PANDA EN DE MEESTER-DIEF - Voor de Jeugd Opyoering Nederlandsche export noodzakelijk Maar verlaging der kostprijzen vereischt Parijsclie kraiitenstaking bracht iedereen verlies De visscherij in de afgeloopen yreek >express Grepen uit het Radio-progrannna door BERTUS AAPJES. AMSTERDAM—MARSEILLE. Nederland is maandenlang poolgebied geweest. In tijden niet had de sneeuw zulk een onbarmhartigen aanval op ons land geopend. Uit alle windstreken werden cohorten witte sneeuwvlokken ingezet om het land duurzaam te over weldigen. Listig daalden zij met milliar- den uit de lucht, streken heer op boo- men en daken, sneeuwden dorpen en steden in en trokken een nauwelijks doordringbaren ringmuur om al het bestaande. De menschen gingen diep schuil in hun kraag. De vogels zwegen; soms bij een vlaag zonneschijn floten zij even, maar misschien alleen maar van den honger. En de boomen, vooral de boomen, vochten op leven en dood tegen de .ijzel. De arme boomen. die niets anders konden doen dan onbewe gelijk en Sfcram volharden en volhou den. En nu gaan wij naar Egypte. Met vijftig man gaan wij er heen om er een groot lunapark op te bouwen. Ik neem den eersten 'morgentrein naar de plaats van samenkomst. Het is nog nacht en het heeft weer zwaar geijzeld. Onder het lijkachtige neonlicht langs <len weg ijlen de boomen met sprongen voorbij door den nacht, zoo onwezenlijk en on echt als uit zilverig glas geblazen na- maakboomen Het perron stroomt langzaam vol. Stuk voor stuk verschijnen de mannen, die onder de gloeiende zon van het Zuiden een lunapark gaan stichten. De meesten met hun vrouw en kinderen. Het is een heele onderneming. Het heeft iets van een kolonie antieke Grie ken. die de vaderstad verlaat om ergens vei- weg een nieuwe stad te gaan stich ten, Er wordt gesproken door de ach- terblijvenden. Er worden bloemen aan geboden aan de vrouwen. Een camera man neemt het heele gezelschap op een plateau vol sneeuw en ijzel, de een met zijn glimlach, de ander met een haas tige traan. Drie journalisten noteeren nog wat niet halfbevroren vingers. Dan -rv-r _3 brem kleuren het landschap. En overal INaar list land der l naraO,S staan bloeiende appelaars, perelaars en kerselaars. Maar het is allemaal een beetje ongeloofwaardig en onecht. Je weet niet meer wat je gelooven moet: de massa's sneeuw waaruit je zoo juist vertrokken bent of de prille lente die hier heerscht. Wit en rose staat het allemaal te bloeien tusschen den kalk steen en langs de grauwe krochten van de Rhóne. Maar het is niet echt dik- op en blozend. Het is als een plak plaatje zooals je dat als kind op den rug van je hand kon afdrukken. Het laat niet meer indruk in je achter, wan neer je je oogen sluit, als het filmpje in deChineac.waar je'n uur naar hebt zitten kijken: „Hittegolf in Californiè". terwijl buiten de deur van de bioscoop een koudegolf heerscht. Maar als wij gedeukt en gekreukt in Marseille uitstappen is het werkelijk lente. Ik zet mijn koffer ergens neer en ga in mijn eentje in het plantsoen voor het station zitten. Het is een uur of tien in den morgen. Het zonnetje schijnt zachtzinnig. De gazons staan te knipoogen van de madeliefjes. Er zitten wat meisjes hun lessen te leeren en een abbé leest een tractaat of bereidt zijn preek voor den Zondag voor. Het plein is omzoomd met reusachtige pla tanen Groote, witgevlekte boomen, iets veeN levenskrachiigers en massievers dan de bleeke platanen bij ons. Zij- zijn in hun jeugd op een bepaalde wijze ge snoeid en uit den hoofdstam springen halverwege drie, vier robuste zijstam- men, als reusachtige geweien van her ten. Hetzelfde procédé dat bij ons toe gepast wordt op de lindetjes voor de boerenhuizen, die gesnoeid, een indruk maken van boeren-smeedwerk. Maar deze platanen zijn als vreemde, half Moorsche, half Gothlsche gewelven. staat de Pullman voor en vertrekt een oogenblik later onder gewuif naar het Zuiden. Sneeuw. Overal sneeuw. Kilometers sneeuw. En rivieren in ketens van ijs geklonken. De grens is één lijkwa. In Antwerpen wordt de sneeuW nat. Zij glijdt langs liet huizengrauw, miezerig als een verrafeld gordijn. v Eindelijk Parijs. Wij moeten met een bus van het Gare du Nord naar het Gare du Lyon. 't Is acht uur in den avond en donker. De stad is uitgestorven en doods. Heel Frankrijk maakt trouv.ens- een indruk van.totaal au bout te zijn. Men kan in de verlichte café's en bistro's binnen kijken als in een aquarium. Maar meest al is het niet meer dan een goudvisch- kom met één goudvisch er in, zoo stil. En dat ééne vischje is dan de patron; zwijgend rookt hij een sigaret, die In de romantische sfeer van de Nederlandsche kermisstad reist Bert us Aafjes mee naar Egypte. Aafjes is de bekende dichter- schrijver, wiens werk in betrekke lijk korten tijd hier te lande groo- ten opgang heeft gemaakt. Van wat hij ziet en beleeft zal hij on ze lezers in wekelijksche brieven vertellen in den hem eigen pretti- gen stijl, welke wij geheel onver anderd hebben gelaten. Wij vragen er bijzondere aandacht voor. waarschijnlijk uit is en aan zijn onder lip geplakt zit. ParijsMarseille. Een zwaar traject. De mannen staan grootendeels om de kinderen languit telaten slapen. De trein schiet door den nacht. De ge sprekken worden spaarzamer. Maar dan komt eindelijk net morgèngrauw door. Zie, tot aan Avignon toe ligt hier en daar een plek nagebleven sneeuw. Maar daarachter begint de lente. Plot seling. nu de dag op gaat klaren, staat alles in bloei. Heele verfplassen gele Nu naar de boot: de Corinthia, Die ligt. in het groene water van de haven reeds te rukken aan zijn kabels. Er heerscht een onbeschrijfelijk gedrang aan zijn treeplanken. Taxi-chauffeurs en kruiers gaan te keer als bezetenen. De zeewind is maar schraaltjes. Wij staan gepakt en gezakt uren in de rij. Het lijkt veel op een landverhuizers filmpje van Charlie Chaplin, de Corinthia, 9 Maart '47. van 21 letters. 6, 8, 18, 5 is een manne lijk dier, 20, 1, 2, 13, 4, 9 een vogel, 14, 15, 21 is het tegenovergestelde van jong, 3, 7, 19, 12 zit om een kippenhok, 17, 11, 4, 3, is voor een baby, 6, 8, 5. 16 is een deel van je lichaam, met 10, 1, 1, 13 moet de bakker werken- VIII. (Ingezonden door Alie Smol ders) Wie komt vooruit, zonder met zijn voeten de grond te raken? OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Raadsels; recht, arm, alles, dik, sterk, echt, lelijk. 2. Oranje boom;' oranje, boom. 3- De steen- of pottenbakker. 4. Marken, varken, barken, parken. 5. Een bakvis. 6. Woubrugge; boek, roem, Jpuur, berg, rouw. 7. a. Schoenmaker, b. Kapster, 2. costuumnaaister. 8. Olst, lila, slak, taks. Oplossing raadsel 4, voorlaatste keer. Kleine Jan wou niet naar school toe. 'k Ben zo ziek, zo heette het. Is het zo erg, Jan, zei toen Moe. Als je ziek bent, gauw naar bed! Beste raadselnichtjes en -neefjes, Nu zijn we dan echt aan de laatste keer van deze prijsraadsels. Volgende week uitslag. Verheug je er maar op! Pim Kuyvenhoven. Nieuwe raadsels mag je direct inzenden. Welkom! Tweetal Leuering. Begin Januari heb ik een raadsel (spreekwoord) van jullie geplaatst. Ik meen geen andere van jullie te hebben. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadseltante, MEVR- M. J. BOTERENBROOD. RAADSELS Voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raad sels. Inzenden naar Bureau Leldsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Bea Vonk)- Je ziet tegenwoordig al veel souvernirtjes aanJa, dat moeten jullie raden van 13 letters- 8. 6, 7 is voor kleine kinderen een gevaarlijk huishoudelijk voorwerp, 9, 5 komt tilt de kachel, 12, 3, 4 is een lichaamsdeel, 11, 7 wat je 's zomers graag lust, 2, 13, 8 moeten alle voertui gen hebben, 9, 10, 12 is een soort woon schip, 1. 13, 12 een kleverige stof. II. (Ingezonden door Rudl Redèl). Mijn le deel is een kleur, mijn 2e deel is een lichaamsdeel, met mijn 3e deel spreek ik je aan. Mijn geheel is een vogel. III (Ingezonden door Bep Brouwer). Zoek 8 woorden, elk van 3 letters (be halve no- 4). Mijn geheel, langs de le letters van boven naar beneden gelezen, vormt een bekende meisjesnaam. En de laatste letters, ook van.boven naar be neden gelezen, noemen de mannen, die elk land nodig heeft. De woorden be tekenen: 1. Vogel; 2. een voetbalver eniging; 3; wat een toneelspeler moet kennen; 4 edel metaal; 5. meisjesnaam; 6- afgekorte meisjesnaam; 7. plaats In Gelderland; 8. een metaal. IV. (Ingezonden door Mia Bekooy). Een vierde deel. en dan een beest, zijn toch steeds vierde deel geweest. Hoe kan dat? V- (Ingezonden door Rie Roozendaal). „Hoeveel kinderen heeft U, Mevrouw Jansen?" „Ik heb een half dozijn jon gens, en iedere jongen heeft een zuster." Zeggen jullie nu eens gauw, hoeveel-kinderen heeft Mevrouw Jan sen? VI. (Ingezonden door Truusje van Leeuwen). Verborgen bloemennamen. 1. Mijn Papa vertelt eiken avond een verhaalje voor mijn zusje. 2. Jij doet nu net zo dwaas als een nar, Cisca! 3- Haar zusje wordt op school uitgeschol-- Nog een foto uit het overstroomde gebied van de Brantas-delta. De door de den voor „Malle Lien", omdat ze soms republikeinen veroorzaakte inundaties vormen een ernstige bedreiging voor de zo raar doet. 4. Wil je deze brief aan voedselpositie'der.inheemsche bevolking en hebben dan ook te langen leste de je reisgenoot Jan Bakker geven? Ned.-Indische legerleiding aanleiding gegeven tot militair optreden ten einde VII (Ingezonden door Willy w d. de bevolking voor hongersnood te vrijwaren. De in lompen gekleede jeugd Kwaak). Mijn geheel is een spreekwoord vindt dezen watervloed blijkbaar zoo erg nog niet. (Van onzen financieelen medewerker). De barre winter heeft in menig op zicht den economischer wederopbouw ook in ons land uitermate bemoeilijkt door de kolenschaarschte en de stag natie in het vervoer, ten gevolge waarvan ongetwijfeld de Nederland sche exportcijfers over Januari en Februari zijn tegengevallen en zoowel beneden het cijfer van December als de ramingscijfers voor 1947 blijven, ïn December bedroeg de export f. 128 millioen.e en cijfer, dat in verband met enkele seizoenuitvoeren, niet geheel en al normatief was, maar bij een raming van f. I1; milliard voor 1947, ofwel ge middeld f- 125 millioen per maand, zijn de cijfers voor Januari en Februari ad resp. f 108 en f. 97 millioen niettemin een teleurstelling. Het behoeft geen betoog dat bij een t-otalen import van naar raming f. 3 milliard voor 1947, opvoering van den Nederlandschen export' een primaire levensvoorwaarde is, niet- alleen omdat de opbrengst onzer beleggingen in het buitenland aanmerkelijk minder is dan voor den oorlog en ten gevolge, van de liquidatie van het bezit aan Amerikanen nog steeds terugloopt, maai' ook omdat daarvoor financieele verplichtingen aan het buitenland in de plaats gekomen zijn. Nog onlangs heeft Minister Lief- tinck medegedeeld dat onze buitenland- sche schuld thans f. 2100 millioen be draagt, waarvan niet slechts rente moet worden betaald, doch die ook in be trekkelijk korten tijd moet worden af gelost. Exporteeren of cterven blijft dus ook voor ons land de leus en het is daarom in hooge mate verblijdend dat de jong ste handelsbesprekingen met Engeland de vooruitzichten van. onzen export naar dat land aanmerkelijk hebben verhelderd. De voldoening over de transactie wordt evenwel getemperd door de me- dedeeling van den regeeringsgemach- tigde, dat de export niet boven de kost prijzen zal kunnen worden geleverd, m.a.w-, ons prijspeil is in het algemeen te hoog om op de buitenlandsche markt te kunnen concurreeren, hetgeen dus geen hoopvolle financieele-perspectieven opent. Wil deze grootere export naar Enge land, voor ons land ten slotte een voordcel zijn, dan zal men ten onzent op verlaging van de kostprijzen moeten bedagt zijn. Uit den aard der zaak daalt dc kost prijs door een verhoogde bedrijfspro- OFFICIEEL AFSCHEID VAN DE 2e DIVISIE. Vrijdagavond 28 Maart, te 7.15 uur, zullen de manschappen van de 2e di- visie in de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht officieel afscheid nemen voor hun vertrek naar Indonesië. De 2000 militairen zullen worden (toegesproken door Z. Em, kar dinaal de Jong en door den majoor-aal moezenier G. F. H. Veldhuis. Een aan tal leden van den Ministerraad zal bij dit afscheid, dat. door de brandstoffen- schaarschte werd uitgesteld aanwe zig zijn. ductiviteit, in verband waarmede het een bemoedigend verschijnsel is dat die productiviteit in December en Januari bij vele bedrijven Is toegeno men en er wel op mag worden gere kend, dat ze verder stijgen zal naar mate het bedrijfsoplimum wordt be reikt. Maar voorts is het duidelijk, dat ook dc regecring tot verlaging der kostprijzen kan medewerken door een beperking van den fiscalen druk op de bedrijven en de geleidelijke bevrij ding van allerlei den ondernemings- drang belemmerende bepalingen. Wat dit laatste betreft, kan men aller minst gerust zijn, zoolang de regee ring meent te moeten doen en beter te kunnen doen, wat tot de compen- tentie van het bedrijfsleven behoort- Intusschen kan worden geconstateerd dat de Amsterdamsche beurs, die de publieke opinie v^n eiken dag regis treert, deze week van wat meer optimis me bly'k gaf, zoowel door grootere om zetten. als door hoogere koersen voor de aandeelen, met name voor die van de scheepvaartm.pijen en de industrie. Een verslagals van Heineken, die in 1945/46 een winst maakte van f. 3,7 millioen tegen ruim 7 ton in het voor gaande jaar en het dividend van 3 tot 6 verhoogt, maakt uiteraard een goeden indruk. In het algemeen vallen de winstcijfers der Nederlandsche be drijven over 1946 niet tegen, al moet daarbij worden bedacht dat vele daar van voor den noodzaak van kapitaals uitbreiding staan en de winsten tegen over de thans uitstaande kapitalen dus min of meer flatteus zijn. Ingezonden Mededeeling. KOFFIE VOOR IEDEREEN Een Zweedsche professor noemdo onlangs de volksmeening, als zou koffie den 6laap belemmeren, een pure suggestie. Hij bewees, dat coffcine wel opwekt, maar ook bet zenuwstelsel tot rust brengt. Een proef, die eenigen tijd daarna 'in Frankrijk werd genomen, komt dit op aardige wijze bevestigen. Door 20 proefpersonen werd voor het slapen gaan een kop 6terke koffie gebruikt. Allen zei den, dat ze slecht geslapen hadden. Den volgenden dag dronken allen een glas melknu verzekerden zij, dat ze rustig geslapen hadden. Wat men niet wist, was, dat in de melk twintigmaal zooveel cof- leine opgelost was dan een nor- male kop koffie bevat. Wat er ook van zij: er zullen men schen zijn, die meenen geen koffie te kunnen verdragen, even goed als er menschen zijn die geen boter of suiker kunnen verdragen. Om nu deze personen niet te. bcrooven van het genot, dat een geurig kopje koffie bieden kan, heeft de Gruyter coffeinevrije koffie in den handel gebracht.. Dat is dus koffie, waaruit de coffeine is verwijderd, maar die door een bijzonder procédé aan smaak en aroma niets heeft in geboet. Ook voor coffeinevrije^ koffie is het adresDe Gruyter»] de koffie en theezaak. Vele verwijten aan Ramadier (Van onzen correspondent te Parijs) Na 33 dagen heeft Parijs haar stem hervonden: de drukkers hebben op de oude voorwaarden het werk hervat en de kranten verschijnen opnieuw, of schoon de onderhandelingen tusschen de partijen worden voortgezet. Tot nu toe zijn er geen doodeiyke slachtoffers onder de tientallen Parijsche bladen te betreuren. Doch ze zijn ten gevolge van derving van inkomsten allen verarmd en in het bijzonder de bladen, die geen partij of belangengroepeering achter zich weten, zullen een zwaren dobber hebben om het hoofd boven water te houden of hun onafhankelijkheid te bewaren. De mees te kranten hebben één van hun vier pagina's gereserveerd om het nieuws uit binnen- en buitenland van de afgeloo- pen maand te comprimeeren. Het Fran- sche publiek was onwetend van de jongste gebeurtenissen in Indo-China, waar een nieuwe gouverneur, de radi caal Bollaert. werd heengestuurd, van de handtastelijkheden In den Senaat, van het alliantie-verdrag met Engeland, Geringe aanvoer. (Van onzen deskundigen medewerker). De resultaten van de trawlvisscherij waren deze week niet zoo gunstig als de vorige week. De vangsten waren erg ongelijk en bovendien had mén een paar dagen met slecht weer te kampen. Al gemeen is men van opinie, dat de rond- visch. welke in verband met de koude het diepe water opgezocht had. thans weer geleidelijk naar de oorspronkelijke plaatsen terugkeert- Als zoodanig wordt de Duitsche Bocht, het z.g. Heiligenland (Helgoland) aangemerkt, waar onze schepen zich mét het oog op het mij nengevaar nog niet durven begeven. Voorts kwamen er nog een paar sche pen binnen met een gebroken reis we gens motorpech. zoodat de aanvoeren iets geringer waren. De markt vertoon de wel is waar eenige fluctuaties, maar over het algemeen werd het plafond be reikt. De grove schol ïs nog weinig in trek. wat overigens voor dezen tijd van het jaar niets ongewoons is. Fijne visch wordt er nog weinig aangevoerd. De werkzaamheden voor het aan staande haringseizoen zijn in vollen gang. voor zoover de weersgesteldheid zulks' althans toelaat. De materiaalposi tie wordt tamelijk gunstig aangemerkt, alleen is er wel eenige achterstand in de aflevering van nieuwe netten. Omtrent het uitvaren en de verdere regeling is van officieele zijde nog geen definitief bericht ontvangen. Op het gebied van den haringhandel nam de vraag toe met als gevolg, dat reeds verschillende handelaren uitver kocht zijn. Ook het buitenland wilde nóg een aanzienlijke hoeveelheid haring koopen van de vangst van het vorige jaar. waar bij gebrek aan voorraad wel niet verdèr op ingegaan zal zijn. Hoewel het zeer riskant is om onder de huidige omstan digheden op de toekomstige ontwikke ling van het bedrijf vooruit te loopen, opent dit toch wel eenig perspectief voor het aanstaande seizoen. FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 75) De hemel werd langzamerhand lich ter; weldra zou de maan opkomen. De vrouw kwam weer te voorschijn en •I staarde ons door het halve duister aan. Ik vroeg mij af. hoe het met de vier ge vangenen zou gaan- Het zou voor hen I wel geen aangename reis zijn, om zoo I geboeid en gekneveld te moeten kijken i naar het groteske schudden van een wfcoodeGelukkig was er maar éen, die het schot van den secretaris had gehoord. Jane bewoog zich in myn armen. Ik wou, dat het volgende station nu maar gauw kwam. Geef me alsjeblieft een sigaret. Nu niet, weerde ik af. Zoo dadelijk komt het station. Je merkt Ja, men kon het aantrekken van de remmen al hooren. Ook deze wachttijd was dus weer voorbij. Ik zag, hoe An drews snel de coupé binnenging en te rugkeerde met Dwinght's rugzak. Hij schoof een wig onder de deur. Dit station was iets grooter dan het voorgaande. In deze omgeving waren ook meer huizen. In de langzaam weg trekkende duisternis kon ik een sein huisje zien en op zijsporen een aantal electrische locomotieven. Nu kwamen er veel lichten- Andrews kwam naar ons toe, toen de trein stifetond. Nog niet, zei hij, kom hier binnen. Wij volgden hem in de leege coupé, die door den Zwitser onvrijwillig was verlaten. Hij sloot de deur. Besluiteloos bleven wij staan. Wij wachten. Men kon hooren. hoe er een paar menschen uitstapten en an deren instapten. Gaat zitten, zei Andrews. Nu begon ik te spreken. Ik geloof. dat u de zaak nu een beetje gaat over drijven, is het niet? We stappen hier nog heelemaal niet uit. Wat? Ik ben tot een andere conclusie ge komen, zei Andrews. Ik heb de si tuatie nog eens goed bekeken. Over twintig minuten zijn wij in Luzern. Jane keek mij aan. Toen staarde zij ongeloovig naar Andrews, alsof zij er zich van wilde vergewissen, dat zij goed had gehoord. Wij beiden waren toch overtuigd geweest, dat wij zoo snel mo gelijk uit dezen trein moesten zien te komen Het leek krankzinnig het risico, dat we reeds te lang hadden geloopen, nu nog te willen vergrooten. Maar iet-s in Andrew's toon zei me, dat hij vast besloten was, te blijven. Zijn zwakheid en besluitenloosheid van daareven wa ren als weggeblazen. Hij was weer zich zelf. Jane zei:'In luzern wordt alles m'sschien ontdekt. Weet ik, hoogstwaarschijnlijk zelfs. De trein stopte hier zeer lang, alsof ui; te stappen. Een plaatsje zooals dl), zei Andrews is t,iet meer dan een knooppunt met een paar dozijn huizen- Hier kunnen wij óns niet verbergen We zouden het stad je mceten verlaten. Of we nu een auto huren of er met den trein vandoor gaan, in ieder geval zouden we ontdekt worden en achtervolgd. Als we in Lu zern uitstappen, worden we mogelijk al bij den uitgang gezien, maar we hebben een redelijke kans, dat wij in de menig te door niemand herkend worden. Jane zat in een hoek van de coupé en poogde er niet terneergeslagen uit te zien. Nu de lichten helderder brandden, was het ons allen heel goed aan te zien, welk een last er gedurende de lkatste uren op ons had gerust. Ik blfjf bij mijn conclusie, zei An drews zacht. Hij nam zijn pet af en be- hij ons in verleiding wilde brengen om keek zichzelf nauwkeurig in «den spiegel tegenover de bank. waarop hij zat. Het is onwaarschijnlijk, dat er nog vóór Luzern een of andere conducteur, of wie ook in, die coupé zal komen. En als ik riiet gedwongen word, zal niemand er mij ook weer in krijgen. U zult het toch...... Bekijk de kwestie eens van dien kant. Hij begon heele plukken uit zijn baard te trekken. De trein heeft in Luzern een kwartier ononthoud. Gedu rende dien tijd zullen ze waarschijnlijk ontdekt worden, maar het is ook moge lijk, dat het pas gebeurt, nadat de trein weer vertrokken is. In leder ge^al komt dan eerst de vraag naar de vermoede lijke daders aan tie orde. En de tweede vraag is: Waar hebben de daders den trein verlaten? Als alle gevangenen het- zeide antwoord geven: bij het laatste station vóór Luzern, zal dat onze ver volging moeilijker maken en wij hebben 74) Het gevecht duurde niet lang. Het is trouwens de vraag of er wel een ge vecht was, want Joris deed niet veel moeite om zich te verdédigen. Hij wist wanneer een zaak verloren was. Na een paar minuten werd hij dan ook uit de auto getrokken en door een paar sol daten weggevoerd, verkreukeld en ver scheurd. De kleine optocht trok het paleis binnen er» de deur viol met een bons dicht. „Dat is dat!" dacht Panda. „Het is een wonder, dat .ze mij niet hebben meegenomen! Wat zal ik nu doen Zal ik er achter aangaan? Ach, nu ze Joris hebben, is het eigenlijk voor elkaar. Nu hoef ik niet meer naar den Koning toe, want een echte dief ben ik immers niet? Ik heb geen kwaad gedaan Ik wist het tenminste niet! Maar een sufferd ben ik wel, dat is zeker!" Zo peinzende was Panda de weg op gelopen en wandelde naar óe stad. „Het begint tijd te worden, dat Ik nu eens een vak ga leren!" dacht hij. „Dan word ik misschien ook eens wat slimmer!" een kans méér. Begrepen? Het was duidelijk. Het was de hooge inzet van een vertwijfeld speler. Nadat Andrews bij het laatste station snel den rugzak van Dwlnght gehaald had en nog eens voor het laatst rondgeke ken had. zouden zij natuurlijk moeten aannemen, dat wij in Arth-Goldau uit gestapt waren. Maar Dat beteekent ook, dat de gevange nen nu v/intig minuten aan zichzelf overgelaten zijn en een poging kunnen doen om zich te bevrijden. v Dat moeten we dan maar op den koop toe nemen. Ik durf er trouwens haast om te wedden, dat zij zich niet be vrijden kunnen, zei hij. Hij had nu bijna zijn heelen baard weggeplukt. Doe asjeblieft even het raam naar beneden- Ik schoof later het raam weer dicht en trok het gordijn naar beneden, zoo dat het licht niet meer naar buiten scheen. Ik ging naast Jane zitten en greep haar hand. Zij huiverde. Neem mijn jas. Neen; neen, ik ben niet koud. Het zijn alleen maar zenuwen. Andrews smeerde zijn gezicht in. Als het ons gelukt, dezen trein te ver laten, moeten we ons tot het.uiterste haasten. Den tijd, die ons nu nog rest, zullen wij gebruiken om de laatste voor bereidingen te treffen- Eerst jij, Jane. Je reist met een valschen pas? Hilda Fentburgh. Zl»n er In Venetië maatregelen ge troffen voor een alibi? Ja, alleen zal ik langer weg zijn dan voorzien was. Dat kan in orde gebracht worden. De vraag is alleen U kunt haar nu niet zonder meer naar Venetië terug laten gaan, mengde ik mij in het gesprek. Daar zullen ze Jane dadelijk arresteeren. Hij keek mij aan. Ik ben me pre cies zoo bewust van dat gevaar als jij. Het gevaarlijkste voor ons is die Volk- mann. Maar als het ons lukt Jane naar Venetië te brengen zonder dat ze her kend ls. zie ik in het geheel geen reden, dat men haar daar in verband zal bren gen met dit geval- Men kan toch niet iedere buitenlandsche vrouw in Venetië arresteeren en met juffrouw Volkmann laten confronteeren. Hij keek naar haar handen. van de Conferentie te Moskou- Er zijn tientallen sterfgevallen te registreeren en ook enkele geboorten, als die van Prinses Marijke. En-bij gebrek aan be trouwbaar nieuws vierden in denzelfden tijd de geruchten hoogtij. Geruchten over de Gaulle, die zijn politieke rentree zou maken, geruchten over kabinetscri- ses en zelfs over een binnenlandsche staatsgreep, waar fascistische elemen ten bij betrokken zouden zijn geweest en die, merkwaardigerwijs, volgens Ra madier juist dank zij de afwezigheid der kranten, geruischloos en ln stilte kon worden onderdrukt. Er zijn nog vele andere geruchten, deels nog fantasti scher en deels met iets meer waarschijn lijkheid. RAMADIER's POSITIE PRICAIR. f De verantwoordelijkheid van de regee ring in deze affaire, die alle partijen- kranten, drukkers, publiek en, last but not least de democratie - verlies heeft geleverd, is in alle gevallen zwaar en de crltiek van de bladen ls dan ook vrij wel unaniem. Men verwijt Ramadier ge brek aan doortastendheid, aan Inzicht, aan consequentie in zijn gedragingen. Zijn positie is precair, wanneer men zich aan de publieke opinie refereert. Dat publiek staat vandaag wat on wennig tegenover de wereldgebeurtenis sen- In een der kranten stond een plaat je van een man in de métro, die een medepassagier instrueert, hoe men een krant moet lezen: linksboven beginnen en dan maar regel voor regel volgen tot het einde van den kolom om daarna bij den volgenden te beginnen. De Parfjze- naar is het krantenlezen dus verleerd. Het feit is uniek in de geschiedenis des lands en verdient afzonderlijke vermel ding VOOR ZONDAG 23 MAART Hilversum I (301 M.) NCRV 8.30— 9.30: morgenwijding o. 1. v. prof. G. C. Berkouwer; KRO 10.0010.30; Hoogmis ln Praemonstratenserabdij van Bern te Hees- wijk; 11.30—12.00: Trio; 12.03—12.15: Bos ton Symphonle Orkest; 12.3012.55 en 13.15—13.45: Klaas van Beeck; 14.00— 14.30: Moted-passie van Longueval; 14.30 14.45: Hendrik Andrlessen, orgel; 15.00 15.30:: preludes van Claude Debussle; 15.3015.46: musetteprogramma; 15.45— 16.30: „Onze mijnwerkers"; 16.3017.00: zlekenlof; NORV 17.00—18.30: dienst uit het lnterncerlngskamp Fort Erfprins te Den Helder, voorg. ds. J. A. Steenbakker; KRO 19.4520.00; nabeschouwing Zuld- Nederlandsohe veldloopkampioenschappen 30.1521.16: De Zilvervloot; 21.15—22.00: deel V hoorspel „De man die Donderdag was"; 22.3522.40: passiegedichten; 22.40 —23.15 Kareol Septet. Hllvcrseum II (415 M) VARA 8.45— 9.15: Zondagmorgenmelodieën: 9.3010.00: verzoekprogramma; 22.1522.45: Radio Phllharmonlsch Sextet; 11.00—11.15: Om- roepdameskoor; 11.1512.00: Triangel; AVRO 12.0012.30: Russische muziek: 12.4013.00- de Vereenlgde West Frlesche zangers; 13.1513.50: Romancers en The Swinging Nightingales; 14.3015.00: wer ken van Rudolhp Mengelberg; 15.15— 15.30: Nederlandsoh Kamerkoor; 15.15 16.00: Pierre Palla orgel, Wlnla Farberow viool; 16.00—16.30: Skymasters; VARA 17.00—17.30: GG-cabaret; VPRO 19.00— 20.00: dienst Uit Doopsgezinde Kerk te Hilversum, voorg. ds. K. Strijd; AVRO 20.1521.00: passie-fragmenten „Der Tod Jesu"; 21.0021.35; deel XII hoorspel „Dombey en Zoon"; 21.3522.05: Waltz- tlme; 22.0522.35: hersengymnastiek; 22.3523.00: Arabesque. VOOR MAANDAG 24 MAART Hilversum I (301 M.) NCRV 9.15— 9.30: ziekenbezoek; 10.0010.30: Boyd Neel: 10.3011.00: morgendienst o. 1. v. ds. H. Post; 12.0013.00: stafmuziek Am- sterdamsdhe politie; 13.1614.00: NRCV- kwartet; 14.2015.00: ensemble Douwlri sky; 15.4516.45: „WIJ varen naar Inddë"; 17.45—18.00: Rijk Overzee; 20.08—20.45: .De vereenlgde zangers"; 20.4521.05: H. v. d. Tol over waarde cn beteekenls van het Christelijk Mulo; 21.0522.00: Kamer orkest; 22.30—22.45; Gerry 8öhurmann> plano: 23.0023.15: gramofoonmuziek. Hilversum II (415 M.) VPRO 10.00— 10.20: morgenwijding door ds. J. J. Thom son; VARA 10.2011.00: ziekenprogram- ma; 12.0012.30: lichte orkestwerkjes; 12.3513.00: Joha.n Jong. orgel; 13.20 13.50: Attentla; 14.4515.46: deel II „Dad Lied von der Glooke"; 17.3018.00: Vaude ville Orkest: 19.0019.30: Ramblers; 20.15 20.50: Metropole Orkest; 20.5022.16: bllj&pel: „Wanneer zingt een kanarie"; 22.1522.45: de zilveren zeven; 22.45 23.00: „Wat nu. kleine man". Nieuwsberichten Hilversum I (301 M.) 8.00, 13.00. 19.00 (Zondag 19.30), 20.00 (Zondag niet), 22.00 uur. Hilversum II (415 M.) 8.00. 13.00, (Wordt vervolgd) 18.00, 20.00 en 23.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5