Duifschland's economische aangelegenheden te Moskou in behandeling De vroegere Japansche mandaat-eilanden Levensbelangen De stuw bij Lengkong bezet Belangrijke verhooging export naar Engeland Dienstweigeraar krijgt 3 jaar WEERBERICHT Een Australisch amendement Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 18 MAART 1947 No. 2603 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Een Duitsche eenheid? De vier ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier zijn gisteren vier uur en een kwartier bijeen geweest. Deze vergadering heeft tot dusverre het langst geduurd. De economische aange legenheden van Duitschland waren het onderwerp der besprekingen, vooral de vitale kwestie van de economische een heid. Bevin opende de discussies met een lange verklaring over het Britsche standpunt. Daarna kwam Molotof met een langdurig betoog en vervolgens ge neraal Marshall. Bidault zal heden waarschijnlijk het woord voeren. Marshall brak een lans voor den vrijen handel in geheel Duitschland en een uniform distributiesysteem voor de vier zones, zijnde de essentieele voor waarden voor economische eenheid. Bevin zal voorstellen indienen voor de ten uitvoer legging van de econo mische eenheid, nadat hy de desbetref fende standpunten van zijn collega's heeft vernomen. Hij diende een uit vier punten bestaande resolutie betreffende herstelbetalingen in. Marshall beschuldigde de Sovjet-Unie, dat zij op Duitsch grondgebied een aan tal industrieën bezat, in strijd met de economische bepalingen van Potsdam. Hij verklaarde, dat de V. S. niet ac coord konden gaan met een Duitsche eenheid, waarbij zij in feite herstelbe talingen aan een bondgenoot zouden moeten doen. Bevin hield een pleidooi voor de eco nomische fusie van de Britsche en Amerikaansche zones, die naar hij zei- de geen afbreuk wilde doen aan de eco nomische eenheid van de vier zones, doch tot stand gekomen was omdat een dergelijke eenheid niet kon worden ver wezenlijkt. Bevin en Marshall legden er den nadruk op, dat een onbeperkte bewegingsvrijheid voor geallieerden en Duitschers in alle vier zones een van de eerste voorwaarden voor economi sche eenheid was. Bevin was het eens met Molotof, dat economische en poli tieke eenheid met elkaar verband hiel den. Volgens Bevin bestond er onzeker heid inzake de volgende kwesties: 1) of er een economische eenheid voor Duitschland moest zijn; 2) hoeDuitsch- land's toekomstige grenzen moesten wor den; 3) of de bestaande aanbevelingen voor herziening van herstelbetalings plannen zouden worden goedgekeurd of niet; 4) wat er .in de Oostelijke zone gebeurde, daar er cijfers ontbraken over de verwijdering van industrieën uit die zone en bijzonderheden over in dustrieën die er nog waren en de eige naars ervan. Molotof diende de volgende voorstel len in voor de economische eenheid van Duitschland en de herstelbetalingen: 1) Onmiddellijke vorming van een centraal bestuur in Duitschland voor industrie, landbouw, financiën, vervoer, verkeer en buitenlandschen handel; 2) Opvoering van het industrieele peil tot 10 12 millioen staal in de naaste toekomst. 3) Het Ruhrgebied onder gemeen schappelijk toezicht van de groote vier; 4). Maatregelen ter verbetering van de valutapositie en speculatie in valu ta ter opvoering van den Duitschen export, ter overdraging van de controle op kartels en trust aan den staat met medewerking van Duitsche democrati sche partijen; 5). Annuleering van de fusie tus- schen de Britsche en Amerikaansche zones; L 6). Vaststelling van het totaalbedrag aan herstelbetalingen op een cijfer, ge baseerd op de in 1938 geldende wereld- prijzen; 7"). Herstelbetalingen aan de sovjet unie moeten in ieder geval 10 milliard dollar bedragen en hoofdzakelijk be staan uit industrieele installaties, de loopende productie en buitenlandsche valuta; 8). De Duitsche herstelbetalingen moeten binnen 20 jaar na de onder- teekening van de overeenkomst van Potsdam verricht zijn; 9). De inter-geallieerde herstelbeta lingscommissie van de groote vier moet haar werkzaamheden weer opnemen; 10). De ontwikkeling van Duitsch- land's vredesproductie mag niet belem merd worden. De plaatsvervangers der groote vier voor Duitschland en Oostenrijk zijn gis termorgen bijeengekomen. Een Britsch voorstel, de permanente commissie voor het Duitsche vredesver drag in representatief opzicht te ver- grooten. vormde de hoofdschotel van de vergadering. Volgens het voorstel zou den de permanente commissies moeten bestaan uit afgevaardigden van de groo te vier en geallieerde landen, die in die commissie vertegenwoordigd wenschten te zijn. Het voorstel vond onmiddellijk tegen kanting van de zijde van den Sovjet- Russischen afgevaardigde Wysjinsky, die zeide dat naar het zich liet aanzien, daardoor een groote diepe zee zonder kusten zou worden gevormd en het werk der commissies tot mislukking gedoemd zou worden. De plaatsvervangers voor Oostenrijk werden het eens over de beperking van het aantal Oostenrijksche vliegvelden en keurden een Amerikaansch voorstel, de ontwikkeling der Oostenrijksche luchtvaart niet te belemmeren, goed. Dit voorstel luidt: ,,Het aantal en de omvang van de vliegvelden moeten even redig zijn met de taken der Oostenrijk sche luchtmacht en de behoeften van de burgerluchtvaart". Nieuwe stap tegen Lewis. Het hoogste Amerikaansche gerechts hof heeft bepaald, dat aan John Lewis, den leider van de „United Mineworkers Union" op 20 Maart een bevelschrift moet worden overhandigd, om binnen 5 dagen zijn kennisgeving, waarbij de vakvereeniging het contact met de re geering opzegt, in te trekken. Indien Lewis hiertoe in gebreke blijft, zal de boete van 700.000 dollar, welke aan de „Union" wegens ongehoor zaamheid aan het hof is opgelegd, tot 2.800.000 dollar worden verhoogd. De Amerikaansche regeering had het hof verzocht onmiddellijk maatregelen te nemen om zijn uitspraak tegen Lewis en de „Union" kracht bij te zetten ten einde een mogelijke staking op 31 Maart te voorkomen. DE STRIJD IN INDO-CHINA. Volgens een bericht van het Fransche persbureau hebben de Fransche troepen, die langs de kust. van Tongkin in Indo- China voortrukken, de grens met China bereikt en de stad MonCay (nog juist binnen het Indochineesche grondgebied) zonder tegenstand te ontmoeten bezet. Volgens de Fransche militaire autori teiten werden de Fransche troepen warm verwelkomd Truman's voorstel inzake Griekenland en Turkije. van honderdduizenden werden bedreigd Een woordvoerder van de Commissie- derom om een verklaring van Republi- Generaal heeft nog een toelichting ge- geven op de militaire acties te Soera- ba ja. Een uitgegeven communiqué zegt o.m.: „De levensbelangen van honderddui zenden in de Brantas-delta wordt door inundaties bedreigd. 2800 be plante rijstvelden, die ovei enkele we ken zouden moeten worden geoogst, zijn overstroomd, zoodat een productie van circa 2000 ton verloren dreigt te gaan. Tevens kunnen velden, die bestemd zijn voor de beplanting van suikerriet, thans niet worden bewerkt, zoodat de nieuwe oogst evenmin zal afkomen. De gaarkeukens van het Roode Kruis verstrekken dagelijks twee maaltijden voor ongeveer 7000 menschen, terwijl de gezondheid in deze streek ernstig be dreigd wordt. De verbindingswegen in de delta zijn onbegaanbaar, zoodat groote bevolkingscentra geïsoleerd zijn, waardoor de voedselvoorziening en de medische verzorging ernstig in gevaar komen. Thans is ook gebleken, dat er door middel van explosieven gaten zijn ge blazen in den dijk van het Mangatan- kanaal, op een punt, dat VA kilometer binnen Nederlandsch gebied ligt. De kwaadwillige opzet van de plaat selijke Republikeinsche militaire com mandanten is hiermede ontwijfelbaar bewezen. Herhaalde malen heeft de Commissie- Generaal de aandacht van de Indonesi sche delegatie gevestigd od het gevaar 'van de inundaties. Op een telegram van de Commissie-Generaal van 28 Februari werd geantwoord ,dat stappen reeds ge daan waren Aangezien in den noodtoe stand in het gebied van Soerabaja geen verbetering optrad, telegrafeerde de Commissie-Generaal op 4 Maart we- keinsche deskundigen en details be treffende verdere maatregelen te ver krijgen. Hierop is geen antwoord ont vangen," aldus besluit het communi qué. De woordvoerder van de Commissie- Generaal wees er nog op, dat uitstel van de actie niet langer geduld kon worden. WEINIG TEGENSTAND. De Legervoorlichtingsdie.ist te Ba tavia meldt, dat gistermiddag te 12 uur pl. tüd de stuw bij Lengkong door Nedcrlandsche troepen is bezet. Door deze bezetting is de sleutelpositie voor de water-regeling in de Porong-delta volledig beveiligd. Zoover bekend, L slechts zeer geringen tegenstand ont moet. De bevolking, welke in Januari door de TE.I. uit de delta is weggevoerd, is thans bezig daarheen terug te keeren langs de door de mariniers herstelde bruggen. Onmiddellijk na de ondernomen ac ties hebben vliegtuigen pamfletten uit geworpen, om de bevolking van de acties op de hoogte te stellen en haar aan te bevelen zich rustig te houden. INDONESIËRS PROTESTEEREN Een schriftelijk protest, door de In donesische delegatie aan de Commis sie-generaal toegezonden, verklaart, dat de Nederlandsche militaire actie bij Modjokerto een inbreuk is op en een schending is van den wapenstilstand. In het protest wordt o.m. gezegd, dat de door de Commissie-Generaal be schreven moeilijkheden deze schending niet kunnen rechtvaardigen. Bovendien zoo verklaart het protest zijn deze moeilijkheden en de onbevredigen de toestanden in werkelijkheid door de Nederlanders zelf veroorzaakt. Charles Eaton, voorzitter van de com missie van buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden, heeft medegedeeld, dat het wets voorstel ter uitvoering van den steun aan Griekenland en Turkije op zijn vroegst heden zou worden ingediend- Desbetreffende besprekingen zouden niet voor Donderdag of Vrijdag en misschien niet voor de volgende week beginnen. Nadat de commissie weer in geheime zitting had beraadslaagd over den maat regel 350 millioen dollar, w.o. 50 millioen voor Griekenland, voor steun aan ver woeste landen uit te trekken, deelde Eaton verslaggevers mede. dat deze kwestie prioriteit zou blijven genieten. Er was door de commissie nog geen definitief besluit hieromtrent genomen. Eaton schreef dit toe aan „de alge- meene geestelijke verwarring" die Tru man met zijn rede, waarbij hij op spoed aandrong betreffende een nieuwe Ame rikaansche internationale politiek, had veroorzaakt. „Ons probleem is het hulp- verleeningsprogram in die politiek te vervatten. Dat zal de werkelijke toets steen zijn voor ons Amerikanisme en onze intellectueele middelen". Eaton verklaarde, dat de leden van de commissie rekening zullen houden met Amerika's eigen hulpbronnen en zijn verplichtingen tegenover het eigen volk en dat de Amerikaansche regeering „bij haar streven om menschelyk lijden en verhongering te lenigen, Amerika's hulp bronnen en energie niet moet verspil len". Sovjet-Unie wil Daren aan China afstaan. Wang sji tsjieh, de Chineesche mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie de regeering van China heeft doen weten, bereid te zijn om Dairen, havenstad in Mandsjoerije, aan China af te staan. Resultaten der BritschNederlandsche overeenkomst. Aan het einde van Ned.-Britsche handelsbetrekkingen, die de vorige week in Londen zjjn gehouden, werd een communiqué verstrekt. Hieruit blykt o.a dat een overeen komst werd bereikt, waarbij Neder land later in het jaai zoodanige hoe veelheden naar het Ver. Koninkrijk zal zenden als kunnen worden gemist van de betrekkelijk kleine overschot ten aan kaas. gecondenseerde melk, eieren en bacon, welke beschikbaar zijn. Deze zendingen zullen de schaarschte in deze artikelen m het Ver, Konink rijk niet belangrijk kunnen verlichten, maar ze vertegenwoordigen een nuttig begin voor het herstel van Nederland in zijn oude positie op de markt van het Ver. Koninkrijk, De mogelijkheid andere landbouw- en nijverheidsproducten, die os het oogen- blik in Nederland voor uitvoer beschik baar zijn, in het Ver Koninkrijk in te voeren, werd voorts onder oogen gezien en de indruk, in de besprekingen in Den Haag verkregen, dat de totale invoer in het Ver Koninkrijk kon worden ver- hoogd werd bevestigd. De twee delegaties waren het er over eens. dat beide landen zouden worden gediend met het handhaven van nauwe samenwerking in alle flnancieele en economische zaken, daar hun vraag stukken in menig opzicht overeenkomst vertoonen. De heer Speekenbrink, directeur-ge neraal voor de buitenlandsche economi sche betrekkingen en hoofd der Ned. afvaardiging, zeide nog. dat wat met de Britten was overeengekomen van losse- ren aard was, dan hetgeen b.v. is ver vat in de handelsovereenkomsten met België, Frankrijk en andere landen. De waarde van den Nederlandschea export naar Engeland bedroeg in 194$ ongeveer 8.000.000 pond sterling, een bedrag dat overeenkomt met 25 procent van den export van 1938 De heer Speekenbrink hoopte, dat bij de nieuwe afspraak dit percen tage aanmerkelijk zou worden ver hoogd. Een zoo goed mogelijk exportpro gram werd opgemaakt, vertegenwoor digend een waarde van totaal 21 mil lioen pond sterling; agTarische pro ducten 16 millioen, industrieele pro ducten 5 millioen. De zuiverproducten alleen in den gcraamden uitvoer vertegenwoordigen voor dit jaar een waarde van 2.500.000 pond sterling. De vastgestelde prijzen der Neder landsche uitvoer-artikelen vallen niet boven de kostprijzen. De flnancieele kant van de zaak is nog niet volledig uitgewerkt. maar de Nederlanders moesten de prijzen verlagen om ze in overeenstemmine te brengen met het Britsche prijspeil. Tegenover den verkoop naar Enge land tot een geraamd bedrag van 21 millioen pond sterling, staat een aan- kooo uit Entreland. tot een geraamd bedrag van 28 millioen pond zoodat de betalingsbalans tot. een bedrag van 7 millioen nond sterling ongunstigzou blijven voor Nederland. De besprekingen hebben zich geken merkt door wederzijdsche tegemoetko mendheid en door het verlangen den handel tusschen de twee landen zoo veel mogelijk uit te breiden. Men hoont op dezen weg voort te werken en de mogelijkheden voor 1948 en 1949 en ver der terdege na te gaan. DE BALKAN-COMMISSIE. De commissie van onderzoek voor den Balkan van de V. N. heeft, ter vermij ding van misverstand, den Joegoslavi- schen. Bulgaarschen en Albaneeschen verbinöings-officieren, die nog bij de Sovjetrussische en Poolsche vertegen woordigers in het guerillagebied waren achtergebleven, order doen toekomen om onmiddellijk terug te keeren. De overige leden van het team van onderzoek wa ren zooals gemeld, vertrokken, toen de aanvoerder van de Grieksche guenlla- strijders. generaal Markos. niet op den afgesproken tijd was verschenen. ZELFDE TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een buitje Matige wind tusschen Zuid- Oost en Zuid-West. Weinig verandering van temperatuur. 19 Maart. Zon op: 6.48 uur: onder. 18.50 uur. Maan op: 6.14 uur; onder: 14.oo uur <22 Maart N M.) Hoogwater te Katw«k-aan-Zee te 2.16 en 14.43 uur. Laagste temperatuur: 3 gr. C. Volgens geruchten zou de Nederlandsche regeering beslag hebben gelegd op het vermogen van wijlen ex-Keizer Wilhelm, waartoe ook het landgoed te Doorn met kostbaar meubilair, schilderijen etc. behooren. De nalatenschap wordt beschouwd als vijandelijk vermogen. (Foto-A.NJ.l. Figuren op den achtergrond gehekeld. Voor den Krijgsraad te velde, zitting houdende te 's-Gravenhage. stond te recht. M K. (Kooy) uit Winkel, dienst plichtig soldaat by de le compagnie 11e bataljon 10e regiment infanterie, gele gerd in kamp Rochdale te Alkmaar, ter zaken van het feit. dat hij geweigerd had van den sergeant-fourier zijn dienst- kleeding in ontvangst te nemen en aan te trekken. Beklaagde zeide een principieel dienst weigeraar te zijn. Naar zijn zeggen was hij getroffen door het oorlogsjournaal in de bioscopen en hy had zich vorge- nomen nimmer de wapens te dragen. Op vragen van den president luite nant-kol. mr. Van Erk verklaarde K., dat hij slechts met zijn ouders en naaste familie over zijn plan tot dienstweige ring gesproken had. doch uit een onder schept briefje, dat de president hierop De Belgische crisis. SPAAK BEREIKT OVEREENKOMST MET DE KATHOLIEKEN. Daar Spaak het met de communisten niet eens kon worden, staat vast, dat dezen buiten de regeering blijven. Ook de liberalen besloten niet aan een re geering Spaak mede te werken. Maar Spaak schijnt er in geslaagd te zijn om met de C.V.B. (de katholieken) tot overeenstemming te komen. Einde lijk zou dus de zoo lang nagestreefde en zoo voor het land noodige overeen stemming zijn bereikt! De overeenkomst, aldus Spaak, omvat de volgende punten; zoeken naar een oplossing van de koningskwestie en ver- leenen van stemrecht aan vrouwen aan het eind van dit of het begin van het volgend jaar. Wat de flnancieele kwestie betreft, re- gistreeren wij een deficit op de begroo ting van negen, tien of twaalf milliard. Dat is niet catastrofaal. De nieuwe re geering zal trachten dit tekort tot de helft terug te brengen, zonder ln defla tie te vervallen. Over het crediet aan de industrie zijn de katholieken en socialisten het eens. De omstandigheden zijn zoodanig, aldus Spaak, dat het mogelijk is concessies van de katholieken te verkrijgen, welke eenige maanden geleden nog onmogelijk waren. De laatste hand zal aan een onderlin ge bespreking nog moeten worden ge legd aan de regeling. Ook wat betreft de verdeeling der portefeuilles. voorlas, bleek, dat menschen achter de schermen hem in deze richting gedre ven hadden. Op scherpe wijze hekelde de presi dent het optreden van deze „figuren op den achtergrond", die zelf buiten het bereik van het gerecht blij ven en anderen de kastanjes uit het vuur laten halen. Naar zijn oordeel had dit echter den langsten tüd ge duurd. De wyze waarop deze jonge man geïnstrueerd was, noemde luite nant-kol. mr. Van Erk zeer geraffi neerd. De auditeur-militair maj. mr. Smits noemde den beklaagde niet bijzonder principieel. In den bezettingstijd ging K. n.l. naar de bioscoop, hetgeen niet bepaald principieel genoemd kan wor den. Te meer daar hij onderduiker was, bracht zijn bezoek aan bioscopen groote gevaren mee. Ook naar het oordeel van den auditeur-militair had K. van zekere zijde instructies ontvangen, hoe te han delen. Spr. meende een strenge straf te moeten vragen omdat een lichte straf onrechtvaardig zou zijn tegenover die dienstplichtigen, die wel naar Indië gaan. Zij immers zouden bij hun terug keer de thuisblijvers, die er niet een lichte straf afgekomen zouden zijn, op hun plaatsen in de burgermaatschap pij aantreffen. Spr. concludeerde tot 3 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit den militairen dienst- De verdediger wees er op. dat de dienst weigering van K. geen politiek strijd middel was. doch zeer zeker uit een principieele houding voortkwam. Pleiter drong aan op clementie. De Raad. uitspraak doende, veroor deelde K. tot 3 jaar met aftrek, als mede ontslag uit den dienst en ontzet ting uit recht om bij de gewapende macht te dienen. De Hongaarsche kwestie. De Amerikaansche autoriteiten heb ben den Sovjet-vertegenwoordiger in den geallieerden bestuursraad voor Hongarije er van in kennis gesteld.dat Engeland, de V. S. en de Sovjet-Unie krachtens de overeenkomst van Yalta verplicht zijn een gezamenlijk onder zoek in te stellen naar den politieken toestand in Hongarije. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken bevestigde een bericht uit Boe dapest, dat de Amerikaansche verte genwoordiger in den bestuursraad den Sovjet-vertegenwoordigers een nieuwe protestnota heeft overhandigd. De in houd van deze nota werd nog'niet be kend gemaakt. In officieele kringen verluidt echter, dat in de nota de min derheidsgroepen er van beschuldigd worden met onconstitutioneele midde len aan de macht te willen komen. In de nota wordt verklaard, dat door een dergelijke handelwijze het voortbe staan der democratie in Hongarije In gevaar wordt gebracht en wordt de be wering der Sovjets, dat een onderzoek inmenging in de jurisdictie der Hon gaarsche gerechtshoven zou bet-eeke nen, van de hand gewezen. Tevens wordt de eerlijkheid van het Hongaarsche onderzoek inzake het complot tegen de Hongaarsche repu bliek, hetgeen volgens zeggen der Sov jets zou hebben plaats gehad, in twijfel getrokken. DUUR VAN MARSHALL'S VERBLIJF TE MOSKOU. Op grond van een aantal besprekingen van Marshall, den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, met zijn raadgevers, heeft men te Moskou den indruk, dat Marshall niet langer dan 2 weken na den aanvang van de eigenlijke debatten over Duitschland te Moskou zal blijven- Zijn voorganger Byrnes heeft veel critiek moeten hooren over een te lang verblijf in het buiten land. Gisteren is in den Veiligheidsraad het debat begonnen over de toekomst van de vroegere Japansche mandaateilan den in den Stillen Oceaan, over welke de V.S. het alleenrecht van beheer on der toezicht van de VN- hebben ge vraagd. De voorzitter, dr. Aranha (Brazilië), verklaarde, dat een door Australië inge- binnenland De 19-Jarlge Jan Geerllgs te Oude- sluis, gemeente Zijpe (N.H.) is. terwijl hij met zijn rijwiel den onbewaakten overweg aldaar wilde oversteken, door een passee- renden personentrein gegrepen en onmid dellijk gedood De vermaarde chemicus en crimino loog. dr. C J van Lelden Hulsebosch, viert Maandag a s. zijn 70sten verjaardag, i Mr J. E. van Hoogstraten, directeur van het Ned. Indisch Dep. van Economi sche Zaken, heeft bekerifc gemaakt, dat de lading van het vrachtschip „Martin Behr- man" door de Ned.-Indische regeering ls opgeëischt voor den export. Bij zijn aankomst op het vliegveld La Guardla bij New York deelde de heer p. a. van der Velde, directeur van de Ver. Ned. vliegtuigfabrieken Fokker N.V.. mede, dat zijn onderneming in Nederland ln staat hoopt te zUn onderdeelen te fabrlceeren voor de Amerikaansche vliegtuigen, die ln gebruik zijn bij verschillende luchtvaart maatschappijen in Europa. BIJ K B. is met ingang van 16 Maart 1947 benoemd tot lid van den hoogen raad van adel: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, luitenant generaal b.d. Het schriftelijk gedeelte van het staatsexamen, ter verkrijging van de acte van bekwaamheid als onderwijzer(es) ln 1947 zal worden afgenomen op 13 en 14 Mei 1947. Op do Internationale honde-ntentoon- OHlcleel ls medegedeeld, dat koning De Joegoslavische regeering hcett de stelling, de ..Winner 1947" welke op 22 en 23 Faroek van Egypte een decreet heeft uit- Itallaansohe regeering ultgenoodigd de Maart a s ln het RAI-gebouw te Amster- gevaardigd houdende benoeming van sir normale diplomatieke betrekkingen zoo dam wordt gehouden, zullen niet minder Robert Howe tot gouverneur-generaal van spoedigjnogelUjc t« nerjatten. aldus wordt dan 1375 honden geëxposeerd worden. De openbare zitting van den R-aad voor de Luchtvaart, waarin onderzocht zal worden het ongeval overkomen aan de PH. TBW op 14 November J.l. ls verscho ven van 28 April a.s. Bij O. is aan prof. mr. A. M. dc Jong, ln verband met zijn benoeming tot directeur-secretaris van de Nederlandsche Bank N.V., op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van alternate governor bij het Internationale Monetaire Fonds en bij de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling, onder dankbetui ging voor de. diensten, door hem ln deze functie bewezen en is als zoodanig be noemd dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank N.V. De treinverbinding Hoek van Holland Bazel, die 28 Februari J.l. ter besparing van steenkolen werd gestaakt, zal met In gang van 1 April worden hervat. Het 6-J. zoontje van de familie Middelkoop te Sliedrecht ls te water ge raakt en verdronken. De ooievaar heeft zloh reeds te Schoonhoven vertoond, ln de lucht! den Soedan, als opvolger van sir Hubert te Rome ofllclcel medegedeeld. Italië heeft Huddles ton, op aanbeveling van de Brit- ~'~1- ,J sche regeering. Huddleston had reeds eenlgen tijd geleden den wensch tot af treden te kennen gegeven. Howe fungeerde van 1942 tot 1945 als Britsch gezant in Abessynlë, Ongeveer 100.000 werklieden van „United States Rubber Company" en de „Good Year". „Goodrich" en „Fireetone"- maatschappljen In de V. S. zullen volgen de week Maandag ln staking gaa-n. Indien hun elschen om hooger loon niet worden ingewilligd, Ondanks de pogingen van de politie om de menigte te weerhouden hebben dui zenden Hamburgers 21 kolentreinen uit het Ruhrgebied bij aankomst ln Hamburg overvallen en geplunderd. Aan boord van het Fransohe schip „Saint Tropex". dat ln de haven van New York ligt, is door Amerikaansche regee- ringsage-nten een lading heroïne ter waarde van 1 147.500 dollar in beslag genomen. Een vliegtuig heeft boven Madrid De lente zit dus J monarchistische pamfletten uitgeworpen met leuzen als; „de 15 Jaren zonder mo- zich daartoe bereid verklaard. De Par IJ sche politie heeft een dertig tal personen gearresteerd, onder wie een tiental monniken en vijf priesters. Deze worden er van beschuldigd onderdak en hulp te hebben verleend aan personen, die gezocht worden wegens activiteit ten gun ste van de voormalige regeering. van Vlohy. Deze monniken en priesters verborgen collaborateurs en verschaften hun valsche papleren om naar Spanje en Portugal te komen. Een drukkery en laboratorium voor de vervaardiging van dergelijke papie ren worden in een bibliotheek gevonden, Volgens Mac Arthur moet de taak van het militair bestuur in Japan met het vredesverdrag eindigen. Mac Arthur wees er op. dat Japan toe stemming moet verkrijgen met de rest van de wereld handel te drilven. bij voorkeur, wanneer de omstandigheden het toelaten, door tusschenkomst van particuliere handelaars. ..Japan ls reeds in staat de wereld van textiel en ln min dere mate van zijden stoffen te voor zien". RriTFvi Avn I uarchie brachten Spanje een millioen doo- den. alsmede economische on moreele ln- Een toestel van de Columblaansche vliegtuigmaatschappij Taca ls ten Noord oosten van Medellln ln de Cordilleras „Het kleine Witte Huls" te Warm- j eenstorUng7*; ;mVndër auto's voor de amb- A^erikaien S&g8 «Sete springs, waar president Roosevelt gestor- i tenaren en meer locomotieven voor het 1 bekend Dit is het vierde vliegtulgonge- ven is. zal als nationaal museum worden volk", „wy willen noch Franco nooh het val op Columblaansoh gebied binnen den ingericht. communisme. Lang leve don Juan". tijd van nog geen twee maanden. diend amendement, dat de voorgestelde beheerovereenkomst afhankelyk wil zien van het uiteindelyke vredesverdrag met Japan een moeilyk constitutioneel pro bleem vormt. Volgens het handvest van de V.N. Ls de Veiligheidsraad de hoog ste autoriteit inzake kwesties, welke „strategische gebieden" onder beheer betreffen, aldus Aranha. De Australische afgevaardigde. Has- luck. verklaarde hierop, dat het eenige principe, dat zyn delegatie bevestigd wil zien. het recht van de tegen Japan oor log gevoerd hebbende landen is om aan he; tot stand komen van het vredesver drag deel te nemen. Hasluck zeide met nadruk, dat Austra lië nooit heeft willen impliceeren dat de Japansche vredesconferentie de macht zou hebben om de bepalingen van t'e Amerikaansche overeenkomst voor het beheer te veranderen- De Amerikaan sche gedelegeerde. Austin, bracht in te genwoordigheid van de gedelegeerden van Voor-Indië. Canada. Nederland, Nieuw-Zeeland en de Philippynen. die voor deelneming aan de besprekineen zyn uitgenoodigd, de twee voornaamste bezwaren tegen het Australische voor stel ter tafel: 1. De Veiligheidsraad is de hoogste autoriteit by het bepalen van het lot der strategische gebieden en zyn beslis sing dient niet ondergeschikt te worden gemaakt aan eenige vredesconferentie. 2 De Veiligheidsraad kan niet formeel een voorbeslissing nemen in zaken, waarover de vredsconferentie zal be slissen, zooals in de Australische resolu tie wordt geïmpliceerd. De Britsche gedelegeerde, sir Alexan der Cadogan steunde de Australische re solutie en verklaarde, dat de Britsche regeering op strict rechtelijke basis be- twyfelt. of er thans een beheerovereen komst kan worden gesloten. Nadat Frankryk en China zich tegen standers van de Australische resolutie hadden verklaard, werd het debat tot Vrydag verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1