De economische besprekingen te Moskou Begrotingen Verkeer en Financiën aanvaard PANDA EN DE Vooruitgang Ouden van dagen klagen liun nood Speciaal 'vliegtuig voor Bidault. Er is thans een speciaal vliegtuig voor Bidault naar Moskou gezonden om het den minister mogelijk te maken zich onmiddellijk naar Frankrijk te begeven, indien de Fransche politieke omstan digheden hem daartoe zouden nopen. Waarnemers hebben reeds de moge- lijkheid van een Fransche regeerings-1 crisis, wanneer heden in de Nationale Vergadering over de begrooting van Indo-Chin a zal worden gestemd, onder oogen ge«zien. Men verwacht, dat de communisten, die de grootste Fransche partij vormen, tegen zullen stemmen. Aan Ramadier's verklaring na een zitting van het kernkabinet, dat er geen regeeringscrisis is, voegde de radicale minister van staat. Delbos, die de zit ting eveneens had bijgewoond, een ..maar" toe, toen hij verklaarde' „Er is op het oogenblik nog geen kabinets crisis". Lewis capituleert. Zich schikkend naar de beslis sing van het Hooge Gerechtshof heeft John Lewis, president van den Amerikaanschen Mijnwerkersbond, de Amerikaansche regeering ver zocht zjjn brief, waarin hij het con tract met de regeering opzegde (het geen een nieuwe staking met ingang van 31 Maart ten gevolge zou heb ben) als niet geschreven te be schouwen. De tot gevangenisstraf veroordeelde Nazileiders. De 7 Nazileiders die door het Neuren- Ibergsehe tribunaal tot gevangenisstraf fen zijn veroordeeld, bevinden zich nog steeds in de gevangenis te Neurenberg, hoewel zij reeds begin Februari in de speciaal voor hen ingerichte gevange nis te Spandau (Berlijn) werden ver wacht. Naar verluidt, is dit oponthoud te •wijten aan oneenigheid onder de vier bezettende mogendheden over de om standigheden. waaronder de 7 Nazi's hun gevangeuschajp zullen doorbrengen. De Sovjets zouden er op staan, dat zij in eenzame opsluiting worden ge houden. zonder gelegenheid tot handen arbeid of lezen. De Britten en Amerikanen zouden deze wijze van opsluiting niet in over eenstemming achten met het rechts- ideaal, waarvoor de geallieerden heb ben gevoohten. Het geschil is eohter grootendeels theoretisch, daar slechts de 42-jarige Speer en de 40-jarige Baldur van Schi- rach in staat zullen zijn zwaren arbeid te verrichten. De gezondheidstoestand van Hess. Funk, Raeder, Von Neurath en Doenitz is slecht De commissie voor de atoomenergie. Gisteren heeft de Sovjet-gedelegeerde Gromyko in de commissie voor de atoomenergie voorgesteld om den vol genden sta.p inzake de oontröle op de atoomenergie aan twee commissies over te dragen. De Amerikaansche gedelegeerde, Austin, steunde het voorstel en verklaarde dat niemand der aanwezigen het groote verschil in zienswijze onderschat, dat de meerderheid en de minderheid in de commissie van elkaar scheidt. Austin stelde voor, dat. de eerste taak van de commissies zal zijn: besprekin gen te voeren inzake het opstellen van plannen voor een internationale con- tröte-autoriteit. DE STATUS VAN HAWAII. De territoriale commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft de «toelating van Hawaii als den 49sten staat der V S. met algemeene stemmen goedgekeurd. De aangelegen heid komt nu voor het volledige Huis van Afgevaardigden. CONTROLE OP URANIUM EN THORIUM IN DE V. S. De Amerikaansche commissie voor de atoomenergie heeft nieuwe maatrege len bekend gemaakt voor de controle op grondstoffen voor de atoomenergie- productie. Door deze maatregelen wordt de con- tróle op uranium als in oorlogstijd ge handhaafd en zal deze van 31 Maart af ook gelden voor thorium. Hierdoor zal iedereen een vergunning noodig heb ben voor vervoer, aflevering, export van, of voor het verkrijgen van rechten op grondstoffen voor de atoomenergie, welke 0 05 percent uranium, of thorium of een combinatie van deze beide ele menten bevatten. Te Moskou is de discussie over het rapport van de geallieerden bestuurs raad in Duitschland betreffende eco nomische richtlijnen en herstelbetalin gen voortgezet. Bevin was het in vele opzichten eens met. vele der belangrijke punten in de door Molotof afgelegde verklaring, met andere daarentegen niet. Wij zijn bereid ons aan te sluiten bij een overeenkomst inzake een toezicht van de vier mogendheden op de geheele Duitsche industrie, wij willen echter geen speciale voorwaarden voor een van de gebieden der Britsche zone en daar om moet de toestand in het Ruhrgebied ongewijzigd blijven Bevin wilde latei- de territoriale veranderingen in het Saargebied bespreken. Bevin stelde voor, dat. de centrale be stuursraad voor Duitschland door den ministerraad geïnstrueerd zou worden over de kwestie der herstelbetalingen. Hij was verbaasd en in zekeren zin te leurgesteld over de verklaring van Mars hall. dat 2.000 industrieele ondernemin gen in de Britsche zone voor ontmante ling en herstelbetalingen bestemd zou den zijn. „Het. is zeer moeilijk", aldus Bevin „Frankrijk te weigeren, wat het verlangt. Ik heb echter geen keus. Ik kan Bidault's voorstel, bij voorbaat het exportcijfer voor den Duitschen steen koolexport vast te stellen, niet accep- teeren. De export van steenkool uit Duitschland hangt af van het algemeen peil der Duitsche industrie- De beschuldiging dat de Britsche en Amerikaansche zones een „jachtgebied" voor het Angelsaksisch kapitaal zou zijn geworden, werd door Bevin van de hand gewezen. Hij verzette zich ook tegen Mo lotof s voorstel voor herstelbetalingen uit de loopende Duitsche productie ge durende 20 jaar. Ook de eisch van Mo lotof, weer een geallieerde commissie voor herstelbetalingen met Moskou als hoofdkwartier op te richten, werd ver worpen. Hy verzocht Molotof de vol gende vier vragen te beantwoorden: 1) Moeten alle Duitsche hulpbronnen als een geheel beschouwd worden en alle gemaakte en nog te maken on kosten verdeeld worden? 2) Zal men zich vrij kunnen bewegen in alle vier zones, zal er een vrije uit wisseling zijn voor handel en denkbeel den tusschen de 4 zones? 3) Moet de bestuursraad uiteindelijk een gemeenschappelijk export- en im port-schema vaststellen? 4) Moeten er centrale economische bestuursorganen voor Duitschland ge vormd worden? Vervolgens nam Molotof het woord. Hij meende, dat de tijd gekomen was om de kwestie van een centrale Duit sche regeering te bespreken. Na de mee ning van zijn collega's gehoord te heb ben zou het mogelijk zijn tot overeen stemming te komen betreffende econo mische eenheid. Molotof verklaarde, dat de Sovjet-Unie. evenals Amerika. Groot- Brittannië en Frankrijk geen regeling zou kunnen accepteeren. die de lasten van het Russische volk zouden kunnen verzwaren. Molotof gaf de verzekering dat Rusland bereid was verantwoording af te leggen voor lederen kopeke aan herstelbetalingen, dien door de Sovjet- Unie was ontvangen. Hij drong aan op een verhooging van de steenkoolproduc tie der Britsche zone en meende, dat het mogelijk moest zijn de gerechtvaar digde elschen van de Fransche regeering in te willigen. Marshall vond de verklaringen van Molotof bemoedigend en was het er vol komen mee eens. dat de zienswijzen van de groote vier te vereenigen zouden zijn, de moeilijke kwestie van de herstelbeta lingen ten spijt. Marshall wilde zich tijd gunnen om hetgeen Molotof gezegd had te over denken. BESPREKINGEN TUSSCHEN STALIN EN MARSHALL? De Moskousche correspondent van de ..Philadelphia Inquirer" meldt, dat- de Amerikaansche minister van bui ten - landsche zaken. Marshall, naar geloofd wordt, gisteren met Stalln en Molotof op het Kremlin geheime besprekingen heeft gevoerd. Nederlandsche regeering antwoordt. GEEN SPRAKE VAN „BLOKKADE". De aanhouding van Britsche schepen in de Nederlandsch-Indlsche wateren geschiedde geheel in overeenstemming met. het internationale recht, aldus ant woordde de Nederlandsche regeering op de Britsche nota. waarin geprotesteerd werd tegen het opbrengen van Britsohe sohepen, Er wordt den nadruk op ge legd, dat de vermelding van een „blok kade" in de Britsche nota ongetwijfeld op een misverstand moet berusten. De Nederlandsche regeering stelt vast, dat de Britsohe schepen (-Empire May- rover. Hai Sing en Kit a Kami) nier in het bezit waren van de verelschte scheepspapieren en bovendien geladen waren met ondernemingsrutofoer. In alle gevallen geschiedde de aanhouding bin nen de territoriale wateren. NEDERLANDSCH-TURKSCHE LUCHTVAARTOVEREENKOMST. Vliegtuigen mogen landen te Istanbul en Ankara. Naar AFP. meldt, is te Ankara door Ferldun Djemal Erkin. secretaris-gene raal van het Turksche ministerie van Buitenlandsche Zaken, en W. A Da niels, den Nederlandschen gezant Ijp Ankara, een luchtvaartovereenkomst geteekend. De overeenkomst geldt we- derkeerig en bepaalt in hoofdzaak, dat Nederlandsche vliegtuigen te Istanbul en Ankara mogen landen voor het op nemen en afzetten van reizigers en goe deren. Voorts mogen Nederlandsche vliegtuigen op hun vluchten naar In donesië over Turkscli grondgebied vlie gen. ZITTING VEILIGHEIDSRAAD VAN VRIJDAG UITGESTELD. Op verzoek van de Amerikaansche delegatie is de vergadering van den Vei ligheidsraad, welke tegen Vrijdag was bijeengeroepen om de Amerikaansche ontwerpovereenkomst voor de eilanden in den Stillen Oceaan te bespreken, uit gesteld. De reden hiervoor is, naar wordt aangenomen, het feit, dat de Ameri kaansche afgevaardigde, Austin, naar j Washington is ontboden, blijkbaar om I besprekingen te voeren over de Ameri- kaansche buitenlandsche politiek met I betrekking tot de V. N. in het algemeen en in het bijzonder tot de kwestie van de hulp aan Griekenland en Turkije. Smokkelende Katwijker viel slapende in de armen der douane. (Van onzen correspondent te IJmuiden) Er was eens een Katwijker visscher. Hij had een scheepje en vischte daar mede cp de Noordzee. Maar het getij begon te verloopen en toen verzette hij de bakens. Engeland is niet zoo ver hier van daan en in Engeland is veel, wat hier niet of zeer schaarsch, in elk geval heel duur is: fietsbanden, sigaretten, textiel en wat. al niet meer. Hij zette een streep onder zijn vis- scherijbedrijf en voer in z'n eentje naar den overkant, kocht daar een heeleboel in ons land zeer begeerde artikelen en voer daarmede Oostwaarts. Op zee werd hij door een zwaren storm overvallen. Uren en uren wor stelde hij togen de opstandige elemen ten. Luctor et Emergo! Hij doorstond den storm, maar de zware strijd om het behoud van zijn leven en van zijn kost bare spullen -had hem uitgeput. En uitgeput viel hij in de miniatuur- kajuit van zijn smokkelschlp in een die pen slaapdie zijn ongeluk zou worden. Opvarenden van een Urker botter zagen het scheepje drijven. Niemand aan boord? Dan pikken we het op en brengen het naar IJmuiden. Daar is een extraatje mee te verdienen jongens. En ze namen het „verlaten" scheepje cp sleeptouw en brachten het in IJmui den binnen. Maar de ambtenaren der douane kij ken uit naar alles wat de h-aven binnen komt. Ze zagen dus ook den Urker bot ter met z'n schip cp sleeptouw, gingen aan boord en vonden den slapen den Katwijker en natuurlijk ook de fiets banden, sigaretten, textiel. Zoo eindigde de eerste smokkelreis van een Katwijkschen visscher in een drama. Alles werd natuurlijk in beslag genomen en het verdere moet hij maar afwachten. TELEFONEEREN MET AMERIKA WORDT GOEDKOOPER. Met Ingang van 1 April as. is een naoht- en Zondagstarief ingevoerd voor de telefoongesprekken met de Ver. Sta ten van Amerika, dat aanmerkelijk lager is dan het voor de daguren gel dende tarief. Op werkdagen is dit tarief van 22.00 tot 10.00 en op Zondagen van 0 tot 24.00 voor dit verkeer van toepassing. OORLOGSSCHEPEN IN REPARATIE. Behalve de groot ere oorlogsschepen, die thans een normale revisie onder gaan, is er nog een aantal kleinere sche pen, dat op dit oogenblik in reparatie ligt en ten deele een gewijzigde bestem ming krijgt. Mr Ms. mijnenvegers „Pieter Florisz" en „Abraham van der Hulst" zijn in reparatie te Kinderdijk Beide schepen zijn uiteindelijk bestemd voor algemee- nen- en patrouilledienst in Ned.-Indië, doch er kan n-og wel wijziging in deze plannen komen. De oude kustverdedigingsschepen, Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en ..Jac. van Heemskerck", liggen resp. bij Wilton - Fijencord in Schiedam en cp de mari newerf in Willemsoord. In de tweede helft van dit jaar zul len zij kunnen gaan dienen als loge mentschepen. Hr. Ms. kanonneerboot „Van Kinsber- •gen", die 'bij de Rotterdamsche Droog dok ligt, zal 1 April gereed komen voor den dienst als algemeen vormiriigsschip voor de adelborsten van het Kon. In stituut te Den Helder. Hr. Ms. lichte kruiser „Jacob van Heemskerck" wordt na reparatie artil lerie-instructieschip. eveneens voor het Kon. Instituut. BEGINTIJD VAN DE RADIO VERVROEGD. Hedenmorgen zijn de Nederlandsche radio-uitzendingen weer om 8 uur be gonnen. De grens van 23.15 zal nog ge handhaafd blijven. „VEELBELOVENDE" JONGELUI MET CHICAGO-MANIEREN. Een 21-jarige jongeman heeft te Am sterdam een inval gedaan in een meu belbedrijf e, gevestigd in een kelder aan de 2de Jan Steeenstraat. Met een onge laden pistool dreigde hij den 56-jarigen eigenaar, die zich echter niet liet over bluffen en den jongeman een slag in het gezicht gaf. waarop deze den eige naar een slag met den kolf van het pistool op het achterhoofd toébraoht en daarna de beenen nam. De toegebrachte sLag was niet van ernstigen aard en de meubelfabrikant rende zijn aanvaller achterna, waarop deze door een passee- renden automobilist werd achtervolgd en aangehouden. Later op den dag zijn nog twee medeplichtigen, resp. 20 en 25 jaar, van wie de een op den uitkijk had gestaan en de ander het pistool had geleverd, gearresteerd, zc-odat de ge heele Chicago-ach fclge bende achter slot en grendel zit De meubelfabrikant kon, na in «het O.L.V.-ziekenhuis te zijn ver- Iconden, weer naar zijn bedrijf terug- keeren. AMELAND SLECHTS DOOR DE LUCHT BEREIKBAAR. Een twee persoons-marinevliegtuig heeft gisteren 7 retourvluchten van Leeuwarden naar Ameland gemaakt en het eiland de post gebracht van de laatste 8 dagen. 7 Passagiers werden naar het vasteland gebracht en drie van Leeuwarden naar het eiland. Wan neer er geen stevige wind komt, die het ijs uit de Waddenzee verdrijft, dan kan het nog dagen duren alvorens Ameland per schip bereikbaar is. Aantal babies met 50 toegenomen. MAAR DE GEVOLGEN ZIJN NIET TE ONDERSCHATTEN. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de voorloopige cijfers over den loop van de bevolking van ons land gedurende 1946 gepubliceerd. Waaraan het Nederland ook mag ontbreken na den oorlog, zeker niet aan babies! Er werden in 1946 283,802 kinderen geboren, tegen gemiddeld 174,910 per jaar in de periode 1936/ 1939. Het geboortecijfer per 1000 in woners bedroeg in 1936/1939 20,3 en in 1946 30,2, in vergelijking met de vooroorlogsche periode is het geboor tecijfer met bijna 50 c/c toegenomen. Het is duidelijk dat deze sterke ver- hooging van het geboortecijfer, ook als zij tijdelijk is, ons land in de toekomst nog voor ernstige problemen zal stel len. Er zijn circa 75,000 meer kinderen in 1946 geboren dan in 1945. Dit betee- kent dat men over 6 a 7 jaren er op moet rekenen, dat de lagere scholen ten minste 65,000 leerlingen meer moeten opnemen dan het vorige jaar. Men zal voor deze kinderen, als zij den leer plichtigen leeftijd bereikt hebben, over de noodige schoollokalen en leerkrach ten moeten beschikken. Een tiental ja ren later zal een extra aanbod van ten minste 30,000 nieuwe mannelijke wer kers moeten worden opgenomen. RUIM 9'C- MILLIOEN INWONERS- Het inwonertal van ons land is thans de 9Vj milliocn ruim gepasseerd. Op 1 Januari j.L bedroeg het 9.534,000, een bevolkingstoeneming van 239,000 sedert 1 Januari 1946 en van 700,000 sedert 1 Januari 1940. Herbouw boerderijen. EIGENAAR DRAAGT MAX. 25 PERCENT BIJ. De voorloopige financieringsregeling, die ten behoeve van den herbouw van boerderijen is getroffen, komt er op neer, dat in het uiterste geval de eige naar ten hoogste 25 percent van de vereischte bouwsom in contanten moet storten. De rest wordt door het Bureau I Wederopbouw Boerderij en, dat onder j het College van Algemeene Commissa rissen voor den Wederopbouw ressor teert, gefinancierd in den vorm van rentelooze voorschotten. Ook Boeren leenbanken hebbenz ich bereid ver klaard eventueel het rentelooze voor schot te verstrekken. Het komt evenwel voor, dat de eige naar in de onmogelijkheid verkeert om de verplichte bijdrage te voldoen. In dien in zulke gevallen het perceel te gen molest verzekerd is geweest, kan het Bureau Wederopbouw Boerderijen bij de Herstelbank een voorstel doen om uit de molestverzekering het ver eischte bedrag vrij te krijgen. Bij een gunstige beslissing van de Herstelbank mag het vrij gegeven geld uitsluitend gebruikt worden ter voldoening van de voor den herbouw van de boerderij be- noodigde bijdrage. Behoudens in enkele zeer bijzondere gevallen, is het bouwen van noodvoor zieningen geëindigd. SMOKKELAARS AAN EEN TOUWTJE. Maar zij werden ingerekend! Op instructie der Britsohe autoritei* ten nemen thans oök de Duitsche kom miezen strengere maatregelen tegen Nederlandsche smokkelaars. In een korte spanne tijds werden 40 personen gearresteerd, die op het oogenblik in de gevangenis «te Gronau verblijven. Dezer dagen heeft een aantal hunner geprobeerd te ontvluchten, met mede werking van een Duitsche «vrouw, die een zeil en een stuk touw in een brood had gebakken. Een 4-tal smokkelaars was er al in geslaagd buiten de cel te komen, doch toen brak het touw en de vijfde smokkelaar kwam zoo leeljjk te recht, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De bewakers grepen onmiddellijk in en wisten alle smokke laars te arresteeren, Ir ter ook de vrouw, die het brood had gebakken. EMIGRATIEMOGELIJKHEDEN NAAR BRAZILIË GERING. Zooals bekend, heeft ir. G. J. Hey- meijer, verbonden aan de Stichting van den Landbouw te 's-Gravenhage, enkele maanden geleden in opdracht van de samenwerkende Nederlandsche landbouw-organisaties een studiereis naar Brazilië ondernomen, teneinde de emigratiemogelijkheden aldaar voor Nederlanders te onderzoeken. Hij heeft het een en ander verteld omtrent dit land, dat niet alleen er een is van groo te mogelijkheden, maar ook van scher pe tegenstellingen tusschen den groot- sten rijkdom en de bitterste armoede. Wat betreft de emigratiekansen voor Nederlanders, kan hij geen optimistisch geluid laten hooren. Na grondig onderzoek was hij tot de conclusie gekomen, dat vele moeilijk heden overwonnen moeten worden, tal van risico's moeten worden uitgescha keld, alvorens de bestaande plannen practised ten uitvoer kunnen worden gelegd. Hun verlanglijst naar de Tweede Kamer. Het dagelyksc'n bestuur van den Alg, Bond van Ouden van Dagen heeft in een brief aan den voorzitter en de leden van de Tweede Kamer verzocht het daarheen te leiden, dat in den huldigen nood direct geholpen zal worden, door het totale inkomen genoömd in de nood- vcorzieningswet voor ouden van dagen met 40 te verhoogen, In de tweede plaats verzoekt de bond de bedragen, genoemd in de N.V.W. voor gehuwden op f.26.— p. w. te stel len: voor weduwen en weduwnaars, welke een eigen huishouden hebben, opf. 16.p. w aan deze beide genoemde categorieën een huurbon te verstrekken gelijk aan de huur en aan zoogenaamde kostgangers f. 15.«p w. uit te keeren. In de derde plaats stelt men voor geen klasse-indeeling te doen plaats hebben, maar aan alle ouden van dagen ln welke plaats zij ook wonen, de genoemde be dragen uit te keeren. Men acht het- onbillijk, dat niet bij een kerkgenootschap aangesloten ouden van dagen de duipe zullen worden, wan neer aangenomen zou worden het voor stel, dat kerkelijke ultkeeringen niet in aanmerking gebracht zullen worden. Voorts vraagt de bond zich af, hoe het zal gaan met de uitkeering, wan neer de gehuwde man nog geen 65 jaar is en de echtgenoote wel en hoeveel het zakgeld zal bedragen van hen. die in een Tehuis van Ouden van Dagen verblijven. Men verzoekt voorts o.a. geen belas ting te heffen op de uit te keeren be iragen; terugwerkende kracht te ver- Ie enen aan de N. V. wet tot 28 Novem ber 1946; om fraude te voorkomen, allen werkgevers opdracht te geven en alleen arbeiders in dienst te nemen voorzien I van een arbeidsboefcje. VISSCHERIJBERICHT. IJMUIDEN, 20 Maart. Totale besom ming van drie trawlers f. 29.200. Besom mingen KW 50 f. 6900, Sehev. 274 f. 920 (met motorschade blnnengeloopen)Aan voer 250 kisten schol, 1300 kisten kabel- Jouw en grol, 80 kisten schar en 20 kis ten tarbot. Prijzen: groote schol 20—26; middel schol 27—33; kleine middel schol 33, bot 2531. Alles per 50 kilo. SCHEEPSBERICHTEN. AntoMa, 16/3 van Cebu te MauIMaf Arkoldlji!*., 14/3 van Tamipico t>s Houston1; C&lchas, RotterdamShan®hail, 15/3 to Singapore; OlaveRa, 14/3 van. Bahrein to Singapore; Oodytto, AmsterdamDuala, 16/3 te Lagos; Con®ostroomAmsterdam West Afrika, pass. 17/3 Dover; Oottioa, West Indie1Amsterdam, pass. 17/3 Wight Dido, 14/3 van Cartagena na..r Baroan- qullla; Bd«am, RotterdamHouston, 16/3 te Havana; Fl-evo. 15/3 van Cristobal n. La Quaira; Gerard Dou, AmsterdamJava; 18/3 om 0 35 van Aden; Gloria («pan), 17/3 van Rotterdam te Nw. Castle; Her mes, 11/3 van Batavia naar Ballk Papan1; Johan de Wütt, 16/3 van Batavia te Sydney; Loppersum, AntwerpenBuenos Aires, pass, 18/3 Dover; Moealang, Liver poolBallk Papan, 14/3 te Port Said; Neieus (charter). 17/3 van Batavia naar Amsterdam. Nero. 15/3 van Cartagena to Cristobal1.; Oranje. 17/3 van Batavia naar Amsterdam; Pema, 17/3 van Sydney naar Lu tong; Phrontis, 16/3 van Batavia naar Amsterdam; Prins Wlillem van Oranje, 17/3 van Rotterdam te St. John; Pygma lion, 14/3 van Houst.n naar Curacao; Rondo, VancouverEngeland, 16/3 te Portland; Ruys. 17/3 van Hongkong te Manilla; Sarpedon Calcutta(Liverpool, 15/3 te Suez' Stad Maassluis, Rotterdam Hampton Roads, 18/3 te Barry Dook; TJitjalengka, 15/3 van Shanghai naar Amoy; Trajanus, 13/3 van Paramaribo te Trinidad, Utrecht, JavaNew York, 15/3 te Port Swettanham; Van der Waals. 14/3 van Port Arthur te Houston. K.N.S.M, Iris, 17/3 van Lissabon n. Amsterdam; Euterpe, '18/3 van Bilbao n. Bordeaux; Aspen, 16/3 te Jaffa; Odys seus. 18/3 te GothenbUTv; Marlt», 19/3 -in Antwerpen naar New Port. MIJ Nederland Oranje. 17/3 van Batavia naar Amsterdam; Java. 6/3 van Makassar naar Tarakan; Celebes, 7/3 van Donggala naar Menad. Waardeering voor krachtige houding „Martin Behrman"-kwestie. (Van onzen parlementairen redacteur) Prof. Kranenburg was na lange on gesteldheid weer terug en troonde gisteren in de Eerste Kamer tot aller vreugde op den voorzitterszetel. Hij werd verwelkomd met hartelijke speeches van zijn vervanger prof. Ane- ma namens den senaat en van minis ter Vos namens de Regeering en met de persoonlijke gelukwenschen der le den. Minister Vos verdedigde zijn beleid FEUILLETON Roman door Winston Graham. 73) Wij reden over een brug en konden door een openstaand bovenlicht van het raam een waterval hooren ruischen. Onduidelijk zag ik een paar huizen op duiken. een lichtglimp.De contactrol boven den spoorweg liep nu in een ge wirwar van draden en het kleine station, dat wij binnenreden, werd belicht door een enkel, blauw electrisch lampje. De hoop zonk mij in de schoenen: In zoo'n afgelegen bergdorp bestond niet veel kans op goede doktershulp. De trein stond langzaam stil Een buitengewoon aantrekkelijke omgeving voor een vacantie-uitstapje. zei de kletskous. Alleenniet zoo heel geschikt voor dezen tijd van het jaar Tot ziens, groette ik, het was ons zeer aangenaam, kennis met u te heb ben gemaakt. Ik nam Jane's arm en wij gingen hem voorbij om by de achterdeur van den wagon uit te stappen- Ik hoopte maar. dat hij niet gemerkt had. dat wy geer bagage bij ons hadden. Het. station wo bijna geheel in duisternis gehuld. Vergeleken by de temperatuur m Milaan was het hier zeer koud. De ge heele atmosfeer had al iets wintersch IK legde mijn arm om het meisje heen om haar wat steun te geven en ook om mij zelf te sterken door het contact met haar. Het was niet zoozeer de lichame lijke aantrekking als wel het gevoel vai kameraadschap, dat mij goed deed. Er was verder nog maar één reizigei uit den zeer langen trein gekomen. We bevonden ons bijna tegenover den uit gang en ik wenschte vurig, dat Andrews nu maar met Dwight voor den dag zou komen, voordat iemand ons den weg zou willen wijzen. Maar er kwam niemand Ik heb het zoo koud. huiverde Jane. Een spoorbeambte zwaaide met een stormlantaarn. Het was een buitenge woon rustige nacht; op het peron hoor de men maar enkele stemmen. Het was een beetje vochtig en mistig; er hing een lichte nevel om de blauwe lampen, waarvan er nu twee brandden. Toen werd opeens of onze ooren daarvoor tevoren doof geweest waren in de stilte het verre geruisch van een water val hoorbaar. Nog steeds' kwamen zij niet. Er weer klonk een schel gefluit. Het volgende oogenblik zou de trein wegrijden. Een oogenblik werd ik door twijfel gekweld Vooruit den trein weer in, zei ik. Jane was het daar dadelijk mee eens. Snel klauterden wij de treeplank op, toen de trein begon te rijden. HOOFDSTUK XXI. Ademloos loerden wij den gang in. Dat beteekentbegon zij. Dat mag de hemel weten. Hé ik dacht, dat u uitgestapt was. Het was al weer die vervelende vent die ons steeds in moeilijkheden bracht. Zijn rood gezicht straalde van vreugde. Heb ik u dan verkeerd verstaan? Wy hebben ons vergist in het sta tion. Ik duwde hem opzij. Bijna ziek van opwinding verloor ik alle voorzich tigheid uit het oog. Er stond nu een vrouw in de gang. Zij was uit den eer- sten coupé gekomen. Ik merkte, dat Jane niet achter my aankwam, maar stond te praten met den man waar schijnlijk om te voorkomen dat hij arg waan kreeg- Ik had geen tyd er over na te denken, hoe precies zij altyd wist hoe zij handelen moest. Nu was ik bij den gereserveerden cou pé. Terwijl ik er stond, kreeg ik opeens de vreeselijke gedachten, dat de beide mannen misschien aan den anderen kant waren uitgestapt en nu naar ons zochten op de spoorbaan, terwijl wij nog in den trein waren Opeens ging de coupé-deur open en ik stond tegenover Andrews. Mijn opluchting vervloog oogenblikkelijk. Eerst scheen hij mij heelemaal niet op te merken. Was het niet mogelijk het plan uit te voeren?, vroeg ik. Hij staarde uit het raam. Waarom kun je mijn bevelen niet opvolgen? Ik heb jullie toch gezegd dat je zoo gauw mogelijk uit dien trein moest zien te komen! Dat hebben we gedaan en gewacht, tot u ook kwam. Gedurende een oogenblik zei niemand iets. De vrouw trok zich weer terug in haar coupé. In de verte hoorde ik den gewichtig doenden halven gare. die tegen Jane stond te zeuren. ?2). Joris liep kalm op de auto toe en deed alsof hij den chauffeur en de soldaten niet zag. „Dat is-emü" riep de chauffeur. „Dat is de vent. die deze auto heeft gestolen! Een klap op myn oog heb ik van hem gehad „Goeden dag!" zei Joris, beleefd zijn hoed afnemend. „Maak een weinig ruim te, eenvoudige man! Wij wensen brize wagen weg te rijden!" „Pak hem beet!" gilde de "hauffeur. Hij is een dief!" „Eh.. nardori?" zei Joris koeltjes ,„Weet dat wij de broeders des konings zijn, goede man! Wees voorzichtig,'! of wij zullen U wegens majesteitsschennis laten vervolgen! Houdt dezen opgewon den burger op een afstand, dapoere krijgers! Wy hebben geen tijd te ver liezen!" De soldaten wisten niet goed wat ze moesten doen. ze aarzelden en in die tijd stapte Joris kalm in de auto, ter wijl de arme chauffeur schold en raas de.... Wat is er gebeurd?, vroeg ik, kan hy niet loopen? We deden misschien beter te wachten, tottot Is niet meer noodig. zei Andrews, Dwight is dood. We reden weer een van de tallooze tunnels binnen. Dit was dus het einde van het avon tuur voor een van ons. althans voor- loopig. Dr. von Riehl en nu Dwight. Oog om oog, tand om tand Nationalisti sche philosophie uit het. oude testament. Weer kon ik ergens in de nabyheid wa ter hooren kolken en bruisen- Opeens voelde ik mij vreeselijk moe. Ik vond. dat het ten slotte beter was om gevangen genomen te worden dan einde loos in deze zenuwsloopende spanning te moeten leven. Eigenaardig, nu waren voor Dwight alle problemen opgelost. Hij hoefde er zich geen zorg meer over te maken, hoe hij het land uit moest komen. Hij was al zyn vervolgers te vlug af geweest. Nog altijd was zyn lijk er; maar niemand kon hem meer iets doen. Op een of andere manier was hij de regels van het spel te buiten gegaan. Uleen de dood had Dwight met zijn lauwe oogen en zijn nooit te verlam den taaiheid rust kunnen brengen. Er kwam een kellner uit den restau- tlewagen. die met een blad vol koffie •orzichtig door de gang laveerde- Wij ikken er ons niet, veel van aan. dat j ons voorbijging. Op dit oogenblik iren dergelijke problemen waardeloos, er Duitsche staatsburgers, geboeid en kneveld... en in den anderen hoek t lijk van Dwight. De kletskous stond nog altijd tegen ne te praten. Andrews hoestte en schraapte zijn *el. Ik zal Dwight missen, zei hij nvoudig. Ik peinsde, dat Dwight van ons allen Je meest benijdenswaardige was. Het moest wei zeer veel waard zijn niet meer bedreigd te worden door het voortdu rende gevaar dat men gevangen geno men kon worden. Tk kon niet begrijpen hoe Andrews dat jaar in. jaar uit kon verdragen. Het kwam mij voor, alsof het eenige wat het leven de moeite waard maakte was: uitrusten en geen angst meer hebben. (Wordt vervolgd) met veel kennis van zaken. Vermel denswaard is zijn verklaring, dat hij de motie-Serrarens inzake het auto bus-vervoer niet had kunnen uitvoeren wegens haar ongelukkige redactie, doch dat hij handelde naar de intentie van voorstellers en Kamer. De begrooting van Verkeer werd daarop z. h. st. aan genomen. Op gelijke wijze aanvaardde het Huis de begrootmg van Financiën na een korte schermutseling tusschen mi nister Lieftinck en den heer v. Santen (CRJN.). Deze snelle behandeling be hoeft niet te verwonderen, daar het algemeen financieel beleid reeds eenige maanden geleden aan een discussie werd onderworpen. Voor de vergadering werd verdaagd, kwapien nog een drietal sprekers aan het woord over de begrooting van Bui tenlandsche Zaken. Hierbij werd na tuurlijk om inlichtingen gevraagd naar de geruchten over onze missie te Ber lijn. Van breede allure was de rede van den heer Stikker (Vrijheid). Deze ver- klaaarde zich tegen aansluiting bij een Westelijk blok. Spr. is voorstander van een zelfstandigheidspolitiek; wel te on derscheiden van onze vooroorlogsche neutraliteit. Van geval tot geval zullen wij onzs houding in de buitenlandsche politiek hebben te bepalen. De heer Stikker had veel waardeering voor de krachtige houding onzer Regeering, in zake dé „Martin Behrman". Vandaag voortzetting. Wegen in slechte conditie ALS GEVOLG VAN DE VORSTPERIODE. Uit een onderzoek, dat de KNAC heeft ingesteld naar de gevolgen van de vorstperiode voor de ver keerswegen, is gebleken, dat deze buitengewoon ernstig zijn. Tenge volge van den opdooi is het wegdek van verschillende wegen zoo slecht geworden, dat ze groote moeilijkhe den en zelfs gevaren voor het ver keer opleveren. Rijkswaterstaat heeft zich dan ook genoodzaakt gezien sommige wegen ge heel voor het verkeer af te sluiten en o.a door middel van waarschuwings borden. welke bij avond en nachit ver licht zyn, het verkeer te waarschuwen voor de groote gevaren, welke het be rijden van deze wegen medebrengt. EEN SYMPATHIEK GEBAAR. De directie van het Zuid-Afrikaan- sche Handelshuis heeft van haar vesti ging in Afrika een gesohenkzending van circa 12.000 kilogram Afrikaansche huishoudzeep ontvangen. Deze belang rijke partij zeep in staven is onlangs hier te lande aangeveerd en inmiddels in nauw overleg met het Ministerie van Sociale Zaken onder de gezinnen ge distribueerd, die daaraan het meest behoefte hebben.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2