum van den heer J. H. van Leeuwen als organist der Oosterkerk op 1 Mei as. heeft zich een huldigingscomité ge vormd. bestaande uit de heeren dr. J. Riemens, voorz.; P. C. Zandee, secr., Hooge Rijndijk 54: J. H. Sira, penningm. Koster Pieterskerk (giro 485414); N. van Hooidonk: S. Singerling; H. de Nie en C W. Serlie- Het ligt in de bedoeling, dat de heer Van Leeuwen Woensdagavond 30 April een orgelbespeling zal geven, waarbij dan een woord zal worden gesproken. Ook zal het dameskoor van dr. J. Rie mens daarbij zijn medewerking verlee- nen. Op Donderdag 1 Mei d.o.v. des avonds om half acht is er gelegenheid den ju bilaris zelf te ontmoeten in de consisto riekamer der Oosterkerk, waar hem een aandenken zal worden overhandigd. Het werk van het comité wordt warm aanbevolen door de Gemeente-Commis sie en door den Kerkeraad. „TANTE ROOS' DRIESSEN t In den gezagenden ouderdom van 84 jaar is gisteren, nog geheel onverwacht, te haren huize in Oegstgeest, overleden mej. R. Driessen, bij vele stadgenooten bekend als Tante Roos, bij verkorting in den familiekring Troos geheeten. Mej. Driessèn was een dochter van den bekenden industrieel Driessen. die gedurende vele jaren het patriciërshuis aan de Breestraat 125 bewoonde, waarin thans „Het Gulden Vlies" is gevestigd. Eertijds was huize Driessen een bekend centrum van muzikaal leven, waar vele solisten, die hier ter stede kwamen concerteeren, gastvrijheid genoten en in welke gastvrije ontvangst „Tante Roos" steeds een groot werkzaam aandeel had. Ook op maatschappelijk terrein heeft de thans overledene zich bewogen; zoo was zij gedurende verscheidene jaren werkend lid van de Ver. „Armenzorg" en presidente van den R K. Vrouwen bond, Met haar is ee.n bekende per soonlijkheid uit het plaatselijk leven tij dens een vorige generatie heengegaan. De begrafenis van het stoffelijk over schot vindt as. Donderdag om half- twaalf plaats op het R.K. kerkhof te Oegstgeest. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te dezer stede waarschuwt namens den Officier van Justitie te 's-Gravenhage tegen het aangaan van relaties of lidmaat schappen met de Vereeniging van Ac countants en Belastingconsulenten, het Eerste Internationale Genootschap van Makelaars en Rentmeesters, de Acade mie voor Handelswetenschappen en The English Corr Society, alle instel lingen gevestigd te Leiden aan het adres Rapenburg 88, Nieuwe Rijn 78 of Post box 105 Leiden Genoemde instellingen. welke in hoofdzaak geleid worden door J Th. Luijkx, heffen een vri) hooge contribu tie. terwijl daarnaast diploma's en cer tificaten tegen betaling worden uitge reikt voor accountant, belastingconsu lent. makelaar, rentmeester e.d. welke diploma's en certificaten waardeloos zijn. Ook de waarde van het lidmaat schap van een der vorengenoemde in stellingen dient te worden betwijfeld, aangezien het organisaties betreft, welke naar buiten den schijn var. gelijkwaar digheid met andere, reeds bestaande bona-fide organisaties trachten te wpk- ken. doch in werkelijkheid onderdak verschaffen aan personen, die de capa citeiten voor een of meer der boven staande beroepen niet of slechts ten deele bezitten. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Maart j.l. zijn gevonden: Sleutels, portemonnaie's portefeuille's. handschoenen, wanten, doosje met geld slede autobuitenband, zilveren ring. etui's, armband, beursjes, boodschap- pentasch, kinderschoentjes, hakbijl, vul pennen. knip met inhoud, zilverbon. rij- wieltasch, brillen, autoslot. windkussen, vulDotlood, kist met gereedschap, broche, padvindersriem, heerenhoed, 'n rubber slang. bankbiljet rolletje leer. hamertje, bewijs invaliditeitsrente. zak met was- peen, tabakspijp, zeil van een kinderwa gen, militaire baret, pyamapak, cein tuur. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het. Hoofd-Bureau van Politie Zonneveldstraat 10 op Woens dag- en Zaterdagmiddag van 24 uur. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. Ledenvergadering van de afd. Leiden. Gisteravond werd in de bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" een bijeenkomst gehouden voor de leden van de afd Leiden van de P. v.d. V. De vergadering stond onder leiding van prof. dr C. de Boer. die bij zijn openingswoord er de aandacht op ves tigde, dat de partij den wind strak in de zeilen heeft. Zulks ten koste van de Partij van den Arbeid, die aldus spr., bij een aanstaande verkiezing ongetwij feld een groot aantal stemmen zal in boeten. Gezien de politieke gebeurtenis sen zoo zeide prof. De Boer, moet de partij eiken dag gereed zijn om een plotselinge verkiezing te kunnen opvan gen Het verheugde spr. daarom dat de jongeren zich steeds sterker voor de P. v d V. gaan interesseeren. terwijl in tegenstelling tot een jaar geleden ook bij een gedeelte van de arbeiders een kentering naar de zijde der P. v.d. V. te constateeren valt, hetgeen het bestuur zeer verheugt. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen: Prof. dr. C de Boer als voorzit ter; H. J P. Wassenaar, 2de voorzitter; A. O. Frohwein. secr.; Mr G. van Ree- nen, 2de secr.; A. E. J. Modderman, penningm.; Mr Th. Trip. 2de penn.; Mr. M. B. Vos. W. Zwart. mej. mr. H van Wageningen en J. Schoppen, terwijl bovendien de afdeelingen Sassenheim en Warmond nog een vertegenwoordiger zullen aanwijzen. Hierna werd er een kadergroep ge vormd, welke onder leiding zal staan van mr. G. van Reenen; alsmede een vaste propagandisten-kern. Shakespeare's England DE HEER N. COGHILL SPREEKT VOOR HET GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Voor een ongebruikelijk groot aantal leden van het genootschap Nederland— Engeland sprak gisteravond in den Turk de heer Nevill Coghill, verbonden aan het Exeter College te Oxford, over het Engeland van Shakespeare. Na een welkomstwoord van dr. A. A. Prins trok de heer Coghill een verge lijking tusschen Nederland en Enge land. landen en volken die beide kun nen bogen op hooge cultureele entwik- kelig. Shakespeare belichaamd het gansche Engelsche volk. zoowel nu als voorheen. Zijn leven viel in een periode van welvaart, en van religieuse en po litieke stabiliteit, en ongeveer 20 van zijn levensjaren wijdde hij aan het schrijven van 37 tooneelwerken. Spr. schetste de maatschappij van Shake speare's tijd en gaf een beschrijving van de wijze, waarop in dien tijd de stuk ken ten tooneele werden gevoerd. De taak van den kunstenaar is, de kwaliteit en het karakter der dingen uit het leven weer te geven, in tegen stelling met de wetenschap, die quan- titeit en maat hebben te bepalen. Zoo heeft Shakespeare het karakter van het Engelsche volk door alle tijden tot uitdrukking gebracht, waarbij hij er steeds zorg voor droeg, dat het geheel der maatschappij werd uitgebeeld. In zijn stukken komen alle lagen en groe pen der samenleving aan het woord, zoodat niet een geïsoleerde groep, los van het werkelijke leven dat eveneens een verwikkeling van de Invloeden van alle lagen als kenmerk in zich draagt, een verwrongen beeld geeft van het Engelsche volk als geheel. Steeds vin den wij in zijn stukken de fundamen- teele tegenstellingen terug, die het le ven beheerschen: de verhouding vader- zoon. Koning-onderdaan, meester knecht, man-vrouw Zelfs in de werken die hij uit de verbeeldingswereld putte, draagt hij er zorg voor. deze fundamen- teele voorwaarde van vertegenwoordi ging van alle groepeeringen en weer gave der grond-verhoudingen te ver werken. Spr. eindigde zijn met citaten ver rijkte betoog, dat in bloemrijke en dik wijls humoristisél vorm werd gebracht en aller aandacht gevangen hield, met de verzekering dat Shakespeare nog- thans ten volle leeft in het Engelsche volk. dat zelfs in de Junidagen van 1940 na de val van Frankrijk uit zijn wer ken en zijn karakters krachten kon putten om deze donkerste uren van de geschiedenis het hoofd fier omhoog en het hart brandende te houden. P-T.T--DIENST MET DE FEESTDAGEN. Op den aanstaanden Goeden Vrijdag zal te Leiden en Oegstgeest de P.T.T.- dienst slechts worden beperkt door slui ting voor den postdienst van het kan toor en de agentschappen te 13 uur (Oegstgeest 12,30). Od den tweeden Paaschdag zal de dienstuitvoering zijn als op Zondag. Vandaag herdenkt de heer C. G. Neuteboom, controleur bij den meter- opnamedienst. zijn zilveren jubileum in dienst der Stedelijke lichtfabrieken. Daar de jubilaris zich aan alle hulde betoon had onttrokken, blijft de viering beperkt tot een ontvangst door de direc tie onder aanbieding van de gebruike lijke gratificatie. Sjahrir te Nieuw Delhi Gisteravond is Soetan Sjahrir met een vliegtuig, dat hem door Pandlt Nehroe ter beschikking was gesteld, te Nieuw-Delhi gearriveerd. Bij zijn aan komst werd hij verwelkomd door zijn echtgenoote. Sjahrir zeide. dat dit de eerste keer was in zestien jaar. dat hij de gelegen heid had zijn land te verlaten. Sjahrir was vergezeld van de Indone sische ministers van Sociale Zaken, Ge zondheid en Onderwijs. Sjahrir werd te vens verwelkomd door den heer A. Win kelman. Nederlandsch consul-generaal te Calcutta en verscheidene Indonesiërs, die de strijdkreet „Merdeka" aanhieven. Lord Louis Mountbatten. onderkoning van Voor-Indië. die tegen het einde van den Oost-Aziatlschen veldtocht met Sjahrir op vriendschappelijken voet heeft gestaan zal zich waarschijnlijk spoedig met hem in verbinding stellen. Vier inzittenden der Dakota gevonden. VOEDSELGEBREK NOODZAAKTE TOT HET OPETEN VAN EEN HOND Volgens een bericht uit Darwin zijn de vier inzittenden van het veronge lukt Nederlandsche Dakotatoestel, die langs de rivier Kathcrine van de plaats van de noodlanding vertrok ken waren, heden op ongeveer 12 km. van de plaats Katherine door een ser geant van politic gevonden. Het betreft hier de piloot-navigator Van Nifterik, de telegrafist Van Roon en de twee passagiers Houniet en Bar- naart. Zij hadden met een vlot een vrij grooten afstand op de rivier afgelegd met als eenig voedsel enkele sinaasap pelen en wat blikjes melk. Zij hadden twee honden op hun tocht meegenomen, waarvan er een moest worden geslacht en opgegeten. Onderweg zagen zij velo krokodillen. Toen zij den tocht te voet voortzetten, hoorden de mannen het ge luid van een auto- gingen daar op af en kwamen uit op een door struikgewas om zoomden weg met autosporen. Zij ble ven daar wachten, totdat de wagen van den politiesergeant terugkeerde van de proviandeering van een troep inheem- schen, die bij de nasporingen assisteer den De mannen werden vervolgens in de auto meegenomen, zy verkeeren in goede gezondheid. H.M. DE KONINGIN IN DE RESIDENTIE TERUGGEKEERD. Naar wij vernemen, is HM. de Ko ningin in de residentie teruggekeerd. Do Koningin heeft haar intrek in het paleis Huis ten Bosch genomen. VOORMALIG HOOFD RIJKSINSPEC TIE BEVOLKINGSREGISTER KRIJGT DRIE JAAR. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage deed heden uitspraak in de zaak tegen J. L. Lentz voormalig hoofd van de rijksinspectie bevolkingsregister, die wegens hulpverleening in deze func tie aan de Duitschers en verraad van een zijner ambtenaren aan den docu mentatiedienst van de Haagsche politie op 18 Maart j.l. terecht heeft gestaan. De procureur-fiscaal, mr. De Gruij- ter had geconcludeerd tot 12 jaar met aftrek,' ontzetting uit de kiesrechten voor het leven en het recht ambten te bekleeden. De procureur-fiscaal wilde hem tevens het recht ontnomen zien, de versierselen der orde van Oranje Nassau te dragen. De uitspraak luidde thans 3 jaar gevangenisstraf, met af trek in voorloopige hechtenis doorge bracht. Als verzachtende omstandigheden nam het Hof aan, dat L. van hooger- hand geen behoorlijke leiding heeft ge had. Aan L. werd het recht verleend, in cassatie te gaan. „KOVACS LAJOS" KRIJGT 3 JAAR. Het Gooische tribunaal deed heden uitspraak in de zaak tegen den Hilver- sumschen musicus, Louis Schmidt, meer bekend als „Kovacs Lajos". In zijn uit spraak qualificeerde het tribunaal hem als een rasechte N.S.B.'er. Gezien ech ter het rapport, dat thans over hem is uitgebracht en zijn houding ter zit ting, waaruit inkeer tot uiting kwam, werd de straf beperkt tot een inter fering van 3 jaar met aftrek, zoodat Louis Schmidt op 1 Juli 1948 in vrij heid zal worden gesteld. Voorts ontzette het tribunaal hem uit de beide kies rechten en het recht om een leidende functie te bekleeden in het radiobedrijf voor den duur van het leven. De heer S. W. Hagedoora door burgemeester Van Kinschot geïnstalleerd Als commandant van de Leidsche brandweer Wanneer voortaan de sirenes van de Leidsche brandweer ruim baan maken voor de roode wagens, die te hulp snel len voor de beveiliging van have en goed der burgerij, rukken de gehelmde blusschers uit onder hun nieuwen com mandant, den heer S. W. Hagedoorn, die hedenmorgen in de brandweerka zerne in deze functie werd geïnstal leerd In tegenwoordigheid van het brand weercorps en genoodigden, o.m. burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders Menken en v. d. Kwaak, den gemeentesecretaris mi*. J. Bool. verscheidene hoofden van dienst, den commissaris van politie R. J. Meyer, den directeur van de Leidsche Duinwa termaatschappij ir. P. C. Lindenbergh, den heer P. van Boven, hoofdinspec teur van het brand weer wezen In Ne derland. generaal majoor ir. J. Govers. den heer Priester, brandweercomman dant van Utrecht, den heer Lutjens, de nieuwe brandweercommandant te Rotterdam, werd de heer Hagedoorn toegesproken door burgemeester Van Kinschot, die allereerst den heer J. Nossent. fungeerend commandant van de Leidsche brandweer, dank zegde voor de drie maanden, dat deze op zeer verdienstelijke wijze het commando heeft uitgeoefend. De groote ervaring, door den heer Hagedoorn in Rotterdam opgedaan, diens bijzondere kennis en de groote waardeering voor zijn werkzaam heden tot dusver veroorloven een ver trouwen in de toekomst bij deze over- dracht van de leiding. Spr maakte ge- i in een moeilijken tijd te Rotterdam, te wag van de bijzonder moeilijke plich- ontplooien. ten, die de nieuwe commandant in oor- Ir. Kleyn sprak den heer Hagedoorn logstijd op zich heeft genomen, en die hij op zoo uitstekende wijze heeft vol voerd. Het Leidsche brandweercorps heeft een goeden naam en die dient be houden te blijven, zoowel wat betreft de paraatheid als de onderlinge geest van verstandhouding, samenwerking en we derzij dsch begrip. Moge het den nieu wen commandant gegeven zijn datgene wat onder voortreffelijke leiding van den heer Flameling werd opgebouwd, hoog te houden en uit te doen groeien. Leiden is een oude stad, die daardoor een moeilijke taak op de brandweer legt. Voor een groot deel is die taak preventief, en op dat gebied heeft de heer Hagedoorn reeds in Rotterdam ge toond, mooi werk te kunnen verrichten. Spr. uitte de hoop dat ook de echtge noote van den heer Hagedoorn in diens moeilijke taak zou willen meewerken. De heer J. Nossent dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, tot uit drukking gebracht door zijn tijdelijke opdracht tot waarneming van het commando. Ook bracht spr. dank aan het corps dat hem door volle medewerking in staat stelde deze taak naar behooren te volvoeren. De heer P. van Boven merkte op, dat in Leiden inderdaad veel preventief werk te verrichten valt. omdat deze oude stad met een historisch verleden veel herbergt, wat vooral in dezen tijd van hooge waarde is en ten koste van alles behouden dient te blijven. De heer Van Boven uitte zijn vertrouwen dat de heer Hagedoorn bersid gevonden zal worden deze hooge belangen te dienen, vooral wanneer hem de gelegenheid zal worden geboden zijn krachten, gevormd toe als voormalig commandant van de tweede compagnie van het vijfde auto bataljon te Zeist, waarin ook deze me dewerkte by de herstelwerkzaamheden na de bevrijding. Namens de verzetsgroepen van Rot terdam, waarin de heer Hagedoorn zeer actief heeft medegewerkt, sprak de heer L. J. A. C. Kooy, die met een enkel woord den arbeid van de oorlogsjaren in herinnering bracht. De heer Chr. Holst sprak als voorzitter van de ont spanningsvereniging van de Leidsche brandweer de hoop uit dat de com mandant ook aan deze zijde van de brandweer zijn aandacht zou willen wijden. De nieuwe commandant aan het woord. De heer Hagedoorn uitte zijn dank aan den burgemeester die zijn werk met zooveel vertrouwen tegemoet wil zien en aan allen, die zijn b?noeming mogelijk maakten. Hij hoopte het corps op het peil te kunnen houden en bren gen. dat in dezen stad in dezen tijd vereischt wordt. In sterke mate voelde spreker de verantwoordelijkheid van zijn nieuwen taak, die de werkzaam heid zoowel preventief als actief dient te stimuleeren en de goede geest moet bevorderen. Spr. richte zich tot dege nen, die het woord tot hem hadden ge richt en wendde zich vervolgens tot de officieren, onderofficieren en man schappen van het corps. De heer Hage doorn achtte de taak van de brandweer in Leiden uitermate belangrijk en kon daarom slechts een goede leiding verze keren, wanneer van hoog tot laag me dewerking wordt verleend aan de plicht have en goed van de Leidsche burgerij te beschermen. Spr. hoopte de uiteraard gegroeide onzekerheid in het corps met aller steun om te zetten ln een vast vertrouwen en een hechte eenheid. Tot slot van de installatie verzamel den de gasten zich met den nieuwen commandant voor het gebruik van ver- verschingen. LEIDSCHE PHILATELISTENVEREENIGING. Onder voorzitterschap van den heer R- Ensingh, kwam de Leidsche Vereeni ging van Postzegelverzamelaars in ver gadering bijeen. Tot 2den secretaris werd gekozen de heer A. v. Vianen, tot leider der ruil- club de heer H. Bleckstein. Zooals aangekondigd was zou de heer v. Kluyve een causerie houden over de poststempels van Nederland van voor de invoering der Postzegels. Aangezien de heer v. Kluyve echter verhinderd was, bood de heer v. Varlek zich aan een in leiding te geven over de „Leidsche post stempels". Over de verschillende stempels en af stempelingen sprekende vanaf voor de invoering der postzegels, vertelde hij o.a, over straffen, die ambtenaren kre gen in de jaren 1867 en 1870 voor te zware en misdadige afstempelingen. De voorz. toonde den inleider en de vergadering hierop een afstempeling van huldigen datum op een brief met prinsesse-zegels, welke even misdadig als revolutionnair was. Besloten werd den directeur van de P.T.T. hiervan in kennis te stellen. De heer Overbosch besprak nog het dikwijls voorkomen van verkeerde be stelling en vroeg wanneer de zg be stellersstempels waren komen te ver vallen. De heer De Wolf deelde nog mede, dat in sommige buitenlandsche plaatsen een speciale bus is voor philatelistische stukken. Na een aardige verloting en een vlot te veiling sloot de voorz. de interessante vergadering na nog te hebben medege deeld. dat in Mei een verkoop bij in schrijving zou plaatshebben van restan ten-zegels van den nieuwtjesdienst. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 1 April. Veemarkt Aan gevoerd 3972 stuks, waarvan 302 paarden, 10 veulens. 700 magere runderen, 966 vette runderen. 90 graskal-eren 903 nuchtere kalve m. 83 schapen 12 zuig- lammeren. 768 biggen. 138 pokken en feiten. Prijzen p st. kalk. Ie kwal 780, de kwal. 650 3de kwal 475: melkkoeien 760, 650. 475. varekoelen 525, 4O0, 350* vaarzen 575 450, 275; pinken 425 325*, 225; graskalveren 260, 180. 10C. biggen per week 52. 42. 22.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3