Absenteïsme van de Engelsche mijnwerkers bedraagt 16 pet. STADSNIEUWS Laatste Berichten Nederlandsche soldaten nemen „Martin Behrman" in bezit Geen acuut revolutie - gevaar in Frankrijk Streven naar rationalisatie (Van onzen Londenschen correspondent) Engelends lndustrleel-technische cri sis heeft het vraagstuk der nationalisa tie meer dan ooit op den voorgrond ge plaatst- De tegenstanders tromfeeren en roepen uit: „Zie ja nou wel. dat het misloopt!" Waarop de regeering ant woordt: „Kalm aan wat. We zijn nau welijks begonnen. Laten we blü zijn. dat we nu over een beter hanteerbaar ap paraat beschikken. Anders zouden we nog dieper in de put zitten". De nationalisatie van het mijnbedrijf is overigens niet met deze regeering uit de lucht komen vallen. Al tientallen jaren was deze basis-industrie een zor genkind. Zij beleefde haar bloeitijd in 1913, daarna ging het bergaf. De mijn bouw was hopeloos versnipperd, hetgeen o a. het gevolg was van de merkwaar dige bepaling, dat de eigenaar van den grond ook de bezitter was van hetgeen zich honderden meters daaronder be vond. Duizend en meer maatschappijen waaronder honderden minlatuur-N V.- 'tjes, waai*van de aandeelhouders en commissarissen meestal nog nooit een mijn aanschouwd hadden, hadden het voor het zeggen. Vaak waren de mijnen het object van jie grofste speculatie en het ergste wanbeheer en het lot der mijnwerkers en hun gezinnen tartte ja renlang elke beschrijving. Hoewel er veel verbeterd is in den loop der jaren, door het toedoen van de besten onder de mijnwerkers, die zich boven de rampzaligheld uit wisten te werken, zün de sporen hiervan nog dui- delilk merkbaar. In elk geval waren deze pioniers de wegbereiders en steun pilaren van de Labourpartij en uit hun kring komen minstens acht leden van het tegenwoordige kabinet en vele par lementsleden voort. De mijnwerkers vragen nu om inlos sing van de hun gedane beloften, welke Labour tot hoofdpunt van het verkie zingsprogram had gemaakt. Reeds in 1919 was een parlementaire I commissie tot de conclusie gekomen, dat I enkel nationalisatie van de industrie een I uitweg zou bieden- De regeering sloeg j het advies destijds in den wind. Nieuwe sociale strijd ontbrandde. De groote staking van 1926 werd door de mijnwer kers verloren. Onoverbrugbaar bleef de kloof tusschen de mijnmaatschappijen en de arbeiders. Nationalisatie werd daar om als voorwaarde beschouwd om een betere atmosfeer in het bedrijf te schep pen. Een belangrijk argument van La bour was ook. dat het particuliere ka pitaal r.let bereid of in staat bleek om geld te steken in de noodzakelijke ver nieuwing van de industrie. Dit zal nu gebeuren door den staat, die daarom ook het beheer in eigen hand wenscht te hebben, hetgeen alleen mogelijk is door onteigening, welke ook al gewenscht werd omdat de mijnbouw op zichzelf van' zulk een vitaal belang voor de ge meenschap is. De nationalisatie ge schiedt door middel van een door een onpartijdig tribunaal vast te stellen compensatie waarvan het totaal bedrag op ongeveer 165.000.000 pond sterling is vastgesteld. De bedrijven zijn op 1 Januari 1.1. in staatsbezit overgegaan en worden beheerd door een door de overheid opgerichte handelsonderne ming. de National Coal Board, welke weer gesplitst is in een aantal gewes telijke kolenraden. De technische be drijfsleiding, de ingenieurs en beambten zijn eveneens naar de Coal Board over gegaan. Alleen de vennootschappen hebben niet langer zeggenschap over de mijnen. VOLLE MEDEWERKING DER MIJNEIGENAREN. Het opmerkelijkste bij deze nationa lisatie is wel. dat de mijneigenaren, na dat ze inzagen dat tegenstand nutte loos zou zijn. hun volle medewerking verleend hebben om den overgang van particulier naar overheidsbezit zoo soe pel mogelijk te doen verloopen- Ook hierin komt de sportieve karaktertrek van het Engelsche volk om den hoek kijken. De National Coal Board heeft een ti- tanentaak te vervullen, zeker nu de cri sis. welke jarenlang latent aanwezig was. openbaar geworden is. De eerste zorg zal zijn het bedrijf-als-geheel te coördineeren. waarbij de technische er varing. welke voorheen een wapen was in de onderlinge concurrentie, thans tot nut van allen moet strekken, opdat een I zoo rationeel mogelijke productie verkre gen wordt. Het komt dus in de eerste plaats aan op doelmatigheid. Alle mijn- werkerseischen zullen natuurlijk niet —orden Ingewilligd. I De arbeiders zijn echter niet meer de vergeten factor van voorheen. Ilun j rechten zijn neergelegd in een spe- j ciaal charter, dat o.a- voorziet in een vyfdaagsohe werkweek «welke in Mei as. zal worden ingevoerd, ondanks de crisis. Men verwacht er juist een verhoogde productie van. hoewel dat in de katoenindustrie niet is uitge komen! Men hoopt ook het euvel van net absenteisme te bestrijden, waar aan een belangrijk percentage mün- werkers zich schuldig maakt Ma joor Lloyd George, de minister van brandstofvoorziening_ uit het vorige kabinet noemdé zelfs het cijfer 16 fo, hetgeen verscheidene millioenen tonnen steenkool-verlies beteckent. Het absenteïsme, dat o.a- door paar denraces en andere door-de-wceksche sport in de hand wordt gewerkt won een mijnwerker niet onlangs 45 duizend pond in een voetbal-pool? wordt vooral veroorzaakt door het feit, dat men onvoldoend*» voor zjjn loon kan koopen. zoodat de arbeiders bijv. na vier dagen werk voldoende geld ontvangen hebben om de week dofor te komen en dan eenvoudig weg blijven. Interessant is het. dat in de officleele geschriften over de Engelsche mijnin dustrie. Nederland steeds weer" als voor beeld van een effecciënt mijnbedrijf wordt genoemd. Zoo wordt o.m. aange haald hoe in ons land voor elke 20 tot 25 ton een sleeper ïflodig is. terwijl in Engeland één mannetje op de 5 ton komt. Ook voor den oorlog werd het Neder- landsche mijnwezen reeds in het Lager huis geprezen. Opening Studenten-Sanatorium. ZIEKEN ZULLEN TE LAREN v GENEZING VINDEN. Onder aanwezigheid van tal van voor aanstaande persoonlijkheden heeft gis termiddag de minister van O., K en W. Z.Exc. J. J. Gielen het studenten-sana torium van de stichting „Het Neder- landsche Studenten Sanatorium" te La ren geopend. Drs. M. Kohnstamm, secre taris van HM, de Koningin en mr. J. C. baron Baud. secretaris van Prinses Juliana waren mede aanwezig Als voorzitter van het dagelijksch be stuur der Stichting, opende prof. dr. G. C. Heringa de rü van sprekers. Hij wees er op, dat de ingebruikneming vari de villa die tot cm sanatorium voor 15 patiënten ls omgebouwd, moet worden gezien als begin van dé wording van een groot en nieuw"" op te trekken Stu- denten-snnetorium. Het Curacaosch Nationaal Steuncomité heeft „Het Ne- derlandech Studenten-sanatorium" het landgoed geschonken, waarop het thans geopende gebouw staat door een gift van f. 170.000.—. Daar zal weldra de eerste steen worden gelegd van het nieuwe sanatorium, geschonken door de stichting Sanoc (steun aan Nederland- sche oorlogsslachtoffers Ouracao), die een biidreee heeft gegeven van f. 250,000, Moge dit sanatorium, bestemd om zieke studenten genezing te brengen, bliivnede getuigenis zijn van onze be wondering voor het stud enten verzgt en een telken van eerbiedige hulde voor hen. die in den strijd voor de vrijhrid vielen. Minister Gielen ging daarop over tot de symbolische opening van heb sana torium, SOEKAWATI NAAR MAKASSAR. De president van Oost-Indonesië. Soe- kawati. de krooncommissaris voor Oöst- Indonesië. mr. dr. Brouwer, en de Oost- Indonesische minister van Justitie, mr. Tjia Kok Tjiang. zullen morgen uit Ba tavia naar Bali vertrekken. Na een ver blijf van drie dagen aldaar zullen zij naar Makassar doorreizen. NIEUW BESTtJUR „HET NEDER- LANDSCHE WEGENCONGRES". Onder voorzitterschap van mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwlik. com missaris der Koningin in de provincie Drente, heeft de vereeniging .Het Ne- derlandsche Wegencongres" te Utrecht voor het eerst na December 1939 haar 'algemeene vergadering gehouden De voorzitter herdacht allen die sinds dit laatste samenkomen ontbreken, speciaal den vroeger en secr.-penningmeester dpu heer H. W O, de Bruyn en dr. L. R Wentholt. Directeur van de Rijkswater staat. en eveneens oud-lid van het da gelijksch bestuur. Een algemeen bestuur van 24 leden werd samengesteld waaraan reglemen tair nog werden toegevoegd twee door het Kon. Instituut, van ingenieurs en door den ANWB elk twee leden In het dngelliksch bestuur namen zittine. mr. di*. R. H baron de Vos van Steen- wijk. voorzitter; ir. L. T. v d. Wal. hoofding. Provinciale Waterstaat Zuid- Holland. ondervoorzitter; A. G. M Boost dir. afd. Wegen en Verkeer A.N W3. secr.-penningmeester; ir. M 'e pos- quino de Bussy, hoofding.-dlrecteur Rilkswaterstaat; ir. P. den Exter, air. N.V. Wegenbouw en N.V. Koudasfalt. DE RECHTEN VOOR DEN MENSCH Commissie van advies ingesteld. Ingevolge een wensch. geuit door den economischen en socialen raad van de Ver. Naties heeft de minister van bui- tenïandsche Zaken besloten tot het in stellen van een commissie van advies voor de rechten van den mensch. met de ondracht het vraagstuk van de rech ten van den mensch. "'at rijn interna tionale aspecten betreft, eh met name de vraag op welke wijze binnen het ka der van de Ver Naties het in het hand vest omschreven doel van eerbiediging van de rechten van den mensch in prac- tijk zal kunnen worden bevorderd, te bestudeeren Mr L A Kesoer OommKsaris der Kon'nein In Zuid-Holland heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap var deze ^nrrmissie op zich te nemen. BLOKZIJLS VERMOGEN VERBEURD VFRKLAAP-\ Het Tribunaal te Den Haag heeft het gehecle vermogen van wijlen Max Blok- vo-r-h"- d verklaard MELK VOOR LONDEN GEHALVEERD De United Daires Corporation ezn van I.ondei's wee groote mell.leveran ciers, maakte bekend, dat het Londen- sche me,-:verbruik van heden met 50. pre-»ent gereduceerd zal worden. (UP.) T. Groeneveld t ■■mi HET WEER EN DE TOESTAND DER WEGEN. Naar de Koninklijke Neüerlandsche Automobiel Club meldt, is de weg Am sterdamAlkmaar nog voor het verkeer gestremd. Tevens zijn de wegen in het Noordelijk deel van Noord-Holland, waaronder dus ook de toegangswegen naar den Afsluitdijk, onberijdbaar. Wel is waar is de Afsluitdijk door het wa- terstaatspersoneel in berijdbaren staat gebracht, maar ook aan de Frlesche zijde maakt de toestand der toegangs wegen het vrijwel onmogelijk ook daar den dijk te bereiken. In Friesland is trouwens de toestand het. ongunstigst, aangezien daar geen trams en bussen rijden en alleen de route Leeuwarden- Zwolle slechts met uiterste voorzichtig heid berijdbaar is In de andere Noor delijke provincies zijn de hoofdwegen glad, doch het verkeer vindt, zij het ook met vertraging, doorgang. In het midden des lands zijn de wegen over het algemeen met voorziohtigheid berijd baar. Alleen de z.g. Zuiderzeestraatweg Amersfoort-Zwolle is zeer slecht en het verkeer is er dan ook zeer gering. Daar entegen is de weg Amsterdam-Amers- foort goed berijdbaar, evenals de weg Arnhem—Nijmegen. In de Zuidelijke provincies bevinden de hoofdwegen zich in behoorlijken staat, mei uitzondering van Limburg, waar kans op gladde we gen bestaat. UIT DE OMSTREKEN. Burgerlijke Stand van Leiden runsburg. Flora-nieuws De abnormale wcers- geeteMheld doet cloh gelden bij geheel den bloemenhandel. Zelfs de winkeliers zijn over het algemeen de dupe, laat staan de straat- en marktbaadelaren. De grossiers doen alle moeite om bij hun cliënten te komen a-at met veel onkosten gepaard gaat. en daarblV komt nog dat or zeer weinig handel wordt gedreven. Door al deae omstandigheden kan het met Uit blijven dat de prijs der bloemen wordt gedrukt tot groote soivade voor de kwee kers* De beote kwaliteiten brachten on derstaande prijzen op: Tulpen per bos: Eddit-h Eddy 5075; Van der Eer-'en 7090: Denbola 7090: Albino 110—150; Elm Us 75—90: Krelage Triumph 5070: Golden Harvest 70100: Glory of Noondwl'k 90—110: Ibis 50—65; Mr. v. d. Hbef 70—. Oranje Nassau 80 100: Peach Blossom 80105; Tlt-laan 50—60: Wh.'te soi; 100—110; Gen de Weth 6575: Sumbeurst 8090; Oarona 60—65; Oostencilk CO—70; Alto. Bright 120 —140, Prins Carnaval 80100; Crater 851 i0- Narcissen per bos: King Alfred 5060; Linocenc 4055; OaHtOn 3045; Aotea 80ÖO; Ornatus 35—45; Oherfulnes 40—65; Insuilnd"-» 6075; Hiacynithen p. stuik. Wit 27—34: Rcae 17—31; Blauw 26 —42; Gemengd 2740. Blauwe Druifjes 3043 per bos. SASSENHEIM. Gouden huwelijksfeest Op 19 Maant hoopt het echtpaar P. Klomp en E. KlompAslmus, wonende Hoekstraat 1. hun gouden huwelijksfeest te vieren. Het zal hen op dien dag zeker niet aan belangstelling rntbreken. 55 bewapende Nederlandsche soldaten hebben vandaag bezit genomen van het Amerlkaansche vrachtschip „Martin Behrman" en den kapitein Gray afgezet, voordat een aanvang werd gemaakt met het sleepen van het schip naar de aanlegplaats, waar het zal worden gelost. Op 66-jarigen leeftijd ls geheel onver wachts overleden de heer T Groene veld. die van 1919 tot het tijdstip, waar op de gemeenteraad tijdens de Dult- sche bezetting terzijde werd gesteld, daarvan deel heeft uitgemaakt. De heer Groeneveld had zitting in den raad voor de S.D.AP. en was ambtshalve lid van verscheidene raads commissies, laatstelijk die voor Finan ciën. Onderwijs en de Lakenhal, zoo mede van de Verkeerscommissie. Zijn stoffelijk overschot wordt mor genmiddag om 3 uur op „Rhijnhof" ter- aardebesteld. Ds. -M. W. J. Geursen vertrekt 23 Maart naar Indië. HIJ ZAL 16 MAART NOG EEN KERKDIENST LEIDEN. Naar wij vernemen zal ds. M. W. J. Geursen. Ned. Herv. predikant te dezer stede, die, zooals gemeld, voor den tijd van twee jaar naar Ned.-Indlë "al ver trekken om daar de Indls" ie Kerken air predikant te dienen, 'li den nacht van 22 op 23 Maart per Skv' naster van Schiphol naar Batavia ver dekken. Te gelijk met ds. Geursen vertrekken r< g vijftien and-re predikanten naar Ncd- Indië om aidaar eveneens bun ambt temidden der Indische Prol. Kerken te aanvaarden. Voor zijn ,:ertrek zal ds. .eursennog éénmaal een kerkdienst voor veraf- staanden leiden In dezen dienst, welke Zondagavond. 16 Maart, om zeven uur in de Marekcrk wordt gehouden, zal te vens een bevestiging van jonge lidma ten plaats vinden. Ds. Geursen zal dezen avond spreken over: „Christus houdt vast". In deze samenkomst zal tevens het woord worden gevoerd namens het ministerie van predikanten en den ker ker aad. PROF. MULDER NAAR AMERIKA. Prof. dr. J. Mulder, hoogleeraar in de interne geneeskunde alhier, gaat bin nenkort op uitnoodlging van de Rocke feller Foundation naar Amerika in ver band met influenza-onderzoek. BONKAARTEN HALEN. Morgen isde letter K (Kap tot en met Klepper) aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon- en textiel- kaarten Tot lid van de American Statis tical Association is benoemd prof. dr. S- T. Bok alhier, die thans in Amerika verblijf houdt. GEVONDEN VOORWERPEN! Gevonden voorwerpen in de maand Februari 1947: Zilveren armband, bankbiljetten, zil verbonnen, dames-handtasch, distribu tiebescheiden, handschoenen, wanten, leesboek, schoenen, hulssleutels, reken boekje. portemonnaies, dames-vosbont, brillen, knotten katoen, studenten-alma nak, étuis, boodsohappentasch, gouden broche, dameshorloges, zilveren speld, vulpenhouders, zwarte lap. schaatsen, rij- wiel-handkap, tasoh met kleeding. gele lens, kinderkousen luciferdoosje, lnh. geld* portefeuilles. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van po litie, Zonneveldstragt 10. op Woensdag en Zaterdagmiddag van 24 uur. ONDERWIJZERS VERGADERbEN. De film als leermiddel. Ofschoon de lezing over „De film als leermiddel", van den reserve-majoor S. P. van 't Hof, secretaris van de mi- nJsteriëele commissie van advies by het Departement van Onderwas, reeds de derde causerie over film was ln deze cyclus, bewees het aantal bezoekers, dat de belangstelling in de onderwijswereld voor de film zeer groot is. Allereerst schetste spreker in groote trekken de geschiedenis van de cinema tografie. Naast het element van amuse ment, dat de film in hoofdzaak is ge bleven, heeft zij nog vele belangryke informatieve en instructieve waarden. Byvoorbeeld de zgn. de benaming is niet geheel juist documentaire films: reis- en natuurfilms, films over het pro ductieproces in de agrarische bedryven, over natuurverschijnselen énz„' wanneer deze films de bedoeling hebben, de toe schouwers les en inzicht in een bepaald onderwerp te geven, moeten rij voldoen aan onderwijskundige eischen. Na den vorlgen wereldoorlog heeft men ook hier te lande de waarden ont dekt, welke de film voor het onderwijs kan hebben. Men riep organisaties in het leven, o.a, de Centrale School bioscoop, die, bulten schooltyd, voor een aantal klassen van verschillende scho- len films vertoonde, voorzien van expli catie Dit had nadeelen; ten eerste, dat de film niet direct de les betrof en ten tweede, dat de school naar de film werd toegebracht en niet, zooals alle leermid delen. waartoe de film oo kbehoort, naar de school. De technische mogeiykheden zyn thans zoo, dat de onderwijzer de film kan vertoonen ln eigen ldkaal Spreker geloofde, dat, gezien de be langstelling van den Minister van On- derwys in deze kwestie, binnen niet al te langen tijd vast. lijnen voor dit ge compliceerde leermiddel zullen worden uitgestippeld. Dé film als leermiddel is mede een by uitstek geschikt terrein om een prachtige samenwerking te krijgen tusschen het byzonder en het openbaar onderwys. In het buitenland vestigde men te veel, naar sprekers meening, de aan dacht op de film voor het onderwijs. In Nederland daarentegen te weinig, doch ondanks de verandering hierin, hebben zelfs de beste Amerlkaansche films op didactisch gebied, nooit een voet aan wal kunnen krygen in Nederland. Waar mee bewezen is. dat elk volk onderwys heeft naar aard en karakter. Wil de film als leermiddel aan onze scholen voldoen, dan moeten wy die maken in eigen land en met eigen krachten. Dan moeten de onderwijzers zich met volko men kennis van zaken beraden op de paedagogische en organisatorische eischen van de film; het karakter en wezen van de film kennen. Er moeten studies v/orden gemaakt van: de reacties van het kind op de film; effect van ex pressies op het kinderiyk verstand; waarnemingsoefeningen enz. En daarby mag niet vergeten worden, dat, wil het een goed. eerlyk en gaaf leermiddel zyn, de film ook nog „film" moet zyn, dat wil zeggen, dat een onderwerp in een bepaalde sfeer op volwaardig filmische en aesbhetische wjze is neergelegd. Een film is geen surrogaat-werkelijkheid. De film moet onder de anxiere leer- midde1 - - eigen, geordende plaats innemen en gebruikt worden, waar zij van nut is in de andere .leermiddelen. Spreker eindigde zijn lezing met een waarschuwing, dat niet alleen het vi- sueele op den voorgrond mag staan, al kan de film, ook de geluidsfilm, nöoit het woord als. leermiddel vervangen, daar zy slechts een hulpmiddel biyft. Het onderwijs echter moet gericht zyn op een vlsueële en auditieve samenwer king. doch zóó, dat de cultiveering van het woord, de adeldom van de taal, nummer één blijft ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: de dames J-.Hoogen- boom (Rotterdam)J. van Mullum (Rot terdam), C. M. C. Th. Huysmans (Sche- veningen). A. C. Klerk (Schagen), G. H- L Habermann Cs-Gravenhage). E. van Muiswinkel (Alphen a.d. Rijn), E. C. Schuring (Rotterdam) en Ph. A. Kegel Cs-Gravenhage) en de heeren: P. van Werkum (Heinkenszand), H. van Bemmel Cs-Gravenhage). W- C. B. Vis (Blaricum), H. A. F. Velie Cs-Graven- hage), A. Cronheim (Amsterdam) en C A. Ingen Housz (Bevenrijk). De Arbeiders-zangvereeniging „De Stem des Volks" geeft op 2 April a.s. in de Stadsgehoorzaal een uitvoering van het oratorium „Die Jahreszeiten" van J. Haydn. Als solisten treden op Helène Ludolph (sopraan). Lex Karse- meyer <tenpr) en Herman Schey (bas). De Haarlemsche Orkest-vereeniging be geleidt. Prof. Verzijl weerlegt argumentatie van Ryan. Deze maatregel volgde op de waar schuwing van kapitein Gray, dat hy Zaterdagmorgen zee zou kiezen, tenzij de Ned. autoriteiten een deugdeiyke reden aanvoerden voor het vasthouden van het schip. Een Nederlandsche marine-officier, die zich aan boord begaf, nam het commando over en verzocht Gray zyn medewerking willen verleenen by het lossen. Dit °werd door kapitein Gray geweigerd. (UP.) Naar aanleiding van de inbeslagne ming van de lading van de „Martin Behrman" en de in verband hiermede door James Ryan aangevoerde argu menten, dat dezs inbeslagneming vol kenrechtelijk onwettig zou zyn, heeft Prof. Verzijl aan Aneta een schrifté- lijke uiteenzetting doen toekomen. Ryan had de volgende argumenten aangevoerd: a. het schip is aangehou den in de Indonesische territoriale wa teren: b. het opbrengen van het schip in volle zee ls met geweld geschied, aangezien er gewapende macht aan boord kwam en c. het schip is de Ne derlandsche territoriale wateren bin nengebracht. Naar aanleiding hiervan wijst prof. Verzijl er op, dat de regeering van de Ver. Staten de souvereinitelt van de Ned.-Indische regeering over het ge- heele grondgebied van Ned.-Indië met inbegrip van de territoriale wateren erkent. De Néderlandsche marine had het recht een wachtpost op het schip te plaatsen en had ook het recht het schip in volle zee te escorteeren. aangezien het in de territoriale wateren gegeven bevel ook bulten die wateren kan wor den afgedwongen. Als. voorbeeld haalt prof. Verzijl aan, dat de Amerikaan- sche regeering dranksmokkelaars aan gehouden en vervolgd heeft tot ver buiten de territoriale wateren. Ten slotte wyst prof. Verzyl er op, dat de gezagvoerder en de bemanning gedu rende de geheele reis in vryheid zyn geweest. Inmiddels zyn in een officieel com muniqué de mededeelingen van Ryan weerlegd in zake het gebeurde voor de aankomst van de „Martin Behrman" te Cheribon. ZAL ENGELAND PROTESTEEREN? De correspondent van Aneta te Sin gapore meldt, dat thans ook stappen van het Britsche Ministerie van Bulten- landsche Zaken verwacht worden in zake de aanhouding van schepen ln de Indische wateren. De Nederlandsche consul-generaal te Singapore, de heer M. F. Vigeveno, heeft verklaard, dat de Nederlandsche marine geen schepen in volle zee. dooh slechts in territoriale wateren aanhoudt. Daartegenover heeft de gezagvoerder van de „Empire May- rover", kapitein Gilbert Kent, ver klaard: „Ik werd aangehouden buiten de territoriale wateren. Ik was 4% myi van de kust verwijderd". Aneta meldt, dat een expertise van de lading van de „Martin Behrman" on- omstootelijk. heeft 'bewezen, dat de rub ber voor een groot deel afkomstig is van de Britsche maatschappy „Anglo British Plantations of Java Ltd.", welke maatschappy ten tyde van de Japari- sche capitulatie gelyksoortige rubber in goedangs had opgeslagen. De Britsche maatschappy „Francis Perk" eischt een deel op van de tot de lading behoorende kinabast, terwijl een ander deel hiervan wordt opgeëisoht door een Chineeschen ondernemer. Insiders meenen, dat ook de overige producten geanakieiyk kun nen worden herkend GEBOREN: Jannetje, dr. van H. Langezaal an Ac M. L. Partner; Rolf Arthur; zn. van W. H. den Dopper en N J. van der Llndenj Dirk, zn. van B. du Mortier en J. Wet* selaar; Nieske Jannette, dr. van W. J. Latnan en S. H. Nlemeller; Grietje, dr. van S. Blouw en J. Janszen; Frans Pie- ter. en. van G. J. van Houten en J. M. Zaalberg; Klaas. an. van N. Petersen en G. van den Heuvel: Johannes Willem Pleter. zn. van D. Durleux en A. M. Bo- neker; Paulus Jacobus, zn. van J. Voge lenzang en E Hansen; Franclsea Maria Antonla. dr. van J. A. de Doee en G. Kuljer; j Hester, dr. van J. P. van der Linden en H, de Wit; Antonla Johanna, dr. van J C. van Noort en S. E. W. Hulsman; Jaap, zn. van C. F. Möhlmon,. en G. Zullhoff; Martlen Ju,les Willem, zn,van M. J. Nilkamp en C. J Fokkc; Hendrik, zn. van J. Slera en M. van do Wetering; Willem Cornells, zn van B. van der Wllk en D Munnlk; PaUllpa Jacoba, d. van B. Verhoeff en P.'de Koning; Catharlna Helena, dr. van B. Verhoeff en P. de Koning. Cornells, z. van J. J Moo ten en E. Pla-izler; Helene. d. va<n H, de Vos en C. Cuperus; Anna Maria, d. van J. N. 0,ver- devest en A. M van Gent; Astrld, d. van P. J. Smit en P. S. Anes; Louise, d. van J. Trouwee en M. W. P. Crama; Theodora Johanna Maria, d. van H. J. Werter cn E. C. C. F. Blk; Elisabeth Helena, d. van T. C. Ouwendojk en E. Zandvliet; Hendrik Willem, z. van N. de Water en J. Hoog kamer. Hermen, z. van H- Buurman on A. Bink: Maria Catharlna. d. Van P. ran der Reyden en M. C. Ververs; Jacobus Henrioue Jozef, z. van H. A. Vis en A. von Haasteren: Jacobus, z. van F. van der Waals en A Straatman; Cornelia Johan. na Franc In a. d, van K. J. Haeendonk en. L. A, J. Bakker. OVERLEDEN. C. den Heeten. hulsvr. van J. C. van •Vreedendaal, 78 J.; M. T. G, van Haas- teren, dr., 6 J.; W. M. Schrödér. hulsvr. van J. Haastrecht, 37 J.; J. van der Rellden, hulsvr. van C. Blesbroek. 57 J.; M. M. E. Turnhout, dr., 6 dagon. G. H. van Dooremalen. hulsvr. van H. F. A. M. Walenkamp 68 J. ONDERTROUWD. L. J. GuUj Jm 35 Jaar en M. Nieuwen- burg Jd 25 Jaar; E. Jan6en Jm 22 jaar en C. W. van Benten Jd 24 jaar; A. de Jong jm 24 Jaar en C. Vermond Jd 24 Jaar; A. J Kantebeen Jm 24 laar en M. Kukler Jd 25 Jaar. F. W Meyer Jm 27 Jaar en D. H. van der Steen gesoh. 23 jaar; J. J. NyhUis Jm 27 Janr én M. Overmeer Jd 25 jaar; J. Pijnakker Jm 18 Jaar en E J. G. Koet Jd 16 Jaar; C. Terlottw Jm 23 irrar en W. van der Plas Jd 23 Jaar; W. F. Buys Jm 24 Jaar en A. M. Starre Jd 24 Jaar; A. C. A", van Hnaeteren Jm 39 Jaar en A. G. Nyihuis Jd 44 Jttftr; C. Nagtegaal Jm 23 jaar en J. Vos Jd 20 Jaar; D. dlrtc6e Jm 27 jaar en C. Veldhoven Jd 21 Joar; J. Pouw wedn. 41 Jaar en A. C. A. Reiin- tfjes jd 25 Jaar. GEHUWD: D. Blansjaar, Jm. en J C. Linschoo- ten. JdI. Bletll. Jm. en J. C. Fakkel. Jd.; C. J H. Bovenlander. Jm. en H. H. Goddljn. Jd.: J. Brouwer, jm. en J. M. Goddlln. Jd.; J. Glval. Jm on A. M. Rel- zevodrt. Id.; P. W. van der Klaauw. Jm. en A. Delfos. Jd.; J. L Phlllppo, Jm, cn E. Metiers. Jd.; J. Remilnse, Jm. en J. A. van Pillen. Jd J. Valk, Jm. en A. M. van Veleen, JcL; C. Boekkooi, jm. en J. H. Elfert, Jd.; W. H. Dekker. Jm en A. A. S. Knappert. Jd. NIEUWE UITGAVEN. Het ulcmvo Walcheren Verschenen ls het rapport omtrent het herstel van Walcheren, uitgebracht door de Snel- commisslc Walcheren, ingesteld door de Gedeputeerde Staten van Zeeland. Dit rapport geeft een overzicht van de be staande plannen en do mato waarin deze zyn uiiitgievoeaxt. Minutieuze teékeüln- gen. die zlln bijgevoegd, verhelderen den tekst. Er zijn hoogstens „sociale voorpostengevechten". (Van onzen correspondent te Parijs) In de Nederlandsche pers hebben de laatste weken; vxeemde en veelsoortige berichten gecirculeerd over een stakings golf, die over Frankryk loeien zou. En, zich refereerende aan een radiotoespraak van premier Ramadier, waarin het volk tot kalmte en discipline werd gemaand, heeft men aan die berichten sonis voor spellingen vastgekoppeld over in Frank rijk op handen zljnden burgeroorlog en andere mogeiyke bloedige ontknoopin gen van maatschappelijke conflicten, waar het land door wordt geteisterd. Ter geruststelling van den Nederlandschen lezer, kan ik melden dat deze conclusies en voorspellingen, op zyn zachtst gezegd, voorbarig mogen heeten. Onze Indische briefschryver P. zendt ons uit Soerabaja bovenstaande recente opname uit de Brantas-delta, waar uitgestrekte gebieden als gevolg van de republikeinsohe maatregelen naby Modjokerto zijn ge ïnundeerd. waardoor de te velde staande oogst ernstig wordt be dreigd. Gelijk bekend heeft de Commissie-Generaal juist dezer dagen in hét belang der inheemsohe bevolking een beroep gedaan op de repu blikeinsohe regeering om deze maatregelen ongedaaan te maken en de bevolking daardoor nóg grooter ellende te besparen. Onze foto toont voor het water wegvluchtende Inheemschen met hun bescheiden in ventaris op een weg nabij Watatoelis. BEURSOVERZICHT. Amsterdam, 7 Maart. De publieke belangstelling bewoog zich vandaag op een laag peil. De or ders waren gering en de handel was hiermede ln overeenstemming. Door el kander genomen verschilden de koer sen weinig of niet bij die van gisteren, maar de stemming was toch prijshou dend. Koninkiyken. die gisteren in het vrye verkeer tot 366 li» waren opgeloo- pen, werden vandaag hoofdkoers 368 genoteerd. Eenige industrieaandeelen waren eveneens wat beter. De scheep vaartpapieren waren onregelmatig, maar groote verschillen konden niet worden opgemerkt. Voor Cultuurfondsen be stond een vaste stemming. HVA's die gisteren in het vrije verkeer tot 200 waren opgeloopen werden thans hoofd koers 203 afgedaan. Java Cultuur en Nisu waren eveneens hooger. Van de tabakken kenmerkten zich Senembah door een sty ging van een viertal pun ten tot 120^. Toen de vrije handel een aanvang nam bleek onmlddeliyk dat er niet veel animo was. Wel is waar vormden rich wederom open hoeken, in de marktlei ders, maar de affaire was gering Ko ninkiyken zakten ln tot 367 1/4. De In- dustrieelen ondergingen vrywel geen verandering meer vergeleken met den hoofdkoers van vrijen handel in scheep- vaartaandeelen was niets te bemerken en voor variaties was aldus geen ruim te. In de Suikerrubriek ging in het vrye verkeer HVA een kleinigheid ach teruit. Bankaandeelen waren prUshou- dend zonder meer. De minder couran te Industrieaandeelen konden zich ln verscheidene gevallen een kleinigheid verbeteren. De aandeelen Internationa le kunststoffen industrie, die gisteren tot 112!£ waren afgedaan, werden thans een vijftal punten hooger ver handeld. De béleggingsmarkt was stil. De Ne derlandsche staatspapieren waren nau welijks pryshoudend. NOG GEEN CLIMAX BEREIKT. Wanneer wy thans aan den vooravond van een nieuwe Fransohe revolutie staan, dan kan men zich die revolutie alleen maar voorstellen als een „gelelde omwenteling"; geleid natuuriyk door de communisten, die hun tyd zeker niet in ledigheid verdoen en him greep op de massa inderdaad versterken. Doch by een revolutie denkt men allereerst aan een spontane uiteenbarstlng van span ningen, die langzaam aan een hoogte punt bereikten. En ofschoon men ziende blind moet zyn, om die spanningen niet te ontwaren, ls het evenzeer duideiyk, dat men nog lang niet aan de climax toe is. Men heeft eerder het gevoel dat zekere directieven der communistische leiders uit partydiscipline worden ge volgd, dan dat men van dien onweer- staanbaren volksdrang tot handelen kan spreken, die de romantici graag ,jevo- lutionnalr pathosnoemen. Enkele dagen geleden heeft de „Parti Répuiblicaln de la Liberté", die een grootsoheepsche actie heeft ontketend voor een algemeene vrij spraak voor de vroegere volgelingen van Pótain, een meeting belegd in de Salie Wagram, die op enkele passen van do Are de Trlomph is gelegen. De commu nistische partij had een tegenactie voor bereid en haar leden op een aantal pun ten in de onmiddellyke omgeving van de vergaderzaal verzameld. Even voor den aanvang van de samenkomst, werd be kend gemaakt, dat de Regeering do P.R.L.-vergadering had verboden. Doch inplaats van deze overwinning luidruch tig te vieren, keerden de manifestanten, even ordelyk als ze gekomen waren, huiswaarts. Ik bevond me toevallig in een metro-station ln de buurfc van do Etoile en had gelegenheid deze menschen gade te slaan. Gelooft U me: zy hadden niets van zegevierende opstandelingen; zy le ken eer brave burgers die, na vol brachten plicht, terugverlangden naar hun huiskamers om den avond in gepaste vreugde met vrouw of vriend onder het genot van een glas pinard te passeer en. De stakingen hebben plaats gevonden in deze zelfde wat afgepaste en ordelyk© atmosfeer. Zij duurden met uitzonde ring van die in het krantenbedryf, die nu al twee weken aanhoudt in den regel kort en schenen er op berekend te zyn vooral het maatschappelijk bestel niet te verlammen of zelfs maar te ont wrichten. Men kan ze dan ook het beste als „symbolisch" omschrijven. Tydens de jongste staking in Parijs zag men op de spitsuren de verkeersagenten hun stand plaatsen weer innemen, ten einde te voorkomen, dat een voetganger soms 11- chamelyk letsel als gevolg van hun revo- lutlonnaire actie overkomen mooht. NIET ONRUSTBAREND. Onrustbarend is de situatie dus voot het moment zeker niet en van een acuut revoluticgevaar moest men beter maar niet sproken. Hoogstens van sociale voor postengevechten. Een voorloopige moting van de krachten van progessle en behoud. Een generale repetitie mo gelijk, voor een algemeene staking, die het land in een situatie zou kunnen brengen, waaruit het zich langs den nor malen weg moeilijk zal herstellen. Maax zoover is het vandaag nog niet. En ram mag hopen en verwachten: morgen nog evenmin.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3