De overeenkomsten van Teheran, Yalta en Potsdam „Wij hebben onszelf teruggevonden!" Naclit-express PANDA EN DE MEESTER-DIEE Verkeersvraagstukken bezien door minister Vos V.S. publiceeren tekst Het Amerikaanschc ministerie van buitenlandsche zaken heelt de geheime overeenkomsten gepubliceerd, die vervat waren in de protocols var» dc conferen ties te Teheran, Yalta en Potsdam. De volledige tekst van het protocol van de conferentie te Potsdam, onder teekend door Stalin. Truman en Attlee, bevat de grondslagen voor de verdeeling van de Duitsche oorlogs- cn handels vloot onder de Sovjet-Unie. Engeland en de V. S. Tot nog toe ongepubliceerde clausules uit het protocol van Potsdam hebben betrekking op: 1. Een overeenkomst, dat van Oosten rijk geen herstelprestaties zullen wor den verlangd, 2. De zeeëngten van de Zwarte Zee. 3. De internationale zone van Tanger. 4. Het terugtrekken der geallieerde troepen uit Perzië. 5. Herziening van de werkwijze der geallieerde bestuurscommissie in Roe menië, Bulgarije en Hongarije. De volledige tekst van de conferentie van Yalta bevat o.m eer» bepaling de toelating van de Oekraine en Wls-Rus- land als afzonderlijke leden van de V.N. te steunen, een protocol over Duitsche herstelbetalingen onlangs door Molotof gepubliceerd, en regelingen betreffende de deelneming van Frankrijk aan de be zetting van Duitschland. De inhoud van de meeste der geheime clausules van de thans gepubliceerde overeenkomsten is bekend gemaakt., hetzij in verklaringen van president Roosevelt en president Truman tijdens persconferenties, hetzij op andere offi- cieele wijze, de eigenlijke tekst echter niet. De overeenkomst van Potsdam bevat bepalingen, die volgens functionarissen, nog niet bekend waren gemaakt. De eerste paragraaf van de overeenkomst voor de verdeeling van de Duitsche ma rine luidt: ,De totale sterkte van de Duitsche marine, met uitzondering van onderzee booten. tot zinken gebrachte en van ge allieerde naties overgenomen schepen, maar met inbegrip van schepen, die in aanbouw zijn of hersteld worden, zal gelijkelijk onder de Sovjet-Unie, het Vereenigd Koninkrijk en de V, S. wor den verdeeld." De derde paragraaf luidt: „Het grootste deel van de Duit- Vrageil over Lithauen IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. Het. Britsche conservatieve Lagerhuis lid prof. Savory heeft aan den mi nister van buitenlandsche zaken ge vraagd, welk antwoord hij heeft gezon den op het telegram van Britsche on derdanen van Lithausche afkomst., waarin de klacht werd geuit, dat het volk van Lithauen nog gedwongen is onder vreemde bezetting te leven en volkomen beroofd is van de mensche- lijke rechten, waarvoor ae oorlog is ge voerd en of de minister het Huis wil mededeelen, dat te Moskou alle pogin gen in het werk zullen worden gesteld om het Lithausche volk te helpen zijn vrijheid en onafhankelijkheid te her winnen. McNeil, minister van staat, die in plaats van den minister van buitenland- sohe zaken antwoordde, verklaarde: „Het telegram in kwestie was bedoeld om een resolutie ter kennis van den minister van buitenlandsche zaken te brengen. Het is niet gebruikelijk op dergelijke kennisgevingen te antwoor den." Hierop vroeg Savory, of er dan niets zal worden gedaan en of Engeland de geheime overeenkomst tusschen Von Ribbentrop en Molotof. volgens welke de Baltische staten werden geannexeerd, zal aanvaarden. „Is dit vereenigbaar met de Britsche eer?" McNeil antwoordde: „Zonder op de laatste vraag in te gaan, heb ik geen reden te gelooven. dat dit. onderwerp op de Moskousche agenda voorkomt." TELEFOONSTAKING IN V. S. De desbetreffende commissie van den nationalen bond van arbeiders in de telefoonbedrijven in de V. S heeft bij stemmig besloten op zeven April om 12 uur Ned. tijd een staking voor het geheele land bij de ,3ell Telephone System" uit te roepen. Hierbij zullen 287.000 leden var 39 vakvereenigingen betrokken zijn. Het gescnil tusschen de arbeiders en de maatschappij is ontstaan ten gevolge van een verschil van inzicht ten aanzien van contrac ten. sche onderzeebooten zal tot zinken worden gebracht. Slechts 30 duikbooten zullen bewaard blijven en gelijkelijk tusschen de Sovjet-Unie, het Vereenigd Koninkrijk en de V. S. voor experimen- teele en technische doeleinden worden verdeeld." De tekst van de militaire bepalingen van de conferentie van Teheran, op 1 December 1943 door president Roosevelt, generalissimus Stalin en Churchill ge- teekend. onthult, dat men oorspronke lijk had besloten, dat „D-day" voor de invasie van het door de Nazi's bezette Frankrijk, in Mei 1944, en niet in Juni, zou plaats vinden, en dat besloten was, dat de betrokken staven een plan zou den ontwerpen om den vijand met. be trekking tot deze operaties te misleiden. Men was het er voorts over eens. dat het van militair standpunt bezien zeer wenschelijk was, dat Turkije voor het eind van het jaar de zijde der geal lieerden in den oorlog zou kiezen. Een tot nog toe niet gepubliceerde clausule van het protocol van Potsdam met be trekking tot de engten van de Zwarte Zee bepaalt: „De drie regeeringen er kenden, dat de conventie van Montreux met betrekking tot de engten herzien moet worden, daar zij niet. in de huidige omstandigheden voorziet." „Overeenge komen is, dat als volgende stap de zaak door middel van directe besprekingen tusschen elk der drie regeeringen en de Turksche regeering moet worden op genomen." Verdere Amerikaansche toelichting. OP VOORSTEL TOT HULP AAN GRIEKENLAND EN TURKIJE. Dean Acheson heeft voor de derde maal een uiteenzetting .gegeven over de voorgestelde hulp aan Griekenland en Turkije. Uit den aard der zaak was er niet veel nieuws meer bij. Volgens schatting zal de Amerikaan sche missie naar Griekenland bij het begin uit niet meer dan 25 tot 50 perso nen bestaan en naai verwacht wordt nooit een aantal van 500 halen. Acheson verzekerde, dat de Ameri kaansche poliiiek t.a.v de Dardanellen onveranderd blijft, d.w.z. dat Turkije in de eerste plaats de verantwoordelijk heid draagt voor de verdediging der Dardanellen, zooals in de nota van de Amerikaansche regeering aan de Sov jet-Unie in Ocotber 1943 is bepaald. Op een vraag of het Turksche leger „waakzaam" gehouden werd tegen eenig ander land dan de Sovjet-Unie ant woordde Acheson: „Ik weet geen ander land. dat een mogelijke aanvaller van Turkije zou kunnen zon". Patterson, minister van Oorlog, noemde vliegtuigen onder het materiaal dat Griekenland noodig heeft om aan de guerillastrijders weerstand te bieden. Vliegtuigen en andere leveringen zou den in aanzienlijke mate uit de huidi ge voorraden van het ministerie van Oorlog kunnen worden verschaft. Hij schatte, dat de militaire missie 10 tot 40 personen zou omvatten en in de eer ste plaats zich zou bezig houden met de voorziening van het Grieksche leger en in de tweede plaats pas met de oplei ding van Grieksche soldaten voor het gebruik van Amerikaansch materiaal. Forrestal, minister vanMarine, ver klaarde. dat de Grieksche marine voor namelijk bepaalde typen amphibie- schepen noodig heeft. Er zijn ook mij nenvegers en uitrusting voor het vegen van mijnen noodig om den weg voor de kustscheepvaart in het belang van de Grieksche economie vrij te houden. Hij voegde hieraan toe. dat Engeland de Grieksche marine in het afgeloopen jaar hulp heeft verleend ter waarde van acht millioen dollar. Uit de documenten, welke betrekking hebben op Truman's program voor hulp aan Griekenland en Turkije zijn de pa- ragraphen, waarin de V.S. zich uitspre ken ten gunste van het afstaan van Cyprus aan Griekenland en de vesti ging van vrijhavenfaciliteiten te Salo- niki, teruggenomen. TRUMAN CONFEREERT OPNIEUW MET LEIDERS VAN HET CONGRES. President Truman heeft gisteravond 6 leiders van het Amerikaansche Congres, o.w. senator Vandenberg, republikein en voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen, cn den democratischen Senaatsleider, Barkley. voor een bijzondere bijeenkomst op het Witte Huis ontvangen. Er werd geen reden voor de conferentie ge noemd. De afschaffing van het visum voor Engeland. DE DEVTEZENSCHAARSCHTE BLIJFT! (Van onzen Haagschen redacteur) Het afschaffen van het visum in het verkeer tusschen Nederland en Brit- tannië te rekenen van 15 April af, be- teekent geenszins, dat men nu maar vrijelijk naar Engeland kan reizen, zoo deelde men ons van bevoegde zijde mede. Er is door dezen maatregel een min of meer lastige formaliteit afge schaft. Maar de eigenlijke oorzaak, waardoor het internationale verkeer belemmerd wordt, is hiermede niet op geheven: dat is de deviezen-schaarsch- te. Wie naar het buitenland wil. vraagt als vanouds bij de secretarie zijner ge meente een paspoort aan, waarbij een eventueel oud paspoort moet worden in geleverd. Na verloop van eenigen tijd. meestal zes weken doch in spoedgevallen eerder verkrijgt, men dan zjjn pas. Om aan het noodige buitenlandsche geld te komen, waartoe de Nederlandsche Bank een toewijzing moet verschaffen, dient echter het- nut of de noodzaak van de reis vast te staan. In het algemeen ge sproken worden de „ordres de mission" door drie departementen verstrekt: voor zakenreizen door het ministerie van Economische Zaken, voor wetenschap pelijke. cultureele (artistieke) en onder- wys-aangelegenheden door het ministe rie van O. K en W., en voor de overige gevallen door het ministerie van Bui tenlandsche Zaken. Zakenlieden kunnen hun aanvragen het best via hun vak- vereeniging of vakgroep indienen. Voor Journalisten bestaat er een apart ad viesbureau bij den R.V.D. Het tourisme geschiedt op basis van een zekere uit wisseling en de financiering daarvan door een zekere clearing. Hier kan men zich het best wenden tot de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer Aan Ned geld mag men niet meer dan f.30.- op reis meenemen: voorts krijgt men naar gelang van de behoeften een zeker bedrag aan reis-chèques en een kleine som voor de onmiddellijke uit gaven in het vreemde land toegewezen. Deze bedragen worden in het paspoort aangeteekend Slechts wie over familie of andere relaties in den vreemde be schikt. die bereid zijn de uitgaven al daar te bekostigen kan het wagen, zon der deviezen de grens te overschrijden. Het medenemen van zgn. zwart geld wordt natuurlijk bij ontdekking zwaar bestraft. Twee suikerfabrieken door Ned. troepen bezet. 10.000 ton suiker aangetroffen Onze correspondent te Batavia seint ons: Nederlandsche troepen hebben Zondag jl. twee suikerfabrieken bezet in de om geving van Modjokerto. namelijk Gem- polkerep en Brangkal. In Gempolkerep werd naar schatting tienduizend ton suiker aangetroffen. De troepen ont moetten practisch geen tegenstand en leden geen verliezen. Inkoop van levensmiddelen voor Indië. TRANSACTIES VAN MIELIOENEN DOLLARS. Een der directeuren van de Nlgieo (Nederlandsch-Indische Gouvernements lm- en Export Organisatie), de heer J. van de Water, is Zaterdag per KLM. van het vliegveld Laguardia naar ons land vertrokken, nadat hij drie weken in de Ver. Staten heeft doorgebracht, Hij heeft daar levensmiddelen en andere goederen voor Nedcrlandscli- Indië gekocht. De heer Van de Water noemde zijn tocht „tamelijk ge slaagd" en zeide, dat de transacties „millioenen dollars" beloopen. Voorts deelde hij mede. dat hij tien dagen in Den Haag zou blijven voor conferenties op de Ministeries van Overzeesche Gebiedsdeelen en Buiten landsche Zaken. Daarna zal hij naar Batavia terugkeeren. DE WATERSNOOD IN ENGELAND. Tom Williams, minister van land bouw in Engeland, heeft in het Lager huis de overstroomingen in het Fen- district aan de Wash-baaJ (Oostkust van Engeland) „een ramp van de eerste grootte, die ongetwijfeld dit jaar een zeer ernstigen invloed op de voedsel productie in Engeland zal hebben" ge noemd. Duizenden acres wintertarwe en duizenden tonnen aardappels zijn on der water geloopen. Nederlandsche des kundigen, ongeëvenaard in kennis aan gaande het stuiten van watervloeden, aldus Williams, geven advies en leiding. Toestand inzake gevorderde auto's onoverzichtelijk. NOG 10.000 CLAIMS IN BEHANDELING. De minister van Oorlog heeft ten ver volge op de verantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Ruijs de Bee- renbrouck betreffende een beweerde ont vreemding van auto's bij het Mil. Ge zag als volgt geantwoord: De in de vorige antwoorden ver strekte gegevens hadden betrekking op de auto's, welke by het militair gezag onder een M-nummer ten behoeve van MG-diensten en -instellingen heb ben gereden. Van deze auto's bestaat momenteel een volledig overzicht. Van totaal 5360 stuks zijn er thans 294 administratief nog niet verantwoord Aangenomen kan worden, dat dit aantal nog zal verminderen. Van de 5360 stuks zün 72 auto's gestolen blijkens de dienaan gaande aanwezige processen-verbaal van aangifte. Er werden echter door het MG ook auto's gevorderd welke dadelijk werden overgedragen aan niet militaire instel lingen als bij den wederopbouw betrok ken instanties, de Nederlandsche spoor wegen. PTT. burgemeesters, politie. POD -en, doktoren taxi-ondernemers, expe diteurs, enz. Deze auto's reden niet on der een M-nummer. De verantwoording van laatstbe doelde auto's zal nog geruimen tijd vragen, aangezien bij het afwikke lingsbureau MG onder meer te dezer zake ruim 10.000 claims in behande ling zyn. Een zeer groot aantal dezer claims blijkt namelijk betrekking te hebben op auto's, welke niet door het MG zijn ge vorderd maar door de bezettende over heid of' door Nederlandsche overheids instanties. welke niet tot het MG be hoorden Bovendien hebben meerdere dossiers vaak betrekking op hetzelfde voertuig 'ca. 10 pet.). Deze omstandig heden is de onderhavige materie nog steeds zeer onoverzichtelijk. De minister stelt zich voor tegen einde 1947 ook de gegevens over de niet onder een M-nummer gereden hebbende auto's beschikbaar te hebben. BOER LAG DOOD OP ZIJN AKKER. Door schot getroffen. Het afgeloopen weekend begaf de landbouwer v.d. B., wonende in de buurtschap Achterweg bij Rhenen. zich naar de Bennekomsche Meent, om zijn akker te bewerken. Toen de man niet naar huis terugkeerde, werd een onder zoek ingesteld. Men trof hem in levcn- loozen toestand op den akker aan. met in het onderlijf een schotwonde, hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door een ge weerkogel. Inmiddels is komen vast te staan, dat de jachtopzichter v.d. B. uit Geldersch Veenendaal zich dienzelfden middag in de Meent bevond, doch vol gens zijn verklaring op een afstand van meer dan een kilometer van het slacht offer. De politie acht het. voorbarig ver band te leggen tusschen de aanwezig heid van den opzichter en de noodlottige gebeurtenis van welke in dit stadium nog niet bekend is of zij aan opzet dan wel aan een toevalligen samenloop van omstandigheden geweten moet worden. Het. onderzoek is in handen van de po litie te Rhenen SPOORWEGMATERIAAL KEERT TERUG. De Ned. Spoorwegen gaan voort met het zoeken naar machinerieën en rij tuigen in de voormalige vijandelijke landen. Rijdend materieel werd in den laatsten tijd weinig meer gevonden, doch in Tsjecho-Slowakije (Bohemen en Moravië) is wel veel materiaal uit de werkplaatsen van de N.S. opge spoord. o.a. 80 machines uit de centrale werkplaatsen te Haarlem. Een aantal daarvan, meest draai- en schaafbanken is reeds naar Haarlem teruggebracht en in bedrijf gesteld, waardoor de in richting van de C.-W. thans weer na genoeg op peil is gebracht De achterstand in de reparatiewerk zaamheden is echter zeer groot, vooral omdat vele provisorisch herstelde rij tuigen na eenigen tijd weer opnieuw in behandeling genomen moet worden. INDONESISCHE HOOGLEERAREN AAN DJOGJASCHE UNIVERSITEIT. Radio-Djogjakarta heeft medegedeeld dat op 17 Maart j l. de Djogjasche Gad- jah-Mada universiteit haar eerste Diës Natalis vierde, tevens meldende, dat de sultan bij die gelegenheid aankondigde, dat Soepomo. mr. Djokosoetomo. dr. Bi- jono. mr. Soenarjo Kilopaking en dr. Poerbatjaraka tot hoogleeraren zijn be noemd. De afwijzing der fusie N.V.V.E.V.C. E V.C. BLIJFT NAAR GROOTERE EENHEID STREVEN. In een te Amsterdam gehouden ver gadering van den Landelijken Raad der E.V.C. aangenomen resolutie betreffende het afwijzen van de fusie N.V.V.E.V.C. door het N.V.V.. wordt o.a- vastgesteld, dat de motiveering voor de afwijzing der fusie eiken grond van waarheid mis sen en dientengevolge, gelijk gemeld, unaniem van de hand gewezen worden. Geconcludeerd wordt, dat het tot stand komen van een grootere eenheid in de vakbeweging, hetwelk op dit oogenblik als het, grootste belang van de werknemers genoemd mag worden, ern stig belemmerd wordt door de houding van de N.V.V.-hoofdbesturenvergadering- Dat het streven van de E.V.C. om op basis van het door N.V.V. en E.V.C. opgestelde en aanvaardde fusierapport deze grootere eenheid tot stand te brengen, onverkort doorgang zal vin den. waarbij de Landelijke Raad der E.V.C. nogmaals haar bereidheid tot uitdrukking brengt om alle voorstel len, die kunnen bevorderen dat belet selen op den weg naar de eenheid en liggende buiten het fusierapport opge heven worden, in ernstige overweging te nemen en eventueel aan de leden der E.V.C. voor te leggen- DE WERKZAAMHEDEN VAN HET MILITAIR GEZAG. Het Bureau „Geschiedschrijving", on derdeel van het afwikkelingsbureau van bet Militair Gezag, heeft thans voltooid het overzicht der werkzaam heden van het militair gezag geduren de den bijzonderen staat van beleg (van 14 September 1944 tot 4 Maart 1946), tot het samenstellen waarvan in Juni 1945 opdracht is gegeven. Dit omvang rijke werk zal omstreeks 350 bladzijden tellen, benevens een 100-tal bijlagen (kaarten, statistieken tabellen enz.). Naar verwacht wordt, zal het werk einde Mei bij de algemeene landsdruk kerij verschijnen DAT DE RECHTMATIGE EIGENAAR ZICH MELDE Te IJmuiden is binnengebracht een 150 ton metende, waarschijnlijk En- gelsche, motor minesweeper, die 50 mijl ten Noorden van IJmuiden door den vischkotter IJmuiden 79 werd aangetrof fen. Er bevond zich niemand aan boord en men vermoedt, dat het scheepje van een sleep is losgebroken. Er wordt nu naar den eigenaar gezocht. KONING WINTER VLUCHTTE VAN AMELAND Met de Noorderzon vertrokken. 99 dagen resideerde koning Winter op het eiland Ameland, maar tijdens het weekend is hij met de Noorderzon ver trokken. Met ingang van gisteren heeft de hulpveerboot den gewonen dienst Nes—Holwerd hervat en vandaag is de postboot weer in de vaart gekomen. Prinsesjes maken lange ski-tochten! GENIETEN VAN WARM WEE*. Ondanks het voorjaarsachtige warm# weer kan er in de omstreken van Zer- matt nog heerlijk worden geskied, en zoowel Pi'ins Bernhard als de beide prinsesjes maken ruimschoots van deze gelegenheid gebruik. De skitochten wor den iederen dag langer; gisteren heb ben de prinsesjes een tocht van zes ki lometer gemaakt van de Goernergrat naar Zermatt, een hoogteverschil van 1500 meter. Bij haar terugkomst in het hotel zei Prinses Beatrix, dat zij tijdens den tocht „maar" vier maal was geval len. HUISVESTING INDISCHE GEREPATRIEERDEN. (Van onzen Haagschen Redacteur) In verband met de Bloemendaalsche affaire (de schandelijke behandeling van Indische gerepatrieerden door een pensionhouder, geholpen door D3.V.O,- ambtenaren) deelde het Centraal Bu reau Voorzorging Oorlogsslachtoffers te Den Haag ons het volgende mede: Den stroom van Indische gerepatrïeerden en den grooten woningnood hier te lande mogen w(j bekend veronderstellen. Voor de huisvesting der evacué's deden wij ook een beroep op de pensions. In het algemeen heeft men het daarmede goed getroffen. Er kwamen natuurlijk ook wel klachten binnen. Deze werden on derzocht en zooveel doenlijk verholpen. Onze organisatie de over het ge heele land verspreide Districts- en het te Den Haag gevestigde Centrale Bu reau Verzorging Oorlogsslachtoffers moest als het ware uit den grond wor den gestampt. Ook zonder dat Is het niet verwonderlijk, als er onder de 3000 ambtenaren een enkele minder goede voorkomt. Naar aanleiding van klach ten en een door ons ingesteld onderzoek is ongeveer zes weken geleden te Bloe- mendaal een D.B.V.O.-ambtenaar ont slagen. VOOR DE HUISVROUWEN OM VAN TE WATERTANDEN Te Weert deed de politie een inval by zekeren Ch. v. d. V., wonende aan de Biesterlaan te Weert, wegens ver-, denking van overtreding der distribu tiebepalingen. In het huis werden vyf personen aan gehouden, verdacht van ongeoorloofd handelen in vervoeren en verhandelen van artikelen die onder de distributie vallen. In beslag genomen werden o.m. 55 paar dameskousen, enkele honderden klossen garen, ruim 300 strengen ka toen, vele meters elastiek, tapijten, 55 kilo tabak, diverse textielgoederen en een auto. waarmede het vervoer ge schiedde. De goederen zijn vermoedelijk afkom stig uit België en frauduleus ingevoerd. Voor een aantal burgemeesters, sta tenleden en gemeenteraadsleden, deel uitmakende van het gewest Friesland van de Partij van den Arbeid en een aantal genoodigden, geïnteresseerd bij het verkeer, sprak Zaterdagmiddag in hotel „De Groene Weide" te Leeuwar den ir. H. Vos. minister van Verkeer en Energie, over het verkeersvraagstuk in algemeenen zin. In het Nationale Plan voor 1947 is een bedrag van 700 millioen gulden begroot voor de verkeerssector. aldus spr. Er werd een bedrag van 1300 millioen gul den wenschelijk geacht, doch dit ging onze trekkracht te boven. OP WELKEN VOET MOETEN WIJ LEVEN? Spr. stelde daarna de vraag, hoe wij als volk In 1946 geleefd hebben en of op dien voet kan worden doorgegaan. De invoer bedroeg in ons land in 1946 ruim 2300 millioen gulden, waar tegenover slechts een uitvoer staat van 800 millioen gulden. Een bedrag van 200 millioen gulden mag nog aan gemerkt worden als verdiend door onze verkeersmiddelen, zoodat het beta lingstekort niet minder dan 1300 mil lioen gulden bedraagt- Dit. cijfer wil dus zeggen, dat wij niet tot in lengte van jaren door kunnen gaan met de gevolgde politiek. Wat hebben wij met die 1300 millioen gulden gedaan? FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 77) Langzaam en met stijve knieën liep ik verder. Het leek alsof mijn zinnen plot seling ingeslapen waren, verdoofd, afge stompt. Ik had niet den minsten angst meer om achtervolgd te worden. Ik voelde mij alleen moe. leeg en ziek. Het liefste had ik gehuild. Nog nooit tevoren had ik mij zoo ver laten gevoeld. Dien nacht sliep ik in een donker, oud huis tegenover de Mlihlenbrucke. Zwaai en diep sliep ik. veertien uren lang. on danks het feit dat ik wist. hoe ik opge jaagd werd. Die slaap was eenvoudig het gevolg van een ontzaglijke uitputting: ik moest slapen, slapen, ik kon niet anders. Het was de laatste ongestoorde slaap voor vele weken. Het grootste deel van den nacht, die daarop volgde, bracht ik door tusschen melkbussen op een vrachtauto, die naar het Westen reed. Naar het Westen! Toen ik dat merkte kwam er een groote verlichting over mij. Men had het namelijk niet noodig ge vonden mij op de hoogte te brengen van het doel var» mijn reis. Voordat de dag aanbrak, bereikten wij Lausanne. Daar dook ik zeven dagen onder, terwijl de klopjacht, naar ons in vollen gang moest zijn-' De man. die mij op dat oogenblik onder zijn hoede had. was de directeur van een groote melkpoederfabriek. Zijn prozaïsche manier van doen. zonder een sprankje humor, scheen hem beter ge schikt te maken voor zijn hoofdberoep dan voor zijn „bij-werk", dat bestond in het herbergen van illegale vluchte lingen. Toch verborg hij mij afdoende en gaf mij uitstekend te eten. Den der den dag deelde hij mij mede. dat de plannen veranderd waren en dat er ge poogd zou worden mij bij de eerste mo gelijke gunstige gelegenheid naar het onbezette deel van Frankrijk te smok kelen. Mijn vertrek was uitstekend opgezet en tot in de kleinste details verzorgd. Een tijdlang klopte alles dan ook pre cies. Ik kreeg bijna den indruk, dat de zaak heel eenvoudig was. Des Vrijdags verliet ik Ouchy op een ouden boeren wagen. die mij naar een gehucht ten Westen van Vevey bracht. Toen stapte ik in een bootje, dat langs de kust van het meer groenten naar de markt bracht- In het. luwe avondwindje be woog het bootje zich echter merkwaar dig dicht naar den Zuidkant van het meer Ik liet. mij langs den kant van de boot in het water zakken, dat nog meer dan een halven meter diep was en zwijgend waadde ik naar den oever. De invallende duisternis werd versterkt door groote wolkenvelden en het was dus zeer moeilijk om iets te zien; maar men. kon op die manier ook niet. mak kelijk gezien worden! Het scheen, dat. ik nu het ergste ach ter den rug had. Ik had Fransche pa pieren en kon met een plausibel verhaal voor den dag komen, als iemand mij zou willen ondervragen. Ik droeg een opval lend. oud sportpak en had een ransel omgehangen, waarvan de inhoud onder anderen bestond uit Fransch geld, een flesch brandewijn, een fleschje zwarte haarverf, een zaklantaarn, een land kaart en een zak-compas. Marseille. Ik had een kamer gehuurd in een goedkoop pension op de Place de la Jo- liette. Van daaruit ondernam ik dikwijls zwerftochten in de buurt van de dokken van deze grootste stad in het onbezette Frankrijk. Ik tastte als het ware de ge heele situatie af en informeerde zoo langs mijn neus weg naar een boot. die naar Barcelona of Algiers voer. Den tweeden avond kwam ik in ge sprek met den kapitein van een vracht zoeker Zijn schip was dien morgen ge meerd en zou den volgenden Maandag weer met een lading baksteen en tegels uitvaren en als tusschenhavens Barce lona en Tanger aandoen. Dit uitstel kwam wel niet precies in mijn kraam te pas. maar de kans was te verleide lijk. om ze onbenut te laten voorbijgaan. Op mijn vraag antwoordde hij mij. dat hij wel een passagier kon meenemen, als hij er toevallig een met geld genoeg tegen het lijf zou loopen, ofschoon zijn schip geen passagiersboot was en weinig comfort bood. en eigenlijk zag hy ook niet in. waarom iemand persé met hem mee zou willen gaanHij keek mij van opzij aan. Ik heb zoo den indruk, dat u het land zoo gauw mogelijk wilt, verlaten. Tja, dat zou wel eens kunnen, gaf ik toe. Kijkt u eens. de zaak zit zoo: Het is allemaai in de beste orde. ik heb al leen geen bewijs, dat ik het land mag verlaten en ik heb gehoord, dat het 76) Joris Goedbloed was intussen voor de rechtbank gebracht Niet zo maar een gewone rechtbank: nee, het was een héél deftige De Koning zélf was rechter en naast hem zat de hofmaar schalk. die als aanklager zou optreden „Eh ahum!" zei de hofmaar schalk. Stae op, beklaagde en hoor toe Ge zijt beschuldigd van de volgende ehmisdaden!" I „Ge hebt de auto gestolen van den chauffeur D. Braljeur. hier aanwezig; I ge hebt de ordetekens ontvreemd van Zijne Excellentie den hofmaarschalk Baron Bruun. ridder in de orde van „Ga door Bruun! Ga door!" onder dak de Koning Ahum!" zei de hofmaarschalk ver- jstoord. „Ge hebt u vermeten om..." I „Schei uit!" brulde de Koning. „Je hebt ingebroken in mijn schatkamer, schurkEn met mijn eigen schatten ben je bij me gekomen en hebt me ver teld, dat ze van Ermeric waren! Beken je, ja of nee!?! Je kunt. je verdedigen; dit is 'n onpartijdige rechtbank, maar schuldig ben je. dat staat bij voorbaat vast! weken lang duurt, eer je zoo'n ding hebt. En nu schrijft mijn oom uit Tanger mij, dat hij een prachtige baan voor me zou hebben, op voorwaarde, dat ik de vol gende week aan den gang kan gaan. De Franschman slurpte van zijn glas. Maar onder die vergunning komt u niet uit. zei hij somber- De havenbepa- lingen zijn veel strenger geworden, sinds ik hier de laatste maal was. Op bevel van de „boches". heb ik gehoord. De dokken worden dag en nacht bewaakt. Nu. ik heb er graag een paar francs voor over. liet ik doorschemeren. Ja. met mij valt ook heusch wel te praten. Een vent met een paar hersens, zooals ik. weet wat geld waard is. Maar niemand wil graag het gevaar loopen, dat zijn heele bestaan naar de haaien gaat! Hij keek m ij spijtig aan, schudde het. hoofd en zuchtte. Ik zou het best doen. als ik maar zeker wist. dat ze me niet te pakken zullen krijgen. Ze hebben er al te veel gesnapt- Ik had nog twee van dergelijke ge sprekken met andere schippers, en beide met. hetzelfde vruchtelooze resultaat. Dus besloot ik, toch gebruik te maken van het adres, dat men mij had gege ven. Aan het eind van de Rue de Noailles bevindt zich het „Restaurant. Anglais", dat zooals ik ontdekte, een buiten ver houding weidschen naam draagt. Mon sieur Gaston, de eigenaar, was op de hoogte gebracht van de mogelijkheid, dat ik bij hem zou komen en hij was vol ijver om mij behulpzaam te zijn. Ook hy was van oordeel, dat het onver standig was om zonder de wettige ver gunning het land te verlaten, wanneer het mogelijk was op een of andere ma nier aan zoo'n papier te komen. Want als zou blijken, dat ik bij het aan boord gaan, de benoodigde papieren niet had, was de kans om er heel huids af te ko men, verkeken. Het, was nog gevaarlijk genoeg, zelfs wanneer alles volkomen in orde was. Hij geloofde echter wel. dat hij het kon klaar spelen Zijn zwager was „juge d'in struct ion". Als ik mijn iden titeitsbewijs en mijn pas by hem wilde laten en Zaterdagsavonds weer bij hem wilde komen Kan ik dan in dien tusschentijd veilig zonder papieren blijven rondloo- pen?. vroeg ik. (Wordt vervolgd) Opgegeten, of er machines e.d. voor gekocht, zoodat wij binnenlandsch rijker zijn geworden? EEN GUNSTIGE SLOTSOM Volgens een opgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben wij in 1946 in het binnenland verbruikt voor de aanschaffing van machinerieën, grondstoffen enz. voor een bedrag van 2300 millioen gulden. Hierop de slijtage in mindering gebracht, kan gezegd wor den, dat wij rond zijn gekomen, daar gelaten de vermeerdering, die er zou moeten zijn wegens bevolkingsaanwas. Niettemin is de slotsom gunstiger dan spreker had verwacht. Een tweede niet onbelangrijk cn hoop gevend feit, is, aldus de minister dat de omvang van onze productie snel toenemende is. Stellen wij deze in 1938 op 100, dan bedroeg die in het vierde kwartaal van 1945 56, in het tweede kwartaal 1946 68 en in het vierde kwartaal reeds 89. Deze cijfers beteekenen, dat wü onszelf hebben teruggevonden. Deze productie-toename was echter slechts mogelijk door de groote bedra gen. welke werden geïnvesteerd. Ook hierbij is echter weer geen rekening ge houden met de bevolkingsaanwas. Blijkt het mogelijk den invoer vol te houden op hetzelfde peil, dan mag over dit jaar een toename van 20 ver wacht worden. Het „potje", dat wy gedurende den oorlog in het buitenland hadden ge vormd, is echter leeggeput en daar naast hebben wij in tal van landen belangrijke schulden moeten maken. SPOORWEG OVER AFSLUITDIJK? De minister besprak vervolgens de vraag, waarom de import zoo belangrijk is voor den verkeerssector, waarna hy zeide. dat ondanks alle moeilijkheden 'n belangrijk program voor het verkeer is ontworpen. Achtereenvolgens besprak hy de drie groote verkeerssectoren: spoorwegen, landwegen en waterwegen. In ons land met zijn dichte bevolking, die nog steeds groeiende is. is een uit stekend railverkeer onontbeerlijk. Daar om gelooft spr. ook. dat vastgehouden moet worden aan het electrlficatieplan, waarin ook de provinciale hoofdsteden in het Noorden betrokken zijn. Een spoorweg over den afsluitdijk heeft voor ir. Vos nog steeds alle at tractie. omdat wel gebleken is. dat des winters deze weg vele mogelijkheden aan het verkeer biedt. Ook goede moderne land-en waterwegen zijn van het grootste belang, waarbij moet worden overwogen of de spreiding van de bevolking niet mede moet wor den geleid, wil het reeds zwaar belaste Westen en het dichte Zuiden niet in de knel komen Met dit verkeersvraagstuk gaat hand in hand dat van de iudus- trialisatie en het een zal niet op het andere kunnen en mogen wachten Uit voerig stond de minister nog stil bij het moeilijke vraagstuk van de kleine bin nenschipper en bij de vraag of de klei ne kanalen nog een toekomst hebben, daar alle factoren hier de saneering in den weg staan. Dit probleem is echter nauw verbonden met het sociale vraag stuk. daar in de schipperij het percen tage het hoogst is. dat in hetzelfde be roep als de vader voorgaat. 6 HET MODERNE WATERSYSTEEM Spr. ontkende geenszins het groote economische belang van een goed wa- ternet en zijn toeristische beteekenis De vraag is echter gewettigd, of een mo dern waterwegen-systeem niet economi scher is en of daardoor de beteekeni» van de kleine kanalen niet achteruit gaande is.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2