De snuifdoos van den Keizer Uit den Leidschen Raad PANDA EN DE ■DIEF Eeuwfeest Leidsche Caramelfabriek RECHTZAKEN Radi o-programma Amerikanen en Duitschers onder één dak. KLOOSTERBROEDERS HADDEN HUN ZORGEN. In de Drunensche duinen kwam in den herfst van 1944 een geallieerd zweefvliegtuig terecht en terwijl de Duitschers overal nog de grootste ac tiviteit aan den dag legdene. moesten 40 geallieerde soldaten, die uit dit vliegtuig stapten, voor de Duitschers worden ver borgen gehouden. Na eenige moeite ge lukte dit. De Duitschers vonden wel spoedig liet zweefvliegtuig, maar nooit hebben zij de inzittenden kunnen op sporenterwijl ze onder één en het zelfde dak met hen huisden. Het St. Horbertusklooster te Elshout verleende n.l. oogenblikkelijk huisves ting aan de veertig zweefvliegers, die zorgvuldig en heimelijk verstopt moes ten worden, want in hetzelfde klooster waren de Duitschers heer en meester. Broeder overste heeft voor beide par tijen de grootste zorg gekoesterd, in zooverre hij z'n best deed beide groe pen van elkaar verwijderd te houden, waarin hij wonderwel geslaagd is. Broe der kok heeft steeds de maaltijden ver zorgd. Ruim 4 weken verbleven de ge allieerden in het St Horbertusgesticht. Hoe gevaarlijk die toestand eigenlijk wel was. begrijpt men eenigszins als men weet, dat in de eetzaal der broe ders de Duitschers woonden, terwijl vlak boven hun hoofd op de eerste ver dieping 40 Amerikanen moesten eten. slapen en werken. Broeder kok is zelfs zoo brutaal geweest Duitsch proviand voor de Amerikanen te gebruiken en de Duitschers zij het onwetend werkzaamheden te laten verrichten voor de geallieerden. Dezer dagen hebben broeder overste en broeder kok te Elshout van generaal Eisenhower een prachtig uitgewerkte oorkonde ontvangen namens president Truman en het Amerikaansche volk als grooten dank voor bewezen diensten. DE EERSTE NED. VLAG OP BEVRIJD EUROPEESCJÏ GRONDGEBIED. Op 14 April zal door den comman dant zeemacht Nederland, schout bij nacht J. A. Gauw een uit historisch oogpunt bijzondere vlag worden over handigd aan den commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Het betreft hier de eerste Nederlandsche vlag. die op bevrijd Europeesch grondgebied werd geplant. Dit geschiedde in den nacht van 9 op 10 Juli 1943 bij de landingen op Sicilië door den Engelschen lt.-commander Redshaw, die de vlag met dat doel ge kregen had van kapitein Heftema. den gezagvoerder van het Nederlandsche troepentransportschip „Marnix van St. Aldegonde" van de Mij. Nederland.dat bij deze landingen aanwezig was. Kapitein Hettema, die tegenwoordig in den rang van kapitein-luitenant ter zee in marinedienst is. heeft de vlag. die door den Engelschen marine-offi cier bij latere landingen in Italië was medegevoerd, na afloop van den oorlog teruggekregen. Zij is door hem aange boden aan de adelborsten opleiding in Den Helder, waar zij als een historisch symbool een eereplaats zal krijgen. NEDERLANDSCHE DEELNEMING AAN BUITENLANDSCHE JAARBEURZEN. Binnenkort worden in Lyon en Brus sel internationale jaarbeurzen gehou den. waar ook Nederlandsche producten geëxposeerd zullen worden. De beurs te Lyon zal worden gehouden van 12 tot 21 April en die te Brussel van 26 April tot 11 Mei. Op beide beurzen is voor de Neder landsche deelnemers een belangrijk ge deelte van de expositieruimte beschik baar. zoodat zoowel de Nederlandsche industrieele als agrarische export hier gunstig naar voren kunnen worden ge bracht Ons Distributielioelkje Nog een derde „Paaschei". Behalve de reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week in de bonnenlij st nog een bon voor een ei worden bekendgemaakt. De aflevering van dit derde paaschei" zal echter eenigen tijd vergen. De aanvoer van eieren is namelijk niet zoo. dat afle vering van drie eieren voor alle leef tijdsgroepen nog deze week mag wor den verwacht. In het algemeen is de kans, dat op den tweeden nog aan te wijzen bon voor Paschen geleverd wordt, niet groot. Aanbieding van gedenkramen. Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de Leidsche cara melfabriek v.h- Backer en Co- vond hedenochtend in „Het Gulden Vlies" een feestelijk samenzijn plaats waarin o.m. het jubileumgeschenk van het personeel, bestaande uit eenige gebrandschilderde ramen, is aangeboden en waar ook één der directeuren, de heer N- Spaargaren, mededeeling heeft gedaan van de vorming van een fonds, waaruit in bijzondere gevallen aan het perso neel een uitkecring zal worden ge daan. Bovendien is aan alle leden van het personeel een gratificatie uitgekeerd. Behalve door alle medewerkers in het bedrijf werd deze samenkomst o.m. bij gewoond door de heeren Eeltjes en A. J. Spaargaren, oud-commissarissen d^r geliquideerde N V- Als eerste spreker voerde de oudste directeur, de heer N. G. Spaargaren, het woord, die er op wees, dat de Her denking van een eeuwfeest eener cara melfabriek wel een feit van zeer bijzon deren aard is. Zeker 90 der mensch- heid, aldus spr„ weet niets af van een dergelijke industrie. Bij het noemen van dezen naam denkt men hoogstwaar schijnlijk aan caramels, welke bijna niet en dan nog enkel op den bon zijn te be komen. Spr. stond vervolgens een oogenblik stil bij de vestiging van het bedrijf, waarbij hij hulde bracht aan de grondleggers, den apotheker Wijnstroom en den heer Chr. H. Backer. Zij en hun Beruchte oorlogsmisdadigers naar Nederland Door de zeer slechte weersomstandig heden heeft het overbrengen van in Duitschland opgespoorde oorlogsmisda digers geruimen tijd vertraging onder vonden. Een veertigtal dezer lieden wachtten in interneeringskampen op him terugvoering naar Nederland, waar zij zullen moeten boeten voor de misda den die zij daar begaan hebben. Thans is er echter weer een aantal naar Nederland overgebracht. De voor naamste is wel Sturmbannführer Schreieder. een van de voornaamste fi guren van den ..Befehlshaber der Si- cherheitspolizei". die een belangrijke rol gespeeld heeft in de maatregelen, die genomen werden tegen de verzetsbewe ging in Nederland en mede verantwoor delijk is voor het doodschieten van vele onschuldige Nederlanders. Vier bij het doodschieten van 29 gij zelaars op de Apollolaan te Amsterdam in October 1944, betrokken Duitschers bevonden zich eveneens bij dit transport De vroegere ..Beauftragter" van den rijkscommissaris te Amsterdam dr. Werner Schroeder, kon nog niet wor den overgebracht in verband met het feit, dat hij kort voor zijn overbrenging naar Nederland een hartaanval kreeg. De beruchte Arnold Afflerbach van den S.D te Den Haag, die zoowel in Den Haag, Groningen, Maastricht en andere plaateen zijn misdadige prak tijken heeft uitgeoefend, kon eveneens nog niet worden overgebracht, aange zien hem in het gevangenishospitaal een been werd afgezet. DE OORLOGSVRIJWILLIGERS IN INDIË. Voorloopige demobilisatie-regeling. De thans verschenen legerorder no. 93 bevat een ministerieele beschikking, waarin, in afwachting van de definJ- tieve demobilisatieregeling voor de In de Overzeesche Gebiedsdeelen verblij vende troepen, thans reeds maatregelen zijn vastgesteld voor hen. die voor ver der verblijf in de Overzeesche Gebieds deelen ongeschikt worden bevonden of om redenen, buiten het dienstverband gelegen, van verderen dienst aldaar worden vrijgesteld HERZIENING DER MILITAIRE PENSIOENWET. Het bestuur van den Bond van Ne derlandsche Militaire Oorlogsslachtof fers heeft een telegram gezonden aan den minister-president, aan de minis ters van Oorlog en Marine en aan de voorzitters der Eerste en Tweede Ka mer waarin verzocht wordt de wijzigin gen en aanvullingen op de militaire pensioenwet van 1922 met den meesten spoed in behandeling te willen nemen, dit speciaal met het oog op de finan- cieele moeilijkheden, waarin de oorlogs weduwen verkeeren. /^FEUILLETON" V^door JOHN DICKSON CARR [Vertaald door ALICE VAN ITERSON 1) HOOFDSTUK I. Toen Eve Neill een eisch tot echtschei ding indiende tegen Ned Atwood, werd zq in dien eisch ontvankelijk verklaard. En ofschoon de aanklacht sprak van ontrouw, veroorzaakte het proces min der opzien en schandaal dan Eve had durven verwachten Ten eerste waren zq in Parijs ge trouwd. in de Amerikaansche Kerk in de Avenue George Fifth. Dus was een echtscheiding, in Parijs uitgesproken, ook geldig voor de Engelsche wet. Er kwamen maar een paar regeltjes van in de Engelsche kranten. Eve en Ned had den zich indertijd gevestigd in La Ban- delette een prachtig strookje zilver achtig strand, dat in die vreedzame da gen waarschijnlijk de chicste badplaats van Frankrijk was en zoo hadden ze weinig contact met Londen meer gehad. Er werd hier een beetje geroddeld, daar wat schamper gelachen, en daarmee scheen dt zaak afgeloopen. Maar Eve vond, dat het nog vernede render was om als vrouw van je man te schelden dan omgekeerd. Ieder ver standig mensch zal dat een ziekelijk idee vinden. Maar men moet niet vergeten, dat het de nawerking was van een he vige zenuwspanning, die deze vrouw met haar gemoedelijk, opgewekt tempera ment, op den rand van een zenuwinstor ting had gebracht. Daar kwam by. dat zij altijd te kampen had tegen het voor oordeel. dat „men" nu eenmaal had te gen haar uiterlijk. „Hoor eens", zei de eene vrouw, „als je met iemand als Ned Atwood trouwt, dan wéét je wat je te wachten staat". „Maar ben jij er zeker van" zei een ander, „dat de schuld heelemaal bij hem ligt? Kijk eens naar die foto van haar. Neen kijk er nu eens goed naar!" Op dat tijdstip was Eve acht en twin tig jaar. Op haar negentiende had zij het fortuin geërfd van haar vader, die in Lancashire woonde, een stuk of wat opvolgers hebben met noesten vlijt, on dernemingsgeest en doorzettingsvermo gen er naar gestreefd het bedrijf om hoog te werken en aan hun streven is het te danken, dat. deze zaak steeds goede resultaten heeft mogen bereiken. Spr. besloot met een beroep te doen op alle medewerkers teneinde in den hier voor genoemden geest voor te arbeiden aan den verderen uitbouw. Na deze toespraak werden namens het geheele personeel door den oudsten medewerker, den heer A Troupin uit den Bosch als jubileum-geschenk eenige gebrandschilderde gedenkramen aange boden, ontworpen en uitgevoerd door den heer Henk Asperslagli te Voorburg. Bij de aanbieding sprak de heer Troupin de hartgrondige hoop uit, dat de directie er in moge slagen om in korten tijd te kunnen overgaan tot plaatsing der ramen in de nieuwe fa briek en dat zij voorspoed moge hebben met een spoedigen bouw ondanks de huidige groote moeilijkheden Maar op timist als een vertegenwoordiger moet zijn, ziet hij toch wel, dat in den loop van een paar jaar de fabriek er zal zijn. Het huldeblijk werd door de directie in groote dankbaarheid aanvaard en bij monde van den jongsten directeur, den heer N. Spaargaren, dank gebracht aan allen, die tot dit mooie en waardevolle geschenk hebben bijgedragen. Hij twij felt er niet aan, of eeunaal geplaatst in de nieuwe fabi'.ek, zal dit blijk van sympathie te allen tijde een mooie herinnering blijven aan dezen bijzonde- ren jubileumdag. Spreker deelde mede, dat het. plan bestaat om in Juli of Augustus voor het geheele personeel wederom een feestdag aan te richten, zooals vorig jaar is ge organiseerd bij het. 25-jarig jubileum van den heer Spaargaren Sr. Voorts heeft de directie gezocht naar middelen om op dezen bijzonderen dag een bewijs van sympathie aan alle me dewerkers en medewerksters in het be drijf te geven. Zij heeft getracht om die middelen te vinden door het treffen van de navolgende maatregelen. 1. Dezer iagen zal door de directie privé worden gestort een bedrag, het welk dadelijk vermeerderd zal worden door een gelijke som uit de middelen van het bedrijf. Uit dit fonds zal hulp worden verleend in bijzondere gevallen aan hen, die werkzaam zijn in het be drijf, ingeval zij komen te staan voor extra uitgaven wegens b.v. ziekten, on kosten van opvoeding, of voor mogelijke belangen tot verdere persoonlijke ont wikkeling. Het plan bestaat voorts om elk jaar indien de winst, uit het bedrijf dit toelaat, een bedrag aan het fonds to? te voegen om in deze r'.cht.ing te kunnen voortwerken- Om practische redenen zal de directie het beheer van de gelden en de wijze van besteding vooralsnog aan zich houden. Wel zal overleg worden gepleegd met de ge vormde kernen via den fabrieks-chef. 2. De directie wenscht bovendien op dezen dag nog met een feestgave te komen, bestaande uit een gratificatie, in grootte afhankelijk van het aantal dienstjaren. Een vertegenwoordiger der firma, de heer L- v. d Ven te 's-Gravenhage bood in aansluiting op deze voor het personeel zoo heuglijke tijding, een fraaie oorkonde in lijst aan, hetgeen hij met een dichterlijke ontboezeming ver gezeld deed gaan. Als chef van het kantoor herinnerde de heer W. Breedveld aan de aangena me sfeer, welke er steeds tusschen di rectie en personeel heeft bestaan. Spr. die in de aanbieding van cadeaux niet achterwege wilde blijven, bood dezen ochtend een „geestelijk" geschenk aan en wel de ernstige wil, om in het belang van het bedrijf eendrachtig samen te werken. Ir. J. Leyh heeft vervolgens als ad viseur der firma, nog een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de plannen, welke er bestaan om in de naaste toe komst het bedrijf aan een ingrijpende moderniseering te ontwerpen. Daartoe is door den architect, den heer H. Tu- ninga te Haarlem, reeds een ontwerp voor een nieuwe fabriek gemaakt. Spr die veel respect voor tradities heeft, sprak de verwachting uit, dat allen hun medewerking aan het welslagen van deze plannen willen verleenen. In zeer sympathieke woorden liet ir. Leyh zich ten slotte uit over de huidige directeu ren, die niet alleen goede ondernemers zijn, maar bovenal een paar voortref felijke menschen met een groot sociaal gevoel. Als laatste spreker heeft de heer Aartsma van de firma C Missel te Doetinchem de gelukwenschen aange boden- De directeur, de heer N. G. Spaarga ren, heeft alle sprekers met een kort woord beantwoord, waarna men nog geruimen tijd, onder het aanbieden van ververschingen, genoeglijk bijeen bleef. In de middaguren vond een zeer druk bezochte receptie plaats. Wij hopen daarop morgen nog terug te komen. schrepsberichten. K.N.S.M. Rossum. 29/3 van Trinidad naar Amsterdam, Svolder, 30/3 te Cura cao, Stuyvesant 30/3 te Curacao; Wln- sum. 30/3 te Antwerpen; Delft. 30/3 van Antwerpen naar Made'ra; Iris, 29/3 ven Rotterdam naar Ceuta; Dlone, 31/3 te Rotterdam; Orestes, 30/3 te Amsterdam; Oksywl, 29/3 van Amsterdam naar Ko penhagen; Berksl, 28/3 te Amsterdam; Euterpe, 30/3 te Antwerpen; Hercules. 28/3 van OavaJla naar Piraeus; Ariadne 29/3 van Vigo naar Lissabon. Holl Afritca Lijn Kllpfonteln, 31/3 van Durban naar East Londen; Rand- fontein. 30/3 van East Londen naar Dur ban, Nlj'ksrk. 29/3 van Suez naar Port Sudan. Aden en Mombasa. Mij Nederland Tabiiuta. 27/3 van St. Jean naar Amsterdam. Joh de Wltt. 28/3 van Premantle naar Dal ivla; Myrtho, 26/3 te Batavia; Oranje, 29/3 van Port Satd naar Amsterdam; Sa'.awatl, 28/3 van San Francisco naar Singapore DOODSTRAF GEËISCHT. Voor de Groninger kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden stond terecht G. J. Niezwaag, chauf feur te Groningen. Hem werd ten laste gelegd in September 1944 mr. J. F. Do- mela Nieuwenhuis te hebben vermoord. Tevens was verdachte, die een functie als chauffeur bij den S.D. bekleedde medeplichtig by den moord op J. Ra maker. Na een uitvoerig requisitoir eischte jhr. mr. Van Wljck de doodstraf. iiaagsche rechtbank. De koopman G. U. te Leiden had aan bieding gekregen om een hoeveelheid wol te koopen. Toen hij er op ln ging, maakte hij zich aan diefstal schuldig, want het geen hij kocht was gestolen. Dit zou aan verdachte niet bekend zijn geweest, doch de Officier achtte hier schuldheldmg aan wezig, waarvoor hij vier maanden gevan genisstraf vorderde De los-werkraan P, J. M. S. uit Leiden had een onbeheerd staande fiets wegge - genomen, hetgeen hij volgens zijn ver klaring bij de Haagsche rechtbank uit armoede zou hebb n gedaan. Doch de Officier kon züch niet begrijpen dat ver dachte een dergelijken diefstal tweemaal na elkaar moest plegen, zooais nu was gebeurd, en vorderde daarom een Jaar ge vangenisstraf. Niet allemaal tegelijk met vacantie A.N.V.V. propageert vacantiespreiding Als men weet-, dat het Nederland sche publiek vóór den oorlog gemid deld voor 40 millioen gulden in het buitenland verteerde, waartegenover slechts 6 millioen gulden stonden, die de buitenlanders in ons land brachten, dan kan men vermoeden nu er aan vacantiereizen naar het buitenland nog niet valt te den ken welk een drukte er in de maanden Juli en Augustus in de va- cantiecentra zal heerschen. Om de grootste drukte niet in deze maanden te doen vallen, met de moei- lykheden voor alle betrokkenen, propa geert de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer thans vacantiespreiding. Zy betoogt hierby. dat de menschen. die geen schoolgaande kinderen hebben en die dus niet gebonden zqn aan de maan den Juli en Augustus, hun vacantie ne men in de maanden Mei. Juni. de eer ste helft van Juli en September. Om het weer hoeft men het niet te laten, want uit een overzicht, dat ver strekt werd door het K.N.M.I. te De Bilt biykt dat gemiddeld over de laat ste tien jaren de maanden Mei en Juni verreweg de minsten regenval en de meeste uren zonneschijn hebben opge leverd, Ook September komt er wat re genachtige dagen betreft ten opzichte van Juli en Augustus nog best at De ANVV heeft thans een schryven gezonden aan den minister-president, dr L. J M Beel. de kamers van koop handel en fabrieken en verschillende werkgevers-organisaties, waarin zij haar standpunt uiteenzet en de medewerking van deze instanties verzoekt voor het slagen van het plan vacantiespreiding 1947. Naar men mededeelde worden deze plannen volkomen gesteund door de Ne derlandsche spoorwegen en de horeca. Een langdurige zitting In de gistermiddag onder voorzitter schap van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gehouden zitting van den Gemeenteraad werd de heer A. Smit be- eedigd en geïnstalleerd als lid (P. v. d. A.). BENOEMINGEN. Als lid van de Commissie voor het Openb. Slachthuis (vacature-M. Ouwer- kerk) werd gekozen dr. J. Goslings. Benoemd werden tot 11c der Verkeers- commissie de heeren di M. Key, J. van Iterson, J. Cats, J H. A Maaders en J. J. F. van der Meer; tot lid van den Raad van Beheer van de Sportstichting de heeren P. J Koole. A. Smit. G. van Zwieten en G W Legerstee. Tot leeraar in geschiedenis en aard ry kskunde aan de HB S (Hooge Rijn- dyk) werd benoemd drs. D. G. Mage, alhier, tot opzichter bij den Gem. Rei- niglngs- en Ontsmettingsdienst de heer A. de Koning, alhier. Tot regentes van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis werd benoemd mevr. G. C. Lem-Gunning, 0 By de voorstellen tot benoeming van den heer Van Schaik tot gedelegeerde der gemeente by verschillende scholen, maakte de heer Van Weizen (Comm.) bezwaar, dat z.i- de afspraak bij de wet houderskeuze niet wordt nagekomen en hij betreurt dat de commissie van on derwas niet is gekend. De heer Woudstra (A.-R.) vraagt eenige nadere inlichtingen, lo. waarop berust een gedelegeerde bij „Kennis is Macht"; 2o moet de raad zoo'n besluit, ingevoerd door den vorigen burgemees ter, naar hy meent, niet eerst legali- see'ren? 3o. En waarom niet by M.S.G., Instrumentmakersschool enz.? 4o. voor hoe lang geldt de benoeming en wordt bedoeld de wethouder of de heer Van Schaik als persoon? De heer Knol (A.-R.) heeft voorts be zwaar, dat geen deskundige wordt voor gedragen, zooals z.i. eisch is. De heer Wilmer (K.V.) vraagt, waar om B. en W zoo'n voorstel doen, waar het tot dusver z.i. in die gevallen, waar er een gedelegeerde was slechts sleur \vas. Hy ziet er geen reden voor. Be moeiing der overheid moet blijven bui ten het particulier belang, tenzij het strikt noodzakeiyk anders noodig is, en daarvan is z.i. hier geen sprake. De heer D van Dijk (P. v. d. A.) vraagt eveneens waarom de Commissie van Onderwqs niet is gehoord. Wethouder Van Schaik wist niets van een afspraak als waarop de heer Van Weizen doelde. Z.i. zou overigens dit voorstel ook zijn gekomen, zoo zwaar zijn de motieven, al was de C. van O. gehoord. Een gedelegeerde heeft z.i. niet in de eerste plaats toe te zien op de finan ciën. diens taak gaat. z.i. veel verder, n.l. voorlichting van B. en W. en raad en oefenen van eenigen invloed. Van des kundigheid-eisch als de heer Knol aan roerde. is in deze gevallen geen sprake. Vroeger was er inderdaad sleur in en kele gevallen, hoorden men niets van den gemeente-gedelegeerde. Spr. zet dan nader uiteen, hoezeer ge meentelijke invloed nuttig kan zqn, ge let op diverse belangrijke kwesties, die bij bedoelde scholen zijn betrokken. Suc cessievelijk gaat spr. alle scholen hierby na. Geenszins beteekent dit echter eenige dwang. Voorgedragen wordt de wethouder van onderwys. niet de heer Van Schaik. Ook voor de overige genoemde scholen is z.i. een vertegenwoordiger wel ge wenscht. Dit bevestigt, dat het niet be treft een voortzetting van het beleid van den vorigen burgemeester, maar een eisch van de tydsomstandlgheden. Ge meentelijke invloed lykt hem thans al leszins gewenscht, zooals de ervaring heeft geleerd en dan is z.i. de wethou der van onderwijs de geschikste per soon. De heer Vos (P. v. d. V.) meent, dat de wethouder, gezien diens betoog, juist de C. v. O. had moeten hooren en hij geeft in overweging de voorstellen voor- loopig terug te nemen en alsnog eerst deze commissie te kennen. De heer Hendriks (Chr.-Hzegt, dat vroegere gedelegeerden niets van den wethouder hoorden, niet omgekeerd. De ervaring heeft hem overigens ge leerd. dat een gemeenteiyke vertegen woordiging gewenscht is voor beide par- tyen. Wethouder Jongeleen betwist, dat de wethouder tekort is geschoten, het is z.i. andersom. De heeren Woudstra. Van Weizen en Van Dyk steunen de idee Vos katoenfabrieken bezat en buitengewoon trotsch was op zqn eenige dochter. Op haar vqf en twintigste trouwde zy met Atwood omdat (a) hij zoo knap was, (b) zij eenzaam was. en (c) hij in ernst dreigde een eind aan zijn leven te ma ken. als zy hem weigerde. Ondanks het feit dat Eve goedaardig van karakter was en niet wantrouwig van aard. had zij het. uiterlijk van een geroutineerd hartenbreekster Zij was slank; ze was tamelijk groot: zy had een figuurenfin Lebec van de Place Vendóme zag kans er de gestalte van een Circe va nte maken. Zy had licht kastanjebruin haar, dat zoo lang en zoo zwaar was als een schapenvacht, en het was gekapt op een manier, die in de dagen van Koning Edward mode was. Haar blank-en-rose teint, haar grijze oogen. en haar glimlachende mond vol tooiden het verleidelijke geheel De in vloed van haar uiteriyk op Franschen was verbijsterend. Zelfs de president van de rechtbank, die de echtscheiding uit sprak, leek eenigszins gecharmeerd. In Frankryk schrift de wet voor. dat alvorens een echtscheiding wordt uitge sproken. de belde partyen nog eenmaal by elkaar moeten worden gebracht van aangezicht tot aangezicht, in een vertrouweiyk gesprek voor een laat ste poging om hun geschillen bq te leg gen. Eve had nooit dien morgen in Ver sailles in de vertrekken van den rechter vergeten; het was een warme Aprilmor gen. en de lucht was vol van dat onde finieerbare. dat de lente in Parqs on weerstaanbaar maakt. De rechter, een vriendelijke, gewich tige man met een snor, was zeer ern stig. Maar hy had een nogal theatrale manier van doen. „Madame!" zei hq. „Monsieur! Voor dat het te laat is. smeek ik u te beden ken, u te bezinnen Wat nu Ned Atwood betreft. Hq zag er uit als een toonbeeld van deugd en beminnelijkheid. De charme, waarom hq beroemd was. scheen van hem af te stralen en ook Eve was er zich van bewust de zonnige kamer te vullen Zelfs de ernst van de situatie kon daar niets aan veranderen, Zqn uit drukking van gekwetste en smeekende boetvaardigheid boezemde vertrouwen in. Hij had blond haar en blauwe oogen en hq scheen de eeuwige jeugd te bezitten, hoewel hq' al ver in de dertig was. Zoo stond hq daar by het raam. een en al gretige oplettendheid Eve had er on dervinding van. dat hij aantrekkelijk was; verwarrend en zeer aantrekkelqkl En dat was ook de reden, waardoor hij altqd in moeilqkheden was gekomen. „Is er iets", vervolgde de rechter, „dat ik kan zeggen over het huwelqk?" „Neen", zei Eve. „Alstublieft niet". „Als ik madame en monsieur er toe 82). De Koning stond langzaam op. „Wel is waar ben je zéér brutaal!' zei hij tegen Panda. „Maar je hebt ons er van weerhouden een fout te maken, wy. de koning maken nooit een fout, onthoudt dat! Dat staat in de wet. wy hebben inderdaad bevolen om dien mis dadige) daa) te behandelen zoals wij zelf de koning - behandeld worden Alzo kan hy niet gehangen worden! Maakt hem los laat hem gaan! Verder beveel ik echter, dat hq vanaf heden niet meer onze broeder is en be handeld moet worden als een gewoon sterveling. Ik heb gezegd!' De koning keerde zich om en liep het kasteel b'nnen, terwql Joris werd los gemaakt en van het schavot werd ge holpen Hq nam zijn hoed en wandel stok en schreed tussen de soldaten en toeschouwers door naar buiten.... kon krqgen om zich nog eens te bera den „Ik hoef my niet te beraden", zei Ned schor. „Ik heb die scheiding nooit ge wild". De kleine rechter draaide zich snel om en scheen te groeien van verontwaardi ging. „Monsieur, zwijgt, u! U ben degeen, die madame beleedigd heeft. U bent het, die madame vergiffenis behoort te vra gen". „Dat z&l ik doen" zei Ned haastig. „Op myn knieën, als het moet". En hq' ging naar Eve toe. terwyi de rechter over zijn snor streek en hoopvol toekeek. Ned was knap. Dat hebben we al gezegd Hy was ook slim. Met een schok van schrik vroeg Eve zich af of zq ooit van hem verlost zou zijn „De mede-schuldige in deze zaak", vervolgde de rechter, terwijl hy steeds zqn papieren doorkeek", die madame,." hq weer in zyn notities, „hoe heet zy: Buulmèr-Smleth, „Eve, ik zweer je. dat ik geen steek om haar geef!" Eve sprak op vermoeiden toon: „Dat hebben we immers allemaal al zoo vaak bepraat". „Betsy Bulmer-Smith", zei Ned. „is zeer onbeduidend Ik kan zelf niet be- grypen. wat me bezield heeft. Als je ie jaloersch op haar bent „Ik ben heelemaal niet jaloersch op haar. Maar ik zou wel eens willen we- I ten, hoe zy het vindt, als je een bran- I dende sigaret tegen haar arm houdt al leen omdat je uit je humeur bent". Er kwam een uitdrukking van hulpe- looze gekwetstheid op Ned's gezicht en hy zag er meer dan ooit uit als een ver- ongelqkt jongetje. „Je bedoelt toch niet, dat je me dat voor de voeten wilt gooien?" „Ik ben heelemaal niet van plan je Iets voor de voeten te gooien, beste Ned. Het eenige wat ik wil. is deze zaak zoo gauw mogelqk achter den rug te heb ben. Alsjeblieft!" „Ik was dronken Ik wist niet. wat ik deed". „Ned, laten we er nu over ophouden. Ik heb je al gezegd, dat het niet het minste verschil voor me maakt". (Wordt vervolgd) De wethouder aanvaardt dan hfll voorstel-Vos tot uitstel der benoemin gen om eerst de C. v. O te hooren. By het voorstel om een bydrage te verleenen aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente voor vervoer van 13 leerlingen van Voordorp naar Alphen maakt de heer Ligtvoet (P. v. d. A.) be zwaar, waar er hier ter stede een goede school is. De heer D. var. Dijk (P. v. d. A.) zal meegaan, erkennend het recht van betrokkenen op het gewenschte on derwijs. De wethouder verdedigt het voorstel volgens de interpretatie der wet. Het voorstel wordt aangenomen met aanteekening, dat de heer Ligtvoet te gen is. Alle verder door ons vermelde agenda punten werden daarop z. h. st. aange nomen. De heeren Balkenstein en Kort- mann opperden nog eenige bezwaren tegen het voorstel Inzake aanschaffing van motor- en ander materiaal voor de politie, doch na toezegging, dat onder zocht zal worden, in hoeverre de par ticuliere handel is in te schakelen en beantwoording door den voorzitter, wa ren zij tevreden gesteld. Bq goedkeuring van de gemeentereke ning over 1943 bracht de heer Riedel hulde aan den wethouder van finan ciën, die deze hulde voor een groot deel overdroeg aan de afdeeling financiën. VERORDENING VOLGENS HINDERWET. By het voorstel inzake een verorde ning volgens de hinderwet, wyst de heer Aalders (K.V.) er op dat deze veror dening te ver en niet ver genoeg gaat en zoo een onding is. hetgeen hy met eenige voorbeelden tracht toe te lich ten. De heer Knetsch (A.-R.) maakt eenige op- en aanmerkingen, ten doel hebbend het stimuleeren van de in dustrie, zich hier te vestigen De heer Wilmer (K.V.) den heer Aalders onderschryvend. had niet ge dacht, dat dit zoo snel zou zyn bewe zen, waar B. en W. zelf al met wijzi gingen komen. Spr. zou gaarne het oor deel willen van middenstandvereenigin- gen en industrie. Hii geeft de voor keur aan een veel minder regelende verordening, waarmee men z.i. best kan volstaan en daarom zal hq tegen stem men. Daarentegen spreekt dt heer D. van Dijk (P. v. d. A.) alle lof uit voor B. en W. voor deze ingewikkelde verordening, die z.i. rekening houdt met de bestaan de en te verwachten toestanden. De heer Schüller (P v, d. A.) wyst er op, hoe de eenvoudige -egeling van den heer Wilmer B. en W. totaal geen houvast zou geven De heer Vos (P. v. d. V.) bestrqdt de idee-Wilmer en verklaart zich voor deze verordening. Wethouder Jongeleen meent, dat deze verordening een lang gevoelde leemte eindelqk opheft. Deze verordening is niet bedoeld om industrie of midden stand te hinderen, alleen om deze ingewikkelde materie te regelen in be lang van alle partyen. Le'den moet be halve als industrie- ook een goede woonstad zqn De voorzitter meent dat het juist var groot belang is. dat de industrie weet, waaraan zij toe is. terwijl Leiden toch ook een woonstad blijft Na re- en dupliek en na afdoening der artikelen, waarby ook nog eenige opmerkingen worden gemaakt, wordt de verordening z.h.st. aanvaard met aan teekening. dat de heeren Wilmer en Aalders tegen waren. EEN LEENING. Een voorstel een geldleening aan te gaan tegen 3 pet. ad f. 4.120.000 ter con versie van vroegere leeningen ad 3^ pet. werd na eenige opmerkingen van den heer Stolp aanvaard f. 118.000 aan rente wordt zoodoende bespaard. f, 5416 werd gevoteerd voor aanschaf fing van 2 ketels voor de centrale ver warming van ..Endegeest" en f 1750 voor het teeltrqpmaken van een perceel grond in den Stadspolder in het belang van volkstuinders. De heer Frohwein (P. r. d V.) had liever gezien, dat de grond als weiland werd ingericht en vraagt wat de wet houder van meer belang acht: industrie of volkstuinen Wethouder Jongeleen zet uiteen, dat in dit geval ny het belang van volkstuinen hooger aanslaat. De heer Frohwein: daar bent u socia list voor. Na korte rondvraag daarop sluiting. VOOR WOENSDAG 2 APRIL. Hilversum I (301 M.) VARA; 7 00- nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek7,30 lichte muzUk: 8,00; nieuws; 8,15: sra- mofoonmuzlek; 8,50: voor de hulsvrouw; y.oo. gramof oonmuziekVPRO: 10 00- door ds D. Richards; 'va 10'20J vP°r de vrouw; 10.35: Ana s'terdamsch -amermuziekgezelschap; 11.00: nonstopprogramma; 1145: fam. per uit Indi t; 12.00- Attauitla; 12,30: ka lender; 12,35: Cor Steyn orgel; 13.00: nieuws; 13,15: voor het platteland; 13 20: y,ao2evlLle_orke9t: f4.00voor de vrouw; 14.30: Debora Land, plano* 15.00: voor de Jeugd: 15,45: ziekenbezoek; 16,15: TSwi.1 wis11®1*; :15: Accordeonorkest; 17,30- Ned Volksherstel; 17,35: Accor deon-orkest; 18 00: nieuws; 18.15: mede- djr^hnsren18,20The four rhythm aces; 18.30: progr. Nedstr.kr.; 19.00: W Tho massen over de party van den arbeid; d" Leur en ScMffersteln; VPRO: 19,30: dr. E. D Spelberg over ons leven en on. °-eloof; 19,45: ds. G J Slrks over lezen In den Bijbel; VARA: '20 00: nieuws. 20,05: weekoverzicht; 20 08- ddn- gen ran den dag; 20,15: verzoek pro gramma Alg. Ned. Diamantbewerkers Bond; 21.25: hoorspel „Uit liefde voor de menschheid": 22.05: planodiuo De Raaff en Schutte; 22,30: dr. Th. van Schelven over psychologie; 23,00: nieuws; 23,15: Jean Antonletti. plano; 23,2524,00: Ramblers. Hilversum ii (415 M.) NCRV: 7 00: nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek; 7.30: NCRV: Kleinorkest; 7.45: woord voor den dag; 8.00: nieuws; 8,15: gewijde muziek; 3 30: morgcr ;ncert 9,15: ochtend-zie kenbezoek; 9.30: politieberichten: 9,50: planokwintet; '0,30: morgendienst o.l.v. ds. J L. v. 1. Wolf: 11,00: Corry Coppen, plano, 11,30- vragen aan voorbijgangers; 12,00- Kamerorkest; 12.35: derde passie- stonde; 13,00: nieuws: 13,15: geesteiyke liederen; 13,35: Fodens Motor Works Band; 14,00- Glaconda Ensemble; 14,45: disco potpourri; 15.30: Sesare Trio; 16.00: voor postzegelverzamela_rs; 16.15: Chr. melsjeszangschcol: 16,45; voor Jongens en meisjes: 17.30: Reginald Dlxon. orgel; 17,45: R(jk Overzee; 18.00. sns'mb'e Douwlnsky; 18.45: land en tulnbouwloo- nen; 19.00: nieuws; 19,15: het nieuws uit Indonesië: 19,30: Engelsche les; 20.00: nieuws; 20,05; Johannes Passion; 22.15: actualiteiten; 22,30: werken ran Mozart; 22,45: avondoverdenking; 23,00: nieuws; 23,4524,00avondconcert.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2