Lei'dsch Tribunaal PANDA EN DE MEESTERDIEF De oppositie komt pas goed los! Na de onverzoenlijkheid der Regeering RECHTZAKEN De groote problemen van Duitschland blijven bestaan Het Leidsch Dagblad De Palestijnsche kwestie De situatie in Palestina is in het al gemeen ongewijzigd. Engeland is bereid het voorstel van Trygve Lie om een commissie van on derzoek inzake de Palestijnsche kwes tie in te stellen, te aanvaarden. Deze commissie zou uit 12 leden bestaan. Daar geen Joodsche officieele licha men lid van deze commissie kunnen zijn. zullen t-er wille van de onpartijdig heid ook de Arabische landen niet in de commissie worden vertegenwoordigd. Beide partijen zullen echter volledige gelegenheid hebben hun zaak aan de commissie voor te leggen. Deskundigen verwachten niet, dat. de commissie, indien zij mocht worden op gericht, voor einde Maart met haar werk zal beginnen. Officieele Zionisti sche kringen te New York zijn van meening, dat de instelling van cpn wer kelijk onpartijdige commissie geen te genstand van de Zionisten zal onder vinden. Men verwacht echter nog geen uiteindelijke beslissing voor het bestuur van het Joodsche bureau dit weekeinde te Jeruzalem bijeen zal komen, SALAZAR VERDEDIGT PORTUGEESCHE SYSTEEM. Salazar, de Portugeesohe minister president heeft in een toespraak bij ge legenheid van de benoeming van een nieuw partijbestuur ,der „nationale unie" de eenige politieke partij in Portugal, o.a. gezegd: „Door sommigen worden wij nog- steeds 'beschouwd als een dictatuur, welke slechts door één party wordt ge steund, ondanks het bestaan van een grondwet, welke gebaseerd is op een volksstemming en terwijl het hoofd van den staat door het volk wordt gekozen. De wetgevende functie, aldus ver klaarde hij, is in Portugal verdeeld tus- schen regeëring en gekozen volksverga dering. De rechtspraak is onafhankelijk en de regeering is uitsluitend afhanke lijk van den president van de republiek, zooals in alle Amerdkaansche president systemen. Wij willen niet weggaan, wy z(jn van plan te blijven". Salazar drong aan op nationale eenheid en waar- Schuwde, dat de regeering de oppositie zou bestrijden „in het belang van de natie, in ons eig belang en zelfs in het belang van de oppositie". Hij wees er verder op, dat in Rusland „het mirakel van nationale eenheid rond de Sovjets" tot stand gebracht was. Doch, aldus voegde hij er aan toe: van de erkenning van dit feit, tot de inrichting van een systeem van georganiseerde politieke partijen, bij toelating van deze partijen als constitutioneele organen, ls een lange weg, zeker in de Latijnsche landen. BRANDSTICHTINGEN IN JAPAN. Gisteren en eergisteren zijn verschil lende branden voorgekomen in de Brlt- sche bezettingszone van Japan. Een ho tel en een kazerne, alsmede een offi ciersclub, werden geheel door brand vernield. Op het station te Okayama geraakte een „voor belangrijke perso nen" gereserveerde treinwagon in brand. Men veronderstelt met brandstichting te doen te hebben. NIEUWE GENEESMIDDELEN TEGEN INFECTIEZIEKTEN. Wetenschappelijke onderzoekers in Amerika melden de ontdekking van nieuwe geneesmiddelen, waarvan som mige zoo krachtig zijn, dat zij met peni cilline en streptomycine kunnen con- curreeren, aldus de New-Yorksche cor respondent van de Evening Standard. De geleerden beweren, dat de over winning op longontsteking zekerder dan ooit is. Reeds nemen de gevallen van doodelijken afloop bij ziekten door toe passing van penicilline, streptomycine en andere geneesmiddelen af. Een van de nieuw ontdekte geneesmiddelen is een geel kristallijnen substantie, bereid uit Spaansch mos, dat bij Guineesche biggetjes de tuberculose tegenhoudt. Deze plant groeit welig in warme stre ken van Amerika, waar zij in groote massa's op boomen wordt aangetroffen. Een ander van bovengenoemde ge neesmiddelen wordt vervaardigd uit een extract uit de hersenen. Het is reeds beproefd op dieren, dde met ziektekie men waren ingeënt, welke steenpuisten, abcessen, longontsteking, meningits, beeninfectie en voedselvergiftiging ver oorzaken. (Van onzen parlementairen Redacteur). Onder groote belangstelling opende praeses Anema gisteren de vergadering der Eerste Kamer voor de replieken in zake het Indisch beleid. Hij deelde me de, dat de heer Molenaar niet aanwezig kon zijn wegens verblijf buitenslands. Naast minister Jonkman zaten minis ter-president Beel en minister Lieftinck De heer Pollema (C.H.) besluit uit de ontevredenheid van den minister over de critlek, dat deze de taak der opposi tie miskent. Er is behoefte aan duide lijkheid, waarheen de regeering koerst. De heer Beel dient aanwezig te zijn; het gaat om de regeeringspolitiek. Bo vendien kan de val van den minister den val van het kabinet met zich bren gen Wat de critlek betreft, was de uit lating van den heer Stufkens over de brutaliteit van de regeering feller cri- tiek dan die van spr. En zal nu onze critiek op de ambtenaren worden ge wroken? Maar tegenover 'de dreiging van den heer Koejemans met stakingen heeft de regeer ing geen protest laten hooren. Uitvoerig gaat spr. in op de verschillen tusschen de 17 punten en de regeeringsinterpretatie en op het feit. dat de Kroon over de Unie aan het Huis van Oranje en niet aan den Koning der Nederlanden als zoodanig* zal wor den aangeboden. De heer Kerstens heeft, evenals spr. betoogd, dat een kleine, door ons Nederlanders opgeleide, intel ligentsia de revolutie bracht. De heer Pollema noemt dan diverse gevallen, waarin de minister hem verkeerd heeft begrepen, en dringt nogmaals aan op het overleggen van alle te voeren cor respondentie en onderhandelingen aan de Staten-Generaal. Bij een nationale regeering hadden wy een heel andere C.-G. gehad en waren vele moeilijkhe den voorkomen. By de komende Grond wetsherziening zal uiteindelyk het laat ste woord zyn aan het Ned. volk. De regeering zorge, dat een zoo groot mo gelijk deel - van dat volk achter haar politiek kan staan, De heer Stikker (Vryheid) wyst op de dreigende ineenstorting, als het dé masqué komt. Die zal niet lokaal zyn, doch vooral de breede lagen van het volk treffen. De regeering beseft dit en toch vervolgt zy eenzaam haar weg van verbitterde onverzoenlykheid. Een weg, waarop zy zich in onredelijke construc ties verstrikt. De grootste moeilijkheid bij deze debatten is. dat ons volk via deze Kamer met het Indische volk on derhandelt. In geen der redevoeringen is daarmede rekening gehouden. (De heer Kerstens: In de myne ook niet?) De rede van den heer Stufkens, hoe schoon ook van taal, styi en voordracht, getuigde van den onver ze tteiy ken wil, om elke gedachte welke van de andere zyde komt, af te wyzen; zy getuigde van zelf-overschattende' onverdraag zaamheid. De heer Kerstens was niet van zulk een afwyzende onverzoeniyk- heid. Met veel passages uit zijn rede is spr. het eens; maar toen hy het had over de revolutie, verloor hy de deugd der voorzichtigheid uit het oog. De mi nister was insgelyks volstrekt afwy- zend, ongenaakbaar en volstrekt zeker van de juistheid der richting, door hem gevolgd. Wanneer hy daar van uitgaat, heeft tiet weinig nut, met hem te de- batteeren. 's Ministers interpretatie van de December-rede moeten wij biyven afwyzeh. De heer Jonkman heeft niets weerlegd van wat door den heer Mole naar en my is gezegd, aldus de heer. Stikker. De constructieve -gedachten van den heer Molenaar zyn door den mi nister van de "nand gewezen. Wat de minister zich voorstelt, beteekent, dat wij uiteindelyk zullen doen. wat de Indonesiërs willen; dus niettegen staande het betoog van den minister dat er een derde Linggadjati komt. Ook de heer Stikker verwacht, dat de regee ring haar stem zal laten hooren tegen over de- uitlatingen van den heer Koe jemans. Wat de nieuwe onderhandelin gen betreft merkt de heer Stikker op dat, wat de minister gering kan ach ten. voor ons wel van essentieel belang kan zyn. Wy, als vooruitstrevende de mocratische partij, aldus de heer Stik ker, dulden geen aantasting van het recht der parlementaire critiek. Het dwingen van de overtuiging der amb tenaren Ls een dreiging, die onaan vaardbaar is. Neemt de regeering de geheime notu len voor haar verantwoording en zul len ze gepubliceerd worden? De rede van den minister in zyn dog matiek maakt hetsteeds moeilyker, voor zijn begrooting te stemmen. Spr. zal nochtans afwachten wat de houding zal zijn tegenover een thans door hem ingediende motie, waarin hij de regeering uitnoodigt, terstond maatregelen te nemen om de levensomstandigheden van de Indon. bevolking te verbeteren. De heer Stikker legt dan uit, wat hij onder maatregelen verstaat. Het is duidelijk, dat wij den drang naar vrijheid der Indon. volkeren niet "be strijden. Spr. noemt: het zenden van rijst en textiel naar Mandoera en zorgen, dat deze billijk verdeeld wor den; zorg voor de watervoorziening van Soerabaja enz. Bij alle onver draagzaamheid zal de barmhartigheid ons kunnen samenbrengen. Dit zij de boodschap dezer Kamer aan de Indon. volkeren. De heer De Zwaan (C.H.) betoogt, dat de critlek niet anders kan'' zyn dan ge richt tegen den persoon van den minis ter. De dwang op ambtenaren is natio- naal-sociallstisch. Als men vroeger ook aan overtuigingsinquisitie hadrle ge daan, dan zouden de heeren Jonkman en v. Mook nooit in aanmerking zyn ge komen voor een Indische carrière. Spr. wil de gronden .aangegeven zien, waar om de minister niet in de communisti sche richting van Sjahrir gelooft, en waarom hy meent met dezen pzrrtner open spel te kunnen spelen. De ontkenning van ons gezag door den heer Stufkens gaat tegen het gezag van dezen minis ter. De oorsprong van gezag is toch nog. wat anders dan de wijze, waarop het tot stand kwam. Men zie naar het ge zag van Starkenborgh trots de verne deringen door de Japanners; men zoe- ke naar- het gezag, als de Soendaneezen hun vrijheid willen, niet van Soekarno maar van Koningin Wilhelmina. De mi nister ging niet in op spr.'s behande ling van, de Ryksconferentiedaarom, zal hy het nu duideiyker zeggen: Met vier partners in de conferentie zullen wy sterker staan-tegen de revoiutie; sterker ook tegen de Britten. Spr. ci teert daartoe een buittenlandsche pers stem. Niet met de irreëele Indon. intel ligentsia doch met de reëele nationali teiten hebben wy te maken. Hiertoe heeft de regeering zichzelve gebonden in art. 73 van het charter der U.N.O. De vruchten van het beleid der regee ring zyn tot dusverre dan ook voor de 65 millioen inwoners van Indonesië fu nest. Hoeveel partners zullen er op de ry ksconferentie zyn? Spr. wil zyn stem voor de begrooting voorloopig nog voorbehouden. - Nadat de heer Kerstens en Koeje mans hun standpunt tegenover de mo tie van den heer Stikker hebben uit eengezet eerstgenoemde acht haar het opentrappen van een open deur en de tweede vat haar op als een oorlogs verklaring aan de Indonesiërs spre ken de heeren Reyers en Algra in den zelfden geest als de heeren Pollema, Stikker en De Zwaan. De heer v. Voorst tot Voorst (Kath.) uit ten slotte zijn vrees, dat de Regee ring verder zal onderhandelen en dat wy aldus steeds verder zullen afglijden. De tegenparty doet alles, om de zaak op de lange baan te schuiven. De over eenkomst dient spoedigst geteekend te worden. De heer Algra zal de motie-Stikkers steunen. Op de gereserveerde tribune woonde ook de heer Romme de beraadslagingen by. Heden voortzetting Onder presidium van mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt werden gistermorgen door het Leidsch Tribunaal de volgende zaken behandeld P. Verboon uit Voorschoten, die op 18 Sept. 1935 lid van de NSB was ge worden, trad op 1 Aug. 1941 toe als lid van de WA, op 1 Sept.. 1942 als lid van den Ned. Volksdienst, hij werd bloklei- der by de NSB, bood zich aan voor de Vrïjw. Hulppolitie en later bij de Hulp- landwacht in Voorschoten, als hoedanig hij assistentie verleende o.a. bij razzia's in Warmond en Leiderdorp. Voorts werden hem nog verschillende andere dingen ten laste gelegd, als het lezen van de Zwarte Soldaat, het dragen van het NSB-insigne, colportage voor Vova en het kalken van verkiezingsleuzen Bij zyn verhoor vroeg de president waarom hy by den inval der Duitschers op 10 Mei 1940 niet had bedankt voor de beweging. Verd. antwoordde hierop, dat hy zulks wel van plan was geweest, doch hy kon beter werk op het vlieg veld krygen en dus was hy gebleven. Verd. deed bij zyn verhoor heel klein tjes, wist soms maar moeilyk een ant woord te geven en kon niet anders doen dan toegeven hetgeen hem ten laste was gelegd. zyn verdediger, mr. A. J. Fokker, zei- de in lang niet een waschlyst van ten lasteleggingen te hebben gezien, doch hy wees erop, dat het Tribunaal dezen verd. moet zien in het licht van zyn verstandelyke ontwikkeling in verband waarmede spr. hem schetste als een vóóroorlogsch slachtoffer van de NSB, toen deze met schyngroote leuzen de minderbedeelde arbeiders tot zich wist te trekken. Het lidmaatschap en de verschillende in verband daarmede vóór-oorlogsche handelingen konden zyn cliënt niet ten laste gelegd worden. In de buurt, waar hy woonde, be schouwde men hem als een ongevaar lijk man, die ook veel menschen heeft geholpen. Hij was bovendien een vlytig en betrouwbaar arbeider, doch zyn groote- fout is. dat hij aan de razzia's heeft deelgenomen. Zijn cliënt ziet evenwel in, dat hy zijn vrouw1 en kin deren groot nadeel heeft berokkend en dat hy niets liever zou willen dan weer voor aijn gezin te kunnen werken. Spr. vroeg net Tribunaal daarmede rekening te willen houden. Mej. M. F. H. S. Kohl, echtgenoote van C. H. Pijnaker. had in Aug. '42 er werk van gemaakt, dat haar schoon zuster zich beleedigend had uitgelaten. BIJZONDER GERECHTSHOF. Hy liad in Rusland gevochten Aan M. B. van Hartevelt, chauffeur to Zoeter- woude werd ten laste gelegd, dat hy ln den zomer van 1942 was toegetreden tot het Vrijwilligerslegioen Nederland. Hij had ook ln Rusland gestreden en enkele on derscheidingen ontvangen. Do proc-ureur- fdscaal eischte 10 Jaar met aftrek van voorarrest. Op 18 Maart zal het hof uit spraak doen. Een fraaie pensionhouder! SCHANDELIJK MISBRUIK VAN WONINGNOOD. De politie te Bloemendaal heeft een pensionhouder gearresteêrd. die ernstig misbruik heeft gemaakt van den heer- schenden woningnood Aan een gezin van 6 personen had hy één kamer ver huurd en vroeg hiervoor een pension- prys die 100% hooger lag dan maxi mum is toegestaan. Bovendien verstrek te hy aan zijn onderhuurders belang- ryk minder voedsel, dan waar zy van hun bonnen recht op hadden. De bon nen, die hy op deze manier uitspaarde ruilde hy gedeeltelijk voor tabak en je never of verkocht ze. Behalve den pensionhouder heeft de politie ook diens vrouw en een lid van het personeel gearresteerd- Bovendien zyn vyf personen die de bonnen hebben gekocht, verbaliseerd. GOED NIEUWS VAN HET RIJNFRONT. Minder gevaar voor Arhhemsche Baileybrug. Er is goed nieuws van het Rijnfront by Arnhem. Gisteren om half vyf zyn de vier ysbrekers. die weken geleden uit Rotterdam waren vertrokken om den stryd tegen het ys aan te vangen, tot de Rynbrug by Arnhem doorge drongen: zy brachten het tot Heteren. In het traject van Heteren tot Arnhem hebben zij met hun vieren een geul van 30 m. breedte in het 1js geforceerd. Het gebroken ys loopt goed de rivier af. De verwachtingen omtrent het be houd van de Baileybrug by Arnhem zijn nu heel wat optimistischer geworden, al is het gevaar nog lang niet geweken. Ook hier gaat nog steeds op, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen! TWEE DOODEN TE TILBURG. Door auto tegen muur geslingerd. Door tot dusverre onopgehelderde oorzaken reed -:en automobilist 2 per sonen, die op een hoek van de Hasselt straat te Tilburg stonden te praten dus danig aan. dat beide-, tegen den muur werden geslingerd en vrijwel op slag dood waren. De slachtoffers waren de 30-j. J. van de Hout, en de 61-j. H. Brokken. De automobilist, M uit Am sterdam reed door, doch kon denzelfden avond nog worden aangehouden. Hy werd op het hoofdbureau van politie, te Tilburg ingesloten- GESCHENK AAN DRIEL. Van Poolsche luchtbrlgadc. De commandant der 1ste Poolsche luchtbrigade heeft een bedrag van 150 pond-sterling en van f. 5000.-. door deze brigade by een gebracht, ter beschik king gesteld van den burgemeester-van Driel. Deze by dragen zyn bestemd voor de school te Driel. welke verwoest werd tij dens de operaties by Arnhem, toen dit gebouw door de Poolsche brigade ge bruikt werd als veldhospitaal. De Polen zijn voornemens deze be dragen persoonlyk ter hand te stellen door het zenden van een deputatie naar Nederland op 7 en 8 Maart. TROUWBETUIGINGEN AAN HUIS VAN ORANJE. Van inheemsche militairen. De tot het te Tarakan gelegerde de tachement behoorende Amboneesche, Menadoneesche, Timoreesche, Javaan- sche, Soendaneesehe, Boegineesche, Ba- lineesche, Maleische en Bataksohe mili tairen hebben in een telegram aan den Luit.-Gouverneur-Generaal hun trouw en aanhankeiykheid betuigd aan het Huis van Oranje. DE PRIJS VAN CHOCOLADE-ARTIKELEN. De chocolade-industrie mag voortaan haar productie voor een kwart richten op de vervaardiging van bijzondere ar tikelen. Voor deze artikelen zyn uitzon- derlngsprijzen toegestaan, die voor cho- colade-reepen, chocolaadjes en bonbons ten hoogste resp. 33, 45 en 60 cent per 100 gram bedragen. Voor het overige deel van de produc tie blijven als maximumprijzen voor chocolade-reepen. chocolaadjes en bon bons resp. 24, 30 en 30 cent per 100 gram gelden. Het publiek kan in de winkels- behalve in luxe zaken te allen tyde de laag geprijsde chocolade ver langen. DE LADING VAN DE MARTIN BEHRMAN". Ter beschikking stelling aan de Ned.-Ind. regeering. In een officieel communiqué wordt het- volgende medegedeeld: „Door den directeur van het Departement van Economische Zaken is heden een order uitgevaardigd, waarby op de rechtma tige eigenaars van de lading van de „Martin Behrman" een beroep wordt gedaan om de goederen in kwestie ter beschikking van de Nederlandsch-In- dische reggerin- te stellen. De lading bevat 409 ton suiker, 500 ton kina-bast, 4500 ton rubber „sheets", 284 ton „crepe" rubber en ongeveer 200 ton sisalvezels". KRANIG SPEURDERSWERK DER POLITIE. Bontdiefstal opgehelderd. Dank zij het- goéde speurwerk van .een Amsterdamschen rechercheur van politie, die ook bij de opheldering van autodiefstallen en die van den moord op mej. Marsman in de Warmoesstraat reeds naam heeft gemaakt, is het de over haar broer, verd-'s man, die te Duitschen dienst was gegaan en van wie zij had gezegd, dat al dezulken den kogel verdienden. Voorts had verd. gewerkt in een Duitsche keuken te Was senaar en intiemen omgang gehad met Duitschers, waarvoor zij ten slotte haar man had verloochend. Zij had voorts in een brief geschreven, dat zij haar kind wilde grootbrengen volgens nat. soc. beginselen en in het geloof aan één Führer, Adolf Hitler! - Verd. was bij het uitbreken van den oorlog nog in Duitschland, huwde op 24 Oct. van dat jaar met Pynaker, die vrijwillig in Duitschland had gewerkt en kwam door haar vijandige houding in conflict met de familie. Als zoodanig beschouwde mr- De Clercq, haar verdediger, het geheele ge val waarby hy verder nog wees op de moeilyke positie van deze vrouw. Spr. was van oordeel, dat haar interneering lang genoeg heeft geduurd en vroeg haar spoedige invrijheidstelling. Ten slotte kwam in behandeling de zaak tegen mej. Chr. J. Vissers, echtge noote van L v. Leeuwen, die haar in de Rijndykstraat 103 woonachtigen broer bij de Landwacht had verraden wegens het luisteren naar den Engelschen zen der. Dit werd een zeer ingewikkelde zaak, omdat de eerste aangifte daar van reeds was gedaan vóórdat haar broer het radiotoestel in huis had. Op de vraag hoe zy zulks dan toch had kunnen zeggen, antwoordde verd., dat zy het wel aardig vond te kunnen mee praten met anderen over het luisteren naar den Engelschen zender en zoo had zy ,,in vertrouwen" aan den beruohten landwachter Kok meegedeeld, dat zij by haar broer luisterde.Op Woensdag na Dollen Dinsdag haalde haar broer zyn toestel uit de onderduikplaats en den volgenden middag waren twee landwachters binnen. Zij namen slechts een lamp mede, omdat zy deze na „af loop" zouden kunnen teruggeven, op dat dit dan de situatie voor hen zou kunnen verzachten. Een uitgebreid ge tuigenverhoor vond in deze zaak plaats, maar de situatie werd er niet veel dui delijker op. Na pleidooi werd ook in deze zaak ge-, lijk in de vorige de uitspraak bepaald over veertien dagen. De zaak tegen C. P. Bekker uit Bo degraven werd wegens ziekte van den verdediger aangehouden tot over 14 dagen. (Van onzen correspondent te Berlyn) De hemel is grauw geworden en het sneeuwt. „Als het sneeuwt, wordt het warmer orakelt myn chauffeur Georg. „Maar m'n schoenen zijn zoo dicht ais een boodschappennetje", voegt hij er aan toe „en van natte voeten krijg je wur men in je buik!" Ik vrees, dat er in de komende dagen heel wat Berlijners „wurmen in hun buik" zullen krygen. 1 Tot dusverre was de ellende, waaron der Beriyn zucht, te wyten aan de strenge vorst. Aardappelen konden niet worden vervoerd; ze zouden bevroren en ongenietbaar aankomen- De kolenaken lagen vast in het ijs; in de groote steden gingen de kachels uit. Nu sneeuwt het, maar de kanalen zyn nog niet open en sfraks stagneert misschien ook nog het spoorwegverkeer. - Het is niet recht vaardig en al evenmin logisch, maar de geallieerde bezetters krygen de schuld. „Als ge thans lydt", predikt een Duilsch tijdschrift, „bedenkt dan. dat je r.og van geluk kunt spreken, dat ge nog lang niet dat te verduren hebt, wat gy den anderen hebt aangedaan. Onderdrukt daarom een weinig uw steunen en uw klagen over gebrek aan kolen en stroom!" Maar de reactie op deze zelf aanklacht is karakteristiek: „Ieder woord is juist en ieder woord is verkeerd, Wan neer men ons volgens Nazimethodes zou behandelen, zou waarschynlyk geen Duitscher meer leven. Wanneer men Amsterdamsche recherche gelukt reeds na enkele dagen de groote inbraak met' vervalschte sleutels in het bontatelier „Pelvri" aan de Keizersgracht 374 te Amsterdam vrywel tot klaarheid te brengen. Naar men weet werden uit dit atelier Vrijdagavond plm. 70 bontman tels ter waarde van 100.000 gulden, eenige coupons wollen stof, alsmede 50,1)00 textielpunten en een bedrag van ongeveer 4000 gulden ontvreemd. Deze buit is op een in de nabijheid van Am sterdam gelegen boerderij byna geheel opgespoord FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 60) Dat bezorgt ons in ieder geval een flinke vertraging, zei de dame met de druiven en zy stak er weer een in haar mond- De drie soldaten in de gang waren de eersten, die uitvonden welke coupé ver antwoordelijk moest worden gesteld. Toen zy dit nieuws tegelykertyd uitge bazuind hadden, begonnen de reizigers zich voor onzen coupé te verdringen. De voorsten verklaarden aan degenen, die meer naar achteren stonden, dat Jane de schuldige was. De menschen in onzen 'coupé deden hun best er uit te zien, alsof zy- met de zaak niots te maken hadden en legden elkaar uit, hoe het voorval zich had toegedragen. Jane ging met een schuldbewust gezicht weer op haar plaats zitten. Zonder twijfel stond het huilen haar nader dan het lachen. Wat moest ik nu doen?, vroeg zy in het algemeen aan de aanwezigen. Het is toch geen oogenblik myn be doeling geweest om het opzettelyk te doen. Men v/as niet spaarzaam met goede raadgevingen. De dame naast haar zei, dat ze eenvoudig moest wachten, tot er iemand kwam. De oudere heer. op wiens knieën zy had gezeten, beweerde vader- lyk, dat zy den conducteur alles maar kalm moest vertellen en niets verbergen. Een matroos, die zyn hoofd uit het por tier had gestoken, kondigde aan. dat er zes spoorwegbeambten langs de lijn aan kwamen en overal navraag deden. Hola, daar! Hierheen! Deze wagon! Stap dan zelf uit en vertel het hun, raadde een andere juffrouw. Ik kan me niet voorstellen, hoe het gebeurd is. stamelde Jane terwyi zy haar zakdoek te voorschyn haalde. Ik struikelde ergens over en toen ver loor ik myn evenwicht. De fout ligt gedeeltelijk by my. zei ik, u stootte tegen myn voet. U kunt er niets aan doen. Het is eenvou- - dig een ongeluk. De menschen in de gang drongen en stootten tegen elkaar om plaats te ma ken voor twee spoorwegbeambten. Ieder een wilde hun de zaak uitleggen. Maar zy schenen hun best te doen om ner gens naar te luisteren. Nu hadden zy onzen coupé bereikt. De een was een dik ke, by ziende kerel, die hevig transpireer de. de andere een al wat oudere man, die ook onze biljetten had gecontroleerd. Een donker persoon met een langen neus voltooide de groep. Hij was in burger, maar ik begreep oogenblikkelyk, dat hy een geheime agent van de fascistische organisatie was. Toen hy verscheen, haastte iedereen in den wagon zich hem de zaak te ver klaren. Maar hij onderbrak het opge wonden gepraat. Iedereen er uit alsjeblieft, die zich niet in den coupé bevond, toen er aan de noodrem werd getrokken. Hij wees met zyn duim naar buiten. Twee van de soldaten moesten weg en toen deed hy de deur dicht. En nu een beetje gauw, want we kunnen hier niet den heelen dag blyven staan. Nu begonnen er weer vier of vijf stemmen tegeiyk, maar hy sneed iedereen den pas af. U, zei hy tegen Jane, u kunt spreken, als u de schuldige bent. Zy verklaarde het voorval zeer goed. Ik had al gevreesd, dat de man van de ,.O.V\R.A.", die nu eenmaal uit den aard der zaak wantrouwig moest zijn, de manoeuvre zou doorzien, maar niemand twyfelde aan de waarheid van hetgeen Jane opdischte. De man trox alleen een beetje met zyn/scherpen neus, toen zy haar nationaliteit opgaf en wilde nauw keurige inlichtingen hebben, waarom zy naar Milaan ging en waar zy anders woonde. En daarby liet hy het. Van het begin af aan waren allen in den coupé op de hand van het meisje geweest, en toen bovendien haar oogen vocjhtife begonnen te glinsteren van op komende tranen, was het al gauw dui- delyk, dat zy de eerste ronde gewon nen had. Zy zag er in haar hulpeloos heid werkeiyk allerliefst uit. Het is mo- geiyk, dat ook de houding van de mede reizigers invloed op den man had, hoe wel hij iedereen direct het zwijgen op- 59). Nu kwam er een kleine optocht' de troonzaal binnen. Voorop liepen Joris en Panda en daarachter kwamen een paar bedienden, die zware zakken droe gen. Voor de troon hield de vos stil en liet de zakken neerzetten. Tóen maakte hij een sieriyke buiging, wees op de glin sterende sterren en goudstukken en kuchte. „Ik. ben een man van weinig woor den!" sprak hy. „Uwe majesteit aan schouwt hier enkele kleine grep uit de schatkist van Emmerlc! De gansche schat is tot uw beschikking. Het was my, zwakke, onwaardige onderdaan van Uwe verheven Majesteit echter niet mogelyk meer te dragen! Ik hoop ech ter, dat U ziet, dat ik geslaagd ben, waar anderen faalden!" e De koning sprong overeind en om armde Joris. „Wy zyn voldaan!" zei hij. „Gij zyt, ehgy zytEen reuzen kerel!" vulde Joris bescheiden aan. Panda stond intussen op de achtergrond en keek tevreden toe. Het scheen, dat al les toch in orde was.... legde, die maar iets in het midden waagde te brengen. Maar daarmee was de zaak nog niet ten einde. De dikke beambte schraapte opvallend zyn keel. Maar u zult een aardig sommetje boete moeten betalen, signórina,.dat zult u begrypen. Nietwaar, u ziet de waar schuwing, die naast de noodrem is aan gebracht. Overtredingen moeten nu een maal gestraft worden. Nu mengde ik my voor het eerst in het gesprek. Mag ik dan aanbieden om de boete op mij te nemen? Deze dame is niet alléén verantwoordelijk voor het ongeval, zy is immers over mijn voet gestruikeld, omdat ik hem niet snel genoeg terugtrok Dat vindt u zeker wel goed? De twee spoorwegmannen grynsden, maar de ander draaide zich plotse ling om. Dus u bent eigenlyk de schuldige! Hoe is uw naam en wat is uw beroep? Ik had deze plotselinge vraag kunnen voorzien, maar zy verraste mij volko men. Ik staarde hem aan. Myn tong leek als verlamd. Het wes my volkomen onmogelyk my den naam te herinne ren, waaronder ik reisde. Het - eenige, wat my te binnen schoot, was Edmondo Bottari. Ik keek naar het raampje en hoestte, Toen haalde ik omstandig myn pas te voorsohyn en overhandigde dien aan j den agent van de Geheime, Politie. Ik reis in houtstotterde ik. terwyl ik hartstoohtelyk hoopte, dat hij mijn verlegenheid niet zou opmerken, i Ik had niet den moed iemand aan te kyken uit vrees, dat men zöu merken, hoe ontzettend ik geschrokken was. Het zou al te erg zyn geweest, als het heele plan mislukt was door deze onhandig heid. PeterHoe heette ik nuPeter Brunsdorff? Als die man merkte, dat ik niet eens myn eigen naam wist, was ik verloren. Had ik het toch maar dadeiyk even in defi pas nagezien. Had ik maar evenwel het woord democratie in den mond neemt, moet men ook kunnen be grypen, dat koulydende Duitschers over gebrek aan kolen klagen". DIEFSTAL EN ROOFMOORD. Jan rap' en zyn maat zeggen het nog anders en in de laatste drie dagen zijn drie kolentreinen leeg te Berlijn aange komen, omdat ze onderweg door horJen jongelui zyn aangehouden en geplun derd. Diefstal en roofmoord zijn aan de orde van iederen naoht. In een graf tombe van de ruïne der Gedacktnis- kirche het Godshuis aan het be gin van den Kurfürstendamm is een lijk gevonden; tusschen de puin- hoopen van de Schillstrasse ont dekte een brandstofzoeker de ont zielde lichamen van twee mannen. Drie moorden in een nacht en vlak in de buurt. En in alle drie gevallen waren de slachtoffers half naakt: de kleeren gestolenEen wonder? Voordat een menschenkind van de be roerdigheid sterft, weert hy zich. En wie zyn gezin ziet verhongeren, wordt een roofdier. Daar helpt geen lievemoederen en daar baten geen politioneele maat regelen. Hoe grooter de nood. des te on veiliger Berlyn. In de tochtige kelders der uitgebrande huizen vinden licht schuwe elementen een schuilplaats en het zyn niet alleen gedeserteerde Rus sische soldaten, niet alleen rondzwer vende Duitsche en buitenlandsche SS- ers. maar ook voor een deel tot vertwy- feling gebrachte menschen, die onder normale omstandigheden wellicht brave burgers waren gebleven. De dood waart rond en zoodra het donker wordt, ver start het leven in de stad behalve in de enkele, spaarzaam verlichte hoofdstra ten. Het tekort aan electrischen stroom, waardoor het noodig is gedurende het grootste deel van deii dag en in sommige buurten ook van den avond den stroom toevoer te blokkeeren, is een euvel, dat in hooge mate de criminaliteit bevordert. Daarbij komt, dat door de sluiting yan byna 2000 bedryven, die zonder electri- citeit niet kunnen werken, een kleine 40.000 arbeiders op straat zyn komen te staan. En allen willen eten. moeten leven. De een» ten koste van den an der Dus; moord en doodslag- Een win der? Een wonder ls het, dat onder deze omstandigheden de wanhoop niet alge meen is. dat er nog gewerkt en dat er nog hoop gekoesterd wordt. TOCH EEN VLIJTIGE STAD. O ja, Berlijn is ondanks alles nog een vlijtige stad. En lang niet iedereen zoekt zyn heil in den zwarten handel. Bijna eiken' dag wordt er hier of daar een winkeltje geopend, een zaakje begonnen en men staat er verbaasd over met welke eenvoudige middelen soms een smaakvol puitje wordt opgetrokken of een aanlok kelijke etalage wordt gecomponeerd. Maar het zijn telkens weer de kleine problemen, die worden opgelost de groote blyven bestaan. Wat de onder nemingsgeest van den enkeling vermag, wordt begrensd door de enorme hinder nissen welke de verdeeling van Duitsch land in vier zones vormt- Zoolang de muren tusschen deze zones niet vallen en de economische eenheid van Duitsch- lahd niet wordt hersteld, is er aan een wezenlyken opbloei van het zakenleven niet te denken. Misschien zal de con ferentie te Moskou uitkomst uit de im passe brengen. Middelerwyi sneeuwt het uit een grau wen hemel. „Als het sneeuwt, wordt het warmer", zegt Georg,, maar wat erger is, wintervoeten of wurmen in Je buik, dat weet ik ook niet Berlyn, eind Febr. '47. iiiiiiiiiiAiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiMiiiiiiiiiw De krant voor iedereen. (Wordt vervolgd) llllllllll!ll!lllllllllllllllllllll!lllllllllll!l!llllllllllllllll!IIOIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllli!iiuii|ll

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2