Conferentie te Moskon begonnen WEERBERICHT Dr. Horn beck's bevindingen Bewondering voor onzen W ederopbouw Uitzending dienstplichtigen naar Indië Herhaald protest van Amerika Tegen beperking van den handel Bevordering spaarzin noodzakelijk belang Met .een enkel woord. 86ste [Jaargang DINSDAG II MAART 1947 No. 26029 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week DAGBLAD Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Kwesties van procedure. Gistermiddag is de eerste bijeenkomst der groote vier te Moskou gehouden. Molotof sprak een hartelijk welkom. Be sloten werd dat de vier ministers om beurten zullen presideeren. Molotof was de eerste. De conferentie heeft de agenda goed gekeurd, zooals die in December te New York is opgesteld. De zes punten zullen in de destijds overeengekomen volgorde worden behandeld, zoodat yde kwestie Oostenrijk het laatót. zal worden be sroken. Men kwam voorts overeen, dat de plaatsvervangers heden zullen overleg gen, op welke wijze het verslag van den bestuursraad voor Duitschiand inzake de uitvoering van de overeenkomst van Potsdam, het best kan worden behan deld. Dit is n.l. het eerste punt van de agenda. De plaatsvervangers voor Oostenrijk zullen hun werk aan het ontwerpver drag voor dat land voortzetten. De mi nisters zelf zullen dagelijks vergaderen. De vergadering besloot voorts op voor stel van Bevin tot de liquidatie van Pruisen. Op verzoek van Molotof besloot men, in principe den toestand in China te zullen bespreken. Dit sluit aan op de beslissing van de groote drie tijdens de bijeenkomst te Moskou in December 1945 om de democratische ontwikkeling van een vereenigd China aan te moe digen. Marshall verzocht het op de agenda plaatsen van de kwestie van de beper king der geallieerde bezetttingstroepen in geheel Europa, zooals reeds voorge steld door Byrnes te New York Molotof vroeg 24 uur uitstel. Marshall zal dan zijn devinitieve antwoord geven omtrent China. Molotof herinnerde er aan. toen hij 'voorstelde China op de agenda te plaatsen dat in December 1945 was overeengekomen, dat er behoefte was aan een democratisch' China, beëindi ging van den burgeroorlog, met-inmen ging in de Chineesche binnenlandsche aangelegenheden en het zoo spoedig mogelijk terugtrekken in overeen stemming met de vervulling van hun verplichtingen der geallieerde troe pen. Sindsdien, aldus Molotof, heeft de toestand in China niet veel verbetering getoond. Volgens het*voorstel an Mo lotof zal er geen vertegenwoordiger van China tijdens de besprekingen hierover aanwezig zijn. daar de discussie in 1945 ging over de actie, die door de V, S., Engeland en de Sovjet-Unie zou worden genomen. Wisjinsky, onderminister van buiten landsche zaken der Sovjet-Unie, werd benoemd tot speciale plaatsvervanger voor Duitschiand, in plaats van Goesef, die speciale plaatsvervanger voor Oos tenrijk blijft. Te Londen nam Goesef beide functies waar. Couvé de Murville, die voor Frankrijk beide functies waar nam, blijft zich belasten met het ver drag voor Duitschiand. Camille Paris volgt hem op voor het verdrag met Oostenrijk. Er werden nog twee punten ter at- De kwestie der atoom-energie. AMERIKAANSCHE RESOLUTIE AANVAARD. De Amerikaansche gedelegeerde, se nator Austin, heeft in den Veiligheids raad verklaard, dat de Sovjet-voorstel len inzake de behandeling van de kwes tie der atoom-energie naar zijn meening niet constructief zijn en voor de V. S. onaanvaardbaar. „Deze voorstellen voor zien in het geheel niet in een interna tionaal controle-systeem. Zij voorzien in een systeem, dat op zijn 'best geen veiligheid verschaft, en op zijn slechtst een voortdurende prikkel inhoudt tot wantrouwen en oorlog", aldus Aiustin. Hierop diende Austin een resolutie in, waarin de commissie voor de atoom energie wordt verzocht, voordat de alge- meene vergadering in September bijeen komt, haar onderzoek in alle fasen van het probleem der internationale ont werpverdragen, of een conventie, welke haar uiteindelijke voorstellen bevat, voor te leggen. De Belgische vertegenwoordiger ver klaarde, dat zijn land het rapport van de commissie voor de atoomenergie in principe steunt en bereid Is de daarin voorgestelde beperkingen van de natio nale souvereiniteit in het algemeen be lang te aanvaarden. .Parod-i (Frankrijk) zeide dat de hou ding van de Sovjet-unie ten aanzien jvan de cohtröle op de atoomenergie te leurstellend Is. Hiéma nam de Sovjet-gedelegeerde, Grcinyko, het woord en verklaarde, geen bezwaar te hebben tegen de Amerikaan sche resolutie, waarin hij echter enkele veranderingen voorstelde. Met algemeene stemmen werd vervol gens de Amerikaansche resolutie aan genomen. COMMUNISTISCHE PARTIJ VAN BIRMA KONDIGT REVOLUTIE AAN. De „Communistische partij van Birma' en „de boerenbond voor geheel Birma" hebben aangekondigd, dat zij een „revo lutie in het geheele land" van de Bir- maansche boeren zullen beginnen. De „communistische partij van Birma" is de uiterst linksche organisatie, die dik wijls de „roode vlag" partij wordt ge noemd en door de regeering is verboden. KOUDER IN HET ZUIDEN De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog zwaarbewolkt met hier en daar mist en plaatselijk regen of sneeuw, later tijdelijk opklarend. Af- nemenden wind- In het Zuiden ^an het land weer daling van temperatuur, voor al des nachts. In het Noorden van het land in den nacht lichte vorst, overdag temperatuur om het vriespunt met dooi waar de zon schijnt. 12 Maart. Zon op: 7.04 uur; onder: 18.37 uur. Maan onder: 9.14 uur (14 Mrt. L.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 7.24 en 19.41 uur. Laagste temp.: 2 gr. C. tentie van de ministers gebracht: 1. Een Britsch voorstel tot spoedige behandeling van het rapport der finan- cieele commissie voor Triest, welke door de ministers te New York is ingesteld om een onderzoek in te stellen, naar de behoeften van het vrije gebied van Triest. Dit werd aanvaard. 2, Molotof herinnerde er aan, dat er te Londen een brief was ontvangen van het inter-geallieerde bureau voor her stelbet alingén te Berlijn, waarin het aanbiedt een vertegênwoordiger naar Moskou te zenden. Bidault stelde voor, dat dit zou wor den overwogen, wanneer de kwestie der Duitsche herstelbetalingen ter sprake komt. Dit werd aangenomen. Molotof heeft gisteravond Marshall ontvangen. Aanslag op president der Fnilippijnen. Gisteren is op den Philippijnschen president, Roxas, een aanslag gepleegd, toen hij juist een toespraak had beëin digd. De aanslag mislukte, doordat Jose Avelino, de voorzitter van den Senaat, het projectiel van het podium schopte, waarna het op den grond ontplofte. Hierdoor werden echter 7 menschen ge wond. 45 minuten na den aanslag werd de vermoedelijke dader gearresteerd. Men vermoedt, dat een organisatie zich van den president wilde ontdoen om de politieke maatregelen te verijdelen, waarvan Roxas een voorstander is. KRANTENSTAKING TE PARIJS NOG NIET AFGELOOPEN. De Fransche minister-president, Ra- madier, heeft geweigerd het accoord tusschen kranteneigenaren en drukkers, waarbij de laatsten 17% loonsverhoo- ging zouden krijgen, te onderteekenen en de hoop, dat de Parijzenaren na 25 dagen weer hun kranten zullen krij gen. is opnieuw den bodem ingeslagen. Ramadier motiveerde zijn weigering met de overweging, dat. voor zoover het deze drukker-s betreft, het accoord niet voorziet in een voldoende compensatie in productieverhooging per man om de loonsverhooging binnen het kader van regeeringspolitiek om loonen te stabili- seeren en prijzen te verlagen, te recht vaardigen. Amerika's hulp aan Griekenland en Turkije. Gistermiddag heeft te Washington de bespreking plaats gehad tusschen Tru man en de partijleiders van het Congres inzake Griekenland. Morgenmiddag zal Truman in het Congres een verklaring afleggen: niet, alleen over Griekenland, maar over het geheele nabije Oosten, waarmede speciaal Turkije wordt be doeld. Geruchten, dat als voorwendsel voor hulp aan Griekenland het aftreden van koning George zou worden geëischt, waarop Truman's speciale vertegen woordiger in Griekenland .Paul Porter zou hebben aangedrongen, vinden wij geen bevestiging: De hulp aan Turkije zou bestaan uit een leening van 150 millioen dollar, ten einde Turkije te steunen tegen den op- marsch der Sovjets. NIEUWE COLLABORATIE-AFFAIRE IN FRANKRIJK. In Frankrijk is weer een belahgrijke affaire van economische collaboratie aan het licht gebracht Hierbij zouden 28 personen betrokken zijn, van Fran sche. Italiaansche, Duitsche, Poolsche, Russische, Roemeensche, Spaansche en Zwitsersche nationaliteit. In drie jaren ttfds zou voor verscheidene milliarden francs aan koopwaar aan den bezetter geleverd zijn, waardoor Frankrijk van groote voorraden beroofd zou zijn ge worden. „Laat varen Uw conservatisme, vooroordeelen en trots". ..De Nederlanders hebben belang rijke vorderingen gemaakt t.a-v. den wederopbouw. Zij zouden nog groo- tere vorderingen kunnen maken, in dien zjj hun conservatisme, „zekere vooroordeelen en een zeker gevoel van trots" zouden laten varen", aldus dr, Stanley K. Hombeck, gewezen am bassadeur der V. S, te 's-Gravenhagc. In een langdurig onderhoud met ANP -Aneta heeft deze diplomaat voor zijn vertrek uit Nederland een openhartig oordeel uitgesproken .over zijn bevin dingen van het oogenblik af, dat hij in 1944 bij de Nederlandsche regeering te Londen werd geaccrediteerd. Toen di-. Hornbeck gevraagd werd, welke veranderingen hij sinds de be vrijding in Nederland had waargeno men verklaarde hij, dat „een groote psychologische kentering en een ver legging van zwaartepunt" had plaats- In de memorie van antwoord van den minister-president en de mi- nisters- van Oorlog, Marine, Binnenlandsche Zaken en Overzeesche Ge- biedsdeelen wordt groote aandacht geschonken aan de wettelijke regeling omtrent de uitzending van dienstplichtigen naar de Overzeesche gebieds- deelen. Dit betreft vooral de aflossing der militairen, het doel van hun zending, hun raaterieele en geestelijke verzorging en de nieuwe regelingen t.a-v. de nagelaten betrekkingen van dienstplichtigen, die b*j hun taak het leven gelaten hebcn. dringend noodzakelijk is. Ook de ver dere uitzendingen zullen dienen tot af lossing. Het laat zich aanzien, dat het ver blijf van de dienstplichtigen in Indië omstreeks 2 jaar zal duren en dat de tyd, liggende tusschen de opkomst en het naar huis terugkeeren. in het ge heel ongeveer 2% jaar zal bedragen. De regeering. erkent, dat de uit te zenden dienstplichtigen het besef moe ten hebben, dat zij inderdaad de 7 De- cember-gedachte helpen verwezenlijken en niet een extreem anti-Nederlandsch- Indonesisch nationalisme dienen. Niet langer dan 2V2 jaar. De uitzending is begonnen met een aantal uit oorlogsvrijwilligers bestaan de bataljons, nadien versterkt met aan vullende eenheden. Hieruit zijn in Indië twee lichte divisies gevormd. Daarop is gevormd de 7 December-diyisie, groo- tendeels samengesteld uit dienstplichti gen van de lichting 1945 Over een paar maanden volgt de tweede divisie, waar toe in hoofdzaak dienstplichtigen van de lichting 1946 behooren. Voorts be vinden zich in Indië nog tal van onder- deelen van het Koninklijk Neder- landseh-Indisch leger, welker aflossing Het Amerikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zakeh heeft den Ame- rikaanschen zaakgelastigde te Deft Haag, Webb Benton, opdracht gege ven persoonlijk bij het Nederlandsche ministerie van Buitenlandsche Zaken een schriftelijk protest in te dienen tegen de op 29 Januari 1947 door de Ned.-Indische Regeering genomen maatregel tot beperking van den han- deL Voorts is medegedeeld, dat de Amerikaansche ambassade te Den Haag geïnstrueerd is onmiddellijk stappen te ondernemen in de zaak van de „Martin Belirman". Een woordvoerder van het Aemeri- kaansche ministerie van Buitenland sche Zaken bracht in verband met het schriftelijke protest van de Amerikaan sche regeering *in herinnering, dat de Ver. Staten op 5 Maart een mondeling protest hadden ingediend tegen de door de Ned.-Indische regeering genomen maatregelen, welke in Amerika be schouwd worden als een beperking van den handel. Onder het motto „Voor de vrijheid tegen staatsinmenging tegen fiscale dictatuur" werd gisteren in geheel Belg ië door den middenstand een 24-uurs- staking afgekondigd, waardoor alle wi nkels, theaters en bioscopen gesloten waren. De enkeling die zich hieraan niet hield, moest spoedig de hulp van de politie inroepen. (Foto ANPv. d. W.) In de zorg voor voeding.' kleeding .legering, geestelijke verzorging en voor lichting is geleidelijk op alle terreinen verbetering gekomen. Het transportpro bleem in Indië biedt echter nog dage lijks groote moeilijkheden. Wat de gees telijke .verzorging betreft, valt allereerst op te merken, dat naar Indië zijn uit gezonden 75 aalmoezeniers en 37 leger- predikanten. Bij elk ook in de toekomst uit te zenden bataljon infanterie of daarmede overeenstemmend onderdeel bevinden zich een aalmoezenier en een legerpredikant. Een algemeene regeling in zake de verzorging van nagelaten betrekkingen van dienstplichtigen, die bij het vervul len van hun taak het leven hebben ge laten. treft men aan in de pensioenwet voor de Zeemacht en in die voor de Landmacht. Een wetsontwerp tot wijzi ging van deze en andere pensioenwetten, dat strekt om tot een gunstiger regeling te geraken, zal een dezer dagen kunnen worden tegemoet gezien- Hulp aan Oostenrijk. Ex-president Herbert Hoover heeft aanbevolen een bedrag van 155 milli oen dollars ter beschikking van Oosten rijk te stellen. Het bedrag zal door de Vereenigde Naties moeten worden op gebracht met het doel Oostenrijk in de komende 15 maanden van voedsel, me dicamenten en landbouwmachines te voorzien. Hoover gaf als zijn meening te kennen, dat het land tegen 1950 zich zelf zal kunnen bedruipen, als het van den druk der bezetting is bevrijd. Eigenlijk zou een bedrag van 248 milli oen dollar noodig zijn, doch met Ijet oog op het tekort overal in de wereld heeft Hoover zijn aanbeveling verlaagd. Hoover was verder van meening, dat een volledig gebruik (der economische hulpbronnen in Oostenrijk wordt be lemmerd door het ontbreken van een heid in het geallieerde bestuur. Hij schreef den slechten toestand toe aan de Russen, die op groote schaal vrucht bare landerijen en fabrieken gevorderd hebben. gevonden. „Gedurende geruimen tijd na de be vrijding al voor de bevrijding dachten het volk van Nederland en de wereld, dat de Nederlanden in Europa ernstiger verwoest waren, dan naar mijn meening het geval was". „De Nederlanders waren natuurlijk gehandicapt door gebrek aan grond stoffen, machinerieën, gereedschappen en schaarschte van verbrulksgoederen. Zij hebben desondanks bijna won deren verricht, en zijn zoo ver gevor derd in hun wederopbouw, dat dit zelfs een verkeerd begrip, vooral in het buitenland, omtrent den omvang van het herstel heeft gewekt. De verliezen, die in den loop van vijf jaar oorlog en bezetting geleden zijn, kunnen niet in een derde van dien tijd uitgewischt worden, vooral niet met het oog op de huidige internationale econo mische toestanden. Nederland -moet nog een langen weg afleggen, voordat het weer zijn welvaartspeil van voor den oorlog heeft bereikt. De Nederlanders gebruiken echter de bestaande en ge schapen gunstige gelegenheden. Dr. Hornbeck verklaard^, dat Ne derland de wereld in de eerste plaats „kwaliteitsgocdcren, belangrijke dienst verrichtingen en intellectueel en mo reel leiderschap moest geven. Ten einde zich hiervan bewust te worden moest in Nederland het zwaartepunt verlegd worden. „Zulks vereischt een grootere kracht inspanning, bedachtzaamheid, tijd en geld voor industrie, handel en vervoer, een groote specialisatie in den land bouw, verhoogde kennis van hetgeen in andere landen op politiek, economisch, sociaal en geestelijk gebied gepresteerd wordt, een zich vastklampen aan en het leven volgens godsdienstige Nederland sche overtuigingen en principes". „De Nederlanders zouden er zeer mee gebaat zijn, indien zij minder aan het verleden "en meer intensief aan het heden, nieuwe omstandigheden, nieuwe methoden en hun groote mo gelijkheden dachten". „De Nederlanders hebben de nei ging om zich soms te hardnekkig aan hun verleden vast te klampen en er op te vertrouwen. Zij koesteren som mige instellingen en methoden, waar door zy in een concurreerende wereld gevaar loopen achterop te raken". „Zij zouden tot hun voordeel, geloof ik, eenige hunner methoden van be- styur, industrie, handel, sociaal verkeer onderwijs kunnen herzien en verbeteren. Dit geldt in zeker opzicht voor elk 4and. Dit is echter vooral zoo bij de Neder landers wegens een nationale nalaten schap en familie- en individueele over geërfde eigenschappen, die een psycho logie hebben gekweekt van uiterste vasthoudendheid en bedachtzaamheid". Omtrent het Indonesische vraagstuk zeide hij, dat z.i. „de Nederlandsche re geering en haar vertegenwoordigers zeer goed gehandeld hebben". „Bij dergelijke kwesties gaat het niet om een ideale oplossing. Het gaat om beslissingen', de een na de ander, con sciëntieus, voorzichtig, met vooruitzien- den blik en met oog voor het practi- sche"'. „De behandeling van dit vraagstuk is van geweldig belang voor de toekomst van Nederland, de volkeren van Indo nesië en de ontwikkeling van de inter nationale betrekkingen". „Bij deze kwestie zijn mach'ten in het spel, waarover niemand algejieele con- tröle heeft. De Nederlandsche regee ring. noch het nieuwe regiem, in Indo nesië, noch de Britsche of Amerikaan sche regeeringen, noch die van andere landen hebben hierin de vrije hand". Wat dr. Hombeck het meest in het Nederlandsche volk getroffen heeft, zijn zijn „vele blijken van trouw jegens en belangstelling voor de V. S.". „Ter bevordering van het weder- zijdsch begrip is noodig een intensivee- ring van de werkzaamheden van voor lichtingsdiensten en die voor burgers, die een bezoek aan het andqre land brengen De Nederlandei's schijnen meer te weten van de V. S., dan de Ameri kanen van Nederland. Men moet de Amerikanen meer op de hoogte bren gen van Nederland". Poolsch-T s jecho-Slowaaksche alliantie. De alliantie tusschen Tsjecho-Slowa- kije en Polén, die te Warschau is ge- teekend, bevat een clausule, dat belde landen „alle maatregelen zullen nemen een bedreiging van de zy'de van Duitsch iand of van een zijner bondgenooten af te wenden". Het verdrag is voor 20 jaar gesloten. In de inleiding staat, dat de onder teekenaars van oordeel zijn, dat een gezamenlijke verdediging tegen een eventueele Duitsche agressie in het be lang van den internationalen vrede en veiligheid is. De verplichtingen als le den der V.N. zullen ten volle worden nagekomen. De alliantie bepaalt verder, dat 1. alle hangende territoriale kwesties binnen twee jaar na de onderteekening van het verdrag onderling zullen worden gere geld, 2. zoo spoedig mogelijk gezamen lijk maatregelen zullen worden geno men voor een economisch en cultureel herstel. 3. minderheden over en weer in staat zullen worden gegteld zich natio naal, politiek, cultureel en economisch te ontwikkelen, waarbij zij eigen scho len, vereenigingen e. d. mogen hebben. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet strekkende tot instelling van een Nationalen Spaarraad en het uitgeven van Ryks- spaarbrieven. De Nationale Spaarraad zal tot taak hebben, het sparén zoo veel mogelijk te bevorderen. Instelling Nationale Spaanaad en uitgifte van Rijksspaaibiieven. Aan de Memorie van Toelichting ont- lee'nen wij, dat het onder de huidige omstandigheden een nationaal belang van de eerste orde is, dat het Neder landsche volk zooveel mogelijk spaart. Nu de wederopbouw en het herstel van ons gehavende economische leven op gang worden gebracht, ontstaat' een ongekend groote behoefte aan kapitaal. De voor investeering noodige middelen moeten grootendeels voortkomen uit de besparingen, die het Nederlandsche volk bereid is te verrichten. Momenteel is de toestand zóó, dat de besparingen in vergelijking tot de te vernachten in- vesteeringsbehoefte tekort' schieten. Het is. derhalve noodig te bevorde ren, dat een belangrijk deel van het nationaal inkomen niet wordt besteed voor consumptieve doeleinden, doch in plaats daarvan voor de financiering van den wederopbouw. Het Nederlandsche volk zal derhalve ertoe moeten worden gebracht, op groo tere schaal dan thans geschiedt uit het inkomen te sparen en zijn besparingen langs de kanalen, die daartoe aanwezig zijn, voor de financiering van produc tieve doeleinden ter beschikking testel len. Op deze wijze zullen de productieve krachten zooveel mogelijk gericht wor den op de productie van kapitaal-goe- BINNENLAND. Gisteren is te Batavia de grootste parade gehouden na de Japansche capi tulatie en wel ter gelegenheid van het vertrek van de derde infanterie brigade- groep naar elders 6000 man namen er aan deel Het défilé werd' door de 7 De- cember-divlsie aan de burgerij aangebo den. De hoogste autariteiten op burger lijk en militair gebied woonden deze ge beurtenis bij. Onder auspiciën van de Vlaamsche Ingenieurs Vereeniglng heeft ingenieur Ringers, voorzitter van 't Koninklijk In stituut van Ingenieurs te Den Haag, en oud-minister van Openbare Werken en Wederopbouw, te Antwerpen een le zing gehouden over den wederopbouw in Nederland. Gisteren is de heer E. H Krelage gepromoveerd tot eere-doctor der Land- bouwhoogeschool te Wageningen, op grond van zijn uitstekende verdiensten aan den Nederlandschen tuinbouw be- weze, De promotie geschiedde door prof. dr. E, van Slogteren. Naar Het .Bultenzorgsch Dagblad" meldt. Is door de politie te Buitenzorg een graf aangetroffen achter het hótel Juliana op Pebston. Het stoffelijk over schot van zes slachtoffers werd aange troffen. t.w van mevr. F. M. M. Franck Schwarz. Ir. Beuseman, de Duitsche marine. Otto Herold j weggespoeld. nen gec" gewond. Als opvolger van wijlen Jhx.. mr. van Asch van Wljck komt voor lid der Eer- sche Kamer in aanmerking, mr, G. A. Diepenhorst te Zeist, lid van Ged, Sta ten in Utrecht en waarnemend commis saris der Koningin. De 6 J. P. M. Groenendijk, te Rot terdam is, toen hli op de Katendrecht- sche lagedijk samen met eeftige jongens behulpzaam was bij het in de garage duwen van een defecte verhulsauto. met het hoofd tusschen den auto en een muur bekneld geraakt, waardoor de schedel van het knaapje werd Ingedrukt. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. vertrek van IV 3 R. L naar Indië. is thans voorlooplg op 28 Maart vastge steld, De reis zal met de Sloterdijk wor den gemaakt. Dinsdag 22 April zal een gezelschap Zuid-Amerlkaansche Journalisten, waar van zes uit' Brazilië, vier uit Argentinië, een uit Uruguay en een uit Chili op Schiphol arriveeren, voor een bezoek van veertien dagen aan ons land. In de te Honselerdijk gehoudeh ver gadering van Veillngvereenigingen in Zuid-Holland heeft de heer J. Barendse uit Poeldilk afscheid genomen als- voor zitter. welke functie hij ongeveer 20 Jaar heeft bekleed. Door den zwaren regenval op Flo- res is de kabelbrug ten Westen van Ende vernield. In een kampong zijn verschei dene huizen door een overstrooming Hierbij werden twee perso- negen vermist ey enkele r, De Tweede Kamer komt Dinsdag 18 Maart bijeen. Behandeld worden, oa de uitzending van dienstplichtigen, de uit breiding der Commissie-Generaal, de pachtvoorziening. de instelling van een ziekenfondsraad en de herziening der bijzondere rechtspleging. Wellicht zal in deze zittingsperiode ook nog de belas tingherziening worden behandeld Sinds 3 Maart hebben uitzendingen in de Nederlandsche taal van de Radio- dlffuslon Franchise plaats op golflengte 1293 meter (Radio Luxembourg) lederen avond van 22 uur 45 tot 23 uur. BUITENLAND. -Te Blackwell in Oklahoma (V. S.) is' een gashouder in brand gevlogen, waardoor een persoon om het leven kwam en twee anderen ernstige brand wonden opliepen. Pas na een uur slaag de men er ln den brand te blusschen. Volgens de laatste officieuze schat tingen bedraagt het. aantal dooden bij de botsingen in het gebied van Rawal- pinci (Pendsjaab) 200 en het aantal ge wonden 400. Naar verluidt z!1n ongeveer 6 dorpen om Rawalpindi in vlammen opgegaan, terwijl vele andere schade hebben geleden. De Vereenigde Staten zullen twee luxe-schepen laten bouwen, die grooter snelheid hebben dan de Queen Elizabeth of de Queen Mary. Een arbeidersvrouw ln de provincie Sumperk van Moravië, die reeds een drieling en twee tweelingen ter wereld heeft gbracht, heeft thans het leven ge schonken aan een vierling. De Japansche luitenant-generaal Hisao Tani, die verantwoordelijk gesteld is voor het wangedrag van ziln troepen in Nanking in 1937. toen een veertigdui zendtal Chlïfeezen om het leven kwam is' ter dood veroordeeld. Generaal Tsjang kal sjek heeft me degedeeld. dat hij een hooggeplaatst re geringspersoon naar Formosa zal zenden om een onderzoek ln te stellen "naar de onlangs uitgebroken ernstige ongere geldheden Verder zullen er troepen wor den heéngezonden om de orde te herstel len. In den loop van de laatste maan den heeft het Amerikaansche militaire bestuur ln Beieren 36 Duitsche bestuurs ambtenaren gearresteerd of ontslagen, daar zij niet zuiver bleken te zijn. De Amerikaansche bezettingsauto riteiten ln Oostenrilk hebben bankbil- Jettenvervalsching op groote schaal aan het licht gebracht. Alle dollar-biljetten zijn ingetrokken en nieuwe zullen wor den uitgegeven. De productie van steenkool uit het Ruhrgebied is voldoende toegenomen voor een hoogere toewijzing voor den ex port. Deze zal in April met 50000 ton worden verhoogd en In Mei met 200.000 ton, De economische en sociale raad der V.N heeft besloten, een internationale scheepvaartconferentie bijeen te roepen om te overleggen, of men moet overgaan tot de oprichting van een Internationale scheepvaartorganisatie. deren, hetgeen er toe zal bijdragen, dat het nationale productie-apparaat tot welzijn van het geheele volk op de snel ste wijze wordt hersteld. De minister is zich bewust, dat me nigeen in de huidige omstandigheden niet of nauwelijks in staat is, uit zijn inkomen te sparen. Daartegenover kan echter worden ges*teld, dat er zeer velen zjjn, die wel uit hun in komen zouden kunnen sparen, doch dit nalaten of althans niet zooveel sparen als zij zouden kunnen. Tot de laatstbedoelde, kwantitatief en kwalitatief belangrijkste, categorie zal de te voeren spaaractie zich moeten Nieuwe plannen van minister Lieftinck. richten. Het is niet alleen in het natio nale belang, doch ook in individueel eigen-belang geboden, dat zooveel mo gelijk wordt gespaard. Het inzicht zal moeten doordringen, dat een ieder in ïijn eigen belang niet meer dient aan te schaffen dan hij dringend noodig heeft. Ieder uitstel vaij consumptie, iedere be sparing dus, brengt naast de gekweek te rente nog de voordeelen van lagere prijzen en betere kwaliteit der goede ren, die men in de tjoekomst voor het gespaarde geld zal kunnen aanschaf fen. Bovendien zal het tijdstip van vol tooiing van den herstelarbeid en van weder normale voorziening met con sumptiegoederen sneller worden bereikt naarmate men meer spaart. Naast de door sparen te verkrijgen materieele voordeelen wordt nog gewe zen op de moreele winst, welke voor in dividu en volk schuilt in een herleving en versterking van den spaarzin, een factor welke het voeren van een spaar actie ten minste even wenschelijk maakt als de bovengenoemde economische mo tieven zulks doen De mogelijkheid wordt geopend, dat binnen het kader van de spaarcam- nagne ten laste van het Rjjk spaar- brieven in een nader te bepalen vorm uit te geven, die het publiek de ge legenheid bieden, zjjn besparingen op aantrekkelijke wijze te beleggen. Naar het oordeel van den minister moet het zwaartepunt van de actie voor het sparen liggen bij het bevorderen van de besparing bij de bestaande spaar- instellingen. De eventueele uitgifte van spaarbrieven heeft dan ook' niet ten doel, deze instellingen concurrentie aan te doen. Tot de bedoelde uitgifte zal derhalve slechts dan worden besteten, indien uitzicht bestaat, dat langs deze* weg additioneele besparingen kunnen worden aangetrokken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1