Linggadjati-overeenkomst hedenmorgen onderteekend Tragisch ongeluk in Staatsmijn Hendrik Mogelijkheden voor Ned. Spoorwegen nog beperkt Plechtige samenkomst in Paleis Rijswijk WEERBERICHT 4 Mei alle deelen van Nederland verbonden 13 man door bedwelming gedood Met een enkel woord Palestina 86ste Jaargang DINSDAG 25 MAART 1947 No. 2604 TJ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny. Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cent-s per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redaotie: 21507 - Giro no: 57055 Hedenmorgen is in het bureau van de Commissie-Generaal in het Paleis Rijswijk te Batavia in een plechtige bijeenkomst de overeenkomst van Ling - gadjati onderteekend. Gistermiddag had in het Bureau van de Commissie-Gene raal een bijeenkomst plaats van de Ne- derlandsche en Indonesische vertegen woordigers ter vaststelling van de pro cedure der onderteekening. Hierbij wa ren, behalve de heeren Sehermerhorn en Van Poll ook aanwezig de directeur van het kabinet van den Luit.-Gouver- neur-Generaal, dr. Koets, de algemeen secretaris mr. Verboeket en de secre taris-generaal der Commissie-Generaal, mr. Sanders. Van Indonesische zijde waren aanwezig de heeren Roem en Soesanto, terwijl Sjahrir zich liet ver ontschuldigen, daar hij vermoeid was was van de reis uit het binnenland. In den namiddag is het overleg ver volgd met het bovenvermelde resultaat. By de onderteekening waren ongeveer 70 Nederlandsche, Indonesische en bul- tenlandsche genoodigden aanwezig. On middellijk na de onderteekening voerde prof. Sehermerhorn, die de bijeenkomst presideerde, het woord, gevolgd door den •d/mesischen minister-president Sjahrir en dr. Van Mook. De onderteekening vond plaats in de troonzaal van het Paleis en werd gevolgd door een druk bezochte receptie in het Paleis Konings plein en een groot vuurwerk afgestoken op dat plein EEN KORTE VERKLARING. De onderteekening van de overeen komst geschiedde door plaatsing van de handteekeningen onder de volgende korte verklaring: „Heden, den 25sten Maart 1947, is deze overeenkomst met inachtneming door beide partijen van de daar op betrekking hebbende tusschen de delegaties gewisselde en als bijlagen aan deze overeenkomst toegevoegde brieven en nota's, laatstelijk van 15 en 24 Maart, door de daartoe gemachtig de delegaties namens de regeeringen van het Koninkriik der Nederlanden en de Republiek Indonesia ondertee kend. Van deze overeenkomst zijn vier exemplaren in de Nederlandsche taal en vier exemplaren in de Indonesi sche taal onderteekend". De bedoelde brieven en bescheiden zjjn o.m.: de aanbiedingsbrief van de Nederlandsche regeering, welke door de Indonesiërs niet is aanvaard: het ant woord hierop van de Indonesiërs: de brief van de Commissie-Generaal aan Sjahrir. waarin de laatste wordt uitge- noodigd tot het opstellen van een eigen interpretatie; Sjahrir's brief van 15 Maart waarvan de hoofdpunten reeds zijn gepubliceerd en de twee brieven van 2 en 10 Februari betreffende den buitenlandschen dienst. 9 REDE VAN DR. VAN MOOK, De Lt.-Gouverneur-Generaal zeidehet volgende: „Deze ceremonie beteekent het einde van een tijdperk, waarin twee volke ren, die zich thans tot samenwerking hebben verbonden, doch die door den oorlog ernstig van elkander geschei den waren geraakt, den weg tot el kander hebben moeten terugvinden. De oorlog heeft een plotselinge af scheiding veroorzaakt, onze vijanden hebben driedubbele muren tusschen ons opgetrokken. Beide volken wer den van de vrije wereld geïsoleerd, beider volksleven werd krachtdadig onderdrukt. Bovendien werd in dit land een ge- heele bevolkingsgroep uitgeschakeld en aan een opsluiting onderworpen, die iedere beschrijving tart. Zoo is het ge beurd. dat vele zakelijke en persoon lijke banden, welke tusschen ons be stonden, plotseling ruw zijn stukgetrok ken en dat ieder volk zijn eigen baan moest vinden, totdat de overwinning door de geallieerden zou zjjn behaald. In dien tijd zyn de gronslagen voor Linggadjati gelegd maar ook voor de moeilijkheden en gevaren, die wij op den weg naar Linggadjati zouden heb ben te overwinnen. 9 9 PERSOONLIJKE RELATIE HIELD STAND. De geschiedenis na den 15den Augus tus heeft het ons niet gemakkelijk ge maakt dit oogenblik te bereiken. Toch moeten wjj, terugziende op deze negentien maanden, tot de kenning komen, dat zij niet uitslui tend uit tegenspoed en duisternis heb ben bestaan. Door alles heen heeft van den aanvang af menige persoon lijke relatie tusschen Nederlander en Indonesiër standgehouden. Dit gold ook voor velen, die elkander nog niet ontmoeten konden, en maakte het KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Toenemenden wind tusschen Westen Zuid en toemende bewolking met later plaatselijk eenige lichte regen. Vannacht vrij koud met voornamelijk in het Noor den en Oosten van het land nachtvorst. Morgen overdag weer hoogere tempera turen dan gisteren. 26 Maart Zon op: 6.32 uur; onder: 17.02 uur. Maan op: 8.33 uur; onder: 23.47 uur (29 Maart E. K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 6-23 en 18.42 uur. contact veel vrijer van animositeit dan men oppervlakkig op grond van de gebeurtenissen zou hebben gedacht Aan Nederlandschen kant is een prij zenswaardige zelfbeheersching aan den dag gelegd. Aan Indonesische zijde zag men voor en na het verlangen naar samenwerking door de tegenstelling heenbreken. Het mocht- soms schijnen, dat men met een stellingoorlog in op tima forma te doen had. Door de stel lingen heen echter bleef ook vreedzame aanraking op tal van punten voortdu rend mogelijk. WEG TOT OVERLEG BLEEF OPEN! D wereld heeft in dien tijd, ten deele als gevolg van eigen na-oorlogsche zor gen, het geval Indonesië met geduld en sympathie aangezien en de gelegenheid tot overleg en een vreedzame overeen komst- steeds opengehouden. Vrienden uit tal van landen hebben ons bijge staan en slechts in enkele gevallen is het proces van tot elkander komendoor inmenging van vijandige of onverant woordelijke groepen en personen be moeilijkt. Nu is het dan zoo ver, dat niet al leen twee regeeringen maar inderdaad twee volkeren den eersten grondslag hebben gelegd voor een gezamenlijk verder gaan als gelijken, die voor el kander meer kunnen beteekenen, naar mate zij dieper van de mogelijkheid van dit samengaan overtuigd geraken. HAAST BIJ DE VERWERKELIJKING. Er is haast bij de verwerkelijking van dit verdrag. Immers, het land is arm, het snakt naar herstel van de rust en hernieuwing van de werkzaamheid. Er kan nu een einde komen aan alle locale twisten en plaatselyken strijd, die tot dusver de reconstructie heb ben vertraagd en verhinderd. Van vandaag af kunnen en moeten open bare uitingen aan beide kanten den toon van wantrouwen, verdachtma king en vijandschap laten varen en dienen publicaties zich te richten op het constructieve. De tijd van twist en onderhandeling is voorbij, de tijd van vriendschap en Bevin bezoekt Stalin De Britsche minister van Buiten- landsche Zaken, Bevin, heeft, vergezeld van den Britschen ambassadeur te Mos kou, sir Maurice Peterson, en zjjn par ticulieren secretaris, een bezoek aan generalissimus Stalin op het Kremlin gebracht. Dit bezoek, dat officieel „een beleefd heidsbezoek" wordt genoemd, is giste ren gearrangeerd. Het duurde plm. 5 kwartier. Ook de sovjet-gezant te Londen was aanwezig. samenwerking is aangebroken. Wij zul len nog moeite hebben in de eerste da gen onze plaats in den nieuwen toe stand en onze gedragslijn te bepalen. Laat ons echter den moed hebben het werk stevig aan te vatten, met opge wektheid en zonder vooropgezet wan trouwen of geestelijk voorbehoud. En in wezen is het niet zoo moeilijk de juiste houding en de juiste richting te vinden. Want het is gemakkelijk in te zien, dat goed en krachtig werk van de beide partners niet alleen de ver wezenlijking van ieders eigen doelstel lingen naderbij brengt maar ook en juist voor den deelgenoot van het groot ste belang is. Wij kunnen het ook tot een voorbeeld maken in deze wereld door de handen ineen te slaan en een periode van strijd en geschil voor goed af te sluiten. De lange en moeilijke maanden tus schen Linggadjati en vandaag hebben een zwaren wissel getrokken op ons geduld en onze geestdrift. Het lang durige naspel van den oorlog heeft ontmoediging en bitterheid gebracht. Wij moeten dit alles overwinnen. Laat ons juist daarom vandaag de spinne- webben om ons wegslaan en met over tuiging en vertrouwen het werk van den vrede beginnen". In verband met de onderteekening werden heden om 12 uur alle scholen en kantoren gesloten. In alle kerken zullen morgen wij dingsdiensten gehouden worden. Mgr. Willekens zal een Hoogmis celebreeren. Schumacher spreekt weer Dr. Kurt Schumacher, de voorzitter van de Duitsche sociaal-democratische partij, heeft in een toespraak tot het partijbestuur te Berlijn zich voor een vereenigd Duitschland uitgesproken. Hij verklaarde, dat de toekomstige Duitsche grondwet moet inhouden, dat Duitschland steeds bereid zal zijn een deel van zijn gezag in het belang van een hoogere orde op te offeren. ..De grondbeginselen van de VN en het in ternationale recht zullen in de grond wet moeten worden vastgelegd". In Schumacher's visie zal de Rijks dag door het geheele Duitsche volk moeten worden gekozen en zullen de re geeringen der staten slechts een beperkt Igezag mogen genieten. Schumacher verklaarde, dat zijn par- ,tij tegenstander is van de campagne der socialistische Duitsche eenheidspartij voor een nationale volksstemming over de Duitsche eenheid. Deze campagne, al dus Schumacher, heeft een eenzijdige oriëntatie van Duitschland als doel, FRANSCH VOORSTEL TE MOSKOU. De Fransche delegatie te Moskou heeft officieel voorgesteld een conferen tie over Duitsche emigratie, welke voor 1 Juli a.s. te Parijs plaats zou vinden, bijeen te roepen. De conferentie zou dooi de groote vier bijeen worden geroepen, die andere landen, in het bijzonder die, welke naar alle waarschijnlijkheid Duit sche emigranten zullen opnemen, zullen uitnoodigen. Van betrouwbare officieuze zijde wordt de meening geuit, dat Frankrijk zal aan bieden 400.000 500.000 Duitschers op te nemen. DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK VOOR DEN BALKAN. De leden van de commissie van on derzoek der V.N. die na twee maanden hun onderzoek naar de activiteiten van iguerillastrijders in Griekenland hebben voltooid, zjjn in Sofia aangekomen- Men verwacht, dat de commissie over en kele dagen naar Belgrado zal vertrek ken. Gistermorgen omstreeks 11 uur is door onbekende oorzaak brand uitge broken in een oude galerij van laag 13 op de 636-mcter-verdieping van de Staatsmijn Hendrik te Heerlen. De brand breidde zich snel uit over een lengte van ongeveer 100 meter. Tengevolge van dezen brand ontstond een geweldige rook-ontwïkkeling, waardoor een 13-tal mijnwerkers, waaronder één opzichter, bedwelmd is geraakt. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en gingen de reddingsploegen naar bene den. Men slaagde er tot nu toe in het stoffelijk overschot van twee mannen te vinden. Vermist worden dus nog 11 personen. Het reddings- en blusschings- werk geschiedt onder leiding van be- drijfsingenieur Op den Kamp en van ir. Berding, ondergrondsch ingenieur. Ten aanzien van de vermisten wordt medegedeeld, dat thans de hoop kan worden opgegeven, deze men- schen nog levend naar boven te krij gen. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend, Gasontwikkeling wordt onwaarschijn- «Sii Op Schiphol arriveerde per KLM het voetbalelftal „Malmö", dat op uitnoo- diging van Blauw Wit enkele wedstrijden in ons land zal spelen. (Foto ANP—Vrnd.) lijk geacht, daar het ongeluk plaats vond in een oude galerij. De rookont wikkeling bemoeilijkte de opruimings werkzaamheden zeer. De namen van 10 der vermisten zijn: J. A. Kremers te Schinveld, gehuwd, houwer, in dienst sinds 1919. W. H. Heugen, geb. 1905. wonende te Brunssum, houwer, in dienst sinds 1931. J. Janssen, geb. 1928, ongehuwd, wo nende te Brunssum, postsleper, in dienst sinds 1946. J. H. Keulers, geb. 1895, wonende te Brunssum, opzichter, in dienst sinds 1917. J. J. Keymel, geb. 1916, gehuwd, wo nende te Schinveld, houwer, in dienst sinds 1933. N, J. Quaedvlieg, geb. 1925, ongehuwd, wonende te Brunssum. hulphouwer, in dienst sinds 1943. C. van Roosmalen, geb. 1899, gehuwd, wonende te Brunssum. houwer, in dienst sinds 1929. J. J. Schmets, geb. 1908, gehuwd, wo nende te Wittem, houwer, in dienst sinds 1926. A. G. J. Teunissen, geb. 1924, onge huwd, wanende in het gedetineerden- kamp te Hoensbroek, sleeper, te werk gesteld in November 1946. J. H. Valkenberg, geb. 1903, wonende te Schinveld, gehuwd, houwer, in dienst sinds 1921. Het slachtoffer, dat reeds geborgen is, was A. Snijders, geb. 1925, ongehuwd, hield verblijf in gedetineerdenkamp Hoensbroek, was sleeper, in dienst sinds November 1946. HET NOODLOTSCIJFER 13. Gisteravond laat is het stoffelijk overschot geborgen van den 54-jarigen bankwerker Johannes Antonius Jacobs, omtrent wiens lot men ook -n onzeker heid verkeerde. Dit is de tweede maal, dat de staats mijn Hendrik door een ernstig mijn ongeluk wordt getroffen. De eerste maal geschiedde dit op Vrijdag 13 Juli 1928. Ook toen vonden 13 mijnwerkers den dood. Inzake de op Mei a.s. ingaande nieu we dienstregeling der Ned- Spoorwegen en de komende plannen, vernemen wij de volgend bijzonderheden: Van 4 Mei a.s. af zullen alle deelen van Nederland met elkaar verbonden zijn. Door materiaalschaarschte zijn de mogelijkheden echter beperkt. Er mankeert nog wel een en ander om het publiek goed te bedienen. Nog steeds moeten de spoorwegen het doen met een aanvulling van 300 oude Duit sche wagens. De N S. zouden deze zoo spoedig mogelijk willen vervangen. Er is een gebrek aan sneltrein locomotieven. Voorts zijn op vele plaatsen de proble men van het enkel spoor op te lossen. Er heerscht gebrek aan staal in de ge heele wereld, zoodat het geen wonder is, dat men in ons land niet over spoor staven kan beschikken. Er is nog veel meer te doen, dan reeds gedaan werd. Er moet nog steeds gewoekerd worden met het weinig materiaal, dat ter be schikking staat. Dit wordt gebruikt op die plaatsen, waar het het meest noo- dig is. VIA KOLEN NAAR ELECTRICITEIT. De N.S. zullen trachten het vacantie- seizoen te doen slagen. De nieuwe rijtuigen, die de N-S. be steld heeft, zullen geleverd worden door Beijnes, Allan en Werkspoor, de moto ren door Heemaf en Smit Slikkerveer. Wanneer deze bedrijven goed op gang komen zal alles veel beter gaan. De Maibach-motoren, afkomstig van een Duitsch bedrijf in de Fransche zone, welk bedrijf in April naar Frankrijk zou worden overgebracht, zullen meer en meer vervangen worden door Neder landsche motoren. Het beeld, dat de Directie van de Spoorwegen voor oogen staat is dat van een spoorwegbedrijf, dat via ko len en olie overgaat op electrischtrac- tic. Dat is de achtergrond tegen wel ken gewerkt wordt. NAAR REGELMATIGER DIENST. De nieuwe dienstregeling beoogt te rugkeer naar een regelmatiger dienst, waarbij in het bijzonder is gelet op de verbindingen op de knooppunten. Een groote rol speelde de factor van het aantal zitplaatsen, dat 79,000 be draagt tegen 163,000 in September 1944. Verder is van het electrischc materiaal van 1944 nog slechts een- deel intact, terwijl de toestand van het Dicsel-electrische materiaal zoo danig is, dat dit binnen afzienbaren tijd uitgeschakeld zal moeten worden. De toestand van de spoorbaan ver hindert het opvoeren van de snelheid der treinen. Per maand worden 3,000,000 locomo tiefkilometers gereden. Dat houdt in, dat per maand 30 locomotieven moeten worden gereviseerd. In de N.S.-werk- plaatsen en in de particuliere industrie konden echter in het tweede halfjaar van 1946 slechts 20 per maand worden hersteld De slechte ijzer- en staalposi- tie was oorzaak, dat de bouw van de nieuwe electrische locomotieven bene den de verwachting bleef. IN 1948 EERSTE ELECTRISCHE LOCOMOTIEVEN. De eerste levering van electrische lo- .BINNENLAND Het examen moderne bedrijfsadmini stratie, Ingesteld door de Ned. MIJ. voor Nijverheid en Handel en het Nederland sche Instituut voor Efficiency, zal dit jaar worden afgenomen op Dinsdag 13 en Woensdag 14 Mei as. te Amsterdam. Rot terdam en bij voldoende deelneming ook te Eindhoven. Zaterdag is de ,Kota Inten" met troepen uit Nederland te Emmehaven aan gekomen, De douanebeambten deden op het station te Roosendaal opnieuw een goe de vangst. In een Fransche personenwa gen werd een groote partij sigaretten gevonden, welke in allerlei hoeken en gaten handig verborgen was. Wachtend op het Spido-bootje op den linker veerdam te Rotterdam werd de '21-j, Amerikaansche zeeman C. F. Spellings ran het Amerlkaansohe sjb. „Robert Howe" des nachts plotseling door een uit de duisternis opduikenden neger met een mes In onderlichaam en linkerarm gestoken, waarop de aanvaller de vlucht nam. De gewonde zeeman ls na ln het ZutLder Ziekenhuis te zijn ver- bonclan aan boord teruggebracht. Op 21 Mei 1947 zal het 300 Jaar ge leden zijn, dat de dlohter. geschiedschrij ver. dramaturg, taalkundige, rechtsge leerde en magistraat Piefcer Corneliszoon Hooft overleden ls. Dit feit aal met vele plechtigheden, te Amsterdam herdacht worden, Gistermiddag heeft vlce-admiraal L. J. Quarut, als voorzitter van de stichting „Fonds voor de De Ruyter-medaille", ln de gymnastiekzaal van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, het eere- teeken van de stichting uitgereikt aan de heeren J. Brauitigam. commissaris van het zuidelijk havengebied te Rotter dam, en Lr. G. J. Lugt. hoofdingenieur van de N.V. Werkspoor te Amsterdam. De Minister van Economische Zaken heeft met Ingang van 1 April as. op diens verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. ter Steeg©, directeur van het Rijksbureau voor papier, papierverwer- kende en grafische industrie. De heer R. J. L. Simons, referendaris bij het Ministe rie van Economische Zaken, is belast met de waarneming van de functie van direc teur ran het Rijksbureau. BU de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, voorziening met betrekking tot de berechting van per sonen, die in dienst bi.1 den vijand ln strijd hebben gehandeld met de wetten en gebruiken van den oorlog Te Gllze Rijen is in het militaire kamp Prinsenbosch bij twee militairen nekkramp geconstateerd. De beide gebouwen waar de 2 mili tairen verblijven, ztln geïsoleerd. Het laatste gedeelte van den weg UrkEmmeloord zal waarschijnlijk nog dezen zomer gereed komen. Mr. L. G. A Schliohting o.» ierdarec- beur van het Netherlands Information Bureau te New York is per 1 Junil as. be noemd tot directeur van het Neder- landsch Informatiebureau te Montreal. BUITENLAND. Afgevaardigden der öhrlstelijk-demo- cratisohe en christelijk-soclalistische party uit de vier zones van Duitschland hebben tydens een bijeenkomst te Keulen voor stellen ontworpen voor een federalistische Dultsohe republiek. Een derde stoomschip ln successie ls bij Terschelling op een mijn geloopen. n.l. de Engelsche boot „Games". Het schip maakte zwaar slagzij, doch de bemanning is in veiligheid gebracht op de sleepboot „Stortemelk". Het ls vannacht gezonken. Kinderen hebben ln een bosch bij Versailles een geheime wapenopslagplaats ontdekt, waarin zich 30 machinegeweren tien Fransche legergeweren en een groote voorraad murnlrtle voor machinegeweren bevond. Hongarije heeft Joego-Slavdë ver zocht zijn grensbewaking te verscherpen, ten einde de infiltratie in Hongarije van Zwaben (Duitsche kolonisten), die uit in- tem-eerlngskampen in Joego-Slavlë zou den ontsnappen, te voorkomen. Het Hon- gaarsohe ministerie wan Blnnenlandsche Zaken deelde mede, dat de Zwaben regel matig de grens overkomen en ln Honga rije fascistische activiteit aan den dag leggen. Bil decreet der Fransche regeering ls de electriciteitsbeperking ln Frank rijk opgeheven Naar uit betrouwbare brond wordt vernomen, zijn de Fransche ministers van oorlog, marine en luchtvaart, op verzoek van hun ambtsgenoot van fi nanciën. overeengekomen de Fransche militaire begrooting met 5.000.000.000 francs in te Krimpen. comotleven zal niet voor Mei 1948 kunnen geschieden. Aan uitbreiding van het aantal treinen kan dus niet gedacht worden. Alleen de aan de N.S. verleende tijdelijke vergunning, om door autobusdiensten het railver- voer of aan tc vullen of te vervangen, kan uitkomst brengen. In combinate met het autobus-verkeer kan het aantal zitplaatsen tot 70 van het aantal van voor den oorlog worden opgevoerd. Sneldiensten zijn met auto bussen practisch niet uitvoerbaar. Een rit AmsterdamGroningen bijv- zou vier en een half uur duren. Het uitgangspunt is dan ook: snel diensten per trein en stopdienstcn per auto. Door het opheffen van de stoptrei nen wordt een twee-uurssneltreindienst op de hoofdlijnen mogelijk. De berich ten over het opheffen van kleine sta tions zijn van allen grond ontbloot. Van opheffen is geen sprake. Het vervangen van stoptreinen door stopbussen is slechts tijdelijk, totdat weer over vol doende materiaal kan worden beschikt. ENKELE BIJZONDERHEDEN. Door de vorst zal het met ingang van de nieuwe dienstregeling nog niet mo gelijk zijn op de lijn Utrecht—Den Bosch—Eindhoven met electrisch mate riaal te gaan rijden. De reisduur UtrechtDen Haag v.v. zal in den uurdienst de 60 minuten nor maal niet overschrijden. De reisduur is thans 89 minuten Op het baanvak Eindhoven—Maastricht zullen de treinen eveneens rijden met 80 km. per uur. Het aantal verbindin gen Amsterdam—Maastricht via Eind hoven zal op 4 Mei 9 gaan bedragen. De snelle treinen van voor 1940, die ons in twee uur van bijv. Utrecht naar Groningen brachten, ontbreken nog. Met het restant van het materiaal ls dit nog niet mogelijk. Maar dat komt wel weer. Voor een deel met de zomer dienstregeling 1948. Wanneer het mate riaal komt, zooals het beloofd is, zullen met de zomerdienstregeling 1949 de snelle treinen al voor een belangrijk deel weer terug zijn. 4 Mei is het al mogelijk met den 2 uursdienst 8 èt 9 keer per dag van en naar het Westen te gaan. EEN JAARDIENSTREGELING. De zomerdienstregcling, zooals deze per 4 Mei ingaat, wordt weer als vroe ger een jaardienstregeling, met een kleine wijziging in October (de win- terdienstregeling)Deze wijzigingen betreffen dan een kleine verminde ring van het aantal treinen in ver band met het vacantieverkeer en wij zigingen in de internationale verbin dingen. Over de invoering van verbindingen met Duitschland zijn, geen concrete mededeelingen te doen. Ofschoon het wel in de bedoeling lag de electrificatie van de lijn Utrecht ArnhemNijmegen met de dienstrege ling van 4 Mei gereed te hebben, is de poging niet geslaagd- Het zal nu Octo ber 1947 worden. Daarna komt Utrecht —Amsterdam aan de beurt. Met de vernieuwing van het station Enschedé zal in geen geval nog in 1947 een aanvang kunnen worden gemaakt. Het bestuur van het Joodsch bureau heeft in een te Jeruzalem gepubliceerde verklaring op de verzetsgroepen in Pa lestina een beroep gedaan om nationale discipline te betrachten- Het bestuur verklaart, dat het Joodsch bureau zijn onwankelbare houding tegen over de Britsche politiek, die het „de grondoorzaak van de in Palestina heer- schende bandelooze situatie" noemt, zal handhaven. Het roept de Joden in Pa lestina en elders op om hun krachten te vereenigen en gezamenlijk te strijden voor het vestigen van een Joodschen staat in Palestina. Het Britsche voorstel om de Palestijn- sche kwestie voor de V.N. te brengen noemt het bestuur „een veel beeekenen- de politieke ontsporing". Het Joodsch bureau zal om een oplossing van het Palestynsche vraagstuk vragen, die de Joden in staat zal stellen vertegenwoor digers naar de V.N. te zenden. De raad van de Arabische liga, die te Caïro bijeen was, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt besloten de Arabisch-Palestij nsche zaak op basis van volkomen onafhankelijkheid voor Pales tina te verdedigen wanneer het Pales tij nsche probleem door Engeland aan de VN. wordt voorgelegd. In de resolutie wordt ook geprote steerd tegen voortzetting van Zionisti sche immigratie in Palestina, hetzij ille gaal, hetzij legaal. Den leden van de liga wordt aanbevolen het hooge be stuur der Palestij nsche Arabieren fi- nancieelen steun te verleenen voor een propaganda-campagne in de geheele wereld. Volgens een officieele verklaring zijn te Jeruzalem een aantal vooraanstaande verzetslieden, die door de politie werden gezocht, gearresteerd. HET OOSTENRIJKSCHE VREDESVERDRAG. Naar Radio Weenen meldt, heeft de Oostenrijksche kanselier, clr. Figl, op een vergadering van de Oostenrijksche volkspartij verklaard, dat Oostenrijk slechts dan zijn goedkeuring aan het vredesverdrag zal geven, indien het „ons de overtuiging geeft, dat wij economisch gesproken kunnen bestaan." In de Zeevaartschool te Amsterdam w erd de De Ruy ter Medaille wegens bij zondere verdiensten voor de zeevaart uitgereikt door oud-admiraal J.L.Quant aan J. Brautigain, commissaris Zuidha vengebied Rotterdam. De heeren Brau- tigain en ir. G. J. Lugt (hoofdingenieur werkspoor, die eveneens onderscheiden werd) met him echtgenooten en geheel links de burgemeester van Amsterdam. (Foto ANP—de Hn.)

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1