Leidsche Hout wordt gerestaureerd Amerika's buitenlandsche politiek Kerkelijk Leven Sensatie in de Grand Nationale Oms Distrïbutiefaoekje Radi o-progranuna Lewis weer op 't oorlogspad HIJ GRljP'1 DE ..GELEGENHEID". John Lewis, de leiüei van den Amerik. mijnwcrkersbond, neeft 400 000 mijn werkers opgeroepen het werk neer te leggen van l April tot 6 April ter ver denking van de 111 slachtoffers van de mijnramp oij Centralis in Illinois. Lewis verklaarde, dat zijn contract met de regcering een dergelijke rouw- periode toestaat Hij zeide dat de on achtzaamheid van Krug, den Amerl- kaanschen minister van binnenlandsche zaken, die de leiding heeft van het be heer der kolenmijnen, „verantwoordelijk is voor den dcod van deze dappere lie den en de toekomstige verarming van hun gezinnen". Lewis had de Senaatscommissie me degedeeld. dat de mijnwerkers „ver moord" waren. Krug weigerde commentaar te leveren. Men verwacht niet, dat deze tijdelijke stopzetting van de productie gevolgen voor den Amerikaanschen uitvoer zal hebben, daar de bestaande voorraden steenkool groot genoeg zijn om die pe riode te overbruggen. VERKIEZINGSREDE VAN SCHUMACHER. Tijdens een verkiezingsbijeenkomst te Oberhausen heeft de leider der Duit- sche sociaal-democratische partij, dr. Kurt Schumacher, verklaard, dat de party niet bereid is de Duitsche arbei dersbevolking naar den afgrond te laten voeren door onverantwoordelijke ele menten. Schumacher drong aan op zelfbeheersching. De overwinnaars mochten zich niet tevreden stellen met alleen maar over democratie te spreken. Schumacher achtte den tijd gekomen om zooveel mogelijk macht over te dra gen aan de Dultschers zoodat zy hun eigen lot konden bepalen. Schumacher was van meening, dat Dultschland vooral in economisch, financieel en sociaal opzicht en op het gebied der voedselvoorziening centraal bestuurd moest worden. „De wereld kan zonder Duitschland leven, maar zou met een vredelievend en productief Duitschland er beter aan toe zijn. Duitschland's buurlanden, die nu gebieden opeischen, zullen uiteindelijk aan den lijve onder vinden, dat een verarmd Duitschland de verarming van Europa beteekent". Schumacher waarschuwde voor een „nationaal communisme", dat Duitsch land politiek voor Rusland trachtte te veroveren. Labour verliest bij Engelsche verkiezingen. In vele plaatselijke verkiezingen in Engeland hebben blijkens de uitslagen, die gisteravond bekend werden, de socialisten de nederlaag geleden. Het centraal bureau der conservatieve partij heeft zijn voldoening over deze eerste resultaten te kennen gegeven en het voorspelde dat latere uitslagen deze tendenz zouden bevestigen. In sommige plaatsen vonden de ver kiezingen gisteren plaats, elders zullen zy vandaag worden gehouden. Het einde van Mussolini. Tijdens een bijeenkomst te Rome van duizenden communisten, aldus een cor respondent van de Daily Telegraph, heeft Walter Audislo, die zelf gezegd #heeft Mussolini gedood te hebben, be- 'schreven, hoe hij Mussolini den 28sten April 1945 naar een verlaten tuin te Dongo, bij het Comomeer in Noord- Itallë, voerde. „Ik had niet het gevoel", zoo verklaarde Audislo, „dat ik een man zou neerschieten, veeleer een minder waardig beest. Mussolini beefde steeds maar; hij was laffer dan alle andere fascistische leiders, die te Dongo te rechtgesteld werden". Audislo zeide. dat hij instructies voor de terechtstelling had ontvangen van het plaatselijk hoofdkwartier der verzetsbeweging. De actetasch met documenten, die Musso lini bij zich had, zou in Britsche han den gevallen zijn. De Gaulle spreekt te Bruneval Generaal De Gaulle heeft tijdens een plechtigheid ter herinnering aan de Britsch-Canadeesche commando-raid in Februari 1942, te Bruneval (Norman- dië) gezegd, dat men het zoover heeft laten komen, dat „de stem der twee dracht, welke verval beteekent. de na tionale belangen op den achtergrond stelt" „De dag zal komen, waarop het Fransche volk deze onnuttige spelletjes achterwege zal laten en zijn krachten zal samen trekken". Ongeveer tienduizend personen heb ben verspreid over een afstand van drie kilometer langs het Normandlsche strand in de openlucht naar De Het Communisme in Amerika De commissie Inzake on-Amerikaan- sohe activiteit uit het Amerlkaansche Huls van Afgevaardigden, heeft publi catie gedaan van wat zy noemt „het bewys, dat de communistische party in de Vereenigde Staten optreedt als agente van de Sovjet-Russische regee ring" In net rapport van de commissie wordt een lijst gegeven van twee-en- negentig ..typische richtlijnen uit Mos kou betreffende de communistische beweging in de Vereenigde Staten" De voorzitter zei den verslaggevers, dat het rapport „ongetwyfeld bewys levert, dat de communistische party in de Vereenigde Staten een vyfde co lonne-pion van Moskou is!" „In 1947 vinden wy dit totalitaire bruggehoofd stevig gevestigd in de arbeidersbewe ging. de regeering politieke partyen, de pers, radio en film, de scholen en universiteiten, kerken en sociale orga nisaties. De invloed dier beweging is ver buiten verhouding tot haa,r aantal leden, door haar discipline, haar con trole van strategische posten en massa organisaties en haar banden met de Sovjet-regeering, die thans een onge ëvenaarde positie heeft als een wereld macht". aldus het rapport GEWELDIGE BRAND TE HAIFA. Verzetslieden hebben ln de buurt van installaties van de Shell Company in de baai van Haifa een olieleiding op geblazen, waardoor de hevigste brand ln de geschiedenis der stad ontstaan is. Drie geweldige explosies, die de stad in haar grondvesten deed beven, veroor zaakten een enorme, torenhooge steek vlam, die myien ver in den omtrek te zien was. De brandende olie uit de verwoeste leiding heeft, aldus wordt gemeld, olie tanks in de omgeving aangetast, die daarna explodeerden. Alle beschikbare brandweerkorpsen zyn uitgerukt om de geweldige vuurzee te bestryden. Medewerking van het publiek onontbeerlijk. In verband met den oorlogstoestand is de Leidsche Hout. geiyk men weet, zeer geschonden. Het herstel is echter krachtig aangepakt voor zoover de mid delen dit toelieten. Reeds in den win ter 19451946 werd veel hout aange plant; zoo werd b.v. de geheele -Joh de Kosterweg van een lindenbepun;b?g voorzien, terwyi over het zcheele ter rein verschillende boo niio-een *eer werden ingeplant. Het voornemen bestaat om thans bin nenkort over te gaan to, het. geheel op nieuw beplanten van de lange laan. wel ke den Hout doorsnijdt, den Van Wa- verenweg. Hier stonden ongeveer 100 hooge populieren. Nog clrna 45 zijn er over' De groote. onregelmatige gaten, in deze laanbeplanting ontslnan, zijn buitengewoon leenjk en een goed door gaande laanbeplanting kan slechts weer ontstaan door eerst dc aanwezige hoo rnen te vellen De nog aanwezige popu lieren welke overigens niet fraai zyn zullen daarom worden gerooid, waar na aan elke zyde van den weg een dub bele ry inlandsche eiken zal worden geplant. Hiertoe is, met voorlichting van het Staatsboschbeheer. besloten. Tevens hoopt men nog in dit voor jaar de talryke. in den oorlog verdwe nen brugjes te kunnen herstellen waar door het weer mogelijk zal worden het geheele terrein te bewandelen. Voorts is een andere maatregel geno men in het belang van den Hout: het afsluiten en dichtplanten van eenige der te velde toegangen naar den Hout Dit is ln de eerste plaats ge schied. omdat velen den Hout gebruik ten om zich zoo snel mogeiyk naar huis of werk te begeven en zich niet ontza gen, paden uit te siyten in het gras en Tegen dwang. Tydens een door de radio uitgezonden rede voor de nationale bijeenkomst van Amerikaansche reserve marine-officie ren te Saint Louis heeft James Forre- stal, de Amerikaansche minister van Marine, verklaard, dat de V, S. poli tieke. economische en zoo noodig mili taire hulp moesten zenden aan die lan den. die hun vrye instellingen wenschen te behouden. Naar aanleiding van pre sident Truman's hulpprogramma voor Griekenland en Turkye zeide Forrestal, dat, indien Europa, Azië of Afrika door een groep totalitaire machten van het Westeiyk halfrond overheerscht wer den, men een harden dobber zou heb ben om deze te weerstaan. ..Zoolang als de zeeën open worden gehouden", aldus Forrestal, „zullen zulke machten niet gemakkelyk contróle over de ge noemde werelddeelen krygen" Volgens den minister kan met betrekkeiyk ge ringe strydkrachten op zee de dreiging van een aanval worden afgewend. In verband met de hier endaarheer- schende meening, dat het voorstel van Truman wyst op een twyfel aan de toe komst der V. N., wees Forrestal er op, dat de V. N. nog geen gerechtshof, geen politiemacht en bovenal geen geld heb ben. Te New York is een commissie opge richt om in 1947 een partijlooze actie te propageeren voor het doen ontwaken in het Amerikaansche volk van verant- woordeiykheidsbesef t.a.v. de buiten landsche politiek in dezen tyd van cri sis en van de overtuiging, dat het naar deze verantwoordelykheid moet hande len. Raymond Gram Swing. Ameri- kaansch radiocommentator, is voorzit ter dezer commissie. Andere leden zyn: senator Warren Austin, vertegenwoor diger der V. S. in den Veiligheidsraad. James Byrnes, ex-minister van Buiten landsche Zaken. John Dulles, adviseur van George Marshall, den Amerikaan schen minister van Buitenlandsche Zaken, mejuffrouw Virginia Gilders- leeve paedagoge, Herbert Lehman, ex- directeur-generaal der Unrra, Harold Stassen, ex-gouverneur van Minnesota, die candidaat is voor de presidentsver kiezing in 1948. Gaulle's toespraak geluisterd. Luidspre kers waren bijna een kilometer in den omtrek te hooren. Toen De Gaulle Engeland roemde, juichte de menigte luid. Na zijn rede hief men de 'u-eet „de macht aan De Gaulle" aan. Over de operatie van Bruneval zei De Gaulle nog, dat deze voor het eerst liet zien, hoe het Fransche systeem van geheime inlichtingen eens zijn nut zou hebben voor de bevrydingslegers van Overzee. AFSCHEID Ds. E. JANSEN SCHOONHOVEN. In verband met zyn benoeming tot rector van de Zendingsschool te Oegst- geest heeft ds. E Jansen Schoonhoven gisteravond in de Groote Kerk afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag. In een toespraak wees de scheidende predikant op het ongewone, dat een voorganger reeds na anderhalf jaar reeds afscheid neemt van zyn ge meente. Hij wees er ook op. dat nóch ondankbaarheid, nöch ongedurigheid, nóch zucht naar promotie hem doen heengaan, maar dat hy in de roepstem van Oegstgeest hoorde èn die van de zending èn die van de Theologie. Daar om volgt hy deze roep na rijp beraad en heeft, hy vrede met zün beslissing. Met blydschap ziet hy zyn nieuwe taak Fraaie zege van een onbekend Iersch paard Het stortregende Zaterdag tydens de groote parade voor de Grand National te Alntree. ln Engeland, en er waren zooveel menschen op de tribunes dat die politie verderen toegang verbood Het terrein bulten de tribunes was een en al modder, terwyi ook de baan by- zemder zwaar en glad geworden was. Er ging des morgens het sensatloncele gerucht, dat de vinna r van het vorige Jaar Lovely Cottage geschrapt zou wor den. De eigenaar van genoemd paard deelde vervolgens mede. dat de kansen van Lovely Cottage door de regens zoo danig verminderd waren dat hll het paard uit de race zou nemen, Indien er nog meer vegen vallen zou. Tydens de rennen werd later officieel verklaard, dat Lc/vely Cottage n'.et aan de Grand Na tional deelnam en zyn berijder, Captain Petre, die het vorige Jaar de Grand Na tional won op Lovely Cottage. Silver Fame zou berijden. Hierdoor werd het aantal deelnemers tot 57 teruggebracht. Het parcours was door de mist moei lijk te overzien Alleen kon warden waar genomen. dat de leidende groep na de eerste drie hindernissen, bestond uit Louigh Conn. Domino. Refugio, Gormon- LUIERS VOOR AANSTAANDE EN JONGE MOEDERS. Het C.D.K. deelt mede, dat aan staande en Jonge moeders, die tusschen 1 October 1946 en 1 Februari 1947 een bon hebben ontvangen voor 6 of 9 luiers alsnog twee, resp. een bon voor drie luiers zullen ontvangen. De distri butiediensten zullen voor dit doel rant soenbonnen „een-rantsoen artikel ac" uitreiken, welke recht geven op drie luiers per bon, zonder dat. textielpunten behoeven te worden afgestaan. De tyd- stippen waarop deze bonnen kunnen worden afgehaald, zullen nader worden bekend gemaakt. 9town, Silver Fame, Prince Regent, Rear mament, First of the Dandies en Schu bert, waarna Lough Conn en Prince Re gent de leiding namen voor Revelry. Bij de dartiend hindernis heul Lough Conn nog steeds de leiding, en waren er nog maar 17 paarden op de been gebleven. Met verbijstering zag het publiek hoe daarna een geheel on bekend Iersch paard, genaamd Canelioo, dat 1001 genoteerd stond, gereden door een lersche jockey, die nog nimmer tevoren deze hindernissen genomen had, hij het opnieuw ingaan van liet parcours de leiding overnam om zonder eenige bedreiging te winnen. Cauchoo bracht door deze zege zijn meester meer dan 200.000 in het landje. Lough Conn werd tweede en Kami derde. tegemoet. Na een persoonlyk woord van afscheid tot verscheidene personen en colleges koos dr. Jansen Schoonhoven als afscheidstekst Matheus 6 vers 10a „Uw Koninkryk korne". Staande zong de gemeente tot slot van het afscheid, dat o m. door zestal collega's werd bygewoond. haar schei denden leeraar de zegebede toe uit Psalm 121. Ds. Jansen Schoonhoven blijft voor alsnog in Den Haag woonachtig. Vorstschade in den akker- en weidebouw kan nog meevallen Uit de tot dusver by de directie van den Landbouw ingekomen rapporten van de rijkslandbouwconsulenten blykt, dat de aanvankelyk zeer sombere ver wachtingen ten aanzien van de vorst schade in den akker- en weidebouw thans iets optimistischer zijn geworden, hoewel er nog geen definitieve gegevens bekend zijn. Voor de tarwe, waar aanvankelyk de schade werd geraamd op onge veer 80 procent, laat de situatie zich iets gunstiger aanzien. Voor zoover gegevens bekend zyn, ligt een scha de van ongeveer 40 a 50 procent in de lijn der verwachtingen. Voor wintergerst zijn nog geen cy- fers vast te stellen, daarvoor loopen de schattingen nog te ver uiteen wel zyn ook voor dit gewas de vooruitzichten niet meer zoo somber als eenige weken geleden. Rogge zal de vorstperiode over het algemeen vry goed hebben doorstaan, met uitzondering in de gebieden, waar zich verstuivingen hebben voorgedaan. Het blyvend grasland staat er vry goed voor. behalve op die perceelen, waar hetwater niet vlug kon weg vloeien en op het gewas is biy ven staan. Met het pas ingezaaide grasland staat het er minder goed voor, waarby vooral de perceelen. die in den nazomer zyn ingezaaid, geen hooge verwachtingen wekken. Beter is het gesteld met de perceelen, die reeds in Juni zyn inge zaaid. Als gevolg hiervan wordt de ko mende hooioogst dan ook niet hoog anageslagen. zelfs struikgewas te vernielen ten einde zich een doortocht te banen al of niet met hun ry wielen. Daar de Leidsche Hout een wandelpark is en geen ver- keersterrein. moest dit kwaad worden beteugeld door het afsluiten van eenige toegangen. De afgesloten toegangen naar den Warmonderweg werden tevens dlchtgeplant- ten einde een groen scherm te vormen tegen de van den Hout uit zichtbare huizen. Ook de toegang in het verlengde van den Van Waverenweg en van de Joh. de Wlttstraat zal vervallen en worden dlchtgeplant om de wande laars op den Van Waverenweg niet te storen door het uitzicht op huizen en straten. Wie in den Leidsche Hout wandelt, moet het gevoel hebben „bui ten" te zyn en dat krygt men niet. wan neer men voortdurend uitzichten heeft op bebouwingen. Verdere maatregelen zyn in overwe ging om ook in dit opzicht den bestaan- den toestand te verbeteren. Vele vroegere en tegenwoordige be zoekers van den Hout zullen ongetwij feld van het bovenstaande met groote instemming kennis nemen. Doch wij meenen. dat dit ook het juiste oogenblik Is om een dringend beroep te doen op de medewerking van het. publiek om te helpen den Hout en de daarin groeiende gewassen in stand te houden Momen teel schynen velen ln de veronderstelling te verkeeren. dat men in den Hout vrije- lyk katjes e.d. mag plukken, zoodat na slechts enkele dagen voorjaarsweer deze eerste lenteboden al weer uit den Hout zyn verdwenen. De Leidsche Hout was vlak voor den oorlog uitgegroeid tot een fraai wandel park dat velen tot ontspanning diende. Gedurende de bezetting is het be grijpelijk, doch niet te min betreurens waardig van zyn boomen beroofd en daardoor grootendeels ontluisterd. Nu de restauratie ter hand wordt ge nomen. is het de plicht van lederen be zoeker en bezoekster daaraan mede te werken door vernieling door onnaden kende of baldadige jeugd tegen te gaan. Alleen d&n kan een effectieve bewaking worden verkregen! Red, „L.D-" Explosie in lichter ÉÉN DOODE EN 12 GEWONDEN. Eén doode, 5 zwaar gewonden en 7 licht gewonden waren er te betreuren toen Vrydagmiddag te Rotterdam een explosie had plaats gehad in het ruim van den lichter ..Vltalis" die geladen was met balen cacaoboonenafval. De lichter lag naast het Nederlandsche s.s. „Farmsum" aan de Lloydkade, dat de lading, die voor Amerika bestemd was, zou overnemen. De havenarbeiders, die in het ruim waren, konden door hulp van den schip per het ruim verlaten, doch de 48-ja rige L. Broere was zoo ernstig gewond, dat hy in het ziekenhuis Coolsingel aangekomen, overleed. K.V.P. achter de Kath. Kamerfractie. ACTIE VAN HET COMITÊ-WELTER ERNSTIG AFGEKEURD. In de Zaterdag te Utrecht gehouden buitengewone party-raadsvergadering der Katholieke Volksparty werden de volgende twee resoluties aangenomen. „De partyraad de* KVP. op 29 Maart in vergadering te Utrecht bijeen, lettend op den inhoud van het pro gramma der party voor wat betreft de verhouding tusschen Nederland en de Overzeesche Gebiedsdeelen, lettend op het beleid der Katholieke kamerfractie, dat onverkort biyft beoogen: staatkun dige hervorming in vrijwillig duurzame samenwerking op voet van gelijkwaar digheid. ot een gecoördineerd verband in eene souvereine Nederland-Indone sische Unie onder reëel Koninkiyk ge zag, spreekt zyn vertrouwen uit in het beleid der Kath. kamerfractie, stemt derhalve in met de houding van het partijbestuur jegens de fractie Inge nomen". „De partijdraad der KVP op 29 Mrt. in vergadering te Utrechtbijeen:gehoord de mededeelingen van den voorzitter van het partybestuur inzake de actie van het „Voorloopig Katholiek Comité van Actie", van oordeel, dat de wyze waar op genoemd comité deze actie voert ernstige overtreding oplevert van de reglementen der partij en organisato risch derhalve ontoelaatbaar is, keurt deze actie af; spreekt de hoop uit, dat deze actie zal worden gestaakt eri draagt het dageiyksch bestuur der partij op. alle terzake noodige en passende maat regelen te nemen tot uitvoering van deze resolutie". DE BOYCOT VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN AUSTRALIË. De plaatsvervangend secretaris-gene raal van het Australische vakverbond van havenarbeiders heeft verklaard, dat de Australische havenarbeiders het boycotten van Nederlandsche schepen niet eerder zullen beëindigen dan wan neer van de zijde der Indonesische re publiek een verzoek tot beëindiging van de boycot zal zijn ontvangen. NIEUWE LUCHTLIJNEN K.LJVI. Naar wy vernemen, bestaan er by de KI M plannen om te komen tot de in stelling van een nieuwe internationale luchtlijn Amsterdam-Luxemburg, waar by de luchthaven Beek als tusschen- station zou worden ingeschakeld. Voorts zal de K.L M. in Mei een nieuwe luchtiyn AmsterdamManches terDublin openen. Hulp voor de vermiste Nederlandsche Dakota in Australië. ALLE INZITTENDEN NOG IN LEVEN. Een Dakota van de Kon. Australische Luchtmacht heeft Zaterdagmiddag voedsel, tabak en dekens neergeworpen ten behoeve van de overlevenden van de sinds Dinsdag vermiste Dakota. Het vermiste vliegtuig is ontdekt door twee Engelsche passagiers van een vliegboot, die Londen als bestemming heeft. De twee passagiers bespeurden het vlieg tuig ln een kleine moerasachtige ont ginning, ongeveer 200 kilometer ten Zuid-Oosten van Darwin. Zy deden hiervan mededeeling aan den piloot van de vliegboot, die daarop zyn toestel van 2000 tot 170 meter liet dalen en boodschappen zond aan de drie personen, die men om de Dakota kon zien loopen. De byzondere correspondent van Aneta, die gisteren boven het wrak ge vlogen heeft, seint, dat alle zeven leden van de bemanning veilig en ongedeerd zyn Drie bivakkeerden in het karkas, dat nog intact is gebleven en de andere vier zyn er op uit getrokken, den loop van de Katherlne-rlvier volgend. Het eerste bericht, dat allen in vei ligheid waren, werd meegebracht door den lt. vlieger van Waart uit Soerabaja, die met zyn Catalina-vliegboot voedsai en verbandmiddelen had uitgeworpen. Door middel van pamfletten beduidd» hy de verongelukte bemanning: „In dien ge ongedeerd zyt, steekt dan de armen omhoog, indien er gewonden zyn, geef dan teekens met de armen neer". Toen hij daarop laag overvloog, zag de piloot, dat er teekens met de armen omhoog gegeven werden, en herkende hy zyn vriend lt. vlieger Eyzendoorn. De gezagvoerder van de Dakota, de lt. vlieger van Nifterik, had met zyn ma chine een perfeote buiklanding ge maakt. Een reddingsploeg is gisteren om vier uur 's ochtends met levensmiddelen en twintig paarden uit Katherine vertrok ken. Daar het terrein moeilyk begaan baar is zal de reddingsploeg verschei dene dagen noodig hebben om by het wrak te komen. De Dakota had eenige kisten fruit en blikken levensmiddelen aan boord, terwijl de bemanning ln de naaste omgeving het water van de rivier ter beschikking heeft. By het vliegtuig zyn achtergebleven: de lt. vlieger Eyzendoorn de sergt. vlie ger Houniet en sergt vlieger Brard. Het is niet waarschyniyk, dat de anderen die er op uit zijn getrokken, veel zullen vorderen, daar het terrein bergachtig is en er wegen noch paden zyn. Albany schonk poppen aan de prinsesjes. Vrijdagochtend heeft HM. de Konin gin de leden van het Albany-Nymegen- Comité ontvangen, die na een bezoek van een week aan ons land, waarvan vier dagen in Nymegen zelf werden doorgebracht, Zaterdag weer per vlieg tuig naar Albany terugkeerden. De Vor stin toonde groote belangstelling voor het werk van het comité en bleek zich haar bezoek aan Albany van vóór den oorlog nog goed te kunnen herinneren. H.M. toonde groote interesse voor de 82ste luchtlandingsdivisie, welke een groote rol heetf gespeeld- In den slag by Nymegen. Voor de vier prinsesjes had het comité een viertal poppen meege bracht, een geschenk van de inwoners van Albany. De bedoeling was de prin sesjes persoonlyk de doozen te laten openen, maar nu twee van haar in Zwit serland vertoeven en bovendien prinses Margriet uit was. nam de Koningin op zich de eerste doos te openen, waarbij H M. bepaalde, dat deze eerste pop voor het Jongste prinsesje, Maryke, bestemd was. Het bleek te zyn een bruidje, com pleet met sluier en al en H.M bedankte de gevers uit naam van haar Jongste kleinkind. Op dat oogenblik kwam juist prinses Margriet binnen en opende de tweede voor haar bestemde doos. Ditmaal bleek de inhoud een slaappop te zijn, hetgeen de Koningin lachende de opmerking ontlokte „in mijn tijd ke ken poppen alleen maar recht voor zich uit". Margriet bleek haar Engelsch, dat ze in Canada heeft opgedaan, nog niet te zyn vergeten en bedankte de Ameri kanen in hun eigen taal: „lts big, its heavy, thank you all, gentlemen" Prof. Posthuma en prof. Verzijl in Nederland terug. Twee maanden na hun vertrek naar Batavia zyn gistermiddag prof. S. Post huma en prof. mr. dr. J. H. W- Verzyl in Nederland teruggekeerd. Vrydag j.l. waren zy na hun verklaring, in den Jongsten gang van zaken aanleiding te hebben gevonden te besluiten geen be noeming in de Commissie-Generaal te aanvaarden, uit Batavia gestart Prof. Posthuma, die op 21 Januari j.l. met nieuwe aanwijzingen voor de C.-G. naar Indonesië vertrok, zeide gisteren by zyn aankomst op Schiphol: „Toen ik weg ging had ik weinig te zeggen, nu ik terugkeer nog minder. Hei is mij niet mogelijk eenige verklaring af te leggen voor ik den minister rapport heb uit gebracht". Voor zoover prof. Verzyi bekend was, heeft de heer De Boer het voornemen Dinsdag a.s. naar Nederland te ver trekken. Over de oorspronkelijk ver spreide motiveering ten aanzien van de ontslagaanvrage van den heer De Boer n.l. dat deze zou zijn een protest tegen de houding van zekere politieke krin gen in Nederland tegen de politiek van de Commissie-Generaal, zeide prof. Verzyl: „Dat heeft de heer De Boer zeker niet gezegd". 81). „Wat is dat?" gromde de ko ning. „Wie hebben we daar? Is dat niet een medeplichtige van dien vos.die wy zoo juist veroordeeld hebben? Waar haal je ~e brutaliteit vandaan om hier te komen? Huh? Spreek!" „U kunt Joris Goedbloed niet laten ophangen, Majesteit!" zei Panda haas tig en hijgend. „Kan dat niet?" brulde de koning. „En waarom niet? Dat zou ik willen weten!" „U hebt zélf gezegd, dat hij Uw broe der was!" zei Panda. „U hebt bevolen, dat hy behandeld moest worden zoals U zelf! Als U hèm laat ophangen, moet U zelf ook gehan gen worden! Ik heb gehoord, dat U dat tegen den hofmaarschalk zei!" „HmEhhhTssssk!" zei de koning. Hij begon zijn snor op te draaien en keek peinzend naar Panda. „Behandeld moest worden als wij zelfbromde hy. „Dat hebben wy gereg:!. huh? Hm Het was doodstil op het binnenhof en Panda hield zyn adem in. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 31 Maart. By het begin van de nieuwe week ontwikkelde zich in verscheidene fond sen een vrij levendigen handel endaar- bij bestond een willige stemming. Voor vrywel alle aandeelen openbaarde zich goede vraag en daarentegen was er weinig of geen materiaal aan de markt. Koninklijken die Vrydag tot 389 3/4 waren opgeloopen. golden vandaag 409',a of 20 punten beter. Van de industnee- len zagen Philips zich een hoofdkoers toegewezen van 349 bij een vorigen prijs van 334 3/4 en Unielevers brach ten het tot 259 by een vorigen prys van 247'k. Koninklyke Boot werden 210 vastgesteld, bij een vorigen topprysvan 193. De diverse cultuuraandeelen waren prijshoudend, maar niet veel veranderd. Rubberaandeelen waren zelfs iets la ger. terwyi de Tabakken zich op het peil van Zaterdag bewogen. De hooge hoofdkoersen lokten klaarblijkelijk eenig aanbod uit ten minste kon in verschei dene gevallen een achteruitgang worden waargenomen. Koninklijken daalden tot 403 maar herstelden zich tegen het slot tot 406 Van de industrieelen bereikten Philips een koers van 350 om daarna achteruit te gaan tot 348. Unilevers gingen naar boven tot 262 1/4 maar daalden daarna tot 258%. Koninklyke Booten liepen achteruit van 210 tot 105%, Scheep vaartunies van 164 tot 160%. De bank- aandeelen waren stil, zonder wyzigin- gen. De beleggingsafdeling was zwak gestemd voor de Nederlandsche Staats papieren De nieuwe conversie leening daalde tot 98 7/8, de gestaffelde leening kwam beneden pari en ook de oude schuld was lager- De Indische leenin gen gingen eveneens een kleinigheid achteruit. De Amerikaansche markt gaf maar weinig affaire te aanschou wen Prolongatie 2 1/4 procent. SCHEEPSBERICHTEN. N.K.S.M.: Omen 27 Maart Azoren ge passeerd; Orestes 27 Maart, te Esbjerg; Halllngdal 28 Maart van Aruba naar Cu racao; Aruba 28 Maart van CuraQao naar Punta Gorda; Socrates 28 Maart v. Rlo de Janeiro naar West-Indlfe Dundee 28 Maart van Algiers naar Cacilz. MIJ Nederland: Joh vin Oldenbarne- velt 27 Maart van Pon Said naar Am sterdam: Poelau Laut 2"? Maart van Port Said naar Amsterdam. Philip Wouwer man 23 Maart te Port Elisabeth; Sala- watl 22 Maart te San Francisco; Van der Waai 22 Maart van Lake Charles n New Orleans; Tablan 25 Maart v. Ran goon naar Batavia. Java 12 Maart van Bamagang naar Toly Toly. Prinses Juliana in Zwitserland OOK PRINSES MARGRIET MEE OP VACANTIE. Hedenochtend is H.KJï. Prinses Ju liana met Prinses Margriet van het vliegveld Soesterberg naar Zermatt ver trokken. Naar verluidt zal zy ln den loop van den voormiddag in Genève landen. Al naar gelang de weersomstan digheden zal H.K.H. zich vandaar per trein naar Zermatt begeven, of wel, van Genève doorvliegen tot Sitten en vanaf deze laatste plaats per trein doorreizen naar Zermatt. Geiyk bekend heeft Zermatt met de groote feestelijkheden ter gelegenheid van de ontvangst van Prins Bernhard en Prinses Juliana gewacht totdat Prin ses Juliana zou zijn gearriveerd. Hedenmorgen om 11 uur 43 minuten landde op het vliegveld van Chateau- neuf het vliegtuig met HK.H. Prinses Juliana aan boord. H.K H. werd begroet door Z.K.H Prins Bernhard, die in den loop van den morgen uit Zermatt was gearriveerd. NEDERLANDSCH-BELGISCHE ADVIESCOMMISSIE INZAKE TAALKWESTIES. De minister van Onderwy's, Kunsten en Wetenschappen heeft de Nederland sche delegatie samengesteld van de Ne- derlandsch-Belglsche commissie, welke de beide regeeringen van advies zal dienen over de samenstelling van een woordenlijst ten gebruike by de voor naamwoordelijke aanduiding en het bezigen van de genetiefvormen, voorts over de schryfwyze van de bastaard woorden en die van de historische na men. Leden van deze delegatie zyn: dr. H. E. Buiskool te Leiden; dr. H. J. E. En depols te Maastricht; prof. dr. C. B. van Haringen te 's-Gravenhage; dr. C. Kruyskamp te Lelden; prof. dr. L. Mi- chels te Nijmegen en M M. Nyhoff te 's-Gravenhage. Deze delegatie zal uit haar midden een voorzitter en een secretaris aanwyzen. Als adjunct-secre taresse is aan de delegatie toegevoegd mej. mr, C. Th. L. Laban te 's-Graven hage. ONTVLUCHTINGSPOGING UIT GEVANGENIS TE BATAVIA. By een ontvluchtingspoging uit de Tjiplnang-,gevangenis te Batavia op 26 Maart zyn rijf gevangenen gedood. De poging was georganiseerd door dertien Japanneezen in een van de werkplaat sen. Vier van hen werden tydens de ontvluchting gedood. Eén werd later binnengebracht; vermoedeiyk was hy buiten het kamp door de bevolking ver moord. Van de bewaking werd een per soon zwaar en een licht gewond. Een ambonneesche veroordeelde, die de party van de bewaking koos, werd door de Japanners vermoord. VOOR DINSDAG 1 APRIL Met ingang van 1 April zenden d® AVRO. VARA en VPRO uit over Hilver sum I (301 M.) en de KRO en NCRV over Hilversum II (415 M.). Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws, 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gramofconmuzlek; 8.00: nieuws 8.15: Den Brlel Jubileert; 8 30; orkesten Bob Stanley en Harry Horlick; 8.45: Boedapes- ter strijkkwartet; 9 15: mor een wijd. door ds. W. Wlllemse; 9.30: arbeidsvitaminen; 10.00: Het lied van Den Brlel; 10.30: van vrouw tot vrouw; 10.35: Beethoven's variaties op Mozarts Zauberflöte; 10.50: kleutertje luister; 11.00: P. Palla orgel, M. Snoeren cello: 11.45: fam.ber. uit Indlë 12.00: Jetty Cantor; 12 30; ons platte land; 12.40: Jetty Cantor; 13.00: nieuws; 13.15: Skymasters; 13.45: Kentucky Minstrels; 14 00 met naald en schaar; 14.20; Aeolian Sextet, 15.00: Nederlanders in Zuld-Amerika; 15.15: Radiomatinee; 16 40: voor de Jeugd; 17.00: Jan Odé speelt plano voor de Jeugd; 17.30: Andrew Sis ters. 17.45: RUk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: planopotpourri; 18.30: Ned. str.kr.; 19.05: radiostrip; 19.15: C. de Groot, plano 19.45: gesprekken over de wereld ln wor ding; 20.00: nieuws; 20.05: weeroverzlcht; 20.08: de viering van het Brlelsohe Jubi leum; 20.15: Bonte Dinsdagavond trein; 21.30: verzoekprogramma, 22.15: bulten- landsch overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere: 22.30: Gooisch gemengd dubbel- kwartet; 23.00: nieuws; 23 1524.00: avondconcert. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek- 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: ochtendgloren; 8.00: nieuws; 8.15; opge wekte muziek; 9.00; lichtbaken; 9 30: pol- berlchtcn; 9.50: voorloopers van Haydn en Mozart; 10.40: voordracht; 10.50: operette fragmenten; 1130: als de ziele luistert: 11.40 liederen van Mahler; 12.00: Ange lus; 12.03: Quatre mainsrecltal; 12 30; or kest zonder naam; 12.55: zonnewijzer; 13 00: nieuws, 13.15: orkest zonder naam; 13 50: Madagascar; 14.00: tusschen Pale- strina en Verdl. 15.00: onder vrouwen; 15.30; harmonleklanken; 10.00: radio zie kenbezoek^ 16.30: na schooltijd; 16.45: Op. 98 van Beethoven; 17.00: pianomuziek van Olivier Messlaen; 17.45: Metropol© orkest; 18.20. sportpraatje; 18.30: koor van de St.Bavo te Haarlem; 19.00: nieuws; 19 15: voor de katholieke Jongeren; 19.30: lichte orkestmuziek. 20 00: nieuws; 20 05: de gewone man; 20.12: over de vacantle der mijnwerkers' 20.20: Cantus Populo rum o. 1. v. Rudolf Karsemeyer; 2030: zesde vasten meditatie; 21.30; het kwintet ln de kamermuziek; 22.00; nieuws; 22 15: Katholiek nieuws; 22.20: avondgebed eB liturgische kalender; 22.35: passiegedich ten; 22.40: lichte orkestmuziek; 23.05— 24.00: gramofoonmuzlek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2