Churchill's motie van wantrouwen verworpen vraagt 400 millioen voor Griekenland en Turkije Tegen totalitaire onderdrukking WEERBERICHT Nederland tegen West-Europeesche Federatie Bevin in duel met Molotof Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 13 MAART 1947 No. 26031] LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week DAGBLAD Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no; 57055 Het juiste antwoordTRUMAN DE republikeinsche minister van Economische Zaken, dr. A. K- Gani, is óók niet van gisteren. Hij begrijpt zeer wel, dat het standpunt, hetwelk de Ned.-Indische regeering in neemt ten aanzien van den republikein- schen in- en uitvoer juridisch dermate onaantastbaar is. dat er voor hem en de zijnen eenvoudig geen ontkomen aan is. Dies gooit hij het, héél begrijpelijk, en van zijn standpunt uit bezien, héél verstandig, over een anderen boeg. Hij betoogt luidens een gisteren in ons Blad kortelijks weergegeven verklaring, dat de Republiek handel wenscht te drijven met de geheele wereld en hij ontleent het recht daartoe aan haar erkenning „de facto" zonder daarbij evenwel aan te geven waar en wanneer deze erken ning is uitgesproken. Het is duidelijk, dat dr. Gani hier een slag in de lucht slaat en zonder meer uiting geeft aan een wensch. die de vader der gedachte is. Nogmaals: van zijn standpunt gezien volkomen verklaarbaar en begrijpelijk. Evenals*het volkomen begrijpelijk is, dat dr, Gani aan deze verklaring een aantal gemeenplaatsen toevoegt, zooals: „De Republiek wil geen monopolie geven aan eenig land". „Zij zet haar poorten open voor buitenlandsch kapitaal en buiten- landsche deskundigen, mits zij geen schade aan het land berokkenen" en „Indonesië ijvert voor leven en laten leyen", welke leuzen „de facto" geen an dere 'beteekerils hebben dan tegenover het buitenland te accentueeren. dat de Ne- derlandsch-Indische regeering op recht matige gronden (welke hij overigens na tuurlijk betwist), dien buitenlandschen handel tracht te beletten. Dr, Gani pro beert hier misbruik te maken van de omstandigheid, dat de Republiek be schikt over goederen ook al zijn die niet haar eigendom waaraan een groot deel van de wereld dringend be hoefte heeft en hij schroomt niet daar bij uiting te geven aan zijn bereidheid tot onmiddellijke samenwerking met de Nederlanders, terwijl hij anderzijds in een recent interview met' een vertegen woordiger van het republikeinsche pers bureau „Antara" toegaf, dat deze sa menwerking niet mogelijk zóu zijn voor aleer politieke overeenstemming zou zijn bereikt. Waarbij vooral'niet uit het oog moet worden verloren, dat een min of meer regelmatige export van de zoo vu rig begeerde Indonesische producten niet alleen een aanzienlijke versterking van het republikeinsche prestige en haar vooralsnog fictieve erkenning „de facto" zou beteekenen, doch bovendien hoogstwaarschijnlijk zou worden gecom penseerd door de import van bepaalde goederen en producten, welke de Repu bliek heel goed kan gebruiken. IN dit verband is het interessant en nuttig" kennis te nemen van een on-, langs door dr. Gani uit welbegrepen, Indonesisch eigenbelang ondernomen poging om, in afwachting van het tijd stip der politieke overeenstemming, al vast een begin te maken met die samen werking. Op 28 Februari j-1. zond dr. Gani n.l, een mededeeling aart den Lt-G.G., dr. Van Mook, waarin zonder meer werd gezegd, dat op 6 Maart a.s. de subcom missie 'voor Economische Zaken (een ge mengd Ned.-Indische-Indonesische com missie) bijeen zou komen. Het doel zou zijn de onmiddellijke oprichting van een gemeenschappelijke organisatie voorden export van z.g-n. ondernemingsproduc ten en den import van vc^r Indonesië vitale goederen, een en ander op coöpe ratieve basis. Hier werd dus. aldus de Soerabaaische „Nieuwe Courant" van 3 Maart j-1., waaraan wij deze gegevens ontleenen, door dr. Gani gedecreteerd, dat de bewuste, gemengde commissie bijeen zou komen om te beraadslagen over een ge meenschappelijk doel. hetgeen een aar dig Rijkje geeft op wat een republi- keinsch minister zooal aan inzicht en hoffelijkheid tekort kan komen. Dr. Van Mook antwoordde, dat de mededeeling. alleen reeds dooi den vorm, waarin zij was ge steld, niet in behandeling kon worden genomen. Nochtans betoonde hij zich uitermate tegemoetkomend door de toe voeging, dat zijnerijds geen bezwaar be stond tegen bijeenroeping der subcom missie ter behandeling van een in on derling overleg opgestelde agenda- Hier werd dus, aldus vervolgt het Soe rabaaische blad, aan den republikein- schen minister van Economische Zaken, Zijne Excellentie dr. A. K. Gani, publie kelijk een afstraffing toegediend, welke hij meer dan verdiend had. Veel critiek had en heeft de Luite nant-Gouverneur. Generaal te verduren. Laat ons wij citeeren nog steeds nu ook eens mogen zeggen, dat Zijne Excelentie door dit flinke bewijs van nationaal zelfrespect zich heeft verze kerd van ons aller warme hoogachting. Wij willen ons voor dit geval aan dit huldebetoon gaarne aansluiten en daar aan den wensch toevoegen, dat een der gelijke geesteshouding ook in het ver dere verloop der onderhandelingen tot uiting moge komen. „Waarborgen voor, persoonlijke vrijheidvrijheid van meenlngsuiting en gods dienst en vrijwaring tegen1» politieke' onderdrukking zijn Amerika'--, doelstel lingen geweest in den oorlog tegen Duitschland en Japan", zoo zeide president Truman gistermiddag in' zijn boodschap tot de beide Huizen. „Maar ae volken van een aantal landen hebben den laats ten tyd de overhcersching van totalitaire staten moeten doorstaan. De regeering der Vereenigde Staten heeft vele ma len geprotesteerd tegen onderdrukking en intimidatie in Polen, Roemenië en Bulgarije een schending der overeenkomst van Jalta. In een aantal andere landen geschiedt hetzelfdeminderhe den maken gebruik ran terreur en on derdrukking, censuur op pers en radio, druk op verkiezingen en beknotting van persoonlijke vrijheden. Het moet de politiek der Vereenigde Staten zijn, vrije volken, die zich verzetten tegen pogingen tot onderwerping door gewapende minderheden of door druk van buiten af te steunen en in staat te stellen, hun eigen levenswijze te kiezen. Het voortbestaan van de Grieksche staat wordt door duizenden terroristen onder communistische lei ding bedreigd. Turkije strijdt voor de handhaving van zijn nationale een heid. Het geheele Midden-Oosten zou ten prooi kunnen vallen aan verwar ring en onlusten als wjj in dit critieke uur niet te hulp komen. Wij moeten onmiddellijk handelen". TECHNISCHE EN MILITAIRE HULP Truman verzocht het Congres: I. Griekenland en Turkije financieelen steun te verleenen tot een bedrag van virhonderd millioen dollar voor de periode tot 30 Juni 1948. II. Bur gers en militairen naar Griekenland en Turkije te zenden om deze landen bij den wederopbouw te helpen en toe te zien op het gebruik der gel den. III. Grièken en Turken in de Vereenigde Staten op te leiden. „De Vereenigde Staten hebben 341 milliard dollar besteed om den oorlog te winnen", aldus de president, „dit is een belegging in wereldvrijheid en wereldvrede". In zake de hulp aan. Griekenland ver klaarde Truman nog: „Wij hébben over wogen, of de Vereenigde Naties in deze crisis hulp kunnen bieden, maar de UNO is niet in staat om onmiddellijk in te grijpen en dit laatste is noodig. De ver dwijning van Griekenland als „onafhan kelijke staat" zou grooten invloed heb ben op andere Europeesche landen, die met veel zwarigheden kampen in den strijd voor het behoud van hun vrijheden en onafhankelijkheid". Indien buiten de 350.000.000 dollar, welke Truman reeds gevraagd heeft, nog bedragen noodig mochten zijn om lan den van den honger te redden, zou de president niet aarzelen om het Congres ook om deze bedragen te verzoeken. „Turkije heeft sinds het einde van den oorlog getracht financieelen steun van Engeland en Amerika te verkrijgen om de moderniseering tot stand te bren gen, die voor de handhaving zijner na tionale eenheid noodzakelijk is. Die een heid is van het grootste belang voor de orde in het Midden-Oosten en wij zijn de eenigen, die voldoende hulp kunnen bieden." ,/Wij weten heel goed", zoo besloot de president, „dat de wereld niet statisch en de status quo niet helldg is. Wij zul len echter geen wijzigingen toestaan, die in strüd zijn met het handvest der Ver eenigde Naties, wijzigingen, die tot stand moeten komen onder dwang of onder het mom van politieke infiltratie". De boodschap van den president, die over alle Amerikaansche zenders is uit gezonden, werd door een ongewoon rus tig publiek aangehoord. Truman kreeg een ovatie toen hij binnenkwam, maar toen hij ging, was het applaus meer ge dempt. Ook in het Russisch is de rede uitge zonden. Sommige leden der democratische partij verklaarden zich in de wandel gangen albsoluut tegen het verzoek: „In dien wü ons met Turkije en Griekenland gaan bemoeien, beteekent- dat aan het einde oorlog". Anderen waren van mee ning, dat de Ver. Staten aich op het kruispunt tusschen isolationisme en in ternationalisme bevonden. Allen waren het er over eens, dat de Ver. Staten voor een der gewichtigste beslissingen in de geschiedenis van dit land staan. Het aanvaarden van Truman's voor stellen schijnt echter verzekerd. HOE DE HULP VERDEELD WORDT. Een woordvoerder .van het Witte Huis heeft verklaard, dat Griekenland 250.000.090 dollar zal ontvangen van het 400.000.000 dollar omvattende ere diet, dat president Truman aan het congres gevraagd heeft. Turkije zal de restee- rende 150.000.000 dollar ontvangen, Uit 'betrouwbare bron wordt vernomen, dat Truman's opmerking over „het zen den van Amerikaansch burgerlijk en fnilitalr personeel naar Griekenland en Turkije niet beteekent dat er Ameri kaansche troepen heen zullen worden gezonden, Paul Portei-, leider der Amerikaan sche economische missie in Griekenland, heeft ontkend, dat hij, volgens senator Taylor, president Truman geadviseerd zou heibben, koning George van Grie kenland te latep aftreden alvorens Grie kenland economischen steun te verlee- .nen. Wh hadden dit verwacht! De Grieksche minister van buitenl. za ken, Tsaldaris, heeft Truman reeds een/ dankbetuiging gezonden. In het tale gram aan Truman zegt Tsaldaris onder meer het volgende: „Ik durf te voorspel len, dat, zooals de boodschap over de leep- en pachtwet een beslissende factor heeft gevormd bij het winnen van den oorlog, zco uw boodschap van heden ons in staat zal sltellen den strijd voor vrede en democratie te winnen". Truma-n gaat nu vier dagen met va- cantie naar Key West in Florida. Labour-motie aanvaard. Churchill diende gisteren in hetBrit- sche Lagerhuis namens zijn party op de regeeringsmotie over" de economische situatie zijn motie van wantrouwen in. Lord privy seal, Greenwood, antwoord de Churchill, dat de Labour-partij nooit getracht heeft het vQlk te misleiden. In de oogen van sommige menschep, aldus Greenwood, is Churchill de goede fee en petemoei van het land, die door een enkele handbeweging de economi sche sneeuw kan verstrooien en een nieuwe verkwikkende, welvaart te voor schijn roepen. „Deze meening is onzin" zeide Greenwood. Churchill's motie van wantrouwen werd met 198 tegen 374 stemmen ver worpen, zoodat de regeering hierbij met een meerderheid van 176 stem men overwon. Vervolgens werd de re geeringsmotie over den economischen toestand met 371 tegen 204 stemmen aangenomen. De bekendmaking van deze beide uitslagen werd door de Labourpartij met luid gejuich begroet Expressebestelling gaat 1 April in. Met ingang van 1 April zal voor het geheele land de mogelijkheid worden opengesteld om briefpostzendingen per expresse te doen behandelen. Voor aangeteekènde stukken en post wissels zal voorloopig nog geen expres se-behandeling mogelijk zijn Tijdelijk flinke dooi. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen- In het geheele land tijdelijk flinke dooi. .Matige tot krachtigen wind. hoofdza kelijk tusschen Zuid en West. 14 Maart. Zon op: 659 uur; onder: 18-41 uur. Maan op: 2.27 uur; onder: 10.05 uur (L. K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 8.40 en 21.02 uur- - Laagste temperatuur: Ivz gr. C. Prof. Picard en prof. Cosyns, bekend om hun tochten per ballon naarde stratosfeer, staan thans aan den vooravond van de verwezenlijking van hun plannen om een diepzeereis te ondernemen. Dit plan is reeds oud, doch de oorlog verhinderde de uitvoering. Nu zijn echter alle plannen gereed en is met de constructie van den stalen kogel, die geheel van nikkel-chroom Is vervaardigd en 10.000 KG. weegt, waarin de reis gemaakt zal worden, be gonnen. De twee helften van de kogel zullen los op elkaar liggen, daar de druk van het water het vastschroeven overbodig maakt. De afdaling zal waarschijnlijk in Juli a.s. gebeuren ten Zuiden van de Ivoorkust in de Golf van Nieuw-Guinea. (Foto: AJNP.-Belga) terwyl van de banken der oppositie „treedt af" weerklonk. Hiermee was het debat over den eco nomischen toestand van Engeland, dat drie dagen geduurd heeft, geëindigd. Toen Attlee, de minister-president, de Kamer verliet, lag er een breede glim lach op zijn gelaat. Tevoren had Attlee verklaard, dat het feit, dat de regeering niet met een vijfjarenplan voor den dag is gekomen, niet beteekent, dat zij er niet aan werkt. Het plan vereischt een onderzoek naar de behoeften van de voornaamste Industrieën en het voorbe reidende werk is reeds in een gevorderd stadium. Geeft voorkeur aan reginale groepeering. In de Memorie van Antwoord deelt de minister van Buitenlandsche Za ken mee, dat een plan tot vorming van een West-Europeesche federatie, volgens het inzicht van den minister, alle goede bedoelingen ten, spijt, on- gewen^chte reacties ten gevolge zou kunnen hebben. Door de algeheele wijziging in de politieke en militaire status van Duitschland, alsmede door de neder laag van Japan, moet het buitenland sche beleid van Nederland zoowel in Europa als in Azië wijziging onder gaan. Daarbij doen zich aanvankelijk, uiter aard binnen het kader van Nederlandsch deelgenootschap aan de organisatie der Ver. Naties twee mogelijkheden voor: Handhaving van de zelfstandigheidspo- litiek, thans echter niet meer gesteund door de evenwichtspolitiek der grooto mogendheden, of een politiek, die meer aanleuning zoekt aan een der groote mogendheden. Een politiek van den laatst bedoelden aard ligt sinds ruim een eeuw niet in de Nederlandsche lijn. Men sluite echter niet de oogen voor de mogelijkheid eener ontwikkeling in de richting van vorming van- regionale groe- pèeringen, waarbij de kleinere staten zonder van hun souvereiniteit afstand te doen niettemin in meerdere of mindere mate een zieker overwicht aanvaarden van een groote mogendheid, die daartoe om bepaalde redenen in het bijzonder schijnt aapgewezen. In het licht van bovenstaande be schouwingen zal het duidelijk zijn, dat de politiek der Nederlandsche regee ring geenszins leidt tot een verwaswloo- zing van de handelsbetrekkingen met de Oost-Europeesche staten. Elk exclusivisme acht de regeering, zooals zij reeds meermalen heeft in het licht gesteld, uit den booze. Zermatt, het komende vacan tie verblijf van het Prinselijk Paar, in het hart van de beroemdste Alpen, is een wintersportplaats bij uitnemendheid, ge legen op 1620 meter hoogte-aan een Zuidelijke berghelling, zonnig, mild en met een nimmer ontbrekend zwaar sneeuwdek. Het herbergt alle instel lingen en attributen voor een volledig wintersportgenot en heeft als zoodanig een wereldberoemden naam. (Foto ANP-SBB) Marshall achter Bevin De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, heeft tijdens de der de bijeenkomst der ministers te Moskou geantwoord op de door Molotof geuite beschuldigingen, dat Engeland de clau sules betreffende de demilitarisatie in de overeenkomst van Potsdam niet na komt. Bevin vroeg de Sovjet-Unie: 1. Be kend te maken hoeveel Duitsche krijgs gevangenen nog in de Sovjet-Unie wor den gehouden en wanneer deze naar huis zullen worden gezonden en in welk tijdsbestek; 2. Een gedetailleerd verslag te geven van wat er aan Duitsche oor- logsfabrieken in de Sovjet-zone is weg gevoerd en wat er is achtergebleven; 3. Of de Scivjet-Unie voornemens is zich te houden aan de clausule van de over eenkomst van Potsdam, waarin wordt bepaald, dat Duitschland als een econo misch geheel moet worden behandeld. Hij zou Molotof's uit vier punten be staand voorstel betreffende instructies aan den bestuursraad, niet goedkeuren, voordat hij hierover inlichtingen zou hebben verkregen. Bevin verdeelde zijn analyse van de demilitarisatie in tweeën: De aspecten, betrekking hebbend op menschen, en die betrekking hebbend op materiaal. Hij sprak Molotof's be schuldiging, dat er militaire formaties in de Britsche zone op de been worden gehouden, tegen. Er zijn drie millioen leden van de Wehrmacht in de Brit sche zone gedemobiliseerd. De overige 81.000 worden ondergebracht in arbeids- groepen op civiele basis. Hij gaf Molo tof de verzekering, dat deze groepen door gewone burgerlijke arbeidskrach ten worden vervangen. De door Molo tof genoemden datum 1 Juni 1947, waarop deze groepen geheel ontbonden zouden zijn. kon hij echter niet aan vaarden. Wat de in de Britsche zone tewerkgestelde niet-Duitsche onderda nen betreft, zeide Bevin niet te weten van een overeenkomst, volgens welke tewerkstelling van geallieerde onderda nen verboden is. Degenen, die als wachten worden gebruikt ter vervan ging van Britsche soldaten, zijn onge wapend, met uitzondering van schild wachten. Zfj maken ook geen deel uit van hun oorspronkelijke eenheden. Ten aanzien van het Koninklijk Joegosla- visch leger, zeide Bevin, dat de leden hiervan de positie van verplaatste per sonen hebben gekregen en ook wacht diensten verrichten. Bevin verklaarde daarop, dat hij bereid was volledige cij fers te geven betreffende de krijgsge vangenen in de Britsche zone, tegelijk met de snelheid der repatrieering, maar zeid^ at hij geen betrouwbare inlich tingen van de zijde der Sovjets over deze kwestie had. Hij vroeg de verze kering, dat de berichten, volgens welke een^ aantal krijgsgevangenen er toe ge dwóngen zou zijn in het Sovjet-leger te dienen, onwaar zijn. De terugkeer van Duitsche krijgsgevangenen is noodig, aldus Bevin, om tegemoet te komen aan het tekort aan arbeidskrachten. Wat de materieele zijde der demili tarisatie betreft, was Bevin het met Mo lotof eens, dat het nuttig zou zijn den bestuursraad te intrueeren de vernieti ging van oorlogsmateriaal van elk soort en van versterkingen te bespoedi gen, hoewel hij de vorderingen op dit gebied in het algemeen bevredigend vond. „Buitengewoon onbevredigend" is echter het vage antwoord der Sovjets op het verzoek om een rapport betref fende de vernietiging van Duitsche ma rineschepen op te stellen, aldus Bevin. Dit" beteekende, dat -de vernietiging hiervan niet voldoende vorderingen had gemaakt. Onder deze schepen bevinden zich slagschepen, vliegtuigmoedersche- BINNENLAND. De Nederlandsche mlllionair Van Leer. directeur der Van Leer-fabrieken is gisteren met de speciaal als zaken- vliegtuig verbouwde „Twenthe" van Schiphol vertrokken voor een reis van 2 maanden om biina de geheele wereld. Voor het vertrek hield de heer Martin, directeur der K.L.M. een korte toespraak, waarin hij den heer v. Leer huldigde voor zt1n initiatief. Naar aanleiding van het bericht omtrent den brand ln het radio-zendsta tion Makassar vernemen wil thans vah de zijde der P.T.T.. dat de zender weer in den aether is en de studio slechts ge deeltelijk door brand is beschadigd. Van een tot-ale vernietiging is geen sprake. De veehandelaar B. uit Markeüo werd dezer dagen op de markt te Oldenzaal beroofd van zijn portefeuille, inhoudende plrm. 2500 gulden. Door de met ijs verstop'- waterloo- zingen staan talrijke woonhuizen en stallen in Uden en omgeving orider water Via het Republikeinsche Ministerie voor Voorlichting hebben de Republdkeln- seh'3 journalisten thans een officieel pro test Ingediend betreffende het Incident te Krantljl, waar de uit, het binnenland te- rugkeerende Journalisten door Nederland- sohe militairen zijn aangehouden. Als opvolger va- den heer M. A. Rei- nalda als lid der Eerste Kamer kotert; ln aanmerking dr. F. Wilbaut, oogarts te Amsterdam. Bij O, is benoemd tot secretaris bij het kabinet der Koningin Jhr. mi-. W. F Röell thans referendaris. De Haagsohe Academie voor Inter nationaal Recht, die in 1639 het laatst haar bekende zomercursussen gaf in het Vredespaleis, en welker bureau aldaar gevestigd is. zal in den as. zomer haar arbeid weder hervatten met een oursus van vier weken, aanvangende Maandag 21 Juli. Reeds hebben 12 professoren van internationale vermaardheid uit 9 landen zich tot het geven van colleges bereid ver klaard. - Voor bezoekers van de 43ste Kon ,Ned. Jaarbeurs welke van 15 tot en met 24 April a.s. te Utrecht zai worden, ge houden. zijn door de Ned. Spoorwegen vijf extra treinen ingelegd. Bjj decreet van den President der Republiek zijn 27 leden der Masjoemi tot afgevaardigden van deze partij in het KNIP benoemd, aldus meldt het Repu blikeinsche persbureau Antara. BIJ de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, regelende ae aan sprakelijkheid van dé overheid voor han_ delingen verricht tijdens of ten gevolge van de bezetting. De adjunct-directeur van de straf gevangenis te Leeuwarden, de heer Huls., man, vroeger directeur van het Huis van Bewaring te Almelo, is gearresteerd. Eènigen tijd geleden werden ook reeds enkele gevangenbewaarders van het Huls van Bewaring te Almelo gearresteerd ln verband met onregelmatigheden ten aan zien van de behandeling van ex-polltleke gevangenen en later van politieke delin quenten.. In de op Dinsdag 25 Maart te hou den buitengewone zitting van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland komt o.m. aan de orde een voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het ambtenarenregle ment en het arbeldsovereenjkomstenregle. ment. BUITENLAND. De Deensche minister van buiten landsche zaken, Rasmussen, heeft ln het parlement medegedeeld, dat Denemarken voornemens 16 onderhandelingen te voe ren over de opheffing van ae Deensch- Amerikaansche overeenkomst /an 1941, waarbij de V.S. het recht kregen mili taire bases op Groenland te vestigen. Volgens Radio Berlijn heeft luite nant-generaal Lucius Clay, die binnen kort zijn ambt als Amerlk. militair gou verneur van Duitschland zal aanvaarden, verklaard, dat het Amerikaansche mili tair bestuur niet geporteerd is voor een Duitsch plebisciet over het Instellen van een vereenigden democratlschen staat, als voorgesteld door Pleok, een der belde voorzitters van de door de sovjet-Rus sen opgerichte en gesteunde socialisti sche eenheidspartij. De ,.New York Times" meldt uit Londen, dat aldaar wordt overwogen een Internationale militaire marine- en lucht basis op de Noordelijke kust van Llbye (Noord-Afrika) ln te richten. De V. S. zouden deel hebben aan de Inrichting. Het plan bestaat om een gedeelte van Cyrenalca tusschen Benghazi en To- 'oroek tot internationaal strategisch gebied te verklaren, aldus de New-York Times". De Philippijnen hebben met overwel digende meerderheid van stemmen beslo ten, Amerlkaanschen burgers gelijke rech ten te verleenen bij de exploitatie van 's lands natuurlijke hulpbronnen. John Snyder, de Amerikaansche mi nister van Financiën, heeft medegedeeld, dat van. het indertijd aan Engel an -' ver strekte credlet ad 3,750,000.000 dollar thans 1,100,000,000 dollar ls opgenomen. De gevolgen van de langdurige droogte ln Zuld-Paleetlna dreigen van catasbrcfaien omvang te worden. De be volking van het getroffen gebied is vrij wel geheel Arabisch. Volgens mededeeling van regeeringszljde zijn vljf-cn-dertlg dorpen ln het gebied 31001 Hebron door de inwoners verlaten, terwijl de oogsten voor een groot gedeelte reeds verloren zijn. Vierduizend stuks groot vee en twintig^ duizend stuks klein vee is reeds van dorst en honger omgekomen. De Britsche minister van Koloniën Creech Jones, heeft in het Lagerhud. ver klaard. dat de Britsche regeering geen verandering ln den status van Cyprus overweegt. De vroegere SD-commandant Knochen en drié andere Dultschers, die schuldig waren bevonden aan den moord op 5 Britsche parachutisten op 9 Augus tus 1944 in het bosch van Mballles bij Parijs, zijn door een Brltsch militair ge» rechtshof Wuppertal tot den strop ver oordeeM. Volgens Radio Boedapest heeft de geallieerde bestuursraad van Oostenrijk aan do Oostenrijksche regeering toestem ming verleend, de diplomatieke betrek kingen met Hongarije weder op te vatten, pen en onderzeebooten. De kwestie Is dus geen onbelangrijke, zoo zeide hij. Hij was verbaasd over de opmerking van Molotof, dat groote trusts en kar tels ln het Ruhrgebied voort blijven be staan. Er waren maatregelen genomen om de voornaamste industrieën onder het bestuur van den bevelhebber der zone te brengen, waarbij tevens werd verklaard, dat zij niet aan de voorma lige eigenaars teruggegeven zouden worden. Molotof had voorgesteld voor 1 Juli 1947 een plan op te stellen voor de li quidatie van de Duitsche oorlogsin dustrie., Bevin zag de noodzakelijkheid van een dergelijk plan in, maar de ge allieerden moesten, voordat zij hiertoe overgingen, weten, of zij Duitschland tot een economisch geheel zouden ma ken. Bevin kon niet accoord gaan met de door Molotof voorgestelde instruc ties aan den bestuursraad, voordat er een nieuwe studie was gemaakt van het toekomstig niveau van de Duitsche vre deseconomie. Verder zou het beter zijn het geheele rapport van den bestuurs raad te bespreken, alvorens instructies te geven Marshall (V.S.) verklaarde, dat de Amerikaansche delegatie het geheel met Bevin eens was. Molotof vroeg, hoewel Bevin de kwes tie betreffende de arbeidsgroepen eenigs zins had opgehelderd, of het niet mo gelijk was, dat deze groepen geheel en al zouden worden geliquideerd, daar in de Fransche en Sovjet-zÖne deze kwes tie al geregeld is en het aantal derge lijke personen in de Amerikaansche zo ne zeer klein is. Hij drong ook aan op de repatrieering van Poolsche en Joe goslavische strijdkrachten. Molotof verklaarde, dat de berichten aangaande het verplicht dienstnemen van Duitsche krijgsgevangenen onwaar zijn. De regeering der Sovjet-Unie was bereid cijfers omtrent krijgsgevangenen in de Sovjet-zone te geven, indien de andere landen hetzelfde zouden doen. De Sovjet-autoriteiten waren niet in staat geweest haar verplichtingen volle dig Molotof legde den nadruk op dit woord na te komen wat betreft de vernietiging van de Duitsche mari neschepen, wegens den technischen aard van het vernietigingswerk. De Spfvjet- autoriteiten nemen maatregelen om haar verplichtingen ten volle na te ko men. Molotof zeide, dat de Sovjet-Unie het voorstel tot herziening van het niveau der Duitsche industrie geheel steunt. Hij stelde voor, dat alle ln het rap port van den geallieerden bestuursraad voorkomende onderwerpen eerst door de ministers zouden worden besproken en daarna door de plaatsvervangers. Bevin ging met dit laatste voorstel accoord. Hij was bereid een datum vast te stellen voor de ontbinding der ar beidsgroepen, maar wenschte niet, dat de werkzaamheden, waarmee deze thans bezig zijn, onderbroken zouden worden. Hij zag de Joegoslaven gaarne naar huls terugkeeren. De vergadering werd daarop tot he den verdaagd. De vier ministers van Buitenlandsche Zaken zijn te Moskou overeengekomen, de situatie in China in bespreking te brengen met dien verstande, dat deze besprekingen informeel zullen zijn ea dat de kwestie niet op de agenda van dé conferentie geplaatst zal worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1