Alléén het Ned. Indische recht geldt Vice - Admiraal Pinke weerlegt valsche propaganda WEERBERICHT Bunker in de lucht gevlogen Truman's steun aan „bedreigde landen" Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 17 MAART 1947 No. 26034 LEIDSCH Directeur: J. W. Ken.r.y. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week DAGBLAD Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redaotie: 21507 - Giro no: 57055 Mond de Moskousche Conferentie De conferentie te Moskou heeft een aanvang genomen, zpnaer praai en pracht, eenvoudig en nuchter-Koei. Het rs ongeowijfeld in overeenstemming met den geest des tijds. Merkwaardigerwijze gaat de belang stelling tot dusver echter meer uit naar hetgeen zich buiten de conferentie af speelt dan naar hetgeen ter conierenue zeive plaats vindt. Op de conferentie zelve is het steek spel rondom het Duitsche vredesver drag begonnen Over en weer zijn reeds diverse beschuldigingen geuit. Zuiks inzake de denazificatie en zuivering, ue ontwapening etc. Marsnali en Bevin hebben vrijwel één lijn getrokken en ook Bidauit sloot zien grotendeels bij hen aan. Molotof moest optornen te gen het „Westen", hetgeen nij op ouae, beproefde wijze deelde, doch in meer ge matigder zin dan wel eens vroeger net gevai was. Is dat, omdat hij de rol van gastheer heeft te vervullen? Marshall heeft niet geaarzeld om al spoedig de eigenlijke kern van het ver schil tusschen Moskou en het Westen aan te roeren: het verschil van opvat ting over het begrip democratie. Mo lotof heeft daarop nog niet geantwoord, doch dit zal later geschieden, hij heelt het aangekondigd tegen „het z. i. meest' geschikte moment". Dat oelooft inte ressant te worden Eéh ding is met zekerheid al wel te voorspellen: de conferentie zal langer duren dan gedacht is en vermoedelijk ten aanzien van Duitschland slechts een geraamte voor een vredesverdrag opleveren, dat dan later zal moeten worden geformuleerd tot een werkelijk verdrag. Hoe 't echter van Duitsche zijde zal moeten worden geteekend en door wie? Voorloopig is immers nog niet te zien, welke regeering in Duitschland zal kunnen worden gevormd, die voor het land als zoodanig zal worden er kend! Zooals echter gezegd, de conferentie zelve heeft nog wemig belangstelling in verhouding tot de „omgeving". Toen Marshall naar Moskou toog, liet bij reeds doorschemeren, dat hij zijn eerste en grootste taak vond gelegen in het bereiken van een vier-mogendheden- pact. Dit is een grootscn doel, dat de wereld, zou het slagen, een heel eind verder zou brengen De eigenlijke con ferentie-taak zou dan slechts een hand omdraai mogen worden genoemd Om zoo'n pact tot stand te brengen, is het in de eerste plaats noodig, de tegenstelling tusschen Oost en West te doorbreken en daarbij komen alle pun ten, die beide partijen scheiden, te pas. Over de geheele linie. Dus ook het. zoo alles overheerschende vraagstuk -door president Truman opgeworpen bij zijn voorstel aan het Congres, om Grieken land en Turkije den noodigen steun te verleenen, opdat deze landen zich kun nen staande houden tegenover de Rus sische agressie. Zelfs begint Amerika den Russischen invloed in Hongarije te bestrijden, gezien den ook daar verleen- den steun! Misschien kan Marshall den Sovjets tegemoet komen in economische aange legenheden. Amerika heeft de Sovjets gemaand inzake de leveringen volgens de pacht- en leenwet tijdens den oor log, op welke aanmaning nog nimmer is geantwoord. Bovendien zouden de Sov jets contanten heel best kunnen ge bruiken. Zelfs zij kunnen niet buiten het zoo gesmaalde „kapitaal". Zou zoo een „koehandel" mogelijk kunnen wor den? In dit opzicht zou Marshall nog wel eens iets achter de hand kunnen hebben Zeer de aandacht trok overigens, hoe Molotof direct na den aanvang dei- conferentie een voorstel deed om de agenda uit te breiden en ook China te bespreken. Dit voorstel Is echter al weer van de baan. De drie anderen wei gerden om China officieel te bespreken, doch wilden Molotof wel in zooverre te gemoet. komen, dat in tegenwoordigheid van een Chineesch vertegnwoordiger 't Chineesche vraagstuk kon worden aan gesneden. China heeft echter met de grootste beslistheid geweigerd zich daarbij te doen vertegenwoordigen Het oordeelt, dat het niet aangaat Chineesche bin- nenlandsche aangelegenheden te laten bespreken, hetgeen een inmenging in de Chineesche DOlitiek zou zijn. En ongelijk hebben de Chineezen daarbij zeker niet! Duidt Molotof's verzoek op een ver anderde houding der Sovjets inzake China, nu het conflict tusschen de re geering van Ts.iang kai slek en de com- mnisten daar blijkbaar niet tot een be vredigende oplossing schijnt te kunnen worden gebracht? Zou dit het geval zijn, dan zou ook in het Pacific-vraag- stuk een nieuwe moeilijkheid zich baan breken. Staat van beleg in Palestina opgeheven. De staat van beleg is in Palestina op geheven, Leger en politie hebben haar directe taak volbracht. Gehoopt wordt echter op voortzetting der medewerking tot bestrijding van het terrorisme. Vice-admiraal H. S. Pinke heeft te 's-Gravenhage in een persconferentie o.m. het volgende verklaard: Bij de maritieme aangelegenheden in de Indische wateren gaat het om de vraag, welk recht in deze wateren geldt. Bij de bestandsbesprekingen is deze zaak niet behandeld. Waarom doet thans niet ter zake, genoeg zij. dat ik mijn standpunt t.w.: in deze wateren geldt alleen 't Nedcrlandseh- Indische recht, zoowel aan den Luit.-G.-G. als aan den Britschcn opper bevelhebber heb voorgelegd, terwijl ik daarna aan den heer Moh Roem eveneens daarvan mededeeling heb gedaan, die dit standpunt zonder te genspraak aanvaardde en in de Republikcinsche pers publiceerde, dat de handel, behoudens door ons afgekondigde restricties, vrij was. MINDER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Geleidelijk weer toenemende bewol king met later plaatselijk regen.. Afne- menden, doch later weer toenemenden wind. overwegend tusschen Zuid en Oost. In den nacht iets kouder, morgen overdag ongeveer zelfde temperatuur als vandaag. 18 Maart. Zon op: 6.50 uur; onder: 18.48 uur- Maan op: 5.47 uur; onder: 13.38 uur (22 Maart: N.M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 1-06 en 13-44 uur. Laagste temperatuur: 5 gr. C. Een van de grondslagen van het be stand is, dat, hoewel natuurlijk de jure oyer de geheele Archipel het Ned.-In dische recht geldt, de facto dit niet wordt toegepast in de gebieden, welke onder Republikeinsch bestuur staan. Hoe was het nu met de zee? Voor het bestand was er van eenige de facto macht der Republiek in zee geen sprake, maar oefende de Kon. Marine wel degelijk de facto de macht uit met de bestrijding van illegale han del, bestrijding der infiltratie over zee, bescherming van koopvaardij en be vriende prauwvaart enz. Hierbij werd steeds in beginsel aan genomen, dat de handel op Republi- keinsche havens was toegestaan, uitge zonderd die in militaire goederen en gestolen goederen. Het spreekt vanzelf, dat een constan te bewaking van alle territoriale wate ren niet mogelijk was, zoodat een sy steem van wisselende bewaking werd toegepast. Bij dc afkondiging van het bestand kan de status quo niet anders gezien worden dan dat de territoriale wateren een gebied vormen, waar zij behalve de jure ook de facto het gezag uitoefenden. Overal was dit gezag slechts beperkt door de enorme uitgestrektheid der wa tergebieden. waarbij ik moge opmer ken, dat nog nooit een van Hr. Ms.'s schepen van oorlog door de Republi keinen is verdreven en wij steeds in staat zijn geweest ons recht te doen gelden. Alle in Ned.-Indië geregistreer de vaartuigen varen de jure onder de Nederlandsche vlag of zij zin hebben deze vlag te voeren of niet. RECHT VAN CONTROLE. Wij hebben het recht van controle op de naleving van de Nederlandsche wetten ten opzichte van schepen van elke nationaliteit binnen de territo riale wateren en van alle schepen van Ned.-Indischc nationaliteit bovendien ook in volle zee. Het recht, dat hierbij toegepast wordt, is geen oorlogsrecht, maar zuiver vre- desrecht. Er is geen sprake van blok kade, contrabande of prUsrecht, maar slechts van het gemeene recht, verbod van invoer of vervoer van wapens, ver bod van invoer van militaire goederen, enz. Ons optreden ter zee behelst uit sluitend controle op de naleving dezer wetsbepalingen, maar deze teoepassing gaf moeilijkheden. Juridisch is lastig uit te maken of producten van Neder landsche of buitenlandsche onderne mingen zijn gestolen. Ook is moeilijk uit te maken of ingevoerde goederen voor de strijdmacht der tegenpartij be stemd zjjn. Het opbrengen onder ver denking van dergelijke overtredingen gaf daarom aanleidng tot juridische moeilijkheden, die de regeering aanlei ding gegeven hebben de verboden na der te codificeeren en het gevolg is, dat korten tijd geleden de ordonnanties op de in- en uitvoerverboden werden afgekondigd. Deze vormen derhalve geen nieuw recht, maar codifceeren het oude recht beter. TOEPASSING VAN HET RECHT. De taak van de Marine nu, is toe passing van dit recht De Marine is als het ware de politicagent. Wordt een schip in de territoriale wateren aangetroffen, hetwelk verdacht wordt een der wetten te overtreden, dan wordt het naar een haven gebracht om aan een nader onderzoek te wor den onderworpen cn zoo noodig aan de Justitie overgedragen, die verder een beslissing neemt, wat zal gebeu ren. Wordt geen wet overtreden, dan wordt het schip weder met lading vrij gelaten. Er is dus geen sprake van een blokkade: de handel is en blijft vrij, maar alleen de handel in goederen, waarvan de in- en uitvoer volgens de hier uiteengezette beginselen is toege staan, Zoo moet ik ten stelligste opko men tegen de beweringen, dat de ma rine de rijsttoevoer naar Madoera zou afsnijden. Dit gebeurt niet en is niet gebeurd. Wel is een klein jaar geleden rijst opgebracht, bestemd voor de vij andelijke strijdmacht, dus als militair goed, maar dit vindt sinds Juni niet meer plaats, terwijl de rijst, bestemd voor burgerinstanties, nooit is geconfis- keerd. Wat nu met tal van buitenlandsche schepen, w.o. de „Behrman" en de „Mayrover" gebeurt is. dat deze sche pen een van onze wetten overtreden, dat zy uitdrukkelijk gewaarschuwd zijn, welke gevolgen dergelijke over tredingen hebben en dat zij, aange zien zjj doorgaan met de wet te schenden, door de Marine worden op gebracht en overgedragen aan de Justitie. GEEN VERBAND MET HET BESTAND. De handhaving van deze wetten heeft niets te maken met het bestand of met de onderteekening van Linggadjati. Slechts als ons rechtsgebied verandert, zal de politieagent zijn terrein van ac tie moeten verplaatsen; slechts als de wetten veranderen, zal de politieagent de naleving van de oude wetten niet meer behoeven te controleeren. De po litieagent stuit bij het vervullen van zijn taak soms op verzet, gewoonlijk in den vorm van beschieting van Hr. Ms.'s oorlogsschepen, vanaf den wal. Daar wij niet van plan zijn ons uit ons rechts gebied te laten verdrijven, zoolang de bestaande wetten gelden, wordt daar tegen actie genomen, geheel volgens de voorwaarden van het bestand. De mi nimum actie voor de veiligstelling van de troepen en voor de Vervulling van hun plicht. Ook komt het voor. dat een vaartuig, dat voor onderzoek naar wapenvervoer wordt aangéhouden het spreekt van zelf. dat volgens ons recht een bewa pend Alri-vaartulg verboden is in ons rechtsgebied te varen weigert te stoppen. Er moet dus wel met de kracht van wapenen opgetreden worden. NIET UIT ZWAKTE. Niet vergeten dient hierbij te worden, dat deze controle slechts ten doel heeft, subversieve actie te vooTkomen. Het varen ter zee van de tegenpartij heeft veelal infiltratie ten doel. infiltratie van strijd krachten of propagandisten, geheel in strijd met het bestand en wij zijn juri disch volkomen gerechtigd ertegen op te treden. De handel in gestolen goede ren berooft niet alleen den rechtmati- gen eigenaar, maar zuigt het land leeg. Niet om er voor in te voeren, want de waarde van den invoer is slechts een fractie van de waarde van den uitvoer. Ik releveer, dat de prijs van een revol ver kort geleden een ton rubber be droeg. Maar de gewone handel en visch- vangst laten wij volkomen vrij. Niet uit zwakte, want onze taak zou veel gemak kelijker zijn als wij alle handel en visch- vangst verbieden, maar omdat wij de bevolking van de republikelnsche ge bieden niet bestrijden. Dit hier zijn de grondslagen van ons optreden ter zee. Ik weet het, de Repu blikelnsche propaganda zegt het anders of uit wanbegrip, of uit propagandisti sche doeleinden, maar de kern der zaak, het recht wordt hierin nooit aangeroerd. Hoe belangrijk de controle op den in- en uitvoer ook is, toch komt zij in de taak der marine slechts op de twee de plaats. De eerste plaats wordt inge nomen door de controle op de Infiltra tie van vijandelijke troepen en propa gandisten naar onder ons gezag staan de gebied, want deze infiltratie gaat door. niettegenstaande het bestand, hoe wel het een grove schending er van vormt, Deze infiltratie is moeilijk te bestrij den, juist omdat wij geen blokkade uit oefenen, omdat de legitieme prauwen vaart is toegestaan. Ware het anders, zouden wij de geheele prauwenvaart verbieden, dan zou de enkele prauw, die infiltratie naar Celebes of Borneo brengt, al dadelijk genomen of in den grond geboord worden, dan zouden wij de prauwen, die gereed liggen, om de geWapenden naar die eilanden te bren gen. vernietigen. TEGEN ONWARE BERICHTGEVING. Maar nu zijn wij gebonden aan een moeizaam onderzoek der honderden prauwen die allen bonafide zijn, zoodat de heel enkele niet bonafide prauw, vooral als men het voorzichtig aan doet. een goede kans tot ontsnappen heeft. Deze infiltratie, die aantoont, dat de tegenpartij niet te goeder trouw is bij de uitvoering van het bestand, ver vult ons met groote zorgen en de ma rine zal niet schromen krachtige maat regelen te nemen om haar te bestrij den. De gevechten kort geleden aan de Straat Bali, zijn alleen te zien als be strijding van de infiltratie naar Bali. Ook hier zegt dc propaganda het anders. Gij zult echter begrijpen dat ik volledig op de hoogte ben, van wat werkelijk gebeurt en dan valt op. dat de berichten, door de Republikeinen de wereld ingezonden in hooge mate onwaar zijn. Of gü mij gelooft of niet, weet ik niet, ik als commandant zee macht heb echter controle op de juistheid dezer berichten en weet, dat zjj in het algemeen gelogen zjjn. Daarom bedroeft het mij als ik merk, dat aan die propagandistische bericht geving zooveel waarde wordt gehecht. Ik verzeker u echter, dat de Marine tracht aan haar berichtgeving niets dan de waarheid toe te kennen, die zij ver dienen. De Britsche aanklacht tegen Albanië. De door den Veiligheidsraad benoem de commissie van onderzoek inzake de Britsche aanklacht tegen Albanië in verband met het leggen van mijnen in het. Kanaal van Korfoe. is na 10 bijeen komsten niet tot een slotsom kunnen komen. Het Poolsche lid van de commissie, welke voorts uit een Australischen en Columbiaanschen afgevaardigde bestaat, verklaarde geen bewijs aanwezig te ach ten, dat er op 13 November, toen het kanaal werd geveegd, een mijnenveld aanwezig was- Hij zeide. dat er slechts een Britsche verklaring bestaat, welke als bewijs onaanvaardbaar is. daar En geland bij liet geschil betrokken is. Wel gaf hij toe. dat de mijnen, die op 13 November zijn geveegd, slechts minder dan 2 maanden in het water hebben kunnen liggen. Naar verwacht wordt, zal de Veilig heidsraad Woensdag a.s. het debat over de kwestie heropenen. Zweden neemt maatregelen tegen inflatie. Met een daverende ontploffing, die tot in Amsterdam waarneembaar was, is gistermiddag even na half zes in de duinen achter Wcsterveld door tot dusverre onbekende oorzaak een bunker van 20 bij 4 meter in de lucht gevlogen. Groote brokstukken beton werden over een afstand van 500 meter weggeslingerd. Tallooze ruiten van huizen uit dc omgeving van Westerveld en zelfs ook in IJmui den sloegen kapot. Enorme explosie bij Westerveld. Leden van de E.H.B.O. in samenwer king met militairen en leden der politie hebben onmiddellijk na de ontploffing Door de stuw van het ijs in de Berkel en de Bolksbeek hebben de bewoners van Lochem en omstreken Vrijdagavond en -nacht eenige hachelijke uren be leefd. Door de kracht van de ijsschots en werden n.l. de dijken dermate on dermijnd dat voortdurende bewaking noodig was, terwijl in den dijk ten Noorden van Haarloo een gat van 12 M.werd geslagen. Het gat in den dijk met rechts den hulpdijk welke door de bewoners gemaakt werd om het gevaar te keeren. (Foto: ANPv. d. W.) de omgeving afgezocht naar eventueele slachtoffers. Het staat n l. vast. dat het hier geen officieele opblazing van een bunker betrof, zoodat het sterke ver moeden is gerezen, dat kinderen of mis schien burgers den bunker zijn binnen gegaan. De in de lucht gevlogen bunkei- stond achter het crematorium Westerveld op het terrein, dat toebehoort aan den heer Van Hoorn uit Bloemendaal. Hoewel dit gebied niet is afgezet, brengen duidelijk waarschuwingsborden het publiek onder de aandacht, dat het hier verboden ter rein is. Tot Zaterdag j.l. zijn er steeds rond deze duinen militaire bewakings troepen aanwezig geweest van de TBN (Territoriale Bevelhebber in Nederland), die dien dag echter zijn ingerukt, omdat de bewaking werd opgeheven. Deskundigen verklaren, dat de in den bunker aanwezige ammunitie onmoge lijk door broeiing tot ontploffing kan zijn gekomen, gezien de weersgesteld heid- Ook het ontsteken van de ammu nitie met een lont. lijkt hun zeer on waarschijnlijk. De ontploffing is echter van zoo groo te kracht geweest, dat een eventueel slachtoffer moeilijk terug te vinden zal zijn. Na langdurig zoeken is men er tot dusverre nog steeds niet in geslaagd Iets te vinden. Men wacht nu af of er opgaven van vermiste personen bij de politie binnenkomen. De hevigheid van de ontploffing wordt onderstreept door het feit. dat ook in Heemstede ruiten gesprongen zijn. De glasschade in de omgeving van Wester veld en te IJmuiden is aanzienlijk. Het vliegongeluk in Frankrijk. In de sneeuw, dicht bij het mak van de Pransche Dakota, welke in het Fon- taine-Sarrazine-ravjjn op ongeveer 50 kilometer afstand van Grenoble is neergestort en gevonden, zijn de licha men van 10 slachtoffers gevonden. Hierbij is het stoffelijk overschot van den heer Salomonson uit Dordrecht. DENEMARKEN SCHAFT VISUM VERPLICHTING AF. Door de Deensche autoriteiten is me degedeeld, dat de verplichting van Deensche visa voor Britscne. Neder landsche, Belgische en Fransche onder danen, die Denemarken wenschen bin nen te komen, is afgeschaft. Verder zijn ook geen Deensche visa meer ver- eischt voor RJslandsche, Noorsche en Zweedsche onderdanen, die uit Duitsch land in Denemarken binnenkomen. Zweden, het land dat als de hoorn des overvloeds gezien wordt, is gedwon gen alle import te verbieden om infla tie te vermijden en haar geld te be schermen. Te zelfder tijd werd de rantsoenee ring van thee, koffie en cacao weer in gesteld, welke sedert het eind van den oorlog was opgeheven. De suiker, vleesch boter, brood en zeep-rantsoeneering werd nooit opgeheven. Er zullen nu nog slechts import-ver gunningen worden verstrekt voor de meest essentieele goederen. Tot dusverre waren deze vergunningen ook wel noo dig. doch zij werden prompt op aan vraag verleend. De minister van bevoor rading, die deze maatregelen over de radio afkondigde, zeide dat Zweden's buitenlandsche valuta-situatie slecht is. speciaal wat betreft Zwitsersche francs en Amerlkaansche dollars, en dat het dringend geboden is om de Luxe-im port, zooals die van auto's, te beperken. Hij wees er op, dat Zweden aan Rus land een handelscredlet van een milli ard Zweedsche kronen heeft toegestaan. De Zweedsche import van sommige artikelen was zoo groot, dat er haast geen opslagruimte te vinden was. Dui zenden pond sinaasappelen moesten worden weggegeven om bederf te voor komen. (U. P.) DUITSCHE SOCIAAL-DEMOCRATEN OVER DUITSCHE CONSTITUTIE. Het bestuur van de Duitsche sociaal democratische partij heeft de politiek der partij ten aanzien van een toekom stige Duitsche constitutie uitgewerkt. Het verzet zich tegen samenwerking met de communisten en beveelt bepalingen aan. waarbij het wettelijk mogelijk wordt gemaakt om souvereine rechten over te dragen aan die internationale Instituten, die daartoe worden ingesteld bij Inter nationale overeenkomst. De Duitsche republiek moet onder lei ding staan van een president, wiens ambtstermijn althans langer moet zijn dan die van den Rijksdag, en de con stitutie moet rekening houden met de mogelijkheid dat Duitschland in de toe komst deel zal nemen aan een Europee- sche federatie. Wetten moeten door den Rijksdag geoedgekeurd worden en plebiscieten moeten slechts gehouden worden in spe ciale gevallen, die door de constitutie worden bepaald. Oorlog moet bulten de wet worden gesteld. De richtlijnen van het partijbestuur noemen de zuivering een „Duitsche taak": alle personen ge boren na 1 Januari 1913 moeten in be ginsel als gezuiverd worden beschouwd tenzij zij oorlogsmisdadigers waren. Velen komen in aanmerking. Welingelichte kringen in Washing ton zijn van oordeel, dat in Truman's schema voor hulpverleening aan mo gendheden „bedreigd door dwang van totalitaire zijde" een groot aantal lan den in aanmerking komt. Het totaal- j bedrag, vervat in Truman's volledige program, zou vijf milliard, zevenhon derd en vijftig milliocn dollar be- loopen. De volgende schattingen zijn gedaan: voor Griekenland en Turkije vierhon derd mililioen dollar, Ohina vijifhonderd BINNENLAND. Baron van Aerseen Beyeren van Voshol, dii nieuwe Nederlandsche am-bam bassadeur In C-bina. is na een kort ver blijf te Sjanghai, ie Nanking aangekomen. Het protocol bevattende wijzigingen In- en toevoegingen aan de overeenkomst van 5 September 1944. betreffende een tolunle tusschen de BelgischLuxem- burgsche Economische Unie en Neder land ls te Den Haag geteekend. Door den storm van den afgeloo- pen nacht ls de Schipbrug bit Vlanen en Vreeswijk onklaar geraakt Zil moest voor het, verkeer worden gesloten. Het Ministerie van Economische Zaken heelt een aansporing doen uitgaan aan Industrie en handel om de detaillis ten ln de zgn. noodgebleden bil de be voorrading eenlgen voorrang te geven. Te Nijmegen ls Zaterdagmiddag een algemeene vergadering van de Landelijke Federatie van stichtingen voor oorlogs getroffenen gehouden, waaxop afgevaar digden uit alle door den oorlog geteis terde gebieden aanwezig waren. Geprotesteerd werd tegen het mis bruik, dat de regeering maakt van het geduld en de lankmoedigheid der getrof fenen Twee welbekende filmsterren uit Hollywood zijn op een vacantierels ln Amsterdam aangekomen, n.l. Robert Tay lor en zfin echtgenoote. Barbara Stan wyck. De heer C. J. von Balluseck hoofd redacteur van het „Algemeen Handels blad" ls gisteren per Skymaster naar Batavia vertrokken. De beroemde dirigent Igor Stra- wlnski komt naar ons land om op 29 Mei met het Concertgebouworkest te concerteeren. Onder beschermheerschap van den Nederlandschen ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten. heeft het Residentie-orkest, onder leiding van Frlts Schuurman, ln het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel een groot symphonleconcert gegeven. Solist was de vlolist Theo Olof Te Den Bosch ls opperrabbijn S. Heertjes ln den leeftijd van 70 Jaar. na een bilna 40-Jarige ambtsperiode over de ressorten Noord-Brabant. Limburg, Zee land, Gelderland en Overijssel, overleden. Opperrabbijn Heertjes was met opper- rabljn Tal de eenige van de opperrabll- nen. uit Nederland, die levend terug keerden van hun deportatie gedurende de bezetting. Op de te Amsterdam gehouden ver gadering van de Ver. tot behoud van natuurmonumenten ln Nederland is me degedeeld, dat in het Nationale park Veluwezoom waar ln den oorlog c.a. 50 000 M3. hout gekapt werd. na de be vrijding tot nu toe weer 15 H.A. bosch ls aangelegd. In een schriftelijke verklaring heeft de Brltsch-Indlër Kundan thans mede gedeeld. dat hij ln geen enkele officieele functie en uitsluitend als prlvé-persoon aan Soekarno een bezoek gebracht heeft. Hij heeft op verzoek van Nehru een boodsohaD overhandigd, omdat hij toch naar Indonesië ging. Kundan spreekt verder de berichten van Republikelnsche zijde tegen, dat hll een persconferentie te Djogja gehouden zou hebben. De berich ten omtrent een verbod voor K.L.M.- vliegtulgen om vliegvelden ln India aan te doen. ziln niet door hem gelanceerd en volkomen onjuist, aldus besloot Kun dan. BUITENLAND De Tsjecho-Slowaaksohe minister van Defensie, verklaaade dat Polen en Tsjecho-Slowaklje tij."l?-s de onderhande lingen. welke aan het teekenen van het onlangs geslotwa boixdgenootschapsvor- drag voorafgingen, gesproken hebben over miictalre samenwerking. Er zijn geen des betreffende clausules in het verdrag op genomen, maar deze zouden alsnog wor den opgenomen, wanneer Duitschland weer teekenen van veroveringszucht zou toonen. Lt. generaal Lucius OLay heeft Za terdag tijdens een plechtigheid te Frank fort het opperbevel over de Amerlkaan- sohe landstrijdkrachten ln Europa van generaal Joseph McNarney overgenomen. Generaal Clay volgt dezen tevens op als militair gouverneur van dg Amerlkaan sche zone. Volgens nader bericht zijn bij het vliegtuigongeluk bl.j Shanghai, in den namiddag van Vrijdag J.l. veertien per sonen mo het leven gekomen. Te Weenen heeft ln de kanselarij de plechtige onderteekening plaats gehad van een Fransch-Oostenrljksch cultureel accoord. België heeft met de V St. overeen komsten gesloten betrekking hebbende op 17,000 ton graan. Deze voorraad zal voor 31 Maart ln België aankomen. In een rapport aan het hoofdbe stuur van de Kwomlntang heeft Wang sji Tsjieh. de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, bekend gemaakt, dat China het voorstel der V. S. om tus schen China, de V.S-. Engeland en de Sovjet-Unie voor 25 Jaar een verdrag te sluiten inzake controle op Japan ln principe heeft aangenomen. Ongeveer 31/2 mlllloen Duitsche kinderen en een mlllloen ouden van da gen zullen volgens een plan van het Amerlkaansche ministerie van oorloc in dc Eiigelsche en Amerlkaansche zones van Duitschland aanvullende rantsoenen door een gaarkenkenplan ontvangen. De regeering van de Pendsjaab (Brltsch-Indlë) deelt mede. dat 1.036 personen zijn gedood en 1.110 ernstig gewond tijdens de ongeregeldheden ln deze provincie. Algerlë (Noord-Afrlxa) wordt ge teisterd door een sprinkhanenplaag. Bugarlje heeft den geallieerden om uitlevering verzocht van de leden der z.g. Bulgaarsche nationale regeering. die in 1944 op Duitsch grondgebied is ge vormd. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat plannen worden gemaakt voor den aanleg van een nieuwe spoorwegverbin ding van Leningrad naar het Noord- Poolgebied. Deze spoorlijn zal evenwijdig loopen aan den spoorweg naar Moer- mansk. Met Ingang van 24 Maart zullen ln Frankrijk alle beperkingen van het stroomverbruik worden opgeheven. De stoffelijke overschotten van Goethe en Schiller, die te Jena ln een doktorslaboratorium ziln gevonden, zijn naar het hertogelijk mausoleum te Wei- mar teruggebracht. Toen rle Soviets Wei- mar naderden werden de stoffelijke over schotten ln hun kisten per vrachtauto vervoerd, doch de wagen werd te Jena wegens een luchtaanval door den chauf feur en escorte ln den steek gelaten. De Amerlkaansche strijdkrachten in Europa zullen voortaan het „Europeesoh commando" heeten. millioen dollar, Korea tweehonderd mil- lloen dollar. Oostenrijk honderd vijf en vijftig millioen, Balkanstaten tweehon derd millioen, Duitschland vierhonderd vijf en zeventig millioen. Maar dit is alles nog speculatief! In Washington verluidt dat verzoeken om steun verder nog worden verwacht van Iran, Syrië, de Libanon en Pales tina. Dezelfde kringen voorspellen, dat de goedkeuring van het Congres in zake de hulpverleening aan Griekenland en Turkije later dan 31 Maart de voor geschreven datum zal worden ver leend. Het ontwerp voor steun aan Grieken land en Turkije is gereed en zal waar- sohijnlijk Maandag bij het Congres wor den ingediend. De Amerikaansche ambassadeurs te Ankara en te Athene zijn door het staat-sdepartement verzocht naar Wash ington te komen. Daar zullen zij, naar wordt aangenomen, juiste instructies ontvangen in verband met de „Truman- doctrine", zooals de politiek van den president te Washington r>v<*»meen wordt genoemd. President Truman heen, .u ant woord op brieven, die hem door den Griekschen premier en den leider der parlementaire oppositie waren toege zonden, verklaard: „Het Grieksche volk, zich bewust van de welwillende belang stelling van het Amerikaansohe volk, zal, daar ben ik zeker van, zijn krach ten verzamelen om zjjn nationale leven vitaal te doen zijn. daarbij de buiten sporigheden vergetend en moedig voor uitziend naar een hoopvolle toekomst". HU sprak de hoop uit, dat de in de brieven tot uiting komende bewijzen van goeden wil van het geheele parle ment, met inbegrip van de oppositie, een nieuw tijdperk voor Griekenland zullen inluiden ..Ik hoop ook zeer, dat die Grieken, die de wapenen tegen bun regeering hebben opgenomen, met ver trouwen de amnestie, welke de Griek sche regeering aan allen, behalve dege nen, die schuldig zyu aan mlsdade* tegen de gewone wetten, verleent, zul len aanvaarden".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1