Mr L. J. A. Trip overleden GOEDE SIGAAR Fa. A. SOMERWIL Azn. Kerkelijk Leven Grepen uit-het Radio-programma Marshall over de conferentie te Moskou. Bij zijn vertrek per vliegtuig uit Washington naar Moskou heeft gene raal George Marshall, de Amerikaan sche minister van Buitenlandsche Za ken, aan correspondenten verklaard, dat het nu buitengewoon twijfelachtig is, of het werkelijke ontwerp van het vredesverdrag met Duitschland voor de conferentie te Moskou kiaar zal zijn. Ook erkende Hij ten volle, dat de be sprekingen te Moskou buitengewoon moeilijk zullen zijn en de gevolgen van tljdelijken aard. Marshall sprak de hoop uit, dat het verdrag met Oostenrijk ter sprake zal komen en dat de vier ministers van Buitenlandsche Zaken voor het einde van de conferentie tot volledige over eenstemming zullen kunnen komen. Ten slotte verklaarde de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, dat hi) zeer verheugd zal zijn, indien men overeenstemming zal bereiken over de voornaamste grondbeginselen, die de basis moeten vormen voor het Vërdrag met Duitschland. Vansittard waarschuwt. In het Engelsche Hoogerhuis heeft lord Vansittard geweizen op ,.het toene men van de gewoonte om internationale verplichtingen in den wind te slaan". „Wij leven nog steeds in het tijdperk van nationalisme en dubbelhartigheid", aldus Vansittard. Hij zeide, dat hij van de herziening van het Engelsoh-Sovjet- russische verdrag gebruik wilde maken om den „vloed van venijn" in te toornen, doch dat Bevin het op dit punt niet met hem eens is. ,Het Atlantische Handvest is reeds in snippers gescheurd", aldus Vansittard, „Vooral de drie eerste clausules en het Engelsch-Russische verdrag van 1942» züti reeds geschonden, doch niet door ons". -Vansittard vroeg, of het in overeen stemming was met de souvereiniteit van alle vredelievende landen, dat er gedu rende de geheele voorbereiding van de vredesverdragen met de vijf satelliet staten voortdurend gepoogd is de klei nere mogendheden hun aandeel in'deze verdragen te onthouden. „Is de instelling van een groote drie vier, of vijf werkelijk in overeenstem ming met het handvest?" vroeg Vansit tard verder en hij noemde het een iro nische paradox, dat de vurigste voor vechter van deze' ndeuwe klassenverdee- ling het land is, dat beweert klassenloos te zijn. „De overeenkomst van Yalta is ge deeltelijk tot een aanfluiting gemaakt en die van Potsdam volkomen ge- schenden" Vansittard stelde voor. dat Engeland de moreele leiding zal nemen bij de pogingen om den 'achteruitgang tot staan te brengen. „Wij moeten de Poolsche kwestie aan de V. N. voorleg gen, omdat het de laatste schakel is in de steeds langer wordende keten van ontrouw, waaraan wij uiteindelijk allen zullen worden gehangen". Champetier de Ribes overleden Champetter de Ribes, die twee maan den geleden gekozen werd tot voorzitter van den Franschep raad van de repu bliek (de Senaat), doch ter oorzake van zijn ziekte nimmer effectief deze func tie heeft kunnen uitoefenen, is heden morgen te vier uur in zijn huis te Parijs overleden. Champetier de Ribes was lid van de MR.P. Dit overlijden kan eventueel aanlei ding zijn tot- een politiek probleem- Champetier de Ribes werd tot voorzit ter van den raad van de republiek ge kozen dank zij het overwicht van zijn leeftijd (geb. 1 Juli 1882), terwijl Geor ges Marrane, communist, eenzelfde aan tal stemmen had behaald. Men kan zich afvragen, of een door de MR.P. te stel len nieuwe candidaat ook de stemmen op zich zal kunnen vereenigen, die meer uit persoonlijke sympathie op Champe tier werden uitgebracht. Ingeval de communist Marrane tot- opvolger van Champetier de Ribes, zal hij zijn porte feuille van openbare gezondheid en be volking ter beschikking moeten stellen. DE JONGSTE RAZZIA'S IN DUITSCHLAND. John Hynd. de Britsclie minister voor Duitsche aangelegenheden, heeft liet parlement schriftelijk geantwoord, dat lil personen, na de groote razzia's van de vorige maand, in verzekerde bewa ring genomen zijn. Onder de gearres teerden bevinden zich 48 oorlogsmis dadigers, hooge officieren der S.S en andere leiderde figuren van de organi satie, die streefde naar een „herleving van het Duitsche militarisme en agres sief nationalisme". „Er zijn aanwijzingen, dat het mee- rendeel van het Duitsche volk van deze beweging niets afwist," aldus Hynd. Groot financier is ons ontvallen Mr. Trip. In den ouderdom van 70 jaar is gisterochtend plotseling te Den Haag overledèn mr. L. J. A. Trip, oud president van de Nederlandschc Bank N.V. Met het verscheiden van mr L. J. A. Trip is ons een man ontvallen, van- wien het moeilijk valt een volledig beeld te geven van de verdiensten, die hij zich in de moeilijkste en belangrijkste tijd perken in Nederlands politiek en eco nomisch leven heeft verworven. Geboren ^op 20 November 1876 te Utrecht, studeerde hij aan de universi teit aldaar rechtswetenschappen, waar in hij in 1901 promoveerde. Hij koos de ambtelijke loopbaan en kwam aan het Departement van Financiën, waar hij onderscheidene rangen doorliep, om in 1916 benoemd te worden tot thesaurier- generaal. als opvolger van prof. mr. W. van Gijn, die toen als minister optrad. Dit werd' voor hem niet het eindpunt, doch het beginpunt van een hoogst be- langriike carrière, want in 1923 volgde zijn benoeming tot president van de Javasche bank, welke functie hij gedu rende zes jaren bekleedde. In 1929 ver liet hij Batavia en maakte vervolgens een reis door Britsch-Indië. in verbanjJ met zijn benoeming tot deskundige bij het Britsch-Indische Central Banking Inquiry Committee. In 1931 trad mr. Trip op als voorzit ter van den Ned.-Ind. Ondernemers- raad, maar deze functie vervulde hij slechts korten tijd, want reeds in Oc tober van dat jaar werd hij geroepen om onder zeer moeilijke omstandighe den mr. Vissering als president van de Nederlandsche bank op te volgen. Dat was een allesbehalve ge'makke- 'ijke taak. Engeland had zoo juist den rouden standaard verlaten; er heersch- te onzekerheid over hetgeen Neder land zou doen en het gevolg was dat de gulden onder druk kwam te staan. Er was bovendien inflatie-vrees, de cri sis drukte zwaar op de overheidsfinan ciën, niet het minst op die van de ge meenten en het aantal moeilijkheden dat uit den weg geruimd moest worden was schier niet te overzien. Spoedig zou blijken dat men in mr. Trip den man gevonden had die op energieke wijze aan groote moeilijkheden het hoofd zou weten te bieden. Een niet. minder belangrijke functie door mr. Trip bekleed, was die van pre sident van dc Bank voor Internationa le Betalingen, waartoe hij begin Maart 1935 geroepen werd. De begrippen op monetair gebied waren toen zeer ver deeld en het w!as noodzakelijk, dat er iemand aan het hoofd van genoemde bank kwam te staan, die met vaste hand. met overtuiging en doorzettings vermogen leiding kon geven. Als presi dent van de Ned. Bank kon hij zich evenwel niet in Bazel vestigen. Reeds in 1936 legde hij die internationale functie neer. omdat het beheer van on ze circulatiebank, na het verlaten van den gouden standaard, al zijn aandacht en werkkracht vergde. Toch bleef hij lid van den Raad van Beheer van het Koloniaal Instituut en lid van den Economischen Raad. Tij dens zijn presidentschap is mr. Trip voor groote problemen gesteld en som mige van zijn maatregelen stonden aan felle critiek bloot. Dit nam niet weg, dat vriend en vijand hem konden hoog achten om de onkreukbaarheid van zijn karakter en zijn enorme werk kracht Herhaaldelijk werd hem van officieele zijde dank betuigd voor al hetgeen hij in het belang van ons geld wezen en onze economie heeft gedaan en de grootste dank voor zijn werk, dat hij .gedurende den oorlog moest, neer leggen. om het daarna tot 1946 weer ter hand te nemen, was wel zijn be noeming tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau te vorigen jare. Ook was mr. Trip commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw. Mr. Trip was sinds de oprichting pen ningmeester van het Irene-fonds (voor TBC-patiënten in Nederlandsche sana toria). De thans ontslapene bevond zich Dinsdag nog gezond en wel in Amster dam. Zaterdag a.s. om 10 uur v.m. zal de plechtige uitvaart, in de St. jacobus- kerk, Parkstraat te Den Haag, worden gehouden, waarna de ter aarde bestel ling in het familiegraf op de oude R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan al daar zal plaats hebben. K.N.I.P. stelt vertrouwen in Sjahrir. VOOR HEM BESTAAT SLECHTS ÉÉN INDONESIË. Naar het Fransche persbureau A.F.P. meedeelt, is tijdens de bijeen komst van het K.N.I.P. van gister morgen door alle partijen, met uil- zondering van de Masjoemi en de P.N.I., een motie ingediend, waarbij vertrouwen wordt uitgesproken in de politiek van de huidige regeering, in het bijzonder met betrekking tot dc onderhandelingen met de Neder landers. De speciale correspondent van ANP- Aneta seint uit Malang: Sjahrir heeft in zyn antwoordrede in het- K.N.I.P. met betrekking tot het probleem van de Malino-gebieden o.m. verklaard, dat dit de volle aandacht van zijn regeering heeft en dat er voor hem geen Malino- gebied bestaat, doch slechts één Indone sië, dat gedeeltelijk onder Nederlandsch en gedeeltelijk onder Republikeinsch gezag staat. POOLSCH-TSJECHO-SLOWAAKSCH VERDRAG. Het Poolsch-Tsjecho-Slowaaksch ver drag. dat Zondag geteekend zal wor den, houdt geen regeling van territo riale geschillen in, zooals die betreffen de Teschen en Glatz. Wel zouden deze geschillen binnen twee jaar na onder- teekening van het verdrag opgelost moeten worden. De rechten van de Poolsche mindjerheid in TSjecho-Slo- wakije op politieke, cultureel en op voedkundig gebied zuller gewaarborgd worden. Ook bevat het verdrag een aantal militaire clausules. Nieuwe aanslagen in Palestina In een Joodsche buitenwijk van Haifa is een belastingkantoor ten ge volge van een ontploffing geheel ver woest. De verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi heeft een verklaring aan de pers te Tel Aviv doen toekomen, waar in zij haar voornemen te kennen geeft drastische maatregelen te nemen tegen zwarte handelaren, die van den staat van beleg profiteeren. Gisteravond hebben 5 leden van de Irgoen Zwai Leoemi opnieuw een aan slag gepleegd in de nabijheid van de Britsche officieren club te Jeruzalem. Tegelijkertijd ondernam deze organi satie een tweede aanslag in de buurt van het gebouw van het Joodsche bureau. Op 7.30 uur plaatselijken tijd werd te Jeruzalem een enorme explosie waar genomen. Onmiddellijk daarna begon nen de sirenes te loeien. Men neemt aan, dart de ontploffing heeft plaats gevon den in de door troepen omsingelde Mea Sjearimwijk. Het geheele verkeer in de stad is gestremd. DE BRITSCHE VLOOT. Voor de uitgaven van de Britsche vloot in 1947/1948/is in totaal 196,7 mil- lioen pond -terling uitgetrokken. Dat is ruim 58 millioen pd st. meer dan in 1946/1947. Het maximum aantal man schappen wordt op 191.000 geschat. 299,000 minder dan verleden jaar. De onkosten voor vloot, leger en lucht macht samen worden op 798,7 millioen Pd st. geraamd. H.M. de Koningin blijft in Soestdijk. HM. de Koningin is voornemens, zoo lang de koude aanhoudt, te Soestdijk te vertoeven, omdat Haar verblijf aldaar gemakkelijker verwarmd kan worden- dan het Huis ten Bosch. Amerikaansche Moskou delegatie te Schiphol KON TE BERLIJN NIET LANDEN. Na twee vergeefsche pogingen om op het vliegveld van Berlijn te landen, is het eerste der drie vliegtuigen van de American Overseas Airways, dat leden van de Amerikaansche delegatie voor de conferentie, die op 10 Maart a.s. te Mos kou begint, van Washington naar de Russische hoofdstad brengt, gisteravond laat op Schiphol geland. Het toestel was des middags in Ierland opgestegen van het vliegveld Shannon met bestemming Berlijn. Daar was het zicht echter zoo slecht, dat het terug vloog naar Schip hol. Er bevonden zich 27 reizigers aan boord, w.o 4 correspondenten. De 23 an deren waren voornamelijk adviseurs en secretaressen van den nieuwen Ameri- kaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, generaal George Marshall. Zij werden allen met bussen naar Amster dam vervoerd, waar zij hun intrek na men in het Arms tel- en Victoriahotel. Ingezonden Mededeeling Zooals voorheen voor een bij HOOGEWOERD 24 Sedert 1840 het spccialiteits adres. De Veiligheidsraad en de Atoom-controle. De Sovjet-gedelegeerde in den Veilig heidsraad, Gromyko, heeft tijdens de gisteren gehouden vergadering de Ver- eenigde Staten ervan beschuldigd de belangen van dc V.N. aan hun eigen „enge politiek belangen" ondergeschikt te maken. Gromyko verklaarde, dat de Sovjet unie contróle op de atoomenergie on mogelijk acht, zoolang alle landen nog geen overeenkomst hebben geteekend, waarbij atoomwapens worden verboden. Gromyko verwierp het plan Baruch en noemde als ernstig bezwaar tegen het plan, dat het voorziet in organen met groote con troleer ende bevoegdheid, wat „inmenging in de binncnlandsche aangelegenheden van andere landen" zou beteekenen. „Het Amerikaansche plan komt hierop neer, dat het voorge stelde internationale contróleerende or gaan een geweldige internationale trust wordt" aldus Gromyko. Gromyko bracht het Sovjet-standpunt naar voren, volgens hetwelk het con tróle orgaan: beperkte toegang voor inspectie zal hebben, geen recht om atoomenergiefabrieken te sluiten, geen bevoegdheid om te intervenieeren in de normale mijnbouw en fabricage en geen recht om licenties voor atoomenergie - fabrieken uit te geven. De raad verdaagde het verdere debat over de atoomenergie tot Maandag. DE FRANSCHE BEGROOTING. De Fransche assemblee heeft de be grooting besproken. Pineau, voorzitter van de financieele commissie, verklaar de dat de gewone begrooting niet voor Juni sluitend zal zijn; hij voegde er aan toe, dat er thans een tekort van hon derd milliard francs is. Ramadier zeide; „als de gewone be grooting niet sluitend wordt, wil ik geen eerste minister blijven". DE VOEDSEL-POSITIE. Denis Fitzgerald, secretaris-generaal van den internationalen noodvoedsel- raad, heeft naar aanleiding van het rapport van Herbert Hoover inzake den voedseltoestand in Europa verklaard, dat, zelfs als de oogst in Noord-Amerika meevalt (hetgeen te verwachten is), deze niet voldoende zal blijken de slech te oogsten in West-Europa te compen- seeren. Over den voedseltoestand in Oosten rijk, Italië. Frankrijk en België zeide Fitzgerald, dat hij beter was dan een jaar geleden, hoewel niet zoo goed als voor den oorlog. In Engeland daarente gen is de voedingswaarde van het le vensmiddelenpakket lager dan een jaar geleden. „Het staat te bezien, of de kleine ver betering in West-Europa in dé critieke maanden voor het binnenhalen van den nieuwen oogst kan worden gehand haafd. De voorraden in de bezochte lan den van Europa zijn buitengewoon klein", aldus Fitzgerald. NIEUWE UITBARSTING VAN Dï) ETNA. Nadat Maandagavond de lavastroom langs de helling van de Etna tot stilstand was gekomen, heeft zich thans weer een nieuwe uitbarsting voorgedaan, aldus Radio Rome. Randazzo, een stad van 16.000 inwo ners, die aan den voet van den vulcaan ligt, wordt door de lava bedreigd. Gratieverzoek Bartelsman afgewezen. De minister van Justitie maakt be- kend, dat H.M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratieverzoek van H. P. M. Bartelsman, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van,het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam. Bartelsman heeft in 1943 te Amster dam te zamen en in vereeniging met anderen ten tijde van de Joodsche raz zia's tegen geldelijke vergoeding „van f5 voor iederen jood" Joodsche personen opgehaald en ter beschikking van Duit sche instanties gesteld. Verdachte heeft geheel vrijwillig naar eigen opgaven ongeveer 40 Joodsche landgenooten aan de Duitschers overgeleverd. Toestand op Urk wordt precair LEVENSGEVAARLIJKE AUTOTOCH TEN EN STROMPELENDE WANDELAARS. De verbinding tusschei. Urk en het vasteland is weer verbroken. De auto van den vrachtrijder Cazterkamp is er gistermorgen nog in geslaagd om ^er- tocht UrkKampen te maken. Om twee uur vertrok de wagen weer van Kam pen met 24 passagiers. De eerste kilo meters verliep de tocht tamelijk goed, maar toen helde de wagen over en bleef in de glooiing van den dijk in de sneeuw steken. De inzittenden wisten er tijdig uit te springen. Zij ondernamen te voet de van dit punt nog 18 km. lange weg naar Urk. .Soms tot aan het middel in de sneeuw strompelenden zij vooruit. De eersten kwamen gisteravond om 9 uur op Urk aan. Direct vertrokken vrijwilligers om de rest van het gezelschap op te zoeken. Sommigen zijn achtergebleven en hebben een onderdak gevonden in een schuilhokje op 12 km. afstand van Urk. Dit ongeval kwam niet alleen, want Van Slooten, de andere vrachtrijder, die met zijn auto gistermorgen van Urk vertrokken was, gleed, nog dicht bij het dorp zijnde, van den .dijk en slechts met behulp van 60 vrijwilligers mocht het gelukken deze gisteren weer op den dijk te trekken en naar het dorp te brengen. De toestand op Urk wordt, door het ontbreken van verbindingen, precair. K.V.P. contra het comité Weiter De heer W. J. Andriessen, voorzitter van de Katholieke Volkspartij deelt het volgende mede: „Het voorloopig katholiek comité van actie (bedoeld wordt het pas opgerich te comité -Welter-Bajetto tot handha ving van de rijkseenheid. -Rad.) plaatst thans advertenties waarin o m. gezegd wordt, dat deze actie gevoerd wordt „met inachtneming van~ het verband der K.V.P.". Wij verklaren met nadruk, dat deze actie geheel en al buiten het K.V.P.-verband om gevoerd wordt, en dat de leiders dezer actie tot nog toe niet hebben willen ingaan op een onzer zijds gedaan voorstel om de Indische kwestie op een speciale partijraadsver gadering andermaal aan de orde te stel len. Zooals de actie nu gevoerd wordt, is ze in strijd met de partijreglemen- ten en derhalve onorganisatorisch, ook omdat dc heeren Weiter c-s. er niet tegen opzien plaatselijke comi- té's voor het bereiken van hun doel op te richten. Hier zal het hoogste wetgevende or gaan in de partij, de partijraad, het be slissende woord moeten spreken. En dit zal nog deze maand geschieden". JAPANSCHE OORLOGS MISDADIGERS TER DOOD VEROORDEELD. De advocaat-fiscaal bij den tempo- rairen krijgsraad te Batavia heeft de doodstraf geëischt tegen de Japannee- zen Ashida, Oyama, Takamese, Torna, Masuota, Shigenase én Kashura Yon- hinobu. Ashida was commandant van het krijgsgevangenkamp Flores, waarin 2900 Nederlandei-s, die werkten aan den aanleg van een vliegveld, waren geïn terneerd. De andere ter dood veroor deelden worden eveneens voor ge pleegde moorden aansprakelijk gesteld. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 61) U bent dus van Joego-Slavische nationaliteit. U spreekt goed Itali- aansch. Wat doet u hier in het land? Dat herinnerde ik mij goed, töt in de bijzonderheden zelfs. Hij scheen niet ontevreden te zijn met mijn uiteenzet tingen. En waarom gaat u naar Milaan? Daar wil ik een familielid van mij bezoeken. Dalla Marohetti, Via Valona 22. Morgen vertrek ik weer. Dat wist ik allemaal nog goed uit mijn .hoofd. Maar ik was toch niet Brunsdorff, maar Hij gaf mij den pas terug. Natuur lijk! Lansdorff! O. wat een sukkel was Ik! Bent u vandaag uit Venetië geko men? Nee, uit Garda. Wat. hebt u daar gedaan? Ik l!ad al lang zin gehad, eens een avond Tian" het nfèer door te bren gen. Daarom heb ik mijn reis onder broken. Bent u gisteren uit Venetië geko men? Ja. Voordat hij verder vragen kon, haalde ik mijn portefeuille voor den dag en nam er een paar biljetten van hon derd lire uit. Sinds ik mij in het gesprek had ge mengd, was de uitdrukking op de ge zichten van de beide spoorwegbeambten bijna vriendelijk geworden- Zij schenen heelemaal niet geërgerd meer te zijn van het oogenblik af. dat ik over het geld had gesproken. Nu wurmden zich nog twee andere beambten door het gedrang en kwamen onzen coupé binnen om te vragen of er nog langer moest worden gewacht. We kunnen vertrekken, zei de dik kerd terwijl hij zich het zweet van zijn nek 'veegde. Alles is in orde. Het was een ongeluk. Geen schade. Vooruit maar! Terwijl de trein zich Weer in beweging zette, gaf ik den drie beambten nog een foQi. Ik vond, dat deze gestie, om be halve de boete nog een paar lire extra1 te geven, zeer diplomatiek was. In ieder geval kon het geen kwaad als ik die lui meer dan het gebruikelijke in de hand drukte Maar bij den fascist moest ik voorzichtiger zijn. daar een te groote som opnieuw zijn argwaan zou hebben opgewekt Maar eindelijk was ook dit af gehandeld en wel tot mijn tevredenheid. De fascist keek teleurgesteld, waaruit ik opmaakte, dat hij ongeveer had gekre gen. waarop hij had gerekend. Maar hij kon een laatste vraag niet vóór zich houden. U bent gewond aan Uw handen, sig- nore, komt dat door den luchtaanval? Ik wist, dat Venetië al een tijdlang niet aangevallen was. Ik heb een auto-ongeluk gehad, zei ik. Het is niet zoo erg. Hij gromde nog wat en verdween. Dit was voor iedereen het teeken de discussie over hei voorgevallene voort t<Pzetten en het nog eehs van alle kan ten te belichten- Het was heel vriendelijk van U. om die boete voor mij te betalen, zei Jane. Ik ben er U erg dankbaar voor. Ik had werkelijk geen raad geweten, daar ik niet zooveel geld bij mij heb. Wilt U mij Uw adres opgeven, opdat ik U het geld kan terugzenden? Zij glimlachte een beetje verlegen tegen mij. Het is niet de moeite' waard, zei ik hoffelijk. Zulke dingen gebeuren nu een maal. Gelukkig heeft niemand er last door ondervonden. Spreekt U er maar niet meer over. het komt wël in orde. Ik zou het maar zoo laten, kind lief, en er niet meer over piekeren, zei de knappe vrouw met de druiven. Het is net zooals die meneer zegt. Niemand heeft er last door ondervonden. En wij komen in ieder geval nog vóór donker in Milaan. Ik haalde mijn horloge te voorschijn. Ja, maar we hebben toch wel eenige vertraging. Het is al halfzes. Het laatste halfuur van deze reis bracht ik in gespannen afwachting door. Onze list was prachtig gelukt. We kon den gevoegelijk aannemen, dat wij door het ongeval geen onwelkome opmerk zaamheid hadden verwekt Nu speelde alleen de factor van den tijd nog een rol. Jane had wel is waar den» laatsten keer in Milaan -nog navraag gedaan en ten antwoord gekregen, dat de express naar Basel precies om half zes zou ver trekken. ondanks het feit. dat andere treinen gedurende den oorlog vaak met 60). De Koning graaide m de zakken rond en liet de diamanten fonkelen. „Beiloo!" zei hij. „En aan te beden ken. dat die schurkachtige markies dTsengrim een paar minuten geleden probeerde U door een laag complot in ongenade te laten vallen! Ha! WD zul len U tonen, hoe een koning zijn dank baarheid toont!" Hij stond op en klapte in ziin handen. „Luister goed. heer hofmaarschalk!" zei hij toen deze verscheen. „Baron Goedbloed heeft de schat van Emmeric gevonden! Dit is een deel er van! Wij beslissen, dat baron Goedbloed voortaan behandeld wordt zoals wij zelf! Hij is onze broeder! Onthoudt dat goed, heer hofmaarschalk! Hij moet behandeld worden, zoals wy zelfl" vertraging binnenkwamen. Ik was er echter steeds niet zeker van geweest of deze express juist niet rekening zou houden met den tijd van de andere trei nen, zoodat hij zou moeten wachten. Dit was echter niet het geval. De nacht trein naar Zwitserland hield geen reke ning met de aankomst der lokaaltrei- nen. Dat was dus niet gunstig voor juf frouw Volkmann. Wij hadden ons plan eerst zoo laat ten uitvoer gebracht, omdat geen enkele trein een vertraging van tien minuten meer kan inhalen, als hij nog maar een afstand van twintig kilohieter moet af leggen. Wij hadden uitgerekend, dat de vertraging wanneer wij daarbij nog in aanmerking namen, dat de trein ook eenigen tijd noodig had om weer zijn normale tempo te bereiken goed twintig minuten zou uitmaken. Maar toen de voorsteden van Milaan in zicht kwamen, wisten wij. dat die 'vertraging bijna een half uur bedroeg. Het laatste stuk duurde het langst. Terwijl de menschen hun eigendommen bij elkaar legden en opstonden, reed de trein steeds langzamer, tot hij onder de overkapping stond. Jane was al vóór mij uitgestapt en ik zag, dat zij met een kruier stond te praten. Van Fraulein Volkmann was niets te bespeuren. Alles was volkomen in orde, hetgeen echter niet verhin derde, dat ik een beetje opgewonden was. Ik drong dooi de menigte heen: en greep een kruier bij den arm. De express naar Basel is zeker al veg? Hij lachte. U treft het. signore. U debt nog ruim den tijd om hem te ha- len. Hoe is d&t mogelijk? Mijn gezicht verried meer ontzetting dan vreugde. Maar de man had het zoo druk, dat hij er niet. op lq|te. Perron 11. De trein is onderweg blijven staan, omdat de lijn door de Engelsoher is gebombardeerd. E>e ex press gaat pas over twintig minuten weg. (Wordt vervolgd) MAXIMUMPRIJS VOOR AARDAPPELEN. Bij levering aan detaillist. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is een aanvullende beschik king van den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening gepu bliceerd inzake de prijsregeling van consumptie-aardappelen. Hierin is bepaald, dat dc verkoop prijs van den groothandel aan den detaillist niet meer dan f. 9.00 per 100 kg. voor zandaardappelen en f. 10.00 per 100 kg. voor klei-aardap- pelen mag bedragen. Door deze regeling worden de moei lijkheden voor den kleinhandel, die on der de huidige omstandigheden voort sproten uit het ontbreken van een vast gestelde handelsmarge voor den klein handel. weggenomen. LAGERE PRIJZEN ELECTRISCHE VERLICHTINGSARTIKELEN. Ingaande begin April. Begin April zal een prijsregeling voor electrische verlichtingsartikelen in wer king treden. De fabrikanten worden .verplicht den verbruikersprijs te bere kenen en op. hun facturen te vermelden. De marge voor den groothandel en kleinhandel tezamen is zoodanig bere kend, aldus meldt men ons van bevoegde zijde, dat óp den fabrikaaitenprijs van lam-pekappenonderdeelen ten hoogste 65 procent en op dien van andere ver lichtingsartikelen ten hoogste 73 pro cent opslag mag worden gelegd. Wan neer de fabrikant echter rechtstreeks aan den kleinhandelaar levert, wordt de gebrudkersprijs lager, doordat de marge dan slechts ten hoogste 53 pro cent resp. 61 procent bedragen van een iets hoogeren fabrikantenprfjs. De fa brikant moet zijn artikelen van een ze gel mét zijn codenummer voorzien Voor geïmporteerde verlichtingsarti kelen gelden dezelfde handelsmarges. Een prijsdaling voor den gebruiker zal er het gevolg van zijn. TEGEN BUITENSPORIGE PRIJZEN HANDGEBREID GOED. Over drie weken prijsregeling. Het verschijnsel dat handgebreide goe deren zooals pullovers, wanten enz. slechts tegen buitensporig hooge prijzen in den winkel te verkrijgen zijn, heeft de overheid genoopt prijsregelend in te grijpen. De prijsregeling, die over drie weken in werking treedt, beoogt ten eerste handgebreide wollen goederen tot redelijken prijs in den handel te brengen en ten tweede de verwerking van knotten breigarens door anderen dan gebruikers zooveel mogelijk te be perken. Het kwam n.l. zeer veel voor, dat fabrikanten en handelaren, die over knotten breigarens beschikten, deze in huisarbeid tot kleedingstukken lieten verwerken en daarvoor een zeer hoogeii prijs bedongen. In den prijs van handgebreide klee dingstukken mag nu voor breiloon en algemeene kosten slechts een vast be drag worden berekend boven de kosten ran het materiaal. Ten gevolge daarvan zal de prijs van bijv. een wollen heerené- pullover m den winkel op ongeveer f22 tot f.25 komen een paar effen wollen wanten op ongeveer f2.50 tot f. 3.50, een wollen babycape op ongev. f. 10 tot f. 12. Ned Herv. kerk Drietal te Dordrecht (vac. J H. Smit Slblnga) H. F. C. den Boer te Bergen op Zoom. G. Oldemans to Ti el mi J. Strijd te Heng elo (O.). Aangenomen naar Hoogkerk (toez.) D. Slemelink te Oostenneer. Bedankt voor Papendrecht H. Bout to Rotterdam-Delfshaven. Benoemd bii de Prot. kerk In Ned- Indlë .dr. M. v. d Voet te HaarlemN. en H. M. Sasse te Amsterdam, die belden deze benoeming aannamen. Geref. kerken Beroepen te Coevor- den H. Mulder te Deventer Te Eestrum J. A. v. Netten, cand. te Weesp. Te Gro ningen» (als evang. pred) C. B Bavlnck te Voorburg. Te Grouw-Irnsum P. J. S. Barencls, cand. te Zeist. Te Hengelo (O.) (2e maal) R. Koolstra te Siegerswoude. Te Utrcóht (als zlekenhulspred.) A. M. Spiering, idem te Groningen. Te IJssel- monde A L. Bos te Qoltgensplaat. Aangenomén naar Winschoten lala miss. pred. voor Soeba). J H. Meijer te Doezum. - Bedankt voor Vlanen J. M. Bloemkolk te Gaplnge. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Beroepen te Ulrum F. v. Diik te Opende. Bedankt voor IJsselmuiden P. Rull- mann te Driesum. Chr. Geref. kerk Tweetal te Ede A Zwiep te Zwaagwesteinde en G. A. Zil- derveld te Zwlindrecht. Aangenomen naar Rotterdam-Char- lois G H. Polman te Rozenburg. Bedankt voor De Kr lm P H v, Mar- rum te Nleuw-Amsterdam. Ev. Lutli. kerk Drietal te Middel- burg-VHssingen J. P. v. Heest te Amster- dam dr. H. J. Jaanus te Rotterdam en A. Vermeulen. Herst. Ev. Luth. pred. te Hoorn. Doopsgez. Broederschap Aangeno men naar Westzaan E. Daalder te Olde- boorn. Het bureau der Geref. kerken Tot leider van het landelijk bureau der Geref. kerken ls door de betrokken de- putaten der synode benoemd de heer G. M. A. Laernoes te Utrecht, die deze be noeming aangenomen heeft Vrilc Universiteit Het aantal nieuw Ingeschreven studenten aan de Vrije Universiteit bedraagt voor den cursus 1946/7 belangrijk meer dan bij den vo rigen cursus. Thans ziin totaal Inge schreven 950 studenten waarvan 221 voor de eerste maal. Over de verschil lende faculteiten verdeeld bedraagt het aantal (de cijfers tussohen haakjes ge ven aan het aantal nieuw ingeschreve nen) theologie 222 (44)rechten 343 (68). letteren en wijsbegeerte 10<j (38); wis- en natuurkunde 353 (61V; medicil- nen 14 aan meer dan één faculteit Ingeschreven 12 (1). VOOR VRIJDAG 7 MAART. Hilversum I (301 M.) KRO. 11.00 11.30: radlozickenbezoek; 12.0312.30: gram muz 12.3012 55: stafmuziek A'damsohe politie; 14,00—14,30: wereld beroemde zigeunerorkesten; 15.1015.45: Symphonisch verzoekprogramma; 16.45 17.20: gram.muzlek; 18 0018.30: Klaas van Beeck; 19.1520.00: Pontificaal Lof ln de Kathedrale Kerk te Utrecht; 20.15 21.00: Bijbelsch oratorium „Le Delu ge" van Saint-Saëns; 21.0022.00: luis terspel ..De man van Karloth": 22.35 22.50: ensemble Fantasia Hilversum II (415 M.) VPRO 10.0010.20: morgenwijding door ds. J. Zuurdeeg; VARA 10.2010.45: program ma voor zieken; AVRO 12.0012.30: Marie José. Tino Rossl en de Hilo Ha- wallans: 12.3513.00: Skymasters; 13.15 14.00: P. Palla. orgel. G. v. Krevelen, plano: 14.20—15 20: Russisch concert: VARA 16.00—16.30: Attentla; 18.20— 18 45: Ramblers; 21.0021.30: verzoek programma; 21.3021.45: buitenlandsch overzicht door drs L. de Jong; 21.45— 22.15: Stradiva Sextet; 22.15—22.40 :i A'damsohe Zaezz Sociëteit.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2