Begrooting van Justitie aangenomen Discussie's over doodstraf en gratierecht Strijd tegen smeltwater in Zuid-Limburg WEERBER ICHT Koude lucht dringt ons land weer binnen! Het Indische debat in het Britsche Lagerhuis Met een enkel woord 86stë Jaargang VRIJDAG 7 MAART 1947 No. 2602$ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. w. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 (Van onzen parlementairen Redacteur) Was er niet de bewogen rede ge weest van den heer Schneider (K. V.P., dab hac men gisteren van een matte vergadering der Eerste Kamer kunnen spreken; hetgeen na de ener- veerende debatten over het Indisch beleid géén verwondering behoeft te baren. Mi ister v. Maarscvcen ant woordde nochtans met een energieke verdediging, die hoofdzakelijk gericht was tegen aanvallen van buiten het parlement. Namens de diverse fracties voerden het woord de heeren Zegering Hadders (Vrijheid). Kclff. (C.H.), Kolfschoten (Kath.), Donkersloot (Arbeid) en Koe- jemans (Comm.), die in het algemeen van waardeering voor den arbeid en het beleid van den minister van Justi tie getuigden en sober waren In hun critiek. De groote tegenstelling tusschen rlgoureuzen en barmhartlgen, welke in de Tweede Kamer bij de behande ling van deze begrooting aan den dag trad, leek gesleten. Niemand verzette zich meer tegen de vrijlatingen; geen traan werd er geplengd over het aan het eind van dit jaar verdwijnen van de Bijzondere Rechtspleging. En kele leden achten voorzichtigheid ge boden inzake een mogelijk opnieuw zich organiseeren van de vrijgelaten of vrij gekomen fascisten; eenigen verlangden minder toepassing van het gratierech-. De zilverharige Twentsche jurist Schneider, die namens de heele K.V.P.- fractle sprak, hield een vlammend be toog tegen de bijzondere rechtspleging, onder aanvoering van vaak 'aangrijpend bewijsmateriaal De buiten-vervolging stelling juich ik toe, aldus spr. Dat was een groote maatregel. Doch daarmee leek de minister uitgewerkt. Het lijkt wel, of er twee ministers zitten: een voor de buiten-vervolging-gestelden en een voor de geïnterneerden. Het 's een jeisch van recht, dat de laatste, de ge- fiatteerden en de niet-gefiatteerden met de eerstgenoemden gelijkgesteld worden. Ik breng dit namens mijn fractiegenoo- ten over. Minister, zet uw beleid door! zoo riep de heer Schneider den heer v. Maarseveen toe. Het is rechtvaardig; het bespaart ons enorme kosten, die nu misschien niet eens kunnen worden op gebracht door de baten van de conver sie; en het maakt een einde aan de kampen, die een demoraliseerende uit werking hebben. Van 109 doodvonnissen 26 afgehandeld Evenals destijds de Tweede Kamer voelde ook de senaat zich blijkbaar niet erg op zijn gemak, nu hem de na-oor- logsche rechtspleging nuchter voor oogen werd gehouden. Op de ongelegenste momenten klonken er lachjes van on behaaglijkheid, als de heer Schneider schrijnende en ongeloofelijke staaltjes van rechtspleging aanhaalde. „Wie is voor deze razernij verantwoordelijk?" toornde de rechtskundige met vliegen de manen. Roep geen Onrecht op, om dat men het recht wil dienen. Het ont: nemen van vijandelijk vermogen aar particulieren is een inbreuk op het vol kenrecht Hiermede is de totalitaire oorlog weer binnengekomen. Bovendien staan we onmiddellijk aan represailles bloot en dan kunnen wij ons niet op het volkenrecht beroepen. De heer Koejemans vond de voor beelden van den heer Schneider wel pijnlijk. Maar het gaat niet om de be rechting van misdadigers. Hier verde digt zich de Staat tegen het gespuis, dat de nationale veiligheid heeft be dreigd en nog bedreigt. Deze spreker was de eenige. die zich tegen de barm hartigheid keerde. En ook de eenige, die over de echtscheidingen sprak: hij zou de mogelijkheid daartoe verruimd willen zien. De minister van Justitie, zich keeren- de tegen een „onderzoek der publieke opinie", dat zich met deze zaak had be zig gehouden, gaf een gedetailleerde uiteenzetting over de kwestie der dood vonnissen en gratieëeringen. De von nissen worden c.q. eerst in cassatie on derzocht; dan gaan ze om advies naar het Bijz. Gerechtshof; vervolgens om advies naar den Raad van Cassatie; en eerst dan naar spr.'s departement. Van de 109 tot nu toe gevelde dood vonnissen zijn er 26 geheel afgehan deld. Van deze 26 werd in 15 gevallen gratie ve* eend. in 11 gevallen werd gratie geweigerd. Eén gevonniste pleegde zelfmoord; één executie is uitgesteld wegens revisie; in 9 geval len werd het doodvonnis voltrokken. Van de 83 overige gevallen hebben pas 10_ het departement van Justitie be reikt. waarvan drie eerst de vorige week. ]v ambtenaren nemen geen acht-urigen arbeidsdag en nemen ook geen Zondagsrust, aldus spr. In twee gevallen heeft de behandeling op mijn departement te lang geduurd. Ér wa ren bijzondere redenen voor, maar goed, het was te lang. Voor de overige gevallen neem ik de verantwoording op mij. Het gratierecht berust op de Grond wet en ls zoo oud als de 'rechtspraak zelve. De Romeinen kenden het al. Dat het gratierecht een hoon zou zijn voor de rechtspraak of voor de rechters is een meening. die voorbehouden is aan dnzen tijd. In Frankrijk is in 1800 ge vallen gratie verleend. Hoe vaak wordt bij de uitspraak van een doodvonnis, ook hier te lande, niet bij voorbaat re kening gehouden met de mogelijkheid van gratie, en zulks ook in de overwe ging van het vonnis tot uitdrukking gebracht0 De minister keert zich dan tegen een artikel in het Ned. Juristenblad. Is het niet veel onbarmhartiger, dat nog zoo vele ernstir- zaken uit den oorlog nu nog steeds niet in behandeling zijn ge nomen? Ik neem aan, dat ook de be treffende organen overbelast zijn. Dat zij dan echter zwijgen. Het Ned. volk heeft bij de bevrijding zelfbeheersching getoond; het is een beschaafde natie. Hoe kan een rechter zeggen: „Er is toch streng recht-beloofd!" Dit kan toch niet- van de Regeering uitgaan? Waar blijft anders de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht? Het vonnis dient onaantastbaar te zijn op rechts gronden. De gratie tast dit niet aan; is immers gebaseerd op andere gronden. Gratie wordt verleend om redenen van staatsbelang. Is de strengheid afhanke lijk van de doodstraf? We hebben het 75. ja practisch 100 jaar zonder de doodstraf gedaan. De minister heeft het dan over de 500.000 menschen, die onder de bijzon dere rechtspleging vielen en voor wie barmhartigheid geboden is. Niets is zoo zeer kenmerk van de democratie als juist haar menschelijkheid. Wij moeten den eerbied voor het leven weer wekken. Daar gaat tegenin een eisch om meer executies, omdat ze ons beloofd zijn! Spr. is niet bereid, de richtlijnen bij het gratie-beleid bekend te maken. De re den ligt voor de hand: Over een recht valt te discussieeren; maar als iemand ter dood is veroordeeld, heeft hij de doodstraf verdiend en is discussie uit gesloten. De gratie wordt op staats- gronden verleend, en laat de zedelijke waarde van het vonnis onaangetast. Spr. citeert dan uitvoerig de opvattin gen van het kabinet-Schermerhorn over gratie-recht en -practyk. Het gratie beleid van het huidige kabinet is door de Tweede Kamer goedgekeurd. Hier mede is het ook constitutioneel veran kerd en verantwoord. Voorts beant woordt de minister vele kleinere kwes ties: De vrijlating is spoedheidshalve aan de procureurs-fiscaal opgedragen. Ongelijkheid in strafmaat komt in het commune strafrecht overal voor. Het is geen gebrek aan waardeering voor de By zonde. Rechtspleging dat. deze moet verdwijnen; doch ons volk verdraact het niet. dat deze ellendige erfenis uit den oorlog na 2% jaar nog niet zou zijn afgeloopen. De kwestie der jeugdige de- 'innuenten hoopt spr. per 1 Juli a.s. geregeld te hebben. Het groot aantal ontvluchtingen is begrijpelijk; in Frank rijk ontvluchtten er van de 700.000 krijgsgevangenen liefst 250.000. Het ver val van pensioen is de straf voor land verraad: misschien wordt deze aange legenheid in tusschen toch nog herzien. In het nieuwe ontwerp terzake zal het cassatierecht in alle gevallen worden verleend. Nu wij zulk een eminent jurist in ons midden hebben als prof. E. M. Meijers, zal spr. gaarne in overweging nemen, de herziening van ons Burgerlijk Wet boek aan hem op "te dragen. t De begrooting werd vervolgens z.h.st. aangenomen, onder aanteekening dat de communisten tegen zijn. Ook de be grootingen voor de Hooge Colleges van Staat. Kabinet der Koningin en Kabi net van den Minister-President werden gelijkerwljs goedgekeurd. Een viertal kleine wetsontwerpen passeerde zonder discussie den hamer. De voorzitter verdaagde de vergade ring zonder nieren datum. PoolschSovjet-Russische overeenkomst. Het stroomt Valkenburg binnen. Leveren in Limburg de Maas en de meeste zijrivieren tot nog toe geen moei lijkheden op voor de Maasdorpen de rivier stijgt b.v. nog steeds heel lang zaam en is nergens buiten haar oevers getreden anders is het echter met de dorpen en kleine plaatsen die liggen in de komvormige dalen tusschen de Zuid- Limburgsche heuvels. De invallende dooi ging n.L ge paard met een urenlange regen en dientengevolge is het smeltwater van üs en sneeuw dat over den hard bevroren grond in groote hoeveel heden naar de lager gelegen gedeel ten stroomde, moeilijkbeden gaan veroorzaken. 's Morgens strenge vorst. oe Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbui. Tegen den ochtend op sommige plaatsen weer strenge vorst- Morgen overdag temperatuur oploopend tot om het vriespunt en dooi waar de zon schijnt. Afnemenden wind- 8 Maart. Zon op: 7.13 uur; onder: 18.30 uur. Maan op: 2016 uur; onder 8.10 uur. (14 Maart L. K.). Hoogwateiv te Katwijk-aan-Zee te 5.01 en 17.20 uur (springtij). Laagste temperatuur: 1 Vi gr. C. In de onmiddellijke omgeving van Maastricht, o.a. Scharn en het Witte vrouwenveld, kreeg men van dit smelt water heel veel overlast. In Meersen werd zelfs een nieuwe beek geformeerd, die komende van den Ulestraterberg, dwars door deze plaats liep. Valkenburg, dat diep ligt tusschen de omringende heuvels, kreeg het al heel zwaar te verduren. Hier stroom de het water van alle kanten langs de hellingen het stadje binnen, ter wijl ook de Geul door deze water- overdaad met het uur steeg. Het Walramplein en enkele straten waren totaal overstroomd. Ook elders, In de mijnstreek, o.a. in Klimmen-Ransdaal, dat eveneens in zeer heuvelachtig terrein ligt, dreigde het water de boerderijen en woningen te overstroomen,zoodat met man en macht gewerkt moest worden cm het water van de erven en uit de kelders te weren. In Mesch en Gulpen stonden (ie we gen eveneens blank, terwijl het water de huizen binnenstroomde, In Sittard stegen de Molenbeek en de Keutelbeek zienderoogen en hier werd o.a. het "villapark voor een gedeelte on der water gezet. In Broek-Slttard be dreigde eveneens groote watermassa's woningen en boerderijen. De Limburg- sche Tramwegmij. zag zich genoodzaakt de tramverbinding van Sittard naar Hoensbroek stop te zetten. In een door radio Moskou aangehaald communiqué is medegedeeld, dat tus schen Polen en de Sovjet-Unie een overeenkomst is tot stand gekomen, vol gens welke de Sovjet-Unie aan Polen een leening ter waarde van 28.855 dui zend dollar zal verstrekken in goud en Polen slechts de helft van de eerder vastgestelde hoeveelheid steenkool aan de Sovjet-Unie zal behoeven te leveren. De Poolsche delegatie, onder leiding van den minister-president Cyrankiewicz is gisteravond uit Moskou naar Warschauw vertrokken, nadat de onderhandelingen met Stalin, Molotof en andere ministers waren beëindigd- Beide regeeringen kwamen in principe tot overeenstem ming aangaande de Duitsche kwestie. Het communiqué vermeldt o.a. als pun ten van overeenkomst: schadevergoe dingen terzake van de Duitsche bezet ting, overdraging aan Polen van rollend spoorwcgmaterleel uit den Sovjetrus- sischen oorlogsbuit, en verstrekking van wapenen en militaire uitrusting door de Sovjet-Unie aan Polen op crediet. „Ook de kwestie van het overdragen van eenheden van de Duitsche handelsvloot aan Polen is geregeld". „De regeeringen zijn overeengekomen den terugkeer naar Polen van Poolsche burgers, die ten gevolge van den oorlog op' Sovjetrussisch grondgebied zijn te rechtgekomen, incluis voormalige Duit sche burgers, te bespoedigen". Ook werd toegestemd in wetenschappelijke en technische samenwerking op industri eel gebied. Men besloot de spoorlijn KrakauKattowitzüFremysl per één November aanstaande op Europeesche spoorwijdte te brengen- Vice-admiraal A. J. Pinke werd, gistermiddag bij zijn aankomst op Schiphol verrast door sneeuw en koude. Hij schoot haastig in een warme winterjas, door een van zijn dochters bi) de verwelkoming meegebracht. 1 (Foto ANP-Vfnd-) 14 graden vorst in Engeland. De zware sneeuwval en afwisselende dooi en vorst speelden ook de spoor wegen parten. Wissels moesten uitge graven en schoongebikt worden, alvo rens zij weer normaal konden functio- neeren. (Foto ANP-de Hn.) Moskou maakt zich op Te Moskou is een grootsch schoon maak-offensief ingezet ter voorbereiding van den ontvangst der bui tenia ndsche delegaties voor de op Maandag aan staande aan te vangen conferentie der groote vier. Ofschoon hieromtrent nog geen officieele mededeeling is gedaan, neemt men aan, dat voor het houden van de conferentie gebruik gemaakt zal worden van de voormalige „vliegeniers club", ongeveer zeven kilometer van het Kremlin verwijderd, in het Noord-Wes ten van de stad. In de marmeren hall van dit gebouw, dat meermalen geme moreerd wordt in de Russische litera tuur over het leven in de dagen van voor de revolutie, zijn stapels nieuwe meubelen en tapijten opgetast. De gevel van het gebouw wordt schoon gemaakt. De vier verdiepingen hooge club staat in de nabijheid van het Dynamo-sta dion. De schoonmaak-campagne strekt zich ook uit tot alle hotels in Moskou. De tijdelijke temperatuurstijging, die in het grootste deel van ons land gis teren dooi heeft gebracht, is slechts esn gevolg geweest van een golfvormige storing in de overgangslijn tusschen de warmere en de koudere lucht. Deze golfvormige storing hing samen met de depressie, die van het Kanaal, via ons land naar N.W. Dultschland trok. Achter deze depressie drong de koude lucht opnieuw ons land, België en Frankrijk binnen. Te Parijs vroor het vanmorgen weer 1 graad, terwijl gistermiddag nog een temperatuur van 11 graden boven nul werd geno teerd. In Engeland klaarde vannacht de lucht op en mede door den gerin gen wind daalde de temperatuur hier en daar tot 14 graden onder nul. Onder invloed van den rug van hoo- gen luchtdruk tusschen de depressie over N.-W. Dultschland en het lage drukgebied ten Westen van Schotland, die zich meer naar onze omgeving ver plaatst, zal de bewolking geleidelijk gaan breken. In verband daarmede moet vooral rekening gehonden worden met da ling van de nachtelijke temperatu ren. Hoewel in onze omgeving tijdelijk een wijziging in het weersverloop heeft plaats gehad, is de algemeene circula tie toch nagenog dezelfde gebleven. Over Groenland bevindt zich nog al tijd een uitgebreid gebied van hoogen luchtdruk, die de depressie-activiteit op lage breedte houdt. De overgang tus- GROOTE BRANDEN IN BRITSCH- INDIË. De Voor-Indische stad Muitan (Pends- jaab) staat in vuur en vlam. Zeven straten zijn reeds in de asch gelegd en het aantal slachtoffers loopt in de hon derden, aldus de berichten, die Lahore bereikt hebben. Ook de stad Amritsar, eveneens in de Pendsjaab, staat gedeeltelijk in lichter laaie. Amritsar is de stad van de Sikhs en beroemd om haar gouden tempel. De brand is door oproerlingen gesticht. De politie opende in verschillende wijken van Amritsar het vuur op vechtende muitelingen. BELGISCHE MIDDENSTAND PROTESTEERT TEGEN PRIJSVERLAGING. Maandag a.s. zullen in geheel België de winkels gesloten zijn en vlaggen zul len halfstok hangen uit protest tegen de door de regeering ingevoerds prijs verlaging. De heer d'Aubresse, voorzitter van' het werkcomité der beide bonden, be pleitte een terugkeer tot de vrije econo mie en spoorde de regeering aan de prijsverlaging niet op te leggen, doch deze een gevolg te doen zijn van het spel der vrije concurrentie, dié gestimu leerd zou kunnen worden door het op voeren der productie. Ook alle café's en restaurants zullen Maandag gesloten zijn. schen de warme en de koude lucht ligt daardoor ten Zuiden van ons land. Storingen kunnen nu (zooals b.v. gis teren) de warmere lucht wat meer naar het Noorden brengen, maar deze temperatuursstygingen zijn steeds van tydelijken aard. aangezien de koude lucht onmiddellijk achter de storing om terugkeert. Voor het intreden van het voorjaar moet de algemeene circulatie zich geheel wijzigen. Er zijn echter nog geen aanwijzingen dat dit binnen kort het geval zal zijn. Belgische Senaat bracht nieuwe moeilijkheden. VERWERPT BEGROOTING VAN LANDBOUW. De Belgische Senaat heeft bij staking van stemmen (81 tegen 81) de begroo ting van landbouw .voor 194r< verworpen. Er waren vijf senatoren op het oogen- blik der stemming afwezig: twee katho lieken en drie socialisten Na de stemming vroeg de minister van Binnenlandsche Zaken schorsing van de vergadering om de regeering in de ge legenheid te stellen den toestand onder oogen te zién. Minister-president Huysmans ver klaarde, dat de regeering niet zal aftre den, omdat de stemming over de begroo ting van landbouw niet op de agenda stond en voor de regeering onverwachts was en omdat de oppositie gebruik wilde maken van de afwezigheid van den so- cialistischen minister van Arbeid, Tro- clet, die ook senator is en thans in het buitenland vertoeft in het belang van den Staat. ✓- De stemming van heden, aldus Huys mans, heeft geen enkele politieke be tee kenis en de begrooting van landbouw zal binnen enkele dagen opnieuw in den Senaat worden ingediend. Truman pleit voor opheffing handelsbarrières President Truman, die van zijn be- zoek aan Mexico is teruggekeerd, heeft in Baylor University een rede gehou den. waarin hy aanspoort tot ophef fing van alle handelsbarrières over de geheele wereld en het isolationisme be strijdt. In verband met de bultenland- sche economische politiek zelde Tru man. dat de V. S. een keerpunt in de geschiedenis hadden bereikt. Hü deed een beroep op het volk der V.S., de op richting van'de voorgestelde internatio nale handelsorganisatie te steunen; en op de volken der wereld om met de V S. de handelsbelemmeringen te beperken. Truman waarschuwde degenen, „die deze politiek zouden trachten te onder mijnen en zouden streven naar terug keer van de periode van hooge tarieven en economische isolatie". „Weest op uw hoede", aldus Truman. „Onze positie in de wereld is veranderd. Ons volk is veranderd. Indien men na twee wereldoorlogen tot het isolatio nisme zou terugkeeren, zou men een mentaal en moreel bankroet goedkeu ren. WiJ staan als een reus in de eco nomische wereld. De toekomst van de economische betrekkingen hangt van ons af. Wij kunnen de landen naar een economischen vrede leiden of hen in een economischen oorlog storten". Vervolgens sprak Truman over de in ternationale handelsorganisatie, waar over in April tijdens een internationale conferentie te Genève zal worden be raadslaagd. „Deze organisatie zal inzake handelsbetrekkingen dezelfde eerlijkheid betrachten als de V. N. in politieke aan gelegenheden, Haar leden zullen een economische code aanvaarden, die in de plaats zal komen voor de onbeperkte vrijheid, economische agressie te plegen. De onderhandelingen te Genève mogen niet mislukken", aldus Truman. Felle aanval van Churchill BINNENXAND. Aan de Aöisterdamsche bacteriolo gen prof. dr. A. Oh. Ruys. werd een bui tengewoon verlof van 2 maanden ver leend voor een studiereis naar de Ver. Staten. Op ultnoodlglng van de Rocke feller Foundation .zullen ook de Amster- damsche professoren dr. S. van Creveld. dr. P. Formllne, M A van Bouwdijk Bastiaanse. dr J. C. G. Bout* en dr M, W. Woerdeman de Ver Staten bezoeken. - Op ultnoodlglng van de Fransche regeering zal een commissie van Neder- landscbe bodemdeskundigen begin April naar Algiers vertrekken, om daar vraag stukken op het gebied van Irrigatie en drainage te bestudeeren en, zoo moge lijk. op te loesen. De commissie staat onder leiding van Ir. J. M. J. Hanraets. De Nederlandsch-Indlsche regeering heeft bii de Republikelnsche autoriteiten met nadruk aangedrongen op een ver snelling van de evacuatie, alsmede op een betere regeling van) de geldverstrekklng voor het levensonderhoud en verbete ring van de voedselvoorziening voor de geïnterneerden. Van het marinierskamp Volkel (Uden) werden ongeveer 850 manschap pen met onbepaald verlof gezonden we gens kolengebrek. Poppen in nationale costuums. zoo als die ook aan de Prinsesjes te Soest- dllk zlin aangeboden, zullen binnenkort ln grooten getale worden gefabriceerd. Uit Zwitserland ls reeds een order bin nengekomen voor 30.000 en uit Zuid- Af rlka voor 20 000 poppen, terwtll ook uit Engeland en Amerika aanvragen zijn binnengekomen. Zij worden gemaakt door invalide arbeidskrachten, voortko mende uit de illegaliteit. Op de groote internationale lucht posttentoonstelling welke te Nice ls ge houden. werd de hoogste onderscheiding voor Nederlandsohe publicaties toege kend aan Boesman. Het betreft hier al leen de uitgaven op het gebied van aero- phllatellstlsche (luchtpostzegels) studie's op welk gebied de heer J. Boesman zich bllzonder heeft gespecialiseerd. De heer Cruys Voorbergh ls vcor het nieuwe seizoen als acteur geënga geerd bli het A B C-cabaret van Corry Vonk en Wlm Kan. BUITENLAND. Volgens een bericht van de Berlijn- sche politie zlin sedert 1 December J.l. In Berlijn een driehonderd menschen omgekomen van honger of koude. Sneeuwval ln de belde afgeloopen dagen en nachten heeft het verkeer ln groote deelen van Engeland gedesorgani seerd. De Waalsche parlementsgroep ln Bel gië heeft den tekst goedgekeurd van een voorstel tot grondwetsherziening, dat ten doel heeft het land een federaal sta tuut te schenken. België zou volgens dit voorstel ge splitst moeten worden ln drie deelen. n 1. Vlaanderen. Wallonië en Brussel. De Argentllnsche Kamer van Af gevaardigden heeft met 93 tegen 45 stemmen besloten een wetsontwerp te bestudeeren waarbij het godsdienstonder wijs voor alle scholen en onderwijsinstel lingen verplichtend gemaakt wordt. Fernand de Brlnon, de 61-Jarige vroegere ambassadeur van Vlchy ln het bezette Frankrijk, is te Versailles wegens collaboratie met den vband ter dood veroordeeld. Bij het hooren van het von nis riep hb uit: ..het nageslacht zal oor deel en". President Aleman van Mexico heeft aangekondigd, dat hij voornemens ls op 29 April aanstaande een officieel tegen bezoek aan president Truman te Was hington te brengen. Het' stoomschip Launa ls ongeveer De minister van defensie, Alexander, 23 kon. van Pola (Zuld-Slavlë) op een antwoordde Churchill.Hy zeide, dat hy ïaarne zou hebben gezien, dat het debat SudS 07ef belajSTOie kwestie zou z«n De drie overige werden gewond ln de verloopen op dezelfde wyze als vorige buurt van Pola opgepikt. 1 debatten, waabbjj van party ^politiek Het debat over Voor-Indië in het Britsche Lagerhuis werd voortgezet met een rede van Churchill, den leider der oppositie. Hy betoogde, dat het verkeerd is geweest de regeering van Voor-Indië toe te vertrouwen aan den leider der Hindoes, Nehroe, die een goede reden heeft tegen eenig verband tusschen Voor-Indië en het Britsche gemeene best gekant te zyn. Churohill zeide, dat de oppositie zich geheel van de regee- ringspolitiek inzake Voor-Indië distan- cieert en geen verantwoordeiykheid wenscht te aanvaarden voor de gevolgen van die politiek die de komende Jaren in Voor-Indië rood en zwart zal doen zyn. Churchill betreurde het, dat geen reden is opgegeven voor het ontslag van lord Wavell, den ex-onderkoning van Voor-Indië. Hy was van oordeel, dat door dezen maatregel de laatste kans op overeenstemming is verloren, daar de Voor-Indische leiders den hun res tenden tyd zullen gebruiken om hun eischen te formuleeren en zich voor te bereiden op een burgeroorlog. „Als ik de regeeringspolitlek in Voor- Indië en Palestina vergeiyk, kom ik tot de conclusie, dat er twee flesschen krachtige medicyn worden klaarge maakt, die echter aan den verkeerden patiënt worden gezonden. De Palestyn- sche kwestie is aan de V. N. voorgelegd, maar komt Voor-Indië niet veel eerder voor een dergelyke handelwyze in aan merking? Met diepe droefheid zie ik het Britsche ryk, met al zyn glorie en de aan de menschheid. bewezen diensten, uiteenvallen, aldus Churchill. Toen Churchill zyn rede had uitge sproken, scheen er aan het gejuich der oppositie geen einde te komen. practisch geen sprake was. „In dit de- dat heeft Churchill de regeerlngsparty uitgedaagd en ik -ben er zeker van, dat deze party de uitdaging zonder vrees aanvaardt" (gejuich). „Het was een der beste speeches, die Churchill ooit heeft afgestoken" (ge juich). Wat de minderheden in Voor-Indië betreft, zeide Alexander, dat geen der beide leidende partyen in Voor-Indië tydens de besprekingen was afgeweken van het» standpunt, dat de minderheden volledige bescherming moeten genieten. Er is geen sprake van, aldus de minis ter, dat de Labour-regeering ooit heeft getracht een bepaalde grondwet aan de Voor-Indiërs op te dringen. De be schuldiging aan het adres van Nehroe sprak Alexander tegen. Als hy en zyn collega's in de gelegenheid zouden zijn met de andere partijen samen te werken, zouden zy hun land zeker door de moei- ïykheden heen kunnen helpen. Over het beleid van lord Wavell had de minister niets dan lof. De minister-president, Attlee, zelde zich er van bewust te zyn, dat de ge stelde tijdlimiet voor de machtover dracht in Voor-Indië een zeer korten tyd voor voorbereiding laat, doch dat de Britsche regeering uit Voor-Indië dringende adviezen heeft ontvangen, dat het vaststellen van een datum wensche- Ujk is. „Het ls ons doel geweest de Voor- Indische politici te doen inzien, wat dit voor hun land beteekent", aldus Attlee. „Ik weet, dat de moeilijkheden voor het overdragen van de macht enorm zullen zyn, maar ^iemand veronderstelt, dat men voor de overdracht alles in kannen en kruiken kan hebben, wy ge- looven, dat wy in Voor-Indië een groot werk hebben verricht. Thans is de tyd gekomen dat de Voor-Indiërs zelf de verantwoordeiykheid zullen overnemen". Een door de oppositie ingediend amen dement op de motie van goedkeuring in zake de politiek, welke de regeering teti aanzien van Voor-Indië voert, werd met 337 tegen 185 stemmen verworpen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1