Canadeesch piloot verraden STADSNIEUWS Geen derde Zondag in de, mijnen Radio-programma Verd.: „Ik heb alleen maar aan I Duitsche militairen gevraagd of ze hem gezien hadden". Roofoverval te Nieuwkoop. Een niet minder belangrijke zaak was die tegen T. van Dam, arbeider te Het Leidsch Tribunaal, dat zich in de Nieuwkoop, thans gedetineerd te VVezep, laatste weken nog al bezig heeft moeten wieu ten laste werd gelegd, dat hü, in houden met zaken van ondergeschikte beteekenis, had in zijn zitting van gis teren enkele belangrijke zaken op de rol staan, waal-voor ook van de zijde der publieke tribune groote belangstelling bestond. Zoo was mevr. E. Verkoren—Knoblich uit Vqorschoten ten laste gelegd, dat zij in Augustus 1942 aan drie Duitsche mi- Leidsch Tribunaal man, die met veel nadruk verklaarde. dat Van Dam wel bij hem binnen was geweest en zelf de f.2100.- had mede genomen. Over de aangifte van het ver boden wapentuig liepen de verklaringen uiteen; vast kwam echter niets te staan. De verdediger, mr. P- J. Somer. wees er op. dat verd. in Nieuwkoop gunstig be kend staat; ook wenschte hij met de nieuwe orde niets te maken te hebben. Van Darn, die een blanco strafregister heeft, is bij den overval even uit het lood geslagen. Spr. neemt aan. dat Van Dam op den bewusten dag niet op roof is uitgegaan. Aangezien er door een Duitsche rechtbank reeds een vonnis is gewezen en Verd. thans reeds twee jaar geïnterneerd is. drong spr. op de uiter- gezelschap van een Duitschen militair en een Nederlander, een inval gedaan zou hebben hl de boerderij van \V- Wer velman te Nieuwkoop onder 't voorwend sel van boer W, gouden tientjes te wil len koopen. Toen W. te kennen had geven geen gouden tientjes te hebben hadden zij hem mede willen nemen naar Vught. Aan dit voornemen is '.chtêr litairen zóu hebben verraden, dat zich geen gevolg gegeven omdat zij W., die een Canadeesche piloot in de gemeente Voorschoten ophield, welke piloot kort daarop door twee dermilitairen werd gearresteerd. Voorts had zij tot twee maal toe een kindertransport van den N.V-D. naar Duitschland begeleid en was zij als lid bjj de N.S.B., de N.S.F.O. en den NV.D. aangesloten geweest. Verd.. die vooral over haar verraad door den president, mr. Ph. J. de Ruy- ter de Wildt. ernstig aan den tand werd gevoeld, had nagenoeg niets tot haar verontschuldiging aan te voeren. „Ik heb alleen maar aan de Duitschers. die op dit moment juist mijn woning pas seerden, gevraagd of zij ook een Cana- deeschen piloot hadden gezien". Zeer terecht merkte in dit verband de presi dent op, dat deze -vraag, aan een paar Duitsche militairen gesteld, dezelfde uit werking moet hebben gehad ,als de con stateering van een feit. Bovendien zijn twee der militairen, door verd. hierop opmerkzaam gemaakt, een speurtocht door het dorp begonnen, met bovenver meld resultaat- Verder wees de pres, er op, dat verd. bij een reeds eerder afge nomen verhoor, had verklaard, dat ook haar man en zoon naar den piloot op zoek waren gegaan. Ook was haar man, volgens een verklaring van verdachte, eenige uren nadat de piloot was gearres teerd, naar de Doelenkazeme gegaan om te vernemen of de piloot daar ook was ingesloten. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. Get. C. Verkorén, gedetineerd in de cellenbarakken te Scheveningen, ver klaarde, dat hij en ook zijn zoon louter uit nieuwsgierigheid naar dén piloot wa ren aan kijken. Op den Leidsche Straatweg ontmoette hij iemand, dien hij voor den piloot hield. Op hetzelfde moment naderden de twee Duitsche mi litairen, die den piloot, zonder dat hij daartoe aanleiding gaf. hebben ingere kend Get. ontkende, dat hij daarop naar Leiden was gegaan om te vernemen of de piloot ook werkelijk in de Doelenka zeme was opgesloten, welke Verklaring verd. de opmerking ontlokte: „Ik dacht, dat mijn man naar Lelden was gegaan". Get.: „En ik kan het niij niet herinne ren". Verdachte's raadsman, mr. M, Tee- kens, wees er ih zijn pleidooi op. dat ver dachte Duitsche van geboorte is, die zich ondanks haar huwelijk altijd als zoo danig is blijven voelen- Zeer zeker heeft zij op het moment, dat zij met de Duitsche militairen in contact trad, den Canadeeschen piloot beschouwd als een vijand van haar volk". Deze vrouw, al dus spr., handelt en denkt niet subtiel. Het is van haar, die zeel* zeker t.o.v. het land waar zij gastvrijheid genoot ver plichtingen had. een domme en onbe- heerschte daa-d geweest. Spr. vroeg bij het bepalen van de strafmaat rekening te willen houden met haar Duitsche origine. een portefeuille met f.2100.- wilde'me denemen, dit geld afhandig hebben ge maakt. Zy zijn toen naar Nijmegen ver trokken- Bij hun vertrek miste W. cok nog een goud horloge, een erfstuk der familie. Verder wps Van Dam ten laste gelegd, dat hij bij een ontslagkwestie de hulp van de N.S.B. had ingeroepen, waarbij hij o.m. zou hebben medege deeld, dat J. v.d- Voorn, in strijd met de desbetreffende bepalingen, nog wapens in zijn bezit had. By de ondervraging van verd. kwam naai" voren, dat Van Dam. in verband met den overval bij W.. door een Duit sche Rechtbank den doodstraf tegen zich hoorde eischen, hetgeen bij von nis in twaalf jaar tuchthuisstraf werd veranderd. Van deze straf heeft hij slechts één jaar uitgezeten. Bij de ca pitulatie van Duitschland losgelaten, werd hij opnieuw bij zijn terugkeer in ons land gedetineerd, Verd- verklaarde, dat bij hein alleen de handel in gouden tientjes had voorgezeten. Zelf heeft hij zich aan den overval niet schuldig ge maakt; hij had slechts in den stal op zijn medeplichtigen gewacht. Wel nad hij als zijn aandeel f.400.- ontvangen. Verd., die toegaf bij de ontslagkwestie de hulp van een N.S.B. functionaris te hebben ingeroepen, ontkende, dat hij v.d. Voorn zou hebben vernaden voor het in bezit hebben «an verboden wa pens. Een groot aantal getuigen werd hierna gehoord, waaronder ook boer Wervel- ste clementie aan- Verder stond dezen dag nog terecht J. P. Wijsman, voorheen ambtenaar van de Akkerbouwcentrale, te Boskoop, wien ten laste werd gelegd het lidmaatschap van de N.S.B., het vrijwillig dlenstne- men als groepscommandant van den N.AJX voor welke organisatie hij ook een kameraadsschapavond heeft ver zorgd- Verd.. die afgezien had van een verdediger, heeft er in een uitvoerig pleidooi op gewezen, dat hij zuiver uit Idealisme en vervult van de groot-Ne- derlandsche gedachte, tot de N.S.B. was toegetreden; In het begin van 1943 heeft hij echter voor deze beweging bedankt, dit op grond van de misstanden, welke hij in de N.S.B. meende te onderkennen. Als laatste verd- verscheen A. vap Polanen. petroleumbezorger te Leiden, in de beklaagdenbank. Hem was ten laste gelegd, dat hij als postduivencon- troleur medewerking zou hebben ver leend aan de opsporing van postduiven, toen het in het bezit hebben van deze vogels door den bezetter was verboden. Verd.. die deze functie vanaf 1941 heeft uitgeoefend, verklaarde, dat door zijn toedoen nog vele post-duivenliefhebbers uit moeilijkheden zijn gebleven. Vele malen heeft hij door het verwisselen oer registratieringen erger weten te voorko men terwijl hij ook verschillende vogels welke verraden waren, heeft weten weg te werken. Dat er evenwel eenige per sonen zijn. die onaangename moeilijk heden hebben gehad, is niet te wijten aan zijn schuld, doch aan het optreden van inspecteur Mussert. Uitspraak in al deze zaken over veer tien dagen. Eindelijk kwam dan de dooi, zü het ook dat de komst van de lente niet zoo snel in z'n werk verliep als de eerste dooidag deed vermoeden. Voorloopig zal de in trede van de dooi echter niet alleen het einde van den verwenschten winter beteekenen, maar ook een even onaangenaam waterballet. (Foto ANP-v.d. W.) Hervatting van het Onderwijs GEMEENTELIJK E SCHOLEN BEGINNEN A.S. MAANDAG. Het onderwijs aa de gemeentelijk® scholen, dat als gevolg van den brandstof- fennood in de afgoloopen weken moest, worden st„_ gezet, zal as. Maandag wor den hervat In dier voege, dat door com- bl-njatie van scholen e.d. aan elke school ongeveer de helft van het normale aan tal lesuren fcfcd wrden gegeven. Piano-recital Jan Smeterlin EEN GROOT PIANIST. Wélk een concertselzoën Wij zaten in de kou., en huiverden. Althans lichamelijk. Geestelijk was 't anders: geboeid en al spoedig verwarmd door Smeterlln's fameus spel, herken den wij in hem den „meester" van wel eer, thans echter beheerschter. rijper, sterker en veelzijdiger van uitdrukkings kracht. al zij toegegeven, dat het bril- lant effect en een enorm tempo zijn speciale voorliefde hebben. Een acrobatisch tempo, dat dikwijls in flagrante tegenspraak is tot het geen de componist heeft voorgeschreven. Doch mqn vereenigt er zich mee. om dat Smeterlin het u met zulk een dis tinctie en vanzelfsprekend gemak voor- toovert. dat alle bezwaar als sneeuw voor de zon versmelt. Haydn's sublieme As dur sonate wordt onder zijn hand tot een juweel, Brahms' Paganini-variatie's fascineeren niet slechts door de technische feilloosheid, maar er is ook af en toe de echte Brariis' bezonkenheid, in de niét tradi- tioneeïe Chopinkeuze huldigt Smeterlin zijn grooten landgenoot wel zeer spe- Na de pauze Zoo mogelijk de climax: Ravel en Debussy met. ongewone gratie1 en vederlichte souplesse. En in de serie vrijgevig uitgestrooide Ohopin-toegiften betoont deze „mees ter" zich een „super-meester", al was de snelheid, waarmee zÜ aan 't oor voor- bijwervelden. opvallend ongebruikelijk. Vermoedelijk echter, omdat Smeterlin naar wanner omgeving verlangde, wat hem in deze vreemdsoortige zaaltempe- ratuur niet kwalijk was te nemen 1 In zulk een kou nog zóó te mogén spelen, geeft blijk van een zeldzaam grandioos kunnen, al hebben de in de kens gewikkelde kruiken op het toetsen bord, voor den aanvang en tijdens de pauze, tot bet verwonderlijke welslagen bii bedragen. Smeterlin heeft, ondanks alle atmos- pherische tegenweer zijn schitterende reputatie gehandhaafd. Bedenkingen tegen een bij voortdu ring demonstreéren eener onvergelijke lijke virtuositeit,zij het op een geens zins hinderlijke wijze, doch eenvoudig omdat zij met dezen pianist op volko men natuurlijke wijze vergroeid is. kun nen aan onze bewondering geen afbreuk doen Hij heeft den „meestercyclus" eervol afgeslotenH. KLEUTERDAGVERBLIJF „MARGRIET". Gcd. Staten stellen subsidié vöor. Ged Staten van Zuid-Holland stellen voor om het hier ter stede gevestigde kleuterdagverblijf „Margriet" In de sub sidieregeling op te nemen. Voorgesteld wordt om de subsidie, wel ke ook nog over hot jaar 1946 zal wor den uitgekeerd, te bepalen op f, 0,32 per kleuter per verpleegdag. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor he« oandidaatsex&men Wis- en Natuurkunde (H. jmej. C. W. Spiele Rotterdam) Hedennacht Ia ingebroken in een perceel aan de Roodenbuirgerstraat. Een Perzisch tafelkleed werd ontvreemd. Voor onze jongens in Indië. DE CANTINEWAGEN-ACTIE VAN DE NIWIN. Zooals wij reeds eerder meldden, wordt van 9 tot en met Ï2 April a.s. in ,,Den Burcht" onder auspiciën van het plaatselijk Niwïn-comité een fancy-fair gehouden, waarvan de batige opbrengst strekt tot aankoop van een of meer can- tinewagens, waaraan onze jongens In Indië dringend behoefte hebben. Reeds bij den prillen aanvang van zijn werkzaamheden blijkt het comité, dat dit denkbeeld in breede lagen der burgerij met groote sympathie wordt ontvangen; van meerdere fabrikanten werden reeds toezeggingen ontvangen voor artikelen voor den Verkoop', terwijl van middenstands- en particuliere zijde belangstellend werd geïnformeerd waar men bijdragen of goederen voor dit doel kon afstaan. In antwoord op deze vra gen kunnen wij thans mededeelen, dat schenkingen in natura dan wel "toezeg gingen daartoe gaarne worden inge wacht bij den secretaris van het •comi té. kapitein Lebert, Papengracht 11 met wien ook overleg kan worden gepleegd omtrent het tijdstip van bezorging c. q. afhalen der beschikbaar gestelde goe deren, terwijl geldelijke bijdragen, die eveneens uitermate welkom zijn, kun nen worden overgemaakt aan den pen ningmeester, den heer L. -Molfjn giro nr. 9200 ten name van de Amsterdam- sche Bank te Leiden onder vermelding „Niwih-actle". Een oorlogsvrijwilliger, die reeds ge- ruimen tijd in Indië vertoeft en de lucht heeft gekregen van bovenbedoelde actie, geeft ons.zijn groote instemming daar mede te kennen en schrijft: „Het be langrijkste wat wij noodig hebben om onze vaak zware taak hier te kunnen vervullen, is de wetenschap, dat het ge- heele Nederlandsche volk ons erkent en wil steunen. Deze erkenning kan zich uiten in allerlei vorm, maar mag nim mer ontaarden in liefdadigheid, mede lijden of sentiment. Hard noodig zijn in de eerste plaats cantinewagens, die bij de verste buitenposten hun verkwik kende dranken aanbieden; en voorts filmwagéns en nog tal van andere za ken, Wanneer u ons deze kunt verschaf fen, zullen wij dit beschouwen, als een daadwerkelijke ruggesteun, alseen er kenning van de wel is waar vrijwillig aanvaarde, maar toch uit lnnerlijken drang opgelegde taok om in dit aard- sche paradijs orde en rust te handha ven en, waar noodig. te herstellen". En zoo is het precies. Onze militairen, die ver van huls en haard hun vader- landschen plicht vervullen, hebben geen behoefte aan medelijden doch wel aan blijken van medeleven. En daar hebben zij ook recht op! Stelt, hen derhalve niet teleur en werkt, naar gelang van uwe mogelijk heden er toe mede om de bovenbedoelde actie te doen slagen! Stelt uw goede voornemens niet langer uit, maar doet. liet nog heden! matthaus-passiox van j. s. bach. Eventals vorige Jaren wordt ook niu weer door hert Kerkkoor „Ex Am mo" een uitvoering gegeven van Bach's Matthaus- Faeslon, en wel op Dinsdag 25 Maart in da Pieterskerk. Het aantal vocale solisten Is uitgebreid tot zes en hun namen waarborgen een uitvoering, die in niets ten achter zal staan bij de uitvoeringen der M.P.' In de ^groote steden van ons ^nd. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon- en textielkaar- ten de létters L (beginnende bij Lj) en M (tot en met Ma). DE MENSCHELIJKE VERHOUDINGEN IN DE INDUSTRIE. De heer A. P. Young spreekt voor het genootschap Nederland-EngelandL Voor een weinig talrijk gehoor sprak gisteravond de heer A. P.Young. Britsch expert op het gebied van bedrijfsorga nisatie en industrie, op uitnoodiging van het; genootschap Nederlaua-Enge- land in een der bovenzalen van den Vergulden Turk. Spr. werd ingeleid door den voorzitter dr. A. A. Prins. De teer Young beschreef allereerst zijn irffiustpeele ervaringen, die zich aanvankelijk beperkten tot zuiver elec- trotechnisch wetenschappelijk werk doch voor, ongeveer 25 jaar veranderden in verantwoordelijken arbeid jegens de arbeidersgemeenschap als bedrijfsleider van de Rugby Works of British Thom son Houstoq Co. Ltd. Spr.'s interesse verschoof daardoor van het wetenschap pelijk technische terrein naar het theo retisch sociale gebied. Overal heerscht thans onrust en ver warring. onzekerheid over de toekomst en daardoor gebrek aan vaste levens lijn. Door de boomen zien wij het bosch niet meer, en wij kunnen daarom slechts uit. dezen warwinkel komen wanneer wij voldoende afstand nemen van het he den ten einde de lijn van het geheel te ontwaren. Wij zien dat de mensch voortdurend heeft gestreden en merkwaardigerwijs door alle tijden heen voor drie hoofd problemen heeft gestaan: voeding, wo ning en kleeding. Dat zijn ook nog in onze beschaafde wereld de kern-vraag stukken, waarom alle spanningen wor den gegroepeerd. Er ls echter in7 den jongsten tijd een probleem bijgekomen, dat gedurende de 300.000 jaar van het menschdom voor de groote technische vlucht der laatste 200 jaar niet meetel de. De techniek heeft den mensch groot gemaakt doch daardoor de wereld klein. Het menschdom leeft sinds 200 jaar in perï zeer enge ruimte, waarin geen ge beurtenis nog slechts den enkeling raakt doch doorwoekert in het geheel. Daaruit vloeit het probleem voort, hoe wij het menschdom samenbrengen bin nen de verhoudingen van enkele fami lie of de samenleving van een kleine dorpsgemeenschap. Van heel de onrustige wereld vormt de industrieele groep het dynamische en gevaarlijke centrum. Zeventig pro cent van het menschdom is werkzaam in de industrie, die zich laat splitsen in de hoofdgroepenlandbouw- en vee teelt-industrie, mijnbouw, fabrieksin dustrie en vervoerswezen. Voorwaarde voor een harmonieuzen opbouw van de ze groepen onderling vereischt een ge lijken tred bij de vooruitgang dier groe pen, zoodat niet de eene zich door sterkere ontwikkeling losscheurt uit het onderling verband. Dat kan alleen voorkomen worden, wanneer het menschdom een betere leiding krijgt en wil aanvaarden, dus tot een hooger plan wordt opgevoed, in demócratischen geest, derhalve op basis van het Chris tendom, In Engeland is dit probleem tijdig on der oogen gezien. Het zal een onvergan kelijke overwinning blijken te zijn. dat Engeland reeds in. den oorlog den grond slag legde voor een nieuw onderwijs- en opvoedingssysteem en een nieuwe in dustrieele organisatie, Spr. schetste deze beide nieuwe or-, ganisaties. Om deze denkbeelden te verwezenlijken moeten wij eerlijk de scheidingsmuren van religie, economie en politiek verbreken. Het begin daar van kan slechts liggen bij het individu- eele besef dat een groeiend inzicht in deze belangrijke vraagstukken een eer ste belang is. Verwezenlijking zullen wij zelf wellicht, niet meer beleven, doch in het oog houden van het doel waar borgt het volgen van dezen eenigen ze keren weg, die ons nageslacht de vruch ten zal doen plukken van een betere wereld. Na een geanimeerde discussie sloot dr. Prins de bijeenkomst met een woord van dank, VEREENIGING VOOR PAEDAGOGIEK Afdeeling Leiden opgericht. Hier ter stede is opgericht een afdee ling van de Vereeniging voor Paedago- giek, welke ten doel heeft de beoefe ning der paedagogische wetenschap on der haar leden, de verbreiding van pae dagogische kennis onder het publiek en het bevorderen van de toepassing van paedagogische beginselen bij alle tak ken van onderwijs, in gezin en maat schappij. Dit doel tracht de afdeeling te be reiken door het houden van bijeenkom sten ter bespreking van door de leden schriftelijk ingekomen vragen, door mid del van een inleiding en onderlinge £e- dachtenwisseling. door het houden van bijeenkomsten, waarin voordrachten zul len worden gehouden, het vormen van secties of kringen ter bestudeering van actueele paedagogische vraagstukkenen het houden van paedagogische cursus sen. De vereeniging is toegankelijk voor alle belangstellenden, zoowel binnen als buiten onderwijskringen, ook voor hen, wonende in omliggende gemeenten. Het voorloopig bestuur bestaat uit A- v.d Baan, (Groenhovenstraat 14) en M. Israël. (Witte Singël 29). rehabiiStatie. Naar aanleiding van een. publicatie in ons blad van. Maanüg J.l. betreffende een door de PNJsbeheersohing geconstateerde overwinst tin het banfc&tbakker.noodrljf van den heer C. aan de Mare, verzoekt dirza Dienst ons mede te deelen. dat te dezer rake wei-Is-waar prooes-verbaal is opgemaakt, doch dat de betrokken be heerder, persoonlijk van deze zaak geen enk-El geldelijk voordeel heeft genoten en nog steeds als zoodanig in funptle is. OPRICHTING STUDIEKRING ONT"VANGERS ADMINISTRATIE. Voor dc afdeeling Zuid-Holland. Onder leiding van den heer A. Veo» verloo, ontvanger der gemeente Slle- drecht, werd gistermiddag in „Het Gul den Vlies" de oprichtingsvergadering van bovengenoemden kring, onderaf dee ling van de sectie Gemeen tefinanciën van het Instituut voor Bestuursweten schappen, gehouden. Het gemeentebe stuur was hierbij vertegenwoordigd door den wethouder van financiën, den heer D. van der Kwaak. Voor deze oprich tingsvergadering bestond van de zijde der Zuid'hollandsche gemeente-ontvan gers groote belangstelling. Het best-uur werd als volgt samengesteld: A. Venver - loo, ontvanger der gemeente Sliedrecht, voorzitter; F. Verstegen, ontvanger der gemeente Leiden, secretaris; A. Dekker, ontvanger der gemeente Noord-wijk, penningmeester; J. G. Breekveld, dis- tricts-ontvanger van Bodegraven en Zwammerdam en N, M. Ch. Verburg, verificateur V.N.G., leden. Aangenomen werd het voorstel om vier maal per jaar te vergaderen in verschillende plaatsen in de provincie. De broederschap van gemeente-ontvangers in Zuid-Holland blijf t nevens dezen studiekring -bestaan. Na afhandeling van het -huishoudelijk gedeelte hield de heer G. W. Groeneveld, hoofdcommies ter provinciale griffie van Noord-Holland, een inleiding over het onderwerp: Beschouwingen ten aan zien van het. opmaken der gemeente rekening. Naar aanleiding van dit, voofl ontvangers zoo belangrijke onderwerp, volgde een geanimeerde en Interessante bespreking, waaruit bleek, dat ook de wetenschappelijke -beoefening van het vak bij de gemeente-ontvangers op hoog peil staat. BEURSOVERZICHT. Amsterdam, 12 Maart. Voor de Amerikaansche fondsen werd vrij goede belangstelling aan den dag gelegd en in enkele dezer papieren werd inderdaad iets gedaan. Globaal geno men verschilden de koersen heel weinig hij die van gisteren. Op de locale markt Was de stemming bij opening aarzelend. De koersen van de meeste toonaange vende aandeelen waren ongeveer gelijk aan die van gisteren. Twee fondsen trokken de aandacht, n.l. Aku en Van Berkel. Aku's hoofd- koers 144 3/4, maar onder vrij levendige affaire steeg de koers -tot 147 3/4. Van Berkols hoofdkoers 118 7/8, in den vrijen handel 120. Unilever iets lager dan gis teren. Philips -hoofdkoers 328, Konink lijke ln het vrije verkeer 366. De scheep- vaartpapieren waren onregelmatig. Ta bakken veitwaiapLoosd. H.V.A.'s hoofd koers 198. Rubberwaarden prijshoudend. Amsterdam Rubber -hoofdkoers 135. In ternat. Kunststoffen industrie 126^. De beleggingsmarkt was stil, Een mijniverker is geen trekpaard Begrip gevraagd voor zijn sociale nooden. De viering van den Nationalen feestdag op 5 Mei. OPGEDRAGEN AAN DE FEDERATIE VAN BUURTVEREENIGINGEN. In een gisteravond in huize „Liberty" gehouden vergadering heeft de voorzit ter van de Federatie van Buurtvereeni- gingen. de heer H. M. Verhulst, mede gedeeld, dat in overleg met B. en W. en de 5 Mei-vereeriiglng, de feestelijke vie ring van den Nationalen feestdag op Maandag, 5 Mei, is opgedragen aan de Federatie van Buurtvereenigingen. wel ke op haar beurt weer contact heeft ge zocht met alle bij de Federatie aange sloten buurtvereenigingen. De 5 Mei- vereeniging en het comité „Doodenher- denking" zullen zich uitsluitend bepa len tot de plechtige herdenking, welke op Zaterdag, 3 Mei zal plaats vinden. Tijdens deze vergadering hebben vele afgevaardigden van buurtvereenigingen een Uiteenzetting gegeven van de plan nen, welke er bestaan om te komen tot een feestelijke viering van dezen dag. Verwacht mag worden, dat dien dag in nagenoeg alle deelen der stad een ge varieerd programma zal worden afge werkt. Besloten werd een officieel feest programma uit te geven. Uitvoerig is ook nog van gedachten gewisseld over de vacantiebezigheid voor de jeugd, waarbij de heer Leger stee een uiteenzetting heeft gegeven van de plannen, welke er ln dit opzicht be staan. In principe is besloten om voor1 Iedere wijk een leider aan te stellen; daarnaast zal getracht worden ook eeni ge leiders (sters)-cursussen te houden. De gemêente zal voor dit werk een subsidie van f.3000.- beschikbaar stellen. Er werd op aangedrongen om zich dit jaar vooral ook tot de kinderen te richten, die een vorig maal van deze vacantie- bezigheden verstoken zijn gebleven. In de vacature van den heer Struyk werd de heer M. I. Smit. voorzitter van de Ver. Tuinstadwijk. tot bestuurslid gekozen. SPEELTUINVEREENIGING „OOSTERKWARTIER". Jaarverslag over 1946. De speeltuinver „Oosterkwartier" heeft in het Jaar 1946 haar taak goed vervuld. Na de ontreddering van de oorlogsjaren heeft zij den opoouw der vereeriiging direct ter hand genomen. De tuin met het speelmateriaal is belangrijk verbe terd, dank zij het werk van enkele leden en het bestuiir. De clubs, operette gr oer) en gymnastiekclub mogen rich in een gestadigen groei verheugen, waardoor de geest onder de jeugd in andere en betere banen wordt geleid. Thans zijn er weer nieuwe plannen ten aanrien van het speelmateriaal, dat de eer Lanting. be reids in teekening heeft gebracht en dat nog dezen zomer klaar moet zijn. Tevens wordt er gewerkt voor de aanschaffing van een filmtoestel, dat ln het a.s win terseizoen de jeugd maandelijks bezie zal houden met opvoedkundige cultuurfilms. De heer Lantinga voornoemd, directeur der machinefabriek „Drakenburg" alhier is tot eere-lid benoemd. Het financieel overzicht over 1946 is als volgt: Inkomsten fJ5074,98; uitgaven w.o. vernieuwing materiaal f. 1500, jeugd werk f.225. Niettemin heeft de pen- ningmeesteresse mevr, De Graaf nog een batig saldo van f. 240.64. Hpt bouwfonds voor een clubhuis bedraagt f. 2941,80. Gisteren ls> de 4-jarige M. P. uit bet raam van de tweede verdieping van de oUderlilke woning, ln de Vestestraat ge vallen. De E.H.D. heeft b -t kind, dat over Inwendige Pijnen klaagdenaar hert Acad. Ziekenhuis overgebracht. (Van onzen Llmburgschen j correspondent). Een der meest invloedrijke figuren Uit de Limburgsche mijnstreek is ongetwij feld de mijnwerkersleider Frans Don- men. Eens heeft hij zelf in de mijn ge staan als „houwer", maar toen de Mijn streek was bevrijd, had de Katholieke Mijnwerkersbond. die meer leden telt dan alle andere mijnwerkersbonden te zamen, een nieuwen, energieken voor zitter noodig en men riep Frans Don- men uit den „koel". Frans Dohmen. be scheiden als elk lid van de groote mijn werkersfamilie. maakte ernstige bezwa ren: had hl] die gaven van geest en hart. welke het voorzitterschap van een dergelljken mijnwerkersbond veronder stelt? Kon hij niet beter blijven werken ln den peller en een ander, bekwamer dan hij, zijn plaats in het organisatie- leven innemen? Men koos Frans Dohmen. Dit de duis ternis van de kolenmijn trad hü in het lichtder openbaarheid en al spoedig bleek dat men een goede keuze had ge daan Aan Zijn kenmerkende energie, paarde hü een wijs inzicht en een hart vooral, dat warm klopt voor de nooden van den mijnwerker, die hijzelf zoo aan den liive heeft ondervonden. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en toen eerst op 2 Febiuari en latei op 9 Maart de Limburgsche mijnwerkers hun vrijen Zondag °fiËr^ in dienst van koulijdend Nederland, ging Frans Dohmen voorop: hij werkte, wat hij kon om zijn persoonlijke Mjdta» te leveren ln deze extra-kolenproductie. En Zondagmiddag 9 Maart, toen hij nauwelijks van den „koelwas thuisge komen, zochten wij hem in zun won'"® te Heerlen op. ..Het blijft altijd «eer een zwaar karwei, dat werken in den .amel zei hl), „liet vraagt het uiterste van den mensch,,. ziet-ons volk nu scherper ln dan ooit tevoren, merkten wij op. Maar hij: „O zeker, sympathie ls er genoeg gegroeid, maar waarin ls verankerd' De pers hemelt den mijn werker op. Maar zal zij het blijven doen? Wii moeten eens de puntjes op de i -et- ten. Wat tic mijnwerker verlangt is niet tc worden opgehemeld, te worden ver rast met allerhande milde gaven uit alle deelen van het land dat alles is goed bedoeld, natuurlijk, maar je mijnwerker geeft zich omdat hij zich geven moet ln dienst van ons volk. uc .sympathie van dit volk voor den mijn werker moet verankerd zijn m hocnw» gevoelens van medeleven; niet alleen, wanneer het den mijnwerker, als van daag. noodig heeft, maar altijd en overal De productieve arbeid van den mijn werker is ten slotte de hoeksteen van onze Volkswelvaart, want, wat willen alle andere werkers in den lande wanneer de mijnwerker geen kolen meer zou kun nen of willen delven? Deze arbeid moet worden geëerd en steeds geeerd blijven °n met dezen arbeid de drager er van Beseft men wel wat ér yan de mijnwer- kers wordt gevraagd bij óe vervulling van hun dagelijksche plicht? Weet men wel dat volgens de jongste statistische gegevens de mijnwerker gemiddeld reed«- op 51 Jaar Invalide is? De landelijke wervingsactie heeft ech poover resultaat gehad en sinds de bevrijding van de Mijnstreek hebben 19000 menschen weer het mijnbedrijf verlaten Hun was het werk te zwaar en zou men dan geen be wondering hebben voor hen die. dag-in, dag-uit, hun zwaren plicht b 1 ii v e n doen? Wat zU nu verlangen is, dat het Ne derlandsche volk open oog heeft voor hun nooden. Als het Nederlandsche volk den mijnwerker wil danken, Iaat het dan dien dank hullen in het ge waad van daadwerkclijken steun, laat het bij dc regeering aandringen, dat de mijnwerker eindelijk zijn pensioen regeling krijgt. Laat dart iedere Nederlander, onge acht zijn politieke of godsdienstige ge zindte, ongeacht zijn rang of stand, een pleitbezorger zijn voor den mijnwerker, opdat de uitzonderingspositie, welke de mijnwerker uit hoofde van zijn bijzon deren arbeid inneemt, worde erkend. De mijnwerkers hebben getoond begrip te hebben voor de nooden van ons volk, laat Het volk dan begrip hebben voorde nooden van de mijnwerkers. Wie meent, dat de mijnwerker ongelijk heeft met een uitzonderingspositie te eischen, laat die maar eens in de mijn komen werken en ondervinden aan den lijve wat net zeggen wil te werken in de kolen. Van hen die kwamen trokken 19.000 weer weg: zij hebben aan den lijve onder vonden hoe er geen zwaarder werk is dan jnijn-arbeid; zii verkozen elk ander vak hoven het mijnwerkersberoep en daarom gingen zij. Maar de mijnwerker van professie trekt niet weg; hij zwoegt en zweet letterlijk in de ingewanden der aarde, honderden meters in den grond, geblikt, geknield, acht uur lang. Hij geeft zijn beste krachten; hü geeft rijn jeugd en zijn sterke jaren om vroegtijdig op te*zijn. Ziet het volk zóó onze mijn werkers en verankert het dé&rin rijn sympathie? Zoo ja. dan den mijnwerker gesteund wanneer hij opkomt voor zijn bestaanszekerheid, voor zijn toekomst, voor zijn vrouw en voor zijn kinderen. Wfj vroegen: Zal ook ln het mijnbe drijf driemaal scheepsrecht zijn; valt te verwachten, dab er nog eens medewer king zal worden verleend, wanneer de Beheerder voor een derde maal mocht oproepen tot vrijwilligen Zondagsarbeid? Even peinsde hü, toen: „Ons besluit staat vast. Wat op een Zondag als deze is gepresteerd, gaat eigenlijk bo ven de krachten der menschen. Wan neer dergelijke Zondagsarbeid regel zou worden, zou de normale dagpro ductie er onder gaan lyden. Zoo'n Zondag is teveel van het goede, in het licht van het werksysteem en het werktempo op de overige zes dagen van de week. Daarom staat ons be sluit vast; een derde maal zullen wü onze medewerking rtlet kunnen ver- leencn". Men moet weten, wat ook deZe Zon dag weer van onze mijnwerkers heeft gevergd, om deze houding ten volle te billijken. En men kan deze houding pas ten volle billijken, als men zelf aan dien extra-kolenslag heeft meegedaan. Ook een münwerker is een mensch. wien men niet de eischen van een trekpaard stellen kan. Wanneer de mijnwerker, op basis van vrijwilligheid, zich zóó inspant, dat zijn krachten er dermate onder lü- den, dat hij de nieuwe werkdagen niet met frisschen moed, maar als een half mensch kan beginnen, moet men hem ook tegen zichzelf beschermen en als vakbondsleider: neen durven zeggen. Daarmee dient men niet alleen heb be lang van het mynwerkersgeslacht. maar ook van ons geheele volk. dat immers niet gebaat kan zijn bij terugloopende productie. En mocht «het Staatsbeheer, onder aandrang van de regeering, straks wat wij niet aannemen regel willen gaan maken van den Zondagsarbeid, dat dan öok ons volk met zijn daadwerke lijke sympathie gaat staan achter onzé mijnwerkers, wanneer deze: neen zeg gen en hiervoor begrip toonen. Laat ons volk dan tevens beseffen, dab het den mijnwerkers vooral zün sympa thie kan toonen door uit zijn midden steeds meer werkers naar de Nederland sche münen te sturen, die dit zware, maar edele werk aandurven, kerels van één stuk en opofferende plichtsbetrach ting. die weten waar het nu om gaat. Want zóó zal ons volk tevens medehel pen te voorkomen, dat op do huidige werkers te zware lasten worden gelegd, die boven menschelljke krachten gaan, al zijn die krachten ook sterk en onver vaard als die van onze mijnwerkers. MONUMENTENZORG IN GRIEKENLAND. Voordracht van dr. H. Brunsting. De restauraties aan de klassieke mo numenten in Griekenland in de laatste 100 jaar, speciaal sedert 1898, vormden het onderwerp van deze lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Reeds in de Oudheid zag men met bewondering terug op de prestaties der Grieken, vooral van de Atheners, ln de 5e eeuw v. Chr., de gouden eeuw van Perilcles, zoowel op het gebied van letteren, phi losophic en wetenschappen, als van de beeldende kunsten en architectuur. Meer dan eens heeft zich die bewonde ring geuit in navolging, (klassicisme). Wanneer men zich er van rekenschap geeft, hoeveel de volgende geslachten, hoeveel ook de modernewereld dankt aan de Grieken, is het in elk geval noo dig. dat iedere generatie opnieuw haar houding bepaalt tegenover hun gees telijke nalatenschap. Tot het beter verstaan van hun "cultuur, speciaal van hun bouwkunst, kunnen de restauraties van de ons meer of minder goed be waarde monumenten een belangrijke bijdrage leveren. Immers, de romantiek van ruïnes is in dit geval wel aller minst dienstig tot het verstaan van de oorspronkelijke bouwgedachte. Hoe meer compleet men de bouwwerken voor zich ziet, hoe liever, als men er zich maar voor wacht om er moderne vervalschingen van te maken. De res tauraties beoogen dit laatste dan ook allerminst. Alleen datgene wordt her bouwd, waarvan de brokstukken voor het grootste gedeelte nog aanwezig zijn. Het gebruik van groote, nauwkeurig be werkte marmeren blokken bij de tem pels (want hierom gaat het bijna uit sluitend) begunstigt deze weekwijze, In- dlvidueele afwijkingen van de strakke lijn van. den oorspronkelijken opbouw, de krommingen van horizontale en verticale lijnen, helpen mede de plaats van elk blok met de meeste precisie te bepalen. De resultaten van de restauraties werden In een serie lichtbeelden gede monstreerd en toegelicht, Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Anna Maria Margaretha Hendrlka, d. van M. H. Vrolijk en M. P. van der Lans; ELlsabeth Catharlna Anna, d. van N, L. M. Jansen en O. M. J. Llndehoff; Jacobus, z. van L. Groenenboom en H. C. de Me IJ; Adolf Matthljs Cornells z. ^an M. J. Ke_ veling en A. Struik; Johannes Jacobus, z. van J. J. Slothouwer en S. Ladan', Jo hannes Pieter. z, van J H W. Uiterdijk on J. C. Meiman; Marijke Mlnke, d. van H. Louwrler en A. van Roeden; WOutêr, z. van G. Van Zeist en E E. van Kooperen; Johanna, d. van G. Plug en A. C, van der Zwart; Nlcolaas Hendrik, z. van A, van, der Ende en A Fakkel Hendricus Theo- dorus, z, van H. T. Bousle en E. H. T. Bik. OVERLEDEN. A. Lufe, wed. van s. Smit. 77 Jaar: J. Glezen, wed. van P. J. de Graaf 72 Jaar; A. van Polanen zoon 2 weken; P. Nleu- wenhuls, man 56 Jaar. H. van den IJssel zoon 6 maanden: A. E Messchaert man 61 Jaar: J Spil man 76 Jaar. VOOR DONDERDAG 13 MAART. Hilversum I (301 M.) NCRV 10.15— 10.45: morgendienst o.l.v cis. F. D, Emous. KRO 1.1.0011.45: radlozlekentaezock; 12.03—12.30: Terzet Tsa<men6ang; 12.30 12.55: Vaudeville Orkest; NORV 14.00 14.40: Stanley James, orgel: 15.0016.00; Kamerorkest; 18.0018.30: mannenkoor; 19.2519.45: bultenl overzloht door dr.L. W, G. Scholten. 20.08-21.30: ontspanning na inspanning. 21.3022,00. verzoekpro- graimma; 22.3023.45 oude Engelsohe clavecimbel composities. Hilversum II (415 M.) AVRO 9.50 10.30: afrbeldsvltaanlnem; 11.30—12.00: Lyra Trio; 12.0012.30: Jo Immink. zang, Isja Rossican, plano; 12.3513.00: G. v. Krevelen, plano met rhythmlsohe bege leiding; 13.1513.50. Metropole -orkest; 14.2015,00: orgelconcert: 15.2016.10: reprises; 17.5018.00: Rijk Overzee; 18.15 —18.45: Skymasters; 20.1521.16: con cert door het omroeporkest; 21.1522.00; hoorspel uit het Poolgebied; 22.0022.45: rendez-vous bij Greta Keller; 22.45— 23.00: dr. B. Raptsohineky over Neder land en Rusland. ■on Did '90*1 oujqiv '0ITS8

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3