Fransch-Britsch verdrag te Duinkerken geteekend WEERBERICHT Met een enkel woord Onze troepen in Indië: Tekort aan auto's en techniscK personeel Nieuw Kolenfront op Zondag a.s. Protest van het Comité Gerbrandy Wijzigingen van de vermogensheffing in-eens 86ste [Jaargang WOENSDAG 5 MAART 1947 No. 26024 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. 1 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Sjahrir's stap terug In ons hoofdartikel van gisteren namen wij stelling tegen tallooze, nader aan gegeven halve en heele onjuistheden, welke de Indonesische minister-presi dent Sjahrir in zijn rede voor het K.N.I.P. in Malang met alleen uit de magogische oogmerken te verklaren mo tieven meende te moeten verkondigen. De algemeene teleurstelling, welke deze rede bij alle constructieve elemen ten in de Nederlandsch-Indonesische verhouding heeft gewekt, vindt haa grond in tweeërlei omstandigheid: ad 1. dat zij werd uitgesproken door Sjahrir, uit wiens mond men gewend is andere geluiden te vernemen; ad 2. dat zij in geen enkel opzicht blijk gaf van eenige bereidheid tot samenwerking, doch slechts onbeperkt vertrouwen vroeg zon der daar iets anders tegenover te stellen dan een uit schier elke passage sprekend, grenzenloos wantrouwen tegen alles wat Nederlandsch en Nederlander heet. Uit deze overwegingen vermogen wij Sjahrir's rede~dan ook niet anders te zien dan als een stap terug op den moeizamen weg der wederzijdsche on derhandelingen en betrekkingen, een stap, waarvoor niemand anders ver antwoordelijk kan zjjn dan Sjahrir - zèlf. Wij willen er op dit oogenblik verder over zwijgen, doch alleen nog een enkel woord wijden aan Sjahrir's conclusie, waarin hij betoogt, dat nóch door kleine landen als Nederland, nóch door groote landen als Engeland en de Ver. Staten kan worden ontkend, dat de Republiek, hoewel nog niet geperfectioneerd, wer kelijkheid is geworden in de internatio nale politiek. Deze uitspraak kunnen- wij slechts onderschrijven voor zoover zij betrek king heeft op de onvoltr aaktheid der Republiek; voor het overifee is de situa tie geenszins zooals Sjahrir ongetwijfeld graag zóu willen- In dit verband is het waarschijnlijk voldoende om te herinneren aan een recente uitspraak van den Amerlkaan- schen consul-generaal' te Batavia, dr. Walter Foote, die naar aanleiding van het gebeuren met de „Martin Behrman" kennelijk na ruggespraak met zijn re geering het dienstig oordeelde den gezagvoerder van dit schip er op te Wijzen, dat de regeering der Ver. Staten- in Ned.-Indië géén andere regeering er kent dan de Nederlandsch-Indische. Ons dunkt efen dergelijke uitspraak aanduideiykheid niets te wenschen over laten en zeer beslist niet te wijzen op een erkenning de.facto! Bevin enthousiast begroet De Moskousche conferentie. - Op de agenda van de conf erentie van Moskou komen de volgende puntert, voor: 1. De politieke en economische pro blemen van Duitschland. 2. De toekomstige status van Duitsch land. 3. Plannen voor de uiteindelijke uit voering der vredesverdragen. 4. Amerikaansche voorstellen voor een viermog en dhedenver drag 5. Het Ruhrgebied en zijn steenkool. 6. Het onafhankelijkheidsverdrag voor Oosteririjk. Hieraan zal mogelijk nog worden toe gevoegd het probleem van de toekom stige contróle op de Dardanelles Be halve inzake 'het onafhankelijkheidsver- drag voor Oostenrijk 'bestaat op alle ge noemde punten een groot verschil van meerling tussohen de sovjet-unie en de westelijke mogendheden. v De Amerikaansche Joden hebben aan gedrongen om de volgende punten in het vredesverdrag met Duitschland op te nemen: 1. Herstelbetalingen aan het Joodsche volk. 2. Erkenning van Duitsche zijde van schuld aan de tegen de Joden bedreven misdaden en straf voor de schuldigen. 3. Verbod van alle antisemietisme. 4 Recht van emigratie voor alle Jo den en verlof om hun bezittingen mee te nemen. A 5. Teruggeven van aan de Toden ont nomen bezittingen en schadeloosstel ling voor de slachtoffers van de Joden vervolging. DOOIAANVAL DREIGT TE MISLUKKEN. Matigen, in het Noorden van het land tijdelijk krachtigen wind tus schen Noord en Oost. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk regen of sneeuw. In het Noorden van het land overwegend lichte vorst. In het Zuiden van het land temperatuur om het vriespunt. 6 Maart. Zon op: 7.17 uur; onder 18.27 uur. Maan op: 17 33 uur; onder: 7.35 uur (7 Maart: VM.). Hoogwater te Katwtfk-aan-Zee te 3.41 en 16.03 uur. Laagste temperatuur 1% gr. C. BINNENLAND. Bij besluit van de ministers van Justitie en van Landbouw. Visscheril en Voedselvoorziening Is Ingesteld een com missie. ten einde van advies te dienen over de vraag welke de meest gewensch- te wetgeving ls op het stuk van pacht, gezien de ervaringen, welke zijn opge daan sinds de invoering van de pacht wet 1937 De thans bijna 86-jarlge mevrouw F. S. van BalenKlaar, destllds bekend als pionierster In den strijd om vrou wenrechten, heeft zich onlangs te Rlo de Janeiro Ingescheept voor haar terug reis naar Nederland, na een rondrèisdoor Zuid-Amerika tot bezoek aan haar al daar- vertoevende zoons. In staatsblad H 53 ls afgekondigd de wet van 14 Februari 1947, houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche taal, Op den Utterairen gala-avond „Het boek en de Muzen", welke gisteravond ter gelegenheid van de Boekenweek 1947 wordt gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam, heeft minister dr. J. J. Gielen de openingsrede uitgesproken, waarin hi1 er op gewezen heeft, dat een lezend mensch een gelukkig mensch ls. De onderteekening van de Fransch Britsche alliantie vond gisteren te Duin kerken plaats in het met vlaggen ver sierde kantoor van den ondergouverneur van h?t departement. Het regende, toen Bevin per auto in Duinkerken arriveer de. Hij werd door Bidault verwelkomd, terwijl een groote menigte het Engel- sche volkslied zong. Nadat de Britsche en Frarische functionarissen elkaar had den begroet, speelde een Fransche mi litaire kapel het Britsche volkslied- Be vin en Bidault inspecteerden daarna een eerewacht en traden vervolgens het kantoor van den ondergouverneur bin nen. Achtereenvolgens teekenden Bi dault, Massigli (Fransch ambassadeur te Londen), Bevin en Duff Cooper (de Britsche ambassadeur te Parijs). Toen Bevin na de plechtigheid het gebouw verliet, werd hij door een groote menigte luide toegejuicht. De tekst van de alliantie luidt ver kort als volgt: Z.M. de koning van Groot Brjttannië en de president van de Fransche republiek wenschen de ge voelens van vriendschap en de gemeen schappelijke belangen, die tusschen En geland en Frankrijk bestaan iir' een bondgenootschapsverdrag vast'te leggen, overtuigd als zij zijn. dat het sluiten van zulk een verdrag de regeling van alle kwesties tusschen de beide landen zal vergemakkelijken. Belde landen .zullen niet alleen tezamen doch ook met de andere vereenigde naties streven naar het behoud van den vrede, terwijl aan elke agressie in overeenstemming met het Handvest der V.N. weerstand zal worden geboden- In geval van een her nieuwde agressie van Duitschland zul len de beide landen elkander bijstaan. Overwegende, dat het zeer wenschelijk is, dat alle landen, die er voor verant woordelijk zijn. dat Duitschland niet op nieuw een bedreiging voor den vrede gaat vormen, door verdragen worden verbonden; dat Frankrijk en Engeland reeds 'n bondgenootschapsverdrag met de Sovjet-Unie hebben gesloten; dat zij hun economische betrekkingen in het wederzijdsch belang wenschen te ver sterken, hebben zij een bondgenoot schapsverdrag gesloten. Artikel 1. Ingeval van agressie van de zijde van Duitschland, of wanneer Duitschland een politiek gaat voeren, gericht op agressie ten aanzien van een der beide landen, zal gezamenlijk wor den opgetreden in overeenstemming met artikel 107 van het Handvest der V.N. Artikel 2. Wanneer een der beide lan den in een gewapend conflict met Duitschland wordt betrokken, zal het andere land alle mogelijke militaire en andere hulp verleenen. Artikel 3. Wanneer Duitschland in gebreke blijft aan eenige economische verplichting ,jegens het eene land te-vol doen, zullen beide landen gezamenlijk of zoo noodig met andere landen over leggen, welke maatregelen dienen te worden genomen. Artikel 4. Rekening houdend met de belangen der andere vereenigde naties zullen de beide landen de wederzijd sche economische betrekkingen zooveel mogelijk uitbreiden en versterken. Artikel 5. a Geen der bepalingen van dit verdrag moet worden uitgelegd als een afwijking van de door het Handvest aan contractanten opgelegde verplich tingen. b. Geen der contractanten zal een al liantie aangaan die gericht ls tegen den anderen contractant-, of verplichtingen aangaan in strijd met de bepalingen van dit verdrag. Artikel 6. Het verdrag wordt onmid dellijk na ratificatie van kracht en wordt aangegaan voor 50 jaren. Wan-, neer het niet een jaar voor den afloop-' datum door een der partijen wordt op gezegd. wordt het voor onbepaalden tijd verlengd- - Tegelijk met de bekendmaking van de bepalingen van het Fransck-En- gelsche bondgenootschapsverdrag heb ben de regeeringen van Engeland en Frankrijk een verklaring gepubliceerd, waarin zij uitdrukking geven aanhaar verlangen een verdrag tut stand te brengen tusschen de V. S., Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie met het oog op de ontwapening en demilita riseering van Duitschland. Bidault hield een radio-rede, waaraan wij ontleenen: „De alliantie is een belangrijke bij drage tot het tbt stand komen van een. rechtvaardigen en duurzamen vrede. Uit historische overwegingen is het juist, dat zij te Duinkerken wordt geteekend, de plaats, waar te midden der vele puin- hoopen de Phoenix van een betere toe komst voor onze beide volken herrijst. Door de alliantie hebben Engeland en Frankrijk hun beider toekomst aaneen- geklonken. Hun doel is het bevorderen van vrede en veiligheid. Het is van zeer groot belang, dat onze volken vriend schap voor elkander gevoelen en weten, dat zij dezelfde idealen van vrijheid en rechtvaardigheid nastreven. Nadat zij tezamen zoo zwaar zijn beproefd, zullen zij tezamen herrijzen". Bevin zeide o.m.: „Ik erken, dat dit een waarlijk) histo risch gebeuren is en het stemt tot groo te dankbaarheid te weten, dat de en- tentecordial, die vele jaren geleden bij de eeuwwisseling werd gesloten, in feite nooit is verbroken. Integendeel kan ge zegd worden, dat het verdrag van die da gen in tweev groote oorlogen met bloed is bezegeld. Ik geef toe, dat tusschen deze beide oorlogen misschien misver standen zijn ontstaan die het weder- opkomen van een agressief Duitschland in de hand hebben gewerkt. Namens hét nieuwe socialistische Engeland verklaar ik: „Wij zullen er naar streven misver standen te vermijden en wij zullen er naar streven het nieuwe Frankrijk te begrijpen". Bevin is later naar Brussel vertrok ken. Daar verklaarde hij o.m-. dat hij oprecht hoopt met België een dergelijke overeenkomst te kunnen sluiten als met Frankrijk. Een nieuwe lente, een nieuw geluid, in den Amsterdamschen Dierentuin _„Ar- tis". Met Hr. Ms. Torpedojager „Jan van Galen" is een Gibbon-aapje van W. Borneo aangekomen, een geschenk van Luitenant ter Zee 1ste klasse J. W. Caspers. De nieuwste- aanwinst van „Artis" met zijn oppasser. (Foto ANP—de Hn.) Gistermiddag is de kwartiermees ter-generaal van het K.N.I.L., gene- raal-majoor J. J. Mojet, per Sky- master op Schiphol gearriveerd. In aansluiting op het bezoek van Lt. Generaal Spoor, die o.m. voor mili- tair-personeele kwesties onlangs een kort bezoek aan Nederland bracht, komt generaal Mojet thans waag stukken van de materieelvoorziening van de troepen in Indië bespreken. De taak van een kwartiermeester- generaal, zoo werd ons in een gesprek met generaal Mojet duidelijk, is in de huidige omstandigheden, nu er op ve lerlei gebied in Indië nog zooveel ge ïmproviseerd moet worden, wel uiterst moeilijk. In de eerste plaats bestaat er een groot tekort aan technisch personeel, waarin de dienstplichtige lichtingen lang niet voorzien. Het leger moet daarom de noodige arbeidskrachten uit de burgermaatschappij aantrekken. De zen echter geven hun burgerbetrek king dan alleen op voor een dienstver band bij het leger in Indië, indien de Oproep tot vrijwilligen arbeid Wederom zullen de mijnwerkers een Zondag vrijwillig de mijnen ingaan om het zwarte goud te delven, waar aan de Nederlandsche bevolking drin gend behoefte heeft! Een mooie daad, waarvoor groote waardeering past! De beheerder der Nederlandsche steenkolenmijnen heeft een bekendma king doen ophangen op de verschillende mijnbedrijven, waarin hij o.a- zegt: „Nu de winter abnormaal lang duurt en daardoor ernstige gevolgen voor onze medebürgers heeft, hebben zoowel mijn werkers persoonlijk als groepen van mijnwerkers mij verzocht nogmaals de gelegenheid open te stellen om een Zon dag vrijwillig te werken. Aangezien mij verder bekend is, dat verschillende ziekenhuizen, sanatoria en huizen voor ouden van dagen geen ko len meer hebben voor verwarming, heb ik gemeend mij in verbinding te moeten stellen met de besturen van de vakor ganisaties, die het plan, om nogmaals een Zondag gelegenheid tot werken te geven, ten volle ondersteunen. Na dit overleg en na hiervoor toe stemming te hebben ontvangen van de kerkelijke overheid heb ik daarom be sloten aan het ondergrondsche perso neel en een deel van het bovengrond- sche personeel de gelegenheid te geven op Zondag 9 Maart a.s. vrijwillig te ko men werken. Aan dit werk op Zondag worden geen extra verstrekkingen ver bonden". Tegen het misbruiken der Koninklijke Rede. De voorzitter van het comité „Hand having Rijkseenheid", prof. mr. P. S. Gerbrandy, heeft aan den minister van OVferzeesche Gebiedsdeelen een telegram gericht, waarin het comité protesteert tegen het misbrujk, dat de minister in de Eerste Kamer heeft gemaakt van de rede van H.M. de Koningin van 7 De cember 1942". De hoofdpunten uit die rede zijn, aldus het telegram, geïnter preteerd op een wijze, welke in strijd is met den redelijken zin der woorden en huri historische beteekenis. Die hoofdpunten zijn: 1. De rijkseenheid der koninklijke rede is niet een of andere vage formu- leering, gelijk door den minister wordt gegeven, maar de rijkseenheid in den van ouds gevestigden zin, welke in de Grondwet is neergelegd; 2. De rijksconferentie der koninklij ke rede is niet een vergadering van uitsluitend vertegenwoordigers van de „Republiek" en andere vijanden van Nederlahd, gelijk de minister wil doen bijeenbrengen, maar een zoo breed mo gelijke vertegenwoordiging van de vol keren van den Archipel en de daarin levende stroomingeri; 3. De voldoening aan de behoeften der verschillende bevolkingsgroepen dient volgens de koninklijke rede den doorslag te geven voor het beleid der regeering. „Dit is dus niet gelijk deze regeering duidelijk nastreeft de verwezenlijking van vooropgezette politieke leuzen, met als achtergrond „Indië los van Neder land", maar de verwezenlijking van de behoeften van alle bevolkingsgroepen, w.o. dus ook de Nederlanders, de Chi- neezen en anderen. Ten slotte wil het Nationaal Comité den nadruk er op leggen, dat de Ko ninklijke rede van 7 December 1942 be oogde het weir'in en het welvaren van alle volkeren levende binnen de gren- \zen van het Koninkrijk, ook van het Nederlandsche volk. Het Nationaal Comité wijst er op, dat door u niet alleen de dreigende gevaren voor de inheemsche bevol king niet zijn vermeld, maar zelfs ook de dreigende gevaren voor de Neder landsche bevolking niet zijn genoemd. Dit 'alles is een verloochening en een misbruik van het Koninklijk woord door een der eerste dienaren der Kroon, waartegen het Nationaal Comité met kracht opkomt". Het Canadeesche leger oefent in sneeuw en ijs. In een vrieskou van 29 gr. wordt een telefoon aangelegd. Churchill in conflict met den speaker Winston Churchill, de leider der op- positie in het Britsche Lagerhuis, is scherp terechtgewezen door den speaker (voorzitter); daar hij, toen zijn partij genoot Shepherd bezig was met het stel len van vragen, plotseling opstond en zelf een vraag ging stellen. Het regle ment zegt, dat, indien twee leden zich tegelijkertijd van him zetel verheffen om vragen te formuleeren, één hunner weer moet plaats nemen en wachten. Shepherd liet Churchill voorgaan, maar kolönel Douglas Clifton Brown, de speaker, wees Churchill terecht wegens „gatecrashing" (voor zijn beurt spreken) Churchill werd „zeer rood dn het ge zicht en bcozer dan hij in langen tijd geweest was". Later was hij ,;bleek van woede" en protesteerde tegen het op treden van den speaker. Deze echter hield voet by stuk: Churchill had eerst dienen rond te kijken om vast te stellen, of iedereen was gezeten. Later wilde Churchill opnieuw een vraag stellen en begon aldus „mag ik, indien dk thans niet voor mijn beurt spreek, wellicht een aanvullende vraag stellen?" Er klonk geroep van „orde, orde" en er ging een gelach op toen het communistisohe lid William Gallagher Churchill antwoordde met: „Welzeker, als je je maar netjes gedraagt". betalingsvoorwaarden zoodanig zijn, dat hun sociale positie er niet op achter uit gaat. Velen weten wel is waar, dat men van hun technische scholing in Indië een dankbaar gebruik wil maken, doch dat is nog geenszins bij allen werkelijk doorgedrongen. Daarnaast is uiteraard ook het ver voersprobleem groot. Transportmidde len voor het interinsulair verkeer kun nen dan pas- gebruikt worden, wanneer zy geen schade doen aan den Neder- landsch-Indischen uitvoer. Welke im mers deviezen opbrengt; waarvan in het buitenland weer het benoodigde materiaal wordt aangekocht. Vanzelf sprekend bestaat er vervoersplroritsit voor operationeele doeleinden. Om de uitgaven aan buitenlandsche deviezen zoo veel mogelijk te beperken legt men er zich sinds eenigen tijd op toe bepaalde soorten materiaal in In dië zelf te produceeren. Hiertoe wor den de bestaande' bedrijven, voor een groot deel in Chineesche handen, her-, steld en zijn ook militaire werkplaat sen ingeschakeld. De productie, b.v. van militair ondergoed, komt tevens voor een deel ten goede aan de burgerij. Postvoorziening acuut probleem. Eén acuut probleem vormt momen teel de postvoorziening. Op de propa ganda, die de Nlwin maakte voor het zenden van pakketten naar de troepen, heeft het Nederlandsche publiek royaal gereageerd. De stroom pakketten moet echter te Batavia gesorteerd worden en daar heeft men slechts de beschik king over een aantal bamboebarakken In den tuin van een kolonelswoning als sorteerruimte. Tot dusver is elke poging om het postkantoor, dat nog steeds in handen van de republikeinen is voor de P.T.T. te vorderen, mislukt. Thans moet een in beslaggenomen dansinrichting tegemoet komen aan dit schreeuwende ruimtetekort. „Een goede post beteekent bij de troep een goed moreel", aldus generaal Mojet, „en deze kwestie heeft dan ook mijn grootste aandacht". Aan het binnenl&ndsch luchtvervoer worden eveneens de hoogste eischen gesteld. Men bedenke, dat behalve pakketten soms ook lévensmiddelen naar zones moeten worden -overgebracht, die te klem zijn om in de eigen behoeften te voorzien: Semarang fcr.v. moet uit de lucht van groenten worden voorzien Over het materiaal sprekend noem de generaal Mojet het een typisch na- oorlogsch verschijnsel, dat de mannen met hun wapens, auto's of radio's veel 'onverschilliger omspringen dan vroe- &er- .Veel auto's zijn verknoeid door slecht opgeleide chauffeurs, hoewel deze materiaalverspilling, zoodra zij de aandacht had van den bataljonscom mandant, sterk kon worden vermin derd. het begin, zoo' vertelde generaal Mojet, toen de soldaten nog buitenge woon slecht bewapend en uitgerust wa ren, was hun vindingrijkheid overigens" verbazingwekkendhad men geen ge weer, men haalde het bij de terroris ten, was er geen auto, dan verzamelde men onderdeden uit een Japansche dump en knutselde er zelf een. De kwartiermeester-generaal zal naar zijn schatting ongeveer drie weken in Nederland vertoeven. Door do oorlogsschade en inunda tie werden ln Nederland geheel verwoest 6491 boerenbehulzJngen met bilbehoo- rende bedrijfsgebouwen. Daarenboven nog 14.738 schuren en/of stallen. De bouw van boeren-noodwoningen kan thans als geëindigd worden be schouwd. Van nu af zullen slechts defi nitieve boerenbehuizingen worden ge bouwd Op 72-jarigen leeftijd is overleden de heer Daniël Goedkoop Dzn„ directeur van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam. B11 K.B. is de Vestigingswet Klein bedrijf van toepassing verklaard op het kleermakersbedrllf voor heerenkleedlnq op maat. De eerste dirigent van het Residen tie-Orkest, Frits Schuurman, heeft een uitnood 1 ging ontvangen van do Radio- Diffusion Fran<?aise om in den loop van het volgend seizoen een uitvoering van Caplet's Mlroir de Jesus te leiden. BUITENLAND. Joseph Chlfley, eerste minister van Australië, heeft bekend gemaakt, dat de Australische parlementaire LabourpartiJ haar goedkeuring heeft gehecht aan dè aanbeveling van den ministerraad, dat Australië 25 mlllioen Australische pon den aan Engeland zal schenken als bij drage ln de oorlogskosten van Engeland in en om den Stillen Oceaan Officieel ls bekend gemaakt, dat binnenkort een PoolschTsjecho-Slo- waaksch bondgenootschapsverdrag on derteekend zal worden. Radio Warschau verklaarde, dat de strekking van het ver drag is: het voorkomen van hernieuwde Duitsche agressie. Duitschland mag niet economische sterker dan zijn naburen, worden. De Spaansche minister van arbeid, Giron, heeft te Valladolld voor een aan tal leiders van de Phalanx verklaard, dat de partij haar offensieve kracht niet moet laten verzwakken. „Een gevaarlijk gevoel van ontgoocheling, bitterheid en vage ongedisciplineerdheid is over ons gekómen", aldus Giron. „doch voor dezo lafheid ls geen reden", In de haven van Houston (Texas) heeft een ernstige ontploffing plaats ge had aan boord van het 10.296 ton me tende Amerikaansche tankschip „Lyon'S Creek". Waarsdhijnlilk zlln er 15 gewon den. De processen, die oorspronkelijk ln Februari of Maart in de Britsche zone van Duitschland tegen de 20.000 ledèn van het bestuur van de party der Nazi's, de S.S., de Gestapo en den Sicherheits- dienst zouden worden gehouden, zijn tot eind Mel of begin Juni uitgesteld. De Belgische minister van buiten landsche zaken. Spaak, is naar Praag vertrokken. Belastingvrije grens pensioenen verhoogd. Ten aanzien van de vermogensheffing in-eens heeft de minister van Financiën in een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer de volgende verande ringen in het oorspronkelijke ontwerp voorgesteld: De belastingvrije grens voor pen sioenen is verhoogd van f 4000 tot f 6000, Voorts is voor hen, die geen De Fransche Skymaster „Ciel d'Angou" heeft een record gevestigd door den afstand van Parijs naar Shanghai ln 40 vlieguren af te leggen. Het vliegtuig had 7 passagiers aan boord. Een herige brand heeft een deel der bekende constructiewerkplaats Fa- milleureux (Henegouwen) vernield. Vol gens een voorlooplge schatting bedraagt de schade 10 mlllioen frs. Te Nanking zi1m meer dan 130 men- schen verdronken ten gevolg-e van het neerstorten van een brug op ongeveer 20 Chineesche sloepen. Naar verluidt, stortten de drijvende pontons, die de brug schraagden, ln ten gevolge van een plotseling opgekomen storm. Slechts 20 menschen werden gered van hen. die te water geraakten Bij een stormloop op de poorten van het stadion te Mexico City werden 2 personen onder den voet geloopen en gedood. Vier werden gewond Fraser, de Nleuw-Zeelandsche mi nister-president! heeft medegedeeld, dat Nleuw-ZeelaaTd aan Groot-Brlttannlë een schenking zal doen van tien mlllioen pond sterling, als bltlk .van dankbaarheid voor de Britsche oorlogsinspanning. Hevige sneeuwstormen in Canada hebben ln het grootste gedeelte van de Oostelijke provincies het verkeer lamge legd. profit hebben van de vrijstellingen voor de oudedagsvoorzieningen, zooals pensioenen en levensverzekering, een extra-vrijstelling opgenomen ten be drage van één kwart van de normale vrijstelling. De normale vrijstelling be draagt voor ongehuwden f8000, voor gehuwden f 12-000, In dit geval be draagt de extra-vrijstelling dus voor ongehuwden f2000 en voor gehuwden f 3000. De kinderaftrek bedraagt voor elk minderjarig kind f 4000, welk bedrag tot f5000 wordt verhoogd, indien het kind geen recht heeft op al dan niet inge gaan wezenpensioen. Voorts is de kin deraftrek uitgebreid tot meerderjarige kinderen, die door gebreken van lichaam of geest onvolwaardig zijn. Hij is an derzijds beperkt tot kinderen, die zelf niet in de heffing worden aangeslagen. Voorts is voor bezitters van 40 jaar en ouder van kleine vermogens een gunstiger regeling getroffen. De vrijstel ling ten bedrage van f 50.000 werd t.a-v. deze personen volgené het oorspronke lijk ontwerp slechts verleend. Indien het gemiddeld zuiver inkomen van den be lastingplichtige- over de belastingjaren 1941 tot en met 1945 een bedrag van f 1500 niet te boven gaat. Thans wordt de vrijstelling van f 50.000 verleend, indien het gemid deld zuiver inkomen over die jaren of, als dit voor den belastingplichtige voordeeliger is over de belasting jaren 1943 tot en met 1945, niet meer bedraagt dan f 2000. Bedraagt het in komen meer dan f 2000, doch niet meer dan f 3000, dan wordt de vrijstelling van f 50.000 slechts ten deele verleend. Bovendien wordt deze met het inko men verband houdende vermindering, De Grieksche nota aan Amerika Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de Grieksche nota gepubliceerd, waarin wordt ver zocht om „financieele en andere hulp" ten einde Griekenland in de gelegen heid te stellen om noodzakelijke aan- koopen in het buitenland te doen en zjjn burgerlijke en militaire positie te versterken- De nota zegt, dat Griekenland om .te kunnen bestaan geld noodig heeft voor den aankoop van voedsel, kleeren, brand stof en zaaizaad. Verder moet de regee ring in de gelegenheid zijn, zoo gaat de nota voort, om de orde en rust in het land te herstellen en daartoe is finan cieele hulp noodig. In de derde plaats moet Griekenland worden geholpen aan de financieele middelen om in de toe komst voor zichzelf zorg te kunnen dra gen. Ten einde de hulp efficiënt te doen zijn, Is, in de vierde plaats, ervaren Amerikaansch administratief, econo misch en technisch personeel noodig. Deze Amerikanen moeten ook de jonge Grieken opleiden, opdat deze later zelf de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen. De nota eindigt met de verklaring, dat Griekenland door den oorlog totaal uit geput is. Daarom ycendt zich Grieken land met een dringende bede tot Ame rika. De nota was onderteekend door den Griekschen premier. Maximos. en den minister van buitenlandsche zaken, Tsaldaris. Minister Marshall zeide, dat de tóe standen in Griekenland een primair be lang zjjn voor Amerika- welke oorspronkelijk zou toekomen aan personen van 40 jaar en ouder, thans ook verleend ten aanzien van hen, die door gebreken van lichaam of geest' on volwaardig zijn. ongeacht hun leeftijd- Ook het tarief heeft een wijziging on dergaan. Het thans voorgestelde tarief omvat de volgende heffingspercentages: Over het gedeelte van de belastbare som, d.l. het vermogen na aftrek van de vrijstellingen: Tusschen 0 en f 10.000 5 f 10.000 en 30.000 7% 30.000 en 60 000 10 60.000 en 100.000 12% 100.000 en 200.000 15 200;000 en 360.0Q0 17% 360.000 en 520.000 20 520.000 en 1-000.000 22% 1-000.000 of meer 25 Ten aanzien van oorlogsslachtoffers ij door een verdere tegemoetkoming aan sluiting gezocht bij de regeling van de wet op de vermogensaanwasbelasting.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1