Te Djogja een Ned. vertegenwoordiging Herdenkingsavond voor de gevallenen op 3 Mei Opkomende Nazi-organisatie onschadelijk gemaakt Vaststelling der richtlijnen WEERBERICHT De nieuwe bonnen Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 27 MAART 1947 No. 2604? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redaotie: 21507 - Giro no: 57055 Eerste besprekingen na Linggadjati Dr. Van Mook heeft aan Aneta medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, spoedig een min of meer perma nente vertegenwoordiging van de Ne- derlandsche regeering, samengesteld uit deskundige ambtenaren van ver schillende departementen, te Djogja te vestigen. Hierdoor wordt het contact met republiek ten behoeve van gezamenlijk onderzoek en behandelen van verschil lende departementen bevorderd en de mogelijkheid om te arbeiden versneld. Dr. Van Mook zeide tevens uitbreiding van de ambtelijke vertegenwoordiging van de republiek te Batavia te ver wachten. Met betrekking tot Borneo, meende Dr. Van Mook, dat thans het houden van behoorlijke verkiezingen voor de samenstelling van een vertegenwoordi ging van Zuid-Borneo en van Oost- Borneo binnen niet te langen tijd mo gelijk zal zijn, waarna de Borneo-con- ferentie ten spoedigste zal worden ge houden. Verwacht wordt, dat eerlang republikeinsche journalisten en andere waarnemers voor een bezoek aan Ne derland zullen worden uitgenoodigd. Gisteren zijn de Nederlandsche en Indonesische delegaties voor de eerste maal na de onderteekening van Ling gadjati bijeengekomen. Volgens een Nederlandsch commu niqué werden „zekere punten, welke voor Indonesië van primair belang zijn" besproken. REGELING VAN MODJOKERTO? Volgens betrouwbare zegslieden om vatten deze punten zoowel militaire als economische kwesties. Vandaag zouden eenige afgevaardigden weder Rustige dag te Moskou. WEINIG BEREIKT. Gisteren hebben de vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou bijna 5 uur vergaderd over de volgende pun ten van belang: 1. De twee nota's van Joego-Slavië met het verzoek om te worden gehoord over het Oostenrijksche vredesverdrag en over het rapport van de financieele commissie voor Triëst. De beslissing hierover werd tot heden uitgesteld, 2. De deelneming van China aan het bijeenroepen der vredesconferentie, waarover geen accoord werd bereikt. 3. De ministers bespraken verder het procedurerapport van de plaatsvervan gers en verwezen het terug. 4. Ten slotte bespraken de ministers de agenda voor heden, waarbij tot de volgende punten werd besloten: a. Of en hoe Joego-Slavië zal worden gehoord. b. De kwestie der Duitsche activa in Oostendijk. c. De rapporten van de sA ciale com missie, welke eenige dagen geleden is benoemd voor het reglstreeren van de punten der Duitsche kwestie, waarover men het eens en die waarover men het oneens is. Bevin verklaarde deze rapporten slechts te willen hooren, indien zij vol tooid zijn. Naar verluidt, is deze commissie maar ten deele klaar gekomen en is het niet zeker, dat zij haar rapporten op tijd zal hebben voltooid. Van Sovjetrussische zijde werd een voorstel ingediend om de oorlogsmisda digers in de kampen voor verplaatste personen onder het militaire comman do van de respectieve landen in ver zekerde bewaring te stellen, welk voor stel door Frankrijk werd g-.teund. De Britsche en Amerikaansche afge vaardigden waren van meening, dat er voldoende bewijs dient te worden over gelegd voor dergelijke oorlogsmisdadi gers worden uitgeleverd. Hoover over den toestand in Griekenland. De Amerikaansche ex-president Her- bert Hoover heeft te New York op een diner, dat in verband met hulpverlee ning aan Griekenland georganiseerd was, verklaard, dat één man in de wereld een groot deel van den chaos en de ellende in Griekenland zou kunnen opheffen, indien hij dat wil. „Die man is maarschalk Joseph Sta lin" aldus Hoover. „Het ligt in zijn ver mogen den agressie-oorlog, die in den vorm van guerilla-aanvallen van Joego- Slavisch, Bulgaarsch en Albaansche grondgebied uitgevoerd wordt, tot stil stand te brengen. Het ligt in zijn ver mogen, er voor te zorgen, dat de on geregelde troepen der communisten in Griekenland met moorden ophouden en langs wettige wegen uitdrukking geven aan hun meening. Dat zou Griekenland vrede brengen. Dan zou de hulp der V. S. gebruikt kunnen worden om de productiviteit van het werk der Griek- sche bevolking te herstellen, terwijl wij nu onze edelmoedige gaven aan mili taire uitrusting verkwisten". om bijeenkomen ten einde een rege ling inzake de bezetting door het Ne derlandsche leger van Modjokerto definitief tot stand te brengen. RADIO-REDE SJAHRIR. Sjahrir heeft in een radio-rede c.m. gezegd, dat de overeenkomst met Neder land voor de republiek meebrengt, dat haar een welomschreven taak en ver antwoordelijkheid is opgelegd, welke niet licht opgevat kunnen worden. Sjahrir zei voorts: „Onze plicht te genover de Nederlanders en de wereld is. dat wij onze kracht naar buiten in voldoenden omvang behouden, opdat deze vergeleken kan worden met die van andere landen. De overeenkomst van Linggadjati moet opgevat worden als een plechtige gelofte aan Indonesia om het uiterste voor zijn wederopbouw te verrichten. Mijnramp in de V. St. In een steenkoolmijn te Central (II linois V. St.) heeft een explosie plaats gevonden. 30 man zijn gered, 104 man zijn nog ingesloten en 17 zijn reeds dood. DEFENSIEPLAN DER V. S. Admiraal Nimitz, stafchef der Ame rikaansche vloot, heeft aan de Ameri kaansche senatoren verzekerd, dat in de V.S. een volledig en modern defensie plan is voorbereid en voor onmiddellijke uitvoerlegging gereed is om leger, vloot en luchtmaoht in te schakelen om het oorlogsgeweld en de slagvelden zoo ver mogelijk van de V. S. verwijderd te hou den. Nimitz deelde mee, dat deze plan nen omvatten: gezamenlijke verdediging van de V. S. en Canada tegen aanval en standaardisatie der wapenen, een ontwerp voor militaire vloot- en vlieg tuigbases, dat aan het ministerie van buitenlandsche zaken is voorgelegd; speciale plaatselijke defensieplannen van Alaska en de Marianen. Het Nederlandsch voetbal elftal samengesteld. Naar ANP.-Sport verneemt is het definitieve Nederlandsche elftal, dat Tweeden Paaschdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam een interland wedstrijd speelt tegen België, als volgt samengesteld. Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (M.V.V.) en Van der Linden (Ajax). Midden: Stroker (Ajax), Möhring (Enschedé), De Vroet (Feyenoord). Voor: Lakenberg (N.E.C.), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rij vers (N.A.C.) en Bergman (Bl.-Wit) Reserves: Van Raalte (Blauw wit), Potharst (Ajax), Smit (VUC) en Drager (Ajax). Dit elftal verschilt slechts op twee plaatsen van het team, dat gisteren den oefenwedstrijd speelde tegen Malmö. Men heeft voor de rechtshalfplaats toch blijkbaar den voorkeur gegeven aan den Ajaxied Stroker boven den Nü- megenaar Spierenburg, terwijl Laken berg als rechtsbuiten de plaats zal in nemen van Drager. Toenemende kans op wat regen. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest matigen wind tusschen Zuid en Oost. Bewolkt weer met hier en daar eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. 28 Maart. Zon op: 6.27 uur; onder: 19.05 uur. Maan op: 9.14 uur; onder: 1.30 uur <29 Mrt.: E.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 7.45 en 20.09 uur. De commissie „Nationale herden king 19401945" heeft, in overleg met de regeering, richtlijnen vastgesteld voor den nationalen herdenkings avond op 3 Mei 1947. Deze richtlijnen zijn aan alle burgemeesters toege zonden. Zij zijn vervat in 10 punten en luiden als volgt: 1. Herdacht zullen worden zoowel de Nederlandsche militairen, zeelieden en verzetsstrijders als de geallieerde mili tairen, die voor de bevrijding van ons vaderland gevallen zijn. 2. Van des avonds 18 uur af. zullen van alle openbare gebouwen en particu liere woningen in alle gemeenten, de vlaggen halfstok gehangen worden. 3. Om 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een dusgenaamde „stille tocht", die zal aanvangen van een punt, dat niet verder dan ongeveer 30 minu ten verwijderd is van die plaats in de gemeente of naburige gemeente, waar Nederlandsche militairen, verzetsstrij ders of militairen der bondgenooten in den strijd den dood vonden, of zijn be graven. 4. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. 5. Te 20.00 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking, twee mi nuten van volkomen stilte in acht ge nomen worden. Deze stilte is niet voor geschreven voor het openbare leven. Evenwel zij aan de prudentie van elk gemeentebestuur overgelaten om al dan niet de burgerij te verzoeken deze plech tige stilte algemeen in acht te nemen. 6. In overeenstemming met den geest die onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespra ken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal slechts te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel, worden afgelegd. 7. Het brengen van een eenvoudige hulde, door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking, door elk der deelnemers, zij toegestaan. 8. Deze „stille tochten" kennen rang noch stand. Alleen de rechtstreeksche nabestaanden der gevallenen, of de vertegenwoordigers der bevriende mo gendheden, zullen een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van den stoet. 9. In aansluiting op en in overeen stemming met boven aangegeven pro gramma, zullen in de kerken, op stra ten en pleinen van elke gemeente, her- denkingszangdiensten worden georgani seerd, uitgaande van de „Stichting tot verbreiding van het geestelijk lied". 10. Het is in verband met het karak ter van dezen Nationalen herdenkings avond gewenscht, dat de bevoegdheid en invloed van de burgemeesters het daarheen leiden, dat dien avond van 18 uur af geen openbare vermakelijk heden plaats vinden en alle verkoop lokaliteiten gesloten zijn. Ten verzoeke van de commissie zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een missive aan alle inrichtingen van onderwijs doen uit gaan, waarin aangedrongen wordt de laatste lesuren voor den Nationalen herdenkingsavond te wijden aan de ge schiedenis van het Nederlandsch ver zet". De herdenking van de gevallen geal lieerde soldaten zal op de meest ge denkwaardige plaats gehouden worden. Voor de Amerikaansche gevallen solda ten is dit het militaire kerkhof te Mar graten, voor Canadeezen zal dit zijn Holten, voor Franschen Kapelle in Zee land, voor Engelschen Oosterbeek. Ra dioreporters uit de verschillende landen zullen deze plechtigheid uitzenden. De chef van den generalen staf, gen. H. J. Kruis, heeft allen commandanten van militaire eenheden verzocht op den morgen van den derden Mei hun man schappen van de verrichtingen van hun regiment gedurende de Meidagen van 1940 voor te lezen, waarbij dan de ge vallen militairen zullen worden her dacht. Ook de radio-omroep heeft zijn me dewerking toegezegd. Tot 's avonds ne gen uur zal een gezamenlijk nationaal programma worden uitgezonden, ver meldende o.a. een gedachtenisrede, een reportage van de herdenking van de ge vallen geallieerde militairen en een re portage van den Grebbeberg en van uit de Waalsdorper vlakte. In het Feyenoord-stadion te Rotterdam heeft het Bondselft-al een wedstrijd ge speeld tegen Malmö, welke wedstrijd door het Bondselftal met 30 werd ge wonnen Het voorloopig Nederlandsch elftal: staand, van links naar rechts: Spierenburg, v. Bun, Móhring, Kraak, de Vroedt en v. d. Linden. Knielend, van links naar rechts: Drager, Wilkes, Roozen, Rijvers en Bergman. (Foto: ANP—v. d. W. Een paar fietsbanden per gezin? VERZOEK VAN DEN A. N. W. B. Daar de productie van rijwiel binnen- en buitenbanden 'kwalitatief en kwan titatief zeer verbeterd is, heeft de A.N, W.B. zich tot den minister van Econo mische Zaken gewend met het verzoek de distributie van banden thans uit te breiden. De bond stelt voor het systeem der distributie van schoenen ook voor de banden toe te passen, door bijv, ieder gezin eens per 10 maanden een stel binnen- en buitenbanden ter beschik king te stellen, waarvoor slechts ruim de helft van de maandelijksche pro ductie noodig zou zijn. De andere helft zou gereserveerd kunnen blijven voor de, overigens wel zeer bevoordeelde categorieën die reeds voor toewijzing in aanmerking komen. De voorgestelde maatregel heeft vol gens den A N.W3. het voordeel dat ein delijk ook weer eens huisvrouwen, schoolgaande kinderen e.d. kunnen fiet sen. waardoor o.a. de locale vervoer middelen ontlast zouden worden. DE KWESTIE CHINA. In een brief aan Marshall, heeft Mo- lotof toegestemd in een schriftelijke uit wisseling van gegevens inzake China, terwijl afschriften daarvan aan de Chineescjie regeering zullen worden ge zonden. STAKINGEN IN HET RUHRGEBIED. Ten gevolge van het feit, dat in het Ruhrgebied de voedselrantsoenen der arbeiders door vervcersmoeilijkheden en tegenhouden van den import van 15501 calorieën tot minder dan 1.000 calorieën 1 per dag zijn teruggebracht, zijn in dit gebied stakingen uitgebroken en worden demonstraties gehouden, In ver uit el kaar gelegen steden als Keulen en Bie lefeld kwamen ongeregeldheden voor. Gistermiddag arriveerde in de Amsterdamsche haven de nieuwste aanwinst van de M .Nederland", n.l. het s.s. ..Roepat". Dit is een nieuw type Ame- rikaansch vrachtschip met kleine passagiers-accomodatie van het zgn. C. 3-type Het schip meet 7921 bruto register ton. De „Roepat" op het IJ. (Foto: .ANP—de Wt.) Het hoofdkwartier van het Ameri kaansche bezettingsleger te Frankfort heeft bekend gemaakt, dat een nieuwe poging tot oprichting van een onder- grondsche Nazi-organisatie is verijdeld. Vier leiders, vroegere hooge officieren van de S.A., zijn gearresteerd. De aanvoerder van het viertal, dat voor een militair tribunaal te Muenchen zal verschijnen, was brigadier-generaal Albert Wiczonke. Hun programma schijnt een bijna woordelijke copie te zijn van het programma der Nazipartij. Hun doel was onder meer „terugkeer van alle aan Duitsohland ontnomen gebieden, genadelooze vernietiging van verraders in de voormalige Wehrmacht en Luftwaffe, die verantwoordelijk zijn voor de nederlaag van Duitschland". Hun organisatie „SS Deutsche Frei- heits- und Friedensbewegung" goheeten, werkte, naar verluidt, zoowel in de Brit sche als in de Amerikaansche zóne. Zij wilde het huidig bestuur der burgerlijke autoriteiten in Duitschland omver wer pen en tegen de bezettingsmacht sabo tagedaden verrichten. Oproepen tot het Duitsche volk door middel van geheime radiozenders, gebouwd uit gestolen on- derdeelen, waren in het programma opgenomen. Het benoodlgde geld werd uit een uitgebreiden zwarten handel SPAANSCHE ANARCHISTEN VOOR SAMENWERKING MET MONARCHISTEN. De Spaansche anarchistische bewe ging heeft medegedeeld, dat na een bijeenkomst van afgevaardigden uit alle deelen van Spanje besloten werd volle dig met de monarchisten samen te wer ken om het bewind van Franco omver te wenpen en een plebisciet te doen houden over de kwestie, of Spanje een republiek of monarchie zal worden Dit is de eerste linksche groep, welke een dergelijk söhenp omlijnd besluit neemt. betrokken. Medeplichtigen in de Brit sche en Fransche zóne zorgden voor valsche persoonsbewijzen, andere val- sohe papieren en rubberstempels. Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Amerikaansche leger waren de bendeleiders reeds ver leden jaar Juli gearresteerd. Dit was echter niet bekend gemaakt om de op sporing van andere leden dezer orga nisatie te vergemakkelijken. Een der eerste voorvallen, die wezen op het bestaan van een dergelijke orga nisatie, was de ontdekking, dat een vrouwelijk lid der beweging, gekleed als Roode Kruis-zuster, bij de vlucht van een aantal hooge Wehrmacht-offlcleren geholpen had. H.M. de Koningin dankt Commissarissen. IN VERBAND MET PRINSESSE- GEBOORTE Hare Majesteit heeft aan de Commis sarissen der Koningin het onderstaand schrijven gericht: Ik ben bijzonder getroffen door de ge- lukwensohen, die mij ter gelegenheid van de geboorte van mijn kleindochter Marijke uit alle gemeenten des lands werden toegezonden, zoowel door ge meentebesturen en gemeenteraden als van de zijde der bevolking. Daar het mij niet mogelijk is al de genen die mij gelukwenschten persoon lijk te bedanken, zou ik het op prijs stellen indien U gemeentebesturen, ge meenteraden en bevolking van Uw ge west mijn hartelijken dank over zoudt willen brengen. Voor het tijdvak van 30 Maart t/m 12 April 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (strook No. 4) 800 gram brood; 400 gram brood; 125 gram boter; 125 gram margarine of 4) of 671 brood: 672 brood: 671 boter: 67—2 boter: 100 gram vet; 673 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; 67—1 melk: 4 liter melk; 672, 673, melk: 7 liter melk; 671 vleesch: 100 gram vleesch; 672 vleesch: 400 gram vleesch; 67—1 algemeen: 200 gram kaas; 67—2 algemeen: 2 eieren; 67—3 algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst- bereid) 674 algemeen: 125 gram koffie; 675 algemeen: 50 gram thee; 67d reserve: 1600 gram brood; 67^k reserve: 800 gram brood. BONKAARTEN KD, KE 703 (strook No. 68—1 brood: 800 gram brood; 681 boter: 250 gram boter; 682 boter: 125 gram margarine 100 gram vet; 68—2. 68—3 melk: 12 liter melk; 681, 682 vleesch: 100 gram vleesch; 681 algemeen: 100 gram kaas; 682 algemeen: 2 eieren: 68—r reserve: 800 gram brood; -s reserve100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). -u reserve: 600 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) of kinder biscuits- BONKAARTEN MA, MB, MC. MD, ME, MF, MG 704 bijzondere arbeid, as. moeders en zieken. (Strook No. 4). 674 brood: 800 gram brood; 674 boter: 250 gram boter; 674 margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet; 67—4 melk: 5 liter melk; 674 vleesch: 300 gram vleesch; 675 vleesch: 100 gram vleesch; 674 kaas: 200 gram kaas; 674 eieren: 5 eieren; Op 2 April zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingenen tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Maart a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst met ingang van Maandag 31 Maart a s. mag worden ge kocht. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen worden vernietigd. KON. BESLUIT INZAKE „HUISORDE VAN ORANJE". Dr. W. Mengelberg verliest zyn onderscheiding. H.M. de Koningin heeft besloten dat de Huisorde van Oranje wordt verloren door hen, die door geest of houding de vaderlandsche zaak gedurende de oor logsjaren 19401945 hebben geschaad. Op grond van dit besluit heeft H M. de Koningin haar besluit van 14 April 1913, waarbij aan den heer W. Mengel berg de eeremedaille voor kunst en we tenschap in goud van de Huisorde van Oranje werd toegekend, ingetrokken. BINNENLAND. Het Tribunaal te Utrecht toeft te- ;ea de 64-J. ex-secretaresse van Mussert Jaar interneerlng. eindigende 12 Mei 1949, ontzetting uit dc kiesrechten voor het leven en verbeurdverklaring van haar vermogen tot een bedrag van f. 2900 en van Duitsche effecten tot een waarde van f. 5000. H.M. de Koningin heeft met ingang van 15 April tot hofprediker benoemd: ds. J. F. Berkel. Ned. Hervormd predi kant te Apeldoorn. De burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. V ter Pelkwijk, wordt Zater dag as. 65 Jaar. Naar verluidit zaïl hij tot 1 Januari 1948 het burgemeesterambt blijven vervullen. De sociaal-economische raad der V.N. heeft met 15 van de 18 stemmen mr. G. J- van Heuven Goedhart als lid van de subcommissie voor vrijheid van voorlich ting en pers gekozen. De 77-Jarige J. van Roosendaal werd in zrtjn woning in de Zwartepaardenstraat dood aangetroffen. Vermoedelijk is hij bij het zoemen der ramen gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. De P R.A. te Haarlem heeft te Haar lem den 26-JaTlgen oud-politieagent Chr. A. v. d. K die onlangs uit het lnternee- rlngskamp Vught was ontsnapt, gear resteerd. De tolunle conferentie der Neder landsche. Belgische, en Luxemb urgsch e ministers, die uitgesteld werd ten gevol ge van de Belgische minlsterleele crisis, zal op 15 April plaats hebben. B. en W. van Rotterdam hebben be sloten met de namen, die aan nieuwe straten en wegen te Krallngen zullen moeiben worden gegeven eenige van. hen te eeren, die tijdens de bezetting door de Duiltschers werden gedood. De Wille, Ruyalaan. de Robert Bael- destraat en de Chris Bennekerslaan ge denken hen, die op 15 Augustus 1942 als gijzelaar werden gefusilleerd. De Prlts Ruyestraat zal gewijd zijn aan de ge dachtenis van Fr lts Rudolf Ruys, die op 3 November 1944 werd gefusilleerd. Ma- rlnrus van der Stoep, die op 9 April 1945 als gevolg van een gevecht met den vijand overleed aal geëerd worden In den naam Marlnois van der Stoepstnaat. Een aan boord van de te Batavia liggende .Swartenhondt" van de K.PM. uitgebroken brand ls na Ingespannen po gingen weer bedwongen. Hoewel het schip schade heeft geleden, ls het toch behou den gebleven. Het wordt thans lens ge pompt en men gaat door met het lossen van de beschadigde lading. De Nederlandsche schrijver A. Ro land Holst heelt zich te Johannesburg aan boord van de ..Oranje Fontein" In gescheept na een verblijf van verscheide ne maanden ln Zu/id-Afrika, waax hy een aantal voordrachten heeft gegeven, waar bij hij aandrong op de versterking van de cultureele banden tusschen Neder land en Zuld-Afrlka. Urk ls thans zoowel aan de land-, als aan de zeezijde weeT bereikbaar. Door de hulsrecherche van ,,De Bijenkorf" te Den Haag zijn twee „da mes" gearresteerd, de 32-j. J. H. F. en de i 30-J. P. L. M. H.. die bekenden zich 10 maal aan zakkenrollen te hebben schul dig gemaakt. Gistermiddag heeft H.K.H. Prinses Juliana, in Haar functie van voorzitster de ledenvergadering van de Ver. het Nederlandsche Roode Kruis, welke ge houden werd ln de Utrcchtsche Stads schouwburg gepresideerd. Tot de maatregelen, die men wil nemen om den veesmokkel te bestrijden zal o.m. behooren een uitbreiding van de grensstrook van 51/2 km. tot 15 of 20 km. Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet, houdende goed keuring van het verdrag betreffende de cultureele en lntellectueele betrekkingen tusschen Nederland en België. Voor het Vlaamsch studentencon gres. dat te Gent gehouden wordt, heeft de minister van O.. K. en W.. dr. J. J. Glelen, het woord gevoerd over de zorg van de Ned. regeering voor wetenschap en kunst sinds de bevrijding en prof. mr. R. P. Cleverlnga uit Lelden over het belang van de Europeesche en vooral van de Nederlandsche cultuur. Te Den. Haag zijn u/lit Tsj echo-Slo wakije olroa 50 Skoda-automoblelen aan gekomen. Vla aankoopvtrgunnlngen van de Rijksverkeersinspectie zullen deze auto's teriL goede komen aan de binnen- laaidsche behoefte. De tooneelspeler Philippe la Cha- pelle is in hooger beroep door den cen trale eereraad voor kunstenaars veroor deeld tot 4 Jaar uitsluiting (eindigend 5 Mei 1949). Eerst was hij tot 10 Jaar ver oordeeld. Generaal Albert Orsborn, die het vorig jaar gekozen werd tot opperste lei der van het Internationaal Leger des Hells, zal binnenkort opnieuw ons land bezoeken, I Ten gevolge van den zwaren regen val op Plores ls een kabelbrug op 8 km. ten Westen van Endeh vernield. In dé kampong Nangaba vielen verschillende huizen aan een overstrooming ten offer, waarbij 2 personen werden gedood en 9 vermist, terwijl enkele bewoners verwen dingen opliepen. Door de vele aardstor tingen ls het autoverkeer op de Flores- weg gestremd. De bekende circusdirecteur Karei Strassburger, eigenaar van het Ned. cir cus Mikkenie Strassburger, ls gisteren te Hilversum met de hoogfeschoolrijdster, mej. Regina Strassburger in het huwelijk getreden. Op het Departement van Justitie heeft de minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening de commis sie voor de pachtwetgevlng geïnstalleerd, welke commissie onder voorzitterschap staat van prof. mr dr G van den Bergh. hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Te Roosendaal wordt 9 April de kaderschool gevestigd voor de opleiding van dienstplichtige sergeanten. BUITENLAND. Rajdiio Muenschen meldt, dit de betrokken gerechtelijke instantie van den staat Wuerttemberg-Baden het beroep van HjalmaT Schacht teg n zlln vonnis op grond ran de zuiveringswetten heeft verworpen. De Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken. dr. Karl Gruber, ls met andere leden van de Oostenrijk sche delegatie, die uitgenoodigd ls. haar zienswijze inzake het Oostenrijksche vre desverdrag bekend te maken, per vlieg tuig te Moskou aangekomen. Koeanowlts], Joego-Slavlsch ambas sadeur ln de VB., heeft een beroep ge daan op Clayton, onder-minister van But'tenlandsohe Zaken der VjS. om de weigering om voor Mei of Juni graan toe te wijzen, ln te trekken. KosanowltsJ ver klaarde dat Joego-Slavl- 's voedselpositie veel ernstiger Is dan <He ran Duitschland. Drie voormalige Tsjecho-Slowaaiksche Journalisten zijn gisteren, nadat het Praagsch nationaal gerechtshof hen we gens collaboratie met de DuLtschers ter dood had veroordeeld, opgehangen. De beheersraad van de V.N. ls gis teren bijeengekomen. Er was eohtergeen sovjet-vertegenwoordiger. De Britsche eerste minister, Attlee, heeft ln het Engelsche parlement mede- deeling gedaan van de benoeming van een commissie van onderzoek, die tot taak heeft een onderzoek ln te stellen naar het beheer en den eigendom van de Britsche pers. teneinde „de vrile mee- nlngsultlng vla de pers en de grootst mogelijke accuratesse bij de publicatie van nieuws te bevorderen". 8> Dinsdagavond heeft op het vliegveld Saint Cyr bij Parijs een zware brand ge woed. Naar verluidt zijn minstens 10 vliegtuigen, 8 vliegtuigmotoren en een aanzienlijke hoeveelheid machlne-onder- deelen tot een totale waarde van 60 millloen francs verloren gegaan. Alle Duitsche krijgsgevangenen, die in Engeland op democratische wijze zlln heropgevoed, zullen bil voorkeur ln Beleren te werk worden gesteld. Te Bilbao ls een door den Spaan- schen sohllder Goya geschilderd portret uit 1805 dateerend. voor 1,6 millloen pe seta's (ongeveer 360.000 gulden) ver kocht

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1