Truman doet beroep op Veiligheidsraad Mislukte en toch verhoorde Grieksche klacht Groote demonstraties in het Roergebied Tegen den „Honger" Procedure-kwestie te Moskou Oostenrijk en Duitschland beide aan de orde Met een enkel woord Onze Plaat van de Week WEERBERICHT SSstj Jaargang ZATERDAG 29 MAART 1947 J No. 260455 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 TelefooD Redaotie: 21507 - Giro no: 57055 De commissie van ondeiaoek van de Vereenigde Naties naar de klacht van Griekenland, dat de guerüla-strijd te gen de regeering van Athene wordt ge voed uit de drie omliggende Balkan- landen Albanië, Bulgarije en Zuid Sla - vië, heeft haar onderzoek voltooid en is op de thuisreis. Haar rapport zal daarna worden opgesteld. Reeds nu is echter met volledige ze kerheid vast te leggen, dat aan een stemmigheid niet behoeft te worden gedacht en dat van een werkelijk ern stige behandeling van deze kwestie niets terecht zal komen; althans, dat vaneen beslissing geen sprake zal zijn! Dat de klacht volkomen gegrond was, reeds geruimen tijd geleden viel er niet meer aan te twijfelen wanneer men de verklaringen las van vele getuigen, die in deze materie werden opgeroepen en die met naam en toenaam de kampen wisten te noemen, waar de guerilla - strijders in Bulgarije en elders werden opgeleid en uitgerust. Al werd het niet met zooveel woorden gezegd, men voel de. waar de sleutel was te zoeken van het gebeuren, dat Griekenland ten on dergang scheen te zullen voeren, daar het economisch niet in staat was om nog lang de kosten te dragen van den afweer tegen dit land ondermijnend kwaad. Die sleutel moest worden ge zocht in Móskou, dat langs bekenden weg Griekenland trachtte te infiltree- ren en zoo zijn doel te bereiken: vol slagen overwicht op dèn Balkan, waar aan het oude Hellas nog ontbrak! Amerika heeft zich evenwel nu op Moskou's weg geplaatst, waar Engeland om financieele redenen gedwongen was terug te wijken en twijfel behoeft niet meer te bestaan: Amerika zal den guerilla-strijd in Griekenland niet la ten overwinnen en de Sovjets niet toe laten aan de Middellandsche Zee. Washington doet in dit opzicht te dui delijke taal hooren om te kunnen aar zelen dat het bittere ernst is geworden. Het is zelfs merkwaardig, hoe duide lijk Washington zich durft te uiten, culmineerend in de robuste verklaring van oud-president Hoover, dat één man de oplossing in handen heeft van het Grieksche vraagstuk: Joseph Stalin! Van Sovjet-zijde heeft men overigens in deze materie een fout gemaakt, die al te zeer voor zich zelf spreekt. Verte genwoordigers der commissie zouden immers een ontmoeting hebben met „generaal" Markos, den leider der gue- rilla-strijders, in het terrein van het verzet Aangekomen ter bestemder plaat se, verscheen de generaal niet en liet verstek gaan. Toen de commissie einde lijk het wachten moe was en wilde ver trekken, verzetten de Foolsche en Sov- jet-afgévaardigden zich en na den af tocht der overigen, hadden deze beiden ten slotte toch een ontmoeting met den generaal, die toen opeens boven water kwam. Zie, dat is te doorzichtig, doch typeert wel bijzonder sterk de zwakte van de anti-Grieksche strooming. De gang van zaken is nu gemakkelijk te voorspellen. Om te beginnen zal de commissie van onderzoek niet tot een bevredigend rapport kunnen komen, daar overeenstemming totaal zal ont breken. Lukt het nog om een rapport uit te brengen, dan zal dit nog twee ledig zijn; een van de meerderheid en een van de minderheid. Wordt de kwestie daarop opnieuw in den Veiligheidsraad aan de orde ge steld, dan zal men niet tot een beslis sing kunnen geraken, want mocht trots het verzet van Sovjet-zijde toch een uitspraak met voldoende meerderheid worden bereikt, dan grijpen de Sovjets zonder twijfel wederom naar het recht van veto! Zooals zij dat hebben gedaan inzake de Engelsche klacht tegen Al banië wat betreft het leggen van mij nen in de straat van Korfoe. Onom- stootelljk was bewezen, dat die mijnen althans niet zonder medeweten van Al banië konden zijn gelegd en dus werd met vereischte meerderheid een uit spraak in dien geest gegeven. Moskou hanteerde daarop het veto-wapen en de Engelsche klacht -was van de baari De getrouwe vazal der Sovjets, Po len. had zelfs de driestheid gehad te beweren, dat de Engelschen zelf de mij nen hadden gelegd om Albanië dwars te zitten. Onnoodig te zeggen, dat op déze wij ze het gezag van de Vereenigde Naties in de kiem wordt vermoord. Al het idealistische en geestdriftige streven van direct na den tweeden wereld-oor- log ten spijt, blijkt reeds thans de twee de en z.g. verbeterde Volkenbond een utopie! Ten minste in hoofdzaken, want op bijkomstig terren weet men soms iets te bereiken, dat zij volmondig er kend. Het schijnt echter al wel zeker te zijn dat men niet in de groote fout van na den eersten wereld-oorlog zal vervallen en overgaan tot een overijlde ontwapening. In tegendeel zijn de Ver eenigde St. vast van plan haar bewa pening te handhaven en zelfs uit te brei den. voorbereid om .elke poging om door agressie te geraken 'tot verdere machts uitbreiding een halt toe te roepen. Mag men zich daarin eensdeels verheugen speciaal in de gegeven omstandigheden anderdeels schuilt ook daarin een gevaar, want. een te zeer zich van zijn macht bewuste politie kan soms tot eigenmachtig optreden overgaan en zoodoende op haar beurt tot uitwassen voeren! Een dan te bedenken, hoezeer de Grieksche affaire in wezen feitelijk slechts een klein onderdeel is van het zich afspelend wereldgebeuren De Grieksche klacht zal om hals wor den gebracht, maar toch niet -tever- geefsch zijn geweest! Hellas weet zich nu door de grootste wereldmacht jn den rug gedekt. DE ECONOMISCHE EN SOCIALE RAAD DER V. N. De economische en sociale raad der V. N. heeft zijn uiteindelijke goedkeu ring gehecht aan de instelling van eco nomische commissies voor Europa en het Verre Oosten. De Sovjet-afgevaar digde onthield zich van stemming, na dat tien Sovjet-amendementen op de omschrijving der bevoegdheden van de commissie voor Europa waren ver- wonpen. Gisteren vond in Dusseldorf en andere plaatsen in het Roergebied woelige hon- gerdemonstraties plaats, waaraan vele duizenden Duitschers deelnamen. Reeds vroeg in den ochtend trokken te Dussel dorf lange rijen arbeiders, vrouwen en kinderen door de straten. Britsche mili taire auto's werden met steenen beko geld en zelfs omvergegooid. In één ge val haalden woedende betoogers de in zittenden uit'een auto van het militair bestuur en reden den wagen in het wa ter. De weinige Britsche militairen, die zich op straat bevonden, werden be schimpt. Een menigte van meer dan honderd duizend hienschen had zich in een park in het centrum der stad ver zameld. Borden werden gedragen met opschriften als „Geen voedsel, geen werk" en „,Wij laten onze kinderen niet verhongeren". De toegangen tot het park waren geblokkeerd om Britsche wagens het binnenrijden te beletten. Eerst omstreeks twaalf uur verscheen Britsche militaire politie in het cen trum van de stad, terwijl in de buiten wijken lichte pantserwagens werden op gemerkt Vrijwel alle werk, behalve het hoogst noodzakelijke, en alle verkeer la gen stil. Een delegatie van arbeiders overhan digde den commandant der stad een re solutie, waarin werd gezegd, dat men door den voedselnood spoedig aan het ende van zijn krachten zou komen. De resolutie vraagt o.m. onmiddellijk herstel der in 1946 ontbonden burger lijke comité's en bespoediging der zui vering. Ook in Essen en Dortmund werden gisteren stakingen gehouden, terwijl in Keulen Donderdag door arbeiders van verscheidene groote fabrieken voor het stadhuis werd gedemonstreerd. De bur gemeester verklaarde, dat het Duitsche bestuur weinig invloed kan doen gelden op den aanvoer van voedsel en niet voor den tegenwoordigen toestand kan wor den verantwoordelijk gesteld. Vierduizend bij de voedselvoorziening werkzame arbeiders te Keulen hebben gedreigd het werk neer te leggen, als de brood eij. vetrantsoenen niet wórden verhoogd. Reeds zijn, aldus meldt Reuter, maat regelen getroffen om de voedselpositie te verbeteren. Dagelijks komen voor- rangstreinen met 6000 ton graan in het Roergebied aan De Britsche autoritei- BEVIN SPREEKT MET DOMINIONS. De Britsche minister van buitenland- sche zaken, Bevin. heeft de diploma tieke vertegenwoordigers der dominions te Moskou ontvangen. Op de Britsche ambassade wisselde hij met de verte genwoordigers van Australië, Canada en Nieuw Zeeland van geda-chten over de vorderingen van de conferentie. Eenige waarnemers uit de dominions ga/ven te kennen, dat wanneer niet vol doende overleg zou worden gepleegd met de dominions, deze zouden kunnen besluiten afzonderlijke overeenkomsten met Duitschland te sluiten. ten wijzen er op. dat de demonstraties een politiek karakter dragen. Volgens Schumacher, den leider der socialisten, hebben de vakbonden de si tuatie geheel in de hand en is er geen sprake van communistische invloed. Een hooge Britsche officieele persoon lijkheid sprak de beschuldiging uit. dat Duitsche sabotage verantwoordelijk is voor deze ergste voedsel-crisis. die het Roergebied sedert het begin der bezet ting gekend heeft. Hij vertelde, dat de Duitschers graan verbergen en weigeren vee te slachten. De Britsche zegsman deelde mede. dat niet alleen binnenlandsch graan verbor gen wordt, doch dat ook groote hoeveel heden geïmporteerd graan verdwijnen bij den doorvoer vanuit de havens- Verwacht wordt, dat de crisis nog min stens een maand zal duren. De woord voerder zeide. dat de rantsoenen gering zullen zijn, doch dat zij niet een „ver- hongeringspeil" zullen bereiken. •Het Amerikaansche militaire bestuur van Beieren heeft protest-demonstraties, die politieke slachtoffers van het Nazi regiem wilden houden wegens een Woensdagavond gepleegden bomaanslag op de bureaux te Neurenberg van het departement voor hulpverleening aan door de nazi's vervolgde personen, ver boden. PALESTINA. Naar verluidt, zal de Britsche verte genwoordiger de V. N. verzoeken om tegen eind April een speciale zitting van dit lichaam bijeen te roepen ter behandeling dei* Palest-fjnsohe kwestie. Hef geheim proces tégen Niemoeller Een onlangs ontdekt geheim archief van Alfred Rosenberg, den Nazi-,filo soof", die verleden jaar te Neurenberg werd opgehangen, bevat onder meer het eenige verslag, voor zoover bekend is, van het in Februari 1938 gehouden ge heim proces tegen ds. JBemoeller, aan vankelijk duikbootkapitein, later Lu- theraansch predikant. Niemoeller werd beschuldigd van verraderlijken aanval tegen de kerk. Volgens prof. Kempner, plaatsver vangend Amerikaansch aanklager te Frankfort, blijkt uit dit archief, dat het Duitsche ministerie van propaganda het plan had Niemoeller te vermoorden. Tijdens een rustpoos in de gerechtshan deling kregen de twee waarnemers, die Goebbels en Rosenberg hadden gezon den, namelijk ruzie. Goebbels' vertegen woordiger verklaarde, dat het ministe rie van propaganda oorspronkelijk het plan had Niemoeller uit den weg te ruimen, maar oni de een of andere reden hiervan had afgezien. Rosenberg's vertegenwoordiger antwoordde, dat het vermoorden van Niemoeller een nog slechtere propaganda zou geweest zijn dan het proces. Tijdens dit proces zou Niemoeller ver klaard hebben, dat hij nooit de poli tiek van de republiek van Weimar had ondersteur Volgens Rosenberg's ,ver- tegenwoon r had Niemoeller zelf verklaard, aat hij altijd bij de verkie zingen op de party der Nazi's had ge stemd, hoewel hij geen lid was. Onmiddeliyk na de vryspraak werd Niemoeller door de Gestapo gearresteerd en naar een concentratiekamp gebracht. Om steun aan Amerikaansche politiek. Amerika heeft zich thans tot den Veiligheidsraad gericht inzake steun voor Griekenland en Turkije. „De Amerikaansche steun aan Grie kenland en Turkije is een noodmaat regel. Een effectief optredenvvan den Veiligheidsraad zal voor de toekomst noodzakelijk zijn, om de zaak van den vrede te bevorderen". Met deze woor den deed Warren Austin namens pre sident Truman .een beroep op den Veiligheidsraad om de Amerikaansche politiek te ondersteunen. Zonder maatregelen die elkaar aanvullen zoo zei Austin bestaat de kans, dat de toestand die thans in den Veilig heidsraad heerscht, erger zal worden. „De Vereenigde Staten achten het van het grootste belang, dat de Ver eenigde Volkeren verdere stappen doen in zake de dringende problemen waar voor Griekenland zich ziet geplaatst, zooals zy cok behooren te doen met be trekking - tót elk ander land, dat in soortgeiyke omstandigheden mocht ver- keeren, Ik ben er van overtuigd, dat het voorgestelde Amerikaansche pro gram voor hulpverleening aan Grieken land en Turldje, te zamen met een effectief optreden van den Veiligheids raad in het geval van de Noord-Griek- sche grenzen, werkeiyk de zaak van den vrede zal bevorderen". Austin verklaarde verder, dat de Vereenigde Staten niet verlangen eenig land, groot of klein, te beheerschen. te intimideeren of zyn veiligheid te be dreigen. Zij respecteeren de rechten van alle leden der Vereenigde Naties cm hun eigen levenswyze of systeem Gisteren hebben de vier ministers van buitenlandsche zaken opnieuw de kwes tie der Duitsche activa in Oostenryk onder de loupe genomen, doch konden niet tot overeenstemming komen. Bevin, die de zitting presideerde, ver klaarde, dat de kwestie opnieuw op het doodepunt gekomen schünt en Marshall zeide. dat Molotof op het standpunt schijnt te staan, dat de anderen aan de conferentietafel de Russische defi nitie moeten aannemen of de bespre kingen uitstellen. Beiden stelden voor, dat de plaats vervangers de kwestie op basis van de vier voorstellen opnieuw in beschouwing zullen nemen waarmee Molotof in stemde. Men kwam overeen, dat de plaatsver vangers een nieuw rapport over. de kwestiezouden opstellen alvorens het Oostenryksche verdrag in zyn geheel op de hoofdagenda van den raad der ministers aan de 'beurt zal komen. Vervolgens kwam het rapport van de coördinatiecommissie ter sprake, dat de ministers juist ontvingen. Marshall stelde voor de drie voor naamste punten van dit rapport in den raad van ministers te bespreken en de rest naar een speciale commissie te verwezen, welke vóór 2 April aan de ministers rapport zou moeten uit brengen. De drie belangrykste punten noemde Marshall: 1. De economische eenheid en de her stelbetalingen. 2. Het peil der Duitsche Industrie en de hervatting van de herstelbetalingen. 3. De vorm en bevoegdheid van de Duitsche vöorloopige regeering. Molotof vToeg, of in het eerste punt ae herstelbetalingen in hun geheel wa ren begrepen, waarop Marshall bevesti gend antwoordde. Vervolgens stelde Jfolotof voor de demilitarisatie van Duitschland als vierde punt op de lyst te plaatsen. Marshall verklaarde dit punt achter wege gelaten te hebben, daar het een belangrijke kwestie in het voorgestelde viermogendheden-verdrag over de Duit sche ontwapening uitmaakt en beter besproken kan worden, wanneer dit verdrag aan de orde komt. Hy zeide echter geen bezwaar te hebben de ont wapening van Duitschland in den raad der ministers te 'bespreken. Later kwam de kwestie ter sprake welke landen aan de vredesconferentie zullen deelnemen en Molotof zeide van meening te zyn, dat de te New-York opgestelde lyst van 18 landen ook voor de conferentie kan gelden. Marshall achtte het echter niet noo- dig, dat de ministers thans over deze kwestie beslisten, en dr'ong er op aan, dat eerst een beslissing zou worden ge nomen ten aanzien van de verschil lende commissies en subcommissies. Ook Bidault verklaarde zich er voor stander van alle procedurekwesties naar de plaatsvervangers te verwyzen. Hy zeide, dat de Fransche regeering niet bereid is de uitsluiting van eenigen geallieerden staat- te steunen, doch het van belang acht, dat er onderscheid wordt gemaakt tusschen de geallieer den naar gelang hun deelneming aan den oorlog. Wysjinsky maakte in de coördinatie commissie duideiyk, dat Rusland geen economisohe eenheid van Duitschland wenscht, waarby het Roergebied niet onder bestuur der Groote Vier gesteld zou worden. Zoo scherp was deze laat ste elsch nog niet te voren door de Russen gesteld. Schermerhorn en Sjahrir zetten namens Nederland en de Republiek hun hand- teekening onder het accoord van Linggadjati. (Radiogr. overgebr-foto) Inundatie's overal opgeheven. REPUBLIKEINEN GAAN VOORT MET STELLINGENBOUW. De Nederlandsche militaire woord voerder heeft o.m. het volgende mede gedeeld: Nederlandsche troepen by Soe- rabaja hebben Dinsdag en Woensdag het complex Patjet-Trawas onder him controle gesteld om de drinkwatervoor ziening veilig te stellen. Nadat de buis- leidingen hersteld waren, was de drink watervoorziening weer verzekerd. De inundaties zyn overal opgeheven en het gebied rond Soerabaja is overal vry van water. In den sector-Semarang gaan Re- publikeinsche troepen niet alleen voort met het bouwen van reeds be gonnen stellingen doch zyn zjj zelfs begonnen met het bouwen van nieuwe stellingen in de twee kilometer-zone, in strijd met dc overeenkomst. Uit Medan wordt infiltratie gemeld van gewapende rampokbenden, die in verschillende kampongs hun slag sloe gen, waarby een Chinees vermoord werd. Vrywel alle sectoren melden de gebruikelyke dagelyksche berichten over kleine incidenten. Aanwijzing voor vindplaats Dakota? Het eerste teeken, dat Wellicht een aan wy zing kan zyn voor de vindplaats van de' in Noord-Australië verongelukte Dakota is een bericht, dat gisteren van een klein veestation, minder dan 500 km. van Cloncurry in N.W. Queens land te Brisbane is ontvangen. Volgens dit bericht heen een groot vliegtuig te omstreeks negen uur in den avond van 25 Maart boven een boerderij gecir keld. Juist in dit gebied worden thans door de Nederlandsche en Australische vliegtuigen dan ook nasporingen ge daan. Stormachtig weer en slecht zicht bemoeilijken de activiteit nog steeds. Een Rijksdaalder voor een aardbei! PRIMEURS TE POELDIJK. Het Westland heeft weer de eerste aardbeien gepresenteerd, zy werden aangevoerd ter veiling Poeldyk door den kweeker G. v. Leeuwen. Die pri meurs waren nogal pryzlgf2.50 per stuk voor de grooten en f. 1.voor de kleinen Zoete lieve Gerritje: wie kan dkt be talen? BINNENLAND. Als gedelegeerden van de Ned Ver. van ex-polltieke gevangenen uit den be zettingstijd. ziln naar het internationale congTes van oud-politieke-gevangenen te Parüs vertrokken, mr. B. W. Stomps uit Haarlem, kol. W. van Lanschot. adju dant van Prins Bernhard. uit Vught. mr. W Boellaard uit De Bilt en majoor J. de Swart uit Den Bosch. Binnen enkele da gen zal mevr. B. van den Muyzenberg Wlllemse, lid der Tweede Kamer, zich bU bovengenoemden aansluiten. Het doodvonnis tegen F. H. Meyer, wiens gratieverzoek door H M. de Konin g-in werd afgewezen. Is gistermorgen vol- trokken. In de Kathedraal te Utrecht Is tU- dens een plechtige bijeenkomst afscheid genomen van 2000 manschappen, behoo- rend tot de 2e dlvsle. De Utrechtsche Kardinaal heeft hen uitvoerig toegespro ken. De scheidende militairen ontvingen ten slotte den Pauselilken zegen. In aansluiting op ons bericht over de vondst van massagraven op de Waals- dorpervlatobe by Den Haas verzoekt het hoofd van hot centrum Amersfoort van den dienst identificatie en berging, de kapitein J. H. A. van Lryk, adres: voor ma-lig concentratiekamp Laan 1914 te Amersfoort, dr'ngend ieder die Inlichtin gen kan verstrekken over de onderstaan de rtng-Lnscrdpties zich met den meesten spoed tot hem tb wenden: A.Z. 28/10 '34 Anny 31/8 '43 Tltia 2/4 '38 Jos 25/12 '31 Peter 26/9 '38. De tuchtrechter voor de prtjzen te Eindhoven legde aan C Renders uit Val- kenswaard, voor het verkcopen van te dure vulpennen, eep. bcobe van f. 60.000 op. Te Amsterdam is In het statige grachtenhuis, waarin vroeger de kunst handel Gouxtebikker was gevestigd, offi cieel het ,3rltish House" geopend. De Engelsche ambassadeur sir Nevile Bland en anderen hebben daarbij het woord gevoerd. Lord Kililearn, de Britsche speciale comm-'ssarls voor Zuid-Oost-Azië, heeft zrijn galukwenschen doen toekomen aan dr. v. Mook en l£ Soekarno naar aanlei ding van de onderteekerümg der Ned. Indonesische overeenkomst Bij het gemeentelijk arbeidsbureau te Amsterdam Is fraude gepleegd. In to taal werd f. 35.000 verduisterd. Gear resteerd is de ambtenaar v. L., terwijl zijn medeplichtige H. voortvluchf.g ls. Op he,t traject DeurneHelmond ls het 9-Jarig zoontje van de wed. V. uit Vlferden uit een In volle vaart rijdende trein gevalle en aan zijn verwondingen overleden. Onder geweldige belangstelling van dc geheele bevolking had gistermorgen Ln de mijnstreek de uitvaartdienst en be grafenis plaats der slachtoffers vam de mijnramp tn de Staatsmijn Hendrik. De „Sloterdlik", ile reeds menig maal troepen Indlëwaarte vervoerde, ver trok gistermiddag met 1560 mdldtairen aan boord, naar Indonesië. In de gevangenis te Pontianak zijn wederom -twee Japanscha oorlogsmisdadi gers geëxecuteerd, n.l Ishiyama Yasuburu die als commandant van een executie peloton zelf aan talrijke executies had deelgenomen, en Hlrayama Sedlchi, een tolk, die, om zijn lichaamskracht te be wijzen, een paar gevangenen had dood geslagen. Ook Sano Satsuki is geëxecu teerd, deae heeft vele gevangenen mis handeld en na de oapi'tulat.'e nog een aanbail daj-aks vermoord. De maritieme commissie heeft me degedeeld dat de tydens den a^log ge bouwde Amerikaansche schepen ..George H. R. H. Franders" en de „Relnhold Richter" aan de Ned. regeering werden verkocht, en de ..Costarica Victory" en ..Robert Fechter" aan het Koninkrijk der Nederlanden (vermoedelijk voor Indone sië). De ..Tarantella" en de ..Tarascon" werden aan de Ned. Koloniale Petroleum- mij. verkocht. In het Belgische Staatsblad is de tekst van de postovereenkomst België Nederland gepubliceerd. Van 1 April af zullen de blnnenlandschen pósttarleven van belde landen ook gelden voor cor respondentie -met het andere land. BUITENLAND. De Belgische Senaat heeft een mo tie van vertrouwen in de regeering van Spaak met 125 tegen 7 stemmen, bil 17 onthoudingen, aangenomen. De liberalen stemden tegen, de communisten onthiel den zich van stemming. In de begrootlngscommlssle van het Amerikaansche Huls van afgevaardigden hebben vooraanstaande Amerikaansche politici verklaard, dat de Sovjet-Uniq in de Russische bezettingszone van Duitsch land „politie-staten" heeft ingesteld De commissie heeft haar goedkeuring gehecht aan eenverzoek van het depar tement van oorlog voor een nood-toe wijzing van 300 mlllloen dollar voor hulpverleening aan de Amerikaansche bezettingszone. In de Fransche nationale vergade ring ls een wetsontwerp van de socialis ten om de distributie van kranten te nationallseeren. verworpen. Op 20 Mei wordt een zonsverduiste ring verwacht, die ruw geschat van San tiago In Chili tot de Kenya-provlncies in Afrika zichtbaar zal zijn. De Zwlitsensche politie heeft valse he Britsche bankbiljetten ten bedrage van 1550 pond sterling in beslag genomen, men. Luitenaivt-generaai Koeiitsji Tanaka. opperbevelhebber dar Japansche expedl- tiietroepen, tói het Zuiden, ls wegens het plegen van wreedheden ter dood ge bracht. Admiraal Jean Delaborde, de 69-Jari ge voormalige bevelhebber van de Fran sche vloot te Toulon, ls door het hooger gerechtshof te Versailles wegens ver standhouding niet den vijand, staatsge vaarlijke handelingen en het vernietigen van Fransche schepen ter dood veroor deeld. By Ban. ln Italië. Is een boeren opstand bedwongen, nadat vele branden waren, gesticht. De wereldtentoonstelling, die ln Londen was ged-aoht vx>r 1951. zal eeni ge Jaren moeten worden ulftgesteld, daar anders het urgente werk van den weder opbouw zou worden geschaad. Te Helsinki ls een proces begonnen tegen 22 Pinsche stafofficieren, ervan be schuldigd, een geheim leger te hebben gevormd om tegen de Sovjets te strijden, als deze net de Westelijke mogendheden ln oorlog kwamen. Attlee heeft met het oog op de bin nenlandse!^ moeilijkheden zijn voorge nomen bezoek aan Australië uitgesteld. keuze is gemaakt zonder Intimidatie en zoolang de landen niet ingrijpen in de van regeering te volgen, zoolang een rechten van andere landen of de vrij- heden van andere volkeren. Austin legde er den nadruk op, dat de Vereenigde Staten de Vereenigde Volkeren de richting aangeven door hun huidige politiek en zy wenschen en ver welkomen overeenkomstige belangstel ling en steun van de andere leden der Vereenigde Naties. wy wachten den tyd af, zoo ver klaarde Austin, dat dergelyke lasten door de Vereenigde Volkeren gedragen kunnen worden, zoodat het niet meer noodig zal zyn, dat een land, dat om een of andere reden in moeilykheden verkeert, zich tot de Vereenigde Staten moet wenden. De rede van Austin was 24 uur voor den aanvang der zitting aan alle leden van den Veiligheidsraad overhandigd. Tevoren had Austin besprekingen ge voerd met Triiman en hooge ambtena ren van het ministerie van Buitenland- sche Zaken. Het is ons een genoegen onzen lezers de regelmatige her-ver schijning Ie kunnen aankondi gen van de vóór den oorlog zoozeer gewaardeerde teeke- ningen van Piet van der Hem. Voorloopig zal de heer Van der Hem eens in de veertien dagen een plaat voor ons ont werpen; zoodra de ruimte zulks toelaat hopen wij de voor oor- logsche traditie eener wekelijk- sche plaat in cere te herstellen. Red. „L.D." Textielpunten-vervalsching J op enorme schaal. ONZE BEVOLKING WORDT DE DUPE. De gemeentepolitic te Kerkrade is er, in samenwerking met den C.C.D. en met de Engelsche en Duitsche po- litie-autoriteitcn ln bezet Duitsch land, in geslaagd, dc hand te leggen op een aantal Nederlanders en Duit schers, die er hun werk van maakten valsche textielpunten te vervaardigen en te verhandelen. De zaak kwam aan het rollen, toen op 7 Maart een persoon te Hoogeveen werd aangehouden, van wien vermoed werd, dat hy textielpunten te koop had aangeboden. Hy bleek in het bezit te zyn van 10.000 punten. Hy verklaarde ze te hebben gekocht in Apeldoorn van Iemand, die vermoedelyk afkomstig was uit Limburg. C.C.D.-ambtenaren hebben het spoor naar Limburg gevolgd en zyn uitelnde- ïyk in Kerkrade tereoht gekomen, waar het naar de grens leidde. Daar woont in de Nieuwstraat (de zgn. „neutrale straat") zekere L. Deze werd gearres teerd en toen kwam er meer licht in de affaire. L. noemde de namen van twee Duitichers. In Duitschland is daarop het onderzoek voortgezet. Na eerst in Herzogenrath by een boekhou der van een glasfabriek terechtgeko men te zyn, die ook betrokken was by den handel in valsche' textielpunten, kwam men ten slotte ln Aken terecht. Daar arresteerde men den eenigen lithograaf van geheel Aken, die de „bron" bleek van de valsche textiel punten. Er werd op de drukkery, waar hy werkte, een cliché aange troffen van de Nederlandsche textlel- kaart die in April geldig zal worden. In het geheel zyn in Aken drie Duit schers door de Engelsche autoriteiten gearresteerd. In Kerkrade zit de.eigenlyke hoofd dader die de textielpunten te koop had aangeboden, bovengenoemde L. en er ls er nog één voortvluchtig. Men kan wel aannemen, dat het om ongeveer 1 mll lloen valsche textielpunten gaat. De politie van Kerkrade, die met 2 k 3 menschen aan het onderzoek deel nam, profiteerde van de relaties, die zy van voor den oorlog had mèt de „Kri- minal Beambten". SOLDAAT BRANDDE ALS EEN FAKKEL. De 21-j. militair de Beyen uit Bolnes, gelegerd te Gilzeryen, gebruikte benzine bij het aanmaken van een kachel. Hij vatte daarbij zelf vlam, liep naar bui ten, en was dientengevolge spoedig een brandende fakkel gelijk. Met brandwon den overdekt is het slachtoffer kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden. NIET VEEL VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar op klaringen. Nu en dan regen, tydeiyk krachtige wind tusschen Z. O. en Z.W, Iets minder zacht. 30 Maart. Zon op: 6.22 uur; onder: 19.08 uür. Maan op: 11.05 uur; onder: 3.51 uur. Hoogwater te Katwyk-aan-Zee t» 9.41 en 22.25 uur (Doodty); 31 Maart: 11.16 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1