De Fiscus presenteert de rekening John Lewis voor het Amerikaansche Hooggerechtshof (Speciale reportage) De regeering die dekking moest zoeken voor de mllliarden-uitgaven, veroorzaakt door den oorlog en zijn na weeën heeft een serie bijzondere Belastingwetten ontworpen om gapin gen in de schatkist te vullen. De In specteurs en Ontvangers hebben thans den plicht er voor te zorgen, dat die gelden ook geïnd worden. Dat is geen gemakkelijk werk! Na den vorlgen we reldoorlog. is er van de Oorldgswinst- belasting niet alles binnengekomen, om dat de armen van den Fiscus toen niet lang genoeg waren om alle schuldigen te grijpen. Nu zijn de belastingmannen beter toegerust! Dat is trouwens ook wel noodig, want nu zijn de slinksche wegen, die de belastingontduikers kon den bewandelen, veel talrijker geweest! DE WAPENEN VAN DEN FISCUS. Tijdens de bezettingsjaren is te Am sterdam een proef genomen niet de oprichting "van een recherche- en op sporingsapparaat bij de Inspectie. Men kreeg toen ervaring over de werking, die zoo gunstig was, dat na de bevrijding er toe werd overgegaan aan alle 105 Inspecties in het land zoo'n diehst in te stellen. De Inspectie blijft- belast met de gewone belastingzaken en de Re cherche- en Opsporingsdienst zit in het bijzonder de zwarte handelaars, colla borateurs en dergelijken achterna. De bezetting van deze bijzondere diensten is nog al verschillend; er zijn er die het met zes man moeten stellen, maar an dere hebben er meer dan 20. De moei lijkheid is namelijk aan voldoende des kundig personeel te komen. Bovendien is te Amsterdam de Fis cale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (F.I.O.D.) gevestigd, die niet alleen zorgt voor de distribueering van de ge gevens die centraal verzameld worden, maar ook de leiding heeft bi) het on derzoek in zaken die over verschillende Inspecties verdeeld zijn. Verder be hoort het tot zijn taak de deviezen- smokkel tegen te gaan. De Belasting-ambtenaren hebben (voorloopig tot 1950) uitgebreide mach tigingen gekregen. Niet alleen is het bankgeheim opgeheven, maar ook het ambtsgeheim van advocaten en notaris sen wordt door den Fiscus niet meer erkend. De bewoordingen van de wet zijn zeer ruim gesteld, men zou er zelfs uit kunnen halen dat geen biechtgeheim wordt geëerbiedigd, maar een der hoog geplaatste ambtenaren verzekerde ons, dat er geen ambtenaar is die er aan denkt zóó ver te gaan. Ieder is verplicht aan de Belasting ambtenaren alle inlichtingen, over zich zelf en anderen te geven die gewenscht worden. Wordt dit geweigerd dan kan do betrokkene in hechtenis gehomen worden. Dit is al meermalen gebeurd, steeds met het gevolg dat de Fiscus hoorde wat hij wilde weten. Zwarte Pieten en collaborateurs zorgen voor vulling der schatkist ZONDER GENADE! Het is wel te verklaren, dat zwarte handelaars en collaborateurs op veler lei manier een poging doen om hun verdiensten voor den Fiscus te ver zwijgen, want anders zijn ze alles kwijt. Ingevolge de Vermogensaan- wasbelastingwet wordt 90 geheven van alle inkomsten die op onoirbare wijze zijn verkregen. Voor de restec- rende 10 zorgen de overige be lastingen wel. Die omstandigheid verklaart het feit, dat de Nederlandsche Bank na de ver plichte effecten-registratie een pak ef fecten ter waarde van meer dan f. 100000van een onbekende toege zonden kreeg! De eigenaar wist met dat bezit geen raad en wilde er zonder meer van af, omdat hij vreesde, dat de Be lastingautoriteiten hem anders zouden gaan uitvragen over andere bezittingen die hij gemakkelijker kon verzwijgen. Het zwart-verdiende geld is soms op de zonderlingste wijze belegd. Menschen die vóór den oorlog alleen postzegels gekend hebben om er brieven mee te frankeeren, werden verwoede verzame laars. Zij hadden collecties die f 50,000 of f. 100,000 waard waren. De Belasting mannen respecteeren de sport van ech te verzamelaars, maar zijn ongenadig tegenover degenen die „in de postze gels gevlucht" zijn. Anderen zochten hun heil in kostbare schilderijen, hoe wel zij vroeger slechts oleographieën in hun kamers hadden hangen. Ook dat wordt niet „genomen". Alles wordt be schouwd als in de oorlogsjaren verwor ven bezit. Hetzelfde geldt van andere kostbare kunstvoorwerpen, bezit van Juweelen, enzoovoort. Er zijn er ook die hun geld belegd hebben in groote voor raden goederen. Af en toe wordt zoo'n geheim pakhuis gevonden en dat is een van de redenen waarom soms veel voor- oorlogsche artikelen weer onverwacht in den gewonen handel komen. CAMOUFLAGE HELPT NIET Verscheidene zwarte handelaars trach ten door een vrij armelijk bestaan te leiden, de aandacht der Belasting ambtenaren van zich af te leiden. Soms vragen zij zelfs steun van het Armbe stuur! Dit geeft evenwel geen waar borg, want als ambtenaren achterdocht krijgen, is het niet gemakkelijk den onschuldige te bliiven spelen. In een eenvoudig huis werd een huiszoeking gehouden, omdat vermoed werd, dat de bewoner in goud gehandeld had. Eerst ontkende hij, maar toenVhij zag. dat het ernst werd en zijn huis onder bewaking werd gesteld, kwam hij met diamanten ter waarde van f200.000 uit een geheime bergplaats aan! EEN RIJKE OOGST. Er is voor de, speciale diensten veel werk aan den winkel. Tot heden heeft men zich voornamelijk moeten bepalen tot de belangrijke zaken. Zaken waar bij 11/2 millioen gulden ls achterhaald, zijn geen zeldzaamheid. Haast ontel baar zijn de gevallen waarmee vele 1 tonnen gemoeid zijn. ALs er minder dan één ton uit komt, wordt die zaak tot de kleintjes gerekend. Maar het on derzoek werkt soms als een sneeuwbal. Menigmaal wordt begonnen met een zaak die schijnbaar niet veel oplevert, maar die toch de draden in handen geeft van veel ernstiger gevallen. In een café zaten eenige rchercheurs him boterham te eten, Zij hoorden een ge sprek van andere bezoekers en verna men dat een hunner triomfantelijk zei: „dat heb ik niet aan de belastingen opgegeven!" Die loslippigheid had ten gevolge, dat hy nu alles aan de Belas tingen moest opbiechten en er f. 50.000 in de schatkist kwam. Er is noe geen overzicht hoeveel de gezamenlijke diensten al achterhaald hebben, maar wel staat vast dat het al vele honderden millioenen zyn. Voorloopig is de opzet dat tot 1950 zal worden doorgewerkt, maar onze zegsman verzekerde ons, dat. nu al vaststaat, dat men dan nog lang niet klaar zal zijn. De termijn zal verlengd dienen te wordefc. Toch wordt haast achter het werk gezet, want het geld waarop de schatkist recht heeft, moet zoo spoedig mogelijk in veiligheid ge bracht worden. Vandaar het systeem der „verplichte zekerheidsstellingen". Reeds nu ervaart men dat sommige zwarte handelaars alles wat zij ver diend hebben al hebben opgemaakt! De belasting heeft het recht te ver halen tot 1941, maar als er niet meel is, verliest hij. evenals de Keizer, zijn recht, althans zijn macht. Men weet dat indertijd de safes van de banken geblokkeerd zijn. Het na gaan dezer bezittingen heeft den Fis cus wel geen windeieren gelegd, maar er ls toch niet zooveel verzwegen bezit uit gekomen als verwacht was. Veel gegevens die men toen gevonden heeft, moeten evenwel nog bewerkt worden en er wordt vermoed dat dit nog veel zal opleveren. De Belasting-Inspecties ontvangen veel brieven met „tips", maar toch niet zooveel als aanvankelijk ge dacht was. „In het bijzonder" zoo vervolgde onze zegsman „zijn wij er verwonderd over, dat er weinig klachten komen tegen boeren die in de hongerperiode stedelingen „het vel over de ooren" getrokken hebben. Neemt men er genoegen mee, dat die onvaderlandslievenden ongemoeid blijven? Ik kan het niet als verklik ken zien, want het is billijk, dat ieder betaalt waartoe de wet hem verplicht. Ieder die zich daaraan onttrekt, maakt dat een ander meer moet be talen". VERSCHILLENDE STRAFZAKEN. In sommige gevallen toont het on derzoek der Belasting-ambtenaren ook aan, dat de betrokkenen tegen de straf wet gehandeld hebben. Die zaken wor den aan de C.CD. of andere instan ties doorgegeven. Het is zeker dat bin nenkort verschillende van die processen voor de rechtbanken komen. Het Palest'ijnsche vraagstuk Groot. Brittannië, Frankrijk China en de Sovjet-Unie hebben zich uitge sproken voor de benoeming van een commissie van onderzoek naar het Pa- lestljnsche vraagstuk. Alleen de V. S. hebben hun oordeel nog niet duidelijk uitgesproken- Het Joodsche comité van nationale bevrijding in Amerika heeft zich per brief tot Trygve Lie gericht. Het waar schuwt hem voor „ernstige gevaren, die de instelling van een speciale commissie van onderzoek inzake Palestina met zich brengt". Het comité is van oordeel dat de Vereenigde Naties door den Veilig heidsraad, dgn beheersraad en de assem blee over voldoende instanties beschik ken om de Palestijnsche kwestie op te lossen. In de laatste 2 jaren heeft Engeland voor Palestina ruim 8 millioen uitge geven! 9 MOTIE VAN CHURCHILL VAN AFKEURING. Woensdag a.s., de laatste dag van het debat over het economisch witboek, zal Churchill een motie van afkeuring in dienen inzake de economische politiek der Britsche regeering, Ons Distributietioekje OPEN SCHOENEN WEER OP DEN BON. Schoenen met .open" teen en/of „open" hiel en/of volledig „open ge- lengstuk", die tot nu toe vrij waren, mo gen met ingang van 6 Maart slechts worden verkocht tegen inneming van een schoenenbon. De hulp aan Griekenland De Amerikaansche economische mis sie welke thans een rapport opstelt voor het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken over haar bezoek aan Griekenland, zal een crediet van 100.000 000 dollar aanbevelen om Grie kenland in staat te stellen dit jaar voed sel te lmportecren. Welingelichte Britsche kringen ach ten dit het absolute minimum, dat met 2,250 calorieën per dag nog ver beneden de aanbeveling van de Unrra blijft, Griekenland hoopt op verdere Ame rikaansche hulp, die ten minste opnieuw 100.000.000 dollar zal moeten bedragen, om zijn ongunstige betalingsbalans van 1947 eenlgszins in evenwicht te bren gen. De directe Britsche hulp aan Grie kenland, sinds de bevrijding verleend, bedraagt reeds 870.000 000 gulden. Het voeren van den burgeroorlog kost Griekenland thans evenveel als de ge- heele som der normale staatsinkomsten, aldus werd heden door Britsche krin gen bekend gemaakt. Na deportatie van 556 communisten of beweerde communisten uit Athene naar het eiland Ikarie heeft de Grlek- sche politie thans voor de tweede maal" binnen 48 uur een aanval op commu nisten gedaan. 27 linksgeoriënteerden, die naar verluidt betrokken zjjn bij de guerlllabeweging. zyn 30 km. ten Wes ten van Athene, gearresteerd. Dr. SCHACHT VRAAGT ZUIVERING. De advocaat van dr. Hjalmar Schacht, voormalig president van de Duitsche rijksbank die door het internationaal tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg werd vrijgesproken, heeft bij het zuiveringstribunaal te Stuttgart een schriftelijk verzoek ingediend om dr Schacht „vrij van nazi-activiteit" te verklaren, In Januari was bekend ge maakt. dat dr. Schacht voor dit zuive ringstribunaal zou moeten verschijnen, doch de behandeling van de zaak werd vertraagd, doordat de aangeklaagde voor een operatie in het ziekenhuis moest worden opgenomen. AMERIKAANSCH PROTEST OVm HONGARIJE. Van diplomatieke zijde te Washing ton wordt vernomen, dat de Vereenigde Staten bij de Sovjet-Unie hebben ge protesteerd tegen „Sovjetrussische inter ventie inzake van de vrijelijk gekozen niet-communistlsche regeering van Hon garije". De nota is door Marshall, den Amerikaanschen minister van buiten landsche zaken, voor zijn vertrek naar Moskou overhandigd. Afschriften van de nota zijn gezonden aan Groot-Brittan- nië en den geallieerden bestuursraad te Boedapest. De tekst vap de Amerikaansche nota aan de Sovjet-Unie is nog niet gepu bliceerd, maar het ministerie deelde mede, dat de toon der nota strenger is dan die van eenige vorige nota. „Het Rus sische opperbevel in Hongarije heeft door zijn directe interventie een crisis ver oorzaakt", aldus het ministerie. Dit slaat op as arrestatie van Bela Kovacs, den vroegeren secretaris-generaal van de partij der kleine boeren. „Ondanks het groote belang van de zaak is de Sovjet-Unie opgetreden zonder overleg met de Engelsche en Amerikaansche afgevaardigden in de geallieerde be stuurscommissie. Extra toeslag aanvoer consumptie-aardappelen. De toeslag, welke de regeering geeft als tegemoetkoming in de extra-kosten, verbonden aan den aanvoer van aard appelen naar de consumptie-centra on der de huidige weersomstandigheden, wordt voor Je week van 9 t.m. 15 Maart verhoogd van f. 2.op f. 3,50 per 100 kg. De handelaar mag voor de aardap pelen, die in genoemde week door- den teler worden afgeleverd, ten hoogste f. 1,meer betalen dan de geldende richtprijs vermeerderd met de voor die week vastgestelde bewaarvergoeding. „Vrede en géén oorlog". Zóó ZIET GENERAAL SPOOR DE OPLOSSING. „Het gezond verstand zal Overwin nen,aldus generaal Spoor tijdens een onderhoud van twee uur met een cor respondent van het Republikeinsche blad „Ra'jat". Generaal Spoor onderstreepte, dat de oplossing van het Indonesische pro bleem gelegen is in vrede en niet in oorlog. De generaal deed een beroep op den goeden wil van de Republikeinsche pers om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Hij verklaarde dezen goeden wil in talrijke sectoren van het Repu blikeinsche leger te hebben ontmoet, maar merkte ook op, dat de Republi keinsche troepen te Padang en Medan weinig begrip toonen. De Nederlandsche troepen nemen uitsluitend toevlucht tot geweld, wanneer zij daartoe gedwongen worden. Zoo heeft het ingrijpen van de Nederlandsche troepen tegen het Repu blikeinsche „Lasjkar ra'jat" te Medan op 31 December slechts plaats gehad nadat een overeenkomst met den opper bevelhebber van de Republikeinsche troepen, op Sumatra was bereikt. De a.s.'herdenking onze* bevrijding. HET VERLOOP DER PLECHTIGHEDEN. De commissie voor de viering van Na tionale gedenk- en feestdagen en de commissie Nationale herdenking 1940 '45 hebben aan de regeering adviezen uitgebracht over de a.s- JaarliJksche herdenking van onze bevrijding. Deze adviezen zijn door den minister raad aanvaard. Het is de bedoeling aan alle inrich tingen van onderwijs te verzoeken op Zaterdagochtend 3 Mei een speciaal les uur te wijden aan de beteekenis van den strijd van ons volk, van den weder opbouw en onze nationale saamhoorlg- heid. Op Zaterdagavond zal de officieele algemeehe herdenking plaatsvinden van alle slachtoffers van den strijd in de jaren 1940'45 zoowel van den gevallen Nederlander, militair, zeeman en ver zetsstrijder als den geallieerden soldaat, die voor en met ons streed. Naar de punten van herdenking, de militaire kerkhoven en de plaatsen waar de verzetsstrijders den dood vonden of begraven zijn. zal een z.g. stille tocht worden ondernomen, Op de plaats der plechtigheid zullen bloemen gestrooid worden en twee mi nuten van volkomen stilte worden be tracht- Des Zondags heeft de kerkelijke her denking plaats en Maandag 5 Mei is de nationale feestdag. SCHUMACHER OVER HET VREDESVERDRAG. „Wanneer het vredesverdrag, dat ons zal worden opgelegd, te hard is en dus onmogelijk na te leven, zal ik het niet onderteekenen, want Duibsohland heeft zoo min als welke andere natie ter we reld ook, het plan zelfmoord te plegen", aldus verklaarde Schumacher, de leider van de Duitsche sociaal-democraten, aan een correspondent van een Ita- liaansch blad, „Volgens mijn inzicht", aldus Schumacher, „kan het vredesver drag alleen maar geteekend worden door een centrale regeering, vertegen woordigend een Reichstag, welke vrije lijk door het volk gekozen is", DE „DRAAIENDE VLEUGEL". De Daily Grafie meldt, dat proeven worden genomen met een nieuwe uit vinding, welke de „draaiende vleugel" genoemd wordt, en in feite zou moeten dienen ter vervanging van de parachute. Het nieuwe apparaat bestaat uit een tweebladige horizontaal draaiende lucht schroef, welke op een standaard, beves tigd aan een speciale draagriemcombi natie, 'boven het hoofd van den persoon gemonteerd is. De bladen van de schroef zijn samengesteld uit inschuifbare dee- len. Door middel van een handle kan de „parachutist" de draaisnelheid van de schroef regelen en zichzelf naar een bepaald landingspunt sturen. Ned. Indonesische besprekingen afgezegd. IN VERBAND MET AARDVERSCHUIVING TE PADANG. De Nederlandsche militaire woord voerder heeft medegedeeld, dat dc Nederlandsch-Indonesische besprekin gen te Padang op het laatste oogen- blik door de Republikeinen zijn afge zegd in verband met oponthoud we gens aardverschuivingen. Te Padang is het verder rustig- Bij Buitenzorg werd ten Noorden van Poentjak op 'n Nederlandsche patrouille geschoten, waarop een zuiveringsactie volgde. Bjj Pengampom in de nabijheid van Soeraba# werd dooi republikeinen op een Nederlandsche patrouille ge vuurd; aan Nederlandsche zijde telde men twee gfwonden. In Zuid-Celebes hebben rampokkers twee Kampongs plat gebrand, waarna een Nederlandsche pa trouille twee bendeleiders neerschoot. In Noord-Bali werden acht terroristen gearresteerd. Groentenhandel weer normaal HERSTEL DER OUDE BEPALINGEN. De minister van Landbouw, Visschcrij en Voedselvoorziening heeft de schor sing van enkele verordeningen van het bedrijfschap voor groenten en fruit, alsmede de uit hoofde van die veror deningen gegeven uitvoeringsvoor schriften thans met Ingang van 7 Maart ongedaan gemaakt. Hierdoor worden de veilplicht, de con trole op het vervoer van tuinbouwpro ducten en de erkenningsregeling voor groot-, tusschen- en de kleinhandel In groenten en fruit weer' ingevoerd. Met ingang van denzelfden datum zal tevens de handel ln groenten en fruit niec meer zijn uitgezonderd van de algemeen geldende regeling, volgens welke voor de vestiging van nieuwe bedrijven een ver gunning van de overheid noodig is. Degenen, die op goede gronden aan nemelijk kunnen maken, dat zij tijdens het z.g, groentenconflict, toen "de thans weer geldende bepalingen waren ge schorst of waarvan ontheffing was ver leend, een handel in groenten en fruit zijn begonnen, dus in de "periode van 12 Februari—7v Maart, dienen het bedrijf schap voor groenten en fruit, Laan Co pes van Cattenburch (52, 's-Gravenhage, uiterlijk 15 Maart a.s. daarvan schrif telijk in kennis te stellen, OPENSTELLING HANDEL IN AMERIKAANSCHE FONDSEN. Met ingang van 10 Maart. De verceniging voor den effectenhan del heeft bepaald, dat met ingang van 10 Maart 1947 de handel in Amerikaan sche certificaten van aandeelen wordt opengesteld. De betreffende fondsen worden alle met namen genoemd en omvatten Amerikaansche industrleele ondernemingen, openbare nutsbedrijven, petroleumondernemingen, rubberonder nemingen, diversen, spoorwegen en voorts Canadeesche ondernemingen. De handel zal geschieden overeenkomstig de daarvoor afgekondigde bepalingen. DE „TOSARI" NAAR HET VADERLAND. Het m.s, „Tosari" zal op 8 dezer uit Tandjong Priok naar Rotterdam vertrek ken. De „Tosari" was op 22 April uit Rotterdam vertrokken en was sindsdien niet meer thuis geweest. Gedurende acht jaar heeft het schip op alle wereld zeeën zijn taak vervuld in dienst van de geallieerden. Op zijn thuisreis heeft het schip 40 passagiers aan boord. Een BritschNederlandsche alliantie? Een woordvoerder van het BritaCfc» ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de mogelijkheid, dat Engeland ook met Nederland een alliantie wil sluiten, ingeval van een Britsch-Belgische alliantie, „zeker niet uitgesloten is." Hij voegde hieraan toe, dat hij ge loofde, dat de Britsche minister van Buitehlandsche Zaken, Bevin, zich te Brussel ten gunste van de sluiting van een alliantie niet alleen met België, maar ook met andere geallieerde mogendhe den had uitgelaten. Tot dusverre echter waren er nog geen stappen bij eenige andere regeering gedaan. Aankomst Vice-Admiraal A. J. Pinke BEGROETING OP SCHIPHOL. Gistermiddag landde op Schiphol het K-L-M.-vliegtuig, de DC 4 „Skymaster" NL 310, onder commando van gezag voerder I. Smyrnoff. Aan boord bevond zich de vice- admlraal van de Kon. Ned. Marine, Z. Exo. A. J. Pinke, die naar Neder land gevlogen is voor het voeren van besprekingen met den Minister van Marine. Vice-admiraal Pinke werd vergezeld door zijn adjudant, lt. ter zee J. Bak ker. In zijn gezelschap bevonden zich bovendien kapt. ter zee C. W. Slot en kapt. lt. ter zee J. G. Schokking. die met hem de reis maakten- De vice admiraal werd op het vlieg veld verwelkomd door zijn dochters en zijn zoon. Van regeerlngswege waren ter begroeting aanwezig schout-bij-nacht jhr. E. J. van Holthe, chef Marinestaf. Namens den minister-president was aanwezig kap. lt. ter zee O. Moolenburgh en namens den minister van Overzee- sche Gebiedsdeelen de majoor van den generalen staf van het Kon. Ned. Ind. Leger, R. C. Soetbroöd-Piccardt. De vice-admiraal begaf zich uit het vliegtuig onmiddellijk in den gereed- staanden auto en reed dadelijk door naar Den Haag. TOURNEE VAN YEHUDI MENUHIN. Komt ook naar ons land. De wereldberoemde violist Yehudi Mehunin zal in de maanden April en Mei een groote tournee door Engeland, Nederland, Scandinavië. België, Frank rijk en Zwitserland maken, waar h\j met alle groote orkesten zal optreden en ook met zjjn zuster Hephzibah sona- tenavorfclen zal geven. Hij begint zijn tournee op 31 Maart a.s. in Londen in de Royal Albert Hall. Ingezonden Mededeeling en do pijnen strengen...... Vooral in de ongunstige jaargetijden, worden de rheumatische pijnen heviger en de aanvallen volgen elkaar sneller op. Een reden te meer om Krüschen te nemen. Die kleine dagelijksche dosis Kruschen doet wonderen: de aanspo rende werking op dc bloedzuiverende organen is heilzaam voor Uw heele ge stel. 't Bloed gaat sneller stroomen en de schadelijke zuren - oorzaak van Uw lijden en pijn - verdwijnen vanzelf. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Het Hooggerechtshof der V. S. heeft de uitspraak tegen John Lewis, die door de rechtbank schuldig was bevonden aan ongehoorzaamheid jegens het Hof, juist bevonden- Lewis en zijn mijnwerkersorganisatie werd veroordeeld tot het betalen van boeten van resp. 10.000 en 3.500.000 dol lar. Het Hooggerechtshof handhaafde de tegen Lewis geëischte boete, maar oor deelde. dat de boete ten laste van de mijnwerkersorganisatie verlaagd moet worden tot 700.000 dollars; De meerderheid der rechters was bo vendien van meening, dat de mijnwer- kersbond 2.800-000 dollar extra zal heb ben te betalen, indien hij zich niet bin nen de vijf dagen volledig accoord ver klaart met de uitspraak van de gewone rechtbank. De president van het Hooggerechts hof, Vinson, verklaarde, dat de bond alléén op clementie kon rekenen, indien hij Lewis' verklaring aan den minister FEUILLETON Roman door Winston Graham. 62) HOOFDSTUK XVIII. Ik trof Jane by de contróle. wy liepen de lange trap af zonder een woord te spreken. Wij hadden elkaar niets te ver- wyten, en het had ook geen enkelen zin te treuren over dezen ongelukkigen sa menloop vam omstandigheden. Wy moeten Andrews en Dwlght in lichten, bracht ik met moeite uit. Mis schien zitten zjj al in den trein. Ik kan een kaartje koopen en Zy zyn al naar Zwitserland, deelde Jane my mee. In.... Zy komen pas over de grens in dezen trein. Ik zweeg weer. Maak toch voort, maande zy my aan. Misschien worden wy door iemand gevolgd. Weet je iets over hun plannen? vroeg ik. Een beetje. En zullen die plannen in de war gestuurd worden, nu Frauleln Volk- mann toch in den trein zal zyn? Tot op zekere hoogte. Kunnen wy contact met hen krij gen om hun te zeggen, wat er gebeurd is? Nee. Ik nam oogenblikkeiyk een besluit. De teleurstelling maakte my verbeten. Luister eens, Jane, wij kunnen die zaak maar niet zoo op haar beloop la ten. Ik weet. wat dat zou beteekenen; het is het einde van alle hoop. Wy mo gen niet werkeloos blyven toezien, wat er f°beurt IV ga mee met den trein naar Basel Zij haalde diep adem. Ik weetniet, of dat eenig nut heeft, Robert. Werke lijk. Ik wou. dat ik.Als 'we ma"r een anderen uitweg wisten -r Ik ga ln elk geval. Dan ga ik met je mee. Nee. jy moogt er niet in meege sleept worden. Dat ben 'ik toch al. fJee, dat is niet waar. Ik wil niet dat jy inIk probeerde om de juiste feiten heen te draaien. En myn pas is immers ook heele- maal in orde, zei ze bereidwillig. Daar hebben we nog aan gedacht, voordat ik uit Venetië wegging, voor het geval er iets gebeuren mocht. Robert, hoe staat het met Jouw pas? wy liepen nu de vestibule door, ter- wyi lk in mijn zak zocht en het boekje te voorschyn haalde. Nee!..,. En die eerste pas was wel in' orde. Ik dacht zelfs Myn stem moet wel zeer bitter ge klonken hebben, want zy keek my ver wonderd aan Dan zal lk alléén gaan. Praat geen onzin, viel ik ruw uit. Misschien kom ik er ook zonder visum wel door. Daar is niet veel kans op. Maar zei je niet, dat Je andere pas wel in orde was? Ja. Daar Leeft Andrews ln Venetië nog voor gezorgd. zy keek op haar armband-horloge. Misschien gelukt het my nog dien pas te halen, als de tyd niet te kort is. HIJ moet nog in de opslagplaats van Lorenzo liggen, als ze hem niet vernie tigd hebben. Het is veel te gevaariyk om daar heen te gaan. Ze zouden Je kunnen zien. Ja, maar niet in de opslagplaats. D$ winkel zou inderdaad te gevaariyk zyn. Ik was al byna overgehaald en klamp te mij nog vast aan een laatste hoop. Hoe lang zou je noodig hebben? Hoe lang is het hier vandaan? Ik zou een taxi kunnen nemen. Haar .handen klemden zich om haar handtasch. Ik doe het. wy maken een goede kans. Ik ga.... Nee. Ik zal minder tijd noodig hebben. Wy moeten nu van elkaar gaan.l Jy haalt de biljetten. Ik tref je by het contróle-hek. Neem kaartjes tot Luzern. Met een beleefde buiging nam lk myn hoed af, toen zy van my wegging en snel op een taxi toeliep Het was vol komen krankzinnig haar haar zin te geven. Zy moest niet mee naar Zwit serland gaan. Dit was een kwestie, die ik zonder haar had kunnen oplossen. Maar nuÓok ik wenkte een taxi en gaf het adres, dat ik in den trein reeds aan den fascist had opgegeven. Ik had er wel ls waar geen vermoe den van, in welke wyk van de stad myn 61). .,J-juist, j-jazei de hof maarschalk. B-baron Goedbloed is Uw broeder en zal behandeld worden zoals Uwe majesteit zelf behandeld wordt! H-hoelang duurt dat, Sire?" „Levenslang!" zei de Koning. „Le venslang, hofmaarschalk! Bravo, broe der!" zei Joris, die :.ijn hoed had opge zet en-op de troon was gaan zitten. „Ge spreekt, zoals wy dat persoonlyk zouden hebben gedaan! We zullen het wel met elkaar kunnen vinden! Zet U neder, dan kunnen we enkele staatsza ken behandelen!" „Wat ten hru;a.: rekel!" dacht Panda en dat dacht de hofmaarschalk waar- schynlyk ook. Hy keek tenminste erg boos naar Joris terwyi de Koning hem glimlachend toeknikte zoogenaamde neef moest wonen, maar ik was niet van plan te voet te gaan. Na korten tyd hielden wij reeds stil voor een kleine villa, zoodat ik den auto weg kon sturen en denzelfden weg terug kon loopen. Zoo zou ik nog op tijd aan het station kunnen zijn. Na tien minuten was ik er al weer en sloot mij aan by een lange ry van men schen, die voor het loket stonden, oin twee biljetten tweede klasse naar Lu zern te nemen. Tot op dat oogenbllk had ik weinig tyd gehad om te overleggen of wy ver standig deden en of Andrews het zou kunnen goedkeuren,, dat wy met» den trein meegingen. Het was zeer goed mo gelijk, dat hy daar bezwaren tegen zou hebben gehad. Ik kreeg de kaartjes en ging naar de contróle, die het dichtst bij perron 11 gelegenwas. Achter den controleur stond, verdiept in een tydschrift. de jonge Gestapo-agent, met het hoekige gezicht die my gisteren aldoor gevolgd was. Hy had my niet gezien. Ik deinsde terug, alsof ik my gebrand had, botste tegen iemand op, draaide my om, ter wijl ik een verontschuldiging stamelde en maakte dat lk wegkwam. Ik kon my voorstellen, dat mijn ge zicht wit was, alsof ik een geest had gezien Inderdaad had ik een geest ge zien: den geest van den angst van gis teren. Ik wist immers, dat er voor mij in Milaan altijd nog gevaar dreigde, dat ik dus iets anders had moeten ver zinnen en zeker niet had moeten te- rugkeeren. Het was heel natuurlijk.dat zy Iemand op het station hadden neer gezet in de hoop mij toch nog te snap pen. Het was een geluk, dat mijn uiter lijk zoo veranderd was, maar het was wel zeer twyfelachtig, of mijn nieuwe vermomming dezen jongen Duitschcr zou kunnen foppen, aangezien hy mijn gestalte en gang nu wel heel goed moest kennen. Maar toch had hy my niet gezien. Ik had geen seconde lan ger moeten wachten met mijn vlucht. (Wordt vervolgd) van binnenlandsche zaken, Krug, ge daan op 20 November 1946, geheel te rugnam. Hy voegde er aan toe, dat de weg. dien de vereeniging had ingeslagen, „een zoodanig ernstige bedreiging vorm de voor een normaal constitutioneel be wind en voor de economische en sociale welvaart van de natie" dat een zware boete gewenscht was om den nadruk te leggen op dc ernst van de daad. Het Hooggerechtshof nam zyn beslis sing met zeven tegen twee stemmen. Lewis zal nu de verklaring aan Krug, waardoor ln November J.l. het arbeids contract werd beëindigd, moeten intrek- ken, In Washington wordt de uitspraak beschouwd als een overwinning voor Truman en zyn regeering „in hun stryd tegen Lewis en de mynwerkers"- De uitspraak van het Hooggerechts hof houdt tevens in, dat, indien de mynwerkersbond per 31 Maaft a.s. op nieuw staakt, de 2.800.000 dollar, die voorwaardeiyk in mindering worden ge bracht. bybetaald moeten worden. Lewis heeft tot dusver geen commen taar gegeven, maar zal dat wellicht deze week nog doen. De beslissing van het Hooggerechts hof schept een precedent, want zy wil zeggen, dat de wet Norris-Laguardia van 1932. die elke rechterlyke uitspraak tegen stakingen in conflioten met pri- vé-werkgevers als onrechtmatige daad stempelt, niet van toepassing is op de regeering als werkgeefster. Nieuwe staking in April schynt voor komen! WORDT LADING „MARTIN BEHRMANN" GEWAPENDERHAND GELOST? De directeur van de „Isbrandtsen- Line", James Ryan, heeft een onder houd gehad met den Amerikaanschen consul-generaal te Batavia, dr. Walter A. Foote. Blijkbaar had dr.iFoote een telegram van het Amerikaansche mini sterie van Buitenlandsche Zaken ont vangen, waarin hem mededeeling werd gedaan van het by de Nederlandsche regeering ingediende protest. De kapitein van de „Behrmann" deelde aan Aneta mede, dat volgens hem het lossen van het schip nog niet begonnen was. Hy verklaarde voorts te 'gclooven, dat dezer dagen zou worden begonnen de „Behrmann" met behulp van de gewapende macht te lossen, daar hy zich tegen elke poging tot lossen zou verzetten. DE „WITTE" BOTERSMOKKELAAR. Maar hy deed toch in 't zwart. Was in den oorlog camouflage iets heel gewoons, thans kwam de houding van zekeren J. .d. O. uit Tegelen, die in de buurt van het grensplaatsje Nee- ritter, omhangen met een wit laken door de sneeuw wandelde in de oogen der grenskommiezen wel eenigszins ver dacht voor. Bij fouilleering bleek deze witte sneeuwwandelaar 20 kg. room boter by zich te hebben, die kennelijk bestemd was voor den smokkelhandel op België. De boter werd in beslag genomen en V- O naar de gevangenis in Roermond overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2