PANDA EN DE MEFSTJR-DIEF Ons Distributiehoekje Bidault zet te Moskou Frankrijk's standpunt uiteen Radio-programma Schumacher blijft praten. Dr. Kurt Schuhmacher, voorzitter van de Duitsche sociaal-democratische partij, heeft te Berlfjn verklaard, dat, men ln Dultschland zeer geschrokken is door de offlcieele mededeeling, dat slechts tusschen 8 en 900.000 Dultsche krijgsgevangenen ln de Svjet-unie ver blijven. Sohuhmacher herinnerde aan ce zegevierende Russische berichten van het voorjaar van 1945. waarin werd ge zegd, dat verscheidene millioenen Duit- schers krijgsgevangen waren gemaakt. Spr. vroeg zich af, waar deze millioenen dan gebleven waren. In verband met het feit, dat zijn party de Anglo-Amerikaansche fusie goed keurt, merkte Schuhmacher op, dat de bevolking van de Fransche en Russi sche zone er beter aan toe zou zyn, wanneer deze zones aan de fusie zou den deelnemen. De weigering van de Franschen en Russen zulks te doen be wijst duldeiyk, aldus Schuhmaoher, dat zy slechts wensohen te nemen cn niet te geven. Schuhmacher verklaarde voorts, dat hU het voorstel van de Christe- ïyk-Democratische party om uit de politieke partijen een delegatie voor Moskou samen te stellen, die daar het geheele Duitsche volk zou kun nen vertegenwoordigen, van de hand had gewezen. Hulp aan getroffen gebieden. De commissie voor bultenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp, waarby president Truman wordt ge machtigd maximaal 350 mlllioen dollar te besteden voor hulp aan door den oorlog getroffen gebieden, voorloopig goedgekeurd. De officleele stemming zal waarsohyniyk heden plaats vinden. De commissie heeft nauwkeurig de voorwaarden omschreven, waarop tot steunverleening kan worden overgegaan. Naar verluidt, zal van genoemd be drag 50 mlllioen dollar voor Grieken land woTden uitgetrokken, boven het bedrag, dat wordt genoemd in Truman's plan tot steunverleening aan Grie kenland en Turkije". Andere begunstig den zijn Italië, Oostenrijk, Hongarye, Polen en mogeiyk ook Ohina. Het zal aan den president worden overgelaten te bepalen of en in hoeverre de toe te wyzen bedragen door begunstigden moe ten worden terugbetaald. Ontwerp voor Spaansche monarchie. Naar uit welingelichte Spaansche kringen, die het huidige regime gunstig gezind zijn, wordt vernomen, heeft een subcommissie van vier ministers een voorstel ontworpen, volgens hetwelk Spanje een monarchistische staat zal worden onder toezicht van een rijks raad, waarvan Franco president zal zyn.'Dit voorstel zal. aldus de berich ten, door het Spaansche kabinet ln overweging worden genomen. Dit zou een eerste stap naar het herstel van de monarchie zyn. Het staat echter nog te bezien, of Franco het voorstel zal steunen dan wel op dood spoor zal brengen. Voorts is het niet zeker, of de kroonpreten dent. don Juan, aan het plan zal willen medewerken. Franco's positie wordt zeer versterkt door het feit, dat het overgroote deel der Spanjaarden niet opnieuw een burgeroorlog wil. SOVJETS-OORLOGSMATERIAAL NAAR PORT ARTHUR. Gedurende een uiteenzetting voor de centrale bestuurscommissie van de Kwo- mintang heeft de Chineesche minister van bultenlandsche zaken Wang Sjieh Tsjieh alvorens zyn ontslag in te die nen, bekend gemaakt, dat China aan de Sovjet-unie het vervoer van oorlogsma teriaal door Mandsjoerye naar Port- Arthur zal toestaan. Dit materiaal zal per trein onder be waking van de Chineesche politie ge schieden. De minister verklaarde, dat China het verzoek van de Sovjet-unie moet aannemen, omdat Port-Arthur volgens het verdrag van 1945 een Russisch-Chi- neesche marinebasis zal worden. BON VOOR ZUIDVRUCHTEN TWEE WEKEN UITGESTELD. De aanwyzing van een bon voor 100 gram zuidvruchten voor de houders van een B-. C- of D-kaart, welke, zooals aanvankeiyk is aangekondigd in de week van 23 tot 29 Maart zou geschieden, is twee weken uitgesteld. Inzake Duitsche herstel betalingen. Bidault, de Fransche minister van Bultenlandsche Zaken, heeft in de gis teren gehouden vergadering der vier ministers te Moskou verklaard, dat zoo lang de Duitsche grenzen niet zouden zijn vastgesteld. Frankrijk zich niet accoord zou kunnen verklaren met cen trale bestuursorganisaties in Dultsch land ter bevordering van de economi sche eenheid. Bidault deed twee voor stellen aan de hand t.a.v. het Duitsche economische leven: Duitschland moet maandelijks een deel van zyn steen koolproductie uitvoeren; de stroom van ijzererts uit Lotharingen naar het Ruhr- gebied moet in tegengestelde richting gebogen worden, tezamen met den ex port van Duitsche steenkool. Bidault achtte het van zeer grootbe lang, dat de Duitsche steenkoolindustrie zoo veel mogeiyk zou worden gestimu leerd. Het was noodig, dat Duitschland verplicht zou worden maandeiyks een hoeveelheid steenkool naar de gealli eerde landen te verzenden. Hij legde er sterk den nadruk op. dat Frankrijk deze opvatting als een essentieele clau sule van het Duitsche vredesverdrag beschouwde. De hoeveelheid steenkool voor Duitsch land moest beperkt zijn, Bidault was van meening, dat geen verandering moest worden gebracht in het plan voor het industrieele peil van Duitschland. „De Fransche regeering", aldus Bidault. ,.is de meening toegedaan, dat de Duit sche staalproductie in de eerste plaats moet worden beperkt. De Duitsche staal- capaciteit moet niet hooger gaan dan het in Maart van het vorige jaar door den bestuursraad vastgestelde cijfer. Een strikte beperking van het verbruik van steenkool en de productie van staal in Duitschland zou ons in staat stellen minder streng te oordcelen over de door Duitschland te behouden industrieën. Indien het mogelijk ware inzake deze twee fundamenteele punten tot een be vredigende overeenkomst te geraken, zouden wij de controle over Duitsch land minder streng kunnen maken, den Duitschen levensstandaard kunnen op voeren e. d. Nadat de verwydering van Duitsche fabrieken en installaties in het kader van herstelbetalingen heeft plaats gehad zou Duitschland zich vrije- lijk, binnen de vastgestelde grenzen voor de steenkool- en staalindustrie, kunnen wijden aan de productie van goederen, die niet aan beperking on derhevig zyn". Over de economische eenheid van Duitschland zeide Bidault om.: „De Fransche regeering is van oordeel, dat de economische eenheid tot stand kan worden gebracht volgens de richtlynen voor een voorloopige organisatie voor Duitschland, zooals deze in het Fran sche memorandum van 17 Januari j.l. zyn vervat". Bidault zeide, deze Fransche voorstel len uitvoeriger te zullen bespreken, wan neer de tijdelyke politieke organisatie van Duitschland ter sprake zou komen. Hij vroeg een rapport der plaatsver vangers. Over de herstelbetalingen zeide Bi dault het volgende: „De Fransche re geering heeft niet a priori het voorste! tot het verrichten dezer herstelbeta lingen uit de loopende productie ver worpen De kwestie vereischt evenwel een speciale studie. Ik vrees, dat de door de Britsche, Amerikaansche en Russische afgevaardigden gedane voor stellen betreffende de Duitsche industri eele capaciteit, deze zoodanige afme tingen geven, dat zij een gevaar voor de toekomst bet-eekent. Bidault gaf nogmaals het standpunt der Fransche regeering, dat Duitsch land langen tijd na de totstandkoming van het vredesverdrag onder toezicht gesteld moest blijven. Er ontstond een levendige woorden wisseling toen Molotof verklaarde, dat Groot-Brittannië en Amerika beslag gelegd hadden op al het Duitsche goud in de westeiyke zones, alle Duitsche bultenlandsche valuta en een aanzien- lyk deel van de Duitsche koopvaardij vloot. Molotof zeide. dat de V. S. en Groot-Brittannië zich in het bezit van waardevolle patenten en Duitsche we tenschappelijke uitvindingen hadden ge steld. Bevin en Marshall zeiden, dat alle 'verkregen inlichtingen te boek ge steld en voor iedereen, ook de Sovjet- Unie, beschikbaar gesteld waren Mar shall stelde vast, dat de Sovjet-Unie zich tot dusverre in het bezit van het grootste aantal gepubliceerde tydschrif- ten, over de Duitsche wetenschappelijke vorderingen had gesteld. Molotof ver klaarde, dat de Sovjetrussische delega tie nooit geweigerd had, gegevens te verstrekken over door Rusland ontvan gen herstelbetalingen wanneer de an dere drie delegaties zulks ook gedaan hadden. Marshall maakte het duidelijk, dat de Yalta-overeenkomst betreffende herstelbetalingen vervangen was door die van Potsdam en zeide: „Wy zullen Molotof niet volgen by zyn terugtocht van Potsdam naar Yalta". MOLOTOF MAAKT GEHEIME PROTOCOLLEN BEKEND. De bepalingen van een tweede geheim protocol, dat gemaakt zou zyn tydens de driemogendhedenconferentie te Yal ta in Februari 1945, zyn door Molotof in de -conferentie van gisteren bekend gemaakt. Het eerste geheime protocol betrof de voorwaarden voor een Rus sische deelneming aan den oorlog tegen Japan. Het tweede protocol bevat een driemogendhedenovereenkomst óver Duitsche herstelbetalingen. Deze over eenkomst is van groot belang voor de huidige besprekingen over Duitschland, Indien het door de V. S. en Groot Brit- tannië wordt bekrachtigd Het bevat de bepaling, dat herstelbetalingen uit de loopende productie moeten worden ge daan. De tekst van het protocol luidt o.m.: 1). Duitschland moet in natura be talen voor schade toegebracht aan ge allieerde landen tydens den oorlog. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking landen, die den zwaarsten last van den oorlog gedragen hebben; 2) Duitschland moet bovendien nog de volgende herstelbetalingen verrich ten: a). In den vorm van goederen als in stallaties. machinerieën, schepen, rol lend materieel, beleggingen in het bui tenland en aandeelen van Duitsche origine: b). Jaarlijlcsche leveranties van goe deren uit de loopende productie gedu rende een vastgestelde periode na den oorlog; 3). Een geallieerde herstelbetalings commissie zal in Moskou worden ge vormd en bestaan uit afgevaardigden van de V. S., de Sovjet-Unie en het Voreenigd Konlnkryk; 4). De basis voor de besprekingen dei- onder drie genoemde commissie moet zijn een voorstel der Sovjetrussische regeering. dat het totaal bedrag voor herstelbetalingen 20 milliard dollar moet bedragen, waarvan 50% voor de Sovjet-Unie is „De Britsche delegatie was van mee ning. dat hangende de besprekingen over de kwestie herstelbetalingen door de Moskousche commissie, geen cijfers zouden worden genoemd. De bovenver melde Russisch-Amerikaansche voor stellen zijn aan de Moskousche herstel- betalings-commissie voorgelegd, w. g. Churchill, Roosevelt, Stalin". Het is van groot belang te weten, al dus de diplomatieke correspondent van Reuter, of dit te Yalta opgestelde ge heime protocol, dat het principe van herstelbetalingen uit dc loopende pro ductie erkent, naast de overeenkomst van Potsdam geldt of dat door laatst genoemde overeenkomst, die van een dergelijk principe geen gewag maakt, het geheime protocol wordt teniet ge daan. t t Molotof staat op het standpunt, dat de overeenkomsten als een geheel die nen te worden beschouwd, aangezien het artikel inzake herstelbetalingen van de overeenkomst van Potsdam begint met de woorden: „overeenkomstig het besluit, van Yalta". Ofschoon de overeenkomst van Pots dam slechts gewaagt van schadeloos stelling uit Duitsche kapitaalgoederen, bevat zy geen bepaling, die herstelbe taling uit de loopende productie ver biedt PRINS PHILIP VAN GRIEKENLAND ONTVANGT BRITSCHE NATIONALITEIT. In de „London Gazette" is de natu ralisatie van prins Philip van Grieken land en Denemarken als Brltsch staats burger onder den naam luitenant Phi lip Mounbbatten aangekondigd. De verm, waarin de aankondiging is ver vat, duidt aan, dat ln het onderhavige geval de normale nationalisatieproce dure is gevolgd, waarby buitenlanders, die de Britsche nationaliteit aannemen, afstand doen van alle titels, welke zy eventueel mochten hebben. VOORSTEL TOT WERELD ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De democratische senator Millard Tydings heeft in den Amerikaanschen Senaat een resolutie ingediend om pre sident Truman de bevoegdheid te ver- leenen tot het byeenroepen van een wereldontwapeningsconferentie. Tydings verklaarde, dat Truman een öergeiyke conferentie onmiddellijk by- een moet roepen wegens „de onmacht van de V N„ zooals haar organisatie thans is opgebouwd, om internationale zaken te behandelen, R.A.F.-TOESTEL NEERGESTORT. Een York-passagiersvliegtuig van de R.A.F. is op weg van Engeland naar Singapore by Colombo (Ceylon) veron gelukt. Vier van de zes leden der be manning en zes van de negen passagiers kwamen om het leven. Een zevende pas sagier is korten tyd later aan zyn ver wondingen bezweken. De vier overleven den zyn slechts licht gewond. Belangrijke verruiming bloembollenexport. IN 1947 11 MILLIOEN K.G. NAAR ENGELAND. Voor het seizoen 1947 hebben de Brit sche autoriteiten het invoercontingent van Nederlandsche bloembollen vastge steld op 11 millioen kg. Voor 194G was het contingent vastgesteld op 7 millioen kg., zoodat bovengenoemde beslissing een belangryke verbetering van onze exportmogelykheden van bloembollen naar Engeland beteekent. Sloot aanvan keiyk de invoertermyn voor het contin gent 1946 op 31 Maa-rt a.s., thans is ae sluitingsdatum vastgesteld op 30 April. SOEDIRMAN KRIJGT OPPERBEVEL! Over alle Rcpublikeinsche strijdkrachten. President Soekarno heeft een procla matie uitgevaardigd waarbij hy gene raal Soedirman, opperbevelhebber van het Republikeinsche leger, machtigt het opperbevel over alle strijdkrachten op zich te nemen en wel van het leger, de marine en de luchtmacht, zoomede van alle. strydorganisaties eh ongeregelde eenheden. TABAKSONDERNEMING BIJ MEDAN BEZET. De Nederlandsche militaire woord voerder meldt, dat Nederlandsche troe pen in verband met de beschietingen van de tabaksonderneming „Sampali" by' Medan deze onderneming bezet heb ben. De Nederlandsche troepen zyn daarbij van over de demarcatielyn met mortieren beschoten, doch leden geen verliezen. REPUBLIKEINSCHE AUTORITEITEN WEER VRIJ. Aneta meldt, dat de op aanklachten van de bevolking bij den gouverneur gearresteerde Republikeinsche autori teiten te Siantar thans op bevel van gouverneur Hassan weer vrijgelaten zyn, aangezien het rapport met de beschul digingen niet binnen den gestelden ter- myn ontvangen is. EEN GEVAARLIJKE WANDELING. Stormloop van everzwijn. Toen de jachtopziener M. enkele da gen geleden in de Veluwsche bosschen op surveillance was, schoot zijn hond plotseling het veld in om te verdwynen in een vallei, begroeid met vliegdennen M. besteedde geen speciale aandacht aan het geval, maar de zaak werd an ders, toen de hond woedend begon te blaffen en op herhaald fluitsignaal niet terugkeerde. De jachtopziener begaf zich naar de bewuste plek, maar moest ylings op zij springen, toen een wild zwyn uit. de dalkom te voorschijn stoof en regelrecht op 'hem afstormde. De ever wendde zich evenwel onmiddellyk om. ten einde den aanval te herhalen en eerst na den vierden stormloop, waarby het hem alle moeite kostte de dreigende slagtanden van het woedende dier te ontwyken, had de jachtopziener zyn geweer gereed. Het lot van den aanvaller was toen beslist. Dergelijke g>evallen doen zich slechts zelden voor. De wilde zwijnen stellen in den regel geen prijs op een ontmoe ting met den mensch en zyn vrijwel ongevaarlijk. Anders wordt het, wan neer zy by de achtervolging gewond raken of op andere wijze ln nood ko men te verkeeren. De schuwe dieren kunnen dan zeer kwaadaardig worden. Het wetsontwerp voor hulp aan Griekenland en Turkije. GISTEREN AFGEKOMEN. De voorzitter van de commissie van Buitenlandsche Zaken van het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden, Charles Eaton, heeft gisteren het wets ontwerp voor de uitvoering van Tru man's program inzake hulp aan Tur kije en Griekenland, aan de leden der commissie voorgelegd. Volgens het ont werp is de president gemachtigd om, „wanneer hy dit in het belang der V S. acht. aan Griekenland en Turkye op verzoek van hun regeeringen op door hem gestelde voorwaarden hulp te verleenen". Deze hulp wordt door het wetsont werp als volgt omschreven: 1). Het verleenen van financieele hulp in den vorm van leeningen, credieten. schenkingen en anderzszins. 2)Het detacheeren van personen, die in dienst zijn van de Amerikaansche regeering om deze landen by te staan. 3). Het detacheeren van een beperkt aantal Amerikaansche militairen om deze landen van advies te dienen. 4) Het voorzien in (a) overbrenging van diensten, artikelen en inlichtingen naar die landen en (b) instructie en opleiding van troepen dier landen Verder beoogt het wetsontwerp een bespoediging van de hulpverleening door de „reconstructie- en financie ringscorporatie" te machtigen tot het geven van voorschotten ten bedrage van 100.000.000 dollar en de hulpverlee ning aan Griekenland en Turkije uit te voeren, tot het congres de gevraagde 400.000000 dollar toewyst. Het verlee nen van deze voorschotten wordt te New-York beschouwd als duidende op een steeds waarschijnlijker wordende kans, dat de V. S. vóór 31 Maart, wan neer de Britsche financieele verplich tingen ten opzichte van Griekenland zullen eindigen, Griekenland en Turkye te hulp zullen komen. Uitgebreide controle op confectiefabrikanten. LEVERING VAN KWALITATIEF GESCHIKTE STOFFEN. Op vragen in verband met het door de confectiefabrikanten zonder bijzon dere formaliteiten betrekken van wollen stof voor exporten, heeft de Minister van Economische Zaken 'het volgende geantwoord: De confectiefabrikanten, die aan den export deelnemen, kunnen inderdaad zonder bijzondere formaliteiten stoffen betrekken. Dcor wollenstoffenfabrieken mag voor stoffen, bestemd voor export. 20 pet meer worden berekend. Hetzelfde geldt voor fabrikanten van kunst-zyden stof fen In het verleden is gebleken, dat in derdaad de export van confectie werd bemoeiiykt door het ontbreken van stoffen van geschikte kwaliteit. Er is daarom een regeling getroffen, die er op neerkomt, dat stoffenfabrikanten voor export doeleinden uitsluitend kwalitatief geschikte stoffen leveren. Den confectiefabrikanten is voor geschreven, dat zij, goederen ver vaardigd uit voor exportdoelcinden gekochte stoffen, in ieder geval moeten exporteeren, ook al zou dit verliesgevend zijn. Het Ls den minister niet gebleken, dat fabrikanten deze goederen in den zwaj-| ten handel trachten te „loozen". Er is thans in de confectie-industrie een uit gebreide controle gaande, waarby ook aan deze aangelegenheid aandacht wordt besteed. STUDENTEN VRAGEN ONDERZOEK IN KWESTIE PROF. COHEN. Nadat prol. dr. D. Cohen, eens voor zitter van den Joodschen Raad te Am sterdam na de bevryding uit Theresien- stadt was teruggekeerd, is hy in zyn functie als hoogleeraar in de oude ge schiedenis aan de gemeentelyke univer siteit. te Amsterdam hersteld. Nadien spraken vele tegenstanders der door den Joodschen Raad tijdens de bezetting ge volgde werkmethode zich tegen dit her stel van prof Cohen uit. Thans heeft de uit 50 leden bestaande ledenraad der Algemeene Studenten Ver. Amsterdam (Asva) waarvan echter yiet alle leden aanwezig waren, met het hoofdbestuur der Asva, over deze kwes tie een vergadering belegd, waarin met algemeene stemmen een motie is aange nomen om een onderzoek in te stellen. In de motie wordt over „ernstige be schuldigingen" gesproken die tegen prof. Cohen met betrekking tot zyn hou ding tijdens de bezetting zijn ingebracht, o.m. by het college van herstel en de PJR.A. De Amsterdamsche P.R.A. deelt het A.N.P. mede. dat er geen persooniyke beschuldigingen tegen prof. Cohen zijn. zoodat de P.R.A. niet tot vervolging zal overgaan. Zuinig met gas en electriciteit De kolenvoorziening van de gas- en electriciteitsbedrüven blyft nof steeds zorgelijk. Het is dan ook noodzakelijk gebleken de korting van 20 op het gebruik van gas cn electriciteit voor huishoudelijke doeleinden in ieder geval nog ge durende Maart te handhaven. Van officieele zyde wordt het publiek nogmaals met klem verzocht de uiterste zuinigheid te betrachten. In voorkomende gevallen zal het noodzakelijk blyven met de noodnge kracht op te treden tegen overschry- ding van de vastgestelde rantsoenen, die dus slechts 4/5 bedragen van de oorspronkelyk vastgestelde Gedurende Januari bijv. moesten in ons land rond 4000 verbruikers van electriciteit en rond 5000 verbruikers van gas worden afgesneden. DE TANDHEELKUNDIGE OPLEIDING. Vele hoogleeraren noodzakelijk geacht. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp van wet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de Hooger Onderwyswet, ontleenen wij, dat, indien de beoogde organisatie Tandheelkunde tot stand komt, het noo dig zal zijn een aantal hoogleeraren en andere leerkrachten aan te stellen. De adviescommissie oordeelt voor een tandheelkundige faculteit naast een aantal leeropdrachten 6 gewone en 7 buitengewone hoogleeraren noodza kelijk. Van verschillende zyden werd ge vraagd, hoe de regeering hierin denkt te voorzien. Overweegt zy bultenland sche ka-achten aan te trekken, of acht zij het niet (mede) wensohelijk om ge schikte personen naar het buitenland te zenden, ten einde daar een aanvul lende opleiding te ontvangen om zóó een voldoende aantal deskundigen te vormen, waaruit te gelegener tyd een keus zou kunnen worden gedaan bij de benoeming van hoogleeraren? Algemeen miste men voorts een be paling, welke voor tandartsen, opgeleid voor het in werking treden van de nieuwe regeling, de mogelijkheid opent om na het afleggen ran het doctoraal examen, vcor zoover dit het theoretisch gedeelte betreft, den doctorstitel te kunnen behalen. BESTUUR BEDRIJFSCHAP VISSCHERIJPRODUCTEN. Wijziging in de samenstelling. In de samenstelling van het bestuur van het bedrijfschap voor visscherypro- ducten. dat ongerekend den voorzitter uit tien leden bestaat, is. ingevolge een beschikking van den minister van Landbouw, Visschery en Voedselvoorzie ning wijziging gekomen. Het aantal ver tegenwoordigers van de zeevisschery is van vier tot drie teruggebracht, n.l. een trawlreeder, een haringreeder en een vertegenwoordiger van de kustvisschery. De opengevallen plaats zal worden in genomen door een groothandelaar-ver werker. te benoemen door de vakgroep groothandel in visch. Behalve genoemde leden bestaat het bestuur verder uit een vertegenwoordi ger van de zoetwatervisscherij, een oester- of mosselkweeker. een vischcon- servenfabrikant. een groothandelaar, een kleinhandelaar en een vertegenwoordi ger van de werknemers. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 72) Jammer genoeg teveel, antwoordde ik. Ik had het onaangename gevoel, dat hy in gedachten al een opvolger voor Dwight zocht. Maar zyn volgende woor den bewezen, dat ik hem daarmede on recht had aangedaan. Luister eens, zei hy, by het volgen de station zal ik alles doen wat in myn macht is om Dwight uit den trein te krijgen. Hij heeft nog kracht genoeg om te kunnen loopen. en er is altyd nog hoop voor hem, als hy een dokter kan vinden, jy en Jane houden je nu ver der op een afstand, je bemoeit je er niet mee. Dat zaakje kan ik zelf wel in orde brengen. Neen, sprak ik tegen, we blyven allemaal bij elkaar, of heeleméél niet Ik zal Jane op de hoogte brengen. Dwight. grynsde spottend Nu zie je. wat er gebeurt, als de chef ridderlijk begint te worden. Andrews. Jullie zyn alle twee gek. Red je eigen huid! Ik ontmoette zijn blik en ditmaal kon ik zonder moeite begrijpen, wat die won- deriyke vaalblauwe oogen my te zeggen hadden. Hy voelde niets voor quasi-heldhaftig- heid en meende werkelyk. wat. hy zei. Achter zyn bittere woorden stond zyn heldere klare geest: helderder dan de onze en niet in het minst beïnvloed door den ellendigen toestand, waarin hij zich bevond Hier heb ik te bevelen, zei Andrews Hoe het met myzelf staat, gaat je niet aan. Datzelfde geldt voor jou. Men cken jy gaat nu naar Jane en je komt niet meei met haar terug. Dat is mijn bevel Wij vinden elkaar op het perron, als de trein weggereden is. Ik aarzelde. Nu eoed. zei ik ein delijk en verliet den coupé We zaten alweer in een tunnel. De trein ratelde en denderde en zwaaide heen en weer. Jane stond tegen de deur van den volgenden coupé geleund. Tus schen haar vingers hield zij een sigaret, die echter niet brandde- We moeten ons geluk op het vol gende station uit den trein te krygen. in. Houd je nog even flink, lieveling. Ik voel my heel goed, zei ze. Hoe is het niet Dwight? Ik schudde het hoofd. Och Zwygen Schot door de longen, mompelde ik. Andrews wil probeeren hem by het vol gende station uit de ntrien te krygen. Het was niet noodig er nog aan toe te voegen wat ik verwachtte. Het was nog vroeg genoeg, wanneer het ge beurde: Dwight zou waarschynlyk in elkaar zakken, vóórdat men hem van het station weg had kunnen brengen. Dan zou er personeel komen, er zou ge vraagd worden, wat er gebeurd was. de politie zou er zich mee bemoeien.... Kunnen wy niet helpen? Wy hebben opdracht ons er niet mee te bemoeien en op een afstand te blijven, tot de trein weg is- Jane werd doodsbleek. Ik had de brandewyn in den coupé gelaten. Houd het nog even vol, het duurt nu niet lang meer. poogde ik haar op te monteren. Ik nam haar arm. Het is alweer over. Och. bent u daar?, klonk een stem achter my. Ik keerde mij snel om. Het was de spraakzame, gewlchtigdoende kleine mynheer, die het niy tevoren by het toilet al zoo lastig had gemaakt. Ik keek hem wanhopig aan- Dit is dus uw vrouw. Hy boog voor I Jane, terwyi hy zich aan den wand vasthield. Het is my zeer aangenaam. Zéér aangenaam. Ja, ik moet toegeven, zy ziet er heelemaal niet goed uit. Bent u een beetje frissche lucht aan het hap pen, signora? Ja. antwoordde Jane op goed geluk. Dat is verstandig van u. heel ver standig. Bedompte treinen en c-oupé's zijn de onaangenaamste plekken voor iemand, die niet tegen reizen kan. Dat bent u toch wel met mij eens, mijnheer? Ik beaamde dit. zoo stijf mogelyk en volkomen afwezig Geef my alsjeblieft wat vuur. Ro bert. fluisterde Jane. De mynheer liet zich echter door onze houding niet ontmoedigen. Zooeven, signora. sprak ik met uw echt-genoote over het vraagstuk van de wagenziekte. Waarschynlyk heeft hy u van ons ge- 71). Ltd berennen de uitgang zonder verder t-e zijn lastig gevallen. ,Het ziet er naar uit dat wij toch nog veilig zul len wegkomen1" sprak Joris. „Kom vripnd.ie. de auto wacht!" „Schurk!" gilde Panda. „Je hebt my tot een dief gemaakt! Ga jij maar vluchten! Ik ga naar den Koning en ga hem alles vertellen. Ik loop niet weg!" „Zoals ge wilt!" zei Joris. „Ik heb geen tyd om langer te pratenHet ga U goed!" Hy liep rustig naar de auto toe en het scheen, dat hy onbemerkt weg zou komen. Maar ineens hoorde Panda een luid geschreeuw en toen hy zich omkeerde zag hy op de binnen plaats een groepje soldaten by de auto staan En tussen hen in stond de chauf feur uit de garage. „Dat is myn wagen!" riep de chauf feur. „Die vent is een dief! Hy heeft mij neergeslagen en is in die wagen weggereden! Niks baron! Een dief is het!" Het geluk van Joris Goedbloed begon te verdwynen.... sprek verteld? Neen, antwoordde Jane. O. neen? Nu ja, danIk ver telde over de moeder van myn vrouw, die door een specialist een kuur voor geschreven kreeg tegen wagenziekte De man sprak zonder onderbreking door. Hy wist niet van ophouden. Ik stond woedend en zenuwachtig in de duisternis te staren. De maan was nog niet opgekomen. Het. liefste was ik te ruggegaan om Andrews te waarschuwen, maar ik wist. dat het geen zin zou heb ben. Hy wist welk risico hy op zich nam. daar was geen twyfel aan. En hy wist ook, hoe hy de zaak moest aanpak ken. Als wy Dwight. maar in een of an der hotel konden brengen. Zoodra hij zich intusschen bewoog ...en dat allemaal ten nauwste verbonden en in de meest minitieuzen samenhang met het probleem van het evenwicht. Ja. zei Jane. ja. Eigenlijk geloof ik niet. als ik u dat mag opmerken, dat rooken Hoorde ik daar de remmen al? Groote hemel, ja! Nu kwam het er op aan! Ik had den vervelenden kletskous het liefst een slag op zijn hoofd geven en hem bij de anderen in den coupé gesmeten Neemt u my niet kwalijk, zei ik. wy moeten er hier uit. Mijn vrouw en ik zullen uw goeden raad zeer stellig ter harte nemen He' zou my werkelyk vleien als ik die zekerheid mocht hebben Ja. dat zou mij groot genoegen doen De man beeld de zich blijkbaar in. dat hij een ver overing had gemaakt. Ik ga nog ver der. signora, tot Luzern Vindt u ook niet. dat het tegenwoordig een ontspan ning is als men in een neutraal land komt? Is uw man Italiaan? Ja Maar ik neem aan, dat uzelf uit dit land afkom stig bent. nietwaar? Jane knikte, waarop de man van pret bijna iets kreeg. Goed geraden, denkt u natuurlyk. Maar het is niet alleen maar raden. Dat lichte accent.... (Wordt vervolgd) VOOR DONDERDAG 20 MAART. Hilversum I (301 M.) NCRV: 10.15 10.45: morgendienst o.l.v. ds. C. M. v. d Loo; KRO: 11,0011,45: radiomeken- bézoek: 12.03—12.30: Frlte Kreisler. viool; 12 3012,55: Vaudeville Orkest; NCRV: 140014.40: Espresslvo; 15.0015.45: „Saus-Soucl": 16,45—17.30: Omroepor kest; 17.3018,00 lichte disco-klanken; 19 2519.45: bulten! andsch overal chit door d/r. L. W. G. Schotten; 20,08—21,30: avond ring Den Haag Kon. Bond. Chr. Zang en Oratorium vereenlg-ingen; 21,30 —22 00: verzoek programma; 22,30—22,45 Kamerorkest; 23.00—23,15: gtraimofoon- muzlek. Hilversum II (415 M.) AVRO' 9,55— 10 10: morgenwijding door ds E. E de Looze; 11.30—12.00: Zlno Marcc-lOa. piano. 12 0012,30: Virtuoso Sextet; 12,3513.00 Gererd van Krevelen, plano; 13,15—14.00: Me trcpole-orkest; 14,2015.00: Trio; 15.2016.25: reprises: 16,3017.00. Spaansche muziek der 20ste eeuw; 17.50 18 00: Rtv.': Overzee; 18,1518,45: Sky- masters; 19,30—20,00: Radio Volksmu ziekschool; 20.10—21.15: Radllo Philhar- monisch orkest; 21,15—21.45: klankbeeld over de Limburgse he mijnen; 21,45 22 45' lente-programma; 22,4523,00: prof. dr. H. H. ter Veen over Nederland in de wereld. Nieuwsberichten. Hilversum I (301 M.) 9,45, 13,00, 18.00. 20,00. 23,00 uur. Hilversum II (415 M.) 9,45, 13,00, 18.00, 20.00, 23,00 uur. SCHEEPSBERICHTEN. Adlnda. 9/3 van Singapore te Batavia: Aletta. 15/3 van Haifa te Port Said; Brastagl 7/3 van Los Angelos te San Francisco; Castor, 12/3 van Curasao n. Haiti; Esso Den Haag, 16/3 van Rot terdam te Aruba; Gaasterkerk, Rotter dam—Frementle, 16/3 van Colombo; Ino, 13/3 van Guayaquil naar Cristobal; Janssens (K.PM.). 15/3 van Penang n. Belawan: Ovula. 10/3 van Cebu te Miri; Polyphemus. AmsterdamMacassar, 16/3 te Aden; Rondo. 15/3 van Vancouver n. Engeland; Saroena, 9/3 van Ballk Papan naar Pladjoe: Tabinta. 15/3 van New York te St John; Talisse. 13/3 van Ba tavia naar Semarang: Telamon, 14/3 v. Curacao naar Puerto Cabello; Tjisadane. 12/3 van Shanghai te Manilla; Van der Velde. LegasplSuez. 16/3 van Aden; "s-Gravenhage. 18/3, het s.s Esso Den Haag is aangekomen te Aruba op 16 Maart Rotterdam. 18/3 laatste pos. Ned. schepen, groote vrt.: Abbekerk. Rotter damAustralië, 17/3 te Marseilles; Al- dabl. RotterdamZuid Amerika, pass. 17/3 St. Vincent: Alkaid, 17/3 van Ant werpen te Rotterdam; Anthony Leeu wenhoek. RotterdamPerz. Golf. pass. 17/3 Vlissingen; Beta. Baltic Enna, Henk en Unltas 17/3 14 uur van Brest naar Gibraltar (opgehouden door storm); Grootkerk. VancouverHolland. 17/3 v. Victoria: Kedoe pass. 17/3 19.30 Oues- sant en wordt 19/3 16 uur aan de Hoek van Holl verwacht; Larenberg. Austra liëRotterdam, pass 17/3 Nelson Is land; Malvina. 17/3 van Rotterdam naar Curagao; Thorbecke. RotterdamShang hai, 17/3 te Singapore. Westpleln. Ran goonRotterdam. 17/3 te Marseille; Vo- lendam, Buenos AiresRotterdam, pass. 17/3 Flnisterre; Winterswiis. Huelva Pernis pass. 18/3 Ouessant Vinke en Co Loppersum 17/3 van Antwerpen naar Zuld-Amcrlka. K P.M Boissevain, 16/3 van Port Said naar Amsterdam. K N S M Omen. 18/3 te Rotter dam; Ardea. 17/3 te Rotterdam: Arden nes. 17/3 van Amsterdam naar Alexan- drië; Tltus. 17/3 te Paramaribo; Pericles 16/3 te Buenos Aires. Holl. Air. lijnen Klipfontein, 16/3 van Lorenzo Marques naar Belra; Ni|- kerk. 17/3 van Marseille naar Genua. West Afrika lllnen Constroom 17/3 van Antwerpen naar Bordeaux: Nlger- stroom 16/3 '-an Dakar naar Kmnakci: Colytto. 14/3 van Accra naar Lagos: Maaskferk. 15/3 te Sao Thome Stoomvaart MM. Oceaan N.V. Poly phemus, 16/3 te Aden aangekomen; Euryades. 18/3 te Amsterdam verwacht; Neleus, 9/3 te Batavia aangekomen op weg naar Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2