Plechtig oogenblik in geschiedenis van twee volkeren Rede van prof. Schermerhorn bij onderleekening STADSNIEUWS Laatste Berichten wel raadzaam inag worden geacht. Het bewustzijn van een grooten sprong op de juiste wijze tot gelding gebracht in de samenwerking met Nederland en in haar houding in de wereld, kan aan de onwikkeiing van Indonesië slechts ten goede komen VERHEUGD OVER DE KEUZE. In aansluiting op het. Verslag over de onderteekeiiing der Llnggadjati-over- eenkomst volgt hier de rede van prof Schermerhorn Prof. Schermerhorn zeide in zijn rede: „Dit is een plechtig oogenblik in de geschiedenis van de twee volkeren en een, dat tegelijkertijd van groote be- teekenis is, omdat het de bezegeling brengt van de definitieve keuze van den weg, welke beiden wenschen te gaan n.l. oen weg van vreedzame sa menwerking op grond van vrijwillig heid. Niemand twijfelt er aan. dat deze weg geen moeilijkheden en gevaren in zich bergt. Toch hebben wij gezien, dat ver- antw.ordelijke regeeringen de onvermij delijke onzekerheid van dit pad gekozen hebben, dezen weg uit alleen maar ge- weid door bloaJ en tranen, welke onbe gaanbaar wordt gemaakt en die naar '-"llige c ertuiging ieder blijvend uitzicht op eei. vruchtbare toekomst zooal niet voor immer dar toch voor een zeer lange periode voor beiue vol- k" hebben verduisterd. Ondanks al hp*° ergernis en ellende baarde zijn thans belde delegaties innig verheugd over deze keuze, welke de fundamenteele daad is van heden, gesteld als teeken voor de volkeren van Indonesië alsmede voor het Nederlandsche volk Lang was de weg, die tot dit punt leidde, veel verdwazing en to1 opzwepende hartstocht verduisterden tallooze zielen- Toehoorders, wie uwer heef» ~:~4 fantasie, toereikend om te geloovcn, dat de rede van de Koningin van 7 December 1942, welke de doelstellin gen en uitgangspunten bevat voor de ontwikkeling, die thans zichtbaar is, ook zou zjin gehouden, indien noch Nederland in oorlog met Duitschland. noch deze landen bezet zouden zijn door Japan? DE GESCHIEDENIS STAAT NIET STIL. De geschiedenis staat niet stil. Ook na vandaag zal dit proces doorgaan. Ook in de blijvende samenwerking tus- schen Nederland en Indonesië zal door de komende ontwikkeling, mits met zorg geleid ruimte komen voor het vor men van een hoogere orde. die ook aan Nederlandsche zijde een dieper bevre diging kan schenken, dan thans het geval is. De spron»die thans door Indone sië gemaakt wordt, is zóó groot, dat eenige voorzichtigheid aan de zijde van de nieuwe staatkundige organi satie, die haar intrede zal doen op de wijze als in de overeenkomst bepaald, Daarnaast zijn wij Nederlanders er ons van bewust, dat in deze landen een versnelling van het proces van geeste lijke en maatschappelijke ontvoogding plaats vindt, die vandaag niet ophoudt, doch misschien eerst goed begint. Thans staan wij gezamenlijk voor de taak den weg te banen, waarlangs de kinderen van Nederland en ook het. Ne derlandsche volk iets in het gewone leven kunnen ervaren van datgene, waarnaar de besten onzer streven. Het zal er om gaan. of wij met inspanning van alle krachten zullen slagen en niet alleen de leidende laag tot gelding bren gen. maar bovenal of wij tezamen aan de groote massa geleideliik iets kunnen geven van een grootere welvaart en een klein beetje memchelük geluk. EEN GEWELDIGE TAAK. Leden van de Indonesische delegatie, er is een geweldige taak voor ons weg gelegd. Uw voorzitter sprak onlangs een wijs woord uit: „Het gaat niet om formules, doch al lereerst of men bereid is elkander eenig erudiet te geven. Dat geldt niet alleen voor hen, die verantwoordelijk zijn, maar bovenal voor de volkeren. Wij weten, dat deze weg de eenige is: een smal pad. dat voert langs afgron den van wantrouwen en dat een onver woestbaar geloof vergt van allen, die als menschen van goeden wille aan dit brooze begin staan, hetwelk niet alleen in de zeventien artikelen is neergelegd, maar bovenal in den geest, welke ons gezamenlijk heeft gevoerd naar het punt. waarop dit resultaat is bereikt en aan de volkeren is voorgelegd. REDE VAN SJAHRIR. Soetan Sjahrir de Indonesische mi nister-president, sprak de volgende rede uit: „Groot nog is de onzekerheid, scherp nog zijn de twijfel en het wan trouwen ten opzichte van deze be langrijke gebeurtenis. Nog altijd staan onze strijders tegenover de zonen van Nederland mei geweren n ander moordtuig in de hand, elkaar beschou wend als bedreiging voor zichzelf, als levens, die verdwijnen moeten, als vijanden, die vernietigd moeten wor den. Veel leed is er nog en vele zyn de wonden, die geslagen worden. GROOT IS DE ONZEKERHEID. Groot is de onzekerheid, de twijfel, diep is het wantrouwen scherp nog is de haat, duister en bewolkt is de lucht in dit eens zoo schoone land, maar reeds is ook een ontspanning hoorbaar en voelbaar is de opluchting van de be klemming, die ons hart onr-pant Er zijn ook teekenen, die wijzen op een inner lijke verheldering en zuivering van de atmosfeer De overeenkomst die wij nu tcekc- nen, wil een eerst© stap zijn om ons te bevrijden uit deze benauwenis, een eerste stap in ons streven om de duis ternis te verdrijven cn licht en zui verheid te doen terugkeeren. om terug te brengen de sfeer van objecti viteit. De sfeer, waarin de kreet .Merdeka" geen bedreiging meer zal zijn voor den medemensch maar eer. kreet van men- schelijkheid, die weerklank vindt bij ieder, wiens gevoel in deze nieuwe sfeer lichter wordt gevoeld dcor iedere uiting van menschelijkheid EEN FAKKEL WORDT ONTSTOKEN. In Indonesië ontsteken wij een fak kel, klein slechts, een fakkri van men schelijkheid en redelijkheid, die de duis ternis wil verdrijven en ae tegenstellin gen, die gevolg zijn van en op hun beurt aanleiding geven tot geweldple ging, vernietiging benauwenis en ver blinding. Laten wi.i zorgen, dat deze fakkel blijft branden met steeds helderder vlam. Laten wij hopen, dat deze vlam bet bsgin zal vormen van licht in de wereld. TALRIJKE AUTORITEITEN AANWEZIG. De onderteekening geschiedde aan Nederlandsche ziide door prof Scher merhorn. dr. Van Mook en den heer Van Poll en aan Indonesische zijde door Sjahrir. mr. Roem. rar. Soesanto en dr. Gani. Onder de talrijke genoodigden werden opgemerkt de adviseurs van de Com missie-Generaal dr. C. C J Maassen en dr. I. Samkalden. de directeur van Alge. zaken dr. P. J. A. Idenburg de adviseurs van dr. Van Mook' dr. H. H. Boon. mr. K. L. J Enthoven. kol. Abdoelkadir jhr. mr. C. H. V. de Vllleneuve en Tjio Tjiam Tjong, de gecommitteerde voor Indische Zaken te Den Haag. dr. J. F Bannier, luit -gen. S. H Spoor, vice-adm. A. S. Pinke en nagenoeg alle departements hoofden. De staat Oost-Indonesië was vertegen woordigd door den voorzitter van het Darlement mr- Tadioeddin Noor en de ministers Dengah. Katoppo en Tahya. Van Indonesische zijde waren o.m. aanwezig: de minister zonder portefeuil le dr Soedarsono. de onderminister van volksgezondheid, dr. Leimena. de mi nister van Onderwijs mr. Soewandi en voorts mr Boediardio. ir Soerachman. mr. A. K. Prlnggodigdo, ir. Darmawan en dr, Darma Setiawan. GEMEENTEZAKEN BENOEMINGEN. De agenda vooi de raadszitting »'an 31 Maart a.s. bevat een heele reeks be noemingen. Als leden voor de Verkeers- comrnissle worden als no. 1 voorgedra gen de heeren dr M. Key. J. van Iter- son, j. Cats, J. A. A. Mandors en J. J. F v. Meer Voorgesteld wordt voorts de leder, van oen Ra?d van Beheer van de Sportstichting, de heeren P. J Koole en G van Zwieten te herbenoemen, ter wijl voorts worden voorgedragen als no. 1. de heeren A. Smit en G. W. Legerstee (de heer dr Goslings bedankt en de heer H. Kllhler verzocht als no. 2 te worden geplaatst). De heer J C. van Schalk wordt voorgedr. als gemeente lijk gedelegeerde in het bestuur van de Ambachtsschool. Kennis is Macht, Zi- ta-vereeniging en Vakschool voor Meis jes. Als leeraar in geschiedenis en aard- riikskunde aan de HBS (Hooge Rijn dijk) worden aanbevolen: 1. drs D. G. Magé. alhier: 2. J H. Boll te Den Bosch. De heer A. de Koning wordt voorgedra gen voor de functie van opzichter bij de Gem. Reinlgings- en Ontsmettingsdienst terwijl ten slotte worden voorgedragen voor benoeming tot regentes van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis: 1. mevr. G. C. Lem— Gunning: 2. mevr. M. J. RibbiusLore- caat Vermeer. AANGEVRAAGDE GELDEN. f. 200.— wordt gevraagd als bijdrage in de kosten van vervoer van dertien in Voordorp opgenomen Leidsche kinderen voor bezoek aan de Bijz. School voor buitengewoon L.O. te Alphen: f. 34.000 voor 2 motorrijwielen, 1 personen-auto, 1 arrestanten-auto en 150 rijwielen voor de politie; f.400.— voor een telefoon centrale in de Brandweer-kazerne; f.875 voor verbeteringen op het sport terrein aan de Burggravenlaan; f. 15.000 voor uitbreiding van den medischen staf der gestichten Endegeest etc. met 2 geneeskundigen VERORDENING VOLGENS DE HINDERWET. B en W. stellen voor een verordening inzake de Hinderwet. Deze dienst h.i. voor wat betreft deze gemeente, uit te gaan van een indeeling der gemeente in vier wijken, t.w.: lo. industriewijken; 2o gemengdp wijken: 3o. wijken. welke over wegend het karakter van woonwijk Jiebben doch waar zich in den loop der jaren wegens het ontbreken van wette lijke bepalingen wel kleine en verzor gende industrieën gevestigd hebben 4o uitgesproken woonwijken. Wat de sub lo bedoelde wijken be treft zijn voornamelijk die gebieden aaneeeeven welke krachtens het in 1933 vastgestelde uitbreidingsplan en de daarna volgende wijzigingen en aanvul lingen speciaal voor industrieterreinen zijn aangewezen Deze wijken zijn te bestemmen voor bedrijven die in ieder geval hinder van emstigen aard ver oorzaken (b.v. constructiewerkplaatsen met een vermogen van meer dan 25 p k gevaar opleveren (b.v. vuurwerk fabriekent of de gezondheid schaden (b v gua nofabrieken) voorts hebben B.enW. gemeend, dat in -n-bard met stankverwekkende in richtingen. een onderverdeeling van de industriewijken gewenscht is. Het lijkt B en W. onjuist, dat laatstbedoelde in richtingen zich zouden kunnen vesti gen in de industriegebieden, welke in het zuidwestelijk gedeelte van 't grond gebied dezer gemeente geprojecteerd zijn Daar de overheerschende wind richting in ons land Zuid-West is. zou den deze inrichtingen hun onaangena- men geur over de woonwijken versprei den. Zij achten het derhalve noodza kelijk dat deze inrichtingen opgericht worden op de in het noordoostelijk ge deelte van het Leidsche grondgebied gelegen industriegronden. De sub 2o bedoelde wijken betreffen in hoofdzaak de oude stad binnen de singels (vesten). Deze stadsgedeelten hebben van oudsher een sterk gemengd karakter. Het is dus onmogelijk en on- gewenscht hier het oprichten van in dustrieën tegen te gaan. Toch achten B. en W. het wel noodzakelijk, dat de inrichtingen, welke ernstiger hinder veroorzaken, zooveel mogelijk naar het sub lo bedoelde gebied verwezen wor- den. Naar den toestand hier ter plaatse dient een onderscheid te worden ge maakt tusschen de woonwijken, welke zich aan het eind van de vorige eeuw en in de eerste decennia dezer eeuw ontwikkeld hebben, er. die wijken, wel ke onder vigeur van het Uitbreidings plan 1933 tot stand gekomen zijn. De eerstbedoelde wijken zijn wegens het ontbreken van bebouwingsvoorschriften en van bepalingen, waarbij de bestem ming der gronden in die wijken gere geld werd, in geen geval zuivere woon wijken Tevens hecfi in den loep der jaren een zekere degradaiie van deze wijken plaats gevonden Hierbij zU ge dacht aan de woonwijken, welke zich direct buiten de oude stadspoorten in de jaren 1880-1920 ontwikkeld hebben. In deze gebieden zijn een aantal kleine lichte industrieën tot ontwikkeling ge komen. welke men In "jen zuivere woon wijk niet kan dulden. Het is wellicht uit een oogpunt van volkshuisvesting het meest wenschelijk. wanneer alle inrichtingen, welke ook maar eenigszins storend kunnen wer ken. uit de sub 4o bedoelde gebieden geweerd konden worden. Dit behoort echter tot de onmogelijkheden. Elke woonwijk vereischt een zij het klein aantal verzorgende industrieën, open bare nutsinstellingen e.a. binnen haar gebied BIJ VAN IIOEKENS HOUTHANDEL VIER JUBILEA. Op de uitgestrekte werf van de Gebrs. Van Hoekens Houthandel in de Waard, waar 't anders zoo bedrijvig toegaat, was hedenochtend vopr een oogenblik het werk gestaakt ten einde het geheele per soneel gelegenheid te geven de huldi ging bij te wonen van vier jubilarissen, die vandaag allen het feit mochten her denken dat zij voor vijf en twintig jaar hun intrede bij de firma deden. Het waren de heeren G. ten Wolde, J- Ouwerkerk. Th. Zandvliet en N. Koree. Na in het kantoorgebouw met hun fa milie te zijn ontvangen, waarbij aan de dames bloemen werden aangeboden, vond de eigenlijke huldiging in het fees telijk versierde ontspanningsgebouw plaats De heer P. J van Hoeken, direc teur. die hier als eerste spreker het woord voerde, stelde de verdiensten van elk der jubilarissen in het licht. Spr hoopte, dat allen nog vele jaren met op gewektheid en energie hun beste krach ten aan het bedrijf mochten geven. De heer Van Hoekpn reikte hierop aan alle jubilarissen een enveloppe met inhoud uit. Namens het voltallige personeel bood vervolgens de heer J. Vogelenzang de gelukwensche naan. hetgeen hü verge zeld deed gaan met de overhandiging van eenige prachtige geschenken. Op verzoek van de jubilarissen, die dezen dag verder vrij af hadden, heeft een lid van het personeel woorden van dank ge sproker, Hierna bleef men nog eenigen tijd in fepsteliikc stemming bijeen. BONNEN HALEN. Morgen is de letter S (beginnende bij Stiasny tot en met het einde) aan de beurt voor he' afhalen van nieuwe bon- en textielkaarten Voor een schoenenbon (laatste stam- kaartcijfer 1. 0 4 of 8 er kinderen ge boren in Maart 1932 t/m 1946 en Mei '46) zijn de letters K 1 en M aan de beurt. Ds. L RIJKSEN 3ER0EPEN. Ds. L. Rljksen. predikant der Geref. Gemeente te dezer stede, ontving een beroep van de Geref. Gemeente van Rijssen, Trekkingslijst Nederl. Staatsloterij Met ingang van heden zullen wij wederom regelmatig de trekkings-, lijsten der Ned. Staatsloterij in ons blad publiceeren. Wij vertrouwen, dat dit door velen op prijs zal worden gesteld, Red. ..L.D.". Partij van den Arbeid JAARVERGADERING VAN DE AFD. LEIDEN. De afdeeling Leiden van de Partij van den Arbeid hield gisteravond in de kleine Stadszaal haar Jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer H. van Woudenberg Dc opkomst was goed. Na uitvoerige bespreking werden de jaarverslagen van den secretaris, den heer A. J. Jongeleen en den penning meester. den heer M. Ouwerkerk goed gekeurd. Besloten werd voorts het aan tal leden, dat momenteel deel uitmaakt van het voorloopig bestuur, van 16 terug te brengen op 11 Het bestuur werd de finitief als volgt samengesteld: H. van Woudenberg voorzitter A J. Jongeleen. secretaris, H A. WIerdeman. penning meester. mevr A C de Cler-De Bruyn, mevr. Vitters en de heeren A. Smit, Schoonrewoerd den Bezemer, D. J. van Dijk J. J. van Weerlee. Dekker en Van der Horst. Nadat verschillende mededeelingen waren gedaan met betrekking tot de as 1 Mei-viering geschiedde aankondi ging van een groot? openbare bijeen komst in de Stadszaal op 10 April a.s., waarin het lil der Tweedp Kamer, de heer E Vermeer het woord zal voeren. Ten slotte werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over de voorstellen voor het a.s congres Dc afd. Leiden zal een oud voorstel aan d orde stellen, n.l. om het lidmaatschap van de Kamer onvereenigbaar te verklaren met dat van Gedeputeerde Staten of met het wethouderschaD eener gioote gemeente. ZILVEREN JUBILEUM J, BONARTTJS. De heer J Bonarlus die heden het feit mocht herdenken dat hij voor 25 laar als timmerman zijn intrede deed bij den dienst van Gemeentewerken, is hedenochtend op het terrein van de Stadstimmerwerf. in tegenwoordigheid van den wethouder van Fabricage, den heer A. J. Jongeleen den directeur van Gemeentewerken, ir. D. Boogerd en ver scheidene hoofden van dienst hartelijk gehuldigd. Na een inleidend woord ven den voor zitter van het jubileumfnnds den heer M H. Nooteboom wees ir. Boogerd op de b°kv?amhpd°n en de trouwe plichts- betraehtjng van den jubilaris, die eerst eenige laren werkzaam was bij de af deeling Bruggen en Waterwerken om daarna over te gaan naar den Gebou wendienst Spr bood hem namens het gemeentebestuur de gebruikelijke enve- lonne met inhoud aan Wethouder Jon geleen die vervolgens de geluk wenschen van B en W. aanbood prees den jubi laris eveneens als een uitstekend vak man om daarna eenige Dersoonliike her inneringen op te halen. Achtereenvol gens voerden nog het woord de heer J Voorbach als rhef van de afd Gebou wen de heer H. J Barentsen. chef van de afd Bruggen en Waterwerken, de heer G. L. de Goederen als oud-hoofd- onzichter en de heer Hettema als oud- eolleea Tpo slotte heeft de heer Labee opzichter bij den gebouwendienst zijn gelukwenschen ditmaal in dichtvorm, aangeboden, waarna de heer Nooteboom den heer Bonarlus nog namens het ju bileumfonds heeft, gehuldigd en hem een ets van de Lod?wiikskerk. met bij- behoorend diploma heeft overhandigd. J.VARVERGADERING N.R.V. Onder voorzitterschap van den heer L. A. Mennes kwam de afd. Leiden der Ned. Rsisvereeniging gisteravond in de „Turk" in jaarvergaaering bijeen. De voorz. memoreerde, dat slechts vier be stuursleden aanwezig waren, aangezien de drie andere ziek zijn. Besloten werd hun een bewijs van medeleven te zen den. De notulen der vorige vergadering, door den heer M Bütz gelezen, werden onveranderd vastgesteld. Na behandeling der ingekomen stuk ken bracht de secretaris het jaarver slag over 1946 uit, dat optimistischer ge luiden liet hooren dan in 1945. Het jaarverslag maakte melding van de diverse lezingen en excursies, waar voor goede belangstelling werd getoond. Het ledental bedraagt thans 1140. De voorz dankte den heer Blitz, die op voortrffelijke wijze de caak van den heer Geylenbeek overnam, voor zijn vele werkzaamheden voor de afdeeling verricht. De wn. penningmeester, de heer H. v. d. Starre, bracht verslag uit over de financiën van 1946 De ontvangsten be droegen f. 3530.45, terwijl er een saldo is van f. 653.24. Na rapport der ka=- commissie bij monde var den heer P. Bremer, bracht de voorz. den heer Su san hartelijk dank voor het uitstekend beheer. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heer L A .Mennes bij ac clamatie werd herkozen. Tot lid van den Raad van Afgevaardigden werd de 2de voorzitter de heer L. A. Mennes, aangewezen. Bij de rondvraag werden verschil lende wenschen ten aanzien van lezin gen en excursies naar voren gebracht, waarna de heer H v d. Starre een en ander vertelde over de Boot-Generale naar Griekenland, welke in 1939 plaats vond Van deze reis vertelde de heer v. d Starre, dat de bootreis ging van Ve netië via Spalato Santorini Rhodos, Patmos (waar Johannes ziin Openba ringen schreef) naar Athene met zijn Akropolis en he' Parthenon Op de terugreis werd Korfu aangedaan, dat een paradijs te noemen is. Het gespro ken woord moge indrukwekkend zijn, toch is het niet te vergelijken met het beeld, hier de film. welke door den heer v. d. Starre zelf.is opgenomen en welke een getrouw beeld geeft van het vele schoone dat op deze reis te ge nieten viel. Aan het slot dankte de heer Mennes hartelijk voor het gebodene LEIDSCHE CARAMELFABRIEK V/H. BACKER EN CO. Viering van het Eeuwfeest op 1 April as. Het zal 1 April as. honderd jaar ge leden zijn, dat de heer C. H. Backer den grondslag legde voor de hier ter stede aan de Turfmarkt gevestigde Leidsche Caramelfabriek v/h. Backer en Co. De heer Backer stamde uit een ge slacht, dat zich reeds in 1743 met sui ker-, siroop- en caramelbranden bezig hield. Zoo was zijn vader, de heer J. Backer, in 1811 op het landgoed „De Oorsprong" te Oosterbeek, één der op richters van de eerste beetwortelsui kerfabriek in ons land. De fabricage was al direct een succes. De kinderen van dezen pionier op het gebied van de beetwortelsuikerfabricage brachten den naam en de hieraan verbonden faam op het gebied van de suiker naar Leiden. De grondlegger van het over eenige dagen jubileerende bedrijf huw de met mej. H. Wijnstroom, stammend uit het geslacht van den apotheker Wijnstroom, die reeds in 1839 werd ge signaleerd aan den Nieuwe Rijn 21 als fabrikant en brander van siropen. Van toen aan werd de fabricage van het branden van suiker intensief ter hand genomen, hetgeen op 1 April 1847 leidde tot de oprichting van de firma „Wijnstroom en Backer". In 1863 blijkt het zwaartepunt ver legd te zijn naar de caramels. Uit over levering is bekend, dat reeds in het be gin van 1800 een zekere Gijsbert Salo- man v, d. Spruyt ln zijn bierbrouwerij zelf zijn caramel vervaardigde ter kleu- ring van het bier. Nadat men geruimen j tijd de caramelfabrioage op de buiten- I plaats „Oranjelust" en het vermaarde Rijnlust", nabij de Haagsche Schouw onder Voorschoten, had ondergebracht, kreeg de heer C. H Backer op 31 Octo ber T881 van B. en W. van Leiden toe stemming om zich aan de Vrouwen kamp te dezer stede te vestigen. Ten gevolge van de vele bedrijfsuitbreidin- gen moest, menigmaal t-ot vergrooting der fabrieksruimte worden overgegaan, j In 1921 slaagde men er in het tegen woordige perceel aan de Turfmarkt aan I te koopen Thans heeft het geheele ge- bouwencomplex een oppervlakte van i 1100 vierkante meter. Verschillende di- recteurswisselingen vonden in den loop der jaren plaats, terwijl thans, bij de viering van het honderdjarig bestaan, de heeren N. G. en N. Spaargaren als directeur optreden. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest wordt op Dinsdag 1 April, des middags van halfdrie tot vier uur, in „Het Gul den Vlies" een receptie gehouden. Ook is een eenvoudig gedenkboekje uitge geven, waarin over dit jubileum tal van interessante gegevens zijn vermeld, GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOFEN. Het onderwerp op de openbare bij eenkomst van de Geünieerde Loge van Theosofen van 23 Maart was „Waar om Theosophie?". Ds groote levensvra gen vanwaar, waarom en waarheen, het mysterie van leven en dood hebben in alle tijden de menschheid bezig ge houden. In de ontwikkeling van het menschelijk denken zien wij tel van wijsgeerige scholen en sect arische gods diensten. die ieder meenen het ant woord te kunnen geven en beweren, dat anderen op een dwaalspoor zijn. Dit is ongerijmd. Het heelal is geen chaos, maar wordt beheerscht door wet en orde en er moet dus een stelsel van Kennis zijn, dat de uitdrukking is van het geheele bestel van het heelal en krachtens zijn aard moet dit stelsel vrij zijn van innerlijke tegenspraak, want het is uiteindelijk een alomvat tend. Dit stelsel is onder vele namen in de oudheid bekend geweest en is in de negentiende eeuw door mevr. I Blavatsky en W. J. Judge opnieuw on- I der den naam van theosophie bekend j gemaakt Ons tijdperk is er een van overgang en ontbinding. De mensch heid moet een innerlijke omvorming ondergaan. Zoo niet. dan is onze be- i schaving verloren. Door kerkelijke dog- I mata. wetenschappelijke hypotheses of gewaand wijsgeerige bespiegelingen is onze beschaving niet te redden. Al leen de Theosophie en in het bijzonder haar zedeleer vermag dit werk te vol brengen. Daarom dus theosophie. Dr. J RIEMENS Geestelijke verzorger voor dc Zieken huizen te Delft. Dr J. Riemens. emeritus predikant van de Ned Herv. Kerk te dezer stede is benoemd tot geestelijk verzorger van de ziekenhuizen te Delft. Dr. Riemens heeft deze benoeming ook aanvaard. DAG VAN HET VOORTGEZET LAGER ONDERWIJS. Woensdag 2 April zal hier ter stede voor het Westen van Nederland een onderwijsdag worden gehouden, spe ciaal gewijd aan het onderwijs in het zevende en achtste leerjaar. In de Stadsgehoorzaal zal des mor gens de heer Amerika, hoofd van een school te Groningen, spreken over er varingen bij het voortgezet leger onder wijs, terwijl des unddags de heer P van Nes, hoofdinspecteur spreekt over de organisatie van het voortgezet lager onderwijs en de heer J. G. Keuss, hoofd van een R K. school te Heer Hugowaard over de waarde van het voortgezet lager onderwijs voor de volkscultuur. JUBILEA BIJ R.H.W. Ter gelegenheid van den eersten per- soneelsavond der R.H.W. Limonade- en Vruchtenproductenfabriek Riedel-Hoo- genstraaten-Willaars) NV alhier na de bevrijding, werden de volgende onder scheidingen verleend: Bii het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd na 32-jarigen dienst bij deze N.V. aan mej M. van Driel het vereerend getuigschrift en de zilveren legpenning der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel; Voor 28-jarigen dienst, (de herdenking van het jubileum werd uitgesteld in de bezettingstijd) aan den heer A. Benning. magazijnchef dezer N.V-, het vereerend getuigschrift en de zilveren draagpen- ning van bovengenoemde maatschappij. Beiden werden in de voltallige bij enkomst van directie en personeel in Café-resiaurant ..Zomerzorg" hartelijk toegesproken en gehuldigd. TRACTATIE DER SCHOOLKINDEREN. Ter eere van Maria Christina. De tractatie aan de schoolkinderen, zooals die bij gelegenheid van de ge boorte van Prinses Marijke van over heidswege beschikbaar was gesteld, zal Donderdagmiddag a.s. op de scholen worden uitgereikt. Doordat destijds de scholen wegens brandstoffengebrek gesloten waren, kon de vereenigng „Koninginnedag" aan wie de regeling was opgedragen, niet eerder tot deze uitreiking overgaan. K. EN O. Gaarne vestigen wij nog even de aan dacht op het explicatie-concert dat het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest morgenavond voor K. en O. geeft. Het is ditmaal een Beethoven-programma, waarop de eerste en de zoo geliefde vijfde symphonie prijken met als mid denstuk de Gellert-liederen (Solist" Henri Welbooren) Max Croiset, die Donderdag a.s. hier ter stede ..Muizen en Menschen" komt voordragen voor de Stichting ..Nederland helpt Indië". zal zulks op Woensdag 23 April doen voor de inschrijvers van K. en O. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid1 W v.d. Kooy (Schip luiden); voor het doctoraal examen Ne- derlandsch recht: H. van Zanten (Was senaar). Opzienbare ontdekking bij „tante Bertha". EEN COMPLEET WAPENARSENAAL. Door de fiscale recherche is in sa menwerking met de rechercheurs, die met het onderzoek inzake de affaire „Tante Bertha" belast zijn. een huis zoeking gedaan in de woning van mevr. B. M.van der H.K. aan de Meck- lenburglaan te Rotterdam. Zij ontdekten in een geheime berg plaats een compleet wapenarsenaal, bevattende explosieve stoffen, sten- guns en zelfs karabijnen, een loop- grartfmorticr en een instrument, om gebouwen op te blazen. Vele personen zouden haar mede plichtigen zijn. DE NIEUWE SPELLING EN DE EXAMENS L.O. De Minister van O K. en W. heeft bepaald, dat, zoowel bij de in 1947 te houden examens ter verkrijging van de lagere akte als onderwijzer (es), als bij alle overige in dit jaar af te nemen examens op het gebied van het Lager Onderwijs, de spellingregelen zullen gelden, welke bij de wet van 14 Fe bruari 1947, Staatsblad no. H. 52 zijn I vastgesteld. BESPREKINGEN TENUITVOERLEG GING LTNGGADJ ATI-OVER- EENKOMST Naar Aneta verneemt, zullen de be sprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties over de ten uitvoerlegging van de overeenkomst van Linggadjati een aanvang nemen op donderdag 27 Maart a.s. Na Paschen geen exh» vleeschbon meer. EVENTUEEL RANTSOENVERLAGING IN DE TOEKOMST. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: „De vleeschvoorziening van Ne derland op den tegenwoordigen voet steunt slechts ten deele op binnenland- sche productie. Daarnaast moet een belangrijke hoe veelheid vleesch uit invoer verkregen worden. Uit een vermindering van de vlcesch- aankoopen ln het buitenland vloeien dan ook gevolgen voort voor het vleeschrantsoen. Dc extra verstrek king van 100 gram per veertien dagen aan verbruikers van vyf jaar en ouder zal na Paschen dus bij de bonaan wijzing voor de periode van 14 tot 26 April a.s. komen te vervallen, zoodat het vleeschrantsoen dan weer 200 gram per week zal zijn. Getracht zal worden uit een met be hulp van import van vee gevormden voorraad vleesch en nog eenigen loo penden import van vee uit Denemarken het basisrantsoen van 200 gram per week voorloopig te handhaven. Wanneer echter in den zomer het aan bod van slachtvee ln het binnenland terugloopt een Jaarlijks terugkeerend normaal verschijnsel zal in dien tijd met verlaging van het rantsoen tot 150 gram per week rekening moeten worden gehóuden". Eere-doctoraten Amsterdamsche Universiteit De Senaat der Universiteit van Am sterdam heeft in zijn heden gehouden zitting besloten het eere-doctoraat in de faculteit der Letteren en Wijsbe geerte te verleenen aan prof. mr. B. N. van Eyck te Wassenaar, Herman Teir- linck te Beersel-Lot bij Brussel, Hen- riëtte Roland Holst te Bentveld, Ka- miel Huysmans te Antwerpen en Frits Lugt te 's Gravenhage. BRAND IN STAATSMIJN HENDRIK WOEDT VOORT. Vijf slachtoffers geborgen. Hedenmorgen woedde de brand inde Staatsmijn Hendrik nog voort. De werkzaamheden van de reddingsploe gen die geregeld worden afgelost, wor den zeer bemoeilijkt. De ploegen moe ten de plaats in de brandende gang benaderen van den kant van de intrek kende lucht. Personeel van de mijn „Emma" is de reddingsploegen van de „Hendrik" te hulp gekomen. Tot vanmorgen waren vijf slachtof fers geborgen. Hedenmorgen vertrok de Minister van Economische Zaken, dr. G. W. M, Huysmans per vliegtuig naar Heerlen in verband met de ramp. Na de onderteekening. GELUKWENSCHEN VAN LORD KILLEARN. Nadat Lord Killearn telegrafisch van de onderteekening der Linggadjati- overeenkomst op de hoogte was ge steld, heeft deze den Nederlandschen en Indonesischen delegaties zijn feli citatie en goede wenschen doen toeko men. FEESTSTEMMING TE BATAVIA In Batavia waren de vlaggen uit gestoken, soms de Indonesische rood witte vlag van deur tot deur naast het Nederlandsche rood-wit-blauw. Bij het vallen van de duisternis kwam Batavia in feestelijke atmosfeer, wel ke begon met vuurwerk en „slama- tans" (Indische feestelijke maaltij den), welke in de open lucht voor 25.000 personen gehouden werden cn die door de Nederlandsche en Indo nesische gemeenteraden gezamenlijk waren aangeboden. Groot vermaak veroorzaakten de Ne derlandsche wnd. burgemeester van Batavia, drs. A. Th. Bogaardt en de Indonesische wnd. burgemeester, Soe- wirjo toen zij 1000 kg. Nederlandsche centen met een totale waarde van vijf tienhonderd Nederlandsch-Indische gul dens tusschen de bevolking op het Ko ningsplein wierpen. Het voorloopig© bestuur van het „Nationaal Verbond" heeft aan den president van den ministerraad een te legram gezonden, waarin het met smartelijke verontwaardiging protes teert tegen de onderteekening van Linggadjati. Een nieuw ideaal ensemble Het Sweelinckkwartet speelt. Haydn, Malipiero en Borodin Om zich tegenwoordig als kwartet nog extra te onderschelden, moeten de leden er van over zeer bijzondere eigenschap pen beschikken. Dit is het geval met het Sweelinckkwartet. waarmee de ken nismaking op het laatste Kunstkring- concert. tot een triomf is uitgegroeid. Lou Biloen (le viool). Frlts Waterman (2e viool). Juup Raphael (alt) en Johan Vogtschmidt (cello) zijn vier instrumen talisten. die. hóe uiteenloopend ook ge aard ons zulk homogeen en weloverwo- sen uitgebalanceerd spel voortooveren, dat dit wedijveren kan met het beste dat wij van buitenlanders Budapes- ters, Weeners Italianen of Parijzenaars hoorden. Een kwartet, dat zich ter dege en by voortduring moet voorbereid hebben op het ontzaglijk veeleischende genre der kamermuziek en daarin on- overtreffelijke eigenschappen ontwikkelt Dit uiterst genuanceerde spel kenmerkt zich door vibreerende spanning, door bloeiende glanzing door verfijnde muzi kaliteit. welke zich ook openbaart in de kunstzinnige programma-samenstelling. Allereerst een onbekende doch inte ressante Haydn diens op 54 No. 2 wellicht iets te romantisch getint, maar niettemin delicaat en tot in perfectie verzorgd, waarop volgde Malipiero's ..Rispettl e Strambotti" die reeks van 20 bondige schetsen uit het Italiaansche leven, waarvan wij reeds een eerste uit voering ontvingen in 1940 door het su blieme ..Quartetto di Roma" Maar het Sweelinck kwartet verplaatste ons even zeer met exquise smaak in de pastorale sfeer van het zonnige Italiaansche land schap. Daarin spelen de boerendansen en de volkswijzen een groote rol. Zij zijn hier met groot meesterschap illustratief bewerkt, soms raak. scherp en markant, dan weer vol poëtisch verlangen en in nige gratie Het wemelt hier van ver rassende vondsten en orlgineele instru mentale effecten, welke nochtans niet op effect berekend zijn- De „vernieuwer" Malipiero. die er in 1920 reeds den Coo- lidgeprijs mee verwierf, grijpt hier ook bewust, door het gebruik van oude kerk- toonaarden, terug op het verleden en weet. ondanks de herhaling der motief behandeling. toch de grootste verschel- denheid te bereiken. Dat het Sweelinck kwartet ingesteld op gevarieerde kleur- expressie er zulk een boeiende uitvoe ring van gaf, was in volledige overeen stemming met de hooge waarde van het werk, geschreven door een componist, wiens ideaal het was de Italiaansche muziek haar nationale karakter te her geven. Niet minder hooge lof mogen wij toe zwaaien voor het vertolken van Boro din's —niet Borodine. zooals het pro gramma vermeldde tweede kwartet, waarin de innigste melodieënrijkdom in zeldzame schoonheid tot ons kwam. Héél veel zou nog over de superieure eigenschappen dezer waarlijk „groote vier" op te merken zijn. Het zij genoeg te verklaren, dat indien zij het met hun spel te zeggen hadden, de ware vrede spoedig een feit zou zijn. Maar helaas geneest men de wereld nier met muziek Doch het enthousiaste gehoor ontving een balsem voor het hart. En d&t ls toch ook wat waard! H- BEURSOVERZICHT Amsterdam. 25 Maart De vaste stemming bleef onverminderd aanhouden. De aanleidende oorzaak hiervan was klaarblijkelijk de ondertee kening van de Llnggadjati-overeenkomst Vooral Indische fondsen en de Cultuur- aandeelen reageerden hierop in voor- deeligen zin. HVA's stegen een kleine tiental punten. Tabakken eveneens zeer vast en kon den op een indrukwekkenden vooruit gang bogen. Bijzonder gedisponeerd Rubberfondsen. Amsterdam Rubbers stegen zelfs tot 148. Koninklijken waren een drietal punten hooger. Ook de industrieelen trokken profijt van de gunstige beursstemming. Voor scheepvaartpapieren bestond groote be langstelling. Koloniale Bank en Indi sche banken bepaald vast. In den vrijen handel bleef het sentiment gun stig De koersen wisten zich meeren- deels nog iets verder te versterken. D« koersen voor Amerikanen waren een fractie

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3