„Er zijn géén twee Linggadjati's" Bidauil licht Fransche standpunt nader toe Het Regeerings-standpunt breedvoerig uiteengezet Avond van uitzonderlijk niveau! s„s;RS",^inKi^ "Sï r £3; STADSNIEUWS Verklaring van minister JonkmanLaatste Berichten De minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen mr. J. A. Jonkman heeft in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hedenmiddag de volgende verklaring afgelegd: Mijnheer de Voorzitter, 1. De heer Minister-President mocht ee-gisteren u schrijven, dat het in de bedoeling der regeering lag, om zoodra mogelijk bij voorkeur in de eerste helft der volgende week de Kamer mondeling in te lichten over de ver dere ontwikkeling van de politieke on derhandelingen met de vertegenwoor digers van de Republiek Indonesië. U hebt daarop de regeering wel wil- lsn mededeelen, dat de heeren Romme en Schouten bij ernstiger voorkeur inlichting nog deze week verlang den. Hoswel de regeering er in vollen ernst de voorkeur aan zou hebben ge geven de verzochte inlichtingen na de onderteekening van de ontwerp-over- eenkomst van Linggadjati te geven en de afgevaardigden die inlichtingen dan ook niet uitdrukkelijk vóór de onder teekening verlangden, heeft zij toch gaarne aan den, in deze Kamer geuiten wensch, haar overgebracht door u, ge- vol- eegeven. omdat zij geenszins den indruk zou willen doen ontstaan, als zou zij haar plicht de Kamers zoo goed en zoo snel mogelijk in te lichten met ernstig opvatten. 2. Bij haar schets van de verdere ontwikkeling van deze politieke onder handelingen moge de regeering terug gaan tot haar in deze Kamer op 10 De cember j.l. afgelegde regeeringsverkla- ring. de daarop gevolgde gedachtenwis- seling en de aan het slot daarvan op 20 December aangenomen motie van orde van de heeren Romme en Van der Goes van Naters. De regeering heeft toen verklaard, dat het haar voornemen was de Com missie-Generaal te machtigen de over eenkomst ti. onderteekenen. met dien verstande, dat die onderteekening haar tot niets meer of anders verbindt dan wat volgens de door de Commissie- Generaal opgestelde toelichting is over eengekomen met onverkorte inachtne ming van wat de regeering terzake in de vergadering dezer Kamer verklaren zou. Zi) had daaraan al doen ooi af gaan, dat de Commissie-Generaal in die toelichting uitputtend had verwerkt al wat zij ter verduidelijking, aanvullin^ of uitbreiding dezer 0Vereen£0™st ™:c de Indonesische delegatie had afge sproken. en eindigde haar %orklarin0 in dezen zin, dat zii in dezen geest be reid was de door de Commissie-Gene raal medegebrachte ontwerp basis-over eenkomst te doen onderteekenen Door de aanneming van de motte Romme-Van der Goes van n^ersh elt de Kamer zich vereenigd met het ten deze door de regeering voor8e,nom?Pc.?^" leid, van oordeel, dat de wederzijdsche verbintenis, welke de reSeerl"7„^ï.d stiï achtte met vertegenwoordigers van de Republiek Indonesië aan te gaan. bij juiste uitvoering daarvan Inderdaad de mogeUikheid opent om het noodzakelijke duurzame samengaan tusschen Neder land en Indonesië op den grondsla. \an de beginselen der Koninklijke ^ede va 7 December 1942 te verwezenlijken. 3 De Commissie-Gener tal heeft in Indonesië teruggekeerd bij b'ief van 3 Februari de Indonesische oelegatie op de hoogte gebracht van den gang van zaken in Nederland, heeft naar be voegdheid en bereidheid overgebracht de reeds geparafeerde on twerp-o ver een komst nu ook te onderteekenen en heeft de Indonesische delegatie gevraagd ol ook deze hiermede haar instemmmg kon betuigen. In haar brieven van 14 en «1 Febr. d.a v. heeft de Indonesische delegatie in hoofdzaak geantwoord. Ten eerste, dat zij slechts gemach tigd was de ontwerp-overeenkomst te onderteekenen. zooals die luidde op grond van de 17 artikelen, alsmede van de schriftelijke correspondentie (te we ten de drie brieven d.a. 20 en 25 No vember ovei den buitenlandschen dienst) en van de gedeelten uit de notulen, welke Ingevolge die notulen bindend blijken te zijn voor een of beide partijen, terwij' deze notulen overigens beschouwd kunnen worden als een bijdrage tot den uitleg van den tekst der overeenkomst Ten tweede dat zij geen gevolg son geven aan de uitnoodiging in te stem men met de verklaring der Nederland - sche regeering vooral aangezien dan de overeenkomst zou worden achterge steld bij die unilaterale verklaring. Deze. en de hierna neg te vermelden brieven, alsmede de notulen. mocht ik u reeds ter vertrouwelijke kennisne ming door de leden der Kamer doen toekomen en in de dcor de Indonesische delegatie geopperde bezwaren zult u het misverstand hebben te rug gevonden, dat ten gevolge van de behandeling der ontwerp-over eenkomst hier te lande was ont staan, als zouden er twee hng- gadjati's zijn en als zou de Neder- landsche regeering het tweede Linggadjati aan de Indoensische re geering hebben willen opleggen. XI zult wellicht hebben gelezen, dat Ik bij de behandeling van hoofdstuk XIII van de Rüksbegroo- ting voor 1947, onlangs in de Eerste Kamer der Staten-Generaal tegen dit gerezen misverstand krachtig stelling mocht nemen. De Commissie-Generaal heeftharer zijds In haar brief van 2 Maart j 1. deze misverstanden uit den weg pogen te ruimen en heeft, vertrouwend daarinte ziin geslaagd, vervolgens voorgesteld dat de Indonesische delegatie eventueel haar bijdrage tot de interpretatie der ont- werp-overeenkomst zou leveren en .mo gelijke bezwaren tegen den zakeltjken inhoud van de toelichting dei Comm s- sie-Gen°raal er van de regecrlnesverkla- rlngen van in en 19 Defmher baar maken Dit zou dan tot een be spreking tusschen beide delegaties kun nen voeren en tot een bilateraal slot- protocol kunnen leiden De Commissie-Generaal meende ten slotte te mogen veronderstellen, dar beide delegaties eenstemmig van nor- d-e> zouden blijken te ziin dat een eroo' aantal niipende problemen van dr Indonesische volkshn'shoudme zoo dringend om een snell* oplossin*vra gen. dat deze besprekingen met in nieuwe langdurige onderhandelingen, doch zoo spoedig mogeUjk m ondertee kening moeten uitmonden. Hierop heeft de Indonesische delega tie den 15en Maart geantwoord. Zij ver meldde, dat zü krachtens de motie van goedkeuring van het beleid van de re geering van de Republiek inzake de onderhandelingen met de Nederland- sche Regeering in de plenaire zitting van het Komite Nasional van 5 Maart door haar volksvertegenwoordiging was gemachtigd de geparafeerde ontwerp overeenkomst te teekenen. Van de rechtzetting der misverstan den bleek zjj met voldoening te heb ben kennis genomen. Op het voorstel der Commissie-Generaal om tot een gemeenschappelijke interpretatie te komen, meende ztf evenwel niet te moeten ingaan, omdat dat tot uitvoe rige besprekingen zou leiden, welke in vele opzichten een herhaling van vroegere besprekingen zou opleveren en waardoor men niet binnen den gestelden termijn tot een resultaat zou komen. Zij verklaarde echter, dat wanneer het de bedoeling is van de Nederland- sche regesring harerzijds niet tot on derteekening over te gaan dan op de wfjze. door haar gesteld in de verga dering van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal van 10 December 1946. de Indonesische delegatie kan verklaren, dat zij er geen bezwaar tegen heeft de toelichting der Commissie-Generaal, de verklaring van de Nederlandsche re geering van 10 December 1946 en de redevoeringen van den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen van 19 en 20 December op te vatten als te zijn de weergave van datgene, waaraan de Ne derlandsche regeering zich harerzijds door de onderteekening van de basis overeenkomst gebonden acht en wat deze zich voorneemt te doen verwezen lijken bij de uitwerking daarvan Zelf wilden zij zich evenwel niet aan deze stukken binden. Na onderteekening zal er haars inziens nog ruimschoots gele genheid zijn om de inzichten en be doelingen van de Nederlandsche regee ring aan gezamenlijke bespreking te onderwerpen. Zjj eindigde haar brief met dc uit noodiging derhalve onverwijld tot onderteekening over te gaan, opdat begonnen kan worden aan de oplos sing van de nijpende problemen van herstel en opbouw. Zondagavond 16 Maart is het tele gram, behelzende dit antwoord van de Indonesische delegatie, hier ontvangen. Maandagmiddag 17 Maart heeft de Ministerraad daarover vergaderd en ls de Commissie-Generaal tot ondertee kening gemachtigd, in aansluiting op dat antwoord en na te hebben beves tigd. dat het inderdaad de bedoeling der Nederlandsche regeering is niet tot onderteekening over te gaan dan op de wijze, in dat antwoord nog eens weer gegeven Aan den voet der overeen komst zal naar deze notawisseling wor den verwezen. Denzelfden dag heeft mijn ministe rie de brieven opgesteld, waarbij aan u en aan den heer voorzitter der Eerste Kamer de tekst van het door de Com missie-Generaal op 15 dezer van de Indonesische delegatie ontvangen ant woord werd aangeboden en in den och tend van Dinsdag den 18en zijn deze brieven op de griffies der Staten-Gene raal bezorgd. Onder het antwoord van de Indone sische delegatie zult u mijn aanteeke- ning hebben gelezen, luidende: „Aange zien uit dit antwoord blykt. dat de In donesische delegatie zich ermede ver- eenigt dat de onderteekening van de ontwerp-overeenkomst de Nederland sche regeering tot niets meer of anders bindt dan tot wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde toelich ting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat de regeering zel ve dienaangaande verklaarde, is de Com missie-Generaal thans gemachtigd tot onderteekening der overeenkomst van Linggadjati over te gaan" Die aanteekening had ik mede ver trouwelijk op dat antwoord gesteld, om de reactie van de Commissie-Gene raal op de verstrekte machtiging af te wachten alvorens die hier openbaar te maken. De Commissie-Generaal, de haar verstrekte machtiging blijkbaar alles zins aannemelijk en uitvoerbaar ach tende, heeft die al spoedig gepubli ceerd, en de regeering verwacht bin nenkort de onderteekening van de ge parafeerde overenkomst van Linggad jati. Bij deze schets van het verdere ver loop der politieke onderhandelingen moge ik nu nog enkele opmerkingen maken. De regeering heeft onmiddellijk na ontvangst van het antwoord van de Indonesische delegatie van 15 Maart besloten de Commissie-Generaal tot onverwijlde onderteekening te mach tigen. Ten eerste omdat zij dat antwoord bevond te getuigen van het oprechte verlangen tot vernieuwde samenwerking waarvan de aanhef der ontwerp-over eenkomst gewaagt. Ten tweede omdat dat antwoord aan vaardt, wat de regeeringsverklaring van 10 December uitdrukkelijk verlangde, dat onderteekening de Nederl. regeering tot niets meer of anders verbindt dan tot wat zij toen zich be'éid verklaarde TS/.V. verbinden Ten derde omdat de regeering er van overtuigd is, dat het voor het welslagen der politiek van de re geering: den grondslag te leggen voor een vernieuwde duurzame samenwerking tusschen de volkeren van Nederland en Indonesië, nood zakelijk is de overeenkomst van Linggadjati zoo sDoedig mogcliik oo voor beide partijen aannemelijke voorwaarden te sluiten zooals zij nog onlangs bij de be- Pandeling van het XlIIe hoofdstuk der Rtf-ksbegrooting 1947 in de Eerste Ka mer uiteenzetten mocht en bovendien 1 onder meer: ten vierde, omdat op de| basis van het politiek accoord de be- vrijding der overige geïnterneerden zal kunnen worden bespoedigd en voltooid. Ten vijfde en ten zesde omdat al leen die samenwerkin- de militaire en financieele spanningen er lasten var Nederland en Indonesië kan verlichten en dragelijk maker kan. Ten zevende ter achtste en ten ne- gende omdat die samenwerking onont beerlijk is om de voedselvoorziening weer veilig te stellen dê regelmatige uitvoer te herstellen, de economische reconstructie volledig aan ie pakken en om het bij een tiende overweging te laten, om verdere verwarring, di? onze betrekkingen met andere landen zcu kunnen vertroebelen, te voorkomen En dan is er nog één punt. dat de regeering ernstig heeft overwogen Hoe verhoudt zich deze oplossing tot de uitspraak door deze Kamer in de motie RommeVan der Goes van Na ters neergelegd? En in het bijzonder komt dan de wederzijdsche verbintenis tot stand, welke naar zij aannam door het door de regeering voorgenomen beleid werd nagestreefd? De regeering beantwoordt deze '/raag aldus: Tijdens de beraadslaging over de ont werp-overeenkomst van Linggadjati stond ook de regeering voor oogen dat partijen in verder overleg zouden ko men tot een gemeenschappelijke inter pretatie van de overeenkomst en daar op zich wederzijds zouden verbinden. Ook hier echter blsek de weg onge baand en het te zoeken pad op begaan baarheid te moeten worden beproefd. Vier richtingen konden worden inge slagen: Sommigen meenden, dat de Neder landsche interpretatie eenvoudig door de Indonesische delegatie zonder meer behoorde te worden aanvaard- Dit heeft de Nederlandsche regeering nooit ge wild. De regeering stelde zich voor. naar viel te beluisteren in mijn eerste rede op 19 December, dat ook de Indonesische delegatie zou willen bijdragen tot het juist begrip van wat overeen gekomen was, en deze weg bewandelde de Com missie-Generaal in haar brief van 2 Maart Al spoedig echter bleek, dat deze weg niet dan uiterst moeilijk tot het doel zou voeren De Nederlandsche inter pretatie toch werd door de Indonesi sche delegatie weinig overzichtelijk ge acht, daar uitlegging van den tekst, gedachte-uitwerking en verwachtingen van de toekomst daarin dooreen zijn geweven en aan volledige overeenstem ming dus wellicht uitvoerige bespre kingen vooraf zcuden moeten gaan. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen heeft de regeering aan haar Memorie van Antwoord op het voorloopig ver slag der Eerste Kamer XlIIe hoofdstuk Rijksbegrooting 1947 als bijlage b een artikelsgewijze toelichting toegevoegd. En in diezelfde memorie van antwoord heeft de regeering nog eens aangegeven wat voor haar de hoofdzaak was. name lijk dat de Indonsische delegatie zich er mede zou vereenigen, dat ondertee kening van de ontwerp-overeenkomst haar tot niets meer of anders bindt dan tot wat volgens de door de Com missie-Generaal opgestelde toelichting is overeengekomen met onverkorte in achtneming van wat zij zelve dienaan gaande verklaarde Dit leidde tot een derde oplossing. De Nederlandsche regeering heeft haar in terpretatie van de overeenkomst in de toelichting van de Commiisie-Generaal beschreven en in de regeeringsverkla ring en de ministerieele redevoeringen uitgesproken en de Indonesische dele gatie verwijst, voor haar interpretatie naar dezelfde bronnen: de 17 artikelen, de officieele correspondentie, de notu len. zonder zich aan de d^or ons daar uit al geputte interpretatie te binden. Deze weg is thans gevolgd. Deze gekozen oplossing voldoet niet alleen aan de regeeringsverklaring van 10 December maar levert, naar het oordeel der regeering ook in de zen zin een wederzijdsche verbintenis op dat beide partijen aanvaarden, dat de Nederlandsche regeering haar in terpretatie heeft vastgelegd en de In donesische regeering voor de hare naar de notulen deed verwijzen, ter wijl bovendien wordt afgesproken dat na de ondertee'/?ning bij de uitwer king, waar de uitleg zou kunnen blij ken te verschillen, door gezamenlijke bespreking nader naar overeenstem ming zal worden gestreefd. Zoo zal ook de uitwerking der arbitragebepa ling van een gezamenlijk opgesteld reglement afhankelijk zijn. Een vierde mogelijkheid ware ge weest dat de Nederlandsche regee ring van haar interpretatie zou heb ben afstand gedaan en beide partijen den uitleg der overeenkomst volko men aan later onderling overleg of arbitrage zouden hebben overgelaten. Dan zou de regeering haar verklaring van 10 December hebben verlaten, waartoe zü uiteraard niet bereid is. Het zal niet uw bedoeling zijn, en de Kamer zal dit niet van mij verlangen, dat ik nogmaals de verdiensten van de ontwerpovereenkomst van Linggadjati in het licht stel of de bezwaren, welke men daartegen kan aanvoeren, tracht te weerleggen. Dat mocht ik in beide kamers der Staten-Generaal reeds eer der uitvoerig doen. Thans meen ik te mogen volstaan met de zoojuist gegeven inlichtingen over het verloop der verdere politieke onderhandelingen en de overwegingen, welke de regeering er toe hebben geleid op grond van het antwoord der Indone sische delegatie van 15 dezer de Com missie-Generaal definitief te machtigen tot onderteekening van de op 15 No vember geparafeerde overeenkomst Een voorstel-ochouten om direct de kwestie in debat te brengen wordt ver worpen met 57 tegen 13 stemmen Daar mede is een voorstel van den voorzit ter aanvaard, om de beraadslaging op Dinsdag a.s. te doen plaats vinden. EEN FRAAIE BELASTING INSPECTEUR! Verduisterde f. 50.000 gewetensgeld. Nadat de directie van 's Rijksbelas tingen en domeinen te Groningen aan den Officier van Justitie te Groningen het vermoeden had geuit, dat zich bij Jacques Neilz speelt belangrijke Hindemith-introductie. Ditmaal een bijzondere avond, zooals wü er zelden een ontvangen. Rijk aan inhoud en contrast! haar administratie onregelmatigheden! In verband met het tragische overlü- naüden voorgedaan, is op last van j den van Willem Pijper sober en tref- laatstgenoemde door de Groningschefend door Schuurman herdacht ver recherche een omvangrijk onderzoek j viel Wagenaar's ouverture ..De getem- ïngesteld. Hierbij is komen vast te I de feete" en kon onmiddellijk de ken- staan, dat de 42-jarige M S., inspec teur van 's Rijksbelastingen te Gronin gen zich in de jaren 1941 tot en met 1944 heeft schuldig gemaakt aan ver duistering van zgn. gewet ensgelden. Gebleken is, dat hij zich op deze wijze een bedrag van ongeveer f. 50.000.— on rechtmatig heeft toegeëigend, dat hij grootendeels heeft verbrast. Hij is ge arresteerd en onmiddellijk ter beschik- J® .PJVJ' IHn rr van rln Tuctifia naotalrl XT o 4 QeriieO king van de Justitie gesteld Het onder zoek in deze zaak is nog niet beëindigd en wordt door de recherche in nauwe samenwerking met de belastingautori teiten voortgezet. DRIELING GEBOREN. In het gezin Spoelstra te Sneek ls hedenmorgen een drieling geboren. De toestand van de moeder en de drie ge borenen is goed. VLIEGVELD VALKENBURG MAANDAG WEER IN GEBRUIK. De Marinevoorlichtingsdienst meldt, dat het vliegveld Valkenburg (Z.-H.), dat wegens kolengebrek grootendeels gesloten is geweest, vooi zoover het den Marineluchtvaartdienst betreft, Maandag weer in gebruik zal worden genomen. Als gevolg van den toestand waarin de startbanen verkeeren, zal er evenwel nog slechts op beperkte schaal gevlogen kunnen worden INTERNATIONAAL MUZIEKCON COURS TE SCHEVENINGEN. In Mei 1948. In Mei 1948 zal in het Kurhaus te Schcveningen een internationaal mu ziekconcours voor solisten plaats vin den op het gebied van piano. nismaking hernieuwd worden met de derde symphonie van den Brabander Léon Orthel: een voortreffelijk gecon cipieerd werk. vervuld van de sombere, beklemmende noodlotssfeer van den tijd waarin zij ontstond (1943). Reeds in 1945 heeft dit opus ons getroffen: door de uitdrukkingskracht, de huiver van smar telijk leed af en toe onderbroken door de onbezorgde jeugdherinnering (kin waarop dan onmiddellijk weer de loodzware soberheid invalt, door de schrijnende weemoed waarvan het ge heel doortrokken ls. Orthel heeft zich met deze symphonie o.i. geschaard in de rij van belangrijke Nederlandsche componisten, waarvan zijn leermeester Wagenaar en tijdgenoot Pijper even eens, zij het geheel anders geaard, voor beelden waren. Op een telkenmale lang aangehouden donker fond heeft hij hier wonderen van expressie gebouwd: met fantasie en toch. qua sfeer, zoo volko men in de realiteit. Men denke bijv. aan de marsch in het laatste deel: wie zou hier niet de dreun en de dreiging der noodlotshorden onderkennen? In scherpe tegenstelling: een blij en sprankelend celloconcert van den eer tijds als super-revolutionair geldenden Hindemith, die echter vroeger zijn ato- naliteiten toch dikwijls ook weer zóó smakelijk opdiende, dat men haast ver gat daarmee te doen te hebben. Maar daar is hij nu volkomen van terugge komen: van zijn radicalisme is hier weinig meer over. zijn musiceervreugde is volledig gebaseerd op het classislsme, doch tevens doorademd van zulk een verrassende en verfrisschende originali teit, dat de breed uitgesponnen thema tiek, welke dit opus van A tot Z be- heerscht, geen moment verveelt in tegendeel boeit en verkwikt. De zelfstan- Franschen cellist Jacques Nellz. die bat concert in '45 in Frankrijk introduceerde Hij beheersoht het volkomen: luchtig en tegelijkertijd met een sonoren toon speelde hij in soepele harmonie met den hier vereischten aard. trefzeker en be- heerscht in de ontzaglijk veeleischende polyrhvthmiek. Het orkest, bijzonder op dreef, volgde hem onnavolgbaar en ver sterkte de uitstekende indrukken, welke het reeds in Orthel geschonken had- Maar het summum aan zuivere klank verhoudingen werd stellig gegeven in het meeslepend gespeelde „symphonisch gedicht" „Les Préludes" van Liszt naar Lamartine's regels over leven en dood, met dat juichende, zelfbewuste slot, waarin de zuiverste expressie haar cli max vond. Nogmaals: een avond van uitzonder lijk niveau. Schuurman en het Residentie-orkest ditmaal onze onvoorwaardelijke hulde! H. Een praatje met den nieuwen brandweercommandant. tinnale jury samengesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van twaalf landen. Een dergelijk concours werd in No vember 1946 te Parijs gegeven onder auspiciën van de Association Francaise d' Action Artisstique ter verkrijging van den Grand Prix de piano Marquerite Long en den grand prix de violon Jac ques Thibaud. Ook te Genève vond in September 1946 een dergelijk concours plaats, waarvoor zich 526 candidaten uit 35 landen op gaven. WEST-BORNEO ACHTER LINGGADJATI. Gisteren is de tweede zitting van den West-Borneo-raad door den voorzitter, den sultan van Pontianak. te Pontianak geopend. Met 33 stemmen voor en 3 blanco werd een motie aangenomen waarin West-Borneo zich achter Ling gadjati schaart. LADING „MARTIN BEHRMAN" BRITSCH EIGENDOM. Volgens de verklaringen van de Ne derlandsche autoriteiten is de geconfis- keerde lading van het Amerikaansche vrachtschip „Martin Behrman", ter waarde van tien millioen dollar, geïden tificeerd als het eigendom van Britsche planters. De dreigende boycot van Nederlandsche schepen Naar aanleiding van de berichten over een dreigenden boycot van Neder landsche sohepen in do Vereenigde Staten hebben wij geïnformeerd in of ficieele kringen. Aldaar werd medege deeld, dat de eenige bedoeling van de Nederlandsch-Indische regeering was de goederen te behouden voor hun recht matige eigenaars en teven» deze recht matige eigenaars en de Indonesische economie te beschermen, terwijl de ree- derij Isbrandtsen er blijkbaar op uit is te handelen in producten welke niet op rechtmatige wijze zijn verkregen. Zoo als bekend, gaat het hier niet om be volkingsproducten. maar om onderne mingsproducten. die als zoodanig zijn herkend en waarbij het dus mogelijk is, deze aan de rechtmatige eigenaars te rug te geven. Bovendien kan het gebeurde nooit worden uitgelegd als een aanval op de Amerikaansche handelsbelangen, daar van Ned.-Indischc zijde de bedcelin? bestaat, goederen van dezelfde soort ter beschikking te doen komen van het Amerikaansche economische leven. DEZEN ZOMER GEEN TOMATEN, KOMKOMMER ENZ. NAAR DUITSCHLAND? In de te Apeldoorn gehouden jaar vergadering van den Gelderschen Bond voor groothandelaren in groenten en fruit, deelde de voorzitter van de On dervakgroep binnenlandsche groothan del in groenten en fruit, de heer R. Mol, om. mede, dat er geen sprake van is. dat de prijzen van kool, worte len, uien en bewaargroenten per 1 April a.s. worden vrijgegeven. Wel zal waarschijnlijk op dien datum de gewone, periodieke verhooging van f.1 a f. 1.50 per kg ingaan. Voorts vestigde spr. er de aandacht van de betrokkenen op, dat in het komende seizoen geen export aan sla, komkommer tomaten en bloemkool naar Duitschland mogelijk zal zün, zelfs niet van de doorgedraaide pro ducten. De bezettingsautoriteiten stellen nl. alleen geld beschikbaar op basis der calorieën-waarde welke voor de ge noemde producten die wèl rijk aan vitaminen zijn. uiterst gering is. voering, de doorzichtigheid, de steeds weer verrassende originaliteit, de be langrijkheid van ieder onderdeel, waar over nog veel te zeggen zou zijn: zij stempelen dit soms zelfs mild-melodi- eus klinkende opus van den ontzaglijk vruchtbaren Hindemith tot een nieuw meesterwerk, gesmeed in een eigen taal. ondersteund door de immer levende in spiratie van de zeer grooten. Deze première werd gebracht door den HET K.N.V.B.-PROGRAM. Behalve voor district V blijven de pro gramma's voor Zondag van den KNVB. voor alle andere districten gehandhaafd. LANCASTER VERONGELUKT. Een Lancaster van de Britsche Royal Air Force is in den afgeloopen nacht bij Ierland neergestort. Vier overleven den van de bemanning zijn door sche pen opgepikt. Vijf personen worden vermist. DE ALEXANDRA MET ZWARE AVERIJ TE IJMUIDEN. Het Grieksche ss „Alexandra" dat bij Terschelling op een mijn liep is met zware averij te IJmuiden binnengeloo- pen. De donkeyman, die vermist wordt, ls nog niet gevonden Speciaal inzake steenkool. Te Moskou vormde het steenkolen- probleem gisteren het middelpunt der besprekingen. Reeds vijftien maanden, aldus minister Bidault. is de productie der mijnen in het Ruhrgebied stijgende, maar is de uitvoer van steenkool ge daald Men zou kunnen zeggen, dat het verbruik in Duitschland per hoofd en per jaar grooter is dan in Frankrijk. Bidault zeide nooit gevraagd te hebben om een vastgestelde hoeveelheid, maar alleen om een soepele formule, die de buitenlandsche behoeften »n d-. Duit- -ohe in evenwicht brengt Bidault bepleitte een scherper toe zicht op het steenkoolverbruik in Duitschland en aohtte de distributie- bureaux aldaar niet op hun taak bere ken^ Slechts op deze voorwaarden en mits het gevaar op herbewapening wordt uitgeschakeld, zal Frankrijk bewilligen in een verhooging van Duitsohland's p.dustrieele potentieel. In elk geval moet de Duitsche staalproductie op een ager peil staan dan in de naburige :anden. De Britsche minister Berin wees nog maals het door Bidault herhaalde voor stel voor een speciaal geallieerd bestuur in het Ruhrgebied van de hand. Molo- tof had na Bidault's verklaring niets aan zijn eigene toe te voegen Marshall zal ze bestudeeren. Marshall heeft nog geen ontmoeting met Stalin gehad, doch deze wordt spoedig verwacht. Ook Bevln zal door Stalln worden ontvangen. Dr. J. RIEMENS. Dr. J. Riemens. emeritus predikant der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede, die in opdracht van den kerkeraad de zer gemeente geruimen tijd als hulp prediker onder de schippers is werk zaam geweest, zal met ingang van 1 April a.s. dezen arbeid neerleggen. NIEUWE HULPPREDIKSTER DER N.H. GEMEENTE. Nu in verband met de tijdelijke af wezigheid van ds. M. W. J. Geursen de predikanten W. Kelder Jr. en P. W. Spruyt een deel van de werkzaamheden van ds. Geursen zullen overnemen, is aan mej. Van Everdingen ts Zaandam de toezegging gedaan om als hulppre dikster in de wijken VI en VIII op te treden. ONDERWIJZERS SPELEN TOONEEL. Voor de afd. Leiden van „Volkson derwijs" zal het Leidsch Onderwijzers Toonselgezelschap op Zaterdag 29 Maart a.s. in den Leidschen Schouw burg een uitvoering geven. Opgevoerd wordt: „Als het Masker valtspel j in drie bedrijven door Chr. van Bom melKouw en Henk Bakker. ALG. NED. JEUGDVERBOND. In het Leidsche Volkshuis hield de afd. Lelden van het Alg. Ned. Jeugd- verbond gisteravond een jeugdappèl. Na een woord van welkom van den voorzitter, den heer Lou's de Boer, werd een gevarieerd programma afgewerkt, waaraan medewerking verleenden het soc- zangkoor ..Morgenrood", de mu ziekgroep van de Leidsche Korfbalclub „De Algemeene" en leden van het A.N. J V., welke laatsten een spel van strijd en vreugde opvoerden. Tijdens deze bijeenkomst heeft dc heer L. de Boer nog een kort propagandistisch woord gesproken, waarin hij de arbeidende jeugd van Nederland aanspoorde om den strijd tegen reactionnairen, de valsche democratie en het kapitalisme met kracht voort te zetten. Onze jeugd, aldus sprwenscht in dien strijd o.m. de onmradelUjke demobilise - militairen in Indonesië en de directe onderteekening van het ontwerp-ac- coord van Line-gadjati. BONKAARTEN HALEN. Morgen is de letter S (Sibber tot en met Sitter) aan de beurt voor het af halen van nieuwe bon- er textielkaar- ten. „NEDERLAND HELPT INDIE" As. Donderdag zal Max. Croiset onder auspiciën van de Stichting „Nederland helpt Indië" een voordracht geven van .Muizen en Menschen" van John Stein- beek in de vertaling van Clara Eggink. De baten van dezen avond komen ge heel ten goede van de oorlogsslachtof fers in Indië. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: de heeren D. R. de Stoppelaar Blijdestein (Nijmegen). F. A- van Balen Cs-Gravenhage) en D. V. Nolet (Voorburg (Z.H.) en mej. C. J. P. Boekhout 'Bloemendaal). I Uit de nalatenschap van mej. G. I van Egmond heeft de Ned. Herv. Ge meente te dezer stede een legaat van I f. 4000 ontvangen. Deze gift is voor i diaconale doeleinden bestemd. De heer S. W. Hagedoorn. Te midden van hoog opgestapelde kisten en een hevig gerommel en ge stommel. nu eenmaal annex aan iedere verhuizing, hadden wij gisterochtend een kort onderhoud met den heer S W Hagedoorn, die in de plaats van 'den heer F. Flameling is benoemd tot com mandant van de Leidsche Brandweer. De heer Hagedoorn, die met zijn ge zin juist uit Rotterdam, waar hfj de functie van wnd. brandweercomman dant vervulde, in de Sleutelstad was ge- arriveerd en dus uiteraard nog geen indruk over het Leidsche corps kon geven, verzekerde ons. dat hij alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om een goeden corpsgeest te bevorderen De nieuwe commandant zal 1 April als zoodanig worden geïnstalleerd De heer Hagedoorn stelt als twee der belangrijkste eischen aan de brand weer: snelheid en service. Snelheid waar het het uitrukken en de onmid-' dellijke reactie betreft en service, waar het de vele andere diensten betreft waarvoor men de hulp van de brandweer Inroept. In dit verband wees h( om op ae preventieve werking der brandweer Men zal in hem altüd Iemand vinden op wiens medewerking en voorlichting men nooit tevergeefs een beroep zal doen. Wederkeerig rekent hij in de toe komst op een hartelijke samenwerking met Bouw- en Woningtoezicht en de vele industriëele ondernemingen welke Leiden ryk ls. „Gelukkig", aldus be sloot de heer Hagedoorn het onder houd „is de tijd voorbij, dat men in de brandweer een al-vernieler zag. Veeleer zün wij er om evenals de politie het persoonlijk eigendom te beschermen, waarbij er nauwlettend op zal toezien, dat dit zooveel mogelijk wordt gespaard". TRAMVERKEER GERUIMEN TIJD GESTREMD. In verband met het onklaa1- raken van een beugel van één der electrische trams van den doorgaanden dienst naar Den Haag, is het tramverkeer he denmiddag, kort na twaalf uur, gerui men tyd gestremd geweest. A.s. Dinsdag hoopt de heer J. Bo- narius den dag te herdenken waarop hu voor 25 jaar als timmerman in dienst kwam bü Gemeentewerken. De officieele huldiging door het Gemeente bestuur en de collega's heeft plaats op genoemden datum des morgens om 10 •ur op de Stadswerf. De Hooglandsche Kerk, welke in verband met de koude eenige weken voor den dienst des woords is gesloten geweest, zal a.s. Zondag wederom wor den opengesteld. Gistermiddag is uit een op den Stationsweg geparkeerd staanden dok tersauto een pakje ontvreemd, waarin zich o m. 10 gram arsenicum bevond. De politie stelt een onderzoek in. TIJDSCHRIFT „REVEILLE". Onder hoofdredactie van kolonel de. A. T. w. de Kluis verschijnt sinds eenige veert-ondaagsch tijdschrift „Revekie ten behoeve van de Ned Prot. militairen Het blad. dat het door zlln frlssche opmaak en actueele artikelen uitstekend doet, geeft ook regelmatig bijdragen uit Indlc en bev* een speciale rubriek „Kerknieuws voor militairen", waardoor de Jongens tevens op de hooete blijven van hetgeen er op h- kerkelijk erf geschiedt. Daarnaast wordrt. reel aan dacht aan de sport besteed; ook zijn eenige ontepannlngsrubrleken ln het bied opgenomen. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 21 Maart. De affaire was wederom bescheiden. Dc stemming was prijshoudend. Ko ninklijken werden 369 hi hoofd koers vastgesteld. De industrieelen waren meerendeels. wat dc hoofdkoersen be treft. iets hooger, evenals de scheep- vaartpapieren. Ook de actieve cultuur fondsen waren niet veel veranderd In het vrije verkeer liepen Aku's naar bo ven tot 149, van Berkeis stegen tot 120^. Unilevei waren een kleinigheid hooger. Philips een paar punten. Indi sche fondsen waren bepaald vast. Dc kersen voor de Amerikaansche fondsen waren een fractie lager, in na- volging van Wallstreet. Er werd echter maar zeer weinig zaken gedaan.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3