Bevin legt te Moskou een nieuw plan ten aanzien van Duilsdiland voor April mop schept in Eindhoven groole verwarring Franco kondigt wijziging aan in Spaanschen regeeringsvorm Sjahrir's diplomatieke plannen in strijd inet Linggadjati Eerst mogelijk na vorming van Ver. Staten van Indonesië WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG I APRIL 1947 No. 26047j LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21501 Giro no: 51055 Spoedig resultaten te verwachten? Bevin heeft de conferentie van Mos kou een nieuw plan voorgelegd onder den titel „de toekomstige behandeling van Duitschland". Volgens dit plan moeten de bezettende mogenheden het als hun voornaamste taak beschouwen het volgende te bereiken: 1. Politieke omstandigheden, die de wereld voor een nieuwe agressie zullen behoeden. 2 Economische omstandigheden, die Duitschland in staat stellen, zichzelf te bedruipen, de kosten, die de bezetters te zijnen behoeve hebben gemaakt, te rug te betalen, oorlogsschade te vergoe den en een industrie op te bouwen, waarvan de Duitschers zelf en ook het buitenland kan profiteeren, zonder den grondslag te leggen voor een nieuwe agressieve politiek. 3. Een constitutioneel apparaat, dat de beide eerste punten kan waarborgen en aanvaardbaar is voor het Duitsche volk. 4. Ee; zoo groot mogelijke verant woordelijkheid bij de Duitschers zelf. Voor de ontwikkeling van de Duitsche democratie noemt het plan vier stadia, n.l, a) een centrale bestuursorganisatie op economisch gebied, b) een vertegen woordigend lichaam, dat den bestuurs raad van advies zal dienen inzake een voorloopige grondwet, c) verkiezmgen krachtens de voorloopige grondwet en vervolgens een voorloopige centrale regeering, die het werk van de centrale bestuursorganisatie overneemt, d) aan~ vulling van de voorloopige grondwe ratificatie door het Duitsche volk en goedkeuring door den bestuursraad. Ten slotte de verkiezing van een nieu we regeering. De bestuursraad zal een aantal kwes- ties aan zich houden, zooals demilita- risatie, zuivering industrieele decentra lisatie, veiligheid en herstelbetalingen. Plannen voor de repatrieering van Düitsche krijgsgevangenen moeien te gen 1 Juni 1947 aan de bezettende mo gendheden worden voorgelegd. De re- patrieering moet voor emd 1948 vol- *°Voor *1 Januari 1948 moetent de aSra~ rische hervormingen door geheel Duitschland zijn uitgevoerd De bestuursraad moet tot overeen stemming geraken over details van een plan voor de behandeling van Dmtsch- land als een economisch geheel en voor verdeeling tusschen de controleeiende mogendheden van de kosten, die reeas gemaakt zijn of nog gemaakt zullen worden gedurende ue uezettmg. oe te rugbetaling van dergelijke kosten als de eerste belasting op den Duitschen uit voer nadat aan de essentieele behoeften is voldaan. Geen schadevergoedmgen uit de loopende productie of ae voor raden. voordat dergelijke terugbetalin gen zijn verricht. Bevin stelt verder voor dat het te Potsdam vastgestelde industrieele peil voor Duitschland worde herzien, zoo dat aan Duitschland voldoende moge lijkheid worde gelaten om eventueel tien millioen ton staal jaarlijks te pro- duceeren. Op basis van het. herziene industrieele plan moet dan een nieuwe lijst van voor schadevergoeding be schikbaar te stellen fabrieken en out- tillage opgesteld worden, niet later dan 1 Juli aanstaande. Vervolgens nam Marshall het woord. Hij zeide, dat naast hetgeen waarover reeds in principe overeenstemming was bereikt, men tot een accoord diende te komen over de verwezenlijking van po litieke en economische eenheid. Een dergelijke overeenkomst zou niet alleen naar de letter, doch ook naar den geest dienen te worden nagekomen. Wat be treft de Fransche aanspraken op steen kool zeide Marshall, dat deze niet als een voorwaarde voor de onderhande lingen kunnen worden aanvaard. Het geheele Europa heeft steenkool noodig. aldus Marshall en we moeten inzien, d^t de Duitsche steenkool op billijke wijze moet worden verdeeld. Men heeft voorgesteld, dat het deficit op de Duit sche handelsbalans teniet kan worden gedaan door den import te verminderen (het Russische voorstel), doch dit zou neerkomen op een verlaging van de rantsoenen, daar het overgroote deel van den Duitschen invoer uit levens middelen bestaat. Amerika wenscht Duitschland als een economische een heid te zien behandeld, omdat een blij- DE DODECANESOS AAN GRIEKENLAND OVERGEDRAGEN. Namens de Britsche autoriteiten is het bestuur over de eilanden der Do- decanesos aan den Griekschen verte genwoordiger, schout-bij-nacht Joan- nides, overgedragen. De Dodecanesos bestaat uit ongeveer 50 eilanden en eilandjes voor de Zuid westkust van Turkije, werd in 1912 door Italië bezet en in 1924 officieel bij het verdrag van Lausanne door Turkije aan Italië afgestaan. De bevolking is hoofdzakelijk Grieksch. vende verdeeldheid gevaarlijk voor den vrede zou zijn. Molotof ontkende, dat de Russische regeering de huidige rantsoenen in Duitschland wenschte te verlagen. Hij verklaarde dat zij zoowel in- als uit voer wenschte te verhoogen, opdat de verrichting van herstelbetalingen zou kunnen worden versneld. Hij zeide voorts, dat geen enkel verantwoorde lijk persoon in de Sovjet-Unie een ver deeldheid van Duitschland wil. Molotof was het met Marshall eens, dat de overeenkomst van Potsdam niet tot een papieren regeling moet worden gemaakt. Hij was van meening, dat over het meerendeel der kwesties, op geworpen door Bidault, Marshall en Bevin wel overeenstemming kon wor den bereikt, doch hij voegde er aan toe dat de rechten van de Sovjet-Unie met dienen te worden vergeten. Molotof steunde ae Fransche aanspraken op steenkool. Hij was van meening, dat Amerika en Rusland de heistelbeta- lingskwestie van een verschillend stand punt bezagen en wees er in dit verband op dat Amerika niet bezet was ge weest. Voorts betoogde hij. dat het principe van herstelbetalingen uit de loopende productie te Potsdam was be vestigd. De raad der ministers besloot heden in beperkte zitting bijeen te komen, evenals dit in Parijs en New York ge schiedde Bij alle vorige bijeenkomsten zijn positieve en constructieve besluiten van dergelijke beperkte zittingen het gevolg geweest! Stakingsdreiging in het Ruhrgebied? Morgen zullen te Bochum afgevaar digden van vakvereenigingen van mijn werkers bijeen komen, die de mogelijk heid van een mijnwerkersstaking in het geheele Ruhrgebied, als protest tegen de voedselschaarschte. zullen bespreken. Naar verluidt, zijn Britsche functiona rissen van meening. dat er 50 procent kans bestaat, dat een dergelijke staking zal worden uitgeroepen. Het zou de eerste staking op groote schaal zijn sinds Hitier aan de macht kwam. 300 000 mijnwerkers zouden er bij betrokken zijn en bijna 250.000 ton steenkool zou dagelijks verloren gaan. Volgens dr Adenaver, voorzitter van de Chr -dem. partij in de Britsche zone. heeft men niet voldoende gebruik ge maakt van de Nederlandsche havens en de waterwegen van den Rijn om het spoorwegnet in de Britsche zone te ont lasten. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. In Griekenland schijnt een offensief tegen de guerilla-strijders te zijn inge zet. Te Saloniki zijn weer 3 linksche aanhangers vermoord. Engeland heeft de Grieksche regee ring er van in kennis gesteld, dat de economische hulp van Engeland, die met ingang van 1 April niet meer zou worden verleend, voor een bepaalden tijd en in bepaalde mate zal worden verlengd bij wijze van overgangsmaat regel, totdat de hulp van de V. S. van kracht wordt. Dit besluit werd genomen, omdat, de goedkeuring van het Congres aan het voo#;.el van president Truman tot het geven van een leening van 400 millioen dollar aan Griekenland en Turkije ver traging had ondervonden. Men verwacht, dat de Britsche auto riteiten van meening zijn, dat de na 1 April verleende hulp uiteindelijk op de Grieksche regeering kan verhaald wor den Op de eerste pagina van het Eind- hovensch dagblad stond in het nummer van 31 Maart onder de groote koppen over 3 kolom ,,Een zwarte dag voor Eindhoven". „Atoomnevel bedreigt de lichtstad met vernietiging" en over twee kolom: „Onverantwoordelijke na latigheid van ingenieur stelt 100.000 menschenlevens in de waagschaal", een April-mop, welke hier een halve pagi na in beslag nam en op blz. 5 van dit blad met nog meer dan drie kolommen werd vervolgd. Deze „Aprilmop" heeft onder een groot deel van de bevolking van Eind hoven en ver daar buiten opschudding en paniek veroorzaakt. In het bijzonder bij eenvoudige en oudere menschen. De telefoons, o.a. op het hoofdbureau van politie te Eindhoven en bij de N.V. Phi lips stonden geheel den dag niet stil en voorts kwamen talrijke inwoners persoonlijk bij die instanties inlichtin gen inwinnen naar aanleiding van het bericht. Dit was zelfs spoedig doorge drongen tot de R.A.F. te Den Haag, die de politie telefonisch mededeelde, in dien de berichten juist waren, niet over Eindhoven te willen vliegen. In bepaalde straten, gelegen in de omgeving van de Philips-complexen, wilden sommige bewoners de perceelen zelfs verlaten en naar de peripheric van de stad trekken. Ofschoon de Aprilmop geen algemee- ne uittocht veroorzaakte, was het toch noodig om de allerwegen ontstane ver warring op te heffen, dat de radio- omroep gisteravond een opheldering omtrent het bericht gaf. Onmiddellijk na het verschijnen van het blad. deelde de leider van het Phi lips persbureau, mr. Seret het ANP mede, dat het persbureau in de April mop. welke aanving met de inleiding: „Het Philips persbureau meldt ons per ijlbode....", geen enkel aandeel heeft gehad. In de Philips fabrieken werd gisterochtend het bericht per bedrijfs- radio, onmiddellijk naar het rijk der fantasie verwezen, zoodat het gerucht hier geen gevolgen kon wekken. In de gisteravond gehouden gemeen teraadsvergadering heeft één van de P. van den A.-leden aan den voorzitter de vraag gesteld of „aan dergelijk on verantwoordelijk geschrijf geen paaien perk gesteld kon worden". millllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ons nieuwe feuilleton 1 De roman „De snuifdoos van den Keizer" is een der bekendste en meest gelezen detective-verhalen van den populaircn Engelschen j= schrijver John Dickson Carr. In bonte variatie volgen de verras- EE sende gebeurtenissen elkaar op, terwijl Carris zeer aparte stijl het lezen tot een bijzonder genoegen maakt. Wjj beginnen vandaag met de publicatie als feuilleton en zijn overtuigd dat er in breeden kring EE belangstelling voor zal bestaan. ïïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïïi Engeland en de dienstplicht CHURCHILL STEUNT DE REGEERING. Gisteren is het Lagerhuis begonnen aan behandeling van de dienstplicht wet. Het ging er soms vrij heftig aan toe. Be minister van arbeid, Isaacs, verklaarde, dat er behalve aan de mijn werkers geen vrijstellingen ten be hoeve van de industrie zullen worden gegeven. Isaacs zeide verder, dat de militairen, die dit jaar zullen worden opgeroepen, twee jaar zullen dienen en die aan het eind van 1948 in dienst zullen komen, 18 maanden onder de wapenen zullen blijven. Churchill maakte de regeering zijn compliment over haar moed in het weerstaan van de „verkapte commu nisten en pacifisten' en verklaarde, dat er vele millioenen van de begroóting van 900.000.000 pond sterling kunnen worden afgetrokken, „ik zou er graag eens met een rood potlood op los wil len gaan," zeide hij. Het labourlid Rhys Davies stelde voor het wetsontwerp te verwerpen. Hij vroeg, of er soms een oorlog met de Sovjet-Unie voor de deur stond en voegde er aan toe: „Wanneer wij Rus land op basis van menschenmateriaal willen bevechten, zijn we verslagen, voordat wij kunnen beginnen". Als woordvoerder der liberalen deed Hopkin Morris een beroep op de leden van het Huis om ..de zaak ernstig te overwegen alsvorens het grootste bol werk van de veiligheid van het rijk d,eiV5eest der vriJe menschen te slechten". Verklaring van Tito Maarschalk Tito heeft ln een rede tot de Joegoslavische nationale verga- dermg verklaard, dat de kwestie Ka- rinthië aan de orde zal blijven, zoolang niet in overeenstemming met de rechten van Joego-Slavië is opgelost Hij vervolgde: „Griekenland is een ba- jsis geworden voor imperialistische machten, dus een bedreiging voor den vrede op den Balkan en de geheele we reld. Tito beschuldigde den Amerikaan- sclien ambassadeur Patterson en de ambassade er van alles gedaan te heb ben om de goede betrekkingen tusschen Joego-Slavië en de V S. te vernietigen. Ten aanzien van het verzoek om graan aan de V. S. verklaarde Tito, dat Joego-Slavië geen aalmogs vroeg, maar hulp. waarop het naar zijn meening recht heeft. De vriendschap voor de Sovjet-Unie vormt voor nieraands onafhankelijkheid een bedreiging. Deze vriendschap is ook begrijpelijk, „omdat wij van de zijde der Sovjet-Unie altijd woorden van vre de hooi\en. terwijl de Westersche mo gendheden slechts over atoombommen en oorlogsdreiging spreken". Over algemeene zaken sprekend zei de Tito, dat er onderscheid kan worden gemaakt tusschen twee fronten: dat der oorlogsverwekkers de V S., En geland en Frankrijk en der volkeren die vrede wenschende Sovjet-Unie, Joe go-Slavië en andere Slavische landen >r:-: Voor den bouw van het nieuwe Haagsche Stadhuis werd door oud-burgemeester, mr. S. J. R. de Monohy de eerste spade in den grond -cstoken, in aansluiting waarop met de machinale grondbewerking zal worden begonnen. (Foto: A.N.P.-de Gr*.) COMMISSIE VOOR ATOOMENERGIE OVER DOODE PUNT HEEN. Naar wordt vernomen is de commissie voor de atoomenergie over het doode punt. dat door het tegenstrijdige Ame- rikaanschen en Russischen gezichtspunt was ontstaan, heengekomen. In gesloten zitting werd het Fran sche compromisvoorstel, aangenomen, dat aan een werkcommissie de taak op legt de verschillende Sovjet-amende menten op het rapport der atoom-com missie. dat gebaseerd is op het Ameri- kaansche plan-Baruch, te bestudeeren. Op het allerlaatste oogenblik is men het echter in de commissie weer niet geheel eens geworden, of een tweede commissie, een politieke, bevoegd zal zijn alle aangelegenheden van het toe zicht op de atoom-energie te bespre ken of alleen de practische „functies en bevoegdheden" van het voorgestelde contróle-lichaam. PALESTINA. De schade te Haife aangericht, wordt op 4 millioen p.st. geschat. De Pales- tynsche gemeenschap zal de schade moeten vergoeden. De Steen-groep heeft de volle ver antwoordelijkheid op zich genomen. OLIEVERF BESCHIKBAAR. Het Rijksbureau voor Chemische pro ducten maakt bekend, dat de rantsoen bonnen voor oliehoudende verf, ge nummerd c 1 t/m c 35.000 recht geven op het aankoopen van 10 kg. oliehou dende grondverf, dekverf, blanke lak of in olie gemalen klem-pasta, in totaal een hoeveelheid van 10 kg. per bon niet te boven gaand. Deze bonnen hebben een geldigheidsduur van twee maanden ingaande 1 April 1947. Wat de Bu'jtschers nooit gedacht zullen hebben toen zij de groote telefoonbunker bfj het Tliegveld Deelen uaby Arnhem keten bouwen ls. dat deze bunker neg esns als Oorlogsmuseum dienst zou doen. Dit ls thans het geval. De Inrichting la gereed en voer het publtek toegankelijk. (Foto: A-N.P.-Trn.) Naar aanleiding van Sjahrir's verklaring inzake zijn voornemen over te gaan tot benoeming van Indonesische vertegenwoordigers in Australië en Egypte wordt van officieele Nederlandsche zijde het volgende verklaard: „Blijkens de briefwisseling tusschen de delegaties is overeengekomen, dat art. 15 van de overeenkomst van Linggadjati de gelegenheid schept, waar noodig, op de voordracht van de republikcinschc regeering Indonesiërs op te nemen in den buitenlandschen dienst van het koninkrijk. Vertegenwoor diging van de republiek in strikt internationalen zin is eerst mogelijk na de vorming van de Verecnigde Staten van Indonesië, zoodat de door Sjahrir geformuleerde plannen in dezen strijdig zijn met Linggadjati". DE BEZETTING VAN PATJET EN TRAWAS. Zondagavond heeft U. P. het bericht verspreid, dat Sjahrir oij de Commis sie-Generaal geprotesteerd had tegen de bezetting van twee plaatsen ten Zuiden van Modjokerto. Bij contröle door Aneta bleek dit protest betrek king te hebben op Patjet en Trawas, waaromtrent de Nederlandsche militaire woordvoerder reeds Zaterdag j.l. heeft medegedeeld, dat de bezetting van deze twee plaatsen door een vergissing van een ondergeschikten Nederlandschen officier is geschied, welke vergissing onmiddellijk ongedaan is gemaakt. ATTLEE OVER DE INDONE SISCHE KWESTIE. De Labour-afgevaardigde voor Bex- ley. E. Aubramall, heeft in het Lager huis aan minister-president Attlee ge vraagd, welke diplomatieke of andere contacten zullen worden gelegd met de Indonesische republiek, nu de overeen komst tusschen de Indonesische repu bliek en Nederland is geteekend. In zijn antwoord verklaarde Attlee het volgende: ..Men hoopt, dat de thans bereikte overeenkomst den weg zal effenen voor een nieuw tjjdoerk van vrede en welvaart, welke niet alleen In donesië, maar de geheele wereld ten voordeel zal strekken. Zijn Majesteits regeering is voornemens de Indonesi sche republiek in dezelfde mate de Sterke groei van het Ned. Padvindstersgilde In het gebouw der A.M.V.J. te Am sterdam werd voor het eerst na onze bevrijding een algemeene vergadering van het Nederlandsche Padvindsters gilde gehouden. Uit het verslag van de secretaresse bleek de groei van het ledenaantal n.l. van ruim 7000 in 1941 tot ruim 33000 op 1 Januari 1947. Na de bevrijding gingen de leden der Ned. Meisjes clubs over tot het N.P.G. waarin zij als spe ciale groepen werkzaam zijn. De voorbereiding van een federatieve aansluiting der R.K gidsen verkeert in een vergevorderd stadium. Op deze vergadering werd een nieuw hoofdbestuur gekozen, terwijl nieuwe statuten en spelregels werden goedge keurd facto te erkennen als door de Neder landers is geschied en ons contact met de republiek zal voorlooplg worden uit geoefend door den consul-generaal te Batavia." Sir Walter Fletcher, conservatief af gevaardigde voor Bury, vroeg daarop Attlee of hij in overweging wilde ne men zoo spoedig mogelijk ambtenaren met kennis van de economische situatie aan het consulaat-generaal toe te voe gen, opdat een stroom van goederen zoo spoedig mogelijk naar en uit Java en Sumatra kon vloeien. Attlee ant woordde: „Met genoegen zal ik mijn volle aandacht aan dit vooistel schen ken; ik meen, dat wij allen het econo mische belang van deze eilanden er kennen." Het Prinselijk Gezin in Zwitserland. Van het vliegveld van Chateau Neuf hebben H.K.H Prinses Juliana en Z.K. H. Prins Bernhard met Prinses Margriet zich naar Sion (Sitten) begeven, waar zij gezamenlijk den maaltijd gebruik ten. Om 13.45 uur zijn zij per trein naar Zermatt vertrokken. Het vliegtuig, dat Prinses Juliana van Nederland naar Zwitserland heeft gebracht, heeft te gen 12.30 het vliegveld van Chateau Neuf verlaten om via Genève naar Ne derland terug te keeren. ENGELSCHE GENERAAL ONDERSCHEIDEN. Had belangrijk aandeel in bevrijding van ons land. Luitenant-generaal G. I. Thomas is benoemd tot groot officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De minster van Oorlog, luitenant-kolo nel A. H. J. L. Fièvez. heeft de versier selen van deze koninklijke onderschei ding gisteren aan luitenant-generaal Thomas uitgereikt en daarbij herinnerd aan het belangrijke aandeel, dat gene raal Thomas gehad heeft ln de bevrij ding van Nederland, toen hij als com mandant. optrad van de 43e divisie, die oprukte naar Nijmegen en vervolgens naar Arnhem om de Alrborn-troops te hulp te komen. Later nam deze divisie ook deel aan de bevrijding van Limburg. Blijft echter zelf hoofd van den staat. Heden voor acht jaar eindigde offi cieel de Spaansche burgeroorlog. Fran co had gezegevierd! Aan den vooravond van dezen verjaardag heeft de Spaan sche dictator een omzwaai aangekon digd. maar van niet zoo verre strekking als werd aangenomen. Hij zeide voor de radio o.m.: dat aan het parlement een wetsontwerp zal worden voorgelegd, vol gens hetwelk Spanje een katholieke en sociale staat zal worden, ingericht als OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opklaringen. Voor al aanvankelijk nog eenige regen en plaatselijk nevel of mist. Vrij koude nacht, morgen overdag iets zachter. Weinig wind. i April. Zon op* 6.16 uur; onder: 19.14 uur. Maan op: 12.35 uur: onder: 5 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 1-36 en 14.10 uur. BINNENLAND De Groninger kamer van het Bijzon d-ar Gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde R. G. Grave, wachtmeester der ma-echaussee. tegen wlen de doodstraf was geélschit, ln verband met diens Jeug digen leeftijd, tot °0 Jaar R.W.I. en le venslange ontzetting uit de kiesrechter. G. verkreeg recht tot cassatie. Van de 13 slachtoffers ran de mijn ramp op de staatsmijn Ksndrlk is thans het sloffe'.Ijk overschot van elf naar bo ven "kebracht allesn dan houwer R- Kremers en van den houwer J J. Schmets kon het stoffelijk overschot nog Met worden geborgen. In een vergadering te Utrecht, is met algemeene stemmen besloten tot oprich ting van een bond van stalhouders in Nederland. Het is voorlooplg gevestigd: Groot Hertoglnnelaan 16, Den Haag. De commandant van de tweede di visie, generaal-majoor W. J. K. Baay. wordt VriJ-da- a.s. op Schiphol verwacht. Gistermiddag is het 3'/^-Jarig zoon tje van de familie M. Joncebreur te Ka- pelle a. d. IJssel ln een sloot bij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Een aroep van 25 Engelsche scholie ren ls. onder leiding van een lesrores, in Vllsslngen aangekomen om daar de Paaschvacamtle door te brengen. Deze Jeugduitwisseling geschiedt onder auspl- ma"- wo 8 officieren, werden inee rripn van rie World Friendship Association, vecht van man tegen man gedood. Te Upsete bij Bergen (Noorwegen) zijn 8 skiërs door een lawine bedolven. Vier van hen heeft men kunnen redden. Volgens een voorloopige raming heb ben de overstroomingen in Polen aan 55 personen het leven gekost en voor 5 mdl- i'iard zloty's schade aangericht. Op Madagascar ls een opstand uit gebroken tegen het Fransche gezag. 20 8 officieren, werden ln een ge- clën van de World Friendship Association. BUITENLAND. Doordat een pont Duisburg door 1 den sterken stroom van den Ryn tegen den landiingsstelger werd geslagen. Is een tiental menschen om het lev~n gekomen De Duitsche sociaaldemocratisch:? leider Gec-rg Ledebour, die naar Zwll- 1 seriand uitweek, toen Hitler aan de mach' kwam, ls op 98 Jarigen leeftijd te B-er- overleden. Fransche troepen schijnen de situatie meester te zijn. Zooals te verwachten was, hebben Fransche socialisten en communisten e]ling genomen tegen de rede van de zulle, zy beschuldigen den generaal zich sploatst te hebben in de ryen der te enstanders van de republiek. Oost-Syrië wordt door >rlnkhanen geteisterd. Ook enkele ge- oitden van Irak hebben er van te lijden. een koninklijk, met hemzelf (Franco) als staatshoofd. In het wetsontwerp wordt tot uitdruk king gebracht, dat generaal Franco zich ten allen tijde het recht voorbe houdt een persoon aan te wijzen, die hem zal opvolgen Het ontwerp voorziet in de instelling van een „raad van het koninkrijk", om vattende een twaalftal leden, en van een „regentschapsraad". De regentschapsraad zal bestaan uit: den kardinaalprimaat of, bij ontsten tenis van dezen, den voornaamsten aartsbisschop: den chef van den gene- ralen staf, of. bij ontstentenis van dezen, den oudsten van staven van leger, vloot en luchtmacht; den president van den staatsraad; den president van het hoog gerechtshof den president van het Spaansch instituut, In het ontwerp wordt tot uitdruk king gebracht, dat de monarchie als zoodanig niet hersteld zal worden voordat generaal Franco is overleden of niet meer in staat is tot uitoefe ning van zijn functie. Ingeval van den dood of onbekwaam heid van het staatshoofd zal een per soon van koninklijken bloede, voorge steld door den regentschapsraad teza men met de regeering, en aanvaard door twee-derden van de Cortes, aangezocht worden de leiding van den staat op zich te nemen. Zou de vergadering tot de conclusie komen, dat er geen dergelijk persoon voorhanden is. of zou haar voorstel door de Cortes worden verwor pen, dan kan een regent ter benoeming worden voorgesteld. Indien Spanjaard, mits katholiek en 30 jaar oud komt in aanmerking. In het wetsontwerp wordt verklaard, dat. de fundamenteele wetten van de natie zijn: het handvest der Spanjaar den, het handvest van den arbeid, de constitutioneele wet van de Cortes, de wet van het nationaal referendum en de huidige successiewet. De rede van generaal Franco hield in het algemeen een verdediging van zijn economische en sociale politiek in. Franco besloot: „Nu we een van de moeiiykste tyden in de wereldgeschie denis achter den rug. een helderen ho rizon voor ons en ons stelsel stevig ver ankerd hebben, dien ik een wetsontwerp in. waarbij de opvolging geregeld wordt. Dit ontwerp beteekent geen wijziging van onze politiek. Reuters correspondent Henry Buck ley geeft nog het volgende commentaar: Wat bij dit wetsontwerp het meest in het oog springt is, dat het de toekomst van Spanje geheel ln handen van gene raal Franco stelt. Er wordt niet in ver meld, of Franco, als hoofd van staat, ook hoofd van de regeering zal blijven. Franco behoudt volgens het wetsont werp den titel van caudillo. Men kan er niet uit lezen, dat hij den titel van ko ning zal aannemen. De identiteit van den koninklijken opvolger wordt niet aangeduid, ofschoon de tekst luidt: „De opvolger zal iemand van koninklijken bloede zijn, die de meeste rechten kan laten gelden". Het wetsontwerp bepaalt tevens, dat de koninklijke opvolger de fundementeele wetten van den huidig<wi staat moet eerbiedigen. Het is niet erg waarschijnlijk, dat don Juan. derde zoon van ex-koning Alfon so. die door de Spaansche monarchisten als troonopvolger wordt erkend, zich. hiermede accoord wil verklaren. Ook wordt niet vermeld, of het wetsontwerp, nadat het door het parlement zal zijn goedgekeurd, door een referendum zal worden bekrachtigd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1