V oetbal-competitie wordt normaal afgewerkt Winter-einde in het Zuiden STADSNIEUWS Laatste Berichten Dr Ph. J. Idenburf over de UNESCO Naar A.NP -sport verneemt heeft het bestuur van den K.N.VJB. besloten het competitie-programma, zoodra de weers- en terreinomstandigheden dit toelaten op de normale wijze af te werken Dit besluit steunt op de volgende motleven: De competitie heeft circa drie maan den silgelegen. Inplaats van in den zomer hebben de spelers reeds thans hun ,va- cantie" gehad. Voetbal is een volkssport en de meeste spelers beoefenen geen tak van zomersport, zooals dat b.v. met de hockeyspelers wel het geval is. Boven dien hebben de vereenigingen hun bij zondere uitgaven door dezen strengen winter en heeft men ook de oefenmees- ters moeten door betalen. Om al deze redenen zou het niet billijk zijn de com petitie niet op normale wijze af te spe len. waarmede men omstreeks half Juni gereed hoopt te zijn. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, dat op 4 Mei, den dag van BelgiëNederland te Antwerpen, een gewoon competitie programma zal worden afgewerkt, waar bij alleen die clubs worden vrijgesteld, die een of meer spelers aan het Neder- landsch elftal hebben afgestaan. Het zelfde zal geschieden op 25 Mei den dag waarop te Parijs Frankrijk—Neder land plaats vindt. Ten slotte zal op GYMNASTIEK. Quick clubkanipioeu De turnver- eeniglnc „Quick" uit Huizum heeft in Haarlem tüdens de nationale vereeni- gings-kampioenschapen keurturnen van het K.N.G.V. het clubkampioenschap van Nederland behaald, vooral ook dank zij een overwinning van haar dames. De uitslagen luiden: Dames: 1. Quick (Huizum) 528,4 pun ten: 2. De Halter (Alkmaar) 486,25 p 3. D.O.C. (Amsterdam) 459 6 pnt,; 4 Hercules Hebe (Enschedé) 349.375. Heeren: 1. Hercules Hebe 526.05 pnt.: 2 Quick 525,05 pnt.; 3. De Halter 468,45 j Pnt.: 4. Simpson (Amsterdam) 452.35 p. Totaal klassement: 1. Quick (Huizum) 1053,45 p.; 2. De Halter 954.70 pnt.: 3 Hercules Hebe (Enschedé) 875,425 pnt! WIELRENNEN LimburgAmsterdam heen en terug - Op 3 en 4 Mei wordt de wegwedstrüd MaastrichtAmsterdam gereden Het geprojecteerde plan beoogt 4 etappes en wel op 3 Mei Maastricht—Nilmegen, waarna opnieuw wordt gestart voor Nij megenAmsterdam. 4 Mei gaat de reis van Amsterdam over Rotterdam. Tilburg naar Budel met aankomst op de Budel- sche wielerbaan. Denzelfden dag wordt deze tweedaagsche met BudelOirs- beek gesloten De finish van dezen rit komt op de Olrsbeeksohe baan. Swiftcoinblnatie De laatste wed- stryd op home-trainers bracht den vol- eenden uitslag: 1 Jan Sohuller, tijd 5 K M. 2 min. 49 sec.. 2. R. Riethoven 2 min. 56 3/5 sec.; 3. Joop Riethoven 3 m. 8 1/5 sec.; 4. T. Holst 3 min. 13 4/5 sec •Sohruller is ln deze 5-weèksche reeks winnaar geworden. HIJ heeft ln de laat- ste weken P. Riethoven van de leiding 1 verdrongen. Goede 3de werd Joop Riet hoven, terwijl Holst met z n 4de plaats ledereen verraste De tijd van J. Schüller bedroeg over alle afstanden (18 K.M.) 10 min. 27 3/5; R. Riethoven 10 min. 43 3/5; Joop Riet-! hoven 11 min. 5 4/5 sec, Holst 11 min. 25 3/5, 5. W. Rijsbergen; 6. R. Segaar- 7. J. Riethoven Si.; 8, J. Riethoven Az.; 9. J. LaveniJ 10. W. Holst, 11, Joons; 12. Vermeulen. A s. Zondag te 9 uur wordt er gereden over 1 K.M. record. Jan Schüller gaat een koppel vormen met den bekenden Rotterdammer T. Bulsse. Zjj sloten reeds contracten voor diverse banen af. DAMMEN. D.C.L. won van H.D.S. D.C.L. heeft haar tweeden dega'adatle- vedstrijd op overtuigende wijz>e gewon nen van de Ha ,sobe kampioen H.D.S., die tot nog toe n de gebeele competitie ongeslagen was gebleven. DC.L. kwam volledig uit, wat in langen tijd niet was gebeurd. Na i y2 uur wist F. Franken (7e) na een slechte opening, zich ln het middenspel te hersteHen en spoedig wist hij DCL een 20 voorspixmg te bezorgen. Daar v. d. Reek niet meer dan remise kon bereiken, was het 31. F. Laterveer kwam een stuk achter. HU deed daarna nog wanhopende pogingen om remise te bereiken, maar het mocht niet baten (33). Zijn broer W. Later veer wist ln een fraai gespeelde partij te winnen, en op nieuw DCL een voorsprong te geven 53. W. Olivier wist ln een ongunstlgen stand, op aardige wijze remise te berei ken 64 Koree had vrouwe Fornuta op zijn hand. want ln een voor hem verloren i'taud. wist hij toch nog te wdnn;en. door tijd overschrijding van zijn tegenstander. (84). Er moesten toen 4 partijen wor den afgebroken, v. Steenbergen staat ln zijn fraai gespeelde party gewonnen, evenals J Stavleu, die bijzonder ln vorm was, terwijl Nachtegelier in zijn party goed voordeel wist te behalen. Deze partij staat dan ook voor hem gewonnen. Vink staat in ijijn party voordeellger en maakt een kans op de zege. De uitslag zal ver moedel Uk 164 wor den ln het voerdeel van D CL. Door dezen uitslag heeft D.C.L de bovenste plaats van H.D.S, overgenomen,- SCHAKEN. COMPETITIE LEIDSCHE SCHAAKBOND, Door de uitspraak der arbiters werden de volgende uitslagrn verkregen: le bl.: Philldor I wint met 73 van LSG II. Noord wijk I win' met 51/»4V2 van Vriendenschaar I. O verg. kl.: Hazerswoude I wint met 6yz31/2 van Boskoop I. 2e kl. A: vw> pion I te Llsse wint met 6V23 V2 van Llsse 1; Lei then I wint met 51/,41/2 von Sassenhelm I. 2e kl. B: Hazerswoude n en Boskoop II spelen gel U k 5-5. 3e kl. B: Zw. pion El wint met 64 van PTT I. N.Z. HolQ. II verliest met 3J,£ 6V2 van de Zw. pion H. 4e kl. B: Noordwljk 131 en Schaakge noegen II spelen gelijk (55). Voorts werden nog de volgende wed strijden gespeeld: 2e lel. B: VTL I (Touwf.)S oh aakgen, I 6xx2xx. 3e kl B: PTT I—S. Prof. W. I 4^x— 4o kl. B: Ons Genoegen li-Katwijk EU 3',5x51/2X. 4e kl. A: Alphen EVLeithen II 64. 4e kl. A: Leytse Anoker Ileiderdorp III 4—6. ROTTERDAM KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Voor de finale van de wedstrijden uit geschreven tusschen de onderbonden om het kampioenschap van Nederland is te Haarlem gespeeld de wedstrijd Noord-Hollandsche Schaakbond-Rotter dam. Rotterdam won met 64. HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Om den wisselprljs van het Leidscli Dagblad, Op Woensdag 19 Maart a.s. zal deze wedstrijd beginnen. In het le achttal zijn d? v olgende spelers geplaatst, de volgorde b na loting. 1. W. Demmenda (LS); 2. W. H. v. d. Nat (LS); 3. A. Rotteveel (LS); 4. D. Posthuma (A); 5. A. Barkema (Ph.); 6. J. Kanbler (Vr.); W. F. Schüss (Pk) en 8. A A. Idema (LS). aldus 4 spelers van LSG. 2 van Philldor, 1 van Alphen 61 1 van rlendensohaar. De deelnemers der 2 andere groepen ?ullen wi| nog later vermelden, omdat hierin waarschijnlijk nog een aantal wij- zieinven komen. Leidcrdorpsclie Schaakclub De on derlinge wlnterwedstrilden loopen ten einde Het Plan bestaat nu een wedstrijd fe organlseeren om het kampioenschap van Leiderdorp. Hieraan kunnen alle Polderdorpers ook die geen lid zijn van de club deelnemen. Ook oud-leden van de Lelderdorpsche Schaakclub mogen hieraan meedoen Er zal worden gespeeld tb twee klassen. Voor elke groep zijn drie ticriasiie? beschikbaar en voor de eerste tevens een wisselbeker De speler die ririe maal achtereen of vijfmaal ln het. eeheel als eerste eindigt komt defi nitief ln het bezit van den beker. 7 April, wanneer te Amsterdam Neder landBelgië wordt gespeeld, een aantal wedstrijden worden uitgeschreven, welke als beslist noodzakelijk worden geken merkt. b.v. van vereenigingen. die een grooter aantal wedstrijden achter zijn dan de andere clubs. Ook in het programma der kampioens- en promotie/degradatie-wedstrijden zal op de gewone wijze worden afgewerkt. Vast staat, dat z.g. vriendschappelijke wedstrijden tegen buitenlandsche ver eenigingen alleen in de week mogen worden gespeeld, zoodat de competitie er niet onder zal lijden. Bondselftal tegen Engelsch amateur- elftal Het Engelsche amateurelftal, dat via Frankrijk en Luxemburg naar Nederland komt, zal op 17 Mei a.s. ln het Goffertstadion te Nilmegen een wedstrijd spelen tegen het Nederlandsche Bonds elftal. De Engelsche league De uitslagen zijn. Eerste divisie: CharltonAthletic Huddersfield Town 03; Chelsea Blackpool 14; Grimsby TownEver- ton 22; Liverpool—Blackburn Rovers 21; Manchester UnitedAston Villa 21; Middlesbrough—Wolverhampton Wanderers 11, Tweede divisie: Tottenham Hotspur— Fulham 1—1. Ds. D. Kuilman weer op den kansel. NA EEN ERNSTIGE ONGESTELDHEID VAN ELF MAANDEN, Het was gisteren voor de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede in het al gemeen en voor den nestor in het ministerie van predikanten, ds. D. Kuilman, in het bijzonder een dag van groote blijdschap en dankbaar heid nu één van haar ambtsdragers, die reeds ruim 20 jaar zijn zegen- rijken arbeid in onze stad heeft mo gen verrichten, na een ernstige on gesteldheid van elf maanden weer in zooverre hersteld is, dat hij één maal in de veertien dagen in den dienst des woords mag voorgaanr De belangstelling, welke voor dezen in de Marekerk gehouden dienst be stond, was buitengewoon groot. Hon derden kerkgangers hebben zich dezen ochtend met een staanplaats tevreden moeten stellen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op mr. J. Bool, ge meente-secretaris, ds. D. J. Vossers, voorzitter van den kerkeraad, de nage noeg voltallige gemeente-commissie der N.H. Gemeente en voorts vele leden van kerkelijke colleges. Ds, Kuilman, die gedu ende den ge- heelen dienst sterk onder den indruk van dit oógenblik was en dezen dag be stempelde als „zijn tweede intrede in de Leidsche gemeente", liet bij den aanvang zingen Psalm 68 10 en 17b „Gelooft zij God met diepst ontzag". Ais overdenkingswoord voor dezen ochtend had ds. D. Kuilman gekozen Rom. 14 8b „Hetzij dan dat wij leven, hetzy dat wij sterven, wij zijn des Hee ren". Bij de ontvouwing van dit tekst woord herinnerde spr. allereerst aan de eerste vraag uit de Heidelbergsche cate chismus: „Wat is Uw eenige troost, bei de in leven en sterven" om er in dit verband op te wijzen, dat deze vraag en het daarop gegeven antwoord, voor ons in dit leven als het gaat. spannen en wij met de realiteit rekening moeten gaan houden, dat wij uit dit leven door Gods hand worden weggeschoven, voor ons van enorme beteekenis wordt. Dan 11 i het er om gaan op wien wij terug vallen en wiens eigendom wij ons we ten. Dan is het voor ons ook een ge weldige troost als wij mogen ervaren, dat God ons niet los wil laten, maar ons door de doodsvallei wil leiden aan zijn hand. Ook spr. heeft dit tijdens zijn ziekte meerdere malen mogen on dervinden. Ofschoon er op dezen dag alle aanleiding voor spr. zou zijn om te getuigen van den liefdevollen steun en het sympathieke medeleven, welke hij van zoovele zijden heeft ondervonden en die hem hebben doen ervaren, dat er in de afgeloopen elf maanden een gees telijke gemeenschap bestond, welke in dagen van donkerheid zoo bijzonder sterken kan, wil hij het daar thans niet over hebben, maar veeleer het evangelie van Gods genade doen spreken. Ds. Kuilman wees er o.m. op, dat hij", met over dezen tekst te spreken, tevens een in het Diaconessenhuis afgelegde be lofte inloste. Vele malen heeft hij reeds over dezen tekst gesproken, maar in het diaconessenhuis. waar dit tekstwoord in zijn ziekenkamer was opgehangen, heeft hij de volle realiteit daarvan op nieuw leeren onderkennen. Het is deze realiteit geweest, welke hem heeft doen besluiten om, als hij weer tot het leven mocht terugkeeren en door God tot den kanselarbeid werd geroepen, over dit tekstwoord te spreken. Aan het einde van dezen dienst zong de gemeente staande ds. Kuilman de zegenbede uit Ps. 134 toe" BONNEN HALEN. Morgen is de letter K (beginnende bij Kr) aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon- en textlelkaarten. Ds. L. Rijksen, predikant bij de Geref. Gemeente alhier ontving een be roep naar Axel (Z.). De eerstvolgende vergadering van den Raad za', worden gehouden op Maandag 31 Maart 1947. TER-AARDEBESTELLING T. GROENEVELD. Zaterdagmiddag j.l. werd het stoffe- ïyk overschot van het oud-raadslid der S.D.AP-, en heer T. Groeneveld naar zijn laatste rustplaats gebracht. In de aula van „Rhijnhof" voerde als eerste het gemeenteraadslid, mevr. Braggaarde Does, het woord, die schetste hoe Groeneveld, uit een chris telijk gezin afkomstig, reeds op jongen leeftijd tot de socialistische beweging van die dagen is toegetreden, om in de eerste jaren vooral op het terrein van de vakbeweging werkzaam te zijn. Ook de politieke strijd had zijn aandacht. Door zijn helder verstand had hij spoe dig een leidende functie in de S.D.A.P. en door zijn voorbeeldige, trouwe plichts betrachting. deed hij. na eenige malen candidaat te zijn gesteld voor den ge meenteraad. in 1919 als lid zijn intrede, hetgeen hij tot 1941 onafgebroken is gebleven. Er is bijna geen terrein van het po litieke en sociale leven, waarvoor hij geen belangstelling had. ..Je bent. voor anderen in den strijd vaak niet gemak- keiyk geweest" zoo vervolgde mevrouw Braggaar haar rede. „maar je hebt het je zelf ook niet gemakkelijk gemaakt. Voor alles wat je hebt gedaan, verdien je den dank van ons allen". Met een persoonlijk woord van diepe deelneming aan de weduwe, eindigde mevr. Brag- Vervolgens spraken nog wethouder A. J. Jongeleen, die er op wees, welk een groote beteekenis het werk van Groene veld heeft gehad, toen hii de functie vervulde van ambtenaar van het bu reau van Arbeidsrecht: de heer J. J. v. Stralen, namens het bestuur van de Coöperatie „Vooruit", waarbij de over ledene een groot aantal jaren ih dienst is geweest en de heer C. J. Piena, voor den Leidschen Bestuurdèrsbond, Aan de groeve dankte een zwager na mens de familie, voor de eer aan den overledene bewezen. Onder de talrijke belangstellenden merkten wij op den heer Th. Wilmer, voorzitter van de R.K. fractie in den gemeenteraad, den heer D. J van Dijk, voorz. van de gemeenteraadsfractie van de P. v. d. A. en H. v. Weizen namens de fractie der C.P.N. BANKETBAKKERS MAKEN OVERWINST VAN f. 26.000.— Ambtenaren van de Prijzencontröle te dezer stede hebben tegen den beheer der van een banketbakkerswinkel van den heer C. aan de Mare procesverbaal opgemaakt omdat een onderzoek heeft aangetoond, dat deze beheerder in den tijd van een half jaar op bepaalde pro ducten een overwinst van f. 10.000. heeft gemaakt. De beheerder is inmid dels van zijn functie ontheven in ver band met den terugkeer van den heer C. in het bedrijf. Eveneens hebben zy tegen den banket bakker P. R. te Rijnsburg een proces verbaal opgemaakt. Deze man had zelfs kans gezien om een overwinst van ruim f. 16.000.— te maken. VÈkEENIGING VAN INDONESISCHE STUDENTEN OPGERICHT. Vrijdag j.l. is door Indonesische stu deerenden. te dezer stede een so- ciaal-cultureele organisatie opgericht, die zich ten doel stelt door een zoo nauw mogelijk contact met het Neder landsche sociale en cultureele leven we derzijds begrip en goede samenwerking tusschen Nederlanders en Indonesiërs aan te kweeken en te bevorderen. Aarr het tot stand komen van deze organisatie, die den naam heeft aange nomen van de destijds door de Duit- schers ontbonden Indonesische vereeni- ging van studeerenden Roekoen Pelad- jar Indonesia (Roepi) hebben zoowel die Indonesiërs, die aan het illegale verzet tegen de Nazi's hebben deelgenomen als zij, die na de bevrijding in Nederland zijn gearriveerd, meegewerkt. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. Djajadininggrat. voorzitter; C. A. Sani. vice-voorzitter; G J. Winaja, se cretaris. P. Latuasan, penningmeester; Ismael. commissaris. Beschermheeren zijn o.m.: prof. dr. J H. A Logemann; prof, dr. G. van dei- Leeuw; prof. dr. J. P. Kruyt; prof. dr. J. Tinbergen, prof. dr. J. M. Romein; prof. mr. W- Wertheim; prof. dr. J. P. B. Josselin de Jong; prof. mr. R. D. Kollewijn; prof. dr. H. Kraemer; prof. dr. C. C. Berg. lector R, van Dijk en de heer E. Gobée. DEM. SOC. JONG. VER. „NIEUWE KOERS". Voordracht van den heer Deering. Vrijdagavond hield 'het lid der Tweede Kamer de heer J. C. Deering, voor de afdeeling Leiden een lezing over: „De activiteit der Partij van den Arbeid ln Tweede Kamer en Ministerraad". Na den door hooge verwachtingen ge- kenmerkten oorlogstijd, aldus spr., was de teleurstelling over allerlei ontwikke lingen in het na-oorlogsche Nederland algemeen; ook wat betreft den uitslag der verkiezingen. Velen hadden hierna liever gezien, dat de Partij v. d. Arbeid in de oppositie was gegaan, dan had zij een groote schare ontevredenen om zich verzameld en bij de volgende verkiezin gen de meerderheid behaald. Wanneer dat echter gebeurd was, had men juist de oppositie in de kaart, gespeeld en het eigen ideaal een geweldigen klap ach teruit gegeven. Dit zien wij vooral op het terrein der Indonesische, financieele en sociale politiek. Thans ligt de K.V.P. onder den zweepslag der P. v. d, A., al dus spr. Met onze huidige sterkte moet gedaan worden, wat mogelyk is; men moet bewijzen, dat het Nederlandsche volk zich in Mei '46 vergist heeft. Bo vendiener blijft altijd eep ,„wet der geleidelijkheid". Wanneer aan den anderen kant, de P. v. d. A. thans reeds de socialistische maatschappij had wil len verwezenlijken, dan was dat volko men mislukt: men had zich de tanden kapot gebeten op de huidige onrijpheid van het Nederlandsche volk daartoe ten koste van de nu zoo noodzakelijke maat regelen. Het doel waarnaar men streeft, is geen nivelleering, maar de verwezen lijking van sociaal-verantwoorde toe standen. Een nauw contact moet bestaan en bestaat ook tfusschen P. v. d. A.-minis ters en de sterk gespecialiseerde Party- fractie. De eersten moeten zich gedra gen weten, de laatsten moeten „onder het volk léven, getuigen en overtuigen, in zich opnemen, weten wat er leeft, contacten leggen en vertrouwen wekken" Rustige evenwichtigheid moet het kenmerk der P. v d. A.-fractie en -mi nisters zijn, een de realiteit waardee- rende nuchterheid, welke verantwoorde lijkheid aanvaardt. Een levendige gedachten-wisseling met vele „practijk-ilhistraties" volgde. TWEE BRANDJES. In een perceel aan de Roodborst- straat is Zaterdagmiddag door het om vallen van een petroleumstel brand ontstaan. Een gordijn, dat vlam vatte, kon door den 26-jarigen bewoner, den heer C. F, W. nog tijdig worden ver wijderd, waarop de vlammen met eeni ge emmers water konden worden ge- bluscht. De schade beperkte zich tot eenige ruiten en het schroeien van wat houtwerk. W„ die enkele brandwonden aan gelaat en handen opliep, is dooi den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De brandweer heeft zich nog geruimen tijd met de nablussching bezig gehouden. Tijdens afwezigheid van den 60-ja- rigen M. C. H. is gistermiddag brand ontstaan in het perceel Maredyk 64. Omwonenden, die rook naar buiten zagen komen, hebben de deur inge trapt en het vuur met eenige emmers water gebluscht. Verloren gingen eeni ge kleedingstukken, een kinderledikant en wat beddegoed. De brandweer ver richtte de nablussching. Verzekering dekt de schade. DE PRIJZENCONTRÖLE IN 1946. Ambtenaren van de prijzencontröle te dezer stede hebben in het afgeloo pen jaar in totaal 1130 processen-ver baal opgemaakt. Het grootste deel der overtredingen (80%) werd in de om liggende gemeenten geconstateerd Van de ruim duizend klachten, welke in 1946 bij den dienst voor de Prijzen contröle werden ingediend, leidde 20% tot het opmaken van een procesver baal. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. C. J. M. Mul ders (Den Haag). De heer H. v. d. Berg zal a.s. Don derdag het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar als wissellooper bij de Neder landsche Middenstandsbank in dienst trad. In verband met de ongesteldheid van den spreker zal de samenkomst, welke morgen in het kader van de on- derwijsconferenties was belegd,1, geen doorgang vinden. Warme lucht dringt langzaam door! De wijzigingen in de algemeene lucht- drukverdeelingen zijn in de afgeloopen 2 dagen niet onbelangrijk geweest. Het gebied van hoogen luchtdruk over Groenland is aanzienlijk in omvang af genomen. al heeft, dit luchtdruksysteem zijn invloed nog niet geheel verloren. Van groote beteekenis voor het weers- verloop in ons land. is de sterk toege nomen depressie-activiteit op den At- lantischen Oceaan, die zich op hoogere breedten afspeelt dan tot nu toe het ge val is geweest en voorts de opbouw van een hoogedrukgebled over Spanje en Midden-Duitschland, dat échter in Oostelyken richting trekt. Onder invloed van de geschetste luchtdrukverdeeling ontwikkelde zicli 'n krachtigen Zuid-Westelijken lucht stroom over de Golf van Bjskaye, die met groote snelheid warme lucht van de omgeving van Madeira naar Zuid- West-Engeland en West-Frankrijk Het komende vliegveld te Rotterdam. SPOED WORDT BETRACHT. Aan het voorloopig verslag der com- missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begrooting van het Dep. van Verkeer voor 1947 ontleenen wij, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, in de nabijheid van Rotterdam een vliegveld te doen ontstaan, hetwelk vol doet aan de internationale eischen van een vliegveld klasse E (Europeesch ver keer) met uitbreidingsmogelijkheden tot klasse B (Transatlantisch verkeer). Voortdurend overleg is gaande tusschen rijk en gemeente omtrent de meest ge schikte plaats voor deze luchthaven. Een overhaaste beslissing hieromtrent is met het oog op de zeer groote moeilijkheden, welke de bodemgesteldheid rond Rotter dam oplevert, niet verantwoord, alleen reeds met het oog op de hooge kosten, verbonden aan een zoodanig omvang rijk object. Het bodemonderzoek is nog niet geëindigd. Ook 'moet worden reke ning gehouden met toekomstige ontwik kelingsmogelijkheden van dit vliegveld. De meest mogelijke spoed in deze wordt betracht. Het journalisten-incident te Krandji. EEN HUNNER BRACHT COMMUNISTENGROET. Omtrent het gebeurde bij Krandji, waar ruim 20 journalisten van verschil lenden landaard door Nederlandsche militairen onheusoh behandeld zijn, meldt de Legervoorlichtingsdienst dat op last van den Legercommandant door den marechausseecommandant van de 7 Decemberdivisie een nauwkeurig on derzoek is ingesteld. Een vergelijking van het onderzoeks rapport met de verklaring der journa listen toont aan, dat het ernstige inci dent is ontstaan door een onbeteeke- nende aanleiding en een geprikkelde stemming beiderzijds. Dc Legervoorlichtingsdïciist spreekt enkele beweringen in de verklaring, die door de journalisten is opgesteld, tegen en zegt o.m., dat de houding van sommige journalisten dreigend is geweest: een der journalisten heeft achter den rug van den plaatsvervan- genden garnizoenscommandant met opgestoken arm en gebalden vuist den communisten-groet gemaakt. De legerleiding betreurt het voorge vallene ernstig en vindt daarin aanlei ding de schuldigen streng te corrigeeren. Het onderzoek heeft uitgewezen, zoo deelde de Legervoorlichtingsdienst nog mede, dat het openbreken van een kof fer met een bajonet op verzoek van den eigenaar geschiedde. Uit het onderzoek is niet gebleken, dat tegen een Ambonsch journalist „landverrader" is gezegd. EXPLODEERENDE MIJN EISCHT TWEE DOODEN. In de Oranje Nassaukazerne te Ber gen op Zoom, waarin de mijnenscliool is ondergebracht, is Zaterdagmorgen omstreeks negen uur een mijn tot ont ploffing gekomen. De 25-jarige soldaat Vervoorn uit Dordrecht werd hierdoor op slag gedood, terwijl een tweede soldaat, n.l. Noord draver uit Leeuwarden, inmiddels aan de bekomen verwondingen is overleden. Nog twee andere soldaten werden ge wond. Het slachtoffer V. was gehuwd en vader van twee kinderen. N. was eveneens gehuwd en vader van drie kin deren. De mijn zou bij het vervoer op onver klaarbare wijze tot ontploffing zijn ge komen. WEER EEN TYPHUSPATIËNT IN GOES OVERLEDEN. Hoewel de toestand van de typhus- patiënten in het ziekenhuis te Goes over het geheel genorden weinig zorg baart, is wederom een hunner overleden en wel de 65-jarige heer A. Blok uit Kort- gene- Nog steeds wordt een 25-tal pa tiënten verpleegd. BEURSOVERZICHT. Amsterdam, 10 Maart. Heden was de handel in Amerikaan- sche fondsen opengesteld, doch er wer den slechts adviesprijzen opgegeven. Alvorens het publiek er over denkt om tot verkoop van Amerikaansche waar den over te gaan, wil het zich uiteraard eerst een beeld vormen van de prijzen die te bedingen zijn. De advieskoersen waren gebaseerd op de Amerikaansche noteeringen. Hierbij dient in aanmer king te worden genomen dat bij een dollarkoers van circa 2.65 bij de bere kening van de Amerikaansche fondsen de waarde van den dollar nog op 2.50 gulden wordt gesteld op de locale aandeelenmarkt was de handel weer beperkt; de stemming was gedrukt. Koninklijken werden tegen 361 afgeadan. Unilever en Philips waren een paar punten lager. De scheepvaartmarkt was eveneens gedeprimeerd; de hoofd- koersen waren hier meerendeels bene. den de vorige prijzen. Ook de bankaan- deelen waren gedrukt. Van de cultuur fondsen waren de suikraandeelen wat zwakker. Tabakken en Ruibbers echter goed prijshoudend. Toen de vrije han del een aanvang nam. was de animo niet groot meer, terwijl' van den hoofd- koers geen noemenswaardige afwijkin gen meer vielen te constateeren. Aandeelen Internationale Kunstzijde Unie konden zioh opnieuw een viertal punten verbeteren. Aandeelen Ned. Wal- vischvaart waren wat lager, waaraan het bericht omtrent de tot dusverre verkregen opbrengst van traan niet ge heel vreemd was. De beleggingsmarkt was stil. 1 heeft gevoerd en die de temperate* aldaar heeft doen stijgen. Deze war me luchtstroming dringt langzaam verder naar onze omgeving door en zij zou vooral ook in het Zuiden van het land de temperaturen aanzienlijk doen stjjgen. Daar echter boven Zuid-Scandinavië de barometers weer tijdelijk oploopen, wordt de warme lucht bij haar Noord- Oostwaartsche beweging vrij sterk af geremd en het is waarschijnlijk, dat zij in de omgeving van onze Noordelijke provinciën tot stilstand zal komen. Voor het Zuiden van ons land zouden we kunnen spreken van het einde van het weer met wintersch karakter, daar ver wacht kan worden, dat bij den aanval van den dooi de rest van het sneeuwdek bijna geheel zal verdwijnen, met als ge volg, dat de nachtelijke temperaturen bij eventueele opklaringen niet meer zoo laag kunnen worden. Voor het Noorden van ons land moet nog afgewacht wor den, in welke richtingen het weersver- loop zich zal ontwikkelen. De K.L.M. antwoordt. HAAR VERGUNNING VOOR INDIA NOG NIET BEËINDIGD. De Kii.M.-persdienst deelt mede: Naar aanleiding van een Aneta-be- richt uit Batavia dat gegrond is op een mededeeling van het Republikeinse!* persbureau Antara en volgens hetwelk aan K.L.M. passagiersvliegtuigen verbo den zou worden te landen op Voor-In disch gebied, valt slechts te melden, dat de K.LM. den Amsterdam—Batavia- dienst in opdracht vliegt voor de Nether lands Government Air Transport. Deze N.G.A.T. heeft van de regeering van India vergunning 'tot het landen op Voor-Indisch gebied, een vergunning, die voorshands nog niet expireert, Kolenslag vestigt nieuw record! Inzake de kolenslag wordt nader gemeld, dat gisteren de N.S. met 32 treinen 1344 met kolen beladen wa gons uit het mljngebied afgevoerd hebben. Door het Rijksbureau was voor Maart de afvoer door de N.S. via Susteren vastgesteld op 889 wagons per werk dag. Deze afvoer werd gisteren dus met ruim vijftig procent overschreden. De aanvoer van ledige wagons, die ter belading naar de mijnen worden teruggevoerd, bereikte Zondag j.l. een hoogtepunt. Door 31 treinen wei-den 1534 ledige wagons naar de mijnen ge bracht. De winkelstaking in België. In België is vandaag geen pakje ciga- retten te krijgen, men kan zich niet laten scheren of knippen, geen borrel tje koopen, geen waschgoed afleveren en niet naar de bioscoop gaan. Volgens oproep van de winkeliersverenigingen worden namelijk de winkels in het ge- heele land vier-en-twintig uur lang ge sloten gehouden, als demonstratie van protest tegen de financieele en econo mische politiek van de regeering, in het bijzonder tegen de onlangs ingevoerde prijsverlagingen voor zekere eerste le vensbehoeften. Deze verlaging varieert van vier tot vijftien procent. De win keliers geven toe, dat prijsverlaging noodzakelyk was, doch beklagen zich er over, dat met hen geen overleg is ge pleegd, Voorts etscht men, dat aan een prijsverlaging ook een herziening van omzetbelasting en dergelijke gepaard zal gaan. De bioscopen staken mede als blijk van sympathie. De magazynen van „Selfridge" en „Gamage" te Brus sel zijn echter geopend. Als voorzorgs maatregel tegen eventueel protest van de zijde der kleine winkeliers wordt door speciale beveiligingsgroepen van het personeel dier magazijnen rond de ge bouwen gepatrouilleerd. Men heeft maatregelen genomen voor eventueele ontruiming van de gebouwen en be scherming van koopwaar en etalage ruiten in geval van nood. Morgen zal een delegatie der staken de winkeliers een bespreking hebben met de ministers Huysmans en Lie- baert. Bereden politie bewaakte heden morgen de regeeringsgebouwen. 5700 TON WALVISCHTRAAN ONDERWEG. „Wilem Barendsz" blijft tot 8 April. De Ned Mij. voor de Walvischvaart deelt mede, dat de tanker „Nacella" op 28 Februari J.l. van de vanggebieden ln de Zuidelijke IJszee naar Nederland is vertrokken met een lading traan van rond 5700 ton. Bovendien bevond zich op dit tijd stip rond 1800 ton aan boord van de „Willem Barendsz' die de vangst tot het eind van het seizoen op 8 April a.s. voortzet. James Ryan eischt héél wat! SCHADEVERGOEDING VAN 10 MILLIOEN DOLLAR. De heer James Ryan, directeur en rechtskundig adviseur van de Is- brandtsen-lijn heeft meegedeeld, dat hjj o.m. een claim van tien milliocn Amerikaansche dollars by de Ned.- Indlsche regeering heeft ingediend. Een officieel document is gezonden aan dr. Van Mook en alle autoriteiten, die met de Martin Behrman-kwestle te maken hebben. In het document wordt o.m. geëischt de oogenlblikkelijke terug gave van de reeds geloste lading, vrij lating van het schip en het vrijgeven van de op het söhip nog aanwezige la ding. Dit moet binnen 24 uur geschie den. Gebeurt dit niet, dan dient de Is- brandtsen-lyn namens zichzelf en alle belanghebbenden een eisch tot -schade vergoeding ten bedrage van tien millioen Amerikaansche dollars in, oan. omvat tende de volledige waarde van de „Mar tin Behrman", de volledige waarde van de lading, vrachtkosten, verzekerings premies, commissie van de Isbrandtsen- maatschappij en de schade, door kapi tein en bemanning geleden. Botsing tusschen trams OP HET BAANVAK HILLEGOM-LISSE Gisteravond te ongeveer kwart over zes zijn tusschen Hillegom en Lisse twee tramwagens van de N.Z.H.T.M. nabij de halte De Nagtegaal op ennikelvoudig baanvak met elkaar in botsing gekomen. Beide motorwagens werden zwaar be schadigd. 15 passagiers liepen verwon dingen ten gevolge van glasscherven op. Een der bestuurders kreeg letsel aan de handen. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. Het betreffende baanvak werd bevei ligd door seinlichten. VAN MOOK ONTVING JHR. RUYS DE BEERENBROUCK. Zaterdag j.l. is jhr. Ruys de Beeren- brouck, Tweede Kamerlid voor de K.V.P. door den Luitenant-Gouverneur-Gene- raal in audiëntie ontvangen. Interessante uiteenzetting voor Leidsche onderwijzers. De Leidsche onderwijzers hadden Za terdagmorgen in dr. Ph_ J. Idenburg een wel zeer deskundig spreker uitge- noodigd om een toelichting te geven op het werk van de UNESCO. Angelsaksische supprematie. Nadat de heer Idenburg de geschie denis van den Volkenbond uitvoerig had geschetst, waarbij hij den nadruk legde op de afwijzende houding, welke dit instituut steeds had ingenomen tegen over cultureele samenwerking der vol keren (een afwijzende houding, die werd ingegeven door eerbied voor de autono mie der naties) ging spr. over tot een beschouwing van de positie van de UNESCO in de huidige wereld. Daarbij wilde spr voorop stellen, dat de UNES CO zeer sterk onder den invloed van En geland en Amerika staat, terwijl dit met den Volkenbond niet zoodanig het geval was; daar immers had Frankrijk de meest gezaghebbende stem. Bij de hegemonie van Amerika zullen de na ties zich echter hebben neer te leggen, aldus dr. Idenburg, al weert Europa zich in het oude Engeland nog met hand eii tand. Het plan voor de stichting van de UNESCO werd te Londen in den kring van buitenlandsche ministers gelan ceerd en na het beëindigen van den oorlog op 16 November 1945 werd even eens te Londen het statuut ondertee kend. De basis-gedachte is dat alle oor logen hun oorsprong vinden in de gees ten der menschen. Di&r moet het kwaad dus bestreden worden. De UNESCO is. strikt genomen, geen neutrale organisatie. Zij strijdt immers uitdrukkelijk voor vrijheid en vrede en kiest bewust vóór de waardigheid van den mensch. Het feit, dat men zich al dus in een belijdenis uitspreekt, bewijst, dat wij revolutionaire tijden beleven. Ook Nederland heeft zich vitgesproken voor deze idealen door zich aan te slui ten bij deze internationale organisatie. Voor het eerst sinds 1795 is Nederland door deze aansluiting als staat niet meer neutraal, ofschoon onze grondwet nog steeds gebaseerd is op de neutrali teit van de overheid en de Staat der Nederlanden zich op grond van deze wet niet uitspreekt voor welk principe dan ook. Tot nog toe heeft niemand de aandacht op dit feit gevestigd. De idealen, waarvoor de UNESCO echter opkomt, zijn ongetwijfeld liberaal en 19de-eeuwsch. Waar Amerika in dit alles den hoofdtoon aangeeft, is dit te begrijpen. Immers Amerika is speciaal op zijn minst een halve eeuw by Euro pa ten achter. De 20ste eeuwsche be grippen van het oude Europa, begrip pen van economische en sociale vrij heid, zy'n volgens spr. dan ook niet vol doende tot gelding gebracht. Het doel van de UNESCO is bevordering van de onderlinge kennis en het wederzijdsch begrip onder de volken, stimuleering van de volksopvoeding en verbreiding van de beschaving De onafhankelijk heid der naties is daarbij uitdrukkeiyk vast gelegd. In de vergaderingen van de UNESCO wordt dus gesproken over cultureele onderwerpen door overheids vertegenwoordigers. Het ls Frankrijk, dat hiertegen vele bezwaren heeft aan gevoerd. Het groote probleem. Het groote probleem, waarover de UNESCO op het oogenblik dreigt te struikelen, is de spanning tusschen En geland en Amerika. Een spanning, die te gevaarlijker wordt, naarmate de tijd verstrijkt, waarin Rusland nog tot deze organisatie zou kunnen toetreden, Ook de benoeming van dr. Julian Huxley, broer van den bekenden schrij ver Aldous Hexley, tot Directeur-Gene raal, is een teeken geweest van de groo te tegenstellingen, die rondom de orga nisatie van de UNESCO tot uiting ko men. Immers de benoeming van Huxley was een late overwinning van 'iet oude Európa op de nieuwe wereld. Waar ech ter den Directeur-Generaal een beperkt budget toegestaan en een uitgebreid programma on v rwezenliiklng wacht, heeft deze positie toch minder te betee- kenen dan men wel zou denken. Overi gens is rondom de figuur van Huxley ook om andere redenen strijd ontstaan. De oplossing. De vraag, hoe men in feite menschen en volkeren kan brengen tot eerbiedi ging van elkanders rechten, heeft dr. Julian Huxley beantwoord met de theo rie van de evolutie der zedenleer, welke theorie niet algemeen wordt aanvaard. Dat deze in vele opzichten acceptabele figuur zijn schaduwzijden heeft bewijst hier dan ook zijn optreden. Huxley blijft namelijk hardnekkig zijn ideeën propageeren. Dr. Idenburg zag de op lossing van dit fundamenteele vraag stuk, in het erkennen van het geeste- ïyk vacuum, dat ons thans omgeeft. En in het weer gaan zoeken naar een ge- mesnschappeiyken norm, zooals de Mid deleeuwen die hebben gekend.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3