c DE PLAAT VAN DE WEEK VOOR DE JEUGD Heerenhuis of Villa De bezetting van Modjokerto NAAR HET LAND DER PHARAO'S Truman: „Afblijven" De visscherij in de afgeloopen week Radio-programma Is uw Radio defect? DOOR BERTUS AAFJES MARE NOSTRUM U i De boot vaart. Iedereen wrijft zijn oogen uit en zegt: Wat is de zee blauw. Ze is zoo blauw als de kuip met blauw sel thuis, waarin de wasch wordt na gespoeld, Dit Is dus de zee, aan wier kusten de geschiedenis van ons wereld deel is ontstaan. En als bijna onzicht bare pluizen en zaden zijn de kiemen van de kuituur over dit blauwe water heengewaaid van kust tot kust. Hier liggen de scheepsroute's van Odysseus, Aeneas en Paulus, nauwelijks nog te bepalen, want de zee wischt alles uit met haar eeuwige onrust. De zee is één groote, ronde schaal van vloeiend aqua marijn. Thalassa noemden haar de Grieken en wat er in dit woord ligt. weet ieder, die eenmaal den tocht dei- Tienduizend van Xenophon gelezen heeft. En de Romeinen noemden haar trots: Mare Nostrum, onze zee, Grie ken en Romeinen beschouwden haar kortweg als dè zee en hun zee, en dat is zij gebleven voor de cultuur, ook al hebben sindsdien tallooze machtheb bers over haar golven den scepter ge zwaaid. t Ik hang over de reeling en kijk uit in den nacht. Langzaam stijgt de maan op uit de mistbanken boven zee en plotseling giet zij het zwartgeworden water vol kantelende zilverlingen. Zij verkwitst in één seconde een oneindig kapitaal aan vloeibaar zilver. Ook de sterrenbeelden zijn zichtbaar; Cassio peia, Brion en de Groote Beer. Plotse ling staat de reisleider in het donker naast mij. Het is een jonge man. Ik schat Jiem van mijn leeftijd. Met stij gende bewondering heb ik gezien, hoe hij van Holland tot hier den tocht van de vijftig man organiseert. Waar er gens iets in de knoop raakt, heeft hij het in een oogwenk weer los, Het is een, 1 kerel, waarvoor onder alle gewijzigde omstandigheden, geen gewijzigde om standigheden bestaan. Zijn overtuiging wint het van alle moeilijkheden. Andere talen praat hij eenvoudig weg. Kruiers en mannetjes van Ctok, die als vlooien tegen het gezelschap opspringen, neemt hij tusschen zijn nagels en, knap! zeg gen ze. Een berg van moeilijkheden, waarvoor het gezelschap staat, toovert hij om in eèn dal van gemak. Wij praten wat, terwijl de zee rui- schend onder ons voorbij ijlt.. Wij con- stateeren, dat'het heele gezelschap zich goed houdt. Vooral ook de kinderen. Bijna niemand klaagt. „Waarom ook klagen", üeg ik. „als je bedenkt, dat er concentratiekampen geweest zijn". Wie daaraan denkt, heeft het nooit meer slecht op deze wereld. Ik denk iets wijs gezegd te hebben. „Ik heb ze mee leeg gehaald", zegt hij. „Het was verschrik kelijk. Ikmaakte in Duitschland het einde mee. Ik kreeg van de Engelschen de leiding over vierduizend arbeiders jongens. Ik heb ze met een trein naar Holland gebracht, staande voorop de locomotief. Later werd ik aangesteld als een secretaris van de Nederl. Missie. Ik heb 70 schepen mee opgespoord en drie scheepsladingen machinerieën". Ik vraag, hoe oud hij is. Drie en twintig. Dat is tien jaar jonger dan ik hem schatte. Maar nu begrijp ik, dat hij voor niets staat. Hij heeft grooter moei lijkheden gekend dan dit reisje. En de moeilijkheden van den oorlog hebben kinderen omgesmeed tot mannen van staal. Want zijn doorzettingsvermogen as inderdaad van staal. 10 Maart, 's middags op zee. Wij pas- seeren juist Capo di Vaticano. Ik heb vanmiddag een uurtje geslapen in de hut en nu ik aan dek kom, ligt vlak voor het bloote oog een kustplateau verrezen, waarvan de toppen schuil gaan in haastige wolken, terwij 1 het op zee toch vrijwel wolkeloos is. Het is een Arcadisch plateau. In een plooi ligt een dorpje en door den verrekijker heen is het kerkje erboven uit zicht baar, en verder landinwaarts, onder cy- pressen, het kerkhof. Hier en. daar ziet men de groene glooiing van een weide, maar vee is er niet te zien en ook menschen niet, daarvoor is het te ver uit het oog. Wel is de witte gordel van de branding zichtbaar en af en toe likt een tong van de zee breeduit en dan weer hoogop den steilen rotswand. Op dit stuk kust van Italië vestigden de Grieken hun eerste nederzettingen.Zij gingen hier met hun scheepjes na een lange odyssee aan'land en het is pre cies of men aan deze kust de versre gels, van Homerus aanschouwelijk riet voorgesteld: de versregels waarin Odys seus eindelijk, na veel rampspoed, een liefelijk land bereikt. En nu weer aquamai'ijnblauw zonder eind. Maar in den namiddag nadert de straat van Messina. Aan den linkerkant de neus van Italië, aan den rechterkant Sicilië. Messina en Reggio zijn tegelij kertijd aan weerszijden van de straat duidelijk zichtbaar. Zij liggen t-egen de rotswanden als panorama's op ansicht kaarten.. Blokkqn huizen, terrasvormig opgestapeld, rijen bogen, die een af grond overbruggen, netjes als stukken skelet, en hier én daar een cimeterio, herkenbaar aan een opeenhooping van cypressen. Overal wordt begraven ter wereld, maar nergens zijn de kerkhoven zoo zichtbaar als in Italië. De straat van Messina is blauw met plekken groen. Groen als de ziel van een leege flesch. Onwezenlijk blauw en groen. Maar wat niet onwezenlijk is, is dat haar bodem bezaaid ligt met de ge raamten van duizenden moedert kin deren. Amerikaansche en Engelsche jongens. Niemand op de boot schijnt er aan te denken, dat wij boven zoo'n vreemd koraalrif varen. De straat is ook zoo blauw en zoo vredelievend. En de mensch zoo ondankbaar en vergeet achtig. Het wordt avond. Er komen zwarte plekken in de zee: zwarte plekken blauw geronnen bloed. De boot vaart hard nekkig voort naar haar doel. Dat is, voor iedereen Egypte, Maar voor mij is het voorloopig eerst Athene. Daar leg gen wij een dag aan. Ik zie reeds als in een droom het Parthenon op de Akro- polis. De Gorinthia, Maart 1947. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; <le groteren (1116 Jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leldscli Dagblad or naar Wasstraat 38. tot uiterlijk Dinsdagmorgen D uur. 1. (Ingezonden, door Aagje v, d. Kwaak) Welke dieren lees lk js uit deze woorden? 1.dolklokr; 2. rlset; 3. aglapepa: 4. mat- rom; 5. slaplnreag. n. (Ingezonden jdoor Hans Colon jon) Welke dieren weerspreken hun eigen naam? UI, (Ingezonden door Jeanne en Tuie nde Hoogervoret). Mijn geheel bestaat uit 12 letters en is een goede bekende van ons In 9. 3, 1, 4. 6 groeien planten, 10, 2. 1-1 wordit men als het regent, 8, 2. 10. 4 heelt men ln do mond, 7, 12, 5 krijgt men op school, 3, 9, 1 zit in het koren. IV. (Ingezonden door Thilde Boersema) Ik ben een plaats in Nooxid-Holland. Haal er dén letter van af, dan blijft er een insect over. V (Ingezonden door Dickie Breedljk) Met d ben lk een vrucht, diie leder sma ken zal. Maar zonder d vind je miU ln een paardenstal. VI. (Ingezonden door Adrlaan Darks), Mijn geheel noemt een spreuk van 27 letters 3, 8. 14, 20 is een vlo els tol (niet drinkbaar), 5, 24, 12, 14 een lekkernij, 7, 8 een voegwoord, 25, 26, 27: in het van de leeuw, van 10, 21, 23, 21, 18 maakt men een lekkere drank, 25, 12, 4 4s een kip, 5. 24 een meisjes-of jongensnaam, 6, 3. 4 een metaal, 14. 24, 26, 27 groente, 1. 2, 19, 22 een getal, ld, 12, 13. 14\^en Jongensnaam, 5, 12, 9 een- vrucht, 22, 3. 16, 15 een lange band van zijde, katoen of andere stof, 13, 26, 17, 19. 6 betekent nummer. VII. (Ingezonden door Rle Roozendaal). In mijn eerste d/eel koofct men het mid dagmaal. Mijn tweede is een zwaar me taal, Met mijn geheel schrijven we alle maal. Ra, ra. wat 1® dlat? Vin. (Ingezonden door Ria Tulnhof de Moed'). Wie heeft een voet zonder tenen? OPLOSSINGEN der raadsels uit liet vorige nummer. 1. Prinses Marijke; mes, as, kin, rem, Ijs, ark. pek. 2. Roodborstje; rood1, borst. je. 3. Margriet, soldaten. Mus. Ado, rol, goud, Rla, Iet, Epe. tin. 4. Kwartaal; kwar.t, aal. 5. Zeven kinderen; 6 jongens, en 1 meisje. 6. 1. Pap'avr, 2. narcis. 3. elie, 4, anjer. 7. E.'igen haard is goud waard. Haan reiger, oud, gaas, wieg, hand, d'seg, 8. Een schaatsenrijder, GOEDE OPLOSSINGEN van de raadsels voor de Groteren orit- vangën van: Jennie Jonker, Alle Kijk in de Vegbe, Groetje DorrspaalGerda Doorn, Herbert Gaykema, Liesje GijsmanCor v. Duyven- voorde, Adrüana v. d. Mey, Elsje Verllnd, Gerard Wenneker, Joop O ver beek, Suze Overbeek, Willy Vavier, Corri9 Zandber gen, Bep Zandbergen. Leuntje v. d. Plas, Gerrle O ver dijk ink, Frans Ment Ink, Jon Menthik, Wdlly Dooter, Maarten Dubbel(- deman, Maria v. d. Marei, Elly Kiel, Jan- nde K.el, Coble Leuerlng, Jannle Leue- ring, Thilde Boersema. Piet Bregman, Hans Celmjon, Cour,ie Oudshoorn, Riekje v. d. Ploeg, Clara Ouwersloot, Jan Ra- vensbergan, Tonny Schade v. Westrum, Aide Smolders, Nellie Wesselimg, Gerard "Verhoog, Rle Roozemdaal, Piet Redê-1, Ingezonden Mededeellng In Noord wijk te huur gevraagd voor Juli of Aug., gemeubileerd Br, met aanb, onder letter A.A.R. aan NJjgh v Dltmar, Rotterdam Gunstige resultaten. (Van een deskundigen medewerker). De resultaten van de trawlvisscherij waren gedurende de afgeloopen week over het algemeen gunstig. Er gingen een paar zeer voorspoedige reizen uit en vooral tegen het einde van de vorige week is er zeer veel visch gevangen. Na dien is het wel wat minder geworden en de visscherij schijnt zich wat meer om de Noord te verplaatsen. De groote booten gaan zoo langzamerhand toebe reidselen maken om de noordelijke vischgronden op te zoeken, onder IJs land en onder de Noorsche kust. De markt was tamelijk stabiel, wat voor een niet gering deel te danken was aan het uit de markt nemen van visch voor de voofrangorders en voor export. Ook voor de volgende maand schijnt het vooruitzicht dienaangaande tame lijk gunstig te zijn. Onder de logger-reederijen is eenige ontstemming ontstaan over het feit. dat de stoomtrawlers in doorsnee om de an dere reis in Engeland mogen markten, terwijl de loggers maanden moeten wachten, alvorens zi) voor een licentie in aanmerking komen. De huidige rege ling, waarbij oogenschijnlijk iJmuiden ten koste van Katwijk bevoordeeld wordt, zou volgens hen hoog noodig op de helling moeten. Er is nog steeds niets bekend omtrent een eventueele regeling voor de harlng- visscherij, wat vooral voor de kleinere ■reederijen met het oog op de deelne ming aan de vroegvisscherij erg lastig is. Waarom deze regeling zoo lang op zich laat wachten, is onbegrijpelijk, aangezien alle omstandigheden, waar mede rekening dient te worden gehou den, thans toch wel voldoende gepeild kunnen worden. Over anderhalve maand is het zoo ver en in dezen kor ten tijd moet er nog heel wat gedaan Worden. Het is daarom van het grootste belang, dat de regeling afkomt, zoodat men deze werkzaamheden aan de hand daarvan kan indeelen. Brieven uit Indië Een geslaagde expeditie. Onze correspondent P. schrijft ons dd 19 Maart uit Soerabaia: „Stootpeloton voorwaarts!" Geruischloos verdwijnen de infante risten van de vierde compagnie van 11-5 R.I. in de duisternis. Bij het ge dempte licht van een jeep, die we pas- seeren. kan ik nog net op mijn horloge zien. dat het vijf uur is. Maandagmor gen, 17 Maart vijf uur. „Voorwaarts! Naar Modjokerto" zegt de brenschutter. Zijn helper denkt er een beetje anders over: „Modjokerto!, zet dat nou maar rap uit je gekke hoofd. Zulke vette happen, daar zijn de Mariniers op geabonneerd. Jan de In fanterist van de Landmacht mag na tuurlijk zoo'n beetje de rommel aan den kant bijvegen. Let maar op mijn woor den: vanavond lig jij weer- rustig op je tampadje in Legoendi. Modjokerto! Lauw kans. vader". „Afstanden vergrooten, wapens in den aanslag". Het gaat van mond tot mond, van voor naar achter. Spanning- Verder is er de stilte, die af en toe verbroken wordt door den verbindings man. „Hallo Hein, hallo Hein. hier is Jan, geef positie, geef positie. Over". Door de koptelefoon kraakt de positie van Hein binnen. Hein heeft het heel wat moeilijker, die baggert met zijn compagnie rechts van den weg door de sawahs. Ze zijn al achter geraakt bij het stootpeloton. We kruipen in den wegkant en wachten tot Hein met zijn mannen weer wat is bij getrokken. Wachten beteekent praten en waar zullen we het anders over hebben dan die punt vijftiger, (stuk geschut)die we daarnet zonder dat er een schot uit ge lost was. hebben buit gemaakt. Zoo maar heelemaal compleet, geladen en^wel. In het bamboehuisje, dat er bij stond, ston den bordjes mals met suiker, half leeg gegeteii. Aan den wand hingen Japan- sche helmen en netjes, die bij de TR.I, dienst doen als ransel. Op den weg staan in der haast uitgeschopte schoenen en sandalen: Op bloote voeten ga je blijkbaar har der! Het Stootpeloton gaat weer voor waarts. Behoedzaam en speurend. De weg ligt vol versperringen. Tiental len omgekapte boomen, aarden wallen en vliegtuigbommen- Hier en daar 'ste ken de gele koppen nog boven den grond uit. En verder passeeren we als maar schoenen HET JOCHIE. Aan den kant van den uitgestorven weg zit moederziel alleen een jochie van een jaar of drie, vier. Zoo heel in zün eentje zit hij zielig een deuntje te huilen. Een krant met een boterham met kaas er in. wordt pre cies tusschen rijn beentjes gegooid en dan breekt de hel los. Met venijnige fel le tikken slaan de kogels van een zware mitrailleur in de boomen en het weg dek. Overal spuiten -kleine stoffontein- tjes op. Weg is het stootpeloton. Als er even een vuurpauze is. licht ik mijn hoofd op- Vier, vijf meter van me van daan zit het jochie van de boterham. Onyerstoorbaar gaat het eene -krui meltje na het andere naar binnen. Weer fluiten de kogels door des lucht en nog eens en nog eens vliegen de splin ters uit deboomen. Ik blijf kijken, ik moet blijven kijken naar dit onbegrijpe lijke. aan den overkant: Dat kind, dat daar rustig door blijft eten. Vlak boven zijn hoofdje slaat een heele vuurstoot in de gerdoe waar hij voor zit. Een paar meter voor hem staat -een bren te ra telen. een klein eindje verderop slingert een lichte mortier zijn granaten weg. Lanchesters en stens knetteren, maar het kind blijft eten. Het kijkt niet op of om. En als we even later weer verder oprukken, dan zit het eiv nog, Rustig etende en ongedeerd Telkens stuiten 'we op onzen door SGhoenen en sloffen gemarkeerden weg even op tegenstand. Versperring na ver sperring laten we achter ons liggen en dan ineens: „Ziekenverpleger, verbin ding, hospik! Verbinding, verbinding! Waar blijft die vent nou?" De hospik is gekomen, kruipende heeft hij zich naast een gewonde gewerkt en sleept hem ach ter een muurtje- De verbinding ligt roerloos in den wegkant. „Hij is dood", zegt de hospik zacht en dekt hem toe met een tentzeil - Een ander heeft de radioset al over genomen. „Hallo Hein, hallo Hein, hier is Jan. We hebben een doodé en een ge wonde. Stuur. de sergeant ziekenverple ger naar voren". Het stootpeloton gaat verder Voor Perning loopen we vast: vijande lijke artillerie. Dan komen de Firefly's in actie. Laag scheren ze over de kam pong waar het stuk moet staan. Het schijnt goed gecamoufleerd te zijn, want het zoeken duurt lang. Ik ga even bij een gewonde kijken. Hij ligt goed ver zorgd op een brancard in een huis langs den weg. Een sigaret in den mond. „Hoe is het?" „Best", zegt hij, „geef ze maar goed op d'r flikker". Buiten gieren de granaten over. nu van weerskanten en daartusschen door klinkt regelmatig het doffe „doedoek" van de mitrailleurs van de Vuurvliegen. Bij elk artillerie-salvo drukken we ons stijf tegen den grond en dan eindelijk het resultaat: een doffe dreun en een groote rookwolk. De batterij zwijgt. La ter hooren we dat de bezetting de artil leriebunker heeft opgeblazen en er met het stuk vandoor is gegaan. Weer een rijtje schoenen op den weg „Hallo Jan, hallo Jan. Jan voor waarts", knarst het door de radio. De verbindingsman doet er een woordje bij als hij het bericht aan den luit door geeft. „Hoera" zegt hij er achter en dan gaan we weer. De andere compagnieën, die door de sawahs zijn gebaggerd en gegleden, die tot hun nek in de modder hebben ge zeten en die herhaaldelijk dèkklng heb ben moeten zoeken achter dijkjes van pure blubber, languit liggend in het wa ter en de smurrie, zijn ons voorgekomen en als wij eindelijk Perning binnenstap pen. staan zij er al. We hebben nog net even tijd voor: „Ha, die Jan en ha die Kees en zoo leef jij ook riog" en dan gaat het regenen- Erg is dat niet. want we zijn toch al drijfnat. Qe „hooge heeren", die in het veld gewoon Ad. Hein, Dries, Paul, Ton en zoo heeten, zitten druk te beraadslagen. De verbindingsmenschen staan einde- looze verhalen weg te smoezen. Ze kletsen zoo maai' tegen de loodgrijze lucht en het gekke is: ze krijgen nog antwoord ook. Jan de infanterist zit nu „effe lekker op zijn krent". De huisjes langs den weg zijn stampvol, 'in een kleine warong rit een heele sectie. „Is ter al wat te koop Kees?" „Nee buurman, je mot nog effe geduld hebben hoor. Het is met den aanvoer weer heelemaal mis vandaag. Dit rot militairen benne weer bezig. Nou hebben ze de Commissie-Generaal ook al omgepraat. Maar wij zitten met' de gebakke pere. Geen centje te ver dienen. Ik zal es naar De Waarheid schrijven". En dan gaat'ie weer. Verzamelen. Even kijken wat er buiten Perning zit. „Gaan we nou nog verder. Wat hebben ze die demarcatielijn vandaag een ver rekt eind weg gelegd!" 'tls er heelemaal niet lekker-buiten Perning. Als je even je neus om den hoek van de deur steekt, heb je er ge lijk een heele collectie lood in. En re,- genen! Uit mijn borstzak stroomt een bruin beekje. Dat is het aftreksel van mijn laatste-pakje pemoeda-players. Jammer. En daar lig je dan: ga je rechts, dan maak je een goeie kans op het Marine Hospitaal en kruip je naar links dan moet je eerst je zwemvliezen aan doen. Liggen en naar den grond kijken, dat is alles wat er nog over blijft. „Verrek ja, denk je dan ineens, dat heb ik nou zelf gewild, daar heb ik potdorie vrij willig mijn poot voor gezet. In Holland zitten ze nou met treurige oogen naar het leege kolenhok te kijken en jij ligt hier een beetje te mandieën in de goot" Mijn buurman, waarmee ik samen een boom deel, vindt dat de vloer in de republiek veel te hard is en even later constateert hij, dat hij de volgende keer toch maar liever een bovenverdieping zal huren, die parterres zijn zoo vochtig tegenwoordig Als dat feestje een uurtje geduurd heeft en het dónkei- wordt, gaan we terug naar Perning. In de suikerfabriek staan de bedden al voor ons klaar, die heeft de T.R.I. er voor ons neergezet. Toch wel geschikte lui, In die suiker fabriek heb lk een heeleboel geleerd. In de eerste plaats, dat Meat en Kidney pudding met kaakjes al is het dan maar één blikje en 6 stuks met zijn vie ren toch lekker zijn en verder, dat als je 's avonds naar bed gaat met klee ren aan, die drijfnat zijn, je den vol genden morgen droog wakker wordt. Probeer het maar eens. En zoo wordt het vanzelf Dinsdag morgen. Djitis is ons volgende marsch- doel. Daar liggen een paar bruggen. Dat kan wel eens groot bal wor den. Maar niks hoor: de heeren zijn verdwenen. Dat merken we natuurlijk pas als we er dwars door de sawahs en de kampongs, zorgvuldig dep grooten weg vermijdende, aankomen. Maar voor het zoover is geeft; de K.N.LL.-artillerie nog weer eens even een nummertje scherp schieten weg. De waarnemers, die al die lange kilometers met ons mee zijn gesjouwd en geregend^ staan een paar minuutjes tegen hun radiosets ie praten en dan plotseling komt er een partijtje granaten aangieren. We had den ze zelf niet beter neer kunnen leg gen. Precies waar ze wezen moeten, donderen ze uit elkaar. Vier op het eene bruggehoofd en vier op het andere. De mortierschutter, die met zijn mond open van spanning heeft ritten kijken, slikt even en geeft dan zijn helper een knipoogje: „Als een scheermes. Jan!" Een paar minuten later staat er een Nederlandsche vlag op een van de beide bruggen. „Ik zal barsten als ik weet. OatlireirDtije v. Til, Beatrix Vonk, Rl* Tuinbol de Moed, Harmilen Voorhoeve, Ida Molsman, Lily v. Nierop. Betsie Bal kenende. Dickie Breedyk. MLa Bdkooy, Beppie Bourgeois, Gerrit -Ku-yt, Aagrje v. d. Kwaak, Willy v. d. Kwaak. Jannle Kriek, Leen de Khmer, Ineke David, Adirtaan Derke, Dini v. Helde, Nico Glas bergen, Arendje Haasnoot, Jannetje Haas noot. En van de Kleineren: Willy Kole, Lena Jonker Cees Moleman, Lemie Nieboer, Jlsk Neutebooni, Janna v. d. Marei. Natty Dorks. Gerand' Ellppo, Jansje Flüppo. Ronald Asasds Prans Bou-. ter, Jaap v, d. Mey. Anton Msntink, Jan.- Onze Prijsraadsels De drie prijzen voor de Kleineren zUn na loting toegekend aan: Ineke David, 11 jaar. - Beatrix Vonk, 14 Jaar. Herbert Gaykema, 14 Jaar. De prllzcn voor de Kleineren zUn na loting toegekend aan: Jaap v. d. Mey, 8 Jaar. Jople Werther, 9 jaar. Willy RUnhart, 8 Jaar) De prUzen kunnen aan ons Bureau worden afgehaald a.s. Woensdag tussen 12 en 1 of 4 en 5 uur Red „L.D." mie Ouwersloot, Joke Voliemgta, Jople Werther, Heiuny v. Wijk, Tina Zandber gen, Marlltje Stavleu,1 Corrie Schaart, Rud'i Re del. Anneke v. Royen, Jan Geert v. Royen, Wdlly Rijn-hart, Liesje de Rooy, Tml Stol, Joke Smd toten-aar. Ufci© Syts&ma, Lia Schade v. W-estrum, Trtu-uaje v. Leeu wen, Wlmmie Neuteboom. Lie® Boersema, Rietje Balkenende, Theo Bik, Elly Brandt. Pietje v. d'. Bora, Liesje v. d. Berg. Best© raadeelmlchitjes en -neefjes, Om te beghmem- mijn gelukwensen; voor de zes prijswinnaars. Dat treffen. Jullie: juiLat ©en b*k by het begin Paasvacant le. va» de Nu voorwaart» aan onze nieuwe prijs raadsels, die over 4 weken weer een ver loting geven. Ik herhaal (vooral voor nieuwelingen)wie ln dte komende 4 weken 3 of 4 maal genoeg goede oplossin gen inzendt, loot mee voor een boek aan. 'to eind van die 4 weken. Dan worden er zes boeken verloot. Boven de raadsels staat, hoeveel oplossingen je iedere week moet hebben Tegel-lik met de uitslag van de loting komen telkens de namen van alle goede oplossers ln de krant. Trouw mee blll-ven doen ds -dus het psflrool'l Doe Je 'best-, en tot volgende week. Allen veel gxoèten van Jullie Raadsel- tante, MEVR. M. J. BOTERENBROOD. VOOR ZONDAG 30 MAART. Hilversum I (301 M.) 8.00: nieuws; 8.15: lnl. Hoogmis; 8/26 Hoogmis int.kamp Vught; 9.30; nieuws; NORV 9.45: zang en orgelspel. 10.00: dienst uit Westerkerk A'dam, voorg. ds. J. J. Buskes; 1130: Ned. Herv. Kerkkoor R'dam; 11,45: het kerk lied in de orgelmuziek. KRO 12.15: boek bespreking; 1230: Klaas van Beeck; 12.65: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.15: Klaas v-an Beeck: 13.45: apologie. 14.00: Gooi- scbe Kring in Kareol; 14.46: ls atoombom, oorlog,nog te voorkomen?; 16.00 Gooische Kring in Kareol; 15.45: Palmpaasohgebrul. ken. 16.20: middenstands-ontwikkeling: 16.30: zlekenlof te Bloemendaal; NCRV 17.00: dienst Chr. Geref. Kerk, Den Haag, voorg, ds. L. S. den Boer; 18.30; progr. Ned. strijdk.; 10.00: Londensoh Phil-harm— koor; 19;15: Kent gy Uw BigM? 19.3" nleuws. 19.45: Weeroverzlcht; 19.48: waar ze die nou weer zoo gauw vandaan hebben gehaald", zegt de luit. Rust. Op alle toegangswegen staan een paar man op wacht. De rest gaat voor zich zelf zorgen. Baden en een beetje kletsen. „Wat doen die Vuurvlie gen het toch emrries. Geen minuut la ten ze ons alleen. Als maar zitten ze boven je kop. Heb je die auto's daarnet zien staan? Engelsche drie-tonners wa ren het. Finaal in de. prak geschoten. Dat zyh zeker die karren, die wij met ons stomme gezicht een tijdje geleden aan de republiek hebben gegeven om de geïnterneerden uit de kampen te halen en rijst te vervoeren". En dan ineens zit iedereen te eten. Het is een slechte dag voor de lippen stand. Dat is allemaal heel geruischloos in zijn werk gegaan, maar het smaakt best en het werd weer eens tijd ook. Het blonde korporaaltje van de vierde com pagnie heeft een bak suiker gevonden en daar schijnt hy zoo gek op te zijn, dat hij zijn heele gezicht volsmeert. Als hij dan van oor tot oor kleeft gaat ook hij aan zijn kip beginnen. Lekker, joh! En dan komt het bevel: oprukken naar Modjokerto Dat laatste eindje gaat zonder een centje pijn. Er vallen twee of drie scho ten en dan staan we in Mlirip. Daar zijn de Mariniers al. „Hallo Pupoes ook in de stad!" Nog een klein rukje en dan is het ge beurd.. Maar eerst krijgen we nog een frisch buitje te Incasseeren. Mij verlak ken ze daar niet meer mee. Ik heb van de TR.I. een regenjas geërfd, die had den ze voor me bij de brug van Djitis laten liggen. Hy is wel een beetje nauw en er zitten ook geen knoopen aan,- Maar als je hem achterste voren aan trekt, blijf je toch aardig droog en dat was net de bedoeling. HET DOEL BEREIKTv Over de ontvangst hebben we ook al niet te klagen. De ledikanteh met ma trassen en al staan in Modjokerto op ons te wachten. Het water stroomt uit de douche in de mandikamer. Myn lief je wat wil je nog meer. „Kijk, kijk", zegt een chauffeur van een Marinierstruck, „de heeren van de Landmacht loopen aj te passagieren". Rassagieren? Man we sterven van de honger!" Laat „een" chauffeur van „een" Marinierstruck nou net „de" chauffeur zijn van „de" Marinierstruck, van de truck met de fourage! „Pak 'em beet jongens!" Dat sterven van den honger was eigen lijk een beetje overdreven na al die kip var eer popr uur geleden. Maar we lus ter best wee*- wat en een klein Jeure - v" w.I vandaag. We hebben iA-\ beetje Mod joker - to vex/?srd. sportflitsen; 20.00: actualiteiten; 20.08: de gewone man; 20.15 :"Me Zilvervloot; 21.16: deel Ml hoorspel „De man die Donderdag was. 22.00: nieuws; 22.15: Kath. nieuws; 22.20: avondgebed en Uturgieohe kalender; 22.35: passiegedichten; 22.40: Radio Phll_ harm. Orkest; 23.1024.00lichte orkest muziek, s Hilversum II (415 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15: ^ram.muziek- 8.30: voor platteland; 3.45: ensemble Intermezzo; 9.15: geestelijk leven; 9.30 verzoekpro gramma, VPRO 10.00: Zondagshalfuur; 10.30: dienst uit Ned. Herv. Kerk Stompc- toren, voorg. ds. M. de Jong; AVRO 12.00: Russische muziek; 1230: Zondagsclub: 12.40: la chanson de Montreux; 13.00: nieuws. 13.15: les gars de Paris; 13.50: spoorwegen spreken; 14.00; walsen van Charles Ancllff; 14.05: boekbespreking; 14.30: Radio Philharm. Orkest; 15.30: filmpraatje. 15.45: The Dansant; 16.30: wat vrouwen op het hart hebben: 16.40: sportflitsen; VPRO 17.00: voordracht: 17.10 gesprekken met luisteraars; VARA 17.30: avonturen van Oome Keesje. 18.00 nleuwa en sport; 18.16: sport; 1830: amateurs; 19.00: radlo-olympus; 19.30: cabaret Ca mera Obsoura. AVRO 20.00 nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: allerlei; 20.20: opera fragmenten; 21.10: slothoorspel „Domtoerg en Zoon"; 21.50: lievelingsmelodieën; 22.20: romantische plano; 22.30: Orchestra des Concerts Colonne; 23.00: nieuws; 23,15 Raie da Costa, plano. 23.3524.00: En- gelsohe melodieën. 'ngezonden Mededeelmg. Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig VOOR MAANDAG 31 MAART. Hilversum I (301 M) NCRV 7.0ÓJ nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 19.30: George Robert, kerkorgel; 7.45: een woord voor den dag; 8.00: nieuws. 8.16: Am- sterdamsoh A Capella Koor. 830: mor genconcert; 9,15: ziekenbezoek; 930: gees_ telljke liederen. 10.00* A, Aeschbacher speelt plano; 10.30: morgendienst o.l.v. ds. j H. F. Remme; 11.00: George Stam, or gel; 11.15: oude en nieuw© schryvers; 11.35: orkest Marek Webev; 11.45: fa milieberichten uit Indië; 'i2.00: me lodieuze klanken; 1230: Mnhdollnata; 13.00: nieuws; 13.15: Frlesoh planotrio; 14.00: voor Jonge moeders. 1430: Conti nental Quintet; 15.00: reportage Holland- sche kinderen ln Zwitserland; 15.35: gra- mofoonmuzlek; 16.00: bijbellezing; 16.45: Mare Rozelaar, cello. 17.20: muzikale vraagrubrlek; 17.45: Rijk Overzee; 18.00: sport; 18.30: progr. Ned. stryd'kr.; 19.00-: nieuws. 19.15: boekbespreking; 1935: or- ;el-lmprovlsatle; 19.45: landbouwrubriek; JO.OO: nieuws; 20 05: weeroverzlcht; 20.08: Radio Philharm. Orkesx. 21.15: de Geu zen in 1572; 2135; NORV-dameskoor; 22,00: nieuws; 22.15: actueel geluid; 22,30: composities van Frobeyer en Von Bl/bed-: 22.45: avondoverdenking; 23.0024.00: po pulair avondconcert. Hilversum II (415 M») AVRO 7.00 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30 gramofoonmuzlek; 8.00. nieuws: 8.15: in strumentale soil; 8.45: werken van Rimski Korsakoï; 9:1*5morgenwydlng door ds. A. A. van Ruler; 930: pol.-ber.. 9.50: ar beidsvitaminen; 10.30: van vrouw tot vrouw; 10.35: Egon Petri, plano; 11.00: Op den uitkijk. 11,15. llchte orkestwerken; 12.00: Lvra Trio; 1230: in 't spionnetje; 12.35: H. M. Goldstream Guards; 13.00: nieuws; 13.15: H. M. Goldstream Guards. 13.50: liedjes uit Portugal: 1430: op be zoek bïj de Marva's; 14.35: viool en plano; 15.00: bopbonnlère. 16.30: het karakter m de opera; 17.00: Musetteklanken; 17.15: hoort, zegt het voort; 17.30: orkest Al Goodman; 18.00: nleuw&. 18.15: Omroep- kest; 19.00: en nu naar bed: 19.05! After Diners; 19.45: Inleiding tot het mu ziekbegrip. 20.00: nieuws: 20.05: radio- scoop; 22.00; Magyarl Imre; 22.15: Am- sterdamsch Strijkkwartet: 22.45: de stu dent. voorheen en thans; 23.00: nieuws: 23.15; Dutch Swing College; 23.4524.061 Jasoha Helfetz, viool.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5